PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup wybudowanego domu-prośba o ocenę



Justyna.pie
02-02-2024, 08:00
Dzień dobry,
Mamy okazję kupić połówkę bliźniaka w stanie surowym zamkniętym.
Bliźniak ma powierzchni użytkowej 144m2, powierzchni netto 186,5m2. Na dole jest salon z aneksem, mała łazienka, spiżarnia i mały pokój. U góry są 3 pokoje, większa łazienka i garderoba.
Właściciel budował do dość długo, bo prawie 9 lat, podobno dla siebie miała być ta część, druga dla córki. Budowa jest zakończona, wszystkie papiery są ponoć w porządku, ale dziennika budowy nie ma, bo podobno zaginął :o
W papierach znalazłam taką rozpiskę co było robione , jakby ktoś mi coś mądrego podpowiedział, to będę wdzięczna :yes:

Prace w okresie 2014-2018

1. Ławy fundamentowe żelbetonowe wylewane na budowie o parametrach zgodnych z projektem.
2. Ściany fundamentowe z bloczków betonowych gr 38 cm — zewnętrze
i 24 cm - wewnętrzne.
3. Ściany zewnętrze parteru z bloczków z betonu komórkowego gr. 24 cm, izolacji termicznej ze styropianu gr. 8 cm , warstwy osłonowej gr. 12 cm z betonu komórkowego oraz cementowo-wapiennej wyprawy tynkarskiej.
4. Ściany wewnętrze z bloczków z betonu komórkowego gr 24 cm.
5. Strop parteru gçstożebrowy TERIVA z wylewanymi wieńcami żelbetowymi.
6. Ściany poddasza z materiałów jak ściany parteru .
7. Komin dymowy i wentylacyjnym wieloprzewodowy z cegły ceramicznej pełnej, kominy wentylacyjne z kształtek ceramicznych.
8. Schody wewnętrzne żelbetowe wylewane na budowie.
9. Konstrukcja dachu z tarcicy sosnowej impregnowanej. 10.Pokrycie dachu dachówką ceramiczną ma ekranie z folii dachowej.
11. Kominy ponad dachem ocieplone styropianem i wykończone wyprawą tynkarską.

12. Okna i drzwi balkonowe z PCV o odpowiednim współczynniku
przenikania ciepła,
13. Drzwi zewnętrze i wrota garażowe stalowe, ocieplane.

Rodzaj zastosowanych materiałów na etapie wykończeniowym okres 2019 — 2021r.:
1. Tynki gipsowe ścian i sufitów,
2. Obłożenie skosów i sufitu poddasza płytami STG na stelażu metalowym
3. Podłogi z płyt prospanelowych ma izolacji przeciwwilgociowej i akustycznej,
4. Posadzki z płytek gresowych – kuchnia, łazienka,

5. Płytki ceramiczne ścian — łazienki,
6. Ocieplenie wewnętrzne skosów i sufitu poddasza wełną mineralną o grubości większej od projektowanej dla zapewnienia właściwej izolacyjności cieplnej,
7. Ocieplenie zewnętrzne styropianem 15 i 20 cm wykończone cienkowarstwową wyprawą tynkarską,
8. Farby emulsyjne wewnętrze wymalowanie ścian i sufitów,
9. Grzejniki ogrzewania etażowego panelowe zasilane piecem gazowym,
10. Wszelkie prace elektryczne wykonane w sposób właściwy
potwierdzony ostatecznym badaniem instalacji ( protokół )
11.Zagospodarowanie terenu:
- ogrodzenie systemowe panelowe z prętów metalowych malowane proszkowo
- Chodnik i dojazd do garażu wyłożony kostką betonową POLBRUK

Całość wykonanych prac nie budzi zastrzeżeń pod względem technicznym oraz rodzajem zastosowanych materiałów dostępnych i dopuszczonych do ogólnego obrotu w danym okresie realizacyjnym.
Obiekt został wykonany w sposób należyty zapewniający właściwą
eksploatację budynku.

Sativum
02-02-2024, 08:18
Broszura typowego dewelopera. Więcej zapewnień niż faktów. Czyli najtaniej i najgorzej jak się da - przyklepane oświadczeniem.

Justyna.pie
02-02-2024, 08:45
Ale Pan podobno budował dla siebie, zresztą deweloper przecież nie budowałby przez tyle lat, zrobiłby szybko i od ręki sprzedawał.
Więc to na pewno nie jest robota dewelopera.
Biorę też oczywiście pod uwagę fakt, że nawet dla siebie jest zrobione tanim kosztem.
Czyli jednak po taniości ?

Justyna.pie
02-02-2024, 11:14
Puk, puk, doradzi ktoś :cry:
Myślałam, że ktoś w pracy mi doradzi, a tu klapa...koledzy owszem, domy wykańczali, ale nie budowali :confused:

Sativum
02-02-2024, 11:16
Ty botem jesteś?
Co chcesz usłyszeć? Opinię na podstawie broszury marketingowej/dewelopera?
Weź inspektora i zleć mu analizę budynku.

Justyna.pie
02-02-2024, 11:39
Żadnym botem, na szybko chciałam wiedzieć, czy zwracać sobie tą nieruchomością głowę, czy dać sobie spokój.
Myślę, że dla znawców tematu to jest szybka piłka, czy to lipny temat czy nie

jajmar
02-02-2024, 12:03
Czy budynek jest formalnie skończony i oddany/ dokumnety złozone w nadzorze?

Raż sciany są ocelone 8cm a potem 15-20cm. To wkońcu ile bo 8 to obecnie strasznie słabo. 15-20 to już jest dobre ocieplenie.
Okna pisze tylko że współczynnik odpowiedni. Co to znaczy w sensie odpowiedni an jaki "czas" bo to się zmienia i to co było odpowienie 5-6 at temu obecnie nie przejdzie odbioru - dlatego bardzo ważne jest czy budynek jest oddany/odbrany formalnie.
Dziennik zaginąl -patrz jak wyżej bez niego nie oddasz budynku, jak są żle zrobione wpisy i np są dłuższe przerwy niz 2-3 lata (to sie zminiało) to moglo wygasnąc pozwolenie -pytanie o odbiór budynku wraca.
A co do materałów , co tam oceniać, ważne by ściany trzymały pion, by były kąty. Tynki jak są dobrze wykoanne -łata 2-3metrowa przyłożyc sprawdzić.
Co ze świadectwem energetycznym. Czy budynken przez te lata byl ogrzewany? W jakim stanie jest CO jak wykonane tego z forum nie wyczytasz nawet jak podasz marke kotła czy pomp to dalej może być slabe wykonanie.
Wynajmij jakiegoś inżyniera/inspektora poogląda na miejscu i podpowie. Zapisy że "prace elektryczne wykonane w sposób właściwy" dla mnie nic nie znaczy. Jedno ganiazdko w kuchni czy dwa dla jednego jest ok dla inny potrzebuje w kuchni indukcji a ta np zasilania dwoma fazami -jest dobrze nie ma trzeba będzie dorabiać. CWU jest np jednen potrzebuje cyrkulacji "bo lubi" inny nie "bo to koszt". W CO też mozna wnikć w szczegóły kótrych z tego postu nie wyczytamy. Im bardziej precyzyjni zapytasz tym dostaniesz lepsze odpowiedzi, ale też odrobina cierpliwości wskazana bo po 3 godzinach od pierwszego postu już sie niecierpliwisz. Spokojnie to nie fejs ze ludzie piszą z telefonów.
Wg mnie ważny jest stan prawny budowy.

Juan
02-02-2024, 12:11
Jak nie ma dziennika budowy "bo zaginął" to sprawa śmierdzi. Nie tknąłbym tego budynku kijem. W papierach jest napisane co ktoś twierdzi, że było zrobione. A czy i jak było? Dziennik budowy jest właśnie po to, żeby się ktoś kompetentny pod potwierdzeniem prawidłowego wykonania prac podpisał i wziął za nie odpowiedzialność. Co nie przeszkadza w istnieniu kierbudów, co wpadają na budowę raz na miesiąc i hurtem wpisują kilka etapów, dawno już przykrytych następnymi.
Jak sprawdzisz jak naprawdę wykonano fundamenty, izolacje przeciwwilgociowe, czy i jak zagęszczono podłoże pod podłogą na gruncie. Tego i wielu innych rzeczy w ogóle nie da się sprawdzić. Jeszcze więcej jest takich, które się da, ale jest to trudne, pracochłonne i kosztowne.

Elfir
02-02-2024, 12:18
Izolacja symboliczna. Wentylacja grawitacyjna. Jednym słowem ogromne koszty ogrzewania.
Brak informacji o ociepleniu podłogi na gruncie i dachu.

Dom nie spełnia wymogów WT 2021, czyli za kilka lat już dalej go nie odsprzedasz.


A to już jest kłamstwo:
"Budowa jest zakończona, wszystkie papiery są ponoć w porządku, ale dziennika budowy nie ma"

Jak może być zakończona budowa domu w stanie surowym zamkniętym? To połowa budowy dopiero. Chyba, że to dom w stanie deweloperskim?

Justyna.pie
02-02-2024, 13:43
Budowa jest zakończona, widziałam kwitek z odbioru. Okna są na pewno 3 szybowe, gdzieś mignęła mi informacja o tym. Długo budowane, bo facet chyba robił to z bieżących dochodów. Wczoraj odebrałam od niego teczkę z dokumentami, szukałam dziennika budowy, a tu klops - nie ma :( Pan powiedział, że zaginął i faktycznie, gdzieś w papierach jest takie info. Jest tylko to zestawienie , które zamieściłam powyżej. Wszystko jest opieczętowane przez inspektora od nadzoru. Zerknę jeszcze w domu, czy coś tam ciekawego znajdę.

jajmar
02-02-2024, 15:19
inspektora od nadzoru. .

Inspektor nadzoru na domku który ktoś sam kleil 9 lat? Raczej takie zjawisko w polsce nie wytępuje.

Bertha
02-02-2024, 16:27
Tanie zakupy często okazują się bardzo drogie. Daj sobie spokój, chyba że musisz żyć w kłopotach.

Justyna.pie
02-02-2024, 16:43
Inspektor nadzoru na domku który ktoś sam kleil 9 lat? Raczej takie zjawisko w polsce nie wytępuje.
Przepraszam, zerkałam na dzienniki budowlane w mojej pracy i na szybko napisałam

Justyna.pie
02-02-2024, 16:46
Tanie zakupy często okazują się bardzo drogie. Daj sobie spokój, chyba że musisz żyć w kłopotach.
A kto powiedział, że jest tanio ? Napisałam, że mamy okazję kupić, ale nic o cenie.

jajmar
02-02-2024, 16:50
Przepraszam, zerkałam na dzienniki budowlane w mojej pracy i na szybko napisałam

Znaczy co żle napisałaś?

Elfir
02-02-2024, 17:04
Zaginięcia dziennika zwykle robi się gdy jest coś do ukrycia. To nie 50 gr w kieszeni, żeby można było zgubić.

mam wrażenie, że jesteś napalona na zakup dlatego nie widzisz sygnałów ostrzegawczych i ignorujesz nasze uwagi

Justyna.pie
02-02-2024, 17:22
Znaczy co żle napisałaś?
Nie inspektor, tylko inżynier z uprawnieniami budowlanymi

jajmar
02-02-2024, 17:22
mam wrażenie, że jesteś napalona na zakup dlatego nie widzisz sygnałów ostrzegawczych i ignorujesz nasze uwagi

Mam identyczne odczucie. Zastnawiam się po co było pytanie na FM i negowanie kolejnych uwag.

jajmar
02-02-2024, 17:25
Nie inspektor, tylko inżynier z uprawnieniami budowlanymi

Inspektor to funkcja, tytuł zawodowy ma najczęściej inżynier i ma uprawnienia. Kim ten inżynier z uprawnieniami byl na tej budowie? Jaka pełnił funkcje? Kierownik, inspektor ?

Justyna.pie
02-02-2024, 17:30
[QUOTE=Elfir;8222251]Zaginięcia dziennika zwykle robi się gdy jest coś do ukrycia. To nie 50 gr w kieszeni, żeby można było zgubić.

Też to dla mnie trochę niepojęte, ale pracuję już prawie 20 lat w firmie produkcyjnej, wprawdzie w papierologii, ale to co się już naoglądałam, to masakra

Justyna.pie
02-02-2024, 17:36
Inspektor to funkcja, tytuł zawodowy ma najczęściej inżynier i ma uprawnienia. Kim ten inżynier z uprawnieniami byl na tej budowie? Jaka pełnił funkcje? Kierownik, inspektor ?

Z tego, co widzę, to kierownik budowy

Justyna.pie
02-02-2024, 21:55
Oczywiście, racja, że jesteśmy za bardzo nastawieni na kupno tego bliźniaka. Może faktycznie trzeba trochę się naprostować.
Jeśli chodzi o świadectwa energetyczne, to jest wszystko w komplecie. Piec był zainstalowany i uruchomiony w połowie 2021.

Elfir
02-02-2024, 22:56
Tak z ciekawości - ile wam wyszło w audycie Eu?

piecja
03-02-2024, 13:46
Ja bym nie kupował, co samemu zbudujesz to przynajmniej wiesz co masz :) (https://myanimelist.net/profile/fuuker)

Bertha
03-02-2024, 23:59
Zgoda, że nie każdy ma zdrowie/ochotę/cierpliwość/odwagę aby budować. Lecz kupując obiekt z papierami w porzadku (ktoś się pod nimi podpisał i podstemplował), w razie grubego odstępstwa masz jakieś szanse w razie sprawy w sądzie. Drobiazgi raczej załatwia się polubownie. Weź przynajmniej jakiegoś biegłego d/s bud., wyda opinię , będzie wiedział na co zwrócić uwagę. Ryzyko jest duże, więc chyba warto wydac drobne pieniądze, niż mieć grubą stratę.

Justyna.pie
04-02-2024, 18:54
Dziękuję za wszystkie opinie, jutro dokumenty ma przejrzeć pan, który nadzorował nasze ostatnie firmowy przeróbki hali. Powiedział, że też w razie potrzeby pojedzie obejrzeć ten dom. Znalazłam też opinię biegłego ds budownictwa sporządzoną przy okazji podziału tego bliźniaka, brzmi dobrze

jajmar
06-02-2024, 10:38
I jak wyszła "ekspertyza"? Kupujecie ten dom?

Frofo007
06-02-2024, 13:07
Po pierwsze nie jest to dom w stanie surowym tylko dom wykończony skoro ściany pomalowane, założony piec gazowy i kafle w łazience. Jak dom odebrany to rozumiem, że dziennik budowy był złożony w urzędzie a później dopiero zaginął? Jeśli tak to raczej wszystko powinno być ok.

Ja bym spróbował się skontaktować z kierownikiem budowy tego domu i wypytał go czy wszystko jest ok z tym domem. Następnie zatrudniłbym kogoś kto się zna z uprawnieniami budowlanymi aby obejrzał ten dom.

Jeśli nie będzie miał jakiś negatywnych uwag a cena domu dobra to można rozważyć zakup. Jeśli w łazience są kafle to raczej Pan, który sprzedaje ten dom nie kłamie odnośnie tego, że budował dla córki. No bo żaden deweloper przecież by komuś łazienki nie robił bo gusty są różne. Dopytaj się ile dokładnie jest styropianu bo podano 15-20cm. Trochę dziwne, ale dowiedz się czy te 15cm to jest na jednej ścianie czy na większej ilości? Dowiedz się też ile jest wełny na dachu. Ale jeśli jest więcej niż w projekcie to też to wskazuje, że dom był budowany "dla siebie" a nie na sprzedaż. Okna 3 szyby? Kolejny argument, że to było dla siebie.

Lasuchel
11-02-2024, 11:01
To że budowane 9 lat nie oznacza że gorzej. Ja osobiście bym raczej unikał budynków stawianych krócej niż 1 -2 lata. Skoro budynek odebrany to znaczy że dziennik jest w urzędzie i można go pozyskać do wglądu. Inna sprawa czy to co tam jest wpisane jest zgodne z prawdą. Jak jesteś zdecydowana i się podoba to trzeba wynająć inspektora nadzoru który wszystko sprawdzi.

Bertha
11-02-2024, 23:45
Z tym czasem budowy to bywa różnie. Widziałem budynek z maxa, zadaszony postawiony oględnie mówiąc dawno, okoliczne drzewa na nim wspierały sie przez lat pewnie z 10 albo i więcej i tak sobie żyły w symbiozie. Kilka lat temu ktoś sie zabrał, drzewo oparte uprzątną, wstawił okna, otynkował i poszło w try miga. Podobno nazywało sie, że wybudowany z 10 lat temu. Że stał nieotynkowany grubo ponad 20 lat, a co to kogo? Co oczy nie widzą, to serce nie boli. Ja to z szosy obserwowałem, co pierwsze upadnie: drzewo czy chata? Chata okazała się mocniejsza. A propos Twojego domu: zorientuj się jak jest z granicami (płot nie musi być granicą!!! ) i czy nie stoi zbyt blisko granicy. Widziałem chatę wybudowaną tak , że brakowało niecałe poł metra do granicy. Nabywcy mieli kwas przy odbiorze.