PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką bramę wybrać? Przesuwna, segmentowa, automatyczna? Marka, załaożenia



Sativum
06-02-2024, 09:52
Cześć,

Zabieram się do robienia docelowego ogrodzenia. Z jednej strony mam już sąsiadów - w większości zadbali o zapewnienie nam prywatności. Zostały trzy - z betonu. Z dwóch stron będą 3 m słupki + 5 przęseł po 50 cm wys. W tym zakopać 30 cm w ziemię.
@Elfir
Podziel się proszę doświadczeniem. Czy 30 cm powinno uniemożliwić przedostawanie się kretów i nornic? Czy warto dodać suchy beton jeszcze bezpośrednio pod ogrodzenie? Nornice kopią płytko z tego co zauważyłem, więc powinno być ok. Nie wiem jak głęboko kopią krety - ale zakładam że nie schodzą poniżej humusu...?

Z frontu ogrodzenie będzie miało 2 m wys.

Wyzwanie zaczyna się przy bramie. Jest to pierwsza brama, którą planuję w życiu. Widzę, że prócz (planowanej od początku) przesuwnej z przeciwwagą są także inne - segmentowe, czy bez przeciwwagi.

Na co zwrócić uwagę. Gdzie kupować/zamawiać. Czy warto wybrać inne?

W założeniu ma to być brama 4 m przesuwna z przeciwwagą z silnikiem o wys. 1,8 m. Brama typu - żaluzjowa. Czy może warto podciągnąć do równej wysokości z resztą pogrodzenia (2m)? W domu czeka skrętka 8-żyłowa by podpiąć wideofon (jeszcze nie kupiony). Chciałbym docelowo otwierać furtki i bramę aplikacją mobilną poprzez wideofon IP. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Póki co dostałem jedną wycenę: 9,5k brama + 2k silnik + 2k montaż. Wychodzi ok 1320 zł/m2. Na popularnym portalu aukcyjnym widziałem ogłoszenia ok. 1k/m2. Wydaje się więc nie najgorzej. Co sądzicie?

Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem.

Elfir
06-02-2024, 18:10
30 cm nie zabezpieczy przed kretem na 100%
Zależy też jaką masz glebę. Zasadniczo kret ryje tylko tam gdzie znajdzie pokarm - jak gleba płytka, o słabo rozwiniętej warstwie próchnicznej, to kopie płycej, bo niżej dżdżownic i pędraków nie będzie. Jak głęboko próchniczną to potrafi zejść do 50 cm. Zimowe korytarze potrafią zejść poniżej poziomu przemarzania.

nornica - nie kopie głębiej niż 15 cm, wiec spokojnie starczy.

brama - z przeciwwagą będzie najmniej awaryjna ale zajmuje najwięcej miejsca. Inne typy bram stosuje się raczej z braku miejsca niż wygody użytkowania.

Zwykle bramy robi się wysokości ogrodzenia, ale rzadko kto robi ogrodzenie aż 2 m.

Sativum
07-02-2024, 07:55
Dzięki za podpowiedź ws. kretów.
Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem na krety to stalowa siatka?

mistalova
13-02-2024, 10:22
brama - z przeciwwagą będzie najmniej awaryjna ale zajmuje najwięcej miejsca. Inne typy bram stosuje się raczej z braku miejsca niż wygody użytkowania.

.

A to ciekawe. Ja nie trawię bram przesuwnych, tylko dwuskrzydłowe. Mam miejsce na przesuwną ale kojarzy mi się ona nie z domem, tylko z jakąś fabryką.
Tak więc to bardziej kwestia gustu.

Elfir
14-02-2024, 00:56
Dzięki za podpowiedź ws. kretów.
Czyli jedynym sensownym rozwiązaniem na krety to stalowa siatka?

tak. Albo zabudowana okolica.