PDA

Zobacz pełną wersję : VAT a zakup działki budowlanej



WPI
28-06-2005, 14:26
Witam,

Czy orientujecie sie jak jest z zakupem dzialki od os.fiz. - VATowca.
Czy nalezy naliczyc podatek VAT od takiej transakcji ( jak rozumiem kwota w akcie notarialnym jest zawsze kwota brutto - VAT jest wliczony w cene i ewentualnie placi go do US sprzedający)

myrmota
28-06-2005, 16:04
Każda dostawa gruntów, dokonywana w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej (w znaczeniu jakie temu pojęciu nadane zostało na gruncie ustawy o VAT) musi zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Co do zasady, dostawa gruntów opodatkowana jest według stawki podstawowej. Jeśli jednak przedmiotem dostawy są tereny niezabudowane, inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, wówczas transakcja taka korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u.
Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży gruntów wraz z obiektami budowlanymi (budynkami, budowlami lub ich częściami trwale związanymi z gruntami), wówczas, zgodnie z treścią przepisu art. 29 ust. 5 u.p.t.u., z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. A zatem w takim przypadku wartość gruntu, jako jeden z elementów kalkulacyjnych podstawy opodatkowania przy dostawie obiektów budowlanych, opodatkowana jest według stawki właściwej dla samego obiektu budowlanego. Tym samym, jeśli grunt dostarczany jest wraz z obiektami budownictwa mieszkaniowego, wówczas dostawa gruntu opodatkowana jest (jako część dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego) według stawki właściwej dla dostawy owych obiektów, tzn. według stawki 7%.

myrmota
28-06-2005, 16:06
Jeszcze jedno czy ten podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży nieruchomości czy jest to transakcja jednostkowa nie wskazująca na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy :lol: (to warunki z ustawy o ptu art. 15) ?

28-06-2005, 16:19
Jeszcze jedno czy ten podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży nieruchomości czy jest to transakcja jednostkowa nie wskazująca na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy :lol: (to warunki z ustawy o ptu art. 15) ?

Ciekawe, czy jest już wiążąca interpretacja zapisu "częstotliwy" ;)

WPI
28-06-2005, 16:26
Wlasciciel ma dwie, trzy dzialki do sprzedazy, a dzialalnosc przez niego prowadzona nie jest zwiazana z obrotem nieruch.

28-06-2005, 17:01
Wlasciciel ma dwie, trzy dzialki do sprzedazy, a dzialalnosc przez niego prowadzona nie jest zwiazana z obrotem nieruch.

Właśnie o tym piszę ;) Bo dwie-trzy może już być uznane za "sprzedaż częstotliwą" :roll: Przepis jest mało precyzyjny mówiąc delikatnie

myrmota
29-06-2005, 10:12
To dość trudna sprawa a urzędy skarbowe nie mają w tej sprawie jednolitego zdania. Gdyby sprzedawca mial jedną działką budowlaną której sprzedaży dokonuje poza działalnością gospodarczą można byłoby twierdzić że pozostaje poza VAT jednakże kiedy sprzedawca zbywa jedną z kilku działek budowalnych jakich posiada organy podatkowe wg mnie stać będą na stanowisku że taka czynność podlega vat. np popatrz na to

Rodzaj dokumentu decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura PPB 2 4407/I/5/2005
Data 2005.04.28



Autor Izba Skarbowa w Katowicach



Temat Podatek od towarów i usług



Słowa kluczowe częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
działka pod budowę
sprzedaż gruntów






DECYZJA Na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia P. X z dnia 15 marca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie z dnia 4 marca 2005 r. Nr PP/443/I-7/05/36477/05 stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek budowlanych- odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 14 stycznia 2005 r. Państwo X zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT dostawy 11 działek budowlanych wydzielonych z części parceli gruntowejW ww. piśmie z dnia 14 stycznia 2005.r. wnioskodawcy stanęli na stanowisku, iż z tytułu dostawy ww. działek nie są podatnikami bowiem są osobami fizycznymi nie prowadzącymi żadnej działalności gospodarczej i nie są płatnikami podatku VAT. Postanowieniem z dnia 4 marca 2005.r. Nr PP/443/I-7/05/36477/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawców przedstawione we wniosku. Na powyższe postanowienie wniesione zażalenie z dnia 15 marca 2005.r., w którym zawarto wniosek o zmianę stanowiska zajętego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:Jak wynika z prawidłowo powołanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego przepisów art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Zaś działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Zatem dostawa gruntu podlega opodatkowaniu nie tylko wówczas, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku VAT. Również osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej jest obowiązana do opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej dostawy gruntu, jeżeli okoliczności wskazują na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.Przez zamiar częstotliwości prowadzenia działalności gospodarczej należy tutaj rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzonej działalności.Aktualne pozostaje stanowisko doktryny, wyrażone m.in.w orzeczeniu z dnia 30.04.1999 r. (I SA/Lu 233/98, Monitor Podatkowy 2000/6/42), że ?Okoliczności wskazujące na zamiar wykonywania usług w sposób częstotliwy (...) muszą istnieć w chwili ich wykonywania w rozumieniu ustawy, a nie w okresie późniejszym.?Zatem aby działalność nie nosiła znamion wykonywania jej w sposób częstotliwy, nie może być realizowana w warunkach wskazujących na zamiar powtarzania czynności.Jak wynika z pisma z dnia 14 stycznia 2005 r. wnioskodawcy wyraźnie wskazują, iż nabyty w 1998 r. grunt rolny częściowo został przekształcony i ujęty jest w planie przestrzennego zagospodarowania Gminy jako przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, a następnie podzielony na 11 działek budowlanych. W styczniu br. kilka działek budowlanych zostało już sprzedane, a wnioskodawcy informują o zamiarze dokonywania dostaw pozostałych działek budowlanych - z przeznaczeniem pod budownictwo.

Zatem w przedmiotowym przypadku ? w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej - czynności zbycia gruntu dokonywane są w warunkach wskazujących na wykonywanie ich w sposób częstotliwy (w rozumieniu przedstawionym wyżej) ? i tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bez znaczenia przy tym w sprawie są przywołane przez stronę pisma innych organów podatkowych .Jednocześnie Dyrektor Izby zauważa, iż zaskarżone postanowienie organu podatkowego I instancji rozstrzyga o opodatkowaniu dostawy gruntu nie zaś o obowiązku rejestracji do podatku od towarów i usług każdego z małżonków. W tym stanie rzeczy dywagacje strony w tym zakresie nie mogą zostać rozpoznane w ramach przedmiotowego postępowania.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania podatkowego. Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. (Adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach ? Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a).

Rodzaj dokumentu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura 1436/2BV/443/21/05/MKow
Data 2005.03.09



Autor Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście



Temat Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy (art. 15)



Słowa kluczowe działka pod budowę



Pytanie podatnika Czy transakcja polegająca na sprzedaży działki budowlanej przez osobę fizyczną prowadzacą dzialaność gospodarczą, nabytą w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w sytuacji gdy działka ta nie była wykorzystywana w prowadzonej działalności gosp.?




W przedmiotowym wniosku wskazał Pan, iż jest właścicielem działki budowlanej, nabytej w drodze spadku, zgodnie z postanowieniem sądu z dnia 13 grudnia 1995r., która zostanie sprzedana osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.
Jednocześnie wskazał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą od 1 sierpnia 2003 r. jako osoba fizyczna i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi rachunkowo ? księgowe oraz informatyczne dla przedsiębiorców. Natomiast przedmiotowa działka budowlana nie była wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej a planowana sprzedaż nie będzie miała znamion działalności wykonywanej z zamiarem wykonania jej w sposób częstotliwy.

We wniosku z dnia 10.01.2005 r. wystąpił Pan z zapytaniem, czy opisana wyżej transakcja polegająca na sprzedaży działki budowlanej, w opisanym wyżej stanie faktycznym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Pana na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco, ze względu na brzmienie art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.


Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście przedstawia następujące stanowisko w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U nr 54 poz. 535 z późn. zmn.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W oparciu o art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zmn.) podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W/g ust. 2 cyt. przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podatników pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również, czynność polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z w/w przepisów wynika (choć nie zostało to sformułowane wprost), że czynności odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas gdy są wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Należy podkreślić, że taka wykładnia jest zgodna z przepisem art. 2(1) Szóstej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w dotyczących podatków obrotowych ? wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC), stanowiącej podstawę polskiego systemu podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym objęcie danej czynności podatkiem VAT wymaga każdorazowej analizy, czy do dostawy towarów lub świadczenia usług doszło w warunkach pozwalających na uznanie, że strona transakcji w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik. Bowiem status i charakter w jakim działa podmiot dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług decyduje o opodatkowaniu danej czynności. Ma to istotne znaczenie w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, które dokonując np. sprzedaży składników majątku powinny rozróżniać transakcje wykonywane w ramach, i poza działalnością gospodarczą.

Osoba fizyczna wykonująca bowiem w/w czynności poza prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ? nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w tym zakresie, a zatem czynności te nie podlegają temu podatkowi. Zdaniem tut. organu podatkowego nie budzi wątpliwości, że w opisanej sytuacji sprzedaż działki budowlanej (nabytej w drodze spadku) nie stanowi działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, jako że czynność ta wykonywana jest jednorazowo w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponadto z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że działka budowlana nie była nigdy związana z prowadzoną działalnością gospodarczą, toteż czynność polegająca na dostawie w/w towaru należy zaliczyć do wykonywanych poza działalnością gospodarczą ( w sferze prywatnej). W związku z powyższym przez sprzedaż przedmiotowej działki budowlanej nie stanie się Pan podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a czynność taka nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług. Na marginesie należy dodać, że w świetle obowiązujących od 1 maja 2004 r. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (art. 113 ust. 13 ) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega co do zasady odpłatna dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, jednakże z powodów opisanych powyżej przepis ten nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie.


W podsumowaniu przedstawionej powyżej analizy stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, że w wykonaniu opisanej we wniosku czynności nie występuje Pan w charakterze podatnika , o którym mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług.