PDA

Zobacz pełną wersję : Stało się. Brukselka nakazuje...



Alessandro
13-03-2024, 12:16
Od 2028r. wszystkie nowe budynki będą musiały obowiązkowo posiadać panele fotowoltaiczne.
Do 2040r. wszystkie budynki w Polsce będą musiały być pozbawione kotłów węglowych i pieców gazowych!

Na dzień dzisiejszy, fotowoltaika plus grzejniki energooszczędne... super!
Taki zestaw, kontra foto+pompa ciepła. :D

Borys951
13-03-2024, 12:34
Czyli przymusowa wymiana pieca gazowego? Myślałem że te co nie zostaną wymienione do 2040 będą igły zostać.

fotohobby
13-03-2024, 13:15
Od 2028r. wszystkie nowe budynki będą musiały obowiązkowo posiadać panele fotowoltaiczne.
Do 2040r. wszystkie budynki w Polsce będą musiały być pozbawione kotłów węglowych i pieców gazowych!

Na dzień dzisiejszy, fotowoltaika plus grzejniki energooszczędne... super!
Taki zestaw, kontra foto+pompa ciepła. :D

Grzejniki energooszczędne :) Fajny antonim
Zdajesz sobie sprawę, że (m.in. dzięki Brukseli) niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę budynku ogrzewanego z COP=1 ?
A Ty piszesz o grzejnikach....

Juan
13-03-2024, 13:29
Teraz będzie zalew takich. Już widziałem artykuł, że do 2040 koniec pieców gazowych, więc montujmy... folie na podczerwień :lol2:

fotohobby
13-03-2024, 13:33
A to już w ogóle abstrakcja.
O ile jeszcze grzejnik obudowany kamieniem ma jakąś szanse częściowo zagrzać w taniej taryfie (choć podłogówka w kilkunastu tonach betonu i tak zrobi to lepiej) to folie IR to kompletne wariactwo

swierol
13-03-2024, 13:42
Od 2028r. wszystkie nowe budynki będą musiały obowiązkowo posiadać panele fotowoltaiczne.
Do 2040r. wszystkie budynki w Polsce będą musiały być pozbawione kotłów węglowych i pieców gazowych!

Na dzień dzisiejszy, fotowoltaika plus grzejniki energooszczędne... super!
Taki zestaw, kontra foto+pompa ciepła. :D

Ja bym nie reagował zbyt nerwowo. Może się okazać, że będzie jak z samochodami elektrycznymi. W 2026 roku planowana jest rewizja przepisów dotyczących zakazu sprzedaży samochodów spalinowych.

Alessandro
13-03-2024, 13:59
Grzejniki energooszczędne :) Fajny antonim
Zdajesz sobie sprawę, że (m.in. dzięki Brukseli) niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę budynku ogrzewanego z COP=1 ?
A Ty piszesz o grzejnikach....
Uwierz mi...
Od 4 lutego '24 r., mam 6 grzejników na piętrze o pow. 93 m2 po podłodze. Od 1 marca wiem jakie zużycie pradu wynosi... o rany, to mi foto 10 kW pokryje zapotrzebowanie w zużyciu prądu na pow. 185m2. Poza brakem izolacji cieplnej w podlodze na parterze, dom dobrze.. wręcz dobrze ocieplony.

fotohobby
13-03-2024, 14:10
Ale to nie zmienia faktu, że mając pompę ciepła potrzebowałbyś 3x mniej energii. No i marzec to kiepski miesiąc, żeby mówić o zapotrzebowania na ogrzewanie

Juan
13-03-2024, 14:10
Ja bym nie reagował zbyt nerwowo. Może się okazać, że będzie jak z samochodami elektrycznymi. W 2026 roku planowana jest rewizja przepisów dotyczących zakazu sprzedaży samochodów spalinowych.

Nawet jak cofną zakaz, spalinowych już nic nie uratuje. Na razie elektrycznych jest mało i są krótko na rynku. Większość ludzi nigdy nimi nie jechała i nie zna osobiście nikogo, kto takie auto ma, a "wiedzę" czerpie z mediów społecznościowych opanowanych przez trolle.

Jak co dwudzieste auto będzie elektryczne, z czego połowa piętnastoletnich to Kowalscy będą w realu widzieć, że te baterie zapalające się od patrzenia i wymieniane co trzy lata, podróże z wyłączoną klimą i stada porzuconych rozładowanych elektryków na poboczach, to kompletna bzdura. Jak sąsiad, szwagier, wujek, kolega z pracy opowie jak mu się od pięciu lat jeździ używanym elektrykiem, w którym nie ma skrzyni, sprzęgła, dwumasy, turbiny, wtrysku, zmiennych faz rozrządu, katalizatora, DPF lub GPF, , rdzewiejących tłumików, wreszcie rozrządu z paskami rozpuszczanymi w kąpieli olejowej i tym podobnych umilaczy, to odeślą sadzomioty na śmietnik, gdzie ich miejsce.

Dokładnie tak samo odeślą piece gazowe, jak tylko promocja na tanią energię z gazu się skończy. A skończy, bo gaz jest bardziej potrzebny jako surowiec na nawozy i inną chemię, w ostateczności w szczytowych elektrociepłowniach. A infrastruktura do dostarczania gazu do każdego domu jest absurdalnie kosztowna, co pociąga za sobą wysokie opłaty abonamentowe, w miarę ubywania odbiorców indywidualnych wykładniczo pędzące w kosmos.

redox7
13-03-2024, 14:24
Nawet jak cofną zakaz, spalinowych już nic nie uratuje. Na razie elektrycznych jest mało i są krótko na rynku. Większość ludzi nigdy nimi nie jechała i nie zna osobiście nikogo, kto takie auto ma, a "wiedzę" czerpie z mediów społecznościowych opanowanych przez trolle.

Jak co dwudzieste auto będzie elektryczne, z czego połowa piętnastoletnich to Kowalscy będą w realu widzieć, że te baterie zapalające się od patrzenia i wymieniane co trzy lata, podróże z wyłączoną klimą i stada porzuconych rozładowanych elektryków na poboczach, to kompletna bzdura. Jak sąsiad, szwagier, wujek, kolega z pracy opowie jak mu się od pięciu lat jeździ używanym elektrykiem, w którym nie ma skrzyni, sprzęgła, dwumasy, turbiny, wtrysku, zmiennych faz rozrządu, katalizatora, DPF lub GPF, , rdzewiejących tłumików, wreszcie rozrządu z paskami rozpuszczanymi w kąpieli olejowej i tym podobnych umilaczy, to odeślą sadzomioty na śmietnik, gdzie ich miejsce.

Dokładnie tak samo odeślą piece gazowe, jak tylko promocja na tanią energię z gazu się skończy. A skończy, bo gaz jest bardziej potrzebny jako surowiec na nawozy i inną chemię, w ostateczności w szczytowych elektrociepłowniach. A infrastruktura do dostarczania gazu do każdego domu jest absurdalnie kosztowna, co pociąga za sobą wysokie opłaty abonamentowe, w miarę ubywania odbiorców indywidualnych wykładniczo pędzące w kosmos.

naiwny lewak.... samochody elektryczne w takiej formie jak dziś nie mają racji bytu. Nie dość że nie sa ekologiczne to jeszcze są pieruńsko awaryjne.
Pompy ciepła fajne urządzenia ale nie dla każdego sa miejsca gdzie nie da się nimi zastąpić poczciwych kotłów.

Juan
13-03-2024, 14:45
naiwny lewak.... samochody elektryczne w takiej formie jak dziś nie mają racji bytu. Nie dość że nie sa ekologiczne to jeszcze są pieruńsko awaryjne.
Pompy ciepła fajne urządzenia ale nie dla każdego sa miejsca gdzie nie da się nimi zastąpić poczciwych kotłów.

Ale masz jakieś wsparcie? :lol2:

boguslaw
13-03-2024, 15:51
Z jednej strony straszą wojną - skorzysta szybko rosnący przemysł zbrojeniowy, z drugiej strony wprowadzają bzdurne przepisy.
Tak właśnie działa biurokracja - wyrzuca z siebie kolejne przepisy i tworzy kolejne komórki do ich kontrolowania. Zaangażowanych setki tysięcy ludzi, którzy niczego nie wytwarzają. Prawo Parkinsona...

Poza tym - nie ma prądu - nie ma grzania. PC także. FV w zimie nie działa.
Co warto? Warto trzymać w ogródku kupkę cegły szamotowej...
Pożyjemy, zobaczymy. Nie wierzę, by ludzie łykali wszystko jak pelikany.

swierol
13-03-2024, 16:06
naiwny lewak.... samochody elektryczne w takiej formie jak dziś nie mają racji bytu. Nie dość że nie sa ekologiczne to jeszcze są pieruńsko awaryjne.
Pompy ciepła fajne urządzenia ale nie dla każdego sa miejsca gdzie nie da się nimi zastąpić poczciwych kotłów.

Właśnie miałem to napisać. Słuchałem ostatnio podcastu ma YT, w którym były wyniki przeprowadzonych badań. Elektryki są dużo bardziej awaryjne niż auta spalinowe. https://www.youtube.com/watch?v=yokey1sPsdA&t=1271s fragment zaczyna się 12:30.

Juz pisałem o tym dawniej. Idealnym kompromisem były by hybrydy. I myślę, że tematu samochodów w ogóle by nie było.

Juan
13-03-2024, 16:10
Właśnie miałem to napisać. Słuchałem ostatnio podcastu ma YT, w którym były wyniki przeprowadzonych badań. Elektryki są dużo bardziej awaryjne niż auta spalinowe. https://www.youtube.com/watch?v=yokey1sPsdA&t=1271s fragment zaczyna się 12:30.

Juz pisałem o tym dawniej. Idealnym kompromisem były by hybrydy. I myślę, że tematu samochodów w ogóle by nie było.

Ten film na Povagowanych to jest wyjątkowe nagromadzenie bzdur, półprawd i manipulacji. Różne już widziałem, ale aż taki rak to rzadkość. Fikołki intelektualne, jakie tam autor uskutecznia, żeby "udowodnić" że spalinowe są lepsze, są wprost niesłychane.

swierol
13-03-2024, 16:43
Ten film na Povagowanych to jest wyjątkowe nagromadzenie bzdur, półprawd i manipulacji. Różne już widziałem, ale aż taki rak to rzadkość. Fikołki intelektualne, jakie tam autor uskutecznia, żeby "udowodnić" że spalinowe są lepsze, są wprost niesłychane.

To samo tyczy się wszystkich wychwalających elektryki jako zbawienie globalnego transportu i remedium na wysoki poziom CO2.
Gdybyś słuchał uważnie to byś doszedł do wniosku, że nikt tam nie mówi o tym, że spalinowe są lepsze ale lewacki umysł wziął górę.

boguslaw
13-03-2024, 18:01
Nie wolno dać się wodzić za nos. Lobbyści zawsze będą straszyć. Biurokraci będą tworzyć przepisy oderwane od rzeczywistości.

Poczynione inwestycje muszą się zamortyzować.
Ile set tysięcy ludzi, dopiero co, przeszło na ogrzewanie gazem?

Każdy powinien pomyśleć o opcji rezerwowej źródła ciepła np. FV do zabezpieczenia podstawowych potrzeb własnych, nie największa PC + nieduży kocioł gazowy jako szczytowe źródło ciepła. W razie czego posiadany komin zawsze się przyda...

Juan
13-03-2024, 18:31
To samo tyczy się wszystkich wychwalających elektryki jako zbawienie globalnego transportu i remedium na wysoki poziom CO2.
Gdybyś słuchał uważnie to byś doszedł do wniosku, że nikt tam nie mówi o tym, że spalinowe są lepsze ale lewacki umysł wziął górę.

Ani trochę nie mówi. Na początku jest jedno zdanie, że wcale nie uważa samochodów elektrycznych za złe, po czym jest niemal półgodzinny seans nienawiści rodem z roku 1984 i prawdy niczym z Russia Today. Wiarygodność tego kanału sięgnęła dna. A pożyteczni idioci mlaskają w komentarzach jak to "samą prawdę" powiedział i w ogóle jaki zajebisty jest. Gdyby był w tym samym pokoju to chyba by mu obciągnęli. Żałosne.

Alessandro
13-03-2024, 18:34
Ale to nie zmienia faktu, że mając pompę ciepła potrzebowałbyś 3x mniej energii. No i marzec to kiepski miesiąc, żeby mówić o zapotrzebowania na ogrzewanie
Siłą rzeczy, energooczędne grzejniki akumulacjne są górą.. w kazdym mieszkaniu możesz podłączyć, a pompy ciepła nie w każdym domu zamontujesz, tylko do podłogówek w nowo budującym domciu.
PC mają 5 lat gwarancji i się psują... wiecznie coś nie tak, jak się czyta tu na forum.
Grzejniki alumulacyjne mają gwarancję 30 lat i nie ma, w przeciwienstwie do PC, ruchomych elementów. W kazdym pokoju możesz wg harmonogramu ustawić temp. jaką chcesz, działa automatycznie i nie są bezwładne jak w podlogówkach.
Gazem, węglem nie można to czym? pompą ciepła? Nie w kazdym domu pasuje, zwłaszcza w wybudowanych w latach powojennych. Masz do wyboru: drewno, pellet, fotowoltaika... i energooszczędne grzejniki. Przecież nie będę zrywał parkiet na podlogówkę !!! Pompa ciepła na grzejniki? To trzeba mieć PC wysokotemperaturowa. Byl taki oferant z "Warszowy" który zaproponował zlikwidować grzejniki z dużą ilościa wody na parterze. Koszt takiej operacji całego domu 55 tys.zl.
Koszt montowania grzejników 0,00 zł., Kobieta potrafi właczyć do gniazdka i po kłopocie.

marvinetal
13-03-2024, 18:36
Juz pisałem o tym dawniej. Idealnym kompromisem były by hybrydy. I myślę, że tematu samochodów w ogóle by nie było.

No przeciez hybrydy sa, cala Toyota hybrydami stoi.

fotohobby
13-03-2024, 18:52
Gazem, węglem nie można to czym? pompą ciepła? Nie w kazdym domu pasuje, zwłaszcza w wybudowanych w latach powojennych. Masz do wyboru: drewno, pellet, fotowoltaika... i energooszczędne grzejniki.

Nie ma czegoś takiego, jak "energooszczędne grzejniki"
Żaden grzejnik nie "oszczędza" energii bo każdy do wyprodukowanie 1kWh ciepła zużywa 1kWh energii elektrycznej.

Już chcę widzieć te "powojenne" domy grzane prądem z COP=1

sito
13-03-2024, 19:12
Jeszcze kilka postów i autor wam przedstawi cudowny koalit :D

Alessandro
13-03-2024, 19:18
@fotohobby
Tak, masz rację żaden grzejnik nie "oszczędza"...
Mowa o grzejnikach akumulacyjnych. Całe wnętrze grzejnika jest wypełnione specjalnie zaprojektowanym wkładem KOALIT-owym, który bardzo szybko gromadzi energię, a następnie już bez pobierania energii elektrycznej przez długi czas oddaje zgromadzone ciepło.

Alessandro
13-03-2024, 19:20
Mam jeden grzejnik 900W na podczerwień, który, przy nastawie 23 st zużył 2 kWh prądu... żadna oszczędność, a z koalitem 1200W zużył 0,330 kWh od strony południowej /energia słoneczna/, a z mocą 1500W zużył 0,590 kWh w pokoju od strony północnej. Strefa klimatyczna II.

asolt
13-03-2024, 19:46
Jeszcze kilka postów i autor wam przedstawi cudowny koalit :D

Przykład Alessandro jest bardzo jaskrawym przykładem hipokryzji Redakcji tego forum. Jezeli ktoś podaje linka do produktu czy wykonawcy to zaraz ten link jest usuwany, a ten ktos dostaje bana. W przypadku Alessandro jego nachalny i co gorsza nieprawdziwy i kłamliwy opis cudownych grzejników pozostaje bez zadnej reakcji Redakcji. Dlaczego tak sie dzieje nie wiadomo, byc moze chodzi o tych równych i równiejszych, jaki by nie był powód takiego osobliwego traktowania oszukanczych praktyk Alessandro, to świadczy o braku bezstronności Redakcji i nieprzestrzegania przez nią regulaminu który zapewne sama stworzyła.

Alessandro
13-03-2024, 20:11
Wypraszam sobie za "oszukańcze praktyki" !!!!

asolt
13-03-2024, 20:28
Wypraszam sobie za "oszukańcze praktyki" !!!!

A wypraszaj sobie, fizyki nie zmienisz, grzejnik elektryczny zawsze będzie miał ok 100% (w przyblizeniu) sprawności nikt i nic tego nie zmieni. Nie jest mozliwe uzyskanie przez grzejnik elektryczny ponad 100% sprawnosci niezaleznie od typu czy to bedzie akumulacyjny z wkładem koalitowym czy innym czy tez zwykły konwektor zuzyje tyle samo energii. Ta energia moze byc rozliczana w róznych taryfach bo akumulacja, ale zawsze pobierze tyle samo energii. Nie oszukuj innych ze mniej od innych grzejników. Producenci tego cudownego grzejnika nie obalili zasady zachowania energii, bo oto jest niemożliwe. Bardzo dziwne jest to ze Redakcja pozwala na taką szarlanaterię. Rozumiem ze niektórym było pod gorkę do szkoly ale zeby tak wykorzystywac niewiedzę innych. Czy zysk na sprzedazy tak Tobie przesłania poczucie uczciwości, czy wzorem cesarza rzymskiego Wespazjana twierdzisz ze "pieniądze nie śmierdzą"

boguslaw
13-03-2024, 20:41
Odpowiednio ocieplony obiekt sprawia, że żadna cena jednostkowa energii nas nie przestraszy, skoro do ogrzania obiektu nie będziemy jej potrzebowali zbyt wiele.
W odpowiednio ocieplonym domu, niskotemperaturowe grzanie wyłącznie grzejnikami nie stanowi obecnie żadnego problemu.
Do dyspozycji użytkownika jest dowolne źródło ciepła.

Wszystkich musi być stać na życie w cieple. Nowe regulacje to podążanie w kierunku wykluczenia energetycznego coraz większej rzeszy użytkowników. Stare domy, budowane przez ostatnie sto lat, według innych kryteriów komfortu, starymi technologiami, bez jakichkolwiek wymagań co do ich energochłonności, nie staną się nagle budowlami pasywnymi czy pólpasywnymi.

Przy wyborze źródła ciepła na pierwszy plan wysuwam dostępność, szybkość reakcji i koszt napraw serwisowych dalej koszt urządzenia, jego awaryjność i rzecz bardzo ważna - żywotność.

Trzymam się pewników. Bez względu na rozwój sytuacji w zakresie cen paliw, wybierajmy rozwiązania bezdyskusyjnie korzystne, mające długoterminowy korzystny wpływ na naszą kieszeń, na nasze zdrowie i na stale rosnące wymagania co do komfortu cieplnego w wymiarze całorocznym. Powtórzę: w wymiarze całorocznym. Wybrana opcja powinna mieć możliwość modyfikacji w dowolnym kierunku.

fotohobby
13-03-2024, 20:53
@fotohobby
Tak, masz rację żaden grzejnik nie "oszczędza"...
Mowa o grzejnikach akumulacyjnych. Całe wnętrze grzejnika jest wypełnione specjalnie zaprojektowanym wkładem KOALIT-owym, który bardzo szybko gromadzi energię, a następnie już bez pobierania energii elektrycznej przez długi czas oddaje zgromadzone ciepło.

Ale to nie zmienia faktu, że cały czas dzieje się to z COP=1, czyli 1kWh energii elektrycznej zamienia w 1kWh energii cieplnej.
To samo robi zwykły lekki grzejnik z termostatem, który będzie włączał i wyłączał grzejnik w zależności od potrzeb.
Jedyny plus koalitu (wermakulitu, czy szamotu, bo to praktycznie wszystko jedno) jest taki, że jak się naładuje nocą przy taniej taryfie, to może oddać za dnia podczas droższej.
Ale też niewiele, no i z automatu wzrasta bezwładność.

fotohobby
13-03-2024, 21:03
No ale co do tematu wnosi reklama producenta ?
COP=1 to nadal 1kWh energii elektrycznej na 1kWh energii cieplnej
Dom o obciążeniu 3kW przy -10C będzie nadal potrzebował grzejników o mocy 3kW - czy będą gołe, czy obudowane ceramicznymi kształtkami
A 3 kW przez godzinę po jakieś 3 zł, za dobę to 72zł...

Kaizen
13-03-2024, 21:04
@asolt

Tej fizyk... "oszukańcu" przyjemnej lektury.
Piszę, "tej" jesteś młodszy ode mnie

https://obud.pl/artykul-36394/grzejniki-elektryczne-energooszczedne-jawo.html

https://www.liderbudowlany.pl/artykul/instalacje/grzejniki/grzejniki-elektryczne-z-niskim-poborem-energii/

Tu nie ma żadnej fizyki - zwykły bełkot marketingowy o "o bardzo wysokiej sprawności termicznej.". Żadnej liczby ani porównania jej do innych grzejników.

asolt
13-03-2024, 21:10
@asolt

Tej fizyk... "oszukańcu" przyjemnej lektury.
Piszę, "tej" jesteś młodszy ode mnie

https://obud.pl/artykul-36394/grzejniki-elektryczne-energooszczedne-jawo.html

https://www.liderbudowlany.pl/artykul/instalacje/grzejniki/grzejniki-elektryczne-z-niskim-poborem-energii/

Jezeli chodzi o lekturę to podzielam zdanie Kaizena o niej, ale zeby nie było to podaj dane pomiarowe z akredytowanego laboratorium. pokazujące wiekszą sprawność od innych grzejników elektrycznych, nie na poziomie promili ale co najmniej dziesiątków procent.
Co do "tej" podaj swój rocznik. Nie wydaje mi sie ze jestes starszy ode mnie.

Alessandro
13-03-2024, 21:16
No ale co do tematu wnosi reklama producenta ?
COP=1 to nadal 1kWh energii elektrycznej na 1kWh energii cieplnej
Dom o obciążeniu 3kW przy -10C będzie nadal potrzebował grzejników o mocy 3kW - czy będą gołe, czy obudowane ceramicznymi kształtkami
A 3 kW przez godzinę po jakieś 3 zł, za dobę to 72zł...
Znaczy się, ze mając grzejnika o mocy 1,2 kW powinien zużyć 1,2 kWh ?
A faktycznie zużyło 0,330 kWh !!
Wytlumacz mi

fotohobby
13-03-2024, 21:17
Bo nie pracował przez godzinę non-stop, a 20 minut w trakcie tej godziny.
A nie pracował, bo takie było obciążenie termiczne pomieszczenia.

Zwykły grzejnik 1.2kW z termostaterm zużyłby taką samą ilość energii - włączyłby się na kilka minut, na kilkanaście wyłączył, potem znów włączył i tyle. I tez wyszłoby 20 minut pracy.
Fizyka

asolt
13-03-2024, 21:23
Znaczy się, ze mając grzejnika o mocy 1,2 kW powinien zużyć 1,2 kWh ?
A faktycznie zużyło 0,330 kWh !!
Wytlumacz mi

Dalsze oszukańcze promowanie sprzedawanego produktu. Celowe pomijanie działania termostatu sterujacego pracą grzejnika.

Alessandro
13-03-2024, 21:26
Jezeli chodzi o lekturę to podzielam zdanie Kaizena o niej, ale zeby nie było to podaj dane pomiarowe z akredytowanego laboratorium. pokazujące wiekszą sprawność od innych grzejników elektrycznych, nie na poziomie promili ale co najmniej dziesiątków procent.
Co do "tej" podaj swój rocznik. Nie wydaje mi sie ze jestes starszy ode mnie.
Chlopie, przecież mam 6 grzejników koalitowych na piętrze, to wiem jak grzeją w realu. Najmniej pradu pobiera grzejnik 1500W w pokoju, ktory ma jedną ścianę zewnetrzna od strony południa, wyłącza jak slońce świeci. Piętro porzadnie ocieplony. II strefa klimatu.

Alessandro
13-03-2024, 21:29
Dalsze oszukańcze promowanie sprzedawanego produktu. Celowe pomijanie działania termostatu sterujacego pracą grzejnika.
Przeciez pisalem o zaprogramowaniu w grzejniku... ależ... starzejesz sie, powinieneś mi teczkę do pracy nosić

fotohobby
13-03-2024, 21:38
Przeciez pisalem o zaprogramowaniu w grzejniku... ależ... starzejesz sie, powinieneś mi teczkę do pracy nosić

No to każdy, który możesz zaprogramować zużyje tyle samo, żeby wyprodukować odpowiednią ilość energii.
Nieważne, czy jest obudowany szamotem, czy nie...

Alessandro
13-03-2024, 21:49
Harmonogram nastawy: od 23:00-5:00 20*C, od 5:00-23:00 21,5*C, w salonie TV od 5:00-11:00 i od 16-23:00 22,5*C

asolt
13-03-2024, 21:49
Chlopie, przecież mam 6 grzejników koalitowych na piętrze, to wiem jak grzeją w realu. Najmniej pradu pobiera grzejnik 1500W w pokoju, ktory ma jedną ścianę zewnetrzna od strony południa, wyłącza jak slońce świeci. Piętro porzadnie ocieplony. II strefa klimatu.

Co mnie obchodzi ze masz 6 grzejników koalitowych. Pokaz badania z pomiarow z akredytowanego laboratorium, one i tylko mogą być wiarygodne, Twoje obserwacjie czy pseudopomiary nie mają zadnej wartości, ot zwykły belkot marketingowy mający na celu jak nawiekszą sprzedaż. Sama sprzedaz to nic złego, ale oszukiawanie klientów juz tak.

asolt
13-03-2024, 21:51
Przeciez pisalem o zaprogramowaniu w grzejniku... ależ... starzejesz sie, powinieneś mi teczkę do pracy nosić

Teczkę???, oszustowi, co jeszcze?

Alessandro
13-03-2024, 21:59
Z grzejnikami koalitowymi jest miodzio... bez problemów, cieplutko jak w Madrycie.
Na przyszly sezon dokupię koality na parter, w lepszej wersji... są droższe. Mozna jechac do Niemiec i kupić taniej, trzeba miec busa.
Jeden grzejnik okolo 500€, a te lepsze wersje ponizej 600€.

Alessandro
13-03-2024, 22:01
Teczkę???, oszustowi, co jeszcze?
Tej licz sie slowami...

Alessandro
13-03-2024, 22:07
Teczkę???, oszustowi, co jeszcze?
Pamietasz @Liwko? Przestrzegal na forum przed @asoltem, który żle wylicza..

Juan
13-03-2024, 22:26
Właśnie zgłosiłem post z linkami i reklamą. Ciekawe jak na to zareaguje redakcja.
W sumie mogłem jeszcze zaznaczyć kratkę przy próbie oszustwa. ;)

fotohobby
13-03-2024, 22:35
Z grzejnikami koalitowymi jest miodzio... bez problemów, cieplutko jak w Madrycie..

Po to są grzejniki, żeby było ciepło, pytanie, po co tyle za nie płacić...

asolt
13-03-2024, 22:46
Pamietasz @Liwko? Przestrzegal na forum przed @asoltem, który żle wylicza..

Komu źle policzyłem? Podaj przykłady, ale zes wybrał autorytet, kolejny nieuk co rzucał kamieniami w szkołę. Nawiasem mówiąc tez zajmował sie kryptoreklamą na forum.
Swój zawsze znajdzie swego.

asolt
13-03-2024, 22:52
Po to są grzejniki, żeby było ciepło, pytanie, po co tyle za nie płacić...

Kol. Gaweł tez grzeje grzejnikami elektrycznymi, ale ma tylko zwykłe najzwyklejsze konwektory. Nigdy nie pisał ze ma za zimno, ze mu nie grzeją. Cuda panie cuda. Oczywiście nie są one po 500 czy 600 EUR, a duzo duzo taniej i co dziwne grzeja tak ze jest ciepło, ze jest miodzio.

boguslaw
14-03-2024, 07:00
Kupą, mości Panowie, kupą! Kupy nikt nie ruszy!
O czym jest ten wątek?
==
Prof. Chantal DELSOL (…) Jedyną analogiczną sytuacją w naszych dziejach jest historia Cesarstwa Rzymskiego chylącego się ku upadkowi. Mieliśmy wówczas w Europie bogactwo i wolność, a ci, których zwano „barbarzyńcami”, lgnęli do Rzymu jak ćmy do światła. Ostatecznie ich liczba osiągnęła takie rozmiary, że jakość życia Rzymian zaczęła się pogarszać. Integracja przestaje bowiem funkcjonować, gdy napływ migrantów jest zbyt duży. (...)
==
Bruksela poinformowała o danych, które otrzymała od polskiego rządu: do 2030 r ubóstwo energetyczne w PL może osiągnąć poziom 11%.
==
Biurokracja rozrasta się wg prawa Parkinsona. W UE ważne, kluczowe decyzje zabierają miesiące i polegają na zgniłym kompromisie lub na zwycięstwie silniejszych i lobbystów...
==

goguś
14-03-2024, 07:49
Kupą, mości Panowie, kupą! Kupy nikt nie ruszy!
O czym jest ten wątek?
==
Prof. Chantal DELSOL (…) Jedyną analogiczną sytuacją w naszych dziejach jest historia Cesarstwa Rzymskiego chylącego się ku upadkowi. Mieliśmy wówczas w Europie bogactwo i wolność, a ci, których zwano „barbarzyńcami”, lgnęli do Rzymu jak ćmy do światła. Ostatecznie ich liczba osiągnęła takie rozmiary, że jakość życia Rzymian zaczęła się pogarszać. Integracja przestaje bowiem funkcjonować, gdy napływ migrantów jest zbyt duży. (...)
==
Bruksela poinformowała o danych, które otrzymała od polskiego rządu: do 2030 r ubóstwo energetyczne w PL może osiągnąć poziom 11%.
==
Biurokracja rozrasta się wg prawa Parkinsona. W UE ważne, kluczowe decyzje zabierają miesiące i polegają na zgniłym kompromisie lub na zwycięstwie silniejszych i lobbystów...
==

No tych ostatnich czytaj lobbystów najsampierw jak mawiał Kobuszewski trzeba wypierdolić jak najdalej od polityków a każdy kontakt z politykiem powinien być traktowany jak zdrada stanu.

asolt
14-03-2024, 08:19
...
Bruksela poinformowała o danych, które otrzymała od polskiego rządu: do 2030 r ubóstwo energetyczne w PL może osiągnąć poziom 11%.
...
==

Moze i osiągnie jezeli rządzący nie przyłożą sie propagowania i egzekwowania ocieplenia starych i nowych budynków zgodnie w wymaganiami atualnych WT.
Nie dotowanie w takim jak jest stopniu wymiany zódeł grzewczych i instalacji a przeznaczenie wiekszych srodków na ocieplenie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizację instalacji wentylacyjnych. Trzeba ograniczac do minimum zapotrzebowanie na ciepło. Dla małego zapotrzebowania na ciepło nawet stare instalacje w połaczeniu z nowym zródłem ciepła nie spowodują wzrostu ubóstwa energetycznego w takim stopniu jak to sie przewiduje. Głupotą było dotowac wymianę zródła ciepła bez jednoczesnej termomodernizacji. Powinno to byc ze sobą zwiazane, niestety wiele domów jest z nowymi zródłami ciepła, wiele kopciuchów wymieniono ale jednoczesnie nie dokonano termodernizacji i stąd miedzy innymi faktury grozy za ee przy PC. Nie wiem czy bedzie kiedys kompleksowe podejscie do tego tematu.

Juan
14-03-2024, 08:37
Moze i osiągnie jezeli rządzący nie przyłożą sie propagowania i egzekwowania ocieplenia starych i nowych budynków zgodnie w wymaganiami atualnych WT.
Nie dotowanie w takim jak jest stopniu wymiany zódeł grzewczych i instalacji a przeznaczenie wiekszych srodków na ocieplenie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizację instalacji wentylacyjnych. Trzeba ograniczac do minimum zapotrzebowanie na ciepło. Dla małego zapotrzebowania na ciepło nawet stare instalacje w połaczeniu z nowym zródłem ciepła nie spowodują wzrostu ubóstwa energetycznego w takim stopniu jak to sie przewiduje. Głupotą było dotowac wymianę zródła ciepła bez jednoczesnej termomodernizacji. Powinno to byc ze sobą zwiazane, niestety wiele domów jest z nowymi zródłami ciepła, wiele kopciuchów wymieniono ale jednoczesnie nie dokonano termodernizacji i stąd miedzy innymi faktury grozy za ee przy PC. Nie wiem czy bedzie kiedys kompleksowe podejscie do tego tematu.

Mało tego. Teraz pieniądze są przepuszczane na nowe źródła ciepła, co głównie winduje ich ceny. Interesy życia robią hochsztaplerzy, co do domów z zapotrzebowaniem po 100-150 kWh/m2, a nawet starych ruder po 200-300 i więcej, wciskają naiwnym folie na podczerwień, albo czarodziejskie grzejniki gównolitowe. A termomodernizacja leży. Jak się będzie zbliżać termin, to znowu pójdzie strumień pieniędzy do przepalenia na styropian i okna, które będą wtedy na wagę złota. Oczywiście bez wentylacji, bo po co to komu. Potem będzie kolejna fala zagrzybionych budynków i znowu wydatki, na kolejne przeróbki, tudzież leczenie astm i nowotworów.

boguslaw
14-03-2024, 09:00
Spróbujmy razem zdefiniować pewniki:
• Termomodernizacja jest podstawową drogą otwierającą możliwość zastosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła. W domach wielokondygnacyjnych warto rozważyć uzupełnienie jej o rekuperację po to, by zmniejszyć straty ciepła na wentylacji grawitacyjnej.
• Odpowiednio ocieplony obiekt sprawia, że żadna cena jednostkowa energii nas nie przestraszy, skoro do ogrzania obiektu nie będziemy jej potrzebowali zbyt wiele.
• Instalacja wysokotemperaturowa to instalacja, w której temperatura czynnika grzewczego jest wyższa niż 55 oC.
• Instalacja niskotemperaturowa to całościowo postrzegana instalacja centralnego ogrzewania, w której temperatura czynnika grzewczego nie przekracza 55 oC i jest to temperatura wystarczająca do skutecznego ogrzania obiektu nawet podczas największych spadków temperatury.
• Pompy ciepła należy stosować w obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepło wynosi do około 40W/m2. W tym celu obiekt musi być odpowiednio zabezpieczony przed stratami ciepła (technologia budowy, likwidacja mostków cieplnych, termomodernizacja).
• Istnieje bardzo wiele instalacji, w których pompa ciepła współpracuje wyłącznie z grzejnikami. Przy współpracy PC z grzejnikami użytkownicy rzadko schodzą z temperaturą czynnika grzewczego poniżej 35 oC (w miarę dalszego obniżania Tz moc wszystkich typów grzejników znacznie spada). Najczęstsza temperatura pracy instalacji PC + grzejniki oscyluje w zakresie 35-38 oC.
• Nie wszystkie obiekty da się odpowiednio ocieplić (rozbudowana bryła obiektu, zabytkowe elewacje, stare wielopiętrowe budownictwo wzdłuż ulic we wszystkich dużych miastach i in.), zatem nie wszystkie obiekty można ogrzewać wyłącznie pompą ciepła. W obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe niż 40 W/m2, w miarę możliwości nie powinno się rezygnować lub należy zainstalować drugie, tzw. szczytowe źródła ciepła, które zabezpieczy odpowiednią podaż ciepła przy jego maksymalnym zapotrzebowaniu lub gdy chcemy podnosić temperaturę wybranych wnętrz szybciej niż to ma miejsce, gdy korzystamy wyłącznie z PC. Bardzo dobrą konfiguracją jest wówczas pompa ciepła + kocioł gazowy kondensacyjny.
W takim przypadku pompa ciepła obsługuje okresy przejściowe, natomiast szczytowe źródło ciepła okresy zwiększonego zapotrzebowania na ciepło.

W liczniejszych rodzinach niż "parka" grzanie c.w.u. powinno być realizowane przez inne źródło ciepła niż PC - duże zużycie wody użytkowej. Moim zdaniem, instalacja cwu powinna mieć możliwość okresowego, krótkoczasowego podgrzewu wody do temperatury wyższej niż 70 oC - legionella.

Posiadanie wyłącznie PC nie zrealizuje podstawowego zadania, jakim jest bezpieczeństwo cieplne domowników.

Pozdrawiam
Bogusław

Kaizen
14-03-2024, 09:18
Spróbujmy razem zdefiniować pewniki:
• Termomodernizacja jest podstawową drogą otwierającą możliwość zastosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła.

Pewnikiem jest to, że jesteś zafiksowany na promocję swoich produktów.
Nie ma absolutnie nic złego w grzaniu wysokotemperaturowym kominkiem bez płaszcza czy klimą (pompą ciepła PP jak kto woli).
Nie ma też nic złego w podpięciu starych wysokotemperaturowych grzejników do kominka z płaszczem wodnym czy kotłem na biomasę.
Nie ma absolutnie nic złego w grzaniu grzejnikami elektrycznymi, termowentylatorami (w których element grzejny jest rozpalony do czerwoności) czy nawet promiennikami podczerwieni (tymi prawdziwymi, które są tanie i naprawdę większość ciepła dostarczają promieniowaniem cieplnym).

Każde źródło ciepła ma swoje zalety i wady. Trzeba mieć ich świadomość. Budując system grzewczy trzeba to zrobić prawidłowo. Odpowiednio dobrać elementy, żeby dostarczały do poszczególnych pomieszczeń tyle ciepła, ile trzeba (nie więcej, i nie mniej) minimalizując koszty instalacji i używania.

Rekuperacja powinna być podstawową drogą do oszczędności i komfortu. Daje najszybszy zwrot z inwestycji. Dziwię się, że jest tak mało popularnym pierwszym krokiem do oszczędzania.

Naciągacze na różne cuda byli, są i będą. Trzeba zachować zdrowy rozsądek i liczyć.

redox7
14-03-2024, 10:15
....
Nie ma absolutnie nic złego w grzaniu grzejnikami elektrycznymi, termowentylatorami (w których element grzejny jest rozpalony do czerwoności) czy nawet promiennikami podczerwieni (tymi prawdziwymi, które są tanie i naprawdę większość ciepła dostarczają promieniowaniem cieplnym).

....

więszych bzdur jeszcze nie czytalem, a już troche w branży jestem.....

boguslaw
14-03-2024, 10:25
Kaizen. Nie jestem zafiksowany lecz widzę plusy i minusy różnych rozwiązań. Moje uwagi mają charakter ogólny. Każdy musi dobrać system do potrzeb swoich i potrzeb swoich następców. Zainstalowany, trwale związany z obiektem system, powinien dawać użytkownikowi możliwość jego wielokierunkowej modyfikacji! Ty jesteś praktykiem i ja jestem praktykiem. Nie moda lecz zdrowy rozsądek.

Każda sroczka swój ogonek chwali? Dziwisz się? Ok.
Nie wierzę by użytkownicy, którzy niedawno wybudowali swoje wymarzone domy lub dokonali kosztownych inwestycji i zmienili przestarzałe źródła ogrzewania na nowoczesniejsze, poddali się tak łatwo wymuszanym przez biurokrację wymaganiom… Inwestycja musi się zamortyzować! W ostatnich latach na ogrzewanie gazem przeszło ponad 700 tysięcy użytkowników.
Trzymajmy się pewników. Bez względu na rozwój sytuacji w zakresie cen paliw, wybierajmy rozwiązania bezdyskusyjnie korzystne, mające długoterminowy korzystny wpływ na naszą kieszeń, na nasze zdrowie i na stale rosnące wymagania co do komfortu cieplnego w wymiarze całorocznym. Jestem przekonany, że jednym z takich pewniaków jest zabudowanie w instalacji grzejników REGULUS-system. Dlaczego?
Mała bezwładność cieplna regulusów (mała masa całkowita grzejników + zawartej w nich wody) musi się przekładać na energooszczędne i ekonomiczne ogrzewanie oraz na wysoki komfort cieplny poprzez precyzyjne dostarczanie odpowiednich ilości ciepła w odpowiednim dla użytkownika czasie. Chcemy grzać? Grzejemy. Nie chcemy grzać? Nie grzejemy. Chcemy cieplej? Mamy cieplej.
Mała bezwładność cieplna to szybka reakcja, to dostarczanie ciepła nie tylko za mało ale też nie za dużo lecz tyle ile trzeba. Aby w pełni skorzystać z zalet regulusów, do sterowania ich pracą zalecamy stosowanie sterowników o histerezie mieszczącej się w granicach 0,1-0,2 oC. Różnica temperatury w pomieszczeniu rzędu 0,2 oC jest akceptowalna?
Regulusy mogą współpracować z każdym sterowalnym źródłem ciepła, zarówno niskotemperaturowym jak i wysokotemperaturowym.
• Przewaga grzejników o małej masie całkowitej, takich jak grzejniki Regulus-system, nad innymi typami grzejników wynika między innymi z ich łatwej sterowalności (szybko podejmują pracę – nie przesuwają efektu grzewczego w czasie, nie przegrzewają niepotrzebnie pomieszczeń), cennej uniwersalności w ich zastosowaniu, możliwość użycia o każdej porze roku.

Serdecznie pozdrawiam
Bogusław

asolt
14-03-2024, 10:48
......
• Nie wszystkie obiekty da się odpowiednio ocieplić (rozbudowana bryła obiektu, zabytkowe elewacje, stare wielopiętrowe budownictwo wzdłuż ulic we wszystkich dużych miastach i in.), zatem nie wszystkie obiekty można ogrzewać wyłącznie pompą ciepła. W obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe niż 40 W/m2, w miarę możliwości nie powinno się rezygnować lub należy zainstalować drugie, tzw. szczytowe źródła ciepła, które zabezpieczy odpowiednią podaż ciepła przy jego maksymalnym zapotrzebowaniu lub gdy chcemy podnosić temperaturę wybranych wnętrz szybciej niż to ma miejsce, gdy korzystamy wyłącznie z PC. Bardzo dobrą konfiguracją jest wówczas pompa ciepła + kocioł gazowy kondensacyjny.
W takim przypadku pompa ciepła obsługuje okresy przejściowe, natomiast szczytowe źródło ciepła okresy zwiększonego zapotrzebowania na ciepło.

W liczniejszych rodzinach niż "parka" grzanie c.w.u. powinno być realizowane przez inne źródło ciepła niż PC - duże zużycie wody użytkowej. Moim zdaniem, instalacja cwu powinna mieć możliwość okresowego, krótkoczasowego podgrzewu wody do temperatury wyższej niż 70 oC - legionella.

Posiadanie wyłącznie PC nie zrealizuje podstawowego zadania, jakim jest bezpieczeństwo cieplne domowników.

Pozdrawiam
Bogusław

W zasadzie poza zabytkami klasy 0 i podobnymi wszystko nad czym nie trzyma bezwzglednej kontroli konserwator zabytków da sie ocieplic, jak nie od zewnątrz to od wewnątrz. Oczywiscie koszty termomodernzacji są wieksze ale i budynki nie są typowe.

Co do konfiguracji to mix wielu zródeł grzewczych podnosi tylko koszt instalacji i przy dobrej izolacji nie daje praktycznie nic. Doradzanie stosowania kotłow gazowych w obecnych czasie gdy bedą one sukcesywnie wycofywanie to wyrzcanie pieniedzy w błoto.

Jezeli chodzi o przygotowanie cwu dla wiekszej liczby domowników to mozna zastosowac oprócz podstawowego zródła ciepła równiez kolektory słoneczne, mozna miec zasobnik dwuwezownicowy i praktycznie przez pół roku cwu mamy prawie za darmo, dodatkowo zasobnik ma grzałkę..
Dla dobrze ocieplonego domu PC zrealizuje podstawowe zadanie jakim bezpieczeństwo cieplne, dlaczego miałoby nie zrealizowac tego nie wiem, ale chetnie sie tego dowiem, podobnie jak coraz wieksza rzesza uzytkowników PC. Ktos musi nieśc ten kaganek oświaty dla nieuswiadomionych i nie znających tematu.

Kaizen
14-03-2024, 10:55
Zainstalowany, trwale związany z obiektem system, powinien dawać użytkownikowi możliwość jego wielokierunkowej modyfikacji! Ty jesteś praktykiem i ja jestem praktykiem. Nie moda lecz zdrowy rozsądek.

A kto powiedział, że system ma być trwale związany z obiektem? Mogą być farelki. Może być koza z kominem wypuszczonym przez ścianę na zewnątrz. Może być klima której przeniesienie (nawet splita) wcale nie jest trudne ani drogie. Znowu przedstawiasz, podobnie jak niskotemperaturowość, jakieś swoje fiksacje za prawdę objawioną.


Nie wierzę by użytkownicy, którzy niedawno wybudowali swoje wymarzone domy lub dokonali kosztownych inwestycji i zmienili przestarzałe źródła ogrzewania na nowoczesniejsze, poddali się tak łatwo wymuszanym przez biurokrację wymaganiom… Inwestycja musi się zamortyzować!

Dlatego zmiany są powolne. Mowa o 2040r. O tym, że gaz to ślepa uliczka wiadomo od lat. A i tak do czasu zakazu kocioł zdąży się zamortyzować a pewnie i rozsypać.
Do tego mamy dotacje do wymiany - i tak samo jak teraz za wyrzucenie kopciucha pewnie będzie za wywalenie kotła gazowego. O ile wcześniej ekonomia nie skłoni ludzi do rezygnacji z gazu.


Trzymajmy się pewników. Bez względu na rozwój sytuacji w zakresie cen paliw, wybierajmy rozwiązania bezdyskusyjnie korzystne, mające długoterminowy korzystny wpływ na naszą kieszeń, na nasze zdrowie i na stale rosnące wymagania co do komfortu cieplnego w wymiarze całorocznym.

Nie ma pewnika rozwiązania "bezdyskusyjnie korzystnego". Koszty nośników, serwisu, napraw w tym roku trudno przewidzieć, a co dopiero w perspektywie kilkunastu lat. Można założyć, że źródło tanie w instalacji daje drogie kWh ciepła. Ale to uproszczenie, bo koza jest najtańsza i ciepło z niej również należy do najtańszych.


Jestem przekonany, że jednym z takich pewniaków jest zabudowanie w instalacji grzejników REGULUS-system. Dlaczego?
Mała bezwładność cieplna regulusów (mała masa całkowita grzejników + zawartej w nich wody) musi się przekładać na energooszczędne i ekonomiczne

Mała bezwładność oznacza, że nie można zmagazynować ciepła. A mamy teraz taryfy, gdzie energia elektryczna jest znacznie tańsza w określonych godzinach. A lada moment wejdą taryfy dynamiczne, gdzie zmienność będzie jeszcze większa i jeszcze więcej można będzie zaoszczędzić magazynując ciepło. Podobnie z biomasą - wygodniej napalić z większą mocą, bo to wyższa sprawność i zmagazynować ciepło. A najtaniej zmagazynować w wylewce która do tego daje największy komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza niż przy grzejnikach (bo na komfort ma wpływ też temperatura przegród oraz rozkład temperatur). A niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu to niższe straty = tańsze ogrzewanie.
A jak się upierasz na małej bezwładności - to grzejniki wodne przegrywają z klimą i farelkami.



• Przewaga grzejników o małej masie całkowitej, takich jak grzejniki Regulus-system, nad innymi typami grzejników wynika między innymi z ich łatwej sterowalności (szybko podejmują pracę – nie przesuwają efektu grzewczego w czasie, nie przegrzewają niepotrzebnie pomieszczeń), cennej uniwersalności w ich zastosowaniu, możliwość użycia o każdej porze roku.

Znowu przegrywają z klimą i farelką.

Do tego klima grzeje ze 3x taniej, niż grzejnik elektryczny czy kocioł elektryczny.

boguslaw
14-03-2024, 11:05
asolt. Solary i fotowoltaika zimą są bezużyteczne.
Jesteś pewien, że kotły gazowe będą sukcesywnie wycofywane? Bo ja nie. Jeśli ktoś ma już gaz to co ma zrobić? Ma o nim zapomnieć?
Mała PC + mniejszy kociołek gazowy to dużo mniejszy koszt niż duża PC...

Pytanko: Ile czasu zajmie średniej wielkości PC podgrzanie 200 litrów wody od temperatury 3 oC (a zimą bywa taka w rurach w niektórych regionach Polski) do temperatury 45 oC?
Pytanko: W domu są trzy łazienki: co w sytuacji, gdy grzejemy cwu tylko PC i kilkoro członków rodziny chce wziąć GORĄCY prysznic w tym samym czasie?
Pytanko: Co z legionellą w instalacjach cwu podgrzewanych do temp. zaledwie 40-45 oC?
Pytanko: Czy woda o temp. 45 oC to woda gorąca?

goguś
14-03-2024, 11:15
asolt. Solary i fotowoltaika zimą są bezużyteczne.
Jesteś pewien, że kotły gazowe będą sukcesywnie wycofywane? Bo ja nie. Jeśli ktoś ma już gaz to co ma zrobić? Ma o nim zapomnieć?
Mała PC + mniejszy kociołek gazowy to dużo mniejszy koszt niż duża PC...

Pytanko: Ile czasu zajmie średniej wielkości PC podgrzanie 200 litrów wody od temperatury 3 oC (a zimą bywa taka w rurach w niektórych regionach Polski) do temperatury 45 oC?
Pytanko: W domu są trzy łazienki: co w sytuacji, gdy grzejemy cwu tylko PC i kilkoro członków rodziny chce wziąć GORĄCY prysznic w tym samym czasie?
Pytanko: Co z legionellą w instalacjach cwu podgrzewanych do temp. zaledwie 40-45 oC?
Pytanko: Czy woda o temp. 45 oC to woda gorąca?

Moją pompą przeróbką zagrzewam 200 litrów wody od 14 stopni niżej nigdy nie miałem do 48 stopni w ciągu godziny zjadając przy tym ok 1,5kwh a jak przeważnie startuje od 34 stopni to 1,2kwh konsumuje , 48 stopni to dosyć ciepła woda i do wanny bo tylko wanny mam jest całkiem gorąca więcej chyba by się nawet nie dało wytrzymać bez poparzenia raczej a są pompy na czynniku R290 spokojnie grzeją do 75 stopni nie ma z tym problemu ale problem maja ci co domy budowali za tzw Girka z płaskimi dachami i ani tego sensownie docieplić a i te chałpy bezsensownie duże i tu będzie problem na bank .

Kaizen
14-03-2024, 11:15
asolt. Solary i fotowoltaika zimą są bezużyteczne.
Jesteś pewien, że kotły gazowe będą sukcesywnie wycofywane? Bo ja nie. Jeśli ktoś ma już gaz to co ma zrobić? Ma o nim zapomnieć?

Nie przeczytałeś pierwszego postu w tym wątku?

Od dawna UE planowała palenia gazem (a Finlandia już wprowadziła zakaz montażu w nowych budynkach idąc w ślady Wiednia). Dyskutowane było nie "czy" a "kiedy".

W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie zmian w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Nowelizację przyjęto przy 370 głosach "za" i 199 "przeciw". 46 europarlamentarzystów wstrzymało się od głosu.[...] Do 2040 roku należy całkowicie wycofać kotły na paliwa kopalne. Do paliw kopalnych zaliczamy węgiel, ropę i gaz ziemny.

Od 2025 roku nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne. (https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-piece-gazowe-tylko-do-2040-roku-parlament-europejski-podjal-,nId,7385546#crp_state=1)

Kaizen
14-03-2024, 11:17
Moją pompą przeróbką zagrzewam 200 litrów wody od 14 stopni niżej nigdy nie miałem do 48 stopni w ciągu godziny zjadając przy tym ok 1,5kwh

Tak mogłeś zagrzać raz - jak pierwszy raz odpalałeś pompę. Potem już miałeś różne temperatury wody w zasobniku (nie wiadomo ile o jakiej dokładnie temperaturze). Jak zmierzysz na kilkunastu wysokościach to jakieś pojęcie o rozkładzie i średniej temperaturze będziesz miał - ale ciągle niepełne.

boguslaw
14-03-2024, 11:19
(...)
Kaizen. Moje fiksacje to mały pikuś w porównaniu z Twoimi fiksacjami...

Nie będę się powtarzać. Przede wszystkim termomodernizacja, kolejno optymalna produkcja ciepła, kolejno optymalne magazynowanie ciepła, kolejno optymalna dystrybucja ciepła.
P.s. Uchwały PE nie są prawem. Spieszą się z niektórymi postulatami, gdyż kończy się kadencja. Skandynawia ma mnóstwo energii z hydroelektrowni. O kierunkach, w jakich pójdzie UE, będzie można powiedzieć po nadchodzących wyborach do PE.
Jak dla mnie EOT.

fotohobby
14-03-2024, 11:26
asolt. Solary i fotowoltaika zimą są bezużyteczne.
Jesteś pewien, że kotły gazowe będą sukcesywnie wycofywane? Bo ja nie. Jeśli ktoś ma już gaz to co ma zrobić? Ma o nim zapomnieć?


Tak, jak np moi rodzice, którzy w swoim domu zapomnieli o zsypie na węgiel, który był użyteczny przez 40 lat.
I zapomnieli też o telefonie stacjonarnym, choć przecież linia wciąż dochodzi.

Kaizen
14-03-2024, 11:31
Kaizen. Moje fiksacje to mały pikuś w porównaniu z Twoimi fiksacjami...

Jakimi? Twoje w tym wątku to:
1. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest niskotemperturowość
2. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest mała bezwładność
3. oczywista oczywistość, że system grzewczy jest trwale związany z budynkiem (chociaż rozporządzenie w sprawie WT nakazuje "§ 138. Obudowa przewodów instalacji ogrzewczej powinna umożliwiać wymianę instalacji bez naruszania konstrukcji budynku.".


kolejno optymalne magazynowanie ciepła

Optymalne magazynowanie to w wylewce. Bo każdy ją ma, więc magazyn jest za darmo i nie zajmuje miejsca.



P.s. Uchwały PE nie są prawem.

To nie jest uchwała, to jest dyrektywa. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do wydania aktów krajowych. Za ich brak grożą kary i przy pewnych warunkach dyrektywy mogą być stosowane bezpośrednio.

goguś
14-03-2024, 12:11
Tak mogłeś zagrzać raz - jak pierwszy raz odpalałeś pompę. Potem już miałeś różne temperatury wody w zasobniku (nie wiadomo ile o jakiej dokładnie temperaturze). Jak zmierzysz na kilkunastu wysokościach to jakieś pojęcie o rozkładzie i średniej temperaturze będziesz miał - ale ciągle niepełne.

Opanuj się ,napisałem że jak zimna 18 stopni to tyle a każdy następny raz zawsze startuje od 34 stopni bo tak ustawiłem histerezę ,czujnik na dole po to aby nigdy zimna z kranu nie leciała więc wiem ile zjada od 34-48 stopni zawsze jest to 1,2 kwh ba nawet w silne mrozy to samo dlatego że COP w przypadku grzania CWU zawsze jest trochę hujowszy ze względu na zawsze za małą wężownicę , jako ciekawostkę ci podam tak prywatnie że kiedyś podłączyłem dwa bojlery szeregowo i prąd pobrany był ten sam a dwa zbiorniki zagrzane , teraz myśl i snuj wnioski ja tylko swierdziłem fakt , tak grzałem 2 bojlery ok 4 miesiące.

redox7
14-03-2024, 12:37
Moją pompą przeróbką zagrzewam 200 litrów wody od 14 stopni niżej nigdy nie miałem do 48 stopni w ciągu godziny zjadając przy tym ok 1,5kwh a jak przeważnie startuje od 34 stopni to 1,2kwh konsumuje , 48 stopni to dosyć ciepła woda i do wanny bo tylko wanny mam jest całkiem gorąca więcej chyba by się nawet nie dało wytrzymać bez poparzenia raczej a są pompy na czynniku R290 spokojnie grzeją do 75 stopni nie ma z tym problemu ale problem maja ci co domy budowali za tzw Girka z płaskimi dachami i ani tego sensownie docieplić a i te chałpy bezsensownie duże i tu będzie problem na bank .

100 l wody od 14 do 48*C to 7,9kW mówisz, ze zuzyleś 1,5kWh pradu to by dawało COP na poziomie 5,6..... nie powiem, że łżesz ale zastanów sie jak koloryzujesz wyniki

Kaizen
14-03-2024, 12:37
Opanuj się ,napisałem że jak zimna 18 stopni to tyle a każdy następny raz zawsze startuje od 34 stopni bo tak ustawiłem histerezę

Opanuj się. W 200l zasobniku nie masz 200l wody o tej samej temperaturze. Masz taką temperaturę na jakiejś wysokości. Poniżej masz zimniejszą, powyżej cieplejszą wodę. Ile i o jakiej temperaturze - tego nie wiesz.

Fizyki nie oszukasz. Do ogrzania 1m3 wody o 1* trzeba 1,17kWh. Czyli gdybyś grzał 200l o 34* to byś potrzebował 0,2m3 x 1,17kWh/m3K x 34K = 7,956kWh.
Jak zużywasz 1,5kWh to oznaczałoby COP=5,3 co jest niemożliwe.

redox7
14-03-2024, 12:43
wystarczy zostac rolnikiem albo klechą i mieć w dupie te rozporządzenie...

Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych.

Kraje Unii Europejskiej mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

asolt
14-03-2024, 13:21
asolt. Solary i fotowoltaika zimą są bezużyteczne.
Jesteś pewien, że kotły gazowe będą sukcesywnie wycofywane? Bo ja nie. Jeśli ktoś ma już gaz to co ma zrobić? Ma o nim zapomnieć?
Mała PC + mniejszy kociołek gazowy to dużo mniejszy koszt niż duża PC...

Pytanko: Ile czasu zajmie średniej wielkości PC podgrzanie 200 litrów wody od temperatury 3 oC (a zimą bywa taka w rurach w niektórych regionach Polski) do temperatury 45 oC?
Pytanko: W domu są trzy łazienki: co w sytuacji, gdy grzejemy cwu tylko PC i kilkoro członków rodziny chce wziąć GORĄCY prysznic w tym samym czasie?
Pytanko: Co z legionellą w instalacjach cwu podgrzewanych do temp. zaledwie 40-45 oC?
Pytanko: Czy woda o temp. 45 oC to woda gorąca?

Zima czy ogolnie sezon grzewczy nie trwa w Polsce tylko 3 miesiące a wiecej. Nie tak dawno bo 8 czy 9 marca produkcja PV pobiła rekord. A przeciez to jeszcze zima. A solary jak tylko jest sloneczna pogoda działają i to calkiem dobrze. Przypadek gdy ktos ma gaz jest calkiem inny od tego gdy nie ma ani przyłacza ani instalacji gazowej i porownac sie tego nie da, ale trzeba to opisac a nie doradzac ogolnie o 2 zródłach ciepła.
ad1 200l na kilka osób z duzym zapotrzebowaniem to trochę za mało, skąd sie wezmie 3 oC w całym zasobniku tego nie wiem, ale sie chetnie sie dowiem.
ad2 Na to jest potrzebny zasobnik o pojemnosci od 300l wzwyz, lepiej 400 a nawet 500l
ad3 W przypadku zasobników z wezownicą przepływową problem nie istnieje, dla pozostałych zasobników przy ciągłym duzym wykorzystaniu tez nie ma problemu, a jezeli jest juz taka potrzeba to wystarczy cotygodniowe wygrzewanie temp 65 oC co kazda dobra pc jest w stanie wykonac.
ad4 standartową temperatura dla prysznica jest 38 oC, owszem w zasobniku powinna byc wyzsza ale nawet 50 czy 55 oC nie jest zadnym problemem dla pc
Jezeli chodzi o zróznicowanie cen PC od mocy to nie jest to zaleznosc wprost proporcjonalna. Oczywiscie kazdy producent ma inne rózniece cenowe ale nie jest tak ze 2 razy mocniejsza pompa jest 2 razy drozsza.

a.gwozdz
14-03-2024, 15:35
Pytanko: Ile czasu zajmie średniej wielkości PC podgrzanie 200 litrów wody od temperatury 3 oC (a zimą bywa taka w rurach w niektórych regionach Polski) do temperatury 45 oC?
Pytanko: W domu są trzy łazienki: co w sytuacji, gdy grzejemy cwu tylko PC i kilkoro członków rodziny chce wziąć GORĄCY prysznic w tym samym czasie?
Pytanko: Co z legionellą w instalacjach cwu podgrzewanych do temp. zaledwie 40-45 oC?
Pytanko: Czy woda o temp. 45 oC to woda gorąca?


1. 7kw - od z około 10 do 40 stopni C - 45-75 minut w zależności od temp zew.
2. Legionella ma się dobrze, nie narzekam
3. to zależy - pod prysznic za gorąca, do parzenia świniaka zimna.

goguś
14-03-2024, 15:51
Opanuj się. W 200l zasobniku nie masz 200l wody o tej samej temperaturze. Masz taką temperaturę na jakiejś wysokości. Poniżej masz zimniejszą, powyżej cieplejszą wodę. Ile i o jakiej temperaturze - tego nie wiesz.

Fizyki nie oszukasz. Do ogrzania 1m3 wody o 1* trzeba 1,17kWh. Czyli gdybyś grzał 200l o 34* to byś potrzebował 0,2m3 x 1,17kWh/m3K x 34K = 7,956kWh.
Jak zużywasz 1,5kWh to oznaczałoby COP=5,3 co jest niemożliwe.

O widzę że wiesz lepiej odemnie ile pompa zjada na podgrzanie ,dawaj na priv podam adres sprawdzisz sam to nie tajemnica przecież i szybko sprawdzisz to raptem godzinka i kawę postawię.

Marcin813
14-03-2024, 16:23
Z tego właśnie powodu wybrałem PC zamiast gazu.

Kaizen
14-03-2024, 17:54
O widzę że wiesz lepiej odemnie ile pompa zjada na podgrzanie
To masz halucynacje. Napisałem tyle, ile podałeś.
To, czego nie rozumiesz to fizyka - ciepło właściwe i rozwarstwienie wody.

Elfir
14-03-2024, 20:10
mamy 2024. Zakaz ma być od 2040. 16 lat spokojnego grzania gazem.

gondoljerzy
14-03-2024, 20:41
wystarczy zostac rolnikiem albo klechą i mieć w dupie te rozporządzenie...
Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych.
Kraje Unii Europejskiej mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Zauważ słowa kluczowe: "będzie można" i "mogą". Nie ma, że "przepisów nie stosuje się".

sito
14-03-2024, 21:12
mamy 2024. Zakaz ma być od 2040. 16 lat spokojnego grzania gazem.

Dokładnie, mój sąsiad do nowego domu tydzień temu robił przyłącze , czekał ponad rok :)

redox7
15-03-2024, 06:59
Zauważ słowa kluczowe: "będzie można" i "mogą". Nie ma, że "przepisów nie stosuje się".

a pokaż mi rząd który się postawi tym wszarzom i zaryzykuje kolejne burdy pijanych wieśniaków

boguslaw
15-03-2024, 07:05
Optymalne magazynowanie to w wylewce. Bo każdy ją ma, więc magazyn jest za darmo i nie zajmuje miejsca.
Jako producent mówię ci: bzdura. To tak jakbym wyprodukowany towar od razu wysyłał na rynek, bez względu na aktualny popyt.

Ładowanie wytworzonego ciepła od razu w całości w posadzkę jest jednoznaczne z uruchomieniem jego emisji bez względu na potrzeby grzewcze.
Magazyn ciepła to powinien być magazyn ciepła a nie "durszlak ciepła".
Optymalne magazynowanie ciepła! Nie zawsze potrzebne...

boguslaw
15-03-2024, 07:10
Jakimi? Twoje w tym wątku to:
1. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest niskotemperturowość
2. oczywista oczywistość, że cechą dobrego źródła ciepła jest mała bezwładność
3. oczywista oczywistość, że system grzewczy jest trwale związany z budynkiem (...)

Kiepska manipulacja. Nie przeredagowuj, według własnego uznania, moich wypowiedzi.

boguslaw
15-03-2024, 07:15
Dominujący ton wypowiedzi z platformy X / dawniej TT:

Kiedyś wszystko zawijało się w papier. Później przekonywano ludzi, że plastik jest lepszy, bo nie trzeba już wycinać drzew. Teraz przekonuje się ludzi żeby wrócili do papieru, bo drzewa odrosną a ropa nie. I tak się biznes kręci... popyt, podaż. Biomasa nie ma głosu…
==
Miałeś palić gazowym, najlepiej produkowanym w Niemczech i rosyjskim gazem kupowanym u Niemców. Ale Nord ktoś uszkodził i gazu nie będzie. Produkują teraz pompy ciepła i te masz montować, a zasilać prądem z wiatraka, najlepiej produkcji Siemensa. Gaz jest nagle nieekologiczny. Inaczej kara!
==
Niemcy taniego gazu już nie mają, ale za to całkiem przypadkiem są największymi producentami pelletu w Europie. Tak samo jak i wiatraków, fotowoltaiki oraz pomp ciepła.
==
Nord Stream II został zniszczony i Niemcy nie mają już taniego gazu z Rosji. Więc jeżeli Niemcy nie mogą to i inni też nie będą używać. Gaz nie jest już ekologiczny.
==
Jak informuje serwis, Polskie Sieci Elektroenergetyczne coraz wcześniej zarządzają przymusowe odłączanie fotowoltaiki od sieci. Tani, czysty prąd jest marnowany i nie ma pomysłu na to, jak ten problem rozwiązać. Pierwsze w tym roku nakazowe wyłączenie dużych instalacji PV miało miejsce w miniony weekend. PSE zarządziły redukcję produkcji w fotowoltaice w wysokości 815 MW ze względu na nadpodaż energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
Sytuacja będzie się powtarzać i nie ma pomysłów, jak to zmienić…
==
Pozdrawiam

Krzysztof_x
15-03-2024, 07:28
Dokładnie, mój sąsiad do nowego domu tydzień temu robił przyłącze , czekał ponad rok :)

Tylko chyba od 2027 wjedzie ETS2 i wtedy może nie być już tak fajnie, z drugiej strony prąd też raczej będzie drożał, więc wybór może być jak między kiłą a rzeżączką. Sam ma gaz tylko że był od dawana, więc po prostu będę obserwował jak to będzie wyglądać.

gondoljerzy
15-03-2024, 11:03
a pokaż mi rząd który się postawi tym wszarzom i zaryzykuje kolejne burdy pijanych wieśniaków
A jest porozumienie rząd-rolnicy? Bo jakoś nie słyszałem. Czy coś mi umknęło?

Kaizen
15-03-2024, 11:09
Jako producent mówię ci: bzdura. To tak jakbym wyprodukowany towar od razu wysyłał na rynek, bez względu na aktualny popyt.

Jako użytkownik takiego systemu odpowiem Ci, że działa.
Pochwal się wykresem w podobnych warunkach swojego systemu. Tylko nie wyznaniem wiary, a surowymi danymi z pomiarów w zamieszkanym domu.

Za oknem temperatura taka (z grubsza - na wejściu do reku, odrobinę wyższa, niż faktycznie na zewnątrz - wielkość odrobiny zależy od wydajności wentylatorów):
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=439682
Temperatura w sypialni:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=439683

Osiągniesz niższą amplitudę swoimi regulusami? Do tego zgadniesz, kiedy było grzane?

boguslaw
15-03-2024, 11:19
Jako producent mówię ci: bzdura. To tak jakbym wyprodukowany towar od razu wysyłał na rynek, bez względu na aktualny popyt.

Ładowanie wytworzonego ciepła od razu w całości w posadzkę jest jednoznaczne z uruchomieniem jego emisji bez względu na potrzeby grzewcze.
Magazyn ciepła to powinien być magazyn ciepła a nie "durszlak ciepła".
Optymalne magazynowanie ciepła! Nie zawsze potrzebne...

Kaizen. Twoje wywody są kolejny raz kompletnie bez związku z moimi tezami.

Kaizen
15-03-2024, 11:20
Kiepska manipulacja. Nie przeredagowuj, według własnego uznania, moich wypowiedzi.

Kiepski unik odpowiedzi na pytanie, jakie zauważasz u mnie fiksacje.

Jeszcze coś przegapiłem.


• Pompy ciepła należy stosować w obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepło wynosi do około 40W/m2. W tym celu obiekt musi być odpowiednio zabezpieczony przed stratami ciepła (technologia budowy, likwidacja mostków cieplnych, termomodernizacja).

Udowodnisz to jakoś? Czy to też wynika z fiksacji na regulusy i niskotemperaturowość co się przekłada na ich moc grzewczą? Bo podłogówka przy 42* wody osiąga 100W mocy grzewczej przy panelach (a przypłytkach 117W/m2)


Kaizen. Twoje wywody są kolejny raz kompletnie bez związku z moimi tezami.

Znowu unik? Czemu tak uciekasz od odpowiedzi? Bo rzucasz stwierdzenia nie mające żadnej podstawy jako prawdy objawione?

Horas91
20-03-2024, 11:59
Od 2028r. wszystkie nowe budynki będą musiały obowiązkowo posiadać panele fotowoltaiczne.
Do 2040r. wszystkie budynki w Polsce będą musiały być pozbawione kotłów węglowych i pieców gazowych!

Na dzień dzisiejszy, fotowoltaika plus grzejniki energooszczędne... super!
Taki zestaw, kontra foto+pompa ciepła. :D

Zostawie swoj komentarz z punktu widzenia osoby ktora mieszka na zachodzie.
Podejrzenia, co do zakazu byly juz w 2021 roku - komisja europejska swoje a niemce swoje. Bardzo dlugo trwala dyskusja czy gaz kwalifikowac jako energie "zielona" czy raczej jako szkodliwa... Polska stawiala na gaz na rowni z niemcami(gazoport).
Zmiane tej decyjny przypieczetowala teraz wojna i mr. p(fi)utin(specialnie z malej), wojna pokazala, ze EU jest zbyt zalezna od Rosji i ich gazu wiec EU zrobila zwrot i powiedziala nara (Kto wie, moze rosjanie zdawali sobie sprawe, ze traca karte przetargowa i dlatego tez mamy wojne)

W kazdym razie, kategoryczny zakaz wchodzi dopiero w 2040 roku - 16 lat to szmat czasu i jeszcze wiele moze sie zmienic. Pamietam jak w 2002 roku rodzice montowali piecyk gazowy w domu - to wiele osob mowilo, ze drogo, ze lepiej kupic pare ton wegla ewentualnie wrzucic pare klockow drewnianych do smieciucha a nie przeplacac za gaz. Minely 22 Lata a ja widze, ze gaz jest jednym z tanszych zrodel ciepla...

Polska mocno sie rozwija, natiomast Europa jest w stagnacji od mniej wiecej 2008 roku - cos z tym musimy zrobic. Bo o paliwa kopalne, rywalizujemy z coraz wieksza czescia swiata - a to raczej nie wrozy dobrze.

Kraje ktore rozwijaja sie teraz - maja nowsza infrastrukture - jesli nie zaczniemy inwestowac teraz - zostaniemy calkowicie przescignieci w tym wyscigu.
Wrzuce wam przyklad z mojego podworka:
w 2015 roku w sklepie spozywczym, nie moglem zaplacic karta VISA( z polski) bo sklep nie mial takiej mozliwosci
w 2022 roku wprowadzono dopiero przelewy natychmiastowe(Ale z jaka pompa w reklamach)
w 2024 roku wprowadzaja powoli przelewy na numer telefonu....

Mamy 2024 rok a wiekszosc wsi oddalona 10 km od stolicy nie ma swiatlowodu... baaaa wsie oddalone troche dalej np. 20 km... ciesza sie gdy maja mozliowsc przylaczenia internetu ADSL....
Dzisiaj ide na zebranie w gminie nt. swiatlowodu... koszt przylacza do granicy dzialki to 300€ jesli zdecyduje sie teraz lub 1000€ jesli zrobie to za miesiac...
-----------------------
Wiec jak tu rywalizowac z Indiami, chinami oraz cala reszta ktora za "nasze" pieniadze dynamicznie sie rozwija?
Postawilismy na elektromobilnosc oraz niezaleznosc energetyczna z nadzieja, ze gdy te kraje osiagna nasz dzisiejszy poziom - my znowu bedziemy przed nimi...
Aby to osiagnac, potrzebne sa inwestycje oraz transformacja energetyczna - juz kilka lat temu czytalem artykuly, ze bedzie to bolesna transformacja dla europy, bo w sumie nie bardzo wiemy, skad wziac na to pieniadze....
----------------------
Przykro to mowic, ale wygodne zycie w EU na koszt sasiednich krajow sie skonczylo i teraz musimy znow podniesc poprzecze, abysmy nie zostali z tylu.
----------------------
Ale wracajac do tematu:
raczej nie panikowalbym az nadto - ten kto zalozyl gaz teraz i tak bedzie musial za 15 lat wymienic piecyk, bo obecny pewnie sie zepsuje. Co bedzie EKO za 15 lat... dowiemy sie najprawdopodobniej za 15 lat. A i w tym czasie technologia grzewcza na pewno sie rozwinie.

goguś
20-03-2024, 13:51
A propo gazu niby taki be a przez moją gminę akurat zaczynają kopać jakąś potężną rurę gazową chyba metr średnicy , warto to na te kilka lat ?

Kaizen
20-03-2024, 14:15
A propo gazu niby taki be a przez moją gminę akurat zaczynają kopać jakąś potężną rurę gazową chyba metr średnicy , warto to na te kilka lat ?

Palenie gazem to jak palenie pieniędzmi.
Ciepło można uzyskać na wiele sposobów - przemysł chemiczny ma większy problem jak gazu zabraknie (i ropy, i węgla)...
To nie gaz jest zły, tylko jego spalanie (tak jak i innych paliw kopalnych) jest irracjonalne.

DUNIA.MD
20-03-2024, 14:32
To nie gaz jest zły, tylko jego spalanie (tak jak i innych paliw kopalnych) jest irracjonalne.
Zgadza się - znalezione w Internecie "REWOLUCJA ENERGETYCZNA CZY UTRZYMYWANIE STATUS QUO? (https://www.eko-palnik.com/aktualno%C5%9Bci/rewolucja-energetyczna-czy-utrzymywanie-status-quo)".

asolt
20-03-2024, 15:03
Zgadza się - znalezione w Internecie "REWOLUCJA ENERGETYCZNA CZY UTRZYMYWANIE STATUS QUO? (https://www.eko-palnik.com/aktualno%C5%9Bci/rewolucja-energetyczna-czy-utrzymywanie-status-quo)".

Kazde grabie grabią tylko do siebie, tak było, tak jest i tak będzie. Trudno, aby prezes najwiekszego koncenrnu wydobywczego weglowodorów przekonywał do zmniejszenia wydobycia ropy gazu. Jedno tylko takie słowo i juz nie jest prezesem. Kraje posiadajace złoza ropy gazu same nigdy nie odejdą od ich wydobycia chyba, ze nie bedzie popytu.

DUNIA.MD
20-03-2024, 15:25
Trudno, aby prezes najwiekszego koncenrnu wydobywczego weglowodorów przekonywał do zmniejszenia wydobycia ropy gazu.
No wiadomo że nie będzie piłował gałęzi na której siedzi.Szkopuł tylko w tym że ktoś inny chce ściąć drzewo mówiąc że mu zasłania słońce. Przedstawił dane które mówią wszystko o tej nowej podstępnej religii.

boguslaw
20-03-2024, 17:13
TERMOMODERNIZACJA!
Jeśli potrzeby grzewcze obiektów spadną, dajmy na to, o 50%, to o tyle samo zmniejszy się zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych.
Jeśli nawet w międzyczasie pojawi się sporo nowych domów, lecz już wybudowanych według nowych norm, w ciepłych technologiach, to zapotrzebowanie na energię dla celów grzewczych co najmniej nie wzrośnie.
Jest jeszcze jeden istotny aspekt- stale rosnący wzrost wymagań co do komfortu cieplnego...

W naszych warunkach klimatycznych, przy braku potężnych hydroelektrowni i eksploatowanych intensywnie złóż wód geotermalnych (vide Skandynawia i Islandia), opowiadanie, że energia odnawialna z wiatru i FV wszystko załatwi, to brednie... Mam instalację FV 49,5 kW i przez bardzo wiele zimowych dni, produkcja energii przez nią wynosiła ZERO! Wiatru także ni hu, hu. Tam, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, jest jeszcze jakieś wyjście...

Atom także niczego nie załatwi, gdyż perspektywa uruchomienia elektrowni jądrowych jest odległa (należy się spodziewać stałego sypania piasku w tryby), ponadto jeśli nie będzie gigantycznego kryzysu, w międzyczasie potrzeby gospodarki co do energii elektrycznej znacznie wzrosną. W Europie Polska jest atomową dziurą, wszędzie dookoła są elektrownie atomowe... Kto nad taką sytuacją pracował przez całe dekady i nadal pracuje?

mistalova
20-03-2024, 17:58
Znaczy się, ze mając grzejnika o mocy 1,2 kW powinien zużyć 1,2 kWh ?
A faktycznie zużyło 0,330 kWh !!
Wytlumacz mi

Wow. Mocne. Aż takich głupot to nawet na tym forum się nie spodziewałem... "COP" dla elektrycznego grzejnika 3.6 :lol2:

Alessandro
20-03-2024, 18:56
...W Europie Polska jest atomową dziurą, wszędzie dookoła są elektrownie atomowe... Kto nad taką sytuacją pracował przez całe dekady i nadal pracuje?
Żydzi i od tysiącleci KK !
90% biskupów z korzeniami żydowskimi.
W przyszłości, Polska będzie ich własnością, zostanie tylko nazwa państwa.. POLSKA !

Alessandro
20-03-2024, 19:10
Wow. Mocne. Aż takich głupot to nawet na tym forum się nie spodziewałem... "COP" dla elektrycznego grzejnika 3.6 :lol2:
Rewelacja! Nie sądzisz? Jest poważnym konkurentem pompy ciepła. Nie doceniają szamotu w środku grzejnika... ja uwierzyłem, bo mam w kotle, w tylnej ściance, wyłożoną cegłę szamotową, od ruszta do sufitu. Pięknie kumuluje ciepło z ogrzewania drewna /gazowanie/ i z pelletu. Mam 6 energooszczednych grzejników z wkładem ceramicznym "koalit" COP=3,6 ... hihi :D

boguslaw
20-03-2024, 19:40
W Norwegii dominuje hydroenergia, dzięki której powstaje 97% energii elektrycznej.
Czechy, kraj 3,5 krotnie mniejszy od Polski posiada obecnie sześć bloków jądrowych w dwóch elektrowniach.
Jeszcze mniejsza Słowacja obecnie posiada sześć bloków jądrowych w dwóch elektrowniach.
W RFN, po akcji wygaszania elektrowni j., nadal działa sześć bloków jądrowych.
Nawet "biedna" Bułgaria posiada elektrownię jądrową w Kozłoduju.

Ps. Produkcja ciepła a magazynowanie ciepła to dwie zupełnie odrębne kwestie... Trzecią jest dystrybucja ciepła.

Alessandro
20-03-2024, 20:04
Komuś zależy żeby Polska nie rozwijała... atomu nie mamy, fabrykę samochodów nie mamy etc... tylko do kościółka chodzić i modlić o kaszkę z nieba, nie nauczeni samodzielnego myślenia. Mieliśmy mądrych Polaków... niestety Stalin i Hitler zaoszczędzili mało rozumnych

goguś
20-03-2024, 20:30
Cały czas mowię okragłostołowcy won ale kto mnie słucha :(:(:(:(

asolt
21-03-2024, 09:59
..... Mieliśmy mądrych Polaków... niestety Stalin i Hitler zaoszczędzili mało rozumnych

Na jedno źle, ale dzieki tym mało rozumnym można oferować cudowne grzejniki koalitowe o COP> 1. Ten mało rozumny i tak sie nie zna i mozna mu wmówic kazdą bzdurę.

Juan
21-03-2024, 10:27
Żydzi i od tysiącleci KK !
90% biskupów z korzeniami żydowskimi.
W przyszłości, Polska będzie ich własnością, zostanie tylko nazwa państwa.. POLSKA !

Japierdole. :sick: Następny.

Alessandro
21-03-2024, 11:31
Na jedno źle, ale dzieki tym mało rozumnym można oferować cudowne grzejniki koalitowe o COP> 1. Ten mało rozumny i tak sie nie zna i mozna mu wmówic kazdą bzdurę.
Widzę, ze szlag cię trafia.. :D
Nie kolego, to są grzejniki COP=3,6. Z wiedzą jesteś do tyłu... starzejesz się. W kwietniu zapraszam na Targi Poznańskie - Instalacje '24

Juan
21-03-2024, 12:57
to są grzejniki COP=3,6

:lol2::lol2::lol2:

asolt
21-03-2024, 14:12
Widzę, ze szlag cię trafia.. :D
Nie kolego, to są grzejniki COP=3,6. Z wiedzą jesteś do tyłu... starzejesz się. W kwietniu zapraszam na Targi Poznańskie - Instalacje '24

Nic mnie trafia, nic nie wiesz o mojej wiedzy, fakt na fizyce alternatywnej o na podstawie której działają te cudowne grzejniki sie nie znam. Tyle tylko że nikt się na niej nie zna. Jest to wytwór wyobrazni producenta i dystrybutorów tego cuda. Oczywiscie kosztem oszukiwania tych którzy (a raczej ich potomków) pozostali przy zyciu z pogromow wojennych. Naprawde nie wstyd Tobie tak oszukiwać tych ktorych los pokarał trudnoscią w przyswajaniu wiedzy?, czy ten zysk jest najważniejszy? Moze by się zająć czyms uczciwym, jest tyle biznesów gdzie nie trzeba nikogo oszukiwać.

Alessandro
21-03-2024, 15:36
Nic mnie trafia, nic nie wiesz o mojej wiedzy, fakt na fizyce alternatywnej o na podstawie której działają te cudowne grzejniki sie nie znam. Tyle tylko że nikt się na niej nie zna. Jest to wytwór wyobrazni producenta i dystrybutorów tego cuda. Oczywiscie kosztem oszukiwania tych którzy (a raczej ich potomków) pozostali przy zyciu z pogromow wojennych. Naprawde nie wstyd Tobie tak oszukiwać tych ktorych los pokarał trudnoscią w przyswajaniu wiedzy?, czy ten zysk jest najważniejszy? Moze by się zająć czyms uczciwym, jest tyle biznesów gdzie nie trzeba nikogo oszukiwać.
Pokazać cI fakturę zakupu grzejników?
Kupiłem w styczniu '24. Dystrybutor koło Legnicy, tam się zamawia, a producentem jest Polak ze Ślaska, nazywa się Jaworek Adam z synem Łukaszem. Fabryka grzejników "Koalit" znajduje się w Darmstadt, koło Dortmundu. Wejdż na stronę niemiecką i wygoogluj ...
https://www.jawotherm.de/
Pan Jaworek jest autorem patentu na płytki ceramiczne - szamotowe, wykonane z wysokiego gatunku iły plus z dodatkami przeciwdzialajace piaskowaniu, i coś z czymś.. nie pamiętam. Stąd ta nazwa "Koalit" - po niemiecku "Koalicja"
Wysokie gatunkowe iły w Polsce znajdują są koło Strzegomia i w Świętokrzyskim. W Strzegomiu znajduje się fabryka ceramiki.
Twój post to prowokacja w wydobyciu wiedzy. Chcesz zostać dystrybutorem? Dystrybutorów w Polsce mamy trzech: Legnica, Gorzów Wlkp i kolo Gliwic.

fotohobby
21-03-2024, 15:44
Dystrybutorów w Polsce mamy trzech:

Czyli jednak zarabiasz na tym...
I wiesz - mój znajomy był kierownikiem w Oplu.
Jak kupował Opla też dostał rachunek

boguslaw
21-03-2024, 19:02
O czym jest ten wątek?
Uprzejmie proszę o trzymanie się tematu.
==
Biurokracja rozrasta się wg prawa Parkinsona. Jest to proces nie do powstrzymania. Putin każe! Dzieje się natychmiast. W UE ważne, kluczowe decyzje zabierają miesiące i polegają na zgniłym kompromisie lub na zwycięstwie silniejszych i lobbystów...
==
Szef Narodowego Banku Belgii ostrzega: energia w UE będzie 5-8 razy droższa niż w USA, a transformacja klimatyczna jest negatywnym szokiem podażowym, który radykalnie zmniejszy nasz potencjał wzrostu.
==
Unia Europejska nie ma swoich pieniędzy.
Zaciągane pożyczki (m.in na sławetne KPO) będą spłacane solidarnie - jeśli któreś państw nie będzie stać na spłatę, spłacać będą za nie inne państwa...

asolt
21-03-2024, 20:11
Czyli jednak zarabiasz na tym...
I wiesz - mój znajomy był kierownikiem w Oplu.
Jak kupował Opla też dostał rachunek

W zarabianiu nie ma nic złego pod warunkiem ze sie sprzedaje uczciwie. Zachecanie do zakupu poprzez przekazywanie nieprawdziwych informacji jest oszukiwaniem potencjalnych klientów, jest żerowaniem na ich niewiedzy. Nie kazdy zna zasadę zachowania energii albo jest specjalistą w tym zakresie. Nie twierdzę ze te grzejniki są złe, ze nie są akumulacyjne, ale zaden grzejnik jakikolwiek by on nie był, ile by nie miał patentów nie moze miec sprawosci wiekszej niz 1. Dokladnie tyle ile ma kazdy inny grzejnik elektryczny, czy to zwykła farelka czy to olejak, czy jakis akumulacyjny. Tylko tylko i az tyle.

Alessandro
22-03-2024, 08:16
Dla porównania... przy pompie ciepła, ciepło magazynuje w buforze z którego są rozprowadzone na podłogówkę czy na grzejniki, a w grzejnikach z wkładem koalitowym, ciepło magazynuje w ceramice z ktorego są oddane do pomieszczenia.
Mam farelkę w łazience, rzeczywiście z COP=1. Mam też grzejnik elektryczny na podczerwień o mocy 900W, który pobrał w m-cu stycznia 500 kWh przy nastawie 23 st.C w jednym pokoju o pow. 22 m2. ... też z COP=1, czyli w farelce i na podczerwień nie ma magazynowania ciepła.

fotohobby
22-03-2024, 08:33
Dla porównania... przy pompie ciepła, ciepło magazynuje w buforze z którego są rozprowadzone na podłogówkę czy na grzejniki, a w grzejnikach z wkładem koalitowym, ciepło magazynuje w ceramice z ktorego są oddane do pomieszczenia.


Tylko, że pompa pracuje z COP=3 i magazynuje enerrgę w kilku tonach betonu, a grzejnik energię wyprodukowaną z COP=1 w kilkudziesięciu kg ceramiki

Alessandro
22-03-2024, 08:34
Czyli jednak zarabiasz na tym...
I wiesz - mój znajomy był kierownikiem w Oplu.
Jak kupował Opla też dostał rachunek
Nie zarabiam, jestem zwykłym userem.. ogrzewnictwo traktuję jako hobby, ot tak.. wymieniam doświadczenia jako użytkownik kotła dwupaliwowego... na drewno gazowane i pellet, i na grzejnikach z wkładem ceramicznym, bo mam fotowoltaikę 9,9 kWp, więc... darmocha. W tym roku za dwa m-ce, za zużycie prądu zapłaciłem ponad 50 zł.
Dom 185 m2 po podłodze. II strefa klimatyczna.

fotohobby
22-03-2024, 08:37
wymieniam doświadczenia jako użytkownik kotła dwupaliwowego... na drewno gazowane i pellet, i na grzejnikach z wkładem ceramicznym,

Tylko dziwnym trafem promujesz tylko te grzejniki i to konkretnego producenta

Alessandro
22-03-2024, 08:44
Tylko, że pompa pracuje z COP=3 i magazynuje enerrgę w kilku tonach betonu, a grzejnik energię wyprodukowaną z COP=1 w kilkudziesięciu kg ceramiki
Od 1 marca '24 z 6 grzejników z wkładem, przeciętnie zużycie dziennie do dzisiaj 14 kWh na pow. 93m2
14 kWh x 0,85 zł = 11,90 zł,
11,90 zl x 30 dni = 357,00 zl za 1 miesiac. Grzeję od 4 lutego 2024 r za darmo... z nadwyżką zeszloroczna 1600 kWh

Alessandro
22-03-2024, 08:46
Tylko dziwnym trafem promujesz tylko te grzejniki i to konkretnego producenta
Nie promuje, piszę tu pod rozwagę dla osób, którzy mają dylemat w wyborze żródła ciepła.

Alessandro
22-03-2024, 08:48
Tylko dziwnym trafem promujesz tylko te grzejniki i to konkretnego producenta
Jest kilka producentów... zajrzyj w necie poprzez google

fotohobby
22-03-2024, 09:50
11,90 zl x 30 dni = 357,00 zl za 1 miesiac. Grzeję od 4 lutego 2024 r za darmo... z nadwyżką zeszloroczna 1600 kWh

Za marzec na 96m2 i do jeszcze bez strat przez strop ?
Bo cóż, czego się spodziewać po COP=1

asolt
22-03-2024, 13:24
Dla porównania... przy pompie ciepła, ciepło magazynuje w buforze z którego są rozprowadzone na podłogówkę czy na grzejniki....

Dziwne, ja nie montuje zadnych buforów przy PC, a jezeli juz to tylko i to rzadko na powrocie szeregowo dla odszraniania, lub równolegle jak sprzęgło hudrauliczne. Stosowanie bufora jako bufora przy PC to nieporozumienie. NIby ogrzewnictwo traktujesz jako hobby ale mało wiesz na ten temat, co kontrastuje z rewelacjami na temat sprawnosci grzejników koalitowych jakoby porównywalnej z pompą ciepła.

Alessandro
22-03-2024, 15:10
W moim przypadku, oferant zaproponował wysokotemperaturową pompę ciepła wraz z 200 l buforem na grzejniki. Fakt, malo wiem na temat PC, a na koalitach znam się, bo je mam w domu.

adam_mk
22-03-2024, 16:41
Dziwne, ja nie montuje zadnych buforów przy PC, a jezeli juz to tylko i to rzadko na powrocie szeregowo dla odszraniania, lub równolegle jak sprzęgło hudrauliczne. Stosowanie bufora jako bufora przy PC to nieporozumienie. NIby ogrzewnictwo traktujesz jako hobby ale mało wiesz na ten temat, co kontrastuje z rewelacjami na temat sprawnosci grzejników koalitowych jakoby porównywalnej z pompą ciepła.

Przemyślałeś problem?
Ja stosuję bufory z PC.
I te zmierzwione włosy, mimo, że powietrzna, też stosują bufory.

Z tego co przypadkiem tu wyczytałem wydaje mi się, że niewielu tu zna się na ogrzewnictwie...
Kaoliny, faktycznie, mamy koło Strzegomia! :lol:
Różne rzeczy z tego wypalano.
Głownie ceramikę użytkową, filiżanki, talerze ale i izolatory WN
A teraz ogrzewacze z COP>1
:lol:

Fajny wątek i ciekawe mniemanologie !

Adam M.

Chris Zielonka
22-03-2024, 20:44
Przemyślałeś problem?

A teraz ogrzewacze z COP>1
:lol:

Fajny wątek i ciekawe mniemanologie !

Adam M.

EEE tam większe od jeden - proszę doczytać - większe od 3. Prosze ja pana Adama aż mi żal dupę ścisnął iz wyrzuciłem w błoto 15 kafli na idiotyczną pompę ciepła której scop oscyluje ledwo w okolicy 3,5 . A tu wystarczy pokupić trochę kaolitu i mamy mega sprawność. Nigdy ale to nigdy nie przypuściłbym że kaolit produkuje energię i to w atkich ilościach. Trochę tylko martwi mnie matematyka tego cudownego ogrzewania otóż dom ledwo 96 m kw pookladany na maxa styropianem z rekuperacją wpieprza w najgorętszym lutym w historii prawie 50 kwh na dobę (14x3,6 deklarowane przez szczęśliwego posiadacza )
Hmm mam ponad 120 m kw biednie ocieplone 10 tka z potężną piwnicą ciągnącą jak smok i PC zjadła mi w lutym 310 kwh ze sprawnosćią COP 4,5.
To oznacza że dom zeżarł ponad 1300 kwh stara połówka bliżniaka piętrowa z piwnicą a tu niestary fajny dom i tyle samo lub więcej bom 1500 - to durszlak czy jednak ten COP idiotycznie policzony bo w sumie nie wiem z czego niby on wynikać ma ale ... chętnie się dowiem bo mam do ogrzania mieszkanie siostrzeńca w bloku i szukamy pomysłu. Alessandro plis pokaż obliczenia .
No bo jak ta Brukselka nakazuje a ja z uni wyjść nie chcem bo lubię hiszpańskie pomidory włoskie sery i holenderskie coffee shopy - więc jesli jest sposób na COP 3,6 któren da nam spokój od zielonego bezładu to ja rencamy i nogamy bym głosował .

asolt
23-03-2024, 07:16
Przemyślałeś problem?
Ja stosuję bufory z PC.
I te zmierzwione włosy, mimo, że powietrzna, też stosują bufory.

Z tego co przypadkiem tu wyczytałem wydaje mi się, że niewielu tu zna się na ogrzewnictwie...
....

Adam z całym szacunkiem dla twojej wiedzy ale poprawianie zalecen producenta, a w tym przypadku Daikina leży poza Twoimi kompetencjami. Nie masz laboratorium, ani całej wiedzy którą przez ponad 50 lat badan i produkcji klimatyzatorów czy pomp ciepła zgromadził Daikin, a z ktorych badan i pomiarów wynikają zalecenia do montażu swoich produktów. Nie mądrze sie i przy montażach ktore wykonuję stosuję sie scisle do zalecen i wytycznych producenta. Skoro Daikin nie wymaga buforów to oznacza ze sprawdził to doswiadczalnie ze nie są one bezwzglednie potrzebne, bo po co dublować pompe obiegowa ze sterowaniem PWM na wysciu z bufora, skoro tak a własnie jest zamontowana w pompie, co bufora ma dac skoro Altherma III 8 kW schodzi z poborem mocy do 300 W, ale to moje tylko moje przypuszczenia, dokladnych powodów nie wymagania buforów nie znam. Owszem są przypadki gdzie bufor jest nie tyle konieczny co zalecany. Bedzie to przypadek malego bufora szeregowe na powrocie gdy mamy regulatory strefowe i ich zamkniecie spowoduje uruchomienie grzałki dla defrostu. Mamy tez przypadki starych mieszanych instalacji gdzie jest podłogówka i grzejniki, gdzie czasem są małe srednice rur zasilajacych instalacje, gdzie az sie prosi by bufor równoległy jednak był. Kazdy przypadek jest inny, ale dal nowych domów gdzie jest 100% prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podłogówki bufor jest zbedny.
Na drugim biegunie mamy innego producenta jak chociazby NeoHeat, który wymaga montażu bufora równległego pod grozbą nie odebrania przez jego autoryzowanego przedstawiciela montażu pompy i udzielenia 5 letniego serwisu fabrycznego. I takim przypadku tez nie wymądrzam sie i montuję tak jak podane w instrukcji instalatorskiej.
Jezeli producent ma takie czy inne wymagania to sie donich dostosowuje i zadnych przypadku ich nie kwestionuję. Uważam ze producent ma mozliwosci badawcze, pomiarowe do tego aby wydac takie zalecenia montażu aby jego produkty pracowały tak jak były zaprojektowane. O ile pompy z niskiej pólki nie sa moze dopracowane w 100% bo zasada CCC obowiązauje to poprawianie zaleceń Daikina jest raczej poprawianiem swojego ego.

adam_mk
23-03-2024, 10:57
Adam z całym szacunkiem dla twojej wiedzy ale poprawianie zalecen producenta, a w tym przypadku Daikina leży poza Twoimi kompetencjami. Nie masz laboratorium, ani całej wiedzy którą przez ponad 50 lat badan i produkcji klimatyzatorów czy pomp ciepła zgromadził Daikin, a z ktorych badan i pomiarów wynikają zalecenia do montażu swoich produktów. Nie mądrze sie i przy montażach ktore wykonuję stosuję sie scisle do zalecen i wytycznych producenta. Skoro Daikin nie wymaga buforów to oznacza ze sprawdził to doswiadczalnie ze nie są one bezwzglednie potrzebne, bo po co dublować pompe obiegowa ze sterowaniem PWM na wysciu z bufora, skoro tak a własnie jest zamontowana w pompie, co bufora ma dac skoro Altherma III 8 kW schodzi z poborem mocy do 300 W, ale to moje tylko moje przypuszczenia, dokladnych powodów nie wymagania buforów nie znam. Owszem są przypadki gdzie bufor jest nie tyle konieczny co zalecany. Bedzie to przypadek malego bufora szeregowe na powrocie gdy mamy regulatory strefowe i ich zamkniecie spowoduje uruchomienie grzałki dla defrostu. Mamy tez przypadki starych mieszanych instalacji gdzie jest podłogówka i grzejniki, gdzie czasem są małe srednice rur zasilajacych instalacje, gdzie az sie prosi by bufor równoległy jednak był. Kazdy przypadek jest inny, ale dal nowych domów gdzie jest 100% prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podłogówki bufor jest zbedny.
Na drugim biegunie mamy innego producenta jak chociazby NeoHeat, który wymaga montażu bufora równległego pod grozbą nie odebrania przez jego autoryzowanego przedstawiciela montażu pompy i udzielenia 5 letniego serwisu fabrycznego. I takim przypadku tez nie wymądrzam sie i montuję tak jak podane w instrukcji instalatorskiej.
Jezeli producent ma takie czy inne wymagania to sie donich dostosowuje i zadnych przypadku ich nie kwestionuję. Uważam ze producent ma mozliwosci badawcze, pomiarowe do tego aby wydac takie zalecenia montażu aby jego produkty pracowały tak jak były zaprojektowane. O ile pompy z niskiej pólki nie sa moze dopracowane w 100% bo zasada CCC obowiązauje to poprawianie zaleceń Daikina jest raczej poprawianiem swojego ego.

Zgadzam się z każdym Twoim słowem TU napisanym!
Ale...
Poczytaj co napisałeś poprzednio.
Uogólniłeś i nic tam nie było o Daikinie za to było o PC.
:lol:
Obaj wiemy że są pc i PC. :lol:
Jedne lepiej pracują z buforem a inne nie.
A co do wiedzy i laboratorium...
Mam sporo i jednego i drugiego, bo sporą biblioteczkę fachową i bardzo dużo mierników różnego rodzaju na stanowisku testowym pomp, jakie tworzymy.
Ci od PC powietrznych jako DZ mają tylko powietrze w jakiejś strefie klimatycznej a ja... cały przekrój warunków geologicznych jaki występuje.
W efekcie mam też zgromadzoną wiedzę, której oni nie mają.

Adam M.

adam_mk
23-03-2024, 11:03
Coś dodam...
Daikin nie produkuje sprężarek.
Tak samo wielu innych podzespołów nie produkuje.
Kupuje takie same jak ja i stosuje najlepiej jak umie.
Tak jak ja!
:lol:
No i w odróżnieniu od prawie wszystkich instalatorów ja MAM to laboratorium, o którym wspominałeś.
Nie zamierzam też poprawiać zaleceń innych producentów, bo najlepiej znam swój wyrób.
Inne (w ich specyfice) głównie z instrukcji montażu i uruchomienia.

Adam M.

asolt
23-03-2024, 16:36
Coś dodam...
Daikin nie produkuje sprężarek.
Tak samo wielu innych podzespołów nie produkuje.
Kupuje takie same jak ja i stosuje najlepiej jak umie.
Tak jak ja!
:lol:
No i w odróżnieniu od prawie wszystkich instalatorów ja MAM to laboratorium, o którym wspominałeś.
Nie zamierzam też poprawiać zaleceń innych producentów, bo najlepiej znam swój wyrób.
Inne (w ich specyfice) głównie z instrukcji montażu i uruchomienia.

Adam M.

To ja też coś dodam.
Niektóre osiągniecia Daikina
1957 - opracowanie pierwszej sprężarki rotacyjnej
1958 - opracowanie pierwszego kompaktowego klimatyzatora z pompą ciepła
1966 - rozpoczęcie produkcji agregatów chłodniczych ze sprężarką odśrodkową
1997 - opracowanie sprężarki typu swing
Oczywście wszystkie spręzarki pomysłu i produkcji Daikin
W miedzy czasie wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak pierwszy system multisplit, system vrv i inne.
Można sie zapoznac:
https://www.daikin.pl/content/dam/DAPO/document-library/2022/Daikin%20o%20firmie.pdf

Nasuwa sie pytanie o którym nigdy nawet nie myslałem polemizując z Toba, dlaczego kłamiesz?. Czy tak trudno poczytac co nieco ze strona Daikina, czy te argumenty to muszą byc kłamstwa? Naprawdę sie po Tobie tego nie spodziewałem.
Czy Daikin korzysta z podzespołow ktore nie produkuje? zapewne tak, z tego co wiem to nie produkuje:
- pomp obiegowych (Wilo)
- układów scalonych i innych podzespołow elektronicznych
- blachy, kształtowników do konstrukcji i obudowy
- lakierów
- rur miedzianych
- innych drobniejszych pomocniczych elementów które są niezbędne ale ich produkcja nie jest domeną producentów HVAC i nie wymaga wieloletnich badan, patentów czy pomiarów, itd.
Twoje porównywanie sie do Daikina jako takiego samego składaka (moze w mniejszej skali) elementów które zostały wymyślone i wyprodukowane przez innych swiadczy tylko o bardzo ale bardzo wybujałym ego. Jak mozna porównywac chałupniczo manufakturową produkcje Konceptusa do wielkiego miedzynarodowego koncernu z wieloma unikalnymi rozwiazaniami i setkami patentów. To samo dotyczy zaplecza badawczo konstrukcyjnego Daikina i Konceputsa. To nie ta skala, to nie ten zakres badan to nie to wyposazenie laboratoriów.
Tak na marginesie poprawcie swoją opinie, bo tu na forum nie jest ona zbyt korzystna.
Wracajac do porzedniego posta to owszem uogólniłem nie piszac ze dotyczy pomp PW, ale z drugiej strony Twoje uogólnienie dotyczy pomp gruntowych które to pompy stanowią mały procent calkowitej sprzedazy pc.

Alessandro
23-03-2024, 18:08
Sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce po trzech kwartałach 2023 r. nadal miała tendencję spadkową. Według szacunków PORT PC, bazujących na sprzedaży do hurtowni (tzw. sell in), spadki w tej grupie produktowej sięgnęły w tym okresie 30%. W przypadku gruntowych pomp ciepła nastąpił natomiast wzrost sprzedaży o 23%.

asolt
23-03-2024, 19:50
Sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce po trzech kwartałach 2023 r. nadal miała tendencję spadkową. Według szacunków PORT PC, bazujących na sprzedaży do hurtowni (tzw. sell in), spadki w tej grupie produktowej sięgnęły w tym okresie 30%. W przypadku gruntowych pomp ciepła nastąpił natomiast wzrost sprzedaży o 23%.

Co nie zmienia faktu sprzedazy w 2023 110800 PC PW i 8100 gruntowych PC, róznica prawie 14 krotna, w 2022 róznica ta była prawie 26 krotna.
warto sie przyjrzec wielkosciom sprzedazy na przestrzeni ostatnich lat, same procenty to troche za mało.