PDA

Zobacz pełną wersję : Monitoring dla początkującego



Lasuchel
01-04-2024, 18:35
Cześć,

Potrzebuje pomocy w doborze materiałów do instalacji kamer IP. Jestem początkujący ale spróbuje sam to wszystko zamontować i skonfigurować.

Mam pociągnięte kable internetowe (tzw. skrętka 8 żyłowa) w 4 rogach elewacji. Chciałbym tam zainstalować 4 kamery z podłączeniem do routera i z możliwością rejestracji obrazu i zdalnego podglądu. Będę wdzięczny za odpowiedź na pytania.

1. Czy kamery Dahua IPC-HFW1230S-0360B-S5 będzie dobry wyborem? Jeśli nie to czy coś będzie lepszego w cenie do 250 PLN za kamerę
2. W jaki sposób skonfigurować aby kabel 8 żyłowy zapewniał napięcie i komunikacje? Czy są jakieś gotowe przejściówki/porty czy muszę bawić się lutownicą?
3. W routerze mam wolne tylko 1 wejście LAN w jaki sposób podzielić to na 4 kamery
4. Czy musze nabyć rejestrator z dyskiem czy mogę uzyć laptopa? Jak to podłączyć wraz z kamerami?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz

dbx
01-04-2024, 22:36
Częściowo;
decyduj się na kamery min. 4Mpx
ilość wejść urządzenia rejestrującego musi odpowiadać ilości kamer

ig0r-
02-04-2024, 09:37
Cześć,

Potrzebuje pomocy w doborze materiałów do instalacji kamer IP. Jestem początkujący ale spróbuje sam to wszystko zamontować i skonfigurować.

Mam pociągnięte kable internetowe (tzw. skrętka 8 żyłowa) w 4 rogach elewacji. Chciałbym tam zainstalować 4 kamery z podłączeniem do routera i z możliwością rejestracji obrazu i zdalnego podglądu. Będę wdzięczny za odpowiedź na pytania.

1. Czy kamery Dahua IPC-HFW1230S-0360B-S5 będzie dobry wyborem? Jeśli nie to czy coś będzie lepszego w cenie do 250 PLN za kamerę
2. W jaki sposób skonfigurować aby kabel 8 żyłowy zapewniał napięcie i komunikacje? Czy są jakieś gotowe przejściówki/porty czy muszę bawić się lutownicą?
3. W routerze mam wolne tylko 1 wejście LAN w jaki sposób podzielić to na 4 kamery
4. Czy musze nabyć rejestrator z dyskiem czy mogę uzyć laptopa? Jak to podłączyć wraz z kamerami?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz

Musisz chyba jeszcze troche poczytać zanim zabierzesz się za montaż. Ja w zeszłym roku robiłem am monitoring, kable miałem położone na etapie budowy. Akurat robiłem na Hikvision, więc będzie Ci potrzebny rejestrator, ja kupiłem 8 kanałowy, żeby w razie w podpiąć jeszcze jakieś kamery. Rejestrator IP POE, tam wpinasz kamery i z niego masz zasilanie do kamer. Rejestrator podpinasz do routeraz z internetem i możesz śledzić w trybie online obraz z kamer po konfiguracji wszystkiego.
Pamiętaj o dysku twardym do rejestratora, tylko kup taki przeznaczony do takiej pracy.

Lasuchel
04-04-2024, 06:22
Dzięki za polecajki. Czytałęm trochę i kupię zestaw gotowy - Hikvision lub podobny.

Kaizen
04-04-2024, 09:13
2. W jaki sposób skonfigurować aby kabel 8 żyłowy zapewniał napięcie i komunikacje? Czy są jakieś gotowe przejściówki/porty czy muszę bawić się lutownicą?

Poczytaj o POE. Potrzebujesz odpowiedniego routera albo NVRa zasilającego kamery (często niezgodnie ze standardem POE posyłając ordynarne 12V).


3. W routerze mam wolne tylko 1 wejście LAN w jaki sposób podzielić to na 4 kamery

Do wyboru:
- dodatkowy switch POE i kamery zgodne ze standardem
- NVR zasilający kamery
- dodatkowy zwykły switch i osobne zasilanie (zazwyczaj kamery mają możliwość podpięcia osobno zasilania, osobno skrętki - ale to niewygodne, bo trzeba mieć zasilacz przy każdej kamerze).


4. Czy musze nabyć rejestrator z dyskiem czy mogę uzyć laptopa? Jak to podłączyć wraz z kamerami?

No i tu robi się ciekawie. Gotowy zestaw niby jest plug&play. Ale ma takie możliwości, jakie przewidział producent. I tak długo jest wspierany, jak robi to producent.
Jak zrobisz na PC to masz do dyspozycji różne oprogramowanie do wyboru. Jak jedno przejdzie do lamusa - możesz zainstalować inne. Są darmowe, są płatne. Mają różne możliwości (w tym AI - rozpoznawanie twarzy, tablic rejestracyjnych i współpracę z automatyką domową i co sobie ktoś wymyślił i zrobił)
Ja kupiłem gotowca od chińczyków na etapie SSO do monitorowania budowy. Ale właśnie przesiadam się na Proxmox z BlueIris razem z całą masą innych rzeczy. Wymaga to więcej pracy i nauki, ale możliwości znacznie większe.


https://www.youtube.com/watch?v=jqc1ukrkMmI

gryziciel
04-04-2024, 17:26
to ja odpowiem jako konsument tego typu rozwiazania, mysle ze tak to dziala u innych producentow tez.

1. Nie mam pojecia, mam Reolink
2. Zero konfiguracji, czesc kabli mialem gotowe z wtyczka RJ45, czesc dlugich (mam kamere najdalej jakies 50m od domu) elektryk zarobil wtyczkami RJ45. Wtykasz wtyczke do kamery, z drugiej strony do rejestratora i wszystko hula, kamery zasilane PoE z rejestratora. Ogolnie odpalenie systemu to minuta, potem to juz tylko dostosowanie czulosci wykrywania osob itp z apki producenta.
3. U mnie od rejestratora do routera jest polaczenie tylko jednym kablem.
4. Moj rejestrator ma dysk wbudowany, jedno wejscie od routera i 6 czy 8 wejsc kamer. Jest jeszcze wyjscie HDMI do podgladu kamer bezposrednio na rejestratorze, ale ja uzywam przez aplikacje.

Apacer
05-04-2024, 03:00
Poczytaj o POE. Potrzebujesz odpowiedniego routera albo NVRa zasilającego kamery (często niezgodnie ze standardem POE posyłając ordynarne 12V).

Są różne standarty POE, a nawet podział na pasywne/aktywne. W zależności od typu kamery może obsługiwać tryb pasywny więc podanie 12/48V bezpośrednio na linię nie stanowi problemu (przy wykorzystaniu adaptera pasywnego)

mistalova
05-04-2024, 08:11
... Ogolnie odpalenie systemu to minuta, potem to juz tylko dostosowanie czulosci wykrywania osob itp z apki producenta.
...

I to jest błąd. Każdą kamerę powinieneś osobno skonfigurować. Będziesz miał czas to zaloguj się bezpośrednio do jakiejś i pobaw się nawet takimi ustawieniami jak kontrast, jasność, próg przełączania doświetlaczy czy balans bieli - zobaczysz jak wiele można jeszcze poprawić.