PDA

Zobacz pełną wersję : Przykłady domów tanich i szczególnie ładnych



Ekhangel
05-04-2024, 10:51
Dobry wszystkim,

Nie przeciągając tematu: Żona wymyśliła sobie piękną willę (trochę koloryzuję, ale wiadomo, o co chodzi) i przy tym będzie ubierać się na straganie + jeździć starym Punto (mówię ilustracyjnie). "Bo nie będę budować, jak mi się nie podoba". Ja mam trochę równiej pod sufitem (w każdym razie w tej kwestii), nie muszę mieć pałaców.

Czy możecie podrzucić przykłady jakichś domów o konstrukcji i metrażu budżetowym, które wykończone są szczególnie ładnie (zdobienia elewacji, gustowna kolorystyka, otoczenie domu, ewentualnie fajny ogród). Mogą być własne albo cudze.

Elfir
05-04-2024, 12:25
Nawet najtańszą budę możesz obłożyć marmurem. Będzie gustowny grobowiec.

Dom luksusowy to wygodny plan wewnętrzny, wysoka jakość elementów z których się składa, wygoda sterowania systemami inteligentnego domu, a nie ozdoby na elewacji.
Tak czy inaczej budżetowo nie uzyskasz ani jednego ani drugiego. Chyba, ze "gustowne kolorki" farbą do malowania elewacji.

Na forum dużą popularność przy proponowaniu tanich ale wygodnych domów ma projekt Arosa (z różnymi modyfikacjami wynikającymi z indywidualnych potrzeb mieszkańców). Indywidualny wyraz projektowi nadaje się też poprzez modyfikację kształtów okien (aby dostosować możliwości budżetowe, potrzeby świetlne do kwestii estetycznych) a elewację sobie możesz obłożyć czym chcesz - tynk, drewno, kamień, cegła.

Ekhangel
05-04-2024, 12:32
Jakim tam marmurem. Chodzi tylko o domy tanie i dobrze zrobione. Wszak wiadomo nie od dziś, że można wydać 2 000 000 PLN i dalej być obiektem drwin wszystkich sąsiadów dookoła. I odwrotnie – wydać 5x mniej i cieszyć się uznaniem jako człowiek szacowny, bo gustowny. Ale przecież nie o prestiż czy uznanie tu oczywiście chodzi, tylko o to, żeby dom się podobał właścicielowi.

A co do ozdób na elewacji: chodzi właśnie o jakieś drobne i niedrogie akcenty, które robią różnicę. Podobnie jak drobne i niedrogie akcenty w otoczeniu domu. Ludzie ze smakiem wiedzą, że diabeł tkwi w szczegółach. Czasem drzwi wejściowe źle dobrane do bryły/stylu reszty potrafią zepsuć odbiór całości. A z kolei kilka małych akcentów na bryle i w jej otoczeniu (tu jakaś okładzina, tam jakiś kwiatek) zmieniają dom-biedę w dom-łał.

Kaizen
05-04-2024, 12:47
A co do ozdób na elewacji: chodzi właśnie o jakieś drobne i niedrogie akcenty, które robią różnicę. Podobnie jak drobne i niedrogie akcenty w otoczeniu domu.

I na otoczeniu lepiej się skup, jeżeli chodzi o wygląd. A otoczenie i ogród to plan zagospodarowania terenu - czyli tego nie dostajesz kupując "gotowca" a wizualizacje na stronach katalogowych to fantazja grafika.

Pogodzić z "tanie w budowie, tanie w utrzymaniu i wygodne" się nie da - już z czegoś musisz zrezygnować. A jak chcesz jeszcze ładny, wyróżniający się wygląd to rezygnujesz na pewno z tanie w budowie, pewnie też z tanie w używaniu a i z w wygodne może być trudniej.

Chyba, że chodzi o pomalowanie ewentualnie boniowanie, jakieś niby deski czy niby cegły. Tylko nawet takie drobne akcenty mogą powodować zbieranie się brudu i brzydkie zacieki.
Idź na spacer i pooglądaj, co Ci się podoba u innych a to czysta kosmetyka.

A co do konkretu, to bez warunków MPZP/WZ i waszych potrzeb szkoda wysiłku.

Frofo007
05-04-2024, 13:01
Dobry wszystkim,

Nie przeciągając tematu: Żona wymyśliła sobie piękną willę (trochę koloryzuję, ale wiadomo, o co chodzi) i przy tym będzie ubierać się na straganie + jeździć starym Punto (mówię ilustracyjnie). "Bo nie będę budować, jak mi się nie podoba". Ja mam trochę równiej pod sufitem (w każdym razie w tej kwestii), nie muszę mieć pałaców.

Czy możecie podrzucić przykłady jakichś domów o konstrukcji i metrażu budżetowym, które wykończone są szczególnie ładnie (zdobienia elewacji, gustowna kolorystyka, otoczenie domu, ewentualnie fajny ogród). Mogą być własne albo cudze.

Robisz podstawowy błąd, że pytasz się o to ludzi na forum. O gustach się nie dyskutuje, każdym ma inny gust. Ja mam sąsiadów co mają jakieś dziwne kolory elewacji i do tego czerwone dachy (budynki 2020+) i mi się to mega nie podoba. Ale tym sąsiadom zapewne mój dom nie podoba mi się w takim samym stopniu jak mi ich. Ludzie są różni.

Stąd jedyna nadzieja dla Ciebie to znalezienie np. 10-20 projektów tanich w budowie zgodnych z MPZP i pokazanie ich żonie. Niech sobie wybierze kilka a później razem zdecydujcie się na jeden. Znając życie żaden się jej nie będzie podobać to powiedz, że pozmienia się kolory elewacji, zrobi ładny ogród i będzie pięknie :D Dodaj, że będzie miała jak księżniczka i może będzie po sprawie :D A później oczywiście nie rób jakiś dziwnych rzeczy, tylko zrób normalną kolorystykę jak na obecne czasy bo szkoda sobie samemu obniżać wartość nieruchomości.

Ps. z fiata mercedesa nie zrobisz jeśli przemalujesz go na inny kolor. I na siłę nie próbuj zrobić bo może to wyglądać śmiesznie, efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Ekhangel
05-04-2024, 13:04
Rozumiem. Pojęcia "komfort", "ładny" itd., rzecz względna – wiadomo. Co do warunków – wszystko standard, bez żadnych szczególnych ograniczeń. Front działki 21 m. A "nasze potrzeby" to ja właśnie chcę wypracować tak, żeby stały się "naszymi".

Ekhangel
05-04-2024, 13:07
Ps. z fiata mercedesa nie zrobisz jeśli przemalujesz go na inny kolor. I na siłę nie próbuj zrobić bo może to wyglądać śmiesznie, efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Lepszy gustowny i w dobrym stanie technicznym Fiat, niż obciachowo stuningowany Mercedes z V8 po czipie i maską wkomponowaną w latarnię po nocnym drifcie (tu akurat alegoria nawiązująca do stanu rodzinnego budżetu w sytuacji, gdy przesadzi się z ambicjami budowlanymi, nie zachowawszy umiaru przy kosztorysowaniu).

Frofo007
05-04-2024, 13:12
Lepszy gustowny i w dobrym stanie technicznym Fiat, niż obciachowo stuningowany Mercedes z V8 po czipie i maską wkomponowaną w latarnię po nocnym drifcie (tu akurat alegoria nawiązująca do stanu rodzinnego budżetu w sytuacji, gdy przesadzi się z ambicjami budowlanymi, nie zachowawszy umiaru przy kosztorysowaniu).

No tak, tylko jeśli żona sobie wymyśliła "piękną willę" a ma to być dom o "metrażu budżetowym" to finalnie z tego może wyjść atrapa stuningowanego mercedesa ;)

Może zacznijmy od konkretów:

1. Jaki macie budżet na budowę?
2. O jakim metrażu myślicie?
3. Jakie domy podobają się Twojej żonie? Możesz podesłać jakieś linki?

Ekhangel
05-04-2024, 13:17
Budżet na budowę w trakcie ustalania. Generalnie jesteśmy na etapie ogólnej koncepcji. Ale co do metrażu przynajmniej mamy mniej więcej zgodę, że użytkowo (bez garażu) gdzieś 120 m2. Może trochę mniej, przy sensownym układzie. Rodzina 2+2.

Żona lubi styl quasi-anglikański, a'la Magnat 3 itp. Ja też lubię, ale nie aż tak, żeby jeść na obiad codziennie ziemniaki, yfjunołłotajmin.

Kaizen
05-04-2024, 13:21
Co do warunków – wszystko standard, bez żadnych szczególnych ograniczeń.

Czyli działka z wjazdem od północy, rodzina 2+1, salon, dwie sypialnie, płaski dach i możliwość zrobienia dwóch pełnych kondygnacji jak i możliwość zajęcia 300m2 zabudową?

Frofo007
05-04-2024, 13:24
Budżet na budowę w trakcie ustalania. Generalnie jesteśmy na etapie ogólnej koncepcji. Ale co do metrażu przynajmniej mamy mniej więcej zgodę, że użytkowo (bez garażu) gdzieś 120 m2. Może trochę mniej, przy sensownym układzie. Rodzina 2+2.

Żona lubi styl quasi-anglikański, a'la Magnat 3 itp. Ja też lubię, ale nie aż tak, żeby jeść na obiad codziennie ziemniaki, yfjunołłotajmin.

Musisz zacząć od ustalenia budżetu. Później szukaj domów np. piętrowych "ala willa" z ozdobami. Przedstaw to żonie i niech wybierze ;) Tylko musisz mieć świadomość, że prosty domek z dachem dwuspadowym to obecnie koszt mln zł.

Ekhangel
05-04-2024, 13:32
Czyli działka z wjazdem od północy, rodzina 2+1, salon, dwie sypialnie, płaski dach i możliwość zrobienia dwóch pełnych kondygnacji jak i możliwość zajęcia 300m2 zabudową?

2+2. Mówiąc o domach budżetowych raczej nie rozważa się zajmowania 300 m2 zabudową (sama bryła).


Musisz zacząć od ustalenia budżetu. Później szukaj domów np. piętrowych "ala willa" z ozdobami. Przedstaw to żonie i niech wybierze ;) Tylko musisz mieć świadomość, że prosty domek z dachem dwuspadowym to obecnie koszt mln zł.

To chyba liczysz z ceną działki i parapetówką na 500 osób? Robiliśmy wstępne wyceny o wykonawców, nie jestem aż tak zielony. Prostą chałupkę z GW-kiem można mieć za jakieś 600k brutto do stanu deweloperskiego, a potem to już każdy wykańcza jak tam lubi i jak mu starcza.

Kaizen
05-04-2024, 13:33
2+2. Mówiąc o domach budżetowych raczej nie rozważa się zajmowania 300 m2 zabudową (sama bryła).

Ilość utwardzonego terenu ma znaczenie. Więc jak masz wjazd od południa, a chcesz mieć słoneczny ogród to dom trzeba odsunąć i może to kolidować z wymogami MPZP.
Jak masz wymóg że dach dwuspadowy kalenicą w tę czy w tamtą stronę to odpadają domy z innymi dachami.
Jak nie możesz zrobić piętra - to też odpada część projektów.

Ja monotematycznie polecam Arosa II - kombinuj jak ją ozdobić ogrodem, otoczeniem i elewacją.

Ekhangel
05-04-2024, 13:48
Ilość utwardzonego terenu ma znaczenie. Więc jak masz wjazd od południa, a chcesz mieć słoneczny ogród to dom trzeba odsunąć i może to kolidować z wymogami MPZP.
Jak masz wymóg że dach dwuspadowy kalenicą w tę czy w tamtą stronę to odpadają domy z innymi dachami.
Jak nie możesz zrobić piętra - to też odpada część projektów.

Ja monotematycznie polecam Arosa II - kombinuj jak ją ozdobić ogrodem, otoczeniem i elewacją.

Dachu nie urywa, ale dzięki! A na jakiej podstawie polecasz? Mieszkasz? Budowałeś? Ktoś budował? Wiesz jak z ceną budowy metodą gospodarczą na 2022-2024 r., powiedzmy?

Frofo007
05-04-2024, 13:54
To chyba liczysz z ceną działki i parapetówką na 500 osób? Robiliśmy wstępne wyceny o wykonawców, nie jestem aż tak zielony. Prostą chałupkę z GW-kiem można mieć za jakieś 600k brutto do stanu deweloperskiego, a potem to już każdy wykańcza jak tam lubi i jak mu starcza.

Wybudujesz to się zobaczy ile wydasz :)

Tu masz prosty domek:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-leszczynowcach-7-m88524d8c438c7 115m2 po podłodze.

Sam projekt kosztuje 3700zł. Dodaj do tego badania geotechniczne gruntu, mapkę do celów projektowych, wytyczenie budynku przez geodetę, koszt architekta adaptującego projekt do warunków lokalnych, kierownika budowy, koszt przyłącza i podprowadzenia mediów - prąd, woda, kanaliza/szambo. Koszt tymczasowego ogrodzenia działki (jeśli nie jest ogrodzona), koszt prądu budowlanego, koszt śmieci po budowie, koszt geodety do wykonania inwentaryzacji.

Jak wyjdzie Ci na samo to 50tyś to tragedii nie będzie :) Załóżmy 50.

Dodajmy do tego koszt domu w stanie deweloperskim w średnich cenach z rzeczywistego kosztorysu Archon: 659448zł

Wykończenie wnętrz liczmy tanio - 1500zł m2, daje to 172800zł

Do tego schody wejściowe, chodniki, podjazd, taras, kamyczki wokół domu, nasadzenia, zbiornik na wodę opadową, ogrodzenie, trawnik itp. - też liczmy po taniości 150tyś.

Razem to nam daje 1032248zł. I to są ceny na teraz a nie za 1-2 lata jak budowa będzie skończona. Takie są realne ceny. Cały czas mówimy o małym prostym domku i tanim ogrodzenie/wykończeniu a nie o jakiś willach ;)

Elfir
05-04-2024, 18:49
120 m2 przy angielskim, wiktoriańskim stylu będzie karykaturą. Małe powierzchnie takich domów dobrze wyglądają tylko w zwartej zabudowie miejskiej. Domy wolnostojące były rezydencjami. Taki dom ma też mnóstwo kosztownych ozdobników i pierduł typu werandy, balkoniki, wykusze, ryzality, lukarny.
Aby wybudować mały dom tego typu najlepiej byłoby postawić bliźniaka, bo wówczas bryła byłaby bardziej proporcjonalna (240m2 łącznie)

https://images92.fotosik.pl/715/086c0d6fce2b1821gen.jpg

Jak ma być tani, to nic lepszego od prostej, prostokątnej stodoły z dwuspadowym dachem nie postawicie.

Ekhangel
05-04-2024, 19:10
Ad 1: 4 miesiące temu miałem od dwóch GW-ków (o dobrej renomie i działających od dekad, z Poznania) wyceny na 3600 – 4100 netto (VAT do "załatwienia" podobno) za m2 + do tego jakieś 50-100k w zależności od wyboru stolarki, systemu CO itd. Umowa z kompleksowym prowadzeniem budowy, gwarancją należytego wykonania i gwarancją niezmienności ceny. Ale jeśli wszystko podliczymy, łącznie z automatycznymi zraszaczami, budą dla psa itd., to oczywiście, że sumy mogą się zrodzić konkretne. My najpewniej, jak wielu niestety Polaków, będziemy bawić się w survival, czyli wprowadzenie możliwie szybko, a potem ciułanie powoli na resztę wykończenia wnętrza oraz otoczenie.

Ad 2: Magnat 3 nie jest IMHO karykaturą; wiem, bo jeden stoi na sąsiedniej działce i wygląda bardzo fajnie. Czy to jest styl "angielski, wiktoriański" – ciężko powiedzieć. Może "magnacki". Ja oczywiście nie zamierzam od sąsiada zrzynać projektu, ale coś w podobnym nurcie stylistycznym Żonie się niestety marzy. Z drugiej strony działki mam właśnie skromnego stodolarza z blachą na dachu i przewodem kominowym nowocześnie wystającym zza bryły. I zasadniczo też to źle nie wygląda.

Kaizen
05-04-2024, 21:26
A na jakiej podstawie polecasz? Mieszkasz? Budowałeś? Ktoś budował? Wiesz jak z ceną budowy metodą gospodarczą na 2022-2024 r., powiedzmy?

Budowałem podobny - tego projektu jeszcze nie było gdy wybierałem swój.
Ma prawie wszystko dobrze przemyślane. Instalacje krótkie, okna głównie od wschodu i zachodu. Jedyne co bym zmienił, to dach na kopertowy z dużym okapem, żeby robił cień na oknie od południa żeby latem mniej przegrzewać.

Z cenami to do wróżbity trzeba.

Nie patrz na to, co ktoś, kto skończył budowę wydał nawet na ten sam projekt, gdy Ty zaczniesz za kilka miesięcy. Czyli ze trzy lata później. To przepaść a ceny nieprzewidywalne. Do tego znaczna część to wykończeniówka i instalacje - a tu można w rozdzielnicę wpakować tysiąc, a powinno być ze trzy tysiące w małym domku. Wentylacja może kosztować całe nic (bo chować się w kosztach okien i prac murarskich) a może kosztować ponad dwadzieścia tysięcy. itd. itp.

Kosztorys (nawet ten solidnie policzony, a co dopiero te koszty wrzucone na stronie gotowca) już w momencie wykonania jest o kwartał albo dwa nieaktualny. A co dopiero po roku, dwóch albo trzech w czasie budowy.

W tych "kosztorysach" instalacje to % SSZ - a to w dzisiejszych czasach oznacza, że cała kwota z takiej wyceny może wystarczy na kotłownię z PC. Na całą hydraulikę, rekuperację, elektrykę wydasz co najmniej drugie tyle - szybciej bliżej 3x to, co w kosztorysie. Co najwyżej SSZ można przyjmować po dodaniu ze 20% jako w miarę realny.

Uwzględnia tylko koszty czysto budowlane bezpośrednią robociznę i materiały bezpośrednie. Bez kosztów dodatkowych - projektów przyłączy, samych przyłączy, ogrodzenia tymczasowego, mapki, wypisów, wyrysów, wywozu śmieci, ogrodzenia docelowego itd. itp.


Ad 1: 4 miesiące temu miałem od dwóch GW-ków (o dobrej renomie i działających od dekad, z Poznania) wyceny na 3600 – 4100 netto

Mnie Lena Eko kosztowała 540 732,19 zł (bez działki, PC, OC i wykończenia tarasów). Ale policzone wszystko - badania geotechniczne, siatka do tymczasowego ogrodzenia i taker ze zszywkami do jej zamontowania, tarcze do szlifierki i inne drobiazgi. Tylko że budowa zakończona 5 lat temu. Teraz pewnie ponad 50% trzeba by dołożyć. A jak jeszcze nie zacząłeś, to kolejne kilka(naście) procent. Obstawiam, że Arosa II kosztowałaby podobnie - ma trochę oszczędności na wyprostowanej bryle i instalacjach, ale jest trochę większa (po obrysie). Większe różnice w kosztach robiłaby lokalizacja, zdolności inwestora do szukania oszczędności bez utraty jakości czy standard wykończenia.

A co do generalnych wykonawców... CCC więc kupujesz standard deweloperski. Czyli gorzej się nie da tam, gdzie nie sprecyzowałeś dokładnie, że np. ma być papa na chudziaku czy rekuperacja z odzyskiem wilgoci.

Elfir
05-04-2024, 22:06
Ad 2: Magnat 3 nie jest IMHO karykaturą;

Ale on nie ma 120 m2!
Ma 147m2 użytkowej i 176 m2 całkowitej. Stan surowy szacowany przez sprzedawcę projektu to 341 000 NETTO. Stan surowy to ok 1/3 kosztów. Wiec budowa min 1 milion bez dokumentacji, przyłączy, zagospodarowania terenu.

Frofo007
06-04-2024, 04:17
do tego jakieś 50-100k w zależności od wyboru stolarki, systemu CO itd.

Bardzo optymistycznie do tego podchodzisz. No ale będziesz się budować to zobaczysz ile to kosztuje. U mnie stolarka - okna, ale też brama garażowa, drzwi, rolety w 2017 roku kosztowały 52tyś. Teraz nie zdziwiłbym się gdyby ceny były x2. A ja domu "ala" willa nie mam :D Nie wiem jakie są teraz ceny ale załóżmy pompa ciepła - 40tyś. Rekuperacja - 30tyś, ogrzewanie podłogowe 20tyś. To już masz prawie 200tyś. Tak to wychodzi w praktyce.


Ale jeśli wszystko podliczymy, łącznie z automatycznymi zraszaczami, budą dla psa itd., to oczywiście, że sumy mogą się zrodzić konkretne.

No dokładnie. Takich rzeczy są setki jak nie tysiące. Np. teraz o tym nie myślisz ale na etapie budowy będziesz musiał zadecydować czy chcesz zrobić strych. Jeśli będziesz chciał to musisz kupić schody strychowe, płyty OSB na podłogę, doprowadzić tam prąd, zamontować oświetlenie itp - to są koszty. Takich rzeczy, o których się nie myśli przed budową jest mnóstwo.

Wszystko też możesz zrobić lepiej lub gorzej. Np. w instalacji elektrycznej możesz nie dawać zabezpieczenia przepięciowego lub założyć jakieś tanie za 200zł lub też renomowanej firmy za 900zł.
Możesz zrobić cyrkulację ciepłej wody lub nie.
Możesz zrobić rolety zewnętrzne lub nie.

Na dach możesz położyć membranę dachową za 1zł m2 lub za 10zł.

I tak ze wszystkim.


jak wielu niestety Polaków, będziemy bawić się w survival, czyli wprowadzenie możliwie szybko, a potem ciułanie powoli na resztę wykończenia wnętrza oraz otoczenie.

My wprowadziliśmy się jak tylko była kuchnia i łazienka (w kuchni jeszcze czekaliśmy na blat, także jedyny zlew w domu był w łazience) a później praktycznie przez lata wykańczaliśmy na tip-top. Uwierz, że człowiek nie jest świadomy przed budową ile rzeczy trzeba zrobić aby wykończyć dom tak aby wygodnie się w nim mieszkało.


Ad 2: Magnat 3 nie jest IMHO karykaturą; wiem, bo jeden stoi na sąsiedniej działce i wygląda bardzo fajnie.

Podstawowa sprawa to określenie budżetu. Jeśli budżet to 1mln to bym o czymś takim jak Magnat 3 nie myślał.

mmmarcinnn
07-04-2024, 20:50
Najważniejsze to wstępne określenie budżetu i wymagań. Ile pokoi, ile łazienek, ile poziomów. Ile kasy.
Inaczej się gada z uzbrojoną działką i bańką na koncie, inaczej mając 600 000 bez działki. To że każdy zakładany budżet się przechuśta to raczej standard.

Na wstępie przyjmij sobie, że stan surowy zamknięty to 1/3 kosztów, deweloperski 2/3. Jak "łatwa" działka to plus 100 tyś, jak "trudna" działka czyli albo mokra, albo za sucha, albo krzywa to "plus aranżacja działki". Jak coś zostanie to będzie na meble...

Ekhangel
08-04-2024, 08:23
Wporzo, dzięki wszystkim. Tylko podkreślam, że ja tu prosiłem o wskazanie ładnych i tanich domów, nie informację czy porady co ile kosztuje. W tym się mniej więcej orientuję. Natomiast co do potrzeb – rzecz płynna... Możemy mieć taki dom albo siaki, tylko Żona ma niepoważne podejście do życia i gotowa jest jeść samą brukiew na obiad, byle w pięknej kuchni w wysokim standardzie.

Przecież wiadomo, że jakbym miał odłożoną już kupkę kasy na całą budowę, to inaczej by się toczyła rozmowa,

casual
08-04-2024, 09:45
Temat się pewnie zaraz rozjedzie na 10 stron dygresji, ale może autorowi coś pomoże.
Budowałem mały, tani, ładny dom na przełomie 2021-22. Kika przemyśleń

1. Aby dom dobrze wyglądał musisz mieć albo dużo kasy, albo dużo czasu, albo bardzo dobry gust. Fajnie jak uda się to połączyć, ale jeśli nie masz dwóch z tych trzech rzeczy to musisz maksymalizować jedną z nich.

2. Nie sugeruj się cenami do stanu deweloperskiego. Jeśli dom ma wyglądać ładnie to wykończenie będzie sporo kosztować. Ja przyjąłem założenie - prosta bryła, niewielki metraż, nie oszczędzamy na wykończeniu. I z perspektywy tego co powstało jestem zadowolony. Mam najmniejszy dom na osiedlu ale z prawdziwym drewnem na elewacji, są rolety z bambusa, stół za 2x tego który by wystarczył, płytki paradyża, salon, kuchnię i łazienkę wg dobrego projektu i wszystko się sprawdza. Detal robi różnicę.
Oglądałem wiele imitacji drewna na elewację, płytek z marketu "tak samo ładnych ale tańszych" i niestety widziałem, że to nie to i nie chciałem na tym oszczędzać. Do deweloperskiego udało się sensownie kwotowo dojść i było trochę oddechu aby nie oszczędzać na wykończeniu. Polecam taką strategię. Mam podgląd jak mieszka się u sąsiadów na "wiecznej budowie" bo liczyli do deweloperki i nie jest to IMO fajne.

3. Dobrze obgadaj tematy z żoną. Jak już ruszycie to nie będzie opcji na zmiany. Nam dużo rozjaśniły wizyty u projektantki wnętrz (ceny koszmarne projektowała nam tylko salon, kuchnię i łazienkę). Okazało, się że każde z nas ma inną wizję tego jak ma dom wyglądać. W drodze "małżeńskiej terapii" powstał kompromisowy projekt, z którego oboje jesteśmy zadowoleni. Bez jasnej wizji wykończenia kiedy już zaczniecie chodzić po sklepach z płytkami, podłogami , drzwiami, meblami - zgłupiejecie. Na ekspozycjach wszystko wygląda ładnie, wszystko się podoba, potem niestety powstają z tego koszmarki.

4. Wpasujcie dom w otoczenie. Nawet najładniejsza koncepcja, która nie pasuje do okolicy będzie wyglądała koszmarnie. Codziennie mijam przykład tego jak ktoś swój wymarzony ogromny dom z czarnym dachem i ciemną elewacją postawił na środku warmińskiej wioseczki. Stoi teraz to marzenie otoczone niewielkimi chatkami z czerwonymi dachami bez okapów. Dom sam w sobie może i ładny, ale wygląda jak kupa na środku trawnika.

5. Zwróćcie uwagę, że największy klimat na wizualizacjach robi roślinność. Każdy, nawet średniej urody dom będzie wyglądał ładnie za jakieś 10 lat jeśli już dobrze obrośnie. Chyba, że ma być "łatwy w utrzymaniu" czytaj tuje i żwir z korą na połowie działki- wtedy zawsze będzie wyglądał jak gówno.

Jak jesteś poznaniak to na pewno nie będziesz za nic przepłacał, więc trzymam kciuki za dobre dopięcie budżetu.
Inna kwestia, że dobry budowlaniec nie z pierwszej łapanki szybko wyczuwa klienta. Jeśli wyczuje kasę i niewielką wiedzę to będzie maksował swoje zyski. Uważaj na to. Powodzenia.

Frofo007
08-04-2024, 09:57
Tylko podkreślam, że ja tu prosiłem o wskazanie ładnych i tanich domów

Tylko pojęcie "ładny" oznacza dla każdego coś innego. Od złej strony podchodzisz w wyborze projektu (znaczy się od końca)

To się robi tak:

1. Najpierw określasz budżet.
2. Później sprawdzasz jaki dom możesz wybudować wedle MPZP lub warunków zabudowy.
3. Następnie dodajesz do tego swoje i żony wymagania, które uwzględniają punkt 1+2. Ustalasz czy to ma być dom parterowy, dom z poddaszem czy piętrowy, czy ma być dodatkowy pokój na dole, czy garaż w bryle, czy kuchnia otwarta na salon. Kierunki stron świata dużych przeszkleń, czy taras ma być z tyłu czy po boku domu itd. itp. Następnie szukasz projektów gotowych, które spełniają te kryteria.
4. Gdy masz już wybrane np. 10 projektów spełniających punkt 1+2+3 to sobie z nich wybieracie najlepszy.
5. Na samym końcu aby było "ładnie" i WAM się podobało (nie mi, nie koledze, tylko WAM) to sobie planujecie wygląd elewacji, zagospodarowanie działki, ogrodzenie itd.


Żona ma niepoważne podejście do życia i gotowa jest jeść samą brukiew na obiad, byle w pięknej kuchni w wysokim standardzie.

Jeśli budowa w kredycie to nieodpowiedzialna decyzja może skończyć się dla was gorzej ;)

Jeśli koniecznie chcesz przykład małego domu "ala" willa, który np. mi się podoba to np: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-willa-konstancja-mb8023181c6f0e

Elfir
08-04-2024, 10:13
Jeśli koniecznie chcesz przykład małego domu "ala" willa, który np. mi się podoba to np: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-willa-konstancja-mb8023181c6f0e

Duża przestrzeń zmarnowana na korytarze.

Frofo007
08-04-2024, 10:23
Duża przestrzeń zmarnowana na korytarze.

Jak na dom z piętrem to bym nie powiedział, że duża. Np. na poddaszu jest to 13m2 gdzie są schody i korytarz do 5 pomieszczeń.
Na parterze natomiast z tego co widzę przy schodach jest zaaranżowane miejsce do przechowywania, więc powierzchnia holu pełni 2 funkcje.

Elfir
08-04-2024, 10:54
Elewacje to rzecz wtórna, którą można zaprojektować od zera:
Taki domek:
https://www.archand.pl/wp-content/uploads/Rodzinek-widok-od-frontu-2-lustro.jpg

Można przerobić na taki:
https://images92.fotosik.pl/715/2d520a9617e8ad5cgen.jpg

(lukarna, zmiana dachu, zmiana układu okien)