PDA

Zobacz pełną wersję : kupno działki scalenie służebność



kmyg
15-04-2024, 11:49
Witam,
mam działkę na której się buduje.
Bezpośrednio ze mną graniczy działka, która na ten moment nie ma żadnego dojazdu.

Czy gdybym kupił taką działkę to byłaby możliwość scalenia jej z moja działką i przeniesienie w ten sposób służebności (dojazdu) również do niej?

W późniejszym czasie chciałbym znowu ją podzielić na niezależną działkę i w ten sposób uzyskać służebność w KW bezpośrednio na nią.

Ma szansę się to udać?

Bertha
16-04-2024, 18:54
Za mało wiemy. Generalnie: Kończysz budowę, odbiór/ujawnienie w EGiB i dopiero możesz mysleć o zmianach granic. Dołączenie = zmiana numeru działki na pierwszy wolny w obrębie. Podział to złamanie numeru działki (nowa cyfra w mianowniku). Żadne zmiany numeru w czasie trwania procesu inwestycyjnego NIE wchodzą w gre. Inny numer to inna działka (chociaz w przewadze ten sam kawałek ziemi :lol2:) i wszelkie pozwolenia, warunki zabudowy itp. idą sie pasać.

kmyg
17-04-2024, 22:08
Rozumiem.
Natomiast jak przyłącze ta działkę to zyska ona moje służebności?
I później jak ja odlacze to te służebności zostaną przepisane w jej kKW?

Bertha
18-04-2024, 16:29
Za mało wiemy, lecz jeśli połączysz dwie działki w jedną (z dwóch numerów powstanie jeden nowy, nie złamany lecz pierwszy wolny w obrębie), to obciążenia części składowych przechodzą na nowa działkę.. Obciążenie zawsze dotyczy całej działki.

kmyg
19-04-2024, 07:47
Ok - rozumiem.
A czy przy ponownym podziale na 2/3 działki za x lat przejdzie na nie ta służebność?

Bertha
19-04-2024, 18:15
To musi/powinno być naniesione kolorem brązowym na mapie z projektem podziału, moim zdaniem powinno być też opisane w treści decyzji. Ma być zrobione tak, aby zawsze dało się obronic przed sądem.