PDA

Zobacz pełną wersję : Turbodym i kominek z płaszczem wodnym



narciarz_2
29-04-2024, 21:19
Cześć,

Mam kominek Lucy 16kW z płaszczem wodnym, który zasila bufor 1000L na podłogówkę. Zastanawiam się nad dołożeniem do tego turbodymu aby odzyskać część energii ze spalin. W trakcie palenia pomiar pirometrem na rurze kominowej pokazuje przedział 180-230 stopni. Zastanawiam się czy jeśli zepnę instalację wodną z płaszcza szeregowo z turbodymem to czy nie dojdzie do sytuacji że woda mi się w turbodymie zagotuje. Czujnik temperatury mam tylko w płaszczu. Sterownik obecnie załącza pompkę przy 55 stopnaich. Czy taka instalacja ma sens?

pozdrawiam
narciarz

Kominki Piotr Batura
01-05-2024, 12:33
200 o C średnio do komina to bardzo dobry parametr. Zapewnia odpowiedni ciąg i brak kondensowania. Kombinacje narobią więcej kłopotu niż korzyści....

Wojtek_796
14-05-2024, 07:41
Cześć,

Piotr, ale @narciarz napisał, że to temperatura na powierzchni rury.
Zależy jeszcze jaka to rura - czarna czy z nierdzewki. W środku może być (zależnie od szybkości spalin i rodzaju rury) 80-150 st. więcej.
No i pytanie dodatkowe - ten dodatkowy odbiornik wodny wpięty szeregowo - przed czy za "płaszczem".
Do miarodajnej odpowiedzi potrzebna byłaby jeszcze znajomość nadmiaru powietrza - przy wodnych kominkach z wodą w ścianach jest on zawsze wysoki.
Więc moim zdaniem warto ten turbodym dołożyć, w szeregu przed płaszczem. Ale to zdanie na podstawie domysłów. Potrzebne więcej danych.

Pozdrawiam