PDA

Zobacz pełną wersję : Rozliczenie energii w net-billing, nawet energa operator wymięka



uasz
07-05-2024, 16:39
Pierwszy miesiąc fotowoltaiki - net billing.
3 telefony do Energa Operator - zawsze inna odpowiedź,
Instalator - inna odpowiedź,
Człowiek od odczytów - inna odpowiedź :)

Zatem pytam Was twardziele, bo róźne mądrości tutaj są a wolę nie czekać do pierwszej faktury (niby nawet 3 msc czekania) tylko od razu dostosowac prace do mozliwosci.


Sytuacja 1:
Od 8 do 20 produkuje się energia. Wyprodukowało się 65kWh.
O 20 wracam do domu, podłączam auto do ładowania, 3 fazy po 10a idzie = 6,9kWh

Pytanie 1: Jest bilansowanie godzinowe, dzienne, miesięczne. Cokolwiek to znaczy, i po co bilansowac dziennie skoro bilansuje sie godzinowo? Po bo bilansowanie miesieczne, jak jest dzienne?


Sytuacja 2:
W miesiącu X wyprodukowałem 1500kWh (pomijajac autokonsumpcje, chodzi o to co poszlo w licznik) i jednocześnie pobrałem 1000kWh.
Czy za miesiąc X będzie trzeba zapłacić za 1000kWh i 1500kWh pójdzie w depozyt, czy 1500-1000 = 500kWh pójdzie w depozyt?
Oczywiscie vat od 1500kWh. Przypomnę, mówimy o 1 miesięcu.

Patatay
07-05-2024, 17:01
1. jest bilansowanie godzinowe
czyli to co wyprodukujesz i zużyjesz w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest bilanowane. Nie ma w netbilingu bilansowania dziennego czy miesięcznego.
2. Wpierw robi się bilansowanie godzinowe bo liczniki tego nie ogarniają a dopiero potem rozlicza się zużycie energii. Czyli po bilansowaniu wyjdzie np. pobranie nie 1000kWh ale 800kWh a produkcja nie 1500kWh a 1300kWh. Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł (nie pamiętam z głowy ceny ale też nie podałeś w jakiej masz taryfie). To co zostało trafia do depozytu. Od energii która pobrałeś czyli 800kWh płacisz dystrybucję a oprócz tego opłaty stałe.
To tak w skrócie

uasz
07-05-2024, 17:50
1. jest bilansowanie godzinowe
czyli to co wyprodukujesz i zużyjesz w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest bilanowane. Nie ma w netbilingu bilansowania dziennego czy miesięcznego.
2. Wpierw robi się bilansowanie godzinowe bo liczniki tego nie ogarniają a dopiero potem rozlicza się zużycie energii. Czyli po bilansowaniu wyjdzie np. pobranie nie 1000kWh ale 800kWh a produkcja nie 1500kWh a 1300kWh. Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł (nie pamiętam z głowy ceny ale też nie podałeś w jakiej masz taryfie). To co zostało trafia do depozytu. Od energii która pobrałeś czyli 800kWh płacisz dystrybucję a oprócz tego opłaty stałe.
To tak w skrócie

Dziękuje za szybką odpowiedź

Taryfa G11 na ten moment, nie wiem czy zmieniać na G12r przy pompie ciepła, netbillingu i pv


Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł

Ok.
A więc na koniec / po końcu okresu rozliczeniowego - PIERWSZEGO MIESIĄCA, gdzie jeszcze nie mam depozytu i NIE MOGĘ Z NIEGO SKORZYSTAĆ:
1300kwh(325zł) - 800kWh(492zł) = do zapłaty 167zł - tak ? (pomijajac inne opłaty itp itd. - pierwszego miesiąca nawet tak?


Czyli jak oddam do sieci te 1500kWh x 0,25zł = 375zł :lol2:
Pobiorę 600kWh x 0,5zł + 23% = 369zł

Na mój depozyt po PIERWSZYM miesiącu trafi 6zł ?

Bo to co wyprodukuje, ale na bieżąco zużywam - nie jest brane w ogóle pod uwagę.

Patatay
07-05-2024, 17:56
tak i te 6zł będzie pierwsze w kolejce do rozliczenia.

Pompiarze jadą na taryfach G12 (różnych odmian). W zimie produkcja prawie zerowa więc lepiej korzystać z pompy w tanich godzinach a takich w taryfie G11 nie masz.

uasz
07-05-2024, 18:07
tak i te 6zł będzie pierwsze w kolejce do rozliczenia.

Pompiarze jadą na taryfach G12 (różnych odmian). W zimie produkcja prawie zerowa więc lepiej korzystać z pompy w tanich godzinach a takich w taryfie G11 nie masz.

Czyli że zaprogramować pompe na 13-16 oraz godziny nocne to jest chyba 22-7
Rozumiem.

Patatay
07-05-2024, 18:40
tak

marvinetal
07-05-2024, 19:08
Auto też ładuj po 22 a nie 20.

uasz
07-05-2024, 19:37
Ale teraz w sensie latem gdybym miał G12?
Bo jak rozumiem sprzedawać zawsze będę po rcem czyli około 25gr a kupować mogę taniej w tańszej taryfie tak?

uasz
07-05-2024, 19:42
Ta godzina 20 to taki przykład żeby było dosadniej ale wracam około 16 i ładuje jeszcze za czasów słońca gdzie prąd nie trafia do licznika.
Pytanie jak to jest jak na 3 fazach jest produkcja a ciągnę z dwóch faz. To się jakoś bilansuje w sensie licznik przelicza łączna moc czy każdej fazy osobno?

Patatay
07-05-2024, 20:36
Nie ma znaczenia z której fazy pobierasz czy oddajesz. Liczy się łączna moc. Tak moc się sumuje.
Najbardziej opłaca się jak jest produkcja ze słońca a jak jej nie ma to w tanich godzinach. Zależy od ciebie czy masz chęci się w to bawić. Poza tym zależy jaką masz moc instalacji i ile chcesz podładować baterii w samochodzie. Np. dzisiaj mi z instalacji 5,67kW wyprodukowało 35kWh a to starczy na jakieś 200-250km w zależności od samochodu.
W Enerdze masz też taryfę G12W, tańsze godziny w ciągu dnia oraz weekendy i święta.

uasz
09-05-2024, 20:14
1. jest bilansowanie godzinowe
czyli to co wyprodukujesz i zużyjesz w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest bilanowane. Nie ma w netbilingu bilansowania dziennego czy miesięcznego.
2. Wpierw robi się bilansowanie godzinowe bo liczniki tego nie ogarniają a dopiero potem rozlicza się zużycie energii. Czyli po bilansowaniu wyjdzie np. pobranie nie 1000kWh ale 800kWh a produkcja nie 1500kWh a 1300kWh. Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł (nie pamiętam z głowy ceny ale też nie podałeś w jakiej masz taryfie). To co zostało trafia do depozytu. Od energii która pobrałeś czyli 800kWh płacisz dystrybucję a oprócz tego opłaty stałe.
To tak w skrócie


Czy dane z aplikacji Mój Licznik w Energa - można uznać za te, wg. których będzie rozliczenie? Chyba tak, skoro pochodzą z licznika.
Po paru dniach mam:
A+ 49,658kwh
A- 130,168kWh

Blado to wygląda,
A jeszcze bladziej wykresy godzinowe


Ale nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy.
Za dzień dzisiejszy:

Całkowita energia wprowadzona do sieci: 42,987kWh
Bilans A+ i A- = -33,789kWh
Całkowite zużycie energii - 9,198kWh - co jest róźnicą dwóch powyższych.

Ale dlaczego zużycie energii wlicza się do 'energii wprowadzonej do sieci ?

To jak to wygląda?
Najpierw jest bilansowanie godzinowe
Później bilansowane dniowe
i na końcu bilansowanie miesięczne ?
Brzmi to logicznie ale pytanie jest czy.. rozliczenie miesięczne to bezwzględna suma godzinowych, czy dziennych?

Na godzinowych - wychodzę na + - więc na dziennych wychodzę na plus
Jeśli na dziennych wychodze na + to i na miesięcznym powinienem,
Ale ... pytanie, kiedy albo z którego bilansowania, bedzie obliczana ilosc pobranej energii? z godzinowego?

marcinbbb
09-05-2024, 22:19
Przecież w domu masz jakieś urządzenia które biorą prąd od lodówki, przez routery, pralce skończywszy. Licznik musi je rejestrować.
To nie jest tak że tylko Ty dajesz, i nic nie bierzesz;)

Zaczynasz szukać pewnej prawidłowości w szaleństwie ochłoń, wypij dobrą flaszkę i odstaw swoje myśli na inny tor. To Ty zależysz od nich nie oni od Ciebie. Może gdybyś był na starych zasadach to byś miał to głęboko w tyłku do 2035r. Czyli dałeś 1 kWh mają oddać 0,8 i jakby to powiedzieć... weźcie się odczepcie - delikatnie mówiąc.
Sorry taka prawda, ja zakładałem PV w 2015r więc na starych zasadach będę w sumie 20 lat, cóż mogę zrobić/ Kolejne lata będę miał z Was bekę;) Że wymuszają na was magazyny energii, nie wiem na co jeszcze wpadną ale nie będziecie mogli ich ładować po zmroku ino za dnia jak prąd tani, ale wy macie nadwyżkę i magazyn nie pomieści. To se klimę włączcie, grzanie cwu - nie chcę Wam źle wróżyć.

uasz
10-05-2024, 05:41
Przecież w domu masz jakieś urządzenia które biorą prąd od lodówki, przez routery, pralce skończywszy. Licznik musi je rejestrować.
To nie jest tak że tylko Ty dajesz, i nic nie bierzesz;)

Zaczynasz szukać pewnej prawidłowości w szaleństwie ochłoń, wypij dobrą flaszkę i odstaw swoje myśli na inny tor. To Ty zależysz od nich nie oni od Ciebie. Może gdybyś był na starych zasadach to byś miał to głęboko w tyłku do 2035r. Czyli dałeś 1 kWh mają oddać 0,8 i jakby to powiedzieć... weźcie się odczepcie - delikatnie mówiąc.
Sorry taka prawda, ja zakładałem PV w 2015r więc na starych zasadach będę w sumie 20 lat, cóż mogę zrobić/ Kolejne lata będę miał z Was bekę;) Że wymuszają na was magazyny energii, nie wiem na co jeszcze wpadną ale nie będziecie mogli ich ładować po zmroku ino za dnia jak prąd tani, ale wy macie nadwyżkę i magazyn nie pomieści. To se klimę włączcie, grzanie cwu - nie chcę Wam źle wróżyć.

Rozumiem to i wiem że jest słabo. Ale chcę zrozumieć mechanizm aby móc się chociaż trochę do niego dostosować.
Energia zużywana przez dom w trakcie produkcji nie powinna przepływa przez licznik co się chyba dzieje ? W sensie że nie przepływa ?
Bo apka od falownika pokazuje produkcję 60kwh a licznik jedynie 44kWh - czyli jak rozumiem te 16kwh zjadłem zanim dopłynęło do licznika

Patatay
10-05-2024, 07:02
A+ to jest to co pobrałeś z sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
A- to jest to co wprowadziłeś do sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
Inwerter podaje to co wyprodukowałeś, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
Różnica pomiędzy Inwerterem a A- to jest twoja autokonsumpcja, czyli to co nie zdąrzyło przejść przez licznik bo zostało zużyte.
Nie wiem jaki masz falownik ale załóżmy, że trójfazowy.
Jeśli PV produkują np. 4,5kW to jest to tak naprawde 1,5kW na każdą fazę. A ty w tym czasie załączysz indukcję czy coś tam jeszcze i zużywasz na jednej fazie 2,5kW. Jeśli była by ta sytuacja przez równa godzinę to wartości te wyglądają tak
Produkcja 4,5kWh, zużycie 2,5kWh. Licznik nie wykaże, że oddałeś do sieci 2kWh ale wykaże, że oddałeś 3kWh, a pobrałeś 1kWh. Bo dwie fazy nie były obciążone i prąd płynął sobie do sieci a na jednej fazie pobór był większy niż produkcja.
To jest bilansowanie godzinowe bo liczy się dana godzina.
Teraz masz bilansowanie międzyfazowe co Energa przedstawia jako godziny dodatnie i ujemne na rachunku (można te dane ściągnąć z ich strony gdzie masz dane z każdej godziny). W bilansowaniu godzinowym w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest wykazane 3kWh-1kWh=2kWh, liczba godzin ujemnych 2. I za te dwie godziny zapłacą ci po stawce RCEm.
Za ten 1kWh co pobrałeś w danej godzinie energii nie płacisz też opłat dystrybucyjnych.
Bilansowanie dzienne - nie ma czegoś takiego.
Bilansowanie miesięczne - nie ma czegoś takiego.
Jest za to rozliczenie np. miesięczne. To co oddałeś do sieci a nie zużyłeś w danych godzinach, w twoim przypadku 2kWh. Wartość ta jest przeliczana na PLNy czyli za kwiecień było to 2x0,25=0,5zł. Wartość ta jest wpisywana jako depozyt a następnie odejmowana od wartości brutto pobranej przez ciebie energii w danym miesiącu.Wartośc depozytu jest rozliczana w kolejność fifo czy od najstarszego. Np. W maju jeśli będzie mieć depozyt 100zł a wcześniej za kwiecień mieałeś 50zł to w pierwszej kolejności rozliczone będzie to 50zł. Jeśli po roku okaże się, że masz jakiś depozyt starszy niż 12 miesieczny to te pieniadze są tobie "wypłacane". Tego ostatniego to nie jestem pewien jak to się odbywa, ale podejrzewam, że po prostu będziesz mieć na koncie w Enerdze nadpłate. Przekonam się za jakieś 2 miesiące bo u mnie taka sytuacja się pojawi.

Edit
po 12 miesiącach wypłacą 20% z tego co zostanie

uasz
10-05-2024, 12:38
A+ to jest to co pobrałeś z sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
A- to jest to co wprowadziłeś do sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
Inwerter podaje to co wyprodukowałeś, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
Różnica pomiędzy Inwerterem a A- to jest twoja autokonsumpcja, czyli to co nie zdąrzyło przejść przez licznik bo zostało zużyte.
Nie wiem jaki masz falownik ale załóżmy, że trójfazowy.
Jeśli PV produkują np. 4,5kW to jest to tak naprawde 1,5kW na każdą fazę. A ty w tym czasie załączysz indukcję czy coś tam jeszcze i zużywasz na jednej fazie 2,5kW. Jeśli była by ta sytuacja przez równa godzinę to wartości te wyglądają tak
Produkcja 4,5kWh, zużycie 2,5kWh. Licznik nie wykaże, że oddałeś do sieci 2kWh ale wykaże, że oddałeś 3kWh, a pobrałeś 1kWh. Bo dwie fazy nie były obciążone i prąd płynął sobie do sieci a na jednej fazie pobór był większy niż produkcja.
To jest bilansowanie godzinowe bo liczy się dana godzina.
Teraz masz bilansowanie międzyfazowe co Energa przedstawia jako godziny dodatnie i ujemne na rachunku (można te dane ściągnąć z ich strony gdzie masz dane z każdej godziny). W bilansowaniu godzinowym w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest wykazane 3kWh-1kWh=2kWh, liczba godzin ujemnych 2. I za te dwie godziny zapłacą ci po stawce RCEm.
Za ten 1kWh co pobrałeś w danej godzinie energii nie płacisz też opłat dystrybucyjnych.
Bilansowanie dzienne - nie ma czegoś takiego.
Bilansowanie miesięczne - nie ma czegoś takiego.
Jest za to rozliczenie np. miesięczne. To co oddałeś do sieci a nie zużyłeś w danych godzinach, w twoim przypadku 2kWh. Wartość ta jest przeliczana na PLNy czyli za kwiecień było to 2x0,25=0,5zł. Wartość ta jest wpisywana jako depozyt a następnie odejmowana od wartości brutto pobranej przez ciebie energii w danym miesiącu.Wartośc depozytu jest rozliczana w kolejność fifo czy od najstarszego. Np. W maju jeśli będzie mieć depozyt 100zł a wcześniej za kwiecień mieałeś 50zł to w pierwszej kolejności rozliczone będzie to 50zł. Jeśli po roku okaże się, że masz jakiś depozyt starszy niż 12 miesieczny to te pieniadze są tobie "wypłacane". Tego ostatniego to nie jestem pewien jak to się odbywa, ale podejrzewam, że po prostu będziesz mieć na koncie w Enerdze nadpłate. Przekonam się za jakieś 2 miesiące bo u mnie taka sytuacja się pojawi.

Dziękuje,
Jesteś bardzo miły i rzeczowy.

Wygląda że wszystko jest tak jak myślałem na początku, tylko im więcej czytając, tymbardziej wpadałem w amok i błędne rozumowanie.
Wypłata nadpłaty jest chyba możliwa, ale cięzko jest mieć depozyt z przed 12 miesięcy, skoro zjadany jest on od końca.

stos
10-05-2024, 12:53
(..)Sorry taka prawda, ja zakładałem PV w 2015r więc na starych zasadach będę w sumie 20 lat,(...)

Czy w Twojej umowie nie ma czasem zapisu że jest na 15 lat ale nie po 2035 roku?
Jeżeli jest (w mojej jest taki zapis) to nie będziesz na starych zasadach 20 lat tylko 15.

marcinbbb
10-05-2024, 14:48
Czy w Twojej umowie nie ma czasem zapisu że jest na 15 lat ale nie po 2035 roku?
Jeżeli jest (w mojej jest taki zapis) to nie będziesz na starych zasadach 20 lat tylko 15.

Na mojej umowie jest napisane że będą mi płacić za wyprowadzoną energię której nie odebrałem i w pierwszym roku to robili, później nie aneksowali umowy i już nie płacą więc w papierach jestem jeszcze na starszych zasadach niż 1 do 0,8.

Patatay
10-05-2024, 20:27
zrobiłem edita w tym długim wpisie

"Edit
po 12 miesiącach wypłacą 20% z tego co zostanie"

Maniek82r
11-05-2024, 09:30
Tu wszystko pieknie wyjasnione co do wyplaty nadwyzki:

https://aktywnyprosument.pl/20-wartosci-produkcji-czy-20-nadwyzki-czyli-ile-nam-sie-nalezy-z-nadprodukcji/

Patatay
11-05-2024, 10:24
Tam jest napisane do 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym. To zmienia trochę postać na korzyść prosumentów. Ja czekam jeszcze 2, 3 miesiące i się przekonam. Fakt, tak dokładnie nie analizowałem tej ustawy pod kątem zwrotu bo na niego nie liczyłem. Dziękuję za informację.

Maniek82r
11-05-2024, 14:05
Dokladnie tak. Utarlo sie bledne przekonanie, a w rzeczywistosci bedzie "ciut korzystniej".
Ciekawe czy tak samo bedzie na nowych zasadach, o ile wejdzie w zycie ta zmiana na 30% z 20%...

Tez czekam na pierwsza wyplate, powinna wpasc na konto do konca lipca.

uasz
11-05-2024, 20:40
Dokladnie tak. Utarlo sie bledne przekonanie, a w rzeczywistosci bedzie "ciut korzystniej".
Ciekawe czy tak samo bedzie na nowych zasadach, o ile wejdzie w zycie ta zmiana na 30% z 20%...

Tez czekam na pierwsza wyplate, powinna wpasc na konto do konca lipca.

Jak Wy to robicie że macie depozyt z przed 12 miesięcy ?
Ja patrząc nawet gdybym nie ładował aut elektrycznych to to co bym nadprodukował latem to... zjadłbym już 3 mięsąca zimowego jeśli cena prądu ma stosunek 1:4 (25gr vs 1zł)

Patatay
11-05-2024, 21:15
Mieć jeszcze nie mam (instalacja od początku zeszłego roku) stąd źle napisałem o tych 20% ale za góra 2, 3 miesiące coś tam powinno zostać wg tego co widzę w depozycie. Wcześniej stawki były wyższe.

Maniek82r
12-05-2024, 09:52
Jak Wy to robicie że macie depozyt z przed 12 miesięcy ?
Ja patrząc nawet gdybym nie ładował aut elektrycznych to to co bym nadprodukował latem to... zjadłbym już 3 mięsąca zimowego jeśli cena prądu ma stosunek 1:4 (25gr vs 1zł)


Cytujac siebie z innego topicu:


Jeszcze dla zainteresowanych, otrzymalem szczegolowe rozliczenie depozytu.
Te dane sa w Tauronie, mozna wnioskowac w kazdym momencie, udostepniaja w 48h, ale na fakturach ich nie bedzie bo cytat "nie ma takiego obowiazku ustawowego".

https://images92.fotosik.pl/718/1f9dd19280d1698bmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/1f9dd19280d1698b)

U mnie instalacja pv w sumie pod auto elektryczne, ale jeszcze nie wjechalo do garazu, bo budowa garazu ma prawie rok opoznienia ;) life is brutal

Chris Zielonka
12-05-2024, 11:30
Mam podobnie choć bez auta - przy tym ich złodziejskim systemie nie widzę możliwości żeby cokolwiek zostało tak więc pieprzenie rządu że pomaga netbilingowcom to zwykłe mydlenie oczu - pan Budka powinien się mocno wytłumaczyć ze swoich obietnic ale już biegnie po euronijne pieniądze i nie ma czasu odpowiadać na głupie pytania na jakiej podstawie obiecywał poprawę sytuacji.

uasz
13-05-2024, 07:20
Dzisiaj o 10 godzinie mija tydzień jak jestem oficjalnie wpięty jako prosument.

Jestem mega rozczarowany.

Po tym tygodniu mam:

A+ 99,59 kWh
A- 281,36 kWh



Jeśli z powyższych mam być rozliczany a nie z opcji: BIlans A+ i A-, z resztą i tak źle.
Nie sądze abym był jakoś uszczęśliwiony po otrzymaniu rachunku.

Na ten moment, jestem zawiedziony i mogę powiedzieć że żałuje instalacji. Oby to się zmieniło.
Może trochę poprawi Mój Prad - jeśli się załapie w co wątpie.

Patatay
13-05-2024, 07:53
Ale przecież w ostatnich tygodniach a nawet miesiącach nic się nie zmieniło, więc czego innego się spodziewałeś?
Oprócz A+ i A- jest jeszcze autokonsumpcja dzięki której zyskujesz najwięcej. Autokonsumpcja obniża ci A+.
Dwa tygodnie to dosyć mało czasu na wyciąganie wniosków. Poczekaj ... rok. Cały czas wszystko się zmienia, a twoja oszczędność jest blokowana przez tarcze rządowe.

qwerty1986
13-05-2024, 07:56
Rozlicza ZE, a nie licznik... Ile przez miesiąc zużywasz energii?

goguś
13-05-2024, 08:19
Mam podobnie choć bez auta - przy tym ich złodziejskim systemie nie widzę możliwości żeby cokolwiek zostało tak więc pieprzenie rządu że pomaga netbilingowcom to zwykłe mydlenie oczu - pan Budka powinien się mocno wytłumaczyć ze swoich obietnic ale już biegnie po euronijne pieniądze i nie ma czasu odpowiadać na głupie pytania na jakiej podstawie obiecywał poprawę sytuacji.

Tylko Budka ??? ten rząd nigdy nie powinien być rządem to porażka dla nas ,kolejne 4 lata zmarnowane.

uasz
13-05-2024, 09:01
Ale przecież w ostatnich tygodniach a nawet miesiącach nic się nie zmieniło, więc czego innego się spodziewałeś?
Oprócz A+ i A- jest jeszcze autokonsumpcja dzięki której zyskujesz najwięcej. Autokonsumpcja obniża ci A+.
Dwa tygodnie to dosyć mało czasu na wyciąganie wniosków. Poczekaj ... rok. Cały czas wszystko się zmienia, a twoja oszczędność jest blokowana przez tarcze rządowe.

W co wierzyłem? Ludzie (w tym energa, instalator etc.) przedstawiał mi inne informacje - tj. brak zwracania uwagi na faze - bilansowanie miedzyfazowe - ktorego u mnie nie ma. Bilansowanie dziennie/miesieczne... - nie ma czegos takiego.

Nie wiem czy wierzyć we wskazania.
Falownik pokazuje produkcję np. 65kWh / dzień (wczoraj). A energia 'oddana' wg. licznika to zaledwie 42kWh.
23kWh autokonsumpcji ? dziennie? Nie ładowałem wczoraj auta, nie odkurzałem, nie piekłem, nie mam klimatyzacji itp. itd. Bardzo duża rozbieżność - może tutaj leży ten problem?

Co masz na myśli pisząc że oszczędność jest blokowana przez 'tarcze rządowe' ?
Chodzi o małą różnicę w cenach czy o niską cene sprzedaży ?
Gdyby sprzedaż do zakupu była w stosunku 1:2 to byłoby jeszcze ok ... w miare.


Nie wiem w czym rzecz, w ostatnim roku, przedostatniim roku a nawet w 2021 roku za 2 miesiące miałem rachunki ~400-450zł. Te w okresie letnim oczywiscie. Zimą 800-1200zł - po podwyżce 2000zł.

Chris Zielonka
13-05-2024, 09:06
Tylko Budka ??? ten rząd nigdy nie powinien być rządem to porażka dla nas ,kolejne 4 lata zmarnowane.


Widzę to inaczej - udało sie powstrzymać rozpad państwa i jego izolacjonizm albo i wręcz rusopodległość - natomiast usuwanie szkód niestety przerasta możliwości wielu - pewnie niektórym się zdawało że wystarczy wygrać i Donald sam to wszystko za nich ponaprawia - niestety ale z kimś kto ma sądownie potwierdzony debilizm jako prezydentem nie da się nic zrobić wprost a obchodzenie idiotyzmów tej plasteliny wymaga nie lada sprytu a i tak może okazać się niemozliwe. Trzeba nam sobie zdać z tego sprawę ale jednak trzeba tez zapytać dlaczego w tej czy innej oczywistej sprawie nie ma żadnych działań.Bo oddanie mi moich naliczonych już pieniędzy w ilości 30 zamiast 20 proc jest i tak złodziejstwem i wspieraniem złodziejstwa.
Zwłaszcza że skala tych zwrotów będzie raczej znikoma lub żadna bo ten system po prostu jest cały do d...y

k_pec
13-05-2024, 09:27
Ludzie (w tym energa, instalator etc.) przedstawiał mi inne informacje - tj. brak zwracania uwagi na faze - bilansowanie miedzyfazowe - ktorego u mnie nie ma.
Jest, tylko uwidacznia się dopiero w systemie biingowym operatora, nie na liczniku. Twój operator powinien udostępniać takie dane.



Bilansowanie dziennie/miesieczne... - nie ma czegos takiego..
Nie ma, ktoś rzeczywiście nagadał ci bzdur. Ale to nic nie zmienia.



Nie wiem czy wierzyć we wskazania.
Falownik pokazuje produkcję np. 65kWh / dzień (wczoraj). A energia 'oddana' wg. licznika to zaledwie 42kWh.
23kWh autokonsumpcji ? dziennie? Nie ładowałem wczoraj auta, nie odkurzałem, nie piekłem, nie mam klimatyzacji itp. itd. Bardzo duża rozbieżność - może tutaj leży ten problem?
Faktycznie, wygląda, ze jest znaczna rozbieżność, więc coś może być nie tak. Albo w samej instalacji PV, albo w podłączeniu licznika, albo któreś z urządzeń pokazuje nieprawdę.

Z natury rzeczy najpewniejsze są wskazania licznika ZE, jako urządzenia atestowanego. Dalej dopiero falownik czy jego podlicznik. Ale oczywiście, może być uszkodzone któreś z urządzeń, może być jakiś błąd na podłączeniach itd.

Trzeba by zacząć od dokładnego sprawdzenia samej instalacji PV, jej podłączenia do instalacji elektrycznej domu oraz czy nie pojawił się jakiś odbiornik, o którym nie wiesz, albo ktoś z domowników, czując się szczęśliwym posiadaczem PV, włącza coś prądożernego - takie rzeczy się zdarzają.

Masz podlicznik do falownika?

Tak czy inaczej - bilans energetyczny musi się zgadzać w obrębie gospodarstwa - więc przede wszystkim zachowaj spokój i sprawdzaj - kolejno i systematycznie.







.


,

Patatay
13-05-2024, 09:54
Mleko już się rozlało ale przeanalizuj na spokojnie.
Jaką masz instalacje, ile ci produkuje dziennie_
Jakie miałeś zużycie energii wcześniej, rocznie, miesięcznie, czy masz pompe ciepła lub grzałki albo jakieś inne prądożerne urządzenia?
Teraz porównaj zużycie po zamontowaniu paneli. Tak jak napisałem okres 2 tygodni to bardzo mało ale i tak powinno widac różnicę.
Będziesz ładował samochód znowu zyskasz.
Nie wiem czemu w okresie zimowym płacisz więcej, prawdopodobnie masz pompę i tytuj niestety takie rachunki pozostaną w okresie zimowym.

Tarcze rządowe obniżają ceny energii. Gdyby ich nie było to rachunki mocno poiszły by w górę a ty dzięki autokonsumpcji i bilansowaniu zyskiwałbyś więcej. tzn. inni płacili by dużo więcej a ty tylko trochę więcej.

qwerty1986
13-05-2024, 11:07
Jest za głupi, żeby wpisać poprawnie nazwę miejscowości.

uasz
13-05-2024, 12:11
Jest, tylko uwidacznia się dopiero w systemie biingowym operatora, nie na liczniku. Twój operator powinien udostępniać takie dane.



Nie ma, ktoś rzeczywiście nagadał ci bzdur. Ale to nic nie zmienia.



Faktycznie, wygląda, ze jest znaczna rozbieżność, więc coś może być nie tak. Albo w samej instalacji PV, albo w podłączeniu licznika, albo któreś z urządzeń pokazuje nieprawdę.

Z natury rzeczy najpewniejsze są wskazania licznika ZE, jako urządzenia atestowanego. Dalej dopiero falownik czy jego podlicznik. Ale oczywiście, może być uszkodzone któreś z urządzeń, może być jakiś błąd na podłączeniach itd.

Trzeba by zacząć od dokładnego sprawdzenia samej instalacji PV, jej podłączenia do instalacji elektrycznej domu oraz czy nie pojawił się jakiś odbiornik, o którym nie wiesz, albo ktoś z domowników, czując się szczęśliwym posiadaczem PV, włącza coś prądożernego - takie rzeczy się zdarzają.

Masz podlicznik do falownika?

Tak czy inaczej - bilans energetyczny musi się zgadzać w obrębie gospodarstwa - więc przede wszystkim zachowaj spokój i sprawdzaj - kolejno i systematycznie.

,
Nie mam podlicznika do falownika.
Żaden domownik nie przestawił się (jeszcze??) na tryb myślenia - darmowy prąd.
Żona wręcz uczulona jest aby urządzenia włączać między godziną 10-11 a 17.




Jaką masz instalacje, ile ci produkuje dziennie_
Jakie miałeś zużycie energii wcześniej, rocznie, miesięcznie, czy masz pompe ciepła lub grzałki albo jakieś inne prądożerne urządzenia?
Teraz porównaj zużycie po zamontowaniu paneli. Tak jak napisałem okres 2 tygodni to bardzo mało ale i tak powinno widac różnicę.
Będziesz ładował samochód znowu zyskasz.
Nie wiem czemu w okresie zimowym płacisz więcej, prawdopodobnie masz pompę i tytuj niestety takie rachunki pozostaną w okresie zimowym.

Tarcze rządowe obniżają ceny energii. Gdyby ich nie było to rachunki mocno poiszły by w górę a ty dzięki autokonsumpcji i bilansowaniu zyskiwałbyś więcej. tzn. inni płacili by dużo więcej a ty tylko trochę więcej.

Instalacja 9,89kw.
Dzienna produkcja (dane z falownika):
1 maj: 62
2 maj: 64
3 maj: 63
4 maj: 58
5 maj: 28
6 maj: 43
7 maj: 69
8 maj: 54
9 maj: 53
10 maj: 25
11 maj: 58
12 maj: 65

Zuzycie za ostatnie 12 miesiecy (od marca 2024 - to ostatni rachunek): 6683 kwh
Wczesniej od listopada 23 do stycznia 2024 - dwa miesiace - zuzycie 1700kwh
Miesiecznie ciezko podac - wczesniej mialem inny licznik i sam odczytow nie robilem.
Pompa ciepla nibe 7 albo 8kw,

To ze w okresie zimowym rachunki mi sie nie zmienia - albo minimalnie - przewidywalem. Ale latem liczyłem że rachunki beda 50zl/msc.

Ładowanie aut jest nielada problemem.
Owszem, zakupilem adapter z siły na 3x faza - aby unikąć ładowania aut z tej samej fazy w tym samym czasie, ale problemem jest to że wracam do domu o 16 gdzie... (żona jest w 60% ładowania) nie starcza już słońca do końca ładowania (tak , mam świadomość że pobór energii np. 2-3kwh/dzień roboczy w okolicach 19-20 jest spowodowany łądowaniem auta) ale to 5-6kw dzień

A to ZE jeszcze inaczej mi to zbilansuje niż pokazuje to licznik ?

Patatay
13-05-2024, 15:11
Zacznę od końca. Już to starałem się tłumaczyć. Licznik pokazuje pobór i wprowadzenie energii, potem następuje przeliczenie przez ZE bilansowania godzinowego. icznik nie pokazuje bilansowania!

Produkcje masz na normalnym poziomie przy tej wielkości instalacji.Mam nadzieję, ze masz coś w rodzaju taryfy G12.

50zł miesięcznie nie będziesz mieć bo ze względu na ładowanie samochodów a także grzanie wody będziesz mieć większe opłaty dystrybucyjne. Realnie oceniam na 80-90zł.

Chris Zielonka
13-05-2024, 15:30
Licznik tak ale w Tauronie jest jeszcze Elicznik i tam sa takie katalogi jak niżej

468930

uasz
13-05-2024, 19:40
Zacznę od końca. Już to starałem się tłumaczyć. Licznik pokazuje pobór i wprowadzenie energii, potem następuje przeliczenie przez ZE bilansowania godzinowego. icznik nie pokazuje bilansowania!

Produkcje masz na normalnym poziomie przy tej wielkości instalacji.Mam nadzieję, ze masz coś w rodzaju taryfy G12.

50zł miesięcznie nie będziesz mieć bo ze względu na ładowanie samochodów a także grzanie wody będziesz mieć większe opłaty dystrybucyjne. Realnie oceniam na 80-90zł.

Te 80-90zł też jest do przyjęcia.

Taryfę mam G11.
Rozważam przejście na inną, ale jak robiłem symulacje w mój licznik (strona/apka Energii) to G11 wychodzi najtaniej przy moim wykorzystaniu. Zobacze po pierwszej fakturze.

goguś
13-05-2024, 20:59
Tylko Budka ??? ten rząd nigdy nie powinien być rządem to porażka dla nas ,kolejne 4 lata zmarnowane.


Widzę to inaczej - udało sie powstrzymać rozpad państwa i jego izolacjonizm albo i wręcz rusopodległość - natomiast usuwanie szkód niestety przerasta możliwości wielu - pewnie niektórym się zdawało że wystarczy wygrać i Donald sam to wszystko za nich ponaprawia - niestety ale z kimś kto ma sądownie potwierdzony debilizm jako prezydentem nie da się nic zrobić wprost a obchodzenie idiotyzmów tej plasteliny wymaga nie lada sprytu a i tak może okazać się niemozliwe. Trzeba nam sobie zdać z tego sprawę ale jednak trzeba tez zapytać dlaczego w tej czy innej oczywistej sprawie nie ma żadnych działań.Bo oddanie mi moich naliczonych już pieniędzy w ilości 30 zamiast 20 proc jest i tak złodziejstwem i wspieraniem złodziejstwa.
Zwłaszcza że skala tych zwrotów będzie raczej znikoma lub żadna bo ten system po prostu jest cały do d...y

Sory ale Donald to najgorsze ogniwo w tym rządzie, ten człowiek nigdy nie powinien być premierem,

uasz
14-05-2024, 06:19
Jest za głupi, żeby wpisać poprawnie nazwę miejscowości.

Ale za to na tyle inteligentny żeby wykrztusić z siebie nick inny niż ciąg znaków na klawiaturze :D

Patatay
14-05-2024, 08:46
Te 80-90zł też jest do przyjęcia.

Taryfę mam G11.
Rozważam przejście na inną, ale jak robiłem symulacje w mój licznik (strona/apka Energii) to G11 wychodzi najtaniej przy moim wykorzystaniu. Zobacze po pierwszej fakturze.

W taniej taryfie masz tańszą energię i przesyły. Jak zrobisz minimum czyli ładowanie i grzanie w tanich taryfach to zyskasz na tym bardzo dużo.

k_pec
14-05-2024, 08:48
A to ZE jeszcze inaczej mi to zbilansuje niż pokazuje to licznik ?
Tłumaczymy Ci cały czas, że bilansowanie następuje w systemie bilingowym operatora - to system bilingowy, na podstawie cogodzinnych danych z licznika dokonuje bilansowania. Więc wskazania licznika będą się różnić od danych po bilingowaniu - inaczej mówiąc po blilingowaniu ma się typowo taką samą wartość poboru jak na liczniku, kiedy PV nie pracuje oraz mniejszą niż na liczniku, kiedy PV pracuje.

Musisz dotrzeć do tych danych u swojego operatora, który powinien je udostępniać - wtedy zobaczyłbyś to na własne oczy. Bilingowanie ujawni się to też zbiorczo na fakturze za dany okres rozliczeniowy.

Natomiast co do głównego problemu, czyli dużej rozbieżności pomiędzy wskazaniami produkcji falownika, a zarejestrowanym przez licznik eksportem, to tu wypadałoby najpierw określić, jakie masz rzeczywiste zużycie dzienne - czyli wyłączyć na dzień falownik i spisać zużycie godzinowe w dzień.

uasz
15-05-2024, 06:39
Ale wracając do tematu
@Patatay

Tak wyglądają wykresy za jeden z poprzednich dni.
Mówisz, że do rozliczeń (bilansowanie godzinne) - mogę sobie te wykresy schować do kieszeni tak? W sensie.. że one nic nie znaczą?468956

Jest odbiór, jest pobór i jest bilans.

Gik
15-05-2024, 06:49
Święte słowa Chris Zielonka

Co do :


I tak i nie. Mają zachować równowagę między rentownością a dbaniem o gospodarkę i obywateli, ale to w idealnym świecie. W naszych realiach to maszynki do łatania dziur i spełniania zachcianek rządzących. Bo co ma Kowalski z tego, że Orlen wypracował rekordowe zyski? Kompletnie nic poza drogim paliwem a w przypadku ZE drogim prądem.

Jak to drogim paliwem? To jakaś fatamorgana... i tak mamy jedno z tańszych w regionie. Nie może być o wiele tańsze, bo to skończy się źle. I tyle. Prawa rynku są nieubłagane.

Drogi prąd... tak, tutaj lipa. Ale to wina rządzących i ich podejscie. Długoterminowe inwestycje się nie opłacają. Bo co będzie za kadencje to nikt nie wie.

A czy kompletnie nic? No są na te zachcianki. Przynajmniej. Jestem za ich usunięciem i stworzeniem państwa które było by tańsze w życiu. Ale pewien social dla starszych i młodszych, kalekich i chorych jest konieczny. Trzeba się na to zrzucać. Takie firmy państwowe powinny to wspierać.
Natomiast sprywatyzowane co dają? Unikają podatków jak mogą... To jest jeszcze gorsze.

Demografia klęka. I poczujemy to już za parenaście lat. Na naszej emeryturze.

Patatay
15-05-2024, 07:01
Ale wracając do tematu
@Patatay

Tak wyglądają wykresy za jeden z poprzednich dni.
Mówisz, że do rozliczeń (bilansowanie godzinne) - mogę sobie te wykresy schować do kieszeni tak? W sensie.. że one nic nie znaczą?468956

Jest odbiór, jest pobór i jest bilans.

Ten trzeci wykres czyli bilans jest dla ciebie wazny..To masz z elicznika. W fizycznym liczniku tych informacji nie masz dlatego piszemy, ze nie mozna sugerowac sie wartosciami z licznika.

Patatay
15-05-2024, 07:06
Demografia klęka. I poczujemy to już za parenaście lat. Na naszej emeryturze.

Tak się ostatnio nad tym zastanawiałem.
Po 1999r każdy ma indywidualne konto emerytalne wiec demografia raczej nie ma wpływu na nasze emerytury.

uasz
15-05-2024, 08:17
Ten trzeci wykres czyli bilans jest dla ciebie wazny..To masz z elicznika. W fizycznym liczniku tych informacji nie masz dlatego piszemy, ze nie mozna sugerowac sie wartosciami z licznika.

A więc do rozliczeń, używam 'trzeciego' wykresu.
Musze z każdego dnia pobrać robie raport i dodać wszystkie dodanie 'energie' - czyli "pobrane po zbilansowaniu", to będzie ta 'zblinasowana' suma godzin dodatnich tak?

k_pec
15-05-2024, 09:10
Tak wyglądają wykresy za jeden z poprzednich dni.
Mówisz, że do rozliczeń (bilansowanie godzinne) - mogę sobie te wykresy schować do kieszeni tak? W sensie.. że one nic nie znaczą?468956

Jest odbiór, jest pobór i jest bilans.
Wygląda, że dalej coś nie kumasz ze sposobu rozliczeń.

A na obrazku jest wszystko jak na dłoni dla tego dnia - ile pobrałeś (wskazanie licznika A+ = 15.174kWh), czyli pierwszy obrazek od góry, ile wyeksportowałeś (wskazanie licznika A- = 52.344kWh) czyli obrazek środkowy oraz jak wygląda sytuacja po bilansowaniu godzinowym (to już wynik działania system bilingowego) czyli dolny obrazek.

I teraz możesz sobie zobaczyć, jak wyglądała sytuacja w każdej godzinie działania PV, powiedzmy:
godzina 7.
pobrano 0 kWh
wykeksportowano ~ -0.6kWh
bilans godzinowy ~ - 0.6kWh


godzina 16.
pobrano 1.2 kWh
wykeksportowano ~ -2.6kWh
bilans godzinowy ~ - 1.4 kWh

Jak dla mnie wszystko się tu zgadza i wygląda dość prawdopodobnie jeśli chodzi o zużycia i produkcję, nawet biorąc pod uwagę, że to tylko szacunki z uwagi na niedokładność wykresów. Najlepsze dane są z arkuszy kalkulacyjnych udostępnianych przez operatorów. Srawdź, czy twój operator je udostępnia.

W każdym bądź razie to jest dla ciebie podstawa do rozliczeń.

Tyle odnośnie bilansowania godzinowego, które będzie stanowiło o naliczaniu rachunku i mam nadzieję, że przybliża cię to do zrozumienia mechanizmu.


Natomiast pozostaje kwestia rozbieżności wskazań falownika i licznika na eksporcie - i to wygląda na zagadkę w dalszym ciągu nie rozwiązaną.

uasz
15-05-2024, 10:09
Wygląda, że dalej coś nie kumasz ze sposobu rozliczeń.

A na obrazku jest wszystko jak na dłoni dla tego dnia - ile pobrałeś (wskazanie licznika A+ = 15.174kWh), czyli pierwszy obrazek od góry, ile wyeksportowałeś (wskazanie licznika A- = 52.344kWh) czyli obrazek środkowy oraz jak wygląda sytuacja po bilansowaniu godzinowym (to już wynik działania system bilingowego) czyli dolny obrazek.

I teraz możesz sobie zobaczyć, jak wyglądała sytuacja w każdej godzinie działania PV, powiedzmy:
godzina 7.
pobrano 0 kWh
wykeksportowano ~ -0.6kWh
bilans godzinowy ~ - 0.6kWh


godzina 16.
pobrano 1.2 kWh
wykeksportowano ~ -2.6kWh
bilans godzinowy ~ - 1.4 kWh

Jak dla mnie wszystko się tu zgadza i wygląda dość prawdopodobnie jeśli chodzi o zużycia i produkcję, nawet biorąc pod uwagę, że to tylko szacunki z uwagi na niedokładność wykresów. Najlepsze dane są z arkuszy kalkulacyjnych udostępnianych przez operatorów. Srawdź, czy twój operator je udostępnia.

W każdym bądź razie to jest dla ciebie podstawa do rozliczeń.

Tyle odnośnie bilansowania godzinowego, które będzie stanowiło o naliczaniu rachunku i mam nadzieję, że przybliża cię to do zrozumienia mechanizmu.


Natomiast pozostaje kwestia rozbieżności wskazań falownika i licznika na eksporcie - i to wygląda na zagadkę w dalszym ciągu nie rozwiązaną.

No to trzeci wykres to właśnie suma A+ i A- w poszczególnych godzinach.
Wyeksportowałem sobie to do Excela - i rozumiem że po prostu A+ + A- = zbilansowana godzina, których suma, będzie na koniec miesiąca rozliczana468960

To z licznika - czy nadal źle liczę ?

k_pec
15-05-2024, 12:03
Wyeksportowałem sobie to do Excela - i rozumiem że po prostu A+ + A- = zbilansowana godzina, których suma, będzie na koniec miesiąca rozliczana468960
Tak.

Mając arkusze kalkulacyjne można sobie kontrolować poprawność bilingowania oraz poprawność wystawiania faktury.



To z licznika - czy nadal źle liczę ?
Tak.

Pamiętaj - w net-bilingu licznik jest tylko źródłem danych dla systemu bilingowego operatora, który to system nalicza należności.

uasz
15-05-2024, 12:16
Tak.


Tak.

Pamiętaj - w net-bilingu licznik jest tylko źródłem danych dla systemu bilingowego operatora, który to system nalicza należności.

To skoro nadal źle liczę, to jak powinienem to policzyć poprawnie ? Bo już głupieje.

Patatay
15-05-2024, 12:28
To skoro nadal źle liczę, to jak powinienem to policzyć poprawnie ? Bo już głupieje.

Poczekaj na pierwszy rachunek to będziemy dalej tłumaczyć/

k_pec
15-05-2024, 12:58
To skoro nadal źle liczę, to jak powinienem to policzyć poprawnie ? Bo już głupieje.
Coś nie możemy się dogadać.

W temacie rozliczeń zapominasz o liczniku, skupiasz się jedynie na danych od operatora pokazujących bilansowanie międzyfazowe. Tylko one cię interesują. I zamknijmy na razie ten temat, przynajmniej, jak napisał @Patatay, do pierwszego rozliczenia.


A tak z innej beczki - masz sporą moc zainstalowaną, a jak wygląda sprawa napięć sieci - daleko masz do 253 V?

uasz
15-05-2024, 15:15
Coś nie możemy się dogadać.

W temacie rozliczeń zapominasz o liczniku, skupiasz się jedynie na danych od operatora pokazujących bilansowanie międzyfazowe. Tylko one cię interesują. I zamknijmy na razie ten temat, przynajmniej, jak napisał @Patatay, do pierwszego rozliczenia.


A tak z innej beczki - masz sporą moc zainstalowaną, a jak wygląda sprawa napięć sieci - daleko masz do 253 V?

W tej chwili (16:13, bezchmurne niebo) mam produkcję 7,3kW - 238V na 1 i 3 fazie, na 2 fazie 240V. Na 1 fazie ładuje samochód (obciążenie 2,3kW)
W południe, ale nie jestem w stanie podać godziny, gdy była dziś produkcja 9,7kW miałem napięcie 244V na wszystkich fazach (+ coś tam po przecinku). Także jest ogólnie chyba ok, z tym że mieszkam raczej na odludziu.
Wieczorami napięcie to 228V.

k_pec
15-05-2024, 21:40
W tej chwili (16:13, bezchmurne niebo) mam produkcję 7,3kW - 238V na 1 i 3 fazie, na 2 fazie 240V. Na 1 fazie ładuje samochód (obciążenie 2,3kW)
W południe, ale nie jestem w stanie podać godziny, gdy była dziś produkcja 9,7kW miałem napięcie 244V na wszystkich fazach (+ coś tam po przecinku). Także jest ogólnie chyba ok, z tym że mieszkam raczej na odludziu.
Wieczorami napięcie to 228V.
No to póki co masz dobrą sytuację z siecią. Oby tak dalej... ;)

uasz
16-05-2024, 06:41
No to póki co masz dobrą sytuację z siecią. Oby tak dalej... ;)

Tak, sprawdzałem to przed montażem. Zobaczymy jeszcze jak będzie w wakacje.

Natomiast nadal nie kumam, skąd mam wziąć dane do obliczeń zuzycia itp, żeby na dzień dzisiejszy policzyć potencjalnych rachunek ew. coś zmienić by wyszło koniec końców - taniej. Ciemnia masa jestem jak widać w tej materii.

Patatay
16-05-2024, 07:20
468956


Na trzecim obrazku masz bilans godzinowy.. Dodatkowo ze strony Energii masz mozliwość ściągnięci tych samych danych w formie excelowej.
Z bilansu zliczasz sobie energie z godzin dodatnich i ujemnych. To są twoje wartości na fakturze.

Na fakturzę będzie wskazanie licznika "od" o "do"
Suma godzinowych sald dodatnich/ujemnych To jest właśnie to co napisałem powyżej. Pobór energii ale po zbilansowaniu. Twój trzeci obrazek

Czyli jak juz teraz chcesz obliczyć z dużym prawdopodobieństwem fakture to musisz spisać dane z każdej godziny.Wartości dodatnie to energia pobrana, wartości ujemne to energia wprowadzona. Do tego doliczasz przesyły i koszty stałe, czekasz na jedenasty dzień następnego miesiąca, spisyjesz cenę RCEm i masz gotowy rachunek.

Lub inaczej ściągasz sobie dane ze strony Energa za cały miesiąc i w dwie minuty masz wszystkie dane potrzebne do rachunku oprócz ceny energii za którą sprzedaż.

A dla laika. Im słupki idą bardzie w dół tm lepiej.

uasz
16-05-2024, 17:51
Na trzecim obrazku masz bilans godzinowy.. Dodatkowo ze strony Energii masz mozliwość ściągnięci tych samych danych w formie excelowej.
Z bilansu zliczasz sobie energie z godzin dodatnich i ujemnych. To są twoje wartości na fakturze.

Na fakturzę będzie wskazanie licznika "od" o "do"
Suma godzinowych sald dodatnich/ujemnych To jest właśnie to co napisałem powyżej. Pobór energii ale po zbilansowaniu. Twój trzeci obrazek

Czyli jak juz teraz chcesz obliczyć z dużym prawdopodobieństwem fakture to musisz spisać dane z każdej godziny.Wartości dodatnie to energia pobrana, wartości ujemne to energia wprowadzona. Do tego doliczasz przesyły i koszty stałe, czekasz na jedenasty dzień następnego miesiąca, spisyjesz cenę RCEm i masz gotowy rachunek.

Lub inaczej ściągasz sobie dane ze strony Energa za cały miesiąc i w dwie minuty masz wszystkie dane potrzebne do rachunku oprócz ceny energii za którą sprzedaż.

A dla laika. Im słupki idą bardzie w dół tm lepiej.

No to tak liczyłem w Excelu te godziny to powiedzieliście że źle..468982

Redakcja
18-05-2024, 07:35
Prosimy o dyskusję zgodną z tematem. Niektóre wpisy zostały przeniesione.

goguś
18-05-2024, 08:23
Poczekaj na pierwszy rachunek to będziemy dalej tłumaczyć/

Po pierwszym rachunku dopiero zgłupieje doszczętnie , ja do dziś nie wiem i tak po prawdzie żałuję że zrobiłem ongrid , mogłem robić tylko i wyłącznie tak aby ani wat nie wyszedł a reszta niech się marnuje bo dawać złodziejom czytaj rząd nie energetyka to niezbyt interesujące.

Frofo007
19-05-2024, 05:59
żałuję że zrobiłem ongrid , mogłem robić tylko i wyłącznie tak aby ani wat nie wyszedł a reszta niech się marnuje bo dawać złodziejom...

Dziwne masz podejście :P Wolisz 5000kWh zmarnować czy to sprzedać np. za 1500zł?

Wedle moich teoretycznych obliczeń przez 8 miesięcy PV będzie więcej produkować energii niż zużywa mój dom. Za dnia produkcja z PV w nocy działa magazyn. Przez pozostałe 4 miesiące PV trochę obniży rachunki bo coś tam wyprodukuje. Ponadto ze sprzedaży energii w sezonie obniży się nieco rachunek za okres zimowy. Taki jest tego sens.

goguś
19-05-2024, 09:24
Dziwne masz podejście :P Wolisz 5000kWh zmarnować czy to sprzedać np. za 1500zł?

Wedle moich teoretycznych obliczeń przez 8 miesięcy PV będzie więcej produkować energii niż zużywa mój dom. Za dnia produkcja z PV w nocy działa magazyn. Przez pozostałe 4 miesiące PV trochę obniży rachunki bo coś tam wyprodukuje. Ponadto ze sprzedaży energii w sezonie obniży się nieco rachunek za okres zimowy. Taki jest tego sens.

Wiem bo wnerwiony jestem na tych dziadów ,obiecywali że po wyborach będzie cacy a gmerają że jeszcze gorzej i gorzej, jedyne sensowne rozwiązanie to coś z tego prądu latem zrobić tylko co ?? wodoru się nie da to co ? brykiet hm surowca brak pelet to samo nie ma pomysłów ale to byłoby najlepsze latem klepać jakiś brykiet zimą go palić.

damiaszek
19-05-2024, 09:55
Nic straconego, większość falownikow ma sterowanie mocą produkcji po mbus, załóż licznik zaraz za licznikiem operatora, i niech steruje mocą produkcji PV tak aby eksportu nie było. Będzie tylko autokonsumpcja. Trochę to bez sensu, ale da się. Jak falownika się nie da sparować, to licznik na wyjściu może sterować grzałkami i grzej atmosferę lub gotuj wode, też nic nie wyeksportujesz będąc online.

uasz
19-05-2024, 10:36
To takie polskie...
Nadal nie możecie się pogodzić że lepiej już było ? I to w każdej materii ...

damiaszek
19-05-2024, 13:36
Większość nie ma z tym problemu, raczej nieliczni mają ból że wybrzydzali na starych zasadach i nie montowali, a jak zmienili zasady to założyli i próbują sobie pogorszyć "czas zwrotu inwestycji" zasadą "pies ogrodnika". Ja tylko służę pomysłem ;-)

goguś
19-05-2024, 16:32
To takie polskie...
Nadal nie możecie się pogodzić że lepiej już było ? I to w każdej materii ...

Bo ja wiem czy Polskie hm, Holendrzy maja ta całą EU w dupie i dalej siedzą w netmeteringu widocznie się da ale nasi zawsze do najgorszych rozwiązań pierwsi.

Frofo007
19-05-2024, 17:48
Wiem bo wnerwiony jestem na tych dziadów ,obiecywali że po wyborach będzie cacy a gmerają że jeszcze gorzej i gorzej

Kto jak kto, ale że Ty uwierzyłeś w obietnice Tuska... nieładnie tak :P


jedyne sensowne rozwiązanie to coś z tego prądu latem zrobić tylko co ?? wodoru się nie da to co ? brykiet hm surowca brak pelet to samo nie ma pomysłów ale to byłoby najlepsze latem klepać jakiś brykiet zimą go palić.

Ale po co masz coś robić? :P

Tutaj masz przykładowy wykres produkcji:

https://globenergia.pl/wp-content/uploads/2022/01/Uzysk-z-PV-1024x576.png

Mam założone PV o mocy 10kWp, mój dom potrzebuje około 7kWh.

Według licznika w pompie ciepła urządzenie pobrało 2500kWh. Czyli 4500kWh to pozostała energia bytowa zużywana przez nasze gospodarstwo domowe. Wychodzi 375kWh miesięcznie bez CO, CWU i chłodzenia latem.

Od marca do października PV produkuje więcej niż zużywa budynek, do tego jest magazyn energii, który zasila w energie elektryczną dom gdy nie ma produkcji z PV.

Pozostaje do pozyskania 375kWh energii miesięcznie w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym, czyli łącznie 1500kWh na cele bytowe. Dodatkowo Powiedzmy, że Pompa pobierze 2000kWh przez te miesiące na CO+CWU z 2500kWh, które pobiera przez cały rok. Razem brakuje więc 3500kWh, które trzeba kupić od sieci elektrycznej.

1233kWh przez te 4 miesiące wedle załączonej grafiki szacunkowo wyprodukuje PV. Ponieważ PV jest przystosowana do produkcji około 10mWh a budynek zużywa 7 to 3mWh zostają sprzedane w cenie powiedzmy 300zł za mWh. Daje to 900zł.

Załóżmy, że 1kWh = 1zł to z brakujących 3500kWh 1233 produkuje PV, 900kWh mamy z tego co sprzedaliśmy do sieci więc brakuje już tylko 1367kWh wartych 1367zł. To jest jakiś problem zapłacić raz na rok 1367zł za prąd? No bez przesady.

Oczywiście jak to wyjdzie dokładnie w praktyce będę wiedział dopiero w przyszłości gdy będzie za mną cały pełny rok. Natomiast oglądając filmy na YT myślę, że +- 1-1,5tyś będę dopłacać do prądu rocznie czyli uśredniając stówka miesięcznie. Jakoś to przeboleje.

sito
19-05-2024, 22:48
Bo ja wiem czy Polskie hm, Holendrzy maja ta całą EU w dupie i dalej siedzą w netmeteringu widocznie się da ale nasi zawsze do najgorszych rozwiązań pierwsi.

Jak zwykle piszesz byle pisać...

https://www.youtube.com/watch?v=StS3AUbx-Ho Holandia tez zabiera się za właścicieli PV :D

Ten facet wyjaśnia w swoich filmach sporo odnośnie PV, rozliczeń itp

goguś
20-05-2024, 08:29
Jak zwykle piszesz byle pisać...

https://www.youtube.com/watch?v=StS3AUbx-Ho Holandia tez zabiera się za właścicieli PV :D

Ten facet wyjaśnia w swoich filmach sporo odnośnie PV, rozliczeń itp

Tego Kaszubowskiego ogladam czasem i mam nieodparte wrażenie że on ten kanał prowadzi nie dla nas tylko dla energetyki ,nigdy nie skrytykował posunięć rządowych tylko na okrętkę ślizga ,

uasz
20-05-2024, 13:07
Kto jak kto, ale że Ty uwierzyłeś w obietnice Tuska... nieładnie tak :P



Ale po co masz coś robić? :P

Tutaj masz przykładowy wykres produkcji:

https://globenergia.pl/wp-content/uploads/2022/01/Uzysk-z-PV-1024x576.png

Mam założone PV o mocy 10kWp, mój dom potrzebuje około 7kWh.

Według licznika w pompie ciepła urządzenie pobrało 2500kWh. Czyli 4500kWh to pozostała energia bytowa zużywana przez nasze gospodarstwo domowe. Wychodzi 375kWh miesięcznie bez CO, CWU i chłodzenia latem.

Od marca do października PV produkuje więcej niż zużywa budynek, do tego jest magazyn energii, który zasila w energie elektryczną dom gdy nie ma produkcji z PV.

Pozostaje do pozyskania 375kWh energii miesięcznie w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym, czyli łącznie 1500kWh na cele bytowe. Dodatkowo Powiedzmy, że Pompa pobierze 2000kWh przez te miesiące na CO+CWU z 2500kWh, które pobiera przez cały rok. Razem brakuje więc 3500kWh, które trzeba kupić od sieci elektrycznej.

1233kWh przez te 4 miesiące wedle załączonej grafiki szacunkowo wyprodukuje PV. Ponieważ PV jest przystosowana do produkcji około 10mWh a budynek zużywa 7 to 3mWh zostają sprzedane w cenie powiedzmy 300zł za mWh. Daje to 900zł.

Załóżmy, że 1kWh = 1zł to z brakujących 3500kWh 1233 produkuje PV, 900kWh mamy z tego co sprzedaliśmy do sieci więc brakuje już tylko 1367kWh wartych 1367zł. To jest jakiś problem zapłacić raz na rok 1367zł za prąd? No bez przesady.

Oczywiście jak to wyjdzie dokładnie w praktyce będę wiedział dopiero w przyszłości gdy będzie za mną cały pełny rok. Natomiast oglądając filmy na YT myślę, że +- 1-1,5tyś będę dopłacać do prądu rocznie czyli uśredniając stówka miesięcznie. Jakoś to przeboleje.

Ja jeszcze nie wiem, ale to chyba nie jest tak jak liczysz.
Po prostu - największą wada jest to ze wytwarzasz prad, GDY GO NIE ZUZYWASZ.
W domu nikogo nie ma (jestesmy w pracy)... a tam leci 8kWh, 10kWh... wracam do domu a tam tylko 3kWh - odpale indukcje i juz musze za przesyly placic, nie mowiac o pompie obiegowej, podgrzaniu wody, swiatel, ladowanie telefonow etc.

goguś
20-05-2024, 13:29
Njlepszym rozwiązaniem byłoby wyłączenie całkowite naszych instalacji ciekawe czy rządzący by zareagowali po miesiącu.

Frofo007
20-05-2024, 14:25
Ja jeszcze nie wiem, ale to chyba nie jest tak jak liczysz.
Po prostu - największą wada jest to ze wytwarzasz prad, GDY GO NIE ZUZYWASZ.
W domu nikogo nie ma (jestesmy w pracy)... a tam leci 8kWh, 10kWh... wracam do domu a tam tylko 3kWh - odpale indukcje i juz musze za przesyly placic, nie mowiac o pompie obiegowej, podgrzaniu wody, swiatel, ladowanie telefonow etc.

Nie czytasz ze zrozumieniem. Mam magazyn energii 15kWh. Za dnia inwerter produkuje energię aby zasilić dom i naładować magazyn energii, resztę tego co nie wykorzysta sprzedaje do sieci. W nocy cały dom pracuje na magazynie energii. Cykl ten powtarza się codziennie przez 8 miesięcy w roku. Przez 4 miesiące z najniższą produkcją w roku trzeba korzystać z sieci elektrycznej, ale częściowo rachunek za te 4 miesiące jest obniżany przez PV, które nadal coś produkuje oraz sprzedany prąd w sezonie gdy konsumpcja energii była niższa od produkcji.

gb987t
20-05-2024, 20:44
A mógłbyś przejść na G12 i ładować aku tania energią - dodatkowo. Ona jest 50% tańsza od drogiej.

Frofo007
20-05-2024, 21:22
A mógłbyś przejść na G12 i ładować aku tania energią - dodatkowo. Ona jest 50% tańsza od drogiej.

W Polsce już tak nie ma. To się nie opłaca bo dużych różnic w cenach pomiędzy tanią a drogą taryfą nie ma a za to mamy straty na ładowaniu i rozładowaniu magazynu energii + straty wynikające z jego dodatkowego zużycia.

Tak dla przykładu dom teraz pobiera 441W a z baterii leci 589W, czyli o ile dobrze to rozumiem 148W to straty na poborze prądu z magazynu + straty na pracy falownika, czyli między innymi konwersji 48v na 230v..

https://i.ibb.co/Zdhh8d2/bat.png

k_pec
21-05-2024, 09:01
Tak dla przykładu dom teraz pobiera 441W a z baterii leci 589W, czyli o ile dobrze to rozumiem 148W to straty na poborze prądu z magazynu + straty na pracy falownika, czyli między innymi konwersji 48v na 230v.
Straty procesu ładowania to zwykle pojedyncze procenty, Przy rozładowaniu sprawne aku praktycznie oddaje tylko energię. Więc to nie tu masz straty.

Straty przy pracy na magazynie to więc głównie energia potrzebna na działanie falownika plus sprawność samego procesu konwersji DC/AC. Falownik do działania musi swoje wziąć (powinno być w dokumentacji), co odbija się też na sprawności konwersji - sprawność będzie malała przy niskich mocach wyjściowych - i to dla niektórych pudeł dość znacznie.

Ponieważ w nocy masz niziutkie pobory mocy w stosunku do mocy falownika (żeby nie powiedzieć - żadne), stąd i mała sprawność generacji 230V AC, sięgająca 75%. Takie życie elektroniki.

Frofo007
21-05-2024, 09:13
Straty procesu ładowania to zwykle pojedyncze procenty, Przy rozładowaniu sprawne aku praktycznie oddaje tylko energię. Więc to nie tu masz straty.

Nawet jeśli aku oddaje energię to są nawet straty na przepływie tego prądu kablem od aku do inwertera (oczywiście straty są niewielkie). Masz rację, że większość strat generuje inwerter.

Oglądałem instalacje trójfazową z 3 oddzielnymi inwerterami jednofazowymi (osobno na każdej z faz) i inwertery podczas swojej pracy potrafiły zjadać 300W.

k_pec
21-05-2024, 09:35
Nawet jeśli aku oddaje energię to są nawet straty na przepływie tego prądu kablem od aku do inwertera (oczywiście straty są niewielkie). Masz rację, że większość strat generuje inwerterRównie dobrze możesz jeszcze dodać straty na Rw cel, ale podobnie do strat na okablowaniu, to są one zwykle pomijalne w stosunku do strat na falowniku.

Nota bene - jeśli są widoczne istotne straty napięć na okablowaniu magazynu, to znaczy, że najprawdopodobniej z okablowaniem, klemami, złączami może być coś nie halo. Ale to też przy bardzo dużych prądach czerpanych z magazynu, a nie przy kilkuset watach na obciążeniu.



Oglądałem instalacje trójfazową z 3 oddzielnymi inwerterami jednofazowymi (osobno na każdej z faz) i inwertery podczas swojej pracy potrafiły zjadać 300W.
No tak, te kilkadziesiąt wat zwykle falowniki biorą na własne potrzeby. W końcu cała ta ich elektronika plus komunikacja z BMS-ami na magazynach musi być z czegoś zasilana, zwlaszcza, jak pracują.