PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe - warstwy rur zasilających a pętle grzejne.



Raja44
10-05-2024, 09:06
Witam wszystkich. Pytanie, czy rozłożenie rur ogrzewania podłogowego od rozdzielacza do pętli na jednej warstwie styropianu jest prawidłowe ?
Pytam bo jeden hydraulik twierdzi, że powinienem wyjechać z rozdzielacza po chudziaku w izolacji do pomieszczenie gdzie jest pętla i tam potem wychodzić na styropian i potem zacząć robić pętle. Powrót jak rozumiem tez miałby być pod chudziakiem.
Ja planuje zrobić wszystko na jednej warstwie, ew. dojeżdżać od rozdzielacza do pomieszczenia w otulinie a potem na pętli bez.

asolt
10-05-2024, 10:24
Ja planuje zrobić wszystko na jednej warstwie, ew. dojeżdżać od rozdzielacza do pomieszczenia w otulinie a potem na pętli bez.

I tak nalezy to wykonać, otuliny na zasilaniu i powrocie

Raja44
10-05-2024, 12:02
I tak nalezy to wykonać, otuliny na zasilaniu i powrocie


Dzięki za utwierdzeniu mnie w tym przekonaniu. Gość mówił, że chciałby zasilanie puścić po chudziaku. Ja mówię, że mam tam papę i nie chciałbym jej dziurawić, gdyż tworzy izoalcję poziomą, ale nie widział w tym problemu ...

Pytanie do tej izolacji na powrocie, jaka ona rolę ma pełnić ? Żeby jak najmniej wychładzać pętle ?
Bo jeżeli wychodzące pętle maja być na znacznej części korytarza głównego w domu, to rozumem że mogę je tam puścić bez izolacji, albo co drugą, żeby tam tez było grzanie.

gondoljerzy
10-05-2024, 13:56
... jeden hydraulik twierdzi, że powinienem wyjechać z rozdzielacza po chudziaku w izolacji do pomieszczenie gdzie jest pętla i tam potem wychodzić na styropian i potem zacząć robić pętle. Powrót jak rozumiem tez miałby być pod chudziakiem.
Ja planuje zrobić wszystko na jednej warstwie, ew. dojeżdżać od rozdzielacza do pomieszczenia w otulinie a potem na pętli bez.

Pogoń tego hydraulika kijem jak najdalej od siebie. Proste pytanie: czy chcesz grzać wnętrze domu, czy chudziak pod domem? Otulina to cienka warstwa izolacji, więc rurki leżące na chudziaku to błąd. Poważny błąd. Dotyczy CO, jak i CWU.
Izolowanie otuliną części rur pomiędzy rozdzielaczem a pętlami ma zapobiegać wymianie ciepła pomiędzy zasilaniem, a powrotem. Przy mocno oddalonych pętlach i słabym obiegu może mieć sens, żeby nie przegrzewać sobie okolicy rozdzielacza.