PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup bardzo dużego domu - czy da się ogrzać 300 m2 i nie zbankrutować?



blik
14-05-2024, 12:54
Krótki wstęp.
Zastanawiamy się nad zakupem domu z 1999 r. (link do zdjęć na końcu). Łącznie ma ok 440 m2: wysokie przyziemie ok 100m2 + powierzchnia użytkowa domu ok 200 m2 (7 pokoi) + 100 m2 strychu użytkowego. Dom jest w bardzo dobrym stanie technicznym (na ten moment ocena wizualna), zbudowany z porothermu, podwójnie ocieplony styropianem, zadbany. Za wyjątkiem strychu wszystkie pomieszczenia wykończone wysokiej jakości materiałami (pomieszczenia w przyziemiach gładzie, panele, płytki; żadnej wilgoci).

Dom obecnie ogrzewany jest gazem + ma panele fotowoltaiczne.

Nie potrzebujemy aż takiej powierzchni do życia (rodzina 2+2 + działalność w przyziemiu dla nas), ale dom jest w świetnej lokalizacji, ma piękną działkę 1100 m2. Nie wszystkie pomieszczenia byłyby ogrzewane. Strych całkowicie wyłączony z użytku i częściowo niektóre pomieszczenia.

Czy pakowanie się w duży, drogi dom, gdzie nie wszystkie pomieszczenia będą użytkowane ma wogóle sens? Przy ciągle rosnących cenach zastanawia mnie głównie kwestia ogrzania tego "pałacu".



https://www.otodom.pl/pl/oferta/bardzo-niskie-koszty-utrzymania-komfortowy-dom-ID4lQ2f.html?_ga=2.198729391.1877227747.1715604833-1950552292.1681739641&_gl=1*1jtup2f*_ga*MTk1MDU1MjI5Mi4xNjgxNzM5NjQx*_ga _6PZTQNYS5C*MTcxNTYwNDgzMy42LjAuMTcxNTYwNDgzMy42MC 4wLjA.

a.gwozdz
14-05-2024, 13:32
Przecież w ogłoszeniu masz info że koszt ogrzewania to 5000 zł rocznie. Pytanie na ile to realne dane i jaka temp była utrzymywana w jakiej części domu.

Sprawa jest dyskusyjna, ale to Ty musisz sobie odpowiedzieć czy warto, dla jednego to będzie kompletny bezsens, a dla kogo innego nie.

byq84
14-05-2024, 13:44
Przy tej cenie zdecydowałbym się na budowę nowego mniejszego domu. Wybierzecie działke jak chcecie plus zrobicie wszystko od nowa.

mistalova
14-05-2024, 14:03
A mnie dziwi niska cena za taką działkę i dom.
Chyba, że patrzę przez pryzmat cen u mnie na mazurach.

blik
14-05-2024, 14:15
Cena nie wydaje się wysoka za taki metraż, działkę, lokalizację i wykończenie domu. "Niskie koszty utrzymania" zapisane w ogłoszeniu mnie nie przekonują. Od kilku lat mieszka tam jedna osoba.

Kaizen
14-05-2024, 17:31
Podaj dane ze świadectwa energetycznego (obowiązkowego obecnie przy sprzedaży mieszkania) i ile możesz przeznaczyć na ogrzewanie rocznie bez bankrotowania.

blik
14-05-2024, 19:16
Świadectwa nie mam. Czy to jest dokument na którym faktycznie można się oprzeć? Czy raczej szacunkowe wyliczenia dające jako taki obraz?
Ile przeznaczyć mogę na ogrzewanie? Powiem tak, mieszkamy obecnie w kamienicy, gdzie roczny czynsz wychodzi 15 000 zł (bez prądu), z prądem ok. 17 000. Jest to sporo jak na mieszkanie. Nie wiem jak to odnieść do domu. Czytam posty gdzie niektórzy narzekają na koszty rzędu 2500 zł na rok za ogrzewanie. Wydaje mi się to bardzo mało...

Kaizen
14-05-2024, 19:21
Czy to jest dokument na którym faktycznie można się oprzeć? Czy raczej szacunkowe wyliczenia dające jako taki obraz?

Myślisz, że opinia internautów będzie dokładniejsza?

zeusik6
14-05-2024, 20:39
Kurde przecież za 1 mln 300 tys można kupić działkę i postawić dom jaki się chce pod swoje potrzeby.

dwiecegly
14-05-2024, 21:23
Kurde przecież za 1 mln 300 tys można kupić działkę i postawić dom jaki się chce pod swoje potrzeby.

proponuje sprawdzić ceny działek w dobrych lokalizacjach w mieście i pod miastem i aktualne ceny budowy domów przed takimi radami.

DUNIA.MD
14-05-2024, 22:12
Nie wszystkie pomieszczenia byłyby ogrzewane. Strych całkowicie wyłączony z użytku i częściowo niektóre pomieszczenia.
Kocioł pelletowy + głowice termostatyczne na grzejnikach = 5000 zł.

Juan
15-05-2024, 09:46
5000 rocznie za ogrzewanie. Gaz będzie drożał, więc lada chwila to już będzie 10000. Do tego trzeba dodać wydatki na sprzątaczkę.

Niech to ktoś kupi na pensjonat, albo na dom dla wielopokoleniowej, minimum dziesięcioosobowej rodziny. Dla 2+2 nie ma najmniejszego sensu.

Patatay
15-05-2024, 11:58
Czy pakowanie się w duży, drogi dom, gdzie nie wszystkie pomieszczenia będą użytkowane ma wogóle sens? Przy ciągle rosnących cenach zastanawia mnie głównie kwestia ogrzania tego "pałacu".


Przy tym metrażu i domu z tego roku to koszty ogrzewania 3x tyle co podano jeśli wszystkie kondygnacje są ogrzewane. Co z tego, że zamieszkasz na 1 czy 2 poziomach skoro nie ma izolacji pomiędzy pozostałymi kondygnacjami więc ciepło będzie uciekać.
Podają informacje o niskich rachunkach ale to jest dla jednej osoby, a nie wiesz jaka część domu była ogrzewana itd.

Lokalizacja ma bardzo duże znaczenie ale licz się z wysokimi kosztami ogrzewania, a modernizacja w starych domach (bo tak mozna nazwać 25 letni dom) będzie duzo kosztować oraz nie uzyskasz tego co w nowym domu.
Mam dom z 2000roku o metrażu około 200m2 i koszt ogrzewania to 9kzl, mam też dom z 2016r i 150m2 a koszt ogrzewania 3kzl rocznie. Obydwa domy mają ogrzewanie gazowe. W starym domu ze względu na sposób budowy nie uzyskam teog co w nowym.
Tak samo będzie z tym domem. Jeśli zrobisz porządną izolację, ogrzewanie podłogowe itd... to dom wyniesie ciebie kilkaset tysięcy więcej.

blik
15-05-2024, 15:52
Myślisz, że opinia internautów będzie dokładniejsza?

Załączam certyfikat energetyczny.

Kaizen
15-05-2024, 17:20
Załączam certyfikat energetyczny.

Nieczytelny. Pomniejsz zdjęcia sam przed wrzuceniem, bo FM masakruje za duże obrazki.

blik
15-05-2024, 17:28
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową EU=81,69 kWh/(m2 rok)
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową EK = 108,16 kWh
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP=115,27 kWh
Udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową Uoze = 5,13 %

Powierzchnia mieszkalna 192,22 m2
Przegrody budynku:
ściana zewnętrzna: tynk wew. 1cm, ściana 4 warstwowa, mur 25 cm, wełna mineralna 8 cm, mur z cegły, styropian 10, tynk zew. 1 cm. - wynik uzyskany 0,18; wymagany 0,20
Strop pod nieogrzewanym poddaszem - wynik uzyskany 0,17, wymagany 0,15
Podłoga na gruncie terrakota/panele 1 cm, wylewka 5 cm, izolacja 10 cm, beton 10 cm, piasek średni 20 cm - wynik uzyskany 0,21, wymagany 0,30

blik
15-05-2024, 17:35
Może da się teraz odczytać.

sito
15-05-2024, 17:59
5000zł z gazu to jakieś 20000 kWh , jak trzeba będzie przejść na inne źródło to zrobi sie grubo :D

O ile te 5000zł to było grzanie całego domu... Gorzej jak to było tylko jedno piętro :D

Kaizen
15-05-2024, 18:04
Może da się teraz odczytać.

Ściana do zweryfikowania, czy faktycznie tak wygląda. Większe pytanie o strop, skoro nie opisane warstwy.
Gdyby to się pokrywało z rzeczywistością to wyszłoby na CO prawie 15 MWh/r - przemnóż przez cenę MWh gazu. Do tego dolicz CWU.

Natomiast świadectwo jest nieaktualne. Przeliczenie energii elektrycznej z EK na EP jest wg przelicznika 3 a zgodnie z rozporządzeniem (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000697) od 28 kwietnia 2023 dla energii elektrycznej z sieci współczynnik nakładu wynosi 2,5 (wcześniej 3).

pandzik
15-05-2024, 19:13
Taki dom to śmietnik. Buduj nowy, nawet na działce za połowę tej kwoty.

zeusik6
15-05-2024, 21:17
proponuje sprawdzić ceny działek w dobrych lokalizacjach w mieście i pod miastem i aktualne ceny budowy domów przed takimi radami.

sprawdzilem, mozna kupic, jeszcze zostanie pareset tysiecy na koncie. chyba ze jasnie panstwo dalej niz 2km od palacu kultury nie chca mieszkac , to przepraszam szanownych.

Patatay
15-05-2024, 21:29
Jak ktoś chce mieszkać w centrum czy danej dzielnicy to jego sprawa. Pytanie nie dotyczyło lokalizacji ale samego budynku.

dwiecegly
15-05-2024, 21:41
sprawdzilem, mozna kupic, jeszcze zostanie pareset tysiecy na koncie. chyba ze jasnie panstwo dalej niz 2km od palacu kultury nie chca mieszkac , to przepraszam szanownych.

Ceny działek w wiekszych miastach (wojewodzkich) dawno przekroczyly 1kzł za metr. Za milion to można sobie kupić nie za dużą działkę a nie dom i to jeszcze nowy. To o czym ty piszesz przy obecnych cenach i takich jakie bedą za 2-3 lata kiedy ten budynek będzie wykanczany to 2.5-3mln zł.

Pod moim miastem (powiedzmy mniej niż 8km do centrum) deweloperzy sprzedają domy ok 130m2 na mikrodziałkach (poniżej 350m2) po 1.5mln w stanie deweloperskim. To są blizniaki.
Wolnostojący na działce 500m2 to już bedzie wydatek w okolicach 1.7-1.8 mln. zostaje jeszcze wykonczenie a i tak do miasta kawałek drogi jest.
Także jak ktoś znalazł dom z fajną działką w dobrej lokalizacji za 1.2mln to jest to jak najbardziej warte przemyslenia. Ta ziemia zawsze będzie droższa i droższa , nawet jak budynek się bedzie starzeć. Nawet jak na ogrzewanie wyda się 10tyś rocznie, zalozmy że dwa razy tyle co w nowym domu to i tak 5 x 20 lat to jest dopiero 100tyś zł.

goguś
15-05-2024, 21:42
Przewrotnie powiem tak jak to dom dla 3 niezależnych rodzin to warto ale dla pojedyńczej rodziny za żadne skarby nie brałbym większego jak 100 m2 , wiemy co dzieje się z cenami pradu gazu etc , tanio już było a że komuna nadchodzi krokami potężnymi będzie gorzej i gorzej.

gondoljerzy
16-05-2024, 06:18
Krótki wstęp.
Zastanawiamy się nad zakupem domu z 1999 r. (link do zdjęć na końcu). Łącznie ma ok 440 m2: wysokie przyziemie ok 100m2 + powierzchnia użytkowa domu ok 200 m2 (7 pokoi) + 100 m2 strychu użytkowego. Dom jest w bardzo dobrym stanie technicznym (na ten moment ocena wizualna), zbudowany z porothermu, podwójnie ocieplony styropianem, zadbany...
Nie potrzebujemy aż takiej powierzchni do życia (rodzina 2+2 + działalność w przyziemiu dla nas), ale dom jest w świetnej lokalizacji, ma piękną działkę 1100 m2.
...
Czy pakowanie się w duży, drogi dom, gdzie nie wszystkie pomieszczenia będą użytkowane ma wogóle sens? Przy ciągle rosnących cenach zastanawia mnie głównie kwestia ogrzania tego "pałacu".


Dylematy jak najbardziej do zrozumienia. Dzieciaki podrosną i wyfruną z domu. Zostaną 2 osoby w pałacu. Z drugiej strony, przy dobrej lokalizacji, czy taki dom nie nadaje się np: pod wynajem? W sensie, kiedyś tam, w przyszłości.

byq84
16-05-2024, 13:28
w Bydgoszczy czy w Toruniu moim zdaniem za 1,3 mln wybudujesz bez problemu nowy fajny dom, sam budowałem w 2019 roku i koszt budowy z działka to 750 tyś. W mojej okolicy działki 1000 m2 w tej chwili to około 350-400 tyś, zostaje prawie 900 tyś na budowę.

Juan
17-05-2024, 10:25
Nie wiem jak w Toruniu, ale w Krakowie takie domy kupują fliperzy i przerabiają na 15-20 "apartamentów" po 10 m2. Tytuły ogłoszeń wyglądają zwykle tak: Mikrokawalerka z miejscem parkingowym w doskonałej lokalizacji za 120 tysięcy
Jak się poczyta, to doskonała lokalizacja jest 15-20 minut szybkim marszem od najbliższego przystanku, a miejsce na podwórku można dokupić za 50 tysięcy, jak jeszcze będzie, bo są dwa, góra trzy. W pakiecie wojna z sąsiadami o zawalenie całej ulicy samochodami pozostałych szczęśliwych nabywców.
:D

blik
17-05-2024, 13:39
O ile jestem w stanie przełknąć koszt ogrzewania i stopniowe dodawanie kolejnych rozwiązań, aby te koszty zmniejszać to mam duże wątpliwości czy to jest dobra inwestycja. Duże domy są praktycznie niesprzedawalne i stoją latami. A to nawet nie jest duży dom, tylko bardzo duży.

Na drugim biegunie za tę samą cenę (ok. 1ml stan deweloperski +300 tys. liczę wykończenie) mogę kupić domek szeregowy 145m2 w mieście na działce 350 m2 (lokalizacja jak na miasto nie z tych najlepszych, ale wszystko jest w pobliżu). To z kolei myślę, że będzie dobra inwestycja. Jak za 5 lat będziemy chcieli sprzedać to zakładam, że kupiec się znajdzie.

Jeśli zaś budowa to na działkę 1000m2 w jako takiej okolicy muszę przeznaczyć ok. 300 tys. Za 1 mln może i zbuduję obecnie dom, ale czy na pewno?

gondoljerzy
17-05-2024, 15:41
Mieszkałem jakieś dwa lata w szeregówce na malutkiej działce. Dziękuję, nie dla mnie. Może to sprawa gustu, ale moim zdaniem szeregówka ma wszystkie wady mieszkania na kupie z innymi - jak w bloku, a zbyt mało zalet mieszkania we własnym, odrębnym domu, na własnej działce.

a.gwozdz
17-05-2024, 20:38
O ile jestem w stanie przełknąć koszt ogrzewania ....

Jeśli zaś budowa to na działkę 1000m2 .....

Tak jak pisze Jurek Gondol - dom jest niewątpliwie ogromny, pytanie czego oczekujesz ??
Bo wiesz jest coś takiego jak kompromis - godzisz się na coś bo jest coś innego na duży plus, dlatego pisałem że to Ty musisz zdecydować.
Inwestycja - dom w którym się mieszka to nie inwestycja to koszt (to jest moja opinia).
Inwestycja to każde kolejne mieszkanie lub dom z którego czerpiemy zyski - ale to znowu moja interpretacja - Twoja może być inna - odmienna.

W każdym razie powodzenia !

Robinson74
18-05-2024, 09:48
Jeżeli przyziemie spełnia Twoje wymagania do prowadzenia działalności gospodarczej i jeśli faktycznie jest tam suchutko, to pewnie warto.
Masz ładny, wykończony dom z wyposażeniem, tak? W bardzo dobrej lokalizacji.
Ale co znaczy "podwójnie" ocieplony styropianem? Styropian klejony na styropian? Ile cm?
Ja mam ok. 360 m2, w tym przyziemie pod całością i garaż. Zużycie gazu za 12 miesięcy to ok. 1440 m3 + 430 m3 na CWU. Rodzina 2+2+1.

blik
18-05-2024, 10:32
Jeżeli przyziemie spełnia Twoje wymagania do prowadzenia działalności gospodarczej i jeśli faktycznie jest tam suchutko, to pewnie warto.
Masz ładny, wykończony dom z wyposażeniem, tak? W bardzo dobrej lokalizacji.
Ale co znaczy "podwójnie" ocieplony styropianem? Styropian klejony na styropian? Ile cm?
Ja mam ok. 360 m2, w tym przyziemie pod całością i garaż. Zużycie gazu za 12 miesięcy to ok. 1440 m3 + 430 m3 na CWU. Rodzina 2+2+1.

Z certyfikatu energetycznego wynika, że Powierzchnia mieszkalna 192,22 m2
Przegrody budynku:
ściana zewnętrzna: tynk wew. 1cm, ściana 4 warstwowa, mur 25 cm, wełna mineralna 8 cm, mur z cegły, styropian 10, tynk zew. 1 cm. - wynik uzyskany 0,18; wymagany 0,20
Strop pod nieogrzewanym poddaszem - wynik uzyskany 0,17, wymagany 0,15
Podłoga na gruncie terrakota/panele 1 cm, wylewka 5 cm, izolacja 10 cm, beton 10 cm, piasek średni 20 cm - wynik uzyskany 0,21, wymagany 0,30

Tak, to przyziemie dla mnie jest ogromnym plusem. Całe jest wykończone i gotowe do „wprowadzenia”. Budując nowy dom nie zapewnię sobie takiej przestrzeni do pracy (tzn. nie w rozsądnych kosztach). Mogę co najwyżej zamiast garażu zrobić pracownię.

Woda jest podgrzewana pompą powietrzną.

Nie do końca wiadomo jak zrobiony jest dach. Prawdopodobnie 16 cm wełny między krokwiami. Poddasze nie byłoby użytkowane, może wyłożyć na podłodze wełnę?

Tak, dom jest sprzedawany z wyposażeniem, parkiety, schody drewniane, piękny ogród, kostka wokół domu, dwie automatyczne bramy…

blik
18-05-2024, 10:48
Tak jak pisze Jurek Gondol - dom jest niewątpliwie ogromny, pytanie czego oczekujesz ??
Bo wiesz jest coś takiego jak kompromis - godzisz się na coś bo jest coś innego na duży plus, dlatego pisałem że to Ty musisz zdecydować.
Inwestycja - dom w którym się mieszka to nie inwestycja to koszt (to jest moja opinia).
Inwestycja to każde kolejne mieszkanie lub dom z którego czerpiemy zyski - ale to znowu moja interpretacja - Twoja może być inna - odmienna.

W każdym razie powodzenia !

Dzięki za opinię. Może inwestycja to nie do końca trafne określenie. Kupując ten dom zakładam, że będziemy mieszkać w nim dopóki dzieci nie skończą podstawówki czyli co najmniej 10 lat (15 jeśli dodać liceum). Odpada nam stres związany z budową, wożenie dzieci, bo do dobrej szkoły jest 300 m. Między czasie kupimy działkę, a potem nieduży dom modułowy. Obawiam się jednak czy ten dom za tyle lat będzie w ogóle sprzedawalny.
Nikt nie wie co będzie za 15 lat, ale czy tradycja murowanych domów w ogóle się utrzyma? Kogo będzie na to stać, przy ciągle rosnących kosztach ziemi, energii itd? W tym momencie trzeba być milionerem, żeby zacząć budowę.

fotohobby
18-05-2024, 12:17
Cena nie wydaje się wysoka za taki metraż, działkę, lokalizację i wykończenie domu. "Niskie koszty utrzymania" zapisane w ogłoszeniu mnie nie przekonują. Od kilku lat mieszka tam jedna osoba.

No więc pewnie ogrzewa sobie 3 pomieszczenia. Co tego wydatki na CWU wzrosną minimum 4-krotnie
Do tego gaz zdrożeje, więc poniżej 10kzł za rok nie zejdziesz

gondoljerzy
18-05-2024, 18:01
Z certyfikatu energetycznego wynika, że Powierzchnia mieszkalna 192,22 m2 ...
ściana zewnętrzna:: ściana 4 warstwowa, mur 25 cm, wełna mineralna 8 cm, mur z cegły, styropian 10, tynk zew. 1 cm. - wynik uzyskany 0,18; wymagany 0,20
Strop pod nieogrzewanym poddaszem - wynik uzyskany 0,17, wymagany 0,15
Podłoga na gruncie terrakota/panele 1 cm, wylewka 5 cm, izolacja 10 cm, beton 10 cm, piasek średni 20 cm - wynik uzyskany 0,21, wymagany 0,30
Tak, to przyziemie dla mnie jest ogromnym plusem. Całe jest wykończone i gotowe do „wprowadzenia”. Budując nowy dom nie zapewnię sobie takiej przestrzeni do pracy (tzn. nie w rozsądnych kosztach). Mogę co najwyżej zamiast garażu zrobić pracownię.
Woda jest podgrzewana pompą powietrzną.
Nie do końca wiadomo jak zrobiony jest dach. Prawdopodobnie 16 cm wełny między krokwiami. Poddasze nie byłoby użytkowane, może wyłożyć na podłodze wełnę?
Tak, dom jest sprzedawany z wyposażeniem, parkiety, schody drewniane, piękny ogród, kostka wokół domu, dwie automatyczne bramy…

Dodatkowa wełna na podłodze na strychu - bardzo łatwe do ułożenia i koszt niewielki. Jeśli poddasze miało by pozostać nieużytkowe, to nie wiem czemu przejmujesz się ociepleniem dachu? Mnie bardziej by martwiła ta czterowarstwowa kanapka w ścianach. Gdyby na zewnątrz była też dołożona wełna, tak jak w środku i na niej tynk silikonowy, to pikuś. Ale tu dołożono styropian, tynk zgaduj jaki i to już nie po bożemu. Nie po bożemu w sensie przepuszczalności pary wodnej i potencjalnej kondensacji wilgoci w przegrodzie.

Robinson74
19-05-2024, 00:03
Tak, te warstwy ścian należałoby skonsultować z fizykiem budowy. To znaczy zlecić mu obliczenia co do potencjalnej kondensacji pary wodnej w przegrodach.

Frofo007
19-05-2024, 06:43
Krótki wstęp.
Zastanawiamy się nad zakupem domu z 1999 r.

Jeśli lokalizacja Wam pasuje, układ pomieszczeń itp. to o ile dom jest w dobrym stanie technicznym to ja bym się nawet nie zastanawiał (no dobra, też bym się zastanawiał, ale chyba nie ma nad czym ;)).

Tych świrów z forum muratora to się nie słuchaj bo my się budowaliśmy i to jak z autami. Na forum Audi będą polecać głównie samochody tylko tej marki. Na forum BMW - już tylko BMW. A na forum budowlanym budowę.

Z tego co napisałeś dom powierzchni użytkowej ma około 200m2 - to jest normalna, fajna powierzchnia do życia, nie jest to jakaś przesada. W piwnicy z tego co napisałeś będzie prowadzona działalność gospodarcza więc nie można tej powierzchni traktować jako użytkowej dla domowników.

Co do ogrzania - proponowałbym utrzymywanie odpowiedniej temperatury tylko w pomieszczeniach użytkowych, które faktycznie są wykorzystywane, w reszcie wystarczy kilkanaście C.

Jest instalacja PV na starych zasadach wiec super. Ściana 58cm grubości więc pewnie była robiona termomodernizacja - też super. Okna max 10 lat - więc również mają odpowiednie parametry. Dostrzegam wiele plusów tej oferty.

Alternatywnie:

Budowa nowego domu to jest kilka lat wyjęte z życiorysu. Do tego dochodzi nieprzewidywalność kosztów - ceny materiałów mogą skoczyć x2 nawet w kilka lat.
Obecnie budowa nowego domu to są spore koszty, trzeba liczyć około 5tyś za m2 stan deweloperski. Dolicz koszt działki, ogrodzenia, kostki, ogrodu, wykończenia wewnątrz, tarasu itd. A gdzie fotowoltaika jeszcze na dach?

Edit: jeszcze co do powierzchni. My mamy na 2 osoby 6 pokoi i jest ok. Po prostu mieszka się wygodnie jak w domu a nie mieszkaniu w bloku. To wcale nie jest dużo.

U nas:

1. Salon.
2. Pierwsza sypialnia.
3. Druga sypialnia.
4. Pracownia.
5. Pralnio/garderoba.
6. Pokój rekreacyjny/siłownia.

W domu są jeszcze 2 łazienki, które również się sprawdzają.

Po to się mieszka w domu aby mieć więcej komfortu niż w 50m2 mieszkaniu. Te 192m2 to naprawdę nie jest jakoś dużo na rodzinę 2+2. Tutaj większość osób nie potrafi czytać ze zrozumieniem i myślą, że dom ma 440m2. Strych to strych, piwnica to piwnica. 192m2 użytkowej to jest normalny dom a nie jakiś przepych.

Teraz dużo ludzi buduje domy 80-100m2 użytkowej nie dlatego, że tyle powierzchni na rodzinę 2+2 jest idealnym metrażem - budują tyle dlatego bo na to ich stać. Gdyby mieli budżet x2 to woleliby wybudować właśnie 200m2 bo to jest metraż zapewniający komfort dla domowników. 80m2 to ma większe mieszkanie a dom to ma być dom.

Konsultant Viessmann
22-05-2024, 12:08
Krótki wstęp.
Zastanawiamy się nad zakupem domu z 1999 r. (link do zdjęć na końcu). Łącznie ma ok 440 m2: wysokie przyziemie ok 100m2 + powierzchnia użytkowa domu ok 200 m2 (7 pokoi) + 100 m2 strychu użytkowego. Dom jest w bardzo dobrym stanie technicznym (na ten moment ocena wizualna), zbudowany z porothermu, podwójnie ocieplony styropianem, zadbany. Za wyjątkiem strychu wszystkie pomieszczenia wykończone wysokiej jakości materiałami (pomieszczenia w przyziemiach gładzie, panele, płytki; żadnej wilgoci).

Dom obecnie ogrzewany jest gazem + ma panele fotowoltaiczne.

Nie potrzebujemy aż takiej powierzchni do życia (rodzina 2+2 + działalność w przyziemiu dla nas), ale dom jest w świetnej lokalizacji, ma piękną działkę 1100 m2. Nie wszystkie pomieszczenia byłyby ogrzewane. Strych całkowicie wyłączony z użytku i częściowo niektóre pomieszczenia.

Czy pakowanie się w duży, drogi dom, gdzie nie wszystkie pomieszczenia będą użytkowane ma wogóle sens? Przy ciągle rosnących cenach zastanawia mnie głównie kwestia ogrzania tego "pałacu".



https://www.otodom.pl/pl/oferta/bardzo-niskie-koszty-utrzymania-komfortowy-dom-ID4lQ2f.html?_ga=2.198729391.1877227747.1715604833-1950552292.1681739641&_gl=1*1jtup2f*_ga*MTk1MDU1MjI5Mi4xNjgxNzM5NjQx*_ga _6PZTQNYS5C*MTcxNTYwNDgzMy42LjAuMTcxNTYwNDgzMy42MC 4wLjA.

chcesz oszacować koszty ogrzewania różnych mediów zapraszam do skorzystania z kalkulatora https://viessmann-projektant.pl/kalkulatory-schematy

asolt
22-05-2024, 12:46
chcesz oszacować koszty ogrzewania różnych mediów zapraszam do skorzystania z kalkulatora https://viessmann-projektant.pl/kalkulatory-schematy

Wiele ten kalkulator i mu podobne nie pomogą bo potrzebna jest kluczowa wielkosc czyli zapotrzebowanie na ciepło tego budynku. Tym bardziej ze niektóre pomieszczenia mają byc ogrzewane do nizszych temperatur. Najpierw dokladne i rzetelne ozc z róznymi wariantami temperatur wewnętrznych w poszczegolnych pomieszczeniach, a dopiero pozniej mozna skorzystac z kalkulatora.

Konsultant Viessmann
23-05-2024, 11:42
Wiele ten kalkulator i mu podobne nie pomogą bo potrzebna jest kluczowa wielkosc czyli zapotrzebowanie na ciepło tego budynku. Tym bardziej ze niektóre pomieszczenia mają byc ogrzewane do nizszych temperatur. Najpierw dokladne i rzetelne ozc z róznymi wariantami temperatur wewnętrznych w poszczegolnych pomieszczeniach, a dopiero pozniej mozna skorzystac z kalkulatora.

przeczytaj post zanim coś napiszesz. Wszystko ma bo ma świadectwo energetyczne.

asolt
23-05-2024, 12:00
przeczytaj post zanim coś napiszesz. Wszystko ma bo ma świadectwo energetyczne.

Swadectwo ma, ale to nie oznacza ma wszystkie dane, pomijam dokładnosc wykonania swiadectwa, a raczej jego dopasowania do istniejących wymagań. Swiadectwo nie jest,chociaz powinno byc wiarygodnym zródłem informacji. Wiele przyczyn sie na to składa, ale nie tym jest mowa. Skoro jednak uwazasz ze swiadectwo to podstawa to skoro inwestor chce grzac mniej w niektórych ponmieszczeniach to powiedz jak to wyciągnąc ze swiadectwa. Niestety tego swiadectwo nie powie.
Co do jakosci swiadectw mam swoje zdanie i wynika ono z porównania danych ze swiadectwa z moimi obliczeniami. Róznice czesto przekraczają 70-80%. Zdarzają sie takie cuda jak WG i spełnione WT2021 przy grzaniu gazem cz PC. To jest niemozliwe w rzeczywistosci, a mozliwe tylko na papierze. Obliczanie kosztów ogrzewania tylko a podstawie swiadectwa jest obarczone duzym ryzykiem. Takie porady to niedzwiedzia przysługa, dom nie jest typowy i trzeba podejsc indywidualnie do tematu.

d7d
23-05-2024, 12:46
chcesz oszacować koszty ogrzewania różnych mediów zapraszam do skorzystania z kalkulatora https://viessmann-projektant.pl/kalkulatory-schematy
Kalkulator do oszacowania może jest dobry ale:
1. gaz ziemny - nie ma ceny 1 kWh lub 1 m3 gazu a ceny oparte są o PGNiG
2. gaz ziemny - nie ma możliwości zmian ceny 1 kWh i ceny 1 m3 gazu
3. gaz ziemny - nie ma możliwości zmiany wartości energetycznej gazu
4. gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy - nie ma możliwości zmiany efektywności / sprawności kotłów
5. pompy ciepła - nie ma możliwości zmian cen G11, G12 i G12w i są domyślne z Tauron
6. ceny prądy w G11, G12 i G12w są różne w w różnych PC i do tego różne od tych z grzaniu z COP = 1
G11 - 1,32, 1,31 i 1,26
G12 1,20, 1,20 i 1,14
G12w - 1,17, 1,20 i 1,11
7. Łączna ee dla gospodarstwa domowego też ma różne ceny G11, G12 i G12w

asolt
23-05-2024, 13:46
Kalkulator do oszacowania może jest dobry ale:
1. gaz ziemny - nie ma ceny 1 kWh lub 1 m3 gazu a ceny oparte są o PGNiG
2. gaz ziemny - nie ma możliwości zmian ceny 1 kWh i ceny 1 m3 gazu
3. gaz ziemny - nie ma możliwości zmiany wartości energetycznej gazu
4. gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy - nie ma możliwości zmiany efektywności / sprawności kotłów
5. pompy ciepła - nie ma możliwości zmian cen G11, G12 i G12w i są domyślne z Tauron
6. ceny prądy w G11, G12 i G12w są różne w w różnych PC i do tego różne od tych z grzaniu z COP = 1
G11 - 1,32, 1,31 i 1,26
G12 1,20, 1,20 i 1,14
G12w - 1,17, 1,20 i 1,11
7. Łączna ee dla gospodarstwa domowego też ma różne ceny G11, G12 i G12w

Biorąc pod uwagę niedokladność swiadectw i brak mozliwości zmiany parametrów i cen ten kalkulator jest mało przydatny, nawet do szacunków, a w tym konkretnym przypadku gdzie przyszły inwestor obawia sie kosztów ogrzewania w tak duzym domu kalkulator niewiele mu pomoze, o ile pomoże.

d7d
23-05-2024, 14:31
Do wstępnych i bardzo zgrubnych szacunków może być.
Tylko, że arkusz obliczeniowy jest zablokowany i chroniony hasłem.
Po co mi wynik który ma fałszywe dane wejściowe których nie można zmienić na poprawne?

Chris Zielonka
23-05-2024, 20:06
Pisanie o za dużym domu to jakaś pomyłka - tak jest jak się człowiek wychował w klatkach. Do 19 tego roku życia mieszkałem z rodzicami w jednopokojowym mieszkaniu spaliśmy z siostrą w kuchni. Po wprowadzeniu do bliźniaka gdzie każdy miał swój pokój zdawało mi się że mam pałac. Po kilku latach zacząłem się dusić w pokojach poniżej 20 m kw. Czuję się jak szczur w klatce. Chętnie zamieszkałbym w parterówce o powierzchni 200 m kw z salonem 100 m kw i wyjściem na taras. Mogę dopłacić do ogrzewania choć zda mi się że ów dom i tak zje mniej niż mój stary bliźniak. Nie bać się i zamieszkać. Człowiek całkiem inaczej funkcjonuje jak go ściany nie przytłaczają.