PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wyciszeniem okien



hraum
02-06-2024, 13:31
Witam, mam problem z wyciszeniem okien w mieszkaniu.

Przez zamknięte okna słychać sąsiadów normalnie rozmawiających na swoim balkonie. Wieczorem, nawet z balkonu oddalonego 40 metrów. Sąsiad rozmawiając na balkonie pode mną potrafi mnie zbudzić (przez zamknięte okna!).

Prośba o podpowiedzi, gdzie jeszcze mogę szukać rozwiązania, co jeszcze sprawdzić, wymienić?

Poniżej kilka informacji, które mogą pomóc w diagnozie:
- budynek jest w kształcie litery U
- moja sypialnia ma 2 wysokie okna od wewnątrz, w samym rogu
- w innych pomieszczeniach wydaję się być mniejszy problem, ale nadal, te same okna
- 2 piętro z 4
- nowe budownictwo
- okna firmy Siegenia
- na gwarancji fachowiec poprawił sytuację o połowę
- ponoć była jakaś japa, ale wymienił plastiki, uszczelkę i ustawiał te okna prawie 1,5h
- wywietrzniki wypchałem watą węglową, prawie szczelnie
- dowiedziałem się już, że mógłbym wypchać wywietrzniki gąbkę otwartokomórkową, ale nigdzie takiej nie znalazłem

Elfir
02-06-2024, 14:25
po prostu trzeba mieć okna dzwięckoszczelne

finlandia
02-06-2024, 20:23
Sigenia to marka okuć a nie okien. Nazwę/logo producenta można czasem znaleźć na klamce, w napisie na ramce międzyszybowej lub na jakiejś naklejce.
Ale to wiele nie zmienia, bo nadal nie wiadomo co u Ciebie jest z oknami oraz hałasem.
Bez szczegółowych danych / fot to jest tylko gdybanie.

Ps. Nwiewnik można wymienić na dzwiękoszczelny. Jest wiele takich o Rw rzędu 40 db (gdzie zwykłe okno może mieć max 28-32 dB)

hraum
03-06-2024, 20:50
@Elfir
Łatwo powiedzieć jak się samemu buduje budynek. Deweloper raczej nie bierze listy życzeń. Mieszkanie jest zrobione raczej średnią półką, więc na pewno takich okien nie mam. Nie wiem czy w ogóle mógłbym wymienić. Jaki to jest koszt i czy mogę wstawić tylko szyby czy cała ramkę dookoła i resztę też?

@finlandia
No właśnie chciałbym się zorientować co może być przyczyną tego hałasu. Mam nadzieję, że podczas krótkiej dyskusji mógłbym uzupełnić wiedzę i zweryfikować hipotezy.
Na ten moment:
- wywietrzniki
- szyby
- rama
- uszczelki dookoła

Czy coś pominąłem? Jak wykluczyć, że poszczególne elementy są ok?

Dołaczam zdjęcie.

Sugerujesz, że to wywietrznik? Są jakieś sposoby na to, aby zweryfikować czy to na pewno ten element?

469103
469104
469105

finlandia
04-06-2024, 09:27
Sugeruję jedynie, że nie znamy przyczyn hałasu. Czy to tylko subiektywne odczucia, czy może okna są dobre i tłumią tyle ile mogą w danej konfiguracji, czy są w nich jakieś błędy/ skróty wykonawcze. Ale skoro fachowiec poprawił sytuację to można gdybać, że to ostatnie zostało wyeliminowane.

Nawiewnik ze zdjęcia wygląda przyzwoicie (sądziłem że to może jakaś goła dziura z klapką z zerową akustyką.

Na drugim zdjęciu nic nie widzę - żadnego napisu. Może go nie być wcale, a może jest w innym miejscu.
Te foty są dla mnie zbyt zbliżeniowe (tak jakbym w ogłoszeniu oglądał kierownicę pięknego auta, ale nie pokazane że to auto ma koła od taczki).

Pozostaje poszukać fachowców:
1- od badania akustyki by znaleźli przyczyny.
2. - od okien. Być może też coś poprawią, bo przecież serwis na gwarancji tylko naprawi co niezgodne a nie podniesie standardu okna poprzez wymianę uszczelek na lepsze, dołożenie okuć itp.

maaszak
04-06-2024, 09:58
- moja sypialnia ma 2 wysokie okna od wewnątrz, w samym rogu


Czy te dwa okna są oddzielone kawałkiem ściany czy też schodzą się w narożu "na styk" dodatkowym profilem? Jeśli to ten drugi wariant to również problemem słabej akustyki jest zapewne niedokładny montaż w tym właśnie miejscu. Niestety okna narożne są bardzo problematyczne.
Czy sąsiedzi też tak mają? Może okna to tylko część problemu. Czy mieszkałeś już w sezonie zimowym? Zauważyłeś jakieś przedmuchy zimnego powietrza (nie tylko w koło okien)?