PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wykonać dyletację przy kominie systemowym Leier-a



toyo69
29-06-2005, 22:11
Jak w temacie - poradźcie.
Komin znajduje się w środku budynku w lini ściany nośnej wraz z kanałami wentylacyjnymi (też Leier-a). Przed kominem ma powstać słup żelbetowy następnie komin i pustaki wentylacyjne oraz kolejny słup nośny.
Napewno trzeba wykonać dyletację między pierwszym słupem a kominem. Co z pustakami wentylacyjnymi - czy je łączyć zaprawą z kominem i następnie odyletować pustaki wentylacyjne od następnego słupa?Czy dyletacja tylko na pustakach kominowych?
Z czego dyletacja? - wełna czy pozostawić minimalną przerwę.

happyluke
29-06-2005, 22:19
Jak rozwiązana jest sprawa stopy fundamentowej? Czy są oddzielne fundamenty pod komin i pod słupy? Czy także są oddylatowane?

toyo69
29-06-2005, 22:23
Jest jedna wspólna ściana fundamentowa pod słupy i pod komin (w/g projektu)

KaiM
30-06-2005, 13:23
Moim skromnym zdaniem sposób wykonania fundamentu nie powinien mieć tutaj znaczenia.

Liczy się powód dla ktorego dylatujemy komin - a jest nim rozszerzalność cieplna. Przechodzą przez niego spaliny o temp. 400 stopni, w przypadku pożaru sadzy może być to nawet i 1000 stopni. Gdyby był na sztywno przymurowany do ścian i stropu - coś musi pęknąć. I żeby się od takiej sytuacji zabezpieczyć oddzielamy komin od reszty konstrukcji domu. Fundament się raczej nie powinien nagrzewać od komina ponieważ ciepło idzie do góry.

Nie mam Leiera ale Bolesławca i zrobiłem tak. Wszystko co się może nagrzewać, czyli kanał spalinowy, kanały do DGP i wentylacji (u mnie wykonane z ceramicznych pustaków dymowych Wienerbergera w celu redukcji kosztów) są wymurowane razem w całość. Wyszedł z tego zgrabny i równy komin. Cały komin jest zdylatowany od ścian i stropu na całej długości.

Jeszcze nie palę ale myślę że będzie OK. Takie rozwiązanie doradził mi producent kominów.