PDA

Zobacz pełną wersję : Skalniak



krzysztofh
30-06-2005, 07:10
Chciałbym założyć skalniak o wymiarach ok 2,5m x 5m. Teren jest płaski, więc stąd pomysł aby go urozmaicić.
Jak pytałem w firmie sprzedającej kamień to mi powiedzieli, że na taki skalniak potrzeba ok 4ton kamienia.
Co Wy na to?
Jak właściwie się do tego zabrać?
chciałbym zrobić go sam.

aaalicja
30-06-2005, 09:58
Aż 5 ton? O la la...
Zajrzyj tu: www.ogrodnictwo.net/news.php?id=15

aaalicja
30-06-2005, 10:01
Sorki, dodałam Ci 1 tonę, ale 4 tony to też duuużo.

krzysztofh
30-06-2005, 11:56
dzięki
Ale dalej mam wątpliwości, czy te kamienie powinny tworzyć coś w rodzaju warstwy na całej powierzchni skalniaka, czy tylko po obrzeżach, bo jak na całej powierzchni to ten skalnia to raczej kupa kamieni.
Sorry ale jak na razie mam blade pojęcie o skalniakach.

Tomasz M.
30-06-2005, 13:03
Jeśli chodzi o to, żeby na tym skalniaku rosły jakieś specjalne skalne rośliny to nie wiem. Ale jeśli jest to raczej tylko kwestia urozmaicenia terenu, to u mnie zrobione jest to tak:
Zbudowany został rodzaj murka z kamienia (chyba w ostatnim albo przedostatnim Muratorze jest przepis) - w jednum miejscu z płaskich kawałów piaskowca, a w innym z bloczków granitowych, spajanych małą ilością zaprawy (zeby była jak najmniej widoczna z zewnątrz). W środku tak powstałej "wielkiej donicy" wyłożono grubą czarną folią (nie na spodzie, tylko same murki) i nasypano dobrej ziemi. Zasadzono drzewka i krzewy. Na wierzch poszła kora, która zamaskowała też brzegi folii.

krzysztofh
30-06-2005, 13:50
Dzięki za pomoc.
Piszcie dalej posiadacze takich ogródków skalnych. W moim przypadku ma to być raczej urozmaicenie płaskiej powierzchni przed domem. Nie planuję jakiś wyjątkowo trudnych w utrzymaniu roślin alpejskich itp., raczej jakieś małe, aby nie zasłoniły całkowicie kamieni.

ewa
04-07-2005, 08:30
My przytoczyliśmy kilka głazów z pola, do tego trochę kamieni, uzupełnić ziemią i już gotowe. Zależnie od chęci może być ich więcej lub mniej.
U nas do przetoczenia najwiekszego głazu trzeba było 6ciu chłopa i sporo piwa :))

ankalenka
07-07-2005, 08:47
kup sobie książkę o skalniakach. Widziałam 3 różne w Leroyu. Jedną nawet nabyłam, ale gdzieś wsadziłam i juz 4 dzień szukam, więc Ci nie pomogę. ale pamiętam że było tam dużo praktycznych porad, rysunków, sposobów układania kamieni oraz gotowych propozycji nasadzeń - praktyczna ściągawka.