PDA

Zobacz pełną wersję : zabudowa szeregowa - sąsiad buduje niezgodnie z prawem



mirrud
01-07-2005, 06:56
Mam taki problem:
Rozpoczynam budowę domu w zabudowie szeregowej. Już na początku geodeta stwierdził, że sąsiad wszedł na moją działkę na 4cm (podobno to znikoma szkodliwość). W trakcie kopania dołu (dom zgodnie z warunkami zabudowy musi być podpiwniczony) okazało się, że sąsiad zrobił piwnicę na wysokość ok 160cm, moja ma 230cm. Dodatkowo moja piwnica graniczy z jego garażem (garaż w obrębie domu) którego fundament ma jedynie 120cm. Aby ściana jego domu nie zawaliła się, muszę podkopać i uzupełnić betonem jego fundamenty.
Do diabła przecież w zabudowie szeregowej wyraźnie jest okreslone co i jak ma wyglądać. Ta jego piwnica jest chyba za niska. A fundament garażu... Przecież wiadomo że obok stanie kiedyś drugi dom. Czy w związku z dodatkowymi kosztami jakie musze ponieść na "rozbudowę" fundamentów sąsiada, mogę się od niego domagać rekompensaty?

Mam jeszcze dwa wyjścia:
1) Nic nie robić, niech w trakcie mojej budowy jego ściana się zawali skoro odwalił taką kichę.
2) Zgłosić do nadzoru budowlanego, jeśli rzeczywiście dopatrzą się uchybień, niech sąsiad rozbiera swój dom.

Jestem negatywnie nastawiony, bo ten sąsiad to dla mnie straszna kula u nogi. Nie odbierał pism co wydłużało moje oczekiwanie na pozwolenie na budowę. Do niczego nie chce się dorzucić: do wygłuszenia pomiędzy budynkami, do płotu, do pociągnięcia gazu.
czeka jak wszystko my zrobimy.

czaruś
01-07-2005, 07:17
wybieram bramkę nr 2 - zdecydowanie ... i powodzenia

Buduj
20-03-2006, 22:03
Nie popuszczaj gdyż póżniej możesz miec jeszcze większe problemy takie jak ja:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66913