PDA

Zobacz pełną wersję : zmiany w projekcie - w czasie stawiania domu !!!!



doli
01-07-2005, 10:00
Mamy juz pozwolenie na budowę i ściany zewnętrzne do stropu - chcielibysmy zrobić pewne zmiany:
-zlikwidować 2 okna
- zrobić dodatkowe drzwi tarasowe
- zrezygnować z jednej ściany w środku (jest to ścianka nośna, ale była tam wstawiona, gdyż w tym miejscu pierwotnie był komin, ale został przeniesiony gdzie indziej)

Czy takie zmiany należy nanosić na projekt i gdzie ewentualnie je zgłosić - mam pozwolenie, projekt był adaptowany w tamtym roku. Prosze o porady

Dorota

agaj197
13-07-2005, 18:23
też jestem zainteresowana!
ludzie pomóżcie początkującym! :cry:

robert skitek
15-07-2005, 23:37
zmiany elewacji i zmiany konstrukcji wymagaja projektu zamiennego

Mita
16-07-2005, 10:38
Zgłaszasz sie do swojego projektanta, on Ci poprzelicza i wygeneruje wszystkie rzuty ew.przekroje, na jakich wystepuja zmieniane elementy, zapłacisz mu (niestety dla Ciebie), poleziesz z tym do starostwa, gdzie wypełnisz druczek zmiany pozwolenia na budowę i dzielnie zniesiesz nienawistne spojrzenia. Potem poczekasz na uprawomocnienie sie pieczatki i już :wink:
Tylko nic nie rób bez tej procedury, bo Ci nadzór budowlany przywali karę :evil: Nie warto ryzykować.

Rocky
31-08-2005, 23:04
zmiany elewacji i zmiany konstrukcji wymagaja projektu zamiennego
Czy zmiana koloru elewacji lub zmiana koloru dachówki też?

Żona budowniczego
03-09-2005, 22:24
zmiany elewacji i zmiany konstrukcji wymagaja projektu zamiennego
Czy zmiana koloru elewacji lub zmiana koloru dachówki też?

Z tego co pamiętam - projektu zamiennego wymagają istotne zmiany w projekcie. Tylko nigdzie nie jest napisane co jest zmianą istotną, więc najlepiej pytaj swojego kierownika budowy i w urzędzie.

Zmiana koloru elewacji i koloru dachówki oczywiście na pewno nie wymaga projektu zamiennego. :lol:

acca5
05-09-2005, 10:55
A jak wypelnie druczek zmiany pozwolenia na budowe to ile czasu mam czekac na uprawomocnienie pieczatki?

Żona budowniczego
05-09-2005, 11:27
A jak wypelnie druczek zmiany pozwolenia na budowe to ile czasu mam czekac na uprawomocnienie pieczatki?

Tyle ile na normalne pozwolenie na budowę! To jest jakby jeszcze raz od początku (przynajmniej w naszym mieście).

acca5
05-09-2005, 12:49
OKY, to może jednak zdąże przed wiosną ,bo wtedy zaczynam. A jeszcze znalazłam pare waznych poprawek do wykonania w projekcie.
Dziękuję

Aga KN
19-09-2005, 15:19
Robert ma rację co do zmian i trybu ich zgłoszenia, bardzo możliwe że będziecie musieli jak my dołączyć dodatkowo zgodę autora projektu na zmianę (np. likwidacja okna, drzwi itd...)

pozd.
Aga

TASIJA
18-10-2005, 13:30
ILE SIĘ PŁACI ZA TAKI PROJEKT ZAMIENNY ? MOŻE KTOŚ PODPOWIE :)

Heath
16-11-2005, 12:25
Hmmm, a mi inspektor w starostwie powiedział że jeżeli nie jestem zdecydowany co do likwidacji jednego okna to może je "skreślić" później kierownik budowy wpisem w dzienniku. - było to miesiąc temu.
Nie jestem specjalnie biegły w najnowszych przepisach, ale zdawało mi się że ma rację. Prawda li to?
Aha, jestem już po adaptacji i mam pozwolenie na budowę.
I czy autor projektu musi wyrazić zgodę na likidację 1 okna i zamiany jednego na 2 mniejsze?

AlaB
30-12-2005, 22:58
W naszej nowozakupionej 15-letniej budowie są okna zamiast drzwi garażowych i takie tam niewielkie różnice z projektem. Przed kupnem wymogliśmy na Nadzorze Budowlanym opinię i napisali w decyzji że są to zmiany nieistotne, ale myślę że kiedy okazałoby się ze występujemy o nowe pozwolenie (stary projekt sprzed 15 lat wymaga zmian) a są takie różnice to skończyłoby się na karze za samowolę. Chyba trzeba jednak poczekać na decyzje na piśmie że odstępstwa są nieistotne. Kwoty ew.kar są chyba bardzo duże :roll:

k.kryzys
18-01-2006, 00:44
na takie drobiazgi nie trzeba zmiany pozwolenia na budowę, urząd też wam już nic nie powie - nowelizacja prawa budw. z zeszłego roku, teraz decyduje li tylko projektant.

Daroll
10-05-2006, 21:24
My mielismy tez rozne zmiamy ale nie byl potrzebny do tego projekt zmiam tylko pozwolenie archit , jedynie potrzeba byla gdy zachcialo nam sie piwnic .
Zmiany byly takie: pomniejszenie okna w salonie, zlikwidowanie podcieni od strony wejscia i od strony tarasu, powiekszenie ubikacji i lazienki kosztem suszarni ,czyli przesuniecie scianek.

pozd Beata

gibzwein
20-05-2006, 11:51
Istotne zmainy są wymienione w prawie budowlanym. Nie mam w tej chwili pod ręką ale napewno są to zmiany kubatury, wymiarów, wysokości przeznaczenia obiektu itp. Na wszelki wypadek przy zmianie elewacji zapytać w nadzorze budowlanym a wszystkie zmiany muszą być naniesione w dokumentacji i podpisane przez projektanta jako nieistotne.

magalena
25-05-2006, 15:15
Oto co znalazłam w prawie budowlanym:

Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) (77) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji;
3) (78) (uchylony),
4) (79) (uchylony),
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) (80) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
6. (81) Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.

Zmiany koloru elewacji nie jest tam wymieniona - a projektant ma kwalifikować odstąpienia ale o ile chodzi o ust 5.
Czy ja dobrze myślę?


A jeżeli zapomnę elewację wytynkować to spoko? chodzi mi o to, ze w projekcie jest ściana 3-warstwowa z tynkiem w kolorze piaskowym, a ja robę klinkier na zewnątrz...

kazber
14-09-2006, 06:02
Witam i prosze o rade.

Zamierzam zmienic sposob ogrzewania z butli na pompe ciepla. W zwiazku z powyzszym chcemy tez zlikwidowac jeden z kominow. Czy to trzeba gdzies zglaszac???

Pozdrawiam,
Kazik

stalowa
16-10-2006, 13:41
no dobra, a czy niewybudowanie piwnicy trzeba zgłaszać, jeżeli tak to gdzie?

Geno
17-10-2006, 09:05
no dobra, a czy niewybudowanie piwnicy trzeba zgłaszać, jeżeli tak to gdzie?
Przed czy po wykonaniu inwestycji?

stalowa
17-10-2006, 16:23
a co za róznica przed czy po . trzeba czy nie? :evil:

Geno
18-10-2006, 08:54
a co za róznica przed czy po . trzeba czy nie? :evil:
Taka ,że przed sie da a po nie bardzo...

Trzeba-projekt zamienny i zmiana decyzji pozwolenia na budowę.

stalowa
18-10-2006, 10:36
a co za róznica przed czy po . trzeba czy nie? :evil:
Taka ,że przed sie da a po nie bardzo...

Trzeba-projekt zamienny i zmiana decyzji pozwolenia na budowę.
nawet jeżeli projektant zezwala na dokonanie takich zmian?

Autorzy projektów wyrażają zgodę na następujące zmiany w dokumentacji:

* dostosowanie fundamentów do warunków geotechnicznych w miejscu
posadowienia budynku
* podpiwniczenie budynku lub rezygnacja z podpiwniczenia
* zmiana lokalizacji ścian działowych i wewnętrznych otworów drzwiowych (przy zachowaniu nośności elementów konstrukcyjnych budynku)
* zmiana rodzaju stropów przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów
* zmiana kąta nachylenia połaci dachu w granicach 5 stopni
* zmiana pokrycia dachowego
* zmiana technologii wykonania domu: materiałów ściennych, izolacyjnych i wykończeniowych pod warunkiem zachowania walorów użytkowych budynku i przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów
* zmiany wymiarów rzutu poziomego budynku w granicach 5%
* realizacja obiektu w lustrzanym odbiciu
* zmiana przebiegu instalacji wewnętrznych w budynku zgodnie z uzyskanymi warunkami dostawy mediów.
* Niezbędne zmiany usytuowania otworów okiennych umożliwiające prawidłowe nasłonecznienie pomieszczeń

Geno
18-10-2006, 10:54
Zgoda Projektanta nie oznacza automatycznej zgodności z Prawem Budowlanym bo w końcu jest nadrzędne.

Dopóki nie napiszesz na jakim jesteś etapie* to nie wiem co Ci odpisać.

*przed czy po uzyskaniu decyzji pozwolenia na budowę

stalowa
18-10-2006, 11:03
no dobra przyznam się.... :cry:
domek stoi i czeka na wykończenie... :oops:
a piwnica jest w projekcie a w rzeczywistosci jej nie ma

Geno
18-10-2006, 11:04
no dobra przyznam się.... :cry:
domek stoi i czeka na wykończenie... :oops:
To się chyba lepiej nie przyznawaj i módl co by nikt nie przyszedł na odbiór*.

*w ramach pocieszenia - bardzo rzadko przychodzą, kierownik zaś ryzykuje utratą uprawnień i sądem ->poświadczenie nieprawdy

stalowa
18-10-2006, 11:12
historia domku jest troche zawiła.
help ! powiedz jak z tego wybrnąć...
moze jeszcze mozna cos zrobic? :cry:

Geno
18-10-2006, 11:15
historia domku jest troche zawiła.
help ! powiedz jak z tego wybrnąć...
moze jeszcze mozna cos zrobic? :cry:

Można chyba przez legalizację samowoli budowlanej ale nigdy tak nie robiłem więc nie znam dokładnie szczegółw - trzeba by się w Prawo Budowlane nieco wczytać.