PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty eksploatacyjne



Leszek K.
01-07-2005, 09:01
Witam jako nowy forumowicz.
Archiwum jest dość przepastne, więc może prościej będzie zapytać (lokuję pytanie w paru miejscach).

Otóż jestem przed decyzja o budowie domku, ale nie mogę (prawie) znaleźć informacji ( w czasopismach Muratora - nie kupuje jednak systematycznie, ani w Internecie) o typowych kosztach EKSPLOATACYJNYCH domu jednorodzinnego.
Rozumiem, że to zależy od wielu czynników, ale może jest dostępna jakaś statystyka lub dane porównawcze dla różnego wykonania domu, różnego ogrzewania, opłat stałych i zmiennych - np. odniesionych do m2, itp.?
Wszakże w domach jednorodzinnych żyje w Polsce bardzo dużo ludzi i jakieś doświadczenia, oceny i wyceny powinny być dostępne, jak sobie to wyobrażam.
Uprzejma prośba: czy znacie wydawnictwa lub wypowiedzi na forach gdzie ten temat był poruszany (bardziej "monograficznie", jakiś raport?), a jeśli tak, to gdzie (tytuł, numery). Ew. może mógłbym prosić o nakierowanie na dane z Internetu?
Zadanie sobie takiego pytania uważam za kluczowe na etapie wstępnej decyzji o budowie domu i nie mniej ważne od kosztów samej budowy, o czym, dla odmiany, pisze się dość szeroko.
Słyszałem wiele razy o tym, że eksploatacja domu może być znacznie tańsza niż mieszkania (w Warszawie), ale na ile?
Czy skompensuje to dodatkowe koszty dojazdu do miasta, ochrony, podatek od nieruchomości (wkrótce katastralny), itp.?
Czuję że moje pytanie jest za ogólne, więc zawężam poprzez takie założenia:
dom ok. 130 m2, z poddaszem mieszkalnym, nowoczesna technologia budowy (dopiero będzie budowany) , np. z keramzytu lub Ytonga, ogrzewanie prawdopodobnie gazem (najchętniej miejskim) + kominek, dom raczej w zabudowie osiedlowej, do 50 km od Warszawy...

Dziękuję uprzejmie z góry za wskazówki

Leszek

flayp
01-07-2005, 10:57
mieszkam 1,5 roku w domku, wcześniej w krótkim odstępie czasu w trzech mieszkaniach w bloku. koszty nie są mniejsze (trójmiasto) w domku jeśli chodzi o sumę wydatków, natomiast są znacznie mniejsz w przeliczeniu na metry, a do tego dochodzą korzyści: garaż, ogród, okolica (nie blokowisko). więc pewnie warto. ale do rzeczy. Obecnie czyli latem koszty są: energia elektryczna około 120 -140 zł/mc, gaz (podgrzanie wody użytkowej+kuchenka) - około 120 zł/mc, woda - około 80 zł /mc, podatek od nieruchomości 250 zł/rok, przegląd pieca gazowego 120 zł/rok, wywóż śmieci (1x na dwa tygodnie) - 110 zł/pół roku, kominy: przegląd - 30 zł/rok, czyszczenie - jeszcze nie wiem, zimą oczywiście ogrzewanie - około 400 zł/mc za gaz więcej, ale teraz mam kominkowe, więc zimą za gaz około 200 zł/mc, ale trzeba doliczyć ceną drzewa. Na razie paliłem jeden sezon więc małe mam porównanie.
To chyba tyle, poza tym zależy gdzie stoi domek, brak kabla TPSA powiększy koszty używania tel. kom., internet ??? ja mam radiowy 67zł/mc (prędkość taka sobie, ale inaczej nie mogę. TV- normalna antena nie daje rady, kablówki nie ma więc staelita 70 zł/mc.
Dojazd - różnie autem wiadomo, bilety autobusowe oczywiście za miastem z innym strefami taryfowymi itd.
Dom ma 140 m2 powierzchni użytkowej, poddasze użytkowe, garaż, działka 700 m2, rodzina - 4 os.
Niestety za luksus mieszkania w domu dochodzą koszty, o których w bloku w ogóle się nie wie, ale coś za coś. ZA NIC NIE WRÓCĘ DO BLOKU!!!