PDA

Zobacz pełną wersję : Generalny Wykonawca - jak nie dac sie naciagnac na koszty



Rafal Blecharz
01-07-2005, 11:20
Witam

Buduje budynek posilkujac sie Generalny Wykonwca. Ponizej w pkt. bede umieszczal jego sztuczki na naciagniecie mnie na koszty oraz moje niedociagniecia.

Moj Dziennik Budowy (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32653)

Komentarze do dziennika (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32654)

Bledy z mojej strony i bledy w projekcie budynku

1. Brak doglebnej analizy indywidualnego projektu budowlanego pod wzgledem wplywu zastosowanych elementow na koszty budowy.
a) Podbitka bocznych scian szczytowych z boazerii.
b) Klinkier na fragmentach elewacji
c) Plaskie fundamenty zaprojektowane dla pochylego terenu dzialki.
d) W projekcie brak instalacji odgromowej
e) W projekcie brak instalacji C.O.
f) W projekcie brak instalacji wod-kan
g) W projekcie brak kanalow do odprowadzenia spalin z zamknietej komory spalan dla pieca gazowego C.O. - dla spalin robi sie osobne szyby wentylacyjne (kominowe), ktore powinny zostac zaprojektowane przez Architekta. - teraz musze robic osobne przebicia przez dach.
h) projekt fundamentow nie nadajacy sie do mojej pochylej dzialki

2. Brak doglebnej analizy przedstawionego kosztorysu ofertowego pod wzgledem zastosowanych podstaw wyceny, norm KNR i warunkow, ktore moga lezec u podstaw zastosowania danej pozycji KNR.

3. Nie wymusilem na Wykonawcy dostarczenia harmonogramu robot.


Jak GW naciagal mnie na koszty

a) Wybiorcze modyfikacje opisow dla norm KNR.
b) Wprowadzanie elementow do pozycji kosztorysu, ktore nie maja miec miejsca dla wybranej pozycji wg. normy KNR. Przyklad - wprowadzenie gipsu do mocowania styroduru izolacji pionowej fundamentow
c) Zawyzanie norm dla pozycji
d) Podwojne kosztorysowanie jednych elementow.Przyklad 1- poprzez modyfikacje opisu normy KNR przez usuniecie slowa "nasycone", dopisal nowa pozycje w koszotrysie "Impregnacja drewna". Przyklad 2 - wykonwca wpierw robi wylewki, a poznie chce je wyrownywac bo sa nierowne.
e) Zamiane sposobu impregnacji drewna z olejowej na solna
f) Brak uszczegolowienia w kosztorysie klasy dostarczanych produktow. Przyklad 1 -wykonanie dachu z blachodachowki bez podania jej producenta i parametrow jakosciowych. Przyklad 2 - wykonanie kafelek bez podania producenta i parametorw jakosciowych.
g) Subtelne zmiany z kolejnosci robot - wyplywajace na podstawy wyliczen kosztorysu ofertowego. Przyklad 1 - kosztorys ofertowy obejmowal izolacje calosci przed wymurowaniem scianek wewnetrznych, GW - wymorowal je juz na wylewce. Powierzchnie powninny zostac skorygowane o pow. scianek wewnetrznych.
h) Wykonawca dostarczym inne szklo okienne, probujac wmowic ze sa Wymaganej klasy. Przyklad 1. Dostarczyl okna klasy O2 zamiast P2.

Gdybym zaczynal od poczatku

a) Po otrzymaniu kosztorysu - oddalbym go do niezaleznego kosztorysanta w celu weryfikacji opisowych i nakladowych.
b) Po 1 weryfikacji koszorysu zatrudnilbym doswiadczonego Inspektora Nadzoru celem weryfikacji punktow w kosztorysie oferotwym pod wzgledem racjonalnosci zapisow.
c) Nalezy uszczegolowic jakosc dostarczonych materialow.
d) Nalezy uszczegolowic parametry dostarczanych materialow.
e) Z technologii 1 warstwowej betonu komorkowego 36.5 cm - murowalbym w technologii 2 warstwowej beton komorkowy (lub ceramika) + styropian
f) Nie kupilbym dzialki nawed lekko pochylej
g) Zatrudnilby GW pod warunkiem, ze ja place za materialy.

Pozdrawiam Budujacych.

Komentarze do dziennika (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32654)

studioab
10-02-2006, 08:52
Witam
Dostałem zlecenie na opracowanie projektu w zakresie architektura+konstrukcja. Wykonanie projektu instalacji odgromowej, centralnego ogrzewania, instalacji wod.-kan. nie zostało zlecone i nie wchodzi w zares uprawnień architekta. Przybory instalacji wod.-kan. zostały umieszczone na rzutach.
Projekt zgodnie z zaleceniem Inwestora przewidywał ogrzewanie elektryczne. W opisie technicznym zostało to wyraźnie zaznaczone. Za zmianę sposobu ogrzewania w trakcie budowy odpowiada Inwestor.
Zastosowane materiały (klinkier i drewno - w niewielkich ilościach) miały za zadanie podniesienie walorów estetycznych budynku. W przypadku ścian szczytowych i konstrukcji wiązarowej dachu także oszczędność w porównaniu do ściany murowanej z wyprawą tynkarską. W projekcie były także uwzględnione opaski wokół okien :D
Sprawa fundamentów , trochę mnie zastanawia, ponieważ przy założeniu podniesienia terenu wokół budynku czy miało sens niepotrzebne wkopywanie się w głąb gruntu?
pozdrawiam

gaga2
10-02-2006, 12:39
Rafał...
moje doświadczenia z quasi generalnym wykonawcą są dokladnie takie same jak Twoje....
zawyżanie norm, świadome stosowanie złych KNR (np. dla rapowania ścianek fundamentowych - zastosował KNR do tynków cem.-wap. w domu jakiejś tam klasy) itp....
też żałowałam, że nie oddałam wcześniej kosztorysu do weryfikacji tylko sama sobie z tym radziłam, inspektor nadzoru też nie być szczególnie aktywny. Swoje błedy mogę jedynie wytłumczyć presją cazasu (musieliśmy mieć podpisaną w okreś,.onym czasie umowę z GW dla celow kredytowych)... i złość mnie brała, że musze walczyć z takimi drobnymi oszustwami....
widocznie, takie firmy parające się GW tak mają....
eh, życie...
pozdrawiam,
gaga2

nurni
10-02-2006, 19:05
Ja swojego sprawdzałem dając poszczególne etapy do wycen u innych wykonawców, sprawdzałem ceny materiałów, prawidłowość obmiarów i na koniec mocno się targowałem. Generalnie jestem zadowolony.

Pozdrawiam

Rysiu
03-03-2006, 09:34
Witam



Bledy z mojej strony i bledy w projekcie budynku

1. Brak doglebnej analizy indywidualnego projektu budowlanego pod wzgledem wplywu zastosowanych elementow na koszty budowy.
a) Podbitka bocznych scian szczytowych z boazerii.
b) Klinkier na fragmentach elewacji



Rafal,

Ja planuje właśnie podbitke ścian bocznych z boazerii. MOzesz to rozwinac, dlaczego to jest zły pomysł?
I Dlaczego nie robiłbyś klinkieru?