PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51

Ivo
17-01-2017, 10:22
rodzinanaswoim - a jakie macie warunki zabudowy? Czy planujecie z poddaszem użytkowym czy piętrowy tzn bez skosów?
Czy teściowe tylko na dole - wygodniej ze względu na wiek, a Wy na dole tylko salon i na górze pokoje sypialne?

Na stronach biur projektowych często są opcje "dwurodzinne" w wyszukiwarce.

Elfir
17-01-2017, 10:24
Raczej tylko indywidualny projekt.
Macie wąską działkę. Chcecie sporą powierzchnię przeznaczyć dla teściów - 60 m2, co z waszym salonem i kuchnią na parterze daje sporą powierzchnię zabudowy.

Elfir
17-01-2017, 10:31
Ivo - iskierka ma bardzo mało miejsca na szafy w sypialniach.
Poszukałabym projektu w którym dodatkowy pokój otwierałby się na salon. Można byłoby dać szerokie drzwi i otwierać w przypadku większej liczy gości, powiększając przestrzeń.

Ivo
17-01-2017, 10:55
Elfir - przejrzałam setki projektów i nie ma takich :(
Naprawdę trudno znaleźć wąski, z wejściem od zachodu, i do tego min. 35 stopni dach dwuspadowy :(

Myślę, że można ewentualnie pomniejszyć mniejszy pokój i w sypialni będą wtedy szafy na całej długości ściany.
I wtedy też strych na rzeczy sezonowe itp.
Ale fakt, mało miejsca na szafy tu jest.

A który mój wariant zmian lepszy nr 1 czy nr 2?

Marcin34_Śl
17-01-2017, 11:05
Ivo, trzeba umieć szukać,
tutaj masz super projekt, dach 35 stopni, wszystko fajnie rozplanowane, wizualnie bomba. Iskierka/Modrzyk to projekty patrząc na wizualizację z przed 10 lat :D
Szafa w wiatrołapie, kotłownie + schowek, mega garderoba, super kuchnia, rewelacja

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-1-lustrzany

rodzinanaswoim
17-01-2017, 11:17
rodzinanaswoim - a jakie macie warunki zabudowy? Czy planujecie z poddaszem użytkowym czy piętrowy tzn bez skosów?
Czy teściowe tylko na dole - wygodniej ze względu na wiek, a Wy na dole tylko salon i na górze pokoje sypialne?

Na stronach biur projektowych często są opcje "dwurodzinne" w wyszukiwarce.

No właśnie teraz zbieramy pomysły, aby mieć o czym z architektem rozmawiać. Na pewno poddasze użytkowe, dopuszczamy też opcję z piętrem, bo wymiary działki mogą nas do tego przymusić. Teściów chcielibyśmy na dole ulokować, dla nas na parterze kuchnia i salon. Czy ma sens robić jakieś podpiwniczenie pod dom? Myślałem, że wtedy można tam będzie ulokować kotłownię plus jakieś miejsce na tzw. rupieciarnię/składzik.
Najwaźniejsza kwestia, która nam zaprząta głowę to koszt budowy: myślicie, że da radę to ogarnąć za około 500 tys. złotych, razem z wykończeniówką?

rodzinanaswoim
17-01-2017, 11:20
Raczej tylko indywidualny projekt.
Macie wąską działkę. Chcecie sporą powierzchnię przeznaczyć dla teściów - 60 m2, co z waszym salonem i kuchnią na parterze daje sporą powierzchnię zabudowy.

Spora nie spora, ale chcemy aby mieli trochę miejsca do życia:) Oczywiście to wszystko jest kwestia do ustalenia i wypracowania jakiegoś kompromisu, ale dlatego zaczynam wcześnie, aby móc to jakoś w głowie poskładać.

Elfir
17-01-2017, 11:20
Elfir - przejrzałam setki projektów i nie ma takich :(


To się robi indywidualny.

Elfir
17-01-2017, 11:21
Ivo, trzeba umieć szukać,
tutaj masz super projekt, dach 35 stopni, wszystko fajnie rozplanowane, wizualnie bomba. Iskierka/Modrzyk to projekty patrząc na wizualizację z przed 10 lat :D
Szafa w wiatrołapie, kotłownie + schowek, mega garderoba, super kuchnia, rewelacja


tylko z niewiadomego powodu same ściany nośne.

stellina
17-01-2017, 11:54
stellina:
https://images81.fotosik.pl/293/e558eea98a406301.jpg

https://images81.fotosik.pl/293/62413a797b85a113gen.jpg

Dla wygody proponowałabym małą pralkę w kotłowni do użytku rodziców i dużą w szafie na piętrze przy łazience dla dzieci. Żeby nie latać z praniem po schodach.

A może zsyp na pranie? Czy to jest wygodna opcja? A tak w ogóle to chciałam Ci podziękować, że Ci się chciało zrobić dla mnie te plany ;)

Ivo widzę, że też tak jak ja szukasz wąskiego projektu, który spełniałby Twoje wymagania, ja nie znalazłam, dlatego właśnie powstaje indywidualny.
Może pomyśl też o tym :)

Witaj rodzinanaswoim
Jeśli macie małą działkę to budowa podpiwniczenia, nawet pod częścią domu wydaje się sensowna. Z drugiej strony nowoczesne sposoby ogrzewania jak gaz, prąd czy pompa ciepła nie wymagają dużo miejsca i przede wszystkim są pomieszczeniami czystymi, gdzie razem można ulokować np pralnie.
Dwurodzinny to specyficzny projekt, których nie ma za wiele na rynku, więc pewnie łatwiej będzie zrobić indywidualny, gdzie uwzględnicie swoje osobiste preferencje.

Elfir
17-01-2017, 12:01
Zsyp na pranie jest wygodny tylko w jedną stronę :D

Ivo
17-01-2017, 12:20
W temacie szukania - "Ekonomiczny" też był w moich opcjach jako jeden z pierwszych ;)
A bardziej "Ekonomiczny 3" - i wtedy bez dwóch ostatnich pokoi i bez tarasu - ale to wtedy właśnie wychodzi "Ekonomiczny 1"
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-3,rzuty

Nie wiem teraz dlaczego zostawiłam go i szukałam dalej :(

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-1-lustrzany,rzuty
Na pewno zastanawiają mnie kominy "rury" a nie "murowane" - i tu dostałam odp, że ze względu estetycznych tzn. lepiej wygląda. Nie znam się, teraz mamy "murowane", i na kominek, i wentylacyjne. Macie z tym jakieś doświadczenie/ wiedzę?

Po drugie - zmiana stropu - nie chcę podwyższonego salonu ze względu na koszty ogrzewania. Ale przy innych projektach też są zmiany stopu na np. drewniany.

I do zmiany okna w pokojach na tradycyjne a nie na taras - z wyjątkiem oczywiście salonu. Kuchnia normalne okno i wtedy bardziej ustawna jest,

I faktycznie więcej na nie już nie widzę. Hmmmmm :)

Elfir
17-01-2017, 12:25
ja nie mam komina tylko rurę i to nie w górę a w bok

Ivo
17-01-2017, 12:30
Dwurodzinne - przykłady - ale pewnie też przeglądaliście

1) http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-bs-15-z-senioratka-hm11/ i jest chyba wersja mniejsza
2) http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-dom-w-makadamiach-r2-ij76/

Ivo
17-01-2017, 12:31
ja nie mam komina tylko rurę i to nie w górę a w bok
piec gazowy?
a jak wentylacja w kuchni/ łazienkach?
a kominek?

Rakowiec
17-01-2017, 13:02
Stellina- kuchnia fajna,tylko miałam tak kiedyś zlew przy oknie i strasznie na okno chlapała woda-je jestem za parapetem,aby zminimalizować zabrudzenia;)
rodzinanaswoim- dla was chyba najlepszy projekt indywidualny,-odnośnie finansów-to chyba najlepiej z kartką papieru wyliczyć jaki chcecie metraż-ile m2 ma mieć salonnp. 40 czy raczej 20,podobnie kuchnia, pokoje,łazienki itp. wasze i teściów-wtedy wyjdzie mniej więcej powierzchnia domu.Metraż bardzo determinuje koszty. Piwnica się przydaje,ale jest droga.
Dołączam nasz dom i proszę o ewentualne porady .Zastanawiam się, czy nie poszerzyć okna w jadalni i nie zrobić na nim miejsca do siedzenia?378824

Elfir
17-01-2017, 15:16
piec gazowy?
a jak wentylacja w kuchni/ łazienkach?
a kominek?

Wentylację załatwia rekuperator, piec gazowy jest właśnie poziomą rurą (dokładnie to przewód koncentryczno-spalinowy) przez ścianę wyprowadzony. A kominka nie mam bo trzeba sprzątać.
Dzięki czemu na dachu nie mam żadnego komina, żadnego przerwania izolacji, żadnego miejsca na kapanie wody

http://images64.fotosik.pl/334/63dd38906e8801b0gen.jpg

IMHO w tak małym domu gaz nie ma sensu.
kiedyś tutaj rysowałam taki domek:
http://images76.fotosik.pl/293/0e873295e6ec3d1b.jpg

Ivo
17-01-2017, 16:44
IMHO w tak małym domu gaz nie ma sensu.
[/img]

a co wtedy - prąd?

rodzinanaswoim
17-01-2017, 20:43
A może zsyp na pranie? Czy to jest wygodna opcja? A tak w ogóle to chciałam Ci podziękować, że Ci się chciało zrobić dla mnie te plany ;)

Ivo widzę, że też tak jak ja szukasz wąskiego projektu, który spełniałby Twoje wymagania, ja nie znalazłam, dlatego właśnie powstaje indywidualny.
Może pomyśl też o tym :)

Witaj rodzinanaswoim
Jeśli macie małą działkę to budowa podpiwniczenia, nawet pod częścią domu wydaje się sensowna. Z drugiej strony nowoczesne sposoby ogrzewania jak gaz, prąd czy pompa ciepła nie wymagają dużo miejsca i przede wszystkim są pomieszczeniami czystymi, gdzie razem można ulokować np pralnie.
Dwurodzinny to specyficzny projekt, których nie ma za wiele na rynku, więc pewnie łatwiej będzie zrobić indywidualny, gdzie uwzględnicie swoje osobiste preferencje.

Dzięki za odpowiedź. Zastanawiamy sie czy podpiwniczenie nie wygeneruje Nam niepotrzebnie dodatkowych kosztów. Jesli nie będzie takiej konieczności to wolelibyśmy zostać ponad poziomem gruntu. Faktycznie projektów domów dwurodzinnych czy też jednorodzinnych dwulokalowych (inna nazwa, na którą się natkneliśmy) jest stosunkowo niewiele więc pewnie pójdziemy drogą indywidualną. Licząc na szybko na dół (parter) potrzebujemy min. 110 m2 PU (plus ok.60 m2 na poddaszu/ piętrze) a to do tej pory nie udało Nam się znaleźć gotowego projektu domu dwurodzinnego, który pasowałby do działki o szerokości 20 m i spełniał kryteria metrażowe dot. parteru.
Swoją drogą - ile mniej wiecej może kosztować indywidualny projekt u Architekta? Obiły mi sie o uszy kwoty ok. 10 tys.

rodzinanaswoim
17-01-2017, 20:46
Dwurodzinne - przykłady - ale pewnie też przeglądaliście

1) http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-bs-15-z-senioratka-hm11/ i jest chyba wersja mniejsza
2) http://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-dom-w-makadamiach-r2-ij76/

Tak widzieliśmy je- obydwa na działke o szerokości powyzej 20 m, moze byłaby opcja przerobienia z utrzymaniem metrażu na parterze 9min. 110 m2). Dzięki za pomoc.

rodzinanaswoim
17-01-2017, 20:48
Stellina- kuchnia fajna,tylko miałam tak kiedyś zlew przy oknie i strasznie na okno chlapała woda-je jestem za parapetem,aby zminimalizować zabrudzenia;)
rodzinanaswoim- dla was chyba najlepszy projekt indywidualny,-odnośnie finansów-to chyba najlepiej z kartką papieru wyliczyć jaki chcecie metraż-ile m2 ma mieć salonnp. 40 czy raczej 20,podobnie kuchnia, pokoje,łazienki itp. wasze i teściów-wtedy wyjdzie mniej więcej powierzchnia domu.Metraż bardzo determinuje koszty. Piwnica się przydaje,ale jest droga.
Dołączam nasz dom i proszę o ewentualne porady .Zastanawiam się, czy nie poszerzyć okna w jadalni i nie zrobić na nim miejsca do siedzenia?378824

Na parterze potrzebujemy min. 110 m2 wiec faktycznie to całkiem spora powierzchnia, poddasze to min. ok. 60 m2 (sypialnie plus łazienka), Dzieki za odpowiedz.

Elfir
17-01-2017, 23:18
a co wtedy - prąd?

Tak.
W tej chwili ogrzewam moje 160 m2 za 1300 zł rocznie gazem (w tym CWU). Z czego prawie 1/3 to abonament.
To ile wyjdzie prądem? 1500 zł/rok.

Ivo
18-01-2017, 10:30
Zostajemy przy ISKIERKA - ale przy mojej wersji ZMIANA 2.
Zew budynek może wyglądać też dobrze - kwestia elewacji ;)
A wew jednak nam pasuje - i jak na razie - godzimy się na niedogodności kosztem tych dobrych rzeczy. I może uda się zminimalizować te minusy jak ruszymy ;)

Większe zmiany to stop na drewniany i zmiana stopnia stopnia z 30 na 35.
Czy tą zmianę lepiej zlecić firmie ARCHETON czy lokalnemu projektantowi, który będzie robił adaptację. Tylko on też będzie zlecał dla jakiegoś konstruktora.
Ceno wychodzi trochę więcej w ARCHETON.

Ivo
18-01-2017, 10:31
A temat ogrzewania to czytam i czytam, i chyba nie ma idealnego rozwiązania

Elfir
18-01-2017, 11:14
Jest idealne.
Problem w tym, że się boisz uwierzyć.
Oczywiście możesz olać energooszczednosć.
W podłodze dać 5 cm styro a na ścianach 10 cm i wówczas wstawić sobie piec na węgiel :)

Zmiana nachylenia dachu jest zmianą wymagająca przerysowania w zasadzie całej konstrukcji dachu i zaprojektowania go na nowo.

Ivo
18-01-2017, 11:31
No na pewno nie oleję energooszczędność ;)
Teraz mamy naprawdę dobrą izolację, i z dołu, z góry i boków :)

serenita
18-01-2017, 11:47
Dzień dobry, ja też zmagam się z zadaniem wyboru projektu domu. Mamy działkę w kształcie dosyć regularnego trapezu, rogową z wjazdem od północy i od zachodu o powierzchni 1600m.kw., z tym że skłaniamy się bardziej do usytuowania domu w ten sposób że wjazd będzie od zachodu ze względu na mniej uczęszczaną drogę.
Skłaniamy się ku projektom domów z pełnym piętrem z uwagi na to, że chcemy mieć oddzieloną część sypialnianą od części dziennej a szkoda nam straty powierzchni na skosy.
Wytypowaliśmy takie projekty:
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/z-fasonem-2
http://www.ajrstudio.pl/projekt-domy-jednorodzinne-ajr21a2garaz-0.html
http://www.mgprojekt.com.pl/kasjopea-7
Proszę o Waszą ocenę

Elfir
18-01-2017, 12:22
A na czym wam zależy?
I czy macie wiedzę ile takie duże rezydencje kosztują?

Bo w jednym projekcie kuchnia jest w zasadzie w salonie (i bez spiżarki) a na pozostałych wyraźnie odrębna (w tym jedna ze spiżarką)
W projekcie "z fasonem" widać, że będzie problem z umieszczeniem telewizora obok kominka.
W projekcie AJR i Kasjopeja jest dodatkowa sypialnia na piętrze.
Schody - kiedy są bezpośrednio w salonie, ciężko o wypoczynek, gdy dzieciaki biegają na piętro, zwłaszcza jak zapraszają kolegów.

W Kasjopeji nie podoba mi się toaleta otwierająca na jadalnię. Ale można z niej zrezygnować, skoro jest jeszcze jedna łazienka na parterze i przerobić na spiżarkę/składzik na odkurzacz i mopy.
Nie podobają mi się też schody na poziomie parteru (zejście do pokoju gościnnego) i nie wiem czy nie ma błędu z usytuowaniem okna w pokoju gościnnym na wizualizacjach. Skoro pokój jest ok. 80 cm (5 stopni) niżej niż reszta domu to albo okno wypada wysoko pod sufitem albo na elewacji powinno zostać narysowane niżej.
Przydałby się nieco większy wiatrołap. Za to kuchnia jest ogromna w porównaniu z pozostałymi projektami.

W domu z fasonem minus za nieustawną sypialnię z kominem na poddaszu. Schody mogłyby być dwubiegowe a nie z zabiegiem. Jest to najmniejszy z tych projektów, przez co przestrzeń jest kompaktowa i dobrze wykorzystana.

AJR - duża powierzchnia (chyba największy z tych domów) i dużo powierzchni "pustej", straconej na komunikację, za to przestrzeń z kanapą dość ciasna, jak na proporcje domu.

serenita
18-01-2017, 13:48
Wiemy, że koszt budowy domu tego typu będzie duży aczkolwiek ciężko mi porównać pod tym kątem przedstawione projekty.

Zależy nam na:
- gabinecie/pokoju gościnnym na dole usytuowanym najchętniej w taki sposób żeby można było przyjąć tam osobę obcą nie oprowadzając jej po drodze po całym domu,
- sypialni typu master bedroom z oddzielną łazienką i garderobą,
- 2 sypialniach dziecięcych, które nie będą klitkami,
- fajnym wyglądzie domu.

Jeśli chodzi o dom z fasonem 2 to biuro udostępniło nam wersję ze zmniejszonym gabinetem i dodaną spiżarnią ale z wejściem z korytarza a nie z kuchni, podobno jest też możliwość delikatnego wygrodzenia kuchni ścianką ale nie bardzo wiem jak. Wentylacja mechaniczna chyba sprawiłaby, że nie powstałby problem komina wentylacyjnego w sypialni na górze a z kolei wydłużenie ściany telewizyjnej kosztem okna nie jest skomplikowane.

Kasjopea wydawała mi się najbardziej funkcjonalna ale i najbrzydsza ;) ale kompletnie nie widziałam tam różnicy poziomów.. WC na dole faktycznie nie potrzebny a dodatkowy pokój na górze mógłby być powiększeniem istniejącej garderoby.

W AJR 21 widziałabym zmiany w postaci przesunięcia schodów tak żeby na górze były przy ścianie z sypialnią rodziców a na dole stworzyłoby się wejście do gabinetu bliżej wejścia do domu, próbowałabym też połączyć te 3 sypialnie w 2 większe i ewentualnie jakąś garderobę ale nie wiem czy te zmiany nie są zbyt karkołomne.

Elfir a mogłabyś wypowiedzieć się o stratach ciepła w tych projektach? Czy w ogóle są to energożrące koszmary i nie da się nic zrobić?

Elfir
18-01-2017, 14:40
No to zostaje tylko "z fasonem" - reszta ma pokoje gościnne/gabinety w głębi

Te domy są zaprojektowane by wyglądały efektownie a nie oszczędzały energię. Stąd balkony, loggie, słupy, skomplikowana bryła.

Do szacowania kosztów budowy zawsze szukaj powierzchni całkowitej a nie użytkowej.
W którymś z tych domów użytkowa wynosiła coś 170 m2 a całkowita 250 m2 - co daje 80 m2 kosztów budowy więcej (ok. 160 tyś zł) niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

stellina
18-01-2017, 17:04
Dzięki za odpowiedź. Zastanawiamy sie czy podpiwniczenie nie wygeneruje Nam niepotrzebnie dodatkowych kosztów. Jesli nie będzie takiej konieczności to wolelibyśmy zostać ponad poziomem gruntu. Faktycznie projektów domów dwurodzinnych czy też jednorodzinnych dwulokalowych (inna nazwa, na którą się natkneliśmy) jest stosunkowo niewiele więc pewnie pójdziemy drogą indywidualną. Licząc na szybko na dół (parter) potrzebujemy min. 110 m2 PU (plus ok.60 m2 na poddaszu/ piętrze) a to do tej pory nie udało Nam się znaleźć gotowego projektu domu dwurodzinnego, który pasowałby do działki o szerokości 20 m i spełniał kryteria metrażowe dot. parteru.
Swoją drogą - ile mniej wiecej może kosztować indywidualny projekt u Architekta? Obiły mi sie o uszy kwoty ok. 10 tys.

Piwnica to dodatkowe koszty, więc warto się zastanowić, czy jest niezbędna. Jeśli chodzi o projekt indywidualny to szukaj kogoś z polecenia lub z mniejszej pracowni architektonicznej, poza dużym miastem. Możesz zawsze zapytać o referencje, obejrzeć wykonane projekty, porozmawiać z rodzinami, które już mieszkają w domach z projektu wybranego architekta. U nas wyjdzie poniżej 5 tys. za indywidualny bez projektów branżowych, które i tak wykonają ekipy zatrudniane, tj hydraulik, elektryk etc.
Wybraliśmy małą pracownie 20 km poza miastem.

serenita
19-01-2017, 14:15
A co myślicie o tym projekcie?
https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3263/projekt-domu-riwiera-nf40
Spełnia większość naszych potrzeb. Tylko jakoś nie widzę tego nf 40, patrząc na bryłę nie różni się od innych ale chyba wiem jeszcze bardzo mało..

rodzinanaswoim
19-01-2017, 20:23
Piwnica to dodatkowe koszty, więc warto się zastanowić, czy jest niezbędna. Jeśli chodzi o projekt indywidualny to szukaj kogoś z polecenia lub z mniejszej pracowni architektonicznej, poza dużym miastem. Możesz zawsze zapytać o referencje, obejrzeć wykonane projekty, porozmawiać z rodzinami, które już mieszkają w domach z projektu wybranego architekta. U nas wyjdzie poniżej 5 tys. za indywidualny bez projektów branżowych, które i tak wykonają ekipy zatrudniane, tj hydraulik, elektryk etc.
Wybraliśmy małą pracownie 20 km poza miastem.

5 tys. brzmi bardzo bardzo rozsądnie. Dzieki za odpowiedź. Jakby ktoś miał kogoś do polecenia to proszę o wiadomośc na priv (okolice Krakow, ewentualnie Podkarpacie).

moniss
25-01-2017, 13:26
A co myślicie o tym projekcie?
https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3263/projekt-domu-riwiera-nf40
Spełnia większość naszych potrzeb. Tylko jakoś nie widzę tego nf 40, patrząc na bryłę nie różni się od innych ale chyba wiem jeszcze bardzo mało..

Wizualnie dom bardzo ładny. Układ pomieszczeń funkcjonalny.
Balkony dodają bryle lekkości, ale trzeba pamiętać, że są to dodatkowe koszty, a także ewentualne mostki cieplne. No i przeważnie się z nich nie korzysta.

Z luźnych pomysłów:
- balkon nad wejściem można zamienić na przeszkloną werandę/oranżerię (jeśli lubisz rośliny w domu)
-. ja bym wyrównała ścianę jadalni (ten występ nie jest ani ani na tyle ładny ani funkcjonalny aby go zostawiać)
- nie wiem czym macie zamiar grzać, ale jeśli gazem to zamiast komina w dachu lepszy byłby ścienny, jak u Elfir (no i by nie zasłaniał okna w łazience)

Niestety nie mogłam się doszukać informacji jaką szer. ma garaż, bo wygląda mi na dość wąski (z 6m może - tak na oko, a przydało by się z 0,5m więcej).

iwan89
26-01-2017, 08:58
Witam, szukam domu ok. 110-130m2 powierzchni użytkowej + garaż. Dom ma być możliwie tani w budowie i energooszczędny, dlatego z wybranych projektów będę chciał usunąć balkony, okna dachowa a pozostałe okna powiększyć. Do tego oczywiście WM z rekuperacją, dlatego zależy mi by nie było problemu z montażem (zbyt niski strop).

Poniżej projekty o których ocenę bardzo proszę:

MaksymilianII- 131.70 m² powierzchni użytkowej (Usunięcie pokoju na dole na rzecz powiększenia salonu)

www.dobredomy.pl/projekt/maksymilianII/

http://www.dobredomy.pl/projekt/maksymilianII/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/maksymilianII/maksymilianII_r1.jpg

http://www.dobredomy.pl/projekt/maksymilianII/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/maksymilianII/maksymilianII_r2.jpg


Dalia Nowa - 110.70 m² powierzchni użytkowej (Tutaj po usunięciu wypustu/balkonu na parterze, będzie trochę mały salon)

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/thumb.html?w=900&h=500&src=/dd_files/Image/projekty/daliaNowa/daliaNowa_p1.jpg

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/daliaNowa/daliaNowa_r1.jpg

http://www.dobredomy.pl/projekt/daliaNowa/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/daliaNowa/daliaNowa_r2.jpg

Ewa - 117,7 m² powierzchni użytkowej (tutaj na pewno powiększenie łazienki kosztem spiżarki i strasznie duży niezagospodarowany korytarz na parterze, kotłownia też trochę za duża)

https://www.horyzont.com/projekty/63-ewa-wersja-a.html

https://www.horyzont.com/726-home_default/horyzont-projekty-domow-ewa-wersja-a-przekroje.jpg

https://www.horyzont.com/32319-rzut_thickbox_default/horyzont-projekty-domow-ewa-wersja-a-rzuty_1.jpg

https://www.horyzont.com/32320-rzut_thickbox_default/horyzont-projekty-domow-ewa-wersja-a-rzuty_1.jpg

Z góry dziękuję za Wasze opinie

klara12klara
26-01-2017, 14:18
Witam serdecznie
jestem na początku drogi pt. własny dom. Właśnie kupiłam działkę 10 a Wymiary tak ok. 36m na 26m. Z uwagi na mniejszy zasób środków finansowym postanowiłam wybrać projekt: powierzchnia do 100m, dach dwuspadowy, bez piwnicy, bez garażu, bez poddasza użytkowego, bez wykuszy. taki prosty ale funkcjonalny. Zależy mi tez na tym aby pomieszczenie gospodarcze miało wyjście na zewnątrz. Obecnie spodobał mi się ten oto projekt http://pracownia-projekty.dom.pl/arp_tamina_mala_paliwo_stale.htm . Zastanawiam się też nad tym: https://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk .

Elfir
26-01-2017, 14:23
w Maksymilianie salon i pokój oddziela ściana nośna - trzeba będzie robić podciągi, by ją usunąć.

Przejrzyj te projekty jeszcze raz i wypisz sobie nie powierzchnie użytkową tylko całkowitą - zobaczysz, jak bardzo różnią się, głownie kosztami przyszłej budowy.

Dom ma być możliwie tani w budowie i energooszczędny - żaden z nich nie był projektowany by spełniać te wymagania jednocześnie. Przykładem jest sposób ulokowania garażu w bryle (najzimniejsze pomieszczenie) i połączenia go z kotłownią (najbardziej gorące pomieszczenie) .
Chyba najbardziej Maksymilian jest zwarty i ma zaprojektowane ocieplenie ściany między domem a garażem. Kotłownię i WM można wówczas zrobić z pralni na poddaszu.

Elfir
26-01-2017, 14:27
klara:
Tamina ma dwie sypialnie dzieci o frontu - w domyśle od północy, czyli ciemno w nich całą zimę.
Bardzo ciasny wiatrołap - ciężko ubrać dzieci w kurtki.
Kotłownia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty pomieszczeń. A przecież nie zamierzasz grzać tego maleństwa węglem?

Eryk - niedawno pisałam o tym projekcie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?333580-projekt-ERYK-BIANCO-pracownia-ARCHIPELAG&highlight=Eryk

iwan89
26-01-2017, 14:51
w Maksymilianie salon i pokój oddziela ściana nośna - trzeba będzie robić podciągi, by ją usunąć.

Przejrzyj te projekty jeszcze raz i wypisz sobie nie powierzchnie użytkową tylko całkowitą - zobaczysz, jak bardzo różnią się, głownie kosztami przyszłej budowy.

Dom ma być możliwie tani w budowie i energooszczędny - żaden z nich nie był projektowany by spełniać te wymagania jednocześnie. Przykładem jest sposób ulokowania garażu w bryle (najzimniejsze pomieszczenie) i połączenia go z kotłownią (najbardziej gorące pomieszczenie) .
Chyba najbardziej Maksymilian jest zwarty i ma zaprojektowane ocieplenie ściany między domem a garażem. Kotłownię i WM można wówczas zrobić z pralni na poddaszu.

Zastanawiam sie czy budowac garaż w domu czy osobno. Pod kątem ogrzewania to na pewno gorszą opcją jestw bryle domu. Ale koszt budowy osobnego garażu bedzie chyba znacznie wyższy? Ciężko mi ocenić co się bardziej opłaca.

Elfir
26-01-2017, 16:46
A dlaczego garaż dostawiany do budynku (nie mowa o osobnym, ale dostawianym) miałby być droższy? Przecież nie wymaga tak mocnego fundamentu, jak dom, ani grubego ocieplenia jak dom, ani ciężkiego stropu, jak dom. Budujesz szkieletowy, tynkujesz i wsio.

iwan89
26-01-2017, 20:54
Przejrzyj te projekty jeszcze raz i wypisz sobie nie powierzchnie użytkową tylko całkowitą - zobaczysz, jak bardzo różnią się, głownie kosztami przyszłej budowy.

Tak też zrobiłem i zestawiłem to z kwotami podawanymi na stronach.. No i generalnie są straszne rozbieżności. Tak czy inaczej zweryfikowałem koszty budowy i Maksymilian II okazał się domem zbyt drogim, przynajmniej według wyceny na stronie projektu. Zamiast tego rozważam Cyprysową 20N i późniejsze dobudowanie garażu co zresztą mi poradziłeś :)

Projekt Ewa wersja A
– Pow. użytkowa: 117.7 m2 + garaż
- Pow. zabudowy: 113.6 m²
- EU: wartość [kWh/(m²rok)]: 58,62

Koszty budowy brutto:
• Koszt stanu surowego zamkniętego: 167 908 zł
• Koszt z wykończeniem: 249 303 zł - Ten koszt budowy jest co najmniej podejrzanie niski

Projekt Cyprysowa 20N
– Pow. użytkowa: 112.78 m2
- Pow. zabudowy: 92,74 m²
- EU wartość [kWh/(m²rok)]: 45,48
- Stan wykończony: 295 164 zł brutto

Projekt Dalia Nowa
– Pow. użytkowa: 110,70 m2 + garaż
- Pow. zabudowy: 111,7 m²
- Stan wykończony 343 440 zł brutto

Elfir
26-01-2017, 21:30
Przy powierzchni do 120 m2 budowałabym parterowy.
Na poddaszu nie zyskujecie zbyt duzo, bo sporo powierzchni traci się na komunikację, klatkę schodową.

iwan89
26-01-2017, 21:35
Przy powierzchni do 120 m2 budowałabym parterowy.
Na poddaszu nie zyskujecie zbyt duzo, bo sporo powierzchni traci się na komunikację, klatkę schodową.

Rozważałem parterowe, ale wychodzą one znacznie drożej w budowie przy zachowaniu tej samej powierzchni. Przynajmniej na tych kalkulacjach które ja sprawdzam.

Elfir
26-01-2017, 22:20
ta parterówka:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-morwa-ver-2-m2361f70577cab-koszt-budowy-7
ma koszty budowy podobne do Cyprysowej i Dalii

ag2a
26-01-2017, 22:29
a Co sądzicie o takim projekcie. http://www.domza150tysiecy.pl/grafika/obrazki/projekt-taniego-domu.jpg Nie ma ścian nośnych w środku żadnych więc można wiele zmieniać

Kaizen
26-01-2017, 22:33
Rozważałem parterowe, ale wychodzą one znacznie drożej w budowie przy zachowaniu tej samej powierzchni. Przynajmniej na tych kalkulacjach które ja sprawdzam.

A co porównywałeś?
Bo im wychodzi, że parterowy wychodzi taniej (http://forum.muratordom.pl/entry.php?131454-Czemy-nie-u%C5%BCytkowe-poddasze-To-przecie%C5%BC-prawie-za-darmo-dodatkowe-metry!)

klara12klara
27-01-2017, 08:42
klara:
Tamina ma dwie sypialnie dzieci o frontu - w domyśle od północy, czyli ciemno w nich całą zimę.
Bardzo ciasny wiatrołap - ciężko ubrać dzieci w kurtki.
Kotłownia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty pomieszczeń. A przecież nie zamierzasz grzać tego maleństwa węglem?

Eryk - niedawno pisałam o tym projekcie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?333580-projekt-ERYK-BIANCO-pracownia-ARCHIPELAG&highlight=Eryk

Właśnie mojemu mężowi zależy na dużym pomieszczeniu gospodarczym. Ma względem niego swoje plany. Zdecydowaliśmy się na paliwo stałe: ekogroszek. Mamy tylko 1 dziecko i tak raczej pozostanie. Duże jest wiec samo się ubiera. W wyborze chodzi mi bardziej o koszty niż mega funkcjonalność. zamarzył mi się własny mały biały domek :) Wszystko 'pojedzie' z kredytu. Może ktoś z Was buduje lub zastanawia się nad małym parterowym domkiem? Chętnie wziełabym pod uwagę jeszcze inne projekty.

Elfir
27-01-2017, 14:49
klara - ekogroszek w małym domu 100m2 to ogromna pomyłka. Większość wytworzonej energii w okresach przejściowych wypuścicie kominem. A i tak musicie duplikować urządzenie grzewcze, bo latem przecież nie będziecie palić węglem by podgrzać CWU.
Poza tym koszt budowy kotłowni jest nieproporcjonalnie wysoki do powierzchni domu.
To nie XIX wiek, żeby opierać się na węglu...

Elfir
27-01-2017, 14:53
a Co sądzicie o takim projekcie. http://www.domza150tysiecy.pl/grafika/obrazki/projekt-taniego-domu.jpg Nie ma ścian nośnych w środku żadnych więc można wiele zmieniać

Koszmarny układ. Kanapa specjalnie pomniejszona, bo normalnej, rzeczywistej wielkości nie zmieściłaby się w mikroskopijnym salonie

kemot_p
27-01-2017, 16:51
Niekoniecznie. Ściana za sofa ma ponad 3 metry, bez problemu postawisz pod nią sofe 3-osobową. Użytkuje w bloku "salon" 21 metrowy - mieści się w nim i sofa ze stolikiem i stół 6-osobowy. Taki mały dom, to w zasadzie większe mieszkanie, trudno, żeby na takim metrażu zmieścić duży salon, dwie łazienki i 3 sypialnie

gino21
27-01-2017, 19:18
Witam, proszę o ocenę projektu, jakieś sugestie? Jest to projekt indywidualny.
https://zapodaj.net/images/f5afa0508b2a8.jpg

ag2a
27-01-2017, 21:21
Koszmarny układ. Kanapa specjalnie pomniejszona, bo normalnej, rzeczywistej wielkości nie zmieściłaby się w mikroskopijnym salonie

Jak przecież ta ściana ma 3,27m więc jak kanapa zmniejszana?

Elfir
28-01-2017, 13:13
Zobacz szerokość kanapy i szafek w kuchni. Kanapa ma szerokość 60 cm? Nie, zwykle koło 90 cm lub szersza. Czyli będzie głębiej wychodzić w kierunku pokoju.

ag2a
28-01-2017, 13:32
No tak ale w ta stronę tez jest 4,7 więc chyba przesuwając kanapę o 30 cm nie ma różnicy już nie mówiąc że nie trzeba się sugerować układem tej kanapy. Po za tym jest ten plus że każdą ścianę można przesunąć w dowolną stronę. Czy wg Ciebie masz jeszcze jakieś zastrzeżenia. Założenie dla mnie jest ilość dokładnie taka jak w tym projekcie. Musi być kotłownia i zastanawiam się czy nie powiększyć jej o 30 cm kosztem pokoi. Warto myślę też zrobić tak http://budowlaniec3.nazwa.pl/dom/grafika/obrazki/budowa/kosztorys_budowa_domu_2.jpg i wtedy decydować o przesuwaniu. Oczywiście że to nam nie da pełnego obrazu ale już mniej więcej będzie widać co i jak. I przy okazji pozdrawiam sąsiadkę :) nio prawie sąsiadkę :)

cypryski
28-01-2017, 14:31
Po odliczeniu "jadalni", ten "salon" ma ok. 14 m2. Słownie: CZTERNAŚCIE.

ag2a
28-01-2017, 14:50
Jadalnie można także przesunąć w stronę kuchni wraz z oknem bo jest tam miejsce. Z drugiej strony dom ma tylko 106 m2 powierzchni całkowitej, teraz mamy 40 i żyjemy :) To może ktoś się pokusi o inny rozkład pomieszczeń zachowując ich ilość.

Elfir
28-01-2017, 20:46
Jak dla mnie korytarz w tym domu jest za długi. Droga do kuchni -trzeba przejść obok wszystkich pomieszczeń!

ag2a
29-01-2017, 10:20
To jakbyś to zaplanowała?

Elfir
29-01-2017, 22:21
https://images81.fotosik.pl/325/443b852d00cda1ec.jpg

ag2a
29-01-2017, 22:41
No pomyślę nad tym, brakuje jednak skrytki która przy domu parterowym i braku garażu raczej będzie nie zbędna. W łazience w której będzie prysznic chciałbym kabinę "murowana" żeby tylko były drzwi szklane więc w tym ułożeniu wc byłby w wąskim "korytarzyku". No i kotłownia byłaby raczej mała jak na piec na ekogroszek, zbiornik CWU 200l, i jeszcze chciałbym zostawić miejsce na ewentualny uzdatniacz, więc raczej liczyłem na powiększenie kotłowni. Mamy jeszcze kilka miesięcy więc jest co myśleć.

klara12klara
30-01-2017, 10:40
klara - ekogroszek w małym domu 100m2 to ogromna pomyłka. Większość wytworzonej energii w okresach przejściowych wypuścicie kominem. A i tak musicie duplikować urządzenie grzewcze, bo latem przecież nie będziecie palić węglem by podgrzać CWU.
Poza tym koszt budowy kotłowni jest nieproporcjonalnie wysoki do powierzchni domu.
To nie XIX wiek, żeby opierać się na węglu...
To jakie ogrzewanie proponujesz? Nie będę miała dostępu do gazu. Tak jak wcześniej napisałam, chcę wybudować mały domek ponieważ nie stać mnie na nic większego. Tne koszty jak tylko się da. Spełniam swoje marzenie w granicach rozsądku.

Elfir
30-01-2017, 12:14
No pomyślę nad tym, brakuje jednak skrytki która przy domu parterowym i braku garażu raczej będzie nie zbędna.

Kiedy rysowałam ten rzut zauważyłam, że nie tylko kanapa została pomniejszona. Także np. sedesy.
Ten dom ma 100m2 - zastanów się dlaczego WYDAJE się przestronniejszy od analogicznych rzutów domów podobnej wielkości z innych biur architektonicznych.

Elfir
30-01-2017, 12:17
To jakie ogrzewanie proponujesz? Nie będę miała dostępu do gazu. Tak jak wcześniej napisałam, chcę wybudować mały domek ponieważ nie stać mnie na nic większego. Tne koszty jak tylko się da. Spełniam swoje marzenie w granicach rozsądku.

Małe domy tylko prąd lub powietrzna pompa ciepła.
Kotłownia na paliwo stałe musi mieć określoną kubaturę, która zabiera niepotrzebnie miejsce w małym domku, kosztem innych pomieszczeń. PC wstawisz w spiżarce, w szafie na korytarzu, w pralni.

Na forum jest opisany dom, jakieś 250 m2, ogrzewany prądem (forumowicz MAG), którego ROCZNE ogrzanie kosztuje 1500 zł + kominek.
To ile będziecie płacić za mały domek?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-01-2017, 11:09
https://images81.fotosik.pl/325/443b852d00cda1ec.jpg

2 łazienki ... a gdzie pralka ?

Elfir
31-01-2017, 11:11
w większej łazience obok umywalki jest wrysowana.

Dla mnie pchanie do małych domków pieców na węgiel jest pomysłem idiotycznym. Więc przy zdroworozsądkowym inwestorze pralka może też stać w kotłowni z PC.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-01-2017, 12:26
a tu na rzucie jest piec na węgiel ? .... to tak trochę słabo z odległościami tego piecyka od przegród budowlanych. Można by pomyśleć, że taka kotłownia na paliwo stało mogłaby mieć i 1 x 2m - a nie może !
- nie lepiej wydzielić jedną toaletę + łazienka w cz. nocnej, a niżeli 2 x łazienka ( z dwoma muszlami ustępowymi ) ?
po co te dwie "muszelki " ?

ag2a
31-01-2017, 12:56
Łukasz czekam na propozycje podziału tego domu od Ciebie :) Jeśli chodzi o piec to raczej nie chce w tym wątku o tym dyskutować. Chyba że znajdzie się jakiś sponsor który dorzuci różnice :)

Elfir
31-01-2017, 15:42
Różnicę czego? Komina + pieca + urządzenia do podgrzewania wody latem?
PC powietrzna kosztuje 12 tyś. Czyli mniej więcej tyle co paliwo stałe.
Grzanie prądem może 5 tyś. na piec.

ag2a
31-01-2017, 16:27
Latem woda będzie także grzana piecem. Piec na ekogroszek ok 6,5 tys. Po czytaniu forum miałem dylemat czym grzać tylko że PC aby była oszczędna musi być grzana w II taryfie. Poza tym raczej będę także grzał kominkiem.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-01-2017, 16:39
Łukasz czekam na propozycje podziału tego domu od Ciebie :)
- co innego zwracać uwagę na bardziej lub mniej rozsądne rozwiązania projektowe lub choćby zadać pytanie : dlaczego jest tak, a nie inaczej ? i z czego to wynika ( jednym słowem dyskutować ), a co innego projektować ( również na etapie Koncepcji ), czy też doprecyzowywać potrzeby użytkowe w takiej czy innej formie.
- jeśli pytasz o to drugie ( PROJEKTOWANIE ), jak najbardziej mogę "pokłonić się" nad Koncepcją, ale odpłatnie analizując wytyczne projektowe, ale również działkę, sąsiedztwo, strony świata, Warunki Zabudowy / zapisy Planu Miejscowego, .... inne, wszystkie istotne dane do projektowania.
- co do instalacji - współpracuję z świetnym projektantem instalacji sanitarnych, tak więc nie ma problemu z analizami ogrzewania, wentylacji, ...

Elfir
31-01-2017, 18:19
Latem woda będzie także grzana piecem. Piec na ekogroszek ok 6,5 tys. Po czytaniu forum miałem dylemat czym grzać tylko że PC aby była oszczędna musi być grzana w II taryfie. Poza tym raczej będę także grzał kominkiem.

chcesz latem palić w piecu by ogrzać 200l gorącej wody? I to mają być oszczędności? :)
Przecież większość energii cieplnej wypuścisz kominem.
Takie grzanie wyjdzie ci więcej niż prądem!

ag2a
31-01-2017, 18:40
z tego co wiem to ok 3-4 kg dziennie. ale dobra nie rozwalajmy tego wątku bo on dotyczy zupełnie czegoś innego

Elfir
01-02-2017, 11:02
Wydaje mi się, że obecne przepisy nie pozwolą ci zbudować domu z wentylacją grawitacyjną.
PC nie musi mieć II taryf.

ag2a
01-02-2017, 11:28
kilka osób dostało już pozwolenia na ten projekt w tym roku więc chyba nie koniecznie masz rację

Elfir
01-02-2017, 11:37
W ciągu miesiąca kilka osób już dostało pozwolenie na budowę? Cóż za rozchwytywany projekt. Chyba rekord wśród gotowców.

Kaizen
01-02-2017, 12:20
W ciągu miesiąca kilka osób już dostało pozwolenie na budowę? Cóż za rozchwytywany projekt. Chyba rekord wśród gotowców.

No i skoro już dostali PnB, to rekordowo szybkie starostwa, skoro papiery złożone w tym roku, i już pozwolenie jest.

Czy może dostali pozwolenia ci, co złożyli papiery jeszcze w zeszłym roku i szło wg zeszłorocznych wymagań?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-02-2017, 12:33
... a ja zauważyłem kilka gołębi przesiadujących na dachu, a konkretnie w otworach starego komina wentylacji grawitacyjnej. Wiedzą gdzie się grzać / którędy ciepło ucieka ...

Kamila.
01-02-2017, 12:35
ag2a a nie uważasz że coś jest na rzeczy?
Skoro kilka osób mówi że robisz błąd to robisz go prawie na pewno :P
Nie spinaj się tylko usiądź i pomyśl co ludzie napisali specjalnie dla Ciebie.
Żebyś kiedyś nie żałowała :)


No i skoro już dostali PnB, to rekordowo szybkie starostwa, skoro papiery złożone w tym roku, i już pozwolenie jest.

Czy może dostali pozwolenia ci, co złożyli papiery jeszcze w zeszłym roku i szło wg zeszłorocznych wymagań?
Bardzo szybkie :D
:yes:

ag2a
01-02-2017, 13:27
Może źle sprecyzowałem chodziło raczej o zgłoszenie ( od 2017 roku 21 dni). Jeśli chodzi o mnie to mam czas do maja- czerwca więc poobserwuje i zobaczymy co będzie do tego czasu.
Projekt spełnia WT 2017

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-02-2017, 14:30
... wszedłem z ciekawości na to cudo z Twojego postu #11038 i powiem Ci, że bzdury jakieś kompletne !!!
- z jednej strony napisane na stronie producenta : "Projekt jest zgodny z obowiazującymi warunkami technicznymi WT2017, które weszły w życie z dniem 01.01.2017r." z drugiej strony patrząc na rzut mamy : 5 ( słownie pięć ) przewodów kominowych wentylacji grawitacyjnej zgrupowanych wokół przewodu dymowego kominka. Jednym słowem ten projekt na 100% nie spełnia obowiązujących przepisów budowlanych w zakresie projektowanej charakterystyki energetycznej. Nie ma na to szans ! ... i powiem Ci, że Pan Dziadosz nie jest architektem, tym samym zastanawiam się KTO ( ??? ) autoryzuje ten projekt.
Kto bierze odpowiedzialność za tą "przysłowiową" zgodność z WT2017.
- mamy jeszcze jeden komin wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu kotłowni, ( co akurat jest zrozumiałe ) i wszystko byłoby fajnie, gdyby wymiary tego pomieszczenia były zgodne z obowiązującymi przepisami - a nie są !!! tym samym ten projekt NIE POWINIEN dostać PnB ( czy też przejść przez Urząd w trybie zgłoszeniowym ), nie w tej formie prezentowanej na stronie.

ag2a
01-02-2017, 15:08
Przepisy co do wymiarów kotłowni się chyba nie zmieniły? To wcześniejsze pozwolenia czy zgłoszenia są nielegalne? Nie wiem czy będę budował wg tego projektu ale założenia są mi odpowiadające. Kotłownie sam chciałbym tez powiększyć. Można się czepiać także wielu kotłowni bo z tego co wiem powinna być kratka ściekowa w podłodze i piec na podwyższeniu (ile kotłowni spełnia te wymogi - jeśli dobrze kojarzę to takie są). Nie chce się kłócić nie jestem architektem nie znam się na takich sprawach.

To może ktoś wskaże mi projekt domu z taka samą ilością pomieszczeń. Podobny metraż. Bez ciężkiego stropu i ścian nośnych w środku bez żadnych wykuszy jaskółek czy innych takich.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-02-2017, 17:04
Przepisy co do wymiarów kotłowni się chyba nie zmieniły?
- no właśnie się nie zmieniły ! stąd zastanawiające, dlaczego kotłownia na paliwo stałe jest tak, a nie inaczej "projektowana"

To wcześniejsze pozwolenia czy zgłoszenia są nielegalne?
- jakie wcześniejsze ?
- za rozwiązania projektowe odpowiada projektant. Na wskazanym odnośniku do projektu, projektanta brak, a przedstawione rozwiązania projektowe są niezgodne z przepisami.
... ale jak piszesz, że są " zgodne " - to sobie tak pisz ...
powodzenia

ag2a
01-02-2017, 18:13
Pisze zgodne w sensie że skoro projekty po adaptacji są budowane i maję zgody na budowę. Chyba że tylko projektantów podczas adaptacji się myli ( także urzędników sprawdzających te projekty). Możesz przybliżyć wytyczne dotyczące kotłowni? W każdym tym pomieszczeniu komin wentylacyjny powinien być osobny? Ewentualnie WM?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-02-2017, 19:05
Możesz przybliżyć wytyczne dotyczące kotłowni?
Warunki Techniczne oraz
PN-B-02411:1987 " Kotłownie wbudowane na paliwo stałe "

ag2a
01-02-2017, 19:25
Rozumiem że chodzi o wymiary. Czyli taka kotłownia powinna mieć ok 4x4m? Który projekt to spełnia? Większość "dużych kotłowni ma ok 8 m2. czyli 2 na 4 za garażem i już nie spełnia norm

Przejrzałem wiele projektów niby deklarowanych że są pod paliwa stałe. Nawet biorąc pod uwagę najmniejsze (śmieciuchy) o wymiarach 0,5m na 0,5 to kotłownia musi mieć min 3,2m na 2,5m nie mówiąc już o kratce ściekowej i podwyższeniu. Więc jest mnóstwo projektów które nie spełniają wytycznych:
-2m przed piecem
-0,7 za piecem
- po 1 metr na boki
-kratka ściekowa
-podwyższenie

Czyli wszystkie te projekty nie powinny dostać pozwolenia na budowę?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-02-2017, 08:13
Rozumiem że chodzi o wymiary. Czyli taka kotłownia powinna mieć ok 4x4m? Który projekt to spełnia? Większość "dużych kotłowni ma ok 8 m2. czyli 2 na 4 za garażem i już nie spełnia norm
Przejrzałem wiele projektów niby deklarowanych że są pod paliwa stałe. Nawet biorąc pod uwagę najmniejsze (śmieciuchy) o wymiarach 0,5m na 0,5 to kotłownia musi mieć min 3,2m na 2,5m nie mówiąc już o kratce ściekowej i podwyższeniu. Więc jest mnóstwo projektów które nie spełniają wytycznych:
-2m przed piecem
-0,7 za piecem
- po 1 metr na boki
-kratka ściekowa
-podwyższenie
... no widzisz. Nie ma podanych minimalnych wymiarów takiej kotłowni ( w rzucie ), ale np. kubatura pomieszczenia ( poza tym co napisałeś ) musi również być odpowiednia ...


Czyli wszystkie te projekty nie powinny dostać pozwolenia na budowę?
... dlatego twierdzę, że gotowiec to " projekt koncepcyjny " pokazujący bardzo ogólne założenia projektowe, a do projektu budowlanego bardzo mu daleko.
Co lepsze, może zawierać błędy projektowe, jak również odnosić się do nieobowiązujących przepisów budowlanych - jest Koncepcją w 4-ch egzemplarzach opracowywaną przez Autora ( niekoniecznie Projektanta )

Elfir
02-02-2017, 10:32
Prawdopodobnie ten rzut (bo to nie projekt) był drastycznie zmieniany (chociażby sposób grzania z pieca na paliwo stałe na gaz) w czasie adaptacji by spełniał podstawowe wymagania przepisów budowlanych.

Ag2a - ja tez sobie rysuję amatorsko rzuty domów. Ba! Zgodnie z prawem mogę je sobie sprzedawać (ale tak bezczelna nie jestem). Ale żeby z tego rzutu zrobić projekt i tak potrzeba architekta.

ag2a
02-02-2017, 10:56
Sprawdziłem kilka większych stron z projektami. Założenie dom parterowy z zaznaczonym punktem że jest na paliwa stałe, mają często niecałe 5m2, góra 8m2. Rozumiem że wszyscy muszą je powiększać na raz takie bo pozwolenia nie dostaną? Nie bronie tego projektu bo nie mam w tym żadnego interesu. Łukasz sorry ale nie skorzystam z propozycji projektu indywidualnego.
Taka mała historia spytałem sąsiada architekta czy robi adaptacje czy tylko swoje projekty. Powiedział że drobne poprawki tak ale i tak lepiej jest zrobić u niego projekt indywidualny bo to tylko 20-30 tys... (Tak, tak on ma takie stawki). Dodał że i tak przy takim projekcie zaoszczędzenie minimum 100 tys bo on mi tak zaprojektuje. Tylko chyba nie był świadom że nie wszyscy budują domy za bańkę :)
Elfir sugerujesz że wszyscy z tego projektu przechodza na gaz? Już widziałem dziennik budowy i zdjęcia z piecem. Myślę jakby odwiedzić dzienniki budowy na tym forum z piecami na paliwa stałe to też zdecydowana większość nie spełniała by tych warunków ( nie dotyczy domów z piwnica).
A jak to jest z wentylacją w danym pomieszczeniu które potrzebuje wentylacji musi być komin wentylacyjny lub przez ścianę? Nie można tego ciągnąć rura? Bo że wylot musi być kominem to wiem.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-02-2017, 11:38
Łukasz sorry ale nie skorzystam z propozycji projektu indywidualnego.
- raczej nie proponowałem Ci projektu indywidualnego ( ??? ) , choć i tak uważam, że taki projekt z różnych względów jest lepszy od gotowca.
- doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że jeżeli Inwestor ma na swoją inwestycję powiedzmy 300 tys. zł to w tej kwocie nie mieści się projekt za ( jak napisałeś ) 10% wartości obiektu. Ale też i nie napiszę, czy Twoja podana kwota jest duża / mała. Zazwyczaj koszt wykonania projektu indywidualnego to widełki +/- 3 do 6% wartości inwestycji i odnosi się do Projektu Koncepcyjnego, Budowlanego i Wykonawczego lub ( inaczej mówiąc ) ustalonego ZAKRESU pracy projektowej i wynagrodzenia WSZYSTKICH projektantów opracowujących dany projekt ( wraz z jego specyfiką i uwarunkowaniami zewnętrznymi jak również wytycznymi Inwestora )

ag2a
02-02-2017, 11:53
Więc na razie przeglądam różne gotówce ale tak prostego w budowie jeszcze drugiego nie trafiłem.

Wpisując w google kotłownia na paliwa stałe: połowa z tych pomieszczeń też nie spełnia wymagań jak nie więcej...
Przeważnie nie ma odstępu od ściany tylniej czy z boku ( piec często zasobnikiem przy ścianie).

Elfir
02-02-2017, 12:54
Wybudujesz sobie co chcesz. Twoje pieniądze i twoje męczenie się potem z tym całe życie.

ag2a
02-02-2017, 13:43
Nie wiem o co Ci chodzi. Nie buduje jeszcze , nie mam działki sonduje różne warianty a Ty już mówisz że będę się męczył choć jeszcze nie wiesz z czym

Elfir
02-02-2017, 19:07
z węglem w małym domu.

ag2a
02-02-2017, 19:12
Tak jak mówiłem nic nie jest jeszcze przesądzone. Po za tym każdemu coś innego odpowiada.

Elfir
02-02-2017, 19:15
Wiem. Babcia mojego męża w latach 50-tych wybudowała dom bez łazienki, bo to niehigienicznie "stawiać klocka" w domu, gdzie się gotuje, śpi i je :D

ag2a
02-02-2017, 20:50
No to gratulacje dla niej :)

asbe
04-02-2017, 10:48
A skąd pomysł z tym paliwem stałym?
Najbardziej ekologicznie na prąd :)
Poczytaj wątek, w którym dowiesz się jak ogrzewać elektrycznością, żeby było tanio.
"Ogrzewający elektrycznością wystąp".
Ja tak zrobiłam i jestem baaaardzo zadowolona.

koronekk
04-02-2017, 12:26
Dzień dobry, to mój pierwszy wpis na forum, więc hej dla wszystkich.

Co sądzicie o projekcie Z67 A?
https://z500.pl/projekt/835/Z67_A,parterowy-dom-z-piecioma-pokojami/dane-ogolne.html

Niestety, w naszym mieście nie ma gazu. Szukamy projektu, którego realizacja nie pochłonęła by mnóstwa pieniędzy, a dzięki czemu zamontowalibyśmy ziemną pompę ciepła. Kosztorys na stronie, jest wygenerowany w sensowny sposób? Jak myślicie? Czy metodą gospodarczą można zamknąć się w 250k?

Pozdrawiam Adam.

Elfir
04-02-2017, 13:07
Raczej wątpię czy starczy 250 tyś.
Zwłaszcza z gruntową pompą.
Chyba, że "gospodarczy" masz na myśli "własnoręcznie".

Wjazd na działkę od północy?
Potrzebujesz tylu sypialni?

Elfir
04-02-2017, 13:10
A skąd pomysł z tym paliwem stałym?
.

Obawiam się, że dlatego, że ojciec palił węglem, dziadek palił węglem, pradziadek palił węglem i było dobrze...

Przy obecnej nowelizacji przepisów prawa grzanie czystym prądem wymaga kombinowania z danymi w projekcie. :)

koronekk
04-02-2017, 13:23
Wiele prac wykonywalbym wlasnorecznie z pomoca zaufanego budowlanca ;)
Wjazd na dzialke mam od wschodu. Co do sypialni, to zakladalismy taka ilosc, ale moze poprzez bilans plusow i minosow z 1 bysmy zrezygnowali.

Elfir
04-02-2017, 13:28
Jak masz wjazd od wschodu to jedna z sypialni miałaby okna od północy - byłaby słabo doświetlona.
Pytam o te sypialnie nie dlatego, że coś jest nie tak, tylko jak nie jest tyle potrzebnych, to można byłoby zrobić w jednej łazienkę z oknem, w obecnej kotłowni spiżarkę a w pomieszczeniu bez okna pralnio-kotłownię- schowek.

Jednak 250 tyś przy obecnych przepisach - ciężko to widzę.
Na stronie szacunkowa wycena SSZ to 226 436 zł + VAT
A gdzie przyłącza, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki. To potrafi kosztować drugie tyle.

Elfir
04-02-2017, 13:43
Tutaj podobny układ, ale dom sporo mniejszy i jeden pokój mniej. Prostszy dach. Zlikwidowałabym jedynie kominek aby powiększyć kuchnię:
http://www.dobredomy.pl/projekt/flawiaMala/

ag2a
04-02-2017, 13:47
Obawiam się, że dlatego, że ojciec palił węglem, dziadek palił węglem, pradziadek palił węglem i było dobrze...

Przy obecnej nowelizacji przepisów prawa grzanie czystym prądem wymaga kombinowania z danymi w projekcie. :)

Widocznie nie każdy musi mieć dom na płycie, nie musi być z silikatów ani nie musi mieć pompy ciepła- na szczęście jest jeszcze inny wybór. I wcale to nie musi być piec węglowy

Elfir
04-02-2017, 13:52
ale każdy musi spełniać przepisy prawa ważne od 2017 roku, które sprawiają, ze paliwo stałe jest jednym z droższych rozwiązań grzewczych w małym domu z powodu dużej bezwładności pieców na paliwo stałe (chyba, że ktoś ma własny las i darmowe drewno lub pole i darmowy owies).

grend
04-02-2017, 18:18
Jak masz wjazd od wschodu to jedna z sypialni miałaby okna od północy - byłaby słabo doświetlona.
Pytam o te sypialnie nie dlatego, że coś jest nie tak, tylko jak nie jest tyle potrzebnych, to można byłoby zrobić w jednej łazienkę z oknem, w obecnej kotłowni spiżarkę a w pomieszczeniu bez okna pralnio-kotłownię- schowek.

Jednak 250 tyś przy obecnych przepisach - ciężko to widzę.
Na stronie szacunkowa wycena SSZ to 226 436 zł + VAT
A gdzie przyłącza, instalacje wewnętrzne, tynki, wylewki. To potrafi kosztować drugie tyle.

Elfir o czym ty piszesz ? Sugerujesz ze za 250tysięcy to jest TEN dom bez instalacji, bez tynków bez wylewek? Czyli mury, dach i okna z drzwiami zewnetrznymi ? Wyceny masz robione do stanu developerskiego i tam tez tak jest - 250 tysięcy za stan developerski

Elfir
04-02-2017, 20:31
grend - na stronie podano wycenę i podano czego dotyczy - stanu surowego zamkniętego.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-02-2017, 07:38
... a ja myślę, że te wszystkie "wyceny" podawane na stronach przy gotowcach, należy traktować bardziej marketingowo !
- skoro za gotowca nikt nie ponosi odpowiedzialności ( zawodowej ) to jak może odpowiadać za podane kwoty ?
- poza tym czego one dotyczą ? - koncepcji z wrysowanymi kanałami grawitacyjnymi ....
- nie spotkałem jeszcze ani jednego wpisu na FM, że ktoś zrealizował budynek i zamknął go w budżecie z kosztorysu podanego na stronie
- to są wszystko ceny tak szacunkowe, że trudno je traktować jako wiarygodne

koronekk
05-02-2017, 08:38
Dziękuje za przesłany projekt, jednak chcielibyśmy trochę większą część jadalniano, gościnną.
Tutaj znalazłem projekt podobny do twojego, o odpowiadającym nam metrażu, z 1 sypialnią mniej.
https://z500.pl/projekt/24/Z24,funkcjonalny-dom-parterowy-z-kopertowym-dachem-i-naroznym-oknem-w-kuchni.html?mirror=0

Co o nim sądzisz? Można by w nim było zrobić łazienkę dla gości w części środkowej tak jak w przesłanym przez Ciebie projekcie, a w starym miejscu garderobę do sypialni?

Co do wycen, to chyba tak jak kolega wyżej pisze, patrzeć przez palce.
Ławy fundamentowe biegną wszędzie tam gdzie są ściany nośne (zaznaczone na grubo)?

Pozdrawiam Adam

agao_83
05-02-2017, 10:18
Dziękuje za przesłany projekt, jednak chcielibyśmy trochę większą część jadalniano, gościnną.
Tutaj znalazłem projekt podobny do twojego, o odpowiadającym nam metrażu, z 1 sypialnią mniej.
https://z500.pl/projekt/24/Z24,funkcjonalny-dom-parterowy-z-kopertowym-dachem-i-naroznym-oknem-w-kuchni.html?mirror=0

Co o nim sądzisz? Można by w nim było zrobić łazienkę dla gości w części środkowej tak jak w przesłanym przez Ciebie projekcie, a w starym miejscu garderobę do sypialni?

Co do wycen, to chyba tak jak kolega wyżej pisze, patrzeć przez palce.
Ławy fundamentowe biegną wszędzie tam gdzie są ściany nośne (zaznaczone na grubo)?

Pozdrawiam Adam

koronekk wg mnie jeśli szukasz taniego, łatwego projektu, to powinieneś skupić sie raczej na dachach 2 spadowych, 4spadowy lub kopertowy podbijają dość znacznie koszty

koronekk
05-02-2017, 14:10
Wiem niestety, ale domy parterowe z dwuspadowych dachem czy z uzytkowym poddaszem, kompletnie mi sie nie podobaja. To jedyna ekstrawagancja w projekcie na jaka bym chcial sobie pozwolic. Zwykle okna, zadnych wykuszow czy balkonow. Myslalem nad wiazarami, z drewniamym stropem zeby chociaz troche zaoszczedzic. Dach bez zadnych okien czy lukarn, najprostrza koperta.

Pozdrawiam.

Elfir
05-02-2017, 15:02
120 m2 za 250 tyś z gruntową pompą to naprawdę budżet napięty jak struna. Wymaga szukania oszczędności gdzie się tylko da.

grend
05-02-2017, 16:34
grend - na stronie podano wycenę i podano czego dotyczy - stanu surowego zamkniętego.

Ja widziałem stan developerski..
Z drugiej strony jakby SSZ za 120 metrów kosztowałby 250 tysięcy to pod klucz by musiał byc za 500 tysiecy, a tak nie jest

koronekk
05-02-2017, 17:57
Ten projekt z24 ma 111m^2. Na razie jestesmy na niego zdecydowani. Musimy sie z tym przespac.
Dzieki wszystkim za odpowiedzi.

Elfir
05-02-2017, 18:41
Ja widziałem stan developerski..
Z drugiej strony jakby SSZ za 120 metrów kosztowałby 250 tysięcy to pod klucz by musiał byc za 500 tysiecy, a tak nie jest

wklejam prt scr ze strony projektu:
https://images84.fotosik.pl/340/7ddcd511237ab746gen.jpg

niestety kosztorys szczegółowy jest dostępny po zalogowaniu się

koronekk
05-02-2017, 20:16
Ale na stronie widnieje też napis:
"Kalkulacje szacunkowe w Z500 sporządzane są dla etapu tzw. "Stanu Deweloperskiego", dlatego kwoty mogą się różnić od zaniżanych cen podawanych na innych stronach."
Dlatego można sobie te ich kalkulacje i kosztorysy, wsadzić w trąbe. Samemu sobie chyba wszystko przemnożę, ile potrzebowałbym pieniążków na materiał.

graucho
05-02-2017, 21:54
Witam szacownych Forumowiczów :).

Mimo że staż na forum nie jest zbyt długi przymierzam się do budowy domu z tego projektu (w miarę nowoczesna kostka https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-699-Piccolo,753.html).

380836
380837

Na chwilę obecną czekam na warunki zabudowy (brak planu, projekt już jest ale się dalej elaboruje) ale ze ze względu na okolicę działki nie powinno być problemu na projekt z płaskim dachem. Wiem, że być może to niepopularny projekt ale chciałbym maksymalnie wykorzystać powierzchnie i jak każdy liczę się z kosztami domu (nie mam zamiaru popłynąć na budowie i nie skończyć).

Czego wymagam od projektu: przede wszystkim 4 sypialni w tym jedna koniecznie na parterze (gabinet albo sypialnia dla jednego z rodziców/teściów jak trzeba będzie) i trzy sypialnie na piętrze (2+2). Działka ma lekki spadek w stronę zachodu, wjazd od północy, wymiary ok 40x40 więc plac na budowę jest. Media w drodze łącznie z gazem. Ew myślę o PC powietrznej ale jak będzie jakaś dotacja bo na razie to strata kasy według mnie - prędzej padnie niż się zwróci.

Chciałbym was poprosić o radę czy zamiast oryginalnego kominka w projekcie i tym samym kominów widzicie problem żeby zrobić wentylację mechaniczną (rury tam gdzie są kominy). Ogrzewanie pełna podłogówka i kondensat (rura powietrzno-spalinowa przez ścianę z kotłowni na zewnątrz bez komina, w kotłowni reku, kocioł, zasobnik a może pralka lub regał). Rozważam rury WM w warstwie styropianu bądź pod sufitem podwieszanym. Kominek raczej wybiłem sobie już głowy a jak już zdecyduje się na komin spalinowy (choć wątpie) to prędzej w salonie byłaby koza z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz.

Nie jestem napalony na projekt. Z wszystkich jakie do tej pory analizowałem większość miała wady (koszty/układ, generalnie ctrl c/v a nie projektowanie). Mimo iż kostka czterech liter nie urywa to mimo wszystko wydaje mi się że ekonomicznie nie jest to aż tak zły pomysł ale oczywiście mile widziane za i przeciw (Wasze opinie :)).

Wobec tego proszę o uwagi dotyczące tego projektu za i przeciw.

Marcin34_Śl
06-02-2017, 09:43
Graucho:
- projekt - ja bym zrobił wejście do kotłowni z przedsionka i powiększył miejsce w kuchni (likwidacja okna rogowego w przedsionku) Teraz jest mało miejsca i praktycznie piekarnik masz na wyspie. To nie jest dobre rozwiązanie. W tym projekcie okna masz praktycznie tylko od północy o południa. W południową stroną to problem, szczególnie z temperaturami panującymi w kuchni. Nie wiem na ile ten daszek będzie stanowił zabezpieczenie przed słońcem ale na pewno słońce będzie świecić w TV
- dom ma dwa poziomy + dwa stropy betonowe (chyba) więc nie jest do końca tani (trudny w budowie)
- okna w salonie - wychodzi mi że to witryna około 3 mwtry + drzwi. Ja coś to tylko aluminiowe (drogo)
- gaz kontra PC - musisz obliczyć, ale pamiętaj, że gaz to umowa przyłączeniowa, projekt, przyłącze, pociągniecie gazu z granicy działki do domu itp. Mnie całość wyszłaby około 15-16 jak dobrze liczyłem.
- Wm a kominek nie ma nic wspólnego. Jak zrezygnujesz z kominka to i tak zostanie cały pion gdzie jest pion kanalzacyjny - wentylacja grawitacyjna. Możesz zrobić WM bez problemu, ale nie zmieścisz kanałów WM na parterze w suficie bo masz wysokość parteru 261 cm (bardzo niska). Jak zrobisz sufit to będzie 250 cm. Musisz zrobić jak coś w styropianie i ewentualnie w suficie na piętrze. Jak dobrze widzę wysokość na piętrze jest większa niż na parterze...dziwne

graucho
06-02-2017, 10:24
Graucho:
- projekt - ja bym zrobił wejście do kotłowni z przedsionka i powiększył miejsce w kuchni (likwidacja okna rogowego w przedsionku) Teraz jest mało miejsca i praktycznie piekarnik masz na wyspie. To nie jest dobre rozwiązanie. W tym projekcie okna masz praktycznie tylko od północy o południa. W południową stroną to problem, szczególnie z temperaturami panującymi w kuchni. Nie wiem na ile ten daszek będzie stanowił zabezpieczenie przed słońcem ale na pewno słońce będzie świecić w TV
- dom ma dwa poziomy + dwa stropy betonowe (chyba) więc nie jest do końca tani (trudny w budowie)
- okna w salonie - wychodzi mi że to witryna około 3 mwtry + drzwi. Ja coś to tylko aluminiowe (drogo)
- gaz kontra PC - musisz obliczyć, ale pamiętaj, że gaz to umowa przyłączeniowa, projekt, przyłącze, pociągniecie gazu z granicy działki do domu itp. Mnie całość wyszłaby około 15-16 jak dobrze liczyłem.
- Wm a kominek nie ma nic wspólnego. Jak zrezygnujesz z kominka to i tak zostanie cały pion gdzie jest pion kanalzacyjny - wentylacja grawitacyjna. Możesz zrobić WM bez problemu, ale nie zmieścisz kanałów WM na parterze w suficie bo masz wysokość parteru 261 cm (bardzo niska). Jak zrobisz sufit to będzie 250 cm. Musisz zrobić jak coś w styropianie i ewentualnie w suficie na piętrze. Jak dobrze widzę wysokość na piętrze jest większa niż na parterze...dziwne

Z tym wejściem do kotłowni to faktycznie masz rację. Jakby zawinąć blat kuchni w stronę kominka (na oryginalnym rzucie) byłoby chyba ok. Te dwa poziomy wynikają z niższego osadzenia schodów (tak mi się wydaje). Pion kanalizacyjny zostałby gdzie jest. Generalnie chciałbym wywalić kominy w całości i zrobić w tym miejscu rury od WM pomiędzy poziomami.

Odnośnie okien też nie jest to jeszcze zoptymalizowane bo nie wiem ile takie wielkie witryny będą kosztować. Jak za drogie to trzeba będzie realistycznie dobrać coś mniejszego i więcej ściany wymurować.

Dzięki wielkie za uwagi.

Elfir
06-02-2017, 12:34
O matko! Schody na poziomie parteru?
Same ściany nośne. Ciasno. Nieustawnie.
Nie. Odradzam. Nie ma co analizować.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-02-2017, 12:43
[B] ... powinieneś skupić sie raczej na dachach 2 spadowych, 4spadowy lub kopertowy podbijają dość znacznie koszty
masz rację z dwu-spadem, ale to Warunki Zabudowy ( lub Zapisy w Planie Miejscowym ) określają możliwości dla takich, czy innych spadków dachu projektowanego budynku. Jednym słowem : najpierw WZ - potem można projektować

graucho
06-02-2017, 17:23
O matko! Schody na poziomie parteru?
Same ściany nośne. Ciasno. Nieustawnie.
Nie. Odradzam. Nie ma co analizować.

Czy mogłabyś przekleić projekt twojego klocka?Dlaczego uważasz że projekt jest nieustawny?

Elfir
06-02-2017, 18:25
graucho -
ten twój projekt:
Schodki na parterze - są umiejscowione w zasadzie zaraz na wejściu - osoba otwierająca gościom drzwi musi uważać, żeby się o nie nie potknąć. Zaraz za nimi są drzwi - jak sobie to wyobrażasz w normalnym użytkowaniu?

Blat roboczy rozbity i w sumie kuchnia niewielka. Trudno ustawić szafki wysokiej zabudowy, bo wyjdzie za mało blatów roboczych.

Mnóstwo ciasnych klitek poprzedzielanych ścianami nośnymi, więc zero możliwości jakiegoś manewru przestrzenią.
Chodzi o parter - jest przekombinowany.

***
Mój klocek ma tylko dwie sypialnie, więc tobie nie przypasuje. Chyba, żeby zabudować cały strop nad parterem (piętro jest obecnie mniejsze niż parter) - ale wówczas faktycznie zrobi się z tego wizualnie niezgrabny kloc i o dużej powierzchni - z 200m2.

oryginał parteru:
https://images82.fotosik.pl/343/4a6bff07fb98d9f4gen.jpg

można przerobić tak:
https://images81.fotosik.pl/343/b9dd3c9d43dde1cagen.jpg

piętro:
https://images81.fotosik.pl/343/154e0ea808a917bfgen.jpg

mozna powiekszyć tak:
https://images83.fotosik.pl/342/bc031ec0ba5b3e4egen.jpg

***
Coś takiego, tylko w miejscu kotłowni gabinet:
https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ex-10-ii-z-wiata-soft

***
Skoro masz problem ze znalezieniem ładnego gotowca, to może jednak indywidualny?
Albo piętrowy, tylko przerobić dach na płaski.

graucho
07-02-2017, 05:51
Elfir dzięki za uwagi.

W zaproponowanym projekcie kuchnia ma ok 11m2 u Ciebie w projekcie podobnie (nawet delikatnie mniej ze względu na ten kamerlik z tego co pamiętam komputerowy). Z twojego rzutu tak pi razy oko wynika, że masz odliczając balt roboczy długi na 3,2m (bez słupka z piekarnikiem i lodówki). W tym projekcie ok 3.2m blatu roboczego. Oczywiście twój salon to ok 40m2. Sypialnie masz tak ok 16m2 więc podobnie.

Schody faktycznie niefortunnie w tym moim projekcie ułożone i ten wiatrołap średni. Szukam dalej. Ten projekt z archipelagu to dla mnie straszny gargamel no i koszty z kosmosu.

kartonikpl
07-02-2017, 08:31
jezeli ktos potrzebuje kompletny projekt domu parterowego tu jest wersja do wydruku
[link usunięto]

Elfir
07-02-2017, 10:01
Schody faktycznie niefortunnie w tym moim projekcie ułożone i ten wiatrołap średni. Szukam dalej. Ten projekt z archipelagu to dla mnie straszny gargamel no i koszty z kosmosu.

Ja mam spiżarkę w kuchni i dodatkowy stół i inne miejsca na parterze na szafy, w których umieściłam odkurzacz, zmiotki, wiadra, mopy. W tamtym projekcie spiżarki w zasadzie nie ma bo całość wypełni PC , zasobnik i rekuperacja. I nie ma miejsca do ustawienia dodatkowych szaf.
Nie jestem z zamiłowania kucharką, dlatego nie zakręcałam blatem pod okno, by powiększać przestrzeń roboczą, bo staram się z kuchni korzystać jak najrzadziej. Dlatego mam dom indywidualny - o nietypowym, zaprojektowanym pod moje potrzeby układzie :)

grend
07-02-2017, 20:07
wklejam prt scr ze strony projektu:
https://images84.fotosik.pl/340/7ddcd511237ab746gen.jpg

niestety kosztorys szczegółowy jest dostępny po zalogowaniu się

Juz nie chodzi zeby sobie cos udowadniac ale ja się na tym opieram i wydaje mi sie ze to jest normalna cena za stan developerski. Jakos nie moge sobie wyobrazic żeby zapłacic 2000pln za 1 m2 za SSZ. Jak ktoś tyle płaci to faktycznie podziwiam ... i nierozumiem braku racjonalnosci. Bo SSZ to rozumiem dach mury ścianki działowe, okna i drzwi wejściowe, za taki dom 150 tysięcy max

KALKULACJA SZACUNKOWA
WG CENNIKA SEKOCENBUD 2015/04
Ceny średnie Ceny minimalne
STAN SUROWY ZAMKNIĘTY 132 096 zł 112 427 zł
INSTALACJE 32 717 zł 27 846 zł
PRACE WYKOŃCZENIOWE 61 622 zł 52 446 zł
RAZEM 226 436 zł 192 719 zł
Ten dom możesz postawić metodą gospodarczą za: 158 754 zł
Kosztorys szacunkowy
KALKULACJE SZACUNKOWE
w Z500 sporządzane są dla etapu tzw. "Stanu Deweloperskiego", dlatego kwoty mogą się różnić od zaniżanych cen podawanych na innych stronach.

Kaizen
07-02-2017, 20:20
INSTALACJE 32 717 zł 27 846 zł

Jak popatrzysz na oferty wrzucane na to forum, to za tyle kupisz albo PC z montażem, albo rekuperację, albo... Generalnie nawet na dwie rzeczy nie wystarczy.

Wyceny dodawane do projektów zazwyczaj są "dziwne". Chyba z poprzedniej epoki, gdzie wentylacja była już w SSZ wliczona (kominy i nawiewniki) a CO oparte było na śmieciuchu i kaloryferach.

SSZ to trzeba mocno się starać, żeby zmieścić w 1K zł x powierzchnia zabudowy przy parterowym. Nie wiem czemu ludzie patrzą na koszt m2 PU. Że niby powierzchnia nieużytkowa jest za darmo?

Marcin34_Śl
08-02-2017, 09:27
SSZ 1000-1200 m2 powierzchni całkowitej
Developerski 1700- 2000 zł za m2 powierzchni
Stan do zamieszkania - 2 500 zł....sky is the limit

NorbertB
17-02-2017, 08:10
Witam.

Proszę o ocenę poniższych projektów ...

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ralf-g1

https://z500.pl/projekt/687/Z256_GL,maly-tani-w-wykonaniu-parterowy-dom-z-garazem-po-lewej-stronie.html

Kryteria:
Funkcjonalność/Koszty

Co poprawić ew. zmienić ...

Media: prąd, woda, gaz
i będzie ekologiczna oczyszczalnia ścieków - jeszcze nie wiem jaka ....

Działka.
381716

A może jest jakiś inny prosty konstrukcyjnie domek - garaż .... może być dobudowany osobno.

sandwitch
21-02-2017, 13:44
Co powiedzielibyście o rozkładzie funkcjonalnym takiego domu? Parterówka, 155 m2 powierzchni użytkowej.
Nam brakuje pralni i nie jesteśmy pewni czy wiata garażowa w bryle to dobry pomysł. Jak oceniacie resztę?
http://i.imgur.com/c5tL1Ipl.png
Tutaj większy rozmiar: klik! (http://i.imgur.com/c5tL1Ip.png)

Elfir
21-02-2017, 15:31
za wąskie wejście do salonu i na dodatek trzeba wymijać stojące w przejściu fotele..
Wejście do wc zróbcie po prostu od strony sypialni. Okien w sypialni nie róbcie w narożniku ścian tylko bardziej na środku.
Bez okna w łazience?

https://images83.fotosik.pl/378/b750a7b791e0148egen.jpg

Czy jest sens ten składzik obok wiaty robić jako fragment murowanego domu z pełnym fundamentem, dachem, ociepleniem?

sandwitch
21-02-2017, 15:40
za wąskie wejście do salonu i na dodatek trzeba wymijać stojące w przejściu fotele..
Wejście do wc zróbcie po prostu od strony sypialni. Okien w sypialni nie róbcie w narożniku ścian tylko bardziej na środku.
Bez okna w łazience?

https://images83.fotosik.pl/378/b750a7b791e0148egen.jpg

Czy jest sens ten składzik obok wiaty robić jako fragment murowanego domu z pełnym fundamentem, dachem, ociepleniem?
W łazienkach, korytarzu, garderobie i składziku przeszklenia są zaprojektowane pod sufitem. To właściwie jedna z kwestii która bardzo nam się podoba - mały wgląd do domu od strony ulicy.
Składzik ma docelowo być takim małym warsztatem. W takim układzie chyba nie możemy wykluczyć tam ogrzewania.

Ta wiata w projekcie jest przykryta dachem tak jak reszta domu. Czy to generuje wysokie koszty?

Elfir
21-02-2017, 16:10
suwane drzwi do składziku nie zapewnią wam odpowiedniej izolacji termicznej.
Poza tym cały czas w składziku będzie utrzymywana temperatura taka jak w łazience, żeby się ściana między pomieszczeniami nie wychładzała?

Bo mały warsztacik na fundamencie punktowym w lekkiej konstrukcji (dogrzewany w razie potrzeby chociażby nadmuchowo z butli gazowej) będzie tańszy w budowie (w przeliczeniu za m2) niż konstrukcja domu.

CodeSnipper
21-02-2017, 18:02
Ciekawy projekt.

Mniejszy dom plus garaż w lekkiej konstrukcji z warsztatem nie wchodzi w grę? Albo nawet wiata garażowa - 4 słupy z dachem plus jakieś ażurowe ścianki a do niej mały warsztat z odizolowaną podłogą i izolacją w ścianie szkieletowej? Wyjdzie taniej. Właśnie kończę przybudówkę do domu, na oddzielnej konstrukcji i słupach fundamentowych z częścią warsztatową i składzikiem. Auto jak postoi w ażurowym "garażu" z pewnością mniej będzie miało wilgoci od gruntu niż w tym projekcie. Chyba że tam będzie normalnie beton. Ale to znowu koszty.

sandwitch
22-02-2017, 00:39
Ciekawy projekt.

Mniejszy dom plus garaż w lekkiej konstrukcji z warsztatem nie wchodzi w grę? Albo nawet wiata garażowa - 4 słupy z dachem plus jakieś ażurowe ścianki a do niej mały warsztat z odizolowaną podłogą i izolacją w ścianie szkieletowej? Wyjdzie taniej. Właśnie kończę przybudówkę do domu, na oddzielnej konstrukcji i słupach fundamentowych z częścią warsztatową i składzikiem. Auto jak postoi w ażurowym "garażu" z pewnością mniej będzie miało wilgoci od gruntu niż w tym projekcie. Chyba że tam będzie normalnie beton. Ale to znowu koszty.
Pewnie byłoby taniej, fakt. Racja po stronie twojej i Elfir. I niekoniecznie nam na tej wiacie zależy, może być oddzielnie. Tylko że rozbija nam to zupełnie bryłę budynku.
I też nie jest tak, że nam zależy na tym jednym projekcie i koniec. Co nas w nim urzekło, to praktycznie zerowa "zaglądalność" od strony ulicy - cenimy sobie intymność i wolelibyśmy uniknąć jakiejkolwiek sypialni od ulicy. Z tego, co się rozglądaliśmy, we wszystkich innych projektach to zasłonięcie od ulicy wykonuje się przy pomocy ogrzewanego garażu. A garaż to zdecydowanie nie dla nas.

Więc jeśli możecie polecić jakąś parterówkę bez sypialni od ulicy, to bardzo chętnie się przyglądaniemy. Zwłaszcza elewacji, bo jednak wyrzucenie wszystkich pomieszczeń gospodarczych, garderoby i łazienek w pas od ulicy skutkuje... Niską atrakcyjnością tejże elewacji.

Ewentualne przeróbki tej bryły w każdej postaci też chętnie przyjmiemy.

P.S Dzięki, Elfir! Bardzo sensowne uwagi.

moniss
22-02-2017, 08:06
A mnie ten projekt się podoba, zwłaszcza po drobnych przeróbkach Elfir.
Taka wewnętrzna wiata (a właściwie garaż bez bramy) też jest świetna i zdecydowania warta tych dodatkowych pieniędzy. Ze dwa lata temu kolega robił zwykłą wiatę na 2 samochody przy ścianie domu - wyszło 15 tys. za konstrukcję drewnianą z dachem. W porównaniu z wiatą przy tym projekcie wygląda to średnio, a poza tym nie da się przejść sucha stopą do domu.
Ja bym została przy tym projekcie, czy to jakaś wersja EX 7 ?

CodeSnipper
22-02-2017, 09:46
To nie tak, że mi się ten projekt nie podoba. Jeśli sandwitch ma kasę na taki dom, to po uwagach elfir właściwie można budować :)

Co do kosztów wiaty, ja ją sobie zrobiłem sam, więc wyszło taniej - około 6,5 tys (5x5metrów). Zakup gotowej albo montaż przez firmę będzie droższy.

Wiata mogłaby odseparować Was od drogi, pod warunkiem, że jest miejsce. Wtedy otwiera się pole manewru z projektami.

sandwitch
22-02-2017, 10:52
To nie tak, że mi się ten projekt nie podoba. Jeśli sandwitch ma kasę na taki dom, to po uwagach elfir właściwie można budować :)
Że tak zacytuję Piotrka Żyłę - hehehehe. To ile mamy to jedna kwestia, ile możemy wyciągnąć od lichwiarzy, to druga kwestia, a to, czy tyle chcemy wydać na dom - to jeszcze inna sprawa :D Tym bardziej, że zawsze jakoś wewnętrznie mnie skręca, jak myślę, że samochodom trzeba wybudować domek 40 m2 :bash: Toż to jest drugi salon.



Ja bym została przy tym projekcie, czy to jakaś wersja EX 7 ?
To jest nasza autorska biedawersja EX7. EX7 uważamy za niesamowicie interesujący projekt - ale też jesteśmy świadomi, ile te przeszklenia mogą kosztować. Rozważamy więc po prostu oparcie się na rozkładzie funkcjonalnym i prostokątnej bryle, ale w trochę innym charakterze.
Gdyby jednak ktoś chciał się wypowiedzieć o oryginalnym projekcie: Projekt EX7 pracowni Archipelag (https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ex-7-z-wiata). Tego domu jeszcze nikt nie zbudował, więc każda uwaga doświadczonych osób jest cenna.



Wiata mogłaby odseparować Was od drogi, pod warunkiem, że jest miejsce. Wtedy otwiera się pole manewru z projektami.
Chyba nie rozumiem zamysłu przestrzennego. W sensie wiata stoi nam przed domem, a dom ma okna na tę wiatę? Sypialnia z widokiem na auta nadal nie brzmi zachęcająco :D
Wspominałeś też o wilgoci w tej naszej wiacie wewnątrz domu, czy możesz trochę przybliżyć temat? Nie chcemy się pakować w rozwiązania, które ogólnie są niekorzystne.

CodeSnipper
22-02-2017, 11:18
Jak widzę wizualizację to już wiem, że tam jest beton - zatem wilgoć nie grozi. EX7 bardzo fajny, zapomniałem, że dach może być płaski. Zatem wycofuję moje dyrdymały o wiatach. Uwagi Elfir i do roboty :) Jeśli warsztat ma być ogrzewany, drzwi przesuwne wyjdą drogo - jeśli ma być szczelnie.

sandwitch
22-02-2017, 11:38
Jak widzę wizualizację to już wiem, że tam jest beton - zatem wilgoć nie grozi. EX7 bardzo fajny, zapomniałem, że dach może być płaski. Zatem wycofuję moje dyrdymały o wiatach. Uwagi Elfir i do roboty :) Jeśli warsztat ma być ogrzewany, drzwi przesuwne wyjdą drogo - jeśli ma być szczelnie.
A to prawda, te przesuwne drzwi tam są nieco dyskusyjne. Nie wiem za to, czy otwierane skrzydło wejdzie. Sprawa do dyskutowania z architektem.
Będę drążyć temat wiaty :) Gdybyśmy tam nie chcieli mieć betonu, ale bruk albo żwir, to warunki się zmieniają? Wbrew temu, co sugeruje ten projekt, my się wcale z betonem nie lubimy.

Elfir
22-02-2017, 12:50
https://images81.fotosik.pl/380/99051184019e738bgen.jpg

Dom oddzielony normalnymi ocieplanymi ścianami. Dach wyciągnięty na słupach (izolowanych). Składzik obudowany cienką ścianką szkieletową i otynkowany jak dom - plus , składzik jest ciut większy. Do tego butla gazowa z promiennikiem włączanym tylko na czas pracy, aby nie ciągnąć instalacji z domu.

Paweł1982
22-02-2017, 13:43
Cześć!
Motam się od jakiegoś czasu po forum i koncepcję zmieniałem z 20 razy, ale ponoć to standard.
Na dniach wyburzam budynek gospodarczy (pozwolenie już jest, ekipa też), przez który nie miałem dojazdu do działki - czyli jestem na etapie wyboru projektu...

Na obecną chwilę najbliższy naszym oczekiwaniom jest projekt Fano E z pracowni Słoneczne Domy: http://www.slonecznedomy.pl/projekty/fano-e
Projekt ma być tani w budowie, ok 110m2 powierzchni całkowitej, parterówka, strop teriva lub mono, kąt nachylenia dachu 30, 3 sypialnie (ich powierzchnię akceptuję), łazienka jedna jest OK, garderoba "musi być", grzejemy gazem.
Po moich wstępnych zmianach rzut tego domu wygląda tak: https://zapodaj.net/419e1a812d34a.jpg.html
382130
Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

CodeSnipper
22-02-2017, 14:11
Sandwitch - sorry z tą wilgocią, wyjdzie na kostce ale tylko w garażu zamkniętym. Tu jest otwarta wiata. Czyli nawet jakby tam był goły grunt, nic nie będzie się działo.

Elfir
22-02-2017, 16:09
Pierwsze co rzuca się w oczy do zmiany: zrobić wspólny komin dla pieca i kominka (w sensie konstrukcyjnym a nie kanału dymowego ). kominek dzięki temu będzie bliżej kącika wypoczynkowego


A tak poza tym:
Wydzieliłam dwie łazienki
Zmieniłam wejście do pom. gospodarczego aby nie było konfliktu z drzwiami łazienek
Dwa pokoje dzieci od nasłonecznionej strony domu.
Zwróć uwagę, że w wiatrołapie jest trochę za wąsko na szafę normalnej głębokości. Wrysowałam normalną szafę i węższa komódkę

https://images81.fotosik.pl/380/441fc86a1cc5af0dgen.jpg

Paweł1982
22-02-2017, 18:52
Dziękuję Elfir, szczególnie patent z garderobą ekstra, o tym nie pomyślałem...

Co do dwóch łazienek to sam nie wiem - nie czujemy potrzeby... :) I chyba zrobimy jedną większą.

Nie wiem co robić z kominkiem. Już prawie przekonałem Żonę, żeby nie robić kotłowni w salonie... Rozumiem, że jeden komin "w sensie konstrukcyjnym" z dwoma kanałami dymowymi to niższy koszt budowy niż dwa kominy? :)

Co do pokojów dla dzieci są one od zachodu i tu nasuwa się pytanie... Wejście od wschodu, a z południowej strony będziemy mieć ogród - zostawić tak okna w salonie jak w projekcie?

Elfir
22-02-2017, 19:54
Jak dzieciaki będą nastolatkami to zablokują łazienkę na godzinę. I gdzie wówczas skorzystać z toalety lub opłukać się pod prysznicem po pracy w ogrodzie?

Komin musiałby mieć kanał dymowy do kominka i kanał spalinowy do pieca gazowego. Tańsze będą chociażby obróbki komina na dachu.

Czy okno od południa ma widok na ogród czy na dom sąsiadów? Bo jak z boku ciągnie się działka i ogród to warto z tej strony powiększyć (i zrobić główne wyjście na taras). Ale z drugiej strony pomyśleć o cieniu latem (np. wyciągnąć połać dachu).
Wówczas od zachodu te wcięcie w budynku wam jest niepotrzebne. Można powiększyć salon, kuchnię.

Paweł1982
22-02-2017, 21:05
Z łazienką rozumiem wszystkie za i przeciw.

No właśnie od południa będzie widok na ogród, ale nie mam wizji jak to zrobić, żeby bryły nie szpeciło...

Elfir
22-02-2017, 21:32
na przykład tak:
https://lipinscy.pl/uploads/dcb104_fr1_gk.jpg

http://askarchitekt.pl/wp-content/gallery/projekt-domu-letniskowego-calorocznego-z-duzym-zadaszonym-tarasem/projekt-domu-z-duzym-tarasem-widok-3.jpg

albo pergola/weranda jak w amerykańskich domach:
http://olczak.info/domkolonialny/pili_011.jpg

https://images81.fotosik.pl/381/a86dfb7321aeb6aagen.jpg

https://images83.fotosik.pl/381/6b06832a02bd2b91gen.jpg

swoją drogą czy ten dom, jak na parterówkę nie ma za wysokiej ścianki kolankowej?

Bo może warto przy adaptacji go obniżyć (po co płacić za więcej bloczków, styropianu)?

https://images82.fotosik.pl/381/eca992a4981afce3gen.jpg

sandwitch
22-02-2017, 22:33
https://images81.fotosik.pl/380/99051184019e738bgen.jpg

Dom oddzielony normalnymi ocieplanymi ścianami. Dach wyciągnięty na słupach (izolowanych). Składzik obudowany cienką ścianką szkieletową i otynkowany jak dom - plus , składzik jest ciut większy. Do tego butla gazowa z promiennikiem włączanym tylko na czas pracy, aby nie ciągnąć instalacji z domu.
To brzmi nieźle. Chciałam się poradzić z jeszcze jedną rzeczą - podzielić składzik przy wejściu ścianką na spiżarnię i gospodarczy, co daje większą powierzchnię zabudowy, czy jednak połączyć w jedno pomieszczenie, co pozwoli wnosić zakupy od razu do spiżarni?

http://i.imgur.com/kPXSux3.jpg

Elfir
22-02-2017, 22:49
Tylko wcale na tym nie zyskasz, bo w dużym pomieszczeniu środek będzie pusty - szafkami możesz zabudować tylko ściany. Policz sobie ile metrów bieżących zabudowy masz ze ścianką a ile bez ściany, za to z dwoma otworami drzwiowymi.

można pomyśleć jeszcze w tym kierunku:
https://images81.fotosik.pl/381/8a0aa9338b056d6bgen.jpg

sandwitch
22-02-2017, 23:27
Tylko wcale na tym nie zyskasz, bo w dużym pomieszczeniu środek będzie pusty - szafkami możesz zabudować tylko ściany. Policz sobie ile metrów bieżących zabudowy masz ze ścianką a ile bez ściany, za to z dwoma otworami drzwiowymi.

można pomyśleć jeszcze w tym kierunku:
https://images81.fotosik.pl/381/8a0aa9338b056d6bgen.jpg
W takim układzie zakupy przeniosły się chyba jeszcze dalej od wejścia, a w kuchni zapanuje mrok, więc chyba zostaniemy przy podzielonej wersji i tyle.

Paweł1982
23-02-2017, 07:36
Dziękuję jeszcze raz Elfir.
O kolankowej myślałem, ale nie mam przekonania - są plusu dodatnie i ujemne :) Jesteś w stanie oszacować oszczędność na obniżonej ściance?
Właśnie pergola przemawia do mnie bardziej. Domy z przedłużonym dachem zwyczajnie mi się nie podobają. Pergola daje dodatkowe możliwości zabawy tą przestrzenią i jest tak jakby przytulniej:
382192
382193
382194

Kaizen
23-02-2017, 07:56
O kolankowej myślałem, ale nie mam przekonania - są plusu dodatnie i ujemne :) Jesteś w stanie oszacować oszczędność na obniżonej ściance?
Jeżeli dzięki obniżonej ściance wieniec (może lekko przerobiony) będzie robił od razu za nadproża, to ze 3K zł tylko na nadprożach prefabrykowanych zyskujesz. Do tego mniej materiału na mur, ocieplenie, elewację. IMO gra warta świeczki.

CodeSnipper
23-02-2017, 09:25
Sandwitch - można byłoby jeszcze spróbować zrobić tam wyspę z półek pod sufit:

382195

Ivo
23-02-2017, 20:12
Paweł1982 - zmiany zaproponowane przez Elfir są super :)
I na pewno dwie łazienki jak będą dzieci ;)
I garderoba z sypialni to wygoda. Polecam wtedy lustro na drzwiach od strony garderoby.

CodeSnipper
24-02-2017, 06:40
Też planowałem drzwi do garderoby, z lustrem albo takie z deseczek, "amerykańskie". Drugi rok ich nie mamy i stwierdziliśmy, że dobrze. Jeden ruch rano mniej :)

Paweł1982
24-02-2017, 07:19
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.
Kaizen - przyznaję się bez bicia, że nie mam wiedzy o tym etapie budowy, póki co zgłębiam temat do stanu zero + tematy ogólne. Masz może namiar na jakieś materiały, gdzie mógłbym na ten temat poczytać lub zobaczyć film?

Elfir, analizuję jeszcze raz zaproponowane przez Ciebie zmiany: czemu nie ma mebli kuchennych pod oknem? W przypadku podziału łazienki, jak rozwiązać temat okien, żeby dom z przodu prezentował się atrakcyjnie?

enterzbigi
24-02-2017, 16:23
Witam
Zastanawiamy się nad rozpoczęciem budowy, nie posiadamy jeszcze działki więc na razie prosimy o podzieleniem się doświadczeniem. Naszym wymarzonym domkiem jest projekt Ariel 4, przemawia do nas podziałem pomieszczeń, mamy 2 dzieci. Z względów ekonomicznych dość tanim wyborem byłby projekt domza150tys. 150tys wg autora pomysłu to koszt materiałów a koszt robocizny powinien nie przekroczyć 35tys. Czytając opinie dom w 200tys pod klucz całkowicie systemem zleconym. Ariel 4 wg kosztów przybliżonych w projekcie zakup materiałów kosztuje ok 240 tys. No ok hmm garaż, filar, dachówka. I tu pojawia się cena za budowę ok 200tys (bez instalacji). I raczej na pewno nasze możliwości to przewyższa, nie będziemy dla domu rezygnować z fajnych wakacji z rodziną a dojdzie rata kredytu. Chcielibyśmy poprosić was o podpowiedz czy istnieje możliwość zaadoptowania tego układu pomieszczeń do domku tańszego w budowie, na pewno możemy zrezygnować z garażu 32m^2 w i filara także zmieni się dach, o taras tez możemy uszczuplić gdyby był to znaczący koszt.. A może narysować projekt na zamówienie. Prosimy o pomoc jak najtaniej można wybudować taki układ. Z góry dziękujemy pozdrawiamy M.Z.D.

Elfir
24-02-2017, 17:47
o domu można rozmawiać mając działkę.
Bo potem się okaże , że się Ariel nie mieści, albo MPZP nie pozwala.

Nie wybudujecie tego projektu za 200 tyś. ani za 240 tyś.


Dom za 150 tyś - starczy chwytliwa nazwa i zaraz zainteresowanie. Biura projektowe powinny nazywać swoje projekty ""dom za grosze", "dom za bezcen", "wybudujesz za darmo".
O tym projekcie i jego wadach było już tyle na forum, że nie chce mi się powtarzać.

Elfir
24-02-2017, 17:51
Paweł - nie ma szafek pod oknem, bo zwęziłam kuchnię aby dodać kilka centymetrów na normalną szafę w wiatrołapie. W związku z powyższym może być problem z ustawieniem zlewu i zmywarki pod oknem od frontu.
A robienie dwóch narożnych szafek z wysuwanymi półkami nie da ci specjalnie więcej miejsca do przechowywania. Za to te systemy narożne są drogie. Ale jak ci zależy to możesz sobie szafki tam też zrobić.

Trzeba byłoby rozrysować co do centymetra projekt. W końcu moje przeróbki to tylko paint.

cypryski
25-02-2017, 06:40
nie będziemy dla domu rezygnować z fajnych wakacji z rodziną

Z takim podejściem, to życzę w powodzenia w budowaniu... Wciąż nie mogę się nadziwić, że ludzie chcą mieć teraz wszystko bez żadnych wyrzeczeń.

Mr A
25-02-2017, 10:41
Też miałem takie podejście - do czasu ;) W tym roku chyba po raz pierwszy odpuszczamy wakacje ;)

enterzbigi
25-02-2017, 14:47
Elfir dziękujemy za odpowiedź co do działki to mamy upatrzoną MPZP jest na klocka z płaskim dachem, lub domek z dachem wielospadowym o ilości spadów większej od 4. Wiem że nie da rady wybudować tego domu za 240tys chociaż mamy nadzieje że na SSZ starczy, mamy gdzie mieszkać więc podejmiemy się wykańczania samemu, tynki, część instalacji, wykończeniówka. Ćwiczyliśmy na 2 mieszkaniach (może wsparcie by było bo rozważamy budować się z kuzynką , działka obok ten sam projekt + mąż złota rączka) kuchnie zrobimy sami. chcemy z 20k przeznaczyć na ogród, wiadomo do domku doliczyć trzeba kostkę na podwórko, ogrodzić działkę, nawodnienie trawy i inne drogie pierdoły.


Chcielibyśmy poprosić was o podpowiedz czy istnieje możliwość zaadoptowania tego układu pomieszczeń do domku tańszego w budowie,

A z wyrzeczeniami to przepraszamy nie chcieliśmy nikogo urazić :*

Elfir
25-02-2017, 20:00
Nie da się mieszkać bez instalacji :)
Będziecie robić wylewki i tynki (które robi sie PO ułożeniu instalacji) kiedy będziecie mieszkać? Bez jaj.
Poza tym mieszkanie w nie oddanym do uzytku domu grozi grzywną ze strony nadzoru budowlanego.
Dom to nie mieszkanie w bloku.
A SSO to zwykle 1/3 kosztów budowy.
Do stanu deweloperskiego licz 2000-2500 zł/m2 powierzchni CAŁKOWITEJ domu

Ivo
26-02-2017, 17:35
A my jeszcze czekamy z zakupem projektu do czasu kiedy będzie wiadomo, czy będzie woda na działce w tym roku czy w następny :(
Bo od tego zależy kiedy ruszymy....

Po Waszych sugestiach, też rozmowie z osobą, którą ma układ domu, że front od zachodu trzymamy się zmienionej trochę ISKIERKI.
Choć w której jest m.in. problem z szafami i że jeden pokój byłby od północy.

No i pojawił się nowy projekt (jeszcze w trakcie realizacji), który eliminuje wady Iskierki :)
Jest to "Dom w cedralach" https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cedralach-mc9d223bb7d0a9

Plusy
- salon ma taras od wschodu i południa (większy obszar ogrodu) - tak chcemy po konsultacjach ;)
- drugi pokój od zachodu
- jest osobno pralnia
- jest zadaszone wejście + okno z kuchni na front/ wejście - tych potrzeb się trzymamy ;)

Tak wygląda oryginalny rzut
https://lh3.googleusercontent.com/-ULCL6hMCWrY0D2JwDU5vUTCR6rhbXXYPVtf08uARG448kky4aL pidTIUggtcYxy7Wqjug2RyA6fwbj66Ukc_ESYGwwxFQVX5Dm-70lZ1FGP2TopdeOTOSc13F3vDQwKeQgJRRnToqZ8CWkomt2rlh WGNDmbI-s4QeZfhVtuNshx1eW5xgMkClW2Uk_BTLoA0ub_UPOT3ifsKiBf 8nN5lgbYoPQ4bVhcZVfvhrQ8QeinfoFsoVy6YG7yd16hp80Joz 4K3wgJRgDmE8Hx4F1VTJ_qXDFJ41GqB5O_WX4JvumSUomJ7349 zTsv20WaFhBpmtM-LM0-uI3MCqbSqquJijbe2u28d6CKuKnW7mKfnR59FFZYLGM7vDYToz c18jqTUuyD2pPC-7ZKVvduU1cAdIPmD450gSD5iaxdyJPSUJqK6Mx-1UnmocguHoRgH5ZdLvAOr4Dv9KG46AQ1ZRtLaYgqvgKiWUlUSg URIwxjs1OnJjbdKomr36ahKRdG8EVsXM0HcqJ7dMcer6FqZdqT M4JqsJ8lgSna1kLLtekeU5ODG999RXCZ2pF4VOhU2-pwDkqFrkfzNSm8ggbyg_msCzf3at0POP0rXTZSn-PREHIkDREzsQYD4DmYiNq_owI0ODLyVdPTB85KNnZ2YKIOl9xl v3yolcD9XxwzkX9UZA=s550-no

A tak kombinuję aby zmienić tj
- wyjście na taras/ ogród też od południa, i od wschodu pomniejszone
- okna tarasowe w sypialni na "normalne"
- drugi pokój powiększony kosztem garderoby - i tak jest tu dużo miejsca na przedpokoju na szafy + w pokojach + będzie stryszek
- likwidacja kominka (chyba - bo ciągle się zastawiamy....)

https://lh3.googleusercontent.com/k_oWKnArHEFzoE9wSPtYvxas4Bt9SaXw1CJvlMZGtCmdLUvNF8 5hwhT-pkVqnlcKrvWAjQFfcBdDlUaClqCRkyjWcHx-3Cq7227RnIyw7TL9Bedm9eab-5vT1cdGtxiezLGUGgKnKhdgw3Eb6dQvY7fnoSXj1gP0WWb1Ade EegX3HojOIycuVlFCpGtmWbxFTqlscwfpSSDP-niWDDX60GupSBVdboMOJ6Sn5UievJRAlmdGjNjUOusXd6O06Kk 9D0MvyXrx2RKz_m68B0r8C5926AW-FHPhYquj7fH92NrsQ6yhcApf8Z3q8K9h2nGfA5U20hwWcAd5fz Z9EFtKVE5eveveecHWRdHz85ak9wx23ox8-VkbrdPbPLJnzTBTOmtfy0zTMeZ_8WeWc7dsI2gBmlSO9lUwQBt lnnyYgc-OhzKps2Ph6nxF8c0MaTHINdpToJFc0dtaG5WrdXhTN7Nmkf3Hi JMfMaY_p4IkNTFvTT-MwgGHivZH6F2230dRNiEYhiYmigRVG8LHEaf30FG7B6OyTnc5-zEerKUBJVy3I6GicBkgfdmsAbRoGOTOL2fhkh6WPRGk4sWaANu koU9Cl3-0qSlj-z70zHGSSQqiwLQP4qFt9au74qywXIxbCuMfe5FeWSOaZ1bf34r tqoBVO6P1SWwdUhU9qMkXTA=w357-h460-no

Co myślicie o tym projekcie?
Co warto w nim jeszcze zmienić lub zwrócić uwagę?

Elfir
26-02-2017, 18:15
https://images82.fotosik.pl/391/37dbfead2c3eff69gen.gif

Ivo
26-02-2017, 18:30
Elfir - dzięki WIELKIE :)
Tez kombinowałam aby pokój powiększyć kosztem kotłowni a nie garderoby - ale zastanawia mnie ta nośna ściana.
Dlaczego zmieniłaś położenie łazienki-pralnia - tak aby z dwóch pokoi było w miarę por równo dojście do łazienki? ;) Czy też z powodu "cichy" - i jak możliwość aby łazineka nie była blisko sypialni. Super pomysł!

A o co chodzi z kuchnią? że za daleko od siebie lodówka, kuchenka i zlew? I okienko faktycznie przyda się drugie w kuchni dodatkowe...

Ivo
26-02-2017, 18:31
aaa już widzę o co chodzi z kuchnia - faktycznie - najpierw lodówka, potem zlew :)

Ivo
26-02-2017, 19:00
I jeszcze pytanie co to jest ten czarny kwadracik w pralni? Jakiś komin?

Elfir
26-02-2017, 23:15
Przestawiłam łazienkę i pralnię, aby łazienka była z dala od salonu i można było zlikwidować ściankę otwierając salon na koryatrz. Do pralni nikt z gości nie będzie zaglądał.
W pralni ten kwadracik to przypadkowe pacnięcie w paincie.

Ścianę nośną można przestawić i albo cały pokój oddzielić nośną od kotłowni i wiatrołapu albo nośną zrobić ścianę kuchnia-wiatrołap i kotłownia-łazienka.
Ewentualnie zrobić w pokoju podciąg.

Ivo
27-02-2017, 05:43
Dzięki jeszcze raz i wyszedł... idealny projekt pod nasze potrzeby :) :) :)

czarnula86
04-03-2017, 13:46
HEJ HEJ :)
Kochani poradzicie?
Wrzucam projekt naszego parteru no i mam pytanie.
Co myslicie o tych oknach w tym "wykuszu? one są jakby narożne ale ja mysle aby te dwaokna powiedzmy frontowe polaczyc ? Tak zeby byla jedno duze okno. Co myslicie? Jak bedzie lepiej?
https://images82.fotosik.pl/405/16a5d2bd858f183dmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/16a5d2bd858f183d)

Elfir
04-03-2017, 15:25
ustaw wstępnie meble, bo czasem są same okna na ścianach i TV nie ma jak ustawić :)

Dlaczego nie chcieliście zrobić połączenia z garażem przez wiatrołap?

Ivo
04-03-2017, 15:35
Ja właśnie dzisiaj widziałam taki salon - z trzech strony okna i TV wciśnięte, i na dodatek na przeciw okna od południa :(
Za dużo okien w wykuszu - nie ustawisz nawet jakieś fajnej komody/ kredensu itp.

Jak planujesz ustawić sofy?

czarnula86
04-03-2017, 16:11
Założeniem było to, aby tv był na tej ścianie od pokoju. A jeśli chodzi o kanapy to nie bardzo widziało mi się to żeby były ustawione pod ścianami... i chciałam aby stała tak jakby na srodku ... nie wiem czy to dobry tok rozumowania... Mam mętlik, projekt jest w realizacji a ja mam wątpliwości.
Zawsze chciałam dużo przeszkleń i też nie wiem czy to mnie nie zgubi właśnie...


ustaw wstępnie meble, bo czasem są same okna na ścianach i TV nie ma jak ustawić :)

Dlaczego nie chcieliście zrobić połączenia z garażem przez wiatrołap?

Znasz jakiś fajny program do ustawiania mebli? Najlepiej na Mac Osx?
Nie zrobilismy tego polaczenia bo pan projektant powiedział, ze najlepiej będzie jak będzie takie pomieszczenie pomiędzy, zeby nie wnośić brudnych ubran do wiatrołapu itp...

Macie jakies propozycje? Help... poki jeszcze nie zaczęłam budowy.
Dzieki

Elfir
04-03-2017, 16:14
kanapa jak najbardziej na środku. Z tym, ze fajnie, jak z kanapy widać nie tylko ścianę z TV ale ogród.

Ustawić meble możesz nawet ołówkiem na papierze.

Jakie brudne ubrania wnosisz z garażu? Lepiej w brudnych wejść "na salony" niż do wiatrołapu?

Wychodzisz z domu, zakładasz buty, kurtkę i wracasz do holu by iść do garażu?

czarnula86
04-03-2017, 16:19
To będzie pomieszczenie w którym będą zostawiane ubrania itp. To akurat nie jest moja największa bolączka. Największą jest właśnie ustawienie w salonie i ty wykuszu.
To jak zostawic te okna w nim czy cos zmienic jeszcze?
Co do widoku to pomyslałam, ze moze dałabym kanapę a do tego jakąś pufę i fotel... wtedy będzie widok na ogród... ale tysiace watpliwosci wciaz mam :(

Elfir
04-03-2017, 17:50
dlatego przed wbiciem łopaty ołówek w dłoń i rysuj!

czarnula86
04-03-2017, 18:21
dzieki bede na pewno :)

Elfir
04-03-2017, 19:23
przykład:
https://images82.fotosik.pl/406/37e53878e6945279gen.jpg

czarnula86
04-03-2017, 19:32
Dzięki kobieto :) jesteś wielka :)
właśnie tak to widzę :) Plus fotel w salonie jeszcze. (on ma okolo 40 m2) więc myślę, że powinien się zmieścić :)

Ale kurdę o tej wyspie w kuchni nie pomyślałam a wyglada ciekawie :)

Elfir
04-03-2017, 20:06
to wnętrze można urządzić na różne sposoby.
Zobacz, że w salonie lepiej będzie zrobić drzwi suwane w miejscu czerwonego trójkącika za kanapą niż w oryginalnym miejscu (trzeba byłoby wymijać stolik kawowy).

Dlatego tak ważne jest właściwe rozmieszczenie sobie mebli na planie. Dokładne wymiary kanapy czy stołu znajdziesz sobie w necie.

Co do okna przy jadalni - czy ten układ nie ma kontynuacji w układzie okien na piętrze? Żeby to potem dobrze wyglądało na elewacji. Czy działka jest wystarczająco duża by przez duże okno z boku widać było ogród a nie dom sąsiadów?

Pomieszczenie przy salonie to pokój czy kotłownia? Bo tam widzę jest komin.
Czy to komin z piwnicy? Chcecie grzać węglem?

MadziaP.
04-03-2017, 20:14
cześć wszystkim

obecnie mieszkamy w stworzonym przez nas LOFCIE na poddaszu. (5,5 metra wysokie)
rewelacyjie nam się mieszka, tylko brakuje nam tarasu i zieleni. (mieszkanie mamy piekne, ale bez balkonu).

nasze marzenie (najlepiej przenieść nasz strych na działkę, ale się nie da ;-)

kupilismy działkę, 33 szeroka 77 długa
szukamy projektu domu w stylu loft, tylko - nie typowa stodoła - a stodoła w literę L hahahahahah


jak najwieksza przestrzeń na living room (ok 50-60m2) czyli duży salon otwarty z kominkiem i kuchnią (kuchnia z wyspą) i przy wyspie ew. od razu duży stół bo imprezujemy gł. w kuchni. W kuchni mała spiżarka
Część domu z living room otwarta, żeby było widać jętki dachowe
Wazne w salonie duże okno tarasowe otwierane 5m x 2,80.

Myślę, ze kuchnia i salon najlepiej po lewej stronie domu, a w prawej częsci -
1 sypialnia z oknem i wyjściem na taras, z prywatną łazienką i garderobą. Sypialnia 15-18m2, lazienka 10-12m2, garderoba 15-18m2
garderoba obok łazienki, w garderobie chce pralkę wstawić.
1 pokój dla gości (sypialnia) ok 15-18m2
1 pokój gabinet ok 15-18m2
lazienka dla gości (mała z prysznicem) ok 8m2
gospodarcze pomieszczenie ok 12m2 + kotłownia ok. 4m2.

cięzko nam znależć projekt gotowy, nawet jak salony sa z jadalnia i kuchnia ok 40m to pokoje po 10-12m wszedzie, masakra.
za projekt indywidualny wołają od nas 12 tys z branżami

nie wiemy co robic?
kto budował taki loft?

w zał nasz strych - długi 18metrów wiec jest przestrzeń
please pomocy ;-)

Marcin34_Śl
04-03-2017, 20:37
Cześć okien masz w salonie 230 cm a cześć 225 cm wysokie.

czarnula86
05-03-2017, 10:28
to wnętrze można urządzić na różne sposoby.
Zobacz, że w salonie lepiej będzie zrobić drzwi suwane w miejscu czerwonego trójkącika za kanapą niż w oryginalnym miejscu (trzeba byłoby wymijać stolik kawowy).

Dlatego tak ważne jest właściwe rozmieszczenie sobie mebli na planie. Dokładne wymiary kanapy czy stołu znajdziesz sobie w necie.

Co do okna przy jadalni - czy ten układ nie ma kontynuacji w układzie okien na piętrze? Żeby to potem dobrze wyglądało na elewacji. Czy działka jest wystarczająco duża by przez duże okno z boku widać było ogród a nie dom sąsiadów?

Pomieszczenie przy salonie to pokój czy kotłownia? Bo tam widzę jest komin.
Czy to komin z piwnicy? Chcecie grzać węglem?


Tak te drzwi zmienimy. :) to lepsze rozwiązanie będzie.
To pomieszczenie obok salonu to mały pokoik ( ok 11m2)
Mamy piwnicę więc cała kotłownia będzie właśnie tam.
Co do grzania to będzie raczej na eko grosze +pellet ewentualnie. To mała miejscowość nie mamy możliwości podłączenia gazu a z butli nie chcę.Będzie też rekuperacja.
co do tych okien to podrzucę zdjęcie. A sąsiadów nie mamy z żadnej strony i najprawdopodobniej nie będzie (przynajmniej w najbliższych latach ;) ) tylko od frontu będą.
https://images81.fotosik.pl/407/fa7869ce2eb7e5ccmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/fa7869ce2eb7e5cc)

marzenkowo
05-03-2017, 11:35
Czas na nasze wątpliwości. Zaczęliśmy prowadzić swój dziennik ale jednak uświadamiamy sobie że dom garażem znaczenie podniesie koszt (nawet 50tyś) np przy projekcie dom przy alabastrowej 2, więc poszukujemy nadal, aktualnie taki projekt https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-cyprysowej-22-KRK1243 działke mamy z wjazdem od południa 28m szeroka i na tej ścianie jest wjazd i 100m długa z lekkim spadem. Dlatego skupiliśmy się na domach z wjazdem od południa. Jak uważacie lepszy byłby układ podstawowy tzn salon na ścianie połudiowo-zachodniej, pokoik na dole połudiowy-wschód? Czy może lustro? Może ktoś z szanownych forumowiczów potwierdzi lub zaprzeczy że garaż to dodatkowe 50tyś? Nie chcemy przeszacować, zdajemy sobie sprawe że założone 350tyś (+20%) ?to nie jest jakoś specjalnie dużo więc pewnie na garaż nie wystarczy. Potrzebujemy salonu około 20m+ kuchnia około 10m + spiżarnia, pokój na dole 10m, ogrzewanie rozważamy pompą ciepła powietrzną. Oczywiście potrzebny jakiś kąt na pralnie, na górze 2,3 pokoje w tym jeden np z garderobą ale to już nie priorytet.

Marcin34_Śl
05-03-2017, 16:45
Jeśli macie działkę 28/100 (2800 m2) i chcecie domek do 120 m to raczej parterowy. Powinien wyjść najtaniej przy tych założeniach.

Każdy m2 domu kosztuje, więc garaż na pewno kosztuje sporo. Przecież to pomieszczenie jak każde inne (fundamenty, sciany dach, izolacja, tynki, wylewki, elektryka, wykończenie itp). Licz dom 2500 zł m2 za metr podłogi a garaż 1800-2000 zł.

Przy tak małym domku garaż wydaje się bez sensu. 20 m2 na salon to śmiesznie mało, przecież na wizualizacji nie ma nawet stołu...!!! Ja jestem zwolennikiem stołu w salonie (jadalni) i miejsca/stolika do spożywania codziennych posiłków w kuchni. Wiatrołap bardzo mały, jak odliczysz szafę to 4 osoby się nie zmieszczą. SPrawdź wysokość w pralni, bo mi wychodzi 1,7 - 1,8 m.

meqi
05-03-2017, 19:56
może jakieś inspiracje znajdziecie w "domach z wizją"

http://www.projektyzwizja.pl/

383007

383008383009

Elfir
05-03-2017, 20:33
co do tych okien to podrzucę zdjęcie. A sąsiadów nie mamy z żadnej strony i najprawdopodobniej nie będzie (przynajmniej w najbliższych latach ;) ) tylko od frontu będą.


To jak najbardziej można zrobić wielkie panoramiczne okno
Ale bym nie robiła do ziemi, tylko tak z 40-50 cm nad ziemią

https://images83.fotosik.pl/409/81201ccce93038c8gen.jpg

jesteście pewni, że balkony to dobry pomysł? Jest to element przeklinany (drogi, trudny i zimny)

czarnula86
05-03-2017, 20:48
Fajne to panoramiczne okno jest.
Co do balkonów. To ten duży musi zostać bo i tak jest pod wykuszem.
A ten drugi mniejszy to chyba wywalimy właśnie.
Co do okna w łazience - przedyskutujemy z mężem :)
Dzięki serdeczne :) dałaś mi inne spojrzenie na nasz domek

Elfir
05-03-2017, 21:14
ale to nie są lofty.
Jak szukacie loftu to poszukajcie do remontu starej stodoły, starego browaru, może jakiś stary dworzec przy zlikwidowanej linii kolejowej?

Elfir
05-03-2017, 21:16
chodzi o to, że jak to okno jest na normalnej wysokości to każdy zagląda z ulicy i trzeba je zasłaniać. Jak będzie wysoko pod sufitem, to światło będzie ale i dyskrecja, więc nie trzeba zaciągać rolet.

marzenkowo
05-03-2017, 21:42
Dziękuje Marcin34_Śl za odpowiedź. Parterowy chyba nie bardzo nam odpowiada, wymyśliliśmy sobie projekt zbliżony właśnie do takiego jaki link zamieściłem parter i poddasze użytkowe, poza tym MPZP dopuszcza dach 35-45 stopni a parterówki 25-30. Czy parterówka będzie tańsza w budowie niż poddasze to już kwestia dyskusyjna. Garaż wygląda że odpuścimy, później pomyśli się o jakimś domku gospodarczym itp, i tak garażu nie przewidywaliśmy dla auta tylko jako schowek, rowery, skuter, kosiarka, i inne sprzęty ogrodowe. 20m salon będzie musial nam wystarczyć, znamy kilka "salonów" 20-22m i jak dla nas nie ma tragedii, może uda się jakoś otworzyć na kuchnie to wtedy wizualnie jeszcze zyskamy. Wiatrołap jest jaki jest i musimy się raczej z tym pogodzić, jak wyczytałeś z projektu że pralnia może mieć 1,7-1,8m my tego nie zauważyliśmy.

czarnula86
06-03-2017, 11:46
chodzi o to, że jak to okno jest na normalnej wysokości to każdy zagląda z ulicy i trzeba je zasłaniać. Jak będzie wysoko pod sufitem, to światło będzie ale i dyskrecja, więc nie trzeba zaciągać rolet.

Masz rację... Fakt, ze dom będzie dalej od ulicy ale mimo wszystko moze być uciążliwe

Marcin34_Śl
06-03-2017, 12:09
marzenkowo,

nie widziałem rysunków szczegółowych

wyszło mi, że 1 schodek ma 17 cm wysokości około. Masz 9 schodów i spocznik a pralnia jest pod spocznikiem. Wychodzi około 170 cm pod spocznikiem.

kubus1701
09-03-2017, 17:04
Witajcie,

piszę ponownie, z problemem parterówki na wąskiej działce.

Wpadł mi w oko świetny projekt homeCONCEPT-46 (podoba mi się, te parterówki są jakieś "inne" :p)

https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-46/#additional_information

Nanosząc kilka zmian, rzut parteru wyglądałby mniej więcej tak:
383379

Co o tym myślicie? Sypialnię potrzebuję naprawdę malutką, byle zmieściło się łóżko, 2 nakasliki i tv. Okno wyjdzie od północy, ale w niczym to nie przeszkadza. Tam wyłącznie się śpi. Wc z prysznicem zdecydowanie nie potrzebuje okna, garaż zmniejszony na 1 stanowiskowy. Dzięki temu powierzchnia trochę zmalała, co dla mnie jest +. Dzięki temu, że nie mamy korytarza przy salonie, co w niczym mi nie przeszkadza, nie tracimy powierzchni na komunikację.

Jedyne co mnie martwi to duża ilość ścian nośnych. Potrzeba ich będzie aż tyle, jeżeli strop będzie drewniany, na dachu blacha z kątem nachylenia 30 stopni?

Elfir
09-03-2017, 18:28
https://images81.fotosik.pl/419/6d0fe4121c387361gen.jpg

Nurek_
09-03-2017, 19:00
Trudno powiedzieć czego oczekujesz od domu i tym samym doradzić. To są małe nieskomplikowane domki, więc nie powinny być drogie w budowie.
Moim zdaniem garaż w bryle budynku nie ma sensu, celowałbym raczej w osobny większy z pomieszczeniem gospodarczym, zwłaszcza że działkę masz dużą. Z obserwacji widzę że pojedynczy garaż w bryle staje się schowkiem na kosiarki, rowery itp. a auta nie ma gdzie trzymać. Nie wybrałbym też projektu z tylko jedną łazienką, moim zdaniem łazienka + WC jest optymalne dla 3-osobowej rodziny. Ale to moje zdanie, Ty możesz mieć zupełnie inne priorytety, inne oczekiwania co do rozkładu pomieszczeń itp. więc nie oczekuj że ktoś Ci zaproponuje projekt.

Ivo
10-03-2017, 16:11
kubus1701 - a jak duży dom szukacie tzn ile sypialni?
Ten ma wg mnie dziwny dach i zabudowę wokół niego...

cypryski
11-03-2017, 06:50
Witajcie,

piszę ponownie, z problemem parterówki na wąskiej działce.

Wpadł mi w oko świetny projekt homeCONCEPT-46 (podoba mi się, te parterówki są jakieś "inne" :p)


Szczerze mówiąc, w tym projekcie bardzo mi się nie podoba potraktowanie salonu jako korytarza. Zero prywatności w czasie wizyt np. kolegów/koleżanek dzieci. Cały ruch będzie się odbywać przez salon :(

Marcin34_Śl
11-03-2017, 08:12
Kubus,

szukaj innego projektu. jak pisał poprzednik salon pełni funckję korytarza, non stop ktoś przed Tv będzie chodził

Elfir
11-03-2017, 12:01
Ale czy Kubus ma dzieci?

agaz_75
12-03-2017, 12:24
Mam podobne zdanie jak Nurek . Ja natomiast celowałabym w dwie łazienki jedną z wanna , jedna zbrodzikiem i pokusiłabym się jednak o 3 sypialnie

qubic
12-03-2017, 13:22
wybieram Z256 GL. garaż można wykonać w ten sposób, że na razie postawić wiatę a po jakimś czasie życie zweryfikuje czy jest potrzebny garaż. przejście idealnie można zaadoptować na małą garderobę. zrezygnował bym z kominów. kable grzejne w wylewce + klima albo PC albo gaz z zamkniętą komorą spalania i przewód spalinowy przez ścianę. takie modyfikacje to 50k w kieszeni.

gawel
12-03-2017, 13:31
Jeżeli wykończenie ma być takie jak w prezentacji to dom tanio nie wyjdzie. I projekty wbrew pozorom nie s a az takie proste jest w nich sporo zbędnych udziwnień.
A może po prostu ten projekt muratora http://projekty.muratordom.pl/projekt_maly,20,0,0.htm
Zrobiłbym ogrzewanie elektryczne i zamiast kotłowni zrobił spiżarnie i dodatkowe WC,

Tomaszek711
13-03-2017, 08:57
Zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie. Chodzi o komfort osób wypoczywających w salonie.
Jakoś źle bym się czuł siedząc na przeciwko drzwi wejściowych – każdy listonosz, sąsiadka po cukier, kurier, dzieciaki sąsiadów widzą jak leżę ( drzemię ) na kanapie … To nie relaks

kubus1701
13-03-2017, 13:51
Przemyślałem całą sprawę. Żona, po przeczytaniu waszych uwag, również odradza. Tak więc sprawa z projektem homeConcept nieaktualna.

Ivo - szukamy domu parterowego, na działkę szerokości 18 x 50 metrów (węzszy bok z wjazdem na działke i jest od wschodu). W miarę taniego w budowie, nowoczesnego. na 99% rekuperacja + gaz.

Wewnątrz:
- 1 sypialnia rodziców (tylko łóżko + szafki nocne + tv);
- 2 pokoje dla dzieci (w przyszłości) ok 12 metrów powierzchni;
- w miarę duża garderoba (jesteśmy fanami trzymania ciuchów w garderobie, nie w komodach w salonie itd.);
- 1 łazienka z wygodną wanną;
- 1 wc dla gości z prysznicem;
- otwarta kuchnia (nieduża, z zabudową do sufitu);
- część jadalno/salonowa (stół z możliwością rozłożenia na 12/14 krzeseł z dwa/trzy razy w roku, sofa 3 osobowa + dwa fotele przed tv - z wyjściem na taras od strony zachodniej);
- kominek (ciągle się nad nim zastanawiamy w relacji marzenia/koszty);
- pralnio/kotłownia;
- garaż 1 stanowiskowy z dodatkowym miejscem (poszerzony) na jakieś rupcie itd...

Całość najlepiej na max 110 metrów powierzchni użytkowej (im mniej tym lepiej) - nie licząc pralni i garażu. Ciężko to wcisnąć na tą szerokość, z sensownym wyglądem (nie jak stodoła).

Większość okien fixy, - w kuchni może jedno otwierane + wyjście na taras.

Marcin34_Śl
13-03-2017, 19:43
kubus, ciężko będzie znakleźć taki dom. Jak masz ograniczone fundusze i celujesz w dom 100-110 m2 to odpuść garaż (bo to 20-25 m2 czyli 1/4 powierzchni o której piszesz). Ciężko będzie o inny projekt niż stodoła.

Jak dla Mnie najlepszy projekt niewielkiego domku na wąską działkę to Ekonomiczny. Superd design, bryłą tania w budowie

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2

cypryski
14-03-2017, 07:07
No ale ten projekt ma dokładnie tę samą wadę co poprzedni - salon jest tutaj korytarzem. To jest fatalne rozwiązanie :(

moniss
14-03-2017, 07:36
No ale ten projekt ma dokładnie tę samą wadę co poprzedni - salon jest tutaj korytarzem. To jest fatalne rozwiązanie :(

Raczej nie. W poprzednim projekcie salon był przechodni, a w Ekonomicznym salon jest powiększony o korytarz, czy też otwarty na hol/korytarz. Wszystkie funkcje salonowe ograniczone są do przestrzeni salonu (kanapa, TV, szafki, kominek) i nic nie zahacza o komunikację.

kubus1701
14-03-2017, 09:43
kubus, ciężko będzie znakleźć taki dom. Jak masz ograniczone fundusze i celujesz w dom 100-110 m2 to odpuść garaż (bo to 20-25 m2 czyli 1/4 powierzchni o której piszesz). Ciężko będzie o inny projekt niż stodoła.


http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2

Wiem wiem, będzie ciężko. Miał być garaż 2 stanowiskowy, ale garaż większy niż salon to masakra. Już chociaż chcę zostawić 1 stanowisko.

A co myślicie o tym projekcie? https://pracownia-projekty.dom.pl/hp_san_diego_b_ce.htm

Dodając prysznic do wc, oraz zmieniając położenie łązienki z korytarza do boku, zyskujemy kilka metrów z szerokości.

383863

Oczywiście musimy zrobić wersję lustrzaną, i mamy pokoje dzieci z oknami na zachód, salon z kuchnią na południe i zachód. W 18 metrach powinien się zmieścić... ;/

Marcin34_Śl
14-03-2017, 10:45
możesz pokombinować,

ale miej świadomość, że taki skomplikowany, wielopłaszczyznowy dach kopertowy będzie kosztował majątek!!!

kubus1701
14-03-2017, 11:24
Zobaczę właśnie jak będą się kształtować koszta dachu porównując 4 spadowy do 2 spadowego. Jeśli różnice będą bardzo duże, którym nie podołam, pójdzie 2 spadowy. Mniejszy nad garażem i większy nad pozostałą częścią domu z podcieniem nad tarasem ;)

Wydaje mi się, że wówczas ściany nośne wyjdą po obrysie i przy rozdzieleniu salonu z korytarzem. Chociaż, przy stropie drewnianym, może uda się uniknąć nośnej ściany przez środek domu. Ale to już musiałbym uzgodnić z architektem, bo przeglądając internet widzę, że projekt będzie raczej indywidualny.

cypryski
14-03-2017, 15:27
Raczej nie. W poprzednim projekcie salon był przechodni, a w Ekonomicznym salon jest powiększony o korytarz, czy też otwarty na hol/korytarz. Wszystkie funkcje salonowe ograniczone są do przestrzeni salonu (kanapa, TV, szafki, kominek) i nic nie zahacza o komunikację.

Przecież musisz przejść przez salon żeby dojść do każdego innego pokoju/łazienki... To masakra jakaś. Ten "powiększony salon" ma 25 m.kw - to ile by on miał bez powiększenia? IMO ten projekt to porażka totalna, nawet pomijam 10-metrowe pokoje.

Marcin34_Śl
14-03-2017, 20:19
cypryski, takie były założenie kubusa, dom na wąską działką, 3 pokoje, garderoba, max 110 m2.
Projekt spełnia te założenia, ale nie ma co się oszukiwać, że przy w/w raczej pokoje i salon nie będą duże...

Ivo
15-03-2017, 07:12
a może coś z tej strony? http://domyczystejenergii.pl/

albo w podobny stylu jak ja wybrałam:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cedralach-mc9d223bb7d0a9

marzenamull
16-03-2017, 09:31
kubus1701
a projekt Pelikan https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1256-Pelikan-Slim,1273.html. Sami bedziemy sie budowac(również posiadamy wąską działkę) i zastanawiamy sie nad projektem Merlin https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-975-Merlin,978.html

Elfir
16-03-2017, 11:51
8 m pokoju dziecka? Słabo... Samochód ma bardziej luksusowe warunki.
Łazienka ma większe okno niż pokoje dzieci.

Ivo
16-03-2017, 16:41
Może ten i w środku dostosować do swoich potrzeb + garaż osobno postawić
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-swierkiem-ma9e2229255cef

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-03-2017, 19:41
a może coś z tej strony?
... albo w podobny stylu ...
Ivo - jeśli masz tak potężny "rozrzut" to po brniesz w gotowce ?
nie lepiej wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy lub wypisu z Planu Miejscowego ( to uszczegółowi możliwości realizacji takiego, a nie innego budynku )
Mapa do celów projektowych - wskaże geometrię działki, spadki terenu, infrastrukturę, dojazdy, dojścia do budynku, sąsiedztwo, ... ( pod kątem między innymi właściwej lokalizacji budynku na działce )
Opinia Geotechniczna - poda warunki geotechniczne ( pod kątem konstrukcji obiektu, posadowienia, może omijania miejsc z kiepskimi gruntami, ... różnie bywa )
Program funkcjonalno użytkowy - w zasadzie jest stały dla rodziny 2-u, 3,
4-o osobowej
wg jw porozmawiaj z projektantem, na pewno pomoże Ci w podjęciu decyzji, która będzie przekładać się na przestrzeń którą będziesz użytkować przez
X lat :)

Ivo
17-03-2017, 11:48
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI - ja już wybrałam ;)
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cedralach-mc9d223bb7d0a9 z zmianami

A to były propozycje dla kubus1701

kubus1701
17-03-2017, 17:41
Wszystko wskazuje na to, że sensownego gotowca nie znajdę, więc najprawdopodobniej wyląduję z indywidualnym projektem.

Na chwilę obecną dzięki wszystkim za wskazówki ;)

Zrobię tak jak radzi ŁUKASZ ŁADZIŃSKI i myślę, że z gotowymi pomysłami wrócę tutaj, aby ktoś spojrzał na to fachowym okiem :)

Pozdrawiam ;)

surrow
20-03-2017, 13:09
To może i ja poproszę o radę. Jakiś czas temu już pomagaliście (zwłaszcza Elfir) ale zmieniły się okoliczności i działka,a właściwie jej otoczenie i zńów szukam projektu. Sytuacja jak na poniższym rysunku:

384679

Myślałem o dwóch poniższych projektach:
https://lipinscy.pl/projekt/vigo-iii
oraz
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-4-ma81221b2fdcda

Wiem, że nie bardzo nadają się na działkę z zachodnim wjazdem ale od południa jest las i zimą tylko od wschodu będzie słońce.
Założenia: Planuję ogrzewać PC. Góra to raczej 2 duże pokoje z garderobami. Nie będzie garażu. Z racji, że działka nr 5 (stąd budynek stoi w granicy) także należy do mnie ale nie można na niej obecnie budować myślę ją później wykorzystać na zaplecze gospodarcze. Nie chcę parterówki z racji słabych warunków naświetlenia działki chciałbym maksymalnie doświetlić pokój dziecka na górze.

Proszę o rady
Pozdrawiam

Elfir
20-03-2017, 13:18
zimą od wschodu dom sąsiada rzuci ci cień.
Chcesz grzać paliwem stałym?

surrow
20-03-2017, 14:06
Wiem, że zimą będzie kiepsko ze światłem, ot trochę go wpadnie od południa, ale od zachodu nie ma go w ogóle bo cień lasu już od wczesnego popołudnia zakrywa działkę. Jedyne co mogę zrobić to odsunąć dom maksymalnie w głąb działki albo czekać aż zmienią MPZP i będę mógł budować także na drugiej działce tylko nie wiadomo kiedy to nastąpi. Liczyłem trochę, że sąsiad pozostawi więcej przestrzeni od swojego zachodu, a mojego wschodu ale postanowił wywalić chatę na 350 m, cóż jego prawo.
Zamierzam grzać pompą ciepała-gruntową - jak starczy kasy

Elfir
20-03-2017, 15:37
skoro chcesz PC to po co wybierasz projekty z kotłownia na paliwo stałe?

surrow
20-03-2017, 18:51
skoro chcesz PC to po co wybierasz projekty z kotłownia na paliwo stałe?

Nawet nie zwracałem na to uwagi. Po prostu będzie większe pomieszczenie gospodarcze gdzie zmieści się PC, odkurzacz centralny, może rekuperator. Może zmieści się tam pralka i suszarka i tyle. Komin się zlikwiduje i tyle. Bardziej sugerowałem się rozkładem pozostałych pomieszczeń. Chciałbym uzyskać dół z dodatkowym gabinetem (zdaję sobie sprawę, że przy tym układzie ciężko o ogromny salon i kuchnię) i góra to 2 duże sypialnie z garderobami (po przeciwnych stronach klatki schodowej) Reszta mniej istotna.

Elfir
20-03-2017, 21:02
https://images83.fotosik.pl/447/faba9831c6209a1cgen.png

niestety drzwi wc widoczne od strony stołu :(
Zwęziłam nieco wiatrołap na rzecz kuchni, ale wydłużyłam, bu chociaż trochę zasłaniał wc..
Komin kominka przeniesiony na drugą stronę ściany - na poddaszu wypadnie miedzy umywalka a prysznicem.

surrow
20-03-2017, 22:40
Dzięki Elfir za celne - jak zwykle propozycje zmian, a przede wszystkim, że utwierdzasz mnie w przekonaniu, iż kierunek w którym podążam z wyborem projektu na tą niełatwą działkę ma sens. Widzę, że zmniejszyłaś oko balkonowe w salonie (też o tym myślałem), powiększając jednocześnie okno nad stołem (na górze trzeba by też zrobić szersze okno?). Miejsce na telewizor i zmiana kuchni rewelacja. Nie wiem tylko czy lodówka i piekarnik mogą być obok siebie? Powiedz mi z czego wynika zmiana szerokich oszklonych drzwi wejściowych na węższe z oknem (jeśli dobrze widzę). Co do drzwi od WC to Twoja propozycja jest zbliżona do rozwiązania zaproponowanego w mniejszej wersji tego projektu Vigo I i też bardzo mi się podoba. Oczywiście świetny pomysł z zabudowaniem schodów. Myślałem jeszcze o zaniżeniu podłogi w schowku pod schodami i zrobieniu tam małej spiżarki. Jeszcze raz dzięki.

sandwitch
21-03-2017, 00:37
Wszystko wskazuje na to, że sensownego gotowca nie znajdę, więc najprawdopodobniej wyląduję z indywidualnym projektem.

Na chwilę obecną dzięki wszystkim za wskazówki ;)

Zrobię tak jak radzi ŁUKASZ ŁADZIŃSKI i myślę, że z gotowymi pomysłami wrócę tutaj, aby ktoś spojrzał na to fachowym okiem :)

Pozdrawiam ;)

W razie gdyby ktoś jeszcze kiedyś szukał wąskiego jamnika i równocześnie miał problem z korytarzem prosto przez salon, znalazłam projekty, które rozwiązują ten problem przez dostawienie z boku ganku. Nie wszystko mi się w nich podoba, ale wydaje mi się, że właśnie ten ganek jest świetny.

Archipelag: Bil (https://www.archipelag.pl/projekty-domow/bil)

http://i.imgur.com/aYIFBZMl.png

Archipelag: Bil II z wejściem od południa (https://www.archipelag.pl/projekty-domow/bil-ii-z-wejsciem-od-poludnia)

http://i.imgur.com/ij7SstEl.png

mama89
21-03-2017, 07:58
Mi się bardzo podoba projekt domu z widokiem http://www.mgprojekt.com.pl/dom-z-widokiem-6 jest niebanalny i bardzo efektowny. Co sądzicie? Jak dla mnie dom marzeń, taki bym chciała mieć :)

Elfir
21-03-2017, 12:40
Dzięki Elfir za celne - jak zwykle propozycje zmian, a przede wszystkim, że utwierdzasz mnie w przekonaniu, iż kierunek w którym podążam z wyborem projektu na tą niełatwą działkę ma sens. Widzę, że zmniejszyłaś oko balkonowe w salonie (też o tym myślałem), powiększając jednocześnie okno nad stołem (na górze trzeba by też zrobić szersze okno?). Miejsce na telewizor i zmiana kuchni rewelacja. Nie wiem tylko czy lodówka i piekarnik mogą być obok siebie? Powiedz mi z czego wynika zmiana szerokich oszklonych drzwi wejściowych na węższe z oknem (jeśli dobrze widzę). Co do drzwi od WC to Twoja propozycja jest zbliżona do rozwiązania zaproponowanego w mniejszej wersji tego projektu Vigo I i też bardzo mi się podoba. Oczywiście świetny pomysł z zabudowaniem schodów. Myślałem jeszcze o zaniżeniu podłogi w schowku pod schodami i zrobieniu tam małej spiżarki. Jeszcze raz dzięki.

Węższe okno:
1. mniej światła będzie odbijać się w ekranie TV
2. połowy bardzo drogiego okna nie zastawiasz kanapą. Kanapa nie stoi tyłem do widoków z okna.

Lodówka może być przy piekarniku. Pomiędzy meble wstawia się matkę izolującą.

Elfir
21-03-2017, 12:41
Mi się bardzo podoba projekt domu z widokiem http://www.mgprojekt.com.pl/dom-z-widokiem-6 jest niebanalny i bardzo efektowny. Co sądzicie? Jak dla mnie dom marzeń, taki bym chciała mieć :)

Jakbym miała te 700 tyś na budowę to jednak postawiłabym parterowy na dużej działce :)

surrow
21-03-2017, 14:05
Węższe okno:
1. mniej światła będzie odbijać się w ekranie TV
2. połowy bardzo drogiego okna nie zastawiasz kanapą. Kanapa nie stoi tyłem do widoków z okna.

Lodówka może być przy piekarniku. Pomiędzy meble wstawia się matkę izolującą.

Jak myślisz 500 tys. do zamieszkania w przypadku tego projektu to realna kwota ?

Elfir
21-03-2017, 16:03
wydaje mi się, że spokojnie.
Pomyśl nad tym by garaż nie łączyć z domem konstrukcyjnie (może być wówczas nieocieplony - kilka m2 styropianu mniej) i nie rób nad nim tarasu tylko dach odwrócony lub papę. Albo dach pulpitowy.

surrow
21-03-2017, 16:42
wydaje mi się, że spokojnie.
Pomyśl nad tym by garaż nie łączyć z domem konstrukcyjnie (może być wówczas nieocieplony - kilka m2 styropianu mniej) i nie rób nad nim tarasu tylko dach odwrócony lub papę. Albo dach pulpitowy.

Garażu tu nie planuję chcę go zbudować później z małym PG na tej dodatkowej działce. Dzięki temu odsunę dom jeszcze 4 m w głąb działki i zyskam okienko w WC. :)

adel
24-03-2017, 20:47
witajcie, jestem na etapie wyboru projektu.
Wpadła nam w oku projekt domidea 52. Czy możecie rzucić okiem na niego? Czy pokoje są ustawne? Czy nie są za małe?
Proszę o komentarze, każda wskazówka jest cenna,

https://www.extradom.pl/projekt-domu...ZmIxoCrWLw_wcB

Elfir
26-03-2017, 11:27
minusy:
-balkony
- brak połączenia garażu z wiatrołapem
- bardzo mały wiatrołap - praktycznie nie będzie pełnił swojej funkcji, bo aby w nim stanąć w dwie osoby trzeba otworzyć oboje drzwi.

Ale pewne rzeczy da się wyeliminować w czasie adaptacji.
Przydałaby się wyższa ścianka kolankowa, bo jest problem ze wstawieniem szaf.

Projekt chyba nie jest dostosowany do obecnych przepisów dotyczących energooszczędności.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-03-2017, 18:37
minusy: balkony ...
... a ja dzisiaj widziałem w TV jak strażacy ratowali kobietę, która stała na balkonie przy 100% zadymieniu pomieszczenia w czasie pożaru. To może tak do końca balkony nie są takie złe ( !? )

Elfir
27-03-2017, 19:26
Z którego piętra? Z pierwszego?
W każdym pomieszczeniu balkon, bo może zacząć się palić? Nie lepiej i taniej drabinki sznurowe w skrzynce przy oknie? Nie musiałaby czekać tych 20 minut na przyjazd strażaków.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-03-2017, 19:47
... spadając z 3m, też można sobie połamać nogi ( odpukać NIE ! )
- nie pisałem, że w każdym pomieszczeniu balkon ( staram się być daleki od "skrajności w skrajność" )
- " drabinki sznurowe " to raczej kiepski pomysł, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku

Elfir
27-03-2017, 20:16
Tylko aby balkon był sensownym miejscem ewakuacji musiałby być w każdym pomieszczeniu. Bo inaczej niektórzy domownicy w razie pożaru będą bardziej uprzywilejowani od innych w kwestiach szansy na przeżycie. A jak pożar dopadnie nas w łazience? Albo w pralni?
A seniorzy powinni i tak mieć pokoje na parterze, bo schody są wystarczającą przeszkodą architektoniczną.

Ivo
30-03-2017, 06:05
Mamy już nasz projekt i jutro idziemy do lokalnego architekta w celu adaptacji.
Bardzo dziękuję za wsparcie i pomoc w wyborze.
A dla Elfir szczególne DZIĘKUJĘ - bo dzięki zaproponowanym zmianom zdecydowaliśmy się na ten projekt, który po kolejnych przeglądach innych - nadal uważam za idealny dla nas :)

s---r
02-04-2017, 12:20
Jakoś nie mogę znaleźć czy ktoś buduje Z79.... Czy taki albo podobny dom po jakiejś tam adaptacji pod indywidualnym kątem da radę wybudować żeby dało się zamieszkać do 275tys? Działka powiedzmy już jest... tylko, że strasznie podmokła...

Elfir
02-04-2017, 12:42
tutaj o Z79:
http://forum.muratordom.pl/entry.php?114237-Zmiany-zmiany
http://forum.muratordom.pl/blog.php?79046
http://forum.muratordom.pl/group.php?do=discuss&discussionid=2858

Jak podmokła działka to wątpię czy starczy 270 tyś.
Bo musisz albo zrobić kosztowny drenaż, albo sadowić dom na studniach, jak okaże się, ze to torfy.
Bez badań gruntu przez geologa to nawet nie szukaj projektu.

s---r
02-04-2017, 13:04
Obok stoi dom teściowej ale to budowane chyba zaraz po wojnie :) Nic mi o torfach tu nie wiadomo. Jest wysoki poziom wód gruntowych... dlatego u teściowej przydomowej oczyszczalni ścieków zrobić nie pozwolili.
Rozmawiałem z architektem, który działki jeszcze nie widział i mówił o niewielkiej doplacie do jakiegoś specjalnego betonu i izolacjach...

Ps. W tych linkach wyżej mało budowane...

Elfir
02-04-2017, 13:20
możesz podpytać się włascicieli dzienników o kwestie techniczne

s---r
02-04-2017, 13:24
Konkretnie to będzie mi chodziło o projekt indywidualny na bazie czegoś jak z79... Żeby bryła, wygląd był podobny a projektant ma to zmieścić w 270 tys.... i zastanawiam się czy da radę :)

A właściciele dzienników powymierali tu na forum już chyba..

Marcin34_Śl
02-04-2017, 14:30
79 - 140 m powierzchni netto, 177 m dachu - nie zmieścisz się w 270 000. Bez otoczenia działki liczyłbym 330-350 tyś.

Podmokły teren = najlepiej płyta fundamentowa + drenaż opaskowy.