PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51

s---r
02-04-2017, 14:40
79 - 140 m powierzchni netto, 177 m dachu - nie zmieścisz się w 270 000. Bez otoczenia działki liczyłbym 330-350 tyś.

Podmokły teren = najlepiej płyta fundamentowa + drenaż opaskowy.

Toś mnie pocieszył :(
A jakby podejść do tego tak: co wybuduje za 270tys?
Domowników 2+1, za chwilę 2+2

Któraś z wersji Domu w pięknotkach też by mi odpowiadała... wygląda na ciut mniejszy

Elfir
02-04-2017, 16:16
79 - 140 m powierzchni netto, 177 m dachu - nie zmieścisz się w 270 000. Bez otoczenia działki liczyłbym 330-350 tyś.

Podmokły teren = najlepiej płyta fundamentowa + drenaż opaskowy.

Tylko wodę trzeba gdzieś odprowadzić.

s---r
02-04-2017, 16:36
Tylko ten drenaż opaskowy czy drenaż francuski (bo właśnie poczytałem na czym to polega) nie jest chyba strasznie drogi. Wokół są rowy więc z odprowadzeniem nie było by problemu. Obok jest niewielki zaniedbany stawek do którego można by odprowadzić wodę. Ja bym w sumie ten stawek i tak zasypał. Tak grzasko jest pod pod warstwą ziemi jest warstwą gliny...

s---r
02-04-2017, 17:45
A może ktoś z Was się wypowie jak teren z filmu nadaje się pod budowę? Działka była by od miejsca od którego zaczylem nagrywać aż do tego betonowego płotu z bramą i po całej długości betonowego płotu. Pozbyć trzeba by się było tych drzew a lokalizacja domu na środku tego placu...
https://drive.google.com/file/d/0B5LA1BVtjzg-UnEzeUpUT2pWSGc/view?usp=drivesdk

Elfir
02-04-2017, 19:21
drzewa teraz wypompowują wodę. Jak je usuniesz to na pewno warunki wodne ulegną zmianie.

A o tym czy coś się nadaje zadecyduje geolog.

kemot_p
02-04-2017, 20:13
Jesteśmy już po spotkaniach z architektką adaptującą oraz jej mężem konstruktorem - po rozmowach z nimi zmieniliśmy zdanie co do projektu i zdecydowaliśmy się na budowę domu bez garażu, garaż będzie dwustanowiskowy wolnostojący. Szukaliśmy domu raczej średniego o powierzchni całkowitej 150-170 mkw - stwierdziliśmy wspólnie, że duży doklejony garaż dwustanowiskowy będzie zaburzał proporcje domu, którego elewacja frontowa to tylko 10 m. Jesteśmy już prawie zdecydowani na projekt DOM PRZY OLIWKOWEJ NH
http://www.galeriadomow.pl/projekty-...ej-nh.html?c=1
Ze zmian jakie planujemy to:
- zamknięcie kuchni,
- przeniesienie tarasu na lewą stronę,
- doświetlenie łazienki na parterze oknem poziomym,
- likwidacja balkonów,
- przeniesienie kominka na ścianę pomiędzy salonem, a pokojem
- likwidacja kominów wentylacyjnych.

Zacząłem już wstępnie dopasowywać meble w kuchni (chcemy mieć tam stół używany do codziennych posiłków), salonie, pokoju na parterze i najmniejszym pokoju na poddaszu. Plan mój wygląda tak:
385721

Zastanawiamy się, z żoną, czy nie wydłużyć domu o 1m. Konstruktor mówił, że jest to zmiana nieskomplikowana i niekosztowna, a zyskujemy dodatkowe metry. Rozkład mebli po wydłużeniu domu:
385722


Proszę Wam o opnie na temat tego projektu, oraz zaproponowanych przeze mnie zmian. Czy opcja z powiększenie jest ok? Może jest coś, czego nie dostrzegam.
Pozdrawiam.

Elfir
03-04-2017, 10:16
za ciasno między stołem a kanapą w pierwszej wersji.
Pralnia pod schodami kompletnie niewygodna (bieganie po schodach z praniem) a już drzwi otwierane do środka to kuriozum.

jak przestawisz kominek to na poddaszu zmienia się lokalizacja komina.

Ja bym pokoje dzieci ulokowała z jednej strony domu a sypialnię rodziców z drugiej:
https://images83.fotosik.pl/479/f1cbd828cdbe1207gen.jpg

kemot_p
03-04-2017, 11:39
Dzięki, czyli jeśli wybierzemy ten projekt to wydłużamy o 1m. Dzięki temu pokoje dzieci na poddaszu będą miały prawie po 18 mkw po podłodze, co przy ściance kolankowej 1.2 m i dachu 40 stopni da wygodną przestrzeń.
Pod schodami planujemy spiżarnie na przetwory, warzywa itp, a pralnie tak jak narysowalas w łazience na górze.
Z tą zamianą sypialni to rzeczywiście dobry pomysł.

Gaspar26
11-04-2017, 08:49
Witam
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc na początku proszę o trochę wyrozumiałości. Może zacznę od początku, Planuję budowę (tak tak jestem "Bociankiem") domu systemem gospodarczym, posiadam uzbrojoną działkę trochę oszczędności a także zapał :) Jednakże jestem laikiem w sprawach
budowlanych więc proszę WAS o pomoc w wyborze projektu. Upatrzyliśmy z żoną dwa projekty domów odpowiadające naszym wymaganiom a są to
https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-cyprysowej-12-KRK1230 oraz
http://projekty.muratordom.pl/projekt_lubiany-wariant-iii,2726,0%2C0.htm
i problem jaki się pojawia to oczywiście koszty. Bo nie wiem który dom będzie tańszy do postawienia i czy lepszy/ tańszy będzie dom parterowy z możliwością
przyszłej rozbudowy czy dom piętrowy. Może ktoś z WAS już budował te projekty i jest w stanie coś więcej o nich powiedzieć (będę bardzo wdzięczny)?
PS. Mamy zamiar w niedługim czasie wybrać się do architekta (ale wolimy najpierw wysłuchać waszych opinii:))
Z góry dziękuje i pozdrawiam

piotrek0m
11-04-2017, 12:24
Ależ jaka rozbudowa? Będziecie po latach zrywać dach i dobudowywać piętro? Nikt tego nie robi, jak już się zamieszka, to się mieszka i najwyżej sprzedaje dom, jak za mały. Lubiany - to jest maciupki domek. Poddasze jako graciarnia. Żadnego innego pomieszczenia gospodarczego, nie ma składzika na cokolwiek. Cyprysowa to już domek 2 kondygnacyjny, nie można ich porównywać, wiadomo, że będzie droższy w wykonaniu, ze względu choćby na strop.

Slawskip
11-04-2017, 13:41
cześć wszystkim
za projekt indywidualny wołają od nas 12 tys z branżami


Jeśli 12 tyś to cena z uzyskaniem pozwolenia na budowę, to jest to dobra cena. Generalnie ciężko znaleźć coś ciekawego w projektach gotowych (zwłaszcza jak ma się sprecyzowane wymagania). Adaptacja projektu gotowego też kosztuje, a nigdy nie będzie taki jaki chcesz.

Bardzo ładne poddasze :)

chris19
12-04-2017, 14:54
Witam ponownie
Proszę o opinię.
Kontynuacja z postu 10829:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami&p=7347050&viewfull=1#post7347050

Działka ma front Południowy - Wschód, prostokąt 28x57, linia zabudowy 5m
Rodzina 2+2
Garaż chyba zdecyduję się zrobić na 2 auta. Nadal się waham.
Domek parterowy, dach dwuspadowy
W garażu zrobiłem przymiarkę pod senioratkę. Na etapie budowy chciałbym podciągnąć media.

https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdVXpxSmFRWWJ6ZTA/view?usp=sharing

386471

sandwitch
19-04-2017, 18:22
Witam ponownie
Proszę o opinię.
Kontynuacja z postu 10829:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami&p=7347050&viewfull=1#post7347050

Działka ma front Południowy - Wschód, prostokąt 28x57, linia zabudowy 5m
Rodzina 2+2
Garaż chyba zdecyduję się zrobić na 2 auta. Nadal się waham.
Domek parterowy, dach dwuspadowy
W garażu zrobiłem przymiarkę pod senioratkę. Na etapie budowy chciałbym podciągnąć media.

https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdVXpxSmFRWWJ6ZTA/view?usp=sharing

386471
Nie przepadam za sytuacją, w której kuchenka jest wyodrębniona z ciągłości blatu i wszystko trzeba do niej nosić. Blat pomiędzy kuchenką a zlewem to jest najczęściej wykorzystywany blat, tutaj jest to teoretycznie zrekompensowane blatem po obu stronach kuchenki, ale w praktyce nie da się tam przygotować pełnego posiłku. No i założę się, że ten długi i wygodny odcinek blatu między lodówką a zlewem będzie wykorzystywany rzadko, bo jest nie po drodze.
Ja bym zamieniła miejscami zlew i zmywarkę, a kuchenkę wcisnęła w ten ciąg przy lodówce, za to te szafki pod ścianą zostawiłbym jako kredens/duży blat roboczy do pierogów etc.

Jesteś pewien, że salon będzie dobrze doświetlony? Pół życia miałam pokój o wystawie północno-wschodniej i zawsze uważałam go za ponury i smętny.

Elfir
19-04-2017, 19:22
co do tej kuchni to tam gdzie jest teraz płyta zrobiłabym po prostu wysoka zabudowę a blat roboczy w L-kę

chris19
21-04-2017, 19:31
Dziękuje za cenne uwagi.
W kuchni faktycznie ciężko będzie zrobić sensowny ciąg roboczy lodówka - zlew - płyta.
Zastanawiałem się też, żeby zrobić ją w kształcie U i wejście do salonu/jadalni z drugiej strony.
Ten wariant to niestety 2 szafki narożne, do których nie jestem przekonany i gorsze wejście do jadalni i na taras z lewej strony.
Chyba na razie daruję sobie kombinacje, wrócę do tematu kuchni na etapie budowy.

kemot_p
22-04-2017, 17:12
W poście #11241 przedstawiłem projekt Dom przy Oliwkowej z prośba o Wasze opinie. Chciałbym prosić o opinię na temat jeszcze jednego projektu, domu w Mirabelkach w lustrzanym odbiciu. Poniżej propozycje moich zmian (szczególnie połączenie pomieszczeń 2 i 3 na poddaszu):
387260

387261

P.S. Który projekt, Waszym zdaniem, z tych dwóch jest lepszy? Mirabelki, czy Oliwkowa?
Pozdrawiam.

Elfir
23-04-2017, 14:41
Zdecydowanie galeria domów po poszerzeniu o 1 m - ma bardziej prosty czytelny plan. Poddasze ładnie podzielono na część rodziców i dzieci.
Tylko nie robiłabym takich zmian na parterze :D

sandwitch
23-04-2017, 15:22
P.S. Który projekt, Waszym zdaniem, z tych dwóch jest lepszy? Mirabelki, czy Oliwkowa?
Pozdrawiam.
Mirabelki są 20m2 większe niż Oliwkowa i przewidują o jeden pokój więcej. Jesteście pewni czego szukacie?
Mnie się bardziej podoba Oliwkowa, ma prostszą bryłę, prostszy dach, prostsze rzuty pomieszczeń. Poszerzyłabym o metr przede wszystkim, żeby zyskał pokój na poddaszu. Archon chyba coś kręci ze skalą mebli, bo kuchnia 10m2 wydaje się u nich podejrzanie przestronna.

kemot_p
23-04-2017, 15:26
Zdecydowanie galeria domów po poszerzeniu o 1 m - ma bardziej prosty czytelny plan. Poddasze ładnie podzielono na część rodziców i dzieci.
Tylko nie robiłabym takich zmian na parterze :D

Dzięki. Jakie zmiany na parterze masz na myśli? Kominka nie ruszamy jednak. Tylko zamykamy kuchnię, oryginalnie otwartą na salon.

kemot_p
23-04-2017, 15:29
Mirabelki są 20m2 większe niż Oliwkowa i przewidują o jeden pokój więcej. Jesteście pewni czego szukacie?
Mnie się bardziej podoba Oliwkowa, ma prostszą bryłę, prostszy dach, prostsze rzuty pomieszczeń. Poszerzyłabym o metr przede wszystkim, żeby zyskał pokój na poddaszu. Archon chyba coś kręci ze skalą mebli, bo kuchnia 10m2 wydaje się u nich podejrzanie przestronna.

Oliwkowa po powiększeniu o 1m jest prawie taka sama wielkosciowo jak Mirabelki. W Mirabelkach planujemy połączenie pokoi 2 i 3 więc i w jednym i drugim są trzy sypialnie na poddaszu ( pomieszcze 6, ten pokój 9 metrowy pełniłby funkcję garderoby/skladziku. A w oliwkowej garderoba przy pokoju rodziców byłaby ogólnodostępnym skladzikiem z drzwiami na korytarz).

Elfir
23-04-2017, 15:35
Dzięki. Jakie zmiany na parterze masz na myśli? Kominka nie ruszamy jednak. Tylko zamykamy kuchnię, oryginalnie otwartą na salon.

Te, które pierwotnie wrysowywałeś.
Zamknięcie kuchni - zrobiłabym drzwi do salonu mimo, że tez lubię zamknięte kuchnie.

kemot_p
23-04-2017, 15:45
Te, które pierwotnie wrysowywałeś.
Zamknięcie kuchni - zrobiłabym drzwi do salonu mimo, że tez lubię zamknięte kuchnie.

Zależy nam na stole w kuchni do codziennego spożywania posiłków. Stałby tam, gdzie teraz jest otwór w ścianie łączący kuchnię i salon. Rysowalem w planerze ikea rozmieszczenie mebli i tylko tam mi ten stół pasuje, a kuchnia 13 mkw więc wielkiego pola manewru nie ma. Chyba, że Ty widzisz to inaczej.

Elfir
23-04-2017, 17:11
w takim razie ok, bo faktycznie do stołu jadalnego będziesz nosić sporadycznie posiłki

Elfir
23-04-2017, 19:02
Najpierw określ budżet, potrzeby mieszkaniowe (inne w końcu ma bezdzietna rodzina a inne rodzina z pięciorgiem dzieci), brany pod uwagę system grzewczy i podaj warunki zabudowy na działkę. Do tego priorytety, co jest w domu najważniejsze a co może podlegać negocjacjom.

W dziale forum poświęconym projektom jest temat "jaki projekt wybrać?" - jest tam większy ruch doradzających.

rodzinanaswoim
23-04-2017, 22:22
Słuchajcie, być może to nie jest właściwy wątek na to pytanie, ale spróbuję ;-)
Otóż planujemy w tym tygodniu umówić się na wstępne spotkanie z architektem: czy do takiej rozmowy potrzebujemy mieć mapę działki do celów projektowych? Posiadamy mapę działki, ale to jest tylko podstawowa jej wersja (mapa zasadnicza).

kemot_p
23-04-2017, 22:27
Słuchajcie, być może to nie jest właściwy wątek na to pytanie, ale spróbuję ;-)
Otóż planujemy w tym tygodniu umówić się na wstępne spotkanie z architektem: czy do takiej rozmowy potrzebujemy mieć mapę działki do celów projektowych? Posiadamy mapę działki, ale to jest tylko podstawowa jej wersja (mapa zasadnicza).

Raczej nie.
Na mapce zasadniczej jest dużo informacji - granice, sąsiednie zabudowania, media więc sporo z niej można wyczytać. Nie widać na niej np. ukształtowania działki, spadków terenu itp, ale na początkową wizytę wystarczy.

pstawik
25-04-2017, 21:06
Drodzy Forumowicze, prośba o pomoc w wyborze. Dwie propozycje:
1. Dom w kortlandach g2p (lustro) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kortlandach-g2p-m1a221e8e17c19. Jeśli chodzi o układ, to praktycznie nic byśmy nie zmieniali; tylko obniżenie parteru i zmiana schodów na jednobiegowe. Strych nad garażem odseparowany od domu z przeznaczeniem na suszarnię. Zonie architektura się bardziej podoba niż projekt drugi, a mi odwrotnie :(
2. Suus I pg2 http://www.projektymalachit.pl/projekt-suus_i_pg2-121.html. W tym projekcie trochę martwi mnie mały salon, poz tym układ mi się bardziej podoba niż pierwszy projekt. Pokój nad wiatrołapem byłby zaadaptowany na pralnię i suszarnię. Projekt jest kubaturowo o 10% mniejszy od pierwszego i jego konstrukcja też jest prostsza, więc pewnie byłby ciut tańszy w realizacji.

Rodzina na razie 4 osobowa z tendencją wzrostową :D

cypryski
26-04-2017, 05:46
pstawik - chcesz koniecznie zbudować dom z piwnicą?

Elfir
26-04-2017, 10:04
Pierwszy dom ma bardzo skomplikowany układ dachu. To powoduje, że poddasze to same skosy, gdzie problemem jest wstawienie szafy.
Pod tym względem Malachit na pewno jest jest lepszy.
Pokój nr 22 przerobiłabym na bawialnię dla dzieci (nad wiatrołapem) i pralnię z suszarnią (nad garażem).
Salon byłby ustawniejszy, gdyby zmienić układ okien w nim.
Niestety schody są zabiegowe :(
I sypialnia rodziców (gdy będziecie mieli trójkę pociech) będzie musiała mieć łazienkę dzieloną z gośćmi.

Wykorzystacie całą powierzchnię piwnicy? Bo jest ogromna. Może podpiwniczenie częściowe?


Przy takiej powierzchni domu na serio pomyślałabym o projekcie indywidualnym. Żeby uprościć rzuty a tym samym zmniejszyć koszty budowy.

pstawik
26-04-2017, 10:30
Elfir dzięki za analizę. Ten pierwszy dom ma tylko skomplikowany dach nad garażem, ale tam będzie strych. pokoje na poddaszu mają podobne skosy jak w tym drugim projekcie. Piwnica będzie pod całym domem, bo takie są warunki terenowe i łatwiej budować pod całym domem niż kombinować pod częścią.
Projekt indywidualny jest trochę drogi, bo za gotowca z malachita i adaptacją damy w sumie 4tys, a za indywidualny pewnie z 3 razy tyle.

Elfir
26-04-2017, 16:49
ten projekt Archonu ma 9 połaci dachowych w sumie.

Propozycje zmian do Malachita:

Możesz też pomyśleć o garażu w piwnicy, by ją jakoś wykorzystać i zmniejszyć powierzchnię zabudowy.

pstawik
27-04-2017, 06:41
Elfir, dzięki za rozplanowanie parteru!!! Mam tylko wątpliwość co do kierunku otwierania się drzwi do łazienki. Większy ruch będzie raczej z salonu.
Powiedz mi jeszcze co to jest ta fioletowa kreska w łazience?
Masz jakiś pomysł jeszcze na poddasze? Zostawić rozplanowanie jak jest? Oczywiście pomysł z bawialnią i pralnią zamiast pokoju 22 nad wejściem jest OK.
Salonu pewnie nie da się powiększyć bo nie ma jak... A nie da się zrobić, żeby schody nie były zabiegowe? Chyba, że te co tu są to nie są takie złe?
Nie wiem jak przekonać żonę do tego projektu. Chodzi jej głównie o bryłę; nie podoba jej się ta gruba belka na elewacji frontowej, która przechodzi z garażu nad wejście. Może dałoby się jakoś inaczej zaaranżować zadaszenie nad wejściem, a grubą belkę zostawić tylko nad garażem?

Elfir
27-04-2017, 15:48
fioletowa kreska - drzwi suwane chowane w ścianie. Chciałam bardziej oddzielić sypialnię i łazienkę od salonu. I zrobić dyskretniejsze wejście do kibelka, coby dwójeczki nie było w salonie słychać jak sobie chlupnie do sedesu ;).

Poddasze wygląda dla mnie wygląda ok. Monża zwęzić korytarzyk (wyrównać z linią słupów trzymających konstrukcję dachu - na rysunku na różowo zaznaczyłam).
Powiększyłam o wnękę na szafę sypialnię przy pralni.
Zmieniłabym okna tarasowe w pokojach na zwykłe, aby można było biurko ustawić pod oknem. W pralni można zrobić mniejsze okno - zawsze kilka stów w kieszeni więcej.
Pokój zabaw można zrobić otwarty na klatkę schodową (duża przestrzeń) lub zamykany, by służył jako sypialnia dla gości.

Schody - niestety nie da się zmienić bez zmiany konstrukcji domu.

W czasie adaptacji belkę nad wejściem możecie zlikwidować, ona jest tylko ozdobnikiem (w dodatku mostkiem cieplnym), nie ma żadnej funkcji konstrukcyjnej. Ale jednocześnie osobiście radzę doprojektowac jakiś daszek nad wejściem.

W czasie adaptacji wywalić lane podesty przed wejściem i na tarasie. To tylko kłopoty wykonawcze. A tak dasz kostkę na gruncie i już.

Nie musicie robić tarasu nad garażem tylko dach płaski kryty papą (tanio). Chyba, że chcecie taras wykorzystywać na suszenie prania, to wówczas odwrócony ze żwirem (drożej) - to trzeba sprawdzić na etapie adaptacji, jak jest w projekcie i najwyżej zmienić.

pstawik
28-04-2017, 05:58
Elfir, bardzo Ci dziękuję!!!

rodzinanaswoim
09-05-2017, 12:15
A jeszcze mam jedno pytanie odnośnie architektów. Czy aby architekt zgodnie z prawem mógł mi zrobić projekt budowlany, to musi być wpisany do izby architektów? Bo mam dwóch jakoś tam poleconych, ale nie są widoczni na liście Małopolskiej Izby Architektów. Będę wdzięczny za informacje.

discard
13-05-2017, 10:57
Witajcie,
Od dłuższego czasu przeszukujemy razem z żoną różne katalogi szukając tego idealnego projektu, mamy jednak sporo wątpliwości stąd ten post i prośba o poradę.
Krótko o nas i tym wymarzonym domie. Rodzina aktualnie 2+1, ale docelowo ma być nas co najmniej czworo. Szukamy domu w miarę prostego w budowie, z użytkowym poddaszem, ale zdecydowanie nie ma to być zwykła stodoła. Z pomieszczeń, które potrzebujemy to dodatkowy pokój na parterze na biuro, na poddaszu trzy sypialnie plus koniecznie duże pomieszczenie magazynowe najlepiej około 40m2 , z racji prowadzonej działalności gospodarczej. Działka, którą dysponujemy ma wymiary około 45m x 67m z wjazdem od strony południowo-zachodniej, ale bardziej południowej.

http://www.discard.vot.pl/pliki/murator/dzialka.png

Z projektów, które do tej pory widzieliśmy najbardziej przypadł nam do gustu Dom w daktylowcach (G2) ver. 2 (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-daktylowcach-g2-ver-2-m42c1f92e2869c) z pracowni Archon. Ogólnie układ pomieszczeń nam odpowiada chociaż kilka zmian wprowadzilibyśmy. Największa zmiana to zlikwidowanie wcięcia w obrysie budynku od strony kuchni. Dzięki temu uprasza się nieco bryła budynku, co daje nam dodatkowe miejsce w kuchni, w którym znalazłby się mały stół z krzesełkami do codziennych posiłków. Po zmianach wyglądałoby to mniej więcej jak na załączonym obrazku.
http://www.discard.vot.pl/pliki/murator/parter_po_zmianach.png

Na parterze rozważamy jeszcze zmianę tego niskiego okna w kuchni na pełnowymiarowe oraz ewentualną likwidację kominka. Zastanawiamy się też czy nie można by nieco zwężyć łazienki na rzecz większego pomieszczenia gospodarczego.

Na poddaszu, zamiast garderoby nr 11 powstałaby pralnia.
Likwidujemy garderobę nr 7, w jej miejsce powstałaby wnęka na zabudowę w naszej sypialni i jednocześnie powiększyłby się pokój nr 6.
Nad garażem likwidujemy wszystkie ścianki działowe i powstaje jedno duże pomieszczenie magazynowe.
Rysunek po zmianach:
http://www.discard.vot.pl/pliki/murator/poddasze_po_zmianach.png

Co myślicie o tym projekcie? Czy zaproponowane przeze mnie zmiany są korzystne czy jeszcze coś można by poprawić? Czekam na Waszą opinię i rady.

Elfir
13-05-2017, 19:05
Podstawowa wada dla mnie - garaż nie jest połączony z wiatrołapem, przez co kłopotliwe jest zakładanie butów i kurtek

Z innych elementów - fajnie, jak pokoje dzieci i rodziców są oddzielone od siebie korytarzem.

inne kwestie - ogród (a tym samym miejsce zabaw dzieci) będziecie mieli od północy i tylko okno kuchni wychodzi na północ.

discard
13-05-2017, 22:55
Elfir dziękuję za odpowiedź. Co prawda przed napisaniem posta obwiałem się tego, że ktoś wytknie same wady projektu i nie wspomni o żadnej zalecie. Ale chyba o to właśnie chodzi, bo my widzimy w nim same pozytywne strony, a dobrze jak ktoś spojrzy na to bardziej krytycznym okiem.
Co do braku połączenia wiatrołapu z garażem, byliśmy tego w pełni świadomi. Wiemy, że może to być uciążliwe, zwłaszcza zimą. Tym bardziej biorąc pod uwagę na jakim odludziu planujemy się budować, to każde wyjście poza działkę będzie przez garaż, bo wiąże się z wyjazdem samochodem.

O oddzieleniu naszej sypialni korytarzem od dzieci kompletnie nie myśleliśmy i w przypadku tego projektu raczej ciężko będzie coś wykombinować.

Co do ogrodu to zapomniałem napisać w pierwszym poście, że planujemy dom odsunąć możliwie maksymalnie od drogi. Także główną część ogrodu wypoczynkowego i rekreacyjnego planujemy przed domem i po jego boku. A żeby mieć jednak jakiś podgląd na tył działki planujemy właśnie zmianę okna w kuchni na większe, zamiast tego niskiego pomiędzy stojącymi a wiszącymi szafkami.

Odnośnie zmian w domu rozważamy też likwidację balkonu.

Uważasz, że jednak powinniśmy szukać innego projektu? Czy na jego podstawie może powstać fajny domek? Nie ukrywam, że wizualnie dom nam się bardzo podoba.

Elfir
14-05-2017, 18:39
Nie wypisuję zalet, bo w zasadzie to, co nie jest wadą z automatu jest zaletą, wiec po co pisać oczywistości? Na dodatek, jak wspomniałeś - wybrałeś projekt, bo ci pasuje. Gdybym wymieniła zalety, dowiedziałbyś się tylko tego, co już sam wiesz. Więc rada do niczego by się nie przydała.
Gdy wypisuję wady, wiesz na co się piszesz. Albo uznajesz, ze wady są mało istotne i można z nimi żyć, albo kombinujesz jak się ich pozbyć.

Skoro mieszkacie na odludziu i każde wyjście będzie przez garaż, to tym bardziej w pobliżu garażu powinno być miejsce na szafę z kurtkami i butami. A tam jest tylko wąski korytarzyk. Chyba, żeby zacząć przestawiać ściany i wygospodarować coś kosztem kotłowni?
Amerykanie w swoich domach między garażem a domem mają mudroom. To takie "brudne" pomieszczenie domowe, w odróżnieniu od reprezentacyjnego holu.

Przemyśl odsuwanie domu daleko od drogi - koszty bruku i potem odśnieżanie.

Nie wybierałabym nigdy projektu na podstawie ładnej wizualizacji bryły. Ładny widok nie zrekompensuje niewygodnego zaplanowania wnętrza.

Elfir
14-05-2017, 19:05
Jeszcze jedno - jak tak patrzę na projekty ze strychami nad garażem dwustanowiskowym - to jest jakieś 25 m2 a nie 40m2.

Spójrz na taki projekt:
http://projektyprestige.pl/projekt/projekt-domu-henryk-ii/
Można odwrócić układ kuchni i salonu i przerobić wówczas okna na elewacji.
Jeśli gabinet będzie odwiedzany przez obce osoby, da się wygospodarować osobne przejście omijające okolice salonu.
I warto jednak zrobić sobie dodatkowy taras od północy/wschodu. Latem będzie przyjemniej niż od południa.

Kalic
16-05-2017, 12:22
Może dołączę się z prośbą o poradę.
Poszukuję projektu domu energooszczędnego:
1/ parterowy z poddaszem użytkowym (działka ma wymiary 20 x 52 i znajduje się na lekkim, kilkustopnoowym, zboczu)
2/ powierzchnia ok. 100 - 105m2 + garaż
3/ na parterze salon + kuchnia (zamknięta lub możliwa do oddzielania od salonu w wizualnie pozytywny sposób) + WC
4/ schody na piętro (poddasze) najlepiej aby nie były w salonie
5/ góra to trzy sypialnie (dwie większe - fajnie gdyby miały własne garderoby + jedna, dla gości, mniejsza) + łazienka + ew. pralnia
6/ ściana frontowa byłaby od wschodu dlatego kuchnia i salon oraz obie większe sypialnie muszą być od strony południowej

Podoba mi się projekt "Dom w pięknotkach" https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-pieknotkach-m4fe47b5417c5a bo ma właściwie wszystkie cechy które poszukuję ale oddzielenie kuchni od salonu popsuje wygląd parteru...:sad:

Elfir
16-05-2017, 18:02
Kanapa w salonie jest pomniejszona by salon wyglądał na większy. Schody są w salonie.
Schody mocno wychodzą na środek domu, więc faktycznie bardzo trudno sensownie oddzielić kuchnię ścianką.
Rzeczywista wielkość budynku to 139 m2

Kalic
16-05-2017, 19:48
Rzeczywista wielkość budynku to 139 m2
Pisząc o powierzchni miałem na myśli powierzchnię użytkową.

Czy ktoś może podrzucić mi jakiś przykładowy projekt lub podać adres do strony z jakimiś sensownymi projektami?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-05-2017, 19:57
... nie ma w Twojej okolicy architektów ?

Elfir
16-05-2017, 21:20
Pisząc o powierzchni miałem na myśli powierzchnię użytkową.



To jest mylące i to bardzo - zwłaszcza podczas rachowania kosztów budowy.
Dwa domy o pow. użytkowej 100 m2 mogą się różnic rzeczywistą powierzchnią nawet o 50 % :)

Kalic
17-05-2017, 08:44
wykorzystując chwilę "ciszy" w pracy znalazłem dwa projekty:
1/ https://www.extradom.pl/projekt-domu-abc-wersja-a-WRD2409
tak na gorąco - dodałbym tu jedno okno w kuchni a na piętrze zlikwidował balkony i zastosował duże okna oraz przesunął łazienkę jak poniżej 389347
2/ https://www.extradom.pl/projekt-domu-bakalia-4-WOF1086
tu przesunąłbym WC pod schody i zwęził nieco kuchnię kosztem zwiększenia salonu. Na piętrze usunąłbym balkon oraz okno lukarne i zamontował zwykłe oraz powiększył pokój 1/5 kosztem pokoju 1/3 (który traktowany będzie jako gościnny więc duży być nie musi).

Elfir
17-05-2017, 14:23
Kalic - rodzice rozumiem ubrań nie mają dlatego w sypialni może stać tylko łózko?

Kalic
17-05-2017, 20:06
Elfir - mają ubrania tylko że przyjeżdżają średnio dwa razy w roku na kilka dni a teściowie mają do nas jakieś 1,5 godziny samochodem więc nie muszą nocować.
Poza tym to był tylko rysunek poglądowy - bardziej skupiam się na parterze bo to jest "serce domu", tzn. czy zamknięta kuchnia w projekcie ABC jest sensowna z wejściem w okolicach wymiaru 6,6 (niestety vis-a-vis drzwi od WC :-( ) czy też w wersji Bakalia w ogóle da się jakoś logicznie i estetycznie zamknąć kuchnię

Elfir
17-05-2017, 20:45
nie rozumiem więc dla kogo to piętro?
Dwa pokoje myślałam, ze maja być dla dzieci i najmniejsza sypialnia dla rodziców. Problem w tym, że po twoich przeróbkach nie ma w niej miejsca na nic więcej niż szafę. A to ma być tylko pokój gościnny?

Kalic
18-05-2017, 06:34
nie rozumiem więc dla kogo to piętro?
Dwa pokoje myślałam, ze maja być dla dzieci i najmniejsza sypialnia dla rodziców. Problem w tym, że po twoich przeróbkach nie ma w niej miejsca na nic więcej niż szafę. A to ma być tylko pokój gościnny?

Upss, zapomniałem o tym wspomnieć ... jeden pokój na mnie i żony (nieznacznie większy bo gdzieś musi się zmieścić większe łóżko) i drugi dla naszej córki. Trzeci z myślą o gościach więc jego powierzchnia nie musi być specjalnie duża - ot, (najlepiej) rozkładana sofa + jakaś mała szafa na ciuchy + stoliczek i tyle.

moniss
18-05-2017, 07:01
wykorzystując chwilę "ciszy" w pracy znalazłem dwa projekty:
1/ https://www.extradom.pl/projekt-domu-abc-wersja-a-WRD2409
tak na gorąco - dodałbym tu jedno okno w kuchni a na piętrze zlikwidował balkony i zastosował duże okna oraz przesunął łazienkę jak poniżej 389347
2/ https://www.extradom.pl/projekt-domu-bakalia-4-WOF1086
tu przesunąłbym WC pod schody i zwęził nieco kuchnię kosztem zwiększenia salonu. Na piętrze usunąłbym balkon oraz okno lukarne i zamontował zwykłe oraz powiększył pokój 1/5 kosztem pokoju 1/3 (który traktowany będzie jako gościnny więc duży być nie musi).

Nie wiem dlaczego w obu tych projektach są dość niewygodne schody zabiegowe, a miejsca jest tyle, że dałoby się zrobić spocznik (lub przynajmniej zlikwidować połowę zabiegu)...:wtf:
Ja mam działkę o podobnych wymiarach do Twojej (długa i chuda) i też ze spadkiem. Po przeszukaniu katalogów z tysiącami gotowców, stanęło w końcu na projekcie indywidualnym.
Z którego boku wjazd? W którą stronę masz spadek działki? Jak duży jest to spadek?

Kalic
18-05-2017, 09:49
moniss - poniżej schemat. Spadek (nie pamiętam dokładnie ale jakieś 3-5 stopni) jest od zachodu (ogród) na wschód (ściana frontowa - ulica dojazdowa do działki).
389376

czy ktoś może budował lub buduje dom wg projektu
https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3020/projekt-domu-grot

jakieś opinie? rady? oczywiście jest tu kwestia kilku zmian np. umiejscowienia okien (zarówno parter jaki i piętro) oraz likwidacja tego dziwnego jak dla mnie okrągłego okna na piętrze.

moniss
25-05-2017, 22:25
3 - 5 stopni czyli ok. 70 cm na 10 m. Czyli różnica pomiędzy wejściem do domu a wyjściem do ogrodu jest całkiem spora.
Co do Grota, to małe pokoje na poddaszu mają zbyt wielkie okna jak na ich powierzchnię. W dużej sypialni jest słup, podobnie jak w łazience (widoczne na rysunkach szczegółowych).
Niewygodne schody zabiegowe, i w przeciwieństwie do poprzednich dwóch projektów, nie da się ich poprawić.
Ryzalit jadalni ma tylko 2 m wewnątrz, więc nie jest zbyt funkcjonalny (chyba że trzymasz tam kwiatki). Stół na imprezy trzeba by czołem stawiać w linii kuchnia - salon, a nie ryzalit - schody.

graucho
01-06-2017, 23:09
Witam.

Powracam do tematu po przerwie. Proszę o opinie lub ew. uwagi. Dom ma mieć 4 sypialnie i o ile da się to pogodzić z WZ to parterówka. A w WZ mam pow. zabudowy do 140m2, dach dwu lub wielo 20-40 (na płaski nie uzyskałem w tych WZ zgody ale podobno jakbym się uparł to się da ale chyba nie warto) ale jak będzie straszna lipa z projektem to mogę wystąpić jeszcze raz i z tego co mi wiadomo powinni pozwolić mi na postawienie czegoś większego (działka 20a).. Wejście do domu planowane od północy (droga od północy)

https://z500.pl/projekt/1212/Z376_35,wariant-z376-z-katem-nachylenia-dachu-35-stopni-4-sypialniami-do-110m2/dane-ogolne.html

390396

Rozważam projekt parterówki ze względu na użyteczność. Wiem że przy tych WZ to nie wiele zmieści się ale też to jest dla mnie jakiś kaganiec na ułańską fantazję bo m2 robią swoje. Czy budował ktoś może z tego projektu?? O ile znajdziecie czas proszę o uwagi nt. funkcjonalności projektu

Moje założenia:
1. Ogrzewanie podłogowe 100% + kocioł gazowy lub ew PC PW jak będzie kasa (wątpie...)
2. Wentylacja mechaniczna + rekuperator
3. Kominy 2 szt jedna dla kozy (z zamkniętą komorą spalania, romotop) druga pod kondensat (wiem że kominy jakby była PC PW niepotrzebne ale czasy są takie że wole mieć kozę w razie gorszych czasów)
4. Dach dwuspadowy - koszty
5. Projekt bez garażu. Jak będzie kasa wolę postawić gotowca wolno-stojący a jak nie to nie inwestować w domek dla aut...

Niestety sam pluje sobie w brodę że we wniosku o WZ wpisałem takie a nie inne parametry a UM tylko to powielił i teraz mam to co chciałem (ale jak pewnie możecie się domyśleć z czasem człowiek dojrzewa do bardziej świadomych decyzji).

Z góry dzięki za wpisy. Pozdrawiam

Kalic
02-06-2017, 08:58
mam pytanie co do dopasowania projektu do planu zagospodarowania przestrzennego - według mojego mam następujące warunki
1/ dopuszcza się zabudowę budynkami mieszkalnymi wolnostojącymi lub zabudowę bliźniczą - do dwóch kondygnacji z dachem stromym w tym poddasze użytkowe
2/ garaż dla samochodu osobowego może być wbudowany w budynek mieszkalny lub z nim bezpośrednio zespolony

Czy w tej sytuacji mogę ustawić budynek wg projektu https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-akantach-2-ma1a218245767c
oczywiście kilka zmian do wprowadzenia - jak choćby usunięcie balkonu na piętrze oraz przeniesienie kuchni (3) do gabinetu (5)

Elfir
02-06-2017, 11:11
Kalic - tak, ten projekt spełnia MPZP

Sawadi
17-06-2017, 17:11
https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-radegast-nf40-fx87/
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/parterowy-1,rzuty
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Malmo-TWC-413
http://domyzglowa.pl/projekt/dom_z_tarasami/

Rafal122
19-06-2017, 10:47
Witam, w temacie budowy domu jestem kompletnie szary, więc chciałbym prosić was o pomoc. Marzy nam się projekt z extradom Domidea 58mg, jednak szerokość naszej działki ma 20m, a projekt przewiduje minimalną szerokość 21,3.. Pytanie czy kombinować z pomniejszeniem projektu czy nastawić się na coś innego? Bardzo nam zależy na tym projekcie i chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda z waszego punktu widzenia :-) pozdrawiam.

Marcin34_Śl
19-06-2017, 14:23
Rafał,

albo szukasz innego albo indywidualny projekt.

Przy 99 m użytkowej to dom z poddaszem raczej nieopłacalny, lepiej parter.

Abstrahując od tego, że pomieszczenia są małe to:
- garaż 3 m - bez sensu, min. to szerokość 3,5 m a wygodny 4 m
- bardzo mały wiatrołap
- szafa w wiatrołapie - tam gdzie szafa pójdą schody więc miejsce będzie ograniczone
- bardzo małe pokoje dzieci
- sypialna fajna, ale od jakiej strony świata? Jak od południa czy zachodu to będzie kiepsko. Taka witryna też sporo kosztuje

Rafal122
19-06-2017, 20:20
To w takim razie w zupełności odszedlbys od parteru z poddaszem przy projektach 100m? Prawdę powiedziawszy nie wiem czy dobrym pomysłem byłoby robienie parterowego ze względu na wymiary działki (20x24) nie wiem czy nie szkoda ogródka :-)

Rafal122
19-06-2017, 20:31
Czyli odszedlbys w zupełności od pomysłu z poddaszem 100m? Problem jest w tym że działka ma 20x24 więc nie wiem czy parterowe nie za bardzo "przyćmią" ten kawałek ogródka który nam zostanie. No a problem tak jak mówisz i tak musielibyśmy kombinować z pomniejszeniem projektu lub zrezygnować z garażu. :-)

Rafal122
19-06-2017, 20:35
Sorry za powielenie.

Kemotxb
19-06-2017, 20:47
Dom z poddaszem nieopłacalny jeśli masz dużo działki, inaczej trzeba kombinować z poddaszem żeby zaoszczędzić miejsca na jakiś mini ogródek albo taras. Tak czy owak ten projekt nie do końca jest dobry bo masz wielki taras nad garażem, który może sprawiać kłopoty z uszczelnieniem i pewnie po jakimś czasie zacznie przeciekać. Szkoda marnować taką powierzchnię na taras, bo fundamentu będziesz miał tyle samo co byś zrobił sobie pokój nad garażem. 14 m szerokości to już sporo jak na małą działkę, pamiętać trzeba o wjeździe do garażu a linia zabudowy nie zawsze na to pozwala. Szerokością garażu się nie przejmuj owszem 3 m to mało ale lepiej mieć garaż niż go nie mieć, nawet jak nie będziesz trzymał tam auta to się przyda. Pokoje na poddaszu faktycznie nie są za duże, sypialnia wąska i z dużym (czytaj drogim) przeszkleniem. Okna dachowe jeśli lubisz, inaczej nie maja one zalet. Sprawdź sobie mój projekt (w stopce), może da Ci jakieś odniesienie.

Rafal122
19-06-2017, 21:51
Fajny wydaje się twój projekt :-) jedyne na co my się nastawialismy to przeszklony dom żeby było dużo naturalnego światła. Jeżeli mógłbyś wysłać mi zdjęcia właśnie tego aspektu i jak taras wygląda byłbym wdzięczny :-) [email protected]

Kemotxb
19-06-2017, 21:58
Na razie żadnych zdjęć nie mam bo jestem na etapie fundamentów ;). Ale można obejrzeć zdjęcia w sieci od innych użytkowników, np na extradom.

Kaizen
19-06-2017, 21:59
Prawdę powiedziawszy nie wiem czy dobrym pomysłem byłoby robienie parterowego ze względu na wymiary działki (20x24) nie wiem czy nie szkoda ogródka :-)

Myślisz, że tak dużo oszczędzasz na powierzchni zabudowy robiąc użytkowe poddasze?

Wcale tak fajnie to nie wygląda porównując nawet same dane techniczne (proporcje PU do powierzchni zabudowy). A jak uwzględnisz, że do powierzchni użytkowej zalicza się też komunikację, to przy małym domu okazuje się, że wychodzi bardzo podobnie powierzchnia pokoi do powierzchni zabudowy.

Rafal122
19-06-2017, 22:11
Ok sprawdzę sobie na stronce ;-) a co do tego parterowego to po prostu wydaje się nam że lepiej byśmy się czuli z użytkowym poddaszem, a każdy metr ogródka dla nas jest na wagę złota. Ciężko jest mi znaleźć projekt parterowego który by nas zadowalal ;-)

moniss
20-06-2017, 09:09
Rafał122, projekt nie jest taki zły, tyle że nie na Twoją działkę. Chyba że zlikwidujesz garaż.
Wielkie przeszklenie w sypialni jest świetne, ale pod warunkiem, że nie wychodzi na działkę sąsiada, tylko ma widok na las czy pola, które nie zostaną zabudowane przez co najmniej kilkanaście lat (a najlepiej kilkadziesiąt). W innym wypadku szkoda wydawać kasę na droższe kształty okien (trapezy, trójkąty) gdy wystarczą zwykłe drzwi dwuskrzydłowe. Ponad 2 lata temu robiłam wycenę trochę większego przeszklenia (dodatkowe trójkąty po bokach) i w MS wyceniono je na ok. 6500 zł netto, gdy same drzwi dwuskrzydłowe kosztowały 2 tys.
Okna dachowe w obu sypialniach bym zlikwidowała (to już 4 tys. w kieszeni). Na klatce schodowej zostawiłabym też tylko jedno okno: albo dachowe albo fasadowe.
W kuchni wyspa-zawalidroga do wyrzucenia.

W tak małym domu sporo powierzchni zajmują wszelkiej maści kominy. Możesz pomyśleć nad ich likwidacją i zamianą wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z rekuperacją (przy samodzielnym montażu powinno wyjść poniżej 10 tys.). Jeśli planujesz ogrzewanie gazem, to zamiast tradycyjnego komina można do kotła z zamkniętą komorą spalania zamontować nieduży komin poziomy, wychodzący przez ścianę. A jeśli planujesz ogrzewanie na paliwo stałe, to zastanów się jeszcze raz, bo do małego domku budowanego według obecnych standardów, to się po prostu nie opłaca. Jeśli ogrzewanie planujesz prądem (pośrednio poprzez PC lub bezpośrednio np. kable czy maty), to komin w kotłowni tym bardziej jest zbędny.
Zostałby tylko komin od kominka, który mógłby stanowić awaryjne źródło ciepła.

Rafal122
20-06-2017, 10:09
Dziękuję za tak rozległą wypowiedź. Trochę wyprzedzilas wszystko co miałem w głowie, bo na razie to próbujemy znaleźć projekt który będzie zadowalal nas wizualnie i później będziemy myśleć o funkcjonalności :-) cały czas szukam jakiegoś projektu który będzie podobny do tego, może nawet trochę większy. Trochę do przekopania tego jest :-)

moniss
20-06-2017, 10:26
A ostatecznie zostaje jeszcze indywidualny ;)
Co do funkcjonalności, to ja dochodziłam do tego, czego potrzebujemy poprzez oglądanie i poprawianie gotowców (mazanie po nich), tak aby nam pasowały (przeważnie rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń).

Rafal122
20-06-2017, 10:55
A jak to wygląda w praktyce z indywidualnym projektem? Finansowo i psychicznie :-)

moniss
20-06-2017, 13:13
Finansowo bardzo różnie, od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy - zależy od architekta (zazwyczaj im bardziej znany tym droższy).
Psychicznie....to też zależy od tego na kogo trafisz. Z jednymi od razu możesz nadawać na tych samych falach i współpraca będzie szła jak po maśle (o tych zwykle czyta się tylko w czasopismach), z innymi może to być droga przez mękę i czasami lepiej odpuścić i poszukać nowego zamiast męczyć i siebie i architekta.

EDIT
Pisząc o cenach, miałam na myśli goły projekt z konstrukcją, zagospodarowaniem działki itp. czyli wszystko to co potrzebne jest do złożenia w urzędzie. Jeśli dom jest nieskomplikowany a ekipa budowlana kumata, to nie będzie problemów z wybudowaniem. Niestety domy energooszczędne tylko wizualnie wyglądają na nieskomplikowane, a gotowe projekty często zawierają też fragmenty projektu wykonawczego, za który przy projekcie indywidualnym trzeba dopłacić.

Kemotxb
20-06-2017, 13:41
Wadami projektów indywidualnych są błędy jakie może popełnić tych kilku ludzi (projektant, konstruktor, spece do instalacji) i nie da się ich wychwycić wcześniej jak na etapie budowy, a niektóre z nich mogą być poważne w skutkach lub niepotrzebnie będą generować koszt. Ciężko znaleźć dobre biuro projektowe i ciężko się dogadać bo zawsze jest coś co nam nie będzie pasowało. Poza tym projekt indywidualny potrafi trwać znacznie dłużej niż adaptacja gotowca, no i jakby nie patrzeć jest droższy. Gotowce za to są tańsze ale też mają błędy, jednak takie błędy wyłapywane są przez innych którzy budowali już wcześniej i wystarczy trochę popytać poprosić o zdjęcia (albo obejrzeć w sieci), wtedy unikamy ich już na etapie adaptacji. Innych zalet gotowców nie widzę, teraz już nie kupiłbym gotowca tylko wziął indywidualny, ale to tylko dzięki temu że zaczerpnąłem masę wiedzy przez ostatni rok i po prostu w większości spraw wiedziałbym co i jak należy robić i to jest podstawa. Jeśli nie znasz się na tym wystarczająco to projekt indywidualny będzie wybieraniem co jest ładne i co się podoba a sprawy techniczne (te najważniejsze) będą interpretacją biura, a to może oznaczać koszty i nieprzemyślane rozwiązania, albo rozwiązania proste na papierze, jednak skomplikowane i niepraktyczne w rzeczywistości.

Rafal122
20-06-2017, 18:00
Kurcze, dla takiego laika jak ja jest to wszystko naprawdę przytlaczajace :-) wolał bym się skupić na gotowym projekcie bo i tak będzie to dla mnie duże wyzwanie. Znalazłem też projekt archon : dom pod liczi 4. Co o nim myślicie? :-) tak jak mówiłem, lubimy projekty z przeszklonym wnętrzem :-)

Kemotxb
20-06-2017, 19:34
No dom ładnie wygląda to fakt - ale ... 5 okien dachowych (lekko 7 tysi), lukarna, wykusz a nad nim balkon, dwa okna narożne, schody w salonie ... będzie drogo, poza tym paliwo stałe i takie coś nie przejdzie wg nowych WT 2017

Rafal122
20-06-2017, 19:59
Okna dachowe wogóle nie są mi potrzebne, więc idą w odstawke. Pytanie co do instalacji. Czy realne w takich projektach jest zmiana instalacji żeby było zgodnie z normami? I czy każde zmiany pochlona dodatkowe koszty? Czy najlepiej szukać projektu przy którym chcemy najmniej usuwać lub coś dodawać :-)

Kemotxb
20-06-2017, 20:05
Przy takim układzie pomieszczeń wszystkich okien dachowych nie zlikwidujesz (pomieszczenie nr 5 gabinet). Zmiana typu ogrzewania na etapie projektu nie wiąże się z dużymi kosztami, dopiero później przy wykonaniu. Już lepiej ten gazowy mieć, jeśli masz gaz w pobliżu. Najlepiej wybrać taki projekt w którym najmniej jest do zmian.

Rafal122
20-06-2017, 20:37
Najgorzej to te koszty.. Masz rację że w gabinecie musi zostać. Pytanie tylko czy rzeczywiście koszty będą tak wysokie żeby rezygnować z czegoś na czym komuś zależy i później pluć sobie w brodę bo i tak zwykły projekt też wygeneruje pewne koszta :-)

Kemotxb
20-06-2017, 20:42
No i zaczynasz rozumieć o co w tym wszystkim chodzi ;). Dom to nie inwestycja tylko koszt, zwróci się w pewnym stopniu jak go sprzedasz, ale nie po to się buduje żeby sprzedawać ;). Musisz po prostu wszystko przemyśleć co Ci jest potrzebne, a co nie, co musisz mieć koniecznie, a z czym musisz nauczyć się żyć i gdzie pójść na kompromis. Nie ma domów i projektów idealnych, nawet taki indywidualny będzie miał kompromisy. Jedno w budowie jest pewne, każda nieprzemyślana rzecz to kasa i plujesz sobie w brodę, każda przemyślana rzecz to też kasa ale wydajesz ją na lekko.

moniss
20-06-2017, 21:09
Rafał, poprzedni projekt o wiele ładniejszy, nawet wewnątrz. Jeśli nie zależy Wam na dodatkowym pokoju na parterze, to w Domidei można by wprowadzić poważną zmianę przesuwając garaż w głąb domu w miejsce kotłowni i większej części sypialni. W tylnej części garażu i pozostałej z resztek sypialni wnęce, można zrobić kotłownię.
A Dom pod liczi kompletnie mi się nie podoba tak z zewnątrz jak i wewnątrz.



Tak, Kemotxb ma rację - nawet indywidualny dom to kompromis, chociażby pomiędzy potrzebami właściciela, wizją architekta, nakazami urzędu i właściwościami samej działki. Ach! I nei zapominajmy o ograniczeniach budżetu, materiałów i technologii oraz możliwości ekip.

Rafal122
20-06-2017, 21:29
Na pewno będę miał o czym myśleć ;-) nie jest to łatwa decyzja i wszystko trzeba będzie przemyśleć i przeliczyć :-) na pewno wasze rady są pomocne i dały mi jaśniejszy obraz na wszystko :-) jak wpadnę na inny pomysł na pewno was o tym powiadomię :-)

AlicjaSlawek
22-06-2017, 10:43
Chciałam Was zapytać o opinię. Z mężem zastanawiamy się nad kupnem działki i budową domu. Zdecydowaliśmy, że nie chcemy dużego domu (na razie nie mamy dzieci, ale chcemy wziąć pod uwagę, że dodatkowy pokój się przyda).
Zgodziliśmy się jeszcze z kilkoma rzeczami:
- spadzisty dach. Na pewno nie płaski, podobno źle zrobione mogą przeciekać w okolicy komina podczas ulew, a chcemy uniknąć nadmiaru prac
- ze zwykłymi oknami w umiarkowanej ilości (żadnych przeszklonych ścian - boimy się, że będzie od nich ciągnąc zimą, nie chcemy mieć kłopotów z dogrzaniem budynku)
- i niezbyt duży, raczej coś na zasadzie mieszkania, tyle, że marzymy po prostu o własnym domku z ogrodem i prywatnością

Znaleźliśmy dwa projekty, które nam się podobają. Ja skłaniam się ku temu mniejszemu, partner zawiesił oko nad tym piętrowym. Czy możecie nam coś doradzić? Może powinniśmy szukać dalej?
http://hs-projekt.pl/z11-d
http://hs-projekt.pl/z71

Marcin34_Śl
22-06-2017, 11:34
Nie chcecie dużego domu - dobra decyzja....ale mały dom to jest 90-100 m2. 50m2 to ma przecież malutkie mieszkanko...
Abstrahując już od wielkości domu, budując dom poniesiecie spore koszty niezależne od metrażu: projekt, adaptacja, przyłącza, wytyczenie budynku, mapa do celów projektowych itp iw zwiazku z tym wg Mnie 90-100 m2 to minimum. Po to się buduje dom, żeby mieć garderobę, dwie łazienki/wc, pom. gospodarcze itp.
Pamiętaj, że mieszkaniu jest klatka schodowa, która pełni rolę wiatrołapu i jest piwnica...co by nie było 10 m2 jak nic.
Odnośnie kosztów - do 100 m2 parterowy, dom z poddaszem dopiero ma sens od 130 m2 wg Mnie

moniss
22-06-2017, 12:44
AlicjaSlawek, a może nieduży dom ale z możliwością zaadaptowania poddasza w przyszłości?
https://projekty.muratordom.pl/projekt_elastyczny-wariant-ii,3171,0%2C0.htm

To bardzo prosty projekt domu, więc można różnie umiejscowić wejście, kominek, schody czy okna, w zależności jakie ustawienie względem stron świata będzie najkorzystniejsze na działce.

AlicjaSlawek
27-06-2017, 08:26
Dzięki za porady, na pewno weźmiemy je pod uwagę i może się jeszcze zastanowimy nad czym, czego potrzebujemy.

jankowalski1
27-06-2017, 15:01
Chciałam Was zapytać o opinię. Z mężem zastanawiamy się nad kupnem działki i budową domu. Zdecydowaliśmy, że nie chcemy dużego domu (na razie nie mamy dzieci, ale chcemy wziąć pod uwagę, że dodatkowy pokój się przyda).
Zgodziliśmy się jeszcze z kilkoma rzeczami:
- spadzisty dach. Na pewno nie płaski, podobno źle zrobione mogą przeciekać w okolicy komina podczas ulew, a chcemy uniknąć nadmiaru prac
- ze zwykłymi oknami w umiarkowanej ilości (żadnych przeszklonych ścian - boimy się, że będzie od nich ciągnąc zimą, nie chcemy mieć kłopotów z dogrzaniem budynku)
- i niezbyt duży, raczej coś na zasadzie mieszkania, tyle, że marzymy po prostu o własnym domku z ogrodem i prywatnością

Znaleźliśmy dwa projekty, które nam się podobają. Ja skłaniam się ku temu mniejszemu, partner zawiesił oko nad tym piętrowym. Czy możecie nam coś doradzić? Może powinniśmy szukać dalej?
http://hs-projekt.pl/z11-d
http://hs-projekt.pl/z71


Generalnie wydaję mi się, że na początek musicie wybrać działkę, a dopiero potem szukać projektu. Może być tak, że wybierzecie projekt, który super Wam się spodoba, będzie to ten, który chcecie mieć...po czym okaże się, że nie będzie odpowiedni na Waszą działkę. I od nowa szukanie...
Wytyczyliście sobie jaki mniej więcej chcecie mieć dom, ale dobrze najpierw rozejrzeć się za działką.

Kalic
27-06-2017, 17:37
Po krótkim czasie wracam do tematu - wciąż jestem na etapie szukania projektu ... i wpadł mi w oko taki oto domek
http://projektyka.pl/pl/projekt/ka16?ref
Wydaje mi się, że od strony naszych wymagań byłby godny uwagi - nie powinno być problemu z zamknięciem kuchni (bardzo oczekiwanym przez żonę) czy przeniesieniem wc pod schody (jakoś tak za blisko kuchni) przez co można powiększyć nieco powierzchnie kuchni. U góry trzy sypialnie i brak niepotrzebnych balkonów.

Elfir
29-06-2017, 23:04
niski skos utrudnia wstawienie szaf

Kalic
30-06-2017, 07:39
niski skos utrudnia wstawienie szaf

z tego co mi powiedziano to dostępna jest także wersja projektu ze ścianką kolankową o wysokości h=136 cm

kajzer83
04-07-2017, 20:13
witam,
Mam dzialke z wjazdem on południowego- zachodu. Chcemy z zoną budowac poniższy projekt. Pytanie jest nastepujace: Chcemy zamienic w projekcie kuchnie w miejsce salonu aby go doswietlic i szukamy optymalnego rozwiazania w przypadku wiatrołapu i wejscia bezposrednio do salonu. Za wszelkie podpowiedzi ,odpowiedzi dziekuje :)

https://www.extradom.pl/projekt-domu-noelia-bis-WOK1053

Elfir
04-07-2017, 21:44
chyba wystarczy zrobić większe przeszklenie na bocznej ścianie
Zamieniłabym miejscami pokój gościnny i kuchnię.
https://images81.fotosik.pl/676/553fc43e01505c42.jpg

Fajny brodzik w łazience 60x60 cm - "kocham" takie oszustwa architektów. :bash:
Schody w wiatrołapie są wyjątkowo niefortunne i sprzyjające wypadkom.

kajzer83
06-07-2017, 15:39
chyba wystarczy zrobić większe przeszklenie na bocznej ścianie
Zamieniłabym miejscami pokój gościnny i kuchnię.
https://images81.fotosik.pl/676/553fc43e01505c42.jpg

Fajny brodzik w łazience 60x60 cm - "kocham" takie oszustwa architektów. :bash:
Schody w wiatrołapie są wyjątkowo niefortunne i sprzyjające wypadkom.


Dziekuje za odpowiedz. po cichu liczylismy ze sie Pani wypowie ;)
nasz projekt w 90 % bedzie odpowiadal temu z obrazka tylko w lustrzanym odbiciu no i garaz bedzie o 0,5 metra zwezony. Calosc ok 135m pow.uzytkowej.
O co chodzi z tymi oszustwami ? nie bardzo rozumiem ., czyli ze za duzy ten prysznic? moze jeszcze sie Pani dopatrzy takich bledów. Bedziemy wdzieczni.
Z tymi schodkami to zlikwidowac i zamurowac przejscie? chyba bedzie najlepiej.

392498

VanS1
06-07-2017, 17:49
Wreszcie udało nam się zakończyć proces zakupu działki. Wnioski o zapewnienia przyłączy już poszły. Kolejny etap to wuzetka. Działka ma 18x32 m. Wstępnie wybraliśmy projekt Dom przy Wiązowej 3:

392502

392503

Myślimy, aby na parterze zamienić miejscami kuchnię z pokojem, a na piętrze powiększyć łazienkę. Co uważacie?

Kemotxb
06-07-2017, 18:19
Wstępnie wybraliśmy projekt Dom przy Wiązowej 3:

Garaż dość wąski i jeszcze drzwi otwierane do środka ... jak wjedziesz autem to nie wyjdziesz z garażu albo nie wjedziesz żeby lakieru nie obić ;)

Elfir
06-07-2017, 20:20
Dziekuje za odpowiedz. po cichu liczylismy ze sie Pani wypowie ;)
nasz projekt w 90 % bedzie odpowiadal temu z obrazka tylko w lustrzanym odbiciu no i garaz bedzie o 0,5 metra zwezony. Calosc ok 135m pow.uzytkowej.
O co chodzi z tymi oszustwami ? nie bardzo rozumiem ., czyli ze za duzy ten prysznic? moze jeszcze sie Pani dopatrzy takich bledów. Bedziemy wdzieczni.
Z tymi schodkami to zlikwidowac i zamurowac przejscie? chyba bedzie najlepiej.

392498

WC otwierające się na salon to podstawowy błąd projektowy
Prysznic na planie domu jest wielkości lodówki, więc ma 60x60 cm. Widzieliście kiedyś taki prysznic? Zwykle mają min. 80x80 (a wygodne 100x100 i więcej). A to oznacza, że wyposażenie wnętrz jest zmniejszone na planie, by dom się wydawał większy i ustawniejszy niż w rzeczywistości.
Przejście wiatrołap-garaż tak, ale na jednym poziomie a nie z jakimś schodkami. Wiem skąd te schodki, ale nie powinno ich być w miejscu gdzie człowiek się kręci, ubiera, wita gości.

Moim zdaniem po prostu ten projekt nie jest udany i tyle. Można go próbować przerabiać, ale to pudrowanie pryszcza.

piotrek0m
07-07-2017, 09:01
Wstępnie wybraliśmy projekt Dom przy Wiązowej 3:



Ja taki "salon" to prawie w bloku miałem. Łazienka na parterze bardzo mała, drzwi otwierają się na twarz wychodzących z salonu. Podobnie drzwi z kotłowni na hol i do wnętrza garażu są fatalnie zaprojektowane - powinny się one otwierać do wnętrza kotłowni, bo co oczywiście nie ma miejsca, ale co to za ściana 1,5 metra. Albo godzisz się z budową małego domku z adekwatną liczbą pomieszczeń wewnątrz, albo wpychasz do małego domku dużo pomieszczeń i budujesz nieergonomiczny dom.

piotrek0m
07-07-2017, 09:19
392498

Faktycznie duże wnętrze wyszło, ale łazienka popsuła efekt bo jest mała i otwiera się na salon. Konieczna byłaby likwidacja pokoju na parterze i wykonanie w połowie dużej łazienki a w drugiej np. spiżarki. Powęszyłoby to też kuchnię, bo niestety ale obecnie jest ona jednak mała, mało blatów będzie. Schody z garażu można zlikwidować podnosząc posadzkę i tworząc bardziej stromy podjazd do garażu.

VanS1
07-07-2017, 15:00
WC otwierające się na salon to podstawowy błąd projektowy
Prysznic na planie domu jest wielkości lodówki, więc ma 60x60 cm. Widzieliście kiedyś taki prysznic? Zwykle mają min. 80x80 (a wygodne 100x100 i więcej). A to oznacza, że wyposażenie wnętrz jest zmniejszone na planie, by dom się wydawał większy i ustawniejszy niż w rzeczywistości.
Przejście wiatrołap-garaż tak, ale na jednym poziomie a nie z jakimś schodkami. Wiem skąd te schodki, ale nie powinno ich być w miejscu gdzie człowiek się kręci, ubiera, wita gości.

Moim zdaniem po prostu ten projekt nie jest udany i tyle. Można go próbować przerabiać, ale to pudrowanie pryszcza.

Mam właśnie podobne zastrzeżenia. Zastanawiamy się jeszcze nad projektem Oktawian. https://www.extradom.pl/projekt-domu-oktawian-WRP1486

Elfir
09-07-2017, 14:20
na pewno Oktawian wygląda lepiej.
Powiększyłabym okna w ścianie szczytowej poddasza, by zrezygnować z połaciówek. Oraz z tarasu nad garażem. Przecież od frontu i tak z tergo tarasu korzystać nie będziecie. Przy waszym ustawieniu stron świata można pomyśleć o odwróceniu układu piętra, tak by pokoje dzieci były od bardziej nasłonecznionej strony domu.
Można się zastanowić czy kuchni nie zrobić w pokoju od frontu a gościnny pokój tam gdzie teraz kanapa.
Szklenia parteru pociągną po kieszeni

klara12klara
10-07-2017, 09:33
Witam serdecznie .prawie zdecydowałam się na budowę domu Mokka 2392749
będę wdzięczna za wszelkie uwagi. Wjazd na posesje mam od strony zachodniej.
392750
392751
Myślałam o zadaszeniu tarasu
dziękuję za ewentualne uwagi

Elfir
10-07-2017, 12:37
jakie sa strony świata na twojej działce?
czym chcesz grzać?

klara12klara
11-07-2017, 07:49
...............zachód
południe 392872 północ
.......... wschód


Tak jakoś mi się udało pokazać strony świata. Działka usytuowany jest "prosto' do stron świata.
Grzać będę ekogroszkiem ( mam dostęp do tego typu opału) a w ostateczności pompa ciepła.
Dom ma być mały i tani w wybudowaniu. Domowników będzie 3.

Elfir
11-07-2017, 10:14
przy grzaniu ekogroszkiem odpada wejście do kotłowni z części mieszkalnej.

piotrek0m
11-07-2017, 10:32
...............zachód
południe 392872 północ




A jaki jest cel tej mikro-łazienki 0/5 wchodzącej w salon? Chyba tylko żeby stworzyć namiastkę dwóch łazienek - bo jak to w domu jedna łazienka. Tracimy powierzchnię całkiem ładnego salonu.

klara12klara
11-07-2017, 11:12
przy grzaniu ekogroszkiem odpada wejście do kotłowni z części mieszkalnej.

Wiem dlatego ten projekt ma dużą kotłownie z wejściem z tyłu domu :yes:

klara12klara
11-07-2017, 11:17
A jaki jest cel tej mikro-łazienki 0/5 wchodzącej w salon? Chyba tylko żeby stworzyć namiastkę dwóch łazienek - bo jak to w domu jedna łazienka. Tracimy powierzchnię całkiem ładnego salonu.

obecnie mieszkam w bloku gdzie jest osobno łazienka i toaleta co sobie bardzo chwalę. Córka zaczyna wchodzić w wiek nastolatki i częściej przebywa w łazience wiec jak będę miała "potrzebę" to taka mała toaleta bardzo mi się przyda. A do tego wole żeby goście korzystali z tej małej toalety. Łazienkę z toaletą chcę mieć tylko do swojej dyspozycji.

Bejaro
11-07-2017, 11:30
Wg decyzja czym będziecie grzać jest kluczowa i czy planujecie kominek, bo umiejscowiona w tym miejscu kotłownia jest trochę z powodu komina w jednym miejscu do pieca i kominka, ale plus z wejściem na zewnątrz psuje fakt że workami czy paletą groszku trzeba będzie latać dookoła domu bo od frontu daleko.W tym domu nie mam miejsca na pralnie.Gdyby został tylko kominek i PC mozna zamienić kotłownię z łazienką będzie większa co ważne w opcji pralni...

Chcąc palić piecem zamiana tych pomieszczeń powoduje budowę komina w tym pomieszczeniu ale lepszy dostęp z zewnątrz.

Elfir
11-07-2017, 11:48
Wiem dlatego ten projekt ma dużą kotłownie z wejściem z tyłu domu :yes:

ma też wyjście na dom - w centrum. Zimą będziecie celem dosypania węgla biegać naokoło domu?
Rozsądnym rozwiązaniem jest kotłownia z wejściem z wiatrołapu a nie praktycznie z salonu.

chris19
11-07-2017, 12:02
Witam ponownie.
Ostatnie szlify koncepcji i ruszamy z projektem :)

Działka ma front Południowy - Wschód, prostokąt 28x57, linia zabudowy 5m
Rodzina 2+2
Dom parterowy, pójdziemy jednak w dach czterospadowy (poddasze będzie nieużytkowe).

Zastanawiam się jeszcze jakie drzwi balkonowe. Zrobimy raczej klasyczne z ruchomym słupkiem 2x albo 3x w tym jeden fix.
Na HS chyba się nie zdecyduję, zobaczymy jeszcze na etapie budowy

Proszę o opinie naszej koncepcji.
Z góry dziękuję.

https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdOURKdWlYWVhWUWM/view?usp=sharing

https://drive.google.com/open?id=0B6J_GqYHjYYdXzM2S2ZFeS02TzA

https://drive.google.com/open?id=0B6J_GqYHjYYdcGYyZDdJVmxZRmc

392899392900392901

klara12klara
11-07-2017, 12:25
Myślałam o bieganiu z opałem na około domu ale problem rozwiązał się sam. W lewym górnym rogu mojej działki będę miała blaszany garaż/pomieszczenie gospodarczo-graciarskie:D zadaszone i to tam będę trzymała opał. zawsze to bliżej kotłowni. Z kominka nie zrezygnuję bo zawsze o nim marzyłam.
Zastanawiam się czy w tym projekcie są jakieś rzeczy, które zwiększają koszty budowy?

Bejaro
11-07-2017, 13:03
Czy mieszkałaś kiedyś w domu z takim rodzajem ogrzewania? Nie napiszę o brudzie ale trasa opału.

Masz już ogrodzenia przyjeżdża dostawa na palecie i ląduje na podjeździe trzeba paleciak przepchać po trawniku na tył działki do tego blaszaka bokiem po trawie?potem znowu do domu ...., a jak będzie śnieg mróz to cała ta trasa do odśnieżenia....

Najwygodniej mieć wjazd do kotłowni z poziomu zero i szerokie drzwi aby prosto np z podjazdu który najczęściej i tak jest odśnieżony wjechać paleciakiem.

Masz dużą kotłownię taki wymóg przy groszku ale kiepsko usytuowaną nie tylko z zewnątrz ale i wewnątrz domu za to brakuje pralni.Mając PC z tego pomieszczenia można zrobić pralnie suszarnie i czyste pom gospodarcze.

klara12klara
11-07-2017, 13:22
Bardzo mądre rady. Kusi mnie pompa ciepła ale nie wiem czy nie wyjdzie o wiele drożej. Kroję koszty początkowe na ile się da ale czy w tym przypadku warto? Nie wiem. jestem skołowana. Do tego zastanawiam się czy przy PC nie będzie w domu zimno. Bardzo zależy mi na cieple bo mam chorą tarczycę i ciągle mi zimno.

Elfir
11-07-2017, 13:50
Z PC nie będzie zimno. Skąd ta obawa? Przecież to źródło ciepła.

Drożej w instalacji - na pewno. Ale nie tracisz powierzchni domu. Bo kotłownia na węgiel będzie brudna. A PC można wstawić nawet w spiżarce, szafie w korytarzu czy łazience. No i koszty eksploatacji niższe.

Bejaro
11-07-2017, 13:57
Ja ogrzewam gazem podłogówka po całości rekuperator, więc nie pomogę.

Możesz ogrzewać kablami najtańsze przy inwestycji , podstawa to ocieplenie podłogówka czy nie, rodzaj wentylacji wątki o ogrzewaniu należy przeczytać choć tam czasem ostre dyskusje...

franek89
15-07-2017, 11:18
Co myślicie o tym projekcie? Wprowadziłem trochę zmian po tym jak Elfir poprawiła mój poprzedni rysunek.
393153

Aranżacja salonu i kuchni (meble są przykładowe, wstawione w rzeczywistych rozmiarach by sprawdzić ile miejsca zajmują)
393154
393158
393159

lotusowa
21-07-2017, 13:37
Witam wszystkich :)
Razem z mężem chcemy w przyszłym roku zacząć budowę wymarzonego domu. Działkę już mamy, teraz szukamy projektu.
Przejrzałam już naprawdę dziesiątki.
Co sądzicie o Przytulny2? Dla mnie zdaje się być optymalny, nie za duży, a funkcjonalny, jeśli chodzi o pomieszczenia. Kubatura mi odpowiada, podobają mi się też proste nowoczesne bryły. Zależy mi na pokoju na parterze, który będzie gabinetem.
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/przytulny-2

Elfir
21-07-2017, 14:04
szafy wypadają pod skosami - nie wejdą gotowce.
W kuchni nie ma gdzie ustawić słupka z piekarnikiem.

lotusowa
21-07-2017, 14:35
Rozumiem, że generalnie jest ok? :D
Te dwa małe pokoje na górze myślałam połączyć w jeden duży.

Jedyne co mnie martwi to kuchnia, marzyłam o wyspie, albo chociaż blacie "barowym", a tutaj raczej nie wejdzie. No ale zależy mi na pokoju na dole, więc pewnie na czymś musi ucierpieć przestrzeń. Bardzo pasuje mi również duże pomieszczenie gospodarcze na dole, w którym chcę mieć też pralkę, żeby nie gonić po schodach.

Do stron świata na działce oraz drogi układ jest idealny.

lotusowa
21-07-2017, 17:16
Przeglądam forum i trafiłam na świeży temat o domu W Malinówkach 6.
Też mi pasuje :)
Brak w nim garażu, ale myślę, że można go spokojnie "dostawić" likwidując okno w łazience na dole, czy mam rację?

Który z tych dwóch wydaje się lepszy?
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-6-m479226d289fe5
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/przytulny-2

Elfir
21-07-2017, 21:03
moim zdaniem ten z wizją jednak ma lepiej rozwiązana przestrzeń

Kalic
25-07-2017, 11:43
Czy ktoś może dysponuje danymi dotyczącymi współczynników energooszczędności domu wg projektu Ka 16
http://projektyka.pl/pl/projekt/ka16?ref
Głównie interesuje mnie wskaźnik Eu oraz Ek, zwłaszcza przy zastosowaniu rekuperacji, pompy ciepła itp.

Elfir
25-07-2017, 21:57
a projektant nie ma? Przecież to obowiazkowy składnik projektu

Kalic
26-07-2017, 08:27
a projektant nie ma? Przecież to obowiazkowy składnik projektu

Według informacji jaką otrzymałem od biura projektowego (projektu jeszcze nie kupiłem a przymierzam się do niego):
EP kWh/(m2•rok) 86,89
Zapotrzebowanie na energię pomocniczą końcową Epom [kWh/rok]
Ogrzewanie 138,49
Przygotowanie ciepłej wody 121,48

Stąd moje pytanie jak to będzie w przypadku zastosowania pompy ciepła powietrze woda + rekuperacji.

Elfir
26-07-2017, 12:14
Poproś o współczynnik Eu (czyli zapotrzebowanie rzeczywiste domu na ciepło) a nie Ep. Starczy, że projektant do zimnego, nieszczelnego domu wstawi na projekcie kolektory i piec na biomasę i już mu wychodzi ładne EP.

Kalic
27-07-2017, 11:35
nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie - część biur projektowych, na swoich stronach internetowych, udostępnia narzędzia do kalkulacji kosztów ogrzewania i podgrzania wody - na ile można im wierzyć?
Czy jest możliwe, że zmieniając wyłącznie instalację c.o. np. z gazu na pompę ciepła osiągamy znacznie obniżenie współczynnika Ep oraz (zwłaszcza) Ek i jak przekładają się one na współczynnik Eu (czy można to jakoś samodzielnie sprawdzić - nawet przybliżone "pi razy oko")
Dla przykładu - dom o pow. użytkowej 103m2
instalacja: gaz ziemny
Ep = 93,99
Ek = 82,49
instalacja: pompa ciepła
Ep = 70,05
Ek = 23,35

Elfir
27-07-2017, 12:06
Ep zmniejszamy, bo PC jest odnawialna a gaz nie.
Dlatego ten współczynnik nie jest istotny dla budującego.
Tylko Eu.

Kalic
27-07-2017, 12:17
Ep zmniejszamy, bo PC jest odnawialna a gaz nie.
Dlatego ten współczynnik nie jest istotny dla budującego.
Tylko Eu.

A czy można jakoś samemu przeliczyć (obliczyć) współczynnik Eu?

Elfir
27-07-2017, 13:08
musiałbys miec dane wyjsciowe z projektu i wstawić je do programu.
Eu na 100% ma biuro projektowe.

Kalic
01-08-2017, 13:32
kolejny projekt wpadł mi w oko - jak, okiem specjalistów, widzicie ten projekt (wady i zalety) :confused:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-pinczer-5-z-garazem-WRL1029

Elfir
02-08-2017, 10:15
Wady - ciasno na parterze. Wiatrołap niefunkcjonalny trudno zmieścić nawet jedną osobę. Przejście do kuchni przez cały salon. Brak miejsca na reprezentacyjny stół (gdzie usadzić gości na kolacji? w kuchni?) W wc zmieści się raczej tylko szczupła osoba, a gość nocujący w pokoju obok i tak wykąpać się będzie musiał na poddaszu.

Kalic
02-08-2017, 18:52
Wady - ciasno na parterze. Wiatrołap niefunkcjonalny trudno zmieścić nawet jedną osobę. Przejście do kuchni przez cały salon. Brak miejsca na reprezentacyjny stół (gdzie usadzić gości na kolacji? w kuchni?) W wc zmieści się raczej tylko szczupła osoba, a gość nocujący w pokoju obok i tak wykąpać się będzie musiał na poddaszu.

Też na to zwróciłem uwagę ale potrzebuję tylko trzech pokoi (jeden - sypialnia dla żony i dla mnie, drugi dla córki - więc ten trzeci pokój na piętrze byłby dla gości). Ten pokoik (nr 5) na parterze myślałem aby przerobić na kuchnię a w miejscu kuchni ustawić stół.
Problem rzeczywiście stwarza wiatrołap - czy można byłoby go jakoś sensownie przerobić? Może nieco zwęzić i wydłużyć kotłownię a wc wsunąć pod schody(?).

Elfir
02-08-2017, 23:04
po co kombinować z niewygodnym projektem?

Kaizen
02-08-2017, 23:33
kolejny projekt wpadł mi w oko - jak, okiem specjalistów, widzicie ten projekt (wady i zalety) :confused:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-pinczer-5-z-garazem-WRL1029

A co w nim fajnego?
Taras ma być niby od południa?
Garaż mikro (jak nie chcecie tam trzymac samochodu to OK - w sam raz na kosiarkę, narzędzia ogrodowe, rowery itp), sypialnie na poddaszu (trudno sensownie wyciszyć, ocieplić, skosy), kibelek na dole mikro i skosy. Schody (czyli koszty i niewygoda). Okna połaciowe (koszty - wygody też niewiele). Balkon (koszty i mostek cieplny).
Strefa dzienna mikro. Rozrysuj sobie meble w skali.
W wiatrołapie zostawisz buty, to drzwi się nie otworzą. A gdzie tam wciśniesz włącznik światła, czy (o zgrozo) klawiaturę alarmu (nawet zakładając, że domofon będzie w innym miejscu - ale gdzie wtedy?)?
Projektant jakiś zakręcony (pomylił kotłownię z korytarzem - pytanie jakie błędy siedzą "głębiej" pod maską, skoro już tu takie kwiatki).

toledo
07-08-2017, 13:46
Co sądzicie o tym projekcie?

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-20-g2n-m18120f7c13afc

Planowane zmiany to:
- rezygnacja z kominka
- usunięcie spiżarni
- poszerzenie garażu o 1m
- usunięcie balkonu od frontu
- zamiana pralni na garderobę i zabudowanie wtedy pralni ścianką działową
- na strychu urządzenie pokoju rekreacyjnego (komputer, projektor, TV)

Ogrzewanie pompą PW.

Elfir
09-08-2017, 13:30
jak na tak wielki i kosztowny dom, to salon ciasny.

Kriss7
09-08-2017, 18:50
Nigdy nie zrozumiem ludzi ktorzy budują garaz o powierzchni 50m2 i salon 20m2...
Decydując sie na zamieszkanie w domu przestrzeń dzienna oprócz prywatności, dla mnie przyjemniej była największym plusem względem mieszkania w bloku...
Ile czasu spędzamy średnio w garażu a ile w salonie?
Przecież to komicznie wygląda na tym projekcie...

toledo
10-08-2017, 14:42
Kriss7
Pytania z czystej ciekawości.
Jak u Ciebie wyglądają proporcje, pomiędzy garażem, a salonem?
Jaką powierzchnię powinien mieć garaż, by pomieścić 2 duże samochody, ciągniczek do koszenia trawy, 3 rowery i trochę innych szpargałów? W salonie ich trzymał raczej nie będę.

Elfir
Salon faktycznie wielkością nie powala, ale głównie będą z niego korzystały 2 lub 3 osoby.
Masz może jakieś uwagi, co do reszty projektu?

Kriss7
10-08-2017, 17:28
Kriss7
Pytania z czystej ciekawości.
Jak u Ciebie wyglądają proporcje, pomiędzy garażem, a salonem?
Jaką powierzchnię powinien mieć garaż, by pomieścić 2 duże samochody, ciągniczek do koszenia trawy, 3 rowery i trochę innych szpargałów? W salonie ich trzymał raczej nie będę.


Troche mnie źle zrozumiałeś, nie chodzi mi o wielkość garażu, tylko o proporcje. Zgadzam sie z toba w 100%, ze żeby to wszystko pomieścić + 2 samochody to garaż musi być tak naprawdę prawie 3 stanowiskowy. W większości projektów w garażach na jedno auto, ledwo mieści sie tam to jedno auto, tak samo z garazami dwustanowiskowymi. Nic poza autem tam nie włożysz. Dlatego też garaz na jedno auto musi na 1,5 samochodu a dwustanowiskowy na 2,5samochodu. Dlatego nie dziwi mnie, że jeszcze chcesz go powiekszyć (tez bym tak zrobił).
Chodziło mi głównie o to, że ludzie nie chcą mieć fajnej otwartej przestrzeni dziennej z duzym salonem (coś czego nie można mieć w mieszkaniu w bloku), a wydają mase pieniedzy na dom dla samochodów. Kocham samochody, ale dla mnie to tylko rzecz nabyta na jakiś czas, po czym sie je sprzedaje i kupuje nowe.

W tym projekcie już teraz salon jest na prawde mały, co zauważyła Elfir, przy garazu 50m2 - dla mnie przynajmniej - to jest mega nieproporcjonalne.

Oczywiscie jest to tylko i wyłącznie moja opinia, kazdy wydaje swoje pieniądze i jak mu sie taki układ podoba to czemu nie :)

Mój salon bedzie miał 43m2, a garazu nie mam, auta beda stać pod wiatą.

Pozdrawiam
Krzysztof

cypryski
10-08-2017, 18:55
Kriss7 - 100% racji. Żałuję, że nie zrobiłem u siebie dużego garażu (gdzieś trzeba było pójść na kompromis finansowy) - ale NIGDY bym nie zmniejszył salonu i kuchni kosztem garażu.

ziutek017
17-08-2017, 22:08
Witam, Proszę o pomoc w ocenie projektów na moją działkę. Wjazd z drogi wewnętrznej od wschodu, działka szerokość 35 m długość 22.6 m (ogólny zarys na rysunku). Ogrzewanie najprawdopodobniej gaz, jednak chciałbym zostawić sobie możliwość ogrzewaniem paliwem stałym. Garaż będzie oddzielnie. Zastanawiamy się nad projektami:
1. Marcel Archipelag https://www.archipelag.pl/projekty-domow/marcel Pokój nr 9 miałby okno na północ.
2. Antonio G1 https://www.archipelag.pl/projekty-domow/antonio-g1?Search=antonio raczej bez garażu.
3. Z 35 https://z500.pl/projekt/35/Z35,projekt-domu-parterowego-z-przestronnym-salonem-i-garazem-dwustanowiskowym/dane-ogolne.html No tu garaż mógłby zostać. Zmiany dotyczyłyby łazienki w miejscu kotłowni i przeniesienie jej na tył garażu
4. Flori III G1 https://www.archipelag.pl/projekty-domow/flori-iii-g1-economic-wersja-a?Search=flori
Jakie macie uwagi do tych projektów.
Dziękuję i pozdrawiam.395009

Magda.w
18-08-2017, 06:58
Zapraszam do grupy na Facebooku: Domy z płaskim dachem https://m.facebook.com/groups/915365941945304#_=_

Elfir
19-08-2017, 17:29
Flori, Z35, Antonio odpadają od razu, nie ma co ich rozważać: wejście do garażu i kotłowni przez strefę nocną.

Marcel nie ma garażu. Gdyby miał inny dach, garaż mozna byłoby łatwo doprojektować.

cardano8
24-08-2017, 14:19
Witajcie, działkę już praktycznie wybraliśmy, niestety mogła by być większa - 9 arów (około 27x34, dłuższy bok od strony południowej). Działka z lekkim spadkiem na zachód, wjazd od strony południowej. Wymagania co do projektu:
- dom parterowy z poddaszem użytkowym, powierzchnia do 110m2
- tani w budowie oraz użytkowaniu (choć wiadomo, że to zawsze będzie kompromis)
- bez piwnicy, balkonów, wykuszy, garażu
- 3 pokoje + salon z jadalnią
- ogrzewanie gazowe
Wstępnie zainteresowaliśmy się tymi projektami:
- https://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami.html - do poniesienia ścianka kolankowa
- https://z500.pl/projekt/138/Z146,maly-funkcjonalny-dom-z-dachem-dwuspadowym-i-przestronnym-salonem.html
- https://z500.pl/projekt/613/Z101_L_h_PLUS,maly-dom-z-gabinetem-na-parterze-i-wykuszem-w-jadalniogrzewanie-na-paliwo-stale/dane-ogolne.html - do usunięcia wykusz oraz ścianka działowa na parterze pomiędzy salonem i pokojem, podniesienie ścianki kolankowej
- https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-sasankach-3-m213227b9f54b6 do usunięcia balkony
Co myślicie o tych projektach?

cardano8
30-08-2017, 09:21
Najlepszy wydaje się projekt Z229 https://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami.html (po podniesieniu ścianki kolankowej). Czy są w tym domu, rozwiązania drogie które niepotrzebnie podrażają koszt budowy? Innymi słowy, czy można znaleźć projekt zauważalnie tańszy w realizacji, o podobnej powierzchni? Układ pomieszczeń wydaje się ok. Doradzicie? :)

Marcin34_Śl
30-08-2017, 09:37
cardano,

domek ładny, nie podnoś ścianki kolankowej bo 120 cm to dużo, wygodnie i domek fajnie wygląda z zewnątrz. Podniesie ścianki zaburzy całą konstrukcję.

ELement podrażający budowę to okna dachowe kolankowe (Sporo kosztują) i wymagają specjalnej konstrukcji wieńca. Ja bym szedł w kierunku ich likwidacji w zamian ze okno w ściania szczytowej w sypialni (choć wyglądają bardzo ładnie). Jak będzie wentylacja mechaniczna ogrzewanie gazem/prądem można zrezygnować z komina. Co do rozkładu pomieszczeń to mały salon i pokoje dzieci na poddaszu o różnej wielkości. Duży plus to wygodne schody ze spocznikiem

moniss
30-08-2017, 10:18
Najlepszy wydaje się projekt Z229 https://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami.html (po podniesieniu ścianki kolankowej). Czy są w tym domu, rozwiązania drogie które niepotrzebnie podrażają koszt budowy? Innymi słowy, czy można znaleźć projekt zauważalnie tańszy w realizacji, o podobnej powierzchni? Układ pomieszczeń wydaje się ok. Doradzicie? :)

Tak, ten projekt wydaje się być najlepszy ze wszystkich wcześniej przez Ciebie proponowanych.
Podoba mi się także Dom w sasankach (chociaż niekoniecznie na działkę z wjazdem od południa), który byłby bardziej funkcjonalny po zlikwidowaniu wewnętrznych kominów (czyli wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej i komin do kotła gazowego krótki, wychodzący przez ścianę:
395778 395779


Co do kosztów oraz pozostałych uwag, to w 100% zgadzam się z tym co napisał Marcin34_Śl
Po likwidacji tradycyjnego komina w kotłowi, można w łazience na poddaszu wstawić okno w ścianie szczytowej.

cardano8
30-08-2017, 12:09
Dziękuję za wszelkie sugestie :) Z229 prawdopodobnie usnąłbym te okna dachowe kolankowe, (w zamian okna szczytowe). Co do wentylacji, do tej pory myślałem nad mechaniczną, ale ostatnio usłyszałem o wentylacji mechanicznej hybrydowej (ze względu na niższe koszty, jestem bardziej skłonny do niej). Ogrzewanie gazem, więc faktycznie wystarczy krótki komin przez ścianę, ale nie wiem czy będzie możliwość wstawienia okna w łazience (nie jest jednak dla nas niezbędne). Chciałbym trochę większy salon, oraz bardziej równomierny podział pokoi dla dzieci, ale nie bardzo widzę takie możliwości. Różne rozmiary pokoi dla dzieci, to dla nas największa wada.

W sasankach, oprócz usunięcia balkonów, do zmiany kąt nachylenia dachu. W projekcie jest 45, natomiast w WZ muszę mieć 30-40. Dodam jeszcze, że dom musi być usytuowany dłuższym bokiem do wjazdu (szerokość 12-15m +/- 20%)
395789

Jest jeszcze projekt Z101 L h+, w którym usuną bym wykusz, oraz ściankę działową pomiędzy salonem a pokojem. Po ponownym przemyśleniu (wraz z waszymi uwagami), projekty w sasankach oraz Z101 L h+ mają lepszy układ pomieszczeń (same domy, są jednak większe, a więc droższe?). Oprócz ogólnej funkcjonalności/jakości domu, priorytetem są niskie koszty. Dosyć ciężko ocenić mi koszt zmian w projektach, a przede wszystkim koszt budowy. Jak oceniacie, który z projektów byłby najtańszy/najdroższy w budowie?

Elfir
31-08-2017, 23:11
dużo zmian potrzebujesz, więc może jednak szukaj dalej lub zrób indywidualny projekt?

ernius
03-09-2017, 21:06
Witam
Posiadam działkę z wejściem od zachodu. Szerokość działki 30m, długość 35m ( prostokątna ).
Problem mam z wyborem projektu.
Założenia są następujące:
- dom parterowy, poddasze byćmoże kiedyś do adaptacji
- garaż dwustanowiskowy
- sypialnia + garderoba
- dwa pokoje dla dzieci
- mały gabinet
- jedna łazienka
- WC
- salon z jadalnia ( 40-50m2 )
- kuchnia - 10-13m2 ( może być otwarta na salon )
- spiżarnia
- powierzchnia użytkowa 130-150m2

Dom prawdopodobnie będzie podpiwniczony.

Dosyć mocno szukam takiego projektu aby wykorzystać zalety słońca i tu się zaczynają problemy z układem pomieszczeń.
Może ktoś coś zaproponuje ?

jak_to_mozliwe
04-09-2017, 06:39
Bierzesz pod uwagę projekt indywidualny?

Mareks77
04-09-2017, 07:02
Co prawda Opałek 2G to projekt z poddaszem użytkowym bez piwnicy ale moim zdaniem spełniający kryteria.
Na parterze salon z jadalnią, gabinet WC kuchnią i spiżarnią, na poddaszu łazienka, sypialnia z garderobą i po rezygnacji z drugiej łazienki i korekty działówek 2 pokoje.
Ja zrezygnowałem z garderoby i połączyłem ją z łazienką którą zrobiłem ogólnodostępną, drugą zagospodarowałem jako obszerną garderobę.
U mnie wejście od zachodu, no może mały rąbek południowego zachodu.
Salon ma narożny taras z podcieniem więc słońce operuje od wschodu aż do godziny 17:00, a jak się ustawność salonu nie podoba to można tak jak my zrezygnować z podcienia i robiąc taras zadaszony markizą.

Jeremies
04-09-2017, 09:31
Proszę o opinię bywalców i doświadczonych forumowiczów :rolleyes:
Znalazłem taki projekt, który w dużym stopniu spełnia wymaganie moje i mojej rodziny (typ 2 + 1)
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Lisandra-XS-TXE-868
zmiany jakie chciałbym (tak na gorąco obserwując) dokonać
- likwidacja gabinetu na parterze i zrobienie tam kuchni, obecną powierzchnię kuchni (1/3) zająłby stół co pozwoliłoby optycznie powiększyć salon
- nieznaczne poszerzenie garażu (niestety, działka szer. 20m)
- problematyczne wydają się schody z garażu do wiatrołapu (czy możne je jakoś zlikwidować lub inny sposób rozwiązać ten problem)

czy coś jeszcze w Waszej opinii warto zmienić?

Elfir
04-09-2017, 18:52
jeśli chcesz wykorzystywać pokój nad garażem, to niestety z różnicą poziomów nic się nie da zrobić, bo wejście do pokoju jest z półpodestu.

moniss
04-09-2017, 18:52
Proszę o opinię bywalców i doświadczonych forumowiczów :rolleyes:
Znalazłem taki projekt, który w dużym stopniu spełnia wymaganie moje i mojej rodziny (typ 2 + 1)
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Lisandra-XS-TXE-868
zmiany jakie chciałbym (tak na gorąco obserwując) dokonać
- likwidacja gabinetu na parterze i zrobienie tam kuchni, obecną powierzchnię kuchni (1/3) zająłby stół co pozwoliłoby optycznie powiększyć salon
- nieznaczne poszerzenie garażu (niestety, działka szer. 20m)
- problematyczne wydają się schody z garażu do wiatrołapu (czy możne je jakoś zlikwidować lub inny sposób rozwiązać ten problem)

czy coś jeszcze w Waszej opinii warto zmienić?

Zmiana usytuowania kuchni w tym wypadku pociągnęłaby za sobą dalsze zmiany, jak likwidacja kominka czy zmniejszenie łazienki (lub przeniesienie), a powstała przestrzeń i tak nie byłaby tak dobra jak się spodziewasz.
Jeśli zlikwidujesz schody do garażu (zrównasz wys. podłogi garażu z podłogą mieszkania), to do pomieszczenia nad garażem będzie trzeba przechodzić nie ze spocznika schodów lecz z sypialni.
Może poszukaj projektu z większym salonem i z garażem bez schodków.

Projekty Gotowe MURATOR
05-09-2017, 10:54
Zapraszamy do przeglądania naszego najnowszego Katalogu z projektami - można w nim znaleźć mnóstwo inspiracji wnętrzarskich. Polecamy :)

https://goo.gl/GFTehx

ziutek017
07-09-2017, 07:37
A co sądzicie o tym projekcie
https://www.archipelag.pl/projekty-domow/flo-iii ? Ja się sprawdza kotłownia koło kuchni? Czy ma sens robienie takiej kotłowni na paliwo stałe?
Dziękuję za wszelkie opinie

Iscra
07-09-2017, 10:20
Paliwo stałe przy części dziennej? Niech ręka boska broni! Chyba, że lubisz brud...

moniss
07-09-2017, 12:03
A co sądzicie o tym projekcie
https://www.archipelag.pl/projekty-domow/flo-iii ? Ja się sprawdza kotłownia koło kuchni? Czy ma sens robienie takiej kotłowni na paliwo stałe?
Dziękuję za wszelkie opinie

Ładny projekt, ale wiatrołap jest zdecydowanie zbyt mały i można by go powiększyć o część dużej sypialni.
Kotłownia mogłaby być pomieszczeniem technicznym z pralnią i spiżarnią. Do ogrzewania gaz (i tu lepiej z krótkim kominem wychodzącym przez ścianę zew.) lub prąd. Jeśli lubisz paliwo stałe, to do dyspozycji zostaje jeszcze kominek w salonie ;)
W kuchni poprzestawiałabym nieco urządzenia (zlew jest zbyt daleko od reszty).
Jak dla mnie salon mógłby być nieco dłuższy, ale zadaszony kawałek tarasu też jest fajną rzeczą.
Idealnie by było mieć dwie łazienki, czyli np. zamiast samego wc- wc z prysznicem.

piotrek0m
07-09-2017, 12:09
- problematyczne wydają się schody z garażu do wiatrołapu (czy możne je jakoś zlikwidować lub inny sposób rozwiązać ten problem)

?

Proste, zrównać poziomy garażu i budynku i wykonać bardziej stromy podjazd do garażu. Zachować właściwą wysokość garażu dostosowując wysokość pomieszczenia nad nim. Ewentualne wyrównanie dachu radykalnie popsuje widok bryły i stworzy stodołę, więc jest niedopuszczalne. Wejście do pomieszczenia można zrobić z sypialni po schodu, zależnie od przeznaczenia na pewno ten schodek będzie mniej przeszkadzał niż przejście z garażu do domu.

ernius
07-09-2017, 16:51
https://www.kreodom.pl/projekt/projekt-domu-dwurodzinnego-komfortowy-3-5093.html

Ten mi się podoba ale
- fajnie, że salon kuchnia i jadalnia będą praktycznie przez cały dzień nasłonecznione
- niefajnie, że pozostałe pokoje będę bez słońca.

Elfir
07-09-2017, 19:49
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRAĆ-wątek-dla-zmagających-się-z-wątpliwościami/page570

Poza tym nierealne wymagania - dom 130-150 m2 a kuchnia z salonem 50-60 m2?
Takie metraże salonu to szukaj w domach 200 m i więcej.

Jeremies
08-09-2017, 11:59
Proste, zrównać poziomy garażu i budynku i wykonać bardziej stromy podjazd do garażu. Zachować właściwą wysokość garażu dostosowując wysokość pomieszczenia nad nim. Ewentualne wyrównanie dachu radykalnie popsuje widok bryły i stworzy stodołę, więc jest niedopuszczalne. Wejście do pomieszczenia można zrobić z sypialni po schodu, zależnie od przeznaczenia na pewno ten schodek będzie mniej przeszkadzał niż przejście z garażu do domu.

Problem w tym, że chciałbym utrzymać wejście do pokoju nad garażem właśnie z półpiętra. Planuję przeznaczyć go na pokój gościnny.
Inna koncepcja (choć trochę niewygodna) to zlikwidowanie bezpośredniego przejścia z garażu do wiatrołapu ...

moniss
09-09-2017, 09:12
Problem w tym, że chciałbym utrzymać wejście do pokoju nad garażem właśnie z półpiętra. Planuję przeznaczyć go na pokój gościnny.
Inna koncepcja (choć trochę niewygodna) to zlikwidowanie bezpośredniego przejścia z garażu do wiatrołapu ...

To już wygodniej będzie zostawić przejście ze schodkami.
Jeremies, poszukaj jeszcze jakichś innych projektów zanim na jakiś się zdecydujesz. Łatwiej będzie wybrać najlepszy z kilku do wyboru.

carmen55
09-09-2017, 21:53
Dzień dobry co sądzicie o tym domu myślę o kupnie tego projektu ale sam nie wiem proszę o opinie https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-sofora-m4cb21f29f429a

Elfir
10-09-2017, 10:29
Po co balkony w domu jednorodzinnym?
Zastanawia mnie uskok ściany przy kotłowni.
Jak będziesz myła okno w salonie naprzeciw antresoli?

moniss
10-09-2017, 11:33
Ładny projekt, ale balkon zbędny, tak jak i okna połaciowe w sypialni 3 oraz 4.
Salon i jadalnia są duże i reprezentacyjne, więc szkoda aby zagracać tę przestrzeń widokiem na kuchnię (ja bym ją zamknęła).

Kotłownia jest dostosowana do kotła na paliwo stałe (drożejący węgiel lub drogi pelett) - czy tym chcesz ogrzewać? Ostatnio, w związku z podwyżkami cen węgla, zrobiliśmy wyliczenia dla teściów o kosztach ogrzewania: węglem oraz powietrzną pompą ciepła. OK. 18 gr to koszt kWh uzyskanej z węgla (przy 80% sezonowej sprawności kotła) i z PPC (przy COP 3 i w taryfie płaskiej G11). Przy grzaniu PPC wyłącznie w tańszej taryfie nocnej (G12, G12w, G13) ok. 8-9gr/kWh. Koszt zakupu kotła na paliwo stałe będzie tańszy od zakupu PC o ok. 50-60%. Przy PC nie ma dodatkowej pracy własnej, a w kotłowni (a raczej pomieszczeniu technicznym) można zrobić pralnię z suszarnią i prasowalnią (podobnie będzie przy gazie, ale tu trzeba doliczyć koszt przyłącza).

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-09-2017, 11:52
Po co balkony w domu jednorodzinnym?
Zastanawia mnie uskok ściany przy kotłowni.
Jak będziesz myła okno w salonie naprzeciw antresoli?

... a ja się zastanawiam :
- czy spiżarka o głębokości 110 cm wytrzyma próbę czasu ?
- czy oby użytkownicy nie oparzą się przy blacie kuchennym przez nieprzemyślaną lokalizację płyty grzewczej ?
- skąd osoba schodząca po schodach będzie wiedziała, czy ktoś nie wyjdzie w tym samym czasie z wiatrołapu przy dole schodów ?
- jeśli to kotłownia na paliwo stałe, to gdzie skład opału ? ( w woreczkach na działce ? )
- jeśli promowana w obliczeniach charakterystyki energetycznej jest Wentylacja Mechaniczna, to dlaczego ten projekt posiada wrysowane kominy grawitacji ? ( tak skrzętnie zamalowywane na czarno na rzutach). Przy zachowaniu grawitacji w budynku, żadne z podanych danych EP budynku jest niewłaściwe. A jeśli WM - to gdzie będzie centrala wentylacyjna, rekuperator, czerpnia, wyrzutnia, itd ...
- brakuje przekroju przez budynek w drugą stronę, nie wiadomo tym samym jak się ma zabudowa przy ścianie kolankowej i jaka jest "wartość" użytkowa tej zabudowy ? ( np. pomieszczenie pralni , pokojów, garderoby przy sypialni, ... )
- jaka jest wysokość stopni do spocznika ? i na jakiej jest wysokości ? ( pomijając, że schody są zabiegowe, niewygodne )

Elfir
10-09-2017, 15:58
Dla mnie ustawienie mebli na takich rzutach to tylko wizja koncepcyjna a nie projekt wykonawczy.
Poza tym akurat tak ustawiona płyta występuje na jakiś 80 % wysp i półwysep kuchennych zaprojektowanych przez architektów wnętrz

Mam spiżarkę pod schodami o szerokości ok. 100 cm i daje radę. Oczywiście kwestia tego ile i co się przechowuje, czy chce się wstawić zamrażarkę, dodatkową płytę grzewczą.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-09-2017, 19:06
Dla mnie ustawienie mebli na takich rzutach to tylko wizja koncepcyjna a nie projekt wykonawczy.
Poza tym akurat tak ustawiona płyta występuje na jakiś 80 % wysp i półwysep kuchennych zaprojektowanych przez architektów wnętrz
- cały ten projekt to " koncepcja " :) . Nie potrzeba robić projektu wykonawczego, aby logicznie " poukładać " meble w danej przestrzeni, a jeżeli jeszcze mamy na nią wpływ, to już zupełnie.


Mam spiżarkę pod schodami o szerokości ok. 100 cm i daje radę. Oczywiście kwestia tego ile i co się przechowuje, czy chce się wstawić zamrażarkę, dodatkową płytę grzewczą.
- ja nie pisze o Twojej spiżarce ! - czymś innym jest " upychanie ", czy też próba wykorzystania przestrzeni pod schodami, spocznikiem w jakiejś tam funkcji użytkowej, zupełnie czymś innym planowanie spiżarki przy kuchni od podstaw i z założenia. W tym projekcie jest tak, że gdyby były wygodne schody, to pewnie wejścia do tego budynku by nie było, a że spiżarka przy kuchni jest praktyczna to w gotowcach bez względu na jej wymiary - musi zaistnieć, a że ma takie, nie inne wymiary ? - cóż ...

Elfir
10-09-2017, 19:41
Zadałeś pytanie "czy spiżarka o głębokości 110 cm wytrzyma próbę czasu".
No to odpowiedziałam :)
Mogłeś mniej sarkastycznie stwierdzić, ze ta szerokość znacznie utrudnia sensowne zagospodarowanie przestrzeni, jeśli ktoś chciałby zabudować wszystkie ściany.

Co do rozstawienia mebli kuchennych w gotowcach to często widuję takie kurioza, że oczy bolą.

Mnie nie podoba się rozpoczęcie biegu schodów w kolizyjnym miejscu, przy wyjściu z wiatrołapu.
Dom duży, ale pewne kluczowe funkcje upchnięte a nie rozplanowane.

carmen55
10-09-2017, 20:43
Dziękuję za odpowiedzi ogrzewanie ma być pompa ciepła meble w kuchni planowałam ustawić inaczej i może zrezygnować ze spiżarki i zrobić większą kuchnię ale projekt wydawał mi się fajny dość duży salon i duża jadalnia na górze też w miarę fajnie rozplanowane antresola też bardzo mi się podoba ale trochę dużo negatywów napisaliście takich technicznych a na tym się nie znam

moniss
10-09-2017, 23:03
carmen55,
Niektóre z wad (czy też "wad") zależeć będą od oczekiwań inwestora i dla niektórych jedne rzeczy w projekcie będą wadami, dla innych niekoniecznie, np. ta spiżarka dla jednych będzie zbyt ciasna, dla drugich w pełni wystarczająca i wygodna. Dla jednych duże niestandardowe przeszklenia w wysokim salonie będą problemem (problematyczne mycie, zbyt duże nasłonecznienie-przegrzanie, problem w znalezieniu odpowiednich rolet, czy koszt samego okna), dla drugich o wiele bardziej będzie się liczył reprezentacyjny wygląd. Dla jednych kawałek zadaszenia nad tarasem to będzie zdecydowanie za mało i uznają to za wadę, inni z kolei nie będą na to narzekać.
Jeśli chodzi o schody z zabiegiem, to ja osobiście bym wolała z pełnym spocznikiem albo proste, ale wejście na nie przy wyjściu z wiatrołapu nie stanowiłoby już dla mnie problemu (w końcu to nie urząd z masą petentów). Ja bym uznała otwartą kuchnię za wadę, ktoś inny przeciwnie - za dużą zaletę. Dla jednych ten dom byłby za duży i za drogi, dla innych niekoniecznie.
Antresola może być problematyczna, co u siebie zauważyli moi znajomi: hałas rozmów i telewizora przeszkadza w odpoczynku na poddaszu, a ciepło też szybko na górę ucieka i trudno jest ogrzać salon. Ale inni będą przedkładali właśnie takie rozwiązanie.

Jeśli więc chcesz dom tani w budowie, to raczej wybierz inny projekt. Jeśli jednak chcesz mieć przestronne, reprezentacyjne pomieszczenia i jak najwięcej otwartej przestrzeni, to Dom pod soforą może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Jeśli miałby to być dom energooszczędny, to wentylację grawitacyjną zamieniłabym na mechaniczna z rekuperatorem.

I tak dla równowagi trochę plusów:
- dzięki w miarę wysokiej ściance kolankowej na poddaszu będzie sporo miejsca pod skosami i np. w garderobie będzie można powiesić drążek z wieszakami na koszule i żakiety lub zrobić szafki z półkami (można też to pomieszczenie podzielić i zrobić małą garderobę oraz małą łazienkę)
- pralnia na poziomie sypialnym, czyli tam gdzie trzymamy ubrania, rozbieramy się, kąpiemy
- duży, jasny hol z miejscem do pracy
- sypialnie nie są klitkami, ale nie są też nazbyt duże
- łazienka obok kotłowni i kolejna łazienka dokładnie nad nią (można liczyć na szybkie "dostawy" ciepłej wody z kotłowni)
- przestronny, jasny wiatrołap
Dom idealny dla ludzi, którzy lubią przyjmować gości :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-09-2017, 09:11
carmen55,
Niektóre z wad (czy też "wad") zależeć będą od oczekiwań inwestora i dla niektórych jedne rzeczy w projekcie będą wadami, dla innych niekoniecznie, np. ta spiżarka dla jednych będzie zbyt ciasna, dla drugich w pełni wystarczająca i wygodna.
- wymiarów człowieka nie zmienisz. Za tym idzie ergonomia i docelowo komfort użytkowania danej przestrzeni.
- z plusów - jak najbardziej ! : bardzo poprawne, prawidłowe połączenie kuchnia / jadalnia / pokój dzienny i w dobrych gabarytach. To co zwraca uwagę ( a czego niekiedy brak w innych gotowcach ) to długa ( wygodna ) " ściana medialna " w pokoju dziennym i dużo miejsca na aneks wypoczynkowy.
- antresola - jak najbardziej ! - w końcu to DOM a nie mieszkanie i ... dlaczego nie ? - problem z myciem okien ? może troszeczkę jest problem, ale jakie doświetlenie Parteru i Piętra ! ( coś za coś ).
- jeżeli zrezygnować ze spiżarki, to może byłaby szansa na powiększenie wiatrołapu, przesunięcie drzwi wejściowych i .... poprawienie biegu schodów na bardziej wygodne
... tak, czy nie - jest to gotowa koncepcja do możliwego przystosowania pod kątem architektury - konstrukcji - instalacji i opracowania na tej podstawie Projektu Budowlanego ... to już inna " bajka " :)

martingg
13-09-2017, 11:12
Cześć :)

niestety za cholerę nie mogę znaleźć tematu o tanich domach a pamiętam że był ... otóż mam pytanie czy uważacie iz za 250 tysi postawie parterowy dom 110m2 ~~ około bez garażu 3-4 pokoje, dach 2 spadowy dodam iz ojciec ma firmę wykończeniowe wiec odchodzi kasa na wykończenie pewnie tez ocieplilibyśmy dom własnymi siłami, opinie? :)

przykłady
https://z500.pl/projekt/1180/Z369_D,dom-drewniany-jednorodzinny-z-dachem-dwuspadowym.html
https://z500.pl/projekt/990/Z98_NF40,wersja-projektu-w-standardzie-nf40.html
https://z500.pl/projekt/1212/Z376_35,wariant-z376-z-katem-nachylenia-dachu-35-stopni-4-sypialniami-do-110m2.html
https://z500.pl/projekt/165/Z182,parterowy-dom-z-duzym-bocznym-garazem-na-2-auta-we-wspolczesnym-stylu.html

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-09-2017, 11:38
... jeśli nie będzie "cyrków" z posadowieniem budynku na działce oraz dot. : budynku o zwartej formie architektonicznej, to szacunkowo licz kosz realizacji budynku - stan surowy zamknięty na około 3000,-zł / m2 powierzchni użytkowej. Do tego wykończeniówka i zagospodarowanie działki ( od przyłączy / instalacji - po ogrodzenie ) ... oczywiście koszty projektu budowlanego i wszystkich dokumentów formalno prawnych ( od mapy do celów projektowych - ... - po Opinię Geotechniczną ).
- wg FM faktyczne koszty mogą być większe / mniejsze - wszystko zależy od projektu, od oferty na wykonanie prac budowlanych, od lokalizacji działki budowlanej, od ceny materiałów budowlanych i ich transportu na budowę, od ( choćby ) zastosowanych typów okien i ich powierzchni... dlatego określenie " szacunkowo " wydaje się być dobrym określeniem.

martingg
13-09-2017, 11:48
'stan surowy zamknięty na około 3000,-zł' to chyba gruba przesada :) znajoma postawiła SSZ za 210tysi z wylewkami gipsami itp itd tyle ze to pietrowy dom o wielkosci 180m2 ... :) raczej mówimy o developerskim za 3000zł m2 tutaj się zgodzę ;)

jak pisałem ojciec ma "wykończeniówkę" więc tutaj dochodzą spore znajomości po wszelakich hydraulikach, hurtowniach materiału itp itd gdzie teraz robiąc kapitalny remont płaciłem za gipsy, farby i całą resztę mniej w lokalnym sklepie niż ludzie płacą w leroy itp marketach więc tutaj się aż tak nie obawiam mimo iż mieszkam 40km od Warszawy więc centrum polski

Elfir
13-09-2017, 11:52
ten temat?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213451-Czy-faktycznie-można-wybudować-dom-za-250-000-zł

W chwili obecnej, po podniesieniu standardów energetycznych i bańki na materiałach budowlanych będzie ciężko. Trzeba będzie prześledzić szczegółowy projekt wykonawczy - jakie stropy, z czego ściany i dostosować materiały budowlane do cen w twojej okolicy.
Poszukać projektu bez ścian nośnych wewnątrz.
Zlikwidować kominek (odchodzi koszt komina, dodatkowego fundamentu, doprowadzenia powietrza, wkładu, obudowy).
Zlikwidować suwanki na rzecz zwykłego okna balkonowego.
Oprzeć się pokusie budowy stropu (na adaptację poddasza).
Jak chcecie grzać gazem to zastanowić się nad taką lokalizacją pieca, by można było rurę spalinową wyprowadzić przez ścianę (likwidacja komina, obróbek blacharskich na dachu)

Z wykonawcami zewnętrznymi to już chyba zapomnij - ceny robocizny pogalopowały w górę. Trzeba budować własnymi rękoma.

Pewnie tak z 20 tyś zejdzie ci na same koszty przygotowawcze - projekt, adaptacja, kierbud, przyłącza, geodeta, zabezpieczenie działki, badanie gruntu


Łukasz przesadza i to zdrowo. Chyba, że opiera się na projektach z drogim wykończeniem elewacji, skomplikowaną bryłą, kosztownymi oknami suwanymi.
Wyniki na forum do stanu deweloperskiego przy pewnym udziale własnej pracy (wiem, że w prawie budowlanym takiego określenia nie ma, ale to stan domu ocieplonego, otynkowanego z zewnątrz, z tynkami wew, wylewkami i wyprowadzeniem instalacji pod montaż) to jakieś ~ 1800-2200 zł

martingg
13-09-2017, 12:00
o tak ten dział :) dzięki ;)
budować samemu? nie ma szans sso musi zrobić wykonawca, wylewki, tynki, hydraulika również wykończeniówka zrobiona zostanie samemu jak i elektryka ;)

Nie biorą pod uwagę kosztów przygotowawczych w sensie ze nie sa wliczone w tą kwote ;) chodzi o sam budynek. Chciałbym budynek z przyszłościową opcją poddasza więc drewniany strop odpada

weźmy pod uwagę ten projekt https://z500.pl/projekt/165/Z182,parterowy-dom-z-duzym-bocznym-garazem-na-2-auta-we-wspolczesnym-stylu.html ewentualnie ten projekt bez garaży

Elfir
13-09-2017, 12:45
No to nie da rady.
Robocizna to będzie 50 tyś, jak nie więcej.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-09-2017, 12:53
Łukasz przesadza i to zdrowo.
powtórzę to co napisałem :
" ... dlatego określenie " szacunkowo " wydaje się być dobrym określeniem "
1.) PROJEKT BUDOWLANY
2.) PROJEKT WYKONAWCZY
3.) wg jw szczegółowy kosztorys oraz zapytania Ofertowe i ich odpowiedzi
4.) ... i " jesteśmy w domu " :)

... podawanie kosztów typu " 50tys. za robociznę "- to też przesada - niby czego to dotyczy ?
jakiego projektu ? jakiej konstrukcji obiektu ? jakiego zakresu robót budowlanych ?
- a może 25tys. pochłoną np. fundamenty z wymianą gruntu i ciężkimi izolacjami lub ( dla odmiany ) ich koszt nie będzie większy niż np. 15tys. ?
- dalej jest to "szczelanie" kwotami z mocnym " rozrzutem " cenowym .

Elfir
13-09-2017, 13:05
Łukasz - koszty budowy prostej stodoły o takiej powierzchni nie różnią się znacząco. Wiadomo, ze nikt nie określi co do złotówki kosztów budowy bez szczegółowego kosztorysu. Ale też widełki cenowe nie muszą być rozrzucone o 50-60%. Gdyby autor miał nietypowe warunki glebowe, na pewno by o tym wspomniał.
Forum jest bogatą skarbnicą statystyczną, bo to mało kto tutaj buduje luksusowe rezydencje. Przeważa budowanie systemem gospodarczym (i w ostatnich latach, coraz prostsze i mniejsze domy).
I jak ktoś dużo czyta, to może wyciągać jakieś wnioski. A już na pewno jak sam zbudował sobie dom i wie ile płacił.
Na pewno budowanie w Warszawie różni się kosztami robocizny od budowania na Podlasiu, ale nie sądzę, by to była różnica 100%. Tym bardziej, że ci co budują budżetowo pod Warszawa, ściągają sobie tańsze ekipy spod Radomia, Lublina, Białej-Podlaskiej.
Nawet GUS podaje koszt 2,5 tyś/m2 (gdzie w statystyce uwzględniane są domy także skomplikowane, kosztowne, rezydencjonalne)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-09-2017, 13:12
Elfir - ja też piszę o
- " budynku o zwartej formie architektonicznej " np. "stodółka" na planie prostokąta :) nie o " luksusowej rezydencji "
- szczegółowy kosztorys + zapytania ofertowe i ich odp. - to jest to z czym się chyba zgadzamy, a jeśli ktoś da radę zmieścić się w kosztach 2200,-zł/m2 P.U. - super !!!

Elfir
13-09-2017, 13:23
Łukasz - naprawdę nie wiem jakie domy ty projektujesz, jeśli wyceniasz je na 3 tyś/m2 w stanie SSZ.
Na pewno wówczas niemal KAŻDY gotowiec jest tańszy w budowie.

Chyba, że mówisz o systemie w 100% zleconym, a nie gospodarczym?


Taki przykład z ARCHONA domu, który trudno zaliczyć do prostych stodół
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-wiesiolkach-m41c67d7cf215a, dla którego biuro przygotowało szczegółowy kosztorys.
I SSZ został wyceniony na 150 m2/200 tyś. - 1333 zł/m2. Doliczając do tego nawet koszty przyłączy (przy działce uzbrojonej), nijak nie dobijesz do 3 tyś.

Marcin34_Śl
13-09-2017, 13:33
U Mnie wyszło (160 m po podłogach, dom z poddaszem, stodoła):
- SSZ - 1150 zł m2
- Developerski - 2 100 zł m2
- Na gotowo- 3 200 zł m2
Otoczenie działki 40 000 zł (płotki, brama, murek, kostka, szambo, zbiornik na deszczówkę itp)

martingg
13-09-2017, 13:42
Dzięki Marcin34_Śl :) o coś takiego mi chodziło, chcielibyśmy zostawic poddasze jako opcje, nie robić tam nic nawet schodów ;)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-09-2017, 15:33
Łukasz - naprawdę nie wiem jakie domy ty projektujesz, jeśli wyceniasz je na 3 tyś/m2 w stanie SSZ.
Na pewno wówczas niemal KAŻDY gotowiec jest tańszy w budowie.
Chyba, że mówisz o systemie w 100% zleconym, a nie gospodarczym?


- pisze o "systemie w 100% zleconym", nie gospodarczym ! i wychodzi na to że te oferty są x 2 w stosunku do gospodarczego + ( pisząc szczerze ) trafiają mi się dość trudne działki pod zabudowę, gdzie np. wymagają wymiany gruntu do 4-ch m wgłąb lub np. lokalizacja obiektu trafia w wychodnię uskoku, a sejsmika terenu jest jak w Japonii lub np. skarpa taka, że ... ogólnie, pokonanie tych "niespodzianek" tworzy dodatkowe koszty inwestycyjne związane głównie z konstrukcją obiektu i fundamentami, czego nie wychwyci się patrząc tylko na taki czy inny projekt.
- a jakie domy projektuję ? - zapraszam na stronę :)

Elfir
13-09-2017, 16:57
Łukasz - ale autor przecież będzie budował systemem gospodarczym. Wyraźnie o tym pisał.

Znaleźć dewelopera, który wybuduje drogo to żadna sztuka.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-09-2017, 22:04
... no tak. A że nikt, nic nie wspomina o działce i jej uwarunkowaniach, to należy założyć że jest przynajmniej dobra pod nową zabudowę ...

martingg
14-09-2017, 07:48
interesuje mnie koszt samego budynku, nie pozwoleń, projektu, przyłączy itp itd

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-09-2017, 09:47
... myślę, że Marcin34_Śl podał realne koszty realizacji swojego budynku, ale też przy okazji podawania tych danych, powinna być również podana data opracowania projektu i realizacji obiektu, ponieważ co pewien czas zmieniają się Warunki Techniczne, które wymuszają spełnienie innych wymagań ( np. projektowanej charakterystyki energetycznej ) dzisiaj, w stosunku do obiektów wcześniej zrealizowanych i oddanych do użytkowania.

kemot_p
14-09-2017, 10:09
interesuje mnie koszt samego budynku, nie pozwoleń, projektu, przyłączy itp itd

Prosta stodoła z jedną lukarna, powierzchnia zabudowy ~100mkw, ~ 170 mkw po podłodze wyceny za roocizne SSO do deskowania i papy mam od 270 do 400 zł za metr podłogi, zalatwianie materiałów po stronie inwestora. Całość SSO z materiałem szacują a ok. 1000-1200 zł (z kryciem wstępnym, bez blachy), deweloperski 2000-2300 zł za metr podlogi.
Najlepiej wyślij zapytania do kilku firm działających na Twoim terenie, dostaniesz szacunkowa, przyblizona wycenę. Da Ci to obraz z jakiego rzędu kwotami wiąże się budowa Twojego domu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-09-2017, 11:03
też ciekawie :)
- SSO ( średnio 1100,-zł / m2 ) ma się nijak do podanej kwoty przez Marcin34_Śl gdzie SSZ to 1150,-zł/m2
- koszt "deweloperskiego" ( co by to nie znaczyło ) zgadza się : około 2000,- do 2300,-zł/m2 ( rozumiem, że pod " biały montaż " + wykończeniówka )
- do zamieszkania chyba można przyjąć 3000,- do 3200,-zł / m2 bez kosztów związanych z zagospodarowaniem działki, przyłączami, zjazdami .... i bez " niespodzianek " wpisanych w konkretną działkę budowlaną.

" zapytania do kilku firm działających na Twoim terenie "
- jak najbardziej ! choćby, aby mieć szacunkowe wyceny porównawcze :)

Elfir
14-09-2017, 12:11
mój deweloperski kosztował ~ 1700 zł (ale wyjątkowo korzystny układ, wiec powiedzmy, ze realne to 2000-2500 zł). Budynek będzie spełniał WT nawet w 2021 roku.

Tylko wyceny porównawcze można mieć mając projekt, a autor chyba jest jeszcze na etapie szukania.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-09-2017, 12:35
... ten sam budynek ( wraz z zagospodarowaniem ) realizowany w dwóch różnych lokalizacjach może mieć dwie różne wyceny !
- na koszty finalne jak najbardziej składa się : PROJEKT, ale również uwarunkowania danej DZIAŁKI budowlanej.
Przykładowo : Jeden obiekt powstaje na działce przy drodze z istniejącymi tam sieciami uzbrojenia technicznego, inny ( z tego samego " miotu " :) ) na działce w drugiej / trzeciej linii zabudowy, gdzie do najbliżej sieci ma powiedzmy 300m. Jeden powstaje w górach / inny nad morzem, jeden przy hurtowni materiałów budowlanych na terenie mocno zurbanizowanym, inny np. w szczerym polu, .... tak więc zawsze należy przyjąć " poprawkę " i jakiś ( tak mi się wydaje ) bezpieczny zapas kosztów przeznaczonych dla danej realizacji inwestycji.

Elfir
14-09-2017, 14:31
Łukasz - znów nie czytasz tego o czym pisze pytający - chodzi mu o koszt postawienia domu, bez przyłączy i papierologii.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-09-2017, 16:10
... czytam dokładnie ! : " koszt postawienia domu "
- pytanie : jakiego ? i na jakiej działce ?
... a może wykluczyć wszystkie te odp. dot. " do zamieszkania " ? i skupić się na samych murach i konstrukcji dachu ?
Twój dom raczej jest podpięty do sieci ? choćby wody, energii, .... i to wg Ciebie są mało znaczące koszty ? i tego nie powinno się wliczać w " koszt postawienia domu " ( ? )

Elfir
14-09-2017, 17:12
Łukasz - ja podaje koszty z podpięciem do sieci.
Cała budowa mnie tyle kosztowała - od zakupu projektu do odbioru przez NB.
Ale napisałam, że te 1700 zł/m2 (a dokładniej 1778 zł) jest faktycznie mało, bo miałam bardzo sprzyjające warunki budowy (wszystkie media w drodze, drogę utwardzoną, działkę ogrodzoną, idealne warunki gruntowe). Ale nie sadzę by (pomijam osoby, którym zamarzy budowanie na 10 metrowej warstwie torfu w strefie sejsmicznej oddalonej od cywilizacji o kilkanaście km) koszt budowy prostego domu przebijał 2-2,5 tyś/m2.

Natomiast martingg wyraźnie zaznaczył jaki koszt go interesuje:
Nie biorę pod uwagę kosztów przygotowawczych w sensie ze nie sa wliczone w tą kwote chodzi o sam budynek

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-09-2017, 18:10
... bo miałam bardzo sprzyjające warunki budowy (wszystkie media w drodze, drogę utwardzoną, działkę ogrodzoną, idealne warunki gruntowe). ...
- no widzisz, a inni mogą mieć tak, lub inaczej. Zgadzasz się ze mną ?

Elfir
14-09-2017, 18:14
Przecież napisałam, ze trochę gorsze warunki spowodują wzrost ceny do ok. 2-2,5 tyś/m2.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-09-2017, 18:32
... no właśnie !
czyli uwarunkowania konkretnej działki, mogą mieć duży wpływ na finalny koszt inwestycji ( np. budowy " samego " domu )

Elfir
14-09-2017, 19:29
Ale nie 3 tysiące. To raczej górny pułap skrajnie niekorzystnych warunków

martingg
15-09-2017, 07:58
Kolega Łukasz pisał o 3000m2 za SSO :) dla mnie to juz abstrakcja totalna. Znajomy który stawia 170m2 i robi wszystko najwyższa jakością materiałów postawił SSO za 220 tys wiec jakies 1500m2

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-09-2017, 08:59
3000,-zł / m2 za SSO - tak, ale dla działek z " niespodziankami ", dlatego nie rozbijałbym nigdy kosztów samego budynku i zagospodarowania ( przyłączy, etc ) od siebie, co stanowi faktyczną całość kosztów poniesionych / przewidywanych na inwestycję. Jasne, że bez przykładowego ogrodzenia budynek może być użytkowany, ale bez np. podłączenia do sieci, raczej nie ma na to szans. Dla działek bez " niespodzianek " koszty są takie jak piszą na FM :yes:

martingg
15-09-2017, 09:55
jakbym miał płacić 3000 za SSO to bym chyba nową działke kupił ;)

Elfir
15-09-2017, 10:47
3000,-zł / m2 za SSO - tak, ale dla działek z " niespodziankami ", dlatego nie rozbijałbym nigdy kosztów samego budynku i zagospodarowania ( przyłączy, etc ) od siebie, co stanowi faktyczną całość kosztów poniesionych / przewidywanych na inwestycję. Jasne, że bez przykładowego ogrodzenia budynek może być użytkowany, ale bez np. podłączenia do sieci, raczej nie ma na to szans. Dla działek bez " niespodzianek " koszty są takie jak piszą na FM :yes:

Nieprawda. Napisałeś dokładnie:
. jeśli nie będzie "cyrków" z posadowieniem budynku na działce oraz dot. : budynku o zwartej formie architektonicznej, to szacunkowo licz kosz realizacji budynku - stan surowy zamknięty na około 3000,-zł / m2 powierzchni użytkowej.
Potem napisałeś, że chodzi ci o budowę deweloperem (gdzie martingg wyraźnie pisał o systemie gospodarczym).

Zorientowałeś się, że zdrowo przesadziłeś i nie wiesz jak z tego wybrnąć.
Poświadczasz tylko to, co niektórzy piszą na forum - architekci nie mają pojęcia ile kosztują ich pomysły.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-09-2017, 19:06
... przecież już tą kwotę zweryfikowałem ! :
" Dla działek bez " niespodzianek " koszty są takie jak piszą na FM "

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-09-2017, 12:35
.... Pod względem pomieszczeń i rozłożenia ich względem siebie, jest okey. Pytanie dotyczy natomiast koncepcji? Czy sprawdzi się pod względem funkcjonalności, wygody, ergonomii.

- a jak te pomieszczenia będą doświetlone względem stron świata ?
- z której strony masz wjazd na działkę ?
jeśli od PD - słońce nigdy nie dojdzie do części dziennej
jeśli od ZACH - dokładnie wycofa się po południu w część garaż / wejście do budynku
jeśli od PN - układ jest OK ( o ile nie byłoby zaciewniania przez budynki sąsiednie istniejace / projektowane )
jeśli od WSCH - również część dzienna nie ma szans na prawidłowe doświetlenie

... ale niektórzy na to nie patrzą ...

Elfir
19-09-2017, 13:06
Dziwnie rozłożone okna na elewacji.
Faktycznie - musisz określić od której strony masz wjazd na działkę. I najwyżej w czasie adaptacji zaprojektować nowe okna na najlepiej oświetlonych ścianach.

Dom jest parterowy, ale ma klatkę schodową - czyli jednak parterowy nie jest, co przekłada się na cenę budowy (bo trzeba zrobić pełny strop).
Spiżarka jest wciśnięta na siłę, ale dałoby się to sensowniej rozwiązać bez większej ingerencji.

Salon moim zdaniem ma zbyt mocny związek z kuchnią. Wygląda to potem jakby kanapa stała w kuchni. Ale to też dałoby się rozwiązać nieco inaczej.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-09-2017, 14:06
lskw
... chciałbym Ci pogratulować użycia słowa koncepcja w stosunku do
" projektu gotowego ".
Kiedyś zastanawiałem się, czy nie założyć osobnego wątku określającego na nowo nazwę " gotowca " :)
- nie jest to projekt ( tylko właśnie koncepcja ) , a słowo " gotowy " odnosi się tylko ... no właśnie nie wiem do czego ? może do tego, że jest narysowany ( ? ) w takiej czy innej formie.
Prawidłowa nazwa to wg mnie " nieuzgodniony projekt koncepcyjny " - " nieuzgodniony " w zakresie lokalizacji na działce / oczekiwań inwestorów / obowiązujących przepisów budowlanych / zapisów w Planie Miejscowym, czy Warunkach Zabudowy / pozbawiony podstawowych analiz dot. m. innymi posadowienia / z mocno nieokreśloną do działki konstrukcją i instalacjami / ...
- to tak na marginesie tego wątku ... :)

- układ wewnętrzny pomieszczeń w budynku jest prawidłowy, tylko co z tego ? skoro nie ma korespondencji z jego naturalnym otoczeniem, przestrzenią w której ma powstać.

lskw
20-09-2017, 12:24
jeśli od PN - układ jest OK ( o ile nie byłoby zaciewniania przez budynki sąsiednie istniejace / projektowane )

Tak, to będzie ten układ.


Dom jest parterowy, ale ma klatkę schodową - czyli jednak parterowy nie jest, co przekłada się na cenę budowy (bo trzeba zrobić pełny strop).
Mówisz o tej klatce schodowej w centralnej części domu? Czy to przypadkiem nie jest zejście do piwnicy?

Jeżeli jest tam nawet klatka schodowa, to zastanawiam się czy aby tego uniknąć udałoby się tam wykonać tzw drewniane schody na poddasze?

Elfir
20-09-2017, 13:18
Prezentowana jest tylko jedna kondygnacja, więc trudno określić czy to schody do piwnicy (IMHO takie schody powinny być jednak oddzielone od części dziennej, bo wychładzają) czy na poddasze. Strzałka wskazuje jednak poddasze.
Potrzebujesz poddasze?

moniss
20-09-2017, 13:31
Mówisz o tej klatce schodowej w centralnej części domu? Czy to przypadkiem nie jest zejście do piwnicy?

Jeżeli jest tam nawet klatka schodowa, to zastanawiam się czy aby tego uniknąć udałoby się tam wykonać tzw drewniane schody na poddasze?

A planujesz piwnicę? :)
To są schody na poddasze, a właściwie to na strych. Jeśli będziesz użytkował strych jako przechowalnię, to takie schody będą bardzo wygodne w przemieszczaniu się z gratami (w przeciwieństwie do standardowych drabin strychowych).
397175
W projekcie jest strop żelbetowy z pełną podłogą oraz ocieplone połacie dachu, czyli projektant zaplanował strych użytkowany bardziej intensywnie niż jakiś schowek. Jeśli nie masz zamiaru wykorzystywać tej części domu, to możesz pomyśleć o stropie drewnianym i ociepleniu właśnie na stropie.

Patrząc na projekt szczegółowy w oczy rzuca się zbędny uskok w łazience (ja bym to wyrównała zyskując kilka centymetrów więcej łazienki i wiatrołapu, a poświęcając nieco w garażu). Pomiędzy wiatrołapem a resztą domu jest na rysunku ściana nośna - też nie wiem dlaczego, skoro może tam być zwykła działówka.
Kuchnię od strony salonu bym całkiem zamknęła i przy tej nowej ścianie ustawiła stół kuchenny.
W jednej sypialni warto by przesunąć drzwi tarasowe bliżej szaf a naprzeciw wejścia. Zyska się w ten sposób więcej przestrzeni do dowolnej aranżacji.
397176

Można jeszcze pokombinować ze spiżarką, łazienką oraz kotłownią (w zależności od tego, czym zamierzasz grzać).
Przydane pomieszczenia pomocnicze w domu to pralnia (z miejscem do suszenia i prasowania), spiżarnia oraz garderoba. W tym projekcie jest tylko spiżarnia, ale można przeorganizować kotłownię (jeśli nie będzie na paliwo stałe) i zrobić tam także pralnię:
- spiżarka byłaby przy ścianie zewnętrznej z wejściem z kuchni rozdzielającym dwa ciągi szafek
- wejście do pralnio-kotłowni z korytarza w mieszkaniu zamiast przez garaż
397189

lskw
21-09-2017, 07:38
Potrzebujesz poddasze?

Nie planuję poddasza użytkowego. Jak już, to po to aby trzymać tam jakieś pudła z gratami.


A planujesz piwnicę? :)
397189

Piwnica. Biorę to pod uwagę. Przydałoby się jakieś chłodniejsze miejsce aby móc w nim przechowywać przetwory i inne tego typu rzeczy.

Czy ewentualnie te zmiany które zaproponowałaś trudno byłoby wprowadzić w projekcie? Czy są to standardowe przeróbki?

Iscra
21-09-2017, 09:03
Piwnica. Biorę to pod uwagę. Przydałoby się jakieś chłodniejsze miejsce aby móc w nim przechowywać przetwory i inne tego typu rzeczy.

Ale chyba nie warto wydawać kilkadziesiąt tysięcy na miejsce do przechowywania przetworów...

To ja już bym wolała sobie piwniczkę ziemną trzasnąć w ogrodzie :D Taniej i można ładnie zaaranżować :D

moniss
21-09-2017, 11:07
Ale chyba nie warto wydawać kilkadziesiąt tysięcy na miejsce do przechowywania przetworów...

To ja już bym wolała sobie piwniczkę ziemną trzasnąć w ogrodzie :D Taniej i można ładnie zaaranżować :D

No chyba, że lskw ma działkę ze spadkiem, wtedy często bardziej opłacalne jest zrobienie piwnicy niż zasypywanie fundamentów




Piwnica. Biorę to pod uwagę. Przydałoby się jakieś chłodniejsze miejsce aby móc w nim przechowywać przetwory i inne tego typu rzeczy.

Czy ewentualnie te zmiany które zaproponowałaś trudno byłoby wprowadzić w projekcie? Czy są to standardowe przeróbki?
To są przeróbki, które zrobi każdy projektant/architekt adaptujący.

Napisz czym planujesz ogrzewać dom, bo od tego zależy usytuowanie i wielkość kotłowni. Kotłownia z wejściem z części mieszkalnej nadaje się do gazu (jeśli komin zostanie tak jak w projekcie), pompy ciepła lub czystego prądu (komin z kotłowni wylatuje i zostawia trochę dodatkowej przestrzeni, ale przy czystym prądzie musi zostać kominek w salonie).
Ciekawy artykuł o kosztach ogrzewania PC: http://www.budujemydom.pl/pompy-ciepla/24308-pompa-ciepla-ogrzewa-moj-dom-za-950-zl-rocznie?utm_source=newsletter&utm_medium=mailing&utm_term=950&utm_content=bd&utm_campaign=wysylka231

A chłodniejsze miejsce do przechowywania przetworów możesz mieć w (poza piwniczką w ogrodzie, o czym pisała Iscra) nieogrzewanym garażu czy spiżarni.

Co do innych przeróbek, to bym jeszcze pokombinowała nieco z częścią łazienkowo-kibelkową, bo ten układ do mnie jakoś do końca nie przemawia.


Jeszcze wracając do przeróbki kotłowni i spiżarki, to spiżarka w tym układzie powiększy się do ok. 3m2, a kotłownia zmaleje do ok. 5m2

lotusowa
23-09-2017, 20:40
Witajcie.

https://z500.pl/projekt/1097/Z202_D,funkcjonalny-dom-w-szkielecie-z-dachem-dwuspadowym-i-garazem-od-frontu.html

Czy dach tego projektu nadaje się na przerobienia do kąta 37stopni? Czy generuje to dodatkowe koszty?

Elfir
23-09-2017, 21:25
Czy się da? Bez problemów.
Dodatkowe koszty - oczywiście, trzeba w końcu zaprojektować dach od nowa.
Będzie on wyższy, a tym samym miał większą powierzchnię - co przekłada się na wzrost kosztów budowy

Zmienią sie też proporcje tego domu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-09-2017, 11:58
skąd wiesz, że będzie wyższy ?
- może kalenica zostaje na swoim miejscu, a ścianka kolankowa miałaby "strzelić" w górę tworząc poddasze bardziej użytkowym ...

lotusowa
- traktuj gotowca jako koncepcję, tj. wszystko może się zmienić, jak " domek z kart ", czy też " z plasteliny " :)

Ivo
24-09-2017, 13:57
Jeremies - nie będzie wygodne jak stół dasz na drugim końcu domu od kuchni :( Szukaj innego projektu ;)

Elfir
24-09-2017, 14:50
skąd wiesz, że będzie wyższy ?
- może kalenica zostaje na swoim miejscu, a ścianka kolankowa miałaby "strzelić" w górę tworząc poddasze bardziej użytkowym ...


W jaki sposób zmiana nachylenia dachu z 28 stopni na 37 pozwoli na pozostawienie kalenicy na swoim miejscu?
Chyba tylko po OBNIŻENIU ściany a nie "strzeleniu" do góry.

lotusowa
24-09-2017, 18:18
Czy się da? Bez problemów.
Dodatkowe koszty - oczywiście, trzeba w końcu zaprojektować dach od nowa.
Będzie on wyższy, a tym samym miał większą powierzchnię - co przekłada się na wzrost kosztów budowy

Zmienią sie też proporcje tego domu.


skąd wiesz, że będzie wyższy ?
- może kalenica zostaje na swoim miejscu, a ścianka kolankowa miałaby "strzelić" w górę tworząc poddasze bardziej użytkowym ...

lotusowa
- traktuj gotowca jako koncepcję, tj. wszystko może się zmienić, jak " domek z kart ", czy też " z plasteliny " :)

Dziękuję za odpowiedzi.
Zastanawiam się czy w ogóle dom parterowy przy MPZP o dachu z minimalnym nachyleniem 35s ma sens, skoro tak czy siak zrobi się z tego podwalina pod użytkowego poddasza?
Działka ma 8 arów, więc nieduża. Cały czas poszukuję projektu o pow użytkowej max 110m (3p. + salon + 2 łazienki + garaż 1st.), ale w większości czytam, że przy takich gabarytach lepiej postawić parterówkę.
Jaka jest wasza opinia?

Elfir
24-09-2017, 20:41
da się, ale raczej projekt indywidualny. Wówczas obniża się wysokość ściany domu. Nadproże okien staje się jednocześnie wieńcem, a wnętrze otwiera się po połać dachu.
Można też zrobić sobie antresolę.
Dobrze zaprojektowany dom tego typu może być tańszy w budowie od klasycznej parterówki (mniej materiału na ściany, nie trzeba robić nadproży)
Garażu nie robiłabym pod dachem domu, tylko dostawiła do bryły z dachem pulpitowym lub płaskim, bo garaż nie musi być wysoki.

Elfir
24-09-2017, 20:42
Wiem, że elewacja dość ekstrawagancka, ale wygląda bryła wówczas tak:
http://www.turnerroad.co.nz/images/slideshow/2959-6b110bbaab23c12122de32b33c53ded1/916_500_0_35.jpg

albo:
https://i.pinimg.com/736x/e1/85/1f/e1851fcc2f467ea0849ae39a37224c0e--metal-houses-barn-houses.jpg

Jak widać - okna podchodzą pod sam dach.

lotusowa
24-09-2017, 23:08
Dziękuję Elfir.
Czyli nie wszystko stracone.
Takich gotowców faktycznie jest jak na lekarstwo, jeden z niewielu jakie znalazłam to Ekonomiczny w kilku wariantac., np.: http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-1b,rzuty.
Problem jest tylko z tym jak usadowić garaż, bo działka jest szeroka, ale krótka i z boku nie ma już miejsca na garaż na ścianie szczytowej, a na długość (z przodu domu) może się nie zmieścić.

Biorę pod uwagę, że skończy się na indywidualnym, ale jeszcze szukam :)

Elfir
25-09-2017, 13:57
obróć dom o 90 stopni :)

Ale projekty tej firmy nie należą do ekonomicznych w budowie (wbrew nazwie) :) Na dodatek tam są i nadproża i wieniec, przez co dom jest niepotrzebnie bardzo wysoki (a za to płacisz).

lotusowa
25-09-2017, 19:10
obróć dom o 90 stopni :)

Ale projekty tej firmy nie należą do ekonomicznych w budowie (wbrew nazwie) :) Na dodatek tam są i nadproża i wieniec, przez co dom jest niepotrzebnie bardzo wysoki (a za to płacisz).

Niestety obrócony o 90s nie mieści się na działce.
Tak, też słyszałam, że te projekty mają niezłe wizualizacje i niezłe kosztorysy budowy.

Inna sprawa jest taka, że musimy mieć dach z okapem (w ogóle MPZP jest dość restrykcyjny...) Choć to akurat jest do ogrania w postaci takiego "niby stodołowego okapu", który bardzo mi się podoba.
https://pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-c365-przejrzysty-Domy-3220-27-42203_3373347.jpg zdjęcie z Muratora,
http://www.projektyzwizja.pl/pub/project_large_img/odwazny1_TYL1_1200.jpg
http://www.projektyzwizja.pl/pub/project_large_img/odwazny1_TYL2_1200.jpg(zdjęcia ze strony w/w pracowni).
Szukamy dalej, a wizyta u architekta pewnie do umówienia w październiku.

pstawik
26-09-2017, 06:42
Forumowicze, prośba o poradę. Jesteśmy prawie zdecydowani na projekt SUUS I PG2 (http://www.projektymalachit.pl/projekt-suus_i_pg2-121.html), ale chcielibyśmy na poddaszu wydzielić pralnię. Poniżej oryginalny rzut poddasza:
397524
Powierzchnia pomieszczeń (w nawiasie - po podłodze):
21 Komunikacja 11,05
22 Sypialnia 19,13 (27,13)
23 Pokój 10,79 (14,48 )
24 Łazienka 5,87 (9,88 )
25 Pokój 11,69 (15,60)
26 Pokój 11,69 (15,60)
Pierwsza nasza myśl, to wydzielenie pralni z łazienki, jak poniżej:
397525
W łazience jest półukarna z trójkątnymi oknami, więc pewnie symetria podziału tej przestrzeni powinna być zachowana.
Mamy tylko wątpliwości czy łazienka nie stanie się za mała? Wanna może być troszkę mniejsza, albo narożna.
Proszę Was o radę. Poniżej zamieszczam "czysty" plan bez sprzętów w łazience, gdyby ktoś z Was miał czas nanieść swoją propozycję ;)
397526
Z góry dzięki!!!

cardano8
26-09-2017, 12:44
Dzień dobry, prosimy o uwagi, każda jest cenna :)
Po ponownym przemyśleniu projektów, pozostały dwa projekty, podobne do siebie. WZ wymaga by długość elewacji od strony wjazdu wynosiła minimum 10m. Chcemy dom z poddaszem użytkowym, bez balkonów, wykuszy, garażu, niedrogi w budowie i użytkowaniu.
Z216 + https://z500.pl/projekt/773/Z216_PLUS,powiekszona-wersja-projektu.html?mirror=0
397542397543
Dodatkowy pokój na parterze nie jest nam potrzebny, przerobili byśmy go na spiżarkę/ pomieszczenie gospodarcze, gdzie został by przeniesiony piec gazowy.
Projekt jest z wentylacją mechaniczną, ogrzewaniem grzejnikami. Jesteśmy jednak raczej przekonani do ogrzewania podłogowego, więc kolejna zmiana. Trzeba będzie też jeszcze jakoś pogodzić kominek i wentylację mechaniczną. Z ważnych zmian jeszcze, do podniesienia ścianka kolankowa, usunięcie okien dachowych oraz balkonu.
Zeo 3
Mniej "ustawny" salon, niż Z216+. Te same uwagi do ogrzewania, jak Z216+
Co myślicie o tych projektach?

Elfir
26-09-2017, 13:17
https://images84.fotosik.pl/824/f18d31c7f03580eagen.jpg

Elfir
26-09-2017, 13:20
Co myślicie o tych projektach?

jak na tak przestronny parter bardzo małe pokoje na poddaszu.
Może waszą sypialnię rodzicielską zrobić na dole a dziecięce na poddaszu powiększyć?

cardano8
26-09-2017, 14:07
W Z216+ planujemy podnieść ściankę kolankową, przez co pokoje powinny być bardziej "przestronne".
Niestety nie bardzo widzę, możliwość zrobienia sypialni na dole dla dwóch osób, około 8m2 to raczej za mało, a szkoda by było pomniejszać salon.
Ograniczają nas dosyć mocno warunki zabudowy - szerokość domu od strony wjazdu na działkę powyżej 10m (12m do 15m +/- 20%). W zdecydowanej większości projektów, domów o powierzchni do 100m2 (z użytkowym poddaszem), najdłuższa ściana ma mniej niż 10m.
Zastanawiamy się też nad domem parterowym, ale trochę szkoda działki (chcemy mieć jak największy ogród a działka tylko 9 arów)

moniss
26-09-2017, 15:16
Zastanawiamy się też nad domem parterowym, ale trochę szkoda działki (chcemy mieć jak największy ogród a działka tylko 9 arów)
Moim zdaniem, 9-arowa działka jest spora i spokojnie zmieści się nieduża parterówka i ogród.
W sąsiedztwie mam parterówkę ok. 135m2 powierzchni zabudowy (ok. 90m2 użytkowej + garaż), na 6-arowej działce. Całość z lotu ptaka wygląda tak:
397554
Obok, na podobnej wielkości działkach domy z poddaszem.
U Ciebie działka jest o połowę większa, więc moim zdaniem zmieścisz się i z domem i z ogrodem z drzewami.
Możesz też pomyśleć nad parterówką z antresolą.

pstawik
26-09-2017, 16:29
https://images84.fotosik.pl/824/f18d31c7f03580eagen.jpg
Elfir, dziękuję!!! Jesteś super!!!

cardano8
26-09-2017, 20:26
Moim zdaniem, 9-arowa działka jest spora i spokojnie zmieści się nieduża parterówka i ogród.
W sąsiedztwie mam parterówkę ok. 135m2 powierzchni zabudowy (ok. 90m2 użytkowej + garaż), na 6-arowej działce. Całość z lotu ptaka wygląda tak:
397554
Obok, na podobnej wielkości działkach domy z poddaszem.
U Ciebie działka jest o połowę większa, więc moim zdaniem zmieścisz się i z domem i z ogrodem z drzewami.
Możesz też pomyśleć nad parterówką z antresolą.

Jestem ze wsi, lubię uprawiać warzywa, i od zawsze chciałem mieć mały tunel i mini sad, także każdy m2 się liczy :) Jeśli parterówka, to projekt Z7 byłby wystarczający, po delikatnym wydłużeniu domu : https://z500.pl/projekt/7/Z7,maly-dom-z-dachem-dwuspadowym-ekonomiczny-funkcjonalny-i-praktyczny/dane-ogolne.html. W takim wypadku, okna w dwóch sypialniach musiały by być od północy, nie wiem czy to dobry pomysł.
W przypadku poddasza użytkowego, okna są w ścianach szczytowych od wschodu,
lub zachodu397580

Elfir
26-09-2017, 22:03
masz 10 m elewacji frontowej i jest to wartość stała.
Od północy czy na froncie domu sobie tego warzywniaka z tunelem raczej nie zrobisz.
Masz narzuconą linię zabudowy? Bo jaka może być szerokość domu?

Bo projekty, które wrzuciłeś moim zdaniem słabo nadają się na twoją działkę, jeśli chodzi o wykorzystanie światła słonecznego.

Elfir
26-09-2017, 22:11
Może coś takiego po wydłużeniu w czasie adaptacji o 43 cm?
https://www.extradom.pl/projekt-domu-pinczer-bez-garazu-WRL1017

https://images83.fotosik.pl/824/ec3eb9cdb189e047gen.jpg

cardano8
27-09-2017, 05:40
masz 10 m elewacji frontowej i jest to wartość stała.
Od północy czy na froncie domu sobie tego warzywniaka z tunelem raczej nie zrobisz.
Masz narzuconą linię zabudowy? Bo jaka może być szerokość domu?

Bo projekty, które wrzuciłeś moim zdaniem słabo nadają się na twoją działkę, jeśli chodzi o wykorzystanie światła słonecznego.

Zgadza się, 10m szerokość elewacji, od strony wjazdu na działkę. Nie mamy narzuconej bezpośrednio szerokości domu. Mamy za to określoną, nieprzekraczalną linię zabudowy (pofalowana linia na zielono), o szerokości 5m (wymiary działki około 25m x 37m). Ogród chciałbym od strony zachodniej. Jakiego Twoim, zdaniem powinniśmy projektu szukać, oraz jak usytuować dom na działce?
Dodam jeszcze, że wszystkie media są albo w drodze, albo za linią zabudowy.397608

antons
27-09-2017, 09:14
Domek na dosyć mała działkę bo jej powierzchnia to 9 arów. Trzeba więc pójść w górę.
Co powiecie o tym projekcie: https://www.mgprojekt.com.pl/samba ??

Mamy wątpliwości do co WC, czy to nie będzie zbyt mała klitka??

https://www.mgprojekt.com.pl/upload/galleries/products/projekt-domu-samba-rzut-parteru.png

Kolejna sprawa, to kuchnia połączona z salonem. Zastanawiam się czy to dobry pomysł? Czy ten cały bałagan z kuchni nie będzie raził w oczy w części jadalnej, salonie? Jak to widzicie?

cardano8
27-09-2017, 10:31
Moim zdaniem, salon jest mało przestronny, podcień zajmuje niepotrzebnie miejsce. Co do kuchni, jeśli będziesz miał bałagan to na pewno będzie raził :)

Elfir
27-09-2017, 10:35
Zgadza się, 10m szerokość elewacji, od strony wjazdu na działkę. Nie mamy narzuconej bezpośrednio szerokości domu. Mamy za to określoną, nieprzekraczalną linię zabudowy (pofalowana linia na zielono), o szerokości 5m (wymiary działki około 25m x 37m). Ogród chciałbym od strony ]

Czyli z punktu zagospodarowania ogrodu nie będzie miało znaczenia czy wybudujesz parterówkę czy piętrowca, bo zajmą tyle szamo szerokości frontowej działki.
Będą różniły się jedynie głębokością (czyli albo bliżej albo dalej od drogi).


Ja bym u ciebie widziała (jeśli chciałbyś parterówkę) dom w tym stylu:
https://images84.fotosik.pl/826/8fe491840a7c6123gen.jpg

Elfir
27-09-2017, 10:38
Kolejna sprawa, to kuchnia połączona z salonem. Zastanawiam się czy to dobry pomysł? Czy ten cały bałagan z kuchni nie będzie raził w oczy w części jadalnej, salonie? Jak to widzicie?

Zwróć uwagę, że sam hol w tym domu jest wielkości kuchni. W całym domu komunikacja zajmuje zdecydowanie za dużo m2

Spiżarnia jest wrysowana chyba tylko aby odhaczyć na liście, że jest. Jej wielkość i ustawienie drzwi powodują, że jest mało pojemna.
Podcień nie pełni żadnej funkcji - jest za mały żeby wstawić tam jakiś mebel ogrodowy.

W sypialni dziecięcej na piętrze jedna z szaf wypada głęboko pod skosem, czyli nie dość, że trzeba robić na zamówienie, to jeszcze mało pojemna.

iwan89
27-09-2017, 22:26
Witam,

szukam aktualnie projektu domu, który łatwo będzie można podzielić na dwa nie połączone ze sobą drzwiami mieszkania. Jedno 100 m2 a drugie ok 35 m2. Chodzi o to, że wydzielona część będzie należała do moich rodziców i będzie miała osobne wejście.

Aktualnie w oko wpadł mi wyłącznie projekt Irysek BSE1008:
397659

Tutaj dokonałem lekkich poprawek, ale nie do końca jestem zadowolony z szerokości tych pokoi po prawej na dole:
397658

Źródło projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-irysek-BSE1008

Zielony kolor to obszar drugiej cześci domu, która ma należeć do rodziców.

Czy macie inny pomysł jak sensownie podzielić te pokoje? Lub czy znacie projekt domu do 150m2, czterospadowy, bez garażu, któy ma ciekawszy układ? Zastanawiam się też czy w ogóle zmiany które wprowadziłem są możliwe w projekcie. Bo moje zmiany naruszają ścianę nośną. Gdy pytam o zmiany to zawsze dostaję informację "autor wyraża zgodę na zmiany w projekcie na etapie adaptacji", ale nikt mi nie podaje czy takie zmiany się kwalifikują.

antons
28-09-2017, 10:53
Moim zdaniem, salon jest mało przestronny, podcień zajmuje niepotrzebnie miejsce. Co do kuchni, jeśli będziesz miał bałagan to na pewno będzie raził :)


Teoretycznie nie planuję mieć bałaganu. Ale w praktyce różnie z tym bywa. Wiesz jak jest :) Dlatego zastanawiam się też nad jakąś formą rozdzielenia kuchni oraz salonu czy tam jadalni. Może jakąś ścianką karton gips - ale to wymagałoby pewnych przeróbek w projekcie.


Zwróć uwagę, że sam hol w tym domu jest wielkości kuchni. W całym domu komunikacja zajmuje zdecydowanie za dużo m2

Spiżarnia jest wrysowana chyba tylko aby odhaczyć na liście, że jest. Jej wielkość i ustawienie drzwi powodują, że jest mało pojemna.
Podcień nie pełni żadnej funkcji - jest za mały żeby wstawić tam jakiś mebel ogrodowy.

W sypialni dziecięcej na piętrze jedna z szaf wypada głęboko pod skosem, czyli nie dość, że trzeba robić na zamówienie, to jeszcze mało pojemna.

Dzięki za sugestie.
To że będą skosy - cóż, tak już bywa w takich domkach, z tego typu dachami. Bardziej mnie interesuje co miałaś na myśli pisząc że komunikacja w domu zajmuje sbyt dużo powierzchni? Czyli że przejścia powinny być węższe :) Będę wdzięczny za rozwinięcie tej myśli .

A ten podcień:

https://www.mgprojekt.com.pl/upload/galleries/products/projekt-domu-samba-wizualizacja-ogrodowa-1482132469-sitipcfd.jpg

To chyba z myślą o markizach? Przynajmniej tak by to do mnie przemawiało. Jak to widzicie?

cardano8
28-09-2017, 12:44
Czyli z punktu zagospodarowania ogrodu nie będzie miało znaczenia czy wybudujesz parterówkę czy piętrowca, bo zajmą tyle szamo szerokości frontowej działki.
Będą różniły się jedynie głębokością (czyli albo bliżej albo dalej od drogi).


Ja bym u ciebie widziała (jeśli chciałbyś parterówkę) dom w tym stylu:
https://images84.fotosik.pl/826/8fe491840a7c6123gen.jpg

Dziękuję za propozycję :) Poszukam, czegoś zbliżonego.

W przypadku domu parterowego, wiata musi być usytuowana na długość domu, jednak w przypadku piętrowego mogę ją zrobić za domem, w tedy miałbym więcej miejsca na ogród, a dom byłby bliżej drogi dojazdowej.
397685

Koszt budowy, parterowego czy piętrowego o zbliżonej powierzchni, pewnie jest zbliżony. A co myślicie o budowie, małej parterówki z adaptowalnym poddaszem? (parter to kuchnia, łazienka, pom. gosp., salon + 2 sypialnie) By w razie powiększenia się rodziny, móc łatwo powiększyć powierzchnię mieszkalną? Celem są niższe koszty budowy teraz (niż przy układzie salon + 3 sypialnie, jedna może być nigdy nie używana, ewentualnie dla gości ale to zbędny luksus)

Elfir
28-09-2017, 17:06
To że będą skosy - cóż, tak już bywa w takich domkach, z tego typu dachami.



Chodzi o to, że w jednej sypialni ustawisz szafę a w drugiej już nie, bo będzie stała pod zbyt niskim dachem.



Bardziej mnie interesuje co miałaś na myśli pisząc że komunikacja w domu zajmuje sbyt dużo powierzchni? Czyli że przejścia powinny być węższe :) Będę wdzięczny za rozwinięcie tej myśli .

Nie węższe, tylko mniej ich. Przez to, że schody nie są centralnie, masz niepotrzebnie dłuższe ciągi komunikacyjne. Czyli na chodzenie zużywasz więcej m2 niż na mieszkanie czy gotowanie.


Podcień służy osłonięciu okien latem przed słońcem. To już jest taka stała markiza.

Elfir
28-09-2017, 17:07
Witam,

szukam aktualnie projektu domu, który łatwo będzie można podzielić na dwa nie połączone ze sobą drzwiami mieszkania. Jedno 100 m2 a drugie ok 35 m2. Chodzi o to, że wydzielona część będzie należała do moich rodziców i będzie miała osobne wejście.

Aktualnie w oko wpadł mi wyłącznie projekt Irysek BSE1008:
397659

Tutaj dokonałem lekkich poprawek, ale nie do końca jestem zadowolony z szerokości tych pokoi po prawej na dole:
397658

Zielony kolor to obszar drugiej cześci domu, która ma należeć do rodziców.

Czy macie inny pomysł jak sensownie podzielić te pokoje? Lub czy znacie projekt domu do 150m2, czterospadowy, bez garażu, któy ma ciekawszy układ? Zastanawiam się też czy w ogóle zmiany które wprowadziłem są możliwe w projekcie. Bo moje zmiany naruszają ścianę nośną. Gdy pytam o zmiany to zawsze dostaję informację "autor wyraża zgodę na zmiany w projekcie na etapie adaptacji", ale nikt mi nie podaje czy takie zmiany się kwalifikują.

Przede wszystkim - ile ty potrzebujesz sypialni? jedną?
Chcecie się ogrzewać wspólnie czy każdy odrębny piec?

Elfir
28-09-2017, 17:08
Dziękuję za propozycję :) Poszukam, czegoś zbliżonego.

W przypadku domu parterowego, wiata musi być usytuowana na długość domu, jednak w przypadku piętrowego mogę ją zrobić za domem, w tedy miałbym więcej miejsca na ogród, a dom byłby bliżej drogi dojazdowej.
397685

Koszt budowy, parterowego czy piętrowego o zbliżonej powierzchni, pewnie jest zbliżony. A co myślicie o budowie, małej parterówki z adaptowalnym poddaszem? (parter to kuchnia, łazienka, pom. gosp., salon + 2 sypialnie) By w razie powiększenia się rodziny, móc łatwo powiększyć powierzchnię mieszkalną? Celem są niższe koszty budowy teraz (niż przy układzie salon + 3 sypialnie, jedna może być nigdy nie używana, ewentualnie dla gości ale to zbędny luksus)

W jaki sposób wiata za domem zwiększa ci ogród? Bo dla mnie ewidentnie go zmniejsza (przecież trzeba zrobić dojazd do wiaty)

Skoro nie potrzebujesz 3 sypialni to może po prostu dom w szkielecie drewnianym do późniejszej rozbudowy? Przy szkielecie to proste.

antons
29-09-2017, 10:07
Chodzi o to, że w jednej sypialni ustawisz szafę a w drugiej już nie, bo będzie stała pod zbyt niskim dachem.



Nie węższe, tylko mniej ich. Przez to, że schody nie są centralnie, masz niepotrzebnie dłuższe ciągi komunikacyjne. Czyli na chodzenie zużywasz więcej m2 niż na mieszkanie czy gotowanie.


Podcień służy osłonięciu okien latem przed słońcem. To już jest taka stała markiza.


Dzięki za wypowiedzi i uwagi. Dają do myślenia, chociaż z niektórymi kwestiami nie mogę się zgodzić jak np zbyt duża ilość m2 zużywanych na mieszkanie czy gotowanie.

Czy nie uważasz, że kuchnia i jadalnia znajdująca się w skrajnej części domu to jest akurat plus? Salon znajduje się w centralnej części - połączony jest ze schodami kierującymi na piętro. Chyba wszystko zgodnie z kanonem? Niby dałoby się to lekko zmniejszyć, ale byłoby to chyba zrobione kosztem innych pomieszczeń - a więc trzeba pójść na jakiś kompromis? Czy się mylę?

Marcin34_Śl
29-09-2017, 11:27
antons,

Elfir ma rację, komunikacja na parterze i piętrze to około 20 m2, czyli prawie 20% powierzchni użytkowej domu.
Zrezygnuj ze spiżarki, zrób w kuchni wysoką zabudowę a WC powiększ o prysznic. Jak na dole jak pokój gościnny/gabinet to musi być łazienka.
Dla 4 oso jedna łazienka to mało.
Elfir ma tez rację z szafami w pokojach dzieci, jedna jest wysoka a jedna przy ścianie kolankowej

Kawaman
29-09-2017, 12:03
Jakie macie zdanie o garażu w domu?