PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51

iwan89
29-09-2017, 13:59
Przede wszystkim - ile ty potrzebujesz sypialni? jedną?
Chcecie się ogrzewać wspólnie czy każdy odrębny piec?

Ja ja potrzebuje dwie, fajnie by było trzy, ale wtedy wyjdą te sypialnie dość małe. Ogrzewanie wspólne, bo chyba tak najtaniej? Zresztą chyba niekorzystna byłaby różnica temperatur w dwóch częściach domu?

moniss
01-10-2017, 10:41
Ja ja potrzebuje dwie, fajnie by było trzy, ale wtedy wyjdą te sypialnie dość małe. Ogrzewanie wspólne, bo chyba tak najtaniej? Zresztą chyba niekorzystna byłaby różnica temperatur w dwóch częściach domu?
Z dwiema sypialniami:

397817

Z trzema sypialniami:
397818

Ja bym nie likwidowała podcienia przy wejściu - jest on bardzo przydatny i chroni przed deszczem, śniegiem a czasami nawet wiatrem.
Co najwyżej bym go zmniejszyła aby powiększyć łazienkę (zwiększyć w niej ilość sprzętów):
397819

DODATEK:
Z propozycją układu mniejszego lokalu
397822

Grzesku0000
01-10-2017, 11:33
Witam,

Na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Jestem po etapie zakupu działki budowlanej, kupiłem w pełni uzbrojona działkę budowlaną o powierzchni 11 arów.
Mam jednak spory problem z doborem projektu. W miarę przedstawię moja wizję:
Dom ma mieć powierzchnie około 220- 230m2 i będzie przeznaczony pod wynajem. Docelowo będzie dodatkowe, osobne wejście na piętro gdzie chciałbym aby znajdowały się 4 większe pokoje (po min 15m2 każdy), kuchnia, korytarz, osobna toaleta + łazienka z toaletą.
Chciałbym aby parter wyglądał podobnie + ew. kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze.

Gdzie szukać takiego projektu ? Jak widzą Państwo taką wizję ?

Z góry dziękuje za sugestię i komentarze, te optymistyczne i mniej :D

Elfir
01-10-2017, 12:17
moniss - mniejszy lokal ma ciemną kuchnię. Chyba, że planujesz w dachu świetlik.
Dla osoby starszej nie wiem czy łazienka nie powinna być większa, by umożliwić wjazd wózkiem inwalidzkim. Trzeba też znaleźć miejsce na pralkę.

Nie wiem czy przy takich potrzebach nie wybrać jednak domu z poddaszem?

moniss
01-10-2017, 12:52
moniss - mniejszy lokal ma ciemną kuchnię. Chyba, że planujesz w dachu świetlik.
Dla osoby starszej nie wiem czy łazienka nie powinna być większa, by umożliwić wjazd wózkiem inwalidzkim. Trzeba też znaleźć miejsce na pralkę.

Nie wiem czy przy takich potrzebach nie wybrać jednak domu z poddaszem?

Doświetlenie kuchni przez przeszklone drzwi wejściowe, ale pomysł ze świetlikiem jest niezły :yes:
Pralka w kuchni.
Myślałam też o osobie na wózku, ale iwan89 nic o tym nie wspomina, a poza tym nie wszyscy (nawet nie większość) osób starszych ma aż tak duże kłopoty z poruszaniem się, zatem zrezygnowałam z pomysłu lokalu dla osoby niepełnosprawnej.
To jest tylko luźny pomysł, bo nie wiadomo jacy są i co preferują ewentualni mieszkańcy tego mieszkanka, czy wolą biesiadować - wtedy przydał by się stół (chociaż moi teściowie imprezy robią przy rozkładanej ławie), czy może wolą spokojniejsze wieczory przy książce czy TV.
Nie znam też wymiarów pomieszczeń w tym domu, więc nie wiadomo czy na tych rysunkach są zachowane odpowiednie odległości pomiędzy meblami.
Chciałam tylko pokazać, że da się ten rzut domu tak przerobić, jak oczekuje iwan89. I to wszystko :)

iwan89
01-10-2017, 14:03
Z dwiema sypialniami:

397817

Z trzema sypialniami:
397818

Ja bym nie likwidowała podcienia przy wejściu - jest on bardzo przydatny i chroni przed deszczem, śniegiem a czasami nawet wiatrem.
Co najwyżej bym go zmniejszyła aby powiększyć łazienkę (zwiększyć w niej ilość sprzętów):
397819

DODATEK:
Z propozycją układu mniejszego lokalu
397822

moniss - nadal zbieram gębe z podłogi, że Ci sie chciało.. super to zrobiłaś. Podoba mi się zarówno układ mniejszego lokalu jak i wersja z trzema sypialniami. Bardzo pomysłowo :) Zastanawiam się tylko czy w wersji z trzema sypialniami salon nie stanie się klitką. Spotkałem się z wieloma opiniami, że salon minimum 30 m2.

Wrzucam wymiary:
397832
Źródło: https://www.extradom.pl/projekt-domu-irysek-BSE1008

Wychodzi na to, że na salon przypadnie jeśli dobrze liczę ok. 25 metrów. Zastanawiam się też czy z tak umieszczonego pomieszczenia gospodarczego/kotłowni które wypada prawie na samym środku, będzie można bez problemu poprowadzić komin(nie bardzo widzi mi się komin na środku dachu)? Gdyż ogrzewanie planuje kotłem gazowym, raczej z racji kosztów nie będzie to pompa ciepła. Inne kwestia, że pomieszczenie do kotła gazowego wymaga ponad 6m2 a tam raczej tyle nie będzie. Łazienka też jest za mała aby zamontować kocioł. Czyli ta wersja w zasadzie wyłącznie na pompe ciepła.

Iscra
01-10-2017, 15:53
Gdzie szukać takiego projektu ?

U architekta.

Elfir
01-10-2017, 18:37
Masz nietypowe potrzeby.
Projekty gotowe zwykle są projektowane pod rodziny 2+1 lub 2+2.
Są też gotowce hoteli, pensjonatów, agroturystyk - ale one wówczas mają pokoje z własnymi łazienkami lub łazienkami i aneksami kuchennymi.

Potrzebny ci projekt indywidualny.

moniss
01-10-2017, 21:52
moniss - nadal zbieram gębe z podłogi, że Ci sie chciało.. super to zrobiłaś. Podoba mi się zarówno układ mniejszego lokalu jak i wersja z trzema sypialniami. Bardzo pomysłowo :) Zastanawiam się tylko czy w wersji z trzema sypialniami salon nie stanie się klitką. Spotkałem się z wieloma opiniami, że salon minimum 30 m2.

Wrzucam wymiary:
397832
Źródło: https://www.extradom.pl/projekt-domu-irysek-BSE1008

Wychodzi na to, że na salon przypadnie jeśli dobrze liczę ok. 25 metrów. Zastanawiam się też czy z tak umieszczonego pomieszczenia gospodarczego/kotłowni które wypada prawie na samym środku, będzie można bez problemu poprowadzić komin(nie bardzo widzi mi się komin na środku dachu)? Gdyż ogrzewanie planuje kotłem gazowym, raczej z racji kosztów nie będzie to pompa ciepła. Inne kwestia, że pomieszczenie do kotła gazowego wymaga ponad 6m2 a tam raczej tyle nie będzie. Łazienka też jest za mała aby zamontować kocioł. Czyli ta wersja w zasadzie wyłącznie na pompe ciepła.
Na tyle mnie zaskoczyło to zdanie, ze aż poszukałam na necie:

Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się urządzenia gazowe, zależy także od rodzaju kotła. W przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń nie powinna być mniejsza niż 8 m³, w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania – niż 6,5 m³. źródło: http://jakbudowac.pl/Wymagania-zwiazane-z-wielkoscia-kotlowni-gazowej
Czyli 6,5 m3, a taką kubaturę ma nawet spiżarka na projekcie :D
Jeśli przyłącze gazowe (projekt, przyłącze do działki oraz przyłącze do domu) będzie tanie, a po doliczeniu kotła i komina (kocioł gazowy to kilka - kilkanaście tysięcy, komin kilka tysięcy, a do tych z zamkniętą komorą spalania koncentryczny powietrzno-spalinowy), wyjdzie mniej niż PC, to można iść w gaz. Chociaż niektórzy właściciele domów energooszczędnych wolą grzać nawet czystym prądem (niskie koszty instalacji), a przy tym nie mają wysokich rachunków (dzięki porządnemu ociepleniu i energooszczędnym rozwiązaniom).
A tak swoją drogą, to łazienka 8,6m2 po podziale to: łazienka mniejszego lokalu ok.3 m2, pomieszczenie gospodarcze ok. 5 m2

Salon min. 30m2? Ja nei uważam, że to jest jakieś minimum, które odnosi się do każdego domu. Kiedyś szukając projektu, zachwyciłam się prostokątnym salonem z jadalnią i kominkiem, który miał "tylko" 28m2, i wszystko co bym chciała dało się w nim umieścić.
Poza tym, przy opcji z aneksem kuchennym w salonie, to cała część dzienna (wypoczynek, jadalnia, kuchnia) nadal będzie miała prawie 39m2 :)
Po odliczeniu kuchni (jeśli zechcesz ja oddzielić ścianką), część salonowa będzie miała 27m2.

Meggi888
04-10-2017, 13:04
Cześć,
Zakupiłam niedawno działkę i zaczęłam przeszukiwać internet w poszukiwaniu "tego jedynego" projektu. Numerem jeden okazał się dom:
https://z500.pl/projekt/761/Z177_PLUS,nieduzy-wygodny-i-praktyczny-dom-na-waska-dzialke.html
Myślicie, że podane koszty budowy są bardzo oderwane od rzeczywistości (246tys netto)? Szukam taniego domku w budowie dla rodziny 2+2, ten w projektu wydaje się mało skomplikowany choć mogę się mylić. Zależało by nam by zmieścić się w 300tys. Proszę o poradę, z góry dziękuję

Elfir
04-10-2017, 13:21
Zwróć uwagę, że to koszt SSZ a nie budowy domu. W tej cenie nie ma:

- kosztów geodety
- kosztów kierbuda
- kosztów projektów przyłączy
- kosztów adaptacji
- kosztów przyłączy

I prawdopodobnie (pracownia określa SSZ jako Stan surowy zamknięty przy budowie domu oznacza budynek, który posiada ściany (jeszcze nieotynkowane), dach oraz stolarkę okienną i drzwiową. ):
- tynków
- wylewek
- ocieplenia
- instalacji wod-kan, prąd, gaz
- pieca
- parapetów

Dodatkowo dolicz VAT do podanej kwoty - to już jest prawie 300 tyś. A gdzie reszta?

Trzeba byłoby przepatrzeć kosztorys dokładnie by zobaczyć co dokładnie obejmuje SSZ.

Moim zdaniem aby zmieścić się w 300 tyś musiałabyś budować go samodzielnie a nie za pomocą ekip. Działaka musiałaby być uzbrojona a warunki geotechniczne idealne. I lepsza z przyczyn technicznych byłaby parterówka dla samoroba.

MAX100
04-10-2017, 22:20
Witam
Zakupiłem niedawno działkę 30x30 kwadrat wjazd od północy i zacząłem szukać projektu co powiecie na taki dom parterowy z stropodachem. https://www.tooba.pl/projekt-domu-Aktywny-D23-TWV-953 Do likwidacji okno narożne z przodu z tarasem. Okna w pokojach zwykłe a nie do ziemi. W salonie okno chyba by zostało tak jak jest. Ściany zewnętrzne wszystkie równe. Budowa systemem gospodarczym.
Myślicie, że projekt jest godny uwagi jezeli tak to co ewentualnie mozna w nim poprawiać Proszę o poradę, z góry dziękuję

Elfir
04-10-2017, 22:37
szkoda, że do częsci nocnej przechodzi się przez salon. Jak dzieciaki zaczną spraszać kolegów, to będa biegać pod nosem.
Poza tym garaż nie wygląda na oddzielonego izolacją od domu - czyli mostek.
Bardzo ciasny układ drzwi przy wejściu do częsci sypialnej.
łazienki bez okien.

Na plus sensowne doświetlenie pokoi dzieci o ile wjazd na działkę jest od północy.

moniss
05-10-2017, 08:48
Po pierwsze, czy plan zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy) pozwala na wybudowanie tak rozłożystego domu z płaskim dachem? Ile % działki trzeba zostawić na tereny biologicznie czynne (czyli zieleń)?.
Co do samego domu:
1. Z zewnątrz dom wygląda bardzo ładnie, jednak na rzucie widać, że ściany strasznie "biegają". Część jest z pewnością podyktowana wyłącznie tym, aby zmieścić ten dom na jak najmniejszej działce. Druga część zamysłu na "biegające" ściany to względy estetki elewacji (aby dom nie wyglądał jak jeden klocek).
2. Kibelek oddzielony tylko cienką ścianką działową od salonu (właściwie to wchodzi do jadalni) - może być słychać co się robi na "tronie".
3. Pralnia wielkości kibelka - równie dobrze można schować pralkę, suszarkę kondensacyjną i kosz na pranie w szafie wnękowej.

Szkoda, że nie ma rysunków z wymiarami, można by wtedy coś więcej powiedzieć.

soten90
05-10-2017, 09:51
Jak dla mnie to zdecydowanie D88.

Meggi888
05-10-2017, 16:02
Jeżeli chodzi o koszty geodety, projektu, przyłączy(działka uzbrojona), adaptacji to mamy odłożone środki własne także tego nie wliczam. Zdaje sobie także sprawę z podatku vat, dlatego chciałam się dopytać czy kosztorys zamieszczony na stronie jest mocno zaniżony. Wg ich wyliczeń w kwocie 246tys netto mieści się ssz z instalacjami i wykończeniami wew jak i zew.

Elfir
05-10-2017, 16:23
Ja widzę na stronie projektu coś takiego:
https://images82.fotosik.pl/842/69e5a6696fc37159gen.jpg


Słowo "szacunkowa" może oznaczać po prostu przemnożenie m2 domu przez średnią stawkę kosztów budowy podaną przez GUS.

Być może masz dostęp do bardziej szczegółowego zestawienia. Wówczas wklej je.

Meggi888
05-10-2017, 17:52
Zjedź ciut niżej na stronie, w tedy też jest kalkulacja szacunkowa. Dane z niej: Stan surowy zamknięty 138 015 zł, Instalacje 52 142 zł, Prace wykończeniowe 55 842 zł, Razem 245 999 zł

Meggi888
05-10-2017, 18:16
1. STAN SUROWY ZAMKNIĘTY 193 856,62 78,8
1.1. STAN ZERO 30 421,46
1.1.1. Roboty ziemne 2 693,70
1 1.1.2. Fundamenty i ściany fundamentowe 12 409,89
1.1.3. Izolacja fundamentów 9 449,44
1.1.4. Podkłady 5 868,43
1.2. ROBOTY ZWIĄZANE Z CZĘŚCIĄ NAZIEMNĄ BUDYNKU 84 840,83
PARTER 27 986,94
Ściany konstrukcyjne parteru 12 837,01
Strop nad parterem 12 244,46
Strop monolityczny 12 244,46
Schody wewnętrzne 2 905,47
PODDASZE 8 319,07
Ściany konstrukcyjne poddasza 8 319,07
Kominy 7 674,58
Stal zbrojeniowa dla całego budynku 5 359,14
Dach - konstrukcja z pokryciem 35 501,10
1.3. ROBOTY WYKOŃCZENIOWE (WEWNĄTRZ BUDYNKU) 37 392,99
Parter 13 213,19
Ścianki działowe 2 921,85
Ścianki działowe murowane 2 921,85
Posadzki 4 384,07
Okładziny ścian i sufitów 5 907,27
Poddasze 24 179,80
Ścianki działowe 4 796,66
Ścianki działowe gipsowo-kartonowe 4 796,66
Posadzki 1 917,72
Posadzka na stropie monolitycznym 1 917,72
Okładziny ścian i sufitów 17 465,42
ROBOTY WYKOŃCZENIOWE (ZEWNĘTRZNE) 41 201,34
Stolarka okienna i drzwi zewnętrzne 23 022,78
Elewacja 16 683,31
Tarasy na gruncie 1 495,25
INSTALACJE 52 142,10
Razem 245 998,72 100,0 Podatek VAT 8% 19 679,90 Ogółem kosztorys 265 678,62

Taki kosztorys jest dostępny po zalogowaniu, czy w ogóle jest się czym sugerować?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-10-2017, 19:26
Witam
Zakupiłem niedawno działkę 30x30 kwadrat wjazd od północy i zacząłem szukać projektu co powiecie na taki dom parterowy z stropodachem. https://www.tooba.pl/projekt-domu-Aktywny-D23-TWV-953 Do likwidacji okno narożne z przodu z tarasem. Okna w pokojach zwykłe a nie do ziemi. W salonie okno chyba by zostało tak jak jest. Ściany zewnętrzne wszystkie równe. Budowa systemem gospodarczym.
Myślicie, że projekt jest godny uwagi jezeli tak to co ewentualnie mozna w nim poprawiać Proszę o poradę, z góry dziękuję

- tragiczna kuchnia skopiowana z jakiegoś M2, po odjęciu blatu z hokerami, ma mniej więcej wymiar garderoby
- jeżeli wjazd od PN, to pokoje 4, 5, 6 niedoświetlone światłem dziennym, a przecież nie są to tylko i wyłącznie sypialnie
- pokój dzienny - też bez doświetlenia
- pralnia jako pomieszczenie wydzielone super, tylko powierzchnia tak mała, że pranie nie wiadomo gdzie będzie schnąć ?
- po raz pierwszy widzę sytuację, aby drzwi do natrysku otwierały się do środka
- na wizualizacji brak wszelkich kominów, choćby kominkowego - interesujące !
- brak przekroju i podstawowych wymiarów pomieszczeń, tym samym nie wiadomo, czy wrysowane mebelki w rzut mają realne ergonomiczne wymiary
- jeżeli jest dach płaski ( o ile WZ dopuszcza takie rozwiązanie ) to ciekawe w którym miejscu lub miejscach pojawi się Kanalizacja deszczowa odwodnienia dachu ?
- na pewno będzie WM z uwagi na projektowaną charakterystykę energetyczną, i pytanie gdzie będzie centralka wentylacyjna ? na dachu ?
- jeżeli realizacja budynku kosztuje set tys. zł to warto się zastanowić, czy iść do architekta, czy też ( bardziej i mniej świadomie ) fundować sobie i rodzinie " mroki egipskie ".

MAX100
05-10-2017, 19:59
Witam plan zagospodarowania pozwala na budowę domu z płaskim. Wjazd od północy. Ściany zewnętrzne można wyrównać aby były proste. Garaż oczywiście odylatować od budynku, garaż nie ogrzewany. Ścianka od kibelka grubsza aby nie było słychać. Dzieci jak dzieci i tak będzie je słychać i widać. Ale jeszcze mam inne projekty
http://nanohouse.pl/tomisato/
I taki http://nanohouse.pl/kaizu/
I ten https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-45-g2/#additional_information
Chciałbym dom aby zajmował jak naj mniej miejsca z tyłu działki.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-10-2017, 22:52
... Chciałbym dom aby zajmował jak najmniej miejsca z tyłu działki.
- wielkość domu zależy od Twoich potrzeb użytkowych, natomiast jeśli dążysz do tego by " dom zajmował jak najmniej miejsca " rozważ cz. nocną na Piętrze budynku. Mniejszy rzut / więcej miejsca na działce.

Elfir
06-10-2017, 09:29
albo przynajmniej część nocną dzieci i kotłownię na piętrze - wówczas nie tracisz cennej powierzchni parteru na pom. techniczne.

ziutek017
08-10-2017, 13:24
Witam ponownie, podoba projekt Domu w santolinach 2, jednak chciałbym zmienić kilka rzeczy.
1. Ścianę zewnętrzną przy pokojach 12 i 13 przesunąć o 1.2 metr na zewnątrz.
2. Zamienić miejscami kotłownie i pralnie z pokojem nr 12.
Czy zmiany te są warte kosztów? Powierzchnia pokojów wynosiłaby 13 - 12,8 m a pokoju w miejscu kotłowni 14,5 m.
Nad drzwiami wejściowymi powiłby się podcień. Rozumiem, że konieczne byłoby przeprojektowanie dachu.
Co myślicie o tych zmianach.
Pozdrawiam398266

kajzer83
08-10-2017, 13:43
Witam ! Przedstawiam nasz projekt na bazie NoeliaBis z wiazdem od pd-zach.Pyatnie do Was co sadzicie o tak duzej spizarce i o oknach w salonie. czy dac tak jak na projekcie czy do podlogi. Dodam jeszcze ze lazienka na dole bedzie pod schodami.dzieki

398268
398267

Elfir
08-10-2017, 20:28
wyjście z łazienki na salon - nie :(

cardano8
09-10-2017, 08:20
Witam ponownie, i dziękuję za wcześniejsze rady :)
Szukamy domu z salonem oraz trzema sypialniami, prostego, możliwie taniego w budowie, oraz późniejszym użytkowaniu. Działka 9 arów, wymiary 25x37m, wjazd od strony południowej, dłuższym bokiem. Ciągle wahamy się między domem z użytkowym poddaszem, a parterowym.
1. Projekt z użytkowym poddaszem Bez https://www.tooba.pl/projekt-domu-Bez-TDI-892 , ze względu na WZ do wydłużenia o 6 cm (do 10m). Z wad to kominek położony niecentralnie. Chcieli byśmy wiatę, ze względu na układ pomieszczeń, mogła by być tylko za domem . Jednak w tedy pojawia się problem z kiepskim wjazdem do niej (by ogród był jak największy, dom powinien być jak najbardziej w rogu działki). Jeśli w ścianach bocznych nie ma okien, to nie ma problemu w tedy.
398343
398346
2. Projekt z użytkowym poddaszem Maja 2 https://www.extradom.pl/projekt-domu-glz-53-maja-ii-BBA1609, zdajemy sobie sprawę, że kuchnia nie jest duża, więc jadalnia będzie mała. Ten sam problem z wiatą, jak powyżej.
398344
3. Projekt parterowy Z61 https://z500.pl/projekt/59/Z61,tani-i-latwy-w-budowie-dom-parterowy-takze-na-mala-dzialke-bez-okien-w-scianach-bocznych/dane-ogolne.html . Do zmiany strop z drewnianego, na betonowy, tylko nie wiem czy to możliwe? Ponadto delikatna modyfikacja łazienki.
398345
Maja 2 ma delikatnie większe wymiary, patrząc po powierzchni powinna być droższa w budowie o około 18 tyś. Jeśli z poddaszem, to nasz faworyt. Jeśli dom parterowy to Z61 (oglądaliśmy dom wg. projektu Z7, jest ok tylko chcieli byśmy go trochę powiększyć, o około 10m2, wymagania te spełnia Z61) . Zdajemy sobie sprawę, z wielkości pomieszczeń ale budżet jest mocno ograniczony.

Co myślicie o tych projektach? Decydujące są niższe koszty budowy (w domyśle również użytkowania), oraz komfort mieszkania.

Kaizen
09-10-2017, 09:38
Co myślicie o tych projektach? Decydujące są niższe koszty budowy (w domyśle również użytkowania), oraz komfort mieszkania.

Parterówka nie, bo tylko jedna łazienka co wystarcza dla pary. A skoro trzy sypialnie to chyba więcej was.

Poddasze użytkowe ma praktycznie same wady. A wychodzi niewiele taniej o ile w ogóle. Bo uwzględnij, że trudno się wtedy obejść bez drogich okien dachowych, trzeba ocieplać połać (a to większa powierzchnia niż stropu, więc przy tej samej grubości pójdzie więcej materiału a i robocizna droższa, bo trzeba się naciąć i przyczepiać a na koniec straty ciepła będą większe bo większa powierzchnia i mostków więcej). Do tego poddasze to taki namiot na parterze - słaba izolacja akustyczna i niewygodne skosy.

kajzer83
09-10-2017, 16:25
wyjście z łazienki na salon - nie :(

Nie dalo rady inaczej. Byla opcja zrobic lazienike w miejscu polowy składziku kolo kuchni ,ale to juz by bylo fatalnie.Tak to jest troch schowana na uboczu.Tak mi sie wydaje .

Elfir
09-10-2017, 18:54
Architekt ci tak to zaplanował?
Może niepotrzebnie upierałeś się na Noelię?

Elfir
09-10-2017, 19:02
Witam ponownie, i dziękuję za wcześniejsze rady :)
Szukamy domu z salonem oraz trzema sypialniami, prostego, możliwie taniego w budowie, oraz późniejszym użytkowaniu. Działka 9 arów, wymiary 25x37m, wjazd od strony południowej, dłuższym bokiem. Ciągle wahamy się między domem z użytkowym poddaszem, a parterowym.



nr 3 fatalny układ.
Sa ciekawsze parterówki.

Elfir
09-10-2017, 19:05
Witam ponownie, podoba projekt Domu w santolinach 2, jednak chciałbym zmienić kilka rzeczy.
1. Ścianę zewnętrzną przy pokojach 12 i 13 przesunąć o 1.2 metr na zewnątrz.
2. Zamienić miejscami kotłownie i pralnie z pokojem nr 12.
Czy zmiany te są warte kosztów? Powierzchnia pokojów wynosiłaby 13 - 12,8 m a pokoju w miejscu kotłowni 14,5 m.
Nad drzwiami wejściowymi powiłby się podcień. Rozumiem, że konieczne byłoby przeprojektowanie dachu.
Co myślicie o tych zmianach.
Pozdrawiam398266

gdzie tam są pomieszczenia 12 i 13?

Co do zamiany kotłowni i pralni - słusznie, ale ma wady (np. gdzie umieścić zewnętrzne wejście do kotłowni)
Łazienka miedzy sypialniami - pamiętać o ciężkiej ścianie działkowe, która wygłuszy odgłosy!

Kuchnia ma fatalnie umiejscowioną lodówkę. Trzeba byłoby ja sensowniej rozplanować.

kajzer83
09-10-2017, 19:46
Architekt ci tak to zaplanował?
Może niepotrzebnie upierałeś się na Noelię?

kiepska wz-ka . Noelka sie na podobala i chcielismy ja w miare dopasowac.Architekt tez nie wyakzywal zainteresowania.
To az tak zle ?1? Wymyslilem, ze mozna by wykroic kawalek wiatrołapu na prysznic i zrobic wejscie z boku a nie na wprost salonu lub ewentualnie wejscie z wiatrolapu do lazienki ale czy to ma sens hmmm....

cardano8
09-10-2017, 20:44
nr 3 fatalny układ.
Sa ciekawsze parterówki.
Napisz proszę, dlaczego Twoim zdaniem tak jest.

https://lipinscy.pl/projekt/royan-iv
398381
Zainteresował mnie ten projekt, (zdaję sobie sprawę z braku dodatkowego wc, wielkości pomieszczeń) z założenia energooszczędny EUco = 30,57 kWh, ale nie widzę tego parametru chociażby na projektach muratora, więc nie wiem jak to porównać.

Elfir
10-10-2017, 12:43
cardano8 - część nocna przechodnia. Zero intymności

Lipińscy mają kilka projektów pasywnych i energooszczędnych.
EU bardzo dobre - spokojnie można grzać samym prądem.
Z tym, że salon nie jest specjalnie ustawny a jeden z pokoi dzieci znów okna ma od północy.
Chyba, że go ustawić pionowo z wejściem od wschodu?
Ale brak drugiej łazienki przy 4 osobach - to zły pomysł.

Może zamiast na siłę dobierać projekt gotowy na twoją działkę, lepiej zamówić indywidualny?
Tutaj autor właśnie pracuje nad małą parterówką z wejściem od południa:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341265-Budynek-parterowy-koncepcja

Albo taka Karina:
https://images82.fotosik.pl/849/9e0faf24fa26136agen.jpg

Albo taki, ale baz garażu:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-mekintoszach-8-m40b22c09d9c97

Elfir
10-10-2017, 14:35
kiepska wz-ka . Noelka sie na podobala i chcielismy ja w miare dopasowac.Architekt tez nie wyakzywal zainteresowania.
To az tak zle ?1? Wymyslilem, ze mozna by wykroic kawalek wiatrołapu na prysznic i zrobic wejscie z boku a nie na wprost salonu lub ewentualnie wejscie z wiatrolapu do lazienki ale czy to ma sens hmmm....

Dla mnie toaleta wychodząca na salon dyskwalifikuje projekt. Może tobie pasuje. Ale puść bąka w czasie imprezy?
Byłam kiedyś w domu, gdzie drzwi toalety były dokładnie na wprost stołu, przy którym siedzieliśmy pijąc kawę. Gospodyni poszła do toalety. Po chwili zeszło z piętra małe dziecko i pyta "gdzie mama?". Powiedziałam, że w toalecie. A dzieciak poszedł i otworzył drzwi na oścież prezentując siedzącym przy stole mamę na klopie (bo zapomniała zamknąć się na kluczyk).

Albo setki schodków w domu. Nie dość że na piętro, to jeszcze do garażu? Przejście do garażu w części mieszkalnej - trzeba przebiec przez salon by zdjąć buty i kurtkę i odwiesić do wiatrołapu?


WZ narzucała Noelię?

Spójrz na taki projekt - tylko trzeba zamienić kuchnię z salonem:
https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/Jupiter,776.html

Wyjście z garażu przy wiatrołapie (niestety znów schodki :( ), wc schowane za ścianką.

kajzer83
10-10-2017, 20:11
Dla mnie toaleta wychodząca na salon dyskwalifikuje projekt. Może tobie pasuje. Ale puść bąka w czasie imprezy?
Byłam kiedyś w domu, gdzie drzwi toalety były dokładnie na wprost stołu, przy którym siedzieliśmy pijąc kawę. Gospodyni poszła do toalety. Po chwili zeszło z piętra małe dziecko i pyta "gdzie mama?". Powiedziałam, że w toalecie. A dzieciak poszedł i otworzył drzwi na oścież prezentując siedzącym przy stole mamę na klopie (bo zapomniała zamknąć się na kluczyk).

Albo setki schodków w domu. Nie dość że na piętro, to jeszcze do garażu? Przejście do garażu w części mieszkalnej - trzeba przebiec przez salon by zdjąć buty i kurtkę i odwiesić do wiatrołapu?


WZ narzucała Noelię?

Spójrz na taki projekt - tylko trzeba zamienić kuchnię z salonem:
https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/Jupiter,776.html

Wyjście z garażu przy wiatrołapie (niestety znów schodki :( ), wc schowane za ścianką.

Dziekuje za odpowiedz. To z dwojga zlego lepsze by było wejscie do lazienki od strony wiatrolapu? (zaznaczone na czerwono)
398411

Elfir
10-10-2017, 21:08
Z dwojga złego tak.

Ale po to zamawiasz projekt indywidualny by wybierać mniejsze zło?

kajzer83
11-10-2017, 14:46
Z dwojga złego tak.

Ale po to zamawiasz projekt indywidualny by wybierać mniejsze zło?


No tak ale to nie jest projekt indywidualny. To sa przeróbki, na które sie zdecydowalismy.

Elfir
11-10-2017, 19:00
W oryginalnej Noelii nie ma garażu na innym poziomie co dom. Bo to ci komplikuje tam układ.

edit: A jest w noelia bis. o matko, kto coś takiego projektuje?

Mr A
11-10-2017, 21:00
No tak ale to nie jest projekt indywidualny. To sa przeróbki, na które sie zdecydowalismy.

Kajzer a kupiliście już projekt? Pytaj architekta ile wyniesie adaptacja jak zmienimy to to i to, a ile wyniesie wsjo od nowa. Pokażcie co Wam się podoba, powiedzcie jaki metraż, czy macie jakieś wymagania co do bryły budynku, niech przygotuje 2-3 koncepcje na zasadzie tego co Wam się podoba, w tym jedna niech będzie autorska - architekta, oczywiście pod Wasze wymagania czyli taka liczba pokoi, gabinet, pralnia itp.

cardano8
12-10-2017, 10:00
cardano8 - część nocna przechodnia. Zero intymności

Lipińscy mają kilka projektów pasywnych i energooszczędnych.
EU bardzo dobre - spokojnie można grzać samym prądem.
Z tym, że salon nie jest specjalnie ustawny a jeden z pokoi dzieci znów okna ma od północy.
Chyba, że go ustawić pionowo z wejściem od wschodu?
Ale brak drugiej łazienki przy 4 osobach - to zły pomysł.

Może zamiast na siłę dobierać projekt gotowy na twoją działkę, lepiej zamówić indywidualny?
Tutaj autor właśnie pracuje nad małą parterówką z wejściem od południa:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341265-Budynek-parterowy-koncepcja

Albo taka Karina:
https://images82.fotosik.pl/849/9e0faf24fa26136agen.jpg

Albo taki, ale baz garażu:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-mekintoszach-8-m40b22c09d9c97

Dziękuję za rady. Biorąc wszystko pod uwagę, oraz nasze przemyślenia, jesteśmy bliscy decyzji wyboru projektu z muratora Miarodajny wersja X
https://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny-wariant-x,3272,0,0.htm?mirror=yes
Projekt, ze chodami wysuwanymi. Ma betonowy strop (może to niepotrzebne, jednak wolę mieć nad głową beton niż samo drewno). Jedyne zmiany, to delikatne powiększenie łazienki, kosztem kotłowni, oraz przeniesienie tarasu w raz z drzwiami, po stronie zachodniej.
Zastanawiam się, jeszcze nad wentylacją mechaniczną (w projekcie grawitacyjna), ale obawiam się dodatkowych kosztów (a budżet ograniczony).
Teraz, tylko musimy dokładniej przeliczyć koszty, czy będzie nas stać. Czy szacunki kosztów budowy do SSZ na 130 tyś, są realne?
398539

Ivo
12-10-2017, 16:02
Elfir - już jakiś czas pomogłaś mi przy przeprojektowaniu parterówki. I mamy ją, i budujemy :) Ale jeszcze kombinuję z oknami w salonie/ jadalni - bo jednak nie chcemy aby okno tarasowe było "pod" stropem obniżeniem (wzmocnieniem)

Na taki się zdecydowaliśmy
https://lh3.googleusercontent.com/SxOux5GmHAdgCcHhP4kxaGb2jBs5rCfgXHuZY991LlGZ2L11DB 3_7CAvkOkcvroBQnjoaZnH6Rmp5rLItP0HWb9Et41rlgJFmkog ZSMknwgly2oQsTt-Wf5beXZGjKjS4wcZmoA1JWrEtKrNHQQNka_ox2xyij2OcUdJ61 7LRkc6Z4jaqkXH_JsrjpEjbcVQzAeMtWJJ8j7VK2FGf7bz-17J8lO4PbkI9dXa1Ps5-gNIosQK6iJut188e9Je2OQ9z1ffWOZg-n9NQ8e4JMDFaNT0fOaO4je9RTuEtw7elUaaBedPghApPiytKr8 j3ANf02pCtoxF2pke3A8IAsl4yxBAYaz86eGPIE7t5fRvtKo_q wIyLc6sjIvia_onSKMX_vf8vx6I2m_zGJtyV-sEosjAWQbSggl0Gu3-Qef1WCrP5cWm-XhFVXbK4tI6KBv4sdJHkJMMkajYpIoJq2t6GeFkMJfjFTrayHf 6Ec1W7R0t99hymJnlywX7n398QrBQG-tb6-_jSaLz8zw7WF3MzmBodBhjKor2OPB6udrM_ISGndbtAW9_c4RF BeS85DAGB6ItZMg-k6IfkYfeNIefE2RWZko8maaLNH8-s3MFlX4=w357-h460-no

A tak dostosowaliśmy do zmieniających się potrzeb, a właśnie nie wiem jak zrobić z oknami, aby było jasno i wygodne wyjście na taras, no i aby pomieszczenia były ustawne.
https://lh3.googleusercontent.com/mNhpAQu2UoowbSupyB_eAu_enNJGu4sw8YEp-FwA0FNOcCad33BQFiriLEOAVnOdzTEtUD_iA4H8caWE0Q88TLs BXyHMsuJWKa5JdW0HUBe1re9A4cHIpzQEP5azZnHc9RCWSpFhI bnIFTllD1sCgJB6pgKf4rcesfaVQ2YPpn5quFIg2mLL9hsGN0Q SZpXJJljr5Zt2g8lJXh1yirFNJ6AwQ9_jeJyy8CHCUSPUdkZWL 4wwgmtzWOom_bjj7rxvi98OkEFk9Er87OB26HF9zJcCcRDZgvu dIo1PSUey6ofqsnS9vmmkBY-cFqO6HLAk2ttP_jT-PDuAQTF-aXfX8VkrGlZW7R2vRqt_NBS0Tpx9YPoZ_-8IM3t8LI1nzQn5M4FhzGIdV75U5v9oP4lgLviEKdNGyyWxSjRw L2YMKN4ZcFztNADgjUuPYak4lCfJrBF9K6ByqCrKVAlKrgQQWb SD6MFUvCY8URWIgvLBlOzkq0ckrh9XBXuI50lMVokzci_98eYZ L5iGzsyGO1XKa30dh9GiSS7qyG7XEXahT1b1NiINqamamOBItO MLOennmQbckmGp0bNH3I_yQ6FvXtLZD_vGBV8YJMVZGnWEY5E= w1006-h767-no

łazienka, kuchnia jeszcze nie zaplanowane ;)

Ivo
12-10-2017, 16:16
I chyba czas założyć dziennik budowy ;)

makthom
12-10-2017, 17:51
WItam,
co sądzicie na temat tego projektu?
Riwiera 3.398554
398555
Ewentualna zmiana to wariant projektu z szerszym garażem. Generalnie interesuje nas projekt z wysokim sufitem w salonie (antresolą).
Na górze rezygnacja z sypialni i większa łazienka. Rezygnacja też z łazienki przy dużej sypialni.
Co sądzicie, co może być problemem, na co zwrócić uwagę? Ewentualnie jakaś alternatywa.
Chciałbym budować systemem zleconym- jedna firma. Jak szacujecie koszty w porównaniu do strony? 10/20/30 procent więcej?

Elfir
12-10-2017, 19:29
I chyba czas założyć dziennik budowy ;)

Zmodyfikuj link do obrazka

Elfir
12-10-2017, 19:35
makthom - ogromne hole. To spory dom. Wyceniany na 500 tyś netto. Bardziej bym celowała w 700 tyś zł brutto.
Przy takiej wartości inwestycji wybrałabym gotowca tylko gdyby w 100% spełniał wymagania i pasował do działki.

makthom
13-10-2017, 10:35
makthom - ogromne hole. To spory dom. Wyceniany na 500 tyś netto. Bardziej bym celowała w 700 tyś zł brutto.
Przy takiej wartości inwestycji wybrałabym gotowca tylko gdyby w 100% spełniał wymagania i pasował do działki.

Kwestia marzeń. :) Zawsze mało miejsca, więc fajnie by było mieć go trochę więcej. Zdecydowanie najczęściej obleganym pomieszczeniem będzie salon.

Generalnie, jeśli byłoby to 700 brutto z wykończeniem (które nie musi być jakieś wydumane, granity niestety odpadają. ;) ), to byłoby całkiem ok.
Pytanie, czy systemem zleconym tak da radę.

Rozważałem wcześniej Zx2 GL2, ale tamten to musiałbym zmodyfikować inaczej salon byłby za wąski, czyli poszerzyć wszystko. Tutaj jest gotowe.

ziutek017
15-10-2017, 14:53
gdzie tam są pomieszczenia 12 i 13?

Co do zamiany kotłowni i pralni - słusznie, ale ma wady (np. gdzie umieścić zewnętrzne wejście do kotłowni)
Łazienka miedzy sypialniami - pamiętać o ciężkiej ścianie działkowe, która wygłuszy odgłosy!

Kuchnia ma fatalnie umiejscowioną lodówkę. Trzeba byłoby ja sensowniej rozplanować.

Oto wersja oryginalna domu z biura Archonu 398743
Wejscie do kotłowni jest z zewnątrz

Elfir
15-10-2017, 18:19
myślałam, że chcesz zamienić sypialnię przy wiatrołapie z kotłownią.

Teraz niestety kotłownia jest w części sypialnianej

albert_18
17-10-2017, 08:28
Chcialbym prosić o doradztwo doświadczonych forumowiczów i wasze zdanie na temat projektów. Przejrzałem ich setki i zawsze coś jest nie tak. Nie chciałbym zakupionego projektu adaptować u architekta na tyle, że mógłbym stworzyć nowy indywidualny projekt (wiem, jest taka możliwość). Kieruje się nie tylko wyobraźnią ale również rozumem(finansami) w wyborze domu dlatego mam kilka wytycznych. Mam nadzieję że może wpadło wam w oczy coś co może odopowiadać moim oczekiwaniom. Dom panuję w przedziale niewielkiej powierzechni 90-105m2. Najekonomiczniej z poddaszem użytkowym, choć parterówki również biorę pod uwagę. Chciałbym, żeby salon był zarazem wygodny i ustawny (o pow. 20-30m2), dach nieskomplikowany, aby nie pochlonał wielu kosztów. Najlepiej, żeby w bryle budynku znajdował się garaż. Nie wiem, jak bedzie z ogrzewaniem wiec, dobrze gdyby byla opcja, że może pojawić sie kotłownia w której zmieściłby się niewielki piec. Działka szerk. 20m. Wjazd od wschodu. Jeżeli ktokolwiek ma jakies swoje upodobania, projekty, rady, bardzo proszę o pomoc. Nieżeli to nie miejsce na taki wątek to proszę o przeniesienie do właściwego i pozdrawiam.

Elfir
22-10-2017, 20:48
Albert - masz nierealne wymagania.
Chcesz domu 90-100 m2, z kotłownią na paliwo stałe, klatką schodową (na **uj ci poddasze, ale jak chcesz...) i dużym salonem. I jeszcze garażem. A gdzie sypialnie i łazienka?
Małych energooszczędnych domów nie ogrzewa się węglem, bo nie ma pieców o mocy 1-3 kW

Marek88.8
23-10-2017, 22:53
Albert - masz nierealne wymagania.
Chcesz domu 90-100 m2, z kotłownią na paliwo stałe, klatką schodową (na **uj ci poddasze, ale jak chcesz...) i dużym salonem. I jeszcze garażem. A gdzie sypialnie i łazienka?
Małych energooszczędnych domów nie ogrzewa się węglem, bo nie ma pieców o mocy 1-3 kW

Mam 90 użytkowej, łącznej 120 m2 i jest miejsce na wszystko. 3 sypialnie, salon z kuchnią ma 42m2. 2 łazienki, garaż garderoba, pralnia, kotłownia na paliwo stałe i klatka schodowa. Jak wszystko przemyślane to można.

Elfir
24-10-2017, 13:43
czyli masz 20-30 m2 więcej w rzeczywistości.

Chyba, że albert pisał o m2 użytkowej a nie całkowitej? Jak się architekt postara to zrobi 90 m2 użytkowej ale całkowitej 200 m2 (np. projektując ogromny garaż z częścią gospodarczą).
M2 pow. użytkowej nie są miarodajne, bo płaci się za wszystkie metry, a nie tylko użytkowe.

frytek1986
25-10-2017, 19:40
Witajcie.

Kupiliśmy działkę, zaczyna się zabawa:)
Poniżej mapka z naszą działką, teraz czas na dom. Myślę, że pójdziemy w projekt indywidualny, ale może akurat uda się znaleźć coś na nasze potrzeby? Ale może po kolei.

Warunki z MPZP:
- max 2 kondygnacje + poddasze użytkowe
- Dach 30-45 stopni
- działka składa się z MN oraz terenu zieleni urządzonej. Tereny zaznaczone na mapie
- reszta na tą chwilę wydaje się nieistotna

To teraz parę słów o naszych potrzebach:
- 3 sypialnie na piętrze oraz 1 na dole (jest nas 2+3). Ewentualnie 4 sypialnie na górze
- Pow użytk. ok 140 + garaż w bryle
- ogrzewanie gazowe (dostępne)
- WM więc brak kominów wentylacyjnych
- Max szerokość budynku 11m (ew 12 bez okien po stronie bliźniaka) - wynika z odległości od sąsiada i podziału MN
- chcielibyśmy w jakiś cudowny sposób uniknąć skosów na piętrze. Nie wiem jeszcze jak bo kąt nachylenia ma być 30-40 stopni. Co prawda budynki obok są wysokie (2p + poddasze użytkowe) ale nam wydaje się taki już za wysoki. Znowu w zwykłym poddaszu użytkowym za dużo skosów..

Na razie skupiamy myśli na planie parteru i na jego podstawie chcielibyśmy określić finalny metraż i dopiero wziąć się za górę. Po kilkudniowym przeszukiwaniu projektów wydaje mi się, że najlepiej pasowałoby coś w stylu Domu w Wawrzynkach: (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-wawrzynkach-m51de52e3a020d). Oczywiście w odbiciu lustrzanym. Uwaga - piszę o planie parteru, nie o całym domu.

Czy możecie doradzić, ewentualny inny gotowy projekt który byłby dobry na tą działkę? Ewentualnie na co zwrócić uwagę projektując dom z architektem.

P.S. To dobre miejsce na taką dyskusję czy lepiej założyć "Swój" wątek gdzieś indziej?

399483

Marcin34_Śl
26-10-2017, 09:16
Jakie strony świata?
Tam gdzie jest zieleń można zrobić taras? To bardzo ruchliwa droga? Działa za tobą - stoi dom czy będzie się ktoś budował?
Piętrowy domy z dachem 30 stopni Mnie się nie podoba, przy tych wymiarach działki tylko dom z poddaszem.
Jeśli już skosy to prosta bryła i dom w stylu stodoły.
Dom w Wawrzynkach - już abstrahuje od wyglądu, skomplikwoanym dachu , 3 jaskółkach i 3 balkonach...pamiętaj, ze to dom który ma prawie 200 m2, nie kieruj się powierzchnią uzytkową. Garaż i kotołownia prawie 30 m2, komunikacja na piętrze 10 m. Szukja dalej

frytek1986
26-10-2017, 09:33
Jakie strony świata?
Zdjęcie jest zgodnie ze stronami świata, północ na górze


Jakie strony świata?
Tam gdzie jest zieleń można zrobić taras? To bardzo ruchliwa droga? Działa za tobą - stoi dom czy będzie się ktoś budował?

Zieleń i taras - kwestia interpretacji MPZP, na moje oko tak, ale do przedyskutowania z architektem. Niemniej, ja planowałem taras od strony zachodniej - za domem.
Działka pusta obok, zakładam, że będzie się budował.
Droga nie są bardzo ruchliwe, to są wszystko wewnętrzne drogi na osiedlu domków, nie przelotowe. Tyle, że jedna jest dojazdowa a druga wewnętrzna.


Jakie strony świata?
Jeśli już skosy to prosta bryła i dom w stylu stodoły.

Tak, tak też wygląda dom obok. ewentualnej stodoły "złamanej".



Jakie strony świata?
Dom w Wawrzynkach - już abstrahuje od wyglądu, skomplikwoanym dachu , 3 jaskółkach i 3 balkonach...pamiętaj, ze to dom który ma prawie 200 m2, nie kieruj się powierzchnią uzytkową. Garaż i kotołownia prawie 30 m2, komunikacja na piętrze 10 m. Szukja dalej
Właśnie dlatego napisałem, że na razie patrzę tylko na rzut parteru.. Nie chcę balkonów, skomplikowanego dachu itp :)

Marcin34_Śl
26-10-2017, 13:47
To poszukaj,

przy max szerokości 12 m to stodoła albo dom w obrysie kwadratu z dachem czterospadowym,

pamiętaj, ze 140 m użytkowej przy poddaszu garaż i kotlownia to wyjdzie z 200 m2 a każdy m2 kosztuje, niezależnie czy to garaż, kotłownia itp.

Tak c ciekawości, ja mam stodołę o szerokosci 12 m (stare zdjecie w załączenie, moze coś pomoże, zawsze wizualnie lepiej widać)

Elfir
26-10-2017, 16:00
Jeśli decydujesz się na dom indywidualny, nie pokazuj architektowi na razie niczego.
Określ tylko punkty wyjścia - BUDŻET!!!, ilość i rodzaj pomieszczeń, ich wzajemne powiązania, preferowany system grzewczy
Niech sam coś zaproponuje. Chociażby szybki odręczny szkic na papierze
Po co go ograniczać?

Jeśli nie trafi w wasze oczekiwania, dopiero potem pokażcie jaki typ projektów trafia w wasz gust.


Chyba, że masz już w głowie układ idealny?


Skosy - na piętrze możecie wyprowadzić 30 stopni przy bardzo wysokiej ściance kolankowej a nawet zrobić wieniec piętra zamiast nadproży okien.

ja budowałam na działce 17 m szerokiej, z jedną ścianą w granicy.

Kaizen
26-10-2017, 17:16
Określ tylko punkty wyjścia - BUDŻET!!!,

To trzeba mieć duuużo szczęścia, żeby trafić na architekta, co wie ile kosztuje okno połaciowe o U=0,9, drzwi wejściowe 90 bez doświetla i z doświetlem czy fix 3x2,5m bez szprosów. Czy choćby instalacja rekuperacji czy elektryczna.

Elfir
26-10-2017, 17:35
trzeba. Dobrzy byliby architekci, którzy wybudowali własny dom albo przynajmniej projektowali dla dewelopera (bo ten im obetnie wszystkie "fanaberie").
Ale nawet mało kumaty chyba dostrzeże różnice między 400 tyś a 800 tyś :D

frytek1986
26-10-2017, 17:52
Elfir, może masz rację, niech architekt pomyśli. My wiemy na pewno to co napisałem wcześniej.

Chyba, że masz już w głowie układ idealny?

Zacząłem się bawić SweetHome3D, myśleliśmy na razie nad takim układem:

399541

Wydaje się jedyny sensowny pod względem stron świata i światła. Jeszcze jeszcze opcja umieszczenia gabinetu w miejscu kuchni a kuchnię dalej. Plus byłby taki, że salon miałby wyjście na taras dalej od drogi (bliżej "cichego" rogu działki), a minus, że kuchnia miałaby okno na południe.




Skosy - na piętrze możecie wyprowadzić 30 stopni przy bardzo wysokiej ściance kolankowej a nawet zrobić wieniec piętra zamiast nadproży okien.
Mogłabyś pokazać o co dokładnie chodzi? Chciałbym ścianę kolankową na tyle wysoką, żeby robić minimalną (0? :) ) ilość okien połaciowych. Czyli duże okna na stronę wschodnią i zachodnią. Może coś w ten deseń (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amorfach-m9b422c85184fe)? Oczywiśćie zalinkowany dom jest za duży (za szeroki), ale może taka bryła..

Elfir
26-10-2017, 18:05
wiatrołap duży, ale trzeba się przeciskać do drzwi między szafkami.
Do czego służy przedłużenie korytarzyka przy pokoju gościnnym? Chyba, że to miejsce na schody?
Łazienka trochę za bardzo widoczna z salonu.
Niepotrzebnie robisz uskok garażu i kotłowni/składziku za garażem. Od północy postaraj się maksymalnie przysunąć dom do granicy.

Próbujesz naśladować istniejące projekty gotowe. Nie zawsze trzeba podążać za schematem i robić np. kuchnię od frontu, wejście pośrodku elewacji.

frytek1986
26-10-2017, 18:09
wiatrołap duży, ale trzeba się przeciskać do drzwi między szafkami.
Do czego służy przedłużenie korytarzyka przy pokoju gościnnym? Chyba, że to miejsce na schody?
Łazienka trochę za bardzo widoczna z salonu.
Niepotrzebnie robisz uskok garażu i kotłowni/składziku za garażem. Od północy postaraj się maksymalnie przysunąć dom do granicy.

Elfir, Tak, to było miejsce na schody. Na razie to taka robocza wersja.. chciałem zobaczyć jak to na działce wygląda.
Jeżeli chodzi o przysunięcie się do granicy i ten uskok - to było zamierzone. Przysunięty jestem (na tym rysunku) 4 m przy garażu, tak żeby się tam wygodnie 2gie auto mieściło, a poźniej ta odległość zmniejsza się do minimalnych 3m. Czy to nie najlepszy pomysł?

Elfir
26-10-2017, 18:30
jak chcesz tam stawiać auto, to ok, 4 m pozwolą na swobodne otwarcie drzwi z obu stron. Nie szkoda ci miejsca na froncie?

Tu bardzo podobny układ (na poddaszu nad garażem robisz sypialnie rodziców z łazienką i garderobą:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amorfach-m9b422c85184fe

A tak można optycznie obniżyć dom piętrowy:
http://olczak.info/domwrosanowie/

frytek1986
26-10-2017, 20:55
Elfir, czy ja Ci 2 posty temu nie zalinkowałem tego właśnie domu?:) Już wcześniej zwróciłem na niego uwagę, jest za szeroki 12.4m, trzebaby zrobić z tego 12, ale pewnie by się dało.

Jeżeli chodzi o miejsca parkingowe to właśnie nie wiem jak to rozegrać. U nas 2 auta docelowo + często rodzina podjeżdża.. zastanawiam się czy w ogóle przestrzeni przed domem nie wybrukować i zostawić jako parkingowej.. tylko wtedy nie będzie się dało domu dookoła obejść bez przechodzenia przez furtkę..

Elfir
26-10-2017, 21:02
w twoim był dom w wawrzynkach a ten jest w amforach.

jaką masz linię zabudowy?

frytek1986
26-10-2017, 21:11
Później linkowałem w amforach :) Tutaj: "Czyli duże okna na stronę wschodnią i zachodnią. Może coś w ten deseń? " tylko link taki schowany:)

Nie ma linii zabudowy. Domy (te bliźniaki) stoją 4,8m od ulicy. Chyba bliżej bym się już nie przysuwał, źle by to wyglądało.

Elfir
27-10-2017, 16:33
Bliżej nie ma sensu, bo nie ustawisz samochodu przed bramą garażu. Nawet 5 m to bardzo mało. IMHO 6 byłoby lepiej.

frytek1986
27-10-2017, 18:08
Myślę, że zostawię te 4,8m - liczy się każdy centrymetr ogrodu za domem, któego jak widać nie ma dużo.

Przejrzałem projekty. Generalnie biorąc pod uwagę gabaryt domu są chyba 2 sensowne typy brył domów:

1) z dachem dwuspadowym, "złamany": DN GALILEA BIS CE (DOM PC1-65) (https://pracownia-projekty.dom.pl/dn_galilea_bis_ce.htm), DN NOELIA BIS CE (DOM PC1-51) (https://pracownia-projekty.dom.pl/dn_noelia_bis_ce.htm), Dom w Amforach (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amorfach-m9b422c85184fe), Dom w Miłowonkach (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-milowonkach-m51b59de72826a)

2) z dachem dwuspadowym, bez załamania: Dom w Tymianku 5 (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tymianku-5-ver-2-mb391fd2c03533), Dom w tymianku 8 (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tymianku-8-m6a2209b88c23e)

Który z dachów jest tańszy w budowie?
Który bardziej funkcjonalny?
Dla mnie opcja 1 ma taki minus, że okna pomieszczenia nad garażem wychodziły na pólnoc - na budynek sąsiada. A plus taki, że wydaje mi się, że skosy w tej opcji są mniej problematyczne (więcej światła z normalnych okien, pokoje bardziej ustawne).

Aha, opcja 2 wtedy z 1 lukarną (i pewnie wykuszem i balkonem...)

Elfir
27-10-2017, 21:34
to naprawdę zły pomysł.
Wjedziesz samochodem i go nie obejdziesz (bo praktycznie zderzakiem będzie na bramie garażu) i jeszcze będziesz miał problem by zamknąć za sobą bramę.
Chyba, że jeździsz małym punto?

Dom ma być wygodny.

Noelia - nie, nie, nie! Nie wiem co ludzie widza w tym projekcie? Chyba łatwość zamordowania teściowej na tych schodkach w idiotycznych miejscach.

Najtańszy oczywiście jest dach dwuspadowy, ale bez lukarn. Dachówka jest stosunkowo tania. Koszty podnoszą gąsiory, dodatkowe orynnowanie, kosze.
Jak zamieszasz robić balkoniki, ryzality, lukarny przy dachu dwuspadowym, to dach w L-kę będzie tańszy.

Nie szukaj gotowca na siłę. Projekty gotowe często na wizualizacjach są upstrzone ryzalitami, balkonikami, bo to faktycznie uatrakcyjnia bryłę, co przekłada się na sprzedaż projektu. Tylko potem w adaptacji ludzie prostują ściany, skreślają balkoniki, by ciąć koszty. Lepiej od początku wybrać powściągliwą bryłę (lub taką zaprojektować z architektem)

Elfir
27-10-2017, 22:05
mozesz zerknąc na taki:
https://projekty.muratordom.pl/projekt_na-miare-czasow,3328,0%2C0.htm?c=54

Dom indywidualny możesz mieć np. w kształcie trapezu - wówczas jedna ze ścian może być idealnie równoległa do południowej granicy. Nie komplikuje to dachu. Dach może być prostokątny i wówczas nawis tworzy zadaszenie tarasu

zamzam
28-10-2017, 15:31
Witajcie
Poszukuję niewielkiego domu w prostej bryle, raczej typ stodoły, z małym gabinetem na dole i 2-3 sypialniami na górze, dużym pomieszczeniem gospodarczym, który może też służyć za pralnię (ogrzewanie mamy gazowe).
Co sądzicie o projekcie Przytulny2 (http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/przytulny-2,rzuty)?
Myślę, żeby zlikwidować wykusz i poszerzyć dom o czerwoną powierzchnię, co spowoduje ok 12 m więcej (dół + góra). Zastanawiam się czy pokoje na piętrze nie są zbyt małe i ciężkie do zabudowy (skosy) i czy coś można na to poradzić zmieniając układ, np. przenieść sypialnie rodziców na lewo, a małe pokoje na prawo, tam gdzie dom jest poszerzony?
Pomóżcie :)

https://images83.fotosik.pl/876/0e2bc5731f5c57f7gen.png

Kaizen
28-10-2017, 15:44
Co sądzicie o projekcie Przytulny2 (http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/przytulny-2,rzuty)?

Pomieszczenie gospodarcze niby spore, ale nic w nim nie ustawisz, bo nie przejdziesz (chyba, że nie zrobisz przejścia do garażu).
Przy takich wymaganiach parterowy wychodzi kosztowo bardzo podobnie a dużo wygodniej. Nie wiem, skąd u nas taka moda na dostawianie szałasu na parterze. Powiększenie domu to spora modyfikacja, bo trzeba konstrukcję przeliczyć i zmienić strop i dach. Może być kosztowne.

Elfir
28-10-2017, 16:20
Poza tym powiększanie domu trochę mi się kłoci z założeniem "niewielki".

Może łatwiej wyjść od posiadanych środków na budowę?

Na tym projekcie pralnia jest przy sypialniach (co jest logiczne).

zamzam
28-10-2017, 16:44
Dzięki za uwagi :)
Pralnia przy sypialniach oczywiście logiczna, kierowałam się tym, że wolę mieć bliżej od pralki na taras gdzie rozwieszam pranie, żeby nie biegać po schodach, ale teraz myślę, że rozwieszanie prania zimą przy garażu to może faktycznie nie najlepszy pomysł :D

"Niewielki" dla mnie to max 140m2 - 150m2 razem z garażem i pomieszczeniem gospodarczym.

Moje oczekiwania:
- prosta bryła, dwuspadowy dach
- mały gabinet na parterze
- 3 sypialnie na piętrze (nie mamy jeszcze dzieci, ale będzie 1 albo 2)
- 2 łazienki (na dole z prysznicem, na górze z wanną)
- pralnia
- salon z jadalnią wystarczy do 30m
- garaż jednostanowiskowy

Kaizen, pisząc szałas masz na myśli garaż? Czyli lepiej szukać projektu z wbudowanym w bryłę?

Parterowy niestety nie bardzo wchodzi w grę, bo działka mała (32 x 22, szersza od strony drogi) i szkoda ogrodu. Dach musi spadać w kierunku dłuższej elewacji.

Chcielibyśmy się zmieścić w 350 tyś za stan deweloperski (system zlecony). Nie wliczam w to działki, projektu, ani przyłączy. Realne?

Jednym słowem, szukać dalej?

Kaizen
28-10-2017, 18:33
Kaizen, pisząc szałas masz na myśli garaż? Czyli lepiej szukać projektu z wbudowanym w bryłę?

Mam na myśli trochę wełny, kartongipsu i blachę (w najlepszym wypadku dachówkę) ze skosami. Czyli niewygodne przez skosy i słabo izolowane akustycznie i termicznie.


Parterowy niestety nie bardzo wchodzi w grę, bo działka mała (32 x 22, szersza od strony drogi) i szkoda ogrodu.

Czyli zachowując odległości zmieści się dom o obrysie 24x14 czyli prawie 300m2 powierzchni po podłogach na parterze.


Chcielibyśmy się zmieścić w 350 tyś za stan deweloperski (system zlecony) z instalacjami. Nie wliczam w to działki, projektu, ani przyłączy. Realne?


Sama budowa, czy łącznie z przyłączami i zagospodarowaniem terenu? Sama budowa - wymaga dyscypliny i wysiłku. Razem ze wszystkim - marne szanse. I nie patrz, ile kogoś kosztowało rok czy dwa temu. Ceny szaleją a przepisy (WT2017) wymuszają droższe budowanie. Sprzedawcy projektów bajki opowiadają w zakresie kosztorysu.

Skoro macie napięty budżet, to rozważcie altanę czy wolno stojący garaż do zbudowania w przyszłości, jak będziecie wiedzieli, czy kasy wystarczyło. W przypadku garażu oznacza to niestety większy podatek od nieruchomości niż przy garażu w bryle (choć pewnie kwestia czasu, gdy w bryle też wyżej opodatkują).

zamzam
28-10-2017, 21:04
Czyli zachowując odległości zmieści się dom o obrysie 24x14 czyli prawie 300m2 powierzchni po podłogach na parterze.
Zmieścić się zmieści, tylko ogród się zmniejszy, ale nie wykluczam, rozważam :) No i na tej szerokości 24m musi się jeszcze wejść garaż.


Sama budowa, czy łącznie z przyłączami i zagospodarowaniem terenu? Sama budowa - wymaga dyscypliny i wysiłku. Razem ze wszystkim - marne szanse. I nie patrz, ile kogoś kosztowało rok czy dwa temu. Ceny szaleją a przepisy (WT2017) wymuszają droższe budowanie. Sprzedawcy projektów bajki opowiadają w zakresie kosztorysu.
Oczywiście sama budowa, do stanu deweloperskiego.
Przyłącza, projekt, zagospodarowanie terenu, instalacje i wykończenie już dodatkowo. Budżet wiadomo, że im taniej tym lepiej, ale staramy się patrzeć realnie. Jeśli 350 to mało, to dobrze wiedzieć, po to tu jestem, żeby się poradzić i przygotować :)

Radzisz zatem parterówkę? Raczej słabo ze znalezieniem 4 pokojowej (3 sypialnie + mały gabinet/gościnny), która da jeszcze oddech w ogrodzie. Chyba, że słabo szperałam.
Dach musi mieć min. 37 stopni, dwuspadowy, czy to nie podniesie kosztów? Wtedy bez stropu? Czy to jest ekonomiczne w utrzymaniu? Coś takiego:

http://nanohouse.pl/wp-content/uploads/2016/07/misato_przekroj-4_1240x600px.jpg

http://nanohouse.pl/wp-content/uploads/2016/06/pokoj-dzienny_02a_h500px.jpg

frytek1986
29-10-2017, 21:54
Co myślicie o "wystającym" pierwszym piętrze? Chodzi mi o taki nawis, jak tutaj:
https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ex-20-g2-energo-plus?Category=1rqru7o05mn8ig&List=Size3

Według mnie fajne, nowoczesne rozwiązanie, od razy mamy zadaszenie (wskazane jeżeli jest to strona południowa bądź zachodnia). Są jakieś ukryte minusy?:)

Kaizen
29-10-2017, 23:54
Minus to koszt i IMO słaby wygląd takiego grubego "balkonu" - bo trzeba dać min. 15 cm nad i 15 pod styropianu + 15 stropu + wylewka i okładzina. Czyli ponad pół metra grubości.

MAX100
30-10-2017, 11:31
Co myślicie o takim domku i układzie pomieszczeń. Czy jest funkcjonalny i co byście ewentualnie w nim zmienili.
http://nanohouse.pl/kaizu/#1477864407891-a116a0b9-e8c9

Kaizen
30-10-2017, 13:06
Co myślicie o takim domku i układzie pomieszczeń. Czy jest funkcjonalny i co byście ewentualnie w nim zmienili.
http://nanohouse.pl/kaizu/#1477864407891-a116a0b9-e8c9

Okno przy wannie to raczej słaby pomysł. Ciepło ucieka a nawet nie ma jak ogrzać, bo ani podłogi nie ma żeby podłogówkę zrobić, ani gdzie kaloryfera wcisnąć, ani ściany dla ogrzewania ściennego.

Słabo też oddzielona strefa nocna od dziennej - rodzice imprezują czy film oglądają, a dzieci spać nie mogą. Czy qmple przyszli na meczyk a pani domu z sypialni do łazienki w maseczce i koszuli nocnej śmiega na widoku.

Marcin34_Śl
30-10-2017, 13:31
Maxx,

jw Kaizen + mało miejsca w salonie, ta kanapa i ściana mają z 2,5 m, bardo dużo zajmuje korytarz 11 m tj. 10% powierzchni domu, brak miejsca na pralką w pom. gospodarczym (raczej się nie zmieści) ani w łazienkach, brak drzwi pomiędzy wiatrołapem a resztą domu (dla to minus)

frytek1986
30-10-2017, 18:27
Minus to koszt i IMO słaby wygląd takiego grubego "balkonu" - bo trzeba dać min. 15 cm nad i 15 pod styropianu + 15 stropu + wylewka i okładzina. Czyli ponad pół metra grubości.

Ale ja nie myślałem o balkonie tylko o całym piętrze. Coś jak tutaj:
http://3.bp.blogspot.com/-S0DSux2PeMo/URI3UCaTLgI/AAAAAAAAAlA/Dl-IZUsn580/s1600/16726045_2.jpg
tylke, że z dachem dwuspadowym.

Kaizen
30-10-2017, 18:54
Ale ja nie myślałem o balkonie tylko o całym piętrze. Coś jak tutaj:
http://3.bp.blogspot.com/-S0DSux2PeMo/URI3UCaTLgI/AAAAAAAAAlA/Dl-IZUsn580/s1600/16726045_2.jpg
tylke, że z dachem dwuspadowym.

Grunt pod parterem zawsze ma sporo powyżej 0*. Pomieszczenia na piętrze/poddaszu mają pod sobą ogrzewane pomieszczenia (w najgorszym przypadku nieogrzewany garaż, w którym też jest powyżej zera również w mrozy). Tutaj będziesz miał tyle, co za oknem. I to z trzech stron. Więc wadą jest energożerność takiego rozwiązania. Z tego też wynika potrzeba dokładnego pochylenia się dobrego projektanta nad projektem ogrzewania. Bo te pomieszczenia będą miały dużo większe obciążenie cieplne niż pomieszczenia na parterze. Zależnie od źródła ciepła może to powodować niewspółmierny wzrost kosztów. Np. przy pompie ciepła trzeba temperaturę zasilania podwyższyć, żeby przy maksymalnie zagęszczonych rurach ogrzać te wiszące pomieszczenia (czyli obniżyć COP) a jednocześnie w pomieszczeniach o mniejszym obciążeniu, żeby przepływ był wystarczający, może to wymagać dołożenia pompy i mieszacza (koszty instalacyjne i potem prąd do pompy).

MAX100
30-10-2017, 19:00
Dzięki za uwagi. Rzeczywiście salon taki malutki.

zamzam
30-10-2017, 19:56
Radzisz zatem parterówkę? Raczej słabo ze znalezieniem 4 pokojowej (3 sypialnie + mały gabinet/gościnny), która da jeszcze oddech w ogrodzie. Chyba, że słabo szperałam.
Dach musi mieć min. 37 stopni, dwuspadowy, czy to nie podniesie kosztów? Wtedy bez stropu? Czy to jest ekonomiczne w utrzymaniu? Coś takiego:

http://nanohouse.pl/wp-content/uploads/2016/07/misato_przekroj-4_1240x600px.jpg

http://nanohouse.pl/wp-content/uploads/2016/06/pokoj-dzienny_02a_h500px.jpg

Ktoś pomoże żółtodziobowi? :)

namira
31-10-2017, 08:05
Raczej nie licz na to,że ktoś wybierze dom dla ciebie i twojej rodziny,sam musisz zdecydować w jakim domu chcesz mieszkać.Masz działkę,określony budżet,wiesz z grubsza czego szukasz (parterowkę sobie odpuść,szkoda działki,po za tym domy parterowe są nieekonomiczne w utrzymaniu,zwlaszcza duże,rozłozyste parterówki przykryte ogromnymi dachami,mały dom parterowy ok.100m okey,im większy dom,tym bardziej opłaca się iść w poddasze).
Wydaje mi się,że slabo szukaleś,bo domów z trzema sypialniami na poddaszu,dodatkowym pokoju na parterze jest mnóstwo,nie twierdzę,ze wybór projektu jest łatwy,sama wybierałam swój dom bardzo długo,ale udało mi się - mój dom idealnie pasuje na działkę,budżetowo tez ok i spelnia nasze potrzeby,ale gdybym miała więcej kasy zbudowalabym dom większy o około 20m,obecny ma 130m,oczywiście dom z p.u., o zwartej bryle,wysokiej ściance kolankowej,bez okien dachowych,dodatkowym pokoju na parterze,dwoma łazienkami,wygodnymi schodami,ot klasyka.Powodzenia w szukaniu,pozdr....

zamzam
31-10-2017, 08:33
namira , dziękuję za odpowiedź.
Ja nie chcę, żeby ktoś wybrał do za mnie, po prostu rozważam różne opcje i dowiaduję się o plusach i minusach.
Jeśli chodzi o poszukiwania to pisałam o parterówkach z 3 sypialniami i 1 gabinetem, bo z poddaszem takich domów jest akurat bardzo dużo. Ale rozważania dotyczyły w powyższych postach domu parterowego na małej działce, bo taka padła tu sugestia :)

W ostatnim poście pytałam o ekonomiczność wysokiego stropu, lub jego braku przy stromym dachu, ale chyba nikt tu tak nie budował.

A TY jaki projekt wybrałaś?

Marcin34_Śl
31-10-2017, 09:05
zazman,

jeśli chcesz dom z 4 pokojami i masz mała działkę - to tylko z poddaszem, jesli dodatkowo masz dach 37 stopni to praktycznie wybór już dokonany.

Wysoki strop/antresola wygląda fajnie, ale to chyba jedyny plus. Minusy to zdecydowanie większa kubatura do ogrzania, większa pracochłonność przy zabudowie kg (trzeba mieć rusztowania) i jesli w połaci jest okno to też utrudniony dostęp

zamzam
31-10-2017, 09:20
zazman,

jeśli chcesz dom z 4 pokojami i masz mała działkę - to tylko z poddaszem, jesli dodatkowo masz dach 37 stopni to praktycznie wybór już dokonany.

Wysoki strop/antresola wygląda fajnie, ale to chyba jedyny plus. Minusy to zdecydowanie większa kubatura do ogrzania, większa pracochłonność przy zabudowie kg (trzeba mieć rusztowania) i jesli w połaci jest okno to też utrudniony dostęp

Dziękuję za konkretną odpowiedź, rozwiałeś moje wątpliwości, co bardzo mi pomogło. Właśnie często coś, co się podoba jest nie do końca funkcjonalne :)

Wojak65
31-10-2017, 11:48
Dziękuję za konkretną odpowiedź, rozwiałeś moje wątpliwości, co bardzo mi pomogło. Właśnie często coś, co się podoba jest nie do końca funkcjonalne :)

zamzam szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj. Projektów w necie jest setki tysięcy i od dobrze wybranego projektu będzie zależało w późniejszym etapie wszystko. Od tego jak dom zostanie usytuowany na małej działce, po koszt jego budowy, skończywszy na późniejszych kosztach jego użytkowania.
A to czy ma być z poddaszem czy parterówka to pierwsze i podstawowe pytanie dla Ciebie :)
Tutaj na forum każdy z nas może jedynie potwierdzić jakie widzi +/- każdego z projektów ale nikt z nas nie będzie w nim mieszkał z Tobą :no:

zamzam
15-11-2017, 17:44
Na fali poszukiwań proszę Was o opinie na temat projektu: Cirilla II (http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/)
Rodzina 2+1

Na pierwszy rzut oka:
- Połączenie pokoju na górze (10.3) z garderobą jako sypialnia rodziców
- Usunięcie okna w garderobie
- Powiększenie garażu
- Reorganizacja garderoby i pomieszczenia gospodarczego na dole - jakieś strasznie nieustawne ;)

http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r1_l.jpg
http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r2_l.jpg

Działka jest tak usytuowana względem stron świata:
https://zapodaj.net/images/918fb4c966f65.png

Kemotxb
15-11-2017, 18:08
Pokoje na poddaszu bardzo małe, biorąc po uwagę skos hm będzie ciasno, dużo okien dachowych (czyt bezużytecznych), taras na dachu garażu hm będzie trudny do uszczelnienia czytaj kosztowny, łazienka na poddaszu hm sedes wanna bidet będziesz sobie głowę tłukł o skos. Układ drzwi w pom gosp i wiatrołapie hm to plątanina ciężko będzie wyjść ;)

zamzam
15-11-2017, 19:19
Pokoje na poddaszu bardzo małe, biorąc po uwagę skos hm będzie ciasno, dużo okien dachowych (czyt bezużytecznych), taras na dachu garażu hm będzie trudny do uszczelnienia czytaj kosztowny, łazienka na poddaszu hm sedes wanna bidet będziesz sobie głowę tłukł o skos. Układ drzwi w pom gosp i wiatrołapie hm to plątanina ciężko będzie wyjść ;)

Dzięki bardzo za uwagi.
- nie chcemy tarasu, sam garaż
- pokojem dziecięcym na górze byłby ten 13m2 pow. użytkowej, wydaje mi się to wystarczająco, bo sypialnię rodziców połączyłabym z garderobą
- łazienka masz rację, trochę nieustawna
- plątanina w pom. gospodarczym na dole - no właśnie, kicha :D

Może ktoś coś jeszcze podpowie :)

Kemotxb
15-11-2017, 19:50
Czymś musisz przykryć dach garażu i nie zawsze da się to zrobić jako dach płaski albo jednospadowy. Przy jednospadowym skośnym od ściany zasłonisz okno w pokoju na poddaszu i pokój ów będzie miał jedno w suficie to za mało, dach płaski hm nie zawsze MPZP na to pozwala.

zamzam
15-11-2017, 20:30
Czymś musisz przykryć dach garażu i nie zawsze da się to zrobić jako dach płaski albo jednospadowy. Przy jednospadowym skośnym od ściany zasłonisz okno w pokoju na poddaszu i pokój ów będzie miał jedno w suficie to za mało, dach płaski hm nie zawsze MPZP na to pozwala.

Dach garażu może być płaski, sprawdzone w MPZP i gminie. Natomiast dach główny musi mieć nachylenie 35+.

Kemotxb, oglądam Twój projekt "Przy Głogowej". Jak się sprawdza mały salon z jadalnią? Celujemy w powierzchnię +/- 30m2 na te pomieszczenia, ale ciekawa jestem Twojej opinii :)

Kemotxb
15-11-2017, 20:49
Mały salon średnio się sprawdza, ale mnie na tym nie zależało, mogłem zrezygnować (i nadal mogę) z dodatkowego pokoju na parterze przez co powiększę salon o prawie 11 mkw. Jeśli żyjesz (i Twoja rodzina też ) w salonie to pasuje mieć większy.

Elfir
15-11-2017, 22:11
ja bym jednak bardziej ukryła kuchnię i toaletę:
https://images81.fotosik.pl/903/19316f2588343dfagen.jpg

zamzam
16-11-2017, 23:26
Dziękuje Elfir, ciekawie to wymyśliłaś :)

Redakcja Muratordom
17-11-2017, 09:53
Wszystkich, którzy zastanawiają się nad wyborem projektu domu, zapraszamy do Szkoły Muratora! Nasi redaktorzy i eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat doboru projektu, a także o finansowaniu, organizacji i technologiach budowy.

Szkoła Muratora - już jutro, 18 listopada. Wstęp wolny! Zachęcamy do rejestracji:
http://muratordom.pl/szkola-muratora/#utm_source=Forum&utm_medium=Bocianki&utm_campaign=Szko%C5%82a%20Muratora

moniss
17-11-2017, 10:55
Na fali poszukiwań proszę Was o opinie na temat projektu: Cirilla II (http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/)
Rodzina 2+1

Na pierwszy rzut oka:
- Połączenie pokoju na górze (10.3) z garderobą jako sypialnia rodziców
- Usunięcie okna w garderobie
- Powiększenie garażu
- Reorganizacja garderoby i pomieszczenia gospodarczego na dole - jakieś strasznie nieustawne ;)

http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r1_l.jpg
http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/cirillaII/cirillaII_r2_l.jpg

Działka jest tak usytuowana względem stron świata:
https://zapodaj.net/images/918fb4c966f65.png

Ładny domek :)
Co ja bym zmieniła w tym projekcie, to:
- likwidacja wszystkich okien połaciowych (drogie, a najwięcej ciepła przez nie ucieka, często się zdarza, że są źle zamontowane = kłopoty)
- w łazience na poddaszu zrobiłabym okno w ścianie szczytowej
- wydłużyłabym bieg schodów na poddaszu aby uzyskać pełny spocznik (drzwi w łazience do przesunięcia)
- pozbyłabym się większości kominów, czyi wentylacja mechaniczna i ogrzewanie nie wymagające komina (lub gazowy kocioł kondensacyjny z krótkim kominem przez ścianę)
- wejście do pomieszczenia gospodarczego przez wiatrołap (drzwi wiatrołapu vis-à-vis garażowych)
Szkoda, że na stronie brakuje rysunków szczegółowych, bo można by pokusić się o wrzucenie wc pod schody (przydałby się tam też prysznic). Wiatrołap zostałby przesunięty w miejsce wc, a pom. gospodarcze zajęłoby część obecnego wiatrołapu.

emte77
20-11-2017, 00:12
Szanowni Forumowicze!
Piszę z prośbą o komentarze dot. mojego wstępnego wyboru projektu domu.

Moja działka ma rozmiary 26x38 m, w układzie północ-południe (dłuższym bokiem), wjazd od północy.
Przy wyborze projektu kierowałem się następującymi kryteriami:
1. na parterze dodatkowy pokój, który mógłby służyć za gabinet, lub później sypialnię.
2. kuchnia od strony drogi, salon od strony ogrodu,
3. dwustanowiskowy garaż w całości lub częściowo w bryle domu,
4. na piętrze 4 pokoje oraz pralnia,
5. nowoczesny charakter, przeszklony parter od strony ogrodu (południa).

Po godzinach spędzonych na poszukiwaniu (wyłącznie zza ekranu pc) najbardziej podoba mi się projekt PORTO w wersji lustrzane odbicie
https://www.tooba.pl/projekt-domu-Porto-TCK-145

Co sądzicie o tym projekcie?
Czy konstrukcja domu zawiera jakieś pułapki, np. na etapie budowy lub późniejszego użytkowania/funkcjonalności?
Czy kosztorys wydaje się racjonalny?

Innym pomysłem jest znalezienie domu, który ma kalenicę równoległą do drogi. Dom mógłby mieć zatem maks. 19 metrów szerokości...

Z pozdrowieniami
emte

Marcin34_Śl
20-11-2017, 08:22
Ile członków rodziny? Przy rodzinie 2+2 jedna łazienka na poddaszu to mało
Ja przy tej działce szukałbym domu z kalenicą równoległą, bo działka ma 26 m szerokosci a dom tylko 13.
Przy tym domu zostanie Tobie mało ogrodu, bo dom ma prawie 17 m długości + 5-6 m przed wjazdem + 2-3 m tarasu i zostaje około 13-14 m na ogród.

emte77
20-11-2017, 20:41
Dziękuję za komentarz. Rodzina 2+2.

Hazo
24-11-2017, 08:47
Witam,
fajnie sie Was czyta. świetny wątek.
od razu do rzeczy. mam działkę w mieście pięknym Wrocławiu. Mała ale ustawna - 527 metrów, 20 szer x 26 głęboka. wjazd od zachodu, od południowej strony stoi wysoki (3 piętrowy) budynek sąsiada :sick:.
Warunki Zabudowy to niestety: 30 stopni, gzyms max 5,5 npt (sic!), powierzchnia zabudowy 30%, dach dwu lub wielospadowy, linia zabudowy 5m od granicy dzialki.
Funkcje bogate są wymagane -> żona:rolleyes: - min. 5 pokoi (3ka dzieci), najlepiej garaż 2 stanowiskowy, najlepiej pokój gościnny, salon od poludniowego zachodu (od frontu/sąsiada).

Szukam projektu gotowego, ale wygląda na to że przy takich ograniczeniach jestem skazany na indywidualny.
Garaż 2 stanowiskowy się nie mieści. Do tego musi być cofnięty bo stawianie go w granicy działki (5m) jest niepraktyczne.
Myślałem o domu z pełnym piętrem ale ogranicza mnie ta wysokość gzymsu.

Czy ktoś ma pomysł jak obejść warunek wysokości gzymsu? Może podsypać teren przed wejściem/tarasem od frontu? da mi to też wyższą część ogrodową.
Czy dom z podpiwniczeniem (max 1,5 metra poniżej teren) to jest o wiele większy wydatek niż dom z dostawionym garażem (gdzie dochoodzą koszty elewacji, ocieplenia, zadaszenia)?
czy dach pulpitowy przy kącie 30 stopni ma sens?
Wszystkie domy w okolicy to wysokie i wąskie budyniki ze stromymi dachami z dużym okapem. są też pulpitowce dwuspadowe.
Do tej pory wpadły mi w oko:
http://www.projektstodola.pl/stodola-m/ - ciekawy pomysł na zagospodarowanie działki z wjazdem od zachodu, odsunięcie się z budynkiem max na północ działki (od wysokiego sąsiada). garaż oddzielna bryła. reszta do ewentualnej przeróbki pod siebie (większa ilość pokoi na piętrze itp). Minus - niski budynek, garaż zasłania słońce od południowego zachodu, nie jest to budynek z pełnym piętrem:)
https://www.mgprojekt.com.pl/riwiera-2 - znam ograniczenia tego projektu (1czy garaż w bryle, kibel na salon, duże hole) ale układ względem stron świata jest idealny i jest to dom piętrowy. 2 pokoje na górze z ekspozycją południowo zachodnią. pustka nad jadalnią w ciemnym kacie działki (wysoki sąsiad). dodbudował bym wiatę i mogę z tym żyć. ale wysokość gzymsu zupełnie się nie zgadza:confused: (dach też, ale 5% wygląda że można podnieść)
http://www.slonecznedomy.pl/projekty/pag-a
to niezła opcja, ale niebezpiecznie zbliżam sie do wysokiego sąsiada, mam mniej pokoi, za to garaż ładnie wkomponowany (cofnięty z zadaszeniem pod drugie auto). pokoje są małe, ale mogę przedłyżć dom o 2 metry.
to z kolei jest typowy dom z mojej ulicy, tyle że one są węższe i jeszcze podpiwniczone;)
https://www.extradom.pl/projekt-domu-ares-BSE1027

czy ktoś będzie coś w stanie doradzić? w szczególności w odpowiedzi na moje pytania?
dziękuje

Marcin34_Śl
24-11-2017, 10:11
Hazo,

ograniczeń dużo a działka mała...
Zapomnij o dwóch pełnych piętrach z gzymsem 5,5 m, ja miałem z WZ 6 m i tez było ciężko się zmieści nie zmieniają wysokości do niskiego piętr 2,5.
Masz niewielką działkę, więc nawet jakbyś zmieścił tam dom typu Riwiera to będzie t kiepsko wyglądało - to sa domy na działki od 1000m2.
Wymagania żony dosyć bogate (dom na 250m)... a bardzo mała jest powierzchnia zabudowy... jeśli urzędnicy wliczają w to tarasy i kostke to nie wiem jaki domek można tam postawić. Pozostaje Tobie tylko dom z poddaszem, dach dwuspadowy lub kopertowy, dom w kształcie kwadratu o wymiarach około 10 na 10, minimalna odległości od wjazdu 6 m.

Elfir
24-11-2017, 14:55
moim zdaniem tylko piwnica (i garaż w piwnicy) ma sens.

Hazo
24-11-2017, 19:12
Hazo,

ograniczeń dużo a działka mała...
Zapomnij o dwóch pełnych piętrach z gzymsem 5,5 m, ja miałem z WZ 6 m i tez było ciężko się zmieści nie zmieniają wysokości do niskiego piętr 2,5.
Masz niewielką działkę, więc nawet jakbyś zmieścił tam dom typu Riwiera to będzie t kiepsko wyglądało - to sa domy na działki od 1000m2.
Wymagania żony dosyć bogate (dom na 250m)... a bardzo mała jest powierzchnia zabudowy... jeśli urzędnicy wliczają w to tarasy i kostke to nie wiem jaki domek można tam postawić. Pozostaje Tobie tylko dom z poddaszem, dach dwuspadowy lub kopertowy, dom w kształcie kwadratu o wymiarach około 10 na 10, minimalna odległości od wjazdu 6 m.
Tu jest piętrowiec, który po delikatnym obniżeniu cokołu się mieści. https://www.mgprojekt.com.pl/helios
oczywiście to jego jedyna zaleta.
ulica jest mocno zabudowana, zwarta/wysoka zabudowa, działki zabudowane na maxa. więc myśle nawet Riviera by się tam odnalazła.
Co do powierzchni zabudowy - nie jest źle, zawsze można zrezygnować z podparcia/tarasu:rolleyes:

Hazo
24-11-2017, 19:18
moim zdaniem tylko piwnica (i garaż w piwnicy) ma sens.

a taki koszt piwnicy to realnie o ile więcej wypada? wiadomo koparka, fundamenty, strop nad piwnicą. z drugiej strony mniejsza powierzchnia zabudowy, mniej elewacji, ścian do ocieplenia, dachu do zadaszenia

Elfir
24-11-2017, 19:25
to jest normalna kondygnacja i tak trzeba liczyć. Ale przynajmniej możesz tam nawet przenieść gabinet (z dużymi doświetlami), jak tu:
http://ladnydom.pl/czterykaty/5,57640,15543582.html?i=6

przynajmniej miałbyś na tej działce minimum ogródka.

Hazo
24-11-2017, 20:02
Fajnie. Pokazuje mi, że myślę stereotypowo. To jest argument za projektem indywidualnym i piwnicą. tylko muszę to jeszcze dobrze policzyć

Elfir
24-11-2017, 20:41
Zmniejszy ci się powierzchnia fundamentów i powierzchnia dachu, ale dojdzie koszt jednej kondygnacji i schodów.
Taniej nie będzie, ale budować dom praktycznie tylko z wąskimi, zacienionymi cały dzień pasami przejścia dookoła zamiast ogrodem? To czym to się różni od dużego mieszkania? W mieszkaniu na ostatnim piętrze taras miałby więcej prywatności i słońca.

Pablikos
04-12-2017, 09:57
Witajcie,

Szukamy projektu idealnego ;)
Jeśli chodzi o domowników to jest nas 2 + dodatkowa osoba w drodze :) Docelowo może nas być 2+2 lub 2+3, dlatego szukamy domu z 4 sypialniami. Ewentualnie 3 sypialnie + gabinet.

Szukamy prostego w budowie domu, bez garażu. Budżet myślę, że do 350 000. Działka ma wjazd od wschodu (lekko na północ).
Działka jest dość duża więc raczej parterówka ze względu na koszty i wygodę. Mimo poddasza nieużytkowego nie chcę stropu drewnianego, więc to może podrożyć nieznacznie koszty.
Ogrzewanie prąd, gaz lub PC. Kwestia jak wyjdzie OZC i wyceny poszczególnych systemów.

Nasi faworyci:

Z376 35 https://z500.pl/projekt/1212/Z376_35,wariant-z376-z-katem-nachylenia-dachu-35-stopni-4-sypialniami-do-110m2.html - bardzo dobry układ pomieszczeń, do zmiany okna w sypialniach na zwykłe zamiast balkonowych, likwidacja zadaszonego tarasu, myśleliśmy również o zmianie kąta dachu na 30*. Nie wiem jak z salonem, czy szerokość 5,3m nie będzie za mała na wygodne ustawienie stołu i wypoczynku. Może poszerzenie domu o powiedzmy 70 cm pozwoli na wstawienie większej kanapy?

Domena 6 https://www.domenadom.pl/produkty/368/domena-106-.html Podoba nam się bardzo duży salon, martwi wyrzucone na drugi koniec domu niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Ze zmian to tak jak wcześniej okna w pokojach, strop i może kąt dachu?

Arosa https://lipinscy.pl/projekt/arosa i https://lipinscy.pl/projekt/arosa-ii Tutaj widzielibyśmy szerokość domu z projektu arosa II z układem pomieszczeń jak w wersji podstawowej. Duży salon, ale wolelibyśmy bliżej TV i szerszy.

Z67A https://z500.pl/projekt/835/Z67_A,parterowy-dom-z-piecioma-pokojami/dane-ogolne.html Na plus ładny wygląd, dobra wielkość pomieszczeń, no może poza pom. gospodarczym. Minus to jeden pokój gorzej doświetlony oraz brak okna chociaż w głównej łazience.

Czytam forum od dłuższego czasu i wiem, że można zyskać wiele cennych wskazówek. Liczę na pomoc w wyborze i uwagi co do przesłanych projektów :)

Elfir
04-12-2017, 11:24
Ta domena jest obiecująca. tylko zamienić drzwi balkonowe na normalne okna w sypialniach, przez co pokoje będą ustawniejsze.
Jasne, sypialnie nie są duże, ale przy takim budżecie nie ma co szaleć z pow. domu. Za to zaletą jest prysznic w osobnej łazience.
Zlikwidowałabym spiżarkę by wstawić do wiatrołapu dużą szafę. Przy takich rozwojowych planach przyda się dużo miejsca na kurtki i buty.
Natomiast strych jest niepotrzebnie wielki, jak na parterówkę.

Arosa jest podobna, ale salon mniej ustawny.
Może warto poprzestawiać ścianki by upodobnić układ do domeny?
Natomiast widzę, że ocieplenie jest ekonomicznie zaplanowane na stropie a nie w połaciach.

Skoro działka jest duża, to może dom obrócić o 90 stopni?

Pablikos
05-12-2017, 14:27
Elfir dziękuje za odpowiedź.
W domenie nie pasuje mi trochę mikroskopijne pomieszczenie gospodarcze w dodatku na drugim końcu domu.
Można by je przenieść w miejsce pralni, ale dalej pozostaje tak samo małe.
Z376 ma to lepiej rozwiązane, ale wydaje mi się minimalnie za mały. Poszerzenie go o 50-70 cm pozwoliłoby na nieznaczne powiększenie salonu, pokoi, poszerzenie korytarza (1,09m to chyba trochę mało?) Tylko tak się zastanawiam czy zmiana stropu, poszerzenie, może zmniejszenie kąta dachu (30* lub nawet 25*) nie wyjdzie podobnie co projekt indywidualny...

Elfir
05-12-2017, 17:19
wyjdzie.
Chcesz powiększać mały dom - od razu poszukaj sobie projekt większego domu po prostu :)

Albo pogódź się z tym, że przy małym budżecie można wybudować jedynie mały dom z małymi pomieszczeniami.

pandawidek
12-12-2017, 08:52
Razem z narzeczoną jesteśmy na etapie szukania projektu domu. Po przeglądnięciu kilkuset projektów, kilku katalogów i niezliczonej ilości stron internetowych z projektami, a także dzienników budowy już wiemy co chcemy, przynajmniej tak nam się wydaje  . Działkę mamy mniej więcej kwadratową 34x34m z wjazdem od zachodu (printscreen działki z wymiarami w załączniku i z zachowaniem stron świata). Na pewno ma być to dom o prostej bryle bez żadnych udziwnień, z poddaszem użytkowym (3 pokoje na piętrze i pokój/gabinet na dole z racji, że budowę będziemy chcieli podzielić na 2 etapy, a pokój bez schodów przyda się na starość) z garażem dwustanowiskowym (bez pomieszczeń nad garażem). Jakiś czas temu spodobał nam się projekt Armanda, ale po przemyśleniach stwierdziliśmy, że nie potrzebujemy aż tak dużej powierzchni, a większa powierzchnia to większe koszty budowy, utrzymania i więcej sprzątania :) Okazało się, że projekt występuje w trzech wariantach XS (116m po podłodze) , mała (132m po podłogach) i "zwykła" Armanda (150m po podłogach). Najbardziej odpowiadał nam metrażowo XS, ale po odpaleniu programu z projektem i pobawieniu się w nim nie udało nam się zmieścić garderoby na piętrze, na której nam zależało. Ostatecznie stanęło na projekcie Armanda mała bis https://www.extradom.pl/projekt-domu-armanda-mala-bis-WOK1054 tutaj udało się zmieścić na piętrze garderobę, a także chcielibyśmy usunąć okna dachowe i zamiast nich zastosować większe okna w szczytach i dobudowanie garażu dwustanowiskowego (garaż z płaskim dachem do wysokości okien w ścianach szczytowych, jeśli nie da rady to potraktować go jako taras). W ostatnim tygodniu znaleźliśmy projekt Tamarillo, który wydaje nam się, że ma lepsze rozmieszczenie i już niektóre zmiany, które chcieliśmy zrobić są tam naniesione. Jedyne zmiany jakie trzeba zrobić to usunąć pomieszczenia nad garażem (zrobić garaż z płaskim dachem ewentualnie taras) i powiększyć garaż, żeby był dwustanowiskowy i na szerokości całego domu, żeby z tyłu zrobić pomieszczenie gospodarcze. Link do projektu https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-g1-WOF1095 lub opcja z innym ułożeniem https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-2-WOF1073 wtedy na 100% balkony byłyby przerobione na balkony francuskie, żeby zlikwidować niepotrzebne mostki termiczne, a garaż byłby „po prawej stronie domu”, bo tam i tak nie są zaplanowane okna. Jesteśmy otwarci zarówno na każdą sugestię oraz propozycję innego projektu z góry dziekujemy.402909

Elfir
12-12-2017, 11:50
Amanda - w kuchni jest błędny trójkąt roboczy. Chyba, że ustawicie lodówkę w miejsce stolika śniadaniowego.
Wasz garaż nie będzie miał połączenia z domem.

Tamarillo - w pokoju na parterze zmieści się biuro, ale jak będziecie chcieli na dole zamieszkać to nie wejdzie tam sensowne łózko dla dwóch osób i szafa.
Schody zabiegowe :(
Spiżarka jest tak mikroskopijna, że lepiej ją zlikwidować

Czym chcecie grzać?
Bo jak wybierzecie nowoczesną formę ogrzewania to odpada konieczność robienia wielkiej kotłowni.

pandawidek
12-12-2017, 12:02
Dziękuję Elfir za odpowiedź.

Armanda - spiżarka do zlikwidowania i przez to powiększenie kuchni wchodziło w rachubę, a zarazem lekkie przemeblowanie. Wejście do garażu byłoby przez pokój gospodarczy - zrobienie dodatkowych drzwi.

Tamarillo - masz rację, łóżko 160 i jakaś mini szafka jedynie tam wejdzie. Spiżarka do likwidacji na rzecz kuchni.

Wstępnie plan jest na ogrzewanie gazem (gaz idzie w rogu działki), rozważamy też powietrzną pompę ciepła, ale to jedynie ma sens w przypadku gdy uda się załapać na jakieś dopłaty z gminy.

Jeśli ktoś ma w głowie jakiś inny projekt to chętnie go rozważymy - przez weekend pewnie czeka nas kolejne przeglądanie projektów - może coś nowego znajdziemy, aczkolwiek Tamarillo cały czas wydaje się dobrą opcją.

Elfir
12-12-2017, 12:44
zobacz projekt domu "prosty" od domy z wizją.
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/prosty-1
Trzeba by skorygować układ okien, by dostosować do warunków świetlnych na waszej działce.
Można też pomyśleć o zamianie miejscami kuchni i salonu.
Zaleta to oddzielenie sypialni rodziców od sypialni dzieci.

Albo zamówić indywidualny na tej bazie.

Agjantom
12-12-2017, 13:18
Pandawidek, zobacz projekt Bruno 2 PS - jest większy ale dzięki temu gabinet na dole ma normalną wielkośc. 402918

Agjantom
12-12-2017, 13:25
albo zobaczcie na garaz w bryle
https://www.extradom.pl/projekt-domena-202-a-WRW1306

pandawidek
13-12-2017, 10:23
Dziękuję Agjantom za propozycje, ale Bruno jest sporo większy, a garaż w bryle odpada.

Elfir - pobawiłem się z projektem Tamarillo i wydaje mi się, że sprawa małego pokoju na dole jest do rozwiązania przy zlikwidowaniu spiżarki.
Opis zmian - 1 - ścianka przesunięta w stronę wiatrołapu, żeby zmieścić szafę w gabinecie/pokoju na dole.
2 - usunięcie spiżarki, a przez to zrobienie miejsca na szafe i jakieś półki w wiatrołapie, żeby wszystko miało ręce i nogi ściana przy drzwiach wejściowych wyprostowana.
3- pozostała część spiżarki przeszłaby do kuchni.
4 - powiększony garaż na 2 stanowiska i usunięcie pokoju/strychu na górze nad garażem - zrobienie dachu na wysokości parteru.

Ze schodami chyba niestety nie jestem w stanie nic zrobić...

402973402974

Elfir
13-12-2017, 10:31
Zmieniłeś układ ścian nośnych - architekt musi przeprojektować konstrukcję. pomyśl jednak o projekcie indywidualnym.

Garaż nadal nie ma połączenia sensownego z domem (czyli przez wiatrołap). Lepiej byłoby sypialnie zrobić od ogrodu a kotłownię przechodnią od frontu, byłaby łącznikiem garaż-wiatrołap.

pandawidek
13-12-2017, 10:39
Czyli pomysł jest, najlepiej zrobić indywidualny pod siebie, bo i tak ilość zmian plus zakup gotowego wyjdzie niewiele mniej, a poza tym tak jak mówisz - przesunąłem ścianę nośną... ale papier przyjmie wszystko ;)

Nam najbardziej odpowiada taki rozstaw jak mówisz, a metraż też jest wystarczający. Poszukamy jeszcze, jak nic sie nie znajdzie to indywidualny zrobimy.

Dzięki za rady

Elfir
13-12-2017, 12:57
przy robieniu indywidualnego nie narzucaj z góry architektowi "chcemy coś takiego". Daj mu się wykazać. Najwyżej możesz powiedzieć, że rozważałeś taki projekt, jako zbliżony do twoich oczekiwań.

To projekt:
http://www.domy-walczak.pl/projekt-domu-w90-prosty-w-budowie-projekt-domu-na-planie-prostokata-i-z-poddaszem-dla-4-5-osobowej-rodziny-poddasze-to-czesc-nocna-zaprojektowano-trzy-sypialnie-i-ogolnodostepna-lazienke.html

http://www.domy-walczak.pl/Images/projekty-domow/46_w90/w90_plan.jpg

Można dogadać się z biurem czy na podobnej bazie nie zaprojektowaliby czegoś w tym kierunku:

https://images83.fotosik.pl/936/8914fbc87b91d737gen.jpg

Albo zupełnie coś innego :)

Elfir
13-12-2017, 13:18
Mozna pomysleć tez o parterówce, jeśli MPZP pozwala:

https://images82.fotosik.pl/938/8ba55e16958508c2gen.jpg

ziutek017
13-12-2017, 17:55
Witam ponownie,
Prośba o wydanie opinii na temat moich zmian w projekcie Dom w santolinach Archon rysunek po prawej)
Oto moje zmiany (rysunek po lewej): chciałbym powiększyć pokoje nr 12 i 13 poszerzając dom oraz w miejscu pokoju obok sypialni przenieść łazienkę oraz pralnię.
Dziękuję za opinie. 402997

Elfir
13-12-2017, 19:48
masz wjazd od południa?
Nie przeszkadza ci przejście do garażu przez część nocną? Do wiatrołapu po kurtki i buty a potem bieg do samochodu w garażu?

ziutek017
13-12-2017, 20:48
Mam wjazd od wschodu, na wprost garażu. Wychodząc do pracy, będę zazwyczaj wychodził z kuchni, więc wiatrołap "po drodze". Niestety mam taki układ działki, że albo taki garaż albo dom bez garażu i wtedy budynek obok domu.
Dziękuję za każde opinie i czekam na kolejne.

pandawidek
14-12-2017, 08:15
przy robieniu indywidualnego nie narzucaj z góry architektowi "chcemy coś takiego". Daj mu się wykazać. Najwyżej możesz powiedzieć, że rozważałeś taki projekt, jako zbliżony do twoich oczekiwań.

To projekt:
http://www.domy-walczak.pl/projekt-domu-w90-prosty-w-budowie-projekt-domu-na-planie-prostokata-i-z-poddaszem-dla-4-5-osobowej-rodziny-poddasze-to-czesc-nocna-zaprojektowano-trzy-sypialnie-i-ogolnodostepna-lazienke.html

http://www.domy-walczak.pl/Images/projekty-domow/46_w90/w90_plan.jpg

Można dogadać się z biurem czy na podobnej bazie nie zaprojektowaliby czegoś w tym kierunku:

https://images83.fotosik.pl/936/8914fbc87b91d737gen.jpg

Albo zupełnie coś innego :)

Projekt, który zaproponowałaś wyglada dobrze :) Jednak znowu siedliśmy do projektów i udało się znaleźć coś takiego:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-baset-WRL1012?gclid=EAIaIQobChMIwdXkwt2H2AIViRQbCh1Z8g9_ EAEYASAFEgKYePD_BwE
po dobudowaniu garażu i zrobieniu z dwóch garderób na górze jednej - wydaje się, że będzie spełniał wszystkie wymagania, no poza schodami zabiegowymi.

Marcin34_Śl
14-12-2017, 10:48
pandawidek,

schody - niewygodne
garderoba - ścianka kolankowa ma 95 cm więc tych szaf po ścianką praktycznie nie będzie, ja bym zrezygnował z garderób i zrobił tam normalne szafy zabudowane żeby wykorzystać wysokość. Szafy co prawda kosztują, ale będzie więcej powierzchni, odchodzą koszty drzwi itp
salon - bardzo mały, 24 m2 na salon i jadalnie to bardzo mało. Na tym projekcie Baset 1 wyrysuj Sobie prawidłowe wymiar mebli tj. stołu i kanapy to zobaczysz jak mało miejsca zostanie(na rzucie stół i kanapa to mają z 1,5-1,6 m chyba). Niewygodnie jest jak ciąg komunikacyjny na taras odbywa się przed telewizorem.
Ogrzewanie i wentylacja - jakie będą? Bardzo dużo miejsca na poddaszu zajmują ciągi wentylacyjne, szczególnie w łazience. Wanna przy sciance kolankowej 0,95 cm i bez okna dachowego - będzie niewygodnie. Będziesz musiał odsunąc wannę albo zmniejszyć łazienkę i podnieść ściankę kolankową.

Elfir
07-01-2018, 15:47
Niestety, tak też bywa.
Wpisz go na czarną listę swojego regionu.
***
Nie wiem, jak było w twoim przypadku, ale wybierając architekta jedynie po cenie usługi, to trzeba, niestety mieć trochę wiedzy budowlanej i bardzo skonkretyzowane oczekiwania.
W przeciwnym wypadku wybierać tylko po poleceniach.

garage1
21-01-2018, 16:50
Witam. Proszę o pomoc w wyborze projektu domu. Na placu "boju" pozostały nam 2 projekty, działka duża (5000m2) w kształcie prostokata szerokość ok 26m z linią brzegową od północy. Będziemy w nim mieszkali sami, ewentualnie wnuki na wakacje :) Ogrzewanie pompa ciepła + rekuperacja.
W tym projekcie na duży plus wysoki salon co nam się bardzo podoba, niestety mały salon i brak zadaszonego tarasu to duzy minus.
https://www.archeton.pl/projekt-domu-mikrus_bk_1524_opisogolny

Natomiast ten projekt ma chyba wszystko co nam by pasowało,trochę wieksze pokoje, ładnie zadaszony taras, większy salon. WC prawdopodobnie do przerobienia moze na małą pralnie.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-gabriel-ps-WRW1205?gclid=EAIaIQobChMIoZGS27Do2AIVMTPTCh0qOw3-EAAYASAAEgJPkPD_BwE

No i tak walczymy z żona który wybrać, ja jestem za tym pierwszym, natomiast żona za drugim Bardzo proszę o opinie który wybrać, może jest więcej minusów których my nie widzimy
Serdecznie Pozdrawiam

Marcin34_Śl
21-01-2018, 18:05
Obydwa domy mają ten minus, że garaże są na drugim końcu domu, czyli jak wracasz z zakupów do cały dom musisz przejść żeby zanieść zakupy do kuchni...albo idziesz do wiatrołapu po kurtki i buty i cały dom musisz przejść do garażu. Bez sensu. Najlepsze rozwiązania to jednak przejscie do garażu przez wiatrołap.

Mikrusa to być wogóle odrzucił, bo to za mały dom. Pokoje dzieci/wnuków po 9 m2, nawet widać na rzucie że tam nie ma miejsca na nic, na zabawę itp. Salon również bardzo malutki. Jak coś to można jeden pokój przeznaczyć na sypialnię dla wnuków a drugi na zabawę.Zadaszenei tarasu to nie problem, można spokojnie zrobić teraz wedle zyczenia, tym bym się nie przejmował/

Jeśli nie ma miejsca na garderobę to trzeba wybrać projekt z dużą szafą w wiatrołapie

namira
22-01-2018, 08:24
Jak dla mnie to zdecydowanie Gabriel - bardzo fajny dom,super taras,odpowiedni metraż pokoi,ja zastanowiłabym się nad zamianą drzwi tarasowych w jadalni na okno,wc bym zostawiła,pralnio-suszarnię zrobilabym w pomieszczeniu gospodarczym.Zakupami się nie przejmuj,nie znam nikogo kto z każdymi zakupami wjeżdżałby do garażu,zresztą dla dwóch osób nie trzeba codziennie robić jakiś mega zakupów,u nas auta parkujemy do garażu zazwyczaj wieczorem,życzę dokonania dobrego wyboru,pozdr...

Elfir
22-01-2018, 12:31
Wchodzenie do garażu przez część sypialnianą dla mnie dyskwalifikuje projekt (podobnie jak toaleta z wejściem z salonu.

garage1
22-01-2018, 19:24
Dziękuje bardzo za opinie, zostanie Gabriel, szukamy projektu już miesiąc i nie możemy znaleźć takiego który miałby wszystko idealnie rozplanowane.. Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam
Arek

Kaizen
24-01-2018, 11:41
SPAM

MPZP/WZ muszą dopuszczać płaski dach - to bardzo prawdopodobny problem, bo często jest zapisany minimalny kąt ze 30* albo i więcej. Druga sprawa prawdopodobna czy możliwe są dwa pełne piętra, bo inny częsty zapis, to maks parter+poddasze.

#Miszka
24-01-2018, 21:41
Cześć,

Przeczytałem już trochę wątków na start które naświetliły mi sytuacje, ale oczywiście dodały więcej pytań...

Mamy z żoną wybudowanie domu z następującymi założeniami:

- PU 70,80 m2
- raczej z poddaszem użytkowym (ze względu na mniejsze koszty ogrzewania, fundamentów, dachu?)
- jak najniższe koszty eksploatacji przy zakładanym budżecie
- koszt 150 - 200 tys. (ciekawe czy osiągalne)
- ogrzewanie jak najmniej obsługowe

Wstępnie spodobały mi się dwa projekty:
https://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny-wariant-vi,3186,0%2C0.htm#parametry
https://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny,3020,0%2C0.htm

Pierwsze zagadnienie:
Czy jest szansa w takich małych budynkach zmieścić się aktualnych normach budowania (EP<95) dla ogrzewania wyłącznie samym prądem (podłogówka, COP=1)? Bez dodatkowych kombinacji, zmian już po odbiorze technicznym?

Może znacie jakieś projekty pod tego typu grzanie? Bo szukam i większość jest pod paliwa stałe...

Przy powyższym metrażu i budżecie jest realne, że roczne zużycie nie przekroczy 2000/3000zł/ czy nastawiać się na więcej?

Z tego co wyczytałem to skłaniałbym się ku płycie fundamentowej ze względu na akumulacje ciepła i możliwość grzania tylko w nocnej taryfie. Nawet już dostałem wycenę dla 72metrów zabudowy:

Energooszczędna (20 cm ocieplenia EPS): 24.600 zł + 8% VAT
Pasywna (30 cm ocieplenia EPS): 26.800 zł + 8% VAT
Energooszczędna (20 cm ocieplenia XPS): 25.900 zł + 8% VAT
Pasywna (30 cm ocieplenia XPS): 28.700 zł + 8% VAT

Inna sprawa która nie daje aktualnie spokoju na etapie wczesnych koncepcji to kwestia szambo czy oczyszczalnia przydomowa.
Koleżanka z pracy twierdzi, że ktoś z rodziny ma oczyszczalnie i często gęsto na działce da się wyczuć niemiły zapach - czy nie świadczy to złym wykonaniu takowej - czy ten typ tak ma?

Pewnie będzie tego więcej, ale na start może w powyższych kwestiach.

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Kaizen
24-01-2018, 22:10
Przy takim budżecie, to nie zastanawiaj się, czy płyta, czy ława, czy wełna czy styropian - tylko pytaj, co taniej. A i to marne szanse na zmieszczenie się z chociaż częściowym wykończeniem pozwalającym zamieszkać w budżecie z formalnościami, przyłączami itd.

EP na prąd nie wykręcisz w limicie w tak małym domu nawet w domu pasywnym ze względu na CWU. A w mniej niż pasywnym to już całkiem. I tak musisz mieć PCHE to projektant będzie musiał podrasować - kwestia jego kreatywności. Dodałbym panele PV i/lub kozę. Odbiorów praktycznie już nie ma - zgłaszasz i mogą przyjść sprawdzić, mogą nie przyjść. Zawsze możesz powiedzieć, że ekipa od paneli ma nawał roboty i przełożyli termin a koza będzie na jesieni montowana.

Poddasze tylko pozornie jest tańsze. Rób parterówkę z wiązarami (bez tradycyjnego stropu). To znaczące oszczędności. A jeszcze lepiej, jak możesz zrobić dach płaski. To powinno być jeszcze znacząco tańsze.

Generalnie cały czas musisz szukać tańszych opcji i rezygnować z czego tylko się da albo odkładać, co można zrobić później.

Szacowanie kosztów ogrzewania - bez OZC to zgadywanka. Jak zrobisz płytę grzewczą - to masz szansę na bardzo tanie ogrzewanie w G12as w przytłaczającej większości. Taka akumulacyjność pozwoli niewiele prądu na ogrzewanie ciągnąć w droższej strefie. Ale płyta wyjdzie na 99% drożej od tradycyjnych ław. Żeby się upewnić, to musisz zebrać oferty i porównać.

Elfir
25-01-2018, 10:35
tylko do kozy musiałby jakiś komin robić.
Lepiej ściemniać z PV.
Koszt schodów to min. 10 tyś - więc można sobie rozważyć czy na tak małej powierzchni jest sens robić poddasze. Do tego koszt stropów.

W tym projekcie jest nieproporcjonalnie wielki powierzchniowo dach do pow. samego domu.
Jakie masz założenia MPZP na swojej działce?

mku7i
25-01-2018, 11:01
Nie chcę zabijać marzeń, ale budżet niski, a oczekiwania wysokie. Chyba, że nie liczysz w tym wykończenia. Papierologia przed startem budowy to około 10 tysiaków. Dorzucasz do tego płytę za prawie 30 k. Jak będzie parterówka to pewnie jeszcze więcej wyjdzie.
Poczytaj dzienniki budów, znajdziesz koszty. Zerknij do mnie, zobaczysz, że jest wiele wydatków o których nie myśłimy startując z budową, a które robią spora sumę.
Licząc 2500zł/m (co w moim odczuciu przestało być aktualne min. 2 lata temu) wychodzi 200 000 zł. Bez ogrodzenia, podjazdu, ogrodu, papierologii, przyłączy i wykończeniówki. Jak dla mnie brakuje ok 80-100 tys. złotych.

kasia02
26-01-2018, 16:32
Witam :)
Jesteśmy na etapie poszukiwania projektu naszego domu i jak to zwykle bywa w życiu mamy dylemat. Bardzo podoba mi się projekt Pelikan IX w odbiciu lustrzanym ze względu na usytuowanie działki.

https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/Pelikan-ix,936,lustro.html

Pewnie za duży minus będziecie uważali przeszklenia w salonie, ale dla mnie to ogromny plus ze względu na widok z działki na jezioro.Chciałabym poznać Wasze opinie na temat tego projektu.W planach gruntowa pompa ciepła i rekuperacja
Bardzo dziękuje za wszelkie sugestie :)
Pozdrawiam ciepło
Kasia

Elfir
26-01-2018, 17:13
bardzo krótki garaż.
przydałaby się druga toaleta.
brak izolacji termicznej między garażem a domem.


Dobry punkt wyjścia, ale wymaga przemyślanej adaptacji, by nie przepłacać za ogrzewanie.

można pomyśleć o zmianach w tym kierunku:

- zgrupowanie urządzeń wod-kan w jednym miejscu, a sedes nie sąsiaduje z sypialnią
- PC i rekuperator ukryte w szafie na korytarzu.
- przestawienie kominka daje lepsze miejsce na telewizor
- dodatkowa toaleta

https://images81.fotosik.pl/975/bcbda838e13d8f54gen.png

kasia02
26-01-2018, 18:21
Elfir bardzo dziękuję za Twoje cenne uwagi :) Tu bardzo podobny projekt Pliszka IV tylko z 3 pokojami, jesteśmy tylko we dwoje ew. wnuk wpadnie na wakacje., Jest sens robić dodatkową toaletę i pakować się w dodatkowe koszty jeżeli w gościnnym może kilka razy w roku ktoś będzie w nim spał ? Z kominkiem masz racje o ile się na niego zdecydujemy to tak jak radzisz postawimy go w tym miejscu co nam poradziłaś. Przestawienie pokoju i łazienki bardzo mi się podoba :) tylko czy nie będzie zbyt blisko salonu ? :

https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/Pliszka-iv,1314.html

Kaizen
26-01-2018, 18:26
Pewnie za duży minus będziecie uważali przeszklenia w salonie, ale dla mnie to ogromny plus ze względu na widok z działki na jezioro.

I tak dołem musisz to przeszklenie zasłonić, bo nie ma jak ustawić mebli inaczej. Tu jest zdecydowany deficyt ścian, przy których można ustawić meble, a przestrzeni za mało, żeby poustawiać z dala od ścian.

Za takie przeszklenia zapłacisz pieniądze, które Cię pewnie zdziwią, a potem i tak zasłonisz.

Narożne okna to też tylko potencjalne problemy. Zrób normalne okno w jedną stronę.

Pod względem energooszczędności koszmarek. Niespójna bryła, wystający poza mury strop, garaż ogrzewany?

A właśnie. Jak dom miałby być zorientowany względem stron świata i wjazdu?

kasia02
26-01-2018, 18:50
Niestety wjazd od południa, wiem że te przeszklenia finansowo to mały koszmarek, ale czy az tak dużo byśmy zaoszczędzili robiąc na jednej ścianie okna do połowy ? Przepraszam nie umiem wklejać zdjęć ale widok tego salonu u kogoś kto taki wybudował mnie urzekł :) Mam nadzieję ze anula3331 nie obrazi się ze wklejam jej zdjęcia z budowy.O ogrzewaniu jeszcze nie myśleliśmy, jedyne co postanowione to gruntowa PC, działka duża wiec nie ma problemu z ułożeniem rurek.

http://anula3331.mojabudowa.pl/?page=1

Elfir
26-01-2018, 18:58
Ja mieszkam tylko z mężem i wiele razy zdarzyło się, że korzystaliśmy z łazienek w tym samym czasie. Pomyśl o grypie żołądkowej, która potrafi człowieka przyblokować czasem na godzinkę na sedesie.

Oczywiście, jeśli jest piękny widok, to przeszklenia warto robić, nawet, jeśli to na północ.
Tym bardziej jednak warto pomyśleć o doskonałej izolacji, by wyrównać straty ciepła przez okna. A niestety ten projekt tego nie uwzględnia (IMHO ten projekt nie spełnia obecnych standardów energetycznych) i trzeba byłoby go poprawiać w czasie dobrej jakości adaptacji przez ogarniętego architekta.

Natomiast są pewne wymiary dla których fix jest znośny cenowo i takie, powyżej którego cena boli - chodzi o rozpiętości szkła i odporność ramy na odkształcenia.
Ponieważ przy jednym z okien kanapa i tak stoi tyłem, okno spokojnie możne zaczynać się 50-70 cm nad podłogą, bo przecież będzie zasłonięte kanapą.

Kuchnia od południa - może być za gorąco w niej pracować latem.

Kaizen
26-01-2018, 19:40
Niestety wjazd od południa, wiem że te przeszklenia finansowo to mały koszmarek, ale czy az tak dużo byśmy zaoszczędzili robiąc na jednej ścianie okna do połowy ?

Sprawdź. Najlepiej jeszcze przed zakupem projektu poproś o wycenę w dwóch czy trzech salonach.


Przepraszam nie umiem wklejać zdjęć ale widok tego salonu u kogoś kto taki wybudował mnie urzekł :)

Fakt, super wygląda. Przestrzeń... Którą musisz zagracić bo nie ma jak inaczej ustawić mebli. 30m2 salon z jadalnią to maleństwo. IMO takie przeszklenia fajnie wyglądają jak możesz stanąć i przez całą taflę popatrzeć na świat. Czyli nic nie może przy niej stać.
Już na tej fotce z budowy razi mnie ta wanna. A co dopiero jak rozstawisz meble.

Elfir
26-01-2018, 20:01
moim zdaniem nic urody przeszkleniom by nie odebrało, gdyby okno naprzeciw kominka zaczynało się na 50 cm (czyli wysokość kolan).
Albo nawet przesunięte na wysokość stołu.

Działka jest wąska?

kasia02
26-01-2018, 20:38
Dziękuję bardzo za pomoc, zrobimy szeroki fix na wysokość wypoczynku, duże zostanie tylko wyjcie na taras
Działka 5200m2 prawie prostokąt, przy wjeździe ok 40m przy jeziorze ok 20m. Miejsce w którym ma stac dom szerokosc ok 26m
Koszt okien z roletami i bramą garażową to 35 tys wg tego co napisała właścicielka domu

kasia02
26-01-2018, 20:54
405814
405816

Elfir
27-01-2018, 11:28
to zdecydowanie, absolutnie i z premedytacją proponuję poszukać innego projektu. Wielkie przeszklenia można wrysować w każdym.


Coś w tym kierunku:
https://images84.fotosik.pl/975/fcffd97bc99fedd3gen.jpg

Wówczas na jezioro masz widok z salonu, kuchni, łazienki i sypialni. A jednocześnie do salonu wpada światło południowe.

kasia02
27-01-2018, 20:31
Dziękuje Elfir, nie pozostaje mi nic innego tylko szukać dalej
Pozdrawiam serdecznie
Kasia

Elfir
28-01-2018, 14:26
Przykład:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-luna-bez-garazu-WRF1434
i w adaptacji przerobić:
https://images81.fotosik.pl/977/0dc8b5c1254a8539gen.png

Agjantom
29-01-2018, 13:45
Garage1, mi tez wydaje się ze Gabriel PS jest najlepszy z tych. Garaz w tej części domu nie jest zły, akurat dokładnie tak mają moi teściowie i nie narzekają. Porażką są garaze z których wchodzi się bezpośrednio do kuchni. W Gabriel tez widze, ze schody są kreskowane, wiec pewnie jakby ktoś chciał sobie zaadaptować poddasze, też mozna


Witam. Proszę o pomoc w wyborze projektu domu. Na placu "boju" pozostały nam 2 projekty, działka duża (5000m2) w kształcie prostokata szerokość ok 26m z linią brzegową od północy. Będziemy w nim mieszkali sami, ewentualnie wnuki na wakacje :) Ogrzewanie pompa ciepła + rekuperacja.
W tym projekcie na duży plus wysoki salon co nam się bardzo podoba, niestety mały salon i brak zadaszonego tarasu to duzy minus.
https://www.archeton.pl/projekt-domu-mikrus_bk_1524_opisogolny

Natomiast ten projekt ma chyba wszystko co nam by pasowało,trochę wieksze pokoje, ładnie zadaszony taras, większy salon. WC prawdopodobnie do przerobienia moze na małą pralnie.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-gabriel-ps-WRW1205?gclid=EAIaIQobChMIoZGS27Do2AIVMTPTCh0qOw3-EAAYASAAEgJPkPD_BwE

No i tak walczymy z żona który wybrać, ja jestem za tym pierwszym, natomiast żona za drugim Bardzo proszę o opinie który wybrać, może jest więcej minusów których my nie widzimy
Serdecznie Pozdrawiam

Agjantom
29-01-2018, 13:47
projekt MIDAS ale garaz z boku. 406034


Dziękuje Elfir, nie pozostaje mi nic innego tylko szukać dalej
Pozdrawiam serdecznie
Kasia

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-02-2018, 19:07
405814
405816

genialna działka, widok zapiera dech w piersiach :) cały dom " otwierałbym " na ten widok, a doświetlenie naturalne pomieszczeń można realizować na X sposobów. Z " gotowcem " nie pomogę, ale sugestia pokoju dziennego otwartego przeszkleniami na dwie strony ... i ( może ) lekko podniesionego w stosunku do istniejącego terenu ... szkoda tej działki na gotowca ! ale ...

kasia02
01-02-2018, 21:36
Elfir bardzo dziękuje za pomoc, tez bardzo ciekawy projekt :) Już nawet męża prawie przekonałam żeby garaż postawić wolno stojący obok domu :)
Ostatnio zachorowałam na taki, gdyby można go było uciąć o 1/3 byłby dla nas idealny. Pewnie ma jakieś minusy, ale te przeszklenia mnie zauroczyły i ten ogromny salon. Muszę napisać do Muratora czy istnieje taka możliwość.

https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-oszczedny-wariant-i-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja,3202,0%2C0.htm?c=48#rzuty

Panie Łukaszu dziękuje, nam tez bardzo się podoba działka, cisza spokój, las dookoła, blisko Czaplinka i czyste jezioro.
Pozdrawiam
Kasia

Elfir
01-02-2018, 23:05
może pomyśl o indywidualnym projekcie?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-02-2018, 21:46
... przykład domu ( projekt indywidualny ) z widokiem " na wodę ". Przemyślany do głębi pod kątem układu pomieszczeń, formy budynku i nawiązania do naturalnego otoczenia na który otwiera się dużymi przeszkleniami pokoju dziennego.

Black Box House / PAO Architects
foto : Leonas Garbačiauskas
https://www.archdaily.com/888185/black-box-house-pao-architects

https://images.adsttc.com/media/images/5a72/9264/f197/cc7f/6e00/01d6/slideshow/36.jpg?1517458008

https://images.adsttc.com/media/images/5a72/914c/f197/cc4a/d000/0125/slideshow/1.jpg?1517457726

https://images.adsttc.com/media/images/5a72/9073/f197/cc7f/6e00/01ca/slideshow/BBOX_-_PLAN_SCHEME.jpg?1517457509

zawsze można TAKI projekt " wybrać " :)

kasia02
03-02-2018, 09:48
Panie Łukaszu projekt super tylko zbyt duży dla 2 osób i WZ kat nachylenia dachu 30-45° :)
Ostatecznie myślimy o przerobieniu tego projektu, doczepić garaż z przodu budynku i pomniejszyć. Takie przeróbki może zrobić lokalny architekt, czy to już zbyt duża ingerencja w bryłe domu ? W kotłowni można by wygospodarować miejsce na narzędzia do ogrodu typu kosiarka itp, w miejscu starej kotłowni nr14 pralnia ?

406449

406450

Pozdrawiam
Kasia

bbkkk
03-02-2018, 17:00
Zazdroszczę działki. Piękny teren, duże drzewa super. Zaproponowany projekt uważam, że jest fajny, ale ja bym wybrał coś bardziej zróżnicowanego w sensie dwie, trzy bryły różnych wymiarów. Poszukam może coś znajdę i zaproponuje. Pozdrawiam

Elfir
03-02-2018, 21:11
Panie Łukaszu projekt super tylko zbyt duży dla 2 osób i WZ kat nachylenia dachu 30-45° :)


Przecież to było pokazanie możliwości projektu indywidualnego a nie bezpośrednia propozycja dla ciebie.

***
takie przeróbki wymagają zgody architekta - on ma prawa autorskie do projektu. Poza tym tak skomplikowane przeróbki (nowy dach, fundamenty pod garaż) kosztują tyle ile zaprojektowanie domu od podstaw.

gorylekto
06-02-2018, 22:32
Cześć,

Zakupiliśmy ładną działkę, 33x27 metrów, ładnie naświetloną z południa i zachodu. Szukamy nowoczesnego projektu dla młodej rodziny z 3 sypialniami (1+2) i pokojem gościnnym/gabinetem. Działka jest pod Krakowem, więc na pewno będziemy dojeżdżać dwoma samochodami. Idealny byłby garaż na dwa samochody ale raczej zdecydujemy się na jeden z uwagi na koszty. Dom będzie budowany systemem zleconym. Długo myśleliśmy nad domami parterowymi w stylu stodoły, jednak ze względu na wysokie koszty zdecydujemy się raczej na dom z poddaszem użytkowym. Wydaje się, że wszystkie nasze wymagania spełnia projekt Domu w Amorfach Archonu. Miał ktoś już z nim do czynienia? Może ktoś rzuci okiem i podzieli się swoimi uwagami? Byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amorfach-m9b422c85184fe

406714
406714

Marcin34_Śl
07-02-2018, 08:49
Domek całkiem fajny,

PARTER - garaż 3,4 m szeroki, mógłby być szerszy, sprawdź jaki wymiar ma Twój samochód z otwartymi drzwiami z dwóch stron, WC na jadalnie, bardzo niekorzystnie - to nie jest komfortowe rozwiązanie, salon troszkę maławy, bo wychodzi mi jakieś 16-17 m2 (bez jadalni) dodatkowo ciąg komunikacyjny na taras masz przed TV. Ja jestem zwolennikiem takiego układu, że siedząc w salonie nie widzisz kto wchodzi do domu, ani kto wchodzi na górę (np. koledzy do dzieci) a tutaj masz na przeciwko kanapy widok na drzwi wejściowe i na schody centralnie przed sobą.

PIĘTRO - u Mnie rodzina 2+2 i wg Mnie muszą być dwie łazienki na piętrze, jedna łazienka dla 4 osób to mało. Po co 4 pokoje na piętrze jak masz dodatkowy pokój na parterze? Za dużo tych pokoi. Duża powierzchnia a pokoje małe. Ja bym zrobił z głównej łazienki - łazienkę małżeńską a z pokoju 8 drugą łazienkę (idealnie nad kotłownia). Pralnie mogłaby zostać

Elfir
07-02-2018, 10:51
a tarasy - szukasz oszczędności a będziesz ładował kasę w betonowe podcienia i tarasy na poddaszu, zamiast lekkie, tanie daszki.
Ogromne poddasze dla rodziny 2+1

Nie lepiej zrobić garaż dostawiany? By nie powiększać pow. poddasza?

franek89
08-02-2018, 19:19
Długo myśleliśmy nad domami parterowymi w stylu stodoły, jednak ze względu na wysokie koszty zdecydujemy się raczej na dom z poddaszem użytkowym.

Parterowa stodoła droższa od domu z poddaszem o nieregularnej bryle, stropie monolitycznym, pustką nad salonem i podwójnej kalenicy?

Marcin34_Śl
08-02-2018, 20:22
Zależy od powierzchni,

jeśli mamy duży dom parterowy to koszty fundamentów i dachu są bardzo duże. Mnie materiały na strop 100 m2 kosztowały 7 000 ( 1,5 tony stali, 15 m2 betonu, drewno), więc w poddaszu strop to nie jest główny koszt, bardziej schody i zabudowy kg. Budowałem dom z poddaszem o pu 145 m2 i mam dwuspadowy dach a powierzchni 130m2 a mój znajomy ma dom parterowy opodobnej powierzchni a dachu prawie 300 m2 (jego dach był 3 razy droższy). Jego dom parterowy wyniósł drożej -głównie ze względu na fundamenty i dach.

gorylekto
08-02-2018, 22:13
Dziękuje za wszystkie uwagi. W zasadzie to ze wszystkim macie racje ;) Co do kosztów to tak, duży parterowy dom jest droższy od piętrowego. Do tego pokoje w parterowym miałyby po 10m2. Biorąc pod uwagę wasze komentarze znalazłem jeszcze coś takiego:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-ex-house-WOX1007
Jest to w zasadzie kompromis między stodołą a piętrowcem. Do tego garaż oddzielny więc można trochę większy wybudować na dwa samochody.
Będę wdzięczny za kolejne uwagi bo poprzednie mocno mi dały do myślenia i w zasadzie odciągnęły od zakupu projektu na który byłem zdecydowany.
406862
406863

Pozdrawiam.

ps. tutaj szczegóły http://domyczystejenergii.pl/projekty-domow/ex-house

Elfir
08-02-2018, 22:34
nieciekawe wejście na kuchnię. Łazienka otwiera się na salon.

obejrzyj te pasywne:
http://budownictwo-pasywne.blogspot.in/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html

gorylekto
08-02-2018, 23:13
Ok, ostatnia konsultacja. Wchodzi się dobrze i łazienka nie otwiera się na salon ;) Ma do tego dwie łazienki na górze, dwustanowiskowy garaż i duże sypialnie.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-oktawian-iii-WRP1604

busy_beaver
09-02-2018, 04:47
Niedługo startuję z budową garażu i domu.
Zrobiłem sobie makietę i trochę nie podoba mi się front garażu
Doradźcie, czy lepiej zrobić garaż z attyką czy bez (linia przerywana attyka) ?
Długość domu 13 m, garażu 7,6 m
406876

Marcin34_Śl
09-02-2018, 09:48
gorylekto,

kiedyś chciałem budować OKTAWIANA super mi się podobał, tylko musiałem mieć kalenicę równoległą do drogi.

Układ bardzo fajny, na parterze bym tylko zrezygnował z tego podcienia w salonie (niepotrzebne, większe koszty i żadnych pożytków), u gory dwa identyczne pokoje dzieci, łazienka dla dzieci, sypialnia z garderobą i łazienką. Super - dużo lepszy układ niż Exhosue, nie tracisz sporo miejsca na komunikację.

Elfir
09-02-2018, 10:46
ten Oktawian wygląda bardzo dobrze.
Tylko trochę będzie kosztował.
Mam jedynie obawy czy poddasze w rzeczywistości da się tak urządzić.
Skosy schodzą bardzo nisko. Czy na 68 cm wejdzie sensowne łóżko?

Marcin34_Śl
09-02-2018, 11:45
To faktycznie racja, 68 cm to bardzo mało - wydaje się z zewnątrz większy, ale tutaj dach ma 45 stopni.

Ja mam ściankę. kolankową 110 cm, 120 cm w łązienkach i dach 38 stopni - jest bardzo komfortowo.

Elfir
09-02-2018, 11:48
warto byłoby zaznaczyć na rzucie ile z tego poddasza da się skorzystać bez schylania się.
By się nie okazało, że w garderobie nie da się powiesić długiej sukienki a do ostatnich szafek trzeba będzie się czołgać, by z nich coś wyciągnąć.

busy_beaver
11-02-2018, 13:59
Która wersja waszym zdaniem lepsza:
407044 407045

Elfir
11-02-2018, 14:52
druga

busy_beaver
16-02-2018, 06:28
W planach jest wyłożenie kostką przestrzeni pomiędzy domem a garażem (miejsce postojowe dla samochodu)
Zastanawiam się czy ładnie wyglądałoby zrobienie jakby pergoli / łącznik z grubych desek pomiędzy ścianami domu i garażu.
Tylko wtedy może lepiej wizualnie nadawałby się do tego garaż za attyką ?

Elfir
16-02-2018, 11:52
wtedy lepiej by skosy były skierowane do wewnątrz

natali_e
21-02-2018, 09:32
cześć, na wstępie napiszę, że trafiłam tu, szukając informacji dotyczącej projektu dom w cedralach i przeglądając wątek byłąm pod ogromnym wrażeniem, jak ciekawe zmiany do projektów proponujecie. Postanowiłam też zwrócić się tu do Was o pomoc.

Szukam projektu domu parterowego do 90 m2, działkę mam z wjazdem od południa, jednak salon chcę mieć od północnoego zachodu, kuchnię z oknem od południa połączoną z salonem - tak, żeby było świtatło z 3 stron. Ale, najbardziej istotne dla mnie jest rozmieszczenie sypialni - chciałabym, żeby były oddalone od siebie maksymalnie. Zależy mi na prywatności i nie pdobają mi się projekty kwadratowe, w których po jednej stronie jest strefa dzienna, a po drugiej sypialnie na kupie, drzwi w drzwi obok siebie.

Dlatego idealny wydawał mi się projekt dom w cedralach ze zmianami, które Elfir zaproponowała Ivo. W moim wypadku byłoby odbicie lustrzane - stad inne kierunki świata zanzaczyłam. Ten projekt szczególnie podoba mi się ze względu na to, że jest mały, ma oddalone sypialnie i oddzielną pralnię, a nawet drugie pomieszczenie gospodarcze (kotłownię). Na tę chwilę robiłąbym dzieciom wspólną sypialnię, ale ten projekt daje możliwosć zrobienia 2 mniejszych pokoi dziecięcych kosztem pomieszczenia obok (dlatego kotłownię przeniosłabym do pomieszczenia pralni).


Mój problem polega na tym, że w decyzji zabudowy (sąsiada co prawda, ale myślę, że nasza będzie taka sama) jest dom z kalenicą równolegle do elewacji frontowej (dach dwuspadowy). Czy macie jakiś pomysł, jak przerobić ten projekt, żeby kalenica była równoległa. Nie znalazłam innego - spełniającego te 2 warunki - salon oświetlony z 3 stron i sypialnie oddalone od siebie, a sama nie mam pomysłu nawet jak mógłby wyglądać układ pomieszczeń.

PS> Oczywiście pomyślałam o tym, żeby obrócić dom w cedralach o 90 stopni, ale wtedy salon nie będzie miał okien na ogród, na czym mi zależy. Z góry dzękuję

Elfir
21-02-2018, 13:41
Może projekt indywidualny na bazie cedrali?
Pamiętaj, że w kotłowni może być głośno - lepiej by nie sąsiadowała z sypialnią.

Ściana między kotłownią a pokojem dzieci to ściana nośna - trzeba byłoby w trakcie budowy wstawić podciąg do ewentualnego przejścia.

Kuchnia od południa to nie jest dobry pomysł.

kasia02
24-02-2018, 21:12
Witam. Po długich poszukiwaniach zdecydowaliśmy się na projekt HomeKONCEPT-44 G1. Niestety jest za szeroki o ok 1,5m w związku z tym mam pytanie, czy przerobienie tego projektu wg załączonego szkicu zrobi architekt lokalny ? Jaki w przybliżeniu możne to być koszt ?. a może lepszym rozwiazaniem będzie zlecic indywidualny na podstawie HK44 ?
Pozdawiam
Kasia

408083

408084

klaudik91
25-02-2018, 12:29
Witam wszystkich, po dłuuuugim wielomiesięcznym czasie przeglądaniu projektów, oraz równie długiej lekturze forum zdecydowałam się napisać tu, bo już projekty się kończą, nadal nic nie wybrane, a czas leci i budowa ma ruszać :p Główne założenia:
dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem, bez garażu
do 120m2 pow. użytkowej,
na parterze salon z jadalnia i kuchnia, raczej w jednej linii (od południa salon od północy kuchnia) + 1 pokój niewielki (spokojnie poniżej 10m będzie ok),
góra 3 sypialnie,
KONIECZNIE spiżarnia (nie musi być wielkich rozmiarów) i dość spora (jak na oferty gotowców..) kuchnia 9-10m, tak żeby była możliwość wstawienia małego stolika,
KONIECZNIE schody ze spocznikiem
łazienka na górze z możliwością wanny i prysznica.
Mile widziane oddzielne pomieszczenia na garderobę i pralnię :D

Głównym problemem okazuje się ta kuchnia, w większości to klitki, a jak już przesuwam ją w stronę salonu to nie ma odpowiednio miejsca na jadalnie.. Aha, zarówno kuchnie jak i salon z jadalnią preferowałabym w kształcie prostokąta, także najlepiej projekty z kaletnica prostopadłą, chociaż to nie mus, po prostu wydaje mi się że w takich domach szybciej wychodzi to czego oczekuje :)

Projektów spełniających nasze oczekiwania jest o dziwo dość sporo, tylko w większości jest zawsze jakieś małe ALE, w mojej opinii nie do przeprojektowania w to co chcę :P

najbliżej mi ostatnio było do projektu Akord IV https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3216/projekt-domu-akord-iv?gclid=EAIaIQobChMI_ejqjdW_2QIVyrftCh3RrgslEAAYA SAAEgLlhfD_BwE chociaż on akurat ciut za duży (salon mógłby być 1m krótszy na długości) i chyba wolelibyśmy kotłownie zamienić miejscami z pokojem gościnnym, żeby mieć wyjście na ogród z niej.
Tamarillo 2 spełnia ten układ https://www.tooba.pl/projekt-domu-Tamarillo-2-TSF-377?gclid=EAIaIQobChMIwZCcm4XB2QIVE_EbCh2dTwEyEAAY AiAAEgIxJ_D_BwE ale tu znowuż brakuje nam tego 1 m długości w salonie :lol2: i to byłoby może do przerobienia, ale schody są zabiegowe.
Diona mała https://www.extradom.pl/projekt-domu-diona-mala-WOK1043?gclid=EAIaIQobChMIr4el9oXB2QIVCvEbCh3lrAOk EAAYASAAEgL7C_D_BwE brak spiżarni, nie wiem jakby ją "dorobić" zeby kuchnia nie była zbyt wąska a jednocześnie nie zasłaniać całej połnocnej ściany...

i tak dalej i tak dalej ;-) wiem, że z jednej strony najłatwiej byłoby po prostu zrobić projekt indywidualny, ale z drugiej strony myślę czy warto, skoro jest naście projektów które w większości odpowiadają naszym wymaganiom i wymagają być może tylko "kosmetycznej" zmiany typu przesunać gdzieś sciankę, to trochę szkoda kasy.

Powiem szczerze, że gdybym nie trafiła tu na forum projekt byłby już dawno temu kupiony :p zwłaszcza, że myślałam jak większość, że "jakoś to się przerobi", ale po lekturze zwłaszcza tego tematu widzę, że nie jest to tak łatwo jak się wydaje, choćby właśnie te schody.

Z góry dziękuję za pomoc i szacun za doczytanie tych wywodów :lol2:

Elfir
25-02-2018, 13:11
Niestety jest za szeroki o ok 1,5m w związku z tym mam pytanie, czy przerobienie tego projektu wg załączonego szkicu zrobi architekt lokalny ?

Czy homekoncept wydaje zgodę na tak daleko idącą ingerencję w konstrukcję budynku?
Projekt jest objęty prawami autorskimi.
Swoją drogą zakup projektu + taka przeróbka będzie kosztowała tyle, co zaprojektowanie domu od zera.

Elfir
25-02-2018, 13:15
Witam wszystkich, po dłuuuugim wielomiesięcznym czasie przeglądaniu projektów, oraz równie długiej lekturze forum zdecydowałam się napisać tu, bo już projekty się kończą, nadal nic nie wybrane, a czas leci i budowa ma ruszać

Być może przy założeniach, które poczyniłaś nie da się zaprojektować domu do 120 m2, który dysponowałby planowanymi wielkościami pomieszczeń.

Czym chcecie palić w kotłowni?

W tamarillo masz dwa niefunkcjonalne balkony, które podrażają budowę.

klaudik91
25-02-2018, 13:33
Chodziło mi o użytkową, po podłogach wyjdzie ok. 65-70m pomieszczenia na parterze.
Co do ogrzewania wybór jeszcze nie jest rozstrzygnięty... nie mamy gazu, paliwo stałe się nam nie uśmiecha, więc myślimy o pompie ciepła, no ale jeszcze nie zdecydowaliśmy. Tak czy siak jeśli chodzi o projekt to wolę żeby "kotłownia" była i tak z tyłu domu i z wyjściem na zewnątrz, właśnie z powodu zrobienia z niej pomieszczenia gospodarczego.
Balkony, wykusze i inne lukarny na pewno zlikwidujemy, jeżeli się trafią w projekcie.

Elfir
25-02-2018, 19:16
wiem, że o użytkową, ale jak widzisz w tych projektach albo metrów brakuje, albo są za duże.

Nie myślisz o tym by wyjście z kotłowni zrobić na bocznej ścianie domu? Wówczas nie musisz ingerować w projekt.

jeśli pasuje ci ten akord, to możesz cofnąć nieco ścianę salonu by zrobić podcień - plus, że latem salon nie będzie się przegrzewał.

Marcin34_Śl
26-02-2018, 12:34
Akord w sumie ok,

nie zamieniaj kotlowni pokojem gościnnym, bez sensu. Teraz masz główną łazienkę nad kotłownią i obejdzie cię bez cyrkulacji CWU, fajnie jest to zgrane.

Jak zamienisz pokoje, to większy koszt instalacji + pion kanalizacyjny w pokoju gościnnym (mało osób zwraca uwagi na piony a później ZONK...pion kanalziacyjny w salonie:lol2:)

moniss
26-02-2018, 14:22
Witam. Po długich poszukiwaniach zdecydowaliśmy się na projekt HomeKONCEPT-44 G1. Niestety jest za szeroki o ok 1,5m w związku z tym mam pytanie, czy przerobienie tego projektu wg załączonego szkicu zrobi architekt lokalny ? Jaki w przybliżeniu możne to być koszt ?. a może lepszym rozwiazaniem będzie zlecic indywidualny na podstawie HK44 ?
Pozdawiam
Kasia

408083

408084

Ja bym wzięła wersję bez garażu (jeśli jest) i ewentualnie później doprojektowała garaż albo tylko wiatę w miejscu najbardziej dogodnym.
Co do kosztów wprowadzenia takich zmian, to najlepiej spytać wybranego arch., który ten projekt by adaptował, jaki będzie tego koszt (różne są stawki różnych arch. i w różnych lokalizacjach)

kasia02
26-02-2018, 20:51
Elfir homekoncept.wydaje zgodę na takie przesuniecie garażu, moze to zrobic lokalny architekt
Pozdrawiam
Kasia

wszystkie3
01-03-2018, 12:04
dzień dobry,
może ktoś mi pomoże przy wyborze projektu. szukam domu dla 5 osobowej rodziny.
moje 'wymagania';
dom z poddaszem użytkowym, głównym wymogiem są; parter z kuchnią+ spiżarka, salon jadalnia, DWIE sypialnie na parterze, garderoba i dwie łazienka ( jedna większa w drugiej może być tylko wc) na poddaszu 3 sypialnie i łazienka, dodatkowo garaza dwustanowiskowy z kotłownią. Znacie projekty spełniające te wymogi? ja mam problem aby coś znaleźć, szczególnie przez te dwie sypialnie na dole.
bede wdziecna za jakies sugestie.

Elfir
01-03-2018, 14:41
sugestia najrozsądniejsza - projekt indywidualny

Większość biur projektowych projektuje statystycznie: dla rodzin 2+2.
Masz niestandardowe potrzeby i ciężko będzie znaleźć taki dom. Pewnie się znajdzie ale o powierzchni ponad 200 m2

Twoje potrzeby powodują, że strefa parteru jest ogromna - dwie sypialnie, dwustanowiskowy garaż, salon, dwie łazienki, spiżarka, kuchnia itd. A tym samym gwałtownie rośnie powierzchnia poddasza

wszystkie3
01-03-2018, 18:46
Dziekuje za odpowiedz:)
Trudno znalezc sensowny projekt dla 5 osobowej rodziny. Ja zakładam, ze dzieciaki kiedys wyfruna z domu i nie chcialabym zebysmy Zostali z duzym domem. Założenie na chwile obecna jest takie, ze na dole mamy swoja sypialnie i gabinet a dzieciaki na gorze.
Kiedys widzialam jeden projekt ktory spełniał moje oczekiwania No ale za nic go nie moge teraz odszukać.
:/

Elfir
01-03-2018, 19:14
z małymi zmianami:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-lilia-wersja-c-z-podwojnym-garazem-WRD1378

wszystkie3
01-03-2018, 19:45
Super:) Dziekuje:) jakie zmiany sugerujesz?:)

Owczar
01-03-2018, 19:54
Pod warunkiem, że skosy na piętrze nie będą Ci przeszkadzać.

Agjantom
02-03-2018, 08:21
dla 5 osobowej rodziny, zobacz dom z poddaszem uzytk. nazywa się TYMON 2 N - taki parter. 408449 https://www.domenadom.pl/produkty/164/tymon-2n.html

wszystkie3
02-03-2018, 11:15
Dziękuje bardzo za pomoc:)
Rozkład niby jest ok ale sama bryła jakoś nie szczególnie mi się podoba.
Liczę na dalszą pomoc w poszukiwaniu :)

Elfir
02-03-2018, 12:29
Super:) Dziekuje:) jakie zmiany sugerujesz?:)

wydzielenie wc na parterze, powiększenie garażu o kotłownię. Odwrócenie biegu schodów i na poddaszu wydzielenie trzeciego pokoju.

winer123
10-03-2018, 22:19
Witam, stoimy przed wyborem projektu, mamy 2 typy:
Dom w Orliczkach (lustrzane odbicie)
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-orliczkach-m137218781473b
zmiany które chcemy wprowadzić to: zlikwidowanie garderoby na górze na rzecz sąsiednich pokojów, likwidacja drzwi balkonowych w kuchni oraz zlikwidowanie spiżarni na rzecz lazienki na dole.

Dom w miodokwiatach 3
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-miodokwiatach-3-m28a20b6619b83
zmiany: likwidacja części okien dachowych, likwidacja pom. gospodarczego na rzecz pokoju, likwidacja wykuszy z tylu.

Pomożecie doradzić który projekt domu jest lepszy, praktyczniejszy? Docelowo dom będzie dla rodziny 2+2. Działkę mamy z wjazdem od strony wschodniej

Owczar
10-03-2018, 22:48
Zastanów się dobrze, czy na pewno likwidować spizarnie czy garderobę. Z doświadczeń osób, które już zbudowaly i mieszkają kilka lat wynika, że często brakuje im miejsc do przechowywania.

Elfir
11-03-2018, 15:43
w orliczkach zmniejsz wcięcie na wejściu i zmień słup na wystającą "wiatrościankę". Nie musisz wówczas likwidować spiżarki na rzecz łazienki.
Szafa na wprost, pod schodami będzie mało pakowna, bo nie ma tam pełnej wysokości.
Masz w tym projekcie dwa duże podciągi na granicy salon-jadalnia i hol-kuchnia, skomplikowane nadproże okna narożnego - przy obecnych cenach stali to pociągnie po kieszeni.
Samo wyjście na taras jak najbliżej kuchni jest bardzo sensowne i podejrzewam, że będziesz z niego częściej korzystał niż z suwanki w jadalni :D

https://images82.fotosik.pl/1016/3127b2016c33e704gen.gif

****
W miodokwiatach ma mało dyskretną łazienkę, spiżarkę niefunkcjonalną i kiepski pomysł na rozplanowanie kuchni. Likwidacja wykuszu zmniejszy drastycznie powierzchnię pokoju na poddaszu.

Elfir
13-03-2018, 23:23
ten projekt jest oznaczony jako "supernowość" - raczej ciężko będzie znaleźć kogoś kto to wybudował...
A z tym projektem wiele wspólnego ma na pewno jego architekt - może po prostu starczy napisać do MG?

misiek292
19-03-2018, 19:09
witam, wraz z żoną zastanawiamy się nad dwoma projektami gotowymi:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-g2-mebc222d48cf46 odbicie lustrzane lub
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zdrojowkach-g2-m8c322d297d07b.
Zależy nam nad zwartej bryle. wejście i wjazd na działkę od strony południowej - tak idzie droga gminna. Do likwidacji kominy. Planowana PC PW i reku. Wsyzstko na płycie fundamentowej. Budowa domu większościowo systemem gospodarczym. Żona bardziej skłania się za domem w zdrojówkach ze względu na przeszklenia od strony południowo-zachodniej. Zastanawia mnie jak zmieścić prysznic na parterze. Dodatkowo duży plus dla żony to możliwość wyjścia z kuchni bezpośrednio na taras z zadaszeniem i częściowo odseparowana kuchnia od salonu. W garażu obowiązkowo likwidacja okien lub wstawienie jednego niewielkiego fixa. Który z projektów będzie bardziej energooszczędny ze względu na bryłę?

Elfir
19-03-2018, 19:57
ten w zdrojówkach jest na działki od południa, ale drugi nie.

W zdrojówkach trochę razi nieproporcjonalnie duży garaż w stosunku do części mieszkalnej na parterze. Cierpi na tym umiejscowienie wc, które jest trochę za bardzo wyeksponowane.
Za to w wc jest przecież prysznic.

Natomiast w obydwóch projektach wejście do kotłowni przez garaż daje straty energii.
O ile w klasycznym piecu na węgiel nie ma to znaczenia, to w projekcie energooszczędnym jest to gorsze rozwiązanie, bo garaż jako gigantyczny mostek cieplny, powinien być maksymalnie odseparowany izolacją od części mieszkalnej.

Spójrz na projekt prosty (z założeniem drzwi do kotłowni od korytarza a nie od garażu)
https://www.tooba.pl/projekt-domu-Prosty-1-TIR-327

botwiak
20-03-2018, 11:47
Poszukuję zdjęć i informacji z realizacji projektu domu "Nasturcja" lub któregoś z jego wersji. Może ktoś ma już wykończony taki dom?

Jeremies
21-03-2018, 10:44
Powoli przymierzam się do budowy domu, działka (szer. 20m x gł. 51m) jest na lekkim spadzie (w miejscu gdzie bedzie stał dom jest to różnica ok. 70-80cm). Wstępnie wybrałem projekt "Lisandra XS" i chyba niepotrzebnie zacząłem przeglądać (znów) projekty bo wpadł mi w oko taki:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-harmonia-nova-a-WRD2706
I moje pytanie do specjalistów - co ten projekt ma na "+" a co na "-".
Tak na pierwszy rzut oka:
1/ parter:
- zamknięcie kuchni (stałe lub poprzez drzwi rozsuwane - kwestia przemyślenia przez małżonkę)
- łazienka nieco powiększona i zrobienie tam także pralni
2/ poddasze:
- słońce bedziemy mieli od strony kuchni i salonu więc pokój na poddaszu 9,6 do powiększenia poprzez przesunięcie łązienki kosztem pokoju 9,2 (powstała przestrzeń może być przekształcona w pomieszczenie typu np. garderoba, pralnia itp.) - jako rodzina 2+1 właściwie potrzebujemy dwie sypialnie dla nas + jedna gościnna
- nieznaczne powiększenie (przesuniętej) łazienki

Elfir
22-03-2018, 16:22
skomplikowany układ wiatrołapu z samymi drzwiami.
łazienka pod schodkach w dół.
Same ściany nosne!

Mateusz002C
27-03-2018, 07:07
Samemu trudno będzie Ci wykonać lub znaleźć w miarę ciekawy projekt budynku, chyba, że projekt jakiegoś pomieszczenia, pokoju/kuchni, to można jeszcze coś kombinować. Próbowałem opracować pomysł na projekt budynku mojego przyszłego domu, ale jak się okazuje, to nie moja działka. Postanowiłem skorzystać z oferty [SPAM] i zlecić to fachowcom, w waszym przypadku polecam to samo rozwiązanie, mimo, że trzeba płacić więcej niż przewidujemy swój budżet, ale warto, wiem to z własnego doświadczenia.

sandwitch
28-03-2018, 20:02
skomplikowany układ wiatrołapu z samymi drzwiami.
łazienka pod schodkach w dół.
Same ściany nosne!
Elfir, łazienka jest chyba po prostu pod górnym biegiem schodów, ale na równym poziomie z resztą parteru.


https://www.extradom.pl/projekt-domu-harmonia-nova-a-WRD2706
I moje pytanie do specjalistów - co ten projekt ma na "+" a co na "-".
Jak mówiła Elfir, ten układ przedsionka to jakaś tragedia - 100% do zmiany, ja bym usunęła to pomieszczenie gospodarcze, które nic nie wnosi, na korzyść pojemniejszej szafy. Mimo tego nadal za dużo tam drzwi i załamań ścian.
Ze względów estetycznych wyjście z wiatrołapu na schody i drzwi z łazienki, ze względów praktycznych - nasłonecznienie kuchni, o którym wspominałeś, to raczej średnia przyjemność podczas stania nad kuchenką w lecie.
Dla mnie mimo wszystko jest lepszy niż Lisandra XS, nie ma dziwnych półpięter, łatwiej wygospodarować miejsce na pralnię, jest lepiej wydzielony salon od strefy wejścia - plus do prywatności.

pandawidek
31-03-2018, 09:11
Razem z narzeczoną jesteśmy na etapie szukania projektu domu. Po przeglądnięciu kilkuset projektów, kilku katalogów i niezliczonej ilości stron internetowych z projektami, a także dzienników budowy już wiemy co chcemy, przynajmniej tak nam się wydaje  . Działkę mamy mniej więcej kwadratową 34x34m z wjazdem od zachodu (printscreen działki z wymiarami w załączniku i z zachowaniem stron świata)402909

Minęło trochę czasu i po zwiedzaniu kilku/kilkunastu różnych domów stwierdziliśmy, że zmieniamy projekt na parterówkę, a wymagania pozostają te same: 3 sypialnie,łazienka, toaleta - w miare standard na nasze warunki. Miejscowy plan pozwala na to, ale wymagany kąt nachylenia dachu to 30-45 stopni, co niestety wyklucza najbardziej standardowy kąt w dachach kopertowych czyli 25 stopni. Dach dwuspadowy w parterówkach nam się nie podoba. Projekt będziemy robili indywidualny - projektanta już mamy wybranego, mapki do celów projektowych zrobione (spad w miejscu gdzie będzie stał dom to około 50-70 cm na długości całego domu) i od przyszłego tygodnia zaczynamy działać. Spodobał nam się projekt Antek III z garażem dwustanowiskowym, chciałbym poznać Wasze zdanie na temat tego projektu:
https://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/antek_iii_wersja_c_z_podwojnym_garazem/15835
Wiem, że nie ma połączenia garażu z domem, ale jestem w stanie to przeboleć, bo inną opcją jest garaż wolnostojacy, który zapewne będzie kosztował więcej.
Ogrzewanie - gaz lub PW PC i 100% podłogówki
Wentylacja mechaniczna z reku
Jestem ciekaw na ile szacujecie koszt postawienia takiego domu do stanu deweloperskiego, a może kojarzycie jakiś inny projekt, który wpasowałby się w nasze wymagania i możecie podesłać linka.
Z góry dziękuję.

zinow
31-03-2018, 13:00
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zdrojowkach-4-m91f234dc16a78
Co myślicie o tym projekcie? Widzę, że jest jeszcze tworzony, ale może będziecie mieć jakieś uwagi na podstawie samych rzutów?
To co mi się w nim podoba to:
- dodatkowa łazienka na parterze
- dodatkowy pokój na parterze
- spora kuchnia i część dzienna
- osobna pralnia na piętrze
- dwa spore pokoje (dla dzieci)
- pokój z garderobą dla rodziców
- kuchnia po przeciwnej stronie niż wejście (czyli od ogrodu)

Zastanawiam się
1. czy garaż nie będzie za mały
2. czy to "wcięcie" w salonie bardzo wpłynie na wychładzanie się domu

Ze zmian myślałem nad usunięciem okien w garażu i kotłowni.

Co jeszcze w tym projekcie może być wadą, na co warto zwrócić uwagę i ewentualnie zmienić?

Jak myślicie, ile może kosztować budowa zlecona jednej firmie do stanu deweloperskiego?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie. Na działce, gdzie będziemy się budować stoi stary dom, do rozbiórki. Przynajmniej częściowo nowy będzie na jego miejscu. Czy w takiej sytuacji adaptację gotowego projektu i pozwolenie na budowę można robić teraz? I wtedy całość prac (burzenie i budowę) robić ciągiem, czy trzeba najpierw wyburzyć staroć, a dopiero potem formalności z budową nowego?

Elfir
31-03-2018, 14:46
Z góry dziękuję.

Garaż wygląda jak dolepiony. Niech architekt pomyśli nad bryła. po to mu płacicie.

Elfir
31-03-2018, 14:49
Zastanawiam się
1. czy garaż nie będzie za mały
2. czy to "wcięcie" w salonie bardzo wpłynie na wychładzanie się domu


Na wychładzanie domu tam będzie miało wpływ dużo więcej rzeczy:
okna narożne, słupy na tarasie wystające poza bryłę domu

pandawidek
31-03-2018, 15:01
Garaż wygląda jak dolepiony. Niech architekt pomyśli nad bryła. po to mu płacicie.

Oczywiscie takie będzie jego zadanie :) poza tym wyrównanie ściany kuchni, żeby była zarówno ze scianą salonu. Rozumiem, że jakiś uwag negatywnych co do projektu nie ma?

Co do garażu to pewnie i tak sie skończy czymś w tym stylu:

https://img.extradom.pl/media/render/00Db0000000Z0jDEAS-068b0000001r12HAAQ/crop%24wh32auto%2Cresize%24327-218-2

ale tak jak mówisz to już rola architekta.

Elfir
31-03-2018, 16:06
* Na pewno mogą pojawić się problemy w salonie:
1. odległość kanap od ściany telewizyjnej i kominka, który jest gdzieś daleko w przejściu
2. pogłos
3. kwadratowe salony sa najtrudniejsze do aranżacji, bo nie da się łatwo wydzielić stref funkcjonalnych

* Żadna z łazienek nie ma okien

Jeremies
04-04-2018, 19:57
czy ktoś może buduje dom według jednego z poniższych projektów:
https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinabobo_1387_opisogolny
lub
https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinasto_1456_opisogolny

w przypadku projektu "bobo" usunąłbym okno lukarnę i balkon, natomiast przy "sto" musiałbym coś zrobić z tarasem na dachu garażu. No i kwestia wciśnięcia domu z działkę szer. 20m ...

Kalic
05-04-2018, 12:39
Wciąż poszukuję odpowiedniego projektu i ostatnio wpadł mi w oko BW-55 (wersja lustrzana)
https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-55-JGC1193

Ktoś może już buduje lub poważnie rozważa zakup tego projektu?

Oczywiście, potrzebne byłyby zmiany, zwłaszcza na parterze:
1/ zamknięcie kuchni (wymóg konieczny wg mojej żony)
2/ jeśli byłaby taka możliwość - likwidacja obecnego miejsca łazienki (zyskuje się nieco na powierzchni kuchni i automatycznie salonu) i przeniesienie jej pod schody
Przeliczając (tak "na oko") powierzchnię poddasza wychodzi mi, że ściana kolankowa jest wystarczająco wysoka, aby nie dać się we znaki przy urządzaniu.
Planuję zastosować pompę ciepła + podłogówkę więc kotłownię mogłbym wykorzystać również jako dodatkowe "magazynowe" miejsce.

moniss
05-04-2018, 12:57
zinow, mnie się ten projekt podoba.
Co najwyżej zlikwidowałabym okna połaciowe w sypialni, zamieniła wentylację grawitacyjną na mechaniczną z reku (likwidacja kominów wentylacyjnych).
Zmieniłabym też kocioł na paliwo stałe na inny rodzaj opału: gaz lub prąd (bezpośrednio lub pośrednio przez PC). Przy gazie zlikwidowałabym tradycyjny komin na rzecz krótkiego powietrzno - spalinowego (przechodzi przez ścianę).

Wielkość garażu jest w porządku: auto zmieścisz, a do tego na ścianie z kotłownią da się ustawić jakieś półki.

Jeśli chodzi o okna w garażu i kotłowni, to likwidowałabym je tylko w przypadku, gdy masz małą działkę i maksymalnie musisz zbliżyć dom do granicy. Kotłownię wówczas można nieco doświetlić przez przeszklenie drzwi.
Poniżej kilka wariacji okiennych:
410532 410533 410534 410535

moniss
05-04-2018, 13:32
Wciąż poszukuję odpowiedniego projektu i ostatnio wpadł mi w oko BW-55 (wersja lustrzana)
https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-55-JGC1193

Ktoś może już buduje lub poważnie rozważa zakup tego projektu?

Oczywiście, potrzebne byłyby zmiany, zwłaszcza na parterze:
1/ zamknięcie kuchni (wymóg konieczny wg mojej żony)
2/ jeśli byłaby taka możliwość - likwidacja obecnego miejsca łazienki (zyskuje się nieco na powierzchni kuchni i automatycznie salonu) i przeniesienie jej pod schody
Przeliczając (tak "na oko") powierzchnię poddasza wychodzi mi, że ściana kolankowa jest wystarczająco wysoka, aby nie dać się we znaki przy urządzaniu.
Planuję zastosować pompę ciepła + podłogówkę więc kotłownię mogłbym wykorzystać również jako dodatkowe "magazynowe" miejsce.

Domek ładnie wygląda z zewnątrz i to moim zdaniem jeden z nielicznych plusów tego projektu.
1. wiatrołap - spory ale nieustawny
2. wc w środku części dziennej - może być głośne bo ograniczone tylko działówkami. Niektórzy mogą też narzekać, że trzeba przejść przez wiatrołap
3. spiżarka - to w ogóle spiżarka czy raczej schowek na mopa???
4. salon wydaje się być nieco ciasnawy - ja bym go powiększyła o podcień tarasu
5. garaż wydaje się być dosyć wąski
6. na poddaszu dwie duże sypialnie + gabinet (czyli dom raczej dla 2+1)
7. drzwi łazienki otwierają się na bieg schodów/wchodzącego na poddasze
8. zbędne okna połaciowe w sypialniach
9. niska ścianka kolankowa (56 cm) to dużo niezagospodarowanych podłóg lub (jak na projekcie) konieczność budowy przedścianek.
10. obudowa/rama tarasu na słupach, jeśli jest połączona z budynkiem, będzie "wyprowadzała" ciepło.

moniss
05-04-2018, 14:05
czy ktoś może buduje dom według jednego z poniższych projektów:
https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinabobo_1387_opisogolny
lub
https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinasto_1456_opisogolny

w przypadku projektu "bobo" usunąłbym okno lukarnę i balkon, natomiast przy "sto" musiałbym coś zrobić z tarasem na dachu garażu. No i kwestia wciśnięcia domu z działkę szer. 20m ...

To właściwie ten sam projekt różniący się tylko rodzajem dachu na garażu (pulpitowy lub płaski), lukarną, balkonem, układem kuchni czy wielkością tarasów.
Poza tym mają te same minusy jak np. bardzo niewygodne zabiegowe schody (ostatnio mój brat z takich "spłynął" i ma teraz pręgowane plecy).
Na poddaszu bardziej bym widziała dwie sypialnie + gabinet, niż 3 sypialnie. Moim zdaniem w sypialniach, przy podwójnych drzwiach tarasowych, zbędne są już okna połaciowe.
Salon niby duży, ale poza zestawem wypoczynkowym, to niewiele się tam zmieści. Poza tym nie podoba mi się wejście na poddasze z salonu (nie potrafiłabym tam wypocząć).

Kalic
05-04-2018, 16:47
Domek ładnie wygląda z zewnątrz i to moim zdaniem jeden z nielicznych plusów tego projektu.
1. wiatrołap - spory ale nieustawny
2. wc w środku części dziennej - może być głośne bo ograniczone tylko działówkami. Niektórzy mogą też narzekać, że trzeba przejść przez wiatrołap
3. spiżarka - to w ogóle spiżarka czy raczej schowek na mopa???
4. salon wydaje się być nieco ciasnawy - ja bym go powiększyła o podcień tarasu
5. garaż wydaje się być dosyć wąski
6. na poddaszu dwie duże sypialnie + gabinet (czyli dom raczej dla 2+1)
7. drzwi łazienki otwierają się na bieg schodów/wchodzącego na poddasze
8. zbędne okna połaciowe w sypialniach
9. niska ścianka kolankowa (56 cm) to dużo niezagospodarowanych podłóg lub (jak na projekcie) konieczność budowy przedścianek.
10. obudowa/rama tarasu na słupach, jeśli jest połączona z budynkiem, będzie "wyprowadzała" ciepło.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że projekt wymaga dopracowania z naszej strony. Tak bym to sobie wyobrażał jeśli chodzi o parter
410543

Tu wrzucę projekt piętra. Powierzchnia pokoi jest całkiem wystarczająca jak na dom o pow. użytkowej 99,8 m²
410544

Elfir
05-04-2018, 17:33
moniss dobrze radzi z tym wyprostowaniem ściany w salonie. Wówczas możesz mieć dużą spiżarnię.
Zaleta jest taka, że nie wymaga to specjalnie żadnych istotnych ingerencji konstrukcyjnych.
Zamiast tej ramy wokół tarasu, starczy zwykła pergola aby zapewnić cień.

Ja bym zrobiła wc w części kotłowni (nie potrzebujesz dużej), przez co nie będzie takie klaustrofobiczne i niewygodne, a pod schodami zmieści się prysznic.
https://images83.fotosik.pl/1034/350704bb6ffbe226gen.jpg

knoq
08-04-2018, 19:57
Co myslicie o tym projekcie https://z500.pl/projekt/724/Z273_a,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-i-z-kotlownia-na-ekogroszek/dane-ogolne.html
Zastanawialbym sie albo nad powiekszeniem domu o taras co daloby mi wieksza przestrzen w salonie albo nad poszerzeniem go o 1m na rzecz powiekszenia kotlowni i kuchni (chociaz moze kotlownia wystarczajaca do pieca na pelet?)
Dodatkowo, czy myslicie, ze da rade sie zamknac w stanie deweloperskim w ~300k gdzie praktycznie calosc zlecam ekipie? (dzialki w to nie wliczam)

Elfir
09-04-2018, 12:28
Poszerzenie wymaga zmiany projektu, większych ław, dachu.
Lepiej częściowo zabudować wnękę salonu, najlepiej likwidując przy okazji słup betonowy (zamienić na drewniany).

https://images83.fotosik.pl/1037/1ab3b0a9ad52af74gen.png

Wadą jest mała ilość miejsca do przechowywania takich rzeczy jak zapasowe pościele, koce, plecaki/walizki, itp . W sypialni rodziców mała szafa, jak na potrzeby dwóch osób. Dlatego na moim rysunku zamieniłam sypialnie, bo szafa ciut wieksza.
Szkoda, ze jedno z dzieci będzie miało pokój od frontu (zwykle od północy). Niestety, małżeńska sypialnia się tam nie zmieści.
jakbyś chciał rekuperator, to nie ma gdzie go umieści.

knoq
09-04-2018, 18:40
Dziekuje za opinie. Rowniez zabudowanie tarasu wydaje mi sie lepsza opcja. Mowisz, ze rekuperacja nie jest przewidziana jednak w projekcie o niej wspominaja wiec jak to rzeczywiscie wyglada? Dodatkowo myslalem nad zagospodarowaniem jakiejs przestrzeni na poddaszu, zrobienie tam malego strychu jest chyba mozliwe? Mozna wtedy umiescic jakies chowane schody w holu?

Owczar
09-04-2018, 19:01
Myślę że rekuperator zmieści się w pomieszczeniu gospodarczym.

Elfir
09-04-2018, 21:47
Owczar: w kotłowni na pellet? Nie wiem czy to dobre miejsce, bo kotłownia na paliwo stałe musi mieć wentylację grawitacyjna i powinna być możliwie odizolowana szczelnie od miejsc, gdzie jest wentylacja mechaniczna. Inaczej WG będzie działać wadliwie i żaden kominiarz pieca nie odbierze.

Knoq:
schody to lepiej w pom. kotłowni.
wentylacja mechaniczna pewnie jest przewidziana, jeśli wybierze się inne źródło ciepła.

Owczar
09-04-2018, 22:16
Nie zwróciłem uwagi, że to będzie kotłownia na pelet.

W takiej sytuacji rzeczywiście będzie kłopot z rekuperacja. Ja u siebie będę robił na poddaszu, ale planuje ocieplenie stropu i pod deskowaniem.

Kaizen
09-04-2018, 22:41
kotłownia na paliwo stałe musi mieć wentylację grawitacyjna

Nie musi. To często powtarzany zabobon.

Elfir
10-04-2018, 12:05
Rozporządzenie ministra:

§ 136. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwo stałe i pomieszczenia składu paliwa i żużlowni oraz pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na olej opałowy i pomieszczenia magazynu oleju opałowego powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia, w tym określonym w § 220 ust. 1.
2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie
dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.

Polska Norma PN-87/B-02411:
kotłownie wbudowane na paliwa stałe.(...)….wentylacja nawiewna – w
pomieszczeniu kotła ( a więc także w salonie z kominkiem z płaszczem wodnym) powinien
znajdować się otwór niezamykany o powierzchni co najmniej 200 cm
2”
.
Punkt 2.1.6.2 „…wentylacja wywiewna – pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny
o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm , z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia
,wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina . Otwór wlotowy do kanału
wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i
otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania . Stosowanie wentylacji
wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne .Przewód wentylacyjny powinien być
wykonany z materiału niepalnego”

knoq
10-04-2018, 19:34
Moze macie propozycje innego projektu, wymagan nie mamy jakis specjalnych, salon + jadalnia te 30m2, 3 sypialnie, lazienka 6-7m2 + mala z prysznicem. Ogrzewanie peletem + reku.
Skaczemy z pomyslami z parterowki na poddasze uzytkowe i juz nie wiemy co lepsze/tansze. Przewija sie tez gdzies pomysl z garazem ale to dodatkowe koszta a je chcemy ograniczyc do ~450k z wykonczeniem (bez dzialki, jesli zmiesci sie w tym ogrodzenie i kostka to super)

masera
10-04-2018, 21:52
Czy według was dla rodziny 2+3 dom w galach w wersji 120 m2:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-galach-m386212cca9ee9 będzie wystarczający czy lepiej wziąć https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-galach-3-p-m548222477ee50 i wyrzucić piwnicę a w miejscu klatki zrobić kotłownie? Nie chodzi o komfort jako taki bo obecnie siedzimy na połowie tych metrów, ale nie chciałbym żałować potem, że nie dołożyłem tych 15 m2.

Elfir
11-04-2018, 10:46
knoq - zamień piec na powietrzną pompę ciepła.
Odpada ci fundament pod komin, komin, obróbki wokół komina, wyłaz dachowy, schodki kominiarskie, kombinowanie z wentylacją.
W miejscu, gdzie będzie stała PC zrobisz sobie pralnie z suszarnią + graciarnię.

kemot_p
11-04-2018, 10:54
Rozporządzenie ministra:

§ 136. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwo stałe i pomieszczenia składu paliwa i żużlowni oraz pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na olej opałowy i pomieszczenia magazynu oleju opałowego powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia, w tym określonym w § 220 ust. 1.
2. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych. Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie
dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.

Polska Norma PN-87/B-02411:
kotłownie wbudowane na paliwa stałe.(...)….wentylacja nawiewna – w
pomieszczeniu kotła ( a więc także w salonie z kominkiem z płaszczem wodnym) powinien
znajdować się otwór niezamykany o powierzchni co najmniej 200 cm
2”
.
Punkt 2.1.6.2 „…wentylacja wywiewna – pomieszczenie kotła powinno mieć kanał wywiewny
o przekroju nie mniejszym niż 14x14 cm , z otworem wlotowym pod sufitem pomieszczenia
,wyprowadzony ponad dach i umieszczony obok komina . Otwór wlotowy do kanału
wywiewnego powinien mieć wolny przekrój równy przekrojowi kanału. Kanał wywiewny i
otwór wlotowy do niego nie mogą mieć urządzeń do zamykania . Stosowanie wentylacji
wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne .Przewód wentylacyjny powinien być
wykonany z materiału niepalnego”

Przy okazji zapytam. Czy w domu w którym jest planowany kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania i WM potrzebne są kanały WG? Architekt je zaplanował zarówno w salonie jak i w kotłowni (nawiew przez ścianę) bo twierdzi, że bez tego nie będzie odbioru kominiarskiego. Czy takie są przepisy? Jeśli zrezygnuję z tych kanałów podczas budowy nie będzie problemu z odbiorem?

Elfir
11-04-2018, 10:59
a czym chcesz grzać?

Elfir
11-04-2018, 11:02
Przy okazji zapytam. Czy w domu w którym jest planowany kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania i WM potrzebne są kanały WG? Architekt je zaplanował zarówno w salonie jak i w kotłowni (nawiew przez ścianę) bo twierdzi, że bez tego nie będzie odbioru kominiarskiego. Czy takie są przepisy? Jeśli zrezygnuję z tych kanałów podczas budowy nie będzie problemu z odbiorem?

Nie.
Przy urządzeniach pobierających powietrze do spalania z zewnątrz dozwolona jest wentylacja mechaniczna, zrównoważona, NAWIEWNO-WYWIEWNA.
Natomiast:
w § 154 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.";
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 września 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. z dnia 28 października 1997 r.)

nie wolno mechanicznej wywiewnej (czyli wiatraczki na przewodach grawitacyjnych czy elektrycznie wspomagane turbowenty).

mnie tez to wmawiał architekt a kominiarz za głowę się chwycił, jak usłyszał.

kemot_p
11-04-2018, 11:14
Czyli mam zrezygnować w salonie z kanału wentylacji grawitacyjnej, a w kotłowni z nawiewu? Rozumiem, że wpisem w dzienniku KB to załatwi?
Jak rozumieć to co wytłuściłaś w kontekście kominka w salonie z WM?
Nawiewno-wywiewna może być, natomiast nie może być wywiewna?

cypryski
11-04-2018, 11:21
W salonie z kominkiem masz normalnie wentylację mechaniczną (wywiew i nawiew), a w kotłowni z piecem tylko grawitacyjną (np. specjalne otwory w kanale kominowym).

Kaizen
11-04-2018, 11:35
Rozporządzenie ministra:
[I]
§ 136.

2a. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust. 3, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Swoją drogą to minister mógłby trochę odświeżyć odwołanie do normy. Bo ta dawno nie obowiązuje a tworzona była 31 lat temu, gdy rekuperacja oznaczała:
rekuperacja «wykorzystanie ciepła gazów odlotowych w przemyśle do celów ogrzewczych» (ze słownika PWN).

I coś mi świta, że dla kotłów >25kW może być wg tej normy wentylacja mechaniczna i jest też zapis, że w pomieszczeniach spełniających wymogi dla większych kotłów mogą być też montowane mniejsze kotły. Zacytujesz szerszy fragment normy?

Elfir
11-04-2018, 11:58
Nie mam normy. Ten cytat powyżej pochodzi z odpowiedzi kominiarza na taki zarzut, jak ty postawiłeś.

Elfir
11-04-2018, 12:00
W salonie z kominkiem masz normalnie wentylację mechaniczną (wywiew i nawiew), a w kotłowni z piecem tylko grawitacyjną (np. specjalne otwory w kanale kominowym).

Ale on nie ma pieca tylko kocioł kondensacyjny i tez nie musi mieć grawitacyjnej.

cypryski
11-04-2018, 12:36
Sorry Elfir,chodziło mi właśnie o piec kondensacyjny - mam zły nawyk nazywania kotła "piecem" :)

Mam dokładnie tę samą sytuację, co kemot_p więc de facto opisałem jak u mnie to wygląda. Sytuacja przedyskutowana na etapie budowy (a potem w czasie kontroli corocznych) z człowiekiem od kominka, serwisantami systemu rekuperacji i kominiarzem.

kemot_p
11-04-2018, 12:51
Cypryski, ja właśnie dzwoniłem do dwóch kominiarzy, który podpisują odbiory i każdy mówi co innego. Jeden chce kanał grawitacyjny w salonie (który mogę sobie zaślepić na stałe, ale do odbioru ma być), inny nie. Rozumiem, że u Ciebie w kotłowni masz nawiew, a w salonie tylko WM.

cypryski
11-04-2018, 13:55
Tak, absolutnie żadnego kanału grawitacyjnego w salonie! Kominiarz mnie co prawda zachęcał do otwierania okien pomimo kominka z dopływem powietrza z zewnątrz, ale absolutnie nie było kwestii kanału grawitacyjnego!

Elfir
11-04-2018, 15:43
Sorry Elfir,chodziło mi właśnie o piec kondensacyjny - mam zły nawyk nazywania kotła "piecem" :)

Mam dokładnie tę samą sytuację, co kemot_p więc de facto opisałem jak u mnie to wygląda. Sytuacja przedyskutowana na etapie budowy (a potem w czasie kontroli corocznych) z człowiekiem od kominka, serwisantami systemu rekuperacji i kominiarzem.

Mój kominiarz nie robił żadnych problemów, bo w przepisach nie ma takiego zakazu.
Ja w kotłownio-pralnio-suszarnio-graciarni mam rekuperację.

Z resztą temat był opisywany także w Muratorze papierowym. I to nie raz.
Jakby co zawsze poprosić o decyzję na piśmie z powołaniem na przepisy.
A kominiarza wybrać takiego, co czyta rozporządzenia.

***
Być może Kaizen ma rację z tym rekuperatorem przy piecu na paliwo stałe, ale przejrzałam kilka artykułów, projektów domów, decyzji kominiarskich i nigdzie nie znalazłam kotłowni na paliwo stałe wentylowanej mechanicznie.

Zastanawia mnie jak w takiej sytuacji taka wentylacja miała działać prawidłowo?
Mamy zrównoważony system nawiewno-wywiewny, gdzie suma powietrza nadmuchiwanego równa jest wydmuchiwanemu i nagle rozpalamy piec, gdzie nagle zwiększa się zapotrzebowanie na tlen, czyli powietrza nawiewanego. Jak to zrównoważyć?
Rekuperator musiałby mieć jakieś sterowniki powiązane z piecem, gdzie zwiększałby nawiew do kotłowni po uruchomieniu pieca.

W przypadku kotła lub kominka pobierającego powietrze z zewnątrz układ jest szczelny i nie ingeruje w wentylację domową.