PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51

cypryski
11-04-2018, 16:34
A kominiarza wybrać takiego, co czyta rozporządzenia.

Jeśli odnosisz to do mnie, to chyba nie ma powodu. Nie ma zakazu WM w kotłowni, ale nie ma też nakazu - ja akurat w kotłowni nie mam - i to jest zgodne z przepisami.

Nie mam również WM w wiatrołapie, a wiem, że zdania są podzielone. I tyle.

Kaizen
11-04-2018, 16:42
Rekuperator musiałby mieć jakieś sterowniki powiązane z piecem, gdzie zwiększałby nawiew do kotłowni po uruchomieniu pieca.



A co się dzieje, jak ktoś przy WM odpali odkurzacz centralny czy okap?
W domu robi się wtedy podciśnienie - wentylator nawiewny ma wtedy lżej, wywiewny ciężej i się to równoważy w sposób naturalny.

A jak to działa przy wentylacji grawitacyjnej która, nota bene, z definicji działa wytwarzając w domu podciśnienie przez wysysanie powietrza przez komin wentylacyjny i to niższe ciśnienie wewnątrz powoduje zasysanie nawiewnikami powietrza z wewnątrz. I jakoś to nikomu nie przeszkadza, a przy WM owszem.
Im więcej powietrza zossanie wyssane kominami (zarówno wentylacyjnymi jak i dymowymi), tym większe podciśnienie i więcej powietrza zasysanego nawiewnikami.

Elfir
11-04-2018, 18:36
cypryski: Napisałeś, że masz tak samą sytuację co kemot, to zrozumiałam, ze kominiarz i architekt zmusił cie do zrobienia WG w kotłowni.

Elfir
11-04-2018, 18:38
A co się dzieje, jak ktoś przy WM odpali odkurzacz centralny czy okap?
.

Wielokrotnie czytałam, że okap wyciągowy i WM się gryzą.

cypryski
11-04-2018, 22:00
Elfir - nikt mnie nie zmuszał, to był wynik rozmów z wykonawcą WM i moim projektantem - a kominiarz to potem potwierdził :)

cypryski
11-04-2018, 22:05
Wielokrotnie czytałam, że okap wyciągowy i WM się gryzą. zgadza się, dlatego - z uwagi na wyciąg WM w kuchni - zrezygnowaliśmy tam z okapu wyciągowego i zamiast tego jest okap z pochłaniaczem.

Elfir
11-04-2018, 23:14
Elfir - nikt mnie nie zmuszał, to był wynik rozmów z wykonawcą WM i moim projektantem - a kominiarz to potem potwierdził :)

No to sytuacja nieco inna.
Kemot nie chce grawitacyjnej.

kemot_p
12-04-2018, 10:26
Elfir - nikt mnie nie zmuszał, to był wynik rozmów z wykonawcą WM i moim projektantem - a kominiarz to potem potwierdził :)

Jeśli to nie problem to chciałbym Cię poprosić o namiary na kominiarza, który odbierał instalację u Ciebie. Nie chcę robić niepotrzebnie kanałów WG, które będą potrzebne tylko na czas odbioru :).
Pozdrawiam.

cypryski
12-04-2018, 11:51
kemot wyczyść skrzynkę, bo nie przechodzą do Ciebie PW.

kemot_p
12-04-2018, 12:15
kemot wyczyść skrzynkę, bo nie przechodzą do Ciebie PW.

Już :)

pandawidek
13-04-2018, 13:24
Minęło trochę czasu i po zwiedzaniu kilku/kilkunastu różnych domów stwierdziliśmy, że zmieniamy projekt na parterówkę, a wymagania pozostają te same: 3 sypialnie,łazienka, toaleta - w miare standard na nasze warunki. Miejscowy plan pozwala na to, ale wymagany kąt nachylenia dachu to 30-45 stopni, co niestety wyklucza najbardziej standardowy kąt w dachach kopertowych czyli 25 stopni. Dach dwuspadowy w parterówkach nam się nie podoba. Projekt będziemy robili indywidualny - projektanta już mamy wybranego, mapki do celów projektowych zrobione (spad w miejscu gdzie będzie stał dom to około 50-70 cm na długości całego domu) i od przyszłego tygodnia zaczynamy działać. Spodobał nam się projekt Antek III z garażem dwustanowiskowym, chciałbym poznać Wasze zdanie na temat tego projektu:
https://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/antek_iii_wersja_c_z_podwojnym_garazem/15835
Wiem, że nie ma połączenia garażu z domem, ale jestem w stanie to przeboleć, bo inną opcją jest garaż wolnostojacy, który zapewne będzie kosztował więcej.
Ogrzewanie - gaz lub PW PC i 100% podłogówki
Wentylacja mechaniczna z reku
Jestem ciekaw na ile szacujecie koszt postawienia takiego domu do stanu deweloperskiego, a może kojarzycie jakiś inny projekt, który wpasowałby się w nasze wymagania i możecie podesłać linka.
Z góry dziękuję.

Projektant gdy dowiedział się o planie wentylacji grawitacyjnej zaproponował podwyższenie o 20cm wysokości pomieszczeń, zrobienie stropu lanego, pod nim podwieszenie sufitu i puszczenie tam kanałów wentylacji. Czy tylko mi się wydaje, że to nie ma sensu i są to zbędne koszty? Nie lepiej zrobić strop drewniany i puścić po górze kanały wentylacji zamiast jeszcze dodatkowo podwyższać dom i robić strop lany?

Elfir
13-04-2018, 14:58
te kanały zajmują niewielkie odcinki w pokojach. Starczy je obudować k-g. Nie trzeba do tego podwieszać sufitu na całości.

moniss
16-04-2018, 08:32
Projektant gdy dowiedział się o planie wentylacji grawitacyjnej zaproponował podwyższenie o 20cm wysokości pomieszczeń, zrobienie stropu lanego, pod nim podwieszenie sufitu i puszczenie tam kanałów wentylacji. Czy tylko mi się wydaje, że to nie ma sensu i są to zbędne koszty? Nie lepiej zrobić strop drewniany i puścić po górze kanały wentylacji zamiast jeszcze dodatkowo podwyższać dom i robić strop lany?
Strop lany, przy parterówce z nieużytkowym poddaszem, to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Kanały WM możesz puścić pod stropem albo nad stropem (pamiętaj o ociepleniu). W zależności od wybranego systemu, można zrobić tak jak napisała Elfir (najczęściej starsze systemy), albo zrobić na całości sufit podwieszany (nowsze systemy na cienkich elastycznych przewodach).
Zajrzyj do tego wątku: sam robię wentylację (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robię-wentylację)

lostdesper
16-04-2018, 12:49
Witam i od razu proszę o pomoc. Budowa domu to marzenie wielu z nas i inwestycja na całe życie, ale ja już dostaję frustracji na samym początku przy szukaniu projektu. Moja żona to taka maruda, że szkoda gadać. Najpierw kłóciliśmy się o to, czy ma być poddasze, czy tylko parter. Po długich bataliach wybraliśmy parter (do którego ja i tak nie jestem przekonany, ale wg żony to wygoda i takie tam)

Co do naszych potrzeb:

Parterówka z dachem dwuspadowym, bez garażu, bez piwnicy (wiadomo każdy szuka oszczędności)

Salon, gabinet i trzy sypialnie. Mimo niezliczonej ilości stron z projektami, ciężko znaleźć projekt z tyloma pokojami. Udało mi się znaleźć kilka:

dom pod świerkiem: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-swierkiem-ma9e2229255cef
411219

Mokka 6 https://www.extradom.pl/projekt-domu-mokka-6-WOF1100?gclid=EAIaIQobChMIqsmL3tO-2gIVhoKyCh2TfQ7GEAAYASAAEgJkNvD_BwE
411220

dom w mekintoszach 6 https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-mekintoszach-6-m41921d8c69070?gclid=EAIaIQobChMIyPSe0NO-2gIVxBsYCh1XpgT0EAAYASAAEgK_QPD_BwE
411221

Domena 6 https://www.domenadom.pl/produkty/368/domena-106-.html
411222

Ja optowałem i dalej optuję za poddaszem, mimo, że działkę mamy dużą i śmiało parterówkę wrzucimy. Też już zbaraniałem, bo mój ojciec mówi, żeby stawiać poddasze, a teściu (no budowlaniec), że parter, bo taniej wychodzi itd. Ale strop na parterówkę to mówił, że teriva itd, a nie wiem, czy nie lepiej drewniany, bo i tak nikt w tej parterówce na poddasze nie wejdzie, a wydaje mi się, że drewniany będzie tańszy.

Co do domów z poddaszem staram się żonę przekonać do domu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-optymalny-WAH1557?gclid=CjwKCAjwk9HWBRApEiwA6mKWaTx1KMHDt_ak pMw5jIcRS565LO1xvkGaU0L-d-GXVUJfFXMZ7sQ_mBoC-OQQAvD_BwE

Bardzo podoba mi się taki rozkład na dole, gdzie kuchnia pomimo tego, że jest otwarta na salon, jest tak jakby wydzielona gdzieś z boku, podobnie jak jadalnia i najważniejsze, wyjście na taras jest w takim miejscu, że nikt mi nie będzie przechodził między kanapą i tv.

411223

Będę wdzięczny jeśli wytkniecie wg Was plusy/minusy tych projektów, bo ja mam trochę już dosyć tego narzekania żony :)


Aha, żona naciska na ten Mokka 6, ale mnie drażni takie wyjście na taras, gdzie ktoś mi będzie łaził przed nosem jak będę oglądać tv

Elfir
16-04-2018, 16:30
- od jakiej strony świata wjazd?
- jakie ograniczenia MPZP?
- czym chcecie grzać?

Bo te projekty są bardzo różne.

PS. Słuchaj żony.

lostdesper
16-04-2018, 17:02
- od jakiej strony świata wjazd?
- jakie ograniczenia MPZP?
- czym chcecie grzać?

Bo te projekty są bardzo różne.

PS. Słuchaj żony.

Wjazd na działkę od wschodu, ale "droga-czyt. jezdnia" jest od strony południowej, od niej też, czyli od południa chcemy mieć salon, dlatego praktycznie każdy z tych projektów będzie brany jako lustrzane odbicie. Grzanie zakładamy gazowe, co do ograniczeń - z tego co się orientowałem, każdy z tych projektów bez problemu mogę realizować.

Pozdrawiam

Elfir
16-04-2018, 22:17
Mokka 6 najmniej mi sie podoba.
mekintosze i domena są obiecujące, jeśli się je na działce ustawi szczytem. Wówczas najdłuższa elewacja będzie od południa.
A wnętrza można zmodyfikować, by przechodzenie przed TV nie było problemem :D

namira
17-04-2018, 07:21
lostdesper - musisz porozumieć się żoną w jakim domu chcecie mieszkać,czego oczekujecie,co w nim musi być a z czego możecie zrezygnować,ile osób liczy wasza rodzina,jaki tryb życia prowadzicie, jesteście domatorami czy bardziej rozrywkowi, czy miewacie gości których trzeba przenocować itp.Budowa domu to często kompromis,jeżeli ogranicza nas budżet,to z czegoś trzeba zrezygnować , im większy dom tym bardziej opłaca się iść w poddasze,pozdr...

mnie również Mokka najmniej się podoba

lostdesper
17-04-2018, 09:11
Przy tym metrażu, który my bierzemy pod uwagę, to poddasze ma już sens, czy jednak Waszym zdaniem parter?

Elfir
17-04-2018, 12:32
do ok. 120 m2 całkowitej parter może wyjść taniej. Potem to się zmienia.
Dużo zależy od wybranej technologii parterówki. np. strop drewniany, podwieszany z ociepleniem na stropie vs. pełny strop i ocieplenie w połaci.

Ale! poddasze jest upierdliwe - trzeba wiecznie biegać po schodach.
Więc jak działka i budżet nie ogranicza to jest to moim zdaniem najwygodniejsze.

lostdesper
17-04-2018, 13:46
do ok. 120 m2 całkowitej parter może wyjść taniej. Potem to się zmienia.
Dużo zależy od wybranej technologii parterówki. np. strop drewniany, podwieszany z ociepleniem na stropie vs. pełny strop i ocieplenie w połaci.

Ale! poddasze jest upierdliwe - trzeba wiecznie biegać po schodach.
Więc jak działka i budżet nie ogranicza to jest to moim zdaniem najwygodniejsze.

Dziękuję za informację. Czy w tym projekcie w Mekintoszach 6 dało by się coś poprzestawiać, by w jakiś sposób "wydzielić" kuchnię z jadalnią od części wypoczynkowej (dziennej)? Coś jak w tym domu z poddaszem (optymalny) wszystko niby otwarte, ale kuchnia jest jakoś schowana, jadalnia z boku a część dzienna odrobinę odizolowana?

moniss
17-04-2018, 14:11
lostdesper, a może parterówka z antresolą:
411256
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2b


Inny wariant, to w 100% parter:
411257
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2a,rzuty


A co do Mekintoszy, to można zamknąć ścianami kuchnię.

lostdesper
17-04-2018, 14:23
Ten widzieliśmy, ale żona nie dość, ze nie chce antresoli (czyt. "jak ja tam będę okna myła??!!"), to sam wygląd też jej nie przypadł do gusty, poza tym, ja nie bardzo lubię takie otwarte kuchnie. Może jestem jakiś dziwny, ale wolałbym kuchnię izolować od salonu. Jest naprawdę ciężko znaleźć projekt parterowy (stodołę) z dachem dwuspadowym i tyloma sypialniami, że ja zacząłem już szukać domów z 3 pokojami :)

Elfir
17-04-2018, 14:43
zawsze do wyboru jest projekt indywidualny. Idalnie dopasowany do potrzeb i działki.

ten mekintosz ma okna narożne - dosc kosztowny detal.

Przykładowe przeróbki:
Kuchnia od strony ogrodu - blisko na taras.
Wyjście na taras przy kuchni i jadalni
Kuchnia osłonieta
Sypialnia rodziców z własną łazienką
w kotłowni na gaz można umieścić pralkę, suszarkę i część zapasów.

https://images82.fotosik.pl/1047/3a2b0c5c1b64bdb7gen.gif

https://images81.fotosik.pl/1046/9791852e6ca7d55bgen.gif

lostdesper
17-04-2018, 14:58
Indywidualny to ostateczność, bo wysłałem kilka zapytań to dostałem odpowiedzi między 11-18tys za projekt :yes: tak więc poszukam jeszcze sam :) A możesz powiedzieć co w tym projekcie Mokka 6 jest nie tak? Jest niepraktyczny/drogi? Brzydki? :)

Elfir
17-04-2018, 15:33
sypialnie - pokoje dzieci, by uniknąć kłótni, powinny mieć zbliżoną powierzchnie. Dodatkowo powinny być dobrze oświetlone światłem dziennym, ale nie późnopopołudniowym.

Zakup projektu + zmiany + adaptacja + projekty przyłączy - wyjdzie gdzieś ok. 8 tyś
Ja mój indywidualny miałam taniej.

knoq
17-04-2018, 16:32
knoq - zamień piec na powietrzną pompę ciepła.
Odpada ci fundament pod komin, komin, obróbki wokół komina, wyłaz dachowy, schodki kominiarskie, kombinowanie z wentylacją.
W miejscu, gdzie będzie stała PC zrobisz sobie pralnie z suszarnią + graciarnię.
Zaczalem troche czytac o PC, na poczatku bylem sceptycznie nastawiony glownie ze wzgledu na cene ale wydaje mi sie, ze zdecydujemy sie ostatecznie na projekt indywidualny bo nie mozemy znalezc nic idealnego dla nas, i wtedy bedziemy myslec o pompie. Generalnie do ~110m bardziej celowac w parterowke? Dzialka bedzie duza wiec teren nas nie ogranicza. Etedy ewentualnie pc gruntowa czy powietrzna, jakie - mnien wiecej- sa roznie w cenie na takim metrazu?

Elfir
17-04-2018, 21:44
przy 110 m2 to nawet czystym prądem oblecisz. Tylko trochę drożej wychodzi na wodzie do mycia. Przy dzieciach to ma znaczenie. Przy dwójce dorosłych, mniejsze.

Powietrzna PC jest większym wydatkiem początkowym, ale woda do mycia tanio się ogrzeje.
Gruntowa to za duży wydatek do takiego małego domku.

Przy 110 m2 nie ma sensu robić poddasza.

lostdesper
20-04-2018, 08:05
Witam ponownie, po naprawdę wielu godzinach spędzonych na wyszukiwaniu projektu i kłótni z żoną wybraliśmy projekt. Zdecydowaliśmy się na ten:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-winobluszczu-m70d2180c17fdb?gclid=EAIaIQobChMIitHFi57I2gIVAmQZC h0X7QSOEAAYASAAEgITzfD_BwE

Nie jest idealny, bo będą przeróbki. Mam teraz takie głupie pytanie: co dalej?

Jak to jest z tymi przeróbkami:

1. Mam pisać do Archona, żeby oni przerobili mi projekt według naszych potrzeb? Bo chcemy trochę powiększyć cały budynek (wydłużyć ścianę o 1-2m, przez co uzyskamy większe pokoje itd)
2. Kupuję projekt takim jaki jest, a potem szukam sobie miejscowego architekta, płacę mu i on ma mi zrobić adaptację?

Nie jestem pewny czy ja dobrze rozumuję pojęcie adaptacji. Czy to jest "dopasowanie" budynku to działki, czy również przerobienie jakiś ścian instalacji itd?

Przy zmianie stropu (z monolitu na terivę) Archon z 2400 zaproponował 4800 brutto, natomiast na forum Archona pisali, że wydłużali ludzie budynki i płacili 400zł, już całkiem zbaraniałem :)

moniss
20-04-2018, 09:56
A widzieliście ten projekt?
homekoncept-45 (https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-45/#downloads_tab)
Ma 3 sypialnie i gabinet. Zamiast garażu jest wiata. Ale w części dziennej coś bym pokombinowała.



Przy zmianie stropu (z monolitu na terivę) Archon z 2400 zaproponował 4800 brutto, natomiast na forum Archona pisali, że wydłużali ludzie budynki i płacili 400zł, już całkiem zbaraniałem :)

Niekiedy bardziej się opłaca zrobić zmiany u lokalnego architekta adaptującego, ale warto pytać o ceny tak biuro z którego kupujesz projekt jak i zrobić rozeznanie cenowe u kilku architektów lokalnych.

Adaptacja projektu to dopasowanie do działki (z zagospodarowaniem działki) i warunków zabudowy/planu miejscowego, jak i przestawianie ścian, dodawanie/likwidowanie garażu/piwnicy, poszerzanie, wydłużanie, skracanie itp.

lostdesper
20-04-2018, 10:28
A widzieliście ten projekt?
homekoncept-45 (https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-45/#downloads_tab)


tak :) za drogi dla nas :P poza tym kuchnia mi się nie podoba, proszę uwierzyć, że przejrzeliśmy MULTUM projektów i nawet nie chcę już spoglądać :D wybrany to wybrany :)

Czyli mogę kupić gotowca, a ze zmianami udać się do lokalnego architekta żeby mi to poprzerabiał tak? W takim razie to rozwiązanie bardziej mi pasuję, bo twarzą w twarz zawsze łatwiej się dogadać :)

Elfir
21-04-2018, 17:23
Zakres zmian dozwolonych określa autor projektu.

heteranthera
23-04-2018, 20:25
Cześć,
Proszę o opinie tego projektu: http://staragadka.pl/oferta/oferta-20.pdf
Domek 166m2, na górze ten pokój 21,5 do podziału na dwa po 10,5 każdy, kosztem zmniejszenia łazienki, na dole łazienka w sypialni niepotrzebna, tylko nie mam pomysłu co za nią. Domek w stanie surowym zamkniętym, na zewnątrz wykończony, więc nie ma w środku ścianek działowych, można kombinować :) Poniosła mnie trochę wyobraźnia jeśli chodzi o powierzchnie tarasu - zawsze chciałem takie coś oszklić i zrobić sunroom albo siłownie :) Nie wiem tylko, czy można, bo narazie spotkanie było bez architekta.

Proszę też o wypunktowanie wad projektu, jeśli są, jest to nowoczesna bryła, http://staragadka.pl/ jest tak jak na tym obrazku z ulicą. Szukałem domku wolnostojącego ale ten jest całkiem OK, na działce 600m2. Nie mam natomiast pojęcia jak te dachy płaskie się zachowują. Wadą jaką ja widzę jest ta różnica w poziomach podłóg w salonie, ze względu na lekką pochyłość terenu i nie wiem czy da się to jakoś ładnie zaaranżować, żeby nikt nie spadł..

heteranthera
25-04-2018, 13:32
Pomoże ktoś? powiedzcie pls co myślicie o tych rozkładach, co byście tutaj zaproponowali, bo ja jestem zielony w te klocki. Budynek ma dwa płaskie dachy, wcześniej rozpatrywałem standardowe domy ale te bliźniaki budują w bardzo ciekawej dla mnie okolicy.

Elfir
25-04-2018, 14:35
Stara gadka:
1. Brak połączenia garażu z wiatrołapem.
2. Sypialnia z wejściem niemalże od garażu
3. schody w salonie

W sumie dużo przestrzeni zmarnowane, co dziwne, bo niewielkimi zmianami dałoby się sensowniej zaplanować.

heteranthera
25-04-2018, 17:36
Mam niezły dylemat, bo szukam już działki lub domu ok 2 lat i nic mi nie pasuje. Tym razem zaszedłem dalej, po wizytacji nadal o nim intensywnie myślę. Działka nie głupia 600m, powierzchnia uż. 136m2, to takie minimum, chciałbym 150. Rodzina 4 osobowa - dwoje dzieci w planie. Swoją drogą podają dwie powierzchnie - 166m2 i użytkowa 136m2, to czym jest ta większa?
Z plusów:
1) super lokalizacja
2) kanalizacja, dla mnie to b. ważne, bo tam oczyszczalni nie można budować a mam dwa akwaria z ciągłą podmianką
3) działka co prawda o min. wielkości którą akceptuje, ale zaliczam
4) bliźniak - jedna ściana ciepła, ale one się podobno nie stykają, mają styropian pomiędzy, dodatkowo każda połówka na osiedlu będzie inna, są już 4 i wyglądają unikalnie,
5) potencjał tarasu (sunroom) ale również to wada projektu, bo w sumie za cenę która jest to ja mam coś dobudowywać, taki taras nie bardzo mi jest potrzebny, wolałbym działkę, co można robić na tarasie...
6) góra nie podzielona, można jeszcze kombinować, po zrobieniu 3 pokojów nie wiem czy nie wyjdą za małe, coś koło 10,5m2, mam taki w bloku
7) na pewno oferta ciekawsza niż segment (każdy bliźniak jest unikalny), niż zamknięte osiedle 20stu identycznych domków, gdzie płaci się 200zł/mieś dodatkowo jakieś dziwne opłaty wynikające z prowadzenie zamkniętego osiedla, ciekawsza też od apartamentów, bo ma działeczkę
8 ) Płaski dach - mniejsze koszty napraw? Bo tam jest papa.. Ale czy przypadkiem nie będę latał i odśnieżał.. No nie wiem czy to plus... Dach tworzy strych.. w sumie czy się ich używa.. nie wiem, ale tutaj mi odpadnie, nie ma szpica to nie ma strychu.

Z minusów:
9 ) Elfir, nie pomyślałem o pkt 2, faktycznie dziwnie to wygląda, niestety na dole w tym miejscu już ściana stoi :(. Ale widzę też plus - w sumie wyobrażam sobie, że w salonie jest spotkanie a ktoś jest chory i się po salonie szwenda w pidżamie :) A tak to przejdzie niezauważony do łazienki od razu. Ale zaraz.. przecież ten pokój ma swoją łazienkę.. to nie widzę plusów.. A możę... jeśli część kuchenna będzie oddzielona od dzinnej jakimiś donicami w miejscu różnicy poziomów, to to jakoś będzie miało sens..
10) te schody w salonie też mi się podobają a kobicie się to podoba, ja mówię, że przecież można się o to zabić, bo jest przecież różnica poziomów. To miałoby być jakoś zaaranżowane i oddzielić część kuchenną od salonu (tak mówi też opiekun oferty, że architekt wykorzystał nierówność terenu w ten sposób). Dla mnie to jakaś ukryta oszczędność :) Tego patentu developer nie wykorzystał już w domku obok 22: http://staragadka.pl/oferta/oferta-22.pdf ale tutaj są już regularne schody w salonie i to nie podoba mi się jeszcze bardziej. Hmm a może to po prostu złe pierwsze wrażenie? Czy schody z piętra w salonie mogą mieć plusy? Nawet nie przemawia do mnie, że ma 143m2 p. użytkowej a w domku 20 jest 136m2.
Reasumując.. czy da się tą różnicę poziomów jakoś fajnie wykorzystać, żeby za parę miesięcy w praktyce się nie rozczarować i nie narzekać latami że się głupotę zrobiło kupując ten domek?
11) wiatrołap nie połączony z garażem - a to jest duża wada projektu? W praktyce upierdliwe?
12) cena - 650tyś bliźniak na działce 600m2 można powiedzieć, że w Łodzi, bo kilkaset metrów od granicy. Działki z kanalizacją na południu Łodzi bardzo ciężko dorwać, jak są to powyżej albo ok 200tyś. Licząc nawet 250tyś za taką działkę 1000m2 czy myślicie, że bym się zmieścił z budową tego domku w cenie 650tyś ? byłem na niego nastawiony wcześniej: https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/2911/projekt-domu-tytan Zleciłbym to jakiejś firmie oczywiście, nie systemem gospodarczym a zleconym.
13) dwa płaskie dachy - nie wiem, czy to wada, może podpowiecie..
14) nowoczesność - nie brałem nigdy tego pod uwagę, nie wiem, czy to nie przez tą nowoczesność cena jest wysoka, domek powinien być dla mnie rodzinny, niekoniecznie nowoczesny ani z zewnątrz ani wewnątrz (nowoczesne mogą być biura). Boję się też, że ta nowoczesność przerodzi się w przyszłości w kiczowatość albo z bryły zrobi się makabryła lub podobne straszydło, bo tego rodzaju projekty to chyba nowość...?

Moje poszukiwania trwają już dwa lata i zbiera się trochę lat na karku.. Chcę założyć rodzinę ale obecnie mam 30m2 i nie da się tutaj wychowywać dzieci. Cena jest do negocjacji ale nie wiem ... jak byście wycenili ten domek? Działki u mnie powiedzmy kosztują 200zł/metr.

Napiszcie coś jeszcze.. czy dobrze pogrupowałem wady / zalety ? liczę, że dostanę jakieś oświecenie i to co zaliczyłem do wad stanie się jakimiś zaletami albo ktoś doda coś do plusów :)

busy_beaver
25-04-2018, 17:51
Potrzebuję porady/pomysłu na elewację. Buduję garaż wolnostojący z domem. Wcześniej już pytałem tutaj o wersję dachu garażu, ostatecznie zostało tak
411839
Teraz zastanawiam się nad elewacjami.
Plan był taki:
Drzwi, brama garażowa, okna i obróbki blacharskie dachu w kolorze antracytowym.
Dom i garaż ocieplony styropianie i otynkowany na jasny kolor.

Kombinuję teraz, czy nie obić np garażu (7,67 x 5.48 x 3,5 m wysokości ) jakimś drewnem lub sidingiem a pomiędzy okna domu dać wstawki z takiego samego drewna.

Coś takiego może

411840

Elfir
25-04-2018, 20:24
Napiszcie coś jeszcze.. czy dobrze pogrupowałem wady / zalety ? liczę, że dostanę jakieś oświecenie i to co zaliczyłem do wad stanie się jakimiś zaletami albo ktoś doda coś do plusów :)

ciekawsza jest ta parterówka 120 m2 (oczywiście działówki do całkowitej zmiany).
Na razie nie masz dzieci, więc dwie sypialnie starczą . A w przyszłości możesz pomyśleć o dobudowaniu pokoju.

Ale ogólnie widzę, ze wnętrza tych domów podporządkowane są efektownej elewacji.
Przez co tracą znacznie na funkcjonalności - płacisz za metry korytarzy, wielkich przeszkleń.
naprawdę niewielkie zmiany polepszyłyby diametralnie funkcjonalność.
Podejrzewam, że za to efekciarstwo przepłacasz co najmniej 20 tyś.

Owczar
26-04-2018, 09:07
U mnie od decyzji o budowie domu, do umowy u notariusza dotyczącej działki minęło 3 tygodnie :) Musisz jasno określić co potrzebujesz, a wtedy zakup jest prostszy.
Dla mnie warunek konieczny to działka w mieście, blisko szkoła, a także kanalizacja i wodociagi.

Płaski dach to nie zawsze taki plus. Co prawda podobno pokrycia papowe są nowocześniejsze niż kiedyś, ale taki dach wymaga mimo wszystko pewnej uwagi. Co innego gdy zastosowany zostanie EPDM na pokrycie, ale wątpię by deweloper to zastosował...
Mam ograniczone zaufanie do deweloperów, bo dla nich najważniejsze jest efekciarstwo i tani koszt budowy. Nikt nie zważa na dobrą izolację czy mostki termiczne - ma być tak jak mówią przepisy.

Kolega kupił skrajny segment od dewelopera. Podłoga na gruncie jest strasznie zimna. Po 3 godzinnej wizycie przemarzliśmy mimo, że w w samym domu powietrze było ciepłe. Jego segment oddziwlony jest od drugiego budynku dwoma ścianami i styropianem, a słychać normalne rozmowy... Gdy dwa lata temu mówiłem mu, że nie kupiłbym bliźniaka czy segmentu, to trwała zażarta dyskusja. 2 miesiące temu przyznał, że jednak dom wolnostojący, to dom wolnostojący. Nie dość, że robione na miarę, to z pełną kontrolą inwestora.

Koszty podawane przez pracownie są mocno zaniżane i z reguły to ceny netto. Pomnóż ten koszt razy 1,5 w systemie zleconym przy założeniu, że chcesz to zrobić porządnie.

heteranthera
26-04-2018, 17:59
Cześć, No to jeśli chodzi o wycenę domu 160m2, to wychodzi mi, że przepłacam więcej niż 20tyś. Taka firma DDG Domy mi napisała, że mogę przyjąć 1,8tyś/m2 do stanu developerskiego (netto). Biorąc pod uwagę działkę za 200tyś 1000m2:
1) Dodając VAT, nie wiem, jaki bo pewnie różny? 8-20%, dodam 15%, ryzyko razy 1,5 (ryzyko o którym piszecie) wychodzi 496tyś + 200tyś.
2) Bez tego przelicznika to z działką by było 330tyś +200tyś oznaczałoby, że trochę przepłacam
3) Bez przelicznika i przy stawce vat 8% 311tyś + 200tyś.
Trochę te wyliczenia rozstrzelone, szczególnie przez ten przelicznik 1,5, on wszystko zmienia, w skrajnym wypadku różnica wynosi aż 140tyś (3).
Za za bliźniaka w stanie developerskim na działce 600m2 mamy 650tyś do negocjacji.


Nadal nie wiem, czy ten spadek poziomów to będzie w praktyce przeszkadzało w użytkowniu domu, czy macie pomysł jak to wykorzystać?


Musisz jasno określić co potrzebujesz, a wtedy zakup jest prostszy.
Dla mnie warunek konieczny to działka w mieście, blisko szkoła, a także kanalizacja i wodociagi.

No właśnie mam sprecyzowane - takie same jak Ty. Przy czym nie spodziewałem się, że będę tak długo myślał o jednym bliźniaku, może dlatego, że ma właśnie gaz, kanalizację, jest na granicy z miastem, jest szkoła, czyli wszystko tak samo jakbym budował wolnostojący. Ale jak zaczynałem kiedyś marzyć o domu, to miałem w głowie dom wolnostojący, więc to nie jest spełnienie moich marzeń, które przecież są w zasięgu. Z drugiej strony bliźniak już jest, mógłbym w nim mieszkać już za dwa miesiące, a dom będzie pewnie za dwa lata bo tyle się ciągnie budowa a ja jeszcze nie mam działki. Dalsze czekanie na założenie rodziny robi się już niebezpieczne :(.

Domek: https://www.youtube.com/audio?v=EKCJlNxyAyw

Elfir, pisałeś(aś) o jakichś drobnych zmianach, które by dużo zmieniły, możesz coś narysować? Na dole są już ścianki działowe a przejście z garażu do wiatrołapu jest chyba niemożliwe, bo w łazience na dole w tym schowku (gdzie można by się ew. przebić) jest z 1,50 wysokości albo i mniej.

Elfir
26-04-2018, 18:20
w przypadku tego piętrowego zmiany musiałby być na etapie projektowym.

W czym przeszkadza salon na dwóch poziomach? To nie jest jeden stopień. Czyli różnica poziomów spora. Czyli trzeba jakieś balustrady robić, by nikt przypadkiem nie spadł. Przecinanie pokoju w poprzek balustradą jest kuriozalne.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-04-2018, 19:45
- masz rację z tą wewnętrzną balustradą - niefortunny pomysł, a różnica poziomów to 45cm. Na wizualizacji schody wewnętrzne rozcinające pokój dzienny idą na całej szerokości pokoju tworząc go nieustawnym, mało funkcjonalnym.
- te rzuty były tworzone bardzo szybko i o wielu rzeczach zapomniano lub nie przemyślano do końca :
- brakuje pomieszczenia pralni, a że sypialnia jest zarówno w Parterze, jak i na Piętrze to jakby nie było przy lokalizacji pralki, jedni użytkownicy będą mieli lepiej, inni gorzej chcąc się do niej dostać na jedną ( nie wiadomo którą ) kondygnację.
- nie rozumiem, dlaczego pomiędzy garażem, a częścią mieszkalną nie ma czegoś w rodzaju "śluzy" - nieszczęśliwe rozwiązanie.
- sypialnia główna bezpośrednio przy ścianie garażu - akustycznie porażka, nic tylko owinąć te ścianki X cm wełny mineralnej, albo najlepiej nie korzystać z garażu :(
- w kuchni ściana oddzielająca jest "wystrzelona" krawędzią w pokój dzienny - chyba tylko po to, aby uzyskać trochę więcej kuchni. Gdyby jeszcze miała jakąś logiczną kontynuację ... ale nie ma.
- natrysk w parterze ( toaleta przy wiatrołapie ) zwiększa funkcjonalność przestrzeni, ale pytanie : jedna łazienka jest na Piętrze, druga przy sypialni głównej, kto będzie korzystał z tego natrysku ?
- skoro nad pokojem dziennym jest dach płaski kopertowany do środka dachu, na 100% w pokoju dziennym pojawi się kanalizacja deszczowa ( dokładnie w centrum pomieszczenia ). Bardzo jestem ciekaw przekroju przez budynek, aby zobaczyć jak sprytnie ta kanalizacja została zaizolowana ...
- na plus : podoba mi się wnęka pod spocznikiem schodów dostępna z pomieszczenia garażu. Jedyna rzecz, jaka mi się tutaj podoba

heteranthera
26-04-2018, 21:35
Dla pospolitego mieszkańca bloku ciężko mi zrozumieć niektóre niedogodności o których piszesz. Przykładowo ta wystrzelona ściana w kuchni, to cbyba jej zaleta, że powiększa kuchnię i trochę zasłania wejście do domu?
- różnica poziomów w salonie - myślałem o jakiejś aranżacji (w ogóle jak googlam to ludzie specjalnie dzielą salon z kuchnią szybami albo jakimiś donicami czy półkami: http://ianewinc.com/moderne-wohnstube/die-besten-25-moderne-wohnzimmer-ideen-auf-pinterest-zusammen-mit-grau-haus-brauch/ albo po prostu wzdłuż tej różnicy będzie kanapa tak żeby z kuchni na nią wskakiwać :) Kanapa by się zaginała pod oknem, nie wiem, czy to ma sens...
- brak śluzy - nom, to mi się też nie podoba
- sypialnia przy garażu - jak by się zdarzyło, że któreś wróci późno z delegacji, co się bardzo rzadko zdarza, to i tak na siebie czekamy :) Ewentualnie tej nocy auto na podwórku..
- natrysk na parterze - no zgadzam się, ale chcemy łazienkę w sypialni zamienić na garderobę więc jej nie będzie
- kanalizacja deszczowa - rura wychodzi z sufitu, wykonanie podwieszanego sufitu i ocieplenie nie wchodzi w stan developerski, ten domek jest w stanie developerskim a jak powinno być to ocieplone, na co zwrócić uwagę?

Elfir
26-04-2018, 21:58
czyli kosmiczny mostek cieplny.

Zapytaj ile te domy mają współczynnika Eu :)

ciężkiprzypadek
26-04-2018, 21:59
Potrzebuję porady/pomysłu na elewację. Buduję garaż wolnostojący z domem. Wcześniej już pytałem tutaj o wersję dachu garażu, ostatecznie zostało tak
411839
Teraz zastanawiam się nad elewacjami.
Plan był taki:
Drzwi, brama garażowa, okna i obróbki blacharskie dachu w kolorze antracytowym.
Dom i garaż ocieplony styropianie i otynkowany na jasny kolor.

Kombinuję teraz, czy nie obić np garażu (7,67 x 5.48 x 3,5 m wysokości ) jakimś drewnem lub sidingiem a pomiędzy okna domu dać wstawki z takiego samego drewna.

Coś takiego może

411840

Zerknij tutaj:
http://olczak.info/domzdachemjednospadowym/

może coś Cię zainspiruje....
Ale garaż zrobiłabym w jednolitym kolorze, by nie rzucał się w oczy. To dom powinien dominować.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-04-2018, 22:40
heteranthera
dla pospolitego mieszkańca bloku ciężko mi zrozumieć niektóre niedogodności o których piszesz
… napisałeś „ co myślicie o tych rozkładach … ” – stąd moja odp. dot. wskazanych rzutów, które nie dotyczą mieszkańca bloku, tylko mieszkańca / użytkownika domu.
różnica poziomów w salonie
… tak, można to w taki, czy inny sposób dzielić
kanalizacja deszczowa … a jak powinno być to ocieplone, na co zwrócić uwagę
… tak powinna być "ocieplona" akustycznie , aby nie stwarzać niedogodności dla użytkowników przebywających w pokoju dziennym / jadalni / kuchni

ppppawel
27-04-2018, 09:45
Witam wszystkich, to mój pierwszy post.
Trochę poczytałem ten wątek, dzięki temu udało się nam wybrać projekt domu.
Biorąc pod uwagę potrzeby i ograniczenia, zdecydowaliśmy się na z67 lustro.
https://z500.pl/projekt/835/Z67_A,parterowy-dom-z-piecioma-pokojami.html?mirror=1
https://z500.pl/thumb/z500/galleries/project_projection/835/1481203479Q4VWG_1122_0_tl_mirror.png

Ogrzewanie będzie gazowe, bez kominka, wentylacja mechaniczna.
Działka jest szeroka 70m, ale krótka 22m. Wejście do domu jest od północy.

Mam pytanie dotyczące zmian układu pomieszczeń, co można byłoby tutaj poprawić?
Ścian zewnętrznych nie chcemy ruszać.
Zależy nam na 3 większych sypialniach, a jeden pokój będzie jako "gabinet".
Dwa pokoje z oknami na południe dla dzieci.
W sypialni małżeńskiej przydałaby się garderoba.
W łazience chcemy zmieścić wannę, ale nie narożną, prysznic, jedną umywalkę, wc i bidet.
Fajnie byłoby mieć spiżarkę, ale większe zakupy mamy zamiar trzymać w kotłowni.
Wyczytałem, że przy kotle z zamkniętą komorą można zrezygnować z komina w dachu.
Poproszę o wskazówki :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-04-2018, 12:13
- dla kotła gazowego kondensacyjnego można mieć faktycznie przewód spalinowo - powietrzny wychodzący przez ścianę budynku ( w odpowiedniej odległości od okien ) lub tradycyjnie przechodzić nim przez dach. Ogólnie taki kocioł można instalować wszędzie pod warunkiem, że pomieszczenie będzie miało zapewnioną wentylację. Jeśli jest potrzeba spiżarki, to pomieszczenie ( otwierane na kuchnię ) o pow. 2,5m2 spełniłoby swoją rolę.
- brakuje pomieszczenia pralni / suszarni. To jest moim zdaniem mankament tego rzutu.

Elfir
27-04-2018, 12:41
Takie drobne zmiany:
https://images83.fotosik.pl/1053/78aef815789bd7de.png

lub

https://images82.fotosik.pl/1056/645b55c402cc4132gen.png

Na czerwono do przemyślenia powiększenie spiżarki. Trochę zaburzy to symetrię elewacji, ale da więcej miejsca do przechowywania w spiżarce.
Łazienki bez okien niestety, więc taki standard blokowy.

Póki kocioł będzie od frontu, póty raczej nie ma sensu wyprowadzać rury spalinowej przez ścianę - bo wylot będzie tuż przy drzwiach i nawdychasz się tylko spalin .Nie mówiąc o tym, ze wylot będzie we wnęce, gdzie te spaliny będą się kumulować.

Zawsze możesz rozważyć powietrzną PC.

Owczar
27-04-2018, 12:58
W sumie jak już przeglądam ten temat, to poproszę o rzut okiem na moje zmiany. Co prawda projekt został zaadaptowany, ale sporo zmian można zrobić jeszcze w trakcie budowy.

W stosunku do bazowego projektu podwyższyliśmy parter o 40cm i poszerzyliśmy dół w cześci garażowej o 1,4m. Na górze też sporo się zmieniło.

412047

Elfir
27-04-2018, 13:02
bez wymiarów trudno cokolwiek orzec.
Na parterze jest kominek?

Owczar
27-04-2018, 13:29
Dodałem wymiary.

Zapomniałem, że ostatecznie z kominka zrezygnowaliśmy. Miał być eko kominek, ale ostatecznie może będzie eko, ale w sypialni.

412050

ppppawel
27-04-2018, 13:33
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
niestety nie ma miejsca na pralnie, ale z tego zdecydowaliśmy się zrezygnować

Elfir
Fajny pomysł z tym powiększeniem na spiżarkę.
Ten drugi rozkład dla nas lepszy.
Przemyślimy sprawę.
Chciałem łazienkę z oknem, ale niestety tu się nie uda.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Elfir
27-04-2018, 13:46
gdyby zrezygnować z gabinetu lub zrobić go malutkim to może dałoby się zrobić łazienkę przy ścianie szczytowej.
Ale to już lepiej kombinować z innym projektem.

ppppawel
27-04-2018, 15:12
Okno w łazience odpuścimy, przy większym metrarzu pewnie dałoby radę.

busy_beaver
09-05-2018, 14:58
Zerknij tutaj:
http://olczak.info/domzdachemjednospadowym/

może coś Cię zainspiruje....
Ale garaż zrobiłabym w jednolitym kolorze, by nie rzucał się w oczy. To dom powinien dominować.
To może zostanę przy tym jasnym tynku budynków i stolarce oraz obróbce blacharskiej w kolorze antracytowym.
Może fajnym efektem byłoby nierobienie cokołów ?

Kalic
18-05-2018, 08:18
Takie pytanie mnie naszło - czy na podstawie rysunków, jakie można otrzymać od biur projektowych, jest możliwe dokonanie szacunkowej wyceny (która oczywiście nie będzie później zbytnio rózniła od obowiązującej ceny) budowy domu?

Owczar
18-05-2018, 08:24
Patrząc na dynamicznie zmieniający się rynek ciężko będzie o wycenę dokładną, a jedynie szacunkowa wchodzi w grę. Aby wstępnie się rozeznać możesz poprosić o wycenę inwestycji firmę która buduje domy od a do z.

martingg
18-05-2018, 08:29
Takie pytanie mnie naszło - czy na podstawie rysunków, jakie można otrzymać od biur projektowych, jest możliwe dokonanie szacunkowej wyceny (która oczywiście nie będzie później zbytnio rózniła od obowiązującej ceny) budowy domu?

da sie np. dostałem wycenę na c316 z perspektywa developerski stan na zewnątrz i w środku na 320tys netto, wystarcza rzuty najlepiej techniczne

Owczar
18-05-2018, 11:10
Warto też podać informacje takie jak źródło zasilania CO, pokrycie dachowe, okna i inne. W przeciwnym razie wycena będzie po najtańszej linii - nawet jeśli w projekcie jest inaczej.

martingg
18-05-2018, 13:26
ja w szczegóły nie wchodziłem po prostu wysłałem projekt ale zgadzam się że pewnie to co można utargować to troche lepsza dachówka i okna :)

Kalic
24-05-2018, 11:52
jeszcze jedno pytanie - czy w momencie dokonywania zmian w projekcie tj. dołożenie ściany działowej, przeniesienie (jak np. w przypadku projektu BW-55) parterowego WC pod schody itp informacje takie muszą być zgłaszane architektowi, który dokonuje adaptacji projektu do potrzeb inwestora i MPZP? Wiadomo - każda zmiana przez architekta zwiększa jego zarobek. Podczas rozmów z jedną z firm budowlanych usłyszałem, że dom ma być zgodny z projektem tylko na zewnętrz a w środku może być totalna samowolka.
Ogólnie - co można "samodzielnie" zmieniać w trakcie budowy a co musi być uzgodnione z architektem (oczywiście poza ingerencją w wygląd zewnętrzny budynku - okna, bryła budynku)?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-05-2018, 12:22
Podczas rozmów z jedną z firm budowlanych usłyszałem, że dom ma być zgodny z projektem tylko na zewnętrz a w środku może być totalna samowolka.
- i to mówi firma budowlana ? :bash: .... co " najwyżej " nie dostaniesz Pozwolenia na użytkowanie obiektu, ponieważ będzie niezgodny z zatwierdzonym Projektem Budowlanym
- dot. "adaptacji" " projektu gotowego " ( czytaj : opracowanie Projektu Budowlanego na podstawie gotowej koncepcji budynku ) wszelkie zmiany są możliwe o ile oczywiście
1. ) autor projektu gotowego wyrazi na nie pisemną zgodę
2. ) będą zgodne z obowiązującymi przepisami

marrio
27-05-2018, 00:31
Nie wiedziałem że jets taki ciekawy wątek. Przymierzam się do budowy. Budynek będzie piętrowy, (dwie pełne kondygnacje) +dach kopertowy 25 stopni. Działka ma ok 22 m szerokości, wjazd od strony północno-zachodniej. Priorytet, żeby wnętrze domu było dobrze nasłonecznione. Nie znalazłem projektu gotowego, który by i mi podpasował i pasowałby do działki więc zapewne skończy się na projekcie indywidualnym. W załączniku koncepcja parteru. Pytałem o to w dziale ogólnym ale w tym wątku jest chyba większy ruch. Czy przy takim układzie działki ustawienie domu wzdłuż granic działki jets OK, czy jednak dom przekosić względem granic działki ale ustawić równolegle do południa? Załączam rzut parteru i wizualizację domu na działce -na razie działka od strony zachodniej jets pusta, ale do zabawy cieniem wrysowałem budynek jaki mógłby tam powstac pryz zachowaniu takich samych WZ jak ja dostałem, oraz przy zachowaniu odległości od granicy działki 4m i wskazanej lini zabudowy.

Elfir
28-05-2018, 15:10
Po co tak długi korytarz do sypialni i dlaczego garderoba z wejściem z korytarza a nie sypialni?
W wiatrołapie będzie miejsce na szafę?
Czy planujesz jakaś kuchnię? :D
Pamiętaj, że oranżerie powinny byc od wschodu. od południa ugotujesz siebie i rośliny.

Możesz pomyśleć o budynku w formie L-ki. Zasłoni cię od ulicy.
https://images81.fotosik.pl/1082/1b67747a22fac2a8gen.jpg

marrio
28-05-2018, 21:50
Po co tak długi korytarz do sypialni i dlaczego garderoba z wejściem z korytarza a nie sypialni?
W wiatrołapie będzie miejsce na szafę?
Czy planujesz jakaś kuchnię? :D
Pamiętaj, że oranżerie powinny byc od wschodu. od południa ugotujesz siebie i rośliny.

Możesz pomyśleć o budynku w formie L-ki. Zasłoni cię od ulicy.
https://images81.fotosik.pl/1082/1b67747a22fac2a8gen.jpg

Troche o założeniach projektu :) Priorytetem jest ekspozycja na słońce. Wydawało mi się słuszne by te pomieszczenia gdzie się głownie przebywa, czyli salon, kuchnia usytuować od strony słonecznej, czyli południowo-zachodniej, a łazienka, garderoba, garaż, i inne "techniczne" pomieszczenia na stronie północnej.
Obecnie mieszkam w domu gdzie salon mam od wschodu i troche od południa, taras tez mam od wschodu i nie ukrywam, ze ubolewam nad tym, że szybko robi się tam cień. Kuchnie obecnie mam od południowego zachodu i nie narzekam na to, że sie przegrzewa. Obecnie front domu, podjazd mam od zachodu i niejednokrotnie jak mam gości to jakos naturalnie przenosimy sie z tarasu przed dom bo tam jest słońce. Pamiętam jeszcze, ze jak wybieralismy projekt obecnego domu na obecnej działce to moje załozenia było takie by dom stał w poprzek działki oddzielając część frontowa od ogrodowej i mało zwracałem uwage na strony światai słońce. Architekt sugerowała mi by dom ustawić obrócony o 90 stopni bo tam ma słońce. Nie posłuchałem się jej i teraz bardzo żąłuje bo w przypadku obecnego domu i działki byłoby to lepsze mimo, że byłbym badziej otwarty na sąsiada z boku oraz na podjazd. Teraz dom będzie przy ul o wiele wiele mniejszym natężeniu ruchu (w zasadzie jest to slepa uliczka).
Dodam, jeszcze, ze będe walczył by dom na partzerze był możliwie jak najmniejszy. Każdy m2 jaki uda się urwac to będzie sukcesem. Na partzerze musi być salon (duży ok, 35-40m2), kuchnia, wiatrołap, łązienka (pełnowymiarowa), garderoba, sypialnia i garaż na 2 samochody

Mogłabyś nazwać pomieszczenia które narysowałaś bo nie jestem pewien czy je dobrze odczytuje? Jeśli dobrze odbieram Twoje sugestie to garaż jest na zachodniej ścianie?


Korytarz w tej wersji ma ok 4,5m długości na 1,8 szerokości. W obecnym domu na poddaszu mam korytarz do pokoju nad garażem, o długośc 2,5m na 1,1m szerokości więc proporcje zbliżone. Nad tym korytarzem musze jeszcze poprcować.

Przy takim układzie mógłbym łątwo zrobic garderobe z wejściem z sypialni ale świadomie zrobiłem wejście z hallu. Mój tryb zycia wygląda tak, że w ciągu dnia kilka razy wchodze/wychodze z domu więc i się przebieram, więc uważam, że wtedy łatwiej będzie miec dostęp do gaderoby z hallu.

Kuchnia będzie od północnego zachodu. Jej układ umeblowania byłby w zasadzie w jednej lini. Na komunikacje byłoby ok 1,1m

W tej wersji wiatrołapu chyba sie tam neiwiele zmieśći. Wymiary wiatrołapu na pewno do korekty.

To nie oranżeria, tylko zadaszona pergola tarasowa. Zadaszona po to by nie musieć nerwowo reagowac jak trwa spotkanie na tarasie a zaczyna sie chmurzyć lub lekko kropić i nie widząc w którą strone pogoda się rozwinie. Jak będzie zadaszenie to to zejście z tarasu będziemy mogli doopiero ogłosić jak naprawde pogoda się zepsuje.

Elfir
29-05-2018, 13:24
Jak widzisz - to architekt powinien projektować dom, a ty powinieneś go słuchać :D

Kuchnia - nie od południa, chyba, że okno pod zadaszeniem, bo latem nie da się w nagrzanej kuchni gotować.

Myślałam o tym, by garaż był od zachodu, jako zasłonięcie tarasu od ulicy (sugerowałam się tym projektem:https://www.extradom.pl/projekt-domu-rodzinny-2-WAW1013) , ale w tej wystającej części równie dobrze może być salon.

Taras - dobrze zrobić co najmniej dwa tarasy - od wschodu i od południa/zachodu.

Jak masz kotłownię na gaz lub prąd, to może być na piętrze.

zamzam
29-05-2018, 19:44
Witajcie
Wracam do tematu projektu. Co sądzicie o takim rozkładzie pomieszczeń? Poszukuję prostej bryły z garażem 1 lub 2 stanowiskowym (kwestia kosztów) dla rodziny 2+1, w przyszłości 2+2. Poniższy układ wydaje mi się optymalny, jedynie brakuje mi śluzy między garażem a wiatrołapem, a z garderoby wyrzuciłabym okno dachowe. Może widzicie inne problemy lub macie jakieś rady? :) Jeśli chodzi o strony świata to salon i główna sypialnia na poddaszu są od południa.

Elfir
29-05-2018, 21:12
wnęki w bryle podnoszą koszty budowy i komplikują konstrukcję domu.
Meble na planie pomniejszone (kanapa).
Nie wiem czy nie lepiej w wiatrołapie zrobić szafę bez przejścia do spiżarki. Tam jest mało miejsca i te przejścia marun\ja powierzchnię na komunikację.

zamzam
30-05-2018, 22:36
wnęki w bryle podnoszą koszty budowy i komplikują konstrukcję domu.
Meble na planie pomniejszone (kanapa).
Nie wiem czy nie lepiej w wiatrołapie zrobić szafę bez przejścia do spiżarki. Tam jest mało miejsca i te przejścia marun\ja powierzchnię na komunikację.

Elfir, masz rację z wnękami, dzięki za zwrócenie uwagi.
Przejście do spiżarki przez garderobę wydawało mi się właśnie dobrym rozwiązaniem, można od razu ułożyć zakupy zamiast zawijać przez salon do kuchni.
To co mnie martwi to brak śluzy między wiatrołapem, a garażem. Czy może się tym nie przejmować?
Góra ok? :)

Elfir
31-05-2018, 12:43
Nie wiem czego oczekujesz.
Zwykle jak się ma 2+2 to dobrze, aby dzieci miały równej wielkości pokoje. Ale ty na razie masz jedno, wiec kłótni nie będzie.
Pokoik 10 m2 jest trochę mały.

Nie jest to najlepszy (dla mnie rzecz jasna) układ, bo wejście na poddasze jest przez salon.

Przejście wiatrołap - kuchnia byłby super, gdyby spiżarka i garderoba były większe. A tu sa mikroskopijne. Komunikacja odpiera im funkcjonalność.

Piec gazowy zamiast w spiżarce zrób w pralni na poddaszu

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-05-2018, 13:42
czy naprawdę bardzo jest potrzebny ten natrysk w Parterze budynku ?
może wystarczy sama toaleta ? brak natrysku na pewno polepszyłoby wymiary garderoby, spiżarni, wkład kominkowy też miałby więcej miejsca do zabudowy ( jeżeli jest potrzebny )

Elfir
31-05-2018, 14:38
Na pewno by polepszyło, ale przydaje się jak jest tylko jedna łazienka w domu. Zwłaszcza, kiedy trzeba wypłukać szmatę, opłukać buty. Jasne, można biegać przez garaż do pom. gospodarczego :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-05-2018, 18:51
układ domu w Parterze - fajny / klasyczny. Może nie powinno się wchodzić do budynku w schody, ale dla małych budynków to jest " coś / kosztem czegoś " :)
na 100% niepotrzebny słupek dzielący bramy garażowe na dwie, no i ( nie wiem jak w tym projekcie ? ) ale stanowisko postojowe od stycznia tego roku ma mieć 2,5 x 5m + minimalna odległość stanowiska od ściany to po 30 cm ( na długości stanowiska ). Ciekawe jak to jest tutaj ?

zamzam
01-06-2018, 09:56
Elfir, Łukaszu, dzięki za uwagi :) Druga łazienka z prysznicem dla nas niezbędna. Za to kominka być może nie będzie. Faktycznie chyba lepiej zabudować spiżarkę półkami na ścianie gdzie są drzwi.

pandawidek
02-06-2018, 21:05
Witam ponownie,
chciałbym dać do oceny już w miarę ostateczny kształt projektu - indywidualny wzorowany na różnych projektach, ogólny kształt - parterówka z czterospadowym dachem z dołączonym garażem z płaskim dachem. Już kilka razy prosiłem o pomoc w ocenie i mam nadzieję, że i tym razem uda się wychwycić ewentualne błędy. Jeśli chodzi o przejście do garażu to sami nie chcieliśmy mieć wejścia do garażu bezpośrednio z domu. Garderoba mała - po wstępnym rozrysowaniu i dołączeniu w sypialni komody dla nas wystarczy. Kotłownia - gazowa, wentylacja mechaniczna plus wyciąg z kuchenki w kominie. Będę wdzięczny za komentarze :)
414250

Elfir
02-06-2018, 22:23
Kwadratowy salon - może być problematyczny w dobrym umeblowaniu, zwłaszcza, że TV będzie oglądac się z dużej odległosci.
Dla mnie jakoś zaburzone proporcje domu i garażu. Rozumiem, że ma być na dwa samochody i graty, ale w sumie samochody zajmują podobną przestrzeń co trzy sypialnie i łazienka. Dwa samochody mają wygodniej niż kilkoro ludzi.
A koszt budowy tego garażu będzie niemal taki jak tych pokoi

pandawidek
03-06-2018, 08:13
Niestety kwadratowego salonu nie umiemy inaczej rozwiązać... Wiemy, że będzie problematycznie, ale liczymy, że uda się go ładnie zaaranżować. Jeśli chodzi o garaż to akurat trochę wymusza sytuacja - poza dwoma samochodami muszą się tam zmieścić dwa motocykle, rowery, prawdopodobnie traktorek do trawy i narzędzia, a to wymaga miejsca, natomiast w bardzo podobnym domu byliśmy i w środku dla nas miejsca jest wystarczająco.

Owczar
03-06-2018, 08:33
W takim razie na motocykle warto byłoby zrobić jakiś osobny wjazd. Przez bramę 5m będzie ciężko gdy będą stały 2 auta.

Kalic
06-06-2018, 09:54
Przymierzam się do zakupu projektu https://postawdom24.pl/pl/p/Projekt-domu-BW-55/345 i poszukuję opinii osób, które budowały (lub budują) dom w oparciu o projekty tego biura projektowego (Biuro Projektowo-Wydawnicze POSTAW DOM, ul. Górna 10-11, I piętro. 58-500 Jelenia Góra). A może ktoś zdecydował się już na zakup tego samego projektu?

Elfir
06-06-2018, 10:21
Widzę, ze zmienili nazwę. Dotychczas byli znani jako "dobre projekty".
Kilka ich domów jest w tym dziale, najpopularniejsze to BW-49

Spiżarka w tym projekcie jest kuriozalna.
Garaż - czy otworzysz w nim swobodnie drzwi samochodu?

Kalic
06-06-2018, 12:30
Widzę, ze zmienili nazwę. Dotychczas byli znani jako "dobre projekty".
Kilka ich domów jest w tym dziale, najpopularniejsze to BW-49

Spiżarka w tym projekcie jest kuriozalna.
Garaż - czy otworzysz w nim swobodnie drzwi samochodu?

Oczywiście w projekcie byłoby kilka zmian, większych lub mniejszych. Poniżej wstępne zmiany w projekcie.

414424

Do tego dojdzie (taki mam plan) poszerzenie o ok. 0,3-0,4m garażu (przy jednoczesnej likwidacji okna garażowego oraz przeniesienie drzwi do kotłowni w miejsce okna). Na piętrze zlikwidowałbym pralnię (przeniesioną np. do obecniej kotłowni) i zrobił tam garderobę. No i zlikwidował połaciówki (wydaje mi się, że okna są wystarczające).
Tak przy okazji - czy ktoś mógłby mi podać szacunkowe koszty jakie architekt wyciągnie ze mnie za te zmiany?
Planuję PC P-W + rekuperacja+ podłogówka.

Elfir
06-06-2018, 14:11
dodaj izolację między garażem a kotłownią.

Jak chcesz zamykać kuchnię to może ścianką z wysoką zabudową? Wówczas nie robi

Nie podoba mi się idea mikroskopijnego WC po schodkach w dół ani kotłownia na paliwo stałe z wejsciem przez częśc mieszkalną.

Kalic
06-06-2018, 18:52
chyba obcięło kawałek opinii n.t. zamknięcia kuchni ;)

WC na parterze też nie daje mi spokoju, może udałoby się to tak załatwić

414437

drugą opcją, jaką biorę pod uwagę, jest zrobienie drzwi w garażu (niestety kosztem jego ściany)

414438

Elfir
06-06-2018, 20:01
to o kuchni miało mieć załącznik:
https://images81.fotosik.pl/1089/aa619bc9302c1da7gen.jpg

Ale ogólnie trzeba kombinować, co znaczy, że projekt optymalny nie jest.

gremlas
07-06-2018, 12:43
Dziękuję ci bardzo za odpowiedź.

Skoro coś podwyższa koszty to nie ma sensu, szukamy jak najtanszych domków w budowie.

Jeszcze jest taka opcja

https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-rozstaju-wariant-ii,2949,0%2C0.htm

Jeśli faktycznie SSZ to 110tys to może do stanu pod klucz uda się w 200 zamknąć?

Tutaj chciałbym tylko zamiast kotła na gaz to piec na paliwo stałe.

Elfir
07-06-2018, 14:15
po co ci piec w tak małych domkach?
Przecież poza okresem największych mrozów połowę ciepła będziesz zmuszony wypuszczać przez komin, bo pieca nie da się regulować na bardzo małą moc.

Drugi projekt - jesteś rodzina 2+1 czy 2+2? Bo ten pokoik na poddaszu jest maciupeńki.

Przy tak małej powierzchni szukaj wysokiego poddasza lub pełnego piętra. Albo idź w parterówkę. Mocne skosy to mało efektywnej powierzchni. Nie ma gdzie szafy wstawić.

Elfir
07-06-2018, 14:33
z jakiej strony masz wejście na działkę?

Propozycja:
https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-koliber_2.phpv
ze zmianami:
https://images81.fotosik.pl/1090/bb4ebc36d2b3d9cdgen.jpg

albo:
https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-ceres.php

gremlas
07-06-2018, 14:58
Rodzina 2+2

Wejście od strony południowej.

Jeśli parterówka to coś takiego?
https://projekty.muratordom.pl/projekt_czterolistna-koniczyna-wariant-xiv,3344,0%2C0.htm?c=38

Kurcze za dużo tego jest.


Z budowa co prawda chcemy ruszyć za 2-3 lata ale już warto teraz zacząc się edukować.

Elfir
07-06-2018, 15:02
jak wejście od południa to radze układ angielski, gdzie salon jest od frontu, z tyłu jest kuchnia i wyjście na ogród.

pamiętaj, że do domu nie musisz wchodzić od frontu, ale np. z boku (co polepszy funkcjonalność i wyeliminuje długie korytarze.

gremlas
07-06-2018, 15:09
To nawet byłoby lepsze rozwiązanie bo przez całą długośc działki jest wjazd na jej drugą część.

Masz jakiś projekt na już żebym mógł zobaczyć? Bo jak nie to poszukam.

Elfir
07-06-2018, 15:16
weź zwykły projekt i obróć o 90 stopni ;)

masz już planowany budżet na budowę?
masz wypis z MPZP?

gremlas
07-06-2018, 15:27
weź zwykły projekt i obróć o 90 stopni ;)

masz już planowany budżet na budowę?
masz wypis z MPZP?

Głupi ja :)

Chcielibyśmy się zmiescic w 200-250 tys

Nie mam jeszcze nic zalatwionego.

Elfir
07-06-2018, 17:20
No to raczej niczego nie zbudujecie za tę kwotę.
W tej chwili do stanu deweloperskiego realnie licząc 2,5 tyś/m2 jest minimum. Czyli dla domu o pow. całkowitej 100 m2 już wychodzi 250 tyś.
Z czego sama kotłownia musiałaby mieć te min. 4 m2, ale z reguły na paliwo stałe projektuje się większe. Czyli sam kocioł będzie miał pomieszczenie za 10 tyś. Jak widzisz, kotłownia na węgiel jest nieopłacalna w małym domu.
Chyba, że planujecie budowę samodzielnie, bez fachowców?

gremlas
07-06-2018, 17:50
Ile się da to samemu. Czasu jest dosc sporo i osób do pomocy tez się znajdzie.

Musimy odczekać 3 lata jeszcze bo mamy kupione mieszkanie w mdm i takie są wymogi.

Elfir
07-06-2018, 21:09
Za trzy lata będzie pewnie jeszcze drożej.

Moim zdaniem mały domek do samodzielnego budowania to tylko parterowy - sięgniesz wszędzie ręką bez konieczności wypożyczania specjalistycznego rusztowania, na zwykłym podeście malarskim. Nie musisz też stemplować stropu, budować schodów, robić stropu (zamiast tego wiązary lub dom otwarty do połaci), nadproży okiennych (wieniec jest jednocześnie nadprożem okien). pewnie dałoby się też uniknąć ścian nośnych, poza zewnętrznymi. Jak ocieplisz nieco lepiej niż przepisy każą, to ogrzejesz prądem chatę za 1,5-2 tyś/rok.

Marcin34_Śl
10-06-2018, 10:06
gremals - odpusć SObie budową domu za 250 000 zł. Nie zmieścisz się na pewno z kosztami, bardzo dużo kosztuje otoczenie działki (kostka, brama, ogrodzenia,ogród), jeśli masz działką to przed budową domu wydasz przynajmniej 10-15 tyś (mapki, projekt, przyłącza)

Owczar
10-06-2018, 11:58
Ja jeszcze nie wbiłem łopaty, a już wydałem 23 tys - projekt, adaptacja, projekty przyłączy, studnia, agregat i inne pierdoły, których człowiek wcześniej nie liczy.

gremlas
11-06-2018, 10:51
gremals - odpusć SObie budową domu za 250 000 zł. Nie zmieścisz się na pewno z kosztami, bardzo dużo kosztuje otoczenie działki (kostka, brama, ogrodzenia,ogród), jeśli masz działką to przed budową domu wydasz przynajmniej 10-15 tyś (mapki, projekt, przyłącza)


Brama, ogrodzenie jest. Wiem to jest kropla w morzu..

zamzam
27-06-2018, 19:28
Hej. Zastanawiam się jak szacować koszt stanu deweloperskiego domu o powierzchni użytkowej ~150m2 (parter + poddasze + garaż w bryle), bez ścianki kolankowej, dach oparty na stropie nad parterem (dach o nachyleniu ~45stopni, dwuspadowy, prosta bryła bez wykuszy i balkonów).
Przykładowo:
- PU parteru 100 m2 z garażem
- PU poddasza bez ścianki kolankowej: 50m2
- zakładam ~3000 za 1m2 stanu deweloperskiego
Daje nam to 150m2 PU. Czy szacować 150 x 3000 zł, czy też poddasze liczy się inaczej, ponieważ nie ma tam murów i ścian nośnych?

Jestem w trakcie tworzenia projektu.

Proszę o Wasze jak zawsze przydatne opinie :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-06-2018, 23:05
Poddasze ( wg Przekroju ) na tej szerokości i jednocześnie bez ścianki kolankowej jest kompletnie nieużytkowe

zamzam
27-06-2018, 23:07
Dziękuje za ten komentarz, jednak moje pytanie dotyczy przeliczenia kosztów ;)
Jeśli chodzi o Twoją uwagę to odwiedziłam podobny dom i jak najbardziej jest wystarczająco użytkowe jak dla mnie, no ale tak jak piszę, projekt się tworzy :)

Drugą (ewentualną) opcją jest dodanie ścianki kolankowej (2 pustaki).

ig0r-
28-06-2018, 07:14
Dziękuje za ten komentarz, jednak moje pytanie dotyczy przeliczenia kosztów ;)
Jeśli chodzi o Twoją uwagę to odwiedziłam podobny dom i jak najbardziej jest wystarczająco użytkowe jak dla mnie :) Tam są tylko 2 pokoje na całej szerokości (głębokości), po przeciwległych stronach domu. Planuję dostawić kartonowo gipsowe ścianki na wys. 90 cm w pokojach (schowki) i łazience.

Drugą (ewentualną) opcją jest dodanie ścianki kolankowej (2 pustaki), ale boję się wtedy zwiększenia kosztów budowy. Nie mam wiedzy, żeby porównać koszty 1. ze ścianką kolankową VS 2. bez ścianki, dlatego pytam tutaj ;)

Wg mnie jeżeli chcesz w jakiś sposób oszacować koszty budowy powinnaś wziąć pod uwagę nie powierzchnie użytkową tylko powierzchnie całkowitą. Pod skosami też będziesz musiała zrobić wylewki i położyć podłogę. Jeżeli ścianka kolankowa, to trzeba pewnie doliczyć jakiś wieniec pod murłatę, będzie więcej powierzchni ścian do ocieplenia, tynki malowanie itd.

martingg
28-06-2018, 08:26
sam stoje przed dylematem czy zrobic ~~ 175m2 parterówki czy 140m2~~ parterówka + poddasze ... yhhhhh te dylematy...

zamzam
28-06-2018, 10:34
sam stoje przed dylematem czy zrobic ~~ 175m2 parterówki czy 140m2~~ parterówka + poddasze ... yhhhhh te dylematy...

Rozumiem Cię ;)
Ja chcę na parterze mieć garaż i dodatkowy pokój (~9m2). Nie chcąc generować kosztów i metrów padł pomysł na poddasze bez ścianki kolankowej (2 pokoje i łazienka z pralnią). Cały czas nie wiem czy to dobre rozwiązanie i faktycznie jakaś konkretna oszczędność.

ig0r- dzięki za odp :) Wylewki na całej powierzchni, ale podłoga od ścianek gipsowych, za którymi byłyby położone rury od rekuperacji, ewentualnie schowek.

martingg
28-06-2018, 11:21
ja nie liczę garażu :) może kiedyś, obok mogę postawić blaszak jakoś nie muszę mieć murowanego garażu ;) bardziej chodzi o prosta stodołę z poddaszem gdzie poleci siłownia i może w przyszłości młody ;) albo młodzież kto wie. Jak się zostawiam czy parter i dobudować większy przedsionek + siłownie na parterze jakieś 175-180m2 tyle że wiązary więc odchodzi ocieplenie krowki ~~ czy 140m parterówki + strop monolit + ocieplenie krokwi+styro na podłoge+wylewka...

khira
02-07-2018, 11:13
Witam wszystkich!
Jestem w trakcie kupowania działki i chciałabym się zapytać o wasze zdanie na jego temat. Ktoś już kiedyś wrzucił link do niego ale nie było komentarzy, więc stwierdziłam, że też zapytam :)

działka spora, wjazd od północy, chcemy odbicie lustrzane (działka dłuższym bokiem przylega do drogi):
https://dompasja.pl/?projekty-domow=porto

Będzie to dom dla 2+2, górę chciałabym przerobić na coś w tym stylu: 415632
Chciałam, żeby pokoje od południa były podobnej wielkości a po drugiej stronie coś w stylu master bedroom :)

Wiem, że nie jest to tani dom, ale potrzebujemy trochę przestrzeni i nie podobają nam się mega proste bryły.

Elfir
02-07-2018, 13:05
Popatrz na przekroje. Sprawdź jaka jest rzeczywista funkcjonalność pomieszczeń (tam, gdzie można stanąć wyprostowanym)
Sadząc po umieszczeniu okien połaciowych skos jest bardzo niski i może być problem ze wstaniem z łóżka stojącego pod skosem.
W maser bedroom szafy też wypadają pod bardzo niskim skosem - może być problem z rozsądnym korzystaniem z garderoby.

khira
02-07-2018, 13:56
Dzięki za odpowiedź :) dach będziemy musieli odrobinę zmienić (2 stopnie na min. 37) bo mamy taki plan zagospodarowania, dużo to nie zmieni, ale może choć trochę. Z tymi garderobami pomyślę jak zrobić tak żeby nie czołgać się po podłodze.
Jak lepiej zrobić - zabudować część najniższą skosu i urządzać trochę mniejsze pomieszczenia czy jednak starać się jakoś na silę to wykorzystywać?

A co myślisz o parterze? Schody wydają się nieco ciasne i pewnie nie do końca wygodne. W rzutach szczegółowych całkowita szerokość klatki to 180cm, a same schody są opisane jako 16x18,62x26. Nie jestem też całkiem przekonana czy ta spiżarka jest w najlepszym miejscu.

Elfir
05-07-2018, 08:58
spiżarka ewidentnie wykrojona na siłę.
Bieg schodów powinien mieć 100 cm. Dziwne, że zrobili na 90 cm.
Zmiana kąta nachylenia dachu to spora zmiana projektowa.

khira
05-07-2018, 14:42
Dzięki za opinię :)

klaudik91
07-07-2018, 19:04
Po raz kolejny znajduję się w tym temacie, tym razem znów z innym projektem ;-) Proszę o opinie dotyczące projektu Domena 202. https://www.extradom.pl/projekt-domu-domena-202-WRW1309 Jako że jest to nowy projekt nie mam za dużego odniesienia.. a wydaje się dla mnie idealny, tzn spełnia praktycznie wszystkie oczekiwania, salon w prostokącie, kuchnia ze spiżarka (co prawda dość małą, ale lekko byśmy ją powiększyli i przesuneli, razem z wiatrolapem kosztem kotłowni. Zależy mi żeby na górze wygospodarować pralnie i garderobę a tu są te możliwości. Plus to że pomieszczenie gospodarcze jest od wiatrołapu. Co prawda nie zdecydowaliśmy jeszcze ostatecznie czym będziemy grzać, ale chcemy oprócz funkcji grzania mieć tam schowek na graty itp.

Dwie sprawy to: 1. W projekcie widzę tylko ściany działowe, czy to jakiś problem? Podwyższy koszty budowy/stropu? To rzadko spotykana sprawa 2: jeśli chodzi o salon prawdopodobnie usuniemy kominek ale w jego miejscu pociągniemy i tak ściankę, tak by mogła stać tam kanapa. Czy łazienka za ścianą będzie dużym problemem akustycznym? Czy wystarczy wygluszyc i będzie ok? Z góry dziękuję za ewentualne inne uwagi :)

MiśYogi
07-07-2018, 19:37
Kominek wyrzucasz spod łazienki, więc tamten komin też można usunąć. Jeśli chcesz kominek, możesz odwrócić schody i zrobić od kotłowni, przestawiając tamten komin w kotłowni.
Jeśli już nie masz komina przy łazience, możesz łazienkę dać przy schodach, a gabinet dać bliżej pokoju telewizyjnego. Jeśli nie będzie kominka w ogóle, zostawiasz schody, jak są i możesz wtedy dać wejście do łazienki pod schodami.
Ta łazienka to mikrus, prysznic to 80x80, ogólnie będzie ciasno.

Na górze można by było teoretycznie zwiększyć okna na ścianach, ale wtedy domek straci wygląd. Gdyby się dało, to wtedy zamiana biegu schodów, łazienka od ściany, a pralnia od łazienki i wtedy nie ma okien połaciowych. Tylko czy nie byłoby za ciemno?

bartas83
18-07-2018, 21:15
Koledzy i koleżanki,

Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu koncepcji, inspiracji...

Od pół roku, codziennie, noce nieprzespane, przeglądam projekty domów parterowych i za każdym razem coś nie pasuje. Już braliśmy pod uwagę takie projekty:

1. Doskonały 2B ze studio MG Projekt- na minus brak pralni i okna w łazience.
https://www.mgprojekt.com.pl/doskonaly-2-b

2. Doskonały 2C - też brak okna w łazience
https://www.mgprojekt.com.pl/upload/downloads/doskonaly-2-wariant-c-pliki-szczegolowe-df2796169556f3ed5328899db1c76e48.pdf

3. Kari - studio Dobre domy (salon taki tramwaj)

https://www.dobredomy.pl/projekt/kari/

4. Pod Jastrząbem 17 NT - tu nie podoba mi się przejście z garażu przez cały dom do kuchni
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-jarzabem-17-nt-m34b218f2ef711


Może coś doradzicie? Czego szukam:

Parterówka: sypialnia z garderobą, 2 pokoje dla dzieciaków, gabinet, pralnia, garaż na 1 lub 2 auta. Ewentualnie na dole sypialnia + 2 pokoje a gabinet do wydzielenia na poddaszu (tak jak w domu Pod Jastrząbem).

Może podsuniecie mi jakiś ciekawy projekt bo już tracę nadzieję.

Kaizen
18-07-2018, 21:24
https://lipinscy.pl/projekt/arosa-ii

Ja bym garaż robił osobno - ale możesz dokleić.

Elfir
18-07-2018, 21:59
pół roku - miałbyś już projekt indywidualny...

Owczar
18-07-2018, 22:22
Gdybym wybierał projekt jeszcze raz, to zrobiłbym indywidualny...

namira
19-07-2018, 07:38
Jak się ma typową działkę i sprecyzowane potrzeby wydawanie pieniędzy na projekt indywidualny to tylko strata kasy.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-07-2018, 08:05
Koledzy i koleżanki,
Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu koncepcji, inspiracji...

https://www.archdaily.com/category/houses/

a równie poważnie - niekiedy szkoda czasu na przeglądanie gotowców :)

martingg
19-07-2018, 08:38
Koledzy i koleżanki,

Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu koncepcji, inspiracji...

Od pół roku, codziennie, noce nieprzespane, przeglądam projekty domów parterowych i za każdym razem coś nie pasuje. Już braliśmy pod uwagę takie projekty:

1. Doskonały 2B ze studio MG Projekt- na minus brak pralni i okna w łazience.
https://www.mgprojekt.com.pl/doskonaly-2-b

2. Doskonały 2C - też brak okna w łazience
https://www.mgprojekt.com.pl/upload/downloads/doskonaly-2-wariant-c-pliki-szczegolowe-df2796169556f3ed5328899db1c76e48.pdf

3. Kari - studio Dobre domy (salon taki tramwaj)

https://www.dobredomy.pl/projekt/kari/

4. Pod Jastrząbem 17 NT - tu nie podoba mi się przejście z garażu przez cały dom do kuchni
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-jarzabem-17-nt-m34b218f2ef711


Może coś doradzicie? Czego szukam:

Parterówka: sypialnia z garderobą, 2 pokoje dla dzieciaków, gabinet, pralnia, garaż na 1 lub 2 auta. Ewentualnie na dole sypialnia + 2 pokoje a gabinet do wydzielenia na poddaszu (tak jak w domu Pod Jastrząbem).

Może podsuniecie mi jakiś ciekawy projekt bo już tracę nadzieję.

np https://projekty.muratordom.pl/projekt_z-perspektywa,2773,0%2C0.htm

martingg
19-07-2018, 08:42
Jak się ma typową działkę i sprecyzowane potrzeby wydawanie pieniędzy na projekt indywidualny to tylko strata kasy.

projekt 2500 ~~ kolejne zmiany 1000+ :) a szukając w mniejszych miejscowościach architekta można dopłacić kolejny 1000 i mieć projekt "szyty na miarę" ;) więc czasem nie warto brać gotowca.

Owczar
19-07-2018, 08:55
Daj mi namiary na architekta, który zrobi zmiany za 1000 :) A potem na takiego, który zrobi indywidualny za 4500 :P

Mój projekt kosztował 3200. Adaptacja:
Projekt Zagospodarowania Terenu, Informacja BIOZ, obszar oddziaływania – 1500zł+vat
Instalacje sanitarne (adaptacja w-k, co do zmienionego układu funkcjonalnego budynku, projekt ogrzewania podłogowego, wentylacji mechanicznej i nowa charakterystyka energetyczna) – 1150zł+vat (te instalacje to takie tylko na sztukę)
Konstrukcja (poszerzenie budynku, płyta fundamentowa) 1250+VAT
Strop monolityczny 1300+VAT

W dodatku była to jedna z tańszych ofert, które dostałem na oferii.

Szukałem architekta w mniejszych miejscowościach, ale projket indywidualny to raczej koszt 10k+ z obliczeniami konstrukcyjnymi i instalacjami. Mimo wszystko żałuję, że nie dołożyłem tych 2k, bo jeszcze jakieś detale bym zmienił. Bałem się kosztów przeprojektowania dachu, a na koniec i tak robię wiązary z projektem od zera.

Kaizen
19-07-2018, 09:11
projekt 2500 ~~ kolejne zmiany 1000+ :) a szukając w mniejszych miejscowościach architekta można dopłacić kolejny 1000 i mieć projekt "szyty na miarę" ;) więc czasem nie warto brać gotowca.

Najtańszy był z innego powiatu (14K zł) i robił to, co w gotowcu - czyli i tak musiałbym plan zagospodarowania i adaptację zamówić u lokalnego. Za mniej niż dychę to tylko jeden lokalny zaoferował, że jeden z jego indywidualnych trochę przerobi pod nasze potrzeby.
Do tego w projekcie indywidualnym sam jesteś pierwszym i ostatnim betatesterem. Nie był on udoskonalany i poprawiany jak przynajmniej popularne gotowce gdzie można prześledzić DB i pomysły na usprawnienia czy jakie rozwiązania są niewygodne.
Biorąc taniego architekta masz praktycznie pewność domu nie wyróżniającego się urodą i grzeszącego wieloma niedoskonałościami funkcjonalnymi. A jak ktoś chce mieć dom wyróżniający się, dzieło sztuki architektonicznej, to nie patrzy na cenę, tylko na pomysły i dorobek architekta a gotowców nawet nie rozważa.

Wystarczy pomyśleć logicznie. Czy zrobienie projektu indywidualnego to mniej pracy, niż katalogowego? Czy wolisz zapłacić sam 100% kosztów pracy architekta i branżystów, czy podzielić to na 10 czy 100 inwestorów. Dokładając 20 czy 30% na obsługę sklepu, który tym handluje gotowiec wychodzi ciągle dużo taniej.

Niby kupując projekt indywidualny masz dom szyty na miarę. Niby. Bo sam tak naprawdę nie wiesz, czego będziesz potrzebował. Typowe jest dokładanie siłowni, pralni, pokoju dla gości i cudów. Potem przychodzi otrzeźwienie i cięcie. Bo ile to wszystko będzie kosztowało w budowie i utrzymaniu? Wyobrażenie jak się będzie mieszkało i dyktowanie tego projektantowi zaprowadzi na większe manowce, niż wybieranie z gotowców paradoksalnie IMO sprawi, że dom będzie bardziej dostosowany do realnych potrzeb (a nie marzeń i rozbuchanych emocji na etapie projektowania)

martingg
19-07-2018, 11:23
znajomemu robi lokalny projektant 30pln m2 z zaprojektowanymi mediami, zobaczymy jak mu to wyjdzie, również wzoruje się na gotowcu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-07-2018, 14:33
Wystarczy pomyśleć logicznie. Czy zrobienie projektu indywidualnego to mniej pracy, niż katalogowego?
zdecydowanie więcej ! : Projekt Indywidualny poprzedzony jest Projektem Koncepcyjnym, który już powstaje na bazie uzgodnień z Inwestorem, jak również wszystkimi danymi do projektowania charakterystycznymi dla konkretnej działki budowlanej ( od Warunków Zabudowy, czy tez zapisów Planu Miejscowego, po dane np. geotechniczne ) - w gotowcu tego opracowania BRAK, a wybór sprowadza się w zasadzie do lepszych /gorszych rozwiązań wewnętrznych budynku.
Sam gotowiec nie jest Projektem Budowlanym - tym samym może być rysowany i przez studenta, ponieważ nie ma w nim grama odpowiedzialności zawodowej za przedstawione rozwiązania projektowe. Dotyczy to również rozwiązań branżowych, np. konstrukcyjnych, które oderwane od konkretnej lokalizacji zawsze będą niewłaściwe ponieważ dotyczą każdego terenu, tj, żadnego. Pisać można by jeszcze dużo ...

Kaizen
19-07-2018, 14:44
Sam gotowiec nie jest Projektem Budowlanym - tym samym może być rysowany i przez studenta, ponieważ nie ma w nim grama odpowiedzialności zawodowej za przedstawione rozwiązania projektowe. Dotyczy to również rozwiązań branżowych, np. konstrukcyjnych, które oderwane od konkretnej lokalizacji zawsze będą niewłaściwe ponieważ dotyczą każdego terenu, tj, żadnego. Pisać można by jeszcze dużo ...

No popatrz, a mi się nikt nie czepiał, że wszystkie projekty branżowe zostały podpisane przez branżystów w gotowcu. To samo z konstrukcja. I załączałem uprawnienia budowlane wszystkich osób które projektowały gotowiec.

Elfir
19-07-2018, 15:38
Daj mi namiary na architekta, który zrobi zmiany za 1000 :) A potem na takiego, który zrobi indywidualny za 4500 :P
.

Mój tyle kosztował...




Może podsuniecie mi jakiś ciekawy projekt bo już tracę nadzieję.

Zacznij inaczej:

jaka jest działka? Wielkość, nasłonecznienie, sąsiedztwo? Jakie są ograniczenia MPZP
Czym chcecie grzać?

Owczar
19-07-2018, 16:10
Elifir, masz na myśli projekt indywidualny? Ile lat temu? :)

kemot_p
19-07-2018, 16:41
Jeśli chodzi o koszt projektu indywidualnego to ja skorzystałem z promocji w KB Projekt https://www.kbprojekt.pl/jesienna-promocja-kb-projekt i mój projekt kosztował 3900 zł brutto (wyższa cena niż na stronie bo zmieniliśmy dwie rzeczy już po akceptacji koncepcji oraz zaprojektowano nam zebletowy strop nad poddaszem, tzn. lane skosy, co zwiększyło koszt o 300 zł). Oczywiście w tej cenie nie ma projektu zagospodarowania działki - to robił nam lokalny architekt.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-07-2018, 17:04
No popatrz, a mi się nikt nie czepiał, że wszystkie projekty branżowe zostały podpisane przez branżystów w gotowcu. To samo z konstrukcja. I załączałem uprawnienia budowlane wszystkich osób które projektowały gotowiec.

- no tak, Projekt Koncepcyjny sprowadził się w Twoim przypadku do wyboru gotowca, tylko po co piszesz o projektach indywidualnych ( ? ), skoro dokonałeś takich, a nie innych wyborów ( zakładam, że podyktowanych założoną kwotą na projekt gotowy + jego adaptacja ).
- nie zakładam również, że napiszesz, że dokonałeś złego wyboru - nie ma osoby na FM która mogłaby tak napisać, inwestując wcześniej duże własne środki inwestycyjne na realizację obiektu

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-07-2018, 17:09
Jeśli chodzi o koszt projektu indywidualnego to ja skorzystałem z promocji w KB Projekt https://www.kbprojekt.pl/jesienna-promocja-kb-projekt i mój projekt kosztował 3900 zł brutto (wyższa cena niż na stronie bo zmieniliśmy dwie rzeczy już po akceptacji koncepcji oraz zaprojektowano nam zebletowy strop nad poddaszem, tzn. lane skosy, co zwiększyło koszt o 300 zł). Oczywiście w tej cenie nie ma projektu zagospodarowania działki - to robił nam lokalny architekt.

kemot_p
- jakiego " projektu indywidualnego " ? chyba w tym przypadku adaptacji gotowca ?
- możesz pochwalić się tym indywidualnym projektem odbiegającym od tego, co jest prezentowane na stronie ?
- czy faktycznie dostałeś " pakiet bezpłatnych dodatków zawierający " ...
" 4 projekty bud dla psów " ? co stanowi ofertę promocyjną

Kaizen
19-07-2018, 17:15
- no tak, Projekt Koncepcyjny sprowadził się w Twoim przypadku do wyboru gotowca, tylko po co piszesz o projektach indywidualnych ( ? ), skoro dokonałeś takich, a nie innych wyborów ( zakładam, że podyktowanych założoną kwotą na projekt gotowy + jego adaptacja ).
- nie zakładam również, że napiszesz, że dokonałeś złego wyboru - nie ma osoby na FM która mogłaby tak napisać, inwestując wcześniej duże własne środki inwestycyjne na realizację obiektu

Rozważałem projekt indywidualny, jak i katalogowy. Zebrałem oferty, spotykałem się z trzema architektami oferującymi projekty indywidualne. Długo rozmawiałem z czwartym, współpracującym z m3system który ma pewną specyfikę i niewielu projektantów projektuje dla nich.

Czemu miałbym nie napisać, że jestem niezadowolony? Rozmawialiśmy już zresztą o tym. Czy ktoś opisał, jakie błędy czy niedogodności znalazł w Twoim projekcie? Tylko po co, jak nikt z tego nie skorzysta. Ja opisałem, co złego w moim gotowcu było (http://forum.archeton.pl/viewtopic.php?t=2367) Podobno zostało poprawione. Kolejni kupujący projekt gotowy korzystają z doświadczeń wcześniej budujących. I czy to zostało poprawione w oryginale, czy adaptujący pod dyktando coś zmieni - i tak są w lepszej sytuacji, niż projektujący od zera.

A czemu piszesz, że gotowce są robione bez kogoś bez uprawnień i że nie bierze on za to odpowiedzialności?

Elfir
19-07-2018, 18:35
Elifir, masz na myśli projekt indywidualny? Ile lat temu? :)

5 lat temu

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-07-2018, 19:32
Kaizen

bardzo podoba mi się Twoje sformułowanie :
" A ja głupi wierzyłem, że kupuję spójny, optymalny do moich potrzeb projekt " i szczerze jestem ciekawy, czy ten aktualizowany z przez 10 lat projekt faktycznie został zmieniony wg Twoich uwag związanych z PChe i ile jest takich innych projektów gotowych ? których opis "prezentacyjny" ma się nijak to stanu faktycznego. Jako rozsądny człowiek byłeś w stanie to zweryfikować, a ile osób nie ma na to szans ? wierząc w banialuki marketingowe.
i również podoba mi się cytowane, sensowne zdanie z Twojego diaologu :
" idealny dla konkretnego Inwestora może być tylko projekt indywidualny. Projekt gotowy jest optymalnym, ze względu na koszt, sposobem organizacji budowy i formalności z nią związanych, ale stanowi tylko wypadkową najczęściej stosowanych rozwiązań projektowych. " i oczywiście, aby nie było tak żle :
" ... Koszty adaptacji projektu gotowego do indywidualnych potrzeb w połączeniu z ceną projektu gotowego są i tak konkurencyjne do opcji zlecenia projektu indywidualnego. " z czym się zgodzę. Nie wszystkich stać na projekt indywidualny i " gotowce " skutecznie niwelują tą "lukę" choć ( moim zdaniem ) degradują krajobraz polskich miast do kompletnej nijakości.

dot. odpowiedzialności zawodowej - architekt "adaptujący" bierze odpowiedzialność za całość projektu, chyba że Ty jako Inwestor miałeś podpisane odrębne umowy z projektantami branżowymi w co wątpię.

Kaizen
19-07-2018, 21:11
Jako rozsądny człowiek byłeś w stanie to zweryfikować, a ile osób nie ma na to szans ?

Widzę, że zaczynasz podążać w kierunku, o którym piszę. Kupując indywidualny - mam pewność, że żaden inwestor go nie oglądał, nie weryfikował. Jak widać w wątku, do którego zajrzałeś, ktoś pisze, ktoś czyta. Dopytuje. A sam niedawno pisałeś, że publikowanie fragmentu projektu, żeby się kogoś poradzić, to naruszanie praw projektanta. (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?341265-Budynek-parterowy-koncepcja&p=7536974&viewfull=1#post7536974) Więc jak sam się nie zna (a przecież się nie zna) to kupuje kota w worku i jak pisałem jest pierwszym i jedynym betatesterem. A że nie ma ani wiedzy, ani możliwości oceny jakości pracy projektanta przed zawarciem umowy - to u mnie wygrał gotowiec. Nie tylko dlatego, że tańszy.

Co do degradowania krajobrazu, naprawdę jesteś w stanie poznać, który dom został zbudowany na podstawie gotowca? Nie wierzę. Są wyróżniające się projekty - ale to promil może w indywidualnych.


Jdot. odpowiedzialności zawodowej - architekt "adaptujący" bierze odpowiedzialność za całość projektu, chyba że Ty jako Inwestor miałeś podpisane odrębne umowy z projektantami branżowymi w co wątpię.

Serio? To podpis konstruktora nic nie znaczy? Adaptujący musi mieć wszystkie uprawnienia?

Umów nie miałem podpisanych z nikim. Ani ze sprzedawcą gotowca, ani z adaptującym. Dostał na starcie projekt katalogowy i pełnomocnictwo. Pieniądze jak dostarczył PnB. Jakim cudem dostałem PnB?

bartas83
19-07-2018, 22:45
Mój tyle kosztował...


Zacznij inaczej:

jaka jest działka? Wielkość, nasłonecznienie, sąsiedztwo? Jakie są ograniczenia MPZP
Czym chcecie grzać?

Działka 30,5 m w głąb i 33 m od frontu.
Wjazd od wschodu. Po prawej od wjazdu czyli od północy dom sąsiada. Po lewej (od poludnia) moja druga działka o takich samych wymiarach więc nic mi nie zabierze nasłonecznienia. Na tyłach domu (czyli od zachodu) też nie będzie zabudowań bo zaczyna się pas ochronny.
W ulicy mamy gaz.

bartas83
19-07-2018, 22:48
A w ogóle to dziękuję za wszelkie podpowiedzi i zabranie głosu w moim temacie.

Jeśli chodzi o gotowiec vs. indywidualny to jak trzeba będzie to będzie ten drugi. Ale uważam tak jak niektórzy tutaj, że można trafić architekta który spartoli indywidulny projekt a przy gotowcu jest cień szansy że będzie to projekt w miare popularny, może będą już opinie użytkowników, jakieś błedy już ujawnione.

Elfir
19-07-2018, 23:29
na twoim miejscu wybrałabym dom ustawiony bokiem do słońca. Może w literę L, coś w tym kierunku:
http://polskagrupaprojektowa.pl/img/3239/rzut_parteru.jpg

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
20-07-2018, 08:35
Co do degradowania krajobrazu, naprawdę jesteś w stanie poznać, który dom został zbudowany na podstawie gotowca? Nie wierzę. Są wyróżniające się projekty - ale to promil może w indywidualnych.
Kaizen
nie trzeba mieć "wyostrzonego" zmysłu estetycznego, aby odróżnić realizację budynku wg projektu indywidualnego, a realizację wg gotowca. Albo budynek posiada swoje indywidualne cechy wyróżniające je od reszty, albo nie. Charakterystyką budynku indywidualnego jest zazwyczaj "prostota" formy architektonicznej i "wyróżniki" które nie odnoszą się do kolażu elewacji w wyborze materiałów wykończeniowych.
Pomijam jw realizacje "pseudo-indywidualne", które mają więcej z gotowców, a niżeli z rozwiązań indywidualnych. Takie choinki raczej do niczego bym nie klasyfikował. Ile razy spotkałem na FM osoby, które piszą, że zamawiały " projekt indywidualny " ... który sprowadzał się do adaptacji gotowca w indywidualnym przestawieniu dwóch ścianek w jego wnętrzu. Nieporozumienie i tyle.

martingg
20-07-2018, 10:09
Jeśli chodzi o koszt projektu indywidualnego to ja skorzystałem z promocji w KB Projekt https://www.kbprojekt.pl/jesienna-promocja-kb-projekt i mój projekt kosztował 3900 zł brutto (wyższa cena niż na stronie bo zmieniliśmy dwie rzeczy już po akceptacji koncepcji oraz zaprojektowano nam zebletowy strop nad poddaszem, tzn. lane skosy, co zwiększyło koszt o 300 zł). Oczywiście w tej cenie nie ma projektu zagospodarowania działki - to robił nam lokalny architekt.

wysłałem do nich zapytanie z ciekawości ;) zobaczymy na ile wycenia mi mój wstępny bazgroł i moje założenia :)

Elfir
20-07-2018, 10:20
Kaizen
nie trzeba mieć "wyostrzonego" zmysłu estetycznego, aby odróżnić realizację budynku wg projektu indywidualnego, a realizację wg gotowca..

No, taki zamek w Stobnicy od razu atakuje wyostrzone zmysły estetyczne.
"Pałace" Cyganów zdecydowanie do gotowców też nie należą.

kemot_p
20-07-2018, 10:55
wysłałem do nich zapytanie z ciekawości ;) zobaczymy na ile wycenia mi mój wstępny bazgroł i moje założenia :)

Podziel się odpowiedzią, bo sam jestem ciekawy. Ja mam prosty, stosunkowo niewielki domek (150 mkw po podłodze), też wysłałem im koncepcję i sprawnie wszystko załatwiliśmy. Musiałem zrobić dopłatę bo wprowadziliśmy dwie zmiany po akceptacji koncepcji i wpłacie zaliczki. Ze współpracy jestem zadowolony.

martingg
20-07-2018, 12:52
podziele na pewno ;) wysłałem im plan 150m2 parterówki.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
20-07-2018, 14:28
No, taki zamek w Stobnicy od razu atakuje wyostrzone zmysły estetyczne.
"Pałace" Cyganów zdecydowanie do gotowców też nie należą.

tak, niektóre realizacje powalają :)

martingg
23-07-2018, 12:32
Podziel się odpowiedzią, bo sam jestem ciekawy. Ja mam prosty, stosunkowo niewielki domek (150 mkw po podłodze), też wysłałem im koncepcję i sprawnie wszystko załatwiliśmy. Musiałem zrobić dopłatę bo wprowadziliśmy dwie zmiany po akceptacji koncepcji i wpłacie zaliczki. Ze współpracy jestem zadowolony.

Moje pytanie do nich :

Założenia:
dom parterowy ze schodami na strych nieużytkowy, możliwość późniejszej adaptacji
płyta fundamentowa na 10cm XPS
ściany nośne silka 18, ściany działowe silka 12
strop monolityczny
dach pod kątem nachylenia 30 stopni
wykorzystać jak najbardziej wysokość poddasza tak aby było na "zas" :) maksymalnie budynek moze miec 12m
brak okien w dachu
dwa okna w ścianach szczytowych
więźba/wiązary pod deskowanie + dachówka ceramiczna
kanalizacja i woda są w drodze
ogrzewanie gaz lub pompa powietrze/woda

A to ich odpowiedz:


Parter domu ma do 150 m2 jednak jest też poddasze do adaptacji, które trzeba zaprojektować (strop nośny, ocieplenie, doświetlenie, instalacja elektryczna itd) więc w takich przypadkach doliczamy pewną cenę do wartości projektu. Innym elementem podnoszącym cenę projektu jest płyta fundamentowa (700 zł). Pozostałe elementy są standardowe. Doświetlenie poddasza tylko od ścian szczytowych do późniejszej adaptacji będzie zapewne niewystarczające.

Koszt projektu w takiej formie wyniósłby 5300 zł brutto (w tym 23% VAT).

Zakres opracowania:

- koncepcja budynku
- projekt architektoniczny budowlany
- projekt konstrukcyjny budowlany
- projekt budowlany wewnętrznych instalacji sanitarnych (c.o, c.w.u, wod-kan, gaz)
- projekt budowlany wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz instalacji odgromowej
- projektowana charakterystyka energetyczna budynku
- zestawienie materiałów budowlanych
- zestawienie elementów więźby dachowej
- zgoda na zmiany w projekcie

W razie zainteresowania lub jakichkolwiek pytań prosze o kontakt.

martingg
23-07-2018, 12:40
A to info od znajomego który skorzystał z lokalnego architekta :

Projekt zawiera prad, wode i usytuowanie na dzialce. Okolo 200m calosc powierzchni z garażem na 2 samochody wyjdzie około 6500

kemot_p
25-07-2018, 16:43
No tak, zaprojektowanie tych dodatkowych metrów poddasza też kosztuje stąd doliczyli 1300 zł do tego co jest na stronie. I jeszcze płyta. Ale ogólnie cena za projekt przy tym metrażu chyba ok?

martingg
26-07-2018, 07:15
tyle, że ja nie chce użytkować poddasza :) ma robić za strych nic więcej, a zaprojektować tam elektrykę? to może mi teść ;) wystarczy mi tam tylko światło trochę jakby na siłę chcieli wcisnąć projekt poddasza :P ale co nie zmienia faktu, że cena jest ok jak czytam tutaj o cenach 10tyś + :D jak bede miał ostateczną koncepcje wtedy poprosze ich jeszcze raz o wycene i popytam wśród lokalnych architektów też nie są drodzy ;)

kemot_p
26-07-2018, 07:29
To powodzenia. Trzeba szukać, bo ceny potrafią się sporo różnić - np. za projekt przyłącza gazu miałem oferty od 500 do 900 zł. Za ten sam "produkt".

martingg
26-07-2018, 07:39
to już na spokojnie trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw a najgorzej ze stropem :) jak na razie walczę z działką .... ledwo żyje.

https://images92.fotosik.pl/5/8518a1cb73a912c5.jpg (https://images92.fotosik.pl/5/8518a1cb73a912c5.jpg)

nicol21
27-07-2018, 21:08
Powracam na forum. Witam wszystkich serdecznie.

Mam czas na znalezienie albo idealnego projektu gotowego, albo zrobienie planu z Waszą pomocą, który posłuzy jako wytyczne dla architekta.

Pewnie kilkoro z Was powie - czemu od razu nie pójdę do projektanta i nie powiem co i jak i zrobimy projekt indywidualny bez konsultowania Was, często ekspertów bądź ludzi z dużym i różnorodnym doświadczeniem, na forum.
Otóż, mieszkam w Belgii i tutejsze projekty naprawdę nie powalają. Obejrzeliśmy kilka domów wykonanych wg projektów indiwidualnych w ramach dnia otwartego i na serio - wiele pozostawia do życzenia, a przynajmniej nam nie odpowiada. Chodzi mi o funkcjonalność, rozplanowanie pomieszczen a nie o same dekoracje.
Wstępnie też spotkałam się z 2 biurami, wrażenie dobre, ale patrząc po ich projektach to albo klienci lekko podchodzą do tego jak dom jest zaprojektowany, abo nie wiem co....

Czym dysponujemy. Teren to 2tys m2, z czego uzytkowych ok 1700m2. Zabudowa w 2giej lini i wymogi, które wskazują na zabudowę w ramach obszaru zaznaczonego na mapie linią przerywaną [10m od granicy działki].
- max 200m2 zabudowy na parterze
- wysokość max 8m [ale można pewnie z 0,5-1m więcej wynegocjować]
- dach max 45st
- charakter zgadzający się z okoliczną zabudową .
- garaż do 35-40m2 może być osobnym budynkiem, max wysokość 3m i ten sam typ zabudowy/stylu co dom.

[B]Sytuacja na działce która wpływa na kształt domu to:
- Wjazd/wejście od zachodu
- lekki spadek ku północnemu-wschodowy, ale nie jest to 2m w obrębie zabudowy jak na mapie, ale max 1m w różnicy poziomów. Teren był niwelowany jakieś 30lat temu, ale jak widać ekspert od robienia mapek nie stwierdził za istotne aby zmierzyć i mapę zaktualizować [jedno z wielu oblicz lenistwa lokalnych expertów]

Rozważania, dywagacje, chciejstwa, ale czy rozsądne?!
- Wykorzystac jak najbardziej południową ekspozycję, duże przeszklenia, ale nie musi to być ściana ze szkła, drzwi przesuwane i duże okna wystarczą.
- Duża częśc dzienna,tj kuchnia+salon+jadalnia 45-50m2. Czy to nie za dużo?
- Kuchnia od wschodu, fajnie jakby była opcją czasem ją zasłonić całkiem, albo cały czas częściowo skryta, ale dalej otwarta. [choć na moim planie jest od zachodu...bo tak jakoś bardziej mi pasuje]
- Wypoczynek mało widoczny z kuchni i vice versa. Stąd w mojej głowie zrodził się plan L. Widziałam na żywo domy gdzie kuchnia, jadalnia i salon są w jednej linii – nie podobało mi się to że z wypoczynku widać całą kuchnię. Obecnie mamy w L i jestem zadowolona.
- 4 pokoje. Jeden były gościnno-gabinetowy. Jeśli domek z poddaszem to może 5 pokoi, jeden koniecznie na parterze.
- pomieszczenia gospodarcze na szczotki,odkurzacze etc.
- spiżarka kuchenna
- pralnio-suszarnio-prasowalnia
- jeśli dom będzie z poddaszem to nie chcę mieć schodów zupełnie odkrytych. Wolę mieć schowek na szczotki albo wolną przestrzen.
- chyba sobie odpuścimy kominek. Mamy teraz i używamy sporadycznie tylko dla zabawy.

W sumie podobają mi się domy z poddaszem, ale może warto zmaksymalizować te 200m2 i zrobić dom parterowy, może ewentualnie z takim luźnym pomieszczeniem na poddaszu. A część dzienną zrobić wysoką do samego dachu?


Może kojarzycie jakiś gotowiec, który mogłabym wykorzystać jako inspirację?
Kiedyś narysowałam sobie luźny plan. Ale jeśliby wymiary zostały zachowane to salon i jadalnia miałyby ok 90m2 – haha. No i plus kuchnia... to już w ogóle hahaha!
Teraz ten plan trochę przerobiłam i zrobiłam z niego parterówkę. Część kuchnia+jadalnia+ salon wyszło ok 70m2 więc .dużo. w dodatku strasznie duża przestrzen wyszła korytarza, a od wejścia do domu i przejścia do części dziennej to już boisko. No i kuchnia od zachodu, a wolałabym od wschodu.
Pok 1 – ok 3.5x4m
Pok 2 – wraz z garderobą ok 5x4
Pok 3 – ok. 3x2.5 więc klitunia
Pok 4 - 3x3 więc klitunia
Pok 3-4 można by przesunąć w prawo i dojście do gabinetu byłoby „ukryte”.
Ponadto jeśli byśmy chcieli dać schodu na poddasze to można zrobić może kolo pok 2.
Przez to że wejście musi być od zachodu [od południa jakoś mi się nie widzi, pozatym chyba od południa zwykle się nie robi] to dom na podstawie prostokąta chyba nie wchodzi w grę? A może się mylę?
Poniekąd podobają mi się domy w kształcie L ale nie będę się upierać bo pewnie i dach sporo droższy jest.
Strasznie długi się ten post zrobił. Może za długi i nikt go nie przeczyta i przez niego nie przebrnie.

A teraz proszę o konstruktywna krytykę, uwagi i sugestie [powyższych wywodów jak i mojego "planu" zrobionego ręcznie, nie mogę usunąć poprzedniego całościowo zrobionego w paintcie]. Z góry dziękuję.

416823 416825

Elfir
27-07-2018, 23:16
czym się grzeje domy w Belgii?


Nie wiem czy jest sens robienia tu dużej parterówki...
Jeśli pokoje miałby w większości korzystać ze słońca, wychodzi długi tramwaj - sporo powierzchni straci się na komunikację. Aby zrobić sensowny podział na część nocną i dzienną warto byłoby zrobić wejście do domu pośrodku bryły, ale to oznacza długi chodnik od ulicy do drzwi. Na dodatek kuchnia od wschodu zmusza do zrobienia jej na końcu budynku - czyli od garażu z zakupami trzeba byłoby pędzić przez cały dom.

nicol21
27-07-2018, 23:44
czym się grzeje domy w Belgii?


Nie wiem czy jest sens robienia tu dużej parterówki...
Jeśli pokoje miałby w większości korzystać ze słońca, wychodzi długi tramwaj - sporo powierzchni straci się na komunikację. Aby zrobić sensowny podział na część nocną i dzienną warto byłoby zrobić wejście do domu pośrodku bryły, ale to oznacza długi chodnik od ulicy do drzwi. Na dodatek kuchnia od wschodu zmusza do zrobienia jej na końcu budynku - czyli od garażu z zakupami trzeba byłoby pędzić przez cały dom.

Elfir - gazem będzie tak jak teraz mamy.
w pokojach mniej zalezy mi na słoncu, grunt żeby w strefie dziennej go dużo było.

ta droga do nas to jest tylko do nas, w sensie chodnika robić nie będziemy bo sam podjazd do działki to ponad 40m, potem jeszcze kawałek we właściwej części działki... także zjeżdzać będziemy autami pod dom, a garaż myślałam dać od północy [jeszcze niżej], a w pobliżu podjazdu dać 2 miejsca parkingowe.

kuchnia od wschodu, ale może też to być taki późny wschód, prawie że południowy. wstawie poprzedni rozrys z mniejszą bryłą i opcją poddasza [bez wstawiania rzutu poddasza]. Kształt domu ten sam, mniejszą powierzchia parteru, chyba pogubiłam proporcje i ta strefa dzienna mega duża wyszła


, ale kuchnia jest od późnego wschodu, na przeciw wejścia .

czy w takim układzie myślałabyś o parterówce czy jednak z poddaszem coś?

416832

działka wygląda tak - tam gdzie duża nieskoszona trawa jest.
416833416834416834

MiśYogi
28-07-2018, 06:11
Będziesz mieć problem, w tamtych rejonach jest bardzo dużo małych i ładnych domów, dobrze z rozplanowanymi układami pomieszczeń. Duży dom parterowy zazwyczaj będzie się mocno gryzł z resztą. Takie układanie bez odniesienia do przestrzeni, jest, według mnie, bez sensu. Może przejedź się i zrób fotki tego, co Ci się podoba?

nicol21
28-07-2018, 07:35
Będziesz mieć problem, w tamtych rejonach jest bardzo dużo małych i ładnych domów, dobrze z rozplanowanymi układami pomieszczeń. Duży dom parterowy zazwyczaj będzie się mocno gryzł z resztą. Takie układanie bez odniesienia do przestrzeni, jest, według mnie, bez sensu. Może przejedź się i zrób fotki tego, co Ci się podoba?

W tej okolicy jest właśnie kilka niskich i szerokich domów, część w pierwszej, częśc w drugiej zabudowie. a warunki są takie że max 200m2 na parterze [ok, nie znaczy to że trzeba wszystko wykorzystać] i 3.5m od ziemi do rynny - czyli poddasze w zasadzie bez ścianki kolankowej czyli dużo strat powierzchni. Najpierw uparłam się na dom z poddaszem [bo lubię] i wtedy może do 220m2 by było ok, ale w sumie 200m2 w parterze tez by wystarczylo.

w bezpośrednim sąsiedztwie jest różnorodność: dom sprzedającego z lat chyba 20tych, wysoki, wąski i brzydki. od wschodu - płaski chyba lata 70, czarno-biały, południowy-wschód to nowa budowla płaski chyba z częściowo użytkowym poddaszem. spory. dom od południowego-zachodu to spora L-ka z poddaszem użytkowym. a na północ jest za drzewami schowana wielka stara willa.

Co do małych domków to obecnie mieszkamy w szeregówce ale budowanej jako indywidualne domy [jeszcze w stopce mam podpis z remontu]. Powierzchnia jakieś 130m2 + garaz, strych ale rozbite na 3 poziomy [ze strychem 4!]. Także celowo szukalismy większej działki, zielonej i ustronej.

na pewno będziemy musieli miec w elewacji choć trochę cegły bo tutaj jest używana w zasadzie w każdym domu, nawet w typowych kostkach.

na zdj przedtawiam w miarę domy z okolicy, większość to dość stare. Najgorsza stodoła będzie na południe - dom osoby od której sprzedaliśmy ziemię. czuję, że bez ładnego drzewa się nie obędzie. między tą beżową stodołą a kolejnym domem powstanie kolejny, bo gość rozdzielił działkę. ten pewnie będzie w miarę mały w podstawie bo działka nie jest b.szeroka. Bramy do willi nie umieszczam.

swoją drogą 2 ulice dalej były typowe belgijskie domy i pola po przeciwnej stronie. Pola się sprzedały i postawili same kostki, elewacje z cegłą przynajmniej częściowo. No ale teren mocno pod górę. więc chyba innego domu niż kostki częściowo zatopionej w gruncie i wielopoziomowej [3] by się nie dało tam zrobić.

dodaję też usytuowanie działki i długi podjazd [ok40m]. kreskami zajechałam na drogę, w zasadzie polną bo my oddajemy 3m w użyteczność wieczystą.


czy nadal myślisz że parterówka w tej okolicy to zły pomysł?



416835416836416837

Elfir
28-07-2018, 14:44
garaż może stać poza wyznaczonym obszarem zabudowy?

MiśYogi
28-07-2018, 18:14
Ja się sugerowałem zabudową w Niderlandach, gdzie raczej nie ma takiej dowolności, jak na zdjęciu.
Pisałaś, że nie może być kostka, ale jest dom z dachem kopertowym, dla mnie to taka kostka, więc małe nieporozumienie.

Jeżeli zrobisz też kopertę, to będziecie pasować z sąsiadem i rozkład pomieszczeń będzie łatwiejszy.
Przy L, pewno będą większe straty na komunikacji.

nicol21
29-07-2018, 17:54
garaż może stać poza wyznaczonym obszarem zabudowy?

tak, jeśli dobrze doczytałam to musi być 3m od granicy [a dom 10m] i nie może być wyższy niż 3m, pow albo 35 albo 40m2 i podobny do domu.

nicol21
29-07-2018, 18:04
Ja się sugerowałem zabudową w Niderlandach, gdzie raczej nie ma takiej dowolności, jak na zdjęciu.
Pisałaś, że nie może być kostka, ale jest dom z dachem kopertowym, dla mnie to taka kostka, więc małe nieporozumienie.

Jeżeli zrobisz też kopertę, to będziecie pasować z sąsiadem i rozkład pomieszczeń będzie łatwiejszy.
Przy L, pewno będą większe straty na komunikacji.


czasem bywam w Holandii i wierz mi - dwa zupełnie inne kraje. NL bardzo zadbana, czysta, z pewnym ładem. W BE - prawie że wolna amerykanka. dziś przechodizliśmy ulicą o której wspomniałąm i śmiałam się do lubego "a co z tym przystosowaniem kostek do otaczających ich budynków" odpowiedział że kostki są po jednej stronie, a typowe domki po drugiej wiec jakiś porządek jest. Luby Polak więc ine było że rodakow z bałaganiarstwa tłumaczy.

o kostkę to chodzi mi o taką nowoczesną bryłę, bez spadzistego dachu. tego raczej nam nie pozwolą na tyle co rozmawiałam z architektem ponad rok temu w ramach zorientowania się ile diengów musimy nazbierać żeby rozpoczynanie budowy miało sens. Mówiła że trochę też zależy na kogo panie w gminie wydanie decyzji, bo mają okolice w których postawili właśnie typowe kostki mimo że nakazy takie same jak u mnie.

Przeglądałam też sporo ogłoszen sprzedaży domów żeby mieć też rozeznanie w tym co jest i jak to wygląda no i szału nie ma. niestety planów nikt nie umieszcza :(.

jaki układ domu masz na myśli mówiąc o kopercie? taką kostkę z dachem właśnie? czy może jakiś inny kształt?

no właśnie z tą Lką niby rozplanowałam, ale też widzę te spore straty w korytarzu. a przeież pokoi raczje 2x5m głębokich się nie będzie robić. Nic, muszę jeszcze wrócić do moich rysunków z poddaszem.

MiśYogi
29-07-2018, 19:13
Myślałem o kostce z dachem czterospadowym. Sąsiad ma, więc byłoby podobnie. W Niderlandach jest tak, że małe domy są z dachem dwuspadowym, większe są z kopertą, ale tutaj działki są zazwyczaj małe, tak samo, jak w Niemczech, więc to wymusza pewne rozwiązania.
Projektów kostek z kopertą w Polsce jest dosyć, można coś podpatrzeć, dlatego sugerowałem popytać, czy będzie można to postawić?

W Polsce się rozmawia w ten sposób, że nie wolno, bo dach ma być dwuspadowy, ale przecież sąsiad ma. Ma? To już wolno. :-)
Też się patrzyłem dzisiaj na oferty sprzedaży w NL, sensowny domek dwuspadowy z poddaszem zagospodarowanym, realnie od 200 tys. euro.

W małym domu można pokombinować i rozmieścić sensownie pomieszczenia, w dużym już nie jest to takie proste. :-(

nicol21
30-07-2018, 09:00
Myślałem o kostce z dachem czterospadowym. Sąsiad ma, więc byłoby podobnie. W Niderlandach jest tak, że małe domy są z dachem dwuspadowym, większe są z kopertą, ale tutaj działki są zazwyczaj małe, tak samo, jak w Niemczech, więc to wymusza pewne rozwiązania.
Projektów kostek z kopertą w Polsce jest dosyć, można coś podpatrzeć, dlatego sugerowałem popytać, czy będzie można to postawić?

W Polsce się rozmawia w ten sposób, że nie wolno, bo dach ma być dwuspadowy, ale przecież sąsiad ma. Ma? To już wolno. :-)
Też się patrzyłem dzisiaj na oferty sprzedaży w NL, sensowny domek dwuspadowy z poddaszem zagospodarowanym, realnie od 200 tys. euro.

W małym domu można pokombinować i rozmieścić sensownie pomieszczenia, w dużym już nie jest to takie proste. :-(

Domek kiedys kupiliśmy, wyremontowaliśmy, nie obyło się bez niespodzianek. Rynku NL nie znam, ale domy w BE często nie mają optymalnego rozkładu. W dodatku domy do ok roczników 80 a nawet czasem 90 nie mają fundamentów! tak! serio! mają tylko takie słupy wcementowane w niektórych miejscach... w swoim odkrylismy robiąc podjazd. takie coś ulane jest po rogach i tyle. Nie mogliśmy uwierzyć i zapytałam architekta czy nam się przewidziało. nie - kiedyś tak budowali. więc nie dziwota że dom prawie 50letni nam ciągle opada.
izolacji od ziemi zero - czyli częsty problem z wilgocią. także nad kupnem domu używanego to bym się 5x zastanowiła. a blisko Brukseli to domów nowych w rozsądnej cenie to jak na lekarstwo jest pewnie.

w każdym bądź razie - fajną mamy działkę i chcielibyśmy kiedyś tam wybudować dom dla nas, ale tez biorąc pod uwagę trochę lokalne gusta żeby ewentualnie nie było problemu z kiedysiejszą sprzedażą.

Wiem, że na FM jest parę pomocnych osób i pomyślałam że przegadam temat, żeby na ślepo nie godzić się na to co zaproponuje architekt,

z tym wpasowaniem w sąsiedztwo to jest to jakieś tam ograniczenie, ale też nie ma co przesadzać. jak nie będę chiała zrobić zamku czy domku cyganskiego to myślę że będzie ok. Sorki za przerysowanie z tym cyganskim zamkniem ale myślę że rozumiesz o co chodzi.

nicol21
30-07-2018, 14:38
Próbowałam rozrysować od nowa, ale kurczę w L to rzeczywiście nie jest łatwe.

moniss
30-07-2018, 15:50
Ten piętrus mi się podoba. Ma w sobie coś z lekka francuskiego ;)
416907

nicol21
02-08-2018, 19:43
Znów przewertowałam trochę gotowców i widzę że przy podobnym układzie jak ja chciałabym mieć to prawie zawsze kuchnia wychodzi mi od zachodu, zaraz przy wejsciu. ma to sens ze względów na komunikację, wnoszenie zakupów etc. i jeszcze estetyka że nie wchodzi się do domu i pierwsze co to widać kuchnię [w wersji na wprost wejścia/od wschodu]
ogólnie domów bez garażu to dość mało jest.

z gotowców takie rozłożenie parteru mi się podoba. co o nich sądzicie?
HR Alabama 4 _wersja_a_z_wiata_ce - na FM
417064 417065

HR Tytus_2_wersja_c_z_poddaszem__bez_garazu_ce, ale odbicie. wstawiłam tak jak jest bo przy odbiciu cyfry sie coś nie odwracały.

417066417067

Plus salonu od wschodu jest to że będę mogła patrzeć na ogród o zachodzie słonca, a zwykle takie słoneczko maluje ładne widoki. oczywiście część widoków będzie przysłoniona przez dom albo też sosny na działce sąsiada. ale jak to kiedyś powiedziałam - wolę cien drzew niż cien budynków.

mcmagda
18-08-2018, 22:17
Chciałabym kupić projekt gotowy, ale oczywiście nic nie jest do końca optymalne. Jakbym jednak chciała pójść w kierunku projektu indywidualnego, to powiedzcie mi z praktyki jak znaleźć architekta. Przeglądałam strony renomowanych architektów - oczywiście wiele projektów mi się podoba, wysłałam jedno zapytanie, dostałam odpowiedź 40 tys. plus VAT. Odechciało mi się tak szukać. Próbuję szukać indywidualnych lokalnych jak piszecie to nie za bardzo mogę znaleźć w ogóle strony, nie mówiąc o fajnym pokazaniu projektów. Znalazłam jednego, zaczęłam grzebać, to znalazłam jakiś post, żeby się wystrzegać, bo błędy robi straszne. No więc też strach wziąć kogoś taniego, to już gotowiec jest mniejszym ryzykiem. Zresztą, kiedyś już miałam indywidualnego architekta, zrobiliśmy ze 3 wizualizacje, pewnie w końcu byśmy projekt zamknęli, ale wtedy trafiły nam się życiowe przypadki, rozliczyliśmy się z architektem i rzuciliśmy plany budowy, ale teraz chcemy do nich wrócić. Z tym, że rodzina większa, więc stare plany się nie nadają. No i bardzo to było czasochłonne. Gotowiec + architekt wnętrz wydaje mi się sensowniejszym pomysłem. Ale może macie jakieś fajne namiary na architekta w Warszawie i okolicach? Takiego pośrodku, nie za drogo zarówno w cenie projektu jak projektowanych rozwiązaniach, ale też bez ryzyka uczenia się na nas?

Kemotxb
19-08-2018, 15:49
Z projektem indywidualnym jest tak, że będzie prototypem i taki prototyp wybudujecie. Może być świetnie i bez problemów, ale może być też z problemami natury projektowej. A takowe problemy zdarzają się często. Dlatego wybór projektanta/architekta to spore wyzwanie. W samej Warszawie i okolicach powinno być wiele biur projektowych. Ja również gdybym budował raz jeszcze to wybrałbym indywidualny projekt, ale teraz to jestem o wiele bogatszy w doświadczenia i wiedzę więc architekt byłby mi potrzebny żeby pomóc mi przelać fantazję na papier.

Elfir
19-08-2018, 16:13
nicol - myślałaś nad tym, aby w adaptacji zamienić miejscami salon z kuchnią? Zaleta taka, że masz z kuchni wyjście na taras - wygodniej niż biegać z talerzami i kubkiem kawy przez salon.

Kalic
20-08-2018, 12:42
mam takie pytanie - czy można zmienić np. ściankę działową (dodać lub odjąć) po zakończeniu budowy? W sensie takim, że dom budowany jest wg konkretnego projektu a po jego oddaniu do użytkowania robi się w nim jeszcze zmiany. W obecnej chwili nie wiemy z żoną czy chcemy kuchnię otwartą na salon czy jednak oddzielić kuchnię od salonu.

martingg
20-08-2018, 13:02
możecie zmienić bez problemu również podczas budowy wystarczy adnotacja KB

Elfir
20-08-2018, 13:09
jeśli nadal nie będziecie wiedzieć, po zbudowaniu SSZ, to planując układ rurek ogrzewania podłogowego, uwzględnijcie, że ściana może być.

janoszu
30-08-2018, 20:43
WItam serdecznie,

Chciałbym prosić o komentarz, poradę w kwestii projektu Home Koncept 44 https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-44/#additional_information

W zasadzie zakres zmian to wstępnie zamiana stropu wylewanego na wiązary, ale wiąże się to wyłącznie z obniżką kosztów.
Dziękuję za pomoc.

Elfir
30-08-2018, 23:33
a jaki komentarz?

martingg
31-08-2018, 08:02
Elfir jakieś uwagi? :) po prawej południe na górze wschód.

https://images90.fotosik.pl/28/4c4bfdee009c3a76.png (https://images90.fotosik.pl/28/4c4bfdee009c3a76.png)

Elfir
31-08-2018, 11:12
1. Kuchnia od południa i widok z kanapy na kuchnię
2. Wejście do łazienki rodziców zaraz przy głowie śpiącego
3. Za ciasne wc gościnne. Jak często miewacie gości? Bo może lepiej by korzystali z łazienki dzieci, zamiast wciskać na siłę miniaturowe pomieszczenia?
Wówczas schody dałabym tam gdzie szafa i łazienka a pod schodami szafę. Za to większy wiatrołap.

martingg
31-08-2018, 11:39
1. Salon i kuchnia jest kwestią dyskusyjna właśnie, tutaj po prostu spytamy architekta jak to ugryźć... bo to chyba jedyny układ jaki pasuje niby 50m2 ~~ na kuchnie spiżarnie i salon ale jakos średnio to ustawne wychodzi, ewentualnie dworcic kanape na lewa sciane a stol dac po prawej stronie
2. To druga kwestia ciagle myslimy czy nie zamienic garderoby z łazienka miejscami
3. WC mozna troche powiekszyc ale ma byc tam po prostu wc + mikro umywalka dla gosci.

schody raczej zostana, beda prowadzic na strych gdzie nic nie bedzie wiec wejscie z przedsionka nam pasuje jesli wejscie na nie bedzie blisko drzwi zawsze mozna przesunac sciane blizej wejscia i zrobic wejscie schod od strony holu

Elfir
31-08-2018, 12:46
może kuchnia przy wiatrołapie?

wc gościnne - tylko tak małe pomieszczenie niewygodnie jest użytkować. Kobieta gość będzie miała problem by poprawić makijaż czy obrócić się.

martingg
31-08-2018, 13:51
to będzie miała główna łazienkę do makijażu aczkolwiek jeszcze sie nie spotkałem aby któraś z naszych znajomych poprawiała makijaż :D

właśnie próbowałem ją tam usytuować ale szczerze to nie miałem co zrobić
tutaj rzut z bliska
https://images92.fotosik.pl/28/e4334b08369ae184.png (https://images92.fotosik.pl/28/e4334b08369ae184.png)

martingg
31-08-2018, 14:00
troche przestawiłem sciany masz Elfit jakiś pomysł? :)

https://images89.fotosik.pl/28/3738597ec8078853.png (https://images89.fotosik.pl/28/3738597ec8078853.png)

Elfir
04-09-2018, 14:44
https://images92.fotosik.pl/30/b97e1492889db3ddgen.jpg

Elfir
04-09-2018, 14:56
mozna też kombinowac w tym kierunku:
https://images90.fotosik.pl/31/4c64653f91514f51gen.jpg

martingg
04-09-2018, 16:30
Dzięki :) ciekawe interpretacje ;) aczkolwiek zależy nam na sypialni od wschodu czyli góra rzutu

nicol21
24-09-2018, 18:56
Trochę poprzeglądałam różnych projektów, w wolnych i mniej wolnych chwilach biję się z myślami - że fajnie mieć kuchnię od wschodu [bo slonko rano, bo chlodniej wieczorem] kanape od poludniowego-zachodu [bo fajanie promyki słonka łapać zwłaszcza zimowym popołudniem], że nie chce aby wchodząc do domu wchodziło się na kuchnię tylko wypoczynek ewentualnie jadalnię. W tym wszystkim wejście musi być od zachodu. Garaż nie będzie w bryle domu. Zależy mi też na schowkach/garderobach.

Co sądzicie o takim układzie. Powierzchnia całkowita parteru to 130m2 do tego dojdzie poddasze [chyba dość małe bo wysokośc od poziomu ziemi do rynny to max 3.5m, wiec chyba ścianka kolankowa będzie niska=duże straty powierzchni, prawda?] . Ale na razie na tapecie jest parter.

Rozrysowanie na bazie gotowca ale sporo zmian wprowadziłam.
co myślicie o tym układzie?
w zasadzie rozkład dość podobny do martingg, tyle że my chyba jednak z poddaszem będziemy budować.

Elfir
24-09-2018, 19:03
da się jakiś wiekszy obrazek, bo na tym niewiele widać

nicol21
24-09-2018, 19:22
zauważyłam po wrzuceniu, ale dziecię odciągneło i dopiero po chwili mogłam większy dodać.
z góry dzięki za komentarze.

moniss
24-09-2018, 23:00
zauważyłam po wrzuceniu, ale dziecię odciągneło i dopiero po chwili mogłam większy dodać.
z góry dzięki za komentarze.

Pomieszczenie gospodarcze przy kotłowni jest za małe na cokolwiek poza spiżarką czy schowkiem na miotły - do wyrzucenia.

Gdybym to ja planowała budowę takiego domku, to jak największą część mieszkalną chciałabym mieć na parterze, stąd w mojej propozycji dwie sypialnie + gabinet na tej właśnie kondygnacji.
Jeśli kuchnia miałaby być od wschodu, to może jeszcze z wyjściem na taras? :)

419200

Zamiast kotłowni - pomieszczenie techniczne (przy ogrzewaniu gazem lub prądem/PC)

Elfir
24-09-2018, 23:58
Kotłownia od najbardziej reprezentacyjnej , ogrodowej strony?

klatka schodowa - zdecydowanie zmiana na schody dwubiegowe.

nicol21
25-09-2018, 08:59
Pomieszczenie gospodarcze przy kotłowni jest za małe na cokolwiek poza spiżarką czy schowkiem na miotły - do wyrzucenia.

Gdybym to ja planowała budowę takiego domku, to jak największą część mieszkalną chciałabym mieć na parterze, stąd w mojej propozycji dwie sypialnie + gabinet na tej właśnie kondygnacji.
Jeśli kuchnia miałaby być od wschodu, to może jeszcze z wyjściem na taras? :)

419200

Zamiast kotłowni - pomieszczenie techniczne (przy ogrzewaniu gazem lub prądem/PC)

nie ma jak swieże spojrzenie na sprawę/plan.
kotłownia - tak będzie ogrzewanie gazem więc słowo kotłownia użyte niepoprawnie. rzeczywiście szkoda tego wschodu na pomieszczenie gospodarcze.
powiem Ci że gdzieś w głowie kołotała mi się tam kuchnia z wyjściem na taras, od wschodu. poranna kawka i takie tam marzenia...

jedyne co to teraz to przejście wydaje się być takie korytarzowe/wąskie a chciałabym bardziej otwartą kuchnię [teraz mam i jest super] ale też tak ustawioną żeby nie było widoku z kanapy na gary... ;). teraz jest ta ściana więc widoku nie ma, ale i kuchnia zamknięta.
a gdyby tak część ściany do salonu wyburzyć i zamienić miejscami salon z jadalnią? czy tak to by miało sens?

bo w sumie to myślałam już wcześniej o podobnym układzie tyle że bez gabinetu od zachodu. ale czego się bałam to duża strata przestrzeni / że salon, jadalnia wyjdą za duże.

jak będę miec przerwę na obiad to jeszcze pogapie się na ten plan. bo jest parę rzeczy które mi się tam podobają, zdecydowanie :). dzięki!

nicol21
25-09-2018, 09:00
Kotłownia od najbardziej reprezentacyjnej , ogrodowej strony?

klatka schodowa - zdecydowanie zmiana na schody dwubiegowe.

schody - tak w planie były dwubiegowe - dlatego też pod nie wcisnełam schowek na szczotki i odkurzacze.

tak, to pomieszczenie na ogrzewanie gazowe zdecydowanie trzeba miec w mniej atrakcyjnym zakątku.

Elfir
25-09-2018, 12:04
Weź poszukaj architekta na projekt indywidualny, bo nie wiem, czy nie lepiej postawić dom węższy, ale prostopadle do drogi, z większą częscią elewacji skierowaną na południe?
Coś w tym kierunku:
https://images89.fotosik.pl/44/2a93c9989b7cadb8gen.jpg

W sumie nie znam twojej działki, więc ciężko coś proponować.
Gdyby gabinet był do pracy przy komputerze w ciągu dnia, to lepiej go zrobić od wschodu.

Przydałoby się też określenie potrzeb mieszkaniowych oraz środków finansowych przeznaczonych na budowę.

nicol21
25-09-2018, 14:52
Weź poszukaj architekta na projekt indywidualny, bo nie wiem, czy nie lepiej postawić dom węższy, ale prostopadle do drogi, z większą częscią elewacji skierowaną na południe?
Coś w tym kierunku:
https://images89.fotosik.pl/44/2a93c9989b7cadb8gen.jpg

W sumie nie znam twojej działki, więc ciężko coś proponować.
Gdyby gabinet był do pracy przy komputerze w ciągu dnia, to lepiej go zrobić od wschodu.

Przydałoby się też określenie potrzeb mieszkaniowych oraz środków finansowych przeznaczonych na budowę.

Elfir dzięki. Tak, pewnie skonczy sie na projekcie indywidualnym, ale chcialabym miec przemyslane podejscie nie nie dac sie urobic architektowi w jego plan. odwiedzilismy pare domow z 2-3 firm, wsio projekty indywidualne a jakby ten sam model byl powielany... ot moda.

załączam plan nadzej działki oraz sąsiednich. dom będzie z 2gim rzędzie i stąd min odległość 10m od granicy działki. na działce jest spadek, ale nie aż tak duży jak zaznaczony na mapce - ot expert co wyznaczał działkę/robił mapę był leniwy i tego nie mierzył... a może nie jest to jego praca?! mimo wszystko spadek jest znaczny.

na mapce jest zaznaczony teren w ramach którego możemy siębudować z max 200m2 zabudowanego terenu [wiec dom trochę mniejszy]
Potrzeby mieszkaniowe to [mam nadzieję] 2+2, pies i kot, czasem goście zostający potencjalnie na parę dni, czasem praca z domu dla nas obojga.
potrzebuję pomieszczen gospodarczych /schowków bo teraz mi tego bardzo brakuje.
poddasze użytkowe, ale chyba wolimy mieszkać na dole.

kominka raczej nie planujemy, ale to może się zmienić więc można go planować na chwilę obecną.

lubimy światło, zatem duże przeszklenia są porządane, raczej otwarta część dzienna, ale tez z kanapy nie chce widziec kuchni w całości, częściowo widoczna jest ok.

od str wschodniej jest sąsiad ale niżej więc nie zasłania zbytnio światła. między naszym domem a sąsiadem od wschodu chce założyc mini sad. sąsiedzi od południa to jakieś 50-70m i więcej odległości więc chyba nie jest zle.

od zachodu jest zagajnik sosnowy który przynależy do willi która jest od strony północnej.

wrzuciłam panoramę, jestem ustawiona plecami na północny zachód, oraz zdjęcie od strony podjazdu, plecami ustawiona jestem na południowy-zachód. Nasza działka to ta wysoka trawa. na podjeździe krzaki do wykarczowania. tak -nasz podjazd musi być obok drogi podjazdowej do willi poniżej.

daj proszę znać czy te moje wypociny coś pomagają w doradzeniu?

419266 419267 419268419275 419276 419277

Elfir
25-09-2018, 17:20
te załączniki nie działają.

Może dom, gdzie pom. techniczne, pokój gościnny i biuro będą na poddaszu - goście będą mieli prywatność a pracujący w biurze spokój?

nicol21
25-09-2018, 18:46
te załączniki nie działają.

Może dom, gdzie pom. techniczne, pokój gościnny i biuro będą na poddaszu - goście będą mieli prywatność a pracujący w biurze spokój?
u mnie działały wcześniej, teraz rzeczywiście nie, ale znów dodałam.

czy jest to dość standardowe rozwiązanie żeby pom techniczne mieć na poddaszu?
w sumie biuro na poddaszu ok, ale nalatać się z herbatką trzeba ;)

Elfir
25-09-2018, 19:22
Dlatego na piętrze wstawiasz sobie w biurze czajnik bezprzewodowy i opakowanie herbaty.
Oczywiście takie biuro ma sens, kiedy faktycznie jest biurem - miejscem pracy, a nie miejscem do dorywczego przeglądania neta.

Ja mam kotłownię na piętrze. Właśnie po to, by nie marnować najlepszej przestrzeni parteru na pom. techniczne.

nicol21
25-09-2018, 19:42
Dlatego na piętrze wstawiasz sobie w biurze czajnik bezprzewodowy i opakowanie herbaty.
Oczywiście takie biuro ma sens, kiedy faktycznie jest biurem - miejscem pracy, a nie miejscem do dorywczego przeglądania neta.

Ja mam kotłownię na piętrze. Właśnie po to, by nie marnować najlepszej przestrzeni parteru na pom. techniczne.

przeglądanie net'a to raczej z jadalni albo kanapy :D.
w sumie przy ogrzewaniu gazem to chyba nie ma jakis wielkich minusow robienie pom technicznego na poddaszu - ot jak będzie inspekcja to inspektora trzeba na góre wpuścić i już. coraz bardziej mi się ta opcja podoba.

nicol21
25-09-2018, 20:15
poprzestawiałam jeszcze trochę w planie moniss (https://forum.muratordom.pl/member.php?15294-moniss) oraz posłuchałam elfir :)
zależy mi aby mieć choć trochę słonca popołudniowego w salonie.
pom techniczne w tym założeniu jest na poddaszu.
gabinet przesunięty bardziej na północ aby zachodnie słonce wpadało do salonu
wypoczynek zamieniony miejscem z jadalnią.
kuchnia bardziej otwarta
wiatrołap oraz schod cofnięte tak że teraz wiatrołap i pokój 1 zaczynają się na tej samej wysokości.
sekcja od północy została wyciągnięta w kierunku wschodu o metr. powiększyłam łazienkę oraz dodałam garderobę w sypialni.
pokój wschodni to sypialnia z małą [czy nie za małą?] garderobą.
w jadalni dodałam szklane drzwi od południa

okna oznaczyłam kolorem niebieskim, a drzwi kolorem ciemno niebieskim.
czy okna naroże są dużo droższe od zwykłych?

co o tym rozłożeniu sądzicie?
wg mnie sypialnia, łazienka są trochę za małe, gabinet też mógłby być trochę większy.

419278

Elfir
25-09-2018, 22:41
telewizji nie oglądacie?

nicol21
26-09-2018, 08:28
telewizji nie oglądacie?
w zasadzie nie :). wiem, wiem, też widziałam ten brak tv w domu :)

Elfir
26-09-2018, 09:46
Ja też nie mam TV, ale w takim razie kanapę chyba lepiej ustawić przodem do ogrodu?

nicol21
26-09-2018, 10:23
Ja też nie mam TV, ale w takim razie kanapę chyba lepiej ustawić przodem do ogrodu?

wiesz, sama kanapa może będzie i narożna [z obecnej jestesmy zadowoleni] a może będą 2 naprzeciwko siebie... kto wie jeszcze. pewnie za trochę muszę rzeczywiście spojrzeć na ustawność pomieszczen żeby i ten aspekt mieć w miarę przemyślany. Pewnie kuchnia będize sporym wyzwaniem.

a TV może można umieścić na tej ściance pomiędzy kuchnią i jadanią. ot wiszący tv z jakaś magiczną półką chowającą sprzet okołotelewizyjny.

coś takiego?
419295

tutaj jeszcze wpasowanie powyższego projektu w działkę. wiadomo, paint wiec róg salonu niby wychodzi poza obrys, ale myślę że w praktyce się zmieści.
widać że mogę spokojnie kuchnię i sypialnię wyciągnąć. Kuchnię bym wyciągneła o jakieś pół do 1 metra, a sypialnię o 1m. ma to sens?
ogólnie to jeszcze dużo terenu do zabudowy zostaje. no i pytanie czy może pójść w parterowy dom jednak?

419298

moniss
26-09-2018, 10:47
nicol21
Wydłuż ściankę z TV tak, aby zasłoniła korytarzyk do części nocnej, bo na razie masz widok z kanapy na drzwi łazienki.
Co do wielkości pokoi sypialnych i łazienki, to nie są wcale za małe. Moim zdaniem w sam raz, a i garderoba też od biedy pomieści sporo rzeczy.

Skoro masz kuchnię niemal połączona z jadalnią, to zamiast stołu kuchennego można wstawić rząd szafek (czyli więcej blatów) aż do wyjścia na taras. W tej opcji można by też wyrzucić szafki spod ściany spiżarkowej i wejście do tego pomieszczenia zrobić z kuchni.

nicol21
26-09-2018, 12:32
moniss dzięki. absolutna racja z tą ścianką/widokiem na korytarz.
co do kuchni to też myślałam o blacie pod oknem jeśli wyciągnę pomieszczenie i ze zrobionym przejściem do jadalni. wejście do spiżarki zostawiłambym tam gdzie jest bo w nowym domu chce miec lodówkę wolnostojącą, i pewnie zmywarkę trochę podniesioną więc w słupku, do tego piekarnik więc sporo tej zabudowy wysokiej się robi. No ale jest czas na prezmyślnia i jestem bardzo wdzięczna za uwagi wszelakie!

na chwilę obcną sypialnia i kuchnia jeszcze w starych rozmiarach.
no i uswiadomiło mi się że jeśli byśmy mieszkani na parterze to jest mi potrzebne pomiesszczenie na pralkę, suszarkę i deskę do prasowania... a w tej wersji tego nie ma.


a co myślicie o wejściu do gabinetu z wiatrołapu? chodzi mi o to żeby ściana w salonie była jednolita bez drzwi.

419301

nicol21
27-09-2018, 10:06
Trochę powiększyłam część północną i dodałam pralnio-suszarnio-deskę do prasowania :). Dodatkowo wysunełam sypialnie, dodałam okno narożne, oraz wysunełam kuchnię. W sumie teraz kuchnia wydaje mi się spora, ok 14m2 - czy aby nie za duża? czy może powinnam ją skrócić o pol metra i z 14m2 wyszłoby ok 12 co i tak jest spore, zwłaszcza że nie planuję stołu w kuchni.

i chyba b.wazne pytanie - czy z takim planowaniem pomieszczen, bryła domu może wyjść sensowna?
czy dach wyjdzie jakiś sensowny?
pewnie chcielibyśmy dodać drzwi na klatkę schodową - jeśli mieszkalibyśmy głównie na dole to wtedy można ograniczyć grzanie góry. Obecnie jesteśmy 2+1 więc ilość pokoi jest ok. Jeśli będzie 2+2 to wtedy dzieci spałyby u góry. Wtedy poddasze użytkowe nie musi być aż tak duże jak parter [spore straty jeśli max wysokość do rynny to 3,5m] ale 2 pokoje dla dzieci, 3ci jako mini-silownia, lazienka i jakas garderoba pewnie by spokojnie się zmieściły, no i trochę przestrzeni na typowy strych.

419353

Elfir
27-09-2018, 11:04
ten dom ma teraz skomplikowaną bryłę (12 narożników). Powierzchnia też spora. Pomyśl jak będzie wyglądał dach, ile powstanie ścian nośnych. I docelowo - ile to będzie kosztować.
Stół w kuchni - ja polecam, mimo stołu w jadalni.

Wiktor1111
27-09-2018, 11:54
czy dach wyjdzie jakiś sensowny?
419353
J/W
https://images92.fotosik.pl/46/477c204c82eded8dm.jpg (https://images92.fotosik.pl/46/477c204c82eded8d.jpg)

nicol21
27-09-2018, 15:41
ten dom ma teraz skomplikowaną bryłę (12 narożników). Powierzchnia też spora. Pomyśl jak będzie wyglądał dach, ile powstanie ścian nośnych. I docelowo - ile to będzie kosztować.
Stół w kuchni - ja polecam, mimo stołu w jadalni.
no właśnie nad tym zaczełam się sama zastanawiać. ehhh chyba nie można mieć wszystkiego :(. a czy taka bryła nadawałaby się na dach płaski czy też za skomplikowana?

co do kuchni to chciałabym chyba miec więcej wysokiej zabudowy niż tylko piekarnik i lodówka. Tak żeby talerze tez mieć na wysokości blatu, a nie jak obecnie że trzeba się po nie schylać.

no nic, trzeba teraz myśleć o kompromisie :/

nicol21
27-09-2018, 15:46
J/W
https://images92.fotosik.pl/46/477c204c82eded8dm.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fimages92.fotosik. pl%2F46%2F477c204c82eded8dm.jpg)

Dzięki, rysunek dość mały i ciemny, ale na tyle na ile widze nie wygląda to zbyt dobrze. Chyba że zrobilibysmy dużo podcieni, a tego chyba nie chce ze względu na straty światła w pomieszczeniach.
a więc kompromisy.

Elfir
27-09-2018, 16:05
Na dach płaski to możesz sobie kombinowac do woli.

nicol21
28-09-2018, 15:55
Na płaski pozwolenia nie dostaniemy [warunki zabudowy okreslaja kont] także trzeba coś innego wymyśleć.

kolejna wersja gdzie kuchnia jest przesunięta do wysokości sypialni. powstaje wtedy małe pomieszczenie przy spiżarce. ok, można zrobić toaletę, ale raczej nie aż salon kibelkowy :) kolejny schowek to chyba będzie przesada. z kolei jeśli bym przeniosłą pralnię na środek to można powiększyć łazienkę i trochę garderobę.
na rysynku różowym kolorem zrobiłam obrys dachu oraz jego środek, w zamyśle dwuspadowy, z takim "językiem" nad jadalnią i salonem, wcięty nad gabinetem. nad wejściem mógłby wystawać tworząc trochę okapu, ale wiadomo że praktyczność średnia biorąc jego wysokość tam gdzie są drzwi.
Plusem takiego dachu wydaje się być możliwość zrobienia poziomego okna od południa w pokoju nad kuchnia.

czy taki dach ma sens?

muszę opanowac powiększenie rozdzielczości żeby lepiej było widać co i jak.

419442

Elfir
28-09-2018, 21:01
robią ci się spore straty na komunikacji.

nicol21
28-09-2018, 21:13
rozrysowałam sobie 2 fasady - wejściową/zachodnią oraz południową. zachodnia chyba nic specjalnego. Południowa - czy myślicie że takie wysokie zakonczenie/rozpoczęcie dachu będzie szpeciło budynek?

zdj te w nie szarej ramce są wieksze, ale i nie tak duże jakbym chciała. jaka jest optymalna rozdzielczość jaką powinnam ustawiać w paincie?
419476419477

Sylwiam11
08-10-2018, 12:18
Witam czy budował ktoś dom z projektu Archon dom w żurawkach 3?? Pozdrawiam

sirkrzysiek
21-10-2018, 16:19
Cześć prosiłbym o opinie dotyczącą projektu. Projekt to Dom pod jarząbem 8 GN. Projektu jeszcze nie kupiliśmy. https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-jarzabem-8-gn-md3722e4b396c2 odbicie lustrzane (wejście od wschodu, ogród zachód,garaż południe) wymiary i usytuowanie działki na zdjęciu 420508. Problem mamy z dachem w MPZP przewiduje kąt minimum 35 w projekcie jest 30, ale architekci stwierdzili że można zmienić.Zmienić też chcemy okno narożne w kuchni, zostawiając tylko okno od strony frontowej budynku.

Architek swoje pracy wycenił na:
3900 zł za adaptacje w skład czego wchodzi:
-Sprawdzenie projektu katalogowego i objęcie funkcji projektanta: architektury, konstrukcji oraz instalacji
sanitarnych i elektrycznych;
-Projekt zagospodarowania terenu: usytuowanie na działce budynku, furtki i bramy z dojściem i dojazdem
oraz pojemników na odpady;
-Projekty infrastruktury technicznej: instalacji elektroenergetycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnych;
-Informacja o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia (BIOZ);
-Stosowne zaświadczenia o uprawnieniach i oświadczenia projektantów.

Dostosowanie kąta dachu wycenili na 1000zł

Co sądzicie o samym projekcie jak i koszcie projektanta?

Elfir
21-10-2018, 18:51
dlaczego nie lustrzane odbicie z garażem na północ?
Sam projekt nieciekawy o tyle, że połączenie garażu z domem przez część sypialną.

sirkrzysiek
21-10-2018, 18:57
dlaczego nie lustrzane odbicie z garażem na północ?
Sam projekt nieciekawy o tyle, że połączenie garażu z domem przez część sypialną.
Zamotałem się. Oczywiści lustrzane odbicie.

Elfir
21-10-2018, 20:17
zmiana nachylenia dachu spowoduje, że dom będzie wyższy. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest dach oparty na wieńcu, który jednocześnie jest nadprożem okien.
możesz postawić dom prostopadle do ulicy?

Elfir
21-10-2018, 20:22
spójrz na taki projekt:
https://www.dobredomy.pl/dd_files/Image/projekty/hawanaIII/hawanaIII_r1.jpg

sirkrzysiek
23-10-2018, 07:44
możesz postawić dom prostopadle do ulicy?
Nie, kalenica równoległa do ulicy.


spójrz na taki projekt:
Nie podoba mi się - dach 25st, wysoki sufit w salonie, małe pokoje.

Elfir
23-10-2018, 10:19
kuchnia większa, salon większy. Tylko sypialnie mniejsze o 1 m.
Wszystkie pokoje od ogrodu.

Oczywiście to była inspiracja, ale w domu pod jarzębem też musisz przeprojektować dach, wiec akurat trudno to nazwać wadą.
Jak pisałam najbardziej ekonomiczne przy 35 stopniach byłoby powiązanie nadproży z wieńcem, bo to pozwoliłoby obniżyć dach i byłyby mniejsze straty na wysokim strychu.

sirkrzysiek
24-10-2018, 08:55
Dobra zainspirowałem się :) przerzucając taras na północ (względem projektu), wyrzucając komin z salonu, obniżając sufit w salonie i wydłużając garaż na całą szerokość budynku było by ok :) Przekonują mnie pokoje od ogrodu i połączenie garażu do wiatrołapu, a nie przez część sypialną. Kojarzysz może podobny projekt z takimi założeniami?

lukbar2
02-11-2018, 21:36
Witam mocno zastanawiam sie nad kupnem projektu Dom w Kalatech 3 z Archonu w odbiciu lustrzanym. Rodzina 2+2 w przyszłości 2+3
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kalateach-3-ver-2-me041f925d087b
Mam 4 pytania :

1 Czy dało by sie jakos sensownie uzyskać łazienke na parterze z oknem bez zmian w bryle budynku ?
2 Macie może pomysł na uzyskanie 4 sypialni na poddaszu zostawiajać równiez miejsce na łazienke i pralnie?
3 Co myślicie przejsciu z wiatrolapu do kuchni, czy jest sens zostawiać tak małą spiżarke?
4 Zastanawialismy sie nad wyrownaniem ściany zewnetrznej pokoju z ścianą garażu co powiekszyło by pokój na parterze i ew umożliwiło zrobienie łazienki z oknem (pomiędzy pokojem a kotłownią) tylko czy jest sens wprowadzać zmianę w bryle?

Elfir
03-11-2018, 17:54
dach czterospadowy powoduje, że rzeczywista użytkowa powierzchnia poddasza jest niewielka (np. gzy trzeba postawić szafę).
Pomyśl ile będą kosztowały nietypowe szafki kuchenne w wykuszu (ryzalicie).
Zmiana układu ścian na parterze ingeruje w kształt (czyli konstrukcję) dachu.
Ogólnie dom jest ogromny i przy takiej powierzchni zdecydowanie poszukać lepiej dopasowanego projektu lub zlecić projekt indywidualny.

lukbar2
03-11-2018, 20:57
Dzięki za odpowiedź. Zapomnialem dodać że ścianka kolankowa będzie podniesiona o dwa pustaki. Zastanawiamy się nad projektem indywidualnym wzorowanym na kalateach 3. Dom faktycznie jest duży i nie chcieli byśmy jeszcze go zwiększać ale wyciągnąć z tego to na czym nam zależy czyli głównie cztery sypialnie na poddaszu z łazienką i pralnia plus ew przerobienie tej łazienki na parterze

Elfir
03-11-2018, 21:57
podniesienie ścianki zaburzy proporcje domu a i okna połaciowe wypadną zbyt wysoko.

lukbar2
03-11-2018, 22:33
Ap ropo zachowania proporcji dachu w planach wydłużenie krokwi, powinno to załatwić sprawę efektu czapki a nad oknami jeszcze się nie zastanawiałem

Elfir
03-11-2018, 22:45
czyli podrażasz koszt budowy (dłuższe krokwie i większa powierzchnia dachu)

heteranthera
04-11-2018, 14:17
Witajcie.
W wyniku nieprzewidzianych wydatków, w tym roku znów zostałem bez domu :( Ale mogę już realnie myśleć o przyszłym roku. Obserwuję developera, który zabudowuje bliską mi ulicę domami nowoczesnymi na dość małych działkach (600m2 na domek), jest otwarty na uwagi i może zrobić projekt pod moje wymagania, bo każdy dom jest tam w zamyśle inny. Piszę do Was, bo już kiedyś pisałem i jestem pod wrażeniem korekt, które robicie w projektach (szczególne podziękowania dla Elfir). Rzeczony developer / architekt robi projekty nie do końca optymalne wg Was no i nam zgrzytało zbyt wiele elementów. Poniżej dwa zbudowane przykładowe domy o interesującym mnie metrażu 160-170m2, jest też już 120stka i 220stka ale je pomijam.
Tutaj jest do 170m2 http://staragadka.pl/oferta/oferta-22.pdf
A tutaj jest dom 166m2 http://staragadka.pl/oferta/oferta-20.pdf

Pomożecie narysować coś co wyciągnie to co najlepsze z obu tych projektów i dodacie coś ze swojego doświadczenia ? Nie chodzi o projekt dokładny jak wyżej a zwykły szkic, na podstawie którego architekt dokończy robotę. Ogrzewanie zakładamy gazowe.


Dom 166m2 widzieliśmy w środku, drugi dom linkuję, bo ma mniejszą powierzchnię nad garażem, nad która sunroom by można zrobić. Ma na górze podzielone pokoje każdy ponad 12m2 i to jest wg mnie takie minimum jak na pokój, żeby nie był mniejszy niż pokój w bloku.

Z ważnych rzeczy, no to: na górze powinna być sypialnia rodziców i dwie dla dzieci. Pomieszczenia powyżej 12.5m2. Na dole powinien być pokój, taki ponad 12m2 dla gościa czy też chorującego. Łazienki nie powinny być duże - nie potrzebuję łazienki większej niż 5m2. Na dole jedna starczy, na górze 2 mogą być. I to w zasadzie wszystko.. No i garaż powinien być.

Dom będzie w zabudowie bliźniaczej ale tylko z jednej strony połączony z drugim domem. Każdy dom jest inny.

Oglądałem dom 166m2 i poniżej moje uwagi, dotyczące samego projektu:

Co nam się podobało w domu 166m2 i od tego byśmy chcieli wyjść:
- pokój na dole 13,6m2 z łazienką, którą wtedy widzieliśmy jako garderobę - super, przestronny pokój i to jeszcze z garderobą
- dobrej wielkości okno w tym pokoju na dole
- schody, które nie wchodziły do salonu - super, zapewnia większą prywatność salonu
- duże, inspirujące okna w salonie
- przestronny garaż 26m2, super, ale jego wielkość to nie jest priorytet, jeśli to będzie konieczne, może mieć 22m2

Co byśmy chcieli zmienić w tym domu 166m2:
- strony świata - nowy dom, może być ustawiony na południowy zachód salonem a wjazd mieć od północy.
- zbyt małe okna w pokojach na górze, zmierzyłem okna u siebie w małym pokoju w bloku z lat 80tych i okno mierzone tylko w obszarze, który się otwiera, bez ościeżnicy ma 135cm wys x 165cm szer
- na górze jeśli byśmy podzielili powierzchnie na pokoje, wyszłyby bardzo małe - zdaje się, że jakieś 10,5m2, góra domu 170m2 wygląda o wiele lepiej, pokoje mają powyżej 12m2 - super
- okno w sypialni na górze podzielone betonową belką, która wchodziła mi na oczy, ale wielkość super
- różnica poziomów w salonie, tutaj mieliśmy podzielone zdania, mnie nie do końca się podobało, Dziewczyna była zachwycona
- zbyt duży taras nad salonem, chyba ok 65m2, który miałby być sunroomem, ale koszt takiego sunroomu byłby pewnie bardzo duży, dlatego taras mógłby być mniejszy, o połowę. Projekt 170m2 ma tej wielkości taras. Wolelibyśmy połowę tego metrażu poświęcić na sunroom a resztę na zwiększenie powierzchni pokojów na górze do 12-13m2 no i tak aby wyszedł podobny metraż do tego domu co oglądaliśmy
- wątpliwości, czy na tarasie można budować sunroom - chcielibyśmy mieć konstrukcję, na której nie będzie wątpliwości (tam była konstrukcja Rectolight)
- na domkach zbudowanych już widać coś w rodzaju zacieków pod oknami i pod dachem, woda ? Czy zależy to od długości parapetów i braku pokrywy na dachu? Czy gdzieś na wysokości dachu, na elewacji mogłoby być przymocowane coś co wyeliminuje ściekanie wody po ścianach i powstawanie zacieków ? Nie wiem jak to wygląda kosztowo ale może zamiast stropu na dach można by było zrobić po prostu dach czterospadowy o niskim kącie ?

Elfir
04-11-2018, 15:25
garaż nie jest izolowany od reszty domu = gigantyczny mostek cieplny.

W jednym z domów jest aż 21 stopni na górę. Jaka jest wysokość pomieszczeń? Ja u siebie mam niecałe 3 m parteru, ale stopni tylko 17 i schody wcale nie są strome.

Dla mnie ta różnica poziomów całkowicie dyskwalifikuje projekt.
Jeśli tam jest jakiś spadek terenu, to schody w części korytarza a nie na środku pokoju.

Czy tam jest wentylacja mechaniczna? Bo na jednym projekcie są kominy wentylacyjne a na drugim nie.
Jak daleko idące zmiany można wprowadzać? Wielkość okien również?

heteranthera
04-11-2018, 16:13
W tym 166m2 faktycznie nie było wentylacji mech.

Zmiany - można założyć, że to całkiem nowy projekt ma być, w tej chwili nie ma nawet fundamentów, jest jeszcze 12 działek do zabudowy. Nie wiem czy jak wyjdziemy z któregoś z tych dwóch, to nie będzie po prostu taniej, bo jest ryzyko, że architekt zawoła za projekt dodatkową kasę. Ale jeśli z tych dwóch nie da się sensownie wyjść, to zakładamy nowy.

Co do wysokości pomieszczeń niestety aktualnie nie wiem :( Ale na schodach jest na tych obrazkach napisane 20x18=357. To się jakoś przekłada na wysokość?

Elfir
04-11-2018, 16:56
znaczyłoby to, że parter ma ponad 3 m. A ta wersja ze schodami w dół ma salon jescze wyższy. Efektowne, ale przekłada się na ogrzewaną kubaturę, co przy projekcie, który specjalnie nie dba o energooszczędność może oznaczać dodatkowe kilkadziesiąt -kilkaset złotych rocznie za ogrzewanie.

Jak ogrzewany jest ten dom ze schodkami w środku? Na planie w łazience jest Z (zasobnik?), ale gdzie piec i komin do niego? Czy tam jest PC?

heteranthera
04-11-2018, 17:31
W tym domku 170m2 nie byłem, myślę, że na gaz, dopytam przy okazji najbliższego spotkania. Jeśli chodzi o kilkaset zł więcej rocznie za ogrzewanie, to przełknę, kosztem efektu i nowoczesności, to jest akceptowalne. Chciałbym aby dom był wyjątkowy a nie koniecznie najtańszy w utrzymaniu, raczej niech będzie takim średniakiem. Nie może też być przesadnie drogi. Powiedzmy, że koszty utrzymania niech nie będą większe niż w bloku 50m2 - czynsz + ogrzewanie w dużym mieście na rok. W moim przypadku to jest 600zł mieś za czynsz z ogrzewaniem, gaz i woda. Ile z tego to sam gaz ciężko mi teraz powiedzieć. W mieszkaniu są dwie osoby.

Ja chcę założyć ogrzewanie gazowe, żeby nie budować teraz PC, to wydaje mi się dołoży ze 30tyś do realizacji. Rozważyłbym w przyszłości taką budowę.

Elfir
04-11-2018, 18:09
co rozumiesz przez słowo nowoczesność?.
Jeden z tych projektów nawet nie ma WM, a grawitacyjną, jak w średniowieczu.
Przecież garaże w tych projektach są ciasne, jakby tam miał parkować maluch. Zwłaszcza, gdy zainwestujesz w ocieplenie od wewnątrz (chyba, że olewasz takie straty?)

Sam płaski dach i duże przeszklenia nowoczesności nie robią (bo płaskie dachy powstawały już w latach 30-tych ubiegłego stulecia).
Jaki będzie widok z tych dużych przeszkleń? Czy nie będzie zaglądania sobie nawzajem w okna i będą musiały być większość czasu zasłonięte?
Nie wolisz zamiast wydawać więcej kasy na efekt wow, wydać ją na mieszkanie bez sąsiadów za ścianą?

Projekt ze schodkami ma bardo małe piętro. Aby wydzielić dwa pokoje dla dzieci masz do dyspozycji 21 m2 co nie da ci pokoi 12 m2.

W sumie się zastanawiam - po co ci garderoba na parterze, jak sypialnia będzie na piętrze?

Te projekty są złe u samej swojej podstawy. Bez daleko idącej ingerencji ciężko tu uzyskać jakiś satysfakcjonującą funkcjonalność.

heteranthera
04-11-2018, 18:48
OK. Czyli nowy projekt. A widziałaś jakiś dobry projekt który mogłabyś podlinkować? Piętro, łącznie 160-170m2 lub potrafiłabyś narysować na brudno coś co spełnia te warunki co omawiamy? Może da się wyjść z projektu https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-cyprys_7.php ? Może lepiej byłoby kupić i zaadoptować taki projekt za kilka tyś niż z tym architektem wchodzić w dodatkowe koszty. W przypadku Cyprysa, może dałoby się np zamówić zmianę w projekcie polegającą na zwiększeniu pokoju na dole.

Dzięki za tą uwagę o nowoczesności. Sprowadziłem ją do wyglądy zewnętrznego i nietypowych brył tego projektanta. On też opisuje swoje projekty jako nowoczesne. I ja tak powtarzam. Potrzebuję właśnie listy takich rzeczy jak to WM, żeby z nim potem negocjować. W tym konkretnym przypadku to chodziło mi o efektowność, o której pisałaś w kontekście salonu. Jeśli sprowadzimy temat do oszczędności rzędu 200-300zł na rok, to boję się właśnie utraty tej efektowności i boję się że powstanie straszydło. Podwójne dzięki za uwagę o garażu dla malucha :) Faktycznie nie jest to nowoczesne.

Ale jakbym miał powiedzieć, co to jest dom nowoczesny, to na pewno tutaj odgrywa rolę aspekt wizualny ale i energooszczędność. Powinno być to coś co w konstrukcji ma to uwzględnione. Czyli dom 166m2 mając salon poza bryłą domu w ogóle się nie trzyma kupy. To chyba garaż powinien być poza bryłą.

I tak.. właśnie pisałem o tym że tam po podziale góry pokoje wyjdą po 10m2 i że to mi się nie podoba w tym projekcie 166m2. W obu coś mi się podoba i coś nie podoba (listę wysłałem w pierwszym poście).

Garaż w domu 166m2 miał ponad 26m2 i wydawał się całkiem duży. W domu 170m2 miał 22m2 i go nie widziałem. Garaże to w różnych projektach, które oglądałem są podobnej wielkości i na jedno auto. Widziałem projekty, które mają 17-21m2, teraz się dziwię, że wcześniej nie zwróciłem na to uwagi.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-andromeda-BSA1579
https://www.tooba.pl/projekt-domu-Riwiera-2-TLU-676
ale też takie z 27m2: https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-cyprys_7.php

Dom Cyprys jest fajny, pokój na dole minimalnie za mały, mógłby mieć ze 2m2 więcej. Ale mój problem jest taki, że niestety z powodu braku doświadczenia / wyobraźni architekta większość domów mi się podoba, zawsze coś utrafisz i ja to potem dopiero zauważam. A może po prostu tak bardzo chcę się już wyprowadzić z bloku.

Jeśli chodzi o okna, to po drugiej stronie jest pole. Zanim tam się coś zbuduje, musi umrzeć rolnik, czyli może kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Okna są dla mnie bardzo ważne, bardzo lubię przestrzeń i widok na zewnątrz. Jeśli kiedyś ten teren się zabuduje dookoła, to z pewnością się wyprowadzę.

Działki w mojej okolicy, blisko rodziców jest tak trudno znaleźć, że szkoda gadać. To to nas doprowadziło do oferty tego dewelopera. O tyle atrakcyjnej, że mamy wpływ na to co zostanie zbudowane.

Garderoba na dole, bo nie wiemy, czy będziemy spać w ogóle na górze :) A na górze może kiedyś zamieszka teściowa :). Jeden ponadplanowy pokój chcemy mieć. Pozostałe dwa dla dwójki dzieci.

Elfir
04-11-2018, 19:17
Na forum jest kilka dzienników budowy z domami, które pojawiały się nawet w publikacjach dla architektów (np. dom MAGa). Ale żaden z nich nie jest "seryjny".

"Czyli dom 166m2 mając salon poza bryłą domu w ogóle się nie trzyma kupy. To chyba garaż powinien być poza bryłą. "
A te projekty mają przecież piętro nad garażem a nie nad salonem.

Co do garaży - wyobraź sobie jak otworzysz w nim drzwi samochodu. Garaże bardzo często w projektach gotowych są za małe - w temacie "co bym zmienił budując jeszcze raz" ta kwestia się przewija. Zbyt wąski garaż staje się składzikiem, miejscem na rowery. A samochód stoi pod chmurką.

heteranthera
04-11-2018, 19:29
Projekt 170m2 na garażem nic nie ma, szukam zatem domu MAGa.

Coś mam ale nie wiem gdzie są rzuty: https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=6596&attachmentid=382468

Domek jest chyba za bardzo rozłożysty jak na działeczkę 600m2. Raczej bym chciał iść w górę a nie w bok. Wydaje mi się, że bryła Cyprys7 jest prostsza i zajęłaby mniej działki.

Elfir
04-11-2018, 19:47
te projekty - jeden nie ma pokoju na parterze - gdyby go jakoś wydzielić to zmniejszysz powierzchnię pozostałych pomieszczeń
Ten drugi ma pokój na parterze, ale bardzo małe piętro.
Jak zaczniesz kombinować to powiększasz projekty.
Niby 170m2 a jednak robi się ciasno.

***
Przecież nie proponuję projektu MAGa na tę działkę! To projekt indywidualny, więc i tak nie mógłbyś go skopiować, bo byłby to plagiat.

heteranthera
04-11-2018, 20:19
No ok, projekt MAGa jest indywidualny czyli muszę mieć indywidualny. Nie wiem, czy z tym architektem się dogadam. Skoro on robi nieoptymalne projekty i określa je jako nowoczesne no to może wydziwiać. Boję się właśnie takiej rozmowy - widzi Pan, tutaj Pan pokój wstawi, to tam się Panu zmniejszy, no nie da się tak.

W tym projekcie 170m2 no to jedyne co mi przychodzi dogłowy to żeby ten pokój był za garażem. I nad nim, żeby nic nie było, albo np sunroom. Projekt powiększy się, może do 185m2 i wydaje mi się, że dlatego, bo coś jest nie tak ogólnie z tym projektem i trzeba sztucznie dostawiać pokój.

Jakby od prawej zawęzić dom i no to się sypialnia zrobi pewnie wąska i ucierpi na tym salon i kuchnia.

Elfir
04-11-2018, 20:44
tam jest mnóstwo ścian nośnych i te bardzo długie schody - dlatego cięzko jakoś to przerabiać.
Już próbowałam kilka razy dziś coś z tym wymyślić.
Np. w tym kierunku:
https://images90.fotosik.pl/68/aeaea5a5d9e7c2e1gen.jpg

Ale wówczas na piętrze mi się sypie.

heteranthera
04-11-2018, 21:13
Czad :o. A co wychodzi na górze :)
A może by mu zapodać taki dom: https://www.dobredomy.pl/projekt/dolores/ Projekt 161m2 a ma wszystko (albo tak mi się wydaje :)). No i gotowiec. Wygląda ładniej na wizualizacji. Dom, który przerabiasz zajmuje 13x13,3m a ten Dolores jest 14x15m ale obrys jest z garażem i dachem nad werandą.

Elfir
05-11-2018, 08:26
Można byłoby pokombinować w tym kierunku:
https://images92.fotosik.pl/69/b105de96a00a2182gen.jpg
gdzie piętro jest obrócone o 90 stopni względem parteru i stanowi zadaszenie części tarasu

***
Dolores jest sporo większy od tych domów dewelopera.
161m2 to jest pow. użytkowa tylko (całkowita przekracza 200m2). A deweloper chyba liczy całkowitą 170 m2.

heteranthera
05-11-2018, 13:18
Elfir nie widzę obrazka od Ciebie.. tego co wczoraj załączałaś.

Elfir
05-11-2018, 13:22
https://images90.fotosik.pl/68/aeaea5a5d9e7c2e1gen.jpg

Kaizen
05-11-2018, 15:07
Ten domek 166m2 ma różnice poziomów między salonem a jadalnią - to nie tylko mostek do gruntu, ale przede wszystkim niewygodne.

Ten 170m2 ma rynnę odprowadzającą wodę z dachu garażu wewnątrz? I jeszcze przechodzi to przez łazienkę? To będzie zimne miejsce i nie tylko wychłodzi łazienkę, ale jeszcze tam będzie wilgoć permanentnie i wcześniej czy później pojawi się pleśń czy grzyb.

heteranthera
05-11-2018, 20:58
Dzięki za uwagę Kaizen, dzięki Elfir, fajny pomysł ale jak sobie przypomnę, że tam było może z 5 metrów działki naokoło, to takie wysunięcie garażu spowoduje, że auto nie będzie mogło stać przed garażem, bo się przed bramą nie zmieści lub salon wejdzie na samą siatkę. Co prawda nie wiem ile by to w m wyszło ale domek 166m2 miał ok 12,8m.

Myślałem, że może uda nam się ten 170m2 jakoś ruszyć. Bo pomieszczenia na górze ma fajne za wyjątkiem jednej łazienki, zamiast dwóch mniejszych. Ale na dole mu pokoju brakuje. Garaż 26m2 by chyba wystarczył. Schody wchodzące do salonu może by się jakoś udało odizolować.

Dzeus86
08-11-2018, 09:40
Cześć wszystkim,
chcialem podpytac o nastepujacy projekt: http://lk-projekt.pl/lkand1393-produkt-9723.html
poza zmiana nachylenia dachu ( warunki zabudowy to max 30 stopni, w projekcie jest 35) przewidywane są raczej kosmetyczne poprawki.
Całość narazie w powijakach bo mocno zastanawiamy się czy w cenie 1 mln się zmieścimy ( nie liczę działki bo ta kupiona, chodzi o stan developerski, wymiary wystarczajace bo ~30x60 m).

Pytanie jednak czy z punktu widzenia ogolnej opinii to dobry projekt ( mostki cieplne, zastanawiaja mnie wymiary garazu czy nie jest zbyt maly itp.)

Z gory dzieki za rady.

Pozdrawiam,

Kaizen
08-11-2018, 10:36
czy w cenie 1 mln się zmieścimy ( nie liczę działki bo ta kupiona, chodzi o stan developerski, wymiary wystarczajace bo ~30x60 m).


Bardzo wątpię. Dużo udziwnień, słupy, dziwny dach, taras. To kosztuje - więc pomimo tego, że to duży dom, które zazwyczaj taniej za m2 wychodzą obstawiam, że tu będzie drogo. Albo tandetnie - a np. przyoszczędzenie na hydroizolacji tarasu nad jadalnią szybko się zemści. Bryła skomplikowana i to w 3d (inaczej idą ściany piętra, inaczej parteru) to też mała energooszczędność i większa powierzchnia do zaizolowania.

Łazienki z tarasem i dużymi przeszkleniami? To trudno będzie ogrzać podłogówką.

Energooszczędnie - porażka. Koszty - duże w przeliczeniu na m2 PU. Na starcie może wyceń same okna - ciekawe, ile takie przeszklenia będą kosztowały.

Elfir
08-11-2018, 10:52
Jeśli masz budżet 1 milion to dlaczego szukasz gotowca?
Przy takich sumach wyłącznie indywidualny, skrojony na miarę, dopasowany do działki.

Bo ten gotowiec może powalać wizualizacją, ale funkcjonalnie to za dobrze nie jest...
Przykład:
Wejście schodami z salonu wymaga defilowania wszystkich kolegów dzieci przed kanapą, kiedy dzieci ich zaproszą do siebie.

A co ciekawe, jak na taki metraż to pokoje dzieci wielkość mają przeciętną - korytarze w tym domu zajmują większa powierzchnię niż sypialnie.

Taras łazienek od frontu - żebyś się nago mógł po kąpieli prezentować sąsiadom?
Czy kiedykolwiek taki taras będzie używany? Czy wielkie przeszklenia w łazience od frontu, od ulicy mają sens? Nie będą wiecznie zasłonięte?

Spiżarka przy kuchni mikroskopijna. A kuchnia tak wielka i "rozstrzelana", że trzeba narobić kilometrów by ugotować obiad.

Szafa w sypialni na parterze zbyt blisko łózka - nie da się wygodnie stanąć, by wybrać ubrania.

Pomieszczenie gospodarcze - za małe by zapakować tam kosiarkę i meble ogrodowe. Bo w takiej rezydencji raczej nie kupujesz najtańszych krzesełek plastikowych.

Garaż - za ciasny - otwierając drzwi w samochodzie uderzasz w drugi samochód. A gdzie miejsce na rowery? Jakąś szafę gospodarczą?

Brak też wspólnej szafy gospodarczej na piętrze - np. na odkurzacz, na pościel.
Bo na planie miejsca na montaż odkurzacza centralnego to specjalnie nie ma.

***
Gdyby to był projekt małego domku, to jasne, nigdy idealnie nie będzie, trzeba szukać kompromisów. Ale w takiej rezydencji?

Dzeus86
20-12-2018, 12:55
To może doprecyzuje, bo owszem projekt wyslany zostal jak lezy, a wiadomo ze jakies zmiany zawsze sa w glowie:
- nie zamierzamy robić udziwnień na tarasie typu kominek i zadaszenie ( wg nas wyglada to slabo, zabiera duzo swiatla wpadajacego do jadalni).
- okno do lazienki (5) mozna zastosowac standardowe - "tarasowe" zmienic na typowe okno bez opcji wyjscia na taras, te zostawic tylko w przypadku pralni, na ktora zostanie przerobiona planowa lazienka (6). To sie przydaje by miec jak pranie wyniesc i wywiesic.
- garaz mozna poszerzyc o ok metr i nie bedzie problemu z otwieraniem drzwi. Pomieszczenia wyzej (garderoba i sypialnia) wyja wtedy takze wieksze, ale, do garderoby zrobi sie przejdzie z sypialni
- pomeszczenie nr 5 ( lazienka) bedzie ogólno-dostepna - wejscie z korytarza, mozna pomyslec ewentualnie o przejsciu z lazienki do garderoby
-scianke dzialowa miedzy pomieszczeniem 5, a 6 ( lazienka i docelowa pralnia) przesunac na korzysc lazienki tyle ile sie da
- pomieszczenie nr 2 ( wg. planu pralnia) zmieni sie na pomieszczenie gospodarcze- na odkurzacz, deske do prasowania, chemie, mop parowy itd.
- taras przy pomieszczeniu nr 8 moze byc problematyczny. Nie chce zwiekszac metrazu (bo nie ma potrzeby) i jego kosztem zwyczajnie powiekszyc pomieszczenie - bo nie widze innej opcji likwidacji go. Zatem chyba musi zostac jak jest
-schody mozna zrobic wzdluz korytarza ( tak na oko wejdą)
- pomieszczenie 11 powiekszylbym kosztem gabinetu - w nim wystarczy mi ok 11 metrow, wiec pomieszczenie na sprzety ogrodowe, kosiarke itd. urosloby do ok 10ciu. Nie jest to duzo ale zawsze lepiej
- szafa w sypialni itp. To jest cos co przedstawia strona www. o uklad mebli sie nie martwie.
-spizarki powierzchnia jest wystarczajaca. Obecnie w mieszkaniu mam 1,41m2 i jest miejsca ok. Nie wiem co jeszcze z artykulow spozywczych moznaby tam przechowywac. Chyba ze ktos laduje " 200kg zieminiakow" i wstawia beczke z kapusta... No ale to kwestia potrzeb, tu dla nas byloby ok.
Wszystkie ww przerobki nie wiaza sie z wielka ingerencja - to bardziej zabawa sciankami dzialowymi. Dlatego z takiego powodu nie przekreslalbym projektu

Czemu nie projekt indywidualny? Bo sensowne firmy za domy o poodbnym metrazu i podobnym stylu ( na ktorym nam zalezy - kwestia naszego gustu) zycza sobie 14-25k... Poszaleli i to ostro, a placac nie mam pewnosci, ze to co powstanie bedzie zgodne z moim gustem.
ktos moze rzec ze 20k przy budzecie 1 mln to nic. Ja tak nie uwazam, bo to ~2% wszystkiego. To tak jakby ktos bydowal dom za 500k i wybral projekt za 10k. Niby mozna, ale kazdy bedzie mowil ze to juz sporo jak na taki maly domek.

Ja zdaje sobie sprawe, iz na wykonczenie pewnie pojdzie z 250k dodatkowo (uzbierane w ciagu czasu trwania budowy, na ktora zakladam pewnie1-1,5 roku, wiec nie jest to kwota o ktora teraz moge sie pomylic i miec zapas ze koszt stanu developerskiego to bedzie 1-1,25mln), ale nie wiem czy koszt budowy stanu developerskiego na 1mln jest ok. Niby biuro projektowe mowi ze tak, ale zdaje sobie sprawe iz moga prawde przedstawiac zbyt optymistycznie wzgledem realiow. Budowa mialaby ruszyc najpozniej w Q1 2021, wiec wlasciwie za 2 lata max. Jedni mowia ze bedzie drozej inni ze rynek sie zalamie i przynajmniej materialy beda tansze. Nie chce jednak podchodzic do projektu jezeli kasowo jest to nierealne sie zmiescic w rozsadnych granicach

Elfir
20-12-2018, 18:54
Ok, twoja decyzja mieszkać w przepłaconym domu, gdzie kupę kasy zapłacisz za powierzchnię korytarzy zamiast pokoje.
To nie ty masz mnie przekonywać do tego projektu :D

matala
18-01-2019, 14:47
Mam problem. Nie mogę się zdecydować między domem murowanym, a domem z bali? Czy może ktoś wypisać za i przeciw. Z bali bardziej mi się podobają i chyba bym się bardziej ku nim skłaniał, ale lepiej wysłuchać opinii innych użytkowników
Przeglądałem projekty na stronie http://www.projektydomowzbali.pl/ i bardzo mi się one spodobały

Elfir
18-01-2019, 15:34
Z bali jest droższy (mało wyspecjalizowanych ekip, drogi materiał) i pracuje, więc trudniej uzyskać pełną szczelność, jeśli interesuje cię energooszczędność domu.