PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51

Kaizen
18-01-2019, 19:33
Mam problem. Nie mogę się zdecydować między domem murowanym, a domem z bali?

Teraz nie można legalnie zbudować domu tylko z bali. Musisz ocieplać albo jakieś pseudobale wypełnione izolacją stosować. Jak dla mnie to przekreśla domy z pseudobali i te zalety eko i mikroklimatu są ściemą..

natali_e
24-01-2019, 23:03
Witam się po przerwie. Czy możecie pomóc mi ocenić 3 projekty i wybrać najbardziej optymalny?
Złożenia:
-dom parterowy do max 82m2 - możliwie jak najbardziej ekonomiczny w budowie i eksploatacji
-działka z wjazdem od południa - powstaje dom na działce obok od zachodu, 3 pozostałe strony - bez sąsiadów (na razie), najładniejszy widok jest na północ (las)
-rodzina 2+2: 3 sypialnie - projektu szukałam pod kątem ich rozmieszczenia - żeby choć jedna była trochę dalej od pozostałych
-pomieszczenie gospodarcze ma pełnić funkcje techniczne (nie wiem zupełnie czym grzać, gaz daleko, paliwo stałe odpada....)+ miejsce na pralkę i suszarkę + ewentualnie wc, więc chciałam, żeby znajdowało się blisko sypialni, żeby nie musieć latać z praniem do wiatrołapu
- i coś na czym bardzo mi zależy - wyjście na taras (od wschodu) z kuchni, + wyspa, ewentualnie półwysep. Ich funkcja to głównie dodatkowy blat roboczy i barek śniadaniowy dla 2 osób, podobnie jak na zdjęciu - czyli ciąg szafek, za nim wyjście na taras i za nim wyspa.
425446


(WZ w tej chwili są na dach wielospadowy, ale mogę zmienić na dwuspadowy)

Który z tych projektów będzie Waszym zdaniem najbardziej spełniał moje wymagania?

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jezynach-2-ver-2-ma0c1fa16c946d
https://www.extradom.pl/projekt-domu-piaseczno-1m-KRP1384 - odbicie lustrzane
https://z500.pl/wersja/projekt/15/Z15,maly-parterowy-dom-na-planie-l-trzy-pokoje-salon-z-wyjsciem-na-zadaszony-taras.html

Z góry dziękuję :)

Elfir
24-01-2019, 23:12
te domy będą słabo wykorzystywać światło południowe.

natali_e
24-01-2019, 23:26
Co do światła południowego - Myślałam, żeby w z15 przenieść tę kuchnię z południowej ściany na tył salonu czyli pn-wsch. Tylko nie wiem, jak to zrobić, żeby nie wchodziło się prosto z widokiem na kuchnię... Wtedy na południowej ścianie można dać duże okno. Natomiast w projekcie Piaseczno można zlikwidować podcień przed kuchnią i zostawić tylko taki mały przed wejściem albo całkowicie z niego zrezygnować.... Ten projekt jest moim zdecydowanym faworytem na tę chwilę.

Teraz w bloku mam duży pokój z oknami od południa i zimą zamiast dawać ciepło, w słoneczne dni muszą być zasłonięte, bo słońce tak razie, dlatego z rezerwą podchodzę do dużych przeszkleń od pd.

Kaizen
24-01-2019, 23:53
-dom parterowy do max 82m2

m2 czego? Powierzchni podłóg, zabudowy, użytkowej?



- i coś na czym bardzo mi zależy - wyjście na taras (od wschodu) z kuchni, + wyspa, ewentualnie półwysep.

Przy takim metrażu? Spróbuj to rozrysować w skali. Chyba przez wyspę trzeba będzie wskakiwać do kuchni.



Który z tych projektów będzie Waszym zdaniem najbardziej spełniał moje wymagania?

Z tych to tylko Piaseczno do czegoś się nadaje. Reszta u mnie zostałaby zdyskwalifikowana za jedyną łazienkę. Przy 2+2 to tragedia.

Ale nawet w tym Piasecznie brakuje z kolei pomieszczenia technicznego. I rozrysuj to sobie w skali - a jeszcze lepiej 1:1 gdzieś w plenerze. Salon z aneksem kuchennym <30m2 i to z wyspą? Powodzenia.

Elfir
25-01-2019, 14:18
Dom to nie jest mieszkanie, także pod względem ewentualnego nadmiernego nasłonecznienia (przed którym zwykle chronią okapy, których w blokach brak)

Ja bym szukała czegoś w tym kierunku:
https://images92.fotosik.pl/112/b35fbb98472f8758gen.jpg

nicol21
04-02-2019, 09:02
Po dłuższych naradach decydujemy się na projekt parterowy. Ze względu na kształt terenu do zabudowy oraz orientację terenu wchodzą w grę domy w kształcie litery L. Jako że jest mało takich domów które jeszcze miałyby garaż oraz pomieszczenie techniczne na poziomie -1 to chyba najbliżej nam do projektu dom w grandarosach z archonu (https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-grandarosach-g2-mb0922291b198f (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.archon.pl%2Fp rojekty-domow%2Fprojekt-dom-w-grandarosach-g2-mb0922291b198f)). W oryginale projekt ma 197m2 powierzchni wraz z garażem.
Potrzebuję pomocy w sensownym rozłożeniu przestrzeni po garażu.

Zmiany w stosunku do ogrinalnego projektu to idąc od strony pokoi:
- Likwidacja garderoby [#8] i poszerzenie pokoju 9 i 10 po ok 1m.
- Likwidacja łazienki przy sypialni i zrobienie z niej garderoby [#6] jednocześnie przesunięcie ściany sypialni kosztem garderoby o ok. 1m
- sypialnia [#7] okno zwykłe zamiast drzwi balkonowych
- łazienka [5] – likwidacja bidetu, wyrównianie sciany prysznicu tak żeby prysznic zaczynał się na tej samej wysokości co wc. Prysznic od strony okna, wc od strony drzwi, na scianie od garderoby.
- pomieszczenie [#3] – musimy rozkminić czy tam jest możliwość wstawienia schodów na poziom -1 [to raczej nie powinno być problemem] ale też na poddasze [czy na poddaszu jest wystarczająco wysokości w tym miejscu, poddasze z możliwością adaptacji w bardzo dalekiej przyszlości, choć pewnie na świętej dygdy- czyli nigdy]
- garaż – i tutaj najbardziej potrzebuję Waszej pomocy. Otóż garaż oraz pomieszczenie techniczne będzie na poziomie -1. Obecny garaż wystaje o jakieś 2m w porównaniu do ściany kuchni, skrócilibyśmy go o te 1-2 metry i tam urządzili pokój [strona zachodnia], garderobę oraz łazienkę z prysznicem.
- Tam gdzie na planie jest ubikacja [#13] są kawałki ściany nośnej oraz komin obok pomieszczenia technicznego. Jeśli łazienka byłaby jak poniżej to wtedy z tego pomieszczenia można zrobić schowek.
- Myslicie że ten komin można przenieść do pomieszczenia technicznego, ewentualnie pralni [#4] w zależności od tego gdzie będzie instalacja ogrzewania na -1?
- Część pomiędzy obecnym wc [#13] a pomieszczeniem #3 nie wygląda na ścianę nośną i zastanawiam się czy tam nie można by pociągnąć korytarza.

W części dziennej chyba mniej zmian.
Trochę boję się czy kanapa tuż obok wejścia nie będzie za bardzo wystawiona, za mało relaxacyjna, sama nie wiem jak to nazwać.... proponowane zmiany to:
- wydłużenie ściany z tyłu kanapy/od gabinetu [#11] tak żeby była tej samej długości co ściana z TV.
- zamiana okna obok kanapy na drzwi przesuwane.
- wydłużenie ściany z kominkiem żeby konczyła się na wysokości ściany z tv.
- spiżarka o pow 1,68 – czy jest sens robić tak małą spiżarnię czy może lepiej ją sobie odpuścić?


Załączam plan orginalny, i 2 wersje ze zmianami – różnica w obrębie garażu, reszta ta sama.

Będę wdzięczna za wszelkie uwagi i sugestie.
426091426092

nicol21
04-02-2019, 09:09
dołączam v3 w tym poście jako że edycja zaawansowana nie chce działać a max 5 załaczników można mieć na stronie.
426093

Elfir
04-02-2019, 11:56
chodzi o wygospodarowanie jeszcze jednego pokoju dla rodziców? To ma być dom dla kilku pokoleń?

Nie do końca podoba mi się układ kuchni (bardzo daleko między płytą a zlewem (np. odcedzanie makaronu)

pstawik
11-02-2019, 12:27
Cześć
Prośba do Was o radę: pierwotnie w projekcie miałem łazienkę na poddaszu o wymiarach 416cm (długość) na 262cm (szerokość). Chcemy ją podzielić na dwa pomieszczenia: łazienka + pralnia.
Założenia:
1. Osobne wejścia
2. Ścianka dzieląca na końcu pomieszczenia musi wypaść na środku okna
3. W łazience chcemy bidet, prysznic z murowaną ścianką, dwie umywalki
4. W pralni chcemy umywalkę, miejsce na pralkę, suszarkę, miejsce na jakieś regały
Poniżej nasze propozycje (na rysunkach: szare po lewej -> kanały wentylacyjne, pomarańcz -> pion kanalizy, zółte -> zabudowa pod stelaże, czerwony kwadrat -> słup konstrukcyjny, zielona linia -> wysokość 140cm, czerwona linia -> wysokość 220cm):
Propozycja nr 1:
- wady: wąski prysznic (szerokość 85cm), wąskie przejście między umywalką a prysznicem (tylko 55cm)
- zalety: meble w linii z umywalką, duża pralnia i sporo w niej miejsca na regały itp, grzejnik drabinkowy można powiesić na ściance prysznicowej
Propozycja nr 2:
- wady: nie ma za bardzo jak ustawić mebli na ścianie gdzie jest umywalka, umywalki wciśnięte między ściany (konieczność zwymiarowania przed budową ścianek działowych), trochę mniej ustawna pralnia
- zalety: więcej miejsca pod prysznicem (szerokość 95cm) i w przejściu, grzejnik drabinkowy można powiesić na ściance prysznicowej
Propozycja nr 3:
- wady: umywalki na kominie (czy można tak zawiesić szafkę?), brak miejsca na jakiś słupek meblowy przy umywalce, nie ma gdzie dac grzejnika drabinkowego, trochę mniej ustawna pralnia
- zalety: duży prysznic, więcej miejsca w przejściu w łazience

Z góry dziękuję za pomoc :)
426733

Elfir
11-02-2019, 15:04
W pierwszej wersji nawet nie otworzysz drzwi, bo zahaczy o umywalkę.
Po co ci dwie umywalki w małej łazience?

moniss
11-02-2019, 16:41
Trzecia opcja wygląda najlepiej i moim zdaniem jest najbardziej funkcjonalna. Mam jednak obawy, czy uda się wszystkim użytkownikom wygodnie korzystać z bidetu, który jest pod linią 140 cm wysokości.

pstawik
12-02-2019, 05:25
W pierwszej wersji nawet nie otworzysz drzwi, bo zahaczy o umywalkę.
Po co ci dwie umywalki w małej łazience?
Drzwi będą otwierane na zewnątrz.
Dwie umywalki, bo mam w rodzinie 3 kobiety i prawdopodobnie będzie problem przy jednej umywalce, chociaż doświadczenia nie mam :D


Trzecia opcja wygląda najlepiej i moim zdaniem jest najbardziej funkcjonalna. Mam jednak obawy, czy uda się wszystkim użytkownikom wygodnie korzystać z bidetu, który jest pod linią 140 cm wysokości.
Probleme nie będzie, bo w łazience jest okno trójkątne w takiej półlukarnie i skos, który tam powstanie będzie niewielki, więc nie obawiam się tej linii 140cm.

moniss
12-02-2019, 10:10
Czyli jak jest wyżej, to spoko - głosuję za opcją nr 3 :)

pstawik
12-02-2019, 11:59
Czyli jak jest wyżej, to spoko - głosuję za opcją nr 3 :)
Dzięki za radę, ale w związku z opcję nr 3, to czy można wieszać szafkę/umywalkę na kominie (będą tam przewody wentylacyjne pełniące rolę szachtu instalacyjnego)?

moniss
13-02-2019, 09:47
W starym domu miałam umywalkę zamontowaną na kominie (murowanym).

nicol21
24-02-2019, 20:19
chodzi o wygospodarowanie jeszcze jednego pokoju dla rodziców? To ma być dom dla kilku pokoleń?

Nie do końca podoba mi się układ kuchni (bardzo daleko między płytą a zlewem (np. odcedzanie makaronu)

Pokój gościnny/rekreacyjny, nie jest przewidziane abysmy dom dzielili z rodzicami.

Racja z ta odlegloscia miedzy zlewem a kuchenka. w realizacjach czesc osob w miejsce kuchenki dala lodowke i wysoka zabudowe. Wtedy chyba plyta i okap na scianie z oknem, obok zlewu. choc to tez srednio chyba pasuje, choc trójkat bylby i mozna zrobic w ciagu ze kuchenka jako nr 3 jest, wiec niby ok.

Elfir
24-02-2019, 20:52
czyli największy pokój z osobną łazienką byłby dla gości?

Lukasz11
25-02-2019, 15:48
Działka już jest. Mała, bo 560 mkw. o wymiarach 20m x 28m. Front, to te 20m, od północy.

Przymierzam się do budowy domu o dość bogatym programie:
- salon i 4 pokoje
- jedna garderoba
- pralnia
- spiżarnia
- garaż 1-stanowiskowy

Dużo, wiem. Ogranicza mnie działka i oczywiście kasa.
Ideałem byłaby parterówka. Podobają mi się jeszcze domy z poddaszem, ale tu sporo podłogi odpada przez skosy. Są jeszcze domy piętrowe...
MPZP w zasadzie niczego nie narzuca... jedynie obowiązująca linię zabudowy 6m oraz nadzór archeologiczny.

Myślę o powierzchni podłóg i schodów w domu to maks 170-180 mkw.

Przykładowo zastanawiam się nad:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-oszust-2-WAH1879
https://www.extradom.pl/projekt-domu-aps-266-LUA1363

Co sądzicie o tych projektach? Oczywiście nie do końca pasują one do moich wymagań, ale myślę, że dałoby się na ich podstawie zaprojektować mój dom.

No i jeszcze jedno: czy koszt wybudowania tych domów uda się zmieścić w 800 tyś zł?
W tej kwocie chciałbym zawrzeć zakup projektu, PnB, przyłącza (kanalizacja już jest, prąd i woda w odległości 12m), kierownik budowy, ogrodzenie tymczasowe, toaletę, nadzór archeologiczny, wybudowanie budynku z silikatu 18cm na płycie fundamentowej (wody gruntowe wysoko) w stanie deweloperskim? Dom kryty dachowka, bez deskowania.
Bez wykończenia, ogrodzenia docelowego, podjazdu i bez uporządkowania działki?
Realne to jest?

michal_wro
25-02-2019, 16:10
W tej kwocie powinienes się pod klucz wyrobić jak w kryształy na suficie nie pójdziesz i będziesz zydka pilnował żeby w kieszeni cicho siedział.

martingg
25-02-2019, 16:24
Jak nie będziesz chciał marmurów na podłogach i schodów z drewna z ostatniego drzewa Tybetu to powinieneś się wyrobić z wykończeniowa i meblami na spokojnie

Kaizen
25-02-2019, 18:53
Ja bym budował to:
https://lipinscy.pl/projekt/arosa-ii

Jak nie poszalejesz, to i na ogrodzenie i zagospodarowanie działki powinno wystarczyć.

majka112
25-02-2019, 19:26
Ale szer działki wymagana przy tym projekcie 23,20 m. Autor ma 20 m.

Kaizen
25-02-2019, 19:46
Ale szer działki wymagana przy tym projekcie 23,20 m. Autor ma 20 m.

Hint: Obróć dom o 90* (a w zasadzie to i tak do północy pasuje dać tę elewację bez okien).
Hint2: Garaż trzeba dokleić do tej ściany bez okien. Wejście bezpośrednie to jednak poświęcenie garderoby. Tyle, że robienie garażu jednostanowiskowego nie ma sensu. Jeżeli to ma być graciarnia - to nie warto kupować kosztownej i energorozrzutnej bramy garażowej. A jak ma być na samochód, to po wstawieniu kosiarki, roweru i kilku innych zabawek nie będzie miejsca na auto.

Lukasz11
25-02-2019, 20:25
Tyle, że robienie garażu jednostanowiskowego nie ma sensu. Jeżeli to ma być graciarnia - to nie warto kupować kosztownej i energorozrzutnej bramy garażowej. A jak ma być na samochód, to po wstawieniu kosiarki, roweru i kilku innych zabawek nie będzie miejsca na auto.

Dlatego interesuje mnie projekt, który wymieniłem - APS 266. Mozna tam powiekszyc kotłownię. W garażu trzymać samochód, a w kotłowni mieć graciarnię oraz pomieszczenie techniczne.

Co sądzicie o tych 2 wymienionych przeze mnie projektach?

No i ile może kosztować projekt indywidualny zrobiony na podstawie nich? Ile liczyć pieniędzy na geodetę, kierbuda i PnB?

Elfir
25-02-2019, 20:55
1 po co w domu jednorodzinnym balkon?
2. jak planujesz pokój gościnny na parterze, to z funkcjonalną łazienką a nie samą toaletą
3. kanapa na rzucie Oszusta jest wrysowana pomniejszona by salon wydawał się większy. Zastanów się gdzie ustawisz telewizor?
4. Spiżarnia nie jest funkcjonalna jak wejście do niej jest z węższego boku.
5. w sieni masz miejsce tylko na bardzo małą szafę - nie wiem czy pomieścicie się ze swoimi kurtkami, płaczami, butami, szalikami itp.

W APS można wygospodarować master bedroom kosztem dwóch sypialni.
Ale gdzie masz pralnię?

Lukasz11
25-02-2019, 21:07
Elfir, że wszystkimi uwagami się zgadzam. Dlatego te dwa projekty, to punkt wyjścia do projektu i indywidualnego.
Balkon też uważam za zbędny. Tylko widzę, że w domach piętrowych one często są. Chyba, żeby bryła domu była ciekawsza. Czy takie balkony (nad salonem) można zbudować jako dostawione do domu? Co by oddylatowac płytę balkonową i nie wychładzac pokoju.

Elfir
25-02-2019, 21:34
na pewno tak, tylko nie wiem czy taka konstrukcja pasować będzie do stylu budynku

Spójrz na to rozwiązanie:
https://img.extradom.pl/media/render/440918/resize%24860-860-1,f$bw

Lukasz11
25-02-2019, 22:15
O właśnie o coś takiego mi chodzi :) super, gdyby w części mieszkalnej udało się wygospodarować miejsce na pomieszczenie techniczne na zasobnik cwu, rekuperator, zmiekczacz wody i pompę ciepła lub kocioł gazowy (wystarczy na to 3mkw?).
Nie wiem tylko jak z ryzalitem w jadalni. Nie potrzebuje go (bo działka jest waska), choć może ładnie wygląda. Tylko, że znów - w projektach domów piętrowych często jest. Chyba także chodzi o to, by bryła była ciekawsza.

Elfir
25-02-2019, 22:39
najczęściej faktycznie chodzi o urodę bryły.
Pomieszczenie gospodarcze na kocioł i rekuperator możesz mieć na piętrze, np. w pralni.
Ale moim zdaniem taki rozłożysty wizualnie dom na tak małej działce będzie średnio pasował.

Elfir
25-02-2019, 22:56
moze coś z pasywnych?
http://4.bp.blogspot.com/-XwnGdkQTSOQ/UZvRYz0_sdI/AAAAAAAAAJs/LDftt2OsNJ8/s400/Dom_rzut_parter_blog.png

Lukasz11
26-02-2019, 08:56
Pomieszczenie gospodarcze na kocioł i rekuperator możesz mieć na piętrze, np. w pralni.
Ale moim zdaniem taki rozłożysty wizualnie dom na tak małej działce będzie średnio pasował.

Kociol, rekuperator i zasobnik cwu na piętrze to dobry pomysł? Co z hałasem? Co z serwisem lub naprawą? Serwisant będzie musiał wejść po schodach na górę do części prywatnej domu.

Rozlozysty dom. Na tak małej działce. Uważasz, że APS lub Oszust to rozlozyste domy?

martingg
26-02-2019, 09:03
przy takiej działce to jednak bym szedł w piętrowy ... kolega z forum owczar buduje np ten https://www.extradom.pl/projekt-domu-tytan-3-WAH1690

u mnie projekt indywidualny to okolo 30pln za m2 40km od stolicy w stolicy pewnie 2x tyle.

Lukasz11
26-02-2019, 09:35
Też dochodzę do wniosku, że parterówka nie wejdzie. Skończy się budowa schodów do piwnicy lub na poddasze do adaptacji. A jak schody, to parterówka tylko z nazwy.
Podobają mi się (z zewnątrz) domy z poddaszem, ale przerażają mnie w środku skosy, okna dachowe i to, że na poddaszu jest gorąco latem. Musiałbym robić betonowe skosy.
Zostaje więc faktycznie domy piętrowe.
Jak to kosztowo wychodzi? Dom parterowy, z poddaszem, czy piętrowy o podobnej wielkości będzie droższy?
Co sądzicie o domach APS 266 i Oszust 2? Drogie i skomplikowane, czy względnie proste?

martingg
26-02-2019, 09:49
nie rób skosów jak Ci MPZP tego nie narzuca, zapłacisz zapewne wiecej za 2 pełne piętra bo ci dojdzie więcej ścian do murowania i kolejny strop/wiązary, ale dom budujesz na XX lat z założenia także wolałbym zaoszczędzić gdzie indziej, albo wziąć jakiś kredyt i zbudować pełne piętro.

Elfir
26-02-2019, 11:02
Kociol, rekuperator i zasobnik cwu na piętrze to dobry pomysł? Co z hałasem? Co z serwisem lub naprawą? Serwisant będzie musiał wejść po schodach na górę do części prywatnej domu.

Rozlozysty dom. Na tak małej działce. Uważasz, że APS lub Oszust to rozlozyste domy?

Ja mam kotłownię na piętrze - właśnie w pralni przy łazience. Oczywiście pomieszczenie nie przylega do sypialni, ale jest oddzielone garderobą.
Serwisant jest raz w roku. Ten jeden raz to mogę posprzątać piętro :)

Rozłożysty w sensie wizualnym, z tymi szerokimi okapami, ryzalitami.

Oczywiście jestem za domem piętrowym (sama mam taki :) ), ale może byc nakryty dachem dwuspadowym.
Co więcej - możesz sobie piętro otworzyć po więźbę, jeśli nachylenie nie będzie duże. wówczas skos zacząć od nadproży okien.

Lukasz11
26-02-2019, 12:14
Ja mam kotłownię na piętrze - właśnie w pralni przy łazience.


Trzeba jakoś wzmacniać strop pod zasobnik cwu np 300-litrowy? Nie słychać kotła i rekuperatora?


Co więcej - możesz sobie piętro otworzyć po więźbę, jeśli nachylenie nie będzie duże. wówczas skos zacząć od nadproży okien.

Jak się wtedy izoluje taki dach? Nakrokwiowo?

Czy w tych domach, które podałem, chodzi mi o bryle. Widzisz coś, co jest drogie w budowie?

martingg
26-02-2019, 12:30
wydaje mi się iż dach w Oszust 2 będzie droższy jest tam więcej "udziwnień" ogólnie im prostsza bryła i prostszy dach tym taniej, najlepiej postawić takiego klocka jak się kiedyś budowała 4 spadowy dach i tyle ;) tyle że to słabo wyglada

Elfir
26-02-2019, 13:23
Trzeba jakoś wzmacniać strop pod zasobnik cwu np 300-litrowy? Nie słychać kotła i rekuperatora?

Ludzie stawiają w domach 500 litrowe akwaria, wiec nie sadzę by 300 l stanowiło problem. Ja mam mniejszy zasobnik 120 l i wisi na ścianie.
Rekuperatora nie słychać wcale, raczej szum w rurach przy maksymalnym przewiewie.
Piecyk jak się włącza robi ciche pstryk (słyszalne w sumie w pralni) i to wszystko. Potem tylko szumi wentylator wymuszający wyrzut spalin, o głośności wentylatorów rekuperatora.




Jak się wtedy izoluje taki dach? Nakrokwiowo?

Prawdopodobnie dokładnie tak samo, jak w domach parterowych z otwartą więźbą :)
http://www.projektstodola.pl/wp-content/uploads/2017/04/annickvernimmen.wordpress.com-obumex-varsenare.jpg


Czy w tych domach, które podałem, chodzi mi o bryle. Widzisz coś, co jest drogie w budowie?

Na pewno dachy będą kosztowne - wielospadowe, wiele połaci.

Lukasz11
27-02-2019, 19:12
Dziękuję za porady :) do tematu projektu wrócę za jakiś czas

majowy
01-05-2019, 20:18
Witam,
jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego projektu do ok 140 m2 i możliwie taniego w budowie dla rodziny 2+2. Działka poza miastem na wolnej przestrzeni z wiejskim widokiem i wjazdem od wschodu. Po długich poszukiwaniach mam trochę mętlik w głowie, bo projektów jest naprawdę sporo i ciężko wybrać ten jedyny:) Dlatego chciałbym prosić o waszą opinię na temat poniższych domów, które do tej pory mnie zainteresowały:
1) https://lipinscy.pl/projekt/meribel#
2) https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ex-12-z-wiata-soft
3) https://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2b

Elfir
02-05-2019, 08:18
te domy są skrajnie różne - np. parterowy, z poddaszem i piętrowy.

może napisz na po pozwala MPZP? Jaka jest szerokość działki? czym chcecie grzać?

d7d
02-05-2019, 10:08
I zupełnie różne style (wizje) domu.
EX 12 nie będzie tani.
Zostały więc tylko dwa projekty.
Oba całkiem ciekawe ale też różne.

Elfir
02-05-2019, 10:14
Moim zdaniem żaden nie jest tani w budowie. Sa tańsze konstrukcje.

pandzik
02-05-2019, 10:34
Tylko ekonomiczny jest fajny z zewnątrz i wewnątrz. EX12 to koszmarna paskuda z nieciekawym wnętrzem. a ściana pietra i kibelki u wezgłowia lozka to istny kicz.

majowy
02-05-2019, 11:55
działka o szerokości 50 m i długości 30m. Z wstępnych ustaleń raczej wszystkie projekty spełniają warunki MPZP.
Zastanawiam się nad pompą ciepła a kotłem na pellet.
Zgadza się. Wizualnie każdy jest inny, ale zależy mi głownie w dużej mierze na południowym doświetleniu salonu i kązdy z nich pod tym względem jest na swój sposób ciekawy. Nie ograniczam się do tradycyjnego stylu, dlatego ciekawy jestem waszych opinii o zaletach i wadach tych projektów.
Jeśli chodzi o EX12 to na plus wg mnie zasługują duże i funkcjonalne sypialnie (bez skosów), bo jeśli wierząc szacunkowym kosztorysom nie jest on wiele droższy od meribela.
Chętnie zapoznam sie z waszymi propozycjami jeśli chodzi o tańsze konstrukcje w podobnych parametrach.

majowy
02-05-2019, 12:07
Znalazłem jeszcze coś takiego:
http://www.slonecznedomy.pl/projekty/batumi-e

Kaizen
02-05-2019, 12:31
Chętnie zapoznam sie z waszymi propozycjami jeśli chodzi o tańsze konstrukcje w podobnych parametrach.

Arosa II. Ale dach zrobiłbym taki, jak mam u siebie dla okapu od południa.

Elfir
02-05-2019, 12:41
jak parterówkę w typie stodoły postawisz kalenica do drogi to w sumie wiekszośc projektów będzie spełniac twoje założenia. Wejście do domu nie musi być przeciez na froncie. Może być na bocznej elewacji.

Hawana, EC317a Osczędny, Eryk Bianco, Kształtny

oczywiście należałoby pewnie wprowadzić kilka zmian, pokombinować z oknami.

majowy
03-05-2019, 10:15
Jest nad czym myśleć, decyzja na lata... Bardzo fajnie prezentuje się ten projekt Hawana, tylko przydałaby się trochę większa sypialnia. Salon i taras jak na taki domek rewelacyjny:) Warty rozważenia.

Elfir
03-05-2019, 12:27
Hawanie brakuje dwóch łazienek. Przydałoby się do toalety wstawić prysznic.
Oczywiście wybierz PC, wówczas kotłownia może być pralnią, suszarnią, schowkiem.

avekamil
03-05-2019, 14:59
Witam,

Przymierzam się do budowy domu dla rodziny 2+1. Niedawno kupiłem działkę o wymiarach 30x41m (30m od strony drogi) i teraz stoję przed wyborem odpowiedniego projektu. Od kilku miesięcy przeglądam projekty domów i im więcej obejrzę tym mniej wiem - ogrom informacji i zależności mnie przytłacza. Więc zwracam się z prośbą o pomoc przy wyborze "idealnego" domu.

Na początku byłem zdecydowany tylko na dom parterowy, ale patrząc na układ pomieszczeń rozsądniej byłoby wybudować niewielki dom piętrowy (z poddaszem użytkowym).

Wstępnie spodobały mi się dwa projekty:

Budynek z poddaszem MIKI II ze stajni Domowe klimaty: https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3207/projekt-domu-miki-ii
PARTER: https://i.ibb.co/PGFQdbT/Miki-parter.png (https://ibb.co/PGFQdbT), PODDASZE: https://i.ibb.co/BKNFy7N/Miki-pi-tro.png (https://ibb.co/BKNFy7N)

Budynek parterowy ARIEL ze stajni Domy w stylu: https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-ariel.php
PARTER: https://i.ibb.co/6vX3ZZw/Ariel.jpg (https://ibb.co/6vX3ZZw)

Im więcej czytam o kosztach budowy domu tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że celuję w zbyt duży projekt. Może warto zrezygnować z kilku pomieszczeń aby diametralnie obniżyć koszty budowy - a na tym zależy mi bardzo. Nie chcę jednak mieszkać w domu niewiele większym niż mieszkanie w Warszawie. Co do sposobu ogrzewania, to chciałbym jak najmniej uciążliwą wersję - czyli najchętniej gaz. Jednak w okolicy nie ma jeszcze instalacji - jest w planach, ale kiedy podłączą dom - tego nie wiem. Pompa ciepła odpada ze względu na koszty. Nie boję się pieców na pelet czy ekogroszek, ale bezobsługowość i czystość przy piecu gazowym mnie przekonuje - czy dzierżawa zbiornika w oczekiwaniu na gaz jest rozsądnym wyjściem?

Czy możecie doradzić jakiś projekt który spełniałby poniższe założenia?


Tani w budowie
Duża kuchnia - uwielbiam gotować
Obowiązkowa spiżarka
Dwustanowiskowy garaż - nie wiem czy to fanaberia czy realna potrzeba - mogę zdecydować się na wiatę garażową wolnostojącą
Dużo miejsca na magazynowanie - w domku parterowym chcę wykorzystać poddasze jako strych
Dwie łazienki (toaleta + łazienka) - żeby w przyszłości nie denerwować się jak córka będzie przesiadywała w łazience
Pralnia - miejsce do suszenia ubrań
Rekuperacja - wentylacja mechaniczna


https://i.ibb.co/HFjDByp/Murator2.jpg (https://ibb.co/3rny4bY)

Warunki zabudowy przedstawiają się następująco:

Wskaźnik wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni
terenu inwestycji - maksymalnie 18% powierzchni ewidencyjnej działki
Minimalna powierzchnia biologicznie czynna - 70%
Geometria dachu - dach dwu lub wielospadowy - od 20° do 45° -
wysokość głównej kalenicy do 10m - kierunek kalenicy prostopadle lub
równolegle do bocznych granic działki - nie dotyczy lukarn etc.
Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej: do okapu lub gzymsu do 6m
Szerokość elewacji frontowej od 10 do 15m - w wymaganej szerokości
muszą się zmieścić również wysunięte lub cofnięte elementy bryły
budynku takie jak garaż, wiata, ryzalit etc.
Nieprzekraczalna linia zabudowy - 6m od drogi
Wymagane szambo szczelne
Media - prąd, woda, w planach przyłącze gazowe i kanalizacja

Kemotxb
03-05-2019, 15:15
No oba domy czy tam projekty na pewno nie będą tanie budowie. Koszty podnosi garaż dwustanowiskowy , skomplikowana bryła, narożne okno, duży taras ze sporym oknem, no i rozbudowane poddasze. Ja osobiście nie szedłbym w tak duże poddasze - tam niewiele można zrobić bo są skosy, a samo poddasze jest o wiele droższe w wykończeniu niż parter. Garaż zrób osobno, zwłaszcza tak duży, jak masz miejsce na działce to spokojnie wystarcza blaszak taki lepszy, auto to nie pieszczoch który wymaga salonów. Magazynowanie rzeczy na strychu to lipa, niewygodnie, targanie czegokolwiek po schodach i znoszenie na dół ... mija się z celem. Pralnia, spiżarnia, dwie łazienki i pomieszczenie techniczne to są elementy domu niezbędne wg mnie. Rozważ pompę ciepła powietrzną, koszty są wysokie przy zakupie i montażu ale możesz zaoszczędzić nie budując komina (koszt komina dla domu z poddaszem to nawet 5 tys zł), a kotłownie używać jako pralnie i dzięki temu masz jedno pomieszczenie mniej podczas budowy. Gazu możesz się nie doczekać.

majowy
03-05-2019, 15:24
A czy EP na poziomie 84,46 [kWh/m2xrok] to dla takiego obiektu nie jest dość kiepski wynik? Myśląc o PC dobrze żeby był to projekt energooszczędny.

Kaizen
03-05-2019, 15:34
A czy EP na poziomie 84,46 [kWh/m2xrok] to dla takiego obiektu nie jest dość kiepski wynik? Myśląc o PC dobrze żeby był to projekt energooszczędny.

EP niczego nie mówi o zapotrzebowaniu domu na ciepło. Wspomniana Arosa II ma EUco = 29,99 kWh/(m²rok). I ten współczynnik o czymś świadczy - to bardzo energooszczędny dom. Chociaż przy grzaniu prądem będzie miał EP cząstkowe, na CO 90kWh/m2/r a do tego trzeba dodać na CWU. Być może trzeba też będzie dodać na wentylację (o ile to nie błąd z ich strony, bo zazwyczaj podaje się EUco+w).

ciężkiprzypadek
03-05-2019, 17:04
Witaj:)
Przede wszystkim te 2 projekty różnią się powierzchnią. W parterowym to ok 160m2 a w tym z poddaszem ok 200m2.
Pokoje na piętrze(dom Miki) będą mniejsze od tych w domku parterowym, bo chociaż mają podobną wielkość po podłogach, to te z poddasza mają skosy, co powoduje iż są mniej ustawne i nie w pełni wykorzystane.
W parterowym domu korytarz jest zbyt duży, szkoda tej powierzchni. Za to brakuje pomieszczeń gospodarczych jak pralnia.
Proponuję z Wc i części holu z szafą zrobić pralnię.

Kemotxb ma rację odnośnie garażu. Aby było taniej, wybudujcie go osobno.
Teraz są firmy, które oferują szybką i tanią budowę garaży a ich efekt końcowy jest prawie taki jak garaże murowane. Poszukaj w necie na portalach ogłoszeniowych ,, garaż tynkowany''.
Też taki planujemy budować, ale dopiero jesienią .
Co do ogrzewania, to też dużo zależy od izolacji Waszego domu. Jak będzie dobrze ocieplony, to dlaczego nie dać ogrzewania elektrycznego.
My będziemy mieć ogrzewane foliami na podczerwień.

tu masz te garaże:
https://www.google.com/search?q=gara%C5%BC+tynkowany&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwip0KP63__hAhVstIsKHZCaBp4Q_AUIDigB&biw=1396&bih=686

ciężkiprzypadek
03-05-2019, 17:40
Jest nad czym myśleć, decyzja na lata... Bardzo fajnie prezentuje się ten projekt Hawana, tylko przydałaby się trochę większa sypialnia. Salon i taras jak na taki domek rewelacyjny:) Warty rozważenia.

To prawda, bardzo fajny projekt i gdyby nie to, że mamy już pnb na nasz projekt, to też bym ten rozważyła.
Co do wielkości sypialni, to jest mała ale wystarczająca. Wejdzie pojemna szafa i jakieś komody z przodu łóżka. Co potrzeba więcej w sypialni.
Warto go rozważyć.
Jedynie trzeba by było powiększyć wc, bo nijak tam prysznic nie wejdzie.

jajmar
03-05-2019, 20:06
Te domy są zupełnie inne, to trochę jakby porównać SUV-a z TIR-em.
Ten z poddaszem wg mnie za duży do waszych potrzeb. Wspominasz o dużej kuchni a tam raz 9 z hakiem raz 10 z hakiem, nie wiem czy te kuchnie są duże, w g mnie nie.

Elfir
03-05-2019, 20:24
zdecydowanie żaden z nich nie jest tani w budowie.
Możesz wybrać dom z małym poddaszem i tam zrobić tylko pokój córki z jej łazienką + graciarnię

majowy
03-05-2019, 20:52
Zastanawiam się czy jest możliwość przedłużenia bryły domu o 1 metr i wtedy sypialnia spełniła by moje oczekiwania. No i pytanie, jaka jest najlepsza orientacja / usytuowanie tego projektu względem stron świata?

Elfir
03-05-2019, 21:30
Może coś w tym kierunku:
https://images92.fotosik.pl/174/cda0fb8988023836gen.jpg

Elfir
03-05-2019, 21:35
który konkretnie masz na mysli projekt?

pandzik
03-05-2019, 21:44
A co jest takiego drogiego w tych domach? Najprostsze domy jakie można wymyślić. Nie dajmy sie zwariować... Okno narożne podnosi cene...No proszę Was, to jedyny element arch tego domu :)

200m musi kosztować.Kolega kamil nie chce przepłacać, szuka małego domu i wstepnie spodobały mu sie 2 domy, 200 i 160metrowy. i dobrze. Z tych dwóch pietrowy to gniot. Połowa pokoi pod skosami dachu - to jest idiotyczne rozwiązanie uprzykrzające życie.

Inna sprawa - Kolega mówi, że pompa jest droga w zakupie. Ta sama cena co dobry piec na ekogroszek z kominem. 20 tys jak nic trzeba wydać I tu i tu, a odpada noszenie kilku ton opału. Dla mnie nie ma tutaj porównania.

Parterówka dosyć fajna. Ocieplić zgodnie z normą na rok 2021 i grzać pompą gdy nie ma gazu. 100 tys z okładem pójdzie na dach. ale zaoszczędzisz na stropie i zmarnowanej powierzchni pod skosami.

avekamil
03-05-2019, 22:08
Dziękuje za szybkie i rzeczowe odpowiedzi:

@Kemotxb, @ciężkiprzypadek: Dzięki za sugestie co do garażu - właśnie przeglądam projekty bez niego. Ale boję się, że będę żałował, że nie wybudowałem go w bryle. Chociaż aspekt ekonomiczny bardzo do mnie przemawia.

@Kemotxb: Obawiam się trochę tej "nowej technologi" - jeżeli chodzi o pompę ciepła - jedni mówią, że działa jak złoto, inni ,że odbije mi się to czkawką.

@ciężkiprzypadek: Nie wiedziałem, że są takie "gotowe" modułowe garaże w sprzedaży. Nawet fajnie wyglądają. Jak wygląda sprawa z pozwoleniem na postawienie takiego garażu?

@jajmar: To są projekty które mi się "podobają" - po jednym z każdej kategorii. 10m2 kuchni to chyba rozsądne minimum - dla mnie ważne, żeby była dobrze zaplanowana.

@Elfir: Chyba popełniam błąd początkującego inwestora - szukam domu który jest dla mnie za duży. Obecnie mieszkam w bloku w mieszkaniu, które ma 45m2 - to zdecydowanie za mało dla 3 osobowej rodziny. Ciężko jest mi określić się ile dokładnie metrów potrzebuję - ale wiem jakie pomieszczenia muszą się znaleźć w moim nowym domu. W projekcie który mi podesłałaś brakuje gabinetu, chciałbym też, aby pokój córki odseparować trochę od pokoju rodziców - chcielibyśmy mieć odrobinę prywatności, której teraz brakuje. Jeżeli zrezygnowalibyśmy z garażu to nie chciałbym, aby dom wyglądem przypominał naleśnik :) W Twoim projekcie bardzo podoba mi się kuchnia na wyspie - ale okap do takiej kuchni to koszt pewnie kilku tys. zł

@pandzik: Dzięki za komentarz, ale faktycznie popłynąłem z metrażem :) Mówisz, że w piętrowym budynku skosy rujnują wszystko? A gdyby podnieść ścianę kolankową? Pytam się ponieważ patrząc się na kosztorysy budowy domów - teoretycznie taniej wychodzi budowa domu piętrowego niż parterowego o tej samej powierzchni. Czy w ogóle nie zwracać uwagi jaki koszta podają na takich stronach jak murator lub archon?

Kaizen
03-05-2019, 22:25
Zacznij od kilku wycen na bramy garażowe. Ten garaż wyjdzie drożej niż salon. Do tego to koszt odizolowania od reszty domu (od tego co pod ziemia, przez strop po przestrzeń nad) albo koszty ogrzewania.
Nie patrz na kosztorysy, bo są od czapy. No, może jakoś się sprawdzą do stanu SSO (chociaż teraz ceny tak szaleją, ze bym się nie zakladał, czy 20% zapas będzie wystarczający) Jak przyjdzie Ci prowadzić rekuperację w piętrowym, to zobaczysz ile droższe i bardziej skomplikowane to będzie. Schody kosztują, ocieplenie połaci jest dużo droższe niż stropu, okna połaciowe kosztują. Duże przeszklenia kosztują. Okno narożne to komplikacja konstrukcji (kosztuje). Okna nawet mniej - ale to mocny kandydat do sporego mostku i skraplania się pary wodnej. Skomplikowana bryła domu i dachu kosztuje.
Ogrzewanie temat rzeka przewalony w każdą stronę wielokrotnie. Najtańsze w instalacji a najdroższe w używaniu są kable. Najdroższa w montażu a najtańsza w używaniu jest gruntowa pompa ciepła z odwiertami pionowymi. I pomiędzy inne rozwiązania. Co wyjdzie najtaniej w perspektywie X lat zależy od energooszczędności domu. A wyliczenie jeszcze bardziej się komplikują, jak zechcesz uwzględnić koszty serwisu, przeglądów, napraw i przewidywaną żywotność urządzeń czy droższych komponentów systemu.

ciężkiprzypadek
03-05-2019, 22:27
@ciężkiprzypadek: Nie wiedziałem, że są takie "gotowe" modułowe garaże w sprzedaży. Nawet fajnie wyglądają. Jak wygląda sprawa z pozwoleniem na postawienie takiego garażu?

Możesz postawić w każdej chwili do 35m2 na zgłoszenie.

Przy wyborze projektu pamiętaj, że dom parterowy ma jedną ważną zaletę, jest wygodniejszy.

Nurek_
03-05-2019, 22:33
Z jednej strony chciałbyś ekonomicznie a z drugiej dajesz projekt 5 pokoi + 3 łazienki i dwustanowiskowy garaż w bryle dla 3-osobowej rodziny. Naprawdę potrzebny wam aż taki wielki dom?
Może określ mniej-więcej jaki masz budżet to będzie łatwiej coś zaproponować.

avekamil
03-05-2019, 22:47
@Kaizen: Dzięki za poradę, garaż w bryle to moja fanaberia - mam w bloku i fajnie wsiada się do ciepłego auta :) - ale sprawę rozwiązuje zaproponowany garaż wolnostojący. Po kiego grzyba są te kosztorysy jak nie ma co się nimi sugerować? Co do ogrzewania to sąsiad który się teraz buduje postawił na powietrzną pompę ciepła + kominek. Muszę o tym poczytać.

@ciężkiprzypadek: Dzięki, w poniedziałek zadzwonię do kilku firm i wybadam co i jak :)

@Nurek_: Propozycje które przedstawiłem to były domy które mi się podobały i spełniały nasze założenia c odo funkcjinalności (oprócz pralni w projekcie ARIEL). Nie mam określonego budżetu. Będę brał kredyt na budowę domu, ale chcę wydać jak najmniej - chce go w miarę szybko spłacić - nie uśmiecha mi się do końca życia mieć kredyt na karku :) Nie chce mieć złotych klamek w domu, marmurów i designerskich mebli - ma być prosto, ładnie i ekonomicznie. 2 pokoje, gabinet + salon wystarczą w zupełności :)

Elfir
03-05-2019, 23:15
wersja z gabinetem i kominkiem :)
https://images92.fotosik.pl/174/9494a48e213bdee8gen.jpg

majowy
04-05-2019, 05:30
Hawana

Nurek_
04-05-2019, 05:33
@Nurek_: Propozycje które przedstawiłem to były domy które mi się podobały i spełniały nasze założenia c odo funkcjinalności (oprócz pralni w projekcie ARIEL). Nie mam określonego budżetu. Będę brał kredyt na budowę domu, ale chcę wydać jak najmniej - chce go w miarę szybko spłacić - nie uśmiecha mi się do końca życia mieć kredyt na karku :) Nie chce mieć złotych klamek w domu, marmurów i designerskich mebli - ma być prosto, ładnie i ekonomicznie. 2 pokoje, gabinet + salon wystarczą w zupełności :)

Tylko, że dla jednego ekonomicznie to 300 tyś a dla drugiego 600. A to już zupełnie inne domy są. Te propozycje które wstawiłeś to do zamieszkania koszt 600-700 tyś, jak dla mnie ekonomicznie to nie jest...
Tak naprawdę to wszystko rozbija się o kasę, nikt nie neguje że duży garaż w bryle domu to funkcjonalnie najlepsze rozwiązanie tylko że kosztuje ładnych kilkadziesiąt tysięcy przy budowie i kilka stówek rocznie na ogrzewanie. Fajna jest prywatna łazienka przy sypialni, dodatkowy pokój dla gości, może też z łazienką - tylko że każda łazienka to dodatkowe 20-30 tyś w budżecie. Ogrzewanie gruntową PC jest bezkonkurencyjne pod względem rachunków i wygody - pytanie czy jesteś w stanie za nie dać 50-60 tyś. I tak dalej, i tak dalej.... Trzeba sobie dobrze przemyśleć co tak naprawdę chcemy a z czego jesteśmy w stanie/musimy zrezygnować. I określenie budżetu w tym bardzo pomaga...

Jak ma być ekonomicznie to zerknij na to co ja buduję. Sytuację mam podobną rodzina 2+1, jak na razie cenowo jest OK.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=392529&d=1499374896

Elfir
04-05-2019, 13:27
wydłużanie nie powinno być problemem

avekamil
04-05-2019, 22:16
@Elfir: Nie przemawia do mnie ten "naleśnik" - po przeanalizowaniu tego co mi napisaliście skłaniam się do budowy domu bez garażu. Nie stać mnie na takie luksusy :)

@Nurek_: Dzięki za propozycje Twojego projektu - przyznam się, że już wcześniej znalazłem go w linku z Twojej stopki. Podoba mi się układ pomieszczeń. Czy możesz mi powiedzieć coś więcej na temat technologi na jaką się zdecydowałeś?
- Martwi mnie "pralnia" w kotłowni - rozumiem, że przy powietrznej pompie ciepła nie będzie problemu z zachowaniem czystości w pomieszczeniu?
- Okno w kotłowni to są drzwi balkonowe?
- Czy nie martwi Cię brak prysznica w drugiej łazience? - Jak dziecko podrośnie to będzie wojna o to kto akurat się kąpie :)
- Brak dodatkowych okien na ścianie wschodniej w pokoju 2 i 3 jest wymuszony - czy to Twój wybór przy projektowaniu?
- Czy robiłeś kalkulację kosztów - ile wyniesie Cię budowa tego domu do stanu pod klucz?
- Czy na strychu jest uwzględniony składzik na rzeczy sezonowe?

Elfir
04-05-2019, 23:24
a co ma brudzić w Pompie?
Ja mam pralnię w pom. z kotłem gazowym.

avekamil
05-05-2019, 13:36
Dopytuje, by mieć 100% pewność - dzięki za rozwianie wątpliwości.

Nurek_
05-05-2019, 16:46
@Nurek_: Dzięki za propozycje Twojego projektu - przyznam się, że już wcześniej znalazłem go w linku z Twojej stopki. Podoba mi się układ pomieszczeń. Czy możesz mi powiedzieć coś więcej na temat technologi na jaką się zdecydowałeś?

Buduję na standardowych fundamentach, z betonu komórkowego, zdecydowałem się na wiązary i strop drewniany, dach kryty blachą


@Nurek_:
- Martwi mnie "pralnia" w kotłowni - rozumiem, że przy powietrznej pompie ciepła nie będzie problemu z zachowaniem czystości w pomieszczeniu?

Pompa ciepła jest absolutnie czysta.


@Nurek_:
- Okno w kotłowni to są drzwi balkonowe?

Tak, ja zastosowałem balkonowe. Chcieliśmy z pralni wyjście prosto na ogród, żeby można ewentualnie pranie rozwiesić. Można też dać zwykłe wejściowe, ale wtedy będziesz miał ciemno i będzie drożej.


@Nurek_:
- Czy nie martwi Cię brak prysznica w drugiej łazience? - Jak dziecko podrośnie to będzie wojna o to kto akurat się kąpie :)

Nie, przemyśleliśmy sprawę i będzie ok. Mam syna więc nie spędza pół dnia w łazience ;-). Jakby coś można zrobić prysznic kosztem spiżarki.


@Nurek_:
- Brak dodatkowych okien na ścianie wschodniej w pokoju 2 i 3 jest wymuszony - czy to Twój wybór przy projektowaniu?

Tak było w projekcie na którym się wzorowaliśmy, mi akurat pasowało.


@Nurek_:
- Czy robiłeś kalkulację kosztów - ile wyniesie Cię budowa tego domu do stanu pod klucz?
Na obecną chwilę wydałem na samą budowę ok. 175 tyś. W tym jest wiadomo budynek + dach, trzyszybowe okna z roletami (chociaż bez żadnych drogich drzwi przesuwnych), ocieplenie grafitowym styropianem 20 zaciągnięte klejem, elektryka, tynki wewnętrzne oraz kupiony styropian na podłogi. Została hydraulika (szacuję ok 5 tyś), podłogówka + PC (37 tys), ocieplenie stropu + sufity podwieszane (jakieś 15-20 tyś) i tynk na elewacji . Czyli tak ok 250 tyś stan developerski. Do tego ok 20 tys to były przyłącza i różne koszty administracyjne. Do tego dojdzie wykończeniówka i ogarniecie terenu wokół domu, jakiś taras itp. Myślę że do zamieszkania wyjdzie pod 400 tyś.


@Nurek_:
- Czy na strychu jest uwzględniony składzik na rzeczy sezonowe?
Tak, wiązary są z miejscem na stryszek.

majowy
06-05-2019, 12:28
A jakie usytuowanie tego domu byłoby wg was najkorzystniejsze?

sandwitch
06-05-2019, 14:27
Projekt jest zaplanowany z wejściem od wschodu, salonem i jadalnią od południa i sypialniami od zachodu. Osobiście nie znoszę sypialni od zachodu, bo jest w nich bardzo gorąco latem, więc wolałabym wybrać odbicie lustrzane i wybrać wejście od zachodu, a sypialnie od wschodu - lubię się budzić w jasnym pomieszczeniu. Ale wtedy okno na zachód ma kuchnia i to też potrafi nieźle dać w kość, jeśli piecze się ciasto w lipcowe wieczory - sauna gratis.

Elfir
06-05-2019, 15:05
ja nie znoszę jak mi rano słońce wali :)

Ja proponowałam aby ten dom postawić na sztorc, prostopadle kalenicą do drogi i z wejściem od północy. Wówczas pokoje maja światło południowe i zimą pokoje dzieci są najdłużej doświetlone światłem naturalnym.

majowy
06-05-2019, 18:40
no i chyba ta opcja wydaje się być dla mnie korzystniejsza (z wejściem od północy). Dziękuje za opinie;)

avekamil
07-05-2019, 22:34
@Nurek_: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Mam jeszcze kilka pytań do Twojego projektu.

Czy masz może rzut z przykładowym rozmieszczeniem wyposażenia - jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak rozmieścić meble w salonie.
W którym miejscu masz przewidziane wejście na strych.
Czy w projekcie masz uwzględniony komin
Czy będziesz stosował rekuperację

i najważniejsze pytanie, czy obecnie coś byś zmienił w projekcie gdybyś mógł zaprojektować raz jeszcze układ pomieszczeń?

Nurek_
07-05-2019, 23:42
Jeszcze się buduję więc trudno mi powiedzieć czy coś bym zmienił w układzie. Wydaje mi się, że nie, ale okaże się jak zamieszkam. Na tą chwilę dałbym nieco szersze okna w pokojach - na projekcie wydawały się ok, a teraz widzę że spokojnie mogły być 20-30 cm szersze. Poza tym w kuchni są dwa okna i w zasadzie nie ma miejsca na wiszące szafki. Dla nas jest ok, ale weź to pod uwagę to akurat tobie może taki układ nie pasować. Można wtedy zrobić jedno okno w środku ściany szczytowej, albo nawet drzwi z wyjściem na taras gdybyś go miał od tej strony. Rzutu mebli nie mam, trochę bawiła się żona w sketchupie:

430124

Wejście na strych planuję zrobić z pomieszczenia gospodarczego. Komin w projekcie niby był, ale go nie robiłem. Mam tylko zazbrojony chudziak w miejscu gdzie miał stać, gdyby mi kiedyś przyszło do głowy go dostawiać - ale nie sądzę.
Rekuperacje jak najbardziej robię, zapomniałem napisać.

Gdybyś się decydował na taki lub podobny projekt - zwróć też uwagę, że sporo ścianek działowych mam z bloczka grubości 24cm - głównie ze względu na izolacje akustyczną. Mógłbym co prawda robić działówki z silki, ale nie chciałem zbytnio kombinować a jakoś nie wyobrażam sobie wc sąsiadującego z salonem ze ścianą z BK12. Podobnie z pomieszczeniem gospodarczym i łazienką - i w sumie wyszło że praktycznie wszędzie są 24. Niby tracę w ten sposób jakieś 2-3 m2 ale z drugiej strony znacznie łatwiej robi się np. hydraulikę, jest miejsce w ścianach żeby np. schować rury od odpowietrzenia kanalizy, ogólnie taką ścianę można kuć i bruzdować bez żadnych obaw.

avekamil
19-05-2019, 22:23
@Nurek_ Wysłałem wiadomość na PRIV - zerknij :)

pstawik
21-07-2019, 17:31
Drodzy, prośba o radę w kontekście zaprojektowania strefy wejściowej do domu. Poniżej trzy propozycje:
432705
Pierwotnie była belka i słup, ale chcemy to zlikwidować. Nie jesteśmy do końca przekonani, czy to dobry pomysł, czy czasem nie zniszczy całości. Z drugiej strony taka szeroka belka i słup trochę przytłaczają strefę wejściową. Wejście do domu jest od strony zachodniej.
Która, wg Was, propozycja jest dobra? Prośba o Wasze opinie. Projekt domu to Suus I PG2.

Elfir
21-07-2019, 19:15
moim zdaniem wersja nr 1 jest fajna, ale nie robiłabym jej z betonu. Można odciążyć wizualnie całą konstrukcję, robiąc ją z drewna, wówczas nie trzeba robić jej tak grubej..

pstawik
22-07-2019, 09:33
Prośba o doprecyzowanie: robiąc ją z drewna. W jaki sposób miałoby to być zrobione? Grubość belki poziomej chyba powinna być taka jak belka nad garażem, żeby wizualnie to pasowało? A wtedy słupek pionowy jaki powinien być? Na razie mam zrobioną płytę fundamentową i zaraz będą jechać ze ścianami, więc jeszcze mam czas na jakieś zmiany.
Elfir, czasami robisz szybkie rysuneczki; dałabyś radę coś zaproponować? :D

Elfir
22-07-2019, 10:08
Nie musi być tak grube jak belka nad garażem.
Ale na pewno nie takie jak sosnowe beleczki na pergole ogrodowe (7x7). raczej z drewna klejonego.

Moje rysunki robię w paincie, bo nie mam programów graficznych.
https://images92.fotosik.pl/222/e3d96d74021be991gen.jpg

Można zrobić też z szerokich desek (lub kilu węższych) przykręcanych do węższej ramy stalowej - co też da złudzenie grubości.
Przykład:
https://img.shmbk.pl/rimgsph/853730_e26d55b2-8c7a-4363-8a88-e0f32baaf467_Pad_518_461_aranzacja-elewacji-plytkami-grafit-z-serii-modern-line-domy-styl-nowoczesny.jpg?scale=canvas

garage1
11-08-2019, 18:27
Witam
Siedzimy i myślimy nad projektem gotowym domu, ale każdemu czegoś brakuje,Postanowiliśmy zrobić indywidualny w oparciu o 2 projekty i wyszło nam coś takiego jak na rzucie. Koniecznie zadaszony taras i duzy garaż. Dzialka dluga lae wąska 25m. Czy Waszym zdaniem można jeszcze cos zmienić.ulepszyć? Z gory dziękuje za każdą uwage.
Pozdrawiam Arek
433435433436433437433438

Kaizen
11-08-2019, 18:41
Dzialka dluga lae wąska 25m. Czy Waszym zdaniem można jeszcze cos zmienić.ulepszyć?

Jedna łazienka na cztery osoby to zdecydowanie za mało (przy małych dzieciach jeszcze ujdzie - ale jak wyrosną nastolatki będzie masakra).
Rozplanuj urządzenia i meble. W tej kotłowni, wbrew m2, niewiele się zmieści. W wiatrołapie też będzie ciężko zmieścić buty i okrycia domownikow.
Wejście od zachodu?

garage1
11-08-2019, 19:12
Dom dla 2 osób , ew. wnuki ( ale jeszcze ich nie ma} Ogrzewanie pompa ciepła +WM..Proszę nie sugerować się wymiarami podanymi w tabelce odnośnie niektórych pomieszczeń.Kotlownia zamknięta, wejscie do niej jedynie przez wiatrołap lub garaz wiec mysle ze miejsca jest w niej wystarczająco.W wiatrołapie jest miejsce we wnęce na małą szafę. Niestety wejście do domu od południa

martingg
11-08-2019, 19:35
Zobaczcie sobie program kazaplan online , bardzo prosty w obsłudze w takim szkicowaniu sobie domu ;)

Elfir
11-08-2019, 20:36
poszłabym w zupełnie inną stronę:
https://images92.fotosik.pl/232/39cdf925f8bedb5fgen.jpg
aby lepiej wykorzystać światło.
Wówczas: kuchnia się tak nie nagrzewa, z kuchni masz dwa kroki na taras, za garażem masz schowany duży zadaszony taras, pokoje dzieci korzystają ze słońca, słońce wpada do części dziennej przez duże okno jadalni.

Kaizen
11-08-2019, 21:16
Dom dla 2 osób

Zmyliły mnie sypialnie.



Niestety wejście do domu od południa

To bym zupełnie inaczej do tego podszedł. Obróciłbym o 90* i mocno przeorał. IMO większość okien powinna być od wschodu i zachodu. Paradoksalnie wpada nimi więcej światła w godzinach, gdy jesteśmy w domu (a słońce stosunkowo nisko). I to takiego, które nie przegrzewa tak domu jak okna od południa.

Okna od południa, tak wychwalane i przyjmowane jako dogmat, przegrzewają dom latem. Do tego przez znaczna część roku nawet jak słońce w nie świeci, to jest tak intensywne, że zmusza do zasłaniania okien, sięga blisko okna (bo słońce jest wysoko) i jest to w czasie, gdy często domowników nie ma w domu.

No i unikałbym okien od północy.

Co do tarasu to z jednej strony fajnie byłoby mieć tam chłód w upały, ale w pozostałe części roku móc się delektować słońcem, gdy akurat przyświeci. Więc znowu - na pewno nie od północy (a na pewno nie całość).

Elfir
11-08-2019, 22:29
albo coś takiego (doczytałam, że bez dzieci):
https://images90.fotosik.pl/231/6a9366000e9e1a4fgen.jpg

garage1
12-08-2019, 07:12
Dziekuje bardzo za cenne uwagi, caly szkopuł w tym ze widok z salonu, sypialni i gabinetu zona koniecznie chce mieć na jezioro.Na zdjeciu widok z miejsca gdzie ma stac dom. Niestety albo widok albo funkcjonalny i dobrze ustawiony wzgledem stron dom
.433461

Elfir
12-08-2019, 07:47
Kuchnia od południa to zły pomysł. W obydwóch moich propozycjach z salonu masz widok na jezioro. W drugiej starczy dodać okno w sypialni na północnej ścianie i też nie jest to problem.

garage1
12-08-2019, 13:26
Dziekuje bardzo Elfir za porady i wizualizacje, nie wiem czy salon od południa to dobry pomysł, tez będzie sie nagrzewał strasznie i trzeba bedzie sie zaslaniac.Co za tym idzie nie bedzie widac listonosza itp.
W pierwszej Twojej propozycji zbyt mala kuchnia, brak spizarki, zbyt maly garaz a niestety ogranicza nas te 25m szerokosci dzialki.
Nie pozostaje nam nic innego jak dalej kombinowac zeby to wszystko pogodzić. Jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc
Pozdrawiam Arek

Elfir
12-08-2019, 13:34
To co wkleiłam to propozycja układu funkcjonalnego - układ pomieszczeń względem stron świata a nie gotowy projekt. Przecież robicie indywidualny.
W twojej propozycji "spiżarka" to niewielka szafa w korytarzyku de facto. Więc nie ma większej różnicy czy szafa będzie stała bardziej w kuchni, czy bardziej w przejściu :)

Otwarta kuchnia od południa się mniej nagrzeje niż salon?

Nagrzewanie się ograniczają okapy. Po to robi się projekt indywidualny, by dobrać ich szerokość do wysokości słońca nad horyzontem - latem cień, zimą wpadające słońce.
Współczesna architektura to głownie duże przeszklenia. Architekci już na różne sposoby opracowali temat nadmiernego nagrzewania się.

goniak
16-09-2019, 12:19
Dzień dobry! Szukam projektu prostego domu z kalenicą prostopadłą i poddaszem użytkowym- chodzi o to, żeby mieć widok z balkonu na to co za domem.
Poza tym dom nie może być za duży ok. 100m2 (póki co dla dwóch osób, ale raczej rozwojowy) i najlepiej jakby miał garaż dwustanowiskowy. Idealnie by było jakby taras był zadaszony. Dosłownie nic takiego nie ma wśród gotowych projektów albo nie umiem szukać :)
Działka z wjazdem od wschodu, szerszym bokiem przylega do drogi 50x30m.
To co wpadło mi w oko:
1. trochę za duży: https://www.extradom.pl/projekt-domu-puk-3-g2-WOE1030
2. pokoje na górze są trochę małe+z tyłu domu chcielibyśmy zrobić balkon https://www.dobredomy.pl/projekt/dawidIII/lustro/

Czy któryś z tych projektów jest lepszy z technicznego punktu widzenia? Będę wdzięczna za pomoc i sugestie :)

Elfir
16-09-2019, 15:06
kalenica równoległa czy prostopadła, bo nie rozumiem tego tekstu o balkonie.
Po co ci balkon w domku jednorodzinnym?

dom z poddaszem 100m2 to przerost formy nad treścią. Schody, dodatkowy strop - to niepotrzebnie generuje koszty. A relatywnie ani dach ani fundament wcale nie są dużo mniejsze, bo dom z poddaszem ma większą komunikację.

Na dodatek zwróć uwagę: garaż dwustanowiskowy to co najmniej 30 m2. Jeśli nad garażem masz mieć poddasze to cały dom, to zakładając, że parter mieszkalny będzie miał tylko 50 m2 (wc, salon, kuchnia, schody, wiatrołap, kotłownia - 50 m2 to bardzo mało) to poddasze będzie miało już 50+30 m2, czyli znacząco przekroczy 100 m2.

A jeśli garaż będzie dostawiony do domu, to dom musiałby mieć parter 50 m2 i poddasze 50 m2. Uwzględniając niewykorzystaną przestrzeń na skosy, to z 50m2 nagle robi się tylko 40m2 i trzeba upchnąć sypialnie, łazienkę z pralnią, klatkę schodową, korytarzyk.

Dlatego przy twoim założeniu albo będziesz miał ciasne sypialnie albo dom większy niż planujesz.



Te projekty, które załączyłeś wcale nie są takie proste.

goniak
16-09-2019, 16:36
kalenica równoległa czy prostopadła, bo nie rozumiem tego tekstu o balkonie.
Po co ci balkon w domku jednorodzinnym?

dom z poddaszem 100m2 to przerost formy nad treścią. Schody, dodatkowy strop - to niepotrzebnie generuje koszty. A relatywnie ani dach ani fundament wcale nie są dużo mniejsze, bo dom z poddaszem ma większą komunikację.

Na dodatek zwróć uwagę: garaż dwustanowiskowy to co najmniej 30 m2. Jeśli nad garażem masz mieć poddasze to cały dom, to zakładając, że parter mieszkalny będzie miał tylko 50 m2 (wc, salon, kuchnia, schody, wiatrołap, kotłownia - 50 m2 to bardzo mało) to poddasze będzie miało już 50+30 m2, czyli znacząco przekroczy 100 m2.

A jeśli garaż będzie dostawiony do domu, to dom musiałby mieć parter 50 m2 i poddasze 50 m2. Uwzględniając niewykorzystaną przestrzeń na skosy, to z 50m2 nagle robi się tylko 40m2 i trzeba upchnąć sypialnie, łazienkę z pralnią, klatkę schodową, korytarzyk.

Dlatego przy twoim założeniu albo będziesz miał ciasne sypialnie albo dom większy niż planujesz.



Te projekty, które załączyłeś wcale nie są takie proste.

Prostopadła kalenica :) Poprawiłam w pierwszym poście. Balkon jest potrzebny, żeby mieć z niego ładny widok na sąsiedni staw :D Z parteru pewnie nie będzie nic widać, bo jest ogrodzony murem/płotem betonowym (na bank ponad 2 metry wysokości).

Czemu projekty nie są proste? Nie znam sie, być może nie zwracam uwagi na to co potrzeba.

Działka jest idealna pod dom parterowy, ale serio szkoda tego widoku który moglibyśmy mieć z piętra...

Elfir
16-09-2019, 16:40
ok, w takim razie rozumiem ideę.

Ale może zamiast balkonu (chodzi o koszty budowy - balkon jest drogi), może po prostu szklenie na całą ścianę?

pamiętaj, że dom możesz obrócić o 90 stopni i już masz kalenicę prostopadłą :D

Lukasz11
17-09-2019, 20:18
Te projekty, które załączyłeś wcale nie są takie proste.

Elfir, też mnie to interesuje, bo rozważam budowę tego typu domu? Co tu jest skomplikowane lub co można uprościć?

Elfir
17-09-2019, 23:27
Odnoszę się do projektu Dawid, bo PUK przekracza twoje złożenia, bo de facto ma 200m2.

Dawid ma dwa słupy i związane z nimi uskoki elewacji i podcienie (większe zużycie materiałów), kominek, narożne okno, fundament schodkowy (bo garaż jest niżej)

Sam Dawid realnej powierzchni ma ponad 160 m2. Więc musiałbyś określić czy te 100m2 to mają być tylko pokoje czy całkowita powierzchnia budynku?

Elfir
17-09-2019, 23:45
spójrz na ten dom:

http://domnaczasie.pl/dnc5/

Moim zdaniem jest idealny. Wysokie poddasze. Pokoje dzieci z oknami na południe. Wasza sypialnia z możliwością zrobienia wielkiego panoramicznego okna/portfenetru.
Do rozważania jest ten balkon (loggia) - ja bym wolała go poświęcić na rzecz przeznaczenia pieniędzy na rekuperację i PC.


do tego wystarczy doprojektować parterowy garaż dostawiony do bryły budynku, w jakiejś lekkiej, szkieletowej konstrukcji, na lekkim fundamencie, dach pulpitowy, kryty papą.

https://images92.fotosik.pl/252/f11fc3753dcd0505.jpg

Garaż bardzo ładnie będzie ci chronił prywatność tarasu.
Garaż można zrobić dowolnie duzy (aby zmieściły się też rzeczy do ogrodu, meble tarasowe), z dodatkowym wyjściem na taras.

Ja bym dodatkowo przeniosła kuchnię (skrócenie rur wody), zlikwidowała kominy na rzecz PC i rekuperacji (więcej miejsca w pokoju dzieci).
Oczywiście w sypialni powiększenie okna.

goniak
22-09-2019, 07:44
Elfir, też mnie to interesuje, bo rozważam budowę tego typu domu? Co tu jest skomplikowane lub co można uprościć?
Lukasz, który dom planujesz?


spójrz na ten dom:

http://domnaczasie.pl/dnc5/

Moim zdaniem jest idealny. Wysokie poddasze. Pokoje dzieci z oknami na południe. Wasza sypialnia z możliwością zrobienia wielkiego panoramicznego okna/portfenetru.
Do rozważania jest ten balkon (loggia) - ja bym wolała go poświęcić na rzecz przeznaczenia pieniędzy na rekuperację i PC.


do tego wystarczy doprojektować parterowy garaż dostawiony do bryły budynku, w jakiejś lekkiej, szkieletowej konstrukcji, na lekkim fundamencie, dach pulpitowy, kryty papą.

https://images92.fotosik.pl/252/f11fc3753dcd0505.jpg

Garaż bardzo ładnie będzie ci chronił prywatność tarasu.
Garaż można zrobić dowolnie duzy (aby zmieściły się też rzeczy do ogrodu, meble tarasowe), z dodatkowym wyjściem na taras.

Ja bym dodatkowo przeniosła kuchnię (skrócenie rur wody), zlikwidowała kominy na rzecz PC i rekuperacji (więcej miejsca w pokoju dzieci).
Oczywiście w sypialni powiększenie okna.

Dziękuję za sugestie! w ogóle nie zwracałam uwagi na tego typu domy, bo wydawało mi się, że takie wąskie i długie nie pasują do szerokiej działki :D ale faktycznie można to przemyśleć. Działka 50x30 pozawała na postawienie prawie wszystkiego :P Chciałam zawsze mieć duże okna, można by było na górze zrobić takie:
434951

Kaizen
22-09-2019, 08:11
Działka 50x30 pozawała na postawienie prawie wszystkiego :P Chciałam zawsze mieć duże okna, można by było na górze zrobić takie:
434951

Mnie cena takich okien wyrwałaby z butów.

Przy takiej działce i takiej wielkości domu poddasze użytkowe, balkon i takiego typu wynalazki, jak na obrazku, to ekonomiczny i funkcjonalny bezsens. Za ładny widok płacisz koniecznością biegania po schodach. W zdrowiu i chorobie (nawet, jak na starość planujesz gdzie indziej zamieszkać).

Elfir
22-09-2019, 17:04
zawsze można rozważyć dom parterowy z częściowo płaskim dachem na którym będzie taras do podziwiania stawu.

goniak
30-09-2019, 09:13
Poszukałam jeszcze trochę innych projektów niż na początku zakładałam. i znalazłam z226, który nie do końca mi się podoba wizualnie (od frontu), ale chyba ma potencjał. Jest trochę większy niż zakładaliśmy, ale ma dodatkowy pokój na dole.
Na górze chciałabym przenieść łazienkę w miejsce jednego z pokoi, okna połaciowe zamienić na szczytowe i w ogóle najchętniej wszystkie okna powiększyć.
Na dole zrobić większe przeszklenie na południowej ścianie- z wyjściem na taras, większe okno w kuchni od frontu( wydaje mi się, że wtedy dom zyska też wizualnie od zewnątrz) i rezygnacja z okna od południa. Mamy działkę szeroką 50x30 z wjazdem od wschodu.

https://z500.pl/projekt/201/Z226,wygodny-kompaktowy-dom-z-poddaszem-uzytkowym-garazem-i-gabinetem-na-parterze.html?mirror=1

Dobrze kombinuję? ;)

to okno...
435328

nefretete72
07-10-2019, 14:57
Witam wszystkich. Szukam, szukam idealnego projektu domu i wciąż jestem w czarnej d..:). Przejrzałam już setki projektów i mało jest takich, które nadają się. Założenia są takie: 3 sypialnie (w tym jedna z dużą garderobą), duża oddzielna kuchnia, w której zmieści się stół (z przylegającą spiżarką), salon z jadalnią i kominkiem, garaż dwustanowiskowy i wejście od południa. Mężowi marzy się jeszcze wysoki sufit w salonie. Powierzchnia do 160 m2. Działkę mamy 33 ary, więc zmieści się wszystko. Może ktoś coś podpowie? Ostatnim projektem, ku któremu się skłaniamy, z pewnymi zmianami, jest Ajaccio II link: https://www.extradom.pl/projekt-domu-ajaccio-ii-dcb73a-WOB1129 ale sama nie wiem.. Mam wątpliwości czy będzie funkcjonalny i czy te okna aż do samego dachu na połowie ściany frontowej będą dobrze wyglądały.

nefretete72
07-10-2019, 14:58
Aaa i najważniejsze - parterówka

ciężkiprzypadek
07-10-2019, 17:15
Witam wszystkich. Szukam, szukam idealnego projektu domu i wciąż jestem w czarnej d..:). Przejrzałam już setki projektów i mało jest takich, które nadają się. Założenia są takie: 3 sypialnie (w tym jedna z dużą garderobą), duża oddzielna kuchnia, w której zmieści się stół (z przylegającą spiżarką), salon z jadalnią i kominkiem, garaż dwustanowiskowy i wejście od południa. Mężowi marzy się jeszcze wysoki sufit w salonie. Powierzchnia do 160 m2. Działkę mamy 33 ary, więc zmieści się wszystko. Może ktoś coś podpowie? Ostatnim projektem, ku któremu się skłaniamy, z pewnymi zmianami, jest Ajaccio II link: https://www.extradom.pl/projekt-domu-ajaccio-ii-dcb73a-WOB1129 ale sama nie wiem.. Mam wątpliwości czy będzie funkcjonalny i czy te okna aż do samego dachu na połowie ściany frontowej będą dobrze wyglądały.

Dom bardzo ładny, okna będą na żywo robiły duże wrażenie, tylko poza tym, że piękne, to będą bardzo drogie i pracochłonne.
Musicie sobie zadać pytanie czy ten dom jest funkcjonalny dla Was?

Bo jak dla mnie to za mała spiżarka, przy braku w pobliżu innych pomieszczeń technicznych . Jestem leniwa i chyba nie chciałoby mi się latać co trochę po mopa lub podobne sprzęty aż za garaż. To samo z praniem, uuu nie ma pralni przy sypialniach .
Małe pokoje dzieci jak na ten metraż, za to sypialnia rodziców full wypas!
Myślałam, że tylko ja jestem szalona, bo mam 2 tarasy a tu proszę ,,,są nawet 3.:jawdrop:
No i mega duży korytarz, który tak na prawdę to zabiera metraż i czas na chodzenie.
To tyle na szybko...

Proponuję siąść i przemyśleć Wasz codzienny tryb życia, co robicie jak wejdziecie do domu, gdzie lubicie siedzieć itp. a potem udać się do architekta i zamówić wymarzony projekt domu, taki tylko pod Was i dla Was idealny!

Mam bardzo podobne założenia odnośnie domu i musiałam sama zrobić koncepcję, a architekt mi tylko dopomógł i utwierdził w wyborze.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-10-2019, 17:47
na stronie internetowej sprzedającego pisze, że :
" Koszt budowy domu , Wycena opracowana przez Extradom: 241 037 zł - orientacyjny koszt budowy domu bez instalacji ... "
z uwagą ! :
" Wyceny stanowią wartość przybliżoną W zależności od wykorzystanych materiałów oraz kosztów robót budowlanych mogą się różnić od rzeczywistych wydatków.
Koszty są liczone dla budowy domu w technologii murowanej. Różnica w wycenie extradom oraz autora projektu wynika z rodzaju planowanych robót, przyjętych cen jednostkowych oraz wysokości wynagrodzenia wykonawcy w kosztorysie ustalonym przez autora. "
https://www.extradom.pl/projekt-domu-ajaccio-ii-dcb73a-WOB1129

jednocześnie na stronie GUS jest podana informacja :
" Cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania "
" II kwartał 2019r. : 4484zł/1m2 "

porównując obie kwoty mamy :
- wg Exstradom : 241 tys.zł dla domu o powierzchni 188m2, tj. ( UWAGA ) : 1280zł / 1m2 budynku bez instalacji
- wg GUS : 188m2 x 4484zł = koszt 842992zł ( liczmy 850 tys. zł ! )

różnica między 850tys., a 241tys. to bagatela 609tys. zł

reasumując - ktoś ma bujną wyobraźnię ... lub kompletnie nie " trzyma się " rzeczywistości.

Elfir
07-10-2019, 18:01
241 tyś to chyba wycena sprzed dobrych 8 lat i to netto do stanu "deweloperskiego" (co dla mnie oznacza, że można zdać dziennik budowy do NB).
Te okna pewnie pociągną z min 40 tyś (dwie suwanki i wielkie szklenie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-10-2019, 19:33
patrząc na rubrykę GUS
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

w 1998r. koszt 1m2 to 1 930zł

1280zł / 1m2 jest poza zakresem tabeli :) czyli nie wiadomo do czego się odnosi ( ? ), może jakiejś wyceny sprzed ( grubo ) 20-u lat ( ??? )

Elfir
07-10-2019, 19:58
Łukasz - może tam jakaś prosta konstrukcja jest? W końcu GUS podaje tylko średnią?
Albo ktoś się tam pomylił i to ma być SSZ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-10-2019, 22:04
nie ma takiej konstrukcji, która zmniejszyłaby wycenę całości budynku o 3/4

Lynxxx
02-11-2019, 18:09
Witam serdecznie, przewertowaliśmy już setki projektów i mamy swojego faworyta ale może macie jakieś propozycje lub pomysły.

Wypisze parametry które były dla nas istotne:
- pow użytkowa ~~140-200m2
-sypialnia + 3 pokoje gościnne(2 dla dzieci i 1 gościnny)
- garaż 2stanowiskowy
- salon z jadalnią z otwartą, sporą przestrzenią
- mile widziane duże przeszklenia w salonie
- salon od południa(lub wsch/zach południa), kuchnia od północnego wschodu
- mile widziana antresola, choć niekonieczna
- mała piwnica do trzymania rzeczy letnich (ponieważ nie mogę zbudować na działce budynku gospodarczego przez mpzp)
-główna kalenica równolegle do drogi, dodatkowa niekoniecznie
- im taniej tym lepiej, ale przy tych parametrach wiem, że trudno o tani dom. Niemniej, gdzie można uciąć koszta, tam bym chciał to zrobić.

Projekt który nam wpadł w oko to:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-felicjach-g2p-m3c723d9c06673

Co o tym myślicie? Oczywiście piwnica jest w nim zdecydowanie za duża, interesuje mnie taka 16-20m2. Może warto wziąć tańszy projekt bez piwnicy ( projekt 3200zl) i doprojektować małą piwnice? Czy może lepiej wziąć ten z piwnicą (4200zł) i przeprojektować piwnicę? Zastanawiam się, jaki wariant będzie tańszy. Czy macie jakieś sugestie co do tego projektu, a dodatkowo czy pojawia Wam się coś gdzie można uciąć koszta? Np. ta "pergolka" na betonowych filarach przy jadalni, moim zdaniem nie jest konieczna.

pozdrawiam i dziekuję za cenne uwagi.

nowa7
02-11-2019, 18:52
ja tam widzę 6 pokoi a nie sypialnia plus 3. "Taniej" z "piwnicą" się nie dodaje. Mam wrażenie że chcesz wypasioną chałupę ale cie na nią nie stać i liczysz na to że tą jakimś cudem da się przerobić na tanią nie tracąc na walorach uzytkowych i estetyce.

Elfir
02-11-2019, 19:10
może jednak zacznij od budżetu?

ten dom ma planowany SSZ na 400 tyś netto. Drugie tyle trzeba pewnie za doprowadzenie go do stanu deweloperskiego (czyli do zdania dziennika budowy w NB).

Kaizen
02-11-2019, 19:26
Wam się coś gdzie można uciąć koszta?

Przeszklenia pewnie powalą ceną - przejdź się do jakiegoś przedstawiciela i wyceń takie przeszklenia. Koszty na stronie pracowni to żart. Chyba na podstawie statystycznego kosztu m2 wyliczone i w żaden sposób nie uwzględnia, że to zazwyczaj tanie w budowaniu, proste, niepodpiwniczone domy ze standardowymi oknami i bez "bajerów".
Piwnica, w zależności od warunków gruntowych, może być bardzo droga, albo koszmarnie droga. Na graty taniej wyjdzie poddasze nieużytkowe. A na warzywa czy inne rzecz wymagające prawdziwych warunków piwnicznych lepiej ziemiankę (najprościej prefabrykat jak szambo).
Jak brzmi dokładnie zapis zabraniający zbudowania domku narzędziowego?
Garaż ogrzewany to też spory koszt budowy i utrzymania (jak policzysz razem z bramą to m2 wyjdzie drożej, niż salonu). Jak chcesz oszczędzić, to doklej do bryły budynku (żeby podatek od nieruchomości był niższy) ale nieogrzewany i konstrukcyjnie nie związany z domem. Albo całkiem wolnostojący albo wiatę.

To dom drogi w wybudowaniu. To ponad 250m2 nie licząc piwnicy i to z drogim i bajerami (pustka, przeszklenia, okna połaciowe, niepozorne słupy i belki na tarasie które trzeba ocieplić i otynkować a wyjdzie tego sporo m2 powierzchni i m3 styropianu). Obstawiam, że ze stanem deweloperskim ciężko będzie się zmieścić w milionie i to bez zagospodarowania terenu.

Lynxxx
02-11-2019, 20:24
"ja tam widzę 6 pokoi a nie sypialnia plus 3. "Taniej" z "piwnicą" się nie dodaje. Mam wrażenie że chcesz wypasioną chałupę ale cie na nią nie stać i liczysz na to że tą jakimś cudem da się przerobić na tanią nie tracąc na walorach uzytkowych i estetyce. "

Z tą wypowiedzią odnośnie moich 'CHĘCI' się zupełnie nie zgadzam wybacz kolego, za dwie pozostałe bardzo dziękuję i doceniam.


Panowie i być może Panie, możliwe, że źle się wyraziłem. Koszt nie jest głównym problemem, natomiast jestem z natury praktyczny i wolę, chyba jak każdy, nie tracić złotówek na duperele typu niepozorne słupki i belki na tarasie które trzeba docieplić. Nie jestem w żaden sposób związany z budownictwem dlatego zwracam się z prośbą o ocenę tutaj. Koszty które podajecie, są bardzo wygórowane, ale nie niemożliwe do realizacji. 400 k netto przewiduje projekt ze 100m piwnicą. Nie potrafię wyobrazić sobie jak mógłbym ją dostosować dla siebie, dlatego takiej nie potrzebuje. Ten sam projekt, bez piwnicy to już wycena rzędu 298 k netto, więc dużo mniej. Z bajerów typu przeszklenia, antresola (wycena okien na forum tego domu na fb waha się miedzy 50 a 70k pln w zależności czy wszędzie aluminium czy mieszane z pcv, to prawda, bardzo dużo, ale do przełknięcia)

Wystarczy mały schowek pod domem typu 4x4, ewentualnie może ta ziemianka? Tylko jak ją wpasować? Muszę o tym poczytać.

Także, proszę o praktyczne porady co by tu jeszcze ugryżć, co zmienić, żeby było funkcjonalniej, nie za wszelką cene taniej ;)

casual
02-11-2019, 21:06
Projekt

Elfir
02-11-2019, 21:53
Skoro masz fundusze, olej gotowca. Idź do architekta, niech zaplanuje dom energooszczędny, prosty, z niedrogimi rozwiązaniami architektonicznymi. Dużą stodołę.

Usuwanie z tego projektu narożnych przeszkleń czy ramy betonowej może zasadniczo wpłynąć na estetykę tego budynku.

Po co ci schowek 4x4 m pod ziemią? Kombinowanie z fundamentami już podraża koszty budowy.

Lynxxx
02-11-2019, 22:13
Właśnie, też o tym myślałem, ze względu na to , że sama stodoła nie odpowiada mi wizualnie. Zależy mi na domu z elewacją do 15,5m, z poddaszem użytkowym. Domy z kalenicą równoległą jednak pasują mi gdy są z dachem czterospadowym jak homekoncepty, albo tak jak tutaj w domu w Felicjach czyli kalenica równoległa i częściowo zasłaniająca ją prostopadła. Czy biorąc pod uwagę moje wymagania z tego posta + to co wcześniej można zaprojektować dom tańszy w budowie z podobnym efektem wizualnym i użytkowym?
Dziękuje za podjęcie dyskusji Efir.

ciężkiprzypadek
03-11-2019, 11:01
Z jednej strony się zastrzegaż, ze nie chodzi Ci o koszty budowy, jednak sam sobie przeczysz, bo co jakiś czas wspominasz o tym ,, by dom był tańszy w budowie''.
To Twoja sprawa, rób co chcesz, ale mogę się założyć, iż budowa tego domu, który nota bene ma ok 350m2 a nie do 200m2(jak Twoje założenia) będzie w stanie deweloperskim kosztowała co najmniej 1mln zł a nie 400 tyś.

Nie wybudujesz za małe pieniądze domu z podobnym efektem i podobną powierzchnią. Przelicz same okna.
Dobrze Ci radzą by iść do architekta i zrobić idealny projekt na miarę kieszeni .

A nie myślałeś o budynku gospodarczym na zgłoszenie?
Tez nie wolno?

Lynxxx
03-11-2019, 11:47
Dziękuję za odpowiedź ciezkiprzypadek.


Nigdzie nie napisałem, że nie chodzi o koszt budowy, ale nie napisałem również, że chce iść po taniości. Jestem gotowy na dużą inwestycję, ale nie zależy mi żeby bez sensu wydawać pieniądze tam gdzie nie trzeba. Nie ważne ile pieniędzy będę miał w życiu, zawsze będę liczył, tak już mam, każdy ma chyba indywidualne podejście do tych spraw. Zwyczajnie szukam optymalizacji, tam gdzie się da, ale nigdy na siłę.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-felicjach-g2-m2c12360405540?gclid=EAIaIQobChMIv5Pju4TG5QIVAxUYC h2qWA6LEAQYAiABEgJwKfD_BwE

Żeby już nie robić niedomówień, to bliżej mi do tego projektu bez piwnicy. Nie robi się wtedy 350 a 250m2. Zastanawiałem się nad małą piwnicą lub właśnie nad Gospodarczym na zgłoszenie.

Teraz powstaje pytanie o którym mówiłem wcześniej. Czy zostawić ten projekt nieruszony, czy byście coś zmienili pod względem funkcjonalnym? Wiadomo, łatwiej pójść do architekta i żeby wszystko narysował mi od podstaw. Tylko czuje, że skończy się tak, że zaniosę mu projekt w felicjach jako punkt odniesienia i powstanie właściwie taki sam dom.


Co do pytań po co mi mała piwnica.
Do trzymania nadmiarów z domu typu letnie krzesełka ogrodowe, Narzędzia, itd itp. Wiadomo, cześć tych zadań może spełnić garaż. Dlatego z piwnica jesteśmy na etapie ciężkich dyskusji i jeszcze wszystko ważymy. Dlatego też wylądowałem tutaj :-)

Elfir
03-11-2019, 12:27
mozna iśc w stodołę w kształcie L lub T:
http://archinea.pl/wp-content/uploads/2018/05/kres-architekci-dom-parterowy-marynin-00.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTs_AdkvvQts6tKIj25zHaz7vteCq80g KkLxaNsACPb1RqSmPeV&s

Albo taka z wysuniętym obrysem parteru:
https://cyfrowymurator.smcloud.net/t/t/m-483930_172878.jpg

Planując przeszklenia zmniejszaj ilość okien otwieranych na rzecz fixów. Na przykład w salonie - drzwi balkonowe + ogromny fix będzie dużo tańszym rozwiązaniem niż duża suwanka. A z mojego doświadczenia wynika, że te suwane rzadko otwiera się na oścież, bo do domu wlatują wszelkie owady. I potem trzeba robić moskitiery, ale one już w jakiś tam stopniu ograniczają widoki.

Kosztowne są tez okna połaciowe, wiec sypialnie najlepiej zaplanować tak, by były na szczytach poddasza.

Przemyślmy sobie teraz założenia - dom ma mieć ok 200 m2 pow. użytkowej. A ile całkowitej?
Wybierasz poddasze - masz ograniczoną powierzchnię działki?
Jakie masz strony świata na działce?

ciężkiprzypadek
03-11-2019, 12:52
Dla 16-20m2 nie warto budować piwnicy, lepiej zrobić większy garaż lub większe pomieszczenie techniczne.

Lynxxx
03-11-2019, 12:55
Bardzo dziękuję Efir za propozycje.
Co do przeszkleń i fixów to bardzo słuszna uwaga. Patrząc na projekt w felicjach to fasadę praktycznie całą można dać w postaci fixow. Wyjście zaprojektowane jest między jadalnią a salonem.

Jeśli chodzi o założenia to 3 sypialnie( my + dzieci) + potrzebna nam jest koniecznie sypialnia goscinna. Oczywiście salon tez od biedy może temu posłużyć, ale jednak oddzielna gościnna sypialnia to dla nas ważny punkty. Do tego salon z jadalnią między 30 a 45 m2 ( czyli duży). To apropo metrażu do użytku, bo bajery typu garderoba i łazienka w sypialni to tylko miłe dodatki, choć nie kardynalne.

Słusznie zauważyłeś, że mamy ograniczoną działkę, dlatego dom z poddaszem. Max szerokość frontowej elewacji to 15m, główna kalenica równoległa do drogi, wysokość domu 8,5. Rozmiar działki 10a, 24x45.
Strony świata: wejście od północnego wschodu. Tył działki południowy wschód i zachód. Dom w felicjach pasuje do tego typu mpzp, a także do stron świata. ( kuchnia wejście północ, jadalnia salon południe.

Kaizen
03-11-2019, 13:15
Jeśli chodzi o założenia to 3 sypialnie( my + dzieci) + potrzebna nam jest koniecznie sypialnia goscinna. Oczywiście salon tez od biedy może temu posłużyć, ale jednak oddzielna gościnna sypialnia to dla nas ważny punkty. Do tego salon z jadalnią między 30 a 45 m2 ( czyli duży).

Te wymagania spełnia moja Lena Eko albo Arosa II (https://lipinscy.pl/projekt/arosa-ii)
Domek narzędziowy i garaż albo wiatę, jak pisałem, lepiej zrobić osobno (bez sensu płacić ze 4K zł/m2 za domek dla auta czy szpadla i jeszcze to ogrzewać). Piwnica ma sens, jak panują w niej warunki piwniczne (spora wilgotność i stała, niska temperatura) - a to też nie ma sensu w bryle domu.

Lynxxx
03-11-2019, 13:23
Dziękuje Kaizen za odpowiedź, ale te domy nie spełniają założeń mojej działki na szerokość. A to jeszcze bez garażu/wiaty. Do tego tak jak pisałem, wizualnie stodoła to nie mój typ. Złamana stodoła kalenicą prostopadłą do drogi lub parterówka z dachem 4 spadowym z wysuniętym garażem bez dachu. To są 2 nasze wizualne typy. Oczywiście to rzecz gustu, natomiast parterowka niestety nie spełnia założeń mieszkalnych, tak żeby zmieścić się w mpzp.

Co do piwnic, to w momencie napisania tutaj pierwszego posta nie byłem i dalej do końca nie jestem do nich w 100% przekonany. Dlatego też szukam u Was porad :-)

Elfir
03-11-2019, 15:01
jeśli chcesz wstawiać dom "na styk" w działkę, to boczne okna będą miały widok głownie na domy sąsiadów. Więc wybieranie projektu z dużymi przeszkleniami na bocznych ścianach nie ma sensu.

Lynxxx
03-11-2019, 15:10
Masz racje Efir, ale te przeszklenia od strony jadalni właściwie lądują z widokiem na tuje sąsiada które są 4/4.5m od granicy domu. Wiec to przyjemny widok. Ważne jest przeszklenie salonowe które wychodzi na lasy w oddali gdzie Póki co nie ma nawet mpzp i długo ma nie być.

Kaizen
03-11-2019, 15:17
Póki co nie ma nawet mpzp i długo ma nie być.

Jak nie ma MPZP to duża wada. Na podstawie WZ może tam za dwa miesiące zacząć się budowa osiedla bloków czy przepompowni ścieków. Jakby był MPZP, to jego zmiana to długa procedura którą po drodze możesz oprotestować.

Lynxxx
03-11-2019, 15:21
Przepraszam, zle to ująłem. Jest plan zagospodarowania, ze maja byc osiedla domów ale nikt jeszcze tego nie zaczął przekształcać, ponieważ jeszcze nie wykorzystane są działki w tym planie.

Elfir
03-11-2019, 16:26
Gdybyś chciał rezygnować z piwnicy, to brakuje ci pom. na kotłownię.
Robienie piwnicy 4x4 m tylko by wstawić tam PC jest bez sensu. Równie dobrze możesz zabudować cały system CO, zasobniki, w ciągu tych szaf na ścianie garażu przy łazience albo pod schodami. Z resztą odwróciłabym chyba bieg schodów.

Pokój nad garażem - ma ogromne przeszklenie od ulicy - czyli jakby to miał być pokój, raczej i tak trzeba będzie te ogromne okno zasłaniać. Gdybyś nie upierał się na skosy dachu, to po prostu dach nad garażem można byłoby zrobić płaski i już masz zaoszczędzone sporo kasy.

Lynxxx
03-11-2019, 16:59
Dziękuję za odpowiedź. Wezmę sobie do serca te porady, szczególnie ze schodami i co. Ogrzewanie na tej ulicy jest miejskie, w związku z czym potrzeba tylko miejsca na przyłącze.

https://www.archon.pl/projekty-domow...iABEgJwKfD_BwE

W tym projekcie bez piwnicy już jest miejsce na kotłownie, ale niestety jest odcięta górna łazienka od sypialni, gdzie zrobiono pralnie. Jednak myśle, ze to byłoby do przerobienia. Co do przeszklenia to szkoda byłoby je usuwać, dodaje mocno uroku. Zastanawiam się jeszcze nad skróceniem wiatrołapu od strony domu, ze względu na to, że wejście jest zbyt blisko schodów. Do tego myśle o skróceniu antresoli o metr, bo ta pustka może być zbyt mała przy oryginalnym projekcie.

Elfir
03-11-2019, 17:05
tam wszystko co kosztowne, dodaje uroku - po to zostało zaprojektowane :D

Lynxxx
03-11-2019, 18:13
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-felicjach-g2-m2c12360405540

poprawiony link, bez piwnicy

nicol21
04-11-2019, 13:59
Wracam znów do tematu domu, będziemy mieli architekta, ale chcę być gotowa na rozmowy i chyba dobrze czuję się bardziej komfortowo mając wyobrażenie o domu, jego funkcjach, tego co chcemy, co możemy i na co nas stać.

Tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami/page596 wyłożyłam nasze założenia. Główne to:
- główna część mieszkalna na parterze (3-4 pokoje; 2+2 i goscinny/gabinet),
- garaż z instalacjami na w piwnicy,
- poddasze do zaadoptowania kiedyś tam, ale
- schody zrobione od razu i odcięte/zabudowane z drzwiami.

Obecnie spoglądałam ze sporym zainteresowaniem na projekt domu w widliczkach z archonu https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-widliczkach-md46234683b91d (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.archon.pl%2Fp rojekty-domow%2Fprojekt-dom-w-widliczkach-md46234683b91d)
Wejście do domu od zachodu, jadalnia od południa, salon wschodu. Tu originalny plan tego domu:
https://i.ibb.co/VY27TGy/projekt-dom-w-widliczkach-1570798871-11815.gif (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fibb.co%2F23gDdr2)
https://i.ibb.co/s3Xd8hw/widok-1-projekt-dom-w-widliczkach-1570798871-280.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fibb.co%2F5cJgbd8)

Propozycja modyfikacji:
- częśc garażowa skrócona o ok. 1.5m i przerobiona na pokoj goscinny/gabinet.
- ewentualnie wąski i długi schowek z wejściem od korytarza/być może wybór ze schowkiem od korytarza/z tyłu kanapy w salonie.
- jedno z północnych pomieszczen powinno zostać zmienione na schody do garazu (-1) i na poddasze(+1). w obecnym planie zrobiłam to z pomieszczeniem 13, ale nie jest to dobre ponieważ w -1 garaż byłby za krótki. Także obecne tu schody [13] powinny zostać łazienką, pralnią, etc a schody powinny być przesunięte bardziej na wschód[strona sypialni] . W projekcie jest przewidziany otwór na schody w salonie, ale mi ta miejscówka zupełnie nie odpowiada.
- na tym planie została usunięta spiżarka przy kuchni, ale w wątku o planowaniu kuchni rozrysowałam parę wersji i być może ta spiżarka by została....
- jadalnia wydłużona na powierzchnię [częściowo albo całosciowo] obecnej części zadaszonego tarasu na południowo-wschodniej części domu. i tak to byłby teren zabudowy, a tam mozna zrobić mini-biblioteczkę, kącik na fotel, na choinkę, etc

i to na tyle zmian- czy jest ich wiele? chyba nie? czy są poważne? 2 chyba tak: skrócenie garażu/ poziom -1, oraz schody z -1 do +1.

Czy widzieliście gdzieś kogoś budującego ten projekt? FM, FB czy też inne portale?
Dzięki za podzielenie się Waszymi uwagami i sugestiami.


https://i.ibb.co/CKx0JjT/projekt-dom-w-widliczkach-Zmiany.gif (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fibb.co%2Fd4nKbNz)

Elfir
04-11-2019, 16:21
na twoim miejscu sypialnie dzieci zrobiłabym na końcu a wyjście na taras zrobiła dla sypialni rodziców. W przypadku wieczornej posiadówki z gośćmi na tarasie, dzieci mają więcej spokoju.

https://images92.fotosik.pl/276/689f1a3c12881f3cgen.gif

nicol21
04-11-2019, 16:53
na twoim miejscu sypialnie dzieci zrobiłabym na końcu a wyjście na taras zrobiła dla sypialni rodziców. W przypadku wieczornej posiadówki z gośćmi na tarasie, dzieci mają więcej spokoju.

https://images92.fotosik.pl/276/689f1a3c12881f3cgen.gif

Good point :)
i znów zapisuję :).

nicol21
04-11-2019, 18:55
Niecierpliwiec jestem, zwłaszcza jak coś mi się podoba.
i tak dorysowałam sobie te pokoje dzieci oraz sypialnie. Tam gdzie była sypialnia to trochę spłyciłam ten pokój i oba są tej samej długości, przez to wydłużyłam główną łazienkę, pewnie niewiele ale zawsze to coś, przesunełam drzwi bliżej umywalek, usunęłam bidet. Poszerzyłam też okno [obecnie mamy 140x140 od wys 83cm od zachodu i jest rewelka!]choć w domu to byłoby od północy więc może orginalna 90tka przesunięta bliżej umywalek będzie wystarczająca.
Jak optymalnie rozmieścić łazienkę aby mieć wannę zabudowaną oraz prysznic osobno? wc i umywalka [albo dwie - główna łazienka]?
Może prysznic po lewej od drzwi, pozniej wc i później wanna?


w nowej sypialni przesunęłam drzwi balkonowe na bliżej garderoby/niemal naprzeciw drzwi wejściowych. Przynajmniej otwieranie nie będzie kolidowało z łóżkiem. Czy tak być powinno czy może lepiej dać je centralnie na ścianie? wejście do garderoby bardziej z boku gdybyśmy chcieli dać tv w sypialni [w obecnej mamy i przez ponad 7 lat był włączony max 3 razy, wstawiliśmy bo po prostu mieliśmy z poprzedniego mieszkania]

Pokoje dzieci mogłyby być ciut większe, ale jak już będziemy mieć architekta to możę uda się ten projekt o 0.5 -1m wydłiużyć?! :) Wtedy chyba byłoby idealnie.


https://i.ibb.co/JHT3JGX/projekt-dom-w-widliczkach-wg-pomyslu-Elfir2.gif (https://ibb.co/QMVDwTs)

Elfir
04-11-2019, 19:41
masz za płytka garderobę przy sypialni rodziców. Niewygodnie będzie się z niej korzystać.
Wejście pośrodku do garderoby likwiduje efekt wąskiego, długiego korytarzyka.

łazienka - wanna pod ścianę z umywalkami i masz w drugim kącie miejsce na prysznic.

nicol21
04-11-2019, 19:52
masz za płytka garderobę przy sypialni rodziców. Niewygodnie będzie się z niej korzystać.
Wejście pośrodku do garderoby likwiduje efekt wąskiego, długiego korytarzyka.

łazienka - wanna pod ścianę z umywalkami i masz w drugim kącie miejsce na prysznic.

a jaka jest minimalna szerokość żeby było ok? w orginalnym planie garderoba miała 190cm i szafki po dwóch stronach, po jednej pewnie 60tki a po drugiej węższe, może 40tki?! czyli min 1m szerokości?

Łazienkę pewnie jutro rozrysuję bo dziś już padam. czyli na jednej stronie/scianie wanna oraz od okna umywalka? czy może umywalka od wejścia a wanna od okna? chyba ta 2ga opcja lepiej?
po drugiej stronie od drzwi kibello i potem w roku prysznic? jakieś szafki pod oknem? czy może jakiś wiszący słupek pomiędzy wc a prysznicem? albo pomiędzy prysznicem a oknem jeśli by zostało 90tka?

Elfir
04-11-2019, 20:10
tak, 1 m to minimum. Inaczej niewygodnie się obracać, wysuwać szuflady.

Elfir
04-11-2019, 20:13
https://images91.fotosik.pl/275/a6ad94c250fae789gen.gif

nicol21
05-11-2019, 10:41
Dzięki Elfir!

Rozrysowałam jak wskazałaś i przesunęłam powiększone okno bliżej umywalek i poprawiłam wejście do garderoby. Podoba mi się

a co byś doradziła w sprawie schowka? za salonem na 3m dł ok 90-100cm szeroki? czy może obok gabinetu/po skróconym garażu?



https://i.ibb.co/MkThks8/projekt-dom-w-widliczkach-wg-pomyslu-Elfir2.gif (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fibb.co%2FWv93v6D)


druga wariacja - szerszy i krotszy schowek obok gabinetu i wejscie do pokoju od domu nie z wiatrołapu. Gabinet dla prywatnego użytku tylko.

https://i.ibb.co/R0Jqqnd/projekt-dom-w-widliczkach-wg-pomyslu-Elfir-gabinet-wariacja-2.gif (https://ibb.co/hWTSS5w)

Elfir
05-11-2019, 21:26
zamiast schowka polecam jednak ciąg szaf. On będzie za dlugi i za wąski.

ale garderoba wyszła mała. Może jednak ją powiekszyć kosztem sypialni?

moniss
06-11-2019, 09:33
Jeśli jest dwójka dzieci, to lepiej niech mają takie same pokoje z oknem, bo będzie wojna o ten z wyjściem na taras. Poza tym, wolałabym we własnej sypialni i tarasie przy niej mieć spokój od dzieci i ich znajomych.

Elfir
06-11-2019, 10:19
poniewaz i tak rozważasz projekt indywidualny, mozna pokombinowac też w strefie salonowej:
https://images92.fotosik.pl/277/7e17b02f78363cdagen.gif

wówczas dziecko chcące wieczorem napić się wody, nie musi paradować przez salon, gdzie siedzą goście. Na dodatek na taras byłoby bezpośrednie wyjście z kuchni (nie trzeba daleko nosić talerzy)

Lynxxx
06-11-2019, 22:00
Hej, jeszcze odnośnie mojego projektu. Chodzi mi o duże przeszklenie z przodu, w pokoju nad garażem. Obawiam się o zbyt dużą widoczność dla ludzi 'z ulicy'. Nie chciałbym go jednak usuwać w całości, bo dodaje ono sporo uroku do projektu. Opcje mam 2.

1) zmniejszyć przeszklenie do 1-2 mniejszych okien, czy jakieś pomysły jakie rozmiary/kształty tutaj najlepiej?
2) dać zasłony/ folię wenecką/ folię przyciemnianą / inne (proszę o pomysły/sugestie).

Pytanie co do opcji 2: Czy przy oświetleniu wewnątrz nie będę wyłożony jak na talerzu dla widzów z zewnątrz, mimo folii weneckiej? Może wtedy należałoby dać oświetlenie zewnętrznej ściany budynku o większej mocy niż oświetlenie wewnątrz pomieszczenia? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie?

Muszę to zaprojektować przed budową i teraz nie wiem czy zmniejszać okna czy kombinować z nimi.. a może hybrydowo - trochę zmniejszyć i czymś przysłonić?


436745

Kaizen
06-11-2019, 22:15
Chodzi mi o duże przeszklenie z przodu, w pokoju nad garażem.

A właśnie, chyba o tym jeszcze nie było w tym kontekście. To przeszklenie w salonie ma ile? Ze 30m2? To od południa jest? Latem przez niezacienione południowe, wschodnie i zachodnie okna wpada prawie 200kWh/m2/r ciepła (zadziwiające, różnica to 8kWh/m2/r). x30m2 wychodzi 6 000 kWh do wyrzucenia klimą. Plus zyski bytowe i zyski z innych przeszkleń.
Czy może rolety na tych trójkątnych oknach chcesz montować? Gdzieś coś takiego w necie widziałem - ale czy u nas do dostania i czy cena nie zabije to nie wiem.

Co do folii - tak działają. To, co dzieje się z jasnej strony jest widziane po ciemnej stronie. Może trochę sytuację ratować mocne oświetlenie tego od zewnątrz - ale nie da 100% skuteczności.

Lynxxx
08-11-2019, 12:49
Jeśli chodzi o rolety, to na pewno trójkątów nie zamierzam zasłaniać. Rolety antywłamaniowe zewnętrzne tym bardziej do mnie nie przemawiają, nie po to robię przeszklenia :)

Ze względu na mpzp:
" kryty dachówka ceramiczą lub o fakturze dachówki w kolorze czerwonym
lub zbliŜonym do czerwonego (w tym brązowy)"

W urzędzie dowiadywałem się, że również kolory zbliżone do brązowego.

musimy mieć odcień brązu dachówki, jednak chciałbym maksymalnie zbliżyć się do grafitu/czerni. Tak, żeby naprawdę trzeba było się przypatrzyć, że to jest odcień brązu. Czy znacie taki rodzaj dachówki? Czy kolor tobago z Robena się kwalifikuje? np. takie:

"Oryginalny brązowoczarny odcień glazurowanej powierzchni charakteryzuje ten unikatowy produkt,"

https://roben.pl/dach/produkty-na-dach/bornholm/bornholm-tobago-czarnobrazowa-glazurowana

https://roben.pl/dach/produkty-na-dach/monzaplus/monzaplus-tobago-glazurowana




Proszę o wypowiedzi ludzi z doświadczeniem, paletę kolorów z wikipedii znam pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-11-2019, 07:56
w obu przypadkach " czerwieni " lub " zbliżenia do czerwonego (w tym brązowy) " nie widać

Lynxxx
09-11-2019, 09:21
hmm a kto to ocenia czy widać czy nie widać? jeśli producent podaje, że to brąz to jest to formalnie brąz.

Najśmieszniejszym wymysłem tego mpzp jest to, że połowa dachów na tej ulicy to czarne, kilka niebieskich i innych dziwadeł, one sobie spokojnie stoją i szpecą :)))

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-11-2019, 12:18
połowa dachów na tej ulicy to czarne, kilka niebieskich i innych dziwadeł, one sobie spokojnie stoją i szpecą ...

no właśnie po to są Plany Miejscowe, aby tą " szpetność " wykluczyć określając podstawowe gabaryty zabudowy, czy podstawową kolorystykę np. dachu, elewacji, sposobu wykończeń. Oczywiście niektóre zapisy w Planach można nazwać wprost, jako "kuriozalne" !!! np. dla zabudowy działki budynkiem z dachem " czerwonym " w otoczeniu 90% dachów w ciemnej kolorystyce lub z usilnym nakazem dachów spadowych w faktycznym otoczeniu działki budynkami istniejącymi z dachami płaskimi lub prawie płaskimi.

Lynxxx
09-11-2019, 14:32
To może inaczej spytam, gdzie mam zgłosić lub zapytać czy ta dachówka przejdzie :)?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-11-2019, 20:59
możesz pytać w Urzędzie, który będzie uzgadniał Projekt Budowlany. Kilka razy wysłałem pismo do Urzędu z prośbą o wydanie Opinii dot. zapisów w danym Planie Miejscowym. Wprawdzie Opinia to tylko Opinia ( nie Decyzja, nie Postanowienie ) i w zasadzie nie ma mocy prawnej ! ale pokazuje w jaki sposób Urząd interpretuje daną rzecz, jak podchodzi do "tematu", choć czerwień to czerwień, a grafit, to grafit ...

nicol21
11-11-2019, 17:28
poniewaz i tak rozważasz projekt indywidualny, mozna pokombinowac też w strefie salonowej:
https://images92.fotosik.pl/277/7e17b02f78363cdagen.gif

wówczas dziecko chcące wieczorem napić się wody, nie musi paradować przez salon, gdzie siedzą goście. Na dodatek na taras byłoby bezpośrednie wyjście z kuchni (nie trzeba daleko nosić talerzy)

Dzięki wielkie Elfir - jeszcze jeden plus- kuchnia byłaby od wschodu, a salon od zachodu wiec kolejny plus takiego rozmieszczenia. Ktore tez rozwazałam przyglądając się projektowi Dom w bonsai, rozważyłam na tyle że nawet robiłam własne przeróbki. W twoim rozwiązaniu podoba mi się bardziej intymność jadalni [nie przechodząca w korytarz] jak w bonsai. Jednak chyba wolałabym aby płyta indukcyjna była trochę bardziej przysłonięta i żeby ograniczyć efekt wejście do domu to wejście do kuchni [mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi]
Projekt w bonsai orginalny i z moimi zmianami.
https://i.ibb.co/cYh32qW/dom-w-bonsai-2-g2-lustro.jpg (https://ibb.co/LNdR9KT)
https://i.ibb.co/XWv5q2P/projekt-dom-w-bonsai-2-g2-lustro-zmiany-4.jpg (https://ibb.co/j81wS6Y)

nicol21
11-11-2019, 17:54
Elfir pracując na Twoim pomyśle - a co powiesz o takiej trochę przedłużonej zabudowie kuchni od wejścia i lekko wystającą wyspą? bo bez niej to ilość blatu roboczego byłaby marna. Wchodząc do domu chyba nie byłoby wrażenia wchodzenia do kuchni?
Jeszcze zastanawiam się czy chciałabym taką kuchię przechodnią czy może lepiej zamknąć to boczne wejśie?

https://i.ibb.co/5GsvgPh/pomysl-Elfir-2-kuchnia-od-wschodu-dluzsza-wysoka-zabudowa-kuchni.gif (https://ibb.co/q7m93vY)

nicol21
11-11-2019, 17:57
Jeśli jest dwójka dzieci, to lepiej niech mają takie same pokoje z oknem, bo będzie wojna o ten z wyjściem na taras. Poza tym, wolałabym we własnej sypialni i tarasie przy niej mieć spokój od dzieci i ich znajomych.
Dzieci byłyby na tyle małe przy przeprowadzce że zaakceptowałyby stan przydzielony przez rodziców [drugie dopiero w drodze]. Od południa drzwi bardziej pasują żeby fasada była jednolita, natomiast od wschodu będzie też trochę uskoku terenu więc tam drzwi nie mogą być, albo taras musiałby być wysoki.

Pokój blisko dzieci, nawet jak już będą nastolatkami mi jakoś nie przeszkadza - być może krotkowzroczne podejście i to że byłam łatwym dzieckiem :D

karitsa66
13-11-2019, 09:50
Dzień dobry forumowiczom! :)
Od wczoraj mamy działkę, więc dziś pełną parą rusza decyzja co do projektu! Od dobrych miesięcy nie znaleźliśmy nic co przebije Arizonę z Dobre Domy:
https://www.dobredomy.pl/projekt/arizona/

Nasza działka: wieś pod Krakowem, 10a, 30x30, lekki spadek, widokowa na zachód, wjazd od wschodu, jest gaz i inne media
My: 2, w planach 1-3 dzieci, 2 koty, goście zostający na noc, często praca z domu, lubimy pracę fizyczną, mieszkaliśmy na wsi

Co się podoba w Arizonie:
-master bedroom
-pralnia, spiżarnia, garaż 2-stanowiskowy
-otwarta kuchnia z możliwością 'przymknięcia'
-zadaszony taras
-podwyższony salon z pięknym przeszkleniem
-kominek (kontrowersyjny, ale mieliśmy, korzystamy, na wakacjach jak tylko jest możliwość ogień się pali, no potrzebny!)
-miejsce do pracy/nocowania gości
-można rosnąć razem z domem i wykończyć poddasze z czasem
-wejście z garażu przez wiatrołap
-rozmiary pomieszczeń bardzo dobre, zgodnie z naszym użytkowaniem

Koncert życzeń:
-większy wiatrołap
-zadaszony ganek
-prostszy dach/bryła domu aby nie generować kosztów
-mniejsza powierzchnia

Czytam was już trochę i również mam przykłady z życia, gdzie wymarzony projekt szybko staje się przeklęty. Widać po tym, że będzie kosztowny- a może nie? Bardzo proszę o poradę, czy podane przy projekcie ceny przy budowie metodą gospodarczą są realne? (stan wykończony 358tyś zł) (z ciekawostek, Wolf House wycenił szkieletowy stan deweloperski na 650tyś zł brutto.)
Będę bardzo wdzięczna również za propozycje projektów bardziej optymalnych, bardziej realistycznych. Ten jest moim zdaniem spory, nie wiadomo na dziś czy wykorzystamy strych. Działka jest sama w sobie piękna, więc nie potrzebujemy otaczać się już marmurami i kolumnami ;)

Pozdrawiam wszystkich ciepło i czekam na wasze cenne rady i uwagi!

https://www.dobredomy.pl/dd_files/Image/projekty/arizona/arizona_r1.jpg

Kaizen
13-11-2019, 11:14
Widać po tym, że będzie kosztowny- a może nie? Bardzo proszę o poradę, czy podane przy projekcie ceny przy budowie metodą gospodarczą są realne? (stan wykończony 358tyś zł) (z ciekawostek, Wolf House wycenił szkieletowy stan deweloperski na 650tyś zł brutto.)

Systemem gospodarczym pewnie wyjdzie niewiele taniej (a jeszcze trzeba mieć kasę na zagospodarowanie terenu i wykończenie).
Ma sporo teoretycznie pięknych i fajnych - w praktyce drogich i mało funkcjonalnych rozwiązań.
Pustka nad salonem - pięknie wyeksponowana więźba? Wtedy izolacja nakrokwiowa (droga) i kłopoty z rozprowadzeniem rekuperacji.
Izolacja połaci to większa powierzchnia, niż izolacja stropu, większe koszty wykonania i większe straty ciepła + ogrzewanie strychu.
Okna połaciowe
Schody
Skomplikowany dach
O adaptacji strychu było niedawno w tym wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?359650-Budowa-domu-Pro%C5%9Bba-o-ocen%C4%99-uwagi-i-rady-co-do-gotowego-projektu)
O garażu w bryle były długie dyskusje. To, co jest trudne do podważenia, to że jest drogi w budowie (jak wliczysz bramę, to m2 droższy niż salonu) i komplikuje termoizolację (jak nieogrzewany) lub znacznie zwiększa straty ciepła (posadzką i bramą jak ogrzewany).

Inne wady to za małe i nieustawne, przejściowe pomieszczenie gospodarcze - rozdzielnica, kocioł, zasobnik i już rekuperator, zmiękczacz czy OC trudno wcisnąć. A potem trzeba będzie się przeciskać z zakupami.
Przestrzeń dzienna długa i wąska.
Taras przy sypialniach to zły pomysł - dorośli grillują, a dzieci spać nie mogą (z czasem odwrotnie).
Spiżarnia pomieści mniej, niż gdyby tu były wysokie szafki - a i z drugiej strony wiatrołap zyskałby przestrzeń.

Elfir
13-11-2019, 11:28
czy podane przy projekcie ceny przy budowie metodą gospodarczą są realne? (stan wykończony 358tyś zł)


Nie, co najmniej dwa razy tyle. I bierz pod uwagę, że wyceny zwykle sa netto.

karitsa66
14-11-2019, 08:32
Elfir, Kaizen, dziękuję za odpowiedzi. Cena wychodzi już dużo powyżej 3,500tyś /mkw którym się kierowałam. Szkoda, szukamy dalej :)
Garaż w bryle domu jako warsztat to coś co nam się bardzo sprawdzało więc przynajmniej jednostanowiskowy się pojawi. Strych- nie wiadomo czy wykorzystamy. A że to generator dużych kosztów- to już wiadome.
Dziękuję wam bardzo, teraz pewnie będziemy stawiać na parterówkę.

Elfir
14-11-2019, 09:52
Możesz pomyśleć o cieciu kosztów w Arizonie - rezygnacja ze schodów i strychu (lekki strop), rezygnacja z okien tarasowych w każdym pokoju. Z dwustronnego kominka (który jest też mostkiem cieplnym), ograniczenie pow. łazienek (łazienki i kuchnia to najdroższe pomieszczenia w domach).
Dodatkowo słupy podtrzymujące zadaszenie tarasu lepiej aby były drewniane niż murowane.

Ten dom ma 160 m2 + strych, czyli min. 560 tyś, licząc wg. stawki GUS (bez zagospodarowanego strychu).
Bierz powierzchnię całkowitą a nie użytkową do przeliczania.

Wolf House wycenił wyżej o 100 tyś, ale dlatego, że prefabrykaty i generalny wykonawca w Polsce wychodzą drożej, dlatego to mało popularny system budowania u nas.

Zacznij od budżetu? Masz 400 tyś na budowę (i wykończenie)? Szukaj domów do 100 m2 bez garażu. Garaż zawsze można dostawić, jak dojdzie kasa.

ciężkiprzypadek
14-11-2019, 11:25
Elfir dobrze Wam podpowiada.
A moze te zmiany zastosować na projekcie arizona 2, nawet układ jest fajniejszy(wg.mnie)
Tylko zamieniłabym sypialnie i w miejscu małej 10,8m2 zrobiła sypialnię główną a pokój dziecięcy w tej 14,8m2.
Pralnię bym zrobiła w pomieszczeniu gospodarczym a schody zlikwidowała.
Na ich miejscu mogłaby powstać ok 5m łazienka rodziców.
za to zlikwidować tą dużą łazienkę na przeciwko i w jej miejscu powiększyć 2 pokój dziecka lub zrobić garderobę, albo jedno i drugie.

Mozna to tez jeszcze inaczej zmienić, ale wtedy już trzeba przestawiać korytarz.

dopisek:
Jeszcze dodam, ze dom jest bardzo ładny i taki ponadczasowy, zawsze będzie wyglądał dobrze:)

karitsa66
14-11-2019, 13:00
Zaciekawiliście mnie tymi zmianami.
Elfir- słupy drewniane ze względów na koszt, czy jest coś jeszcze? Jak dla mnie im więcej drewna tym lepiej, pytam z ciekawości.
ciężkiprzypadek- zamiana sypialni rodziców ze względu na bliskość tarasu?

ciężkiprzypadek
14-11-2019, 13:48
Zaciekawiliście mnie tymi zmianami.
Elfir- słupy drewniane ze względów na koszt, czy jest coś jeszcze? Jak dla mnie im więcej drewna tym lepiej, pytam z ciekawości.
ciężkiprzypadek- zamiana sypialni rodziców ze względu na bliskość tarasu?

Tez, ale równiez z powodu wielkości oraz tego, że można te pokoje dla dzieci zrobić bez łazienki za ścianą. Cisza jest wskazana szczególnie wtedy, kiedy są malutkie.

Elfir
14-11-2019, 13:54
Zaciekawiliście mnie tymi zmianami.
Elfir- słupy drewniane ze względów na koszt, czy jest coś jeszcze? Jak dla mnie im więcej drewna tym lepiej, pytam z ciekawości.
ciężkiprzypadek- zamiana sypialni rodziców ze względu na bliskość tarasu?

nie na koszt ale na mostki cieplne.

Ten dom ma 7 połaci dachowych - docinki materiału, wykończenie kalenic - to też tworzy koszty.

Arizona 2 ma aż 8 połaci.

Przy takim dachu lepiej ocieplenie zrobić na stropie niż w połaciach.

W projekcie widzę jedną ścianę nośną a reszta stropu podparta jest na słupach - jeśli są połączone podciągami, to podciągi też kosztują więcej niż mur.

ciężkiprzypadek
14-11-2019, 14:28
nie na koszt ale na mostki cieplne.

Ten dom ma 7 połaci dachowych - docinki materiału, wykończenie kalenic - to też tworzy koszty.

Arizona 2 ma aż 8 połaci.

Przy takim dachu lepiej ocieplenie zrobić na stropie niż w połaciach.

W projekcie widzę jedną ścianę nośną a reszta stropu podparta jest na słupach - jeśli są połączone podciągami, to podciągi też kosztują więcej niż mur.

Chyba oba domy mają po 8 połaci....

nicol21
14-11-2019, 15:24
karitsa66 (https://forum.muratordom.pl/member.php?266501-karitsa66) wg mnie kuchnia jest dość spora [więc meble też trochę będą kosztować] i jeśli stół będzie w jadalni tak jak na planie [ wg na szczęście nie na linii korytarza] to można pomyśleć o zmniejszeniu kuchni, Można może dodać spiżarkę a tą obecną zlikwidować i zostawić przestrzen wiatrołapu i dać tam więcej szaf? wtedy łatwiej będzie też zamontować rozsuwane drzwi do kuchni żeby czasem ją przymknąć.
Osobiście nie przepadam za takim liniowym ułożeniem, w swoich planach wybrałam układ L, tak żeby salon był tylko częściowo widoczny z kuchni.

przy ewentualnej 3ce dzieci i gościach na noc to 3 pokoje wydają mi się mało. Oczywiście dzieci się przyzwyczają że są w 2kę w pokoju, ale jako nastolatki może być im gorzej. Goście zawsze mogą spać w salonie jeśli sofa będzie rozkładana. Da się i tak pewnie.

Jakie jest ustawienie domu względem stron świata? Pokoje od północy będą dość ciemne, co może być cięższe dla starszych dzieci [czas nauki, czas bycia z koleżankami/kolegami] od zachodu latem mogą się nagrzewać...

Myslę że poprzednicy znaleźli bardziej sensowne argumenty niż ja, ale co tam - wrzucę parę swoich przemyślen.

karitsa66
14-11-2019, 16:36
Im więcej argumentów tym lepiej moi drodzy. Wszyscy wiedzą że nie obrażacie ani ich, ani ich gustów. Każdy kto tu pisze jest wam bardzo wdzięczny za wkład, są tacy co za takie rady biorą ciężkie pieniążki za godzinę :)

Wjazd na działkę mamy od wschodu, wszystkie sypialnie wypadałyby od zachodu.
Przy wyłączeniu strychu faktycznie robi się spory dom, w którym i tak brakuje jednej sypialni. To trochę zmienia podejście do poszukiwań- podejrzewam że może wyjść lepiej dołożenie zadaszenia na taras i podwyższenie salonu w fajnie ustawionym klocuszku.

Elfir
14-11-2019, 17:50
można tam próbować wygospodarować dodatkowy pokoik na przenocowanie:
https://images91.fotosik.pl/280/036fc69663839e53gen.jpg

nicol21
15-11-2019, 08:49
Im więcej argumentów tym lepiej moi drodzy. Wszyscy wiedzą że nie obrażacie ani ich, ani ich gustów. Każdy kto tu pisze jest wam bardzo wdzięczny za wkład, są tacy co za takie rady biorą ciężkie pieniążki za godzinę :)

Wjazd na działkę mamy od wschodu, wszystkie sypialnie wypadałyby od zachodu.
Przy wyłączeniu strychu faktycznie robi się spory dom, w którym i tak brakuje jednej sypialni. To trochę zmienia podejście do poszukiwań- podejrzewam że może wyjść lepiej dołożenie zadaszenia na taras i podwyższenie salonu w fajnie ustawionym klocuszku.

a przejrzeliscie juz setki projektow krytycznie patrzac na wasze potrzeby i wymagania, ulozenie dzialki czy ten byl jednym z pierwszych ktory wam sie bardzo spodobal? Ja szukam dobrych inspiracji juz chwile, a budowy to jeszcze chwile nie zaczniemy, a koniec koncow i tak bedziemy miec indywidulany. Ale ja z tych co wysiedziec nie moga i lubia wiedziec co mi bedzie odpowiadalo, a uwagi z forum bardzo sobie cenie.

karitsa66
15-11-2019, 09:53
Szukamy od pół roku, nic nas nie goni więc możemy wybierać projekt do skutku. Też myślę o projekcie indywidualnym, ale na gotowych uczymy się na co zwracać uwagę, jak wymierzać pomieszczenia, na jakie kompromisy możemy iść, jak obniżać koszta.

A słuchajcie, a gdyby pójść w taki projekt:
https://m.projekty.muratordom.pl/projekt_Miarodajny-wariant-XVIII,3405,0,0.htm?mirror=yes&wp=17&fbclid=IwAR1-aKpP0q-VMf4EfiwcZ8_xjhuEJziTQfDDbfpYi0adKwwYcSMsDcGH__I#p arameters
Czy takie poddasze lepiej i tak od razu ocieplać jak użytkowe + podłączać instalacje + robić okna + robić schody? Co łatwiej za 10 lat przystosować na część mieszkalną- poddasze czy garaż?

nicol21
15-11-2019, 10:58
Szukamy od pół roku, nic nas nie goni więc możemy wybierać projekt do skutku. Też myślę o projekcie indywidualnym, ale na gotowych uczymy się na co zwracać uwagę, jak wymierzać pomieszczenia, na jakie kompromisy możemy iść, jak obniżać koszta.

A słuchajcie, a gdyby pójść w taki projekt:
https://m.projekty.muratordom.pl/projekt_Miarodajny-wariant-XVIII,3405,0,0.htm?mirror=yes&wp=17&fbclid=IwAR1-aKpP0q-VMf4EfiwcZ8_xjhuEJziTQfDDbfpYi0adKwwYcSMsDcGH__I#p arameters (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fm.projekty.murato rdom.pl%2Fprojekt_Miarodajny-wariant-XVIII%2C3405%2C0%2C0.htm%3Fmirror%3Dyes%26wp%3D17% 26fbclid%3DIwAR1-aKpP0q-VMf4EfiwcZ8_xjhuEJziTQfDDbfpYi0adKwwYcSMsDcGH__I%2 3parameters)
Czy takie poddasze lepiej i tak od razu ocieplać jak użytkowe + podłączać instalacje + robić okna + robić schody? Co łatwiej za 10 lat przystosować na część mieszkalną- poddasze czy garaż?

Przez indywidualny masz na mysli kupno gotowego i zrobienei kilku zmian przez loklanego archiktekta, czy tak jak ja - architekt ma zaprojektowac calosc od zera, bez kupna gotowca? bo to zupelnie inny rzad kosztow, w obu wypadkach patrzenie na gotowce jest dobrym przygotowaniem.

w tym projekcie nie podoba mi sie wejscie bezposrednio na salon. Calosc jest bardzo otwarta - kuchnia. brak schowka w/dla kuchni. nawet nei widze schowka na szczotki, odkurzacz - czy chcesz to trzymac w garazu?
ostanio bardzo modne, choc mi sie nie podobaja zupelnie otwarte schody na poddasze. juz w moim odczuciu pomylka jesli sa czescia salonu. zwlaszcza jak nie chcesz od razu poddasza wykanczac to wtedy glupio wstawic jakies brzydkie schody, bo to dekoracja salonu.
no i tylko 3 pokoje co jest malo przy waszych zalozeniach/potrzebach. chyba ze nie wykluczacie kolejnej budowy za pare lat :).

Elfir
15-11-2019, 11:02
jest fatalny pod względem układu

ciężkiprzypadek
15-11-2019, 12:03
jest fatalny pod względem układu

Dokładnie!

Moze inny jego wariant?
np.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-murator-c333o-miarodajny-wariant-xiv-WAJ3785

do malutkich zmian.

ciężkiprzypadek
16-11-2019, 16:54
a taki domek Wam się nie podoba?

https://www.dobredomy.pl/projekt/hawanaII/

karitsa66
18-11-2019, 08:27
ciężkiprzypadek podoba się bardzo :) tylko widoki na działce mamy w stronę zachodnią, tutaj wypadnie nam przeszklenie na południe.

Elfir
18-11-2019, 11:14
Przecież cała ściana salonu od zachodu jest przeszklona.

karitsa66
18-11-2019, 12:52
Chodzi o to wysokie przeszklenie, to ono robi największą robotę. Na takim tarasie będziemy spędzać najwięcej czasu wieczorami, wolę aby był od zachodu.

Elfir
18-11-2019, 14:13
latem będziesz się modlił by taras był od północy. :)
Co za problem zrobić taras od zachodu?

Ale jak chcesz wysokie okno to możesz przeprojektować dach i zrobić główne wysokie szklenie na zachód
https://images89.fotosik.pl/282/57795d825b36737cgen.jpg

albo okna przechodzące w połaciowe.

Podejdź do tego projektu jako punktu wyjścia.


To jest przewaga projektu indywidualnego - jest idealnie skrojony do warunków i potrzeb.

nicol21
21-11-2019, 16:59
Elfir coś poprzedni obrazek dobrze mi się nie wgrał, pewnie nie zapisałam zmian, ale dzis mam 3 wersje.

1. to Twoje rozłożenie, jedynie co to wyspę wsunęłam na bok/może byłby to wyższa szafka/barek ale bez krzeseł oraz przedłużyłam ściankę żeby wchodząc było mniej widać kuchni.
https://i.ibb.co/Mg57nL3/pomysl-Elfir-2-kuchnia-od-wschodu-dluzsza-wysoka-zabudowa-kuchni-2.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fibb.co%2FL0h1Sf2)

2. Druga wersja to już więcej zmian.
- ścianka od wejścia bardziej przedłużona,
- zamiast drzwi na taras okno - drzwi będą z salonu, tuż obok, a zawsze to więcej blatu roboczego.
- zlew pod oknem od południa i ścianka z 20cm szersza niż szerokośc blatów żeby zlew przysłonić od jadalni/ patrząc od jadalni na okno zlew nie będzie aż tak na widoku. Z drugiej strony głupi ten trójkąt wychodzi, daleko latać.
- zamknięcie wejścia z korytarza. Argument był taki że nie trzeba paradować przez salon/jadalnie żeby napic sie wody jak goście są. Ale bardziej przemawia do mnie ograniczenie kuchennych hałasów w sypialniach[a drzwi mniej ich zatrzymają niż ściana].
Czy dobrze mi się wydaje że tą ścianę lepiej zostawić pustą bo przy wysokiej zabudowie to więcej byłoby strat i kosztów mebli niż miejsca?

https://i.ibb.co/SfhN8LK/pomysl-Elfir-2-kuchnia-od-wschodu-dluzsza-wysoka-zabudowa-kuchni-3-bez-drzwi-w-kuchni-i-bocznego-przejscia.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fibb.co%2FLNLSWGC)
3. to w wariacja v.2 tyle że zlew i płyta zamienione miejscami. Zlew obok lodówki i tylko częściowo wchodzący na okno, żeby jak najmniej zakłucał widok z jadalni przez okno na wschód.
- plus to chyba jest dość dobry trójkąt?
- przy oknie południowym możę tylko blat i zrobić taki barek śniadaniowy na szybkie śniadania? albo może zrobić płytkie szafki na mniej używane rzeczy, trochę szerszy blat [80cm?] i mieć i szafki i barek? tyle że to pewnie znaczy poświęcenie szafki narożnej od str wschodniej/str zlewu?

https://i.ibb.co/X8dyfdC/pomysl-Elfir-2-kuchnia-od-wschodu-dluzsza-wysoka-zabudowa-kuchni-3-bez-drzwi-w-kuchni-i-bocznego-przejscia-barek-sniadaniowy.jpg (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fibb.co%2FvYrsCrj)

używając narzędzia z Archonu wygląda na to że długość jadalni i salonu to tylko 7m. Wiem, że w bloku czy małym domu to i tak luksus. TV może dużo nie oglądamy, ale niecałe 3m od ekranu to dość mało mi się wydaje.
Przy indywidualnym projekcie to może dałoby się wydłużyć tą częśc domu o max 1m, jeśli część północna od str garażu byłaby krótsza/tzn tej wypustki na jakieś 1.5m by nie było. i tu pytanie - czy te 7m to nie da mało na salon i jadalnię?

Elfir
21-11-2019, 17:33
nicol - skoro chcesz robić indywidualny, to traktuję ten rzut tylko jako punkt wyjścia. Ostateczne rozwiązania raczej robiłabym na rzucie projektowanego domu
W projekcie od architekta proś by wrysowywał podstawowe meble.

nicol21
21-11-2019, 19:37
nicol - skoro chcesz robić indywidualny, to traktuję ten rzut tylko jako punkt wyjścia. Ostateczne rozwiązania raczej robiłabym na rzucie projektowanego domu
W projekcie od architekta proś by wrysowywał podstawowe meble.

tak, jak najbardziej jest to poglądowe tylko żeby być przygotowanym na to co architekt wymyśli. Za wszelką cenę chce uniknąć kuchnia-jadalnia-salon w jednej linii. Architekt z którym najlepiej nam się rozmawiało i którego podobają się nam projekty [ich część] lubi jednak taki pociąg, często też robił projekty domu-stodoły. i też z takiego niedoczekania aż w koncu będziemy mogli zacząć to chce sobie poplanować, pomarzyć etc.

janoszu
24-04-2020, 08:04
Witam serdecznie

Czy projekt domu Home Koncept 44 ma jakieś wady? Jest możliwość znalezienia lepszej użytkowej alternatywy nie przekraczając 100m2, w zasadzie im mniej tym lepiej ;)
Rodzina 2+1

Ustawienie względem kalenicy północ południe, https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-44/

Dziękuję za zainteresowanie.

Elfir
24-04-2020, 08:31
Okno jednej z sypialni wychodzi na miejsce postojowe dla samochodu?
I to okno do ziemi z wyjściem balkonowym.
Widać, że najpierw powstała ładna wizualizacja a potem układ wnętrza :)
Więc skorygowałabym przede wszystkim okna. Tym bardziej, że te suwanki to pewnie łącznie ponad 60 tyś wyjdą. W sypialniach dzieci dałabym normalne okna, co ułatwi zagospodarowanie pokojów.

Podcień przy salonie w sumie symboliczny, bo miejsca za mało na ustawienie pod nim mebli, więc taras i tak trzeba zacieniać.
Wyprostowałabym ścianę i powiększyła kuchnię ze spiżarką.

W garderobie rodziców nie wchodzi szafa o normalnej głębokości.

Sofa w salonie jest pomniejsza, by salon wydawał się większy.

Ja bym układ sypialni zmieniła tak:
https://images89.fotosik.pl/353/69e764d02d0d5312.jpg

A jak się dzieci wyprowadzą, to połączyć ich sypialnie w jedną dużą i przebić się do garderoby. A w sypialni rodziców wówczas pokój gościnny.

Ten dom w rzeczywistości ma prawie 130 m2. Branie pod uwagę tylko pow. użytkowej może bardzo wprowadzać w błąd.

Elfir
24-04-2020, 09:07
A gdyby udało się ścianę nośną w salonie przesunąć o 40-50 cm garderoba rodziców byłaby wygodniejsza a salon niewiele by stracił.

https://images92.fotosik.pl/353/0fa00991dfcb0eb4.jpg

janoszu
24-04-2020, 10:41
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź,

Dlaczego w rzeczywistości 130m2?
Chodzi Ci o powierzchnie zabudowy?

Elfir
24-04-2020, 11:13
powierzchnia całkowita - to budujesz i za to płacisz. A nie tylko za metry użytkowe.
Pod wizualizacjami masz rozpiskę:
"Powierzchnia całkowita 129,32 m2"

Możesz mieć dom 90m2 pow. użytkowej a w rzeczywistości 150 m2, bo do użytkowej nie wlicza się pomieszczeń gospodarczych, schowków, wbudowanych szaf, pralni, itp.

Ja skorzystałam na państwowej dotacji do kredytu tylko dlatego, że w ustawie była mowa o pow. użytkowej. W rzeczywistości dom jest dużo większy.

Firmy sprzedające projekty gotowe manipulują pow. uzytkową, by zmieścić się w widełkach wpisywanych przez potencjalnych inwestorów. Ktos szuka domu 100m2, ale wyświetla mu się projekt de facto 130-150 m2.


Oczywiście to nie jest tani projekt w realizacji z powodu tych betonowych ram dookoła. Zbrojenie długich podciągów i szalowanie - to pociągnie po kieszeni, podobnie jak suwane okna w wersji podstawowej. Same dekoracje elewacji wyjdą koło 100 tyś, gdyby to robić jak na projekcie (ramy, okna, drewniana oblicówka).

janoszu
08-05-2020, 18:04
Rozumiem

Z tego co widzę jednak większość projektów o około 100m2 powierzchni użytkowej ma ok 130m2 netto, które z projektów wyróżniają się w jakiś sposób, które ewentualnie mogłabyś polecić w kategorii prostych dwuspadów do 100m2?

Dziękuję

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-05-2020, 19:52
w zakresie Projektu Budowlanego obowiązuje Norma PN-ISO 9836: 1997 „ Właściwości użytkowe w budownictwie - Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych " gdzie są zdefiniowane wszystkie stosowane " powierzchnie " w tym : ' powierzchnia całkowita ", " powierzchnia użytkowa " ( podstawowa, pomocnicza ) .... warto raz przeczytać obowiązującą Normę.

janoszu
08-05-2020, 20:27
Powierzchnia całkowita uściślając.

Elfir
08-05-2020, 22:35
taki projekt:
https://www.abakon.com/abakon-2009-se-2

po takich zmianach:
https://images92.fotosik.pl/361/229d36e1da859215gen.jpg
kocioł na gaz w wyrzutnią boczną, drzwi do kotłowni suwane.

A najlepiej poszerzyć o 1 m (nadal wyjdzie poniżej 100m2)
https://images91.fotosik.pl/361/7e699d417285aa19gen.jpg

janoszu
18-05-2020, 10:16
A trzy sypialnie?

Mogę prosić o ocenę tego projektu?
https://www.dobredomy.pl/projekt/agis/

Elfir
18-05-2020, 13:05
stół jest na rysunku pomniejszony, sypialnia rodziców nieustawna, duzy hol, łazienka przy sypialniach dzieci (hałas, gdy korzysta się w nocy), jedna z sypialni dzieci słabiej doświetlona (zakładając wjazd od północy), brak miejsca na normalną szafę w wiatrołapie.

moniss
18-05-2020, 15:54
A trzy sypialnie?

Mogę prosić o ocenę tego projektu?
https://www.dobredomy.pl/projekt/agis/

Nie jest taki zły. Zależy czego potrzebujesz.
Po kilku zmianach i sypialnia rodziców będzie ustawna (wc przesunięte do holu wzdłuż ściany sypialni) i nocne korzystanie z łazienki nie takie dokuczliwe (szafy na ścianie z łazienką). A doświetlenie tak małych sypialni tyloma oknami to aż nadto.

Elfir
18-05-2020, 18:28
można kombinować w tym kierunku, przy założeniu rekuperacji i zmiany komina (lub wstawienie PC zamiast gazu)

https://images90.fotosik.pl/366/ada28c6063dba7f3gen.jpg

DaroWro
25-05-2020, 12:16
Hej wszystkim,

Chciałbym się poradzić co do projektu, mam dwóch faworytów ale po kilkumiesięcznyh poszukiwaniach mam straszny mętlik w głowie i może ktoś byłby mi wstanie rozjaśnić sytuację na plusy i minusy obu. Wjazd na działkę jest od strony południowej więc w obu przypadkach wybrałbym odbicie lustrzane, tak żeby trochę słońca wpadało na jadalnie od zachodu. Różnią się one też trochę powierzchnią, więc czy nakład finansowy będzie się dużo róznił ? Celuję w 500tys. do momentu wprowadzenia (bez prac wokół domu). Grzane będzie gazem z sieci, dodatkowo wentylacja mechaniczna. Zależy mi bardzo na funkcjonalności więc garderoba i pralnia to idealne rozwiązania, w przyszłości jest plan, żeby dobuować wiatę, działka ma szerokość 21metrów a na głębokość 48m ale budowlanej ok.18m ze względu na teren zielony.

W tym projekcie zamieniłbym kuchnie i pralnie z główną sypialnią, tak żeby była ona połączona z garderobą:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-7-mfd2238e130ec9

Jako alternatywa:
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-16-mf1b246b054022

Elfir
25-05-2020, 12:45
obydwa mają okno od słonecznej strony w kotłowni i jedyne światło w południe będzie wpadało przez kuchnie, niepotrzebnie nagrzewając ją..

Przecież sa projekty na wjazd od południa.

Może taki:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-ua17v2-WCB1109

po zmianie:
https://images90.fotosik.pl/371/f24d9630c2bc625egen.jpg

bieg schodów wydłużyć aby mieć ze spocznikiem zamiast zabiegowych.

Dom można spokojnie zwęzić o 0,8-1m, aby mieć więcej ogrodu od zachodu:

https://images90.fotosik.pl/371/76a72b9d2bbc0370gen.jpg

DaroWro
25-05-2020, 19:17
Dzięki wielkie za odpowiedz !

W tym projekcie salon wydaje się zbyt mały, a po zwężeniu pokój na górze. Nie rozumiem trochę zabiegu z kuchnią, w projekcie jest ona od północy, a przestawiłaś ją na nagrzewającą się stronę. Dlaczego schody ze spoczynkiem ?Hmmm aż o takich dużych zmianach w projektach gotowych nigdy nie myślałem, najwyrazniej brak mi doświaczenia ;), rzuciłaś mi trochę światła na to jak można sobie wszystko zaaranżować, będę szukał dalej ! :)

Elfir
25-05-2020, 19:37
Przestawiłam kuchnię aby siedząc w salonie dało się oglądać ogród za domem i słońce nie świeciło w ekran TV.
Kuchnia jest od południa, dlatego dałam tam małe okno, częściowo schowane pod daszkiem nad wejściem (starczy nieco wydłużyć okap).
Schody ze spocznikiem są wygodniejsze i bezpieczniejsze od zabiegowych, a w tym projekcie akurat jest sporo miejsca, by to zrobić. Pod schodami powstaje wówczas wygodna spiżarnia lub schowek.

zwężenie domu miało na celu pokazanie, że można zejść z metrażu domu (koszty budowy), oraz szerokości działki. Na poddaszu zmniejsza się sypialnia rodziców, ale nadal jest ona wystarczająco przestronna..

DaroWro
25-05-2020, 19:55
Rozumiem, ciąglę jednak mi zamało miejsca w salonie, a co sądzisz o tym projekcie ? Jak możnaby było mu nadać charakteru oraz umieścić spiżarkę obok kuchni ?
https://www.kbprojekt.pl/1917/werbenik

patyczak94
28-06-2020, 01:54
ktos zna ten projekt? moze sie wypowiedziec o kosztach i jak tu by bylo z ogrzewaniem na ekogroszek przy takiej pow. kotlowni. dzialka 22x65
https://www.extradom.pl/projekt-domu-hermiona-WRP1311

Mateo03
12-07-2020, 07:14
Witajcie,
Jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, oczywiście im więcej szukamy tym mniej wiemy. Prosiłbym zatem o poradę :)
Obok nas są piętrowe bliźniaki i nowoczesne „stodoły” wiec parterówka odpada bo „zginiemy” w innych domach. Nie chcemy domu ze skosami, jeśli już to naprawdę małe. Najbardziej spodobały nam się piętrowe ale rozmawialiśmy z kilkoma osobami i straszą nas ogromnymi kosztami. Prosiłbym o poradę czy koszt budowy poniższego domu będzie na prawdę dużo droższy niż dwuspadowego dachu z małymi Skosami. Może ktoś podzieli się fajnym projektem domu z dachem dwuspadowym, małymi skosami i nie typem „stodoły”?

https://www.extradom.pl/projekt-domu-helios-WAH1271

Działka budowlana 700m2 z MPZP. Z najważniejszych rzeczy to dach symetryczny o kacie 30-45st.
Powierzchnia domu ok. 120-140m2
Ogrzewanie gazowe
2 łazienki
Sypialnia z garderoba
Garaż 2 stanowiskowy, chcemy zmienić tak aby był doklejony do domu, ale bez ogrzewania
Ściany silka - musimy maksymalnie wytłumić dom bo działka jest obok lotniska.

Z góry dziękuje za porady i odpowiedzi :)

Elfir
12-07-2020, 12:52
W piętrowym domu dochodzi koszt budowy ścian (w domu typu stodoła z poddaszem masz tylko ściany szczytowe i ewentualnie jakieś niskie ścianki kolankowe) i ewentualnie drugi strop, jeśli poddasze nad pietrem ma być użytkowe.
Za to okna są tańsze. Tańsze chyba jest też tynkowanie ścian zamiast robienia okładziny K-G.
"Ogromne koszty" to jakiś dziwaczny mit.

natomiast ten dom z linku na pewno nie będzie tani. Ale to wynika ze sporego metrażu (250 m2 całkowitych), rodzaju i ilości okien i sporego, stromego dachu a nie faktu piętrowości.

macie narzucony kąt dachu w MPZP?

Mateo03
12-07-2020, 16:34
Po pierwsze dziękuje za wartościowa odpowiedź :)
Tak, niestety MPZP narzuca nam kąt dachu.
Chciałem zaznaczyć, ze nie jestem budowlańcem, nie znam się za bardzo na budowie - wiem, tyle ile przeczytam w sieci. Według mnie koszt piętrowego będzie wyższy o dodatkowy koszt ścian, tynku i stropu w porównaniu do 2- spadowego dachu. Chociaż w 2-spadowym Musimy ocieplać drewno od dachu, tutaj nie musimy, wiec czy to mniej więcej się nie wyrówna?
W projekcie chcieliśmy dać nieco inne okna - mniejsze, garaż odkleić od budynku i dać go z boku, aby też odpadł dodatkowy koszt podciągu i jego ogrzewania.

Elfir
12-07-2020, 21:21
jaki macie narzucony dach?

Elfir
12-07-2020, 21:22
mozna postawić też piętrową "stodołę":
https://nowoczesnastodola.pl/public/post_images_compressed/0/nowoczesna-stodola-wiejski-dom-w-stylu-stodoly-mawsonkerr-architects-02.jpg

Mateo03
13-07-2020, 12:30
Mamy narzucony symetryczny o kącie 30-45 stopni.
Mi podobają się stodoły, ale żonie niestety nie

Elfir
13-07-2020, 12:58
to stromy dach, niestety - duża strata przestrzeni od dachem.
Najlepiej byłoby aby skos zaczynał się od nadproża okna na piętrze, co obniżyłoby wysokość budynku. Ale takie coś tylko przy projektowaniu indywidualnym :(

Mateo03
13-07-2020, 20:02
Wybieramy się do projektanta, ciężko coś znaleźć z gotowych projektów. Mam nadzieje, ze cena projektu nas nie odstraszy.
Takie jeszcze pytanka:
- czy tańszy w realizacji będzie dach 2 czy 4 spadowy o podobnej powierzchni?
- czy dodatkowe koszty bloczków i stropu w domu piętrowym nie wyrównają się z kosztami ocieplenia belek w domu ze skosami i ściana kolankowa?

Elfir
14-07-2020, 12:56
dach 2 - spadowy:
- wymaga ścianki szczytowej
- 2 rynny
- 1 ciąg kosztownych dachówek kalenicowych
- mniejsze straty materiału (ma znaczenie np. przy blasze)

dach 4-spadowy
- 4 rynny
- 2 ciągi dachówek kalenicowych
- większe straty materiału przy kryciu

Na drugie pytanie odpowiedź brzmi - raczej nie. Zyski będą za to na oknach, na tynkach (o ile nie chcesz gładzi)

RanczoWichura
19-07-2020, 22:09
Witam,
potrzebujemy pomocy przy projekcie rozbudowy domu istniejącego - mniej więcej wiemy czego chcemy, ale mamy dwie, trzy opcje i nie wiemy, która z opcji będzie właściwą uwzględniając względy praktyczne i ekonomiczne.
Dodatkowym wyzwaniem jest ukształtowanie terenu, gdyż dom jest w skarpie - i tutaj prośba o poradę - czy jest na forum osoba, która ogarnia tego typu tematy lub czy możecie pokierować nas w dobrą stronę ?
Za wszystkie pomocne odpowiedzi jesteśmy wdzięczni.

Bromkalukasz
26-07-2020, 09:58
Witam wszystkich.
Przymierzam sie do wyboru projektu, czy mogli bgscie polecić mi coś sprawdzonego??
Oto moje wymagania :
#6 pokoi ( bardzo ważne żeby jeden z pokoi na parterze przylegal bezposrednio do holu. Chcial bym zrobic z niego gabinet do ktorego bezpośrednie wejście było by z holu)
# Powierzchnia między 150 a 180
# Parterowy z poddaszem użytkowym
# garaż w bryle najlepie gdyby mozna bylo przejsc do niego bezposrednio z domu
# Powierzchnia dzialki 1000-1200m
# Koszt budowy do stanu dewelolerskiego ok 400 tys.

Za pomoc serdeczni dziekuje

Elfir
26-07-2020, 11:09
Obawiam się, że 400 tyś na 150-180 m2 nie starczy a przy takiej powierzchni pokoiki będą maleńkie.

Tutaj masz taki projekt, ale koszty stanu deweloperskiego chyba sprzed kilku lat:
https://www.tooba.pl/projekt-domu-Camisano-III-TVK-165

Bromkalukasz
26-07-2020, 12:37
Myslisz ze jest możliwość zebym zamkną sie w całości tzn. Pod klucz w kwocie 600 tyś??

Elfir
26-07-2020, 13:54
w tej chwili stan deweloperski to ok 3-3,5 tyś/m2 pow. domu całkowitej wg. stawek GUS.

Cena spada im bardziej dom będzie prosty, okna tanie (czyli nie suwanki, nie połaciowe) i co się da zrobić samemu, bo głównym kosztem jest robocizna ekip.

Pod klucz to nic nie liczę, bo jeden połozy panele za 30 zł/m2 a inny parkiet za 200 zł/m2.

Kaizen
26-07-2020, 14:59
w tej chwili stan deweloperski to ok 3-3,5 tyś/m2 pow. domu całkowitej wg. stawek GUS.

Skąd taka informacja?

Komunikat

Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
z dnia 21 maja 2020 r.

w sprawie ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego
za I kwartał 2020 r.


Na podstawie art. 3b ust. 4 ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2162) ogłasza się, że cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2020 r. wyniosła 4567 zł.

Bromkalukasz
26-07-2020, 18:13
Nie przerażaj mnie ta ceną powyzwj 4000m

Elfir
26-07-2020, 21:54
Na podstawie art. 3b ust. 4 ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2162) ogłasza się, że cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2020 r. wyniosła 4567 zł.[/I]

Czyli już moje informacje są nieaktualne.

Albo to jest z ceną działki.
Więc dla samych domów budowanych indywidualnie jednak cena będzie niższa.

casual
27-07-2020, 08:54
Przecież to są dane dla wielorodzinnego, poza tym to statystyka dla celów MdM itp.

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

oresund
09-08-2020, 13:50
Jesli temat aktualny zobacz na cos wspolczesnego: np https://www.domarchitektow.pl/
jak doma ma byc niedrogi to tylko prefabrykowany drewniany/szkieletowy.

polecam domy ze slomy, ale cenowo mercedes tani nie jest :)

gnago
09-08-2020, 14:39
Można zbić z ceny zrezygnować z dużych wydatków czyli producentów bazujących w Polsce. Nie myląc ich z polskim kapitałem. Zakup materiałów poza granicami Polski redukuje koszty ich zakupu nawet o połowę . Druga to technologia budowy, Czy koniecznie musi być tradycyjna ? Bez kosztów robocizny to nawet o 50% z ceny można wyjść. Przypominam że koszt certyfikacji powiedzmy cegłówki przekracza cenę małej cegielni. A to mały przemysł materiałów budowlanych sprowadza do szarej strefy i niskich cen ich produktów.
Który z czytających to z dumą gładził ściany/podłogi swego budynku wspominając ich kosztowną zawartość , faktycznie niewidoczną od chwili wykończenia.
Naprawdę potrzebne są płyty wielkoformatowe na podłogę i ściany? Nie starczy olejna na lamperie i wykładzina czy linoleum na podłodze? Przy różnicach cen na to samo wyjdzie jeśli farbę i wykładzinę będziemy wymieniali co parę lat. Czy faktycznie koszt produkcji porządnych drzwi zewnętrznych to te 10 000 najmniej?

Kaizen
09-08-2020, 14:56
Zakup materiałów poza granicami Polski redukuje koszty ich zakupu nawet o połowę .

Jakoś pojawiają się na FM osoby, które ściągają materiały z Polski, bo pomimo siekierzastych kosztów transportu wychodzi taniej. Co konkretnie i skąd warto sprowadzać (poza PV czy PC z Alibaby i drobiazgów z Aliexpress)?


Czy koniecznie musi być tradycyjna ?

Nie. Ale to najtaniej wychodzi. I m3system, i Izodom2000, i szkieletowce - wszystko wyceniali mi drożej, niż technologię tradycyjną.


Który z czytających to z dumą gładził ściany/podłogi swego budynku wspominając ich kosztowną zawartość , faktycznie niewidoczną od chwili wykończenia.

Ja całuję swoje tynki CW po każdym uderzeniu trzonka drewnianego czy bardziej drastycznych uderzeń nie widząc po tym śladu wspominając, jak to się odbijało na tynku gipsowym i płytach GK.

gnago
23-08-2020, 10:30
Ja całuję swoje tynki CW po każdym uderzeniu trzonka drewnianego czy bardziej drastycznych uderzeń nie widząc po tym śladu wspominając, jak to się odbijało na tynku gipsowym i płytach GK.

Super tylko z tynków CW ściany masz zrobione? Gratuluję nowatorstwa

Elfir
23-08-2020, 23:00
Super tylko z tynków CW ściany masz zrobione? Gratuluję nowatorstwa

W sumie u mnie poza garderobą wszędzie tynki CW bez gładzi. I oczywiście w garderobie już obite.

Mr.Dex
28-08-2020, 19:42
Cześć.
Poszukuję projektu domu tak by wyrobić się z wykończeniem domu pod klucz do 400.000zł.
Mam działkę, domek będzie postawiony najprawdopodobniej jako letniskowy całoroczny (nieopodal jest elektrownia wiatrowa).
Moje wymagania jedyne to, aby był salon + 3 sypialnie. Może być parterowy, bądź z użytkowym poddaszem. Dobrze jakby miał też garaż jednostanowiskowy, czyli domek w granicach 100m2.
Jakie są w ogóle koszta takiego domu, jestem z Mazowsza. Jakie projekty polecicie zobaczyć?

gnago
30-08-2020, 09:46
W sumie u mnie poza garderobą wszędzie tynki CW bez gładzi. I oczywiście w garderobie już obite.
Miałem na myśli oszczędności na materiale ścian , nie ich wykończeniu.
Po zamieszkaniu i wykończeniu ścian- materiału konstrukcyjnego nie widzimy. Zatem zasadne jest minimalizowanie jego kosztów do wymaganego minimum parametrów konstrukcyjnych.

Elfir
30-08-2020, 15:44
Miałem na myśli oszczędności na materiale ścian , nie ich wykończeniu.
Po zamieszkaniu i wykończeniu ścian- materiału konstrukcyjnego nie widzimy. Zatem zasadne jest minimalizowanie jego kosztów do wymaganego minimum parametrów konstrukcyjnych.

A to jak najbardziej. Zawsze powtarzam - konstrukcja najtańsza, ocieplenie najgrubsze.

Elfir
30-08-2020, 15:46
Cześć.
Poszukuję projektu domu tak by wyrobić się z wykończeniem domu pod klucz do 400.000zł.
Mam działkę, domek będzie postawiony najprawdopodobniej jako letniskowy całoroczny (nieopodal jest elektrownia wiatrowa).
Moje wymagania jedyne to, aby był salon + 3 sypialnie. Może być parterowy, bądź z użytkowym poddaszem. Dobrze jakby miał też garaż jednostanowiskowy, czyli domek w granicach 100m2.
Jakie są w ogóle koszta takiego domu, jestem z Mazowsza. Jakie projekty polecicie zobaczyć?

Szukaj o pow. całkowitej do 100 m2 (budowa ok 300 tyś) i prostej konstrukcji. Raczej parterowy (bo klatka schodowa zabierze m2). Bez garażu, bo zabierze ok. 20 m2 powierzchni domu.

W wyszukiwarkach projektów podawane powierzchnie są użytkowymi, co będzie mylące przy szukaniu projektu. Celuj więc w wielkości ok. 80 m2 uzytkowej

Łukassz
09-09-2020, 11:02
Witam,
nie wiem czy w odpowiednim wątku piszę, jeśli nie to proszę o przeniesienie. Jesteśmy właścicielami działki budowlanej, na której planujemy postawić dom. Działka choć duża ma ograniczenia. Jest dość wąska/płytka, za to długa/szeroka. Wjazd jest od strony szerokiej północnej. Jak to wygląda widać na załączniku.
447945
Aktualnie zastanawiamy się nad projektem, na tapecie są projekty z grupy Amarylis np.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-amarylis-5-BSA2105 w odbiciu lustrzanym. W tym domu jednak brakuje jakiejś mini kotłowni na PC, zasobnik wody, rekuperator, gdyż pomieszczenie kotłowni chcemy zamienić na pokój, co dla nas ważne. Kolejny projekt o którym myślimy to https://www.uarchitekta.pl/projekt/uA101,6502 z tym, że że wjazd do garażu byłby zamieniony od czoła (tam gdzie są teraz okna), oraz podobny, a trochę mniejszy https://www.uarchitekta.pl/projekt/uA34,6406 Wszystkie te projekty miałyby postawione jak najbliżej drogi (jest to droga wewnętrzna, dojazd do 2 posesji) tj. północy.
I teraz pytanie do Was o opinie. Wiem, że rozwiązanie wjazdu do garażu nie jest standardowe, ale zależy nam na tym aby przed garażem zmieścił się samochód oraz żeby mieć jak najwięcej miejsca za domem (czy też z boku) od strony południowej. I kolejne pytanie: taras we wszystkich tych domach wychodzi od południa albo od zachodu albo tu i tu. Da się z niego korzystać latem? Podobnie jest z oknami, wiadomo plus w zimie i jesieni do doświetlenia, ale może być problem w lecie.
Z góry dzięki za opinie
Pozdrawiam

Elfir
09-09-2020, 13:41
jak będziesz miał nadmiar słońca na tarasie to sobie zacienisz albo zbudujesz dalej placyk z pergolą.

moniss
10-09-2020, 12:06
W tym projekcie: https://www.uarchitekta.pl/projekt/uA101,6502, poza zmianą umiejscowienia bramy garażowej, warto jeszcze powiększyć salon i zlikwidować mini zadaszenie nad tarasem. Tak małe wcięcie niczemu nie służy, poza tym, że pomniejsza salon, a zadaszenie nie dość że jest brzydkie, to jeszcze są to dodatkowe koszty. Aby zacienić salon, lepiej zrobić coś nie związanego konstrukcyjnie z domem (aby nie zwiększać mostków cieplnych) a przy okazji zacienić/zadaszyć też cały taras.
W mniejszej wersji tego projektu, na poddaszu jest mniej sypialni niż w pozostałych projektach.

We wszystkich tych trzech projektach są dość niewygodne zabiegowe schody, przy czym bezproblemowo da się je poprawić w projekcie Amarylis 5.
W Amarylisie pomieszczenie techniczne można zrobić w miejscu mniejszej łazienki na poddaszu, która zostałaby przeniesiona w miejsce garderoby. Na szafy trzeba by wygospodarować wówczas miejsce w sypialni (np. na ścianie z szafką TV, po zmniejszeniu drzwi tarasowych).

Łukassz
12-09-2020, 08:37
Dziękuję bardzo za uwagi. O większości też myśleliśmy. Ktoś jeszcze może wypowie się o ewentualnych wadach tych projektów. Z góry dziękuję

nicol21
03-10-2020, 18:45
Proszę o opinie i porady na temat poniższego planu funkcjonalnego domu. To będzie projekt indywidualny, ale chwilowy pomysł architekta średnio mi odpowiada, nie mamy jeszcze projektu, ale się trochę go boję. Jest też opcja, że po prostu powiemy żeby odwzorował nasz „projekt”, jeśli on ma sens i jest praktyczny. Działka nie jest regularna co też poniekąd wymusza kształ domu. Max teren zabudowany to 200m2, stąd dom o ok 180m2 pow użytkowej, garaż i ogrzewnie domu na -1 [działka z małym spadkiem w kierunku północnym], schody do garażu i na poddasze – nieużytkowe/ sala rekreacyjna, może kiedyś biuro. Mieszkancy: 2+2, dzieci małe. Nie mam problemu żeby nasza sypialnia była obok sypialni dzieci. Preferujemy wspólną rodzinną łazienkę, druga w części dziennej, gościnna. Idealnie 5 pokoi. Nasza sypialnia to ta na koncu domu, 18.27m2. Pomieszczenie gospodarcze przy kuchni i jeszcze jedno osobne, od północy, osobno pralnia. Duża część dzienna, dobrze doświetlona. Sporo powierzchni jest tracone na komunikację, ale czy można innaczej przy takim układzie? W części dziennej to HS, reszta to zwykłe okna. W pokoju, na przedłużeniu korytarza będzie fix wysokości drzwi jako sposób na doświetlenie korytarza. Dach dwuspadowy.


https://i.ibb.co/PgrQqhK/Projekt-indywidualny-v1.png (https://ibb.co/9WptQT6)

moniss
05-10-2020, 17:25
nicol21,
Na początek, to co mi się nie podoba w Twoim projekcie:
1. wejście do łazienki na wprost pokoju dziennego
2. klatka schodowa daleko od wejścia (parkujesz w piwnicy i gonisz przez pół domu aby zrzucić buty i kurtkę w wiatrołapie)

Moje zmiany:
- nieco zmniejszyłam metraż domu
- zmieniłam ustawienie pomieszczeń
- zmniejszyłam wielki pokój dzienny (z mieszkania M-3 na M-2)
- nieco powiększyłam najmniejszą sypialnię
Skoro nie było zaplanowanego wyjścia z kuchni na taras, to przeniosłam kuchnię w miejsce dawnego wejścia, a spiżarkę/pomieszczenie gospodarcze wprowadziłam do pokoju gościnnego (gdzie panoszy się głównie strefa przedwejściowa ogrodu).
Pokój gościnny wylądował w miejscu kuchni - może być z wyjściem na taras.


448840

nicol21
29-10-2020, 13:17
nicol21,
Na początek, to co mi się nie podoba w Twoim projekcie:
1. wejście do łazienki na wprost pokoju dziennego
2. klatka schodowa daleko od wejścia (parkujesz w piwnicy i gonisz przez pół domu aby zrzucić buty i kurtkę w wiatrołapie)

Moje zmiany:
- nieco zmniejszyłam metraż domu
- zmieniłam ustawienie pomieszczeń
- zmniejszyłam wielki pokój dzienny (z mieszkania M-3 na M-2)
- nieco powiększyłam najmniejszą sypialnię
Skoro nie było zaplanowanego wyjścia z kuchni na taras, to przeniosłam kuchnię w miejsce dawnego wejścia, a spiżarkę/pomieszczenie gospodarcze wprowadziłam do pokoju gościnnego (gdzie panoszy się głównie strefa przedwejściowa ogrodu).
Pokój gościnny wylądował w miejscu kuchni - może być z wyjściem na taras.


448840


Dzieki wielkie. W sumie fajnie wyglądają zmiany przez Ciebie wprowadzne, ale oczywiście są "ale" praktyczne i "ale" z mojego widzimisię.
1. wejście do łazienki na wprost pokoju dziennego - zgadzam się i zastanawiałam się czy nie lepiej np zamienić miejscami ze spiżarką.
2. klatka schodowa daleko od wejścia (parkujesz w piwnicy i gonisz przez pół domu aby zrzucić buty i kurtkę w wiatrołapie). Tu się również zgadzam, ale takie umieszczenie klatki to kwestia że ona jest "na koncu" garażu. Umieszczenie w Twoim rysunku mi się podoba, tylko że jak kurcze zrobić wjazd do garażu. Ten pokój narożny o pow 14.78 jest nad wjazdem do garażu także niestety umieszczenie wejścia od tej strony odpada :(.

Kuchnia jest celowo od wschodu. Mam obecnie od wschodu i mi się to podoba. W Twoim planie ma super wielką spiżarkę, ale niestety wychodzi od zachodu.

Metraż domu trochę się zmniejszy. będzie 4 pokoje, ta mała klitka od północy została usunięta.
W Twoim planie też jest układ w L części dziennej co mi sie podoba i do czego dąże.

Dzięki. zapiszę, popatrzę, podumam... czekamy na architekta bo robił test na wirusa, żeby podpisać w koncu ten kontrakt i żeby on zaczął działać.

Adam481
01-11-2020, 10:39
Bardzo proszę o opinie oraz konstruktywną krytykę dotyczącą układu pomieszczeń. Działka ma około 1100m na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 20.85 x 50.00. Wjazd na działkę od węższej strony zlokalizowanej na północ. Przejrzeliśmy z żoną setki projektów jednak nie znaleźliśmy nic, co spełnia nasze wymagania. Kilka słów na ich temat:


Dom usytuowany przodem / bokiem do kalenicy z dwuspadowym dachem około 30-35 stopni.
Możliwość dostawienia garażu w późniejszym terminie
Możliwie ekonomiczny i energooszczędny (zwarta prosta bryła, spore przeszklenia od południa, niewiele okien od północy, fiksy gdzie się da, ograniczenie do minimum komunikacji, niewielkie odległości pomiędzy instalacjami sanitarnymi)
Otwarty salon z wysokim sufitem i dużymi przeszkleniami - skierowany na południe lub południowy zachód
Miejsce na duże akwarium
Kuchnia z dużą wyspą i spiżarnią
Dwie łazienki - jedna ogólnodostępna z prysznicem (ulokowana tak, aby nie robić dodatkowego wc), druga prywatna z wanną
Dwa pokoje dziecięce
Spora garderoba - żona ma duże potrzeby hehe
Niewielkie miejsce na biurko i półkę z książkami
Nasza sypialnia - raczej chłodna i ciemna.


449772

Elfir
01-11-2020, 14:57
w gabinecie może byc duszno.
niewygodne ustawienie wanny w łazience
Ścianę łazienki przesuń zmniejszając nieco hol - będzie wygodniej w łazience.
łazienka w sypialni ma byc otwarta? Jak to będzie gdy komuś w nocy zachce się zrobić dwójeczkę? lepiej strefę toaletową zamknąć drzwiami (np. suwane, chowane w ścianie).
W sypialni wejście do garderoby przenieść, by nie wchodzić nad głową śpiącej drugiej osoby
nieco poszerzyć kotłownie - wówczas sprzęty zmieścisz na długiej ścianie też, nie tylko na krótkiej


https://images90.fotosik.pl/438/d9001bbd55b2dc5bgen.jpg

ja bym na dodatek przesunęła akwarium bardziej na środek (odsunęła od ściany) - wówczas akwarium przesłoni widok na kuchnię i blaty robocze.

Adam481
02-11-2020, 22:43
Wielkie dzięki za opinię. Wprowadziłem większość zmian które zasugerowałaś i rzeczywiście układ prezentuje się to dużo lepiej.
Podsumowując modyfikację:

Ściana pomiędzy kuchnią, a kotłownią przesunięta o 20cm (poszerzona kotłownia i spiżarnia).
Wyprostowałem ścianę korytarza i przeniosłem drzwi od garderoby.
Zmodyfikowałem ustawienie wyposażenia łazienek.
Powiększyłem nieznacznie biuro - to w zasadzie ma być wnęka na biurko.
Ściany przy holu wolałbym nie ruszać, być może będzie to ściana nośna. Niech zostanie prosta.
Akwarium - pewne marzenia w małżeństwie wymagają kompromisów hehe. Poza tym musi być szerokie dla uzyskania efektu głębi. Kuchnia też niech pozostanie otwarta.
W łazience w sypialni zamontujemy pewnie jakieś przeszklone drzwi. Celem jest uzyskanie takiej otwartej łazienki - ale fakt trzeba to zrobić tak, aby dało się z niej korzystać.

Zastanawia mnie jeszcze temat komunikacji. Pospacerowałem dziś trochę z miarką po domu teściowej i 130cm szerokości to strasznie dużo, nawet 120cm wydaje się dość szerokim przejściem. Z drugiej strony meble do pokoi trzeba jakoś wnieść.

Aktualny układ:
449837

Elfir
03-11-2020, 00:15
przydałoby się 40 cm poszerzyć salon (w sumie cały dom do 12 m) i to akwarium dac bardziej przy kanapie (tam, gdzie teraz jest fotel) - przynajmniej dałoby więcej prywatności - bo tak to salon widać od drzwi - każdy kurier i dostawca będzie miał wgląd w prywatne życie.

kuchnia - przejście szafki-wyspa to min. 100 cm ale wygodnie 120 cm.

Adam481
07-11-2020, 18:35
Dzięki wielkie Elfir. Myślę, że będzie to wersja finalna, którą zaprezentuje architektowi. Dom będę budował sam, więc pewnie niedługo mój dziennik pojawi się w samorobach.

Podsumuje jeszcze wprowadzone modyfikacje:

Wydłużenie domu o 40cm.
Zmiana układu pralnio-łazienki. W sumie można zrobić albo tak jak jest, albo prysznic i wc po prawej stronie, a pralnie w dolnej części.
Bardzo zależy mi na tej otwartej kuchni. Gdybym kierował się prywatnością to nie decydował bym się na tego typu rozwiązanie.
Akwarium - niestety, ale jedna strona ze względów technicznych, musi być zlokalizowana przy ścianie. Nie da się tego obejść z zachowaniem wymaganej estetyki.
Zmieniłem grubość ścian nośnych (obrys budynku) - razem 50cm (po przeliczeniu materiałów taka szerokość będzie wymagana).
Zmieniłem grubość ściany dzielącej dom na pół - zapewne będzie to ściana nośna (do obgadania z architektem) - jeżeli uda się tego uniknąć to rozdysponuje przestrzeń pomiędzy część nocną i salon lub po prostu zwężę dom.
To przejście wiatrołap hol muszę jeszcze przemyśleć.


450008

Elfir
10-11-2020, 19:51
Dzięki wielkie Elfir. Myślę, że będzie to wersja finalna, którą zaprezentuje architektowi. ]

Podobny:

https://i.pinimg.com/564x/1e/ec/5a/1eec5af43bc02097230a2caeffa80aa4.jpg

michu06
17-11-2020, 19:33
Witajcie,

Przymierzamy się do budowy domu, nasz wybór padł na dom przy sielskiej 7. Przeglądam jednak jeszcze projekty i znalazłem projekt domu przy modrzewowej 16 który również spełnia nasze oczekiwania. Który projekt będzie tańszy w budowie? Z góry dziękuję za pomoc.




https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-modrzewiowej-16.html

https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-sielskiej-7.html

Elfir
17-11-2020, 23:35
pewnie przy sielskiej droższy, ale przy modrzewiowej ma koszmarną kuchnię