PDA

Zobacz pełną wersję : 10% odchylenie od wymiarow domu



ostry
04-07-2005, 11:56
Podobno dozwolone jest 10% ochylenie od wymiarow domu podanych w projekcie. W ten sposob moj sasiad powiekszyl sobie dom nie nanoszac zmian w projekcie i tym samym "przytulil" sie do mojej dzialki. Slyszeliscie o czyms takim?

Wowka
04-07-2005, 11:58
10% ????????????????

Takie samowolne zwiększenie rozpiętości stropów czy też więźby dachowej grozi katastrofą budowlaną.

remx
04-07-2005, 12:10
Katastrofą budowlaną to by groziło jakby za rozszerzeniem powierzchni domu nie poszło rozszerzenie stropu i dachu. To jak to jest Ostry?
Rozszerzyłeś powierzchnię domu. Mam nadzieję że nie zapomniałeś odpowiednio poszerzyć strop :o

ostry
04-07-2005, 12:13
A po co strop powiekszac? hihi taka antresola sie fajna zrobi :)

Ja swojego domu to powiekszac nie zamierzam ( i tak juz za duzy jest). Ale chetnie bym o te 10% przesunal w strone sasiada :)

kortezjan
04-07-2005, 12:16
cześć. nie znam takich zasad (4m od granicy i 3 m bez okien to znam) cześć

Wowka
04-07-2005, 12:18
Katastrofą budowlaną to by groziło jakby za rozszerzeniem powierzchni domu nie poszło rozszerzenie stropu i dachu. To jak to jest Ostry?
Rozszerzyłeś powierzchnię domu. Mam nadzieję że nie zapomniałeś odpowiednio poszerzyć strop :o

Każda zmiana tego rodzaju konstrukcyjna wymaga dokonania nowych wyliczeń obciążeń, naprężeń itd. Nie można w nieskończoność poszerzać szerokości stropu bez dodania w pewnym momencie podciągów i zmian w zbrojeniu stropów itd. Te wyliczenia zawiera projekt budynku. Jeśli się samowolnie zmieni wymiary budynku to wyliczenia z projektu w tym samym momencie nadają się do zawieszenia na gwoździu w .........

Generalnie rzecz ujmując - takie działanie staje się w tym momencie samowolą budowlaną (do tego niebezpieczną samowolą) i taki budynek nie powinien być odebrany przez PINB.

Vax
04-07-2005, 12:18
Cos ostatnio czytalem, ze te 4 m i 3m to odleglosc od granicy do cegly, natomist nie wlicza sie w to elewacji i moze stad te 10% tolerancji.

ostry
04-07-2005, 12:21
No tak ale 10% z 4 metrow daje 40cm - o takiej elewacji to jescze nie slyszalem... Sasiad twierdzi ze architekt w Urzedzie Gminy mu tak powiedzial...

daro m
04-07-2005, 13:47
Z tego co pamiętam to w moim projekcie konstruktor zezwalał na zmianę wymiarów domu do 5% z zachowaniem konta nachylenia dachu, przy czym tu również była niewielka tolerancja.

Wowka
04-07-2005, 13:54
Z tego co pamiętam to w moim projekcie konstruktor zezwalał na zmianę wymiarów domu do 5% z zachowaniem konta nachylenia dachu, przy czym tu również była niewielka tolerancja.

Te 5% nie odnosiło się do wymiarów zewnetrznych budynku lecz do ewentualnych zmian wewnątrz budynku (przesunięcie ścian działowych, zmiana przeznaczenia pomieszczeń, inne usytuowanie drzwi wewnętrznych itd) czy też zamiana ocieplenia ze styropianu na wełnę itd.
Przyznaję szczerze, że nie wiem jak obliczyć w procentach ile wynosi np. zmiana przeznaczenia pomieszczenia gospodarczego na łazienkę?

happyluke
04-07-2005, 14:21
Podobno dozwolone jest 10% ochylenie od wymiarow domu podanych w projekcie. W ten sposob moj sasiad powiekszyl sobie dom nie nanoszac zmian w projekcie i tym samym "przytulil" sie do mojej dzialki. Slyszeliscie o czyms takim?
Tobie zapewne chodzi o możliwości zmiany adaptacyjnej projektu typowego, zmiany, która nie wymaga zgody autora projektu. Takie zasady ma wiele firm (czyt. biur architektonicznych). Chociaż częściej jest to 5% w stosunku do zmiany wymiarów rzutu poziomego. Możliwość ta występuje z zastrzeżeniem, że te są możliwe z zachowaniem wymiarów rozpiętości konstrukcyjnych(Np. przesunięcie ścian osłonowych).
Zmiany wysokości pomieszczeń w świetle w granicach między 2,50 m i 3,00 m (pod warunkiem, że inne elementy budynku np. schody będą zgodne z normami budowlanymi)
Zwiększenie nachylenia połaci dachowych do ok. 10% (ok. 5 stopni)
zmiany materiałów ściennych, posadzkowych, izolacyjnych, wykończenia wewnętrznego i zewnętrznego, pod warunkiem utrzymania wymaganych parametrów tj. wytrzymałości i ciepłochłonności
Ścianki działowe wewnątrz budynku można realizować (lub nie) dostosowując projekt do indywidualnych potrzeb inwestora.
Wszystkie te zmiany dotyczą ZMIAN NA ETAPIE ADAPTACJI PROJEKTU a nie wykonawstwa !!!.

Oczywiście możliwa jest zmiana o wartośći większe ale to już wymaga zgody projektanta (autora projektu typowego), co często nie stanowi większego problemu. Każdej firmie zależy przecież na sprzedaży jak największej ilośći projektów, a i tak wiadomym jest, że zmian i tak musi dokonać osoba z uprawnieniami.
To, co opisałeś w poście to już zakrawa na samowolę budowlaną. Wystarczy życzliwy telefon do urzędu i ktoś się powinien tą sprawą zainteresować. No chyba, że żyjesz na dobrej stopie z sąsiadem i zupełnie Ci to nie przeszkadza, że sąsiad będzie Ci zaglądał w okna.
:wink:

ostry
04-07-2005, 14:28
Z sasiadami zamierzam zyc jak w najlepszej komitywie. A ten sasiad akurat dodatkowo sprawia wrazenie sympatycznego. A zagladac bedzie mi nie w okna tylko w sciane garazu, wiec jesli jemu to nie bedzie przeszkadzac to i mi nie. Ale powiem Wam ze troche dziwi mnie takie "ryzykanctwo" nie poparte zadna konkretna wiedza... Zycze mu powodzenia... :)

bladyy78
04-07-2005, 23:10
Ostry a powiedz mi skad ty wiesz ze sasiad powiekszyl dom o 10%. Powiedzial CI tak czy moze sam dom pomierzyles. A nawet jak ma wiekszy o 10% to moze nie w kierunku twoim tylko drugiego sasiada. Kurcze te 40 cm to chyba nie problem co innego jakbu sie zblizyl o 1 metr.

ostry
06-07-2005, 08:30
bladyy78,
Wiem tyle co mi powiedzial. A ze jest blizej granicy niz 4m to widac. Tak jak mowilem mi to nie przeszkadza, ale ciekawy jestem czy cos takiego jest dozwolone. Na forum ludzie stresuja sie kazdymi 5cm od granicy a tutaj moj sasiad bez stresu mowi ze 10% roznicy jest dozwolone :)...

kierownik
06-07-2005, 08:39
dozwolone jest powiekszanie gabarytów budynku
niedozwolone jest zbliżanie sie do granicy

mdzalewscy
06-07-2005, 08:54
według mnie to bzdura te 10%, przecież przy dużych budynkach te 10% to może być nawet pare metrów.

Można, ale o 10cm, gdyż nawet pomiar geodezyjny ma jakąś tolerancję, np. do 10cm

happyluke
06-07-2005, 09:45
dozwolone jest powiekszanie gabarytów budynku
niedozwolone jest zbliżanie sie do granicy
Dozwolone? A gdzie jest taki zapis w prawie budowlanym, że można sobie zmieniać gabaryty budynku bez zmiany pozwolenia na budowę? Chyba, że chodzi o takie zmiany, o których pisałem kilka postów wyżej...

Xena z Xsary
06-07-2005, 13:02
nie 10% tylko 10cm...

Artur69
06-07-2005, 13:29
nie 10% tylko 10cm...
Potwierdzam - tolerancja wynosi 10 cm w stosunku do projektu.
Tydzień temu architekt robił mi pomiary budynku do naniesienia drobnych zmian w projekcie (przesunięta ścianka działowa, mniejsze okno, przesunięte drzwi) i wszystkie wymiary mieściły się między 2 a 9 cm. A więc w normie. :lol:

happyluke
06-07-2005, 15:57
nie 10% tylko 10cm...
Potwierdzam - tolerancja wynosi 10 cm w stosunku do projektu.
Tydzień temu architekt robił mi pomiary budynku do naniesienia drobnych zmian w projekcie (przesunięta ścianka działowa, mniejsze okno, przesunięte drzwi) i wszystkie wymiary mieściły się między 2 a 9 cm. A więc w normie. :lol:
Skąd takie piękne pomysły, że to zgodnie z normą? Nie znam przepisu, który mówiłby o możliwościach zmian o 10cm, ale chętnie bym go poznał, jeśli takowy istnieje. Przy nanoszeniu zmian, to może i owszem te 10cm nie gra roli, bo rysunki w skali 1:100, czyli o 1mm na papierze nikt nie będzie walczył. Ale w przypadku np. jakiejś większej inwestycji i upierdliwego inspektora nadzoru, te 10cm może mieć znaczenie. Poza tym, przypuśćmy, że pomieszczenie ma 10mx10m (hala, albo jakiś sklepik) i sobie poszerzymy 10cm tu i 10 na drugiej ścianie. Wychodzi z tego jakieś 2m kw. powierzchni więcej. Niby nie wiele, ale jednak. Biorać cały budynek pod uwagę zrobi się tego jeszcze więcej.

Artur69
06-07-2005, 16:32
nie 10% tylko 10cm...
Potwierdzam - tolerancja wynosi 10 cm w stosunku do projektu.
Tydzień temu architekt robił mi pomiary budynku do naniesienia drobnych zmian w projekcie (przesunięta ścianka działowa, mniejsze okno, przesunięte drzwi) i wszystkie wymiary mieściły się między 2 a 9 cm. A więc w normie. :lol:
Skąd takie piękne pomysły, że to zgodnie z normą? Nie znam przepisu, który mówiłby o możliwościach zmian o 10cm, ale chętnie bym go poznał, jeśli takowy istnieje. Przy nanoszeniu zmian, to może i owszem te 10cm nie gra roli, bo rysunki w skali 1:100, czyli o 1mm na papierze nikt nie będzie walczył. Ale w przypadku np. jakiejś większej inwestycji i upierdliwego inspektora nadzoru, te 10cm może mieć znaczenie. Poza tym, przypuśćmy, że pomieszczenie ma 10mx10m (hala, albo jakiś sklepik) i sobie poszerzymy 10cm tu i 10 na drugiej ścianie. Wychodzi z tego jakieś 2m kw. powierzchni więcej. Niby nie wiele, ale jednak. Biorać cały budynek pod uwagę zrobi się tego jeszcze więcej.

Chodziło mi o to, że do 10 cm różnicy w wymiarach, PINB nie czepia się przy odbiorze i nie trzeba robić projektu zamiennego.

happyluke
06-07-2005, 16:52
Chodziło mi o to, że do 10 cm różnicy w wymiarach, PINB nie czepia się przy odbiorze i nie trzeba robić projektu zamiennego.

Kilka cm na prywatnej działce nie stanowi problemu. I wiadomo, że nikt nie przesadza z tą dokładnością. Ale jak mi wiadomo, nie jest to objęte jakimś konkretnym przepisem. Owszem można by sie pokusić o przytoczenie odchyłek związanych z dokładnością wykonywania murów, tynków itp. Wszystko potem do kupy zebrać i coś tam z tego wyjdzie. Tylko chodzi o to, żeby nie robić tego z premedytacją i nie powiększać sobie od tak wymiarów rzutu, bo to się może różnie potem skończyć zwłaszcza, przy różnego rodzaju stropach prefabrykowanych, gdzie wymiary występują w pewnych gradacjach.
Poza tym słyszałem właśnie o upierdliwych inspektorach (nie z urzędu), którzy kazali otwory o kilkanaście cm przesuwać (okienne), bo majster się machnął troszeczkę. (nie chodzi o budowę prywatną, bo to pewnie i mnie by zapieniło)

Xena z Xsary
07-07-2005, 21:17
geodeta mnie poinformował, iż 10cm W SUMIE to jest błąd jaki się może przydarzyc pomiędzy tym co na projekcie a rzeczywistościa.