PDA

Zobacz pełną wersję : OGRZEWANIE PROMIENNIKOWE ???!!!



Strony : [1] 2

Rafcio555
13-11-2002, 15:48
Mam mieszkanie o pow.80m2 i zastanawiam się czy warto je ogrzewać promiennikami montowanymi pod sufit.Firma wyliczyła mi że będe płacił ok.250zł na miesiąc (tylko w okresie grzewczym), koszt zakupu jest FANTASTYCZNY.Czy ktoś ma takie ogrzewanie???Jeżeli tak to jak się sprawuje,opłaty itp.??? PROSZĘ O POMOC

13-11-2002, 16:42
W pracy mamy takie ogrzewanie zamontowane-szef płaci za 60m2 200zł miesięcznie w okresie grzewczym.Pracuję tam już trochę a ogrzewanie mamy 5 lat i sama teraz przymierzam się do takiego do mieszkania.Czy masz może Rafcio555 jakiś namiar do takiej firmy??Ja osobiście polecam.Nie odczułam,żeby te promienie były szkodliwe.

13-11-2002, 16:42
W pracy mamy takie ogrzewanie zamontowane-szef płaci za 60m2 200zł miesięcznie w okresie grzewczym.Pracuję tam już trochę a ogrzewanie mamy 5 lat i sama teraz przymierzam się do takiego do mieszkania.Czy masz może Rafcio555 jakiś namiar do takiej firmy??Ja osobiście polecam.Nie odczułam,żeby te promienie były szkodliwe.MAJKA

13-11-2002, 16:46
W pracy mamy takie ogrzewanie zamontowane-szef płaci za 60m2 200zł miesięcznie w okresie grzewczym.Pracuję tam już trochę a ogrzewanie mamy 5 lat i sama teraz przymierzam się do takiego do mieszkania.Czy masz może Rafcio555 jakiś namiar do takiej firmy??Ja osobiście polecam.Nie odczułam,żeby te promienie były szkodliwe.MAJKA

Rafcio555
13-11-2002, 19:37
Mam e-maila:[email protected] napisz tam a odpowiedzą Ci ile kosztuje montaż i koszt miesięczny.Podaj najlepiej powierzchnie wszystkich pomieszczeń w domu.Słyszałem że nie trzeba przeprowadzać żadnych konserwacji itp.czy to prawda??bo np. w olejowym trzeba chyba raz na rok robiź i to jeszcze nieźle kosztuje.
CZY KTOŚ JESZCZE MA TAKIE OGRZEWANIE???????????????????

13-11-2002, 20:44
Tak jest nie trzeba nic naprawiac,sparawdzac,konserwowac itp.Montujesz tylko i potem płacisz miesięczne rachunki i nawet dosyć niskie.
MAJKA PA

Maco
13-11-2002, 20:59
Ktoś się na ten temat wypowiadał na innym wątku (chyba było o ogrzewaniu powietrznym albo o pompach ciepła) ale dokładnie nie pamiętam. Poszukajcie. Z tego co pamiętam opinia nie była pozytywna :sad:

pitbull
14-11-2002, 07:34
W pewnym kosciele zamontowali caly system tego typu, niestety rachunki sa duze a efektywnosc niska. Do tego zaczely sie pojawiac na scianach wykwity i grzyb. Ale to specyficzny budynek, trudno porownywalny do ocieplonego domu mieszkalnego.

14-11-2002, 10:21
Narazie mieszkam w kamienicy i grzeje promiennikami.Budowa w toku i instaluje promienniki i kominek.Jak bede w domu i napale sobie to promienniki się wyłączą i zaoszczędze.Gdy przestane palić i obniży się ciut temp.to włączą się automatycznie.Mieszkanie mam narazie 68m2i płace za same ogrzewanie ok.200-250zł w te miesiące co mamy zimnisko (od września do około marca-kwietnia).Jak dla mnie to mało-sąsiedzi mają grzałki w piecach i płacą coś koło 700zł!!!

14-11-2002, 10:24
On 2002-11-14 11:21, Anonymous wrote:
Mieszkanie mam narazie 68m2i płace za same ogrzewanie ok.200-250zł w te miesiące co mamy zimnisko (od września do około marca-kwietnia).Jak dla mnie to mało-sąsiedzi mają grzałki w piecach i płacą coś koło 700zł!!!

A i zaznaczę że są stare okna i nie mam nic ocieplane.Okna nie są "dziurawe",ale nie są tez najgorsze.Kiedyś miałem wilgoć,po zainstalowaniu promienników zniknęła!!! :smile:

14-11-2002, 17:40
Nie rozumiem jak to działa???Napiszcie troszke.Widze ze koszty sa OK!

Anna

Klaudia
15-11-2002, 07:03
Ania! napisz na adres [email protected] i dowiesz się wszystkiego na ten temat. Ja dostaam wyczerpującą informację: koszty instalacji i eksploatacji.
Pozdr.

15-11-2002, 09:44
Dzięki Klaudio!
A co Ty uważasz o tych promiennikach??
Anna

15-11-2002, 11:42
Mam szklarnie w sumie 700m2, do najmniejszej 70m2 zamontowalem na próbe promienniki.No nie powiem,myślałem,myślałem i się skusiłem.Opłaciło się.Rośliny są zdrowsze,nie żółkną.A bardzo bałem się promieniowania.Pozatym w szklarni nie jest już taka duchota a rośliny i tak mają odpowiednią temperaturę.Rachunki też korzystne,nie jestem w stanie powiedzieć ile,ale jest dobrze.Nie sluchajcie mitów o tym,że te promienie są szkodliwe szczególnie od osób które nie mają takiego ogrzewania!!!Na reszrę szklarni też będe montował,tylko sianko trzeba uzbierać.
Mariusz Barciński

15-11-2002, 11:45
A jeden minus,który odczułem to to ze w szklarni są one montowane na wysokości ok.170cm. nad kwiatami to czasami jak zrywam kwiaty to się głową walnę.A tak wogóle to mam już drugą zimę.
Mariusz Barciński

Snowdwarf
15-11-2002, 11:58
fajny pomysł - na pewno rozważe to przy zmianie ogrzewania...

Klaudia
15-11-2002, 13:39
Ania!
Nie wiem na jakim etapie jesteś z budową. Ja dowiedziałam się o tych prmiennikach niedawno a dom mam już wytynkowany i w zasadzie gotowy do wykańczania na czysto (malowanie ścian, podłogi, glazura). W tym momencie jest na to za późno. Trzeba to przewidzieć na etapie układania instalacji elektrycznej lub s trakcie robienia remontu. Ja upatruję w tym jeszcze jedną wadę, a mianowicie oddzielny system ogrzewania wody. Ja chciałabym ogrzewanie połączyć również z wodą, dlatego decyduję się na piec gazowy z zasobnikiem wody. Co do kosztów to będziesz miaa pełny ogląd jak napiszesz na adres który Ci podałam, bo otrzymasz wyczerpującą odpowiedź. Co do kosztów gazowego nie mogę się jeszcze wypowiedzieć, zaczynam grzanie od następnej zimy. Ale napisz na co się zdecydowałaś. Powodzenia

Rafcio555
15-11-2002, 14:15
Fajnie, dzięki za opinie!!!MONTUJE PROMIENNIKI i mam nadzieję że będę tak wyglądał - :smile: JAK ZROBIE DAM ODPOWIEDZ!!!
Ale forum będe tak przeglądał może ktoś jeszcze napisze coś!
Myślę też o kominku,zawsze mi się to podobało, no i obniży koszt energii elektrycznej.

15-11-2002, 17:56
Klaudio!
Nie buduję - kupiłam stary dom 140m2 i jest c.o. - ale to odpada.Nie ma zawsze czasu na palenie w piecu.Zerwane mamy tynki i będziemy zabierać się za elektrykę.Podobają nam się te promienniki. Do paru pokojów planujemy zrobić na ściane w formie obrazu grzejnego a reszta na sufity.
Co do wody to jesteśmy na razie we dwójkę i dużo nie potrzeba.Założymy junkers gazowy-niedrogi wydatek.Cieszę się że nie będziemy musieli żadnych kotłów,butli z gazem, zbiorników na olej itp.No i fajnie bo nie trzeba robić przeglądów żadnych.A przy gazowym będziesz musiała coś robić??
Jesteśmy zdecydowani na 90%.Koleżanka mi powiedziała że widziała takie promienniki na suficie u swojej koleżanki i jedziemy z mężem jutro tam zobaczyć i jutro wieczorem podejmiemy decyzję.Montujemy sami-też oszczędzimy.
ANNA

15-11-2002, 20:15
Wybierając nowe sposoby ogrzewania trzeba tylko pamiętać, że fizyka jest nieubłagana. Jeżeli do ogrzewania potrzeba X kWh to po prostu trzeba tyle dostarczyć, a promienniki są na prąd - najdroższe źródło energii.

pik33
15-11-2002, 20:26
Tak, ale... jeśli ja chcę mieć swoje ulubione 28 stopni w pokoju i grzeję "klasycznie", to pod sufitem termometr wskazuje 35. Przy podłodze 20 - marznę w nogi... :wink:

Tak naprawdę, te 28 stopni pokazuje termometr zawieszony na wysokości, bo ja wiem, 160 cm.

Każde rozwiązanie które pozwoli na to, żeby nie powstawała u sufitu poduszka gorącego powietrza będzie obniżać w znaczący sposób koszty grzania.

Przy okazji odczuwanie ciepła zależy nie tylko od temperatury powietrza, ale i promieniowania. Wcale bym się nie zdziwił gdyby okazało się, że dobrze się czuję i jest mi ciepło w pokoju, gdzie zamiast 28 stopni termometr pokazuje 18, ale jednocześnie świecą promienniki.

Budowa dopiero mnie czeka, więc mam czas zapoznać się z tym... co też zrobię. A pomysł nie taki nowy, 30 lat temu ogrzewała się takim czymś moja babcia... promiennik miał 500 W i podgrzewał takie coś, na co mówiliśmy "chlewek" - jednopokojowy letni domek o powierzchni kilkunastu m2 - drewniany, nieocieplony.

Rafcio555
15-11-2002, 21:16
Tak termometr pokazuje temperaturę na wysokości 160cm,ale nie umieszcza się go bezpośrednio pod promiennikiem,ani przy dzrzwiach i oknach.Wydaje mi się że dobrze że zamontowany jest na wysokości 160cm - przynajmniej jest to taka pośrednia temperatura.Promienniki dlatego montowane są na suficie aby uzyskać bardziej równomierną temperaturę,dzięki temu różnica temperatury pomiędzy podłogą a sufitem wynosi ok.1-2st.C, a przy ogrzewaniu tradycjnym (np.ogrzew.gazowe,olejowe,podłogowe,kominki,c.o. itp.) wynosi ok.1st.c NA 30-35st.C !!!
Dokładnie tak jest!tylko nie ma takiej różnicy 18st.C(w pomieszczeniu) a 28(osoby).Osoby odczuwają ok.2st.C więcej niż jest na termometrze i raczej dzięki temu oszczędzamy 20-30% na kosztach eksploatacji.
Ja słyszałem że promienniki są od początku montowane w statkach kosmicznych, ponieważ tam nie ma grawitacji.

PIK33!!! troche się znasz więc,co myślisz o szkodliwości promieni??Mi się wydaje że to tylko "głupie" gadanie tych osób,które nie miały z tym styczności.

pik33
15-11-2002, 22:26
Nie wiem co promieniują dzisiejsze promienniki.. :wink: - musiałbym sprawdzić.

Ten, którego używała babcia 30 lat temu, była to wielka "żarówa" z ciemnoczerwonym szkłem... wydzielała trochę światła widzialnego w czerwonym kolorze a resztę w postaci podczerwieni. Sam mając wtedy lat kilka lubiłem się przy tym grzać, a babcia kupiła "to" na zalecenie lekarza. Na reumatyzm.

Jeśli to jest czysta podczerwień, szkodliwość takiego promieniowania, jeśli tylko nie ma ono zbyt dużego natężenia, uważam za zbliżoną do zera. Jedyny efekt działania podczerwieni na żywą tkankę to podgrzanie.
Oczywiście za duże natężenie podczerwieni może poparzyć.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2002-11-15 23:27 ]</font>

Rafcio555
16-11-2002, 09:50
Ta żarówka, którą miała Twoja babcia to podobna jak teraz jest stosowana do ogrzewania zwierząt jako tzw. "kwoka". Wydaje mi się jednak że to nie może być szkodliwe dla zdrowia,wręcz przeciwnie. Promienie podczerwone są NATURALNE, WYSTĘPUJĄCE W PRZYRODZIE i takie same są w tych promiennikach.
No i najlepsze jest to że nie trzeba robić ŻADNYCH KONSERWACJI,PRZEGLĄDÓW,NAPRAW itp :smile:

PIK33!!!ZAMONTOWAŁBYŚ TAKIE PROMIENNIKI U SIEBIE W DOMU??

16-11-2002, 12:21
Co do poduszki cieplnej przy suficie to przecież i tak zawsze ciepłe powietrze unosi sie do góry. Co do wrażeń termicznych to przypominać będzie to ognisko zimą. Gdy stoi się blisko to jest ciepło, tylko że od strony ogniska, a z tyłu panuje mróz. Tak też będzie w domu z promiennikami. Ale przecież zawsze mozecie kupić sobie teraz do swoich domów, zakręcić kaloryfery, pociagnąć kable i testować, akurat zima przed nami.

16-11-2002, 12:30
On 2002-11-16 10:50, Rafcio555 wrote:
Ta żarówka, którą miała Twoja babcia to podobna jak teraz jest stosowana do ogrzewania zwierząt jako tzw. "kwoka". Wydaje mi się jednak że to nie może być szkodliwe dla zdrowia,wręcz przeciwnie. Promienie podczerwone są NATURALNE, WYSTĘPUJĄCE W PRZYRODZIE i takie same są w tych promiennikach.
No i najlepsze jest to że nie trzeba robić ŻADNYCH KONSERWACJI,PRZEGLĄDÓW,NAPRAW itp :smile:

PIK33!!!ZAMONTOWAŁBYŚ TAKIE PROMIENNIKI U SIEBIE W DOMU??



Jeszcze nie wiem.
Ogrzewanie na 99% będzie elektryczne, bo gazu ziemniego tam nie ma. Z tego co się zorientowałem, ogrzewanie gazem z butli jest tak samo drogie jak elektryczne akumulacyjne, poza tym nie chcę baniaka na działce. Olej też jest kłopotliwy (baniak i przepisy dotyczące kotłowni). Będę miał kominek, na 100%, więc prąd będzie tylko uzupełnieniem kominka.

No a jakie elektryczne, nie wiem jeszcze. Konwektory? akumulacyjne? promienniki? elektryczny kocioł CO? Legalett? mam jeszcze czas na myślenie i szukanie danych. Promienniki mnie zainteresowały bo wydają się tanie i skuteczne...

16-11-2002, 12:32
On 2002-11-16 13:21, Anonymous wrote:
Co do poduszki cieplnej przy suficie to przecież i tak zawsze ciepłe powietrze unosi sie do góry. Co do wrażeń termicznych to przypominać będzie to ognisko zimą. Gdy stoi się blisko to jest ciepło, tylko że od strony ogniska, a z tyłu panuje mróz. Tak też będzie w domu z promiennikami. Ale przecież zawsze mozecie kupić sobie teraz do swoich domów, zakręcić kaloryfery, pociagnąć kable i testować, akurat zima przed nami.


Masz rację. Zastanowię się nad pomysłem, pod warunkiem że da się gdzieś niedrogo kupić taki wynalazek... Potem zawsze można go będzie zainstalować w domku...

pik33
16-11-2002, 12:41
Dwa posty powyżej są moje (pik33) - coś mnie nie zalogowało.. :sad:

Rafcio555
16-11-2002, 13:14
On 2002-11-16 13:21, Anonymous wrote:
Co do poduszki cieplnej przy suficie to przecież i tak zawsze ciepłe powietrze unosi sie do góry. Co do wrażeń termicznych to przypominać będzie to ognisko zimą. Gdy stoi się blisko to jest ciepło, tylko że od strony ogniska, a z tyłu panuje mróz. Tak też będzie w domu z promiennikami. Ale przecież zawsze mozecie kupić sobie teraz do swoich domów, zakręcić kaloryfery, pociagnąć kable i testować, akurat zima przed nami.

Co do tego ogniska to może podobnie,ale ja bym podał przykład gdzie wsytępują promienie np. Słońce!Zimą stoimy na dworze, i wyjdzie słoneczko to my czujemy ciepełko,a temperatura powietrza jest nadal zimna.Jak babcia Pik33 miała 30 lat temu promiennik to my już kaloryferów mieć nie musimy.Ogrzać na pewno mieszkanie ogrzeje że zimno nie będzie.Zapłacić też nie zapłacimy więcej niż za np.gazowe,a chyba nawet mniejszy będzie rachunek.

Rafcio555
16-11-2002, 13:17
[/quote]
Masz rację. Zastanowię się nad pomysłem, pod warunkiem że da się gdzieś niedrogo kupić taki wynalazek... Potem zawsze można go będzie zainstalować w domku...
[/quote]

Wyżej jakaś z dziewczyn pisała e-mail do firmy,która się zajmuje i jej szczególowo odpisali.Tak przynajmniej przeczytałem w jej mailu.

16-11-2002, 13:45
Mam mały domek wolnostojący - ok.35m2.Nie ocieplony i z drewnianymi 10letnimi nie najlepszymi oknami.Promiennik zamontowałem 2 lata temu,gdy zobaczyłem je u mojej cioci.
Zawsze paliliśmy w piecu 2 razy dziennie,bo bardzo lubimy kiedy jest gorąco i można chodzić w krótkim rękawku.W mieszkaniu mamy ok.25-27st.C. :smile:
Za dwa miesiące płacimy 600zł (opłaty stałe, oświetlenie, ogrzewanie i ogrzewanie wody).To jest bardzo mało!Miesięcznie za samo ogrzewanie płacimy ok.150zł.
Sam montowałem-bardzo proste.Jesteśmy zadowoleni.Zbyszek

16-11-2002, 19:15
KLAUDIO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Byłam u tamtej koleżanki co ma promienniki zainstalowane na suficie.Ma 2lata w domu jednorodzinnym o pow.90m2 i płaci ok.280zł za miesiąc w okresie grzewczym.Jest zadowolona.Nie wymaga żadnej koserwacji.INSTALUJEMY PROMIENNIKI!!!
ANNA
P.S.Ciekawe ile zapłacisz Ty i ile ja za miesiąc grzania:smile:

pik33
16-11-2002, 20:33
Przeglądam sobie sieć i szukam informacji. Jak na razie - bomba. Chyba już wiem co będzie mi grzało dom oprócz kominka.. :wink:

Maco
16-11-2002, 22:05
POdajcie jakiś dobry link...
Rozumiem, że takie ogrzewanie nie może być akumulacyjnym...

To w zasadzie na jakiej zasadzie jest ta oszczędność skoro używa się taryfy dziennej prądowej ?

Jezier
16-11-2002, 22:30
Oszczędność jest na sprawności - 100% a także na tym, że dzięki takiemu rozprowadzaniu ciepła można obniżyć temp. powietrza o kilka stopni bez zmniejszania komfortu. Ty się czujesz jakby było 20 stopni a w rzeczywistości jest np. 16. Duże oszczędności są też na instalacji w porównaniu z tradycyjnym CO. Do tego dochodzi czasami kominek i rachunki są niewielkie.

Maco
16-11-2002, 22:46
Chodziło mi raczej o oszczędności w używaniu a nie w inwestycji. Czy te 16 stopni to jest na całej "wysokości" pomieszczenia ?
Czy podobnie jak w podłogówce na dole jest 22 a pod sufitem 16 ?
Jeśłi na całej wysokości czy to znaczy, że ogrzewa się tak na prawdę moje ciało (ubranie) bezpośrednio od promieni podczerwonych ?
Czyli, że ciepło jest "transportowane" bezpośrednio do "odbiorcy" - mnie ?
Jeśli tak, czy to znaczy, że jak będę w kapeluszu albo pod żyrandolem i będę w "cieniu" promiennika to poczuję chłodek ?
A co ze stopami pod stołem ?

Rafcio555
17-11-2002, 11:55
On 2002-11-16 23:46, Maco wrote:
Chodziło mi raczej o oszczędności w używaniu a nie w inwestycji. Czy te 16 stopni to jest na całej "wysokości" pomieszczenia ?
Czy podobnie jak w podłogówce na dole jest 22 a pod sufitem 16 ?
Jeśłi na całej wysokości czy to znaczy, że ogrzewa się tak na prawdę moje ciało (ubranie) bezpośrednio od promieni podczerwonych ?
Czyli, że ciepło jest "transportowane" bezpośrednio do "odbiorcy" - mnie ?
Jeśli tak, czy to znaczy, że jak będę w kapeluszu albo pod żyrandolem i będę w "cieniu" promiennika to poczuję chłodek ?
A co ze stopami pod stołem ?

Napisz najlepiej pod ten mail co dziewczyny wcześniej pisały-tam podobno bardzo dobrze CI odpowiedzą na ten temat (e-mail: [email protected])
Promienniki ogrzewają osoby i przedmioty.Słyszałem że w konwekcyjnym ogrzewaniu(gazowe,olejowe itp.) na 30cm wysokości mieszkania jest ok.1st.C różnicy, a przy promiennikowym podobno ok.1-2st.C ale pomiędzy sufitem a podłogą.
Promienie odbijane są też od mebli, podłogi itp.więc w nogi pod stołem nie powinno być Ci zimno.Trzeba dobrac odpowiednia ilosc promiennikow na kazde pomieszczenie,aby bylo cieplo.

17-11-2002, 21:29
Mam coś takiego u siebie. Ale nie na suficie, tylko na ścianie. Polecam - przyjmenie, wygodnie, niedrogo.

Klaudia
18-11-2002, 07:13
Anno!
Dzięki za informację, byłam ciekawa. W Twoim przypadku, gdy jesteś na etapie instalacji to chyba będzie dobry pomysł. U mnie jest już za późno.
A teraz krótka kalkulacja kosztów. Pisałaś o domu koleżanki - 90 m2. Mój jest niemal dwa razy większy. Ona wydaje 270 zł miesięcznie, w sezonie grzewczym, tj. 270*6= 1620 zł rocznie (bez wody). Przy mojej powierzchni byłoby to ok. 450*6=2700.
Według naszych szacunków za gaz powinniśmy wydać podobnie (nie więcej niż 3000 rocznie) i mamy ogrzaną wodę. Oczywiście są to na razie rozważania teoretyczne. Jak będzie w praktyce zobaczymy. W Twoim przypadku jednak może się to opłacić i absolutnie nie chcę Cię od tego odwieść. Może gdybym byłan na bardziej surowym etapie zdecydowałabym się również na to rozwiązanie ponieważ mam kominek, co jest skutecznym uzupełnieniem tego rodzaju ogrzewania. Pozdrawiam i życzę owocnych efektów i niskich kosztów.

Klaudia
18-11-2002, 07:15
Aha i jeszcze jedno! Wszyscy zainteresowani piszcie na ten adres [email protected]. Ja dostałam wszystkie informacje nawet ze zdjęciami. Pozdrawiam

18-11-2002, 09:21
On 2002-11-17 22:29, Anonymous wrote:
Mam coś takiego u siebie. Ale nie na suficie, tylko na ścianie. Polecam - przyjmenie, wygodnie, niedrogo.


I jakie koszty przy jakim metrażu?? Czy jest tak rzeczywiście,że nie ma żadnch kosztów konserwacji,przeglądów itp.??

18-11-2002, 18:11
On 2002-11-18 08:13, Klaudia wrote:

Może gdybym byłan na bardziej surowym etapie zdecydowałabym się również na to rozwiązanie ponieważ mam kominek, co jest skutecznym uzupełnieniem tego rodzaju ogrzewania. Pozdrawiam i życzę owocnych efektów i niskich kosztów.



Dzięki!Wzajemnie NISKICH KOSZTÓW :smile:
Jesteśmy zdecydowani na te promienniki,ale mamy chwilowe problemy w rodzinie i nie ma czasu na budowe.Ale za jakiś tydzień będziemy brali się za promienniki.Napiszę jak będziemy montować.
Pozdrowionka ANNA

19-11-2002, 20:52
Tak to prawda nie ma zadnych,absolutnie zadnych kosztów związanych z przeglądami.Nie trzeba wymieniać żadnych podzespołów, praktycznie nie ma się co popsuć.ja mam 3 lata i nic nie robiłem przy promiennikach.Teść ma 6 lat i też nic nie robił.W salonie mam obrazy grzejące-piękna sprawa!

Rafcio555
20-11-2002, 17:28
Zamontowano mi w mieszkaniu wszystkie promienniki.Na 80m2 zamontowałem 8 promienników.Już trzeci dzień jak mi grzeje.Montaż był bajecznie prosty.Cieszę się jak małe dziecko-bo zaszczędziłem parę tysięcy złotych,bo dużo droższe było ogrzewanie gazowe.Mieszkanko szybko się nagrzało po pierwszym uruchomieniu.Jednego dnia zamontowałem w jednym pokoju i moje dzieciaczki (2 i 4lata)oraz pies nie chciały wychodzić z tego pokoju:smile:Musiały wyczuwać przyjemne ciepełko.W ciągu jednej doby obliczyłem że za mieszkanie 80m2 zapłacę ok.8zł:smile: To dwie paczki papierosów:smile:WARTO!

Maco
20-11-2002, 19:43
8 zł dziennie to 240zł miesięcznie za listopad.
zakładając, że paździrnik był dwa razy cieplejszy a grudzień i styczeń będą dwa razy chłodniejsze i potem będzie to tak samo malało jak rozło to mamy:
październik 120
listopad 240
grudzień 480
styczeń 480
luty 240
marzec 120
kwiecień 60
RAZEM 1740 za sezon. Nieźle !

Rafcio555
20-11-2002, 20:48
Myślę jednak że tak aż dużo po 480zł nie będzie,ponieważ pierwszą dobę promienniki pracują dłużej,aby nagrzać porządnie pomieszczenie,ściany i usunąć wilgoć.Poza tym grzałem tak że było 25st.C w pomieszczeniu,więc powinienem odczuwać ok.27st.C i tak też było bo "biegaliśmy" w krótkich spodenkach:smile:Myślę że 300zł to będzie max.

Maco
20-11-2002, 21:41
To nawet jeszcze lepiej !

Pisz nam jak to wychodzi na bieżąco !

21-11-2002, 18:20
On 2002-11-20 22:41, Maco wrote:
To nawet jeszcze lepiej !

Pisz nam jak to wychodzi na bieżąco !


OK!Bedę informował na bierząco-tej doby wyszło ok.7-8zł.Za dokładnie nie mogę tego określić,bo liczniki elektryczne nie są tak dokładne więc zurzucie kW zaokrąglam,ale to jest mała różnica-najwyżej 1kW.Tej doby wyszło mi 7-8zł,ale w nocy było -5C a w dzień +1C. więc jest OK!!!:smile: jak pomnożymy przez 30dni to zapłacę ok.225zł - mniej niż zakładał sprzedawca!Nie powinno przekroczyć 270zł na najzimniejsze miesiące.

Rafcio555
21-11-2002, 18:31
Zapomniałem się zalogować-ta wiadomość powyżej jest moja-RAFCIO555 - sorry

pik33
22-11-2002, 11:06
Gdzie kupiłeś promienniki i ile kosztowały?

Rafcio555
22-11-2002, 14:46
On 2002-11-22 12:06, pik33 wrote:
Gdzie kupiłeś promienniki i ile kosztowały?


e-mail [email protected] .Zamontowanych w sumie mam 8 promienników w tym 2 obrazy grzejące.Za zwykłe zapłaciłem 3150zł,a za obrazy 1650zł(z tym że jeden z nich kosztował 825zł i są w głębokiej ramie.PIĘKNE!!!)I potem drobne koszty za regulatory,transport,kable itp-do 800zł.No i teraz muszę pomalować i tapetować ściany bo przewody były ciągnięte w ścianie.Ale przy np.gazowym też musisz remontować całą chate, chyba że lubisz rury na zewnątrz.Zmieściłem się na pewno w 6000zł,za to szwagier zrobił niedawno gazowe i na 45m2 zapłacił 7500zł.Różnicę widać.Polecam.

22-11-2002, 14:54
Rafcio555 zapytaj szwagra ile płaci za gaz. Weług mnie płaci dziennie 3-4 zł mniej od Ciebie. Po dwóch latach inwestycja zacznie Ciebie zjadać.

Rafcio555
22-11-2002, 15:40
On 2002-11-22 15:54, Anonymous wrote:
Rafcio555 zapytaj szwagra ile płaci za gaz. Weług mnie płaci dziennie 3-4 zł mniej od Ciebie. Po dwóch latach inwestycja zacznie Ciebie zjadać.


Więc uważasz że ok.220-250zł na miesiąc to jest dużo na 80m2??A grzejemy przez około 6 miesięcy i płacąc nawet te 250zł zapłacę za całą zimę 1500zł to jest dużo???Zapominasz się że ja nie grzeję całej chaty i tego powietrza pod sufitem tylko promienniki grzeją mnie,moją rodzinkę i w mniejszym stopniu meble i inne przedmioty.Wydaje się że gaz jest tańszy,ale gazem grzejesz powietrze pod sufitem i na tym dużo tracisz.
Szwagier za 45m2 zapłacił 190zł,ale on też ogrzewa wodę na 2osobową rodzinę.Ja mieszkam na 4 piętrze i dzięki pompie ciepła podłączonej do komina,w którym codziennie jest palone mam ciepłą wodę za friko!
Stwierdziłem jedno,że Polacy są zakochani w ogrzewaniu gazowym i myślą,że to jest najtańsze.Ale mało ważne jest ile kosztuje 1kWh prądu,1m3 gazu,1l.oleju opałowego-ale ważny jest sposób ogrzewania i właśnie promienniki są dobre bo nie grzeją powietrza tylko Ciebie.Weź się zastanów jak zimą stoisz na dowrze i jest np.0st.C a świeci pożądnie Słońce to tobie jest ciepło,że chce się nawet odpiąć kurtkę i tak właśnie grzeją promienniki.Mi już nikt nie wmówi że promienniki są droższe od ogrzewania gazowego.

Rafcio555
22-11-2002, 15:41
No i jeszcze raz przypominam że szwagier ma 45m2, a ja 80m2!

22-11-2002, 15:46
Chwila, sam przyznałeś, że szwagier płaci mniej i do tego ogrzewa wodę i przygotowuje posiłki. Sam obliczyłeś, że różnica w inwestycji jest 1500 zł, na korzyść promienników. Problem w tym, że grzejemy domy do końca naszych dni i to koszty ekpsloatacji, a nie inwestycji (szczególnie przy spadających stopach procentowych), zaczynają odgrywać główną rolę.

jot23
22-11-2002, 16:56
J23
Promiennik ma taką cechę, że grzeje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległosci.
Jezeli jest zamontowany pod sufitem, to skutecznosc grzania głowy jest ~10 razy wieksza, niż stóp.
Można oczywiscie przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 16st z poczuciem, że jest 25st. Mozna się rozebrać choćby do rosołu, ale w głowkę będzie 35 st, a w nóżki 12st. Kiedy fikołki będą odpowiednio szybkie, średnio moze i wyjdzie te 26...a może i wiecej. Wiadomo, nic tak nie rozgrzewa, jak szybki ruch.
Szybki ruch ułatwia też właściwe średnie napromieniowanie całego ciała.
A skoro idzie wytrzymac w mieszkaniu przy temperaturze powietra 16st, to ciekawe, co dzieje się z wilgocią, bo emitery wilgoci pracują normalnie : kuchnia, łazienka, etc +ludzie.
Czy aby ta wilgoć nie skrapla się na chłodniejszych miejscach?
Powinna.
Gdyby tak sie nie działo, byłoby to coś cudownego. Dosłownie.
Przy jakimkolwiek innym rodzaju ogrzewania o ile za ciepło jest pod sufitem, wystarczy słabieńki wntylatorek skierowany w dół, aby ciepło zrobiło się wszędzie. Przy promienniku każdy powiew powietrza wywołuje poczucie chłodu.
(mam w rodzinie dystrybutora tego sprzętu)(sam nie kupił)
Jak takie , od szybkiego ruchu mieszkańców, z natury rzeczy nieco przepocone mieszkanie, wywietrzyć? Zrobi się lodówa.
Sciany nienagrzane, bo promiennik grzeje głównie załogę.
Powietrze też chłodne...
Ale jak ktoś wydał taki szmal, to jak nie chwalić?
Może inni też dadzą się nabrać? W kupie raźniej, I CIEPLEJ!
GORĄCO pozdrawiam!
J23

Rafcio555
22-11-2002, 19:47
On 2002-11-22 16:46, Anonymous wrote:
Chwila, sam przyznałeś, że szwagier płaci mniej i do tego ogrzewa wodę i przygotowuje posiłki. Sam obliczyłeś, że różnica w inwestycji jest 1500 zł, na korzyść promienników. Problem w tym, że grzejemy domy do końca naszych dni i to koszty ekpsloatacji, a nie inwestycji (szczególnie przy spadających stopach procentowych), zaczynają odgrywać główną rolę.


No tak, tylko nie kumasz tego że ja mam 80m2 i zapłacę ok.250zł,a szwagier ma 45zł i płaci 190zł.Jeżeli pomnożymy 45*2=90m2.Zbliżona powierzchnia do mojej,więc jego 190zł też mnożymy przez 2 i mamy kwotę 380zł na miesiąc.Teraz już widzisz,że ja płacę mniej??

Rafcio555
22-11-2002, 19:48
DO KOMENTARZU JOT23

Źle gadasz!Promienniki montowane są ok.40cm od okien i drzwi na suficie.Gdybyś miał nawet najlepsze okna to i tak jakieś zimno dostaje się(głównie przez szybę), które rozprowadza ciepło na resztę pomieszczenia.Tak samo wygląda to w przypadku drzwi.To jest wystarczające-ja mam 2,80cm wysokości mieszaknie i nie odczuwam mocno ciepła.Jest to bardzo przyjemne grzanie.
Co do tej wilgoci to promienniki ogrzewają osoby,przedmioty,meble,ściany,podłogi.Tylko osoby i zwierzęta przyjmują ok.95-99%promieniowania,a przedmioty ok.60% reszta jest odbiajana i przyjmowana przez kolejny przedmiot.Więc ściany nie są przegrzane,ale nie są zimne i nie będzie wilgoci.U kogoś juz widziałem takie promienniki i ma 6lat i nie ma wilgoci,a kiedyś miał.
Przy promiennikach też można zamontować wentylator na sufice.Wcale nie czuć zimna podczas otwarcia okna,bo temperatura pomieszczenia,a odczuwanej przez osoby temp.to ok.2-3C,wiec nie jest to wielka róznica.
Co to za dystrybutor,ktory nie przetestowal tego urzadzeniu na sobie.Ja tam gdzie kupowalem mieli od 4lat zamontowane i dopiero pozniej zaczeli sprzedawac te promienniki.
Wcale nie uwazam ze to jakis bubel-wychodzi taniej niz na gazie,cieplo w domu jest,na termometrze mam 23C,a ja chodze w krotkim rekawku i na dobe place 7-8zl i sie smieje:smile:

22-11-2002, 21:12
Jeżeli o kumaniu mowa to:
Na Forum znajdziesz dane nt. zużycia gazu:
a) Kotły tradycyjne co plus cwu - 11 m3 gazu na dobę, niech 1,5 idzie na ogrzewanie wody, to 9,5 na ogrzewanie. 9,5*1,1=10,45 zł dziennie. Dom 180 mkw. Dla Twojej powierzchni wychodzi 80*10,45/180=4,64 zł. Jeżeli teraz zużywasz prądu za 8, to nawet jeżeli na ogrzewanie 6 to 6/4,64-1 to płacisz 30% więcej od ogrzewania gazowego.
b) Kotły kondensacyjne co plus cwu 7 m3 gazu (zaokrąglam w górę), niech 1 m3 idzie na ogrzewanie wody, to wtedy 6*1,1=6,6 zł dziennie. Dom 180 mkw. Dla Twojej powierzchni wychodzi 80*6,6/180 2,93 zł dziennie. Jeżeli teraz zużywasz prądu za 8, to nawet jeżeli na ogrzewanie 6 to 6/2,93-1 to płacisz 104% więcej od ogrzewania gazowego.

Pokumaj. Jeżeli jesteś użytkownikiem to tylko mi przykro, no ale będziesz miał piękne obrazy. Jeżeli jesteś akwizytorem, w co sądząc po Twoich wypowiedziach jest prawdopodobne, to masz ciężkie życie żeby wcisnąć ludziom ten produkt.

22-11-2002, 22:57
Witam, czy możecie napisać jakich producentów widzieliście lub używacie promienniki i jaką mają moc.

Rafcio555
23-11-2002, 09:42
On 2002-11-22 22:12, Anonymous wrote:
Jeżeli o kumaniu mowa to:
Na Forum znajdziesz dane nt. zużycia gazu:
a) Kotły tradycyjne co plus cwu - 11 m3 gazu na dobę, niech 1,5 idzie na ogrzewanie wody, to 9,5 na ogrzewanie. 9,5*1,1=10,45 zł dziennie. Dom 180 mkw. Dla Twojej powierzchni wychodzi 80*10,45/180=4,64 zł. Jeżeli teraz zużywasz prądu za 8, to nawet jeżeli na ogrzewanie 6 to 6/4,64-1 to płacisz 30% więcej od ogrzewania gazowego.
b) Kotły kondensacyjne co plus cwu 7 m3 gazu (zaokrąglam w górę), niech 1 m3 idzie na ogrzewanie wody, to wtedy 6*1,1=6,6 zł dziennie. Dom 180 mkw. Dla Twojej powierzchni wychodzi 80*6,6/180 2,93 zł dziennie. Jeżeli teraz zużywasz prądu za 8, to nawet jeżeli na ogrzewanie 6 to 6/2,93-1 to płacisz 104% więcej od ogrzewania gazowego.

Pokumaj. Jeżeli jesteś użytkownikiem to tylko mi przykro, no ale będziesz miał piękne obrazy. Jeżeli jesteś akwizytorem, w co sądząc po Twoich wypowiedziach jest prawdopodobne, to masz ciężkie życie żeby wcisnąć ludziom ten produkt.



Dużo się dowiadywałem od innych osób,które mają takie promienniki i troche to trwało i mam już dosyc dużą wiedzę.
Ten dom 180m2 to pewnie ocieplony 10cm styropianem(albo wiecej)z oknami pcv.Ja mieszkam w kamienicy i nie mam stryopianu,ani dobrych okien.
Skoro uważasz że mogę zapłacić 2,93zł za ogrzewanie w ciągu 1 doby to znajdź mi tu kogoś takiego kto płaci tak mało-to wychodzi 90zł na miesiąc na 80m2-wydaje mi się to nie możliwe.

pik33
23-11-2002, 10:14
Ja nie mam dylematu, gaz, czy prąd. Ja mam dylemat, jak grzać prądem. Do wyboru mam owe promienniki, konwektory, piece akumulacyjne, instalację CO z kotłem elektrycznym, a może jeszcze coś.

Z dotychczasowych opisów wynikałoby, że promienniki są z tego wszystkiego najlepsze. Są co prawda droższe od konwektorów, ale tańsze od akumulacyjnych-dynamicznych a już na pewno od wodnej instalacji CO z kotłem. Ekonomiczne w eksploatacji i bezobsługowe - na razie jestem za.
--------------
Pytanie: jak to jest z tym włączaniem i wyłączaniem tych promienników - czy to aby nie jest tak, że jak się wyłączą, to już nie ma "ciepełka" w pokoju - i tak co 5 minut: ciepło - zimno - ciepło - zimno...?

23-11-2002, 11:05
On 2002-11-23 11:14, pik33 wrote:
Ja nie mam dylematu, gaz, czy prąd. Ja mam dylemat, jak grzać prądem. Do wyboru mam owe promienniki, konwektory, piece akumulacyjne, instalację CO z kotłem elektrycznym, a może jeszcze coś.

Z dotychczasowych opisów wynikałoby, że promienniki są z tego wszystkiego najlepsze. Są co prawda droższe od konwektorów, ale tańsze od akumulacyjnych-dynamicznych a już na pewno od wodnej instalacji CO z kotłem. Ekonomiczne w eksploatacji i bezobsługowe - na razie jestem za.
--------------
Pytanie: jak to jest z tym włączaniem i wyłączaniem tych promienników - czy to aby nie jest tak, że jak się wyłączą, to już nie ma "ciepełka" w pokoju - i tak co 5 minut: ciepło - zimno - ciepło - zimno...?


U mnie promiennik włącza się na ok.20-30min. i wyłącza się,zanim oziębnie to dosyć czasu minie.Jeżeli masz dobrze zaizolowane mieszkanie to ciepło będzie się długo trzymało i znowu się włączy na te pół godziny.Czas pracy zależy od ilości promienników zamontowanych,od izolacji no i to chyba wszystko.Czujniki są dosyć czułe i jak się obniży temp.o np.1st.C to się włącza spowrotem.

23-11-2002, 23:29
podajcie jakieś namiary gdzie to cudo można zobaczyć że to tak działa, jak to się przyjeło to w jakim kraju może AFRYKA

24-11-2002, 10:18
On 2002-11-24 00:29, Anonymous wrote:
podajcie jakieś namiary gdzie to cudo można zobaczyć że to tak działa, jak to się przyjeło to w jakim kraju może AFRYKA


Tam wyżej ktoś pisał jakiegoś maila.Słyszałem że tak grzeją w statkach kosmicznych,bo tam nie ma grawitacji i tylko promienniki tam sie sprawdzają:smile:
Myślę że ten system jest nawet OK!a w afryce raczej nie trzeba grzac,bo zazwyczaj jest cieplutko!

25-11-2002, 16:12
Moja ciocia ma takie ogrzewanie już parę lat,co do kosztów to nie wiem dokładnie,ale słyszałem że płaci mniej od sąsiadów.Zabieram się za remont kupionego domu i zastanowię się nad takim ogrzewaniem-moze być ciekawe.
Apropo obrazów,to jak napoczątku zamontowali sobie to ogrzewanie to się zdziwiliśmy że tak jakoś ciepło czuć od tej ściany,jak się zbliżyliśmy to zauważyłem że to obraz grzeje-fajnie.
A efekt wizualny też fajny.
Tylko nie można tym ogrzać wody,ale zwykły junkers chyba da sobie radę.

ARETE
25-11-2002, 16:17
Witam. Przez kilka lat używałem promienników - spisywały się bardzo dobrze. Nie polecam jednak montowania ich na suficie. Cudów nie ma i będzie tam dużo cieplej, niz niżej (no i grzeje w glowe). Lepiej zamontować je na scianie - cieplo bedzie czuc w duzo wiekszej odleglosci niz od grzejnika tradycyjnego

25-11-2002, 16:50
On 2002-11-25 17:17, ARETE wrote:
Witam. Przez kilka lat używałem promienników - spisywały się bardzo dobrze. Nie polecam jednak montowania ich na suficie. Cudów nie ma i będzie tam dużo cieplej, niz niżej (no i grzeje w glowe). Lepiej zamontować je na scianie - cieplo bedzie czuc w duzo wiekszej odleglosci niz od grzejnika tradycyjnego


A jak było u Ciebie z rachunkami za prąd i jaką powierzchnię grzałeś??
Co do grzania z sufitu to jakie miałeś wysokie mieszkanie??Może było za nisko.

26-11-2002, 15:35
Sąsiad ma taki grzejniki-obrazy i kominek.Mówi że to dobrze współpracuje,bo jak pali w kominku to promienniki się automatycznie włączają,a jak przestaje palić i się temp.obniży to się włączają.Jak wraca z pracy coś koło 16 to pali w kominku do samego wieczora, promienniki dopiero w nocy się włączają.Płaci grosze.Szkoda że mam już gazowe.

28-11-2002, 16:55
O kurde...czego to ludzie nie wymyslą.Ale po przeczytaniu tego wszystkiego wyżej to nawet myślę że to może być dobre.Rzeczywiście logiczne że lepiej grzać ludziska a nie powietrze pod sufitem.Na razie jestem na fundamentach,ale później pomyślę nad tym....

Witia
28-11-2002, 18:44
Jestem prawie zdecydowany na promienniki, ale jest zawsze jakieś ale. Promienniki emitują promieniowanie elektromagnetyczne (podczerwone) i rodzi się pytanie jaki jest wpływ tego promieniowania na organizm człowieka. Jest to co prawda inna długość fal niż w telefonach komórkowych ale po początkowej euforii pojawiają się głosy o szkodliwości tego promieniowania. Czy takie głosy nie pojawią się w przypadku promienników?

28-11-2002, 19:29
On 2002-11-28 19:44, Witia wrote:
Jestem prawie zdecydowany na promienniki, ale jest zawsze jakieś ale. Promienniki emitują promieniowanie elektromagnetyczne (podczerwone) i rodzi się pytanie jaki jest wpływ tego promieniowania na organizm człowieka. Jest to co prawda inna długość fal niż w telefonach komórkowych ale po początkowej euforii pojawiają się głosy o szkodliwości tego promieniowania. Czy takie głosy nie pojawią się w przypadku promienników?


Promieniowanie podczerwone występuje w środowisku naturalnym i nie jest szkodliwe dla ludzi.Pozatym jest to zbliżone do widocznego światła - częstotliwością.

Witia
28-11-2002, 19:43
Powiem trochę przewrotnie wódka też nie jest szkodliwa (w małych ilościach). W atmosferze występuje również promieniowanie przenikliwe które nie jest szkodliwe w małych ilościach. w przypadku promienników źródło nie jest pochodzenia naturalnego i co będzie w zimie gdy promienniki bedą musiały pracować na okrągło.

Maco
28-11-2002, 19:56
Ja mam podobne obawy. I też nie mogę do końca się przekonać, że promieniowanie z promienników jest takie same jak ciepło słoneczne lub ciepło z palonego drewna.
W przyrodzie nic nie ginie i każdy "system" ma zalety i wady.
Czy znamy wszystkie wady promienników ? Jeśli tak to OK.

Ale nie bardzo chcę siać jakiś defetyzm czy inne czarnowidztwo...
Dla mnie ta nowość jest jeszcze za mało zbadana więc raczej poczekam.

pik33
28-11-2002, 20:22
Nie ma co się bać podczerwieni, ona akurat na ile się na tym znam, nie szkodzi, chyba że w nadmiarze, wtedy po prostu parzy. Ten zakres promieniowania wywiera na materię prawie wyłącznie efekty cieplne, poza tym każdy grzejnik jest promiennikiem podczerwieni, kwestia tylko taka jaki procent dostarczanej energii wydziela się z grzejnika przez promieniowanie, a jaki przez konwekcję lub przewodnictwo. Prócz tego stale jesteśmy otoczeni takim promieniowaniem, każdy nagrzany przedmiot jak również Słońce je emituje. Zwykła żarówka zamienia 90% dostarczonej energii na promieniowanie podczerwone.

Jako "entuzjasta żył wodnych", radiestezji i parapsychologii mogę tylko zwrócić ewentualną uwagę na inne promieniowanie, tzw ELF, generowane przez przepływający przez promiennik prąd zmienny. Ale od tego i tak się nie ucieknie. Konwektor czy piec alumulacyjny też będzie tym "siał". Jedyne wyjście z tej sytuacji to zasilanie prądem stałym, ale skąd go wziąć? - albo rezygnacja z prądu w ogóle...

Maco
28-11-2002, 20:32
Kiedyś czytałem o domu "zdrowym" zasilanym stałym prądem 12V, jak w samochodzie. Niby do zrobienia bo coraz więcej jest urządzeń samochodowych, które można wykorzystać (ekspresy, lodówki, telwizory) i nie ma ryzyka porażenia...
Ale to się nadaje chyba na inny wątek... :smile:

29-11-2002, 12:34
Witam
Ja nie mam takiego ogrzewania ale znajomy ma w pomieszczeniach magazynowcyh i sobie chwali. dowiecie sie wiecej na http://www.if.com.pl
Pozdrawiam

29-11-2002, 19:51
Jeżeli chodzi o zasilanie 12V prądem stałym, przytocze proste obliczenia które wiele wyjaśnią.
Jeżeli standardowo potrzebujemy na zasilanie samego ogrzewania, powiedzmy 5kW napięciem 220v, zatem przy napieciu 12v ażeby zasilić owe 5kW odbiorników 12voltowych, potrzebujemy transformator obniżający napięcie 220v na 12v co najmniej 5 kVA i prostownik o prądzie około 420A. Nadmienię, iż przewody na taki prąd miałyby grubość ręki itd.
Pomysł zatem odpada pod każdym względem (oprócz jednego oddziaływania na człowieka), aczkolwiek jest możliwy do realizacji

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: AndrzejD dnia 2002-11-29 21:03 ]</font>

Maco
29-11-2002, 22:04
Andrzej, masz rację.
Ja wspomniałem o tym jako zasialnie do sprzętów codziennego użycia a nie do ogrzewania.

Jeśli ktoś się decyduje na 12V ze względów promieniowania to zakładam, że jest na tyle "ekologiczny", że nie myśli o promiennikowym ogrzewaniu. Raczej ma kominek albo piec kaflowy.
Wtedy i tak przewody musiałyby być o wiele grubsze niż do sieci 220V ale cieńsze od ręki. :smile:

30-11-2002, 10:10
W każdym urządzeniu, czy to lampie,telewizorze,czajniku bezprzewodowym,lodówce i innych urządzeniach elektrycznych występują fale elektromagnetyczne i wydaje mi się że to jest jedynym minusem promienników.Ale od prądu nie uciekniemy-no i nie jest to bardzo szkodliwe.Promienniki przy -16st.C na dworze pracują ok.8-10godzin.Więc to nie jest non-stop.

krzysztofj
30-11-2002, 11:17
Ciepło ze słońca (i z grzejników) to promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie podczerwieni (>780 nm). Światło - promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie długości fal 380-780 nm. Nadfiolet (nasza opalenizna dzięki niemu)to promieniowanie w zakresie <380nm. Ponadto fale radiowe, X, Gamma -
Nie ma się gdzie przed tym schować.

30-11-2002, 15:25
Szkodliwość promieniowania???Przeczytajcie sobie wyżej-ktoś pisał że jego babci zalecano ogrzewanie się przy promienniku.Więc czy jest sens zastanawiać się czy to jest szkodliwe???Na początku,też miałem takie wąspliwości,ale teraz już nie mam.Tą są fale identyko jak światło.

30-11-2002, 15:26
On 2002-11-29 13:34, Anonymous wrote:
dowiecie sie wiecej na www.if.com.pl (http://www.if.com.pl)


Ta strona http://www.if.com.pl to jakieś ubezpieczenia:smile: a miały być promienniki:smile: też się interesuję promiennikami i ja oswiedzałem stronę http://www.eco-partner.prv.pl - są tam dosyć ciekawe fotografie m.in.tych obrazów grzejących.Mailem się komunkiowałem z tą firmą to mają niedługo pojawić się jeszcze nowsze foto obrazów.Przesłano mi je e-mailem takiem,których nie ma na stronie-SUPER-2w1 - obraz i grzejnik.

02-12-2002, 16:50
Co myślicie o podobno obniżonych kosztach eksploatacji???

04-12-2002, 19:03
On 2002-12-02 17:50, Anonymous wrote:
Co myślicie o podobno obniżonych kosztach eksploatacji???


Za 60m2 płacę ok.140zł-tylko mam dobrze ocieplony domek(10cm styropian) i wszystkie okna z Pcv.Jak mieliśmy c.o.(na węgiel)to ok.raz na zimę córki chorowały.Promienniki mamy 6 albo 7 sezon i przeziębienie zdaża się tak co 2-3lat.Mam w formie obrazów-wszyscy szukają u mnie wzrokiem ogrzewania i nie mogą znaleźć :smile: Pozatym jak córki idą do szkoły to zmniejszają temperaturę do ok.18C,a jak wracają to podwyższają do ok.22C.Jestem zadowolony i polecam.Przy kupnie nie wieżyłem,ale się skusiłem.

07-12-2002, 08:44
Witam!
Dzis od zamontowania promienników w moim mieszkaniu minęło 16dni.Wczoraj był spis liczników energii elektr. i do standardowego rachunku doszła kwota za ogrzewanie.I przypominam że mam 80m2,kamienica,nie ocieplone i nie za dobre okna.
Za pół miesiąca 120zł. Czyli na cały miesiąc wyjdzie coś ok. 240zł.Latem planuję wymianę okien.A administracja następnego lasu ma ocieplać całą kamienicę,więc rachunki dużo się obniżą.Szczególnie polecam osobą,które mają w miare ocieplone-naprawdę będzie mało do płacenia.Ale tak jak mam ja(ocieplenie)to 240zł na 80m2 to tak nie dużo.
Na razie nikt nie chorował z rodzinki w okresie używania promiennika.Na codzień mamy ok.23st.C,na noc zmniejszamy do 21st.C (bo lepiej się śpi),także jak wychodzimy z domu to zmniejszamy do 20st.C.Po przyjściu nie jest zimno,podkręcam do 23st.C i za 20-30 minut jest już żadana temp.
Polecam!

Rafcio555
07-12-2002, 13:38
Zapomniałem się zalogować.Ten tekst powyżej to mój! :smile:

mlody
07-12-2002, 14:56
Chmm.. jeśli chodzi o przypuszczalną szkodliwość tych promienników to raczej jest ona znikoma, bo kilka miesięcy temu rodziła się mi córeczka i oczywiście byłem przy jej porodzie :smile:
Zaraz po nim gdy pielęgniarki ją owijały, ważyły i takie tam to właśnie leżała pod taką specjalną lampą, która nie grzała powietrza tylko promieniami nagrzewała jej skórkę. jak ją głaskałem to czułem miłe ciepełko, a jak się odsunąłem z pod tej lampy to było "normalie" ciepło. Dlatego nie sądzę żeby ogrzewanie przez promieniowanie było jakoś szkodliwe, skoro wykorzystują je w szpitalach i to dla noworodków!

voo-yeck
08-12-2002, 18:23
:smile: Tak czytam ten wątek i dochodzę do wniosku że jest to jakaś kryptoreklama ogrzewania promiennikowego. Wiecie... mnóstwo świetnych opinii wystawianych przez Anonimowych, jeden adres e-mail "który wyjasni wszystko"

Czy jest tutaj ktoś kto to faktycznie użytkuje?????!!!

pozdrawiam
Wujek
PS. może jestem nadwrażliwy ale to pewnie skrzywienie zawodowe (pracuję w reklamie) :grin:


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: voo-yeck dnia 2002-12-08 19:35 ]</font>

voo-yeck
08-12-2002, 18:44
hm tutaj podałem parę linków ale redakcja chyba wycięła :sad:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: voo-yeck dnia 2002-12-10 01:04 ]</font>

voo-yeck
08-12-2002, 19:08
tu też :grin:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: voo-yeck dnia 2002-12-10 01:05 ]</font>

Rafcio555
08-12-2002, 19:12
Wiem...sorry,ja parę razy pisałem i zapominam się logować :sad: sorka!

tcic
10-01-2003, 11:29
Czy jest ktos z okolic Kalisza (lub samego miasta Kalisz), kto zamontowal u siebie i uzytkuje promienniki?
Chetnie nawiaze kontakt.

Tomek, Kalisz

11-01-2003, 12:00
Ja mieszkam w Kościanie.Też wielkopolska-50km od Poznania.Jeżeli masz jakieś pytania pisz śmiało: [email protected] .Ogólnie zadowolony z działania.
Zbigniew

zibi
11-01-2003, 14:12
Do tych z Was , którzy macie ogrzewanie promiennikowe - jaką
macie wentylację w domach i mieszkaniach. Zibi

zbychum
11-01-2003, 14:20
Nie mam i nie potrzeba...a niby po co??

zibi
11-01-2003, 14:39
Wentylacja musi być w każdym pomieszczeniu gdzie przebywają
ludzie - wymagają tego przepisy i NASZE ZDROWIE . Zibi

zbychum
11-01-2003, 16:30
Myślałem,że chodzi Ci o specjalną wentylację do ogrzewania.Do ogrzewania nic nie potrzeba.Mam w kuchni,bo mam junkers.

tcic
11-01-2003, 20:47
Witam wszystkich "promiennikowcow".
Bardzo mi sie ten pomysl na ogrzewanie podoba i chyba "w niego wejde".
Ale wytlumaczcie mi na czym polega jego fenomen?
Dlaczego jest ono tansze od ogrzewania grzejnikami konwektorowymi?
Zapotrzebowanie domu na cieplo jest takie samo.
Cena nosnika - taka sama (prad I taryfy)?
Czy naprawde koszty uzytkowania sa nizsze od klasycznego ogrzewania konwektorami?
Czy odpowiada za to sprawnosc urzadzen?

Chcialbym dostac do reki DECYDUJACY argument.

12-01-2003, 10:06
Bo grzeje Ciebie a nie powietrze fruwające po całej chacie!i tu są oszczędności.tanio kupujesz i tanio użytkujesz.

zibi
12-01-2003, 11:13
Chcę jeszcze raz Was zapytać - co z wentylacją , czy macie tylko
grawitacyjną ? Zibi

zbychum
12-01-2003, 12:39
Nic nie trzeba ZIBI.Do każdego pomieszczenia instalowany jest termostat oprócz promiennika.Wentylacja jest zbędna.Może ale może być.Czemu tak się pytasz o tą wentylację??

12-01-2003, 13:27
On 2003-01-11 21:47, tcic wrote:

Chcialbym dostac do reki DECYDUJACY argument.


Chcesz DECYDUJĄCY ARGUMENT???? Nie potrzeba żadnych zgód,kominarzy,papierów,zaznaczania na planie,projekcie butli gazowej lub olejowe.Poprostu kupujesz i montujesz i użytkujesz :smile:

tcic
12-01-2003, 14:32
Fakt - to jest bardzo wazne. Na 99% wchodze w to rozwiazanie.
Na moj dom firma eko-partner (dystrybutor promiennikow z Poznania)wyliczyla mi 9 grzejnikow - razem 6kW. Calkowita wartosc inwestycji 6000 PLN.(Dom D43 z MURATORA). Bez zgod, uzgodnien, projektow, itp...
Musze tylko dobrze wyliczyc zapotrzebowanie na calkowita moc przylaczeniowa. Umowe mam na 13kW ale zakladalem, ze zaloze ogrzewanie gazowe.
Musze skalulowac, czy jak zostane przy promiennikach to mi wystarczy ta moc, czy bede musial wystepowac do energetyki o jej zwiekszenie?
Pozostanie mi 7 kW na ogrzewanie CWU i normalne zycie. Myslicie, ze to wystarczy?

zbychum
12-01-2003, 15:03
Musisz wtedy rozważnie korzystać z prądu.7kW to nie jest mało.2,5kW pobierze max. pralka,odkurzacz ok.1kw,elektrycznośc 1kW.Powinno starczyć, ale nie używaj czajnika bezprzewodowego (bo to 2kW).Podwyższenie w energetyce mocy kosztuje coś ok.100-150zł

Bartt
12-01-2003, 15:14
Jakie wnioski wyciągacie z tej dyskusji? bo ja taki:
JEŻELI B. AKTYWNYM MODERATOREM JEST KTOŚ KTO WYSŁAŁ TYLKO KILKANAŚCIE WIADOMOŚCI (WSZYSTKIE CHYBA TYLKO W TYM TEMACIE :grin:.
Pracownicy działu sprzedaży różnych firm ZNIKAJCIE Z TEGO FORUM :cool:, nie nabijajcie ludzi w butelkę :lol:
Bartek

zbychum
12-01-2003, 16:01
Mówisz o mnie??? Jak tak to przeglądałem zawsze forum i nie byłem zarejestrowany.Pokazał się temat, który mnie interesuje i mam takie ogrzewanie,więc postanowiłem się zarejestrować i podpowiedzieć co ja uważam na temat promienników.
Zbyszek

Bartt
12-01-2003, 16:26
Nie Zbychu, mówię o Rafciu555, swoją drogą warto się logować. Pozdrawiam

tcic
12-01-2003, 16:40
Bartt, faktem jest, z na forum trudno odroznic sprzedawce od prawdziwego inwestora. Sam mam podobne odczucia (czasami).
ZBYCHU np: dal mi swoj mail i odpowiedzial na wiele moich pytan i watpliwosci. Ale niwiele bylo takich osob.
Kurcze - zawsze bedzie ta mozliwosc, ze inni beda "nieuczciwie" podchodzic do tematu. Trzeba byc czujnym. Mam nadzieje, ze w kwestii promiennikow ktos sie jeszcze odezwie?
A swoja droga nie zgadzasz sie z pozytywnym opiniami o promiennikach?

Bartt
12-01-2003, 17:14
Temat jest mi trochę obcy, bo nie będę ogrzewał prądem - wybrałem podłogówkę. Na logikę powietrze to dość słaby przewodnik ciepła i promiennik może ogrzeje pas w promieniu metra, ale jeśli postawisz stół, czy wypoczynek na środku dużego salonu to na mój rozum komfort cieplny może być mocno problematyczny (szczególnie przy -20*C) :wink:. Podkreślam jednak - w tej kwestii jestem tylko logicznie myślącym teoretykim, a nie praktykiem. Pozdrawiam

tcic
12-01-2003, 17:36
Ano wiedzisz - ile osob - tyle gustow. Ja z kolei nie naleze do wielbicieli podlogowki. Ale tak naprawde to tylko z opinii innych, bo sam jej nie mam. Mowia tylko, ze ciagle uczycie ciepla w nogi - to nie najlepsze rozwiazanie.
Zrobie ja tylko w lazience.
A majac do wyboru gaz z butli (nie mam kotlowni), zakup kotla wiszacego i przewidywane problemy na jakie musze sie przygotowac (serwis, awaryjnosc) - skierowalem sie w strone pradu...
Pozdrawiam

tcic
13-01-2003, 10:35
Dzwonilem do eko-partner.
Nie jest to duza firma - lecz na mala skale (w prywatnym mieszkaniu) sprzedaja promienniki. Sa poprostu dystrybutorem.
Wiem tyle, ze producent jest Polski, licencja USA i gawrancja 48 miesiecy. Promienniki sa naprawialne.
600 W i 750 W maja wymiary 120x60 a 300W - 60x60.
Rozgrzewaja sie do 90 st.C.
Coz, musze to zobaczyc. W sobote jade. Jak zobacze i DOTKNE - napisze.
A tak swoja droga to ciekawe, ze nie znalazlem zadnych namiarow w internecie na producenta?
Wogole to troche dziwne, ze jest tak malo popularne.

zbychum
13-01-2003, 10:46
Dystrybutor a producent to różnica w cenie groszy!tak to zwykle bywa.Nie dziwię się że działają w mieszkaniu-mało się sprzedaje to nie opłaca się biuro-szczególnie latem.DŁUUUUUUUGA nawet gwarancja.Jak dają taką długą gwar. to znaczy że wytrzymują też długo.Mam nadzieje że moja też tak długo potrwa.
Zbyszek

zbychum
13-01-2003, 10:49
Nie sprzedaje się tego pewnie dużo,bo sam wiem jak komuś mówię co to za ogrzewanie.Polacy ogólnie mają wpojone że prąd to ostateczność (bo najdroższy).Rodzinie opowiadałem co to jest, a to promienie...tralalala. Trudno komuś coś powiedzieć :sad:
Zbyszek

tcic
13-01-2003, 11:08
Wiem, ze sprzedaz w domu jeszcze o niczym nie swiadczy. Znalazlem duzo stron o promiennikach ciepla. Jest duzo dystrybutorow, montazystow, sa listy referencyjne, przyklady instalacji. Tylko wszystkie te przyklady dotycza firm, biur, urzedow, obiektow sportowych. Nie napotkalem jeszcze firmy, ktora pochwalilaby sie, ze instaluje promienniki w mieszkaniach.
Ale szukam dalej. A w sobote jade do Poznania. Popatrze sobie "LIVE" na te cudenka....

zbychum
13-01-2003, 11:27
Wiesz jak to jest...montujesz w mieszkaniu-masz mało kasy.Jak montują w kościele, albo hali to im się to kalkuluje :smile:
Szczerze to w te referencje nie wierze za bardzo.Firma dostaje rabat, wiec udziela referencji :smile: Zawsze mi się to w ten sposób kojarzyło.Myślę że bliżej firmy (sprzedającej,dystrybucyjnej itp. nie znajdziesz).Poza tym producenci sami nie chcą sprzedawać bezpośrednio klientom.Sam wiem,bo na codzień pracuję w fabryce okien.Dlatego mamy wielu dystrybutorów i czas poświęcamy im,a nie Kowalskiemu z Piły, Nowakowi z Zabrza itp. :smile:
Zbyszek

17-01-2003, 14:48
Znalazłem taką stronę http://strony.wp.pl/wp/tadklo/
Można z niej zamówić książki o tego typu ogrzewaniu.
Co ciekawe są także promienniki podczerwieni działające na gaz.
Myślę że prąd jest drogi i cudów nie ma. To ogrzewanie jest tanie w montażu (ale nie aż tak jak zwykłe konwektory elektryczne) ale później się nieźle buli za energię. Jakby było inaczej to powinno się montować moce grzejników mniejsze niż te
wymagane przy konwencjonalnym ogrzewaniu a tu zdaje się tak nie jest.

Robert

Pepe
17-01-2003, 20:02
Też interesuja mnie promienniki. Zastanawiałem się czy nie zamontować ich w swoim domu (w grę wchodzi tylko tylko elektyczne!), ale przegladając forum zaczałem się zastanawiać czy warto. Tym bardziej, ze wypowiada się w tym temacie sporo "anonimów" i to wszyscy w podobnym stylu... Postanowiłem przekonać się sam i zamówiłem jeden taki promiennik (1600 W , marmurowy f-rmy Termar z Wrocławia) do ogrzewania pomieszczenia w mojej małej firmie (ok. 36m3 stare poniemieckie budownictwo, jedna ściana przeszklona). Mam go odebrać za kilka dni. Dam Wam znać jakie będą moje wrażenia!

Pepe
17-01-2003, 20:04
Też interesuja mnie promienniki. Zastanawiałem się czy nie zamontować ich w swoim domu (w grę wchodzi tylko tylko elektyczne!), ale przegladając forum zaczałem się zastanawiać czy warto. Tym bardziej, ze wypowiada się w tym temacie sporo "anonimów" i to wszyscy w podobnym stylu... Postanowiłem przekonać się sam i zamówiłem jeden taki promiennik (1600 W , marmurowy f-rmy Termar z Wrocławia) do ogrzewania pomieszczenia w mojej małej firmie (ok. 36m3 stare poniemieckie budownictwo, jedna ściana przeszklona). Mam go odebrać za kilka dni. Dam Wam znać jakie będą moje wrażenia!

17-01-2003, 20:59
A ja słyszałem, że promienniki marmurowe nie spełniają swojego zadania dobrze.Ktoś pisał na forum że zawiódł się na tych marmurowych.Poszukaj - też brał z tej firmy z Wrocławia.
Jednak czekam(y) na opinie.
Z ciekawości ile kosztował Cię ten promiennik,jest to jeden czy parę sztuk.

tcic
17-01-2003, 21:49
Ja jutro bede cos wiedzial naprawde o promiennikach, ale slyszalem ze marmurowe to jakas pomylka i to z definicji.
Nie wiem, czy bedziesz mial wiarygodne zrodlo informacji...

tomgor
18-01-2003, 23:15
Podczytuję ten wątek i też mam wiele wątpliwości. Do wyboru mam tylko ogrzewanie elektryczne więc szukam alternatyw. Chcę kupić jeden promiennik i go wyporóbować w starej kamienicy (gdzie teraz mieszkam) jak się sprawdzi to dam znać. Jednak mam pewne obawy: czy może sprzedaż tych promienników to jest w 90% dla osób "próbujących"? Jeśli tak to ja zasilę kasę jednego z dystrybutorów... Zainstalować takie ogrzewanie w domu bez sprawdzenia obawiałbym się. Zastanawiam się co z akumulacją ciepła? Czy promiennik jest tylko skuteczny jak jest włączony a jak się go wyłączy to może jest zaraz zimno? Często u różnych dystrybutorów i producentów pojawia się stwierdzenie: że nadaje się do doraźnego i natychmiastowego dogrzania (nawet osób siedzących na balkonie czy tarasie bo temperatura powietrza otaczającego ciała stałe w zasięgu prominnika nie odgrywa roli w odczuciu ciepła). Zobaczymy... A co Wy na to?

zibi
19-01-2003, 12:05
Do Tcic
Czy byłeś w Poznaniu i widziałeś te promienniki ? Zibi

Ryszard1
19-01-2003, 12:31
Bedac w ta sobote w Castoramie w Szczecinie widzialem promienniki. Byly produkcji wloskiej. Sa w ksztalcie bialego panelu z blachy, grubosci ok. 10 cm. Przednia scianka miala male otwory, wewnatrz widoczna byla biala plyta. W czasie pracy caly panel jest lekko cieply. Byly na kolkach, ale mozna je powiesic tez na sciane czy suficie. Mialy przelanczana moc i termoregulator. Moce 3 modeli to odpowiednio: 600/800 W, 600/1200 i 900/1800 W. Roznia sie wielkoscia, najmocniejszy : 95x55x10 cm. Promienniki pojawily sie pierwszy raz, sa narazie drogie, ale maja podobno staniec. Wiec w temacie promiennikow zaczyna sie cos dziac.

Ryszard1
19-01-2003, 12:39
zapomnialem o cenach :

Model 800 W - 298 zl
1200 W - 378 zl
1800 W - 458 zl

Pepe
19-01-2003, 13:09
Ten "marmurek" ma mnie kosztować 1400zł (1600W). Zaczynam się już do niego zniechęcać, chociaż jeszcze go nie odebrałem. Sama idea mi się podobała, ale mam coraz więcej watpliwości jak czytam wasze wypowiedzi :sad:

tcic
19-01-2003, 14:24
Witam wszystkich PROMIENNIKOWCOW!
Na wstepie o tym, do czego mi sa potrzebne promienniki. Otoz moj dom ma 150 mkw i bedzie ogrzewane kominkiem (pewnie Spartherm) + DGP. Ale potrzebuje czegos na ogrzanie lazienek i do "potrzymania temperatury" pod moja nieobecnosc. Stad wybor glowny: Dodatkowe ogrzewanie za pomoca pradu.
A teraz do rzeczy.
Bylem w Poznaniu w firmie EKO-PARTNER. Nastawilem sie na wizyte u przedstawiciela handlowego jakiegos poteznego producenta - stad moje rozczarowanie na wstepie: Nie ma zadnej firmy (a wlasciciwe siedziby). Siedziba miesci sie na poddaszu baaaardzo zaniedbanej kamienicy w Poznaniu.
Ale "pierwsze koty za ploty". Oto moje obserwacje:
1. Wg mnie fima sprzedaje promienniki firmy ROTAL ze Szczecina (ale moge sie mylic - te ze Szczecina wygladaja dokladnie tak samo).
2. w pomieszczeniu o powierzchni 20-22 mkw zainstalowane byly (w jednej linii wzdluz okien) 3 promienniki o moc 600 W, czyli razem 1800W. w ciagu paru minut udalo sie "zagotowac pomieszczenie". Z pewnioscia bylo tam ponad 28 st.C (a temp. odczuwalna znacznie wyzsza).
Wlasciciele twierdza, ze wystarczyly by (2x600 W)=1200 W - i chyba to prawda.
3. Co do estetyki: tu mam wiele watpliwosci. Nie jest to najpiekniejsza rzecz na swiecie (nie ma szans w porownaniu ze slicznymi czasami grzejnikami konwektorowymi). Calosc pokryta bialym barankiem (jak po grubym tynku). Mozliwe kolory - bez ograniczen (WIELKA ZALETA).
Mysle, ze nalezy unikac laczenia promiennikow w jeden ciag - nie uda sie tego pewnie porzadnie zobic.
4. Gwarancja: DRUGA WATPLIWOSC. Podobno jest gwarancja dystrybutora - ja upieram sie ze chce producenta. Mysle, ze jakos sie dogadamy (choc generalnie dystrybutor ukrywa dane producenta - widac taka zasada dystrybucji)
5. Ciekawa propozycja, to mozliwosc zrobienia obrazow grzejnych. Tematyka i forma - dowolna. Robia obraz ze zdjecia, innego obrazu, itp.
6. Przykladowe ceny brutto:
300W (600x600) - 380 PLN
600W (600x1200) - 525 PLN
750W (600x1200) - 680 PLN
Obraz grzejny 500W (520x1140) - 660 PLN - bez ramy.
7. Zauwazylem, ze pod promiennikami wyraznie grzeje w czolko. Jakbym stal na sloncu. W pozostalych mijscach pomieszczenia - OK. Moral: trzeba przemyslec umieszczenie promiennikow i unikac powieszenia ich nad miejscem, gdzie najczesciej przebywamy. Chyba najlepiej przy oknach. W przeciwnym przypadku bedziemy sie czuli jak w inkubatorze. Choc pewnie niektorzy polubia to bijace z sufitu ciepelko.

Teraz siadam i przeliczam i porownuje z grzejnikami konwektorowymi (ktore dla mnie sa ladniejsze, ale z kolei zabieraja miejsce na scianach: cos za cos).
Napisze co wymyslilem.
PIK33 - i co Ci wyszlo z tematu dwoch taryf w uladzie ogrzewania, ktory obu nas interesuje? Ja coraz berdziej sklaniam sie do zalozenia I i II taryfy. Tak mi wychodzi.

I najwazniejsze. Jesli traktowac ten sposob ogrzewania jako uzupelniajacy - z cala pewnoscia nie oplaca sie budowac systemu CO i kotlowni gazowych lub olejowych. Tego jestem pewiem.

Pozdrawiam
W razie dodatkowych pytan - chetnie odpowiem.

zibi
19-01-2003, 14:58
Do Tcica
A jakbym zastosował ten system jako główne żródło ogrzewania
to czy widzisz jakieś zagrożenia ? Co rozkładem temp. w innych
punktach tego opisanego pokoju , czy wszędzie jest ciepło ?
Zibi

tcic
19-01-2003, 15:37
Nie widze zadnych zagrozen poza ewentualnym drenazem kieszeni przez Zaklad Energetyczny. A tak na powaznie, to taki system ma wiele zalet:
1. Bardzo niskie koszty inwestycyjne. Dla domu o powierzchni 150 mkw. ok. 6,0 - 6,5 tys PLN.
2. Zerowe koszty konserwacji i serwisu
3. Zapłata tylko za faktycznie zuzyte w danym momencie paliwo (prad).
4. Swietne mozliwosci regulacji i blyskawiczne dogrzewanie pomieszczen (100% sprawnosc ogrzewania).

Wada jest tylko jedna: koszty energii.

Ale jest i druga strona medalu.
W moim przypadku nie mam dostepu do gazu ziemnego. Pozostaje mi LPG lub olej.
Koszty (inwestycje) calego systemu CO wraz z wyposazeniem kotlowni to 19-21 tys. PLN. Roznica to ok. 14 tys PLN.
ILE ZA TO MAM GRZANIA !
Oczywscie jesli masz tylko prad - odlozona kupka szybciej Ci sie zmniejszy. Jesli to ma byc dodatkowe zrodlo ogrzewania - nie nastapi to praktycznie nigdy. Obliczylem, ze nie mam najmniejszych szans dogonic calkowitych kosztow ogrzewania (wliczajac koszty inwestycji) np: olejem opalowym. Szybciej zakonczy zywot kociol, niz ja zblize sie do kosztow jego instalacji. Nie mowiac o kosztach konserwacji.
Ja sobie to wszystko policzylem (wstepnie). Mysle, ze (wbrew wielu opiniom na Forum) - ogrzewanie pradem nalezy powaznie rozwazac. SZCZEGOLNIE W MALYCH DOMACH I MIESZKANIACH. Na pewno nie pojde na takie rozwiaznie osoby, ktore gotowe sa zainwestowac np. 60-70 tys w pompe ciepla, tylko po to, aby miesiecznie palcic 150 czy 200 PLN mniej (w sezonie).
Ja na pewno tak nie zrobie.
Co moge Ci radzic. Jesli uzywasz tylko pradu i duzo czasu przebywasz w domu (koniecznosc ciaglej stalej temperatury) pomysl o ogrzewaniu akumulacyjnym. Jesli Twoja rodzina wychodzi z domu o 7.30 i wracacie ok 17 - 18.00 (w tym czasie mozesz obnizyc temperature w kilku pomieszczeniach) - promienniki beda OK.
Wogole promienniki i ogrzewanie konwektorowe beda wymagaly wiekszej pieczolowitosci w procesie sterowania. Warto zainwestowac w dobry sterownik. Jak tylko wychodzisz z domu - wylaczaj ogrzewanie i ustawiaj podgrzanie na 1 godz. przed powrotem. Ogrzewanie CWU trzeba zrobic z II taryfy i ogrzewac duzy zbiornik wody. Tak, aby podgrzana w nocy woda starczala praktycznie na caly dzien. Musisz przemyslec, czy od 22.00 do 06.00 i od 13.00 do 15.00 jestes w stanie dostarczyc 60-80% Twojego zapotrzebowania na energie. Jesli tak - bedziesz zadowolony. Ten typ ogrzewania trzeba zrobic bardzo "inteligentnie starowany". Ale tez jak zaden inny system nadaje sie do takich czestych wlaczen i wylaczen z natychmiastowymi skutkami.

Acha - rozpisalem sie. A Ty pytasz o rozklad temperatur. Nie wiem na 100%, ale mysle, system naprawde moze sie sprawdzic. W calym pomieszczeniu bylo cieplo (choc pod promiennikiem najcieplej - ale przy kaloryferze tez jest najcieplej). Jedyna roznica to taka, ze cieplo pochodzi z gory - a to jest dla nas nowosc.
A tak na marginesie - to ja raczej wejde w ten system. Mysle, ze sie sprawdzi.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-19 16:41 ]</font>

pik33
19-01-2003, 15:48
Na dziś skłonny jestem jednak myśleć o zasilaniu dwutaryfowym, CWU można grzać na II taryfie, a promienniki, nad ranem jest jeszcze II taryfa (dogrzać sypialnię) a od 13 do 15 też (dogrzać salon przed powrotem z pracy).
Ale na razie to spekulacje, po prostu muszę mieć przydział mocy z Zakładu Energetycznego i wtedy będę wiedział - promienniki, a może konwektory elektryczne - czy LPG. Jak nie dadzą 20 kW - trzeba myśleć o gazie.

PS. Taki promiennik "baranek"... ciekaw jestem jak to naprawdę na suficie wygląda...

tcic
19-01-2003, 17:28
Ja mysle dokladnie zrobic to samo.
Mam teraz przydzial 13 kW.
Z moich wyliczen wynika, ze niewiele trzeba bedzie zwiekszac moc... moze max. do 18 kW
Tez mysle o taryfie G12. I tez jutro bede badal ZE w sprawie zwiekszenia mocy.

A co do "baranka" - nie jest to szokujaco piekne urzadzenie, struktura tynku szlachetnego. Bez szalenstwa, ale nie jest to w zadym przypadku widok nieprzyjemny. Poprosto nie jest to element ozdobny.

tomgor
20-01-2003, 11:12
Tcic może masz w okolicach Castoramę i sprawdzisz czy te promienniki opisane przez Ryszard1 są porównywalne co w eco-partner. Ich cena jest troszke niższa.
Myślę że Twoje uwagi były by cenne. Wkońcu tylko Ty widziałeś ofertę eco-p..
Ja dzisiaj jadę do Castoramy w Gdańsku i jak je znajdę to opisze moje doświadczenia
pzdr

Ryszard1
20-01-2003, 16:36
Znalazlem stronke z promiennikami, podobna do tej z eco-parner.
A moze to ta sama firma ?
Adres tej stronki to : http://www.rotal.pl

20-01-2003, 17:53
witam
wytlumaczcie mi prosze jedna rzecz - jak z mieszkania ucieka x ciepla, to tyle samo trzeba dostarczyc, niezaleznie od zastosowanej technologii, tak?
czy promienniki sa tu wyjatkiem?
pozdr
piotr

tcic
20-01-2003, 20:37
Pojade do Castoramy w Lodzi (w srode) to porownam te promienniki. Juz pisalem wczesniej, ze rowniez podejrzewam EKO-PARTNER o sprzedaz produktow ROTAL-a (promienniki ECOSUN). Tez wydaly mi sie podobne.
Dzis liczylem koniecze naklady inwestycyjne na ogrzanie domu 150mkw (czyli mojego) w II wariantach:
a. promienniki ECO-PARTNER
b. Grzejniki konwektorowe ATLANTIC - http://www.atlantic-polska.pl - (to sa bardzo dobre grzejniki, z radiatorem z aluminium i nieprzypalajace kurzu).
Co ciekawe - promienniki wyszly 2 razy drozej.

Inwestycja dla pormienjikow to ok. 6500 PLN
Inwestycja dla konwektorow to ok. 3200 PLN

I teraz znow mam watpliwosci. Te konwektory bardzo mi sie podobaja (estetyka wykonania).
Ale pojade co Castoramy obejrzec inne promienniki.

tcic
20-01-2003, 20:51
Do Piotra.
Z tym dostarczeniem energii do domu masz racje.
Ale promienniki dzialaja zupelnie inaczej.
Chodz o to, ze maja o wiele wyzsza "odczuwalna" sprawnosc. Ich zaletą jest bardzo skuteczny element grzewczy kwarcowo - halogenowy. Promieniowanie daje wyzsza odczuwalna temperature (stad masz uczucie wyzszej temperatury niz jest w rzeczywistosci).
Ale ma i wady. Trzeba je dobrze rozmiescic w pomieszczeniu, bo tak naprawde to jest to typ ogrzewania przeznaczony glownie do ekonomicznego ogrzewania pojedyńczych stref w dużych halach montażowych, kościołach (bez koniecznosci nagrzewania calej kubatrury pomieszczenia).
Czyli najprosciej mowiac. Mozna zainstalowac promiennik w kosciele i w jakims promieniu jego dzialania wszystkim bedzie cieplo. Beda odczuwac temperature np: 20 st.C - mimo, ze poza strefa ogrzwania bedzie np. 16 st. Czyli calkowicie inna zasad dzialania niz w przypadku konwektorow. Nie ogrzewamy powietrza, ktore z kolei ma nas ogrzewac.

Ja to porownuje do inkubatora. Dziecku w inkubatrze musi byc cieplo (37 st.C), ale temperatura powietrza w samym inkubatorze nie moze byc taka, bo chyba by temu maluchowi bylo zdecydowanie zbyt goraco.????
Tez nie bylem taki madry - tylko zaczalem drazyc ten temat. Cos w tym jest... Jako drugie zrodlo ogrzewania moze byc super.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-20 22:55 ]</font>

Maco
20-01-2003, 21:52
W inkubatorach jest okołol 37C i jest to temperatura powietrza. Przynajmniej w takich dla dzieci :smile:

Dla mnie ogrzewanie promiennikowe działa tak, że "cipło" dociera bezpośrednio od "odbiorcy" czyli człowieka i go grzeje. A ponieważ człowiek jest otoczony powietrzem, które jest w miarę dobrym izolatorem ciepła to ilość energii potrzebna człowiekowi do utrzymania swojej temepratury bez odczucia dyskomfortu cieplnego jest w miarę mała. O wiele mniejsza niż energia potrzebna do ogrzania całego powietrza (którego spora część cały czas ucieka przez wentylację). I tu są te oszczędności. Wydaje mi się, że temperatura powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym promiennikami jest niższa niż w tradycyjnych ogrzewaniach.

tcic
20-01-2003, 22:16
Siedze i licze zapotrzebowanie na ilosc promiennikow dla mojego domu (2x80 mkw) na podstawie ofert ECO-PARTNER.
I mam problem.
Z ich wyliczen i oferty jaka dostalem wynikalo, ze firma zaproponowala mi laczna moc 3 kW na jeden poziom budynku (80 m.kw).
Daje to wynik: ok. 38 W/mkw.

W firmie prezentowane mi byly promienniki o mocy 1800 W i ich efektywnosc w pomieszczeniu 20 mkw i faktycznie "dawaly ostro do pieca". Ale wynik takiej konfiguracji to: 90 W/mkw.
Nawet jesli zmniejszyc moc promiennikow do 1200 W (jak sugerowal dystrybutor) to i tak daje to wartosc: 60 W/mkw.

Moral: To co ogladalem i to co moglem poczuc na wlasnej skorze moze sie nijak nie miec do efektu jaki uzyskam we wlasnym domu !!!
Tak wiec to, ze pisalem, iz w pomiesczeniu roblio sie niemal natychmiast cieplo to owszem prawda, ale przy 90 W/mkw.
A jak bedzie przy 38 W/mkw?
Chcac miec pewnosc identycznego efektu powinienem wlasciciwe zwiekszyc dwukrotnie ilosc promiennikow w domu.
Jak tak zrobie, to inwestycja bedzie wynosila juz 12.000 PLN zamiast 6,000 PLN.

Apel do Zbyszka. Ty masz u siebie promienniki. Jaki jest u Ciebie ten wskaznik? Jaka masz moc promiennikow w pzreliczeniu na 1 mkw?

21-01-2003, 10:39
Dostałem się do komputera na chwile...ale nie pamietam hasła(zostawiłem w domu).Ja mam starą chatę, nie ocieploną itp. Ty masz nowy, ciepły dom, nowe okna itp.A na ile obliczyli Ci w projekcie zapotrzebowanie na energie cieplną??Nie wiem jakie prowadzisz życie, czy bywasz wiecej w domu,czy poza nim.Ale jak wyjezdzacie czesto z rodzina "w siną dal" to warto ciut więcej zamontowac promienników,żeby szybciej się nagrzewało.No chyba że zamontujesz termostat z programatorem na cały tydzień.Tylko nie wiem jak by to wyglądało z podłączeniem go.Bo na każde pomieszczenie potrzebny jest termostat.Pozdrawiam i uciekam do pracy
Zbyszek
P.S. Tomek jutro ok. 17 chyba bede mial dostep do internetu wiec w razie czego pytaj.Pod koniec tygodnia (piątek,albo sobota) bede w domu.

zibi
21-01-2003, 15:01
Do Tcica
Ty jesteś z Łodzi ? Ja też . Byłem w Castoramie , ale tam nie
ma żadnych promienników . Ogłądałem konwektory Atlantic.
Podobały mi się . Mają fajne sterowanie Chronokartą. Zibi

tcic
21-01-2003, 19:10
Czesc ZIBI.
Pracuje w Lodzi a mieszkam i buduje w Kaliszu.
Czyli jestesmy prawie krajanie.
Szkoda, bo myslalem, ze w Castoramie cos wypatrze. Liczylem na jakies ladniejsze promienniki. Ten Atlantic tez mi sie podoba.
Sterowanie - bajer. Mozna porobic sobie strefy. Zdaje sie, ze tez bedziesz robil koninek + DGP + jakis pradzik...
Tak?

21-01-2003, 22:00
witam
tcic, co to jest 'odczuwalna' sprawnosc???
skoro przy okreslonych warunkach (przepuszczalnosc scian i okien, roznica temp. zew. i wew.) z mieszkanie ucieka stala wartosc cieplna na jednostke czasu to albo grzejniki ta wartosc uzupelnia, albo temp. powietrza w pomieszczeniu bedzie stopniowo spadala. twierdzisz ze przy +10 w pokoju nadal bedziesz odczuwal 'przyjemne ciepelko +23'?

rafcio555 opisywal jakie ma niewielkie koszty grzania promiennikami w mieszkniu 80m2 w starym budownictwie z nieszczelnymi oknami.
chcialbym zapytac jaka moc ma zainstalowana (napisal tylko ze 8 szt.) i w jakim trybie pracuja grzejniki?

pozdrawiam
piotr

tcic
22-01-2003, 09:57
Ano wlasnie. Miedzy innymi w tym trybie pracy jest problem.
Jesli mam tylko I taryfe - nie ma klopotu. Moge tak dobrac promienniki, aby poprostu pokrywaly zapotrzebowanie domu na cieplo.
U mnie tamat jest bardziej skomplikowany.
Chcialbym dwie taryfy a promienniki traktuje, jako ogrzewanie dodatkowe. Chcialbym, aby pracowaly w czasie, gdy nie grzeje kominek a dodatkowo w okresach najtanszej energii (czyli 22.00 - 6.00 oraz 13.00 - 15.00).
Czyli ich moc musi byc wieksza niz "standardowa" (przewymiarowanie), tak, aby ogrzac pomieszczenie do odpowiedniej temp. w ciagu np: 2 godz. (13.00 - 15.00). Jak wroce z pracy ok. 17.00 to powinno w domu byc cieplo. Wtedy dorzycam do kominka i do 22.00 - 23.00 pale w nim.
Promienniki powinny wlaczyc sie nad ranem, gdy kominek przygasnie i przygotowac odpowiednia temperature na godz. 6.00 - gdy wstajemy do pracy. Miedzy 6.00 a 13.00 mialyby wogole nie pracowac. Wtedy grzeje kominek (gdyz rano dorzucilem mu paliwa).
Aby zabezpieczyc taki cykl pracy (wlasciwie w godzinach tanszej taryfy) - moim zdaniem musze je zaproponowana moc promiennikow przewymiarowac.
Jesli tak - podnosi sie koszt inwestycji.
Zapotrzebowanie na energie z projektu wynosi 6kW. Firma ECO PROJEKT podobnie oszacowala ta wartosc - dobierajac mi promienniki o lacznej mocy 6kW. Moim zdaniem bede musial ta wartosc przewymiarowac. Tylko o ile?
Prosze o opinie, czy moj tok rozumowania jest prawidlowy.
Czy inni chetni na promienniki i planujacy ogrzewanie kominkowe rozwiali ten problem?
Tak na marginesie: 6kW (lacznie 11 promiennikow) to inwestycja rzedu 6.000 PLN (same promienniki + regulatory temp.)

tcic
22-01-2003, 19:23
Wlasnie obliczylem koszty inwestycji w 2 wariantach:
1. Promienniki EKO-PARTNER
2. Grzejniki konwektorowe Atlantic.

Niestety, we wszystkich wariantach (standard lub przewymiarowanie) promienniki sa ponad 2 razy drozsze.
Przyjalem laczna moc grzejnikow 8 kW.
a. promienniki - 8.000 PLN (tu nie mam co spodziewac upustu, gdyz podobno cena juz podskoczyla o 5%.Bez obrazow grzejnych)
b. Atlantic - 3.600 PLN (wg cen katalogowych - wiec spodziewam sie, ze 3.300 PLN swobodnie do osiagniecia).

Moral: roznica 4600 PLN.
Czym usprawiedliwic roznice? Czy kiedykolwiek sie ona zwroci?

zibi
22-01-2003, 19:37
Tcic
Ja dostałem ofertę na Atlantiki model F-18 z chronokartą na moc 9 kW
na poziomie 2800 zł . Zibi

tcic
22-01-2003, 19:46
Tez mysle, ze to mozliwe. Roznica moze pochodzic od doboru konkternych grzejnikow. Ale nie trzeba byc zbytnim optymista, ze 3000 to naprawde bezpieczna kwota.
To tylko dziala na korzysc konwektorow.
A poza tym Atlantic to znana firma, grzejniki bardzo ladne i co wazne nie przypalaja kurzu....
A moze ktos "zapoda" argument za promiennikami, ktory usprawiedliwialby dodatkowy wydatek od 4 do 5 tys. PLN???
Oczekuje z niecierliwoscia.

A swoja droga to ogrzewanie pradem jest smieszne pod wzgledem inwestycyjnym.

pik33
22-01-2003, 21:35
Za promiennikami:

Zaleta 1: oszczędniej w I taryfie. Dlatego że możesz mieć chłodniejsze powietrze, ściany i sufit.
Powietrze: zamiast 25, np. 21 stopni, to jest od 8% (największy mróz) poprzez 14% (średnia stycznia) do 25% oszczędności wiosną i jesienią. Jako człowiek ciepłolubny liczę 25 stopni, jeśli ktoś woli 20, będzie miał jeszcze większą różnicę na korzyść promienników. Średnio straty wentylacyjne spadną o jakieś 20%.
Sufit. Zamiast około 30 stopni będzie miał około 20. 20% mniej strat podczas mrozów. 30% oszczędności średnio.
Na ścianach oszczędności będzie mniej, ale na jakieś 15% też można liczyć.
Wychodzi na to, że ten sam komfort cieplny ma się przy 80% zużytej energii. z tym że to tylko moje teoretyczne przemyślenia nie poparte realnymi doświadczeniami
Przy okazji: promiennik zapala się i gaśnie - jak jest akurat zgaszony, to co? chłodne powietrze, sufit i ściany, ZIIIIMNOOOOO (?) - tego się boję.

Zaleta 2: szybki komfort. Promiennik świeci, jest cieplutko.
------------------------------------------------------------
Chyba promienniki dam w łazienkach, pomieszczeniu gospodarczym, ewentualnie w sypialni i w pokoju który będę miał dla siebie.

Łazienki - trzeba mieć ciepło na czas kąpieli, żeby nie było nieprzyjemnie wychodzić z ciepłej wody. Poza tym, po co tam grzać? Idę się kąpać, zapalę promiennik.

Pomieszczenie gospodarcze (+spiżarka na żywność) - tam grzać nie należy. Ciepło uchodzące przez ściany działowe zapewni temperaturę, np. +15. Ale, czasami, jeśli zechcę użyć tego pomieszczenia jako np warsztatu, zapalę promiennik.

Pokój dla siebie. Lubię ciepełko. Teraz mam +28. Blok. W domku będzie trudno dogrzać jedno pomieszczenie do +28, ciepło będzie uchodzić wraz z powietrzem do innych pokoi... no to niech będzie +25.. i promiennik nad głową.

Sypialnia: tam powinno być chłodniej, ale... czasem warto mieć na chwilę cieplej, choćby po to żeby nie szczękać zębami przebierając się lub wychodząc spod kołdry.
---------------

Tylko jeszcze jedna sprawa: we wszystkich tych przypadkach potrzeba szybkiego ciepła na chwilę, bez sterowania itp... takie żarówki podczerwone 500W załatwią sprawę a kosztują zdaje się kilkanaście złotych sztuka. Instalacja polega na wkręceniu w oprawkę. Do przemyślenia.

tcic
22-01-2003, 21:41
OK.
czyli Twoj moral z naszych dywagacji jest jaki?
Jesli ogrzewanie pradem (ja mysle o II taryfach) - to inwestycje raczej w konwektory?
Promienniki tak, ale do miejscowego dogrzania - dobrze Cie zrozumialem?
Jesli dobrze zrozumialem Twoj intencje - to cala nasza trojka ma chyba podobne wnioski.

pozdawiam

Tomek

pik33
22-01-2003, 21:49
Chyba tak.
---------------
Kominek: główna masa ciepła
Konwektory: zapewnienie zrównoważonej temperatury gdy wygasa kominek.
Promienniki: zapewnienie chwilowego "szybkiego ciepła" tam, gdzie jest potrzebne.
Takie moje wnioski na dziś.

Rafcio555
23-01-2003, 12:05
Witam!
Tcic – masz kominek. Zakładamy że palisz w kominku do godz. 23. Ciepło się utrzymuje przez jakiś czas. W dalszych pomieszczeniach od kominka będzie chyba ciut chłodniej. Wygasnie kominek – na termostacie masz np. 22st.C. Kominek utrzymywał Ci temperaturę ok. 24st.C. Jak kominek wygasnie i temperatura obnizy się do 21,5st.C to wlacza się promienniki i utrzymują stałą temperaturę ok. 22st.C. Rano wstajesz 10 minut wcześniej i palisz w kominku. Ciepło roznosi się powoli po całym domu. W salonie, gdzie masz kominek wyłączą się najszybciej promienniki. Kominek chyba do tej 13 godziny utrzyma temperaturę, potem na 2 godziny włączą się promienniki. Wracasz z pracy i nadal masz te 22st.C. Wrzucasz do kominka i tak w kółko.... .
Myślę że nie musisz dużo więcej montować promienników niż masz zaplanowane.
Poza tym myślę że za konwekcyjne zapłacisz więcej w eksploatacji. Ja jestem bardzo zadowolony i koszty eksploatacji są takie jak przypuszczałem na początku. Apropo to ja mam ok. 60W/m2 i promienniki są jedynym ogrzewaniem w moim mieszkaniu – taryfa całodobowa. Co do tej temperatury odczuwalnej to jest to tak że na termostacie mam ok. 21st.C, odczuwalna jest ok. 23st.C. Nie są takie wielkie różnice.
Jak wyjezdzamy gdzies na dlużej całą rodziną to zmniejszamy w całym domu do 10st.C. W kuchni pozostawiam ok. 15st.C. Po powrocie rozkręcam na maxa ogrzewanie w kuchni 20minut i jest ciepło – 54W/m2. W pozostałych pomieszczeniach ok. 30-40minut i jest już te 20st. C. Jeżeli chcesz zamontować regulator tygodniowy to super! Też musiałbym nad tym pomyśleć.

PIK 33 – używasz określenia „świeci promiennik”. One nie świecą jak żarówka, nie wydają żadnego światła.

pik33
23-01-2003, 12:14
Jak które. Niektóre świecą w świetle widzialnym, inne nie.. ale na pewno wszystkie dobrze świecą w podczerwieni.. :wink: od tego w końcu są.. :wink:

tcic
23-01-2003, 12:16
Wszystko co piszesz jest OK.
Tylko, ze te promienniki wychodza duzo drozej. W mim przypadku roznica w cenie waha sie od 3.200 do 4.500 PLN na korzysc konwektorow.
Stad glowny wniosek, ze chyba konwektory sa ekonomiczniejsza inwestycja. Roznica w rachunkach za prad moze byc (jesli wogole bedzie) raczej niewielka...

23-01-2003, 13:17
Tomek! U mnie wygląda to jakoś tak:
- pokoj ok. 20m2 - 2x600W - 2sciany szczytowe
- pokoj ok. 18m2 - 1x750W - pomieszczenie wewnetrzne-cieple
- lazienka 6m2 - 300W
- kuchnia 8m2 - 600W
RAZEM ok. 52m2- 2850W:52m2=54,8W/m2. Tylko pamietaj,ze ja nie mam nowych okien(najgorsze tez nie są).No i nie ocieploną chatę.
Nie boj sie Tomek ze 40W/m2 to malo.Starczy Ci na pewno.Ja bym zwrocil uwage na lazienke (zeby bylo wiecej niz 40W/mw) i na salon.
Na temat kaloryferow konwekcyjnych to wydaje mi sie ze bedziesz placil duzo wiecej.Gdyby byly one korzystne wszyscy by je mieli a jednak montuja inne systemy grzewcze.
ZBYSZEK

23-01-2003, 16:58
Tomek!
A jak długo będą pracować te konwektory (na dobę). To może być taka sama moc jak promienniki,ale mogą pobierać o wiele dłużej prąd.Czy bede one się grzały w ciągu całej nocy(taryfy nocnej) i potem od 13-15.To Cię zeżre pod względem kosztów.
Promienniki w moim mieszkaniu pracują ok. 8godzin na dobę.U Ciebie pobierałyby prąd jakieś...2-3godziny w nocy i jakieś 30-60mintu po południu.
ZBYSZEK

pik33
23-01-2003, 17:39
Z jednej strony może to i tak. Ale trzeba założyć że w tej sytuacji promienniki nie zapewniają ogrzania domu, a tylko chwilowy komfort cieplny do chwili gdy "zadziała" kominek.

Wydaje mi się jednak że jeśli chodzi o noc, czas pracy obu systemó będzie podobny. W dzień zaś konwektory trzeba będzie wcześniej włączyć, ale za to można je będzie wcześniej wyłączyć.

Aż się prosi żeby jakąś symulację zrobić...

Rafcio555
23-01-2003, 17:55
On 2003-01-23 18:39, pik33 wrote:
Z jednej strony może to i tak. Ale trzeba założyć że w tej sytuacji promienniki nie zapewniają ogrzania domu, a tylko chwilowy komfort cieplny do chwili gdy "zadziała" kominek.

Wydaje mi się jednak że jeśli chodzi o noc, czas pracy obu systemó będzie podobny. W dzień zaś konwektory trzeba będzie wcześniej włączyć, ale za to można je będzie wcześniej wyłączyć.

Aż się prosi żeby jakąś symulację zrobić...


Kurcze...promienniki nie są do chwilowego zapewnienia ciepła.U mnie w domu pracują...no nie wiem nie liczyłem,ale na pewno mniej niż pół dnia.Zbyszek mówi że ok. 8godzin-może tyle będzie.I jest stale ciepło.
Panowie weźmy przykład lodówki - jest to może przeciwieństwo ciepła,ale mniejsza z tym.Ściany lodówki są izolowane.Lodówka nie pracuje 24h/dobe żeby było stale chłodno.Włącza się i wyłącza.Tak samo pracują promienniki, nie zrobi Wam się chłodno,a dopiero później się załączą.
Tomek pisałeś że chciałbyś termostat z możliwością regulacji tygodniowej.Te termostaty są bardzo precyzyjne-ok.0,5st.C i nie wyziębi Ci się.
Widzę że myślicie Panowie że ciepło jest w domu tylko gdy pracuje promiennik.NIE - temperatura powietrza wynosi jakieś 23st.C a odczuwamy 25st.C.Pomimo wyłączenia promiennika ja spokojnie jeszcze czuję przez 10minut jak docierają promienie do mnie.Nadal jest ciepły i oddaje ciepło.
Przydała by się symulacja-tylko jak to zrobić.

Ryszard1
23-01-2003, 18:49
>A moze ktos "zapoda" argument za promiennikami, ktory >usprawiedliwialby dodatkowy wydatek od 4 do 5 tys. PLN???
>Oczekuje z niecierliwoscia.

za : http://www.ccc.pl/dlaczego.html :

Dlaczego ogrzewanie promiennikowe?

Ponieważ jest tanie, bezobsługowe, bezpieczne i niewybuchowe w odróżnieniu od gazu;
Działa “pośrednio” i “bezpośrednio”. Ciepło emanuje od promiennika do podłogi, ścian i sprzętów, które oddają ciepło do powietrza. Przy CO ciepłe powietrze unosi się do góry;
Można ogrzewać strefowo w odróżnieniu od CO, które grzeje całą, często dużą kubaturę;
Można akumulować energię w podłodze, ścianach i sprzętach w nocy, gdy energia jest tania, korzystając z ciepła w dzień;
Promienniki posiadają do 6-ciu* lat gwarancję i minimum 30 letnią trwałość, o wiele dłuższą od każdego pieca lub kotła;
Zajmują tylko miejsce na stropie – zawsze wolne ściany, nie jak w CO lub ogrzewaniu listwowym;
Jest bezpieczne dla dzieci i niepełnosprawnych;
Gwarantuje ciepłe podłogi;
Brak ruchu powietrza – polecane dla alergików – nie kurzy;
Grzeje jak słońce;
Estetyczne i ekologiczne wykonanie;
Ochrania środowisko naturalne;
Pozwala zaoszczędzić koszt budowy kotłowni i komina;
Koniec problemów z zamarzaniem rur i grzejników;
Prosty i tani montaż bez specjalistycznego sprzętu;
Może być montowane przez każdego elektryka;
Niskie koszty użytkowania oraz wysoki komfort techniczny;
Posiada zawsze 100-procentową sprawność;

Ryszard1
23-01-2003, 19:01
>– używasz określenia „świeci promiennik”. One nie świecą jak >żarówka, nie wydają żadnego światła.

Czy jako promienni moga byc uzywane zarowki ?
Mialem kiedys taka, specjalna.Swiecila b.slabo, ale grzala mocno.
Byla na 220 V i miala z tylu odblysnik.
Ciekawe czy sa jeszcze takie do dostania w sklepach bo koszt
takiego ogrzewania bylby znikomy.
Znalazlem cos na www, ale nie jestem pewny czy by sie nadawalo :

http://www.polamp.pl/promienniki.html

tcic
23-01-2003, 19:21
Ryszard,
Twoje argumenty sa OK. Ale troche nie na temat.
Moja prosba o "zapodanie argumentow usprawiedliwiajacych wydanie dodatkowych 4-5 tys PLN" dotyczyla porownania:
PROMIENNIKI - GRZEJNIKI KONWEKTOROWE (np. Atlantic).

Nie prownujmy tego pomyslu z klasycznym CO. Ten temat jest juz zamkniety.
Pomysl o symulacji dotyczyl rowniez porownania tych dwoch systemow.
Poprostu jak dotad nie pjawil sie argument oceniajacy (lub usprawiedliwiajacy) ten wydatek.
Sam nad tym ostro mysle i prosze o wsparcie w pomyslach....

23-01-2003, 19:22
he he he i tak byś chciał dom ogrzewać??Świecące promienniki (żarówkowe) nadają się do warsztatów, hal i ogrzewania drobiu tzw.kwoka.

tcic
23-01-2003, 19:38
I jeszcze jedno. Strone CCC ogladalem. Inne strony rowniez.
Pisalem o tym duzo wczesniej zastanawiajac sie dlaczego wszystkie propozycje rozwiazan z promiennikami dotycza: hal sportowych, biur, kosciolow, urzedow, itp.
Nie znalazlem (poza eco-partner)zastosowan w domu.
Jedynymi "namacalnymi" wlascicielami sa uczestnicy niniejszego watku na forum.

Rafcio555
23-01-2003, 20:17
On 2003-01-23 20:38, tcic wrote:
I jeszcze jedno. Strone CCC ogladalem. Inne strony rowniez.
Pisalem o tym duzo wczesniej zastanawiajac sie dlaczego wszystkie propozycje rozwiazan z promiennikami dotycza: hal sportowych, biur, kosciolow, urzedow, itp.
Nie znalazlem (poza eco-partner)zastosowan w domu.
Jedynymi "namacalnymi" wlascicielami sa uczestnicy niniejszego watku na forum.


Ja np. niechciałbym żeby ktoś fotografował moją chatę tuż po montażu promienników.To byla gimela :smile: Ściany,sufit rozryte,trzeba tapetować,malować.
Mi się wydaje że to dlatego brak jest fotek.Pozatym nie wydaje mi się żeby była jakaś różnica pomiędzy biurem,urzędem a mieszkaniem. Różnica jest pomiędzy np. halą sportową a mieszkaniem.Ale decyzja należy do Ciebie.Osobiście polecam do mieszkań.

No i wydaje mi się, że skoro są produkowane obrazy grzejące promiennikowe to są one przeznaczone do mieszkan.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: rafcio555 dnia 2003-01-23 21:35 ]</font>

pik33
23-01-2003, 20:38
On 2003-01-23 20:01, Ryszard1 wrote:
>– używasz określenia „świeci promiennik”. One nie świecą jak >żarówka, nie wydają żadnego światła.

Czy jako promienni moga byc uzywane zarowki ?
Mialem kiedys taka, specjalna.Swiecila b.slabo, ale grzala mocno.
Byla na 220 V i miala z tylu odblysnik.
Ciekawe czy sa jeszcze takie do dostania w sklepach bo koszt
takiego ogrzewania bylby znikomy.
Znalazlem cos na www, ale nie jestem pewny czy by sie nadawalo :

http://www.polamp.pl/promienniki.html



No, właśnie.
Zwykła żarówka jest nnaprawdę dobrym promiennikiem podczerwieni, zamienia w nią 95% energii elektrycznej, te 5% które idzie na światło widzialne... to jakby efekt uboczny.
A te promienniki to żarówki o niższej temperaturze żarnika. Ktoś tam kiedyś pisał że promienie krótkofalowe są zdrowsze, i dobrze żeby było choć trochę widzialnego światła...
Taki promiennik miała dokładnie moja babcia. 30 lat temu. A żeby jeszcze mniej dawał po oczach, miał ciemnoczerwone szkło.
Poszukam takich w sklepach. Powinny kosztować kilkanaście PLN/sztuka... :wink:

Maco
23-01-2003, 21:09
Ryszard1,
Przemyśl dwoje arumenty i odrzuć te, które nie pasuja do porównania Promienniki z konwektorym (np. w obu nie trzeba komina i w obu 100% energii zamienianych jest na ciepło).

pik33
24-01-2003, 15:53
Byłem dziś w sklepie z oświetleniem firmy Osram (świeci i grozi.. :wink: )
Promiennik typu żarówka z ciemnoczerwonym filtrem o mocy 250 W kosztuje u nich 28 złotych. Świeci ciemnoczerwonym światłem. Nie kupiłem, bo powiedzieli że nasze polskie są dwukrotnie tańsze - do tesowania poszukam wyyrobu z Polamu.
W małym sklepiku obok rzeczywiście były polskie, ale 175 W i bez filtra, świeciło toto światłem widzialnym jak 60-watowa żarówka - do ogrzewania domu cokolwiek bez sensu, podobno - są doskonałe do suszenia marihuany. Tak mi je sprzedawca reklamował - nie wiem czy się śmiać czy płakać.
----------------
Z innych ciekawostek, w sklepie Osram mieli żarówkę, kombinację lampy kwarcowej z żarnikiem, daje toto podobno światło o widmie słonecznym, wraz z ultrafioletem i podczerwienią. 300W. Bagatela - 140 złotych. Rzeczywiście świeci biało, dość jasno. Może i warto mieć na zimę taką lampę...

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-24 16:55 ]</font>

tcic
24-01-2003, 21:45
Ale odbieglismy od tematu....
Zarowki - ciekawa rzecz, ale czy w koncu KTOS "zapoda argument za zastosowaniem promiennikow zamiast konwektorow", jesli roznica w inwestycji jest 4,500 (3.000 konwktory - 7,500 promienniki)?!
Zalozenie: grzejemy w taryfie G12 !
Kurcze - musze pojac jakas cecyzje. Zna sie ktos na tym na tyle, zeby rzeczowo odpowiedziec na moje pytanie?
Ale konkretnie.

24-01-2003, 23:51
cze
ponawiam zapytanie do rafcio555: jaka maoc masz zainstalowana?
i w jakim trybie pracuja grzejniki? badz tak mily, zaobserwuj to u siebie i podziel sie z nami pls :smile:
pozdrawiam
piotr

zbychum
25-01-2003, 12:51
Co by Ci tu napisać decydującego ......... .
Mi się jednak wydaje że gdy będziesz miał promienniki to jednak szybciej nagrzejesz dom. Wydaje mi się że konwektory mają wydajność jak np. piec z grzałkami elektrycznymi. Mimo iż będziesz miał większą moc konwektorów to tak wolniej będzie grzało się mieszkanie. Zainwestuj więcej promienników w salon. Po przyjeździe z urlopu, będziesz miał ciepło szybko w salonie, a nie musisz od razu mieć 24stopni w sypialni. Najważniejsze, że będziesz miał ciepło w salonie, napalisz jeszcze w kominku i za te kilkanaście minut będziesz miał temp. wystarczalną w całym domu. Ja bym w ten sposób to rozwiązał. Mi się wydaje że 40W/m2 to jednak jest wystarczająco. Promienniki bardzo szybko się nagrzewają - jakieś 20-30minut i mam max. nagrzany promiennik, ciepło roznosi się z góry i szybciej nagrzeje się dom.
W jednym z biur jak pracowałem to były konwektory elektryczne to wolno się nagrzewały. 1000W-atowy konwektor grzał 15m2 biura. W nocy była temperatura ok. 10st.C, natomiast żebyśmy musieli ściągnąć kurtki do jakiś 17st.C to musieliśmy siedzieć ok. 1-1,5godz.
Nie wiem też czy w konwektorach jest w woda, ale to spowoduje kamień i kilkanaście lat i będziesz zmuszony odkamieniać. Pozatym jak już pojawi się mała warstwa kamienia to już zmniejsza przewodzenie ciepła.
No i przy konwektorach przy podłodze będziesz miał 20st.C a pod sufitem jakieś 30C. Przy promiennikach będzie to różnica 2-3st.C U mnie na najwyższej szafie jest 23st.C, a na podłodze 21,5st.C.
Żeby promienniki objęły całą powierzchnię salonu to zainwestowałbym w ładną lampę z wentylatorem - Co Ty na to??

Nie wiem, co jeszcze Ci powiedzieć, ale ja bym się jeszcze raz zdecydował na promienniki. UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ i pokombinuj różne kolory. Np. żółte ściany, gdzieś tam lekko niebieskie promienniki (może ułożone w jakąś szachownicę, albo 3 promienniki ułożone jak gwiazda 3-ramienna (nie wiem czy rozumiesz?).
Tyle moich pomysłów i "plusów".
Pozdrawiam
Zbyszek

Ryszard1
25-01-2003, 19:50
Bylem dzis w Media-Markt, w Niemczech, dokladnie w Schwed.
Znalazlem tam promiennik, podobny jaki spotkalem w Castoramie.
Mial podobne wymiary (80x50x10 cm) i moc : 500/1000/1500 W.
Rowniez mial regulacje temperatury. W srodku bialej dziurkowanej
obudowy byla czarna plyta. Mial wentylator i podswietlanie.
Ciekawe ze mial tez opis m.in.po polsku.
Cena to 119 Euro czyli ok. 500 zl. Mozna go znalezc na stronie
producenta : http://www.honeywell-hcp.com
Wydaje mi sie ogladajac oferte z polskiej Castoramy, ze ten model
o ktorym pisalem wczesniej (o mocy 1200 W) za 378 zl jest
ciekawszy,

zibi
25-01-2003, 22:57
Wyrażę swoje zdanie .
Mimo wielu zalet ogrzewania promienikowego - szybko , tanio i
skutecznie - to po przejrzeniu wielu stron www. uważam , że
nadają się do ogrzewania obietów komercyjnych , a nie naszych
" ognisk domowych ". Dlaczego temat ogrzewania promiennikowego
jest tak nie popularny. Dlaczego nie ma w marketach kilku
modeli promienników. Dlaczego firmy specjalizujące się w
ogrzewaniu elektrycznym podchodzą do tego z dużą rezerwą.
Zibi

pik33
26-01-2003, 08:14
One są popularne w obiektach komercyjnych typu hale, kościoły, bo tam nie trzeba grzać ciągle i nie trzeba grzać całej kubatury. Ciepło daje się wtedy, gdy są ludzie (godziny pracy sklepu, biura, czas nabożeństw w kościele), potem się je wyłącza.

W domu i tak nie można sobie pozwlić na wychłodzone meble i ściany, więc czy promienniki, czy co innego, i tak trzeba ciągle grazć. Parę % oszczędności może wynikać jedynie z nieco chłodniejszych sufitów i powietrza - dla mnie z szacunków wyszło do 20%.

Od czasu gdy znalazłem te żarówki, odpuszczę sobie chyba płytowe promienniki. Konwektory są o dwie klasy tańsze, dodam do nich żarówki, koszt instalacji żarówek pomijalny, mam zalety obu systemów w jednym i nie mam płyt na suficie.

Maco
26-01-2003, 10:14
Dla mnie ogrzewanie podłogowe zapewni ciepłe "doły" i chłodniejszy sufit (podłogowe powietrzno elektryczne - legalett).

pik33
26-01-2003, 11:43
Chciałoby się legalett ale to +20k polskich złotych w porównaniu do fundamentu typu "classic"

Ryszard1
26-01-2003, 19:34
Postanowilem zobaczyc co w sprawie promiennikow jest w polskim
Media Markt w Szczecinie. O dziwo byly dostepne 2 modele.
Jeden lepszy z czarna plyta w bialej dziurkowanej obudowie
podobny jaki spotkalem w MM w Niemczech i w polskiej
Castoramie. Byl w cenie ok. 600 zl, moc 750/1500 W. Poprosilem
o wlaczenie. Doslownie za chwile czuc bylo cieplo, obudowa
byla chlodna. Podobno po pol godzinie plyta w srodku robi sie
lekko czerwona ale tego nie doczekalem. Mial on rowniez regulacje
temperatury. Ten opisywany wczesniej z Castoramy byl tanszy.
Obok staly 2 modele juz produkcji polskiej. Byly innego typu,
skladaly sie z rurek szklanych ktore rozgrzewajac sie do
czerwonosci promieniowaly podczerwien. Jeden drozszy model mial
3 takie rurki a drugi 2. Ten lepszy mogl obracac sie samoczynnie
co zwiekszalo zakres grzania. Moc jego to 3x400 W .
Ceny odpowiedno ok. 180 zl i 80 zl. Czy ktos moze cos
wiecej ze strony praktycznej powiedziec o tym typie
promiennikow bo cena jest atrakcyjna w porownaniu z tymi
"plytkowymi".

zbychum
26-01-2003, 20:33
Moje doświadczenie z marketami nie jest za pozytywne i nie kupuje "środków trwałych" w marketach. Kupiłem tv w Media Markt i od początku miałem z nim problemy, rower podobnie jeszcze chcieli mnie obarczyć winą,ale mniejsza z tym.
To mogą być jakieś podróbki - widziałem taki ładny grzejniczek,który też szybko się rozgrzewał,świecił lelkko na czerwonawo itp.,ale ja już znam uczucie promieniowania.
Jak byś był,w MM to poproś jeszcze raz o włączenie tego piecyka.Jak sie chwilę rozgrzeje to zrób krok w tył i zamknij oczy.Jeżeli będziesz czuł sie jak na plaży by Ci słoneczko świeciło to musi to być promieniowanie.Jeżeli będzie ciepło "żrące", wysuszające to nie są to promienie.
Zbyszek

pik33
26-01-2003, 20:50
Tylko w takim razie jeśli nie promienie, to co?
-------------------------
Jutro kupię do testowania żarówkę promieniującą podczerwień - muszę ją wypróbować - podzielę się wrażeniami. Jeśli wypadnie OK, znajdzie na pewno swoje miejsce w łazienkach (zapalana na czas kąpieli) i pomieszczeniu gospodarczym. Akurat w tych miejscach nie mam zamiaru sterować nimi automatycznie. Będą normalne wyłączniki jak do oświetlenia.

tomgor
28-01-2003, 16:04
Dzisiaj zamówiłem promiennik 600W do testów. Jak go jutro dostanę i podłączę to opiszę pierwsze wrażenia. :smile:

pik33
28-01-2003, 18:12
A ja kupiłem żarówkę. Jutro podzielę się wrażeniami.

pik33
28-01-2003, 19:38
Pierwsze wrażenie: ZA DUŻO widzialnego światła. Pokój skąpany jest pomarańczową poświatą, przy której można spokojnie czytać książkę.

Żarówka jest firmy OSRAM i ma 250 W. W odległości metra od niej czuć przyjemne ciepło jak od słońca. Niestety, już dwa metry od promiennika ciepła odczuć się praktycznie nie daje. Za mała moc.

Zobaczymy, co się stanie z temperaturą w pokoju, w którym świeci. A jutro zamontuję ją w łazience, 2,5 m2 i zobaczę czy i jak się będzie podnosić temperatura i jakie nędą wrażenia z kąpieli.

No i obejrzę jeszcze wyroby Philipsa. Potwornie drogie, ale może mniej świecą w widzialnym paśmie.

Testowana żarówka Osram w każdym razie za mocno świeci, żeby grzać nią pokoje.

Ryszard1
28-01-2003, 20:07
A ja dzis jeszcze raz wybralem sie do Media-Markt zobaczyc promienniki kwarcowe. Udalo mi sie poprosic pania o wlaczenie obu tych tanszych modeli. Ten lepszy, drozszy ma 3 prawie niewidoczne rurki kwarcowe osloniete siatka. Od razu po wlaczeniu zaswiecil lekkim czerwonym swiatlem i mozna bylo poczuc cieplo tak jakby od slonca. Swiecenie to przypominalo blask kominka i mogloby go w ciemnosci udawac. Szkoda ze nie maja te promienniki regulacji temperatury a tylko przelaczniki mocy. Ten drozszy za ok. 140 zl mial przydatne obracanie ktore zwiekszalo zasieg. Oba mialy czule wylaczniki pochylenia. Wystarczy lekko je odchylic a zaraz sie wylaczaly, tak wiec nie nadaja sie one do powieszenia pod sufitem. Taka pozycja podobno zapewnia najlepsze pokrycie cieplne pomieszczenia - szkoda.
Producentem jest polska firma ROMIX a oznaczone byly PR20 i PR10.
Wg mnie jest to chyba najciekawsza oferta na rynku, pod warunkiem ze beda one staly na podlodze.

pik33
28-01-2003, 21:31
Testów cd.

Godzina świecenia w otwartym pokoju o powierzchni 12 m2 spowodowała wzrost temperatury o niecały stopień Budynek jest murowany - o dużej pojemności cieplnej. Chyba beton komórkowy, ale nie mam pewności. Ścianki działowe z ceramiki.

Wkręciłem żarówkę w łazience o powierzchni trochę ponad 2 m2. (140x180). Trochę niekorzystnie, bo w istniejącej oprawce świeci poziomo w kierumku drzwi. Mimo to w takim małym pomieszczeniu jej włączenie powoduje natychmiastowe odczucie ciepła. Prawdę mówiąc i światła wystarczy też. Tym razem na wzrost temperatury o 1 stopień czekałem 15 minut. Zobaczymy, co będzie za godzinę. Wyjściowa temperatura przed zaświeceniem lampy wynosiła 27 stopni, obecnie, po 20 minutach świecenia, mam 28,5

---------------------------------------------------------------
Żeby tego rodzaju promiennikami grzać pomieszczenia w domu, koniecznie potrzebne są filtry które zatrzymają światło widzialne. Leżąc na łóżku pod żarówką można poczuć się jak nna słońcu na plaży - grzeje, ale i świeci w oczy.

KarinaZ
28-01-2003, 21:49
takie filtry można wykonać ze szkła polaryzującego światło, W całości będzie przepuszczane ciepło a światło w 1-4% w zależności od jakości filtrów, ale pewnie nie będzie to tanie rozwiązanie...

Karina

pik33
28-01-2003, 21:58
Na dziś koniec zabawy. Łazienkę można tym dogrzewać. Po 50 minutach temperatura wzrosła o 2 stopnie, ale odczucie ciepła jest natychmiastowe. Do pokojów się nie nadaje - za mocno świeci, za słabo grzeje.

Ryszard1
29-01-2003, 15:56
Ciekawe czy sa dostepne zarowki ktore nie swieca tak mocno i sa wiekszej mocy, min. 300 W ?

Napotkalem ciekawe strony o promiennikach (zarowkowych tez):

http://www.wojnarowscy.com.pl/podstr/other/katalog/s/spis.html

http://www.wentylacja.com.pl/technologie/technologie.asp?ID=614

i caly wykaz stron z WP :

http://szukaj.wp.pl/szukaj.html?fromBox=1&szukaj=promienniki&lista=&Szukaj.x=20&Szukaj.y=11

tcic
31-01-2003, 22:49
TOMGOR - jakiej firmy promiennik zamowiles?
No i jakie wrazenia?
Czekamy z niecierpliwoscia !

tomgor
04-02-2003, 10:46
Od tygodnia testuję promiennik ECOSUN (ecopartner) 600W. Wydaje mi się, że drogi sposób testowania sobie wymyśliłem (to potwierdziła moja żona, która za te pieniądze wolała sobie coś kupić). Nie mam dzisiaj czasu na opisanie wszystkich uwag ale generalnie nie osiągnąłem zamierzonego celu. Trochę popełniłem przy tym błędów ale spodziewałem się lepszego efektu. Reszta w następnym odcinku...
pozdrawiam

tcic
04-02-2003, 11:15
Czekamy z niecierpliwoscia na nastepny odcinek...
Napisz cos wiecej jak tylko bedziesz mial chwilke...


A tak na marginecie - to dobrze mi sie wydawalo, ze ECOPARTNER sprzedaj promienniki ECOSUN firmy ROTAL ze Szczecina.

tomgor
04-02-2003, 13:05
Ja kupiłem ten promiennik w Rotal. Daja nizsze ceny!

tcic
04-02-2003, 13:19
OK.
ALE NAJWAZNIEJSZY JEST MORAL !
Napisz cos wiecej...

Ryszard1
04-02-2003, 14:18
On 2003-02-04 14:05, tomgor wrote:
Ja kupiłem ten promiennik w Rotal. Daja nizsze ceny!

Jaki kupiles model, w jakiej cenie, jakie parametry,
Napisalem do nich, ale nie dostalem odpowiedzi,
a mieszkam tez w Szczecinie ...

tomgor
04-02-2003, 14:55
Zaczynam opisywać całe moje przejścia z promiennikiem.
Zacznę od tego, że mieszkam w starej kamienicy (ok. 70 lat) na parterze (podłoga na gruncie – bardzo zimna), ściany nie ocieplone, okna nowe drewniane szczelne z nawiewnikami Aereco, wysokość pomieszczeń 3m. Mam ogrzewanie gazowe i promiennik zamierzałem wykorzystać do dogrzania miejscowego w pokoju, w którym najczęściej przebywam (14m2). Termostat od ogrzewania wyniosłem w inną część mieszkania aby go nie zakłócać promiennikiem.
Dzień pierwszy.
Na początku promiennik zainstalowałem na suficie. Namęczyłem się okropnie bo robiłem to w pojedynkę. Podłączyłem kabelek zasilający do promiennika i wtyczkę w gniazdko. Ogrzewanie gazowe wyłączyłem aby mieć obraz rozkładu temperatury w pokoju od promiennika. No i czekam i czekam i czekam......
Całe mieszkanie się wychłodziło a promiennik nic nie grzeje. Wchodzę na drabinę promiennik ciepły (nawet gorący jak na promiennik niskotemperaturowy). Włączyłem ogrzewanie gazowe i zdenerwowany (bo żona suszyła mi głowę, że znów wydałem pieniądze na jakieś g..... a w domu zimno) poszedłem przespać się z problemem.
Dzień drugi.
Zadzwoniłem do Rotala i pytam się co się dzieje. Przecież podałem wszystkie dane a tu zimno. Okazało się że nie dogadaliśmy się i przy wysokości powyżej 2,5m trzeba dać promiennik średniotemperaturowy (troszke inna konstrukcja wewnętrzna a na zewnątrz wygląda tak samo). Jadnak UWAGA średniotemperaturowe promienniki to moce od 1200W!
Więc przygotowałem się do dalszych testów. Zmontowałem układ (termostat, lampka kontrolna i licznik czasu pracy). Dzieki niemu będę mógł kontrolować działanie promiennika bo tak naprawdę nawet nie wiemy czy jest włączony czy nie.
Dzień trzeci i kolejne kilka
Zdemontowałem z sufitu promiennik i postawiłem go na ziemi i podłączyłem moje układziki sterujące i zacząłem testy. jak stał promiennik na podłodze to rzeczywiście zaczął działać. Humor mi się poprawił. Po ok. 2 godzinach pracy podniósł temperaturę w pokoju o 2 stopnie. Jednak na moje oko aby ogrzewać tylko promiennikiem mój pokój to potrzeba przynajmniej 130W/m2 (czyli 2 promienniki średniotemperaturowe 1200W na suficie). Nie wiem ile ciepła potrzeba na ogrzanie mojego mieszkania ale za 34m2 płacę teraz w zimie ok. 250zł/m-c. Jeśli ktoś szybko to policzy to będziemy mieli porównanie skuteczności ogrzewania promiennikiem. Ostatecznie po kilku dniach prób umocowałem promiennik na ścianie na wysokości ok. 160cm dolna krawędź. Teraz cały czas promiennik jest podłączony i gdy wyłączy się ogrzewanie gazowe to promiennik przejmuje jego rolę. W okolicy promiennika (zawiesiłem go nad rogówką) jest miłe ciepełko. Jak pod nim się siedzi to wcale nie grzeje w głowę. Prawdą jest że ciepło z promiennika czuje się inaczej. Jest jakieś bardziej „miękkie”. Jednak może te odczucia są subiektywne po tylu przejściach sobie je wmawiam? :wink:

Wnioski:
1. uważać na wysokość pomieszczeń.
2. nieprawdą jest że temperatura powietrza nie ma znaczenia! Patrz przykład z powieszeniem promiennika na suficie. Jego zasięg jest ograniczony a powietrze (kubatura) jest oporem dla promieni.
3. nie wiem jak z dobowym czasem pracy promiennika bo mój licznik mierzy chyba siłę wiatru. jutro go wymienię i opiszę zestawienia tygodniowe zużycia energii na dogrzanie pomieszczenia.
4. po ok. 10 minutach odczuwa się już ciepełko (jednak przypominam że max do 2m od promiennika!)
5. wykonanie bardzo proste i wydaje mi się, że koszt takiego promiennika jest o 30% za wysoki!.
6. poprawiłbym sposób mocowania!

Reszta w następnym odcinku

Jak są pytania to pytajcie bo nie wiem czy wszystko napisałem i czy wszystko jest zrozumiałe. Temat jest dość obszerny.

tomgor
04-02-2003, 15:00
Ryszard1!
Ja mieszkam w Gdyni i odpowiedź miałem natychmiastową.
Jak mieszkasz w szczecinie to może pójdziesz do siedziby firmy i opiszesz swoje pierwsze wrażenie po kontakcie z firmą. Mają oni ciekawe rozwiązania na ogrzewanie energią odnawialną, ale to temat na inny wątek.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tomgor dnia 2003-02-04 16:01 ]</font>

tcic
04-02-2003, 15:09
SUPER - dzieki i czekamy na dalsze KONKRETNE spostrzezenia.
Powiem, ze dopiero teraz Ty zwrociles mi uwage na fakt, iz w pomieszczeniach wyzszych niz 2,5 powinien byc promiennik sredniotemperaturowy. W ECO-PARTNER - nie zasugerowali mi tego. Na parterze mam 2,80 - wiec musi byc promiennik silniejszy.
Martwi mnie fakt, ze moc Twojego prominnika (600 W) w przeliczeniu na powierzchnie pokoju (14 m kw) daje 42,8 W/m kw.
ECO PARTNER proponowali mi promienniki o mocy 38 W/m kw i wg nich to powinno wystarczyc (fakt, ze moj dom jest nowy + POROTHERM = lepsza izolacyjnosc cieplna) - ale i tak Twoje 600 W / 14 m kw powinno byc juz dobrze odczuwalne. Moze bez zbednego komfortu cieplnego, ale promiennik powinien sobie radzic...
Martwi mnie to.

tcic
04-02-2003, 15:13
Ciekaw jestem, czy uda Ci sie osiagnac sytuacje, w ktorej promiennik nagrzeje pomieszczenie chocby do 18 st.C i zacznie sie okresowo wylaczac. Czy tez bedzie "krecil licznik jak oszalaly".

A co co "wystroju" zewnetrznego - to tez pisalem wczesniej, ze niestety nie umywa sie on do naprawde ladnych konwektorow.

Co ciekawe w ECO-PARTNER pokazywali mi dzialanie promiennikow (3x600 W)=1800 W.
Pomieszczenie mialo ok. 20 m kw i bylo wysokie (na pewno ponad 3 metry - totalnie stare budownictwo). Z tego wynika, ze promienniki byly "zwykle". Tym bardziej, ze piszesz, ze "mocniejsze" sa od 1200W.
Ale kontunulujac temat. Te 1800 W potrafilo autentycznie UGOTOWAC pomieszczenie 20 m kw (co daje 90 w/ m kw). 27 stopni sam widzialem na termostacie.
Sam czulem, ze mi przypala czolo !!!!
Nic juz nie rozumiem....

Ale ciekaw jestem dalszych spostrzezen...

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-02-04 16:25 ]</font>

tomgor
05-02-2003, 10:00
napisałem odpowiedź ale ją wcięło!

tcic
05-02-2003, 14:28
To moze poswiecisz sie jeszcze raz?

Ryszard1
05-02-2003, 14:54
napisz koniecznie, czekamy ...

tomgor
05-02-2003, 15:32
On 2003-02-04 16:09, tcic wrote:
SUPER - dzieki i czekamy na dalsze KONKRETNE spostrzezenia.
Powiem, ze dopiero teraz Ty zwrociles mi uwage na fakt, iz w pomieszczeniach wyzszych niz 2,5 powinien byc promiennik sredniotemperaturowy. W ECO-PARTNER - nie zasugerowali mi tego. Na parterze mam 2,80 - wiec musi byc promiennik silniejszy.
Martwi mnie fakt, ze moc Twojego prominnika (600 W) w przeliczeniu na powierzchnie pokoju (14 m kw) daje 42,8 W/m kw.
ECO PARTNER proponowali mi promienniki o mocy 38 W/m kw i wg nich to powinno wystarczyc (fakt, ze moj dom jest nowy + POROTHERM = lepsza izolacyjnosc cieplna) - ale i tak Twoje 600 W / 14 m kw powinno byc juz dobrze odczuwalne. Moze bez zbednego komfortu cieplnego, ale promiennik powinien sobie radzic...
Martwi mnie to.

Mnie też nikt o tym nie poinformował, że wysokość ma jakikolwiek wpływ. Wszyscy wychwalali że temperatura powietrza nie ma znaczenia dla odczucia ciepła (rozumiałem, że promieniowanie przechodzi przez powietrze bez oporu). Widocznie niedouczenie dało mi się we znaki. Teraz jak troszkę mróz odpuścił (ok 0 st C w Trójmieście) wydajnośc promiennika znacznie wzrosła. Jak włączy się gazowe a termostat promiennika jescze nie zadziałał-wyłączył- to w pokoju robi się niesamowicie gorąco (w porównaniu ze stanem jak promiennika nie było). Widocznie pierwsze testy nie powiodły się bo pokrycie strat przez promiennik było niemożliwe.
Może ktoś policzy ile zużywam mocy/m2 uwzględniając wcześniej podane dane zużycia gazu na całe mieszkanie w misiącu zimowym (mroźnym w tym roku). Będzie łatwiej wyciągnąć wnioski jak będziemy wiedzieli ile W/m2 potrzeba w moim przypadku.
Pierwszy mój wnisek to to, że jeżeli mamy tylko promienniki to trzeba uwzględnic rezerwę w mocy (np. zainstalować dodatkowy w miejscach stałego przebywania) aby w mroźne dni gdy są duże straty "dopalić" ciepła przez jego włączenie. To powinno rozwiązać problem.

tomgor
05-02-2003, 15:33
On 2003-02-04 16:09, tcic wrote:
SUPER - dzieki i czekamy na dalsze KONKRETNE spostrzezenia.
Powiem, ze dopiero teraz Ty zwrociles mi uwage na fakt, iz w pomieszczeniach wyzszych niz 2,5 powinien byc promiennik sredniotemperaturowy. W ECO-PARTNER - nie zasugerowali mi tego. Na parterze mam 2,80 - wiec musi byc promiennik silniejszy.
Martwi mnie fakt, ze moc Twojego prominnika (600 W) w przeliczeniu na powierzchnie pokoju (14 m kw) daje 42,8 W/m kw.
ECO PARTNER proponowali mi promienniki o mocy 38 W/m kw i wg nich to powinno wystarczyc (fakt, ze moj dom jest nowy + POROTHERM = lepsza izolacyjnosc cieplna) - ale i tak Twoje 600 W / 14 m kw powinno byc juz dobrze odczuwalne. Moze bez zbednego komfortu cieplnego, ale promiennik powinien sobie radzic...
Martwi mnie to.

Mnie też nikt o tym nie poinformował, że wysokość ma jakikolwiek wpływ. Wszyscy wychwalali że temperatura powietrza nie ma znaczenia dla odczucia ciepła (rozumiałem, że promieniowanie przechodzi przez powietrze bez oporu). Widocznie niedouczenie dało mi się we znaki. Teraz jak troszkę mróz odpuścił (ok 0 st C w Trójmieście) wydajnośc promiennika znacznie wzrosła. Jak włączy się gazowe a termostat promiennika jescze nie zadziałał-wyłączył- to w pokoju robi się niesamowicie gorąco (w porównaniu ze stanem jak promiennika nie było). Widocznie pierwsze testy nie powiodły się bo pokrycie strat przez promiennik było niemożliwe.
Może ktoś policzy ile zużywam mocy/m2 uwzględniając wcześniej podane dane zużycia gazu na całe mieszkanie w misiącu zimowym (mroźnym w tym roku). Będzie łatwiej wyciągnąć wnioski jak będziemy wiedzieli ile W/m2 potrzeba w moim przypadku.
Pierwszy mój wnisek to to, że jeżeli mamy tylko promienniki to trzeba uwzględnic rezerwę w mocy (np. zainstalować dodatkowy w miejscach stałego przebywania) aby w mroźne dni gdy są duże straty "dopalić" ciepła przez jego włączenie. To powinno rozwiązać problem.

tcic
05-02-2003, 16:39
W sumie upraszczajac temat - mozna przyjac, ze dla wysokosci kondygnacji 2,5m, zapotrzebowanie na cieplo:
a. dla cieplych, nowych budynkow - ok. 70 W/m kw.
b. dla tych z lat 80-tych - ok. 120 W/ m.kw
c. a dla bardzo starych nawet 180-200 W/ m.kw.

Jesli masz pokoj 14 m kw i 3,0 wysokosci to nie zdziwilbym sie gdybys musial miec ok. 3000 W . Wtedy pewnie przy -20 stC na zewnatrz - moglbys swobodnie miec +22 w srodku. Tylko czyj budzet wytrzyma ogrzanie promiennikami mieszkania np: 100 m kw ???

Ale ZBYCHU twierdzi, ze tez ma stare budownictwo, nieocieplone i u niego ten wspolczynnik w przeliczeniu na 1 metr wychodzi znacznie mniej.

ZBYCHU - czy Ty masz wysokie mieszkanie, czy wysokosc jest standardowa 2,50?
Zdaje sie, ze uzywasz zwyklych promiennikow, a nie wzmocnionych....
Jak wygladal temat ogrzewania przy -15, -20 st.C ???
Miales wystarczajacy zapas mocy cieplnej zeby nie wychlodzic pomieszczen?

Tak sie tylko zastanawiam, ze super bylby test, gdybys teraz mogl przelaczyc "dogrzewanie" z promiennika 600W na konwektor o podobnej mocy. Ciekawe jak ocenilbys efektywnosc ogrzewania...

tomgor
05-02-2003, 19:48
Jak masz taki konwektor (600W) to prześlij mi go ja przetestuje i będziesz miał porównanie. Nie kupię kolejnego grzejnika bo mnie żona z rodziny wypisze :smile:
Tak wracając do testów... Utrzymanie temperatury np 18st tylko jednym promiennikiem 600W, przy wyłączonym gazowym, w całym pokoju jest niemożliwe. Przypomnę, że nie mam drzwi. W bezpośredniej okolicy promiennika (do 2m od promiennika) jest wyższza temperatura -nawet ok 21st. jednak reszta pokoju jest zimna jak w psiarni. Dla tego aby "rozłożyć" temperature na całej powierzvhni pokoju musiałbym zainstalować 3 promienniki 600W (stąd moje oszacowanie 130W/m). Jednak na ścianach nie miałbym obrazów, zegara, segmentu itp. tylko promienniki. dla tego rozwiązanie takie nie wchodzi w grę i jedyne rozsądne to powieszenie na suficiie 2 promienników średniotemperaturowych po 1200W.
Jeszcz wrócę do termostatu. Wyłącza on promiennik bo na razie wisi on na kabelku w okolicy promiennika (50cm od bocznej krawędzi). Jak wzpomniałem uszkodził mi się licznik czasu pracy, ale cykle pracy wynoszą ok 2godziny ON i 1 godzina OFF. Nie wiem jak to jest dokładnie bo cały dzień jestem w pracy a wieczorem włączy się raptem 2 razy.

tomgor
05-02-2003, 19:57
Wracając do konwektora.
Mam w pracy konwektor 2000W z wentylatorem, którym dogrzewam mój pokój biurowy (ok 9m2 i 2,5m wys.)i muszę stwierdzić, że zainstalowanie jednego promiennika 600W dało by podobny efekt (wieszająć centralnie na suficie bezpośrednio nad biurkiem). Z tego wynika, że potrzeba mniej mocy na m2 i grzanie jest tańsze. Tylko, że konwektor kosztował 2 razy mniej...
Zaletą promiennika (którą zauważam) jest to, że poczucie ciepła od promiennika nie powoduje suchości powietrza.

tcic
06-02-2003, 20:22
OK, czyli podsumowujac Twoje doswiadczenie.
1. Jesli mieszkanie ma powyzej 2,5 m wysokosci potrzebne jest zastosowanie promiennikow sredniotemperaturowych, a te wystepuja w wersjach od mocy 1200W wzwyz.

2. Promiennikow musi byc duzo (ilosciowo), aby pokryc promieniowaniem powierzchnie miszkalna, gdyz zapewniaja ciepelko bardziej miejscowo. (i tu martwi mnie minimalna moc promiennikow sredniotemperaturowych oraz ewentualny koszt inwestycji)

3. Faktycznie wyglada na to, iz sa "sprawniejsze" od konwektorow i daja "milsze" uczucie ciepla.

4. Jakosc wykonania - najwyzej przecietna.

Czy cos pominalem?
Dzieki za informacje.
A na koniec zasadnicze pytanie:
Podobaja Ci sie te wynalaki? Kupilbys je jako zrodlo ogrzewania domu? Czy stales sie bardziej sceptyczny...

tomgor
06-02-2003, 21:41
Jeśli promiennik wbuduje się w sufit podwieszany to będzie on wyglądał przyzwoicie. Jak już go powiesiłem na ścianeie to nie wygląda źle. Jednak mam wątpliwości co do jakości wykonania technicznego. Użyte materiały są naprawdę tanie (zwłaszcza te zewnętrzne, może wewnątrz jest jakiś skarb) i powtórzę, że cena powinna byc zdecydowanie niższa. Jednak wynalazki i nowości kosztują. To też trzeba zrozumieć.

Jeśli chodzi o to czy się zdecyduję na promienniki...
Myślę, że jako dogrzanie to tak. Podstawowe to będzie kominek i rozprowadzenie ciepła, może zdecyduję sie na pompę ciepła (można ją kupić u krajowych producentów za niewielkie pieniądze).

Promiennik będę testował dalej i od czasu do czasu opiszę co słychać.

Pepe
06-02-2003, 21:52
Właśnie odebrałem promiennik 1,6 kW z Termaru. Jest piękny - marmurowa płyta nagrobna 130x60cm i waży dużo, bo we dwóch było cieżko go podnieść. A tak na serio - na prawde mi sie podoba, alo po tym co tu czytam w tym watku to nie wiem czy zdecyduję się na takie ogrzewanie do całej chałupy.
No nic, jutro montaż i zobaczy się. Odezwę się wkrótce.

06-02-2003, 22:44
do tomgor i tcic: NARESZCIE jakies realne dane!
mieszkam w starej kamienicy, h=3m, i mam zainstalowane 176w/m2
smiech pusty mnie ogarnial jak czytalem ze ktos tam ogrzewa promiennikami 80m2 w starej kamienicy :grin: z nieszczelnymi oknami :grin:D za rownowartosc jednej paczki fajek dziennie :grin:DDDDD
tomgor, czekam az dopiescisz swoje urzadzenie i podasz dokladne czasy pracy

pozdrawiam
piotr

'are you experienced? i am' (in electrical heating :wink:

tcic
06-02-2003, 23:46
Faktycznie - nareszcie w naszym watku zaczyna sie robic ciekawie i konkretnie.
Tomgor, masz jakies namiary na polskiego producenta pomp ciepla?
Nawet sie nie przymierzalem do tematu, bo z gory zakladalem, ze to "kosmiczna inwestycja" i w domu, ktory ma kilka kilowatow strat ciepla poprostu bez sensu.
Ale jesli znalazloby sie rozwiazanie nie za kilkadziesiat tysiecy - moze warto sie temu przyjrzec.
Na razie zakladam, ze ogrzewam kominkiem + DGP a jako uzupelnienie (i podrzymanie podczas wyjazdow) - ogrzewanie elektryczne (promienniki lub konwektory).

pik33
07-02-2003, 07:34
W Praefie mówili - 20-25 tysięcy za taką instalację (pompa). Fajna rzecz, ale po prostu droga.

tomgor
07-02-2003, 10:22
Pepe koniecznie opisz swoje doświadczenia! Nie zapomnij o podaniu paramatrów ogrzewanego pomieszczenia!
Jestem ciekawy jak promiennik marmurowy się sprawdził. Gdzieś w jakimś wątku czytałem, że ma mniejszą sprawność od promienników krzemowych. Zobaczymy

tomgor
07-02-2003, 10:31
Anonimowy Piotrze masz rację. Na chłopski rozum każde urządzenie grzewcze musi najpierw pokryć straty energi wynikające z nieszczelności termicznej budynku. Może dopiero po pokryciu tych strat ogrzewanie o każdy 1 st jest tańsze przy promienniku. nasuwa się kolejny wniosek, że promienniki mogą się sprawdzić w nowych budynkach, dobrze izolowanych jako np. dodatkowe żródło ciepła.

zbychum
07-02-2003, 20:19
Witam!
TOMGOR – zrobiłeś WIELKI błąd montując termostat niedaleko promiennika. Termostat odczuwając ustawioną temp. przez Ciebie wyłącza promiennik, a reszta pomieszczenia jest chłodniejsza. Poza tym wyłączając ogrzewanie gazowe w całym mieszkaniu (nie mając drzwi) to próbujesz ogrzać promiennikiem 600W CAŁE MIESZKANIE!!! Powieś „szmate” J w drzwiach i czekaj na rezultat. Inaczej nie masz szans ogrzać tego pomieszczenia. Nie wyłączaj ogrzewania gazowego w całym domu tylko zakręć kaloryfery w pokoju gdzie masz promiennik. Firma Rotal powinna powiedzieć Ci takie proste rozwiązanie a nie wciskać następny towar.
Jeżeli chodzi o moją wysokość to ja mam 2,8 – 2,9m. Niskotemperaturowe są wystarczające. Jeżeli zamontowałbyś 1200W (średnio temp.) to pod promiennikiem byłoby rożno J . Zdecydowanie za gorąco w jednym miejscu – musiałby być wentylator rozprowadzający temp.
TCIC - przy największych mrozach nie mam żadnych problemów z ogrzaniem domu. Fakt że promienniki pracują dłużej, ale dają sobie rade bez żadnych problemów.
Pozdrawiam
Zbyszek

tcic
08-02-2003, 13:24
Zbyszek ma doswiadczenie z promiennikami i stwierdza stanowczo, ze 60W /mkw powinno sobodnie wystarczyc (taz ma wysokie mieszkanie w starym budownictwie), czyli na twoj 14 metrowy pokoj powinienes miec promiennik ok 850W, ale poniewaz takiego nie ma, to pewnie powinienes miec 2 pormienniki:
1x600 W oraz 1x300 W. Wtedy faktycznie sytuacja pewnie znacznie by sie poprawila.
Ale z niecierpliwoscia czekamy na dalsze Twoje spostrzezenia. !!!
Pozdrawiam

Kurcze - zaczalem to znow przeliczac pod wzgledem inwestycyjnym.
Inwestycja w ogrzanie Twojego 14 metrowego pokoju:
2 promienniki o tej mocy kosztuja: 525 PLN + 380 PLN + 65 PLN (programator)= 975 PLN
1 promiennik 1200 W + programator kosztuje: 800 PLN
1 konwektor 1000 W np. Atlantic kosztuje 281 PLN (z programatorem elektronicznym).

I znow to samo pytanie:

Po jakim czasie, i czy wogole, zwroci sie w kosztach ogrzewania pokoju o powierzchni 14 m kw roznica w cenie wynoszaca od 520 - prawie 700 PLN !!!!!
I czy wogole jest mozliwosc odpowiedzi na to pytanie?

Ryszard1
08-02-2003, 20:23
On 2003-02-08 14:24, tcic wrote:
Kurcze - zaczalem to znow przeliczac pod wzgledem inwestycyjnym.
Inwestycja w ogrzanie Twojego 14 metrowego pokoju:
2 promienniki o tej mocy kosztuja: 525 PLN + 380 PLN + 65 PLN (programator)= 975 PLN
1 promiennik 1200 W + programator kosztuje: 800 PLN
1 konwektor 1000 W np. Atlantic kosztuje 281 PLN (z programatorem elektronicznym).
I znow to samo pytanie:
Po jakim czasie, i czy wogole, zwroci sie w kosztach ogrzewania pokoju o powierzchni 14 m kw roznica w cenie wynoszaca od 520 - prawie 700 PLN !!!!!
I czy wogole jest mozliwosc odpowiedzi na to pytanie?

A dlaczego nie rozwazysz uzycia promiennikow innego typu, tj. "rurkowych" czyli halogenowo-kwarcowych ?
Takie kosztuja ok 100 zl i maja moc ok 1000 W.
Dokladnie, nawet dzis widzialem je w Media-Markt sa 2 typy :
z 2 rurkami, 2x500W za 79 zl i lepszy bo samoczynnie obracany, z 3 rurkami, 3x400W po 119 zl.
Rurki te sa lekko czerwone w czasie pracy.
W Castoramie widzialem promiennik "plytkowy" o mocy 2x600W kosztujacy 378 zl, hiszpanski, importowany przez firme Tako.
Widzialem tez tam promiennik podczerwieni,polski,zbudowany z metalowej durki dlug.ok 1 m,z odblysnikiem,kosztowal 46 zl.
Wiec cene urzadzen mozna obnizyc, nie wspominajac o zarowkach ktore sa duzo tansze a ktore tez mozna by uzyc do wspomagania, jako drugie czy trzecie urzadzenie.
Mozna tez zrezygnowac z automatycznej regolacji temperatury, poprostu wlaczajac odpowiednia moc tych urzadzen,

tcic
08-02-2003, 20:42
Ryszard1, nie widzialem tych promiennikow rurkowych, o ktorych piszesz, ale czy uwazasz, ze pod wzgledem estetycznym nadaja sie do zamontowania np: w salonie?
Jesli tak - to warto je obejrzec. Pojade co Castoramy w poniedzialek i je zobacze...

zbychum
08-02-2003, 20:52
A ja Ci TCIC proponuje kup 1 konwektor - zamontuj i sprawdz ile zużył prądu i jakie efekty cieplne,a potem myśl o reszcie.
PZDR Zbyszek
P.S.
Te rurkowe prom. to są chyba do hal(jak świecą to zabardzo nie pasują do domu).

Ryszard1
08-02-2003, 20:59
On 2003-02-08 21:42, tcic wrote:
Ryszard1, nie widzialem tych promiennikow rurkowych, o ktorych piszesz, ale czy uwazasz, ze pod wzgledem estetycznym nadaja sie do zamontowania np: w salonie?
Jesli tak - to warto je obejrzec. Pojade co Castoramy w poniedzialek i je zobacze...

Ten najciekawszy model, 3 rurkowy widzialem tylko w Castoramie w Szczecinie - moze w innych miastach moga go sprowadzic,
Ten model 2 rurkowy widzialem, nawet dzis w Castoramie i Hipernowej, choc z troszke wyzsza cena,

Ryszard1
08-02-2003, 21:06
On 2003-02-08 21:52, zbychum wrote:
Te rurkowe prom. to są chyba do hal(jak świecą to zabardzo nie pasują do domu).

Prawda jest ze takie "rurkowe" sa stosowane do hal, uzywa sie takze podobnych do suszenia technologicznego, np samochodow w lakierniach, stosuje sie czasami nawet gaz jako medium do grzania.
Jako ciekawostke moge powiedziec ze sa tez odmiany promiennikow "rurkowych" stosowane w lecznictwie.

Ale te ktore widzialem w sklepie sa bezpieczne, maja atesty i sa przeznaczone do grzania w mieszkaniach.

pik33
08-02-2003, 21:29
No właśnie, jak one świecą? Żarówkowe świecą za bardzo...

tcic
08-02-2003, 22:45
ZBYCHU, caly czas mysle o takim tescie: Zakup jednego konwektora np. 600 W i sprawdzenie.
Problem w tym, ze nie mam wiarygodnego srodowiska testowego a wyniki pomiarow beda obarczone duzym bledem.
Testu nie mam co przeprowadzac w moim nowym domu - bo tam mam otwarta przestrzen i praktrycznie 2x80 m kw=160 m kw powierzchni. Moral bedzie zaden. Nawet nie zauwaze jego dzialania.
Teraz mieszkam w bloku z normalnym CO. Moge wprawdzie jeden z kaloryferow zakrecic (np w najmniejszym pokoju), ale:
1. grzeja pomieszczenia z boku + przeplyw cieplego powietrza miedzy pokojami
2. grzeja rury pionow CO.
Moral tez bedzie zaden.
Jedyne co uzyskam to ewentualne poczucie komfortu cieplnego w pokoju o powierzchni ok. 10 m kw i ocene "rozkladu ciepla".
Ale to juz stwierdzilem. Wiem jak grzeja promienniki, wiem jakie to uczucie.
Inwestycja w rodzaj ogrzewania to jedna z najpowazniejszych decyzji inwestycyjnych. Promienniki sa bardzo malo popularne. Wiem jakie sa ich wady - podstawowa to estetyka. Wiem rowniez, ze lepiej zalozyc 2-3 mniejsze promienniki (o rozkladzie rownomiernym) niz jeden o wiekszej mocy (zwiekszone naklady inwestycyjne).
Wiem rowniez, ze alternatywa moga byc konwektory. Ich estetyka jest na znacznie wyzszym poziome. Dostepnosc serwisu i czesci zaminnych znacznie wieksza. Sa rowniez DUUUUZO tansze.

Z niektorych glosow na Forum wynika, ze rachunki za konwektory "mnie zjedza" w porownaniu z promiennikami. Ale nie ma nikogo, kto na 100% wie, ze tak bedzie!.
Nikt nie powiedzial: "Mialem konwektory i placilem kwote X rocznie. Teraz mam promienniki i place kwote np:sad:X-20%)".

Powiem tak - jesli rachunki za prad beda porownywalne - kupie konwektory. Jesli ogrzewanie promiennikami bedzie znaczenie tansze (min. 10%) - kupie promienniki.

Jesli nie znajdzie sie nikt, kto uzywal obu tych rozwiazan poswiece sie i zrobie nastepujacy test:

Kupie 1 promiennik (lub postaram sie pozyczyc od dystrybutora) i pozycze (lub kupie) na 2 dni konwektor.
Oba bede wlaczal na 3 godz. Tempetarura poczatkowa bedzie identyczna.
Sprawdze jaka max. temperature dadza mi oba rozwiazania.
Test powtorze 3-krotnie - wlaczajac urzadzenia w roznej kolejnosci.

Tylko szkoda, ze na taki test trzeba wydac prawie 1000 PLN. To bardzo duzo za ten kawalek wiedzy.

Ale pomysle o odplatnym wypozyczeniu obu produktow. Jeden z nich zostanie przeze mnie kupiony na 100%, wiec dystrybutorzy nie powinni sie bac konkurencji (chyba, ze na starcie okaze sie, ze niektorzy za wszelka cene chca uniknac konfrontacji)!

tcic
08-02-2003, 22:47
A co do silniejszych promiennikow. Byl kiedys taki watek: Promienniki a zdrowie. Ktos tam mowil, ze tylko te niskotempetarurowe nadaja sie do mieszkan, ze wzgledu na niski poziom promieniowania.
Te silniejsze zle wplywaja na wzrok - mimo, iz swiatlo jest niewidoczne....

Ryszard1
09-02-2003, 16:31
On 2003-02-08 22:29, pik33 wrote:
No właśnie, jak one świecą? Żarówkowe świecą za bardzo...

Promienniki rurkowe swieca tylko troszke, nie wiecej ile zarzacy sie kominek. Napewno nie mozna przy nich czytac. Swiatlo ma barwe mocno czerwona, zarzaca. Moim zdaniem swiatlo te dawaloby przyjemna czerwono-kominkowa poswiate,

Ryszard1
09-02-2003, 16:36
On 2003-02-08 23:45, tcic wrote:
Wiem jakie sa ich wady - podstawowa to estetyka.
Wiem rowniez, ze alternatywa moga byc konwektory. Ich estetyka jest na znacznie wyzszym poziome.

Nieprawda !
Te promienniki plytkowe ktore widzialem w Castoramie naprawde nie wygladaly gorzej od konwektorow,

zbychum
09-02-2003, 20:57
Rzeczywiście w Twoim nowym domu nie da zrobić się żadnego testu.
Pomysł z wypożyczeniem myślę że jest OK.! Zapytaj! Tylko musisz uważać, na promienniki w transporcie. Te chropowatości są delikatne. Ja swojego postawiłem na samym kancie i powstał mały odprysk.
Jeżeli chodzi o mieszkanie obecne to ja bym zrobił ten test. Rurki nie dają aż takiego ciepła. Kaloryfer wyłącz i staraj się nie otwierać i „wachlować” drzwiami w tym pokoju. A pod drzwi rzuć stary ręcznik, albo koc, żeby powietrze nie wymieniało się.
Opinie osób, które mówią że konwektory będą na pewno tańsze od promienników nie są wiarygodne. Pamiętam w jednym biurze mieliśmy konwektory elektryczne to koszty nie były zadowalające dla właściciela. Pomieszczenie miało chyba coś około 30m2 i duże okno PCV. Rachunek za 2 miesiące (oświetlenie, komputer, drukarka, fax, radio, czajnik bezprz, konwektory) wynosił ok. 350-400zł (2lata temu).
Jeżeli chodzi o rozmieszczenie to nie trzeba aż tak przesadzać np. 20m2 to wystarczy 2x600W i je jakoś równomiernie rozmieścić. Nie musisz zaraz robić 4*300W (bo to przesada). W ogrzewaniu konwekcyjnym kaloryfery masz tylko na ścianie i na środku pokoju go nie postawisz! Wydaje mi się że 1 promiennik 600W na 10-15m2 wystarczy i nie musisz rozdzielać. Jeżeli masz projekt (rysunek) w komputerze to możesz mi go podesłać (masz mój e-mail) – będę mógł trochę podpowiedzieć Ci jak ja bym to widział.
Ja bym odradzał promienniki średniotemperaturowe do mieszkania. Podejżewam że 1200W to nie jest szkodliwe – po prostu emituje ten promiennik więcej ciepła i to wsio.
Zbyszek
P.S. TCIC kumpel mówił mi że widział gdzieś w Poznaniu promienniki w jakimś sklepie (zamontowane) zapytam go gdzie to było – może podjedziesz i się zapytasz jakie mają rachunki za prąd.

tcic
09-02-2003, 20:59
Pojade zobaczyc te promienniki w Castoramie.
I zabieram sie za testy porownawcze: promienniki - konwektory...
Ale jesli estetyka promiennikow z Castoramy bedzie wyzsza - to punkt dla nich i szanse ich wykorzystania rosna.

tomgor
09-02-2003, 21:56
On 2003-02-07 21:19, zbychum wrote:
Witam!
TOMGOR – zrobiłeś WIELKI błąd montując termostat niedaleko promiennika. Termostat odczuwając ustawioną temp. przez Ciebie wyłącza promiennik, a reszta pomieszczenia jest chłodniejsza. Poza tym wyłączając ogrzewanie gazowe w całym mieszkaniu (nie mając drzwi) to próbujesz ogrzać promiennikiem 600W CAŁE MIESZKANIE!!! Powieś „szmate” J w drzwiach i czekaj na rezultat. Inaczej nie masz szans ogrzać tego pomieszczenia. Nie wyłączaj ogrzewania gazowego w całym domu tylko zakręć kaloryfery w pokoju gdzie masz promiennik. Firma Rotal powinna powiedzieć Ci takie proste rozwiązanie a nie wciskać następny towar.
Jeżeli chodzi o moją wysokość to ja mam 2,8 – 2,9m. Niskotemperaturowe są wystarczające. Jeżeli zamontowałbyś 1200W (średnio temp.) to pod promiennikiem byłoby rożno J . Zdecydowanie za gorąco w jednym miejscu – musiałby być wentylator rozprowadzający temp.
TCIC - przy największych mrozach nie mam żadnych problemów z ogrzaniem domu. Fakt że promienniki pracują dłużej, ale dają sobie rade bez żadnych problemów.
Pozdrawiam
Zbyszek


Nie zrobiłem błędu z tym termostatem. Już od 5 lat "bawię" sie termostatami i szukam optymalnego ich rozmieszczenia w moim tymczasowym mieskzaniu. Wszytsko po to aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Termostat podłączony do promiennika to model którego zastosowanie jest troszkę inne niż dokładne mierzenie tempertatury w pomieszczeniu (dla testów ni będę kupował elektronicznego za 200zł). Jest to termost do szaf krosowych (teletechnicznych) i jego histereza wynosi ok 2-3 st. w takiej sytuacji umieszczenie termostatu z dala od promiennika nie sprawdziło by się. I tak w tym przypadku czas pootrzebny na wyłączenie promiennika (osiągnięcie zadanej temperatury + 1-1,5st) wynosi 2 godziny. Jak bym powiesił termostat dalej to prominiik byłby włączony cały czas.
Wracając do promirników to nikt mnie nie przekona, że w moim mieszkaniu w starej kamienicy wystarczą 2 promienniki 600W na pokój 14m2 aby utrzymać w nim przyzwoitą temeperaturę. Powtórzę, że jak powiesiłem promiennik na suficie to stojąc pod nim nie czułem żadnego ciepła! W moim przypadku zbyt duże są straty przez podłogę na gruncie!

Ryszard1
10-02-2003, 07:37
On 2003-02-09 21:59, tcic wrote:
Pojade zobaczyc te promienniki w Castoramie.
I zabieram sie za testy porownawcze: promienniki - konwektory...
Ale jesli estetyka promiennikow z Castoramy bedzie wyzsza - to punkt dla nich i szanse ich wykorzystania rosna.

Tcict, mieszkasz w Szczecinie (lub blisko) ?
Jezeli tak, polecalbym zobaczyc ten model rurkowego w Media-Matkt - jest duzo tanszy, amoze by spelnil twoje potrzeby,

Ryszard1
10-02-2003, 07:47
On 2003-02-09 21:57, zbychum wrote:
Jeżeli chodzi o mieszkanie obecne to ja bym zrobił ten test. Rurki nie dają aż takiego ciepła.

Czy promieniki typu "rurkowego" (halogenowo-kwarcowe) sa gorsze od "plytkowych" ? Czy maja mniejsza sprawnosc, gorsza estetyke, gorsze jakies inne wlasciwosci uzytkowe, czy tez wada jest ze lekko sie zarza ? Czy warto dolozyc przeszlo 3 krotna cene za ten wyzszy model ? Napewno nie mozna ich zamontowac w najkorzystniejszej chyba pozycji na suficie - i to jest minus.
Mysle o zakupnie tego "rurkowego" modelu, ale nie mam praktycznego rozeznania w tym temacie,

tcic
10-02-2003, 09:55
Nie mam 100% pewnosci, ale ze stron internetowych producentow promiennikow wyczytalem, ze promienniki rurkowe naleza do grupy promiennikow przemyslowych. Promieniowanie pochodzi z mocno skupionego zrodla i ma wieksze natezenie.
W niektorych przypadkach (duzo silniejsze promieniowanie) tego typu promienniki sa wykorzystywane np. w warsztatch lakierniczych do suszenia powlok lakierniczych. Urzadzenia te wymagaja zabezpieczenia oczu przed szkodliwym wplywem promieniowania.
Ale nie wykluczam oczywiscie sytuacji, ze podobna konstrukcje moga miec urzadzenia do domowego uzytku. Musza jednak miec odpowiedni atest. Nie wiem, czy te, ktore widziales sa przystosowane do "ciaglego przebywania w strefie promieniowania". Co do sprawnosci - jestem pewien, ze sa zrodlem silnego ciepla.

tcic
10-02-2003, 10:16
On 2003-02-09 21:57, zbychum wrote:

Opinie osób, które mówią że konwektory będą na pewno tańsze od promienników nie są wiarygodne. Pamiętam w jednym biurze mieliśmy konwektory elektryczne to koszty nie były zadowalające dla właściciela. Pomieszczenie miało chyba coś około 30m2 i duże okno PCV. Rachunek za 2 miesiące (oświetlenie, komputer, drukarka, fax, radio, czajnik bezprz, konwektory) wynosił ok. 350-400zł (2lata temu).





Zbyszek - mysle, ze w takim pomieszczeniu biurowym, z takim wyposazeniem (szczegolnie czajnik bezprzewodowy (2-2,5 kW) - rachunki za zuzycie energii moga pochodzic w 50% za ogrzewania i w 50% za inne odbiorniki. Ten stosunek moze nawet byc bardziej niekorzystny dla pozostalych odbiornikow.
Nie wiem (ciezko okreslic) o ile rachunek za energie elektryczna bylby nizszy w przypadku promiennikow...

Tomek

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-02-10 20:08 ]</font>

Ryszard1
15-02-2003, 20:23
Ciekawe jak jak przebiegaja doswiadczenia praktyczne z promiennikami ...

tomgor
15-02-2003, 23:57
Cały czas testuję promiennik. Od środy mam zainstalowany zegar czasu pracy. Po ok miesiącu opisdze moje uwagi. Poiliczyłem zuzycie mocy na m2 w moim mieszkaniu przy ogrzewaniuy gazowym. Potwierdziło się moje 130w/m2. jak znajdę chwilke to opiszę to dokładniej.
pozdrawiam

tcic
16-02-2003, 20:19
Czekamy niecierpliwie...

Ivo
17-02-2003, 18:25
Planujemy ogrzewanie na max kominkiem, ale szukamy także alternatywnego rozwiązania - i chyba się zdecydujemy na elektryczne (niskie koszty inwestycji, ekspolatacja tylko w awaryjnych przypadkach).

Tym samym chcielibyśmy zrezygnować z pomieszczenia na kotłownię i tu pytanie:

Jak rozwiązaliście podgrzewanie ciepłej wody?

Ivo
17-02-2003, 18:26
Planujemy ogrzewanie na max kominkiem, ale szukamy także alternatywnego rozwiązania - i chyba się zdecydujemy na elektryczne (niskie koszty inwestycji, ekspolatacja tylko w awaryjnych przypadkach).

Tym samym chcielibyśmy zrezygnować z pomieszczenia na kotłownię i tu pytanie:

Jak rozwiązaliście podgrzewanie ciepłej wody?

tcic
17-02-2003, 22:49
Ja robie tak jak Ty: Kominek + DGP + konwektory lub promienniki.
CWU ogrzewam z duzym podgrzewaczy: ok. 200-250 l zasilanym z II taryfy. Idea jest taka, ze w nocy powinna nagrzac mi sie wystarczajaca ilosc wody do calodziennego uzytkowania.

Ivo
18-02-2003, 20:38
tcic - a gdzie będziesz trzymał ten podgrzewacz - w kotłowni czy w łazience? Jakie są jego rozmiary (chociaż w przybliżeniu)?

tomgor
18-02-2003, 22:04
Jak bedziecie palić kominkiem to pomyuślcie o odzyskaniu ciepła z komina do ogrzania CWU a grzałka niech tylko na II taryfie ewentualnie dogrzeje. Na lato zaś pomyślał bym o kolektorze słonecznym. Sądowałem ostatnio troszkę rynek i mam wrażenie że ceny tych inwestycji maleją.

tcic
19-02-2003, 13:52
Ja nie mam kotlowni.
Podgrzewacz bede mial albo na poddaszu albo w lazience (stojacy).

Popatrz sobie na strony:
http://www.atlantic-polska.pl
http://www.remex2.com.pl
http://www.galmet.com.pl
sa tam rozne modele i rozmiary podgrzewaczy.

tcic
23-02-2003, 20:26
Tomgor - i jak tam testy?

Ryszard1
24-02-2003, 06:56
Ja powoli dojrzewam do decyzji zakupu promiennika, ale zdecyduje sie na ten rurkowy : halogenowo-kwarcowy. Bedzie udawal kominek, moze w przyszlosci zrobie jakas atrape takiego kominka z cegiel.
Ciekawe czy ktos ma taki, i jakie ma doswiadczenia praktyczne z takim typem promiennika,

tcic
24-02-2003, 21:07
Znalazlem producenta naprawde ladnych promiennikow (przynajmniej na folderze).
Firma francuska: AIRELEC
(patrz: http://www.brabork.pl/airelec-prezentacja.php)

Sprzedaje promienniki, ale opisuje ja tak:

" Grzejniki Radiatorowe (płytowe): element grzewczy, panel radiatorowy AIRALU (w modelu Radiance), lub stalowa płyta (w modelu Feria) rozgrzewane do temperatury ok.180°C przez hermetycznie zamkniętą grzałkę lub obwód drukowany emituje równomiernie komfortowe ciepło, które ogrzewa elementy wyposażenia, ściany, podłogę w sposób zbliżony do ciepła słonecznego. Powietrze ogrzewa się w tym przypadku od elementów wyposażenia. Komfort cieplny jest osiągany szybciej i przy niższej temperaturze powietrza w porównaniu do systemów, w których powietrze rozprowadza ciepło. Dzięki tym cechom ogrzewanie promiennikowe jest szczególnie polecane dla osób cierpiących na alergie (w minimalnym stopniu powoduje cyrkulację powietrza) oraz na choroby dróg oddechowych (komfort cieplny przy nie przegrzanym powietrzu). Również, gdy mamy ogrzać adaptowany strych lub wysokie pokoje w tzw. "starym budownictwie" - wybierając ogrzewanie promiennikowe, nie będziemy płacić za ogrzewanie nieużytkowych, dużych przestrzeni pod sufitem skąd ciepło ucieka przez wentylację."

Oto przykladowe ceny promiennikow 1000W:
seria Radiance: 670 PLN brutto
seria Feria: 608 PLN brutto

Z tego co widac na stronie - promienniki te sa duzo ladniejsze i wszystko wskazuje na to, ze porzadniej wykonane. Moze ktos z Was mieszka w miescie, w ktorym jest przedstawiciel AIRELC-a (wykaz dystrybutorow na stronie) i "rzucilby na nie okiem"....

19-03-2003, 10:46
TOMGOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I jak testy promiennika??
Proszę opisz jak się sprawują. Stoję już przed wyborem ogrzewania i czekam na Twoją opinię
Jarek

bacha
19-03-2003, 12:08
Ja równiż poproszę o konkretne info od użytkujących, zaraziliście mnie Panowie tematem, a ponieważ nie mam w okilicy gazu, to podjęłam decyzję kominek + promienniki( mało popularne rozwiązanie).Lecę oglądać to cudo w Leroyu w Wa-wie lub na Bartyckiej.
Baśka

19-03-2003, 12:24
Ja jednak słyszałem,że te marketowe to bubel.Kumplowi w biurze coś strzeliło i zaniósł spowrotem.Teraz czeka na odbiór.Ciepło przyznaje było,ale wydajność nie jest za dobra.1500W ma na 10m2 i tak jak ktoś chwile dłużej drzwi otworzy to zanim się spowrotem rozgrzeje... .
Jarek

tomgor
19-03-2003, 13:41
Troszkę opiszę moje doświadczenia z promiennikami. Otóż promiennik służy jako dodatkowe źródło ciepła w pokoju dziennym (i nocnym) w starej kamienicy. Tak naprawdę używam go wieczorem jak wykąpię córeczkę i trzeba ją wytrzeć i ubrać. Jego zaletą jest szybkie nagrzewanie okolic promiennika. Zanim się uporam z kąpielą to już w okolicy promiennika jest przyjemne ciepełko (troszkę jak przy kominku). Styczeń i luty testowałem promiennik i w nocy jak ogrzewanie gazowe się wyłącza to zaczynał grzać okolicę promiennik. chcę sprawdzić czy taniej jest dogrzewanie gazem (całego mieszkania) czy miejscowe dogrzanie promiennikiem 600W okolic łóżka. Jak wrócę do domu to sprawdzę ile godzin pracował promiennik (pewnie dużo) i policzę szacunkowy koszt. Może mi się uda sprawdzić zużycie gazu podczas używania promiennika (obniżyłem temperaturę w całym mieszkaniu a miejscowo dogrzewam promiennikiem)
Nie jestem pewien czy zdecyduję się tylko na promienniki. Z tym zużyciem energii elektrycznej to mi się wydaje że nie jest tak pięknie jak opisują producenci.
Znalazłem wybudowaną Brygidę Archipelagu (mój wybrany projekt) i byłem w środku tego domu. Z obserwacji i rozmowy z właścicielami troszkę się obawiam samych promienników. Nad salonem w tym projekcie nie ma sufitu pięterka tylko jest antresola. Zastosowanie tu promiennika chyba jest niepewne. Myślę poważnie o podłogówce (parter) i pompie ciepła, zaś na piętrze albo same promienniki albo niewielkie grzejniki (niska temperatura w układzie i mała wydajność grzejników o niewielkich rozmiarach) i promienniki jako dodatkowe źródło. Na parterze też zainstaluję promienniki w salonie i jadalni ale tylko jako dodatkowe źródło ciepła bo podłogówka ma pewną inercję. Jednak to są dopiero plany jak skalkuluję całość to opiszę dalszy ciąg moich doświadczeń.
Jedno jest pewne promienniki dają ciepło pełną mocą po ok. 10 min. I to mi się podoba (zwłaszcza jak myślę o podłogówce).
Troszkę się rozpisałem ale temat jest trudny i sam nie wiem jak rozwiązać problem ogrzewania a tu idzie 76% zużytej energii. Tak naprawdę w utrzymaniu domu tylko tu można sporo zaoszczędzić.
pozdrawiam wytrwałych czytelników :smile:

25-03-2003, 14:40
Jestem nowy. Z zaineresowaniem czytam ten wątek.
Krótko o mojej sytuacji : dom na etepie projektowania i uzgodnień, ale już myślę o ogrzewaniu. Obrałem kurs na elektryczne, bo nie ma sieci gazowej.
Do rzeczy.
W swoich poszukiwaniach natrafiłem na ofertę folii grzejnych montowanych na suficie na ok.75% powierzchni :
1. listwy drewniane gr. 5 cm.
2. wełna min. gr. 5 cm. między listwami,
3. folia odbijająca promienie ( aluminiowa ? )
4. folia z zatopionymi el. grzejnymi - niskotemperaturowa
5. płyta g-k jako wykończenie od spodu.

Widzę w tym zalety :
- nic widocznego nie wisi na głową,
- promieniowanie rozchodzi się b. równomiernie,
- nie ma efektu - im bliżej promiennika tym cieplej,
- w nowym domu i tak trzeba sufit czymś wykończyć.

Ceny porównywalne z "tradycyjnymi promiennikami", trwałość i gwarancje również.
Mam pytanie do Forumowiczów, czy jeszcze nikt z Was nie eksperymentował z czymś takim ? Jesli tak, proszę o opinie, jeśli nie, to zgłaszam się na ochotnika do zamówienia jednej takiej folijki i eksperymentowania w mieszkaniu w bloku.
Pozdrawiam wszystkich. Ands

zbychum
25-03-2003, 21:17
Moje promienniki mają izolacje od góry i też szparkę, którą wylartuje ciepło na mieszkanie z górnej części promiennika.
Nie wiem jak ma się sprawa z matami w suficie, może to jednocześnie grzać pokój, jak i ogrzewać dach, no i ciepło na zewnątrz.
Ja mam jakiś czas i jest OK! ale jak się przepali jakiś element to zdejme płyte i do naprawy, a Ty??? zrywasz tynk z sufitu i szukasz uszkodzonego elementu (a tu sie okazuje, że to coś innego) "czarny scenariusz", ale...myślę, że coś jest w tym prawdy.
Zbyszek

Ands
26-03-2003, 14:35
Zbychum
Właśnie te 5 cm. wełny lub styropianu ma za zadanie skierować promieniowanie w dół. Dodatkowo folia aluminiowa jeszcze w tym pomaga. Dach nie będzie więc ogrzewany.
Co do awarii - masz rację. Jest to wadą tego rozwiązania, ale liczę na długą bezawaryjną pracę. Jutro spotykam się z właścicielem firmy - dystrybutora tych urządzeń. Mam nadzieję, że dowiem się szczegółów : żywotność, atesty, znaki bezpieczeństwa, no i czy gdzieś u kogoś w mojej okolicy już one praktycznie działają.
Teraz chcę podzielić się inną wiadomością, może wprost nie dotyczącą promienników, ale wybaczcie :
Moi znajomi od 97 roku ogrzewają nowy dom dobrze ocieplony o powierzchni 150 mkw. ogrzewaniem podłogowym. Mają je wszędzie. Oprócz tego kuchenka elektryczna i przepływowy ogrzewacz CWU również na prąd. Korzystają z II taryfy i weekendowej, wentylacja grawitacyjna. Dla mnie było aż za ciepło, ale mają trójkę dzieciaków, które lubią ciepełko.
Widziałem rachunki za prąd : od 2800 do 3000 zł. na rok. w zależności od tego czy zima była sroga.
Wydaje mi się, że są to koszty naprawdę małe. Stosując ogrzewanie promiennikowe, przy którym jak czytam można trochę energii zaoszczędzić i zasobnik na CWU z grzałką, która będzie nagrzewać wodę w nocy w II taryfie i ta woda wystarczy na cały dzień, to liczę na jeszcze mniejsze koszty.

Ryszard1
08-09-2003, 21:04
Po goracym lecie przyszly zimniejsze dni, a scislej noce - w nocy potrafi juz byc bardzo zimno. Nadeszla chwila praktycznego zastosowania ogrzewania promiennikowego : powiesilem wysoko (2m) na scianie promiennik rurkowy, ustawilem na najmniejsza moc (500W), skierowalem go na lozko, i mimo ze na dworzu, a takze w sypiani (ok. 8 m2) bylo zimno, nie wiecej jak kilkanacie stopni, to po wlaczeniu jarzacego sie na czerwono promiennika bylo naprawde cieplo. Szkoda ze nie mialem termometru, bo wrazenie bylo takie jakby bylo 20 kilka stopni.
Zauwazylem zwiekszona oferte tych urzadzen w sklepach, a ceny zaczynaja sie od 65 zl,

Ryszard1
08-10-2003, 09:25
w NOMI widzialem ciekawy model promiennika typu plytkowego z termoregulatorem, mocy 2000 W, o wymiarach 73x68x10cm ktory kosztowal tylko 229 zl. Byl tez model tanszy, o mocy 1000 W,