PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie - tylko podłogowe. Jaki kocioł?



kb99
05-07-2005, 14:30
Witam,
Mam pytanie do fachowców od c.o.. Planuje w pierwszym etapie budowy wykonać wyłącznie instalacje c.o. podłogowego. Na całym parterze ( 82 m2) będzie terakota więc postanowiłem zrezygnować zupełnie z kaloryferów. Projekt instalacji jest zrobiony, dom jest na tyle dobrze ocieplony że mocy wystarczy. Układ ma działać bez mieszacza - kocioł dwufunkcyjny ustawiony na niski parametr ma zasilać bezpośrednio rozdzielacz. I tu pytanie do doświadczonych instalatorów. Jaki kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą sprawdzi się najlepiej w tej roli? Chodzi mi po pierwsze o wydajność pompy (8 obwodów , 600 metrów rury), oraz o program pracy kotła - przy sterowaniu zewnętrzynym typu 'włącz/wyłącz'.
Mam propozycje co do kotła - ale chce wysłuchać innych opinii.

Pozdrawiam,

05-07-2005, 15:03
Przy takiej ilości podłogówki aż się prosi zastosować piec kondensacyjny. Wiem, że jest droższy, ale pomału się zwraca w nizszych rachunkach za gaz.

Mały
05-07-2005, 15:20
Nie jest dobre dla zwykłego kociołka pracowanie z takimi niskimi parametrami (skraca się jego żywotność). Lepiej zastosować układ podmieszający lub kociołek do podłogówki (ma taką funkcję np Termet Minimax).
Co do oszczędności to rzeczywiście kondensat zajmuje tu I miejsce ,lecz przy tak małym domku czas zwrotu kosztów zakupu może być bardzo długi.

Mały
05-07-2005, 15:28
A swoją droga może lepiej pomyśleć o kociołku elektrycznym (stosunek zakupu i montażu takiego jest sporo lepszy od gazówki).Nowoczesne kociołki ze sterowaniem pogodowym i temperaturą zasilania do 50 stC kosztują ok. 3000zł brutto .I nie potrzebujesz komina , odbiorów , przyłączy , dodatkowych wentylacji itp. Właściwie masz gotową kotłownię "w pudełku".

Przekorek
05-07-2005, 15:48
Tylko bardzo malej mocy kondensat, z modulowanym palnikiem. Inny kociol blyskawicznie sie zniszczy, jak na 80 mkw bedzie pracowac w cyklu włącz/wyłącz, bez mieszacza. Kociol najlepiej pracuje w dluzszych okresach.
Alternatywnie - to elektryczne coś, co Maly opisal. Brzmi interesująco.
Ps/ A czemu ma byc bez mieszacza???

Mały
05-07-2005, 16:22
Poza tym mozna po wyjśca rozdzielacza zamontować zawory termostatyczne z siłownikami(lub lepiej zastosować belkę rozdzielacza kpl czyli z zaworami wmontowanymi-nakręcasz wtedy tylko siłowniki w miejsce tych kolorowych "kapturków") .Będziesz wtedy miał możliwość regulacji temperatury każdego pomieszczenia osobno za pomocą termostatów montowanych na ścianach.

KrzysiekMarusza
05-07-2005, 16:28
A może w ogóle zrobić ogrzewanie podłogowe elektryczne, oparte o maty grzejne - bez rurek, szybko się układa, kotła nie trzeba, a sterowanie można dać takie jak do kotła (?) .....

pozdr - Krzysiek

Mały
05-07-2005, 16:36
A może w ogóle zrobić ogrzewanie podłogowe elektryczne, oparte o maty grzejne - bez rurek, szybko się układa, kotła nie trzeba, a sterowanie można dać takie jak do kotła (?) .....

pozdr - Krzysiek
Właściwie tak ,ale człowiek chce mieć ciepła wodę w kranie.

kb99
05-07-2005, 16:44
[quote="Mały"]Nie jest dobre dla zwykłego kociołka pracowanie z takimi niskimi parametrami (skraca się jego żywotność). Lepiej zastosować układ podmieszający lub kociołek do podłogówki (ma taką funkcję np Termet Minimax).
Co do termeta - też o nim myślałem - bo widziałem w specyfikacji specjalny zakres temperatur do podłogówki. Napisałem do nich - serwis mi odpisał że się powoli z tego wycofują a całe 'dedykowanie' do podłogówki polega na innym zakresie temperatur, nawet program kotła jest identyczny. A kondesat IMHO sie nigdy nie zwróci - czas zwrotu to peweni z 10 lata - kto wie czym będziemy grzać za 10 lat?? Uważam że do tego czasu zmienie piec na tańszy i lepszy niż dzisiejsze stosunkowo drogie kondensaty

kb99
05-07-2005, 16:45
Poza tym mozna po wyjśca rozdzielacza zamontować zawory termostatyczne z siłownikami(lub lepiej zastosować belkę rozdzielacza kpl czyli z zaworami wmontowanymi-nakręcasz wtedy tylko siłowniki w miejsce tych kolorowych "kapturków") .Będziesz wtedy miał możliwość regulacji temperatury każdego pomieszczenia osobno za pomocą termostatów montowanych na ścianach.

taki własnie mam : http://www.herz.com.pl/cgi-bin/catalog/product/161

kb99
05-07-2005, 16:51
Tylko bardzo malej mocy kondensat, z modulowanym palnikiem. Inny kociol blyskawicznie sie zniszczy, jak na 80 mkw bedzie pracowac w cyklu włącz/wyłącz, bez mieszacza. Kociol najlepiej pracuje w dluzszych okresach.
Alternatywnie - to elektryczne coś, co Maly opisal. Brzmi interesująco.
Ps/ A czemu ma byc bez mieszacza???

Jak pisałem wyżej - nie wierze w ekonomiczny sens zakupu kotła kondensacyjnego. Rzeczywiście jedynym słusznym rozwiązaniem jest montaż kotła o jak najmniejszej mocy minimalnej. Ale żeby wyjaśnić do końca - za 3 lata +/- planuje skończyć góre z kaloryferami więc moc kotła nie może być też mała - i wtedy oczywiście będe dokłądał miszacz i obwód wysokotemperaturowy. A czy ktoś mnie laikowi wytłumaczy jakim cudem mieszacz w mojej instalacji zapobiegnie zbyt częstym cyklom włącz/wyłącz?? Bo nijak tego nie moge pojąć, moim zdaniem tylko niska moc minimalna mnie przed taką sytuacją zabezpieczy.

Mały
05-07-2005, 16:59
Tylko bardzo malej mocy kondensat, z modulowanym palnikiem. Inny kociol blyskawicznie sie zniszczy, jak na 80 mkw bedzie pracowac w cyklu włącz/wyłącz, bez mieszacza. Kociol najlepiej pracuje w dluzszych okresach.
Alternatywnie - to elektryczne coś, co Maly opisal. Brzmi interesująco.
Ps/ A czemu ma byc bez mieszacza???

Jak pisałem wyżej - nie wierze w ekonomiczny sens zakupu kotła kondensacyjnego. Rzeczywiście jedynym słusznym rozwiązaniem jest montaż kotła o jak najmniejszej mocy minimalnej. Ale żeby wyjaśnić do końca - za 3 lata +/- planuje skończyć góre z kaloryferami więc moc kotła nie może być też mała - i wtedy oczywiście będe dokłądał miszacz i obwód wysokotemperaturowy. A czy ktoś mnie laikowi wytłumaczy jakim cudem mieszacz w mojej instalacji zapobiegnie zbyt częstym cyklom włącz/wyłącz?? Bo nijak tego nie moge pojąć, moim zdaniem tylko niska moc minimalna mnie przed taką sytuacją zabezpieczy.
No widzisz czyli nie tylkko podłogówka ale docelowo ogrzewanie góry. Czyli układ mieszający musi być.

KrzysiekMarusza
05-07-2005, 17:06
Ciepłą wodę można grzać prądem - zasobnik-bojler elektryczny. Po mojemu kocioł gazowy 2-funk to jedno z najgorszych rozwiązań - trzeba czekać na ciepłą wodę, jak ktoś odkręci wodę w innym punkcie poboru to spod prysznica poleci wyraźnie zimniejsza ....
Co do kondensata - sam używam 1-funk z zasobnikiem, na 100 m2 (parterówka). Wyliczyłem okres zwrotu na 10 lat, zakładając sprawność kotła tradycyjnego 92% a kondensata 109%, przy różnicy ceny 3000 zł (bez uwględnienia kosztu kredytu/oprocentowania wkładu bankowego). Ale ! pokażcie mi kocioł "tradycyjny", szczególnie z otwartą komorą, który ma cały czas 92% sprawności ????!!!! Wg tego co było kiedyś tu na forum realna sprawność takiego kotła przy przewymiarowaniu wynosiła np. 65% ....
Tak że liczcie koledzy, liczcie, a nie "wierzcie że się nie zwróci" .... :)

pozdr - Krzysiek[/quote]

kb99
05-07-2005, 17:31
Ciepłą wodę można grzać prądem -
Tak że liczcie koledzy, liczcie, a nie "wierzcie że się nie zwróci" .... :)

Moje szacowane 10 lat równa sie Twoim wyliczonym ;-).
Tylko że IMHO to długo - zaryzykuje twierdzenie że wydam teraz 3kpln na piec dwufunkcyjny ,a za 5-8 lat ewentualnie na lepszy kondensat od współczesnych kolejne 3kpln. Do tego czasu nie mógłbym się pozbyć pieca za 6 kpln bo by się jeszcze 'amortyzował'.

W tym momencie użytkuje w domu centralnie umieszczony piecyk gazowy przepływowy. Akceptuje opóźnienie występujące po puszczeniu ciepłej wody,łazienki mam w nowym domu blisko siebie, natomiast mam nadzieje że współczesne kotły lepiej reagują na zmianę poboru wody - bo faktycznie stary 'junkers' wymięka. Może ktoś mi napisze że jest w nich równie źle - bo pieca jeszcze nie kupiłem, może się nawrócę?

PS: tak jak zwykły nie ma cały czas 92% tak i kondensat nie ma 109% cały czas

KrzysiekMarusza
05-07-2005, 17:48
Krzysiu - niby czemu w "nowych" kotłach ma być lepiej niż w starych piecykach łazienkowych ? Zasada działania ta sama - przepływowe grzanie wody ...
Żeby ogrzać sensownie strumień wody do prysznica (szczególnie w zimie) trzeba mocy ok. 20 kW, więc jak twój 2-funk będzie miał tyle właśnie (+/_ parę kW) to puszczenie ciepłej wody w innym punkcie da efekt jak opisywałem - wynika to z prostego bilansu energii: nic tu się nie da "skręcić", chyba że spod prysznica woda będzie słabo odkręcona (małe sitko, z małymi otworkami, ....)

Te 10 lat by było gdyby sprawność "normalnego" kotła była 92%, a jest z reguły wyraźnie mniejsza: gdyby średnio była 75% (co nie jest niemożliwe) to kres zwrotu robi się 5 lat.
A z drugiej strony delta ceny kondensat vs normalny niekoniecznie musi być 3000 zł: jak za Vaillanta Ecotec zapłaciłem 4800 zł w 2003 r. (oczywiście w pakiecie był dodatkowo zbiornik, sterowanie, inne cuda)
Ergo: przemyśleć, przeliczyć itp.
Aha ile masz (w [kW]) obliczeniowe zapotrzebowanie na moc grzejną - oczywiście docelowo, razem z poddaszem ? U mnie to jest 7 kW, więc jakbyś miał więcej, to znowu okres zwrotu się skróci ....
Oczywiście jak brakuje kasy, to nie ma co kombinować tylko wybrać rozwiązanie tanie (inwestycyjnie) licząc że za 3 lata się to zmieni - tu nie mam żadnych wątpliwości :)
pozdrawiam - Krzysiek

kb99
05-07-2005, 18:07
Te 10 lat by było gdyby sprawność "normalnego" kotła była 92%, a jest z reguły wyraźnie mniejsza: gdyby średnio była 75% (co nie jest niemożliwe) to kres zwrotu robi się 5 lat.
Własnie o tym pisałem że również to 109% to jest wersja optymalna a nie realna.


.. Vaillanta Ecotec zapłaciłem 4800 zł w 2003 r. (oczywiście w pakiecie był dodatkowo zbiornik, sterowanie, inne cuda)

To rzeczywiście jest argument ekonomiczny - jak takowych nie zaobserwowałem, może kiepski ze mnie negocjator ;-). Bo z drugiej strony mógłbym kupić kociał TORUS za 1600 ale tego typu oszczednosci raczej nie planuję



Aha ile masz (w [kW]) obliczeniowe zapotrzebowanie na moc grzejną - oczywiście docelowo, razem z poddaszem ? U mnie to jest 7 kW, więc jakbyś miał więcej, to znowu okres zwrotu się skróci ....

U mnie też 7 kW z poddaszem, ale jak pisaełm najpierw ze 3 lata z pewnei 70% z tego.


Oczywiście jak brakuje kasy, to nie ma co kombinować tylko wybrać rozwiązanie tanie (inwestycyjnie) licząc że za 3 lata się to zmieni - tu nie mam żadnych wątpliwości :)

Własnie taka jest przyczyna główna :) - postanowiłem nie oszczędzać na jakości materiałów 'niewymienialnych' -rury ogrzewania podłogowego, grubość ocieplenia (daje 15 cm. styropianu), a kocioł rzecz przejściowa ;-)

Pozdrawiam również, i przyznaje że cena Twojego kotła spowodowała że znowu mam wątpliwości ;-)

KrzysiekMarusza
05-07-2005, 18:20
Te 109% (+/_ parę %) jest całkiem prawdopodobne bo kondensat jak pracuje z mocą na poziomie 30% maximum, to ma z reguły najwyższą sprawność (a "tradycyjny" niekoniecznie).
Warto się udać do paru sklepów i zobaczyć co się da wytargować - ceny "wywoławcze" nie za bardzo nawet do porównań się nadają :)
Jak masz mało miejsca na zbiornik na cwu, możesz pomyśleć o kotle (nawet 2-f) ze zintegrowanym zasobnikiem 40-60 l: to znacząco może poprawić komfort korzystania z ciepłej wody.
W każdym razie jak się zamawia wyposażenie całej kotłowni, wtedy sprzedawcy bardziej są skłonni odpuścić coś w negocjacjach - powodzenia !

pozdr - Krzysiek

Mały
05-07-2005, 20:29
Krzysiek ma racje co do rodzaju kotła (1f),.Co do atmosferyka może lepiej byłoby kupić jednak z zamkniętą komorą spalania - trochę droższy od atmosferyka ale tańszy od kodensata.A sprawność rzeczywista cos pomiędzy nimi (choć bliżej atmosferyka).

rafslusarczyk
05-07-2005, 21:06
Witam,
Mam pytanie do fachowców od c.o.. Planuje w pierwszym etapie budowy wykonać wyłącznie instalacje c.o. podłogowego. Na całym parterze ( 82 m2) będzie terakota więc postanowiłem zrezygnować zupełnie z kaloryferów. Projekt instalacji jest zrobiony, dom jest na tyle dobrze ocieplony że mocy wystarczy. Układ ma działać bez mieszacza - kocioł dwufunkcyjny ustawiony na niski parametr ma zasilać bezpośrednio rozdzielacz. I tu pytanie do doświadczonych instalatorów. Jaki kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą sprawdzi się najlepiej w tej roli? Chodzi mi po pierwsze o wydajność pompy (8 obwodów , 600 metrów rury), oraz o program pracy kotła - przy sterowaniu zewnętrzynym typu 'włącz/wyłącz'.
Mam propozycje co do kotła - ale chce wysłuchać innych opinii.

Pozdrawiam,

jest to nie za dobre rozwiązanie kocioł nie powinien pracować bezpośrednio na ogrzewanie podłogowe -

piszesz że tylko parter a co potem z górą (grzejniki,podłogówka)

dobrym i tanim rozwiązaniem jest kocioł -sprzegło 3D - zestaw do ogrzewania na zaworze termostatycznym np Heimaiera
układ stało temperaturowy

kb99
05-07-2005, 23:09
Krzysiek ma racje co do rodzaju kotła (1f),.Co do atmosferyka może lepiej byłoby kupić jednak z zamkniętą komorą spalania - trochę droższy od atmosferyka ale tańszy od kodensata.A sprawność rzeczywista cos pomiędzy nimi (choć bliżej atmosferyka).

Układ kotłowni mam taki że mam 7 metrów komina i właściwie brak możliwości przenisienia kotła na sciane do wyrzutu - pasuje mi tam gdzie jest, wiec kocioł raczej atmosfryczny.
Przynam że interesują mnie wrażenia na temat użytkowania konkretnych modeli kotłów 2f tego typu, wstępe typowanie to Vaillant ATMOmax VUW PLUS (http://pl.vaillant.com/product.php?folder_default_tree=10002-10325-10357&folder_default_netfolderID=10446&folder_where_from=default&product_default_id=2739) tu licze na 'ciepły start CUW' - używa ktoś?
Jako tańsza alternatywa to IMMERGAS Nike Star 23KW(http://www.immergas.com.pl/php/produkty_opis.php?id=273)

Pozdrawiam,

kb99
05-07-2005, 23:15
jest to nie za dobre rozwiązanie kocioł nie powinien pracować bezpośrednio na ogrzewanie podłogowe -

piszesz że tylko parter a co potem z górą (grzejniki,podłogówka)

dobrym i tanim rozwiązaniem jest kocioł -sprzegło 3D - zestaw do ogrzewania na zaworze termostatycznym np Heimaiera
układ stało temperaturowy

Takie mniej więcej pewnie będzie rozwiązanie docelowe. Projektant stwierdził że mogę kocioł podłączyć bezpośrednio jako eksperyment, a jak się przekonam że jest nienajlepiej do będziemy dorabiać sprzęgło. jesli nawet bedzie ok to i tak bede robudowywał kotłownie przy uruchamianiu grzejników na górze

Grzesiek13
06-07-2005, 04:57
jesli kocioł atmosferyczny to koniecznie zrób podmieszanie, a rady projektanta zebyś poeksperymentował to chyba nie na miejscu, może on u siebie zrobi podobnie i będzie płacił dwa razy za kotłownię - dowcipniś.
Zrób sprzęgło jeśli to konieczne - przpływy i przygotuj wyjście obiegu na piętro lub zrób pion - koszty mniejsze i kotłownia prawie kompletna.

1950
06-07-2005, 08:04
a co to za projektant? :o :o :o :-?

Mały
06-07-2005, 08:21
Właśnie -wczoraj widziałem wydruk projektu indywidualnego projektanta - co niektórzy z nich chyba myślą , że są wszechwiedzący a klient to debil.

kb99
06-07-2005, 22:04
jesli kocioł atmosferyczny to koniecznie zrób podmieszanie, a rady projektanta zebyś poeksperymentował to chyba nie na miejscu, może on u siebie zrobi podobnie i będzie płacił dwa razy za kotłownię - dowcipniś.
Zrób sprzęgło jeśli to konieczne - przpływy i przygotuj wyjście obiegu na piętro lub zrób pion - koszty mniejsze i kotłownia prawie kompletna.
Nie ,to nie tak. Projektant stwierdził że sprzęgło jest potrzebne, ale ja nie jestem przekoany - co zyskuje w sytuacji kiedy w obwodzie wysokontemperaturowym nie bedzie żadnego odbiornika? Szczególnie interesuje mnie uzasadnienie dlaczego podmieszanie jest konieczne przy kotle atmosferycznym... Przepraszam za uciążliwość - ale próbuje zrozumieć co nie tak jet w moim rozumowaniu - mieszacz montuję dopiero kiedy będzie potrzebny - narazie mnie nie wydaje mi się potrzebny.

rafslusarczyk
06-07-2005, 22:16
1 kocioł ma ograniczone możliwości przepływu przez wymienik - mniejsze od sprzegła
2 kocioł ma blokadę palnika im niższa tem tym ta blokada jest dłuższa a co za tym idzie trzeba grzać a się nie da :wink:

a sprzegło to koszt 200-300zł