PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINY W DOMU JEDNORODZINNYM



grucha
05-07-2005, 22:34
Witam wszystkich bardzo serdecznie , jako świerzo upieczony "inwestor" mam mnóstwo pytań do bardziej doświadczonych "inwestrów". Obecnie jestem na etapie decyzji z czego kominy - czy tradycyjne murowane czy tzw. system Schiedel???? Ponieważ zdania są podzielone nie wiem co robić :-? Bardzo proszę o Wasze zdania na ten temat

bladyy78
05-07-2005, 23:29
Ja kominy wetylacyjne robilem z ceramicznych pustaków wentylacyjnuch, a komin odprowadzajacy spaliny tradycyjnie z cegiel.

KrzysiekMarusza
06-07-2005, 08:45
Poza Schiedelem sa tez tańsze "systemy", jak np. Leier

pozdr - Krzysiek
PS mam Schiedla

EDZIO I ZIBI
06-07-2005, 09:47
tak będzie u nas
wentylacja - pustaki wentylacyjne
komin - gotowe elementy Leier
mniej roboty szybciej i chyba taniej w ogólnym rozrachunku
pozdrawiamy :wink:

grucha
06-07-2005, 12:08
Dzięki Wszystkim za info, ale do tej pory nie trafiłam na Leiera może jakieś namiary w Warszawie na składy które oferują ten system. Trafiłam na produkcję polską ale nie wiem jak się nazywa i dzisiaj będę miała ofertę cenową na moje kominy. Zobaczę jak się nazywa. Jeżeli macie namiary na Leiera to b.poproszę - porównam ceny i wtedy zdecydujemy - uf jak ciężko się na coś zdecydować nie mając doświadczenia :lol:

KrzysiekMarusza
06-07-2005, 12:17
Może coś z tej stronki...

http://www.leier.pl/tarnow/pl/main.html

W Bolesławcu też coś takiego robią:
http://www.ibf.pl/kom_glowna.htm

oraz system Sambud f-my Kominflex:
http://www.kominflex.com.pl/page/pol/index_pol_pus.html

pozdr - Krzysiek

rafałek
06-07-2005, 12:56
To ja dorzucję jeszcze:

Zapel: http://www.zapel.com.pl/kominy/index.php

Do tego są różnorakie wgłądy ceramiczne do montarzu przy murowaniu komina. Trzeba pamiętać o dytatowaniu ich od komina bo maja inną rozszerzalność i przy wykonaniu na styk mogą pękać. Warto zainwestować i ocieplić je wełną.

Osobiście mam Schiedla a nawet kilka

grucha
06-07-2005, 13:10
wielkie dzięki za linki posprawdzam. Dostałam ofertę ze składu budowlanego na moje trzy kominy i wychodzi ok 7 tys. zł nie wiem czy to dużo czy ok? ogólem w trzech kominach jest 7 kanałów went i 3 spalinowe ( 1x2, 1x3 i 1x5) w każdym jest po jednym spalinowym . Co sądzicie o cenie? Wkład ceramiczny w spalinowych i wełna mineralna

06-07-2005, 13:27
rafałek - czy Zapel jest dobry?

Może ktoś ma zamontowane kominy właśnie od nich i napisze jak się sparwują ???

rafałek
06-07-2005, 13:38
Nie wiem jaki jest Zapel, ale wydaje mi się, że ktoś na forum miał. Na pewno są ludzie zadowoleni z Bolesławca (IBF). Ja jestem zadowolony z Schiedla. W czasie kiedy wybierałem komin w mojej okolicy i tak uchodziłem za egzotę.

grucha
06-07-2005, 13:59
Już wiem jak się nazywa ten system na który dostałam ofertę cenową : PRESTO - czy coś o nim wiecie??? :D Mój mąż też twierdzi że jestem zbyt nowoczesna bo co tradycyjne to tradycyjne i szukam argumentów za - na razie cena nie jest zachęcająca , aczkolwiek nie wiem ile kosztowały by te trzy kominy w technologii tradycyjnej

rafałek
06-07-2005, 14:33
U nas wybór systemowych umozliwił zbicie ceny za wykonanie. Góra obłozona płytkami klinkierowymi. Brak plam na kominei w przyszłości, przy dobrym doborze komin praktycznie do każdego kotła (nie wiem co z kondensatem bo tam podobno potrzebny jest jakiś specjalny).

grucha
06-07-2005, 22:14
Dzięki bardzo za wszystkie rady odwiedzę przesłane mi linki i zobaczymy jakie ceny uzyskam - dla mnie ważna jest nie tylko jakość ale i cena ( kiepsko z gotówką) Pozdrowionka

toyo69
07-07-2005, 05:11
Powtórzę pytanie w tym wątku - może ktoś z Was doradzi - Jak wykonać dyletację w kominie systemowym Leier-a?
Komin znajduje się w środku budynku w lini ściany nośnej wraz z kanałami wentylacyjnymi (też Leier-a). Przed kominem ma powstać słup żelbetowy następnie komin i pustaki wentylacyjne oraz kolejny słup nośny.
Napewno trzeba wykonać dyletację między pierwszym słupem a kominem. Co z pustakami wentylacyjnymi - czy je łączyć zaprawą z kominem i następnie odyletować pustaki wentylacyjne od następnego słupa?Czy dyletacja tylko na pustakach kominowych?
Z czego dyletacja? - wełna czy pozostawić minimalną przerwę i co z późniejszym wykończeniem powierzchni?, czy nie będzie pęknięć?

rafałek
07-07-2005, 06:40
U mnie wszystkie pustaki kominowe są połączone i jest to logiczne - przecież stanowią jeden komin. Zgodnie z zaleceniami producenta (u mnie Schiedel) komin nie może być połączony z elementami konstrukcyjnymi. W związku z tym kominy mam ustawione przy ścianach nośnych, w ściankach działowych (one nie są konstrukcyjne) a w miejscu przechodzenia przez strop są zdylatowane wełną (tak na gr. 1-2 cm).

toyo69
07-07-2005, 07:32
Do rafałka:
Jak wykonałeś przerwe dylatacyjną w kominie przy ścianie nośnej ( czy odstawiłeś go od ściany nośnej, czy dawałeś wełne pomiędzy pustak dymowy a ścianą? )

KrzysiekMarusza
07-07-2005, 08:21
U mnie (Schiedel) stoi ten komin przy ściance działowej. Ze ścianką jest połączony na zasadzie takiego trochę "oparcia" o cegły które w tym celu zostały wmurowane w ściankę działową i wystają z niej na ok. 15 cm.

pozdr - Krzysiek

rafałek
07-07-2005, 08:42
Do rafałka:
Jak wykonałeś przerwe dylatacyjną w kominie przy ścianie nośnej ( czy odstawiłeś go od ściany nośnej, czy dawałeś wełne pomiędzy pustak dymowy a ścianą? )

Od komina do ściny jest ok 1 cm przerwy. Nawet jeśli jakaś spoina "wyszłą" i dokleiła się do ściany to i tak jest to na tyle słąbe połączenie, że nie gra roli. Między ścianę a komin nic nie dawałęm - tylko przy przejściu przez stropy.

m.dworek
18-07-2005, 15:12
kurcze glupie pytanie pewnie
ale ogladam kominy na www i czegos nie rozumeim
na dole komina jest tzw wyczystka- czyli takie male drzwiczki
i to rozuemim
ale nie rozumiem co to za kratki wentylacyjne znajduja sie ponizej wyczystki?
co to za dziwadlo?

rafałek
18-07-2005, 16:26
Zapytaj kominiarza albo poczytaj przepisy na ten temat.