PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie rury macie do rekuperatora?



Sunao
05-07-2005, 23:25
Witam,

Zamierzam sam zainstalować rekuperator i chciałbym poznać wasze opinie na temat rur rozprowadzających powietrze do i z centrali z odzyskiem ciepła.

Moje założenia do projektu są takie:

1. Dom parterowy z nieużytkowym poddaszem
2. Rury łatwe do demontażu/czyszczenia
3. Rozwiązanie ma być TANIE

Zastanawiam się, czy nie można zastosować zwykłych rur PCV do kanalizacji, uzupełninych tłumikami i ociepleniem?

Pozdrawiam,

Sunao

vangrego
06-07-2005, 19:22
zwykłe rury 'szare" przenoszą dzwięki ok60%więcej niż białe

budynek06
06-07-2005, 20:14
Głśność instalacji to ważna sprawa, ale co się stanie jak włączysz grzałkę (chyga, że jej nie będziesz miał). Zapytaj producenta rekupreztora :wink:

Sunao
06-07-2005, 21:30
Głśność instalacji to ważna sprawa, ale co się stanie jak włączysz grzałkę (chyga, że jej nie będziesz miał). Zapytaj producenta rekupreztora :wink:

Grzać tą instalacją nie zamierzam ;).
Bardziej chodzi mi o mozliwość wytłumienia, ewentuane nieprzyjemne zapachy i podatność na osadzanie się zanieczyszczeń na ściankach.
Mile widziane inne propozycje...

Pozdrawiam,

Sunao

budynek06
07-07-2005, 18:59
Jak tak to szaraczki mogą być :wink:

rafał ...
07-07-2005, 20:39
ehh .....

z pvc nie będzie ani tanio ani dobrze ani zgodnie z przepisami

Zastosuj przewody elastycze ocieplone, tzw "flexy" cena ok. 150 zł za 10 mb fi 125.

Przekorek
07-07-2005, 21:45
Ale jak sie ma powloka antybakteryjna w systemie Rehau do zwyklych rur innej firmy? Warto zainwestowac, czy coroczne odkażanie sprayem do dezynfekcji klimy wystarcza? Czy ten Rehau to pic na wode i na czym polega jej antybakteryjność?

Sunao
07-07-2005, 21:53
ehh .....

z pvc nie będzie ani tanio ani dobrze ani zgodnie z przepisami

Zastosuj przewody elastycze ocieplone, tzw "flexy" cena ok. 150 zł za 10 mb fi 125.

A co mówią przepisy na temat materiału z którego wykonanae są rury?!

Nie słyszałem o ograniczeniach na PVC :(

Pozdrawiam,

Sunao

rafał ...
08-07-2005, 07:28
cytująca za "slaw"

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

Art. 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia.
5. W pomieszczeniu kuchennym lub wnęce kuchennej w mieszkaniu dopuszcza się stosowanie przewodów wentylacji wywiewnej z materiałów co najmniej trudno zapalnych.

PVC jest materiałem trudnozapalnym, ale przepisy to tylko jeden z argumentów przeciew, ważne jest, że PVC jest bardzo głośne, trzeba je owijać wełną i jest drogie, więc nie wiem dlaczego upieracie się przy takim rozwiązaniu skoro są dostępne specjalne przewody do wentylacji, które pozbawione są tych wszystkich wad.

Jerzysio
08-07-2005, 07:32
...a czasami tzw. tanie rozwiązania wcale tanimi nie są.
Na rurach nie oszczedzisz zbyt wiele, na reku możesz i to sporo, bo wybór spory ( i ceny też :roll: )
Ja mam flexy.
Pozdro
J

Sunao
08-07-2005, 08:59
rafał... dziekuję za przepis. fi 125 może byc troche mało.

Pozdrawiam,

Sunao