PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z powierszniom dzialki



dentex
14-11-2002, 10:55
Witam Polakow z slonecznej Chorwacji.
Przepraszam za muj Polski. Mam taki problem: chciale kupic dzialke od wlasciciela ktora weglug katastru i ksiang o wlasnosci ma 620 metrow kwadratowich. Natomiast po wimiezeniu geodety okazalo sie ze jest mniejsza o 60 metrow. Bil to szok jak dla mnie tak i dla wlasciciela. Czy sie spotkaliscie z podobnim problemem i jak to zalatwiliszcie.

Bela
14-11-2002, 13:09
Ja tez tak miałam i w ogole droga panstwowa zabiera mi troche dzialki, ale zalezalo mi na czasie i cena byla korzystna (bo od znajomych) i kupilam wg. tego co bylo w dokumentach.
Potem bede walczyc z Gmina.
Wszystko zalezy od tego gdzie giną te metry i jak korzystna jest cena...
B

sanipro
14-11-2002, 20:51
Może coś znajdziesz interesującego w poniższym cytacie:
"Stan prawny, a rzeczywistość
Zgodnie z art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, w przypadku gdy ma miejsce niezgodność między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane w lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia może żądać usunięcia niezgodności. Powództwo o usunięcie niezgodności jest szczególną postacią powództwa o ustalenie i przedmiotem jego postępowania dowodowego jest ustalenie czy rzeczywiście zachodzi niezgodność pomiędzy ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości, uzasadniająca usunięcie tej niezgodności poprzez dokonanie prawidłowych wpisów. Ciężar dowodu, że rzeczywisty stan prawny nieruchomości jest odmienny od ujawnianego w księdze wieczystej obciąża powoda. W postępowaniu a usunięcie niezgodności brak jest ograniczeń dowodowych i prawa własności wolno jest dowodzić wszelkimi znanymi prawu procesowymi dowodami. Księga wieczysta powinna przedstawiać rzeczywisty i pełny stan prawny nieruchomości, jednak w niektórych przypadkach niezgodność jest nieunikniona. Jeśli w księdze wieczystej wpisany jest jako właściciel tylko jeden z małżonków, w rzeczywistości, zaś nieruchomość jest przedmiotem wspólności obojga małżonków, wówczas mamy da czynienia z niezgodnością pomiędzy treścią księgi wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym. Aby usunąć zaistniałą niezgodność wniosek o wpis małżonka, którego prawa we wpisie zastały pominięte należy złożyć wraz z odpisem aktu małżeństwa oraz orzeczeniem sądowym prostującym niezgodność alba z dokumentem zawierającym oświadczenie zezwalające na dokonanie prawidłowego wpisu. Najważniejszą instytucją prawną ksiąg wieczystych jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnymi rozstrzyga się na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Do tej zasady ogólnej ustawa wprowadza ograniczenia. I tak rękojmia nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze, rękojmia nie działa przeciwko prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu, prawu dożywocia, służebności ustanowionej decyzją organu administracji, służebności drogi koniecznej albo ustanowionej w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia. Rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych wyłącza również wzmianka o wniosku, o apelacji lub kasacji oraz ostrzeżenie dotyczące niezgodności stanu prawnego nieruchomości ujawnianego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym."

Więcej na stronie: http://www.maslice.pl/poradnik%20inwestora/ksiegi_wieczyste.htm

voo-yeck
08-12-2002, 15:21
Nie zapominajmy że dentex buduje w Chorwacji a tam mogą być zupełnie inne normy prawne :smile:

voo-yeck
08-12-2002, 15:22
skasowałem bo poszło 2x


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: voo-yeck dnia 2002-12-10 01:16 ]</font>

sanipro
09-12-2002, 07:06
Masz rację voo-yeck. Chociaż z Jego wypowiedzi jednoznacznie to nie wynika. Niezaleznie od tego, pewne rozwiązania są podobne w różnych krajach i mam nadzieję, że mogłem pomóc choćby w niewielkim stopniu.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-12-09 08:09 ]</font>