PDA

Zobacz pełną wersję : jakie grzejniki?



kola78
07-07-2005, 09:16
Przeczytałam na stronie muratordom.pl, że nie można łączyć w c.o. miedzianych rur z grzejnikami aluminiowymi. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego? W takim razie jakie mam kupić grzejniki do miedzianych rur lub jakie rury do aluminiowych grzejników?

mmarysia
07-07-2005, 09:25
Mam tu przed sobą kryteria doboru materiałów w instalacjach grzewczych i stoi tak:

Jeśli przewody miedziane to inne urządzenia i elementy instalacji (m.in grzejniki) - stalowe, zeliwne, miedziane

Jeśli inne urządzenia i elementy instalacji ze stopów aluminium ( w tym grzejniki) to przewody -stalowe lub tworzywa sztucznego

Dane pochodzą z wymagań technicznych COBRTI INSTAL - wytyczne projektowania. Pozdrawiam

kola78
07-07-2005, 09:40
Dzięki za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanko - będę miała piec na paliwa stałe i jakbym chciała grzejniki aluminiowe to moge zastosować tylko przewody stalowe, bo chyba nie można w takim przypadku stosować tych z tworzywa sztucznego? A może są jakieś, które można?

mmarysia
07-07-2005, 10:26
Hmmm... tak sobie myślę ze taki piec nie wyklucza instalacji z Pexa. One Mają dopuszczalną temp. 95st - szczyty. Jak nam sie co chwile woda bedzie gotowała w instalacji to nie spełnią zadania. Nie jestem niestety praktykiem i moja wiedzy w tym zakresie jest ograniczona dlatego polecam porady instalatorów na Forum - wprawdzie pracuje w branży i co nieco mam z tym tematem doczynienia - to jednak moja działka jest inna niz techniczne doradztwo - mam dostep do wiedzy ale tylko czyjejś - sama wolę inną tematykę :)

Ja jedynie moge potwierdzic iz zamierzam mieć u siebie instalacje w sytemie rur Tece (PE-Xc, PE-MDX) i i będzie w tą instalcje oprócz kotła gazowego wpięty kominek z płaszczem wodnym - a to przeciez dokładnie piec na paliwa stałe - po wielu konsultacjach nikt mi nie odradzil takiego połączenia - choc na chłopski rozum obawiałam sie takiego rozwiazania. To w dużej mierze kwestia sterowania temperaturą - zastosowania pomp, naczyń wyrównawczych i innych cudów na ktorych sie nie znam. Pozdrawiam

boguslaw
07-07-2005, 11:18
Grzejników aluminiowych nie należy łączyć z instalacją w miedzi z powodu korozji elektrochemicznej żeberek alu - tyle w największym skrócie.
Temat omawiany już na forum.

Korzystnym bez wątpienia jest aby instalacja była jednorodna.
Do instalacji w miedzi najkorzystniej zastosować grzejniki miedziane Regulus .
Woda z instalacji w tych grzejnikach styka sie wyłącznie z miedzią.
Konstrukcja układu wodnego tych grzejników utworzona przez rury miedziane cechuje się stosunkowo niskim oporem hydraulicznym.

W instalacji z kotłem na paliwo stałe zawsze istnieje prawdopodobieństwo zagotowania wody w instalacji. Wówczas rury z "plastiku" mogą ulec trwałemu odkształceniu oraz rozszczelnieniu.

Xena z Xsary
07-07-2005, 11:24
no jest więcej producentów grzejników miedzianych, nie tylko Regulus. Niemniej z tego co wiem sa tzw. przejściówki dla instalacji z miedzią.
A co do instalacji ogólnie - cóż, nie oszukujmy się, że zawsze najbardzije polecane sa te aktualnie modne.
Na przykład stal.U nas tak niedoceniana, na zachodzie wraca się od dawna do instalacji ze stali, bo ma też swoje zalety.
Także zawsze trzeba brać poprawkę na to co się aktualnie najbardziej opłaca hurtowniom, lub na co zostały wydane największe koszty marketingowe

boguslaw
07-07-2005, 12:05
Xeno!
Było cymbalistów wielu......
Grzejniki Regulus odróżniająją się od wszystkich bardzo ważnym szczegółem - niskimi oporami hydraulicznymi - (budowa kolektorowa i większe średnice) i wobec tego jako jedyne z grzejników miedzianych na rynku kwalifikują się do instalacji z kotłem na paliwo stałe.

"Przejściówki" instalacyjne wyeliminuję bezpośrednie utworzenie ogniwa lecz nie wyeliminują korozji poprzez krążace wypłukana jony.

Instalacja ze stali ma rzeczywiście swój plus: jednorodność instalacji- minusem z pewnością są:
większe średnice zewnętrzne rur, uciążliwe pracochłonne spawanie, ciężar,
i bardzo ważne - niepotrzebna duża pojemność cieplna.

kola78
07-07-2005, 12:08
Dzięki za odpowiedzi. Właśnie siedziałam w necie i czytałam o grzejnikach Regulus i chyba je wybiorę wraz z rurami miedzianymi.

Xena z Xsary
07-07-2005, 12:30
bogusławie

masz rację co do przejściówek. ich się używa przeważnie wtedy kiedy nie ma innej możliwości.

niestety z praktyki wiem coś o produkcji grzejników i znam ofertę grzejników na Polskę (także tych aluminiowych ).
Dlatego jescze raz powiem, ze czesto "ranking jakości" niestety jest to kwestia mody i nakładów na promocję. (a tego drugiego najbardziej;)

co do stali - duża pojemność nie jest wadą w przypadku kotłów kondensacyjnych - tam wręcz wskazana jest jak największa ilość zładu, zgodzisz się napewno; błędem jest własnie uzywanie grzejników "konwekcynych" czyli wszytskich tych typów "biurowych blaszaków" (wybacz, że tak nazwę formę, ale osobiście mi się nie podoba wizaż najbardziej dostępnych grzejników).

ogólnie najbardziej lubie grzejniczki żeliwne, własnie te stare, tak bardzo przez nas nielubiane, najlepiej jeszcze poniemieckie. Lubię je głównie dlatego, że wolę ciepło przekazywane bardziej przez radiację niz konwekcję)i dlatego, że mi się podobają.
Tak więc najważniejsze, zeby produkt się podobał i żeby mieć prawdziwą i wykonalną gwarancję, dobrze zaprojektowaną instalację i dobrą cenę wyjściową;)

boguslaw
07-07-2005, 12:50
Xaro!
Oczywiście masz rację. De gustibus non est disputandum - gust, w tym również Twój jest poza dyskusją. Pewnie, że grzejniki żeliwne tchną urokliwą nostalgią za minioną stabilną przeszłością.
Ulubiony design jest kwestią gustu, natomiast prym w sprzedaży faktycznie wiodą koncerny niepolskie, które stać było na wejściu na polski rynek na dumpingowe ceny no i mają kolosalne środki na promocję i obrzucanie błotem konkurencji.

Jednak będę bronił swego nie gustu lecz przekonania.
Przy kotłach kondensacyjnych grzejniki Regulus są, wbrew utartym opiniom, znacznie sprawniejsze w oddawaniu ciepła od innych typów grzejników, gdyż o ile konwekcja w niższej temperaturze spada znacznie to oddawanie ciepła poprzez promieniowanie zanika niemal całkowicie.

Ich skutecznośc wynika po prostu z faktu, że ich układ oddawania ciepła tworzy nie tylko wnętrze grzejnika lecz jednocześnie jego powierzchnię przednią i tylną - a zatem oddawanie ciepła do otoczenia ma charakter mieszany jedynie z przewagą konwekcji.

Xena z Xsary
07-07-2005, 12:51
Xeno!
Xsara to mój wóz;)

no właśnie, i każdy pewnie móglby dodać swoje zalety grzejników.

Jeśli pracujesz w/z Regulusem to daj dobre ceny autorce;)
o!

boguslaw
07-07-2005, 13:01
Xeno! księżniczko Ty moja. Wybacz mi :oops:
Zorientowałem się jak klikałem "wyślij" - niestety prąd był szybszy...
Powiedz, że mi wybaczasz .....

Ogromnym problemem jest zawsze rutyna i walka z mitami i utartymi opiniami, które niektórzy powtarzają jak swoistą mantrę......

Pozdrawiam

A co do cen. Póki co nie odbiegają poziomem od cen zwykłych grzejników. Reszta to kwestia Twojego, z pewnością nieodpartego, uroku osobistego i zdolności przekonywania.

ADAMOS48
07-07-2005, 18:48
Poziom wypowiedzi jak i fachowości jest żenujący i broń nas muratorze od tych fachowców . Temat był wyjaśniany wielokrotnie na forum i myślę ,zanim zapytasz lub odpowiesz to przeczytaj.Pozdrowienia adam

Xena z Xsary
07-07-2005, 20:42
Ten za to komentarz był bardzo fachowy oraz konkretny.
Że nie wspomnę o poziomie.

Mały
07-07-2005, 22:24
Bo Bogusław ma udziały u producenta Regulusów - dlatego tak je ostro reklamuje... :D

Mały
07-07-2005, 22:28
Kola78 jesli chcesz mieć kocioł na paliwo stałe daj sobie spokój z instalacją z tworzywa.Przegrzanie jej powoduje zawsze zdecydowane skrócenie żywotności - nieodwracalne. Rób w miedzi.Podłogówke możesz zrobic w plastiku (pex) bo tam muszą byc układy ograniczające (choćby prosty RTL)do 50 stC. Co do grzejników montuj stalowe (purmo,korado,kermi,de longi,brugman). Oczywiście to tylko moje zdanie zrobisz jak będziesz uważał/a.
Pozdrowionka.

boguslaw
07-07-2005, 22:59
Mały - udziały w czym? :lol: :lol: Podpowiedz mi. W rynku? prowizja?
Od czego? Jak liczona? Może co zarobię.

Polecam regulusy bo uważam, że są bezwzględnie najlepsze, mimo, że polskie. Dlatego też nie dziwię się, że są przez niektórych dealerów obcego chłamu atakowane.
Widziałeś je, dotykałeś, montowałeś, widziałeś jak pracują?
Wiem o czym mówię, gdyż mam je u siebie w domu, nawet teraz za plecami :lol:

Ty polecasz grzejniki stalowe kolejno: fińskie, czeskie, niemieckie, włoskie, belgijskie. Wszystkie na jedno kopyto. Zardzewieją jak leci w okresie od trzech do sześciu lat. :lol: Tymczasem regulusy ......

Xena z Xsary
08-07-2005, 07:50
a właściwie czemu narzucasz z góry grzejniki aluminiowe?

vector
08-07-2005, 09:04
Bogusław
Rozbudowuję dom. W starej części mam od ok. 7 lat grzejniki Convector, które konstrukcyjnie są bardzo podobne do Regulusów. Jestem z nich bardzo zadowolony dlatego chyba zdecyduję się na Regulusy (Convector chyba już nie istnieje).
Mam tylko pytanie. Wadą Convectorów jest "cykanie" na połączeniach aluminium i miedzi w momentach zmian temperatury, kiedy włącza się pompa. Czy taki efekt mają też Regulusy? Jak to jest w praktyce?

Pozdrawiam
vector

Antoni
08-07-2005, 09:25
ja też właśnie zaraz ogrzewanie zacznę stawiać - jakie grzejniki będą najlepsze przy ogrzewaniu gazem? i która firma w mazowieckim jest godna polecenia, żeby z nimi całą instalację grzewczą do domku zrobić, najlepiej łącznie z kotłownią?

Mały
08-07-2005, 10:33
Widzisz Bogus -jak ktoś prponuje cos innego niż Twoje jedynie słuszne zaraz piany dostajesz i o chłamie mówisz. Koledzy mieli(jeszcze mają) je w sklepie i sprzedali w ciągu 2 lat 3 sztuki.A teraz chcą sie pozbyc wystawki.

boguslaw
08-07-2005, 11:01
Witaj Mały! Wybacz.
Ja mówię tylko o tym na czym się i co znam. Inni chwalą to na czym się oni znają.
Nie lubię jedynie, jeśli ktoś krytykuje jakiś produkt, którego nigdy nie widział na oczy a bardzo często tak jest.
W przypadku regulusa jest to niesprawiedliwa dla tego produktu pozostałość wad convectora. To wbrew pozorom całkiem inny grzejnik.

Nie każdy umie i chce sprzedawać produkt, co do którego należy wykazać się pewną wiedzą praktyczną i teoretyczną no i zadać sobie trud objaśnienia tego produktu klientowi. Lepiej (bezpieczniej) przecież jak klient powie czego chce sam od siebie. Wówczas ma to czego chciał.
Jeśliby regulus sprzedawałby swoje produkty tak jak ci Twoi znajomi, wówczas pewnie dawno już by nie istniał...
Gdyby miał jakieś istotne wady, również po jednym sezonie by wyparował
w niebyt....
Pozdrawiam

boguslaw
08-07-2005, 14:58
Vector
Istotnych różnic technicznych odróżniających te dwa grzejniki jest bodaj kilkanaście.
Podstawowe dla ich użytkowania to:
convector ma budowę układu wodnego w postaci wężownicy utworzonej poprzez połączenie poszczegółnych rur kolanami natomiast regulus połączył poziome rury w pakiet przy pomocy pionowych kolektorów zbiorczych.
Regulus dzięki tej "inności" ma średnio sześciokrotnie!! niższe opory hydrauliczne.
Fachowcy wiedzą co to znaczy dla równoważenia przepływów oraz dla pracy samego grzejnika.
Implikuje to również podatność na "cykanie" convectora, o której piszesz.
W wężownicowym typie budowy temperatura grzejników będzie różna w różnych punktach grzejników (liniowe schładzanie wzdłuż przebiegu czynnika w rurach) stąd pojawiają się wewnątrz grzejników naprężenia.
W kolektorowym układzie zaś (regulus) grzejnik nagrzany jest na calej powierzchni równomiernie.
Również sposób łączenia rur z lamelami jest zupełnie inny; w convectorze
alu tworzy kołnierze tracące z czasem całkowicie lub częściowo dobry styk, w regulusach natomiast lamele z alu wcięte są prostopadle głęboko w ściankę rur, które rozszerzając się i kurcząc pociągają je za sobą, nie dając efektu ich przeskakiwania z miejsca na miejsce (convector).

Lamele w regulusach są wygięte, tworzą ich powierzchnię przednią i tylną
przez co grzejniki te stosunkowo dużo ciepła przekazują do otoczenia w drodze promieniowania w odróżnieniu od convectora czy też innych konwektorów.
Sprzyja temu również mniejsza grubość regulusów 9 cm.
Itd.

Mały
08-07-2005, 15:16
Ja sie nie gniewam (raczej trudno mnie do takiego stanu doprowadzić).
Mówiąc o udziałach to sobie po prostu zażartowałem.
Co do grzejników to oglądałem je ,ostukałem ,zajrzałem pod spód (często tak robię jak widzę cos nowego). I stwierdziłem ,że jak na mnie są one dość delikatne.I tyle.
Pozdrawiam . i powodzenia.

kola78
11-07-2005, 11:44
Jeszcze jedno pytanie - co to znaczy grzejniki Regulus zasilane dolnie lub zasilane bocznie? Czym sie różnią?

boguslaw
11-07-2005, 14:08
Kola.
Są dwa sposoby przyłączenia grzejnika do instalacji:
podłączenie boczne - gdy gałązki przyłączeniowe (zasilająca i powrotna) dochodzą do bocznej krótkiej ściany grzejnika z jego lewej lub prawej strony oraz
podłączenie dolne znane też jako VK gdy rurki podpięte są od spodu do grzejnika bliżej jego lewej lub prawej krawędzi.
Przy podłączeniu od dołu można wyprowadzić rurki wprost z podłogi lub ze ściany z zastosowaniem kolan lub zawora kątowego.

Analogiczne podłączenia występują w grzejnikach Regulus z tą jednakże istotną różnicą, iż grzejniki dolnozasilane Regulus luż posiadają wbudowany na stałe zawór termostatyczny f-my Honeywell z dziewięciopozycyjną nastawą w cenie grzejnika.

Mały
11-07-2005, 22:39
Kola.
Są dwa sposoby przyłączenia grzejnika do instalacji:
podłączenie boczne - gdy gałązki przyłączeniowe (zasilająca i powrotna) dochodzą do bocznej krótkiej ściany grzejnika z jego lewej lub prawej strony oraz
podłączenie dolne znane też jako VK gdy rurki podpięte są od spodu do grzejnika bliżej jego lewej lub prawej krawędzi.
Przy podłączeniu od dołu można wyprowadzić rurki wprost z podłogi lub ze ściany z zastosowaniem kolan lub zawora kątowego.

Analogiczne podłączenia występują w grzejnikach Regulus z tą jednakże istotną różnicą, iż grzejniki dolnozasilane Regulus luż posiadają wbudowany na stałe zawór termostatyczny f-my Honeywell z dziewięciopozycyjną nastawą w cenie grzejnika.
Zgadza się VK lub jak kto woli VKU są zasilane dolnie lecz co do zaworu termostatycznego to większość je ma. Np korado , purmo std heimeier.

telson
13-07-2005, 16:43
a czy ktos miał doczynienia z grzejnikami stalowymi OPTIMAL,bo takie własnie sprzedawca mi proponuje do instalacji alu pex.
Grzejniki wymieniane wyzej w wiekszosci sa w podobnej cenie moze którys z grzejników zawiodł Was albo jestescie zadowoleni z jakiegos. Jesli tak to którego?
Zeby nie okazało sie ze sprzredawca po prostu chce sie pozbyc gniotów.
prosze o opinie



pozdro

Xena z Xsary
14-07-2005, 09:56
nie wiem co to. A jaki producent?
Jesli jais malo znany to masz dwa wyjscia. Jesli po wlasnoocznym ogladnieciu wypadaja super dobrze a ich cena jest zabijająco dobra to bym się zastanaowiła (ale zrób sobie odcięcia na powrocie grzejnika co by go można było szybko zamienić;)
Jesli wygladają średnio dobrze a cena nie jest powalająco lepsza, to lepiej daj sobie spokój.
Możesz nie mieć gdzie ich wymienić albo zareklamować, jeśli Producnet nieznany.