PDA

Zobacz pełną wersję : LUKSFERY



EBU
07-07-2005, 09:49
pomóżcie bo nie mogę od nikogo uzyskać informacji

czy można w ścianie wewnętrznej (poroterm 12) wbudować luksfery i kiedy je montować jak już stoi ściana czy w trakcie jej wznoszenia ?

Wojtek62
07-07-2005, 10:02
w nośnej czy działowej?

EBU
07-07-2005, 10:36
w działowej

Wojtek62
07-07-2005, 11:03
zależy od projektu ściany czy masz zamiar od pewnej wysokości w górę - to na każdym etapie mozesz zrobić-, czy też jakies elementy na różnych wysokościach co najłatwiej jest zrobić w trakcie wznoszenia

kruszka
07-07-2005, 11:15
ja też będę w jednej z działowych wstawiać gzieniegdzie luksfery no i fachowcy zamierzaja to robić w trakcie wznoszenia tej ściany

EBU
07-07-2005, 11:19
Dzięki za informacje

u mnie będą gdzieniegdzie, więc zrobię chyba tak jak Kruszka

EBU
07-07-2005, 11:48
jeszcze jedno pytanko
:P
luksfery klei można układać na taką samą zaprawę jak bloczki poroterm, czy też może to musi byc specjalny klej

BobTrebor
07-07-2005, 12:44
wydaje mi się, że na klej do kafelków, pamiętaj że trzeba też kupić krzyżyki o rozmiarze zależnym od szerokości fug jakie Ci się podobają i pasują

Wojtek62
07-07-2005, 12:51
jeśli nie tynkujesz ściany to możesz zrobic z tej samej zaprawy, tylko czy chciałabys miec 1cm fugi?

2112wojtek
07-07-2005, 22:03
wydaje mi się, że na klej do kafelków, pamiętaj że trzeba też kupić krzyżyki o rozmiarze zależnym od szerokości fug jakie Ci się podobają i pasują

Nie powinno sie kleic luksferow na klej do plytek. Jest specjalny klej do luksferow lub bialy cement portlandzki.Oprocz krzyzykow, ktore jedynie pomagaja w pracy, wazniejsze jest przezbrojenie warstw drutem ocynkowanym /gestosc w zaleznosci od wielkosci sciany szklanej/. Krzyzyki do luksferow sa troche inne niz do plytek i wystepuja zazwyczaj tylko w dwoch rozmiarach. W przypadku pustakow matowych , zwroc uwage, zeby fachowcy nie sciagali z nich ,przed murowaniem, folii - oni sobie ulatwiaja, ale Ty masz kupe roboty albo zniszczone "szklanki".

KIA
19-07-2005, 11:38
Hej! Mam pytanko: czy jeśli mam (będę mieć!) tylko jeden rząd (z góry na dół 9 szt) luksferów wbudowanych w ścianę działową, to muszę dawać jakies "pzrezbrojenia" czy jakiś specjalny stelaż?

Wojtek62
19-07-2005, 11:39
mozesz robić bez przezbrojenia

agnieszka czaczkowska
19-07-2005, 12:48
A jak wbudować w ścianę zewnętrzną? U mnie jest rząd podwójny zamiast okna w łazience. Na jaką zaprawę najlepiej i czy muszę wzmacniać, na pewno tak, ale czym i gdzie można to kupić?

Kon111
19-07-2005, 13:17
W naszej łazience luksfery będą w różnych konfiguracjach (w zasadzie wszystkie powyżej przytoczone). I tak: mamy dwa słupki pionowe po bokach drzwi do łazienki w ścince działowej Silka 8cm. Pionowe otwory zostały zrobione na etapie stanu surowego przez murarzy (kawałki silki pomiędzy otworem na luksfery, a otworem na drzwi były w pionie zbrojone prętami stalowymi). Same luksfery zostały wstawione przez glazurnika podczas układania glazury na specjalny klej do luksferów, ale już bez żadnego dozbrajania. Powstał mały problem jak zlicować luksfery, czy od strony zewnętrznej czy wewnętrznej, bo luksfera ma 8cm, a ściana z silki M8 w sumie z tynkiem i płytkami ok. 11cm - tą decyzje każdy musi podjąć sam.

http://republika.pl/konradjarz/images/156.JPG

W środku łazienki chcieliśmy mieć kilka małych słupków w ścianie miedzy pralnią a łazienką. W tym przypadku murarz wymurował ścianę tylko do wysokości pierwszych luksfer, a dalej pociągnął już glazurnik, murując cegły na zwykłą zaprawę, a luksfery na klej do luksfery. Wszystko zostało zazbrojone pionowymi drabinkami z drutu ocynkowanego po bokach słupków i poziomymi ocynkowanymi prętami w co drugiej spoinie.

http://republika.pl/konradjarz/images/157.jpg

Po prawej stronie w rogu będzie kabina prysznicowa, którą ograniczać będzie ścianka z samych luksferów (jeszcze jej nie ma), ale tu zasada murowania będzie jeszcze inna. W poziomych spoinach będą drabinki, a w pionie druty raz bliżej jednej krawędzi spoiny, raz bliżej drugiej. Po obwodzie też należy dać drabinkę.
Jako fugi można zastosować fugi do glazury lub też użyć oryginalnego kleju w wersji białej a nie szarej, który też do tego jest przeznaczony. Krzyżyki tak jak już ktoś pisał są w dwóch wymiarach 6mm i 10mm.

Wojtek62
19-07-2005, 18:37
mnie się podobają Wasze rozwiązania luksferowe