PDA

Zobacz pełną wersję : cb radio



lola
14-11-2002, 14:14
Cześć! Moze ktos ma radio CB, to moglibyśmy troszkę poszaleć na łączach? Jakies dx-y itd. Nawet jak do mnie nie dojdzie, to będę czekac z bijącym sercem na lepsza propagację - a moze wtedy stanie się cud|? No i zawsze milej, jeżeli ktoś lubi to samo.
A dla tych co niemają to naprawdę polecam. Hobby tanie w uzytkowaniu, pogadać mozna jak jest smutno, męża albo żonę znaleźć, powchodzic sąsiadom w radia (pomyślą, że otworzylismy własna stację radiową). Pa. (7340 lub 3490)

ckwadrat
23-11-2002, 08:15
lola - napisz więcej szczegółów o cb. Czy mówisz o samochodowym cb, czy o domowym z jakąś fest anteną? Jaki to ma zasięg, ile kosztuje? Czy są np. małe, przenośne cb (jak krótkofalówki), które mogą się łączyć ze stacjonarnym itd. itp. Może po przeprowadzce za miasto sobie coś takiego sprawię. Tylko nie wiem, czy to ma sens przy komórkach... Przybliż temat.

lola
25-11-2002, 14:27
A więc: mamy dwa rodzaje cb-stów tj. hobbysci, i tacy którzy mają z musu, gdyz np. nie maja telefonu. Ja mam radio i w samochodzie i stacjonarne tj. takie domowe. zasieg to około 30 km, a przy dobrej propagacji wiecej. Są kanały oficjalne , w tym ratunkowy i takie do pogadanek - przyjacielskie. Trzeba miec antene (od 150 zł., kabel do anteny, radio (srednio 450 zł.) i prąd, bo radio podłancza sie do zasilacza na prąd. Ja rozmawiam zarówno z przyjaciółmi jak i męzem który np. jedzie własnie z grzybów. Nie mozna porównac do komórki, bo niestety jest ogranicznik zasiegowy, ale za to nie płacisz - tylko prąd, jak dla żarówki i co roku opłate za numer - jezeli jestes legalnym i zrzeszonym posiasdaczem -około 100 zł. mozna posługiwac krótkofalówka o okreslonych czestotliwosciach. Wyższą szkołą jest radio krótkofalarskie. ale to juz dla zapaleńców światowych.
Często cb maja np. kierowcy ciężarówek (nie tylko na amerykańskich filmach). Naprawde super zabawa!

ckwadrat
25-11-2002, 21:49
lola, czy dobrze myślę, że rozmawiając na określonym kanale wszyscy, którzy się na ten kanał ustawią i są w zasięgu mogą tę rozmowę o grzybkach podsłuchiwać? :wink:

lola
11-12-2002, 08:53
no tak, ale to dodaje całej pikanterii. Czasami mozna sie posmiać i bywa ciekawiej niz w TV. Bardziej obyci mają czestotliwosci niedostepne przez innych.

Zachar
13-12-2002, 06:25
Moja przygoda z CB zaczęła się kiedy Tata kupił sobie takie coś do ciężarówki. Potem było drugie w domu (Onwa) potem trzecie u mnie (Albrecht). Niestety zasięg z centrum miałem w granicach 0,5 km ale to raczej wina anteny. Po kilku tygodniach ukradli antenę samochodową -musiałem oddać swoją -stacjonarnej się nie dorobiłem. Teraz czekam na lepsze czasy (przeprowadzkę) i zamierzam zainstalować antenę na dachy i może kupić jakieś radyjko ciut lepsze niż przestrojony Albrecht. Jak będę miał sprzęt to się jeszcze odezwę.

Młody
05-01-2003, 19:09
Hej mam pytanko do cb radiowcow badz radioamatorow.
Zawodowo plywam sobie po morzach i oceanach. W czasie dluuugich nocnych wacht czesto nasluchuje sobie rozne stacje z calego swiata ( np. Gdynia Radio ). Czy ktos moglby podac mi czestotliwosc na ktorych mozna by uslyszec polskich radioamatorow? Wtedy z checia bym sobie porozmawial.
Moze tez byc link do strony z takowymi czestotliwosciami.
Z gory dziekuje.

woreczek
18-01-2003, 17:22
Też miałem kiedyś radyjko, a nawet 3 sztuki. Niestety została po nich zasilacz samoróba, zwykła antena 5/8 i 25 m grubego kabla. Może kiedyś znów mi się przyda.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: woreczek dnia 2003-01-18 18:25 ]</font>

Szdom
19-05-2003, 11:58
Mlody:
Krotkofalowcow polskich i nie tylko znajdziesz w pasmie 80m (3,5-3,8 MHz SSB)-duzy zasieg;oraz w pasmie 2m (144-146 MHZ FM)- maly zasieg, w granicach widocznosci anten. Oprocz tego sa jeszcze inne czestotliwosci (7MHz, 14MHz, 21MHz, 28MHZ) jednakze te wymienione powyzej sa chyba najpopularniejsze.

henryk_baszkowka
11-10-2004, 13:42
Odswierzam temat
Mam CB w samochodzie (podstawowe 40 AM) i w zasadzie poza 19 nie wychodze. Nic tak nie odpreza jak sluchanie o cudzych klopotach :wink: a i o pomoc w drodze znacznie latwiej.
Zastanawiam sie czy w domu nie postawie sobie anteny, odbiornik w kuchni i "kochanie, jade wlacz ziemniaczki" :-)

Anna Węgrzyn
15-12-2004, 22:23
Mamy radio w domu i samochodzie. Można spoko pogadać z mężem w zasięgu do 50 km. Zawsze mówię mu jakie ma zrobić zakupy.

ariete
22-12-2004, 14:10
A czy nie krępuje Was to, że możecie być podsłuchiwani?

henryk_baszkowka
22-12-2004, 15:43
nie, w kolejce po kielbase w miesnym tez moge byc podsluchiwany (i to w dodatku przez sasiadki co gwarantuje bardzo skuteczne rozprzestrzenianie informacji) :wink:

ckwadrat
22-12-2004, 16:02
Ile teraz taki sprzęt kosztuje? Myślę sobie żeby się w swojej głuszy, do której się niedługo przeprowadzę w coś takiego się zaopatrzeć (zestaw: dom i samochód). Z telefonami różnie bywa a i tak będę nie wiem, na jak długo, skazany tylko na nie tanią w użytkowaniu komórkę.

gtca
29-12-2004, 22:45
Witam, nieśmiało przyłączam się do "klubu".
W nowym "miejscu" planuję mieć cb w domu i w samochodzie. Będę mieszkał w w szczerym polu - więc takie cudo jak znalazł. Poki co tez jestem wielce ciekaw jakie koszty takiej instalacji glownie w domu trzeba przewidzieć. Ale przede wszystkim co uwzględnić - dla mnie to zupełnie nowy temat - nie wiem nic. Może jakieś dobre linki objaśniające temat -(projektowanie i wykonanie istalacji cb radio w domu dla kompletnego nowicjusza)?
pozdr Mariusz

Bartwu
30-12-2004, 07:53
Ale checa! Myślałem, że w dobie komórek i internetu CB radio zostało juz tylko w ciężarówkach! No to cudownie, że jeszcze jest w obiegu :)
Ja mogę się pochwalić, że miałem tzw "ręczniaka" (takie coś jak walkie talkie tylko większe ;) ), do którego podłączyłem zasilacz i antenę zrobioną z koncentryka. Wyglądała na dachu jak zwykły kabel więc nie budziła zainteresowania złodziejaszków. Odbiór był rewelacyjny! Nadal mam te sprzęty i w nowym domu zamierzam to uruchomić na nowo. Pomysł z listą zakupową etc jest rewelacyjny! Teraz załatwiamy to przy pomocy smsów, ale przyjemniej będzie coś usłyszeć zamiast przeczytać :) no i te ziemniaczki na gaz :D Ech - rozmarzyłem się!

Pozdrawiam

Bartwu
03-01-2005, 17:47
usłyszałem "chwile" temu plotkę, że CB radio nie ma już konieczności rejestrować etc.
Czy ktoś wie czy to rzeczywiscie prawda?

Pozdrawiam

gtca
04-01-2005, 09:20
Tez taka plotke słyszałem - ale "papieru" na to nie widziałem.
pozdr Mariusz

henryk_baszkowka
04-01-2005, 18:43
papiery nie sa potrzebne na CB do 4W pracujacych w podstawowym zakresie. dotyczy to zdaje sie tylko FM albo AM ale nie pamietam dokladnie.
aktualne od lipca 2004 (+/- 2 miesiace)

Patos
30-08-2005, 13:23
Cześć! Mam zamiar kupić CB radio i przymierzam się do Unidena 520XL lub Intek 45 MB. Ceny podobne, tylko w wypasie lepszy jest Intek, a jak się ma to do jakości, czy nie okaże się on szumofonem?

Whisper
30-08-2005, 21:43
Ja mam 510XL, fajne radyjko. A Intekiem sie nawet nie bawiłem więc nie powiem...