PDA

Zobacz pełną wersję : Hurrraaaa !!!! Uchwalili rekompensaty za wzrost VATu



inż. Mamoń
08-07-2005, 12:24
Niewiarygodne, ale to chyba prawda. Będą rozdawać kasę :o :D :o :D :D :lol: :lol:

http://podatki.onet.pl/1127275,1,0,wiadomosci.html

mTom
08-07-2005, 12:31
Niestety nie będą. Co najwyżej będą mnie zabierać. :evil:

Peterek
08-07-2005, 12:32
Dobre i to. 22tys. to kupa kasy (jak dla mnie) :lol: :lol:

P__S
08-07-2005, 12:45
Hej inz.

Tak bardzo cieszysz sie z wyprowadzonej kozy?

Pozdrawiam, Piotr

Grzegorz63
08-07-2005, 12:51
No tak, a część moich paragonów na śmietniku... :(

AMMK
08-07-2005, 12:51
SUPER zyjemy, w koncu dobra wiadomosc, szkoda tylko, ze dopiero w pzyszlym roku dostaniemy zwrot.
NIE zapomnijcie zrobic korekty PIT za 2004, jezeli posiadacie faktury VAT

mario_pab
08-07-2005, 12:51
Mądrzy ludzie, napiszcie co ze zwrotem VAT-u jeśli ktoś korzystał z ulg podatkowych. Będą się należec, czy nie?

inż. Mamoń
08-07-2005, 12:53
Hmmm .... trudno powiedzieć, ale jak szacują, że korzystać może nawet 10 milionów podatników to chyba tak ...

pasco
08-07-2005, 12:54
Ja tam do tego podchodzę z umiarkowanym entuzjazmem. Jak nie mam w ręce to jeszcze nie moje. A poza tym - należało się nam.
Ale tak swoją drogą - to w porę się za to zabrali, bo niedługo byłbym parę tys. do tyłu na pewnej robociźnie.

Iwka N.
08-07-2005, 12:55
Chyba nikt nie wierzy , że pozwolą komuś skorzystać drugi raz z ulgi budowlanej. Napewno będzie ograniczenie dla osób, które już raz skorzystały tak jak przy odsetkach od kredytu mieszkaniowego.

Arkadly
08-07-2005, 12:56
SUPER zyjemy, w koncu dobra wiadomosc, szkoda tylko, ze dopiero w pzyszlym roku dostaniemy zwrot.
NIE zapomnijcie zrobic korekty PIT za 2004, jezeli posiadacie faktury VAT
Co masz na myśli?

Arecki

Grzegorz63
08-07-2005, 12:56
...Ale tak swoją drogą - to w porę się za to zabrali, bo niedługo byłbym parę tys. do tyłu na pewnej robociźnie...
Na robociznę jast 7% VAT. Za taką fakturę nie dostaniesz żadnych zwrotów.

inż. Mamoń
08-07-2005, 13:00
Na robociznę jast 7% VAT. Za taką fakturę nie dostaniesz żadnych zwrotów.

Tak jest. Dotyczy to także faktur na "usługę budowlaną" dla budownictwa mieszkaniowego gdzie M + R jest w całości na 7%. W takich przypadkach inwestor nie był obciążony wzrostem VATu czyli rekompenstay nie będzie.

m.dworek
08-07-2005, 13:04
oswieccie mnei bo jeszcze nigdy ne placilem podatkow i w najblizszym czasie nei zamierzam, tzn takich jakis pitow itp
tylko vaty place na razie
czy ja tez dostane zwrot?
czy wystarczy sie gdzies zglosic, z tymi fakturami, czy tez trzeba jednak byc jakims tam platnikiem pitu czy cipu czy jak kto zwal???

z gory dzieki za wywody
;)

arek_s
08-07-2005, 13:06
Na robociznę jast 7% VAT. Za taką fakturę nie dostaniesz żadnych zwrotów.

Tak jest. Dotyczy to także faktur na "usługę budowlaną" dla budownictwa mieszkaniowego gdzie M + R jest w całości na 7%. W takich przypadkach inwestor nie był obciążony wzrostem VATu czyli rekompenstay nie będzie.
dokladnie tak - jak nie zapłaciłeś wyższego vatu to nie dostaniesz rekompensaty, wszystko ok :)

m.dworek
08-07-2005, 13:07
acha no i ciesze sie gdyby faktycznie wyplacali ta roznice vatu
mi te 22 tys wystarczy
no i fajnei byloby miec na wsdzystko faktury
zawsze to jakies takie lepsze uczucie jest miec na cos kwitek ;)

amar
08-07-2005, 13:10
Po pierwsze droga legislacyjna jest jeszcze długa, więc nie wiadomo co z tej ustawy wyjdzie.
Po drugie w projektach dotyczacych zwrotu Vat był zapis o tym, że nie dotyczy to tych, którzy korzystali z "ulgi budowlanej".
Proponuję poczekać. Nawiasem mówiąc identyczny wątek jest w "Prawo i pieniądze".

kroyena
08-07-2005, 13:11
Ludzie, a czym się tak podniecacie?

Chcecie skończyć jak pielęgniarki?

Sejm, a co z dalszą ścieżką zdrowia:

Senat - Prezydent - Trybunał Konstytucyjny - kasa, o tyle o ile?

Grzegorz63
08-07-2005, 13:21
...mi te 22 tys wystarczy...
:D Leon, na fundamenty wystarczy! :wink:

inż. Mamoń
08-07-2005, 13:24
Ludzie, a czym się tak podniecacie?

Może rzeczywiście lepiej się nie podniecać za szybko :wink:
Kasy jeszcze nie wypłacają. Jednak każdemu kto chce kupić jakieś materiały budowlane i chce paragon radziłbym w tej chwili brać fakturę bo a nuż widelec się przyda ...

Grzegorz63
08-07-2005, 13:28
...Chcecie skończyć jak pielęgniarki?...
:D Nie do końca trafne porównanie. Tutaj płatnikiem będzie Skarb Państwa (chyba poprzez Urzędy Skarbowe) a nie zadłużone szpitale...

Rezi
08-07-2005, 13:30
zgodnie z art 5.1 ustawy
"...zwrot przysługuje 68,15% kwoty podatku VAT ..."

"zwrot podatku .... dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004...."

"................ prawo do zwrotu ...przysługuje pod warunkiem zakończenia inwestycji prze upływem 5 lat , licząc od końca roku kalendarzowego w którym otrzymano pozwolenie na budowę ...."

"do wniosku nalezy dołaczyc pozwolenie na budowe oraz dokumenty potwierdzajace zakończenie inwestycji ..."

w najlepszym razie pieniądze po 1 roku od zakończenia inwestycji i 3-4 lata od dokonania inwestycji (zakupu) ... ja nie będe czekał

Arkadly
08-07-2005, 13:40
ja nie będe czekał[/b]
Czyli kupisz bez faktury? Czy się obrazisz i wyrzucisz faktury?

Arecki

NOTO
08-07-2005, 13:41
Odbija to sobie na akcyzie i na póżniejszej emeryturze.

Rezi
08-07-2005, 13:42
ja nie będe czekał[/b]
Czyli kupisz bez faktury? Czy się obrazisz i wyrzucisz faktury?

Arecki

albo przez wykonawce na 7%
albo .............. :oops:

inż. Mamoń
08-07-2005, 13:51
w najlepszym razie pieniądze po 1 roku od zakończenia inwestycji i 3-4 lata od dokonania inwestycji (zakupu) ... ja nie będe czekał

Rezi - jak ktoś teraz dostaje ulgę budowlaną to też często czeka latami na pieniądze (jak ulgi są większe od podatków zwroty otrzymuje się w kolejnych latach aż do całkowitego odliczenia).

Rezi
08-07-2005, 14:35
w najlepszym razie pieniądze po 1 roku od zakończenia inwestycji i 3-4 lata od dokonania inwestycji (zakupu) ... ja nie będe czekał

Rezi - jak ktoś teraz dostaje ulgę budowlaną to też często czeka latami na pieniądze (jak ulgi są większe od podatków zwroty otrzymuje się w kolejnych latach aż do całkowitego odliczenia).

możesz wnioskowac w urzedzie skarbowym o zaniechanie poporu podatku

zresztą .... przeczytałem projekt ustawy i opinie prawne ...
problem zakupu bez faktury dotyczy np usług lub zakupu materiałów, surowców masowych ( zwir, piasek kamień etc , produktu bardziej związane z usłgą lub nie podlegające kontroli magazynowej - ale i to nie zawsze)
Nie namawiam nikogo do zakupów bez rachunku ...ale jestem sceptykiem jeżeli chodzi o opłacalnosc takiej inwestycji, rynek nie znosi prózni i na pewno sytuacja będzie podobna do tej
-Inwestor " .... prosze Pana ale materiały to ja kupie bo mi zwróca Vat"
-Wykonawca " a ile Pan za to płaci"
-Investor ...( pada kwota brutto) ale mi zwróca ( pada kwota) z róznicy Vatu
-Wykonawca ....ja zrobie to panu bez rachunku ( pada kwota jw-10%

co co wybierzesz ?

inż. Mamoń
08-07-2005, 14:52
Nie namawiam nikogo do zakupów bez rachunku ...ale jestem sceptykiem jeżeli chodzi o opłacalnosc takiej inwestycji, rynek nie znosi prózni i na pewno sytuacja będzie podobna do tej
-Inwestor " .... prosze Pana ale materiały to ja kupie bo mi zwróca Vat"
-Wykonawca " a ile Pan za to płaci"
-Investor ...( pada kwota brutto) ale mi zwróca ( pada kwota) z róznicy Vatu
-Wykonawca ....ja zrobie to panu bez rachunku ( pada kwota jw-10%
co co wybierzesz ?

Nie często miałem okazję na takie wybory. Dom budowała mi taka sobie firemka i nie było mowy ani o materiałach na 7% ani o materiałach na lewo.

Rezi
08-07-2005, 15:05
a czy żwir na tynki kupiłes na fakturę ??
a za transport zapłaciłeś VAT
....................etc

przeczytaj uwaznie mój post

Funia
08-07-2005, 16:31
Popieram Kroyenę, proces legislacyjny jeszcze długi, będziemy się cieszy jak podpisze prezydent. A na razie ustawa może nie przejśc przez senat, a przez prezydenta może zosta zawetowana.
Ale gorąco trzymam kciuki i już liczę kasę do zwrotu

faraon76
09-07-2005, 05:42
Ja wraz z Żoną do tej pory, jak tylko się dało cały czas korzystaliśmy z 7%VAT (materiał + usługa).Dotyczyło to głównie dużych inwestycji np: dach, ogrzewanie centralne, a część materiałów kupiliśmy przed 1 maja 2004. Korzystaliśmy również z innych „MYKÓW” i nie płaciliśmy VAT od transportu żwiru.
Nie mniej jednak chyba większość wydatków była robiona zgodnie z zapotrzebowaniem majstrów na bieżąco (hipermarkety, składy budowlane, producenci, małe sklepiki) i cały czas kasowaliśmy FV VAT. No może wyjątkiem są przedsiębiorczy producenci, którzy mieli „różne ciekawe promocje” aby nie wystawić FV VAT.
Zmierzam jednak do tego, że jeżeli pojawia się jakaś furtka to z pewnością wykorzystamy okazję i każdą najmniejszą FV VAT przedstawimy w Urzędzie Skarbowym.
I jeżeli tylko dojdzie to do skutku, i czy jest to kiełbasa wyborcza czy inny trik naszych geniuszy to nie widzę żadnego powodu, żeby obrażać się na własne ciężko zarobione pieniądze.

D`arek
09-07-2005, 10:38
Też się bardzo cieszymy, będą pieniądze na które w ogóle nie liczyliśmy, te kilkanaście tys. to przecież meble do domu albo odstawiony taras i dróżki w ogrodzie. Kupa forsy i jestem optymistką, przecież głosowało za tą ustawą 100 % posłów - kto będzie miał odwagę to ruszyć?

zaba_gonia
09-07-2005, 10:48
Po przeczytaniu artykułu o zwrocie Vaty wzięłam kalkulator i zaczęłam liczyć. Niestety w żaden sposób nie wychodzi mi ok 22tys zwrotu przy wydatkach 180 tyś za materiały i zwrocie 15% vat różnicy. 15% od 180 tyś to 27tyś a może jest jakas kwota wolna czy coś w tym stylu? :(
Może ktoś wie jak do tej kwoty doszed łposeł Janowski?

pzdr

KAS01
09-07-2005, 11:09
...
Może ktoś wie jak do tej kwoty doszed łposeł Janowski?

pzdr


147541 zł netto +22% Vatu = 180000 zł
czyli sam Vat wynosi 32459 zł
czyli 68% Vatu (15/22) wynosi 22131 zł

olinek
09-07-2005, 11:11
Ludzie, a czym się tak podniecacie?
Senat - Prezydent - Trybunał Konstytucyjny - kasa, o tyle o ile?
Popieram stańczykowy głos rozsądku :) - poczekajmy na przepisy wykonawcze a jak je przeczytamy to będzie o czym mówić. Ważne jak będzie ta ustawa wyglądać "po Senacie" który jest bardziej podatny na rządowe sterowanie. Ale obiekytywnie patrząc to lepiej mieć 20 000 zł niż ich nie mieć :wink: Pozdrawiam.

D`arek
09-07-2005, 19:45
Jakie 20 tys? Już cieszę sie mniej bo policzyłam i wyszło, że na zwrot 20 tys musiałabym mieć faktur za 300 tys. A mam za 100 tys. Ma być zwrot za 70 m. powierzchni domu - chyba całkowitej? Kwoty podatku do zwrotu trzeba podzielić przez pow. domu i zrobić razy 70 m. U mnie wyszło niewiele.

Maciek ww
10-07-2005, 08:32
Uchwalili ustawę o zwrocie VAT-u, ale......
...Jan Rokita z PO (cytat za Gazetą Wyborczą) zapowiada, że CELEM PLATFORMY OBYWATELSKIEJ BĘDZIE ZNIESIENIE ZWROTU ORAZ OBNIŻENIE VAT-U DO POZIOMU 15%.

Namawiam, więc Szanownych Forumowiczów do niegłosowania w wyborach na tą formację!!!! :evil: :evil:

pasco
11-07-2005, 13:06
No i jeszcze inna "optymistyczna" informacja:

http://www.bankier.pl/wiadomosci/article.html?article_id=1320432&type_id=1&order=priority&priority=2-20

mTom
11-07-2005, 13:32
Słusznie. Przecież nie można narażać budżetu na stratę paru mld złotych. :wink:
Lepiej żeby była szara strefa.

Arkadly
11-07-2005, 14:19
Uchwalili ustawę o zwrocie VAT-u, ale......
...Jan Rokita z PO (cytat za Gazetą Wyborczą) zapowiada, że CELEM PLATFORMY OBYWATELSKIEJ BĘDZIE ZNIESIENIE ZWROTU ORAZ OBNIŻENIE VAT-U DO POZIOMU 15%.

Namawiam, więc Szanownych Forumowiczów do niegłosowania w wyborach na tą formację!!!! :evil: :evil:

W której Wyborczej to było, proszę podaj, bo być moze bedę musiał zmienić moje preferencje polityczne, ale wolałbym przeczytać to osobiście.

arecki

kroyena
11-07-2005, 14:30
Po pierwsze PO będzie w wiekszościowej mniejszości.

Jak PiS śrubkę dociśnie to skąd weźmie na śledztwa i poszukiwania malwersantów. Zobaczymy te diengi jak świnia niebo.

A pomysł z 15 % VATem fajny jest bo byśmy tym za Ofdrą jeszcze przykopsnęli z ich 16% i może przyjeżdżali by do nas VW kupować.

To by się w kraju Polan, jak u braci Słowaków ruszyło i byłaby kraina miodem i mlekiem płynąca.

Ale obywatelami PiSzczykami na to za cholerę nie wpadną, że myta wymyślone przez Frankijczyków ukrócić należy.

PS. Nikt Stańczyka nie słucha, ale wyobraźcie sobie zamiast odpowiedniego VaT 0% (no dobra, żeby nie było) 0,5 % VATu i 3% od przychodu. I Skarb Państwa pełen, a Unia leży i kwiczy. :lol: 8)
Dla 3,5 % ostatnie ogniwo (znaczy klient) przemyśli i wybierze legalną fakturę co by mieć gwarancję. Wszystko inne to leczenie Francuskiego Syfa pudrem.
A co mnie tam, temat budowlany, post jak najbardziej też. 8)

Wowka
11-07-2005, 17:23
...
A pomysł z 15 % VATem fajny jest bo byśmy tym za Ofdrą jeszcze przykopsnęli z ich 16% i może przyjeżdżali by do nas VW kupować.
...

Niemcy: Politycy mówią podwyżce VAT
(PAP, tm/11.07.2005)

Przedstawiony w poniedziałek program wyborczy niemieckiej chadecji przewiduje między innymi zwiększenie podatku od wartości dodanej (VAT), co ma zapewnić środki na walkę z bezrobociem.
Program zaprezentowała na konferencji prasowej w Berlinie przewodnicząca CDU i zarazem chadecka kandydatka na kanclerza Angela Merkel. Dokument nosi tytuł "Wykorzystać szanse Niemiec. Praca. Wzrost. Bezpieczeństwo".

"Chcemy wykorzystać szanse naszego kraju i skończyć wreszcie z rozczarowującym +aby tak dalej+ czerwono-zielonych" - powiedziała Merkel, mając na myśli obecną koalicję rządową socjaldemokratów i Zielonych.

Chadecja zamierza również obniżyć najniższą i najwyższą stawkę podatku dochodowego. Spadkobiercy firm, którzy nadal będą je prowadzić, uzyskają ulgi w podatku spadkowym.

Propozycja podwyżki podatku od wartości dodanej spotkała się z natychmiastową ripostą rządu, według którego będzie to "trucizna dla koniunktury". Przeciwna takiej podwyżce jest również liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP) - potencjalny partner CDU/CSU w przyszłej koalicji rządowej.

źródło - http://podatki.onet.pl/1128511,1,0,wiadomosci.html

Adamus
11-07-2005, 20:40
Kwachu i cała klika i tak tę ustawę roz.... :evil: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/20050711/102479?p=md :evil: :evil: :evil:

kroyena
12-07-2005, 07:01
No i powoli wychodzi szydło z wora.
Jakieś 70 m2 przeliczeniowe...
Jakieś 6 miesięcy na zwrot...

A mogłoby być tak fajnie, przecież taki podatek od przychodu potencjalnie ogranicza liczbę ogniw pośredniczących.

A i tak wszelka forma opodatkowania wpływa na cenę końcową, znaczy to co pałcimy.

A bezrobocia nie zwalcza się podnoszeniem podatków.


Ponieważ jestem w białej strefie, to jeszcze nie skończyłem pracować na podatki i obciążenia w tym kraju. :evil: :x :evil: