PDA

Zobacz pełną wersję : Jak podgrzewać wodę? Pomocy



Urgor
09-07-2005, 21:35
Niedawno kochana administracja zdecydowała, że już nie będzie dostarczać ciepłej wody. Chcę zamontować elektryczny podgrzewacz. Nie mam w tym zakresie żdanego doświadczenia, stąd moje pytania:
- jaki podgrzewacz jest najlepszy? (chciałbym żeby było tano, na prąd do 2 KW, woda dla 2 osób)
- jakie są ceny i gdzie połaca sie kupować? (małe sklepy czy duże centra)
- czy można takie urządzenie założyć samemu?
- na co jeszcze zwrócić uwagę?

KrzysiekMarusza
10-07-2005, 08:41
Do dyspozycji masz:

1) elektr. podgrzewacze przepływowe - nie polecam, bo trzeba minimum 15-20 kW na punkt poboru wody (ale za to rozmiary podgrzewacza nie wielkie)
2) elektr. bojler - zasobnik 60-100 litrów, grzany grzałką: im większej mocy grzałka, tym szybciej się grzeje [byle druty w scianie wytrzymały, bo 2 kW to już prąd 8.7 A] - zużycie energii (w kWh) będzie prakt. takie samo, niezależnie od mocy zainstalowanej
3) gazowy podgrzewacz przepływowy (tzw. junkers); jak nie masz komina spalinowego to są już z zamkniętą komorą spalania, gdzie spaliny odprowadza się rurą przez ścianę
4) gazowy podgrzewacz zasobnikowy - grzany gazem, ale ma zasobnik - lepszy komfort cwu

Co do instalacji - urządzenia elektryczne powinny być łatwiejsze, bo nie ma rurkologii ...
Idź do niewielkiego sklepu z instalacjami - może ci pomogą, ew. polecą instalatora, a i rabat jakiś może wytargujesz

pozdr - Krzysiek

Urgor
10-07-2005, 10:24
Wielkie dzięki za odpowiedź. U mnie w grę wchodzi chyba tylko elektryczny ze zbiornikiem. Zastanawiam się czy 50 l wystarczy dla 2 osób. Jeszcze jedna kwestia - czy ktoś się orientuje ile powinienem zapłacić za taki podgrzewacz?

jacekkkk
10-07-2005, 11:26
na 2 osoby do 100 l spokojnie ci wystarczy 150 to na sporą rodzinkę

NOTO
10-07-2005, 13:16
Wielkie dzięki za odpowiedź. U mnie w grę wchodzi chyba tylko elektryczny ze zbiornikiem. Zastanawiam się czy 50 l wystarczy dla 2 osób. Jeszcze jedna kwestia - czy ktoś się orientuje ile powinienem zapłacić za taki podgrzewacz?

Zależy ile ciepłej wody potrzebujecie - jeśli to ma być głównie prysznic to myśle że wystarczy - zawsze mozesz podnieść temperaturę w zbiorniku. Warto mieć wtedy pod prysznicem baterię termostatyczną aby utrzymywała temperaturę co da komfort i oszczędność energii.

Statystycznie 1 prysznic to ok. 50 l wody o temp. 37C. (ale w zbiorniku może być wyższa temp co pozwoli uzyskać więcej wody o temp. 37 stopni.

jacekkkk
10-07-2005, 13:32
temp w zbiorniku powinna być co jakiś czas podgrzana do temp. niepamiętam dokładnie (było o tym w którymś muratorze) ole coś ok.70 st.C aby nie wytworzyly się w nim niebezpieczne bakterie

KrzysiekMarusza
10-07-2005, 13:38
Dołączając to tego co napisał NOTO: jak będziesz mieć w 50 l zbiorniku np. 70 st C [nie polecam wyższej, bo im wyższa temp. tym wyższe straty i szybsze zakamienianie zbiornika]
to będziesz mieć do dyspozycji ok. 100 litrów wody o temp. ok. 40 stC - czyli tyle co na 2 prysznice, ale przecież jak korzystasz z pierwszego prysznica to do zbiornika napłynie zimna woda z instalacji (a np. 2 kW mocy nie zdąży jej podgrzać), ergo ważne żeby ten co się pierwszy kąpie raczej zużywał mniej wody niż <przydziałowe> - inaczej ten następny będzie mieć wodę na początku ciepłą, ale której temp. będzie jeszcze spadać w trakcie kąpieli.
Może jednak warto 80 litrów .... (oczywiście można mieć i 90 stC temperaturę w zbiorniku, ale zwiększy to straty ciepła w okresie kiedy z ciepłej wody nie korzystacie)
Co do cen - od około 0.5 kzł z Galmetu np. http://www.galmet.com.pl
(niestety Galmet w tych tańszych zasobnikach ma raczej grzałki małej mocy - po 1.5 kW, co powoduje że czas nagrzewania wody są długie)
pozdr - Krzysiek

NOTO
10-07-2005, 16:35
Dołączając to tego co napisał NOTO: jak będziesz mieć w 50 l zbiorniku np. 70 st C [nie polecam wyższej, bo im wyższa temp. tym wyższe straty i szybsze zakamienianie zbiornika]
to będziesz mieć do dyspozycji ok. 100 litrów wody o temp. ok. 40 stC - czyli tyle co na 2 prysznice, ale przecież jak korzystasz z pierwszego prysznica to do zbiornika napłynie zimna woda z instalacji (a np. 2 kW mocy nie zdąży jej podgrzać)

Zawsze wyższą temperaturę można ustawić przed kąpielą (ostatnia osoba "gasi" wysoką temp :)) - jak długo nagrzewa się zbiornik ?
Szkoda że nie zbiorników z programowaniem aby ustawić 90C o 19:00 a w pozostałych 45C ....

Urgor
12-07-2005, 17:04
Co za forum - nie od parady w miesięczniku Press chwalili:) jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Z tego co czytam wynika, że wielkiego zbiornika mi nie potrzeba. Na razie jest nas 2:) i raczej bywamy w domu niż mieszkamy a i mieszkanie zmienimy prawdopodobnie za niedługo, więc chcę iść "po kosztach". 500 zł nie wydaje się jeszcze tragedią, chociaż gdybym znalazł coś tańszego nie będę marudził:) Teraz nie pozostaje mi nic więcej jak wybrac się na eskapadę po sklepach i zidentyfikować piony w łazience:)

NOTO
02-08-2005, 18:00
Co za forum - nie od parady w miesięczniku Press chwalili:)
[quote]
A co tam ciekawego napisali ?