PDA

Zobacz pełną wersję : Akacja na podlodze



muchgrab
10-07-2005, 12:31
Witam,
czy ktos z Was ma podloge z akacji ? Jesli tak to jak sie sprawuje ? Jak z twardoscia akacji ? Czy lepsza jednak podloga egzotyczna do salonu ?

pozdrawiam

Marcel2000
10-07-2005, 13:55
ja co prawda akacji nie mam , ale przymierzam się do niej, słyszałem , że jest bardzo twardym drzewem i ze względu na kolorystykę też bardzo fajnie wyglądą

Sonika
13-07-2005, 05:49
Ja też jestem ciekawa co o akacji myślą jej użytkownicy, z tym że ja akację juz kupiłam, teraz czekam na jej ułożenie, więc odwrotu juz nie mam.

A kolor ma piękny!! :D

2112wojtek
13-07-2005, 08:54
czy ktos z Was ma podloge z akacji ? Jesli tak to jak sie sprawuje ? Jak z twardoscia akacji ? Czy lepsza jednak podloga egzotyczna do salonu ?

Witaj
uzytkowalem podloge akacjowa przez kilka lat i powiem tylko tyle, ze jesli bede zmienial u siebie parkiet to wlasnie na akacjowy, nie jakis tam modny merbau. Akacja nalezy do drewna b. twardego z prawie 1300 gatunkow ok. 600 nadaje sie na podlogi i jest to drewno ...wlasnie egzotyczne :lol: To co rosnie u nas to wlasciwie jest robinia akacjowa nadajaca sie raczej na intarsje a nie prawdziwa akacja przemyslowa.Parzona akacja rewelacyjnie sie wybarwia i nawet zawoskowana czy olejowana potrafi pieknie pachniec przez wiele lat, a jak patynuje ...marzenie. Nalezy uwazac jedynie na polaczenia klepek, listew.Nie moga byc one wykonywane stalowymi srubami, gwozdzikami, poniewaz drewno w tym miejscu sie przebarwi. Klej lub mosiadz i podziwiac szlachetnosc brwy latami :lol:
pozdrawiam

Sonika
13-07-2005, 14:12
Wojtku,
napisz jeszcze proszę, czy olejowana akacja parzona bardzo ściemnieje?
I czym się różni olejowanie od woskowania?

Myślałam, że polakieruję, ale może zmienię zdanie :D .

Jak olejować/woskować, to czym konkretnie?

2112wojtek
13-07-2005, 16:58
napisz jeszcze proszę, czy olejowana akacja parzona bardzo ściemnieje?
I czym się różni olejowanie od woskowania?

Myślałam, że polakieruję, ale może zmienię zdanie :D .

Jak olejować/woskować, to czym konkretnie?

olejowana akacja tak jak inne drewna olejowane nie ciemnieja tylko nabieraja bardziej intensywnej barwy i uwidaczniaja mocniej swoj rysunek.Sam olej najczesciej jest bezbarwny/sa i barwiace/ a wiec nie ma sprawy ,by zmienil sie kolor.Ostatecznie jednak efekt jest taki jakby delkatnie drewno sciemnialo/ba! od wody tez ciemnieje i taki bedzie efekt , jakby pow. byla zmoczona/. Jesli nie beda to oleje roslinne, ktore przyciemniaja, to bez obaw.Stosuj oleje uretanowe , ktore najslabiej "przyciemniaja".
Olejowanie i woskowanie to dwa rozne zabiegi. Samo woskowanie podlog jest malo praktyczne.Woskowane drewno egzotyczne dostaje np. plam od wody. Ich usuwanie jest uciazliwe lepiej niech to beda wiec meble a nie podloga.Olejowanie to gleboka impregnacja, woskowanie to powierzchniowe utwardzanie drewna i zamykanie porow. Inna sprawa , ze drewno olejowane powinno sie dodatkowo woskowac/albo woskowac, albo tez pokrywac olejem konserwujacym po 6-12-24 miesiacach/olejowac konserwacyjnie raz w miesiacu przez pierwsze 1/2 roku/. Z czasem jednak te zabiegi sie oplacaja, bo drewno jest naturalnie piekne i bardzo wytrzymale.Lakiery to substancje blonotworcze a wiec po zniszczeniu warstwy wierzchniej widac "katastrofe".Drewno olejowane i konserwowane odpowiednio zachowuje sie troche jak gres :lol: tzn. dosc gleboko, nawet po wytarciu nie przebarwia sie i nie widac tak zniszczen.Sa tez wynalazki typu oleowski ,ale nie powiem nic na ten temat, bo nie znam rezultatow.Sprobuj np. produktow Junckersa http://www.butra.pl/folder.pdf. Najwazniejsza cecha tych olejow , ze naklada sie je na zimno i woskuje na zimno. Wazna zaleta jest cala gama produktow dodatkowych.Jesli nie boisz sie przyciemnienia drewna albo chcesz sprobowac olejow bielacych /wszystkie naturalne i super ekologiczne/ zobacz produkty dunskiej "Trip-Trap". Spotkalem sie takze z produktami HG ale bez wiekszych rewelacji :lol: , moze dlatego , ze widzialem efekt w sali gimnastycznej - leci maszynowo spod froterki az milo.
pozdrawiam

bobo30
13-07-2005, 21:30
My też chcemy mieć akacje parzona, przynajmniej w części, ale będziemy lakierowali. Czym najlepiej? A gdzie kupic dobrą akację na Mazowszu?

I-Z-B-A
14-07-2005, 11:33
Akacja może i ładna ale jak dla mnie za ciemna. W salonie wolałbym jakiś jasny egzotyk... ale to oczywiście kwestia gustu...

Sonika
14-07-2005, 13:55
A dla mnie jest piękna i właśnie ten jej ciemny kolor bardzo pasuje do salonu.

Martka
25-07-2005, 20:45
To może rzućcie jakis linek, albo zdjęcie akcjowej podłogi ?:)

Sonika
10-09-2005, 10:23
Ciekawa jestem czy ktoś juz w międzyczasie położył akację?

Ja moją kładę za około dwa tygodnie.

I pytanie do niezastąpionego 2112wojtek - jakim lakierem radzisz ją polakierować, bo chyba jednak nie zdecydujemy się na olej?

A może lakierowanie akacji, to profanacja?

Sonika
10-09-2005, 10:24
To może rzućcie jakis linek, albo zdjęcie akcjowej podłogi ?:)


Tak wygląda akacja na wystawie u parkieciarza.

http://domeksoniki.photosite.com/~photos/tn/611_348.ts1110611636125.jpg


Ale nie rozumiem jak się uzyskuje taki kolor, jeżeli moja akacja teraz przed cyklinowaniem jest ciemna? Czy ona zmieni kolor po cyklinowaniu?
Trochę to dla mnie dziwne :o

Wojtku - help!!! :D :D

2112wojtek
10-09-2005, 18:31
Wojtku - help!!! :D :D
witaj Moniko , takie zaufanie to jednak wielka odpowiedzialnosc :lol: . Juz kiedys rozpisywalem sie o lakierowaniu i moim zdaniem troche szkoda akacji pod lakier. Z drugiej strony olejowanie czy woskowanie jest pracochlonne i przez jakis czas trzeba kolo tego, niestety, pochodzic "na palcach" , zeby po niemal roku ciezkiej pracy pielegnacyjnej, cieszyc oko przez nastepne, dlugie lata.Sprobuj wiec jednoskladnikowego lakieru poliuretanowego. Sprawdza sie na lodziach , sprawdzi sie i w domu. Akacja tak jak niektore "egzotyki" lekko patynuje /tu ciemnieje/. Po cyklinowaniu drewno lekko powinno zjasniec, po czym po lakierowaniu a szczegolnie olejowaniu, rysunek nabiera zycia i barwa jest soczystsza.Najlepsze sa czyste lakiery poliuretanowe /te bez uzdatniaczy i poprawiczy malowania,maja bowiem najgorsza scieralnosc/ , nie kupuj lakieru w marketach sa slabej jakosci, tylko w profesjonalnych sklepach z parkietami. Moga to byc np. lakiery matowe lub pół seide Bona Traffic , Berger Seidle i inne, zreszta tam Ci fachowcy powinni dobrze doradzic czego nie zrobia w hipermarkecie :lol: .
pozdrawiam

Sonika
11-09-2005, 16:38
Dzięki Wojtku - na Ciebie zawsze można liczyć!!!

A gdybyś miał u siebie akację, to byś ją polakierował czy zaolejował?

2112wojtek
11-09-2005, 17:44
A gdybyś miał u siebie akację, to byś ją polakierował czy zaolejował?
Ja bede mial na bank akacje w nowej pracowni i bedzie to podloga wlasnorecznie woskowana.Zwlaszcza , ze od kilku lat juz nie pale, to bede mogl sie cieszyc dodatkowo jej zapachem :wink:. Piekniej pachna chyba tylko cedr ...no i drzewo sandalowe :lol: .

Sonika
11-09-2005, 17:58
A myślisz, że i ja dałabym sobie radę z olejowaniem?

Mam tylko 35m2 akacji, to może się na to porwać?

Za powiedzmy miesiąc będzie już po cyklinowaniu i co wtedy? Czy to jest trudne? Jak to się robi i na czym polega konserwacja przez rok, o której napisałeś wczesniej?

Napisz proszę, jakiej firmy produkty polecasz i nie gniewaj się, że Cię tak męczę, ale "albo Ty, albo nikt" :wink: :D .

Martka
11-09-2005, 18:43
A żeby wywrzeć trochę presji, to ja również przyłączę sie do prośby Soniki - dam sobie radę sama? Jakie produkty i gdzie kupić?

Dzięki:)

2112wojtek
11-09-2005, 19:28
To dosyc ciezka praca, ale skoro taka wola, to bez maszyn proponuje recznego olejowania na zimno. Dobre sa zimne, uretanowe oleje Junckersa , ktore dystrybuje np. Butra /www.butra.pl/ .Moze to byc kazdy inny sprzedawany przez specjalistyczne firmy parkieciarskie. Najczescie kontakt ze sprzedawca to informacja o technologii i stosowaniu.Nie polecam produktow z hipermarketow.Przykladowa instrukcje mozna zobaczyc na podanej stronie.
Parkiet musi byc odtluszczony /jesli to konieczne/ ,wycyklinowany, ew. dziury zaszpachlowane /sa do tego materialy i uzywac z tej samej firmy/, odpylony. Gruntuje sie olejem gruntujacym, nastepnie przeciera papierem 180, odpyla, nastepnie utwardza olejem utwardzajacym i znowu impregnuje olejem "koncowym" /najczesciej to ten sam olej co na pierwsza warstwe/.Ilosci warstw podaje producent i dla zimnych olejowan jest ich z reguly wiecej niz olei na cieplo a zalezy to takze od chlonnosci oleju przez drewno.
Przez pierwszy rok raz w miesiacu trzeba przetrzec podloge olejem "koncowym" a co 6,12,24 miesiece wciera sie warstwe oleju konserujacego. Po 24 miesiacach zabiegow jest cacy - mozna tanczyc, tupac i miec psa. Jedynie raz do roku po tym okresie /np. na Boze Narodzenie :lol: / przeciera sie szmatka nasaczona olejem dla nadania glebszej barwy i odswiezenia polysku / polpolysku/. Niektore firmy zamiast olejow konswerujacych proponuja woski konserwujace do podlog olejowanych. Mozna je nakladac za pomoca mechanicznych froterek, takich samych jak do podlog woskowanych. Nie polecam tez wynalazkow przyspieszajacych typu raz "zrobione i po robocie". Drewno musi dostac swoja porcje impregnatu i "dojrzewac" w czasie. Jesli nie ma sie cierpliwosci to lepiej polakierowac.

Martka
11-09-2005, 19:46
Ech - myślałam, że wynaleźli coś na kształt SIDOLUXU i wysarczy jedna warstwa.
Dobrze, że będe miała urlop, ale zrobie to i padnę :)

Sonika
11-09-2005, 20:08
Dzięki Wojtku,
ciekawe dlaczego parkieciarze z którymi do tej pory rozmawiałam (sztuk 3), odradzali mi olejowanie, a mnie to się tak podoba.

Martka,
a masz już akację? Kiedy zaczynasz "zabawę" :wink: ?

Trochę się boję, że w sklepie z parkietami sprzedadzą to samo co w marketach.
A kto jeszcze produkuje te środki - do Sopotu mam trochę daleko?

Martka
11-09-2005, 20:12
Nie mam akacji, ale chcę poolejowac dąb.
Jakoś lakier mi nie podchodzi :)

2112wojtek
11-09-2005, 21:20
ciekawe dlaczego parkieciarze z którymi do tej pory rozmawiałam (sztuk 3), odradzali mi olejowanie, a mnie to się tak podoba.

A kto jeszcze produkuje te środki - do Sopotu mam trochę daleko?

Ja im sie wcale nie dziwie :lol: :lol: A obserwujac jak madrze prowadzisz swoja inwestycje , tez bym na ich miejscu tak Ci doradzal :lol: :lol: .
Zamowic mozesz via internet /jesli sie nie obawiasz/.

Sonika
12-09-2005, 11:51
:o :o :o Dlaczego?

2112wojtek
12-09-2005, 13:39
:o :o :o Dlaczego?
:wink: Jak Ci sie kiedys znudzi Twoj zawod , to zapraszam Cie do nas na stanowisko spec.inwestora zastepczego.Juz widze te przerazone miny kiepskich majstrow, jak wchodzisz na budowe :lol: :lol: .

Sonika
12-09-2005, 14:56
:o :o :o Dlaczego?
:wink: Jak Ci sie kiedys znudzi Twoj zawod , to zapraszam Cie do nas na stanowisko spec.inwestora zastepczego.Juz widze te przerazone miny kiepskich majstrow, jak wchodzisz na budowe :lol: :lol: .


No to masz mnie za niezłą zołzę :D :wink: , ale propozycja i tak mi się podoba :D :D :D .

mifim
13-09-2005, 11:48
Też będę miał akację (z Barlinka) w salonie. A czy ktoś wie czy można kupić deski akacji - chciałbym z niej zrobić także schody.

Sonika
12-10-2005, 12:39
A ja znowu mam gonitwę myśli :( .

Mój parkieciarz odradza olejowania akacji, ale zaczynam podejrzewać, że po prostu nie umie tego zrobić poprawnie.

Rozmawiałam z firmą, która ma doświadczenie w tej materii i zaproponowano mi olejowanie na zimno albo na ciepło - jaka jest różnica?

Używają tylko sprawdzonych przez siebie środków, czyli:

- na zimno - Bona Cars 90
- na gorąco - Naturell

Czy to są dobre oleje i o co chodzi z tym ciepło/zimno :o ?

2112wojtek
12-10-2005, 13:21
Soniko zobacz ich robote i jesli cena do przyjecia to bierz gosci do roboty/co ja Cie bede uczyl :lol: :lol: /. Dzisiaj w swiecie wygodnictwa kazdy chce szybko a tu firma , ktora mowi , ze do wyboru do koloru. Olejowanie na goraco jest trudniejsze, wymaga wprawy i narzedzi, ale efekt i jakosc sa z reguly solidniejsze.Roznica miedzy zimno a cieplo jest taka, ze w przypadku goracego olejowania preparat jest ogrzewany w czasie nakladania lub po nalozeniu , zeby glebiej wniknal w drewno.Preparaty gorace "glebiej" impregnuja i "glebiej" utwardzaja drewno /maja tez inne zalety/. Prawdopodobnie firma ma maszyne do nakladania mechanicznego na goraco a to juz cos o niej swiadczy.

Sonika
12-10-2005, 13:31
Dzięki Wojtku - wiedziałam, że się odezwiesz :wink: :D :D :D .

Muszę do nich pojechać i zobaczyć co i jak.
Powiedzieli także, że sami muszą sobie wycyklinować przed olejowaniem,
inaczej nie podejmą się roboty - trochę mnie to zdziwiło, ale jak tak chcą, to ich prawo.

Olej nakładają dwa razy, maszynowo, na zimno chyba też.

2112wojtek
12-10-2005, 14:26
Powiedzieli także, że sami muszą sobie wycyklinować przed olejowaniem,
inaczej nie podejmą się roboty -


brawo!

kofi
25-11-2005, 22:42
Też wymarzyłam sobie akację, od kiedy zobaczyłam deski Barlineckie z akacji. Postanowiliśmy zaszaleć i zdecydowaliśmy się za namową stolarza na akacjowy parkiet. Naciskamy na olejowanie, on wolałby zawoskować, ale raczej stawiam na olejowanie. Tylko dzisiaj mina mi zrzedła - podał cenę :cry: :cry: :evil: No ale trudno, upieraliśmy się, że koniecznie i za wszelką cenę, to będzie. Mam nadzieję, że to na prawdę wytrzymałe drewno i nie będę tego żałowała.
A czy ktoś ma może meble z akacji?

Inezka
25-11-2005, 23:09
Tylko listwy mamy z akacji (niestety polakierowane jak caly parkiet jesionowy), wygladaja ladnie i sa baaaardzo twarde.

A skoro czesto tu zaglada Wojtek to moze bedzie chcial pomoc w takiej sprawie: stolarz robil schody, slicznie je polakierowal satynowym lakierem wie zostal poproszony o polakierowanie juz istniejacego parkietu na korytarzu przy schodach. Efekt wyszedl cudny, podloga matowa niczym zawoskowana, ale...... zostawil spore niezamalwoane miejsce spod ktorego blyszczal stary lakier.
Wiec kazalismy mu to miejsce zamalowac i jak zamalowal to zrobila sie blyszczaca plama!!!!! Kolejna proba - niech maluje jeszcze raz, ale juz calosc. Nie pytajcie o efekt :cry: tak koszmarnie sie blyszczy, ze na sama mysl mnie cholera bierze :x A lakier ten sam!
Wojtku czy jest jakis sposob, zeby to zmatowic bez kolejnego malowania??? Moze drobniutki papierek scierny by podzialal???

Sonika
26-11-2005, 07:28
Kofi,
ciekawa jestem jaką Ci podał cenę?

Nasze olejowanie maszynowo, razem z materiałem i cyklinowaniem ma kosztować 35 zł za m2.

2112wojtek
26-11-2005, 13:27
Wojtku czy jest jakis sposob, zeby to zmatowic bez kolejnego malowania??? Moze drobniutki papierek scierny by podzialal???

Drewno lakierowane mozna matowic, ale czy to wyjdzie ten sam efekt to trudno mi to powiedziec.Duzo zalezy jaki to by lakier pod spodem. Na meblach taki efekt uzyskuje sie stosujac b. drobny, wodny papier scierny /nawet 500/. Widze, ze na forum jest spec, praktyk od parkietow Maciej Jutrzenka . Wolalbym , zeby to On sie zechcial wypowiedziec. Z tego co On pisze widze, ze jest fachowcem z praktyka i wiedza o technologii parkietu. Jego opinia z pewnoscia bedzie poparta takze doswiadczeniem . Wobec zawodowca niezrecznie mi zabierac atorytarne zdanie :lol:
Macieju Jutrzenko pomoz!
:P
pozdrawiam

abromba
26-11-2005, 18:56
Ja też bardzo polecam akację. Jest w domu po rodzicach - nie lakierowana, tradycyjnie pastowana, po 20 latach z żółtawej zrobiła sie taka cudownie miodowa, mi troche badi przypomina. Ślicznie się zestarzała. I jest diablo twarda ( w jednym pokoju sa mozaiki czereśniowo - jaworowo - dębowo - akacjowe i ta akacja jest najtwardsza).
My ostatecznie mamy dąb, bo bardziej pasował nam kolorystycznie i koncepcyjnie, ale w głębi duszy troszkę żal, że nie olejowaną akację...

kofi
26-11-2005, 23:44
Cieszę się, że mówicie same dobre rzecczy o akacji. Łatwiej będzie mi przełknąć tę cenę - 200 zł/m, ale ze wszystkim:olejowaniem, listwami, dopasowaniem wysokości do terakoty (wylewka była równa, bo miał być Barlinek). No i ja głupio sądziłam, że ten niezniszczalny parkiet będzie w cenie Barlinka :oops: . I tak twardo obstawałam przy tej akacji, że teraz choćbym chciała, nie mogę się wycofać. Stolarz szukał jej po całej Polsce i specjalnie po nią będzie jechał do Jeleniej Góry. Ale może to rzeczywiście inwestycja na lata. Nie słyszałam, żeby porządne drewno było niemodne, a Wasze wypowiedzi są tego najlepszym dowodem. :wink:

Sonika
02-12-2005, 19:27
Właśnie zaczęlismy olejowanie i zaczyna się robić pięknie:

w trakcie cyklinowania:

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1365_348.ts1133530986000.jpg

nakładanie szpachli:

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1373_348.ts1133532698000.jpg

Jak narazie wrażenia pozytywne i mam nadzieję, że tak pozostanie.
Widząc jak parkieciarz przygotowuje parkiet, nie wyobrażam sobie, że mogłabym to robić sama, bo to się nie sprowadza tylko do wycyklinowania i zaolejowania. On to poleruje i poleruje i znowu zmienia maszynę i coś tam nakłada i znowu poleruje.....


Powiedział, że takich "warstwo/ prac" :wink: będzie.....16 :o

Jutro nakładamy :wink: olej :D :D :D .

Mufka
02-12-2005, 22:01
Sonika, mam pytanko co do kolejnosci:
Najpierw mialas cyklinowanie, potem malowanie scian, a potem olejowanie tak?

Sonika
03-12-2005, 04:37
Mufka,
ściany nie są pomalowane, to aparat tak przekłamuje :wink: .
Cyklinować zaczęliśmy wczoraj.
Malowanie końcowe będzie dopiero po zakończeniu wszystkich brudnych prac.

Inezka
03-12-2005, 10:18
A nasz stolarz kazal nam zrobic malowanie przed schodami, bo podobno nic mialo sie nie zabrudzic. Nie wierzcie tego typu obietnicom, sciany wyciapane klejem montazowym i silikonem :x

botanika
03-12-2005, 19:20
A ja tez mam zagwozdkę.Planujemy akacje w salonie,natomiast schody "schodzą" na płytki gresowe.schody jednak i parkiet są bardzo blisko siebie.Czy powinniśmy schody robić z akacji?A jak tak to gdzie można kupić drewno .A może schody robić z jesionu lub dębu i bejcować?Proszę o radę...

2112wojtek
03-12-2005, 19:56
A nasz stolarz kazal nam zrobic malowanie przed schodami, bo podobno nic mialo sie nie zabrudzic. Nie wierzcie tego typu obietnicom, sciany wyciapane klejem montazowym i silikonem :x

Z tym malowaniem dobrze uwazac, co jest czym i po czym malowane. Farby akrylowe na scianach moga sie przebarwiac pod wplywem niektorych rozpuszczalnikow zawartych w lakierach podlogowych.
Pamietam taka afere z udzialem 2 firm , Inwestora i rzeczoznawcy.Bylo na co popatrzyc. a raczej czego posluchac :lol:/rekord swiata w ilosci "maci" na jedno zdanie/

Sonika
06-12-2005, 18:58
Wojtku,
chciałam Ci bardzo podziękować, że namówiłeś mnie na olejowanie akacji.
To po części i Twoje dzieło :D :D :D :

http://naszdomek.photosite.com/~photos/tn/1394_348.ts1133884534000.jpg

2112wojtek
06-12-2005, 19:11
Wojtku,
chciałam Ci bardzo podziękować, że namówiłeś mnie na olejowanie akacji.
To po części i Twoje dzieło :D :D :D :


A tam moje. Nawet nie "po czesci" moje :lol: .
Wyszla cacy. Opowiedz jak pachnie?

Sonika
06-12-2005, 19:25
Wojtku,
chciałam Ci bardzo podziękować, że namówiłeś mnie na olejowanie akacji.
To po części i Twoje dzieło :D :D :D :


A tam moje. Nawet nie "po czesci" moje :lol: .
Wyszla cacy. Opowiedz jak pachnie?

Cacy, cacy... :D :D :D, a tak się bałam jak to wyjdzie.

Jak pachnie to jeszcze nie wiem, bo na górze lakierują.
Gdybyś mnie nie namawiał, to byłby lakier i pewnie kolor nie ten, więc ta moja akacja jest "wirtualnie" :wink: i Twoja.

Ale się cieszę :D :D :D

leaat
20-09-2011, 14:46
odkopuję wątek, poniewaz bardzo interesuje mnie akacja...a konkretnie blat
moze ktos by sie pochwalil, lub podzielil doswiadczeniami?

bardzo malo informacji wyguglalam:(