PDA

Zobacz pełną wersję : "Dobry kominek" spala każdy gatunek drewna...



Grzegorz63
11-07-2005, 14:24
Podczas studiowania Forum Muratora tak sobie nabiłem głowę, że drewno do kominka musi być liściaste (a najlepiej to z drzew owocowych!), że nawet nie dopuszczałem myśli, że mógłbym palić drewnem z drzew iglastych... Patrzyłem np. z wielką pogardą na piramidę desek, pozostałych z budowy domu... Gdy kupiłem wkład kominkowy "Jotul" nigdzie jednak nie doczytałem się, że można w nim palić jedynie drewnem liściastym... Owszem, nie można palić drewnem mokrym, gdyż może to spowodować przyspieszoną korozję wkładu i rur spalinowych, ale gatunek drewna jest obojętny...
Mam zatem pytanie, skąd się wzięły przekonania większości forumowiczów, że w kominku można palić tylko drewnem liściastym? Czy nie powstało to na zasadzie "Jedna pani, drugiej pani..."?
P.S. Oto cytat z jednej z licznych stron internetowych ale dotyczący kominka otwartego. W zamkniętym "grad iskier" nam nie grozi:

...Drewno do otwartych kominków
W dobrym piecu dobrze pali się każde drewno. Do otwartych kominków jednak nie każde drewno się nadaje.

Niepożądane iskry
Wytwarzające się wewnątrz palonego drewna drzew iglastych gazy mają trudności z wydostaniem się na zewnątrz. Z tej przyczyny w gorącym polanie może powstać wysokie ciśnienie, które uwalnia się następnie w postaci mniejszych lub większych eksplozji. Rozżarzone cząstki drewna mogą być przy tym wyrzucane na odległość nawet do kilku metrów. Grad iskier może być niebezpieczny dla dywanów, mebli oraz siedzących przy kominku osób i ich odzieży. Kto jednak nie chce zrezygnować z efektów powstających przy paleniu drewna drzew iglastych, powinien odgrodzić palenisko kominka od otoczenia przy pomocy odpowiedniej szyby lub kratki ochronnej. Drewno świerkowe i jodłowe pozostawia mniej sadzy, niż drewno sosnowe.

Gorące płomienie
Drewno drzew liściastych pozwala przy spalaniu na łatwiejsze wydostawanie się gazów. Z tej przyczyny rzadziej ma tutaj miejsce trzaskanie i emisja iskier. Trzaskający od czasu do czasu, dostarczający wiele ciepła kominek może być opalany drewnem dębu, jesionu lub robinii (pseudoakacji). Najspokojniej pali się drewno buku, drzew owocowych, klonu i brzozy. Im gorętszy jest płomień, tym szybciej wytwarza się w drewnie gaz. Jeżeli gaz ten nie zdoła się dostatecznie szybko uwolnić, grad iskier powstaje również podczas spalania drewna drzew liściastych. Ponieważ struktura drewna może być tak indywidualna, jak indywidualny jest wygląd każdego człowieka, natura może płatać tu różne figle. Z tej przyczyny otwartego kominka nigdy nie należy pozostawiać bez nadzoru.

Aby i Państwo mogli czynić podobnie, muszą się Państwo zaopatrzyć w kilka gatunków drewna. Przykładowa kolekcja może wyglądać następująco:
* brzoza, ze względu na ładną korę,
* buk (lub klon, względnie drewno drzew owocowych), ze względu na ciepło,
* jesion lub dąb, dla trzaskających płomieni...

kroyena
11-07-2005, 14:43
Po pierwsz primo)
Pytanie co będziesz miał w kominie? :wink:
Po drugie primo)
Dlaczego tylko drewno? Co w węglem kamiennym? A brunatnym (trochę jedzie jak padłą myszą)? Co z brykietami o składzie dowolnym? A może jeszcze przepracowany silnikowy syntetyk (nagminnie stosowany zimą do ogrzewania warsztatów samochodowych)?
Po trzecie primo)
Niedawno kobitkę taką pokazywali, co to mężem w kawałkach w kominku paliła. Ale był niesezonowany i ją pokarali za zanieczyszczanie środowiska. 8)

Majka
11-07-2005, 14:55
szybka się pobrudzi 8) :wink:

Zdun Darek B
12-07-2005, 19:34
A jaki bedzie ten kominek otwarty ? W kominkach z wkładami producent podaje jakie drewno najlepiej stosować . Napewno najlepsze jest drewno z drzew liściastych ale po pierwsze SUCHE !!!!! Paliłem w kominku Spartherm drewnem iglastym takim z budowy przez dwa lata i było OK ale szybe czysciłem co 3-4 dni . Po zmianie na drewno brzozowe zawilgocone szyba zaczeła łapac "film" taka brazowa lepka powłoke. Najgorsze jest gdy drewno jest mokre iglaste i palone bez powietrza [ pozamykane dopływy tlenu oraz szyber ] wtedy "systemy samoczyszczenia szkła " mozna sobie..... Darek B www.kafle-kominki.pl

Mały
12-07-2005, 19:37
Grzegorz -najlepszym drewnem do kominka jest brzoza,buk i dąb.Jeśli chodzi o drewno iglaste to jest ono po prostu mocno żywiczne i będzie w przyspieszonym tempie brudzić zarówno szybe kominka jak i wszelkie "nierówności" po drodze(czyli załamania,wkład).
Podobnie zrobi drewno mokre.

Zdun Darek B
12-07-2005, 22:26
Jasne ale np dab ma sporo kwasów mogacych powodowac rdzewienie wkladu...

Grzegorz63
12-07-2005, 23:12
:D Skoro nawet Darek B nie widzi wielkiego problemu to będę palił w kominku dechami po budowie a od czasu do czasu przepalę suchą brzozą, bukiem i dębem... :wink:

Tomik_B
13-07-2005, 07:59
Jasne ale np dab ma sporo kwasów mogacych powodowac rdzewienie wkladu...

Wyczytałem gdzieś, że dąb jako jedyny, należy przez pierwszy rok trzymać pod chmurką. Właśnie po to, aby pozbyć się tych kwasów (garbników). Dopiero po tym czasie pod dach i kolejne minimum dwa lata suszenia. Tylko kto będzie tyle czasu sezonował drewno do kominka :roll: .

KrzysiekS
13-07-2005, 09:07
Juz kiedys na ten temat była żywiołowa dyskusja.

Podsumowując: można bez obaw palic kazdym drewnem, ważne, aby drewno było suche i spalanie było pełne, a wiec z odpowiednim dopływem powietrza. Kominka nie wolno "dusić"

Ta sadza, nagary itp. bierze sie z niepełnego spalania drewna, ktore nastepuje szczegolnie intensywnie, gdy drewno jest mokre.

Mały
13-07-2005, 13:41
Juz kiedys na ten temat była żywiołowa dyskusja.

Podsumowując: można bez obaw palic kazdym drewnem, ważne, aby drewno było suche i spalanie było pełne, a wiec z odpowiednim dopływem powietrza. Kominka nie wolno "dusić"

Ta sadza, nagary itp. bierze sie z niepełnego spalania drewna, ktore nastepuje szczegolnie intensywnie, gdy drewno jest mokre.
Dokładnie. Tyle tylko ,że ciężko jest wygonić żywicę z np świerka czy tez sosny (który brudzi szybę i kominek). Swoją drogą od czasu do czasu sadpal wsypać.

NOTO
27-12-2006, 14:04
Jasne ale np dab ma sporo kwasów mogacych powodowac rdzewienie wkladu...

Czy to prawda ?