PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie obciążenie balkonu-tarasu przyjąć?



leszko2
11-07-2005, 17:57
Kupiłem szereg w stanie surowym. Od razu powiem ,że szereg jest bez projektu ( tzn proekt jest mocno nieaktualny) i bez dziennika budowy.
Teraz ten szereg wykańczam i powstaje r ownież projekt zastępczy , który będzie zatwierdzany przez gminę. W szeregu z jednej strony nie wylano balkonów - lub jak kto woli tarasow. Ze ściany wystają jedynie pręty zbrojeniowe na około metr. Ponieważ taki żelbetowy balkon jest doskonałym żebrem chłodzącym więc postanowiłem poobcinac wystające pręty , a w to miejsce wprowadzić lekką konstrukcję samonośną dającą dwa tarasy jeden o szerokości około 1.20m a dolny około 2m oba dlugie na około 7m Tarasy mają być z ocynkowanej kratki ( takie przemysłowe)połozone na dżwigarach metalowych bądź drewnianych. Ponieważ wynajęty architekt jak się okaząlo jest bardziej artystą plastykiem od wnętrz niż konstruktorem więc chcę mu podać gotowy szkic tej konstrukcji , ktorą jestem sobie w stanie sam policzyć (mam dostęp do programów wytrzymalościowych na elementy skończone i umiem się nimi posługiwać) ale nie wiem jakie przyjąc obciązenie tarasów ,żeby było zgodnie z przepisami. Wymysliłem ,że dam obciązenie maksymalne 150 kG na m2 na obu tarasach równoczesnie i wspolczynik bezpieczeństwa 2 czyli praktycznie maksymalne obciązenie 300 KG na m2.
Czy to wystarczy ?.
Drugi problem ,jak to łączyć ze ścianą budynku?
Czy konstrukcja musi byc całkowicie samonośna ,ćzy też mozna dać tylko 2 slupy zewnętrzne i z drugiej strony łączyc to z drewnioaną belką przykręconą do ściany?

Czy fundamenty pod tą konstrukcje nalezy sztywno połączyć z fundamentami budynku czy wręćz przeciwnie zostawić przerwę między fundamentami?.
Zamierzam przetestowac parę wariantow podparcia slupkami , ponieważ licze si/ę z tym ,że jeden słupek może być oprotestowany przez sąsiada i będę musiał go maksymalnie chowac przed jego wzrokiem pod taras.