PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja dachu - ocieplenie między krokwiami



18-01-2002, 09:56
Widzę, że wszyscy nastawili się na wełnę. Ja chciałbym ocieplić dach warstwą styropianu (już kupiony). Aktualnie jest pełne deskowanie (1&quot:wink: pokryte papą, na której jest dach z blachodachówki (łaty + kontrłaty). Krokwie są 16 cm. Chcę użyć 10 cm styropianu z 3 cm pustką powietrzną z obu stron. i płyta albo boazeria drewniana (1&quot:wink:. Rozważam czy nie powinienem dac grubszej warstwy styropianu (będę miał mało miejsca na pustkę powietrzną). Nie chcę dawać dodatkowego rusztu. Czy jest sens dawać jeszcze folię? Co wy na to?

18-01-2002, 10:01
Ja uważam, że mogą wystąpić kłopoty z kondensacją pary wodnej. Styropian praktycznie nie przepuszcza pary wodnej. Ja bedę ocieplał jednak watą. Jak ocieplisz to daj znać czy zimą nie wystąpiły przypadkiem jakieś kłopoty .

Pozdrawiam.
Wladek.

Pacul
18-01-2002, 10:21
Do tego co napisał poprzednik dorzucę jeszcze parę wątpliwości: czy 10cm wystarczy? jaką rolę ma pełnić wewnętrzna pustka? czy uda się dopasować płyty styropianu do rozstawu krokwi? ile połączeń między płytami wyjdzie na długości krokwi?

Dar
18-01-2002, 11:03
Jeśli pakujesz styropian, to nie potrzeba pustki: wentylacja połaci jest po to, aby odprowadzić wilgoć z wełny, a styropian praktycznie nie nasiąka. Konieczna jest paroizolacja od strony pomieszczeń. A wogóle to przemyśl jeszcze raz pomysł ze styropianem - wełna jest jednak lepsza. Nie wiem, czy uda Ci się dopasować styropian do krokwii tak, żeby nie było mostków cieplnych. Pozdrawiam.

18-01-2002, 12:52
Zakładam, ze pustka powietrzna będzie rodzajem wentylacji i zapobiegnie "pleśnieniu" drewna. Być może niepotrzebna jest ta pustka, ale ataki grzybów są na styku z powierzchnią nieprzepuszczalną, zwłaszcza gdy dostanie się wilgoć. Pustka pozwoli na odparowanie wilgoci. Zakładam, że uniknę mostków cieplnych (np. dwie warstwy na zakladkę).

Frankai
18-01-2002, 23:41
Anonimowy - ta wypowiedź już mi trochę śmierdzie (jeszcze nie pleśń). No oko to 10cm to absolutnie za mało i nie wyrobisz normy. Co masz w projekcie? Niech Ci policzą od nowa jak masz nową wizję.

pitbull
21-01-2002, 13:17
Bez sensu z tym styropianem, bo bedziesz mial mostki jak fix. Wynika to stad ze krokwie nie koniecznie musza byc rownolegle a ty nie dotniesz styropianu idealnie.
10 cm jest wielkoscia za mala, powienienes dac przynajmniej 20cm.
Jak jeszcze masz dach dwuspadowy to moze i sie wyrobisz ale jak masz kosze to jestes ugotowany :smile:
Szczeliny powietrznej nie musisz miec, ale dachu dokladnie nie "opatulisz". Bedziesz mial tez duze straty materialu, spowodowane cieciem. No chyba ze przypilnujesz rownoleglosci i rozstawow krokwi, w co watpie.
Jak juz dajesz styropian to daj najtanszy, FS12.
Zobacz jakie sciany sa grube a ty chcesz dawac 10 cm, no kase na ogrzewanie to ty masz ....:smile:

21-01-2002, 15:16
Tak właśnie chcę zrobić. Dokładne docinanie styropianu FS-12. Grubość trochę powiększę, ale muszę zostawić pustkę przynajmniej od strony zewnętrznej (tak chyba opisywali w Muratorze, ale to muszę jeszcze sprawdzić dokładnie - pogrzebanie w starych numerach). Jeśli dam dwie warstwy styropianu to na pewno będą naprzemiennie ułożone). Warstwą dodatkową jest przecież jeszcze deskowanie od góry i boazeria od dołu (drewno).

pitbull
22-01-2002, 08:06
Twardy z Ciebie zawodnik
Jak juz chcesz sie bawic styropianem to daj miedzy krokwie 10-15cm na przemian natomiast łaty drewniane pod boazerie w rostawie co 50cm i 5cm grubosci styropianu miedzy nimi. to przynajmniej unikniesz mostkow na calej grubosci ocieplenia.
Na deskowanie i boazerie nie licz bo one slabo chronia przed zimnenm.
Ale jak masz kosze, lukarny itp. to zastosuj lepiej welne.

pitbull
22-01-2002, 08:07
Twardy z Ciebie zawodnik
Jak juz chcesz sie bawic styropianem to daj miedzy krokwie 10-15cm na przemian natomiast łaty drewniane pod boazerie w rostawie co 50cm i 5cm grubosci styropianu miedzy nimi. to przynajmniej unikniesz mostkow na calej grubosci ocieplenia.
Na deskowanie i boazerie nie licz bo one slabo chronia przed zimnenm.
Ale jak masz kosze, lukarny itp. to zastosuj lepiej welne.

23-01-2002, 19:05
Nie rozumiem Was. Czy styropian wogóle wolno dawać jako ocieplenie między drewnianą konstrukcją dachu ? Czy jest to zgodne z przepisami przeciwpożarowymi ? Przecież taki materiał ogromnie ułatwia rozprzestrzenianie się ognia. Dla mnie jest to kompletny nonsens. Rozumiem że styropian jest tańszy ale według mnie to absurd. Czy się mylę?

23-01-2002, 19:09
O widzę, że jesteśmy razem na liście. Oczywiście że się nie mylisz (odnośnie bezssensowności takiego rozwiązania). Człowieku który rozpocząłeś ten temat. Puknij się dwa razy w głowę i sobie odpuść. Kupiłeś, popełniłeś błąd, który jeszcze teraz będzie cię jedynie kosztował trochę styropianu. A może skład gdzie kupiłeś przyjmie zwrot za dopłatą i wymienisz to na wełnę. Pogadaj z szefem, powinien na to przystać. Ostatecznie to ty będziesz tam mieszkał, ale nie życzę Ci źle więc się zastanów.

24-01-2002, 10:19
A co ma styropian do przepisów przeciwpożarowych? Tak się składa, że styropian nie pali się. Ulega jedynie stopieniu i nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się ognia ( styropian z oznaczeniam FS to styropian SAMOGASNĄCY)

pitbull
24-01-2002, 10:39
Widzialem juz dachy w ten sposob ocieplone ale wg mnie sa one bardzo nieszczelne z powodu braku elastycznosci styropianu jako wypelnienia. Juz predzej bym zrobil wate miedzy krokwiami a styropian od srodka, pomiedzy latami.
Poza tym jak bedziesz mocowal styropian miedzy latami, na wcisk? A jak ci sie zacznie przesuwac to cala plyta od razu. Po prostu przy tej grubosci nie ma na dim kontroli

Pacul
24-01-2002, 11:00
To,że styropian jest samogasnący może mylnie sugerować,że stanowi dobrą ochronę przeciwpożarową, ale tak nie jest.
Z trzech najpopularniejszych obecnie materiałów jest on pod tym względem najgorszy. Najlepsza jest wełna mineralna, a potem pianka PU. Zainteresowanych odsyłam do opracowań producentów płyt warstwowych np.Kingspan.

pitbull
24-01-2002, 11:08
Dlatego na wiezowcach stosuje sie styropian przy ociepleciach scian zewnetrznych do wysokosci 20 m, powyzej welna mineralna jako niepalna.

24-01-2002, 13:14
Nikt nie twierdzi, że styropian daje jakąkolwiek ochronę przeciwpożarową, bo nie został do tego stworzony. Styropian ma przecież być izolacją cieplną - podobnie jak wełna. Jest faktycznie niepalna, ale stosowana jest także jako ocieplenie, a nie jako bariera przeciwogniowa.
Ocieplanie połaci dachowych styropianem też wydaje mi się pomysłem niefortunnym, ale uważam że z powodzeniem można go zasatosować do ocieplenia podłogi poddasza (czyli ostatniego sufitu). Jeżeli poddsze będzie użytkowe, czyli dach będzie ocieplony, to szczelność izolacji podłogi nie jest aż tak ważna. Ja tak zrobiłem i muszę powiedzieć, że przy odrobinie poświęcenia można styropian dopasować całkiem dokładnie.