PDA

Zobacz pełną wersję : kto robił sam rozprowadzenie ciepła z kominka



bobiczek
15-11-2002, 15:34
No właśnie, bo mnie się marzy że zrobię to sobie sam.
Jakich rur użyliście i któredy je przeciągaliscie.
No i gdzie kupić materiału do samodzielnego ich montażu. Mieliście jakiś opis

bobiczek
16-11-2002, 20:08
No co jest,nie ma nic i się przesuwam. Bądzicie ludźmi i coś doradźcie , bardzo Was proszę

17-11-2002, 20:16
Rozprowadzałem w następójący sposób:
kominek jotul z taką nadbudówką z blachy gdzie produkuje się ciepłe powietrze.To jest owinięte wełną do kominków z folią alu.
Z tej nadbudówki wychodzi 8 rur.3-z nich zasilają salon kuchnie i przedpokuj,po prostu przechodząc przez ściany.W suficie nad kominkiem wykuty jest otwór na 5 kolejnych rur,na poddasze.Tam idą w podłodze w ten że sposób że idą bezpośrednio po płycie,a że
na płycie po wykończeniu jest 6cm styropianu i 5cm zbrojonej wylewki to robi się na wys.11cm korytko w kórym izolowane rury pięknie się mieszczą.Następnie wchodzą w ściany do pokoi i kończą się na wys 30cm od podłogi.Działa to bez wymuszenia i jest genialnie.

Janek
17-11-2002, 21:48
Początek podobnie jak u przedmówcy - kominek Jotul z nadbudową ocieplaną wełną mineralną na folii aluminiowej. Z nadbudowy wychodzą 3 otwory, do 2 podłączyłem 2 rury bezpośrednio do salonu. 3 otwór połączyłem rurą spiro z wentylatorem. Za wentylatorem mam klapkę zwrotną, a następnie rozgałęźnik od którego odchodzą następne rury, po jednej do każdego pomieszczenia. Rury zakończone są anemnostatami. Każdą z rur zaizolowałem wcześniej wspomniną wełną. Rury umieszczone są między sufitem z płyty gipsowej, a podłogą strychu ( płyta OSB). Wszystkie rury, złaczki, rozgałęzienia, wentylator itd kupiłem w firmie Darco z Pustkowa. Okazało się , że wentylator i tak jest wyprodukowany przez firme Dospel.Darco ma bardzo ładny katalog ze wszystkimi elementami do montażu. Mają chyba również strony WWW. Niestety w całej firmie nie ma ani jednej osoby, która miałaby choć blade pojęcie do czego służą produkowane przez nich elementy. Wiem , że to śmieszne, ale rozmawiałem z ich biurem konstrukcyjnym i nie potrafili odpowiedzieć nawet na najprostsze pytanie.

rml2
17-11-2002, 22:11
U mnie to rozprowadzenie robił fachowiec ale na takiej zasadzue , że podobnie jak u przedpismaków ( brzydko brzmi ) zrobił wyjścia z komory nadkominkowej i9 potem aby ograniczyc koszty pozostałe rury aluminiowe o fi 100 zostały rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach do0 ogrzania a zaizolowane zostały ( ciepnie ) normalną wełna mineralną Gullfibera - bez folii alu -tak jest dużo taniej a efekt jest taki sam. ZArobiłem to z tego względu ,że wełna jest niepalna a koszt ocieplanych rur jest nieporównuywalnie większy od rurek aluminiowych 100tek łacznie z ich dodatkowym osiepleniem.

Ja przynajmniej mam tak zrobione i od 2 miesięcy palę prawie nonstop kominek i nie narzekam.

PZDR Robert

18-11-2002, 13:56
odnosnie ogrzewania-ja tez robilem sam
rury 120mm kupilem gotowe-tzn ocieplone(samodzielne ocieplanie nie jest takie latwe,a na pewno czasochlonne i naprawde nie kosztuje wcale taniej)5 metrów ocieplonej kosztuje okolo 140 zł w castoramie.Rury poprowadzilem w suficie podwieszanym na nieuzytkowym poddaszu.poddasze wypełnione wełna wiec nic nie powinno sie zapalic.W suficie zamontowalem anemostaty.Takich rozprowadzeń mam trzy na górze.Na razie3 dziala Ok.Z moich obserwacji odradzam owijanie rur-kup gotowe jezeli to nie jest duza ikosc
pozdrowienia Seba

Tomaszos
18-11-2002, 14:03
Ja również robiłem rozprowadzenie sam.
Dokładny opis znajduje się na forum ale nie pamiętam w jakiej grupie tematycznej

bobiczek
23-11-2002, 11:32
A czy macie u siebie filtry?
Ja ostatnio oglądałem kominki z wentylatorami zamontowanymi w środku, więc odszedłby koszt kupowania osobnych wentylatorów, boję się tylko że to będzie za głośne.
Ale generalnie z tego co piszecie wnioskuję że można bez problemu to zrobić samemu, tak?

bobiczek
23-11-2002, 11:32
A czy macie u siebie filtry?
Ja ostatnio oglądałem kominki z wentylatorami zamontowanymi w środku, więc odszedłby koszt kupowania osobnych wentylatorów, boję się tylko że to będzie za głośne.
Ale generalnie z tego co piszecie wnioskuję że można bez problemu to zrobić samemu, tak?

Herne
23-11-2002, 13:46
Bobiczek, gorąco polecam Ci katalog firmy Darco - mają kompletne systemy do ogrzewania kominkowego - z tego co je oglądałem, wydają się bardzo przemyślane i logiczne. Bezpłatny katalog możesz zamówić: http://www.darco.com.pl