PDA

Zobacz pełną wersję : w którym banku zarząd zmienia kursy walut



joan
13-07-2005, 11:30
Stoję przed wyborem - Boś czy BPH (różnica w racie ok. 80 zł- kresyt 300 tys. na 30 lat). Ktos napisał, że są banki w którym zarząd może sam decydowac o kursie po którym naliczane sa potem kredyty> Czy to Prawda?

jarq11
13-07-2005, 17:15
niestety nie wiem, ale chyba możesz spytać w tych bankach.

"łba" ci nikt nie urwie, w końcu to Ty jesteś KLIENTEM i nie idziesz tam po prośbie na żebry (przynajmniej tak musisz się czuć) i to im zależy aby Ci coś sprzedać!!!

a ponadto takie rzeczy jak kurs waluty (albo raczej zasady jego ustalania), ewentualny xIBOR (zasady jego liczenia), oprocentowanie, marża, prowizja itp. powinny się znaleźć w umowie lub regulaminie kredytu (lepiej w umowie)

13-07-2005, 19:49
Stoję przed wyborem - Boś czy BPH (różnica w racie ok. 80 zł- kresyt 300 tys. na 30 lat). Ktos napisał, że są banki w którym zarząd może sam decydowac o kursie po którym naliczane sa potem kredyty> Czy to Prawda?

Z tego co wiem to chyba tylko w mBank`u tak jest.

joan
14-07-2005, 07:05
"łba" ci nikt nie urwie, w końcu to Ty jesteś KLIENTEM i nie idziesz tam po prośbie na żebry (przynajmniej tak musisz się czuć) i to im zależy aby Ci coś sprzedać!!!

Niestety w przypadku BOŚ-u tak własnie się czuję - jak bym przyszła po zasiłek , a nie zostawić tam paredziesiąt tysięcy zł. Cierpię za każdym razem kiedy musze rozmawiać z Paniami z tego banku (właściwie minibanku). Ale mają niską marże (1%) więc pstanowiłam to ścierpieć w imię mniejszych rat przez resztę mojego zycia. gdyby nie to omijałabym takie miejsca, w których pracownicy nie znają własnego produktu.

Dzięki za odpowiedzi.

Cezarr
14-07-2005, 07:15
prawdopodobnie w Multibanku i Millenium również. Są to banki, które w większości udzielaja kredytów walutowych(inne z nich zrezygnowały-WBP,chyba pekao sa w obawie o ryzyko kursowe i trudne kredyty).

ara
14-07-2005, 09:34
W Millenium.

jarq11
14-07-2005, 12:39
...przez resztę mojego zycia...
Dzięki za odpowiedzi.

koniecznie ze spokojem przeczytaj umowę i załączniki.

najlepiej jak nic nie podlega kwestii "ustalenia przez kogoś" ale jest ustalane na drodze wyliczeń niezależnych od banku, np. masz liczony LIBOR (u Ciebie 6M) ale musisz sprawdzić jak oni ten LIBOR zmieniają, tzn. o ile musi się zmienić jego wysokość w stosunku do poprzedniego aby podlegał zmianie w tym BANKU ( u mnie np jeśli zmiana WIBOR-u 3M jest mniejsza niż 0,25 % to pozostaje stary z poprzedniego kwartłu)

ale o ile wiem LIBOR to raczej zmienny nie jest zbytnio.

oni ten 1% marży mają na stałe czy w jakimś okresie promocyjnym?

a kurs najlepiej jak będzie powiązany z jakąś wspólną tabelą dla całej oferty banku. niestety nikt już chyba nie stosuje średnij NBP,
wszyscy stosują raczej swoje tabele kursów.

jak szerokie widełki mają w BOŚ między ceną zakupu CHF a jego sprzedaży ? (to jest to co ci zabiorą na początku - wypłacą ci po kursie zakupu a płacić będziesz po kursie sprzedaży)na dziś dla Ciebie

z tabelki wynika że to ok 8% z haczykiem

ja kiedyś miałem dla CHF 5% w DB24 ale widać że banki chcą coraz więcej zarabiać na walutach.

kredyt 300 000 to 119260.58 CHF ale dla banku do spłaty to 325 485.98 PLN już chwilę po wypłacie. ale to dla wszystkich banków i kredytów walutowych.


generalnie chodzi o to abyś wszystko miała podane w Umowie w formie dającej się policzyć i niezależnej od widzimisie lub dobrej woli banku np. "... Szanowna PAani nasz Bank podjął decyzję o zmianie oprocentowania gdyż od 15 lat go nie zmienialiśmy..."