PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt instalacji elektrycznej



SławekD
14-07-2005, 10:49
Witam
Właśnie zapłaciłem za wykonaną instalację elektryczną. Dom 140 m2 dwa piętra, pokój dzienny z kuchnią korytarz trzy pokoje na górze, łazienka do góry i ubikacja na dole, no i garaż. Nasz elektryk był bardzo solidny i wiele pomysłów miał sensownych, skasował 40 zł od punktu i instalację przygotował tak, że tylko pozostanie założenie lamp, gniazdek, wyłączników itp. Co ciekawe, jak gniazko było podwójne lub potrójne liczył to jako jeden punkt. Jednak koszt całkowity wydaje się nam dość wysoki.

Jeśli możecie, to podajcie proszę koszt waszych instalacji.
Poniżej kilka pytań:
- ile dawaliście za punkt ?
- czy podwójne i potrójne gniazdka mieliście liczone jako punkt
- czy anteny telewizyjne, czujki do alarmu, siła, zasilanie do rolet, domofon były liczone jako punkt czy drożej ?

Z góry dziękuję za wypowiedzi

mdzalewscy
14-07-2005, 10:56
Za kompletną instalację, właśnie wczoraj się rozliczyłem zapłaciłem 1900zł, w tym około 120pkt.. trochę alarmówki, domofon, telefon, skrzynka, 10m kabla w ziemi itd.... U mnie punkt był tak liczony, jako puszka, czyli włącznik (nie ważne czy podwójny czy pojedynczy) + gniazdko.

SławekD-żonka
14-07-2005, 11:06
Za kompletną instalację, właśnie wczoraj się rozliczyłem zapłaciłem 1900zł, w tym około 120pkt.. trochę alarmówki, domofon, telefon, skrzynka, 10m kabla w ziemi itd.... U mnie punkt był tak liczony, jako puszka, czyli włącznik (nie ważne czy podwójny czy pojedynczy) + gniazdko.
... to wychodzi prawie 16,-zł za punkt :roll: strasznie mało, chyba brakuje jakiegoś zera...

mdzalewscy
14-07-2005, 11:15
... to wychodzi prawie 16,-zł za punkt :roll: strasznie mało, chyba brakuje jakiegoś zera...
wyszło 15zł za punkt, wszystkie zera są, oczywiście to sama robocizna

przecież ma być tanio, a nie drogo

ale hydraulik ze mne zedrze chce za całą instalację (podłogówka, podłączenie grzejników, kranów, kanalizacja, itd..) 3tyś zł

SławekD-żonka
14-07-2005, 11:34
... to wychodzi prawie 16,-zł za punkt :roll: strasznie mało, chyba brakuje jakiegoś zera...
wyszło 15zł za punkt, wszystkie zera są, oczywiście to sama robocizna

przecież ma być tanio, a nie drogo

ale hydraulik ze mne zedrze chce za całą instalację (podłogówka, podłączenie grzejników, kranów, kanalizacja, itd..) 3tyś zł
Muszę przyznać, że tanio to mało powiedziane, to jest szalenie tanio :D

Arkadly
14-07-2005, 11:38
A ja zrobiłem sam w 4 dni. Co prawda nie mam uprawnień, ale od grudnia chodzi bezawaryjnie.

Arecki

markus_gdynia
14-07-2005, 12:02
... to wychodzi prawie 16,-zł za punkt :roll: strasznie mało, chyba brakuje jakiegoś zera...
wyszło 15zł za punkt, wszystkie zera są, oczywiście to sama robocizna

przecież ma być tanio, a nie drogo

ale hydraulik ze mne zedrze chce za całą instalację (podłogówka, podłączenie grzejników, kranów, kanalizacja, itd..) 3tyś zł

Zaraz, zaraz - z tego co sie orientuję to Sławek podał cenę brutto (materiał + robocizna), więc żeby można było cokolwiek porównywać to trzeba mieć takie same parametry wyjściowe

SławekD
14-07-2005, 12:20
Za kompletną instalację, właśnie wczoraj się rozliczyłem zapłaciłem 1900zł, w tym około 120pkt.. trochę alarmówki, domofon, telefon, skrzynka, 10m kabla w ziemi itd.... U mnie punkt był tak liczony, jako puszka, czyli włącznik (nie ważne czy podwójny czy pojedynczy) + gniazdko.
A może trochę więcej szczegółów co do np. skrzynki. Sama skrzynka to koszt ok 150-200 zł + bezpieczniki zwykłe, przepieciowe ( ok 100 na fazę), różnicowopradowe itd. Ciekawe ceny musiałeś uzyskać bo my za samą skrzyskę kompletną + podłączenie do niej instalacji daliśmy tyle co Ty za całą instalację. Ciekawe co masz w swojej skrzynce czyżby tylko wyłącznik główny??

14-07-2005, 12:55
Nasz elektryk wziął od nasz materiałem
1.punkt 1-faz= 40PLN za punkt
2.punkt 3-faz=70PLN
3.antenowy=80
4.tel.=20
5.domofon=20
6.głośniki=30
7.wew. linia zasil. od licznika do tabl=40mb
8.trojfaz. zasil od tablicy do pierwszej puszki rozdzielającej na poszczególne obwody jednofaz.=60szt
9.punkt komputerowy=70

Nie pamiętam jak były liczone podwójne. Do tego przyłącze, tablica rozdzielcza. Wszystko razem ok.8000PLN. Dom o powierzchni ok.250m2 pod Warszawą.
W tym zawiera się także załatwienie wszelkich formalności z urzędem. My dosłownie nie tknęliśmy niczego palcem, podpisywaliśmy tylko gotowe dokumenty. Nawet nie byłam ani razu w energetyce - to człowiek z tamtąd.

Nie jest to mało ale prąd to nie żarty więc zainwestowaliśmy w dobrego fachowca.
Pozdrawiam

markus_gdynia
14-07-2005, 13:26
AGATHEA - Twoja cena to całkiem dobry wynik jak na dom o tej powierzchni

SławekD
14-07-2005, 13:30
Nasz elektryk wziął od nasz materiałem
1.punkt 1-faz= 40PLN za punkt
2.punkt 3-faz=70PLN
3.antenowy=80
4.tel.=20
5.domofon=20
6.głośniki=30
7.wew. linia zasil. od licznika do tabl=40mb
8.trojfaz. zasil od tablicy do pierwszej puszki rozdzielającej na poszczególne obwody jednofaz.=60szt
9.punkt komputerowy=70
.......
Z ciekawości zapytam ile mieliście punktów sumarycznie ??

mdzalewscy
14-07-2005, 18:44
Ciekawe co masz w swojej skrzynce czyżby tylko wyłącznik główny??
W skrzynce mam standard, czyli 2 różnicówki + z 15 obwodów + syngalizator optyczny faz (takie 3 diody).

Działa to dobrze :D

O materiałach nie piszę, bo mam bardzo rozbudowaną instalację, u mnie poszło masa kabli, prawie każdy włącznik jest podwójny i dodatkowo do niektórych puszek podłączony kabel alarmowy, którego samego u mnie poszło chyba z 500m.

SławekD
15-07-2005, 06:16
A jakie koszty ponieśli inni robiąc instalację elektryczną :wink: ??

SławekD-żonka
15-07-2005, 06:36
Ciekawe co masz w swojej skrzynce czyżby tylko wyłącznik główny??
W skrzynce mam standard, czyli 2 różnicówki + z 15 obwodów + syngalizator optyczny faz (takie 3 diody).

Działa to dobrze :D

O materiałach nie piszę, bo mam bardzo rozbudowaną instalację, u mnie poszło masa kabli, prawie każdy włącznik jest podwójny i dodatkowo do niektórych puszek podłączony kabel alarmowy, którego samego u mnie poszło chyba z 500m.
A jakbyś do tych 1.900,-zł dodał koszt materiałów???

markus_gdynia
15-07-2005, 08:07
A jakie koszty ponieśli inni robiąc instalację elektryczną :wink: ??

Dom 160 m2 p.u. Okablowanie: elektryczne, telefoniczne, antenowe, alarmowe, komputerowe, głośnikowe. Skrzynka elektryczna - 32 obwody + 3 rezerwy, przepięciówki i różnicówki, skrzynka techniczna (telefon, domofon, coś na przyszłość ...). Do tego kabel Zetka-dom, wyprowadzenie kabli zewnętrznych (2 gniazda zasilające), zasilanie bramy garażowej, kable oświetlenia zewnętrznego (halogeny + lampy ogrodowe), wyprowadzenie domofonu. Pomiary powykonawcze zerowania izolacji. Elektryk rozprowadzał również instalację odkurzacza centralnego. Całość kosztowała ~ 9 tys.
Nie powiem Wam ceny za punkt, bo umawiałem się hurtowo za całość. Ja przedstawiłem rysunki z rozmieszczeniem wszelkich punktów. Elektryk zweryfikował, potem były uzgodnienia szczegółowe, przedstawił kosztorys, przeprowadziliśmy negocjacje, osiągnęliśmy kompromis :D Wszystko działa.

SławekD-żonka
15-07-2005, 08:15
To Markus zapłaciliśmy podobnie :D czyli wszystko OK 8)

kasiaR
15-07-2005, 08:50
Do nas elektryk wchodzi jutro (elektryka , gniazda + alarmowa instalacja + oświetlenie ogrodu + instalcja pod domofon) Cena 1700zł :D :D
Ale to nasz znajomy dlatego taka cena. Za gniazda trójfazowe liczy nam jak za normalne. Jeżeli na jednym kablu są 4 halogeniki tez liczy jako 1 punkt.
Pozdrawiam
KasiaR :wink:

rafałek
15-07-2005, 08:58
U nas z materiałem wyszło coś około 28-30 zł za punkt. Do elektryki doszła instalacja TV (wszystkie pokoje i jeszcze trochę, sieć komputerowa, telefon. Robocizna bez rachunku :wink:

juras
15-07-2005, 09:28
Mi instalację robił kolega z pracy więc liczyliśmy tylko dniówki fachowców, ale i tak sporo to kosztowało.

Po kolei licze zakres robot:
-kabel od licznika (jest w ogrodzeniu) do domu - 25m,
-skrzynka z bezpiecznikami (cala masa),
-instalacja w garazu i kotlowni,
-gniazdo do betoniarki,
-instalacja domofonowa i przygotowanie kabla dla mechanizmow bramy oraz na potrzeby budynku gospodarczego,
-instalacja w domu (140m2),
-wiele punktow na zewnatrz (oswietlenie ogrodowe),
-instalacja TV,
-sam ukladalem jeszcze instalacje logiczna pod komputery i alarm
-do tego wlasnie dostalem wycene wlacznikow i kontaktow z hurtowni (jakies 1500zl w bialym kolorze o standardowych ksztaltach).

Instalacja w rurkach, poszlo jakies 2,5km przewodu. Tak wstepnie material z wlacznikami kosztowal jakies ok. 4500 z wlacznikami + rozliczenie sie z kolega ok. 1200zl = 5700 po znajomosci + elementy do alarmu z programowaniem (ok. 1500 zł). Jak pomysle ile beda kosztowaly kinkiety i plafony to juz mi skorka cierpnie.

Tomek (juras)

SylwekW
16-07-2005, 14:10
do mnie elektryk wchodzi za dwa dni.
Ustalona cena to: 40 zł za punkt z jego materiałem (robi układ pierścieniowy).

Liczenie punktów:
- włącznik + punkt świetlny= jeden punkt;
- punkt świetlny + dwa włączniki (schodkowy) = dwa punkty;
- gniazdko (nieważne czy pojedyncze czy podwójne - zresztą mówił, że prawie zawsze robią podwójne) = jeden punkt
- 380 V = 3 punkty
- ... hm co tam jeszcze :-)

no i potem będzie dodatkowo rozliczenie rozdzielni i przyłącza do skrzynki w płocie.
Dokumenty też on załatwia.

SławekD
16-07-2005, 21:45
do mnie elektryk wchodzi za dwa dni.
Ustalona cena to: 40 zł za punkt z jego materiałem (robi układ pierścieniowy).

Liczenie punktów:
- włącznik + punkt świetlny= jeden punkt;
- punkt świetlny + dwa włączniki (schodkowy) = dwa punkty;
- gniazdko (nieważne czy pojedyncze czy podwójne - zresztą mówił, że prawie zawsze robią podwójne) = jeden punkt
- 380 V = 3 punkty
- ... hm co tam jeszcze :-)

no i potem będzie dodatkowo rozliczenie rozdzielni i przyłącza do skrzynki w płocie.
Dokumenty też on załatwia.
Bardzo chętnie zobaczę wycenę z ilością punktów, zawartością skrzynki itp po zakończonej robocie jeśli moźna oczywiście :)

Agacka
17-07-2005, 10:30
Mnie elektryk skasował 5 tysięcy liczył za gniazdko 40 zł za światło 35 i co dziwne..mi się wydaje kasował również 40 zł za każdy obwód! Czy u Was też tak było?

PRO
17-07-2005, 15:05
Ja sie umówiłem na 3200 robocizna bez rachunku, około 70 modułów w skrzynce i ze 100 puszek podtynkowych.

mdzalewscy
17-07-2005, 15:33
A jakbyś do tych 1.900,-zł dodał koszt materiałów??? jeszcze się nie rozliczyłem za materiał, brałem materiał w własnej firmie, więc go kupię w hurcie

SławekD
17-07-2005, 20:46
A jakbyś do tych 1.900,-zł dodał koszt materiałów??? jeszcze się nie rozliczyłem za materiał, brałem materiał w własnej firmie, więc go kupię w hurcie
I oto właśnie chodziło !!
Ja pisząc że dawaliśmy 40 zł za punkt miałem na myśli koszt całkowity czyli koszt punktu z materiałem i robocizną. A jeśli Ty dawałeś 15 zł to od początku mi tu coś nie grało a jeśli to tylko koszt robocizny to się zgadza.

SławekD
17-07-2005, 20:55
Mnie elektryk skasował 5 tysięcy liczył za gniazdko 40 zł za światło 35 i co dziwne..mi się wydaje kasował również 40 zł za każdy obwód! Czy u Was też tak było?
Jeśli możesz sprecyzuj co masz na myśli "każdy obwód"
Zazwyczaj elektryk powinien liczyć gniazdka, wyłączniki i lampy jako punkt - przynajmniej my płaciliśmy za wszystko równo - i to wszystko. Ale to wszystko zależy jak się umówisz z elektrykiem. Inna stawka jest za siłę, telefon, domofon, telewizję, podłączenie skrzynki itp i jak widzę z wypowiedzi na forum każdy liczy sobie inaczej. O opłacie za jak to mówisz obwód osbiście nie słyszałem.

smutna lidka
17-07-2005, 21:54
Witam
Właśnie zapłaciłem za wykonaną instalację elektryczną. Dom 140 m2 dwa piętra, pokój dzienny z kuchnią korytarz trzy pokoje na górze, łazienka do góry i ubikacja na dole, no i garaż. Nasz elektryk był bardzo solidny i wiele pomysłów miał sensownych, skasował 40 zł od punktu i instalację przygotował tak, że tylko pozostanie założenie lamp, gniazdek, wyłączników itp. Co ciekawe, jak gniazko było podwójne lub potrójne liczył to jako jeden punkt. Jednak koszt całkowity wydaje się nam dość wysoki.

Jeśli możecie, to podajcie proszę koszt waszych instalacji.
Poniżej kilka pytań:
- ile dawaliście za punkt ?
- czy podwójne i potrójne gniazdka mieliście liczone jako punkt
- czy anteny telewizyjne, czujki do alarmu, siła, zasilanie do rolet, domofon były liczone jako punkt czy drożej ?

Z góry dziękuję za wypowiedzi

- 45 za punkt brutto
- podwójne gnizadko to jeden punkt [ale wyłącznik schodowy 2]
-siła, domofon, automatyka do podjazdów, pompy rozmaite liczone za jeden punkt
przy bramach wjazdowych wyszło sporo punktów, ale już mi się nie chciało w to wgłębiać i nie wiem dlaczego

rolety i TV, net robiły inne firmy bo mój elektryk nie był najbystrzejszy

nie był ani trochę solidny i nie miał ani jednego żadnych dobrych pomysłów

ale był tani w porównaniu z drugim kandydatem [70 zł za punkt z wyj. TV, net 100 zł]


dodatkowo oczywiscie cena rozdzielni