PDA

Zobacz pełną wersję : ROLETY INTEGRO - wątek zbiorczy: opinie, montaż, problemy, zalety



bruner
14-07-2005, 17:34
witam czy ktoś z was montował rolety zewnętrne w systemie integro
w ścianie jednowarstwowej bo słyszałem różne opinie na ten temat
jedni polecają inni muwią ,że to ma sens tylko przy ścianie dwuwarstowej
a muszę się zdecydować na dniach albo integro albo rks :)

popi
14-07-2005, 17:36
a co to system integro

bruner
14-07-2005, 17:40
system kaset do rolet http://www.aluprof.pl/page.php?page=14&SessID=8077e3f86bf5d0803e5d9a548f21ae61

popi
14-07-2005, 17:41
dzięki za info

bruner
14-07-2005, 20:50
nikt nie ma rolet zewnętrznych w tym systemie? :( :( :(

mony
23-04-2006, 13:52
znajomi polecają ten system rolet, czy jest jakiś przyzwoity ich producent, jaki jest koszt 1 m2 na gotowo?
pzdr

DaroMan..
07-09-2006, 19:20
Podobno nalezy za pomoca styropianu tylna scianke nadproża zlicowac za pomoca styropianu z powierzchnia ramy okna..???

Jaki styro i jak go tam zamocowac?


D.

Chatte
07-09-2006, 19:32
Zwykly styropian do izolacji ścian - może być FS15. Grubość zależy od tego o ile masz cofnięte nadproże w stosunku do ramy okna.
U mnie po prostu przyklejono styropian do żelbetowego nadproża klejem do styropianu. Na razie sie trzyma.
W przyszlym tygodniu zamontuja skrzynki z prowadnicami.

sylwia13
04-01-2007, 17:32
Witam, mam pytanie czy to dobry system w roletach?

mony
04-01-2007, 18:35
wg kilku firm montujących we wrocławiu obecnie najlepszy
pzdr
mony

jareko
04-01-2007, 22:25
moja opinia jest podobna - mimo jedynej wady jaka jest klopot z ukryciem skrzynki w elewacji ma same podresle :lol: SAME zalety

A juz totalnym nieporozumieniem dla mnie sa wszelakie RKS SKS czy inne gdzie nadproze jest od razu skrzynka na rolete. Jedyna sytuacja gdzie w mojej ocenie jest sens decydowania sie na cos takiego jest wtedy gdy szerokosc okna nie przekracza 1000 mm. Szersze - z powodu braku rozwiazan systemowych do mocowania okna - powoduja ze trzeba wymyslac "cuda" by prawidlowo zamontowac okno a i tak czesto efekty sa oplakane

Dobry jest jeszcze system Bee Clewer gdzie skrzynka jest wewnatrz pomieszczenia i okno ze skrzynka mozna spokojnie zamontowac nawet przy duzych szerokosciach ale system jeszcze za malo rozpowszechniony i dosc drogi

mony
04-01-2007, 22:45
żeby nie było tak słodko to dodam od siebie:
- tasiemkas do ciągania rolety jest gówniana (wąska i cienka) - np. w RKS-ie o wiele wygodniejsza i trwalsza,
- w RKS-ie taśma chowa się w ścianie, w integro ohydna plastikowa obudowa mocowana wewnątrz na tynk

piszę, bo skusiłem się na integro i juz mi zamontowano, a RKS- a widziałem u znajomego
pzdr
mony

sylwia13
05-01-2007, 12:44
moja opinia jest podobna - mimo jedynej wady jaka jest klopot z ukryciem skrzynki w elewacji ma same podresle :lol: SAME zalety

A juz totalnym nieporozumieniem dla mnie sa wszelakie RKS SKS czy inne gdzie nadproze jest od razu skrzynka na rolete. Jedyna sytuacja gdzie w mojej ocenie jest sens decydowania sie na cos takiego jest wtedy gdy szerokosc okna nie przekracza 1000 mm. Szersze - z powodu braku rozwiazan systemowych do mocowania okna - powoduja ze trzeba wymyslac "cuda" by prawidlowo zamontowac okno a i tak czesto efekty sa oplakane

Dobry jest jeszcze system Bee Clewer gdzie skrzynka jest wewnatrz pomieszczenia i okno ze skrzynka mozna spokojnie zamontowac nawet przy duzych szerokosciach ale system jeszcze za malo rozpowszechniony i dosc drogi

jareko a w czym tkwi problem z elewacją, nic mi na ten temat nie powiedziano, że jest problem. Wręcz odwrotnie, że skrzynka będzie w elewacji i nie będzie jej widać :roll:

jareko
05-01-2007, 13:26
Integro ma skrzynke skierowana na zewnatrz powierzchni okna - przy malych wysokosciach jej glebokosc to 13-16 cm przy balkonach 20-25cm
jesli sciana jest jednowarstwowa nie sposob jej z zewnatrz zakryc, przy dwuwarstwowej duza grubosc styropianu pozwala ja od biedy ukryc zas przy scianie 3W znow nie sposob jej schowac

sylwia13
05-01-2007, 14:14
My mamy suporeks24 +15styropianu.

mony
05-01-2007, 18:36
ja mam ścianę 25cm porotherm + 12 cm ocieplenia. problem można rozwiązać przy wykonywaniu nadproży - moje mają wcięcie dostosowane do wymiaru skrzynki i grubości ocieplenia
pzdr
mony

Rezi
05-01-2007, 19:23
rolety z puszka 155 mm schowane w ociepleniu , klapa rewizyjna malowana Ral w kolorze elewacji - jako ocieplenie styropian 20 cm
http://rezulak.pl/inne/roleta11.jpg

rolety tarasowe z pancerza 52 - puszka 27 schowana w podbitce dachu
http://rezulak.pl/rolety2.jpg

sylwia13
05-01-2007, 19:31
To znaczy, że będzie ok po tym co przyczytałam. Bo kazali nam się teraz zdecydowć(murowanie ścian) na system rolet, żeby odpowiednie nadproża zamówić. Czyli bedzie ok?

jareko
05-01-2007, 19:32
ja mam ścianę 25cm porotherm + 12 cm ocieplenia. problem można rozwiązać przy wykonywaniu nadproży - moje mają wcięcie dostosowane do wymiaru skrzynki i grubości ocieplenia
pzdr
mony
i koniecznosc obrobienia glifu gdyz okno nie jest montowane w licu sciany tylko wzgledem jej cofniete - ale faktycznie tak tez mozna tylko o glifie pamietac trzeba

Altariela
05-01-2007, 22:39
A możecie coś więcej na temat tego systemu rolet napisac? Albo podać linka, gdzie mogę jakieś informacje znaleźć...
Planuję budowę z siliki 18 cm + 17 cm styropianu i ciężko do tego dobrać "niewidoczne" rolety... :(

grzegorz10
12-01-2007, 21:27
Pod tym adresem znajdziecie informacje producenta tego systemu.
http://www.aluprof.eu/index.php?site=art&id_d=413&id_a=392

tokas
27-02-2008, 13:37
Czy ktos moze mi wytłumaczyc jak nalezy przygotowac nadproża do montazu rolet Integro. Jaki typ nadproży (L 19) ? Jak sie je układa ? Mile widziane fotki (wolę widzieć to o czym piszecie)

jareko
27-02-2008, 13:45
musisz przewidziec miedzy skrzynka rolety a nadprozem miejsce na minimum 2 cm styroduru
Jakiej konstrukcji ma byc sciana?

ms.
27-02-2008, 14:24
http://www.roleta.pl/images/int11.jpg

1 - tynk
2 - ocieplenie
3 - siatka tynkarska
4 - pokrywa zewnętrzna skrzynki
5 - płyta z wełny drzewnej
6 - szyna tynkowa skrzynki
7 - pokrywa rewizyjna
8 - konstrukcja nadproża (??, czy nie powinno być 9)
9 - beton komórkowy (8 zamiat 9 ??)

Tyle mówi teoria. Nie wiem tylko o co chodzi z płytą z wełny drzewnej.

W praktyce trzeba nadproża dopasować do rzeczywistych wymiarów - grubość ściany, wymiary kasety, planowana grubość ocieplenia, rzeczywista grubość ram okiennych, dodatkowo po 2 cm styroduru między kasetę i nadproże.

tokas
27-02-2008, 18:51
ściana 2 W.
Zastanawia mnie czy mozna użyć naproży "połozonych" L19 vel L12
czy tez trzeba wykonac naproza "lane" przy uzyciu szalunków. Jak wyglada i jak zamocować ( 9 ) z ponizszego rysunku.

jareko
27-02-2008, 19:01
ten rysunek - niby pieknie to wyglada ale rozrysujcie sobie to co jest niżej i już nie jest tak piknie
możesz zastosować L-ki - cóż za problem? cofnij je tylko względem lica całej ściany o grubość styroduru jaki dasz miedzy skrzynkę a "L"
Możesz tez zrobić inaczej - ale może pojawić sie kłopot z montażystami okien :lol:
Dajesz L w licu ściany, wysuwasz okno na zewnątrz o grubość planowanego pod skrzynkę styroduru - w czym tu kłopot? okno wystaje poza ścianę i wymagane sa jakieś podpory by nie stało na styropianie lub wełnie jaka użyjesz do ocielenia

frykow
27-02-2008, 20:34
ten rysunek - niby pieknie to wyglada ale rozrysujcie sobie to co jest niżej i już nie jest tak piknie
Masz na myśli mostek jaki powstaje przy parapecie?

Ja mam problem z głowy, bo w ocieplenie o grubości 20cm zmieści mi się prawie każda skrzynka od integro. Więc jedynie cofam nadproże o 3-4cm aby zmieścić tam trochę styropianu w celu zmniejszenia mostka termicznego. Okna będą zamontowane na równo z murem.

O, w ten sposób:

http://lh6.google.pl/jajozaza/R8W9puX2CWI/AAAAAAAABrI/dpt5S-z3rtg/s800/integro.gif

jareko
28-02-2008, 09:35
nie - mam na myśli to ze okno będzie cofnięte względem lica ściany i konieczne będzie ocielenie wnęki okiennej - co w sumie nie jest trudne

kamila.kaczorek
29-04-2008, 19:39
Czy montował ktoś z Państwa rolety Integro, z rewizją od dołu do okien Clima Design? Zamierzam wybudować domek z oknami na profilu Clima Design, chciałabym zminimalizować występowanie mostków termicznych na połączeniu z ramą okienną. Czy ktoś zetknął się z podobnym problemem?

godin
29-04-2008, 21:41
Też przymierzam się do rolet Integro i jareko (nasz najlepszy doradca od okien na forum) dał nam jedną wskazówkę dotyczącą tego systemu. Aby nic nie poprzekręcać pozwolę sobie zacytować:
Dobrze byloby wylewajac nadproza wlozyć w szalunek styrodur minimum 2cm
od zewnetrznej strony nadproza. Integro wymaga ocielenia styku skrzynki
z nadprozem - stad lepiej juz o tym pomyslec od razu na etapie wznoszenia
scian.

jareko
29-04-2008, 21:42
:) nic dodać, nic ująć :)
a z czego jest wykonane okno nie ma znaczenia :lol:
Niektórzy mówią ze jak sa nawietrzaki to trzeba roletę odsunąć od okna - guzik prawda - po prostu nie montuje sie zewnętrznej osłony nawietrzaka - otwory i tak są zakryte sama roleta
No i jakby na koniec
Myślec zanim złoży sie zamówienie
zdecydować sie lub też nie na silniki, wybrać sposób sterowania itp
Ostatnio mam jazdę z klientem który od momentu montażu już po raz chyba 10 zmienia koncepcje sterowania i wogole - moznaby poemat na temat tego przypadku napisać

MCB
16-08-2008, 18:30
Witam!

Pytanie dotyczy prawidłowego montażu rolet integro.

Mam rolety o długości od 270cm do 360cm.
Rolety 270cm zamocowane są do 2 prowadnic przytwierdzonych do okna.
Rolety 360cm zamocowane są do 3 prowadnic przytwierdzonych do okna.
W żadnym innym punkcie nie są przytwierdzone do okien czy do ściany.

Zauważyłem dwie rzeczy:

1. Skrzynki rolet nie trzymają pionu. Górna część skrzynki odstaje od ściany o ok. 1cm.
2. Tylna ścianka skrzynki rolety wygięta jest w łuk (do wewnątrz skrzynki) i w środkowej części odstaje od ściany o ponad 5mm.

Czy tak ma być?
Obawiam się, że podczas pracy rolet może pękać tynk, którym będą pokryte.
Między skrzynkami a ścianą dałem ok. 2cm styropianu. Myślałem, że skrzynka rolety będzie dobrze przylegać do ramy okna a tak nie jest i przez to styropian jest widoczny i nie zabezpieczony.

Pozdrawiam,
MCB

jareko
18-08-2008, 23:42
Rolety 270cm zamocowane są do 2 prowadnic przytwierdzonych do okna.
prawidlowo

Rolety 360cm zamocowane są do 3 prowadnic przytwierdzonych do okna.
prawidlowo

W żadnym innym punkcie nie są przytwierdzone do okien czy do ściany.Skrzynka do rolet nie jest nigdy mocowana, elementem mocujacym skrzynke sa jej prowadnice

1. Skrzynki rolet nie trzymają pionu. Górna część skrzynki odstaje od ściany o ok. 1cm.
trudno powiedziec co jest tego powodem,gdyz moze byc kilka

2. Tylna ścianka skrzynki rolety wygięta jest w łuk (do wewnątrz skrzynki) i w środkowej części odstaje od ściany o ponad 5mm.winny jest na 90% styropian, byc moze ulozony na nierownym podlozu wypycha cienka blache skryznki do srodka? Moze winne byc zbyt glebokie cofniecie okna do wnetrza pomieszczenia, oj powodow moze byc wiele

MCB
19-08-2008, 07:13
2. Tylna ścianka skrzynki rolety wygięta jest w łuk (do wewnątrz skrzynki) i w środkowej części odstaje od ściany o ponad 5mm.winny jest na 90% styropian, byc moze ulozony na nierownym podlozu wypycha cienka blache skryznki do srodka? Moze winne byc zbyt glebokie cofniecie okna do wnetrza pomieszczenia, oj powodow moze byc wiele

Styropian praktycznie nie dotyka skrzynki. Tylko przy prowadnicach.
Okno jest dokładnie zlicowane z murem. Nad oknem na głębokość 2,5cm podcięte nadproże. Tam znajduje się 2,5cm styropianu.
Może skrzynka jest naprężona (rozstaw prowadnic) i ścianka się wygina?
Wygięcie to można zniwelować przykładając bardzo niewielką siłę.
Jest ono na tyle duże, że pancerz rolety zahacza się podczas opuszczania.
Przykleję ściankę skrzynki do styropianu.

MCB

jareko
19-08-2008, 10:15
moze byc przyczyna to co ci sie nasunelo - przy montazu prowadnic lekko scisneli skrzynke i taki efekt masz - jesli styropian mocno jest przytwierdzony do podloza przyklejenie blachy pommoze :)

MCB
19-08-2008, 10:17
Dzięki!

JarzyQ
04-09-2008, 18:31
Witam,
pytanie do posiadaczy i fachowców..czy da sie zupelnie ukryc skrzynke od rolet Integro?? jezeli tak to jakie min ocieplenie (okna 150x150) jak uzywanie tych rolet?? czy jest jakis inny system rolet zewn ktory mozna ukryc w ociepleniu??

escape
04-09-2008, 19:15
Witam niewiem czy o coś takiego ci chodziło my mamy rolety Intermo niewiem czy to to samo co Integro .....i zakrylismy je w taki sposób
http://images23.fotosik.pl/191/55c7a5a1c0f550fbm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=55c7a5a1c0f550fb)http://images29.fotosik.pl/191/f0409737cbda7595m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f0409737cbda7595)http://images25.fotosik.pl/227/62f045cc748387acm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=62f045cc748387ac)http://images32.fotosik.pl/292/8a59331a9d98a96dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8a59331a9d98a96d)

mikimka
04-09-2008, 20:46
Witam,dołączam się do pytania - w jakiej grubości izolacji zmieści się roleta?

Irkos
04-09-2008, 20:51
Zależy od wysokości okna. Do 150 cm - skrzynak grubości 13 cm, pow. 150 cm do iluś tam (już nie pamiętam) 17 cm. Na okno tarasowe mam chyba 21 cm

escape
04-09-2008, 20:53
U nas jest 12cm+pogrubienie 6cm ,(okno 150x150).... ale coś mi się kojarzy ze ok 15 cm powinno zakryć.... proponuje spytac w firmie w której zamawiasz ,bo może sie okazać ze kazdy producent takich rolet ma inne rozmiary skrzynki

jareko
04-09-2008, 20:53
wielkości skrzynek sa rożne i zależy to od wielu czynników wiec najlepiej dowiedz sie tam gdzie będziesz potencjalnie zamawiał

JarzyQ
05-09-2008, 19:26
dzieki bardzo ide szukac najmniejszej :D pozdrawiam

hojnorek
10-07-2009, 16:02
Na etapie murowania ścian myślałem że będę instalował rolety naokienne (w związku z tym mam podwyższone wszystkie otwory o ~20cm). Obecnie chcę zamówić okna i sprzedawca namawia mnie na rolety w systemie Integro. Sugeruje że powiększone otwory okienne to nie problem bo można je zabudować „skrzynką z KG wypełnioną wełną”

Co Wy na to? (w kontekście rolet ale też montażu okien np okno balkonowe dwuskrzydłowe 220x180 i drugie przesuwne 220x180)

Jareko pomocy!:)

jareko
10-07-2009, 21:03
inaczej to należy zrobić - właśnie w trosce o prawidłowe zamontowanie okna
Dodać poszerzenia by wypełniły lukę na roletę SKS i po krzyku
Później od wewnątrz przykleić styropian, siatka, klej, tynk i nikt sie nie kapnie ze wogóle coś było nie tak - a poza tym nie musisz pod skrzynke Integro podkładać styroduru - w efekcie wychodzi ci cieplutki montaż rolet jakiego nigdzie indziej nie uzyskasz
należy się piec stów :lol: numer konta podać ?
(oczywiście to żart)

TomekC73
10-07-2009, 21:53
jareko jeszcze ja jeśli można :)
A u mnie gość który będzie mi niebawem montował okna w domu powiedział, że jak planuję rolokasety (planuję) to okna wysunąć trzeba ze 3cm na zewnątrz aby było miejsce na podłożenie styroduru. Wtedu uniknę ew mostków ter. Czy dopuszczalne jest aby okno było montowane kotwami i nie licowało się ze ścianą? czy lepiej zamontować normalnie a później dać jakieś dystanse?

jareko
10-07-2009, 22:43
...Czy dopuszczalne jest aby okno było montowane kotwami i nie licowało się ze ścianą? ...Dopuszczalne i tak się nagminnie robi - pod skrzynkę daje się min 20 mm styroduru tym samym okno wystaje 20 mm poza lico muru
Z tym tylko ze przy ocieplaniu wełną tak dla świętego spokoju warto dać taśmę paroszczelna od środka - tak jak w montażu I3

tufus
09-09-2009, 08:28
Witam,

Czy istnieje możliwość montażu rolet zewnętrznych typu integro w przypadku gdy nie ma odpowiednio przygotowanych nadproży. Po prostu nie chcę aby rolety były widoczne, czy można ingerować w nadproża?

aeb
09-09-2009, 09:19
U mnie rolety integro zostały zamontowane na nadprożach, będę ocieplać styropianem 15cm tak więc skrzynki schowają się w elewacji, choć wciąż się zastanawiam jak zminimalizować mostki termiczne pod kasetami.

Pinok
09-09-2009, 09:22
U mnie styropian 20cm ale niestety pod kasetami też pusto.

jareko
09-09-2009, 09:57
podstawowy błąd !!!
Pod kaseta TRZEBA zmieścić choćby 2 cm styruduru !!!
Wystarczy pomyśleć przed by nie było później kłopotów z zakryciem szkrzynki:
http://images40.fotosik.pl/190/1311625c56132625m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1311625c56132625)
http://images42.fotosik.pl/106/ededbc68a29beb92m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ededbc68a29beb92)

fenix2
09-09-2009, 10:34
Podłączam się pod temat.
Jak dobrze zamontować rolety Inteligo.
A nie ma takich rolet w których skrzynia znajduje się od wewnątrz a nie od zewnątrz ??
O coś takiego:
http://img3.imageshack.us/img3/4554/roleta.th.jpg (http://img3.imageshack.us/i/roleta.jpg/)

Wydaje mis się że to lepsze rozwiązanie nic nie wystaje i nie ma mostka termicznego.
Ale nie wiem jak cenowo.

jareko
09-09-2009, 10:35
cus takiego jest - nazywa sie Be Clewer i nadaje sie realnie do szerokości okien nie przekraczających 150 cm :( i żadne patenty w mocowaniem skrzynek tu niestety nie pomagają :(

lolek30
09-09-2009, 10:42
cus takiego jest - nazywa sie Be Clewer i nadaje sie realnie do szerokości okien nie przekraczających 150 cm :( i żadne patenty w mocowaniem skrzynek tu niestety nie pomagają :(

..dokładnie zamontować poprawnie okna z tego typu roletą się poprostu nie da :-? poprostu nie ma go jak u góry przykręcić :roll: więc ta opcja nie jest rewelacyjna

kattharina
09-10-2009, 22:20
Podczepiam się pod temat 8) . Mam taka samą sytuację z pozostawionymi otworami na skrzynkę nad oknem. Tyle, że zostawiliśmy 17 cm (15cm skrzynka+2cm na piankę) nad oknami 150cm i 23 (20,5cm skrzynka+2,5cm na piankę)nad 180cm. Panowie od okien twierdzą jednak, że nie ma skrzynek integro o wysokości 15cm, tylko 16,5cm. To prawda? Jeśli tak to nie wiem co w takim razie sprzedają nam Ci od rolet, bo to oni udzielili nam takiej informacji o wysokości rolety.
Jeśli chodzi o montaż to zaproponowali nam to samo co koledze wyżej, że okno zamontuje się do boków muru i z dołu, bo od góry nie trzeba :roll: Oni wstawią roletę, a od wewnątrz mamy sobie wypełnić lukę czym chcemy. Szkoda, że nie powiedzieli nam wcześniej jak pytaliśmy się o szczegóły montażu przed wymurowaniem otworów, że można odpowiednio przygotować nadproże i okno wtedy da się zamontować też od góry. No ale sami jesteśmy sobie winni, trzeba było na necie poszukać.
Tak więc nie wiemy jak zamontować teraz te rolety. Panowie od okien twierdzą, że jeśli okno nie będzie zamontowane od góry, to jak podwieje mocniej pod roletę to wyrwie okno :o .
Z tego co zaproponował jareko zrozumiałam tyle, że musimy kupić poszerzenia (czyli plastik 5 komorowy nakładany na ramę?) u producenta okien (cena 90zł za mb :o ) i wtedy między skrzynkę a ten plastik nie muszę już dawać styroduru? A od wewnątrz da się w ogóle do tego plastiku przykleić styropian, jakimś specjalnym klejem czy zwykłym do styropianu?

player_pl
10-10-2009, 10:38
Niektórzy producenci mają skrzynki INTEGRO 150 mm, ja na przykład będę miał dokładnie takie.

Campto
10-10-2009, 12:31
Ja nawet już mam skrzynkę od rolet integro 15cm :D. Tylko na oknie balkonowym jest szersza.

kattharina
11-10-2009, 13:50
To dobrze, że są 15-tki, bo musiałabym okna pozmniejszać :)

A jak mieliście/będziecie mieli montowane te rolety? Z cofniętym nadprożem? Bo jak pisałam wcześniej mam problem z brakiem cofniętego nadproża i nie wiem dokładnie czy dobrze zrozumiałam jareko odnośnie montażu w takiej sytuacji :oops:

player_pl
11-10-2009, 20:04
U mnie od razu nadproże przygotowałem pod INTEGRO tzn. ma ono 24 cm grubości ale w tym jest już 4 cm styroduru, skrzynka umieszczona będzie na tym styrodurze.

hojnorek
12-10-2009, 09:12
ja już jestem po montazu okien i po tynkach. okna były mocowane także u góry. zastosowałem poszerzenia (zarówno na dole jak i u góry). na zewnątrz roleta (skrzynki wydaje mi się mają ~20, 16 i 14 cm - mogę pomierzyć wieczorem). od wewnątrz na poszerzenie poszedł styropian i siatka. na to tynk. wkrótce foto

kattharina
14-10-2009, 20:42
A po co są poszerzenia na dole?

hojnorek
15-10-2009, 10:21
żeby nie było mostków i drzwi dobrze się trzymały

mu77
29-04-2010, 12:50
Czy są Państwo producentem rolet do okien dachowych ?. Potrzebuje zakupić 4 takie rolety do okien o wymiarach 78x140.
Gdzie w Warszawie mogę dokonać zakupu ?

TomiAyomi
29-04-2010, 15:58
również jestem zainteresowany roletami zewnętrznymi do okien 78x118

felka73
29-04-2010, 18:38
mam pytanie,czy fakro posiada w asortymencie rolety do okien wyłazowych?

Ekspert FAKRO
04-05-2010, 14:17
mam pytanie,czy fakro posiada w asortymencie rolety do okien wyłazowych?

W przypadku wyłazów termoizolacyjnych FW można stosować standardowe rolety wewnętrzne (identyczne jak w przypadku okien dachowych)
Jeżeli chodzi o standardowe wyłazy dachowe, niestety na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.

Z poważaniem

Konsultant FAKRO
www.fakro.pl

justus67
23-06-2010, 23:00
Mamy zamiar kupić okna z roletami typu integro .
Pan w sklepie poinformował nas , że w przypadku montażzu tych rolet powinniśmy mieć wnęki okienne o 22 cm wyższe niż w projekcie.
czy to prawda???

bwojtek
24-06-2010, 06:34
Pomylił chyba integro z roletami nadstawnymi.

T12345T
24-06-2010, 13:39
czy to prawda???

Nie wiem czy to prawda. Jeśli aktualna wysokość otworów okiennych pomieści okno wraz puszką rolety nadstawnej, a do tego wymiar wysokości okna w tym układzie Wam odpowiada, to niczego nie trzeba powiększać o 22 cm :-). Wszak roleta nadstawna i integro potrzebują na wysokości tyle samo miejsca, tylko, że w "nadstawnej" puszka "wchodzi" do wnętrza pomieszczenia, a w integro wręcz przeciwnie. Jeśli od początku miały być integro (a chyba nie miały), to albo od razu inny układ nadproża, albo teraz zmieniona konstrukcja okna w części która będzie "współpracować" z puszką rolety i tyle i na tym bym się skupił:-).

marmax
24-06-2010, 21:15
Mamy zamiar kupić okna z roletami typu integro .
Pan w sklepie poinformował nas , że w przypadku montażu tych rolet powinniśmy mieć wnęki okienne o 22 cm wyższe niż w projekcie.
czy to prawda???

Nieprawda, Pan się zna na sprzedaży "ogórków" , zmień sklep. Można zastosować integro przy podniesionych otworach ale poniesiesz dodatkowe koszty np. poszerzeń nad oknem.

Schemat pod roletę integro (http://www.okna-mikolajczyk.pl/images/rolety/schemat%20integro.pdf)

Schemat pod roletę integro z poszerzeniem
(http://www.okna-mikolajczyk.pl/images/rolety/schemat%20integro%20z%20poszerzeniem.pdf)
Schemat pod roletę naokienną (http://www.okna-mikolajczyk.pl/images/rolety/schemat%20naokienna.pdf)

Pozdrawiam

jareko
24-06-2010, 21:41
...albo teraz zmieniona konstrukcja okna w części która będzie "współpracować" z puszką rolety i tyle i na tym bym się skupił:-).jak tutaj
http://jareko.pl/page20.php

T12345T
24-06-2010, 21:51
O to, to właśnie. Swoją drogą całkiem niezłe zdjęcia. Do wykorzystania? Może kolega by coś skrobnął dla naszego skromnego vortalu?

jareko
24-06-2010, 21:56
jeśli podasz źródło - wykorzystuj :)

Campeche
09-07-2010, 08:21
Szanowni forumowicze

Czy ktoś kiedykolwiek spotkał się z roletami zewnętrznymi do skośnych, takich jak na zdjęciu.
Z góry dziękuję za wszelkie informacje na ten temat.

Pozdrawiam

http://images45.fotosik.pl/314/88444d2a472852d7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

bwojtek
09-07-2010, 09:06
Poszukaj firmy WAREMA w necie.

bwojtek
10-07-2010, 13:51
Folder:
http://www.markizy.pl/download/rolety_broszura.pdf
strona 12.

Campeche
10-07-2010, 15:54
Wielki dzięki za informację. Już się z nimi skontaktowałem. Niestety ich rolety nie poradzą z taka wielkością okna.
Znalazłem jednak 3 producentów w Niemczech, którzy powinni poradzić sobie z takim rozmiarem okna.
Podaje dla zainteresowanych:

http://www.schanz.com/index.htm
http://www.alulux.com/cms/6/roller-shutters.html
http://www.alukon.com/de/rolllaeden-aussenjalousien/vorteile-rolladen.html

tfor
27-10-2010, 06:31
Witajcie, znowu mam do Was pytanie. Tym razem dotyczy rolet zewnętrznych typu integro.
Chcąc uniknąć mostka termicznego mam zamiar zrobi w jeden poniższy sposób montaż kaset.

http://foto2.m.onet.pl/_m/620409950332db9d1c4aa5ef2261f926,10,19,0.jpg

a teraz pytanie, czy lepiej wariant A czy wariant B.
Jesli wariant B to czy przed miontażem okna przykleić ocieplenie pomiędzy nadprożem a kasetą i przy montażu okna od razu użyć pianki czy lepiej zamontować okno bez pianki u góry przy nadprożu i przy montażu kasety rolety dopiero dać ocieplenie i zamontować roletę? Przy wariancie B mam obawy, że jak się pianke da u góry dopiero przed montażem rolety to okno może się jeszcze przestawić.
Jakie jest wasze doświadczenei i zdanie o tych sposobach montażu i jaki byście użyli?

Jeśli chodzi o zmieszczenei się w ociepleniu ze skrzynką to nie widzę problemu, bo będę miał osiepenie 20 cm i na dodatek będę miał ozdobne gzymsy dookoła okna, więc pole manewru mam dość duże.

Dzięki za rady.

deratus
03-05-2011, 10:49
Co prawda trochę już napisano na temat tych rolet, ale nie mogę znaleźć informacji czy do okna o wysokość 150 cm będzie pasować skrzynka o rozmiarze 137mm mm(wg info jakie znalazłem max wys. okna 1480 mm ) i czy nadproże powinno być cofnięte maksymalnie od lica ściany czy np. 2-3 cm? (jakie ma to znaczenie) ?

bwojtek
03-05-2011, 11:05
To zależy od konkretnego producenta, średnicy rury, rodzaju pancerza i zastosowanych wieszaków.

czy nadproże powinno być cofnięte maksymalnie od lica ściany czy np. 2-3 cm? (jakie ma to znaczenie) ?
Ma to na celu zmniejszenie mostka cieplnego pod skrzynką rolety.

deratus
07-05-2011, 06:05
A przy roletach firmy Portos ile należy cofnąc nadproża, maksymalnie czy wystarczy np. 2-3 cm? (okna wysokość 150 cm, ściana 24 cm, ocieplenie 15 cm).

ProMyst
07-05-2011, 11:56
Co oznacza cofnięte nadproże do lica ściany??

deratus
07-05-2011, 17:32
Pisze wyraźnie, od lica ściany ( lico ściany dla niewtajemniczonych cyt. "w budownictwie – zewnętrzna widoczna powierzchnia ściany, muru, budynku, cokołu" )

marmax
07-05-2011, 20:08
A przy roletach firmy Portos ile należy cofnąc nadproża, maksymalnie czy wystarczy np. 2-3 cm? (okna wysokość 150 cm, ściana 24 cm, ocieplenie 15 cm).

Nadproże cofasz maksymalnie ile możesz. Im więcej, tym większe docieplenie pomiędzy skrzynką a nadprożem.
Przeczytaj sobie poprzednią dyskusję: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179011-Rolety-nadstawne-czy-integro

woj33tek
18-05-2011, 19:35
wszystko zależy jaki zastosuje się pancerz
i wał nawojowy oraz ewentualne zabezpieczenia przed podniesieniem pancerza
jak również od producenta profili
przy cieniutkich profilach owszem i wystarczy jednak gdy chcemy coś lepszego to juz nie
pozdrawiam

woj33tek
18-05-2011, 21:05
mozna dać rolety nadprożowe zfe ze szczecinka

kupiecjudex
25-07-2011, 17:05
Byłem dziś u sprzedawcy okien Fakro u mnie lokalnie.
Za 11 okien (wymiar standard) w tym 3 do łazienki, okna model chyba FPU - V - U3 (chyba) o wspolczynniku 1,1 U na pewno, do tego kołnierze i 11 rolet elektrycznych. Policzył 28.000 zł:eek:
Dużo to czy mało??
A tak wogole to ma ktoś takie rolety elektryczne po sezonie zimowym lub po dwóch, jak to chodzi i czy wogóle warto dopłacać te 12 13 tys???

kupiecjudex
28-07-2011, 15:38
Nikt nie ma okien dachowych z elektryczną roletą???:eek:

kupiecjudex
29-07-2011, 18:32
No dobra a rolety bez elektryki ktoś ma. jak jest zima coś przymarza, zamarza, śnieg przeszkadza w zamykaniu???
No ludzie ruszta się!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

mirka23
29-07-2011, 20:35
Ja mam elektryczne, ale ... na dole, na poddaszu nie. Użytkuję od roku i nic się nie dzieje, trzeba tylko uważać przy zamykaniu żeby nic nie stało na parapecie ( przez nieuwagę, jakiś przedmiot ) zaczepy mogą się urwać. Rolety - wygoda niesamowita, przyciskam guzik na pilocie i wszystko jednocześnie się zamyka, bez biegania.Po zimie trzeba zrobić przegląd, to normalne, he,he, czasami goście pytają co u nas nie jest elektryczne :D Na poddaszu to pewnie trudniejsza sprawa, więc się nie zdecydowaliśmy na elektryczne, faktem jest, że na dachu śnieg może zalegać, na oknach też, ale jeżeli są takie rolety, to na pewno mają jakieś zabezpieczenie przed takimi sprawami jak czynniki atmosferyczne.

alaa23
28-08-2011, 20:34
Witam
Niestety przespaliśmy etap murowania okien i mimo że cichliśmy żeby otwory okienne był większe niż w projekcie żeby zmieścić tam rolety, otwory są takie jak w projekcie i teraz mam takie pytania rolety typu intermo montuje się normalnie na ścianie budynku i może je zakryć styropianem i tynkiem? Na ile cm wystaje ta puszka z roleta poza ściane? Jaki gruby styropian trzeba dać aby to zakryć?

_FIX_
28-08-2011, 22:01
Rolety Integro ( Intermo, SP ) montuje się m.in. "na ścianę" - tylko, że powinno się dać docieplenie pod skrzynkę np.20 mm XPS lub mieć odpowiednio przygotowane nadproże. Było już sporo tematów także przeszukaj forum.
Dostępne wielkości skrzynek to: 137, 165, 180, 205 mm - są zależne głównie od wysokości okien oraz zastosowanych wieszaków.

scruffty
18-11-2011, 20:26
Witam,

Wybaczcie, jeśli poruszam wyczerpany temat, ale stoję przed wyborem rolet (a jeszcze nie mam ścian) więc nie chcę popełnić błędów. Przeczytałem chyba już wszystko co się dało:)

Ze wszystkich systemów wybrałem integro jako rozwiązanie najmniej skłonne do mostków termicznych.

Stawiam z BK 24 + 20 styro. Prawie wszystkie okna mam długie po 235 cm wiec skrzynki tez będą spore (czy uda mi się zmieścić w skrzynkach 18 cm jeśli planuję z napędem elektrycznym?).

Od razu chcę cofnąć nadproża o 7 cm, musi się jednak wypowiedzieć konstruktor czy tyle można, ew. zrobię nadproża w kształcie odwróconego L.

I do tej pory przynudzałem bo wątków tego typu jest masa, ale dalej mój pomysł jest chyba niestandardowy, bo takiego rozwiązania nie znalazłem.

Zastanawiam się co może stać na przeszkodzie, aby skrzynkę Integro zainstalować „przodem do tylu”, aby rolety otwierały się prawostronnie?

Jareko napisał, że skrzynkę montuje się do prowadnic, prowadnice do okna. A gdyby tak:
Ze ścian wyprowadzić płaskowniki (lub kątowniki) dystansujące a do nich przykręcić prowadnice. Dodatkowo skrzynkę (po bokach) dodatkowo przykręcić kątownikami do nadproża.

Zalety:
- rolety brzuszkami do świata,
- klapa rewizyjna niedostępna przy zamkniętych roletach,
- możliwość wysunięcia okna o kilka cm w ocieplenie.

Wady
- trudne obróbki tej „konstrukcji” styropianem.

Sztywność nie wydaje mi się trudna do utrzymania, da się taką konstrukcję trwale przykręcić na solidnych płaskownikach.

Prośba do praktyków i montażystów: co jeszcze dopisać do listy + i -.

A teraz mój „rysunek” poglądowy tego co wymyśliłem.


http://imageshack.us/photo/my-images/7/rolloschemat.jpg85768

bwojtek
18-11-2011, 20:41
Prowadnice w warstwie ocieplenia. Stabilne zamontowanie tego będzie trudne i raczej kosztowne.

scruffty
18-11-2011, 21:01
Myślałem o tym, aby dobrze usztywnić kasetę, i połączenie kaseta prowadnica. Następnie wyżłobić w styropianie rynny pod prowadnice. Prowadnice wesprzeć dodatkowo na dole do muru łącznikami jak w załączeniu. Przyklejony styropian do muru i prowadnice do styropianu powinny nadać sztywność. Mam zamiar to robić sam, więc koszt obróbki to tyle co sobie poklnę, że to wymyśliłem:)

85784

bwojtek
18-11-2011, 21:18
Nie wystarczy zamocowanie solidnie skrzynki i dołu prowadnic. Tu trzeba kierować się minimum zasadami rozmieszczenia mocowań okna czyli mocowanie co 50-70cm. Biorąc pod uwagę odległość od muru płaskownik to stanowczo za mało. Coś na wzór JB-D by się przydało.

marmax
18-11-2011, 21:32
Weź jeszcze pod uwagę, że prowadnice nie są np. okleinowane z jednej strony, jeżeli całe je chciałbyś schować w styropianie to nie otworzy się rewizja. Można maksymalnie od strony skrzynki dać 2cm ocieplenia lub kombinować przy samej rewizji z podcięciem i miejscem na otwarcie rewizji. W roletach integro skrzynka nie jest mocowana.

ps.jeszcze zanim zamieszkasz zapomnisz w którą stronę masz pancerz rolety, jaki ma kolor, jaki masz kształt okien, jaki kolor klamek i zawiasów :-)

Jaroll
19-11-2011, 07:15
A czemu nie może być roleta nakładana na okno??

scruffty
19-11-2011, 12:24
A czemu nie może być roleta nakładana na okno??

Masz na myśli roletę nakładaną na okno, ale montowaną przed nadprożem, czy klasycznie?

Co do pierwszego rozwiązania (czyli zamontować nakładaną, ale podobnie jak integro): ze względu na większą szerokość ich skrzynek.

Jeśli chodzi o nakładaną, montowaną tak jak być zamontowana powinna: nie chcę, ponieważ ponoć z nich wieje i trudno uzyskać sztywność przy oknach szerokich (a dwa mam takie).

Jaroll
20-11-2011, 07:09
Rozumiem. Plan masz niezły, całkowicie do wykonania. Rolety oczywiście automatyczne, prowadnice od zewnątrz możesz zasłonić całe ale od wewnątrz już nie(musi byc dostęp do skrzynki). Są takie prowadnice w kształcie litery L , miałbyś większą ściankę do przykręcenia płaskowników i co za tym idzie większą sztywność. Skrzynkę też bym wzmocnił i złapał do ściany płaskownikami.Raczej wszystko musisz zamontować przed ociepleniem budynku, w razie jakby któryś dybel nie trzymał to zawsze można coś pokombinować, zrobić jakieś wzmocnienie, zastrzał czy cuś.
Powodzenia.

szero
30-11-2011, 08:56
Czy można zamontować okna, a w późniejszym terminie domontować rolety integro?
Wnęki na rolety już są zrobione ale chciał bym same rolety zamontować podczas robienia ocieplenia elewacji

marmax
30-11-2011, 11:28
Można, tylko przy montażu trzeba tak osadzić okna aby po wykonaniu ocieplenia skrzynki się schowały.

comeon
22-04-2012, 15:17
Witajcie,

Pozwalam sobie podbić temat, bo mam pytanie jedno odnośnie rolet Integro.
Mianowicie, czy ktoś z Was montował je do okna szerokiego na 270cm. Ze schematu który zamieszczał jeden z kolegów wynika, że maksymalna szerokość takiej rolety to 250cm... Rolety będą sterowane pilotem.

Jedno jeszcze dodatkowe pytanie - podacie jakiś sprawdzony model programatora lub całego systemu, który pozwoli ogarnąć sprawę w taki sposób, aby jednym guzikiem można było otworzyć kilka rolet równocześnie?

Z góry dzięki.

sikorb
22-04-2012, 15:43
Nie ma problemu co do szerokości
Po to ktoś stworzył pancerze PA37 PA39 PA40 PA45 itd żeby było z czego dobierać.
Pancerz Pa 40 spokojnie można stosować do 7m2 i szerokości 3.20 m

Każdy producent napędów do rolet ma w ofercie cały system sterowania ale w wypadku instalacji bardziej skomplikowanej jak programatory itd to tylko produkty znanych firm jak somfy,simu,beckers czy selve

comeon
22-04-2012, 17:19
Dzięki sikorb. W tym schemacie który ściągnąłem było napisane, że na tym panelu PA-39, max szerokość to 2500mm i pow. 6,5m kw.
A odnośnie mechaniki, to co powiecie o firmie nice?

sikorb
22-04-2012, 17:23
Nice znam tylko z napędów do bram niestety w roletach owych napędów nie miałem okazji stosować :)

Ogolnie do takich gabarytów to lepiej stosować markowe pancerze Alukon ,Aluprof.
Absolutnie unikać i jeszcze raz unikać Pancerzy heroal na którym robi mirola i jeszcze jeden wspaniały pancerz produkowany przez firmę Portos.

Piotr Wawa
17-08-2015, 19:35
Witam,
jestem na etapie murowania ścian parteru, posluchalem ekipy i zastanawiam sie czy nie strzelilem sobie w kolano :/ Mam w projekcie 25cm pustak + 20cm styropian. Planuje rolety w systemie integro. Pod skrzynki 165 cofnelem nadproza o 3 cm, pod skrzynki 205 o 6cm. Czy tak bedzie dobrze? Moze jeszcze da sie cos skorygowac. Czy jak na któryms oknie postanowie jednak nie montowac rolety to okno musze chowac glebiej o tyle o ile cofnelem nadproze czy mozliwe jest zamontowanie okna normalnie. Bylbym wdzieczny za odpowiedz

grend
17-08-2015, 19:55
Cofniecie nadproży nie zależy od szerokości rolety tylko od ilości styro ,które chcesz włożyć jako izolacje miedzy roletę a mur. Okna możesz montować jakkolwiek ci się podoba jest pełno systemów i czy będzie nadproże cofnięte czy nie, to nie ma znaczenia. Przecież teraz często okna montuje się w izolacji ze styro i jakos nie musi być w murze...

ClNEK
17-08-2015, 21:54
Tam gdzie masz skrzynkę 165mm licujesz okna z murem i masz pod skrzynką 3 cm ocieplenia. Tam gdzie masz skrzynkę 205mm wypadałoby cofnąć lekko okno i zmniejszyć ocieplenie z 6cm np na 4cm. Tylko wtedy masz jedno okno głębiej od pozostałych. Dlatego proponuje rozważyć z licowanie wszystkich okien z murem a na scianie gdzie skrzynka nie zmieści się w 20cm ocieplenia to go trochę dołożyć (max 1 - 2 cm).

nikt ważny
17-08-2015, 22:07
cinek, sorki, ale co Ty gadasz ?
i masz cofnięte okno w całym murze o te 3 cm a to błąd
ludzie skupiają się na nadprożach całkowicie zapominając o reszcie obwodu okna
Jęsli cofniecie okno do wnętrza względem lica ściany to nadproże będzie najmniejszym problemem.

Piotr Wawa
17-08-2015, 22:34
Nikt_wazny to moglbyc powiedziec jak to najlepiej rozegrac? Jeszcze mam ostatnia chwile zeby cos zmienic w oknie tarasowym (skrzynka 205) i oknach na pietrze.

DSQ
18-08-2015, 00:51
Nikt_wazny to moglbyc powiedziec jak to najlepiej rozegrac? Jeszcze mam ostatnia chwile zeby cos zmienic w oknie tarasowym (skrzynka 205) i oknach na pietrze.



Też się długo zastanawiałem jak najlepiej zrobić rolety schowane w ociepleniu z uwagi na mostki. Bez dwóch zdań system Integro i tak jest na pewno lepszy niż jakieś nadstawne z rewizją od środka.
Koncepcja z cofnięciem nadproża oraz samego okna jest bardzo dobra ale ma tylko jedną wadę na którą zwrócił uwagę Nikt_ważny: potężne mostki na bocznych krawędziach otworu.
Nie należy raczej różnicować cofnięcia nadproży w zależności od głębokości skrzynki, bo architektonicznie to będzie marnie wyglądać z oknami montowanymi w różnych płaszczyznach.

Niestety przy dużej skrzynce (205 mm), bez cofnięcia okna do wewnątrz nie da rady, bo dając choćby 2 cm najlepszej izolacji na nadproże (płyta PIR) trzeba by mieć docieplenie min. 23 cm żeby się to wszystko schowało a zupełny brak docieplenia nadproża za skrzynką zakrawałby na sabotaż. Żeby pozbyć się tych mostków na bocznych glifach, jedynym wyjściem jest po prostu wyciąć naroża podłużne wszystkich otworów okiennych, tak aby zlicować to cięcie ściany z założoną płaszczyzną montażu stolarki. Wycięte naroża wypełnić paskami styropianu. Powstaną w ten sposób ciepłe węgarki okna.
Jedynym minusem jest jedna dniówka cięcia i zużyta tarcza jeżeli to pustak a więcej jeżeli silka.

Całość obrazuje mój szkic poniżej:

327934

finlandia
18-08-2015, 06:41
Potężne mostki termiczne? Ja jestem w zakresie cyferek laikiem, ale może DSQ znasz ich wartości?

ClNEK
18-08-2015, 07:09
cinek, sorki, ale co Ty gadasz ?
i masz cofnięte okno w całym murze o te 3 cm a to błąd
ludzie skupiają się na nadprożach całkowicie zapominając o reszcie obwodu okna
Jęsli cofniecie okno do wnętrza względem lica ściany to nadproże będzie najmniejszym problemem.

Sorki ale przeczytaj jeszcze raz co ja napisałem !

Piotr Wawa
18-08-2015, 09:15
Czy cofniecie nadproza o powiedzmy 3cm automatycznie oznacze ze musze montowac okna cofniete wzgldem muru. Z tego co pisal grend i znalazlem np pod tym linkiem
http://www.oknagalio.pl/images/stories/rolety_integro/roleta_integro_ocieplenie_20cm.pdf
wynika ze ciagle moge zlicowac okno ze sciana? Czy czegos nie rozumiem?

ClNEK
18-08-2015, 11:16
Tak, dalej możesz zlicowac a wręcz powinieneś, tak zeby nadproże pod skrzynką było docieplone. Problemem u Ciebie jest tylko ta jedna skrzynka 205mm. Albo cofniesz tylko to jedno okno albo dołożysz 1 - 2 cm ocieplenia

DSQ
18-08-2015, 11:20
Absolutnie nie musisz cofać okna, a nawet nie powinieneś jeżeli montujesz roletę, bo na nadprożu musi być trochę izolacji. Inaczej prakktycznie masz goły beton na wierzchu, bo trudno uznać metalową skrzynkę za jakąś izolację, chociaż trochę na pewno pomaga.

Jeżeli ostatecznie zrezygnowałbyś z rolety, to nie musisz cofać okna. Wtedy klasycznie najlepiej osadzić okno w licu ściany konstrukcyjnej, a górna część ramy okna będzie częściowo wychodzić poza krawędź nadpoża. Zakładając, że okno jest mocowane do konstrukcji z trzech stron, wysunięta krawędź raczej nic nie komplikuje. Jeżeli rama okna ma załóżmy 80 mm, to przy takim wysunięciu nadproże jeszcze 50 mm zachodzi na ramę.

Z kolei sam mam pytanie, czy można tak samo zrobić, kiedy nadproże, dla lepszego docieplenia, jest cofnięte bardziej, np. o 60/70mm (tyle wyjdzie jeżeli dla ściany 24/25 cm zastosujemy nadproże prefabrykowane 2 x L19 (szer. 2 x 9 cm)) . Wtedy zostaje raptem 20/10 mm na uszczelnienie pianką, czyli prawie nic. Podejrzewam, że w takiej sytuacji dla tej górnej krawędzi trzeba by chyba zastosować system uszczelnienia stosowany w montażu w warstwie ocieplenia.
Liczę, że kolega Finlandia doradziłby jak to zrobić najpoprawniej.

Czy mostki na bocznych ościeżach można nazwać "masywnymi"? Jak na energooszczędny standard budynku, to jest spora strata. Skoro, krawędź ościeży przy montażu w licu ściany konstrukcyjnej bez zachodzenie stryropianu na ościeżnicę ma psi = 0,19-0,20 W/mK, to przy cofniętym oknie powinno mieć już więcej.
Im więcej cofniemy tym więcej, a im więcej uda się docieplić szpaletę, tym mniej. To docieplenie nie może być grubsze 2 cm ze względu na rewizję skrzynki.
W tym konkretnym przypadku może to wyjść jakieś 0,25 W/mK.

Czyli dla okna przykładowo 1,0 x 2,4 m o U=0,9, przez całą dużą powierzchnię ucieka 2,16 W/K a tylko przez dwa pionowe glify 1,2 W/K , czyli dodatkowe 50%, pomijając już parapet i nadproże.

Piotr Wawa
18-08-2015, 12:11
Dzieki Panowie za odpowiedz. A ten brakujacy centymetr nie da sie ukryc w siatce/tynku? Nadproza pod okna tarasowe beda wylewane dopiero jutro takze zastanawiam sie czy nie dac tam wiecej niz 3cm czy te 3cm wystarczy - jako ocieplenie planuje dac plyte PIR? Ktos cos moze cos poradzic? Za bardzo nie chce cofac nadproza o wiecej zeby nie miec problemu o ktorym wspominal DSQ - tym bardziej do ciezkich okien tarasowych 270x240

DSQ
18-08-2015, 13:22
Dzieki Panowie za odpowiedz. A ten brakujacy centymetr nie da sie ukryc w siatce/tynku? Nadproza pod okna tarasowe beda wylewane dopiero jutro takze zastanawiam sie czy nie dac tam wiecej niz 3cm czy te 3cm wystarczy - jako ocieplenie planuje dac plyte PIR? Ktos cos moze cos poradzic? Za bardzo nie chce cofac nadproza o wiecej zeby nie miec problemu o ktorym wspominal DSQ - tym bardziej do ciezkich okien tarasowych 270x240

Rozumiem, że brakujący 1 cm wyszedłby gdybyś licował okno tarasowe ze ścianą (i 6 cm docieplenia na nadproże). Czy tak?
Jeżeli 205 mm to jest pełny wymiar razem z tą płytą a la suprema jako podłoże pod siatkę i tynk, to chyba Ci się mieści.
Zwróć uwagę, że 20 cm + klej da ok. 21 cm, więc masz nawet 5 mm zapasu, ale to już prawie na styk. Jak zaczną lekko szlifować styropian do płaszczyny, to już lekko ryzykownie.
Lico tej płyty czy cokolwiek innego od przodu skrzynki nie może wyjść z płaszczyzny styropianu przed położeniem kleju i siatki oraz tynku.
Siatka też musi po tym przejść, żeby uciąglić to miejsce przeciwko spękaniom, zatem jakiekolwiek występ może skutkować wyobleniem tynku w tym rejonie.
Na Twoim linku tam jest wrysowane tylko cienkie ocieplenie na skrzynce, ale chyba firmy produkujące rolety Integro (Aluprof, Schweiker) dają taką płytę.

Ja bym dał o cm mniej izolacji na nadprożu, żeby mieć lekki zapas.
Czy PIR czy styropian? PIR jest bardzo drogi ale to jest niewielka powierzchnia. Styropian wystarczy, nawet 3 cm, aby ograniczyć mostek w stopniu minimalnym, tzn, aby nie wyziębiało nadproża do stopnia w którym jest ryzyko kondensacji pary wewnątrz co się kończy grzybem. Może najlepiej dać w miarę niedrogi styropian grafitowy. 5 cm to tyle co 6,5 cm białego.

Co do większego cofnięcia nadproża, najlepiej zapytaj okniarzy jeżeli już wiesz, gdzie może kupisz okna. Ja miałem ten sam dylemat a zaraz zacznę budowę. Pytałem w Sokółce, którą rozważam i powiedzieli, że z cofnięciem o 6 cm dadzą radę zamontować szczelnie.

Piotr Wawa
18-08-2015, 14:11
Rozumiem, że brakujący 1 cm wyszedłby gdybyś licował okno tarasowe ze ścianą (i 6 cm docieplenia na nadproże). Czy tak?
Jeżeli 205 mm to jest pełny wymiar razem z tą płytą a la suprema jako podłoże pod siatkę i tynk, to chyba Ci się mieści.
Zwróć uwagę, że 20 cm + klej da ok. 21 cm, więc masz nawet 5 mm zapasu, ale to już prawie na styk. Jak zaczną lekko szlifować styropian do płaszczyny, to już lekko ryzykownie.
Lico tej płyty czy cokolwiek innego od przodu skrzynki nie może wyjść z płaszczyzny styropianu przed położeniem kleju i siatki oraz tynku.
Siatka też musi po tym przejść, żeby uciąglić to miejsce przeciwko spękaniom, zatem jakiekolwiek występ może skutkować wyobleniem tynku w tym rejonie.
Na Twoim linku tam jest wrysowane tylko cienkie ocieplenie na skrzynce, ale chyba firmy produkujące rolety Integro (Aluprof, Schweiker) dają taką płytę.

Ja bym dał o cm mniej izolacji na nadprożu, żeby mieć lekki zapas.
Czy PIR czy styropian? PIR jest bardzo drogi ale to jest niewielka powierzchnia. Styropian wystarczy, nawet 3 cm, aby ograniczyć mostek w stopniu minimalnym, tzn, aby nie wyziębiało nadproża do stopnia w którym jest ryzyko kondensacji pary wewnątrz co się kończy grzybem. Może najlepiej dać w miarę niedrogi styropian grafitowy. 5 cm to tyle co 6,5 cm białego.

Co do większego cofnięcia nadproża, najlepiej zapytaj okniarzy jeżeli już wiesz, gdzie może kupisz okna. Ja miałem ten sam dylemat a zaraz zacznę budowę. Pytałem w Sokółce, którą rozważam i powiedzieli, że z cofnięciem o 6 cm dadzą radę zamontować szczelnie.

Tak jakbym licowal ze sciana. Co do wiekszego cofniecia chodzilo mi bardziej z 3cm na wiecej. Z tego co mowisz 3cm to troche za malo, bo w przypadku cofniecia okna o 1cm zeby zmiescic rolete - zostaje tylko 2cm na styropian.

Teraz jeszcze doczytalem na stronie ALUPROF ze ta pyta o ktorej mowisz to dadatkowe 15mm czyli cala skrzynka daje 220mm. czyli jednak chyba zostane przy 6cm cofniecia.

DSQ
18-08-2015, 15:20
Tak, zdecydowanie 6 cm.
Na to 4 cm ocieplenia na nadproże i wtedy skrzynka razem z płytą będzie wystawać 20 cm.
Wtedy okno będzie cofnięte z lica ściany konstrukcyjnej tylko o 2 cm. Później można zdecydować, czy się bawić czy nie z tymi mostkami po bokach.

nikt ważny
18-08-2015, 20:51
Można cofnąć do środka ale trzeba (moim zdaniem) dodać po bokach poszerzenia, np. 5cm by przy robieniu elewacji wnęka okienna została ocieplona ok 6-7 cm. Oczywiście szerokość rolety równa szerokości okna a nie okna z poszerzeniami
Można wydać więcej kasy i wnękę okienna ocieplić aerożelem, wtedy cofnecie mamy gdzieś, jest bez znaczenia
Jak zrobić tylko cofnięcie to przy zakładanych luzach montażowych będziesz miał ok 10-15 mm ocieplenia i zaczyna to mieć znaczenie

nikt ważny
18-08-2015, 20:58
a jeszcze z innej beczki - policz dokładnie
Styropian 20 cm-m tyle chcesz dać
klej do styropianu - nawet zakładając że ściany trzymają płaszczyznę i piony i zamiast kleju w zaprawie użyjesz piany - min 5mm
i już masz 205
Kto powiedział że na skrzynce ma być ocieplenie ?
Wystarczy ze skrzynka będzie w płaszczyźnie styropianu - i tak tu wychodzi.
Później dajesz klej, siatkę, klej, strukturę i całość masz pokrytą jak trzeba
Jedyne co to koniecznie trzeba cofnąć nadproże - najwięcej ile można by pod skrzynka było ocieplenie. Przyjmuje się (gdzieś miałem obliczenia ale teraz nie wiem gdzie :( )że dla zewnętrznej -20 by nie następowało przemarzanie betonu niezbędne minimum normalnego, białego styropianu musi być 20 mm

MMichal
18-08-2015, 22:25
Witam


Można sobie wykonać tz BONIE
328004

pozdrawiam

DSQ
18-08-2015, 23:40
a jeszcze z innej beczki - policz dokładnie
Styropian 20 cm-m tyle chcesz dać
klej do styropianu - nawet zakładając że ściany trzymają płaszczyznę i piony i zamiast kleju w zaprawie użyjesz piany - min 5mm
i już masz 205
Kto powiedział że na skrzynce ma być ocieplenie ?
Wystarczy ze skrzynka będzie w płaszczyźnie styropianu - i tak tu wychodzi.
Później dajesz klej, siatkę, klej, strukturę i całość masz pokrytą jak trzeba
Jedyne co to koniecznie trzeba cofnąć nadproże - najwięcej ile można by pod skrzynka było ocieplenie. Przyjmuje się (gdzieś miałem obliczenia ale teraz nie wiem gdzie :( )że dla zewnętrznej -20 by nie następowało przemarzanie betonu niezbędne minimum normalnego, białego styropianu musi być 20 mm

Jeżeli całkowita głębokość skrzynki byłaby 205 mm, to oczywiście tak należy zrobić, jednakże Piotr Wawa doczytał, że to jest 205 + 15 płyta drewnopochodna jako warstwa nośna dla tynku. Zatem chcąc nie chcąc trzeba o 1,5 - 2 cm wycofać to okno.

DSQ
19-08-2015, 00:04
A tak swoją drogą, chciałbym poznać opinię specjalistów od ociepleń na temat prawidłowego wykończenia skrzynki rolety schowanej pod ociepleniem.
Pozornie to jest proste. Siatka przekrywa skrzynkę, więc nic nie powinno pękać.

Z tym że, jeżeli montujemy kilka rolet Integro na jednej ścianie na pewno lepiej nie liczyć na to, że będą w tej samej płaszczyźnie co do milimetra i na dodatek przednia powierzchnia płyty skrzynki rolety będzie idealnie licować z powierzchnią styropianu przygotowaną do zatarcia klejem.
Zatem na pewno rozsądnie jest zachować sobie rezerwę 1-2 cm wgłąb aby przypadkiem żadna roleta nie wyszła z płaszczyzny.

Jednak, jeżeli w skutek tego zostanie nam do wypełnienia 2 cm grubości, czy można to tak grubo zasmarować klejem z siatką. Nie jestem pewien czy nie powstaną zbyt silne naprężenia w takiej grubej skorupie nałożonej jeszcze na płytę o innych własnościach niż styropian. Czy z kolei przekleić to 1 cm płatkiem styropianu? Też mam wątpliwości czy takie doklejki dobrze pracują, szczególnie na nasłonecznionej elewacji. Albo po prostu lepiej zamontować na to drugą taką płytę o dobranej grubości.
Liczę, że wywołam Fightera albo innego guru od dociepleń, aby poznać ich zdanie jak to zrobić aby nie było później problemów.

nikt ważny
19-08-2015, 07:24
11 czy już nawet więcej lat bo czas zap... jak szalony :(
Czy to nie jest wystarczająca rekomendacja dla tego rozwiązania
Tu nie apteka że milimetry się liczą, więcej kleju bądź zamiast jednej dwie warstwy siatki, ludzie od ociepleń w większości znają się na rzeczy
Deskę można od skrzynki odkręcić ;)

ClNEK
20-08-2015, 07:58
Deskę można od skrzynki odkręcić ;)

Zostaje jeszcze kątownik podpierający ocieplenie, przynajmniej w Aluprofie. Może da się zamówić bez niego, nie wiem bo nie miałem potrzeby dopytywać i tez bym unikał kładzenia tynku bezpośrednio na skrzynkę.

nikt ważny
20-08-2015, 08:46
Kątownik wbrew pozorom, jeśli jest mocno wystający można odkręcić/rozwiercić nity. Tak naprawdę pełni on tylko rolę podtrzymywania dechy a nie ma znaczącego wpływu na usztywnienie gdyż pełni je samo zagięcie blachy
Podsunąłem jedno z rozwiązań i niech inwestor decyduje co chce

DSQ
20-08-2015, 13:17
Kątownik wbrew pozorom, jeśli jest mocno wystający można odkręcić/rozwiercić nity. Tak naprawdę pełni on tylko rolę podtrzymywania dechy a nie ma znaczącego wpływu na usztywnienie gdyż pełni je samo zagięcie blachy
Podsunąłem jedno z rozwiązań i niech inwestor decyduje co chce

Ten kątownik to faktycznie wątpliwy szczegół, bo przecież na każdej krawędzi poziomej powinna być listwa z małym kapinosem na wzór listew okapnikowych, które się wkleja w naroża w systemach dociepleń. Wtedy woda prawidłowo skapuje i nie robią się zacieki.

Szklara
11-01-2016, 18:33
Witam
Ktoś liczył sens energetyczny montażu rolet integro? Straty poprzez znaczne ubytki ocielenia w okolicach nadproża okna, a zyski, nie wiem, może jak zamknięta roleta to mniej ucieka ciepła?

Szykowałem się na rolety integro, nadproża cofnięte ok 5-6 cm., okna montowane będą w licu muru, wykonawca mówi ze spokojnie da radę. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy warto rolety montować? Od razu wspomnę, że początkowo kierowałem się oszczędzaniem energii w zimie (osłona okna przed wiatrem, deszczem, mrozem, dodatkowa poduszka powietrzna pomiędzy oknem a roletą itp.), oraz możliwość zacienienia w lecie. Pozostałe aspekty były gdzieś z boku - zabezpieczenie przed złodziejem żadne, izolowanie się od sąsiadów niepotrzebne. Po lekturze forum zaczynam się zastanawiać czy... je montować. Ktoś cos kiedyś liczył?
No chyba, że nie doceniam innych funkcji rolet, ale generalnie nie mogę usprawiedliwić inwestycji 11-13 tyś w rolety, dzięki którym zyskamy jakieś ułamki kwh na rok.

Zysk z zasuniętej rolety w zimie przy -20? Jak ktoś to próbował liczyć, proszę o link, jeśli nie to może jakieś tuzy by chwyciły za kalkulator dla dobra ogółu i całej ludzkości :)

MD.
11-01-2016, 21:42
Jeśli chcesz to robić dla oszczędności KWh to kompletny bez sens. Ale już pozostałe argumenty które wymieniłeś już mają sens. Rolety nigdy się nie zwrócą więc nie ma sensu zawracać sobie tym głowę. Ja mam w nadprożu 4 cm styroduru, skrzynki mają 16mm i przykrywam je 25 cm styropianu. Mam nadzieję, że da radę ;)

Szklara
12-01-2016, 09:24
Ja niestety dzięki debilnym zapisom w WZ oraz czystej złośliwości szefowej architektury max mogę dać 20 cm ocieplenia. Widząc dołączony projekt i przewidywaną grubość ocieplenia skwapliwie zmniejszyła szerokość ściany frontowej :) A tylko dlatego, że nie KUPIŁEM planu zagospodarowania działki w ZAPRZYJAŹNIONEJ z nią i zaproponowanej przez nią firmie.

piotrek0m
12-01-2016, 09:38
Witam
Ktoś liczył sens energetyczny montażu rolet integro? Straty poprzez znaczne ubytki ocielenia w okolicach nadproża okna, a zyski, nie wiem, może jak zamknięta roleta to mniej ucieka ciepła?



Straty są żadne. Mam 2 cm ocieplenia pomiędzy skrzynką a nadprożem ! Skrzynka w ociepleniu i dodatkowo od przodu przykryta 2 cm styropianu. Pomierzyłem temperatury - wprawdzie pirometrem - ale chodziło o ewentualne wychwycenie różnic. Temp wewnętrzna ściany jest taka sama na nadprożu jak w każdym innym miejscu. Podobnie temperatura ściany nad oknem odpowiada temperaturze ścian wokół okna. Nie zauważyłem więc rzekomego silnego wychładzania ściany w tym miejscu ...

nikt ważny
12-01-2016, 11:46
Straty są żadne. Mam 2 cm ocieplenia pomiędzy skrzynką a nadprożem ! Skrzynka w ociepleniu i dodatkowo od przodu przykryta 2 cm styropianu. Pomierzyłem temperatury - wprawdzie pirometrem - ale chodziło o ewentualne wychwycenie różnic. Temp wewnętrzna ściany jest taka sama na nadprożu jak w każdym innym miejscu. Podobnie temperatura ściany nad oknem odpowiada temperaturze ścian wokół okna. Nie zauważyłem więc rzekomego silnego wychładzania ściany w tym miejscu ...

Bo może w końcu ludzie zaczną myśleć i poruszyć wyobraźnie
Przy dobrych termicznie oknach wpływ opuszczonej czy podniesionej rolety jest ŻADEN
Zdjęcia termowizyjne tylko manipulują wami ale wy łykacie to jak ciepłe bułeczki
Taki sam kit o wpływ na radykalne czy nawet jakiekolwiek zmniejszenie strat jak pokutujące do dziś przeświadczenie o tym że są antywłamaniowe
Ale cóż.... dopiero jak, tak jak piotre0m, sprawdzicie dopiero uwierzycie

MD.
12-01-2016, 17:08
Przeczytaj jeszcze raz poprzedni post. Piotrek0m pisał o tym, że nie ma strat na nadprożu w związku z zamontowaniem skrzynki integro. Nie pisał nic o tym czy rolety dają jakąś dodatkową izolację.

Szklara
13-01-2016, 12:34
Bo może w końcu ludzie zaczną myśleć i poruszyć wyobraźnie
Przy dobrych termicznie oknach wpływ opuszczonej czy podniesionej rolety jest ŻADEN
Zdjęcia termowizyjne tylko manipulują wami ale wy łykacie to jak ciepłe bułeczki
Taki sam kit o wpływ na radykalne czy nawet jakiekolwiek zmniejszenie strat jak pokutujące do dziś przeświadczenie o tym że są antywłamaniowe
Ale cóż.... dopiero jak, tak jak piotre0m, sprawdzicie dopiero uwierzycie

Okna ok. 0,75 -0,8. Z tego co mówisz, to rolety zbyteczne. Wyceny rolet na kilkanaście tysięcy złociszy, taniej wyjdzie faktycznie wsadzić drzewo liściaste koło okna, żeby zacieniało w lecie okna. Na jesień trzeba będzie tylko poskakać po rynnach i liście wygarnąć:)
Sensu antywłamaniowego kompletnie nie widzę, może anty chuligański, małżowina i tak zamierza montować firanki, zasłonki i innego typu wynalazki, więc kolejny minus dla rolet. Sąsiedzi daleko, musieliby zaopatrzyć się w teleobiektyw. Powoli tracę dla nich zapał. Małżowina jeszcze walczy teoriami o wiatrach i latających gałęziach, które rozbiją okno. Ja nie wiem co gorsze, gałąź w 1 szybie raz na 30 lat lub wcale, czy klekoczące na dużym wietrze rolety co drugi dzień. Jeszcze tylko potwierdzę gdzieś konstruktywnie zyski i straty energetyczne wynikające z obecności rolet i podejmuję decyzje (choć nadproża przygotowane). Na razie jestem na nie. Każdy ma inną sytuację i potrzeby, dla mnie liczyła się tylko oszczędność energii i zacienienie w lecie.

MMichal
13-01-2016, 13:17
Witam


... dla mnie liczyła się tylko oszczędność energii i zacienienie w lecie.

Więc została kwestia zacienienia czyli minimalizowanie przegrzania i po temacie. Ładny żywopłot czy pergola sprawdzą się w tej roli równie dobrze.

Tak jak bardzo słusznie napisałeś, każdy ma inne potrzeby - mając np. bliżej wścibskich sąsiadów i dodatkowo minimalistyczny wystrój wnętrza bez "upiększaczy" okien to tak przesłona - roleta czy żaluzja fasadowa to raczej normalna sprawa.


Pozdrawiam

nikt ważny
13-01-2016, 14:06
Przeczytaj jeszcze raz poprzedni post. Piotrek0m pisał o tym, że nie ma strat na nadprożu w związku z zamontowaniem skrzynki integro. Nie pisał nic o tym czy rolety dają jakąś dodatkową izolację.
Przeczytałem.
Od dawna mówi się tutaj ze podstawą pod skrzynka jest zabezpieczenie nadproża betonowego przed przemarzaniem. I by to osiągnąć wystarczy 2 cm styropianu pod skrzynkę.
Styropian na skrzynce jest zbędny. Nie pełni żadnej funkcji izolacyjne. To zbędny wydatek chyba ze grubość ocieplenia wymusza jego dodanie.
A mimo to co jakiś czas ktoś znów zaczyna o mostach termicznych.
Tak samo będziesz miał mostek termiczny gdy z różnych względów na elewacjbedziesz miał w jednym miejscu 20 cm ocieplenia a w innym 15 cm bo np. Bedzie elewacja z desek.
Są pewne granice przesady.
Tak samo jak wpływ rolet na radykalne obniżenie kosztów ogrzewania gdy ma Cię ciepłe energooszczędne okna.

piotrek0m
13-01-2016, 23:03
Też czasami zastanawiam się nad granicą grubości ociepleń ... teraz 20 cm na ścianach staje się standardem ... ile będzie za 5 lat ?
Albo skosy na poddaszu ... jak w skosy dam 40 cm ocieplenia, to do okna dachowego prowadzić będzie tunel ...

nikt ważny
13-01-2016, 23:51
za 5 lat ? zapewne wystarczy centymetr :)

Szklara
14-01-2016, 07:49
Tylko, że będzie to kosztowało tyle, co drugi dom. No chyba, że masz na myśli totalne odwrócenie obecnych trendów i powrót do domów z kostki i 8 ton węgla na zimę :)

dmnm
28-04-2016, 14:46
Mam dylemat roletowy. Może ktoś podpowie. Myślałem o nadstawnych ale po zaznajomieniem się z tematem to trochę mało szczelne to rozwiązanie no i rewizja w środku pomieszczenia to w razie W też bałagan. Doradca od okien doradził by naproże zrobić z dwóch belek przy czym zewnętrzna miałaby być podniesiona na te 20 cm (o wysokość skrzynki na roletę) i w tę pustkę styropian, czyli okno byłoby zlicowane, a puszka montowana na równo z murem. Planuję 20 cm styropianu więc udałoby się zamaskować. Jest też opcja z poszerzeniem okna do którego mocowana byłaby roleta i to jest dobre, ciepłe rozwiązanie, ale generuje dodatkowy koszt poszerzenia i obróbki od środka. Co sądzicie o proponowanym rozwiązaniu?
Dzieki za odpowiedź i pozdrawiam.

nikt ważny
28-04-2016, 17:10
Krótko i w temacie druga opcja jest najlepsza