PDA

Zobacz pełną wersję : czy parapety klinkierowe przeciekają?



tifi
14-07-2005, 22:59
Przeczytałam to co co było na forum o parapetach klinkierowych i właściwie nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, ani na "tak", ani na "nie".
A dokładnieje chodzi o mi o to co nastepuje. Fachowcy od okien (zresztą nie tylko oni) wytłumaczyli mi, że parapety klinkierowe zawsze będą przeciekać. Oczywiście nie od razu, z czasem. Mówią, że nie ma siły, silikon, którym się je uszczelnia z czasem traci swoje właściwości i zaczyna przepuszczać wodę, a jest jedyną "zaporą przeciwwodną" w tego typu parapetach.
Jak to jest? Nikomu nic nie przecieka? Nikt nie słyszał o takich historiach?
Parapety klinkierowe podobają mi się. No ale jak za jakiś czas mam się z nimi paprać, bo zaczną przeciekać to podobają mi sie już mniej ...

Tifi

Cypek
15-07-2005, 05:37
Jak użyjesz pożadnego silikonu do warunków zewnętrznych masz na 3 lata spokój.
A po 3 latach, pistolet i silikon i po 20 min silikonowania masz na następne 3 lata spokój :) Nie takie straszne :)
Poza tym jezeli podsuniesz pod rame okna parapety klinkierowe na ok 1 cm to nawet jak ten silikon się rozszczelni to raczej nic sie do środka nie dostanie, bo przecież jest spadek na zewnątrz.

Sp5es
15-07-2005, 05:49
Słyszeli, słyszeli.

Dobrze zrobione ma szanse działać. Ale trzeba mechanicznie ustabilizować kinkier, a potem dać niewymywalne fugi.

Płyki przymocować stabilnie do stabilnego podłoża.I tu z reguły jest pies pogrzebany. Zbyt często wiszą one luźno lub półluźno w powietrzu. Rozwiązania rózne w zależności od konstrukcji. Fugować można na fugi epoksydowe lub trwale elastyczne masy fugowe, nie na bazie silikonu, lecz poliuretanu lub thiokolu (żywica polisiarczkowa).

Wolę jednak inne rozwiązania.

popi
15-07-2005, 07:08
Zależy od tego jak są zamontowane

kowal124
15-07-2005, 08:31
U mnie sylikon pomiędzy oknem plastikowym a parapetem klinkierowym pęka w 2 oknach. W pozostałych 5 jest OK. Płytki klinkierowe w ścianie 2 warstwowej fugowane fugą elastyczną do stosowania na zewnątrz (Mapei).
Pozdrawiam.

tifi
15-07-2005, 21:30
Dziękuję za rady i rozjaśnienie tematu :-)
Okna mam zamontowane we wnęce na głębokości 5 cm od zewnątrz ściany murowanej. Na tym będzie wełna mineralna i tynk. Czy takie 5cm muru "liczy sie" już jako stabilne podłoże? :-)
Mogę je rowniez włożyć pod ramę okienną ... chyba mogę - muszę się przyjrzeć dokąd sięgają te blachy mocujące okna do muru.
Kowal124, na jaką głebokość wnęki (tzn. jej części murowanej) sięgają Twoje parapety?

Tifi

kowal124
18-07-2005, 08:17
Okna są osadzone 13,5 cm od powierzchni zewn ścian, zewn powierzchnia okiem licuje się ze ścianą konstrukcyjną . Płytki mają 20 cm długości od okna do końca płytki. Płytki są z ZPC Przysucha, długości chyba 22 cm. Płytki są wpuszczone delikatnie pod okna. Prawie na całej powierzchni leżą na warstwie docieplenia. Może nie bezpośrednio, nie wiem w szczegółach jak fachowcy to zrobili ale jest OK. Co prawda nikt nie chodzi po parapetach ale osiadania nie zauważyłem.
Pozdro.

rafallogi
18-07-2005, 11:06
I tak pojawią się szare zacieki na ścianie i to już po roku- taki urok klinkieru na parapecie. I to latanie z silikonami i fugami co 3 lata :lol:
Pewnie, że ładnie to wygląda, ale zwykłe parapety blaszane mają teraz tak bogatą kolorystykę a i wyrabia się tu zdecydowanie większe kapinosy, i jeśli wykona się je z dobrej blachy 0,7, to biją na głowę klinkier.

Cypek
18-07-2005, 11:20
Taaaa, szczególnie estetyką :lol:

rafallogi
18-07-2005, 11:57
Pewnie, że tak a kolor zbliżony do klinkieru to nie problem. Łatwość utrzymania w czystości też odgrywa tu dużą rolę. wystarczy, że na blaszany popada deszcz i wraca do swej pierwotnej barwy, natomiast przy klinkierze nie jest już tak łatwo, zwłaszcza po "atakach" ptaszków, nawet pomimo impregnacji.
I szkoda tu pisać o estetyce (ja bym napisał, że jej tu całkowicie brak) skoro za 3 lata trzeba elewacje malować (zwłaszcza jaskrawe kolory), bo pod parapetami z klinkieru widnieją szare zacieki a fugi nadają się tylko do wymiany.
Też kiedyś byłem zwolennikiem klinkieru na parapecie, ale przestałem widząc go po kilku latach użytkowania. Tu nie chodzi o estetykę, której po 3 latach nie będzie wogóle, ale o styl budowania i charakter budynku jaki się chce osiągnąć. Zatem nie polecam klinkieru tym, którzy chcą mieć święty spokój z parapetami.

tifi
18-07-2005, 22:31
Zacieki???!!! Tego jeszcze nie brałam pod uwagę. A nawet najładniejszy parapet klinkierowy z zaciekami na tynku pod nim, przestaje być ładny (przynajmniej dla mnie) :-(
Te zacieki to, jak rozumiem, z fug? Nie da się tego uniknąć??

Tifi.