PDA

Zobacz pełną wersję : Murator 8/2005



jeżyk
15-07-2005, 15:14
Może sie czepiam drobiazgów, ale takie drobiazgi moga komuś namieszać w głowie. Przegladam sobie elementarz budowlany i dowiaduje sie z niego, że z 1m2 ogrzewania ściennego mozna uzyskać 200-280 W strumienia ciepła - pewnie, że mozna - ale autorka opracowania pisze, ze temp. sciany nie przekracza 25C. dawno juz nie bawiłem sie klakulatorem, ale wychodzi mi max. 50 W przy przepływie pionowo w górę i 38 W przy poziomym, a rzeczywistosci bedzie to pewnie ok. 45W ale nie 200. (temp. w pomieszczeniu 20C). Jezeli sie myle niech ktos mnie oswieci.

kroyena
19-07-2005, 12:13
jeżyku, a jaka powinna być temperatura, żeby uzyskać 200-280 W? :roll:

jeżyk
20-07-2005, 10:32
temp. ściany powinna wynosić ok. 45 C, wówczas strumien ciepła bedzie wynosił ok. 190 - 250 W. jak widac są to szacunki, poniewaz bardzo trudne do okreslenia są współczynniki przejmowania ciepła na drodze konwekcji i promieniowania, zależne równiez od kierunku przepływu ciepła. Według mnie zastepczy wsp. będzie oscylował między 7,6 a 10 W/m2K stad tez taki rozbieżnści.

1950
21-07-2005, 20:16
temperatury ściennego mogą być większe niż podłogówki z prostej przyczyny, że nie chodzimy po ścianie,
generalnie temperatura zasilania ogrzewania ściennego nie powinna przekraczać 50C ze względu na to, że przy wyższych temperaturach zasilania występuje destrukcyjny wpływ tej temperatury na tynki które mogą się sypać, dotyczy to zarówno tynków c-w jak i gipsowych
i właśnie ze względu na wyższe temperatury które mogą być w grzejniku ściennym, moce uzyskiwane z 1 m2 mogą też być większe od mocy uzyskiwanych w podłogówce gdzie dodatkowym ograniczeniem jest maksymalna temperatura podłogi wynosząca do 32 C

02-08-2005, 09:40
Na ogrzewanie ścienne nie należy kłaść tynków gipsowych...

1950
18-08-2005, 12:00
:o :o :o :o :o :o :evil:
gazeta nie rób ludziom wody z mózgu :evil:

kroyena
19-08-2005, 14:27
Ja bym zaryzykował gipsowo-kartonowe. :roll: :lol:

Trzeba by tylko rurki od ogrzewania w ukłądzie pionowym i kratki nawiewno-wywiewna na dole i u góry. 8) 8) 8)

Ktoś przebije takie rozwiązanie? :roll:

22-08-2005, 06:52
:o :o :o :o :o :o :evil:
gazeta nie rób ludziom wody z mózgu :evil:


1950 - proponuję zajrzeć na strony producentów ogrzewania ściennego (google) i poczytać o wymaganiach na okładziny. Jest tam wyraźnie napisane, że nie zaleca się okładania instalacji grzewczych ściennych tynkami zawierającymi gips bo będą pękać!
Na przyszłość bądź łaskaw dyskutować merytorycznie najlepiej z podaniem źródeł zamiast nierzeczowo podważać moje wypowiedzi.

22-08-2005, 06:56
Ja bym zaryzykował gipsowo-kartonowe. :roll: :lol:

Trzeba by tylko rurki od ogrzewania w ukłądzie pionowym i kratki nawiewno-wywiewna na dole i u góry. 8) 8) 8)

Ktoś przebije takie rozwiązanie? :roll:

Tyle, że to nie jest klasyczne ogrzewanie ścienne czyli ze zwiększonym udziałem promieniowania tylko zwykły grzejnik konwekcyjny wykonany z płyt KG - powierzchnia płyt będzie względnie letnia a jedynie powietrze będzie się ogrzewało (czyli grzejnik będzie kurzył a przy kratkach będzie brud...) To inna trochę bajka... Jak ktoś się boi tynków cementowych to może przecież wykonać imitację pieca kaflowego wbudowanego w jedną ścianę - fajnie to będzie wyglądało, łatwo zadbać o czystość no i działa z zaletami ogrzewania ściennego...

1950
23-08-2005, 22:13
:o :o :o :o :o :o :evil:
gazeta nie rób ludziom wody z mózgu :evil:


1950 - proponuję zajrzeć na strony producentów ogrzewania ściennego (google) i poczytać o wymaganiach na okładziny. Jest tam wyraźnie napisane, że nie zaleca się okładania instalacji grzewczych ściennych tynkami zawierającymi gips bo będą pękać!
Na przyszłość bądź łaskaw dyskutować merytorycznie najlepiej z podaniem źródeł zamiast nierzeczowo podważać moje wypowiedzi.
http://www.kolmet.com.pl/Press/Ogrz_scienne/ogrz_scienne.htm
http://www.julimex.net.pl/ogrzew/start.htm
http://www.termomodernizacja.com.pl/index.php?section=art&article_ID=272&page_ID=1

gazeta, zgodnie z Twoją sugestią, otworzyłem Google, trzy pierwsze adresy jakie mi przeglądarka podała są powyżej,
wystarczy dobrze przeczytać i starać się zrozumieć,
tynki gipsowe mogą być stosowane do 45 C, tynki cementowo-wapienne do temperatur 52 C +- 2 C, nie chce mi się w tej chwili grzebać w materiałach, ale bezpieczniej jest przyjąć 50 C, tutaj mogę się mylić o parę stopni, w każdym razie 50 C jest wielkością bezpieczną.
każdy tynk, czy to gipsowy, czy cementowo-wapienny, będzie pękał przy zbyt wysokich temperaturach zasilania

jutro powinienem mieć odpowiedź od Knaufa, z tego co wiem robią takie tynki, gipsowe właśnie.
jeśli ją przyślą to nie omieszkam jej zamieścić na forum.

tak, że tą merytoryczność odpuść sobie, albo rzeczywiście przygotowywuj się lepiej

tomek_lodz
24-08-2005, 12:19
A mnie zaiteresował tekst np tynku glinianego i ewentualności założenia w nim ogrzewania co wy na ten pomysł?

1950
24-08-2005, 20:38
tomek, sądzę że nie powinno być problemów,
wydaje mi się że zależeć to powinno tylko od temperatury i czasu wygrzewania takiego tynku,
najprawdopodobniej przy zbyt szybkim wygrzewaniu, tynk może popękać,
ale mówię to co mi się wydaje, mogę się mylić,
sama idea może być ciekawa.

tomek_lodz
24-08-2005, 20:52
1950 dzięki ale mam jeszcze jedno pytanie o ewentualną temperature takiego grzania bo ja chciałem najpierw podłogówkę ale trudno mi w salonie zrezygnować z desek (parkietu) i dywanu jak takie ogrzewanie ścienne może wspólpracowac z podłogówka? a jak np ze zwykłymi kaloryferami (chodzi mi o temp.pracy)

1950
24-08-2005, 21:11
oczywiście, że może,
jest to kwestia obliczenia takiego ogrzewania,
w zależności od temperatury zasilania, uzależniony jest rozstaw rur na ścianie,
jeżeli podłogówka i ścienne, będą liczone na tą samą temperaturę zasilania, to mogą pracować na jednym rozdzielaczu i w jednym układzie z podłogówką,
grzejniki pracują na układzie bezpośrednim bez podmieszania (zaworu trójdrogowego)
to nie problem,
w tej chwili to nawet nie ma zbyt dużej róznicy w kosztach pomiędzy podłogówką a ściennym

tomek_lodz
25-08-2005, 19:44
Dzieki za wyjasnienie :D

m.dworek
26-08-2005, 09:03
ja bym szacowal wspolczynnik alfa na jakies 15-20 W/m2K
czyli teortycznie moznaby wyciagnac do 100 watt

1950
26-08-2005, 20:59
Leon proszę jaśniej,
nie na skróty

jeżyk
29-08-2005, 22:16
m.dworek 15-20 W/m2K :o Czy mozesz napisać czym się kierowałeś szacując wartość zastępczego wsp. przejmowania ciepła.