PDA

Zobacz pełną wersję : Jak usun?? star? lamperi????



Snowdwarf
18-11-2002, 07:50
Pomocy!!! Jak usunąć starą lamperię (farba olejna na tynku)???
Skuć? Opalić? Usunać chemicznie? Pomóżcie!!!!

loniu
25-11-2002, 09:30
Miałem ten problem 3 lata temu. Zrodiłem to mechanicznie - gumówka i pod odpowiednim kontemprzesuwałem po ścianie. Sposób nie był najlepszy. Można nabawić się pylicy. Podobno jest specjalny środek, którym się smaruje a potem szpachlką zdejmuje zmiękczoną farbę. Pytaj w Castoramach i tym podobnych sklepach

_Piotr
25-11-2002, 16:00
Proponuję kupić opalarkę... Próbowałem dwóch super-środków - szkoda czasu i pieniędzy... Opalarka za 40 zł w markecie i mi wszystko zeszło.

Snowdwarf
26-11-2002, 10:03
opalarkę już mam wiec nie ma problemu - dzięki - będę próbował opalic a jak nie da rady to wezmę majzel i młotka i skuję cholerstwo...
pozdrowka
snow

a.arti
17-01-2003, 14:18
Nie wiem czy dasz rade to opalic. Mialam ten sam problem i dostawalam do glowy z tym pieronstwem!
Po opalaniu zejdzie ale jesli masz kilka warstw (ja miala 4) to powodzenia. Lepiej kup w supermarkecie srodek TYLKO POSZUKAJ takiego na ktorym bedzie napisane ze schodza WSZYSTKIE WARTWY NARAZ. W innym przypadku tez zajmie ci to sporo czasu. Jesli nie jestes cierpliwy to poprostu skuj ta lamperie i naloz nowy tynk.

Jeszcze jedno, jesli chcesz polozyc na to miejsce kafelki to radze zmatowic papierem sciernym i nalozyc kafelki - moj znajomy tak zrobil 5 lat temui dalej sie trzyma .
pozdrawiam

iwonka001
14-10-2008, 19:10
Hmmm, tak sobie czytam o lamperiach, bo musze sie takowej pozbyć w łazience i w związku z tym mam prośbę. Gdyby ktoś był tak dobry i napisał, tak w miarę przystępnie kobiecie jak to zrobić. Myślałam,że wystarczy zmatowić ją papierem ściernym grubym, zajechać unigruntem, połozyć gładź i pomalować, ale Wy mężczyźni pewnie macie jakieś wypróbowane sposoby....Dodam,że ściana z lamperią jest mocna i nie odchodzi. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam Iwona

Rejterada
31-10-2008, 20:44
Jeśli lamperia trzyma się tak że bez młotka nie podchodź to nie ma potrzeby jej zbijania moim zdaniem i robienia niepotrzebnego bałaganu. Wszyscy producenci klejów do glazur mają takowe do trudnych powierzchni. starych plytek lub lamperii wlasnie
ja pod tynk gipsowy gruntowalem cm17. na to tynk gładź i malowanie a w łazience odtluszczenie cm17 klej najtańszy do glazury i jazda
Pozdrawiam

iwonka001
05-11-2008, 08:39
Dzięki Dobry Człowieku:) Jak pomyślałam, ze mam ją zbijać, to normalnie myślałam,że będę płakać hi, hi, hi, a tak to nie ma problemu

Wszystkiego dobrego pa

sebastoss
20-11-2008, 20:46
witam,
ja zabieram się za klatkę schodową, na której jest pas lamperii. Tynk wapienny, więc jak zacznę to skuwać to będzie maaaasakra !!!
Mam taki plan :
1.Lekko odrapać szpachlą i dobrze zagruntować ścianę,
2. Przykleić na klej płyty gipsowe.

Czy to się utrzyma ???

pozdrawiam.

miHoo79
15-01-2009, 17:02
Pomocy!!! Jak usunąć starą lamperię (farba olejna na tynku)???
Skuć? Opalić? Usunać chemicznie? Pomóżcie!!!!

Scansol lub inne pierunstwo do usuwania starych powlok lakierniczych
Zalety:
- smrujesz, czekasz, schodzi

Wady:
Srodek zracy - musisz idealnie wietrzyc
schodzi tylko jedna warstwa (jak masz kilka nie bedzie to tanie)

Jesli stara lamperia trzyma sciany jak diabel soltysa za gromadzkie pieniadze to nie ruszaj tego na sile...
Ja swoja zmatowilem grubym papierem, opukalem mlotkiem bo w niektorych miejscach bylo glucho ("..wody i piasku nie zaluj.. a cement? a za co my wczoraj pili")
w kilku miejscach przekulem sie do tynku zeby bylo polaczenie z podlozem (nie wiem czy dobrze czy nie ale juz tak zrobilem)
Na to szly plytki na kleju do powierzchni trudnych czy jak to sie tam nazywa
Po 5 latach nie spadly... 2 pekly ale to dlatego ze bylo zbyt grubo kleju w jednej warstwie
Pozdr

KotSylwester
05-02-2009, 15:12
A u mnie zrobiliśmy tak jak na fotkach. To KOLEJNA lamperia z jaką walczyliśmy:

http://img23.imageshack.us/img23/8365/remont2009156py4.jpg

http://img23.imageshack.us/img23/8518/remont2009205gl9.jpg

Dlaczego tak?
Scansol wyszedłby fortunę, na raz jedna warstwa schodziła i średnio działał
Opalarkę profi pożyczyłem... i słabo. Robiłbym ten kawałek, kupe czasu.

Siekierka, ciach, ciach. Grunt i gipsy. Identycznie robiłem dwa, sześć i dziwięć lat temu w innych częściach domu i na klatce schodowej.

Pozdrawiam

masiek69
02-02-2010, 13:56
znam środek produkcji malfarb do renowacji szarych lamperii robi się nim warstwę szczepną między starą ftalówką na lamperii a nowym wymalowaniem np farbą akrylową
http://www.malfarb.pl/produkty/grunt/haft_grunt.html
po finalnym pomalowaniu farbą akrylową można zastosować lakier akrylowy aby połoka była zmywalna tak jak poprzednia lamperia.
http://www.malfarb.pl/produkty/grunt/eko_lamperia.html
cały system wykonywania lamperii opisany jest tu
http://www.chemiabudowlana.info/bso,art,790,system_eko_lamperia
i tu w formie ulotki http://www.hub30.com/katalog/2089,1,Malfarb_Eko-Lamperia-System-Lamperyjny

improfex
16-02-2010, 09:29
Jest do tego już fajna specjalna maszynka do renowacji powierzchni firmy Flex, super sprawa i bardzo przyspiesza prace.

Snowdwarf
08-04-2010, 09:06
Witam
wracam do "starego tematu"
u mnie niestety nie obyło się bez skuwania - na szczęście przy okazji robiłem jeszcze instalacje: el., antenową i internet
a swoją drogą po pierwszym dotknięciu ściany młotkiem murarskim odpadło pół połaci ściany...
===
ale efekt wyszedł ok choć trwało to troszkę...
====
w całym domu zostały jeszcze 2 miejsca z lamperią - one czekają na swój czas na kucie 9powierzchnie dość małe, remont przede mną...
===========

bob-i
25-03-2012, 12:14
Witam. Na początek chciałbym zaznaczyć, że jestem - jeszcze żółtodziobem, jeżeli chodzi o sprawy budowlane. W dniu wczorajszym rozpocząłem remont mieszkania. Postanowiłem zrobić to praktycznie sam, z uwagi na chęć nabycia jakiegoś doświadczenia. Nawiązując do tematu. W łazience miałem położoną tapetę. Po jej zerwaniu okazało się, że dolna część wszystkich ścian pokryta jest lamperią. Podczas skrobania resztek tapety z lamperii na jednej ze ścian odpadł tynk. Dlatego też postanowiłem tą część ściany potraktować młotkiem i dłutem. Teraz będę kładł nowy tynk. Mam teraz pytanie:
- czy nowy tynk mogę położyć tylko na tej części ściany, co była lamperia, czy muszę na całej ścianie? Czy CEKOL C-35 będzie dobry do tego? A może CEKOL C-35 Baranek? Po położeniu Cekolu planuję ścianę zagruntować CEKOLEM DL-80 i położyć kafelki po uprzednim położeniu CEKOLU C-10?
Teraz nie wiem jak z resztą ścian? Czy też skuwać lamperię, czy użyć papieru ściernego do usunięcia tej lamperii? Proszę o pomocne rady, z góry dziękuję.

niemodna
25-03-2012, 12:53
Witam. Na początek chciałbym zaznaczyć, że jestem - jeszcze żółtodziobem, jeżeli chodzi o sprawy budowlane. W dniu wczorajszym rozpocząłem remont mieszkania. Postanowiłem zrobić to praktycznie sam, z uwagi na chęć nabycia jakiegoś doświadczenia. Nawiązując do tematu. W łazience miałem położoną tapetę. Po jej zerwaniu okazało się, że dolna część wszystkich ścian pokryta jest lamperią. Podczas skrobania resztek tapety z lamperii na jednej ze ścian odpadł tynk. Dlatego też postanowiłem tą część ściany potraktować młotkiem i dłutem. Teraz będę kładł nowy tynk. Mam teraz pytanie:
- czy nowy tynk mogę położyć tylko na tej części ściany, co była lamperia, czy muszę na całej ścianie? Czy CEKOL C-35 będzie dobry do tego? A może CEKOL C-35 Baranek? Po położeniu Cekolu planuję ścianę zagruntować CEKOLEM DL-80 i położyć kafelki po uprzednim położeniu CEKOLU C-10?
Teraz nie wiem jak z resztą ścian? Czy też skuwać lamperię, czy użyć papieru ściernego do usunięcia tej lamperii? Proszę o pomocne rady, z góry dziękuję.


Drogi/a bob-i

Mylisz pojęcia tynków elewacyjnych z tymi na ściany wewnątrz.
Na początek przeprowadź kontrolę resty tynku opukując go palcem, lub delikatnie młotkiem. Tam gdzie dźwięk jest głuchy, pusty - tynk profilaktycznie do skucia.

Ubytek w tynku możesz uzupełnić jeśli ci się spieszy gotową zaprawą tynkarską gipsową (np. Knauf Goldband, Knauf MP75l, albo z Doliny Nidy itd. ) albo płytą gipsową na kleju do takowych. Jeśli masz czas to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tynk cementowo - wapienny dowolnej marki właściwie. Lamperia jeśli się dobrze trzyma może być zagruntowana gruntem szczepnym ATLAS GRUNTO-PLAST, lub Semin beton kontakt czy jakoś tak :) i na to płytki na kleju Atlas Plus, lub innym dobrym kleju elastycznym do płytek.


Ten grunt z semina to BETON HAFTGRUND.

bob-i
25-03-2012, 17:54
Póki co, to tylko skułem jedną ścianę. Na drugiej lamperia trzyma się mocno, więc doradzili, abym tylko ‘pociapał’ siekierą. W ten sposób będzie lepsze wiązanie. Co do ściany, gdzie skułem lamperię. Rozumiem, że tynk cementowo-wapienny kładę tylko na tą część ściany, gdzie skułem lamperię? Nie muszę całej ściany kuć i całkowicie od początku kłaść tynk?

Miśka76
27-05-2012, 17:54
Wracają moje straszne wspomnienia ze skuwania tego ustrojstwa :D Nie ma nic gorszego na swiecie do usuwania niz lamperia. Rozstrzelałabym tego, kt kiedyś w moim przyszłym mieszkaniu wpadł na ten pomysł. Nic w remoncie mis ie tak nie dłużyło. I ile ściany naodpadało i ile sie nawdychałam pyłów... A zadną obrabiarką czy inną maszyną nie można było tego zrobic, bo robiła wielkei dziury w ścianie.

natask8
14-04-2013, 17:18
Witam wszystkich!

Do usunięcia lamperii użyłam opalarki i bardzo dobrze się sprawdziła. Jednak gdy suwałam farbę z futryn drewnianych, niestety została bardzo cieniutka warstwa, której opalarką nie da się jednak ściągnąć... Stąd moje pytanie: Czy znacie jakiś preparat, który rozpuści pozostałości na drewnie, nie uszkadzając go???

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Lusia191
14-04-2013, 19:29
na lamperie tylko butla gazowa + palnik dekarski opalać aż napęcznieje smród jest ale przykładasz zaraz po podgrzaniu szpachle i schodzi elegancko sprawdzone robiłem już nie jedna lamperię pzdr

Seba91
23-06-2013, 02:22
Jeśli lamperia trzyma się tak że bez młotka nie podchodź to nie ma potrzeby jej zbijania moim zdaniem i robienia niepotrzebnego bałaganu. Wszyscy producenci klejów do glazur mają takowe do trudnych powierzchni. starych plytek lub lamperii wlasnie
ja pod tynk gipsowy gruntowalem cm17. na to tynk gładź i malowanie a w łazience odtluszczenie cm17 klej najtańszy do glazury i jazda
Pozdrawiam

Dokładnie, mało tego ludziska czy nikt z Was nie słyszał o ATLAS CERPLAST???? tudzież GRUNT PLAST?? na cholere bawić się w skuwanie tego ustrojstwa jak można to zagruntować? ten drugi można kłaść nawet na stare płytki i na to kłaść co się zechce...

Seba91
23-06-2013, 02:27
Witam wszystkich!

Do usunięcia lamperii użyłam opalarki i bardzo dobrze się sprawdziła. Jednak gdy suwałam farbę z futryn drewnianych, niestety została bardzo cieniutka warstwa, której opalarką nie da się jednak ściągnąć... Stąd moje pytanie: Czy znacie jakiś preparat, który rozpuści pozostałości na drewnie, nie uszkadzając go???

Z góry dzięki za odpowiedzi!

pewnie juz po czasie, prawdobodobnie masz to co ja czyli farbę podkładową(u mnie w kolorze zgniłej zieleni i niestety nawet magiczne środki do usuwania farb z drewna nie chcą mi tego chwycić, pozostaje szlfierka detaliczna i jazda...

subfosylny
23-06-2013, 19:19
Ja używam Bemixol. Tylko jest jedna zasada. Trzeba nałożyć grubą warstwę, tak przynajmniej 3 mm i poczekać około 45 minut. jak się da za małą warstwę, to preparat nie działa. Stąd własnie opinie o środkach typu Scansol, że nie działają.

emilanaw
03-09-2013, 16:37
Witam, ja miałam w kuchni lamperie jajeczno-żółta, ale pożegnalnym sie z nią bez trudu. Wystarczyło zmatowienie papierem sciernym, cekolowanie i farba, na połowie ścian nawet zwykła biała i ani śladu po żółci. Jak mi sie uda m

emilanaw
03-09-2013, 16:39
Jak mi sie uda wyrzuce zdjęcia.