PDA

Zobacz pełną wersję : CO lepsze pokojowy czy pogodowy



PRO
16-07-2005, 11:35
Zastanawiam sie który z regulatorów do kotła jest bardziej praktyczny ten pokojowy czy ten pogodowy.
Nie chodzi mi o cene samego regulatora ale jakie korzysci techniczne i ekonomiczne przemawiaja za jednym lub za drugim.

Prosze o rady.

SylwekW
16-07-2005, 11:40
też z chęcią posłucham ....

Marek13
16-07-2005, 12:12
Z doświadczeń własnych
regulator pokojowy mierzy temperaturę w tzw. reperezentatywnym pomieszczeniu. W domu z wieloma pokojami (np,. sypialnie chłodniej), łazienkami (cieplej) itp. chcemy mieć w rożnych pomieszczeniach różne temperatury, a pokojowy mierzy temperaturę w jednym pomieszczeniu i koniec. Miałem tak kilka dni i zrezygnowałem.
Wróciłem do pogodowego, który steruje temperaturą wody w obiegu. Oczywiście termostaty na kaloryferach i mamy komfort. W łazienkach temperatura 23-24, pokoje 22, kuchnia 21 itp.
W sumie do 5 lat sterowanie pogodowe.
Pozdrawiam,
Marek

neuron
16-07-2005, 16:51
Ogólnie:
1. pogodowy zmienia moc grzejników w zależności od temperatury na zewnątrz i pory dnia, dodatkową regulację pokojową uzyskuje się przez głowice termostatyczne przy grzejnikach
2. pokojowy (NAJCZĘŚCIEJ): wyłącza kocioł gdy jest zbyt ciepło w pomieszczeniu w którym jest zamontowany (REFERENCYJNYM), temperatura przy której to następuje może być programowana dla różnych pór dnia.
3. Obecnie coraz popularniejsze są rozwiązania łączące zalety jednego i drugiego zwane pogodówką z kompensacją pokojową. Jak w pokojach robi się zbyt ciepło obniża moc grzejników.

Obniżenie mocy grzejników odbywa się przez obniżenie temperatury wody w instalacji (znowu NAJCZĘŚCIEJ), co oczywiści zawsze można robić ręcznie :D

chemik
16-07-2005, 20:05
Witam!

Na forum jednym z tematów rzek jest właśnie pokojówka czy pogodówka, za i przeciw. Zapewniam, że nie jest tyle samo za i przeciw, zwolenników i przeciwników, tyle samo korzyści technicznych i ekonomicznych jednego i drugiego rozwiązania. Proszę tego źle nie odebrać ale polecam funkcję "szukaj" a jest tam teki dłłłuuuugi wątek http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=9911&highlight=pokoj%F3wka

Carrrlos
16-07-2005, 21:06
wg. mnie pokojowy, nie intersuje mnie zmiana temp na zewnątrz. czujkę mam na parterze w salono, jadalnio-roomie gdzier daeko jej do kominka, kuchni czy wiatrołapu. na piętro chodzimy głównie wieczorem, a czy będzie tam 19, czy 21 0C to mało ważne

dół pogłogówka, góra grzejniki z termostatami, łazienki z matami elektrycznymi i niezależnymi czujkami