PDA

Zobacz pełną wersję : JAKIE OGRZEWANIE ???



facio
16-07-2005, 19:53
Kupiliśmy działkę (1200 m2). Powolutku rozglądamy się po projektach gotowych. Chcemy domek parterowy, bez piwnicy, bez poddasza. Mały - około 100 - 110 m2.
Tylko mamy problem: tam nie ma gazu ziemnego, więc nie wiemy czym ogrzewać, żeby było najtaniej jak to tylko możliwe. A poza tym w zależności od wyboru c.o. musimy wiedziec jak duże ma być ewentualne pomieszczenie gospodarcze i gdzie? Będzie salon z kominkiem i otwartą kuchnią, oraz 3 sypialnie.
Proszę bardzo o porady:
1. Czy ogrzewanie kominkowe?
2. Czy jakieś inne?


Jest jeszcze problem z ciepłą wodą - jak to zrobić, żeby nie było problemów?

Z góry dziękuję za odpowiedź i rady
A

Carrrlos
16-07-2005, 21:24
no to ad.1 samo się wklucza, CWU z kominka? techniecznie możłiwe, ale czy swój dom budujesz tylko po to aby raz na kilka godzin położyć cos w kominku.

wg. mnie (komfortowego mieszczucha) CO i CWU powinno byc przygotowywane automatycznie, bez mojej ingerencji cześciej niż raz na kilka dni - tu odpowiedź jest jasna..... a kominek tylko dla przyjemności a nie z obowiązku

facio
16-07-2005, 21:50
Więc co proponujesz? czytam setki postów na podobne tematy i jestem coraz bardziej skołowany...

Whisper
16-07-2005, 22:00
Możesz gaz płynny, możesz olej opałowy, możesz prąd.

Ja wybrałem prąd i dogrzewanie kominkiem bo:
- nie chcę mieć butli przed domem
- ceny gazu płynnego będą rosły jednak szybciej niż ceny prądu
- ceny oleju będą rosły jeszcze szybciej niż gazu płynnego
- olej wymaga specjalnego pomieszczenia
- olej potrafi śmierdzieć
- koszty instalacji grzewczej są bardzo niskie
- brak stałych kosztów związanych z instalacją gazową (przeglądy, konserwacja)
Ale:
- trzeba ponieść koszty związane z bardzo dobrym ociepleniem budynku
- raczej trzeba zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Ale decyzja nie jest łatwa :)

anpi
16-07-2005, 22:13
Ja sobie postawiłem założenia - ma być tanio i komfortowo.

Decyzja - kominek z płaszczem wodnym, dodatkowo kilka elektrycznych grzejników, kolektory słoneczne z zasobnikiem 300 litrów, zasilanym dodatkowo przez kominek i grzałkę elektryczną.

17-07-2005, 10:21
ja uwazam ze butla gazu płynnego nie szpeci działki
jest bezobsługowa
z kosztami przegladów jakos mozna sobie napewno poradzic:)

przecie jak nie wpuscisz kominiarza to ci gazu nie odetnie:)

KrzysiekMarusza
17-07-2005, 21:00
facio - zrób prąd i będzie OK. Postaraj się tylko przytomnie skonstruować dom (bierne pobieranie energii z zewnątrz - sensowne okna od południa, mała kubatura w/s do metrażu, brak okien od północy itp.) plus dobrze go docieplić (np. min 15 cm [lub więcej] styropianu lub wełny). Dla cwu zbiornik 100-150 l z grzałką elektryczną o dość dużej mocy (więcej niż np. 2 kW - żeby szybko go nagrzać).
Możesz przez większą część sezonu grzewczego grzać kominkiem (z DGP), jak masz czas, a poza tym grzac prądem: mogą to być grzejniki lub podłogówka elektryczna (maty - nie rurki) - przy podłogówce zużycie energii może być nieco niższe w/s do grzejników.

pozdr - Krzysiek

Mały
18-07-2005, 06:40
Jakie ogrzewanie?
Chcesz pobiegać i się dużo ruszać(dobre dla "biurkowców"- kup kocioł na paliwo stałe/kominek z płaszczem.No i oczywiście znajdź miejsce na opał.
Chcesz mieć komfort kup kocioł na gaz, olej lub pompę ciepła (ale drogo - oprócz gazu ziemnego) - pamiętaj o dość wysokim koszcie instalacji.
Chcesz mieć taniutką instalację ale kosztem późniejszych rachunków - wal śmaiło kocioł elektryczny.
Takie moje zdanie

facio
19-07-2005, 21:45
No i nadal nie wiem co wybrać... co post to inna rada ale dziękuje i za to. Pewnie i tak wszystko wyjdzie w praniu. Czytam i czytam i jestem coraz "głupszy"...

Przekorek
19-07-2005, 21:55
Zainwestuj w projekt. Wydasz 1500 do 2.000,- na taki domek, a odzyskasz to przy mądrym rozwiązaniu. Projektant doradzi najlepsze rozwiązania. Poczytaj poprzedni murator - tam bylo o kominku z plaszczem wodnym - fajny system, w połączeniu z innymi zrodlami - jakie wymienil Whisper. Rozwiązan i kombinacji jest praktycznie bez liku - projektant ci doradzi - wiele zalezy od trybu zycia rodziny, od tego ile chcesz wydac na początek.

KrzysiekMarusza
20-07-2005, 06:54
Oczywiscie projekt nie zaszkodzi. Natomiast w tym przypadku (niewielki dom, brak dostępuj do gazu ziemnego) naprawdę sensowne jest grzanie prądem, a kominek - no pewnie ze tak, nawet niekoniecznie dołączony do systemu grzewczego.

pozdr - Krzysiek