PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł gazowy jedno a dwufunkcyjny



theRav
17-07-2005, 11:14
Jestem na etapie wyboru kotła gazowego i w miarę czytania ulotek i postów na forum nasunęła mi się jedna wątpliwość. Poważna wątpliwość.

Jaka jest różnica między kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem np. 120l a kotłem dwufunkcyjnym również z zasobnikiem 120l?
Albo inaczej - po co w kotle dwufunkcyjnym robi się takie gigantyczne zasobniki?

Mam już zupełny mętlik w głowie, wygląda mi na to, że kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem to po prostu kocioł ze zwykłym boilerem. Kocioł dwufunkcyjny posiada natomiast możliwość przepływowego grzania CWU - a może się mylę?

Mały
18-07-2005, 06:47
Kocioł 1f pogrzewa wodę ,a zawór 3d puszcza ją albo do grzejników albo do bojera (jest to priorytet). Jednocześnie czujka pilnuje żeby w zasobniku woda była zawsze taka jak chcemy.
Kocioł 2f podgrzewa wodę tylko w momencie odkręcenia kranu. Wiąże sie to z mniejszym komfortem.Dlatego stosuje sie podgrzewacz wody w 2f. Przy starcie woda gorąca juz jest ,a potem jest podgrzewana na bieżąco. Dziwi mnie troszkę ten 120l zasobnik.
W Viessmannie jest nowy model ze zintegrowanym zasobnikiem 50l.Zowie sie toto Vitopend 222 ,kosztuje w katalogu 5555,-zł netto i ma duży plus - w przypadku grzania wody użytkowej moc kotła wynosi do 30 kW (przy grzaniu instalacji do 24 kW).

rafslusarczyk
18-07-2005, 07:46
chodzi ci o dwa rodzaje zasobników współpracujących z kotłem
1
układ kocioł 1F + zasobnik z wężownicą
2
układ kocioł 2F + zasobnik buforowy(warstwowy)

w każdym przypadku zawor 3-drogowy przełącza albo c.o. albo c.w.u przeważnie jest priorytet CWU

układ 1 dotychczas najczęściej stosowany kocioł grzeje cwu poprzez węzownicę w zasobniku czas nagrzania 120L zasobnika jest dłuższy w porównania z 2 układem
układ 2 kocioł ogrzewa cwu poprzez wymiennik płytowy a następnie magazynuje wodę w zasobniku warstwowym czas nagrzania zasobnika 120l to około 10-12min do tem 50'C
możliwość poboru cwu już po 3min
po rozbiorze zasobnika kocioł podgrzewa cwu przepływowo

minusem jest tu zakamienianie zasobnika ale łatwiej przeczyścić wymiennik płytowy niż wężownice

rafslusarczyk
18-07-2005, 07:47
pewnie chodzi ci o kocioł Brotje

theRav
18-07-2005, 14:53
układ 2 kocioł ogrzewa cwu poprzez wymiennik płytowy a następnie magazynuje wodę w zasobniku warstwowym czas nagrzania zasobnika 120l to około 10-12min do tem 50'C
możliwość poboru cwu już po 3min
po rozbiorze zasobnika kocioł podgrzewa cwu przepływowo


Zastanawia mnie tylko po co co kocioł dwufunkcyjny, który przecież ma grzać CWU przepływowo, posiada zasobnik, w którym wody jest dużo więcej niż wymaga tego cyrkulacja w rurach?
Bo jeśli nawet magazynuje on nie 120 ale 50 litrów to w zasadzie najczęściej działa jak zwykły boiler a nie ogrzewacz przepływowy.

U mnie sprawa wygląda tak, że będę miał kocioł dość daleko od łazienki, rury będą miały jakieś 12-15m długości. Zastanawiam się w tej sytuacji jaki kocioł wybrać - może wy coś doradzicie?

Mały
18-07-2005, 21:36
Przy takiej odległości od kotła to 1f lub 2f ale z zasobnikem

rafslusarczyk
18-07-2005, 21:36
aby mieć komfort cwu z kotła przepływoewego musimy mieć min 28kW co daje przy przyroście 30"C 12-15L/min ale w dalszym ciągu korżystanie z paru pk. poboru zmniejsza nam ten komfort

w kotle z zasobnikiem warstwowym wystarczy 20kW i możliwość poboru z paru pk. równocześnie

no to jeszcze raz

podgrzew wody poprzez wymiennik płytowy (kocioł 2F) i magazynowanie tej wody w zasobniku o (x) pojemności
otwierasz kran (jeżeli jest cyrkulacja ) masz wode o danej tem od razu nie tak jak w kotle 2F bez zasobnika gdzie musisz odczekać (x)s w zależności od odległości

jeżeli przy kotle 1F + zasobnik 120L musisz czekać na nagrzanie do tem 50'C około 30min
to przy kotle z zasobnikiem warstwowym o takiej samej pojemności 120l pobór ciepłej wody asz już po około 3min a czas załadowania 120L to około max 15 min
a na dotatek z zasobnika warstwowego 120L masz taki wydatek wody jak z zasobnika z węzownicą około 250L

ufff :wink:

Przekorek
18-07-2005, 22:14
Jest jeszcze jedno rozwiązanie: 2 osobne urządzenia. Kociol jednofunkcyjny (malutki) tylko do ogrzewania. Moc 12-14kW załatwi każdy domek. Automatyka też jest wtedy tania.

Osobno bojler gazowy - tylko do CWU. Kupisz taki - np Americanos czy jakoś tak - za ok. 1200,- Pln. Ma on moc ok 6-7 kW i pojemnosć ca 150 litrów. Grzeje wodę może i dłużej (z 90 min), ale i tak zapewnia komfort.
Do tego pompa obiegowa. Zaleta jest taka, że w ciągu roku kociol do CO w ogóle nie pracuje - zwiększa to wybitnie jego trwałość. Jak już się włączy na zimę, to pracuje tylko na CO i nie dzieli mocy między CWU i CO, osiągając pewnie większą sprawność. Zaoszczędzisz trochę na gazie.
Bojlerek (a dokladnie pojemnościowy gazowy ogrzewacz wody) zapewni ciepłą wodę.

Rozwiązanie nr.3: tani kociol dwufunkcyjny do CO i CWU do najbliższych punktów poboru, a do najbardziej oddalonego - elektryczny bojler. Też tani. Wtedy masz ciepłą wodę na miejscu bez potrzeby robienia obiegu. Rozwiązan jest mnóstwo- sam niedawno mialem taki dylemat, a tez uczepilem sie jednego typu kotla, dopiero mnie fachowcy musieli od pomyslu odwodzic - wlasnie takimi okrężnymi drogami. Warto chociaż próbnie przeanalizowac.

19-07-2005, 21:04
tez mam ten problem

zastanawiam sie tylko, czy jak caly dzien mnie niema w domy to czy zasobnik, przy jednofunkcyjnym nie bedzie podgrzewał wody bez sensu??

rafslusarczyk
19-07-2005, 21:06
tez mam ten problem

zastanawiam sie tylko, czy jak caly dzien mnie niema w domy to czy zasobnik, przy jednofunkcyjnym nie bedzie podgrzewał wody bez sensu??

kocioł dogrzej ci tylko straty postojowe ciepła do wymaganej tem. to znikome koszty

theRav
20-07-2005, 12:50
Przekorek - o rozwiązaniu z dwoma urządzeniami też nawet myślałem. Konkretnie miałem na myśli kocioł 1F do CO w pomieszczeniu technicznym i zwykły przepływowy gazowy podgrzewacz wody zawieszony w łazience (kilkanaście metrów od pomieszczenia technicznego).
Takie rozwiązanie odradzał mi jednak strasznie architekt, twierdząc, że tak się nie robi, i że trzymanie przysłowiowego junkersa w łazience jest w razie jakichś nieszczelności bardzo niebezpieczne.

No więc kombinuję nad jednym urządzeniem.
I z tego co piszecie wychodzi mi tak:
1. Kocioł 1F z zasobnikiem - woda grzeje mi się bardzo długo, grzeje też wtedy kiedy wcale wody nie potrzebuję, nie wiem czy 1F może być też z cyrkulacją (dla mnie to sprawa istotna)
2. Kocioł 2F z zasobnikiem i cyrkulacją - też grzeje mi wodę czy trzeba czy nie trzeba (co wydaje mi się jakieś dziwne, w końcu nie po to kupuję przepływowy podgrzewacz, żeby mi grzał jak bojler), dodatkowo czy trzeba czy nie trzeba pracuje mi pompa od cyrkulacji.

Same radosne alternatywy :-?

m.dworek
20-07-2005, 13:03
dziwia mnei troche te teksty ze cos tam grzeje jak nei trzeba i generuje straty....
przeciez ten zasobnik stoi w domu wiec straty z zasobnika ogrzewaja nam pomieszczenia tak samo jak kaloryfery

natomiast cyrkulacja to sprawa osobna- bylo juz o tym na forum- jak zrobic zeby tak sie zalaczala zeby balo jak najtaniej

ja nadal nei rozumiem idei pieca jedno i dwufunkcyjnego

byc moze kiedys tam to zle zrozumialem i teraz jakos cuezko mi sie odzwyczaic
dla mnie kociol jednofunkcyjny to taki ktory jest odpowiedzialny za jedna funkcje np grzanie wody ALBO grzanie kaloryferow
natomiast dufunkcyjne kotly grzeja CWU a TAKZE kaloryfery

czy robie jakis blad myslowy ?

20-07-2005, 13:23
m.dworek nie obrazaj sie na to co napisze
ale robisz bląd
poczytaj

czy bojler grzeje pomieszczenie ?? nie...
zasobnik tez nie
on musi byc wyizolowany zeby nie oddawal ciepla

m.dworek
20-07-2005, 13:38
nie jestem taki obrazalski
oczywiscie ze nie taka jest jego funkcja
ale padly tutaj zdania, ze szkoda, zeby kociol zbyt czesto grzal wode, bo przeciez sa straty z obudowy- wiec tym sposobem cos tam tracimy- a ja zaznaczylem tylko ze te straty z bojlera, zasobnika grzeja nam pomieszczenia (czyba ze trzymamy je z premedytacja na dworze) i dlatego nie ma mowy o zadnych stratach ;)

rafslusarczyk
20-07-2005, 19:03
tez mam ten problem

zastanawiam sie tylko, czy jak caly dzien mnie niema w domy to czy zasobnik, przy jednofunkcyjnym nie bedzie podgrzewał wody bez sensu??


można to wyłączyć mając odpowiedni ty sterowania do danego kotła - ale po co - wrócisz wcześniej i nie masz ciepłej wody albo nie jest na tyle ciepła jakiej potrzebujesz

20-07-2005, 19:17
rafalslusarczyk

a ie kosztuje taki zestawik jednofunkcyjny + zasobnik jak do mojego domu??

daj na prv

rafslusarczyk
20-07-2005, 20:52
dziiaj jakoś Ci nie puszczę bo klient buł zadowolony :wink: i ja też tak więc ty też dziś byś mógł a jutro nie :wink: