PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja murłaty



Rafik29
17-07-2005, 16:18
czy potrzebna jest izolacja z papy pod murłatę, czy jak się jej nie da to katastrofa?

Ala1
17-07-2005, 17:16
Z tego co się dowiedziałem i tak jak jest u mnie to jest potrzebna taka izolacja.Murłata leży na betonowym wieńcu, a więc papa ma za zadanie odcięcia wilgoci.Poza tym tak jest w projekcie i myśle że nie wzięło się to z nikąd.

bladyy78
17-07-2005, 18:10
Murłate nalezy odizoliwac najlpiej papa od wienca zeby nie naciagala wilgoci. A jak wiemy wilgoc nie jest dobrym sprzymierzencem bo drewno zaczynie gnic.

izat
17-07-2005, 18:31
koniecznie papa lub specjalna folia, taka jak fundamentowa

17-07-2005, 19:56
czy potrzebna jest izolacja z papy pod murłatę, czy jak się jej nie da to katastrofa?
Rafik
jesli chcesz miec jeszcze dodatkowo miłe sny ... oprócz papy - podnies te murłate
pzdr

rafałek
17-07-2005, 20:16
Koszt jest niewielki więc co ci szkodzi? Masz wątpliwości więc załóż i tyle.

AldonkaS
17-07-2005, 20:27
Nam cieśle (razem z kier. budowy) powiedzieli (i tak zrobili), że papy sie nie kładzie. Chyba, że beton (wieniec) jest idealnie suchy i drewno na murłaty również. Jeżeli masz mokre drewno (a z takiego robi 90% ludzi - ja nie znalazłam ciesli, który podjąłby sie roboty i dał gwarancje na dach z suchego drewna), to jak położysz papę, to drewno ci zgnije i spleśnieje. Pomyś na logikę, beton wyciąga wodę, po pewnym (dość krótkim) czasie nastepuje równowaga na styku wieniec - murłata. Jeżeli pojawia sie wilgoć w którymś z tych elementów, to natychmiast zostaje wyregulowana. Jeżeli natomiast dasz papę, to wilgoć nie ma gdzie uciec i zaczyna pleśnieć - coś takiego pokazali mi cieśle w domu w którym po kilku latach rozbierali cały dach - to dla tego że ja RÓWNIEŻ UPIERAŁAM SIĘ NA PAPĘ POMIĘDZY WIEŃCEM I MURŁATĄ. Ale firma która robi mi dach (właśnie kończą kłaść dachówkę) nie zgodziła mi się dać gwarancji jeżeli zastosuję izolację pomiędzy wieńcem i murłatą.

UFF, ale sie rozpisałam :) :) :)

Geno
17-07-2005, 20:40
Nam cieśle (razem z kier. budowy) powiedzieli (i tak zrobili), że papy sie nie kładzie. Chyba, że beton (wieniec) jest idealnie suchy i drewno na murłaty również. Jeżeli masz mokre drewno (a z takiego robi 90% ludzi - ja nie znalazłam ciesli, który podjąłby sie roboty i dał gwarancje na dach z suchego drewna), to jak położysz papę, to drewno ci zgnije i spleśnieje. Pomyś na logikę, beton wyciąga wodę, po pewnym (dość krótkim) czasie nastepuje równowaga na styku wieniec - murłata. Jeżeli pojawia sie wilgoć w którymś z tych elementów, to natychmiast zostaje wyregulowana. Jeżeli natomiast dasz papę, to wilgoć nie ma gdzie uciec i zaczyna pleśnieć - coś takiego pokazali mi cieśle w domu w którym po kilku latach rozbierali cały dach - to dla tego że ja RÓWNIEŻ UPIERAŁAM SIĘ NA PAPĘ POMIĘDZY WIEŃCEM I MURŁATĄ. Ale firma która robi mi dach (właśnie kończą kłaść dachówkę) nie zgodziła mi się dać gwarancji jeżeli zastosuję izolację pomiędzy wieńcem i murłatą.

UFF, ale sie rozpisałam :) :) :)

Przecież nie owijasz murłaty papą więc wilgoć z murłaty może sobie spokojnie dyfundować.

anestar
17-07-2005, 21:23
Mówimy o poziomie ponad 2 m ponad poziomem gruntu - skąd ta wilgoc ma się tam brać? Z murłaty, ze stropu?
1sze pomińmy (bądźmy poważni...)
Drugie - przecież dajemy czas na wyschnięcie stropu.
A potem? To nie jest poziom zerowy - tam wilgoci nie ma w takich ilościach, chyba że murłata jest na wierzchu, bo nadal nie ma tynku i ocieplenia (joke :))
Podsumowanie: nie mylmy tego z poziomem zerowym! Tu są inne problemy.
PS
Tym sposobem należałoby odizolować od siebie papą (np...) każdy elemt konstrukcyjny domu...

Geno
18-07-2005, 10:57
Mówimy o poziomie ponad 2 m ponad poziomem gruntu - skąd ta wilgoc ma się tam brać? Z murłaty, ze stropu?
1sze pomińmy (bądźmy poważni...)
Drugie - przecież dajemy czas na wyschnięcie stropu.
A potem? To nie jest poziom zerowy - tam wilgoci nie ma w takich ilościach, chyba że murłata jest na wierzchu, bo nadal nie ma tynku i ocieplenia (joke :))
Podsumowanie: nie mylmy tego z poziomem zerowym! Tu są inne problemy.
PS
Tym sposobem należałoby odizolować od siebie papą (np...) każdy elemt konstrukcyjny domu...

Hmm..czyli u Ciebie w ścianach nie ma wilgoci..? Ciekawe ....w szcególności gdy budynek więźba jest stawiana w niedługim czasie po procesach mokrych. Czyli w ścianach 3W kondensacja jeżeli występuje w przegrodzie to się wilgoć z imporu z kosmosu bierze chyba....... :wink:

pattaya
18-07-2005, 12:02
Nam cieśle (razem z kier. budowy) powiedzieli (i tak zrobili), że papy sie nie kładzie. Chyba, że beton (wieniec) jest idealnie suchy i drewno na murłaty również. Jeżeli masz mokre drewno (a z takiego robi 90% ludzi - ja nie znalazłam ciesli, który podjąłby sie roboty i dał gwarancje na dach z suchego drewna), to jak położysz papę, to drewno ci zgnije i spleśnieje. Pomyś na logikę, beton wyciąga wodę, po pewnym (dość krótkim) czasie nastepuje równowaga na styku wieniec - murłata. Jeżeli pojawia sie wilgoć w którymś z tych elementów, to natychmiast zostaje wyregulowana. Jeżeli natomiast dasz papę, to wilgoć nie ma gdzie uciec i zaczyna pleśnieć - coś takiego pokazali mi cieśle w domu w którym po kilku latach rozbierali cały dach - to dla tego że ja RÓWNIEŻ UPIERAŁAM SIĘ NA PAPĘ POMIĘDZY WIEŃCEM I MURŁATĄ. Ale firma która robi mi dach (właśnie kończą kłaść dachówkę) nie zgodziła mi się dać gwarancji jeżeli zastosuję izolację pomiędzy wieńcem i murłatą
:lol: :lol: :lol:
Dobre!

rafallogi
18-07-2005, 12:03
Nam cieśle (razem z kier. budowy) powiedzieli (i tak zrobili), że papy sie nie kładzie. Chyba, że beton (wieniec) jest idealnie suchy i drewno na murłaty również. Jeżeli masz mokre drewno (a z takiego robi 90% ludzi - ja nie znalazłam ciesli, który podjąłby sie roboty i dał gwarancje na dach z suchego drewna), to jak położysz papę, to drewno ci zgnije i spleśnieje. Pomyś na logikę, beton wyciąga wodę, po pewnym (dość krótkim) czasie nastepuje równowaga na styku wieniec - murłata. Jeżeli pojawia sie wilgoć w którymś z tych elementów, to natychmiast zostaje wyregulowana. Jeżeli natomiast dasz papę, to wilgoć nie ma gdzie uciec i zaczyna pleśnieć - coś takiego pokazali mi cieśle w domu w którym po kilku latach rozbierali cały dach - to dla tego że ja RÓWNIEŻ UPIERAŁAM SIĘ NA PAPĘ POMIĘDZY WIEŃCEM I MURŁATĄ. Ale firma która robi mi dach (właśnie kończą kłaść dachówkę) nie zgodziła mi się dać gwarancji jeżeli zastosuję izolację pomiędzy wieńcem i murłatą.

UFF, ale sie rozpisałam :) :) :)

Popieram- nie daje się- i także widziałem destrukcyjne efekty stosowania papy pod murłatą. Ale i tak zrobisz jak będziesz uważał.

kortezjan
18-07-2005, 14:12
[quote="AldonkaS"]Nam cieśle (razem z kier. budowy) powiedzieli (i tak zrobili), że papy sie nie kładzie. Chyba, że beton (wieniec) jest idealnie suchy i drewno na murłaty również. Jeżeli masz mokre drewno (a z takiego robi 90% ludzi - ja nie znalazłam ciesli, który podjąłby sie roboty i dał gwarancje na dach z suchego drewna), to jak położysz papę, to drewno ci zgnije i spleśnieje. Pomyś na logikę, beton wyciąga wodę, po pewnym (dość krótkim) czasie nastepuje równowaga na styku wieniec - murłata. Jeżeli pojawia sie wilgoć w którymś z tych elementów, to natychmiast zostaje wyregulowana. Jeżeli natomiast dasz papę, to wilgoć nie ma gdzie uciec i zaczyna pleśnieć - coś takiego pokazali mi cieśle w domu w którym po kilku latach rozbierali cały dach - to dla tego że ja RÓWNIEŻ UPIERAŁAM SIĘ NA PAPĘ POMIĘDZY WIEŃCEM I MURŁATĄ. Ale firma która robi mi dach (właśnie kończą kłaść dachówkę) nie zgodziła mi się dać gwarancji jeżeli zastosuję izolację pomiędzy wieńcem i murłatą.

cześć. dlaczego cieśla nie daje gwarancji na więźbe z suchego drzewa ? cześć.

JAK
18-07-2005, 14:57
Ja zrobilem z izolacja z papy. Odsylam do Muratora 02/2005 s.110

18-07-2005, 21:00
U nas daliśmy folię pod murłatę. Po miesiącu ją wyrwaliśmy - pod folią zebrała się woda. Wieniec wymurowany został w ubiegłym roku, więźba suszyła się 13 miesięcy a jednak wilgoć wyszła. Po wyciągnięciu folii wilgoć zniknęła.

Cezarr
19-07-2005, 07:28
Moi murarze też odradzili mi papę pod murłatą widząc kiedyś gnijacą murłatę w przerabianym dachu tam gdzie leżała na papie. W odcinku, gdzie papy nie było-murłata była sucha. Oczywiście nie chodziło mi o oszczędności na pasku papy, ale murłatę u siebie połóżyłem bezpośrednio na wieńcu. W pewnych częściach jest pod nią szczelina dla wentylacji.

rafałek
19-07-2005, 07:33
Gdzieś w Waszych wypowiedziach jest brak konsekwencji. Nie dawać, papy (izolacji) pod murłatę, bo nie ma sensu gdyż wilgoć nie ma skąd się brać, ale zaraz potem, że jak się da papę to ta wilgoć się pojawia i murłata zaczyna gnić. To skąd się wzięła ta wilgoć? z kosomosu?

anestar
19-07-2005, 08:15
Geno:
1/ wilgoć jest prawie wszędzie, nie wszędzie jest problemem
2/ nie kładź murłaty na mokry strop
3/ kondensacja jest, ale zachodzi przede wszystkim w poziomie i w górę od ścian do murłaty nie podciągnie za dużo (grawitacja javascript:emoticon(':wink:') - poza tym porównaj powierzchnie ściany i stropu pod murłatą
4/ akurat w tym miejscu izolacja pozioma będzie sprzyjać gromadzeniu się wody pod murłatą
Ja nie dałem, Ty dałeś - pogadamy za 20 lat...
Pa

krzyss
19-07-2005, 08:27
Jeżeli dobrze zrozumiałem !!! to po wyrwaniu folii woda była POD folią, czyli od strony wieńca, nie drzewa. więc izolacja spełniła swoje zadanie: woda z wieńca nie przeszła na drewno. Po tym co piszecie, sam nie wiem, jak powinno się zrobić, ale wniosek moim zdaniem jest taki, jak napisałem (woda pod folią, od strony betonu - więc izolacja potrzebna - gdyby woda była od strony drzewa - izolacja szkodliwa).

Geno
19-07-2005, 08:30
Geno:
1/ wilgoć jest prawie wszędzie, nie wszędzie jest problemem
2/ nie kładź murłaty na mokry strop
3/ kondensacja jest, ale zachodzi przede wszystkim w poziomie i w górę od ścian do murłaty nie podciągnie za dużo (grawitacja javascript:emoticon(':wink:') - poza tym porównaj powierzchnie ściany i stropu pod murłatą
4/ akurat w tym miejscu izolacja pozioma będzie sprzyjać gromadzeniu się wody pod murłatą
Ja nie dałem, Ty dałeś - pogadamy za 20 lat...
Pa

Murłata nie ma idelanego kształtu więc nie dolega ściśle do papy - nie powinno być problemó z wentylowaniem - z przykłądó to przecież podobnie się robi przy mocowaniu belek drewnianych w ścianie - przy czym tam końcóka belki jest całąowinięta papą ale bez zasłąniania "głowy" belki + 3 cm luzu z każdej strony i nie ma zawilgocenia - natomiast gdy ktoś "zaczopuje" całą końcówkę belki wtedy tak.

arek_s
19-07-2005, 08:32
ja uważam że izolację trzeba dać poniewaz wszystkie elementy drewniane należy odizolować od elementów betonowych. Drewnu kontakt z betonem nie idzie na zdrowie.
ps.gdzie zbiera się wam wilgoć pomiędzy wieńcem a izolacją czy pomiedzy izolacją a murłatą? - bo to mała różnica.

19-07-2005, 08:57
Po tym co piszecie, sam nie wiem, jak powinno się zrobić, ale wniosek moim zdaniem jest taki, jak napisałem (woda pod folią, od strony betonu - więc izolacja potrzebna - gdyby woda była od strony drzewa - izolacja szkodliwa).
krzyss - powtórze co napisałem wczesniej
izolacja jest potrzebna
ale murłata nie powinna leżeć bezposrednio na betonowym wieńcu lecz na podkładkach
izoluje sie wieniec od podkładek ...

pzdr

krzyss
19-07-2005, 09:02
No to już zgłupiałem zupełnie - dla mnie murłata powinna leżeć na wieńcu jak największą powierzchnią, aby rozłożyc nacisk ??? A o tej izolacji napisałem, bo wyżej Anka Węgrzyn napisala, że miala wodę pod wyrwana folią.

19-07-2005, 09:09
krzysss - gdyby murłata była deską a nie potężną belka - miałbyś racje ...
Anka tez ma racje - pod folia zawsze bedzie sie gromadzić woda ...
folie zdecydowanie odradzam
pzdr

krzyss
19-07-2005, 09:36
Przyjmuję do wiadomości, ale trochę się upieram. To znaczy, że na ławie fundamentowej można postawić ścianę fundamentową punktami - przecież ściana, to też taka gruba belka. Chyba jestem za rozkładaniem ciężaru. A izolację stety, czy niestety już dałem, więc wyrywać jej nie będę.

rafałek
19-07-2005, 09:47
brzoza - nigdzie jeszcze nie widziałem by dawać podkłądki na szpilkach pod murłatą. Co to daje w praktyce? Jeśli między takimi podkłądkami przypadnie ci krokiew to i tak dociśnie murłatę do wieńca więc jaki to ma sens?

arek_s
19-07-2005, 11:46
murłata nie powinna leżeć bezposrednio na betonowym wieńcu lecz na podkładkach
izoluje sie wieniec od podkładek ...
pzdr
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

anestar
19-07-2005, 12:18
Tak juz kończąc ten wątek..
W tym konkretnym miejscu mamy nadzieję nie mieć wilgoci (przynajmniej w nadmiarze, i wtedy izolacja nie jest potrzebna: jest przecież izolacja p/wilgociowa dachu, ścian i to one mają niedopuścić tutaj wilgoci z zewnątrz. Murłata ma być w "suchej" części domu.
Więc tak naprawdę pytanie brzmi: jak będzie lepiej z tą folią/papą, gdy pojawi się wilgoć (z powodu np. fuszerki)? - ja obstaję przy swoim zdaniu: jak się pojawi z zewnątrz wilgoć, to niech ucieka jak największą powierzchnią.

rafałek
19-07-2005, 12:20
Sprawdziłem sobie w międzyczasie mój projekt i zawiera on przy rysunkach więźby klauzulkę o konieczności odizolowania elementów więźby od murów za pomocą np. papy.

19-07-2005, 14:06
brzoza - nigdzie jeszcze nie widziałem by dawać podkłądki na szpilkach pod murłatą. Co to daje w praktyce? Jeśli między takimi podkłądkami przypadnie ci krokiew to i tak dociśnie murłatę do wieńca więc jaki to ma sens?
Rafałku - to zobacz stare zabytkowe budynki
ja nie mówie o pdkładkach pod szpilki a solidnych punktach podparcia murłaty
w praktyce daje to ze murłata nie dotyka wieńca nawet jesli chłonie wigoć z otoczenia to łatwo wysycha
belka położona bezpośrednio na papie nie ma od spodu przewiewu
a jak sam wiesz drzewo nie lubi byc opatulone

Pawson
19-07-2005, 14:15
wlasnie rozmawialem z ciesla ...
folia pod murlata musi byc ...

wiec pewnie bedzie ...

rafałek
19-07-2005, 19:08
Rafałku - to zobacz stare zabytkowe budynki
ja nie mówie o pdkładkach pod szpilki a solidnych punktach podparcia murłaty
w praktyce daje to ze murłata nie dotyka wieńca nawet jesli chłonie wigoć z otoczenia to łatwo wysycha
belka położona bezpośrednio na papie nie ma od spodu przewiewu
a jak sam wiesz drzewo nie lubi byc opatulone

Ależ nikt nie chce go opatulać - ma być tylko podłożone od spodu i tyle.

==========================
[]__________[]_________[]________[]

O takie coś Ci chodzi? Jeśli tak to powiem tylko tyle, że nie widziałem tego w żadnym starym domu. Wszędzie murłąta leży całą długością na murze. Kiedyś nie dawano izolacji pionowych i poziomych czyli teraz też nie należy dawać?

19-07-2005, 20:38
==========================
[]__________[]_________[]________[]

O takie coś Ci chodzi? Jeśli tak to powiem tylko tyle, że nie widziałem tego w żadnym starym domu. Wszędzie murłąta leży całą długością na murze. Kiedyś nie dawano izolacji pionowych i poziomych czyli teraz też nie należy dawać?
Rafałku
to co narysowałeś to sedno i brawo !
zastepczym rozwiązaniem jest papa
... a folie ... jesli kto chce ...
nie zamierzam nikogo odwodzic od projektu ...
pzdr

rafałek
19-07-2005, 21:03
No dobrze, tylko co zrobisz z tymi dziurami pod murłatą?
No i z tego by wynikało, że praktycznie wszystkie projekty są sknocone nie wspomijając o znanych mi książkach z tej dziedziny...

19-07-2005, 21:04
Ależ u nas po usunięciu folii wilgoć zniknęła, była tam dopóki była folia pod murłatą.

rafałek
19-07-2005, 21:08
Czyli teraz wsiąka i w mur i murłatę.

19-07-2005, 21:10
Teraz wilgoci nie ma w ogóle, zniknęła po wyciągnięciu folii.

19-07-2005, 21:16
No dobrze, tylko co zrobisz z tymi dziurami pod murłatą?
No i z tego by wynikało, że praktycznie wszystkie projekty są sknocone nie wspomijając o znanych mi książkach z tej dziedziny...
Rafałku
zawsze sa dwa rozwiązania
myslisz ...
albo robisz zgodnie z projektem
pzdr

budulec
19-07-2005, 21:17
No dobrze, tylko co zrobisz z tymi dziurami pod murłatą?
No i z tego by wynikało, że praktycznie wszystkie projekty są sknocone nie wspomijając o znanych mi książkach z tej dziedziny...
Rafałku
zawsze sa dwa rozwiązania
myslisz ...
albo robisz zgodnie z projektem
pzdr
brzoza, ja bym jeszcze dodła, że są dwa uda:
albo się uda, albo sie nie uda :D

rafałek
19-07-2005, 21:20
No włąśnie ja myślę... czemu projekty są sknocone i murłata leży na wieńcu a nie na podkładkach, czemu książki budowlane mają takie błędy. Przejrzałem przed chwilą Nowy Poradnik Majstra Budowlanego i tam też nie ma podkładek, za to jest izolacja...
To po co architekcie każą to robić (izolacje) po co nie ma tam podkłądek i to samo w ksiązkach... To jakiś spisek, paranoja...

19-07-2005, 21:24
brzoza, ja bym jeszcze dodł, że są dwa uda:
albo się uda, albo sie nie uda :D
baardzo madrze ...:D
baardzo mądra uwaga :D
kombinuj budulec ... :D
pzdr

19-07-2005, 21:32
Nowy Poradnik Majstra Budowlanego i tam też nie ma podkładek, za to jest izolacja...
To po co architekcie każą to robić (izolacje) po co nie ma tam podkłądek i to samo w ksiązkach...
OK Rafałku ...
izoluj drzewo - nie ma sprawy :D
pzdr

andrzej100
19-07-2005, 23:40
Anka Węgrzyn

Teraz wilgoci nie ma w ogóle, zniknęła po wyciągnięciu folii.
Wentylujesz wieniec,ale to nie zmienia faktu, że część wilgoci pochłania murłata.
Nie dajcie się namówić na niezakładanie izolacji- to moja rada

rafałek
20-07-2005, 06:11
drewno samo butwieje obojetne czy martwisz sie tym czy
nie ...:D

zasnij ... paaaa :D

Bzrura. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki to przetrwa ciebie, mnie i kilkadziesiąt kadencji sejmu.

20-07-2005, 06:27
Nowy Poradnik Majstra Budowlanego i tam też nie ma podkładek, za to jest izolacja...
To po co architekcie każą to robić (izolacje) po co nie ma tam podkłądek i to samo w ksiązkach...


Rafałku - nie neguję izolacji
rózrózniam tylko izolacje szczelną a odizolowanie betonu od drzewa
połozyłes murłate bezposrednio na wieńcu ...
czas pokaże kto z nas miał racje ....
pzdr

rafałek
20-07-2005, 06:45
Rafałku - nie neguję izolacji
rózrózniam tylko izolacje szczelną a odizolowanie betonu od drzewa
połozyłes murłate bezposrednio na wieńcu ...
czas pokaże kto z nas miał racje ....
pzdr

A gdzie ja namawiam do robienia szczelnej izolacji? Zaczynasz mi coś wmawiać? Ja mówię tylko o podłożeniu izolacji pod drewnianą murłatę.
Piiszesz:
w praktyce daje to ze murłata nie dotyka wieńca nawet jesli chłonie wigoć z otoczenia to łatwo wysycha
belka położona bezpośrednio na papie nie ma od spodu przewiewu
a jak sam wiesz drzewo nie lubi byc opatulone
A ja Ci na to jeszcze raz powtórzę 1. nikt nie każe szczelnie owijać murłąty - skąd ten pomysł? 2. Skoro uważasz, że wilgoć nie wydostanie się spod murłaty leżącej na ilolacji to jak się ma tam dostać? Pomijam zalanie. Przecież szczelność takiego układu będzie działać w obie strony.

_ZBYCH_
20-07-2005, 06:51
Skoro nie należy niby dawać izolacji pod murłatę, to jak to się ma do podwalin (to te pierwsze deski mocowane do fundamentu) w domach o konstrukcji szkieletowej??? :roll:

20-07-2005, 07:05
U nas daliśmy folię pod murłatę. Po miesiącu ją wyrwaliśmy - pod folią zebrała się woda
Rafałku ...
wykłady z fizyki to nie moja "działka"
Anka juz to raz wyjasniała ... ale zapytaj dokładniej skąd u Niej brała sie woda ... z pewnościa Ci to wyjaśni lepiej niz ja ... :-?
pzdr

rafałek
20-07-2005, 07:44
pod folią zebrała się woda A murłata jest nad folią. Jak by nie było folii to by woda wsiąkałą w nią. A nawet jakby. Zobacz ile osób uważa że izolację powinno się dawać, do tego książki i projekty. Wszyscy są w błędzie? Poza tym do izolacji zaleca się wszędzie papę. Ja mam suche murłaty.

Cezarr
20-07-2005, 08:18
A co może się dziać, jeśli moja murłata licuje ze ścianą kolankową i otynkowana jest tak jak ona (z siatką)? Czy wilgoć z tynku może jej zaszkodzić (leży też na murłacie be zpapy :( )

Pawson
20-07-2005, 08:29
A co może się dziać, jeśli moja murłata licuje ze ścianą kolankową i otynkowana jest tak jak ona (z siatką)? Czy wilgoć z tynku może jej zaszkodzić (leży też na murłacie be zpapy :( )

Coz czytajac ten watek od poczatku dochodze do wniosku ze pewnie .... Ci odpadnie dach :lol:
Ale sie nie przejmuj jakbys mial folie ... to tez by ci pewnie odpadl (druga polowa postow tak twierdzi ...) :lol:

SylwekW
20-07-2005, 17:44
czytam i czytam ten wątek i ..... mi się wydaje, że logiczniejsze jest jednak stosowanie izolacji między wieńcem a murłatą - nie będę przytaczał moich argumentów bo inni już takie tutaj przedstawiali i nie przemawiają one do przeciwników tej izolacji. Dodam tylko, że u mnie wszyscy po kolei (murarze, cieśle, dekarze oraz kierownik budowy podkreślali, że ta izolacja jest potrzebna i wcale nie tylko i wyłącznie o wilgoć chodziło (podobnie mam odzielone - nie owinięte dookoła - krowkie od fragmentów ścian działowych z którymi się stykają itd.

Jakoś dziwnie im wszystkim wierzę.

A dodam jeszcze, że faktycznie nie widziałem jeszcze domu (no setki to nie ale trochę tak) w którym murłata leżałaby na wieńcu na jakichś podkładkach a nie na całej swojej powierzchni (oczywiście pseudo całej bo to rpzecież nie są dwa lustra :-))

Klaus
20-07-2005, 22:04
Jeżeli masz mokre drewno (a z takiego robi 90% ludzi - ja nie znalazłam ciesli, który podjąłby sie roboty i dał gwarancje na dach z suchego drewna),

??? To niby suche drewno jest gorsze od mokrego. A mógłbyś m i to wyjaśnić?

_ZBYCH_
21-07-2005, 08:17
Skoro nie należy niby dawać izolacji pod murłatę, to jak to się ma do podwalin (to te pierwsze deski mocowane do fundamentu) w domach o konstrukcji szkieletowej??? :roll:
Dywagacje trwają... :roll:

thalex
24-07-2005, 11:06
To nie dywagcje bo nie odbiega się od tematu.
Moim zdaniem ma być papa i najlepiej ze dwie warstwy aby odizolować termicznie murłatę od betonowego wieńca aby wykropiona woda nie wsiąkała w murłatę

lonly
26-07-2005, 14:01
To nie dywagcje bo nie odbiega się od tematu.
Moim zdaniem ma być papa i najlepiej ze dwie warstwy aby odizolować termicznie murłatę od betonowego wieńca aby wykropiona woda nie wsiąkała w murłatę
Oczywiście w pełni popieram bo jakoś nikt nie pamięta o istnieniu w ścianie i wiencu (zwłaszcza w zimie) na granicy zimna z zewnątrz i ciepła z wewnątrz "punktu rosy" który powoduje wykraplanie się wody i zawilgocenie murłaty. Oczywiście i w murłacie może wystąpić to zjawisko jeżeli murłata jest żle ocieplona i stąd gnijące na izolacji murłaty. Pozdrawiam

_ZBYCH_
26-07-2005, 21:28
To nie dywagcje bo nie odbiega się od tematu.

"dywagacja
(łc. divagari ‘błąkać się’) mówienie lub pisanie nie na temat, rozwlekanie wypowiedzi; rozpatrywanie sprawy bez możliwości wpływu na jej rozwiązanie, spekulowanie"

:D

thalex
26-07-2005, 23:00
To nie dywagcje bo nie odbiega się od tematu.
Moim zdaniem ma być papa i najlepiej ze dwie warstwy aby odizolować termicznie murłatę od betonowego wieńca aby wykropiona woda nie wsiąkała w murłatę
Oczywiście w pełni popieram bo jakoś nikt nie pamięta o istnieniu w ścianie i wiencu (zwłaszcza w zimie) na granicy zimna z zewnątrz i ciepła z wewnątrz "punktu rosy" który powoduje wykraplanie się wody i zawilgocenie murłaty. Oczywiście i w murłacie może wystąpić to zjawisko jeżeli murłata jest żle ocieplona i stąd gnijące na izolacji murłaty. Pozdrawiam
Spodziewam się, że tu zachodzi również zjawisko bezwładności temperatury; wieniec utrzymuje dłużej temperaturę a z podgrzanego szybciej powietrza wytrąca się para.
Podobnie jak na spodniej stronie dachówki.

thalex
26-07-2005, 23:28
... :D ... ... :D
:D
:P:P

_ZBYCH_
26-07-2005, 23:35
... :D ... ... :D
:D
:P:P

...to na tym zakończymy dy...skusję

http://www.zbychdom.republika.pl/icon/morda.gif

01-09-2005, 17:40
No więc jak???? :evil: :evil: :evil:
Dawać czy nie???? Problem właśnie wyszedł u nas. Firma od dachów stanowczo mówi, żeby nie dawać, nasi majstrowie + kierownik - dawać. I do tego każdy brzmi wiarygodnie i przedstawia logicznie brzmiące argumenty :evil: .
Co najgorsze - murłaty już są... Czy teraz już musztarda po obiedzie?

01-09-2005, 19:46
Podbiję - bo sprawa mnie aktualnie bardzo nurtuje :-?

kierownik
01-09-2005, 22:31
Nie dawać izolacji i nie kłaść murłaty bezpośrednio na wieńcu. Wokół murłaty ( tak jak i innych elementów więźby ) powinno swobodnie cyrkulować powietrze.

Pawson
02-09-2005, 08:52
dawac .. u mnie wszyscy byli zgodni co do tego ...

slawomir potecki
02-09-2005, 19:04
Tak jest w projektach . Ale na chlopski rozum : skad moze sie wziasc wilgoc w wiencu . Brak izolacji poziomej ? Dach nieszczelny ? Chyba ze budynek jest budowany w ciagu kilku tygodni

krzyss
07-09-2005, 08:37
A może nie dawać wcale murłaty... ??? :lol:

slawomir potecki
07-09-2005, 19:05
A może nie dawać wcale murłaty... ??? :lol:

wlasnie , ze trzeba dawac . tylko na zaprawe murarska , zeby wypelnic nirownosci muru i zwichrowanie murlaty . :wink:

ubek
07-09-2005, 20:31
Szczerze powiedziawszy nie spotkałem się z rozwiązaniem bez izolacji. To, ze w niektórych przypadkach drewno jest zawilgocone zepewne spowodowane jest tym, ze owa izolacja jest szersza niż murłata i jej krawędzie uniesione są do góry. W ten sposób w powstałej niecce zbiera się woda. Wydaje mi się że najlepiej po ułożeniu murłat naddatki tej izolacji obciąć równo z murłata, co też uczyniłem. Jeżeli murłata jest z trzech stron "omywana" przez powietrze, a od dołu nie styka się z innym elementem (o innej wilgotności), to jest mało prawdopodobne, aby mogła zawilgotnąć. to samo w przypadku krokwii przechodzących przez ściany - je także należy odizolować od ścian.

monia i marek
08-08-2008, 10:51
Nie dawać izolacji i nie kłaść murłaty bezpośrednio na wieńcu. Wokół murłaty ( tak jak i innych elementów więźby ) powinno swobodnie cyrkulować powietrze.

Podniosę wątek, bo jest ciekawy. Interesuje mnie jak zatem oddzielić murłatę od wieńca, żeby cyrkulacja powietrza była możliwa? Jaki sposób jest właściwy?

ubek
08-08-2008, 11:31
Wow, to już trzy lata ...
Nie jestem budowlańcem, ale izolacja jest niezbędna. Drewno zawsze będzie ciągnąć wilgoć z betonu. Zresztą w każdym projekcie taka izolacja jest narysowana. Jedynie co sugeruję - odciąć jej naddatki.

Michal2010
02-11-2010, 08:33
Papa musi być. Taka informację mam od dwóch konstruktorów. Nie wolno stosować foli pod murłatę ponieważ folia "poci się".

okojan
05-09-2012, 19:29
Podbijam tamat. Folia czy papa??? Czy kompletnie nic????

edde
05-09-2012, 20:03
papa

Robinson74
11-04-2020, 22:19
Geno:
1/ wilgoć jest prawie wszędzie, nie wszędzie jest problemem
2/ nie kładź murłaty na mokry strop
3/ kondensacja jest, ale zachodzi przede wszystkim w poziomie i w górę od ścian do murłaty nie podciągnie za dużo (grawitacja javascript:emoticon(':wink:') - poza tym porównaj powierzchnie ściany i stropu pod murłatą
4/ akurat w tym miejscu izolacja pozioma będzie sprzyjać gromadzeniu się wody pod murłatą
Ja nie dałem, Ty dałeś - pogadamy za 20 lat...
Pa
Minęło 15 lat i co? Pogadacie sobie, hehe? :)

Ale ja z innej beczki.
Czy są do kupienia gotowe pasy papy podkładowej o grubości 3-4mm (np. o szerokości 14-24cm) zamiast całych rolek o szerokości 1 metra?
Jeśli tak, to czy ktoś wspomoże linkiem?
Dzięki.