PDA

Zobacz pełną wersję : Za krótki kabel: mufa/ przedłużenie, czy jeszcze raz ?



J_K_K
17-07-2005, 18:32
Okazało się, że kabel energetyczny mający zasilać dom, wkopany w ziemię jeszcze przed rozpoczęciem budowy, jest o jakieś 6 m za krótki,
aby dosięgnąć obecnego umiejscowienia skrzynki.
Czy dla świętego spokoju wymienić go cały na nowy, dłuższy,
czy też mufa (połączenie w ziemi) załatwi sprawę bezproblemowo ?

Pzdr

JKK

_ZBYCH_
17-07-2005, 18:57
Okazało się, że kabel energetyczny mający zasilać dom, wkopany w ziemię jeszcze przed rozpoczęciem budowy, jest o jakieś 6 m za krótki,
aby dosięgnąć obecnego umiejscowienia skrzynki.
Czy dla świętego spokoju wymienić go cały na nowy, dłuższy,
czy też mufa (połączenie w ziemi) załatwi sprawę bezproblemowo ?

Pzdr

JKK
A jakiej długości jest ten kabel?

J_K_K
17-07-2005, 19:16
A jakiej długości jest ten kabel?

~ 10m

Pzdr

JKK

geguś
17-07-2005, 19:42
Witam :)
Głupio robić mufę na nowym kablu, nie?
Ale jak potrafisz i masz narzędzia aby dobrze to zrobić, to spoko.
Koszt mufy i tulejek jest napewno mniejszy niz 16m kabla, ale jak kupisz 16m tego kabla, to zostanie ci 10 starego do opchnięcia, co może koszta zrobienia mufy prawie wyrównać. I tak źle i tak nie dobrze.

Ja bym wydupił ten 10-cio metrowy i dał nowy.

_ZBYCH_
17-07-2005, 20:05
Witam :)
Głupio robić mufę na nowym kablu, nie?
Ale jak potrafisz i masz narzędzia aby dobrze to zrobić, to spoko.
Koszt mufy i tulejek jest napewno mniejszy niz 16m kabla, ale jak kupisz 16m tego kabla, to zostanie ci 10 starego do opchnięcia, co może koszta zrobienia mufy prawie wyrównać. I tak źle i tak nie dobrze.

Ja bym wydupił ten 10-cio metrowy i dał nowy.
No nie wiem, czy profesjonalna, wodoszczelna mufa będzie tańsza niż nowy kabel...

Ja bym wymienił całość.

geguś
17-07-2005, 20:14
Witam :)


No nie wiem, czy profesjonalna, wodoszczelna mufa będzie tańsza niż nowy kabel...

Mufa termokurczliwa ok. 50zł + taśma samowulkanizująca ok. 15zł. Cały koszt, pod warunkiem, że robocizna swoja.

Władysław_Cimoszewicz
17-07-2005, 21:04
kiedyś polski robotnik umiałby to zrobić nawet i widłami

_ZBYCH_
17-07-2005, 21:07
Witam :)


No nie wiem, czy profesjonalna, wodoszczelna mufa będzie tańsza niż nowy kabel...

Mufa termokurczliwa ok. 50zł + taśma samowulkanizująca ok. 15zł. Cały koszt, pod warunkiem, że robocizna swoja.
A kable pewnie na skrętkę ma połączyć...

jacekj
17-07-2005, 21:22
Witam:)
Mufa inaczej zestaw montażowy jet najbardziej newralgicznym elementem na kablach. Dlatego należy wykonywać je bardzo starannie. Osobiście widziałem kiedyś sytuację kiedy wszystkie obwody odbiorcze były wyłączone a licznik mierzył dalej. Powodem jak się później okazało była wadliwie wykonana mufa i instalator który chciał sobie ułatwić życie sypiąc do wykopu w którym ułożył bednarkę sól. Oczywiściwe w celu uzyskania mniejszej rezystancji. na nieszczęście wadliwie wykonał mufę i był problem.